PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اديت بازي Far Cry

undr
15-08-2006, 15:24
سلام.
من تصمیم گرفتم آموزش ادیت بازی Far Cry رو بزارم. :biggrin: :tongue:
نظرتونو بگید. :blink: :cool: :) ;)

soldier
15-08-2006, 15:51
سلام
من که این بازی رو ندیدم
اما دوست دارم بازی ها رو ادیت کنم
پس من که منتظرم! شروع کن

undr
20-08-2006, 17:55
اين هم مقدمه اش:

تغيیر (Mod) بازی چیست ؟
Mod واژه ای عامیانه هست که مخفف کلمه Modification می باشد . کلاً Mod به معنای هر گونه تغیر در بازی های کامپوتری می باشد. Mod سازی به افراد اجازه میدهد که خلاقیت خود را بدون موانع برنامه نویسی بر سر راه ، برای ساخت بازی های کامپوتری به کار بگیرند. وسایل لازم برای ساختن Mod ها توسّط برخی از شرکت های بازی سازی در اینترنت بصورت مجانی برای دریافت در دسترس عموم گذاشته می شود. هم چنین اکثراً راهنمای کاملی با آنها در اختیار عموم گذاشته می شود. این ابزار که از طرف شرکت های سازنده در اختیار همه گذاشته میشوند اغلب همان ابزار های حرفه ای است که سازندگان اصلی بازی از آنها برای ساخت بازیشان استفاده کرده اند. خیلی از سازنده گان بازی ها به جذب Mod سازها به ساختن Mod برای بازی شان علاقه نشان می دهند. آنها بر آن باورند که تغییر(Mod) ها، بازی آنها را توسعه می دهند و موجب جذب بازی کنان بیشتری میشوند. همچنین برخی از خود این سازندگان بازی ها روزی تغییر(Mod) ساز بوده اند.
از آنجایی که من شخصآ در تغییر (Mod) سازی برای بازی های 3 بعدی (3D) فقط تمرکز دارم ، این سری از مقالات تنها بر این دسته از بازی ها مربوط هست.

چه کسی می تواند Mod بسازد؟
اوّل از همه ، افرادی که شدیداً به ساخت بازی علاقه دارند. بعد به دو قسمت اصلی تقسیم میشویم : برنامه نویس ها و گرافیک کارها. در ساختن Mod حتماً لازم نیست که هر دو را بلد باشید و بسته به قسمتی که می خواهید در آن فعالیت کنید یکی را باید بلد باشید.ولی این سری مقالات اکثراً برای گرافیک کار ها هست. دیگر چیز هایی که لازم دارید: زبان انگلیسی، قابلیت یادگیری سریع ، وقت کافی ( مثلا 1-2 ساعت در روز ترجیحاً ) ، حوصله زیاد ، میل به یاد گیری چیز های جدید و قابلیت جستجوی اینترنت به صورت صحیح. گرافیک کارها باید حداقل یک نرم افزار سه بعدی سازی (3D) و یک نرم افزار دو بعدی (2D) را به خوبی بلد باشند.
چرا از فلان نرم افزار ساخت بازی بجای Mod سازی استفاده نکنیم؟
این نرم افزار ها همه قدیمی و خارج از استاندارد هستند. میل خودتان است که کیفیت هایی نظیر DoomIII را با آخرین فن آوری هایش را استفاده کنید که قبلاً عملاً خودش را ثابت کرده. یا نرم افزار های دیگه که در حد حرفه ای استفاده ای ندارن و قابلیت های بسیار محدود تری را دارند. اکثرآ افراد با بخاطر ساده تر بودنشان بر آنها پافشاری می کنند که این صحت ندارد.
تا چه حد میتوانیم یک بازی را تغیر بدهیم؟
اگر روی آن وقت بگذارید، تا بیش از آنکه فکر می کنید. مثلاً یک تیم از بازی Half life یک بازی فوتبال چند نفره ساخته و تیمی دیگر مسابقه ماشین سواری! از این جور mod ها ممکن است و فراوان هستند. ولی البته محدودیت هم دارد. مثلاً بازی سه بعدی رو نمیشه دو بعدی کرد.و یا با یک بازی اوٌل شخص تفنگی (First Person Shooter) نمیشه بازی استراتجیک از بالا ساخت!
از کجا شروع کنم؟
عجله نکنید، مقاله ها رو دنبال کنید. اگه در قسمتهای پیشگفتار موضوعی رو متوجّه نشدید نگران نباشید و به خواندن ادامه دهید. در قسمت های عملی، مبحث ها روشن تر خواهند شد.
انواع Mod ها و روشهای کار
نقشه ها (Maps):
نقشه بازی در واقع همان محیط اطراف بازی کن است. این قسمت معمولاً در موتور بازی (Game Engine) انجام میشود. ولی در مراحل کمی پیشرفته تر از نرم افزار ها سه بعدی سازی دیگر هم استفاده خواهید کرد. ساختن یک نقشه Mod به حساب میاید.
دستکاری در کدها (Scripting):
اکثر بازی ها فایل های .txt در آن دارند که برخی از برنامه بازی، به یک زبان برنامه نویسی ( C++ و یا مشابه ) ذخیره شده اند. این کد ها Source Code بازی نیستند. ولی انجام برخی دستکاری های ساده میتونه جالب باشه (مثلا سرعت وسایل نقلیه را تغیر بدید و یا یک کاری کنید که اگه جون بردارید بتونی بیشتر بپری و یا تفنگی بسازی که یک ماشین رو شلیک میکنه و یا... ) . و اگه بتونید آنهارا به خوبی یاد بگیرید کار های بسیار وسیع تر از اینها میتوانید با آنها بکنید. بیشتر برای بچه هایی خوبه که تیریپ ، برنامه نویس میزنند.
پوست (Skinning) :
یکی از محبوب ترین و ساده ترین نوع Mod سازی. تمام اجسام و موجودات زتده بازی از مدل های سه بعدی ساخته شده اند. سطح این مدل ها بروی صفحه تختی باز شده (UVW Unwrap) و روی آن رنگ آمیزی شده (texturing) و به صورت یک فایل تصویری ذخیره شده. شما با دست بردن در این تصاویر و یا به اصطلاح پوستها (skins) میتونید به میل خود طرح و رنگ جدیدی به مدلهای داخل بازی بدهید.
اضافه کردن مدل ها:
کمی پیشرفته تر هست. همونطور که از اسم معلوم هست در این نوع Mod سازی مینونید مدل هایی (Models) رو که خودتون درست کردید به بازی اضافه کنید. این شامل ماشین، اسلحه ، آدم و اجسام دیگه هم میشه. البته هر کدام از این ها روش ها و محدودیت هایی دارن که باید از آنها پیروی کنید.
صدا گذاری:
بعله. اگه دوست دارید میتونید صداهای بازی رو هم (دیالوگ ها ، صداهای محیط (Ambient sounds) ، صداهای انفجار و...) به میل خود تغیر بدید و یا عوض کنید.
تبدیل کامل (Total Convertion):
اگر تجربه کافی در یکی از موارد بالا داری میتونید عضو یک گروه بشید که هر کدام از اعضا قسمتی از کار های بالا را انجام می دهند. کار با این گونه گروه ها اجازه میده که با mod ساز های دیگه آشنا بشید و با هم در یک پروژه کامل و با کمک سر گروه خود و دیگر اعضا بازی خود را طبق برنامه بسازید. اگر هم تجربه و ایده ای بسیار روشن دارید و قبلاً هم در mod تیم های دیگری شرکت کرده اید میتونید گروه خود را تشکیل بدهید. البته اینکار نیاز به وقت گذاری زیاد و پیگیری دایم دارد. بهیچ وجه به تشکیل گروه بدون داشتن تجربه کافی در Mod سازی دست نزنید، چون موفٌق نخواهید شد.
ابزار کار :
برنامه هایی که از طرف سازندگان بازی ها در اختیار عموم گذاشته می شوند
موتور بازی (Game Engine):
بخوانید : motor-E baazi
قسمت اصلی یک بازی موتور بازی (Game Engine) آن می باشد. موتور بازی(Game Engine) که خیلی اوقات به عنوان یک Level Editor عرضه میشود همان نرم افزاری هست که برنامه نویسان بازی، آنرا آماده کردند تا قسمت های مخنلف بازی را در آن کنار هم بچینند: نقشه های بازی ، هوش مصنوعی ، موسیقی بازی و ... در این Level Editor یا همان موتور بازی (Game Engine) کنار هم قرار می گیرند تا بازی را تشکیل دهند.

Exporters و plug ins:
اکثر موتور های بازی (Game Engines) از فایل فرمت (File Format) های مخصوص خودشان استفاده میکنند. برای ذخیره کردن کارهای انجام شده در نرم افزار های استفاده شده دیگر، از یک Exporter یا plug-in درست شده مخصوص این کار استفاده میشود.

Source Code:
من زیاد تجربه استفاده از کد ها را ندارم. ولی با این حال میدانم که برخی از شرکت ها کد اصلی (Source Code) بازی خود را نیز، و یا قسمتی از آن را در اختیار Mod ساز ها می گذارند.

نمونه ها (Sample files):
معمولآ قسمتی از کار های خام ، مانند مدل های Export نشده، نمونه کد هوش مصنوعی و ... برای نگاه کردن و یاد گرفتن چگونگی کار عرضه می شود.

راهنماها (Documentations):
بهیچ وجه از راهنماهای ارايه شده سرسری نگذرید و آنها را با دقت بخوانید. اغلب، راهنماهای ارایه شده ناقص هستند، این کاملاً طبیعیه چون بازی سازان وقت کافی را برای نوشتن آن برای Mod سازان ندارند. در مواقعی که اطلاعات کافی رو در راهنما های رسمی ارایه شده پیدا نکردید به دنبال راهنما های لازم در اینترنت بگردید که توسط Mod سازان با تجربه تر نوشته شده اند.

نرم افزار هایی که برای ساخت بکار میروند
نرم افزارهای سه بعدی سازی (3D Applications):
مانند : Zbrush , 3D studio Max , Maya , Lightwave , Milkshape , Softimage|XSI و ...
نرم افزار های دو بعدی (2D):
مانند: corel painter , PSP , Photoshop , Zbrush و ...
نرم افزار های ویرایش صدا
توانایی های دیگه که مفید هستن:
عکاسی دیجیتال ، نقاشی و طراحی ، داستان نویسی ، HTML و Web ، و دوباره همانطور که قبلا اشاره کرده ام مهم تر از همه: زبان انگلیسی.

قدم بعدی:
بازی Farcry را (ترجیحاً آن که 4 CD است و مال سرزمین گیم گروپ است) در ایران تهیه کنید و آنرا بر کامپوتر خود نصب داشته باشید. در مقاله بعد اوٌلین Mod خود را بر روی این بازی خواهیم ساخت.

منتظر نظراتون هستم.

M E H D I
20-08-2006, 20:56
ممنون از آموزش كامل و جالبتون! :happy:

من يه خورده با اجازه تون دستكاري كردم نوشته رو چون خونده نميشد ;)

Moh3en_DDD
24-08-2006, 18:02
عزيزم منبع يادت رفت !

من مي دونم از كجاس ولي بهتر هست خودتون بگيد ... ! پست خود را ويرايش كنيد و منبع را بچسبونيد آخرش !

undr
24-08-2006, 22:20
عزيزترم من اينو خودم نوشتم و در اون سايتي كه شما ميگي به مديرش دادم تا اونجا هم بزاره.
گرفتي؟ :biggrin:

ALt3rnA
24-08-2006, 23:45
منتظریم برای قسمت بعد !!!

Moh3en_DDD
25-08-2006, 11:13
عزيزترم من اينو خودم نوشتم و در اون سايتي كه شما ميگي به مديرش دادم تا اونجا هم بزاره.
گرفتي؟ :biggrin:

OK !

پس شما خيلي مخيد !

:biggrin:

ALt3rnA
25-08-2006, 12:20
منم از عضویت شما تو پی سی ورلد خوشحالم.

اموزش بعدی چی شد؟؟