PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چگونه بدون استفاده از آنتی ویروس و بدون کاهش سرعت آلوده نشویم

noface_king
14-08-2006, 13:13
چگونه بدون استفاده از آنتی ویروس و بدون کاهش سرعت آلوده نشویم
البته قبل از اینکه این بحث را شروع کنم باید بگم که درباره این تاپیک قبلا بحث شده اما من در این تاپیک قصد دارم بحث را مدون کنم و به معرفی آخرین نسخه برنامه ها بپردازم.
راهنمایی 1:
شاید تا به حال اسم برنامه deep freeze را شنیده باشید. شاید بتوان کار این برنامه را مشابه کارت های ریکاوری دانست. البته به گفته بسیاری از دوستان عملکرد این برنامه بسیار بهتر از کارت های ریکاوری است و از لحاظ اقتصادی هم بسیار مقرون به صرفه است. عمده استفاده کار تهای ریکاوری و برنامه deep freeze در کافی نت ها است اما در این مقاله بیشتر به مصارف خانگی پرداخته میشود.
برنامه deep freeze به بازگردانی اطلاعات ( نه فقط اطلاعات از دست رفته) در بین فاصله زمانی دو بوت شدن متوالی کامپیوتر میپردازد. یعنی اگر شما بر روی پارتیشنی از این برنامه استفاده میکنید و از آن پارتیشن پوشه یا فایلی را حذف کنید یا به آن پارتیشن پوشه یا فایلی را اضافه یا ایجاد کنید پس از بوت شدن و ریست شدن کامپیوتر محتویات آن پارتیشن به صورت اول در خواهد آمد و اینگونه به نظر میرسد که در آن پارتیشن هیچ تغییری صورت نگرفته است.
کافی نت ها از این نرم افزار به دلیل مسائل امنیتی و جلوگیری از خرابکاری ها استفاده میکنند. اما استفاده دیگر این نرم افزار جلوگیری از آلوده شدن کامپیوتر به ویروس ها است که میزان کاربرد آن در کامپیوترهای شخصی بیشتر است. توصیه میشود که برای آلوده نشدن کامپیوتر قبل از نصب این برنامه ابتدا پارتیشنی را انتخاب کنید و بر روی آن ویندوز و برنامه های پرکاربرد خود را نصب کنید و سپس آن پارتیشن را به وسیله این برنامه فریز کنید تا در زمان فعال بودن این برنامه هیچ تغییری در آن درایو به صورت دائم صورت نگیرد و تمامی تغییرات به صورت موقت باشد و پس از ریست شدن آن پارتیشن به حالت اولیه بازگردد.
سوال: آیا پس از نصب و اجرای این برنامه دیگر هیچ تغییری به صورت دائم در آن درایو امکان پذیر نیست؟ یعنی دیگر هیچگاه نمی توان فایلی را در آن درایو به صورت دائم ذخیره کرد و یا پس از ریست شدن کامپیوتر دیگر کش های اینترنت اکسپلورر قابل دسترس نیست و نمی توان صفحات مشاهده شده را به صورت آفلاین مجددا مطالعه کرد؟
جواب: تا زمانی که این برنامه فعال باشد امکان تغغیر دائم بر روی درایو هایی که توسط این برنامه فریز شده اند وجود ندارد و برای آنکه بتوانیم تغییرات را به صورت دائم اعمال کنیم باید این برنامه را غیرفعال کنیم (disable) تا تغییرات موقت به تغییرات دائم تبدیل شوند.
سوال: از کدام ورژن این برنامه استفاده کنیم؟
جواب: به کاربران غیر حرفه ای و نا آشنا با این نرم افزار اکیدا توصیه میشود که از ورژن حرفه ای این نرم افزار استفاده نکنند ( professional, Enterprize ) زیرا اولا پاک کردن (uninstall) کردن این برنامه برای کاربران مبتدی بسیار دردسرزا است. ثانیا امکانات قرار گرفته در نسخه های حرفه ای مورد نیاز یوزرهای خانگی نیست و نسخه های حرفه ای بیشتر مورد استفاده کافی نت ها و شبکه ها است ( اگر نسخه حرفه ای این نرم افزار بر روی یک سرور نصب شود این ویژگی در این نرم افزار وجود دارد که بتوان درایو های کامپیوترهای زیر مجموعه آن سرور را فریز کرد که این امکانات اصلا مورد نیاز کامپیوتر های خانگی نیست).
سوال: چگونه این برنامه را پاک کنیم (uninstall) ؟
جواب: جواب این سوال را از قول یکی از مدیران این سایت نقل قول میکنم.
Cracki:
برای آنیستال کردن Deep Freeze باید مراحل زیر را انجام بدی.

Disable کردن Deep Freeze

1. دکمه شیفت رو بگیر و با موس بر روی آیکون Deep Freeze کلیک کن. یا اینکه دکمه های Crtl-Alt-Shift-F6 رو با هم بزن.
حالا شما باید پنجره ای را برای تایپ پاسوردتون مشاهده کنید. این پنجره در صورتی برای شما نمایان میشود که شما برای
برنامه خود پاسورد گذاشته باشید.

2.در صورتی که برای برنامه خود پاسورد گذاشتید پاسورد خود را تایپ کنید. اگر هیچ پاسوردی را قبلا برای برنامه خود قرار
نداده اید هیچی تایپ نکنید و آن پنجره باز شده را فقــــــــــــط با زدن OK خاتمه دهید. در هر دو صورت یعنی چه پاسورد
قبلی خود را تایپ کنید و OK بزنید و چه بدون تایپ پاسورد در صورت نداشتن آن OK بزنید پنجره boot options برای باز خواهد
شد.

3. "Boot thawed" را انتخاب کنید و بعد OK را بزنید. با این عمل شما برنامه Deep Freeze را در رستارت بعدی سیستمتون
از کار انداختید و یا به عبارتی دیگر آن را Disable کردید.

4. سیستم خودتون را رستارت کنید. بعد از رستارت کردن سیستمتون شما آماده اید که برنامه Deep Freeze را آنیستال کنید

Unistall کردن Deep Freeze version 5 برای سیستم های عامل 9x/ME/2K/XP

1. فایل اینستالی برنامه Deep Freeze را پیدا کنید . در صورتی که شما اسم فایل را قبلا تغییر نداده باشید و نسخه فول آن را هم
داشته باشید باید اسم فایل اینستالی آن "DF5Std.exe" باشد. و اگر از نسخه آزمایشی آن استفاده میکردید اسم فایل آن در
صورت تغییر ندادن آن باید "DeepFreezeSTDEval.exe" باشد. پس اول شما فایل اینستال برنامه را طبق توضیحاتی که در بالا دادم
پیدا کنید.

2. فایل DF5Std.exe را برای full version و یا فایل "DeepFreezeSTDEval.exe" در صورت eval بودن آن اجرا کنید.

3. از قسمت Option گزینه "Uninstall" را انتخاب کنید .

4. سیستم شما بعد از آنیستال شدن برنامه خود به خود رستارت میشود . اگر سیستمتون رستارت شد یعنی اینکه این برنامه
بطور کامل از روی سیستم شما پاک شده.

سوال: آخرین نسخه استاندارد برنامه را از کجا دانلود کنیم؟
جواب:
Deep Freeze v6.00.020.1523 Retail (standard):
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
password:

راهنمایی 2:
معمولا برای افرادی که وبگردی میکنن فایلهایی که از اینترنت دریافت میکنند اهمیت خاصی دارد. اقلب این فایل ها EXE هستند و اقلب ویروس ها قابلیت آلوده کردن همین فرمت از فایل را دارند. به عنوان مثال یکی از بدترین ویروسهای EXE که آلودگی به آن بسیار رایج است ویروس Jeefo است. اگرچه پس از چند ماه شرکت sophos آنتی ویروسی ساخت که قدرت clean کردن (نه پاک یا قرنطینه کردن) فایلهای EXE را داشت اما هر لحظه خطر ابتلا به ویروسی جدید وجود دارد. بنابراین به همه افراد توصیه میشود فایلهای دریافت شده از وب را که از سلامت آنها مطمئن هستید فشرده (zip) کنند تا اگر فایلهای EXE شما آلوده شدند از فایل های زیپ شده استفاده کنید.
ترجیحا فایلهای دریافت شده از وب را به همراه نسخه فشرده آن بر روی cd نگهداری کنید.

راهنمایی 3:
شاید تا به حال با به مقالاتی با عنوان های "نصب ویندوز در 30 ثانیه" برخورد کرده باشید. در اینگونه مقالات به معرفی نرم افزارهایی که از فایلها و پارتیشن ها نسخه پشتیبان (image or backup) میگیرند پرداخته میشود. یکی از معروفترین این نرم افزارها برنامه Norton Ghost است که از درایو ها ی شما نسخه پشتیبان تهیه میکند.
توصیه میشود ابتدا یکی از درایو ها را انتخاب کنید و ویندوز و برنامه های پرکاربرد را روی آن درایو نصب کنید و با استفاده از این نرم افزار یا نرم افزار های مشابه (مانند acronis true image) از این درایو نسخه پشتیبان تهیه کنید تا به هنگام آلوده شدن یا کاهش سرعت ویندوز به سرعت ویندوز و برنامه ها را با اسفاده از نسخه پشتیبان تعویض کنید.
سوال: این برنامه را از کجا دانلود کنیم؟
جواب: نسخه های کامل اینگونه برنامه ها که امکانات بسیار بیشتر و پرکاربردی(مانند تقسیم فایل برای ذخیره بر روی cd) نسبت به نسخه های کوچک دارند دارای حجم نسبتا زیادی(حدود 40meg هستند) که امکان دانلود آن برای بسیاری از افراد که از خطوط dial-up استفاده میکنند وجود ندارد.
اما دانلود نسخه کوچک این نرم افزارها که دارای حجم بسیار اندکی هستند (حدود 2meg ) برای اکثر افراد بسیار آسان است.
Norton Ghost 10.0 (full):
serial: BcqxdB-AAAQa-AnIL4Q-dwCap-AAEX
Norton Ghost 2003 (min):
توجه داشته باشید که نسخه کوچک یک نسخه Boot Disk است و تنها بر روی سیستم عامل داس قابل اجرا است و از سرعت بالاتری در بازگردانی فایلها برخوردار است.
تذکر:
توجه داشته باشید که به هنگام استفاده از روش آخر فایلهایی که پس از گرفتن نسخه پشتیبان در آن درایو ذخیره شده اند به کلی از دست میروند و پارتیشن مانند روز اولش (روزی که از آن نسخه پشتیبان گرفته اید) میشود.
تذکر:
معمولا افرادی که می خواهند از روشهای 3 و 1 استفاده کنند مسنجر و دانلود منیجر خود را بر روی درایوی که می خواهند از آن محافظت کنند نصب میکنند.به نظر من این کار اشتباه است زیرا پس از ریست شدن کامپیوتر (در روش 1) یا بازگردانی فایلها با نسخه پشتیبان (در روش 3) کلیه آرشیو های مسنجر و فایلهایی که به صورت کامل دانلود نشده اند از دست میرود و این اشتباه برای بسیاری از افراد بسیار دردناک است. بنابراین توصیه میشود مسنجرها و دانلود منیجر ها را بر روی درایو هایی نصب کنید که قصد محافظت از آنها را ندارید.

سخن آخر:
راستش من این مقاله را برای سایت خودم که در حال ساخت است تهیه کرده بودم. اما به دلیل نیاز بسیاری از دوستان و برای تشکر از زحمات سایت P30world تصمیم گرفتم این مقاله را منتشر کنم. پس از همه خواهش میکنم به این پسر تازه کار 19 ساله رحم کنن و حق کپی رایت را رعایت کنن.
با تشکر از همه دوستان
NoFace_King

Alireza_Shafaei_PCworld
14-08-2006, 13:43
باید با چند تا کامپیوتر ویروسی دست و پنجه نرم کنی و کلک ویروس ها را بکنی
وقتی تونستی این کار رو بکنی
بدون آنتی ویروس میتونی راحت زندگی کنی!

noface_king
15-08-2006, 09:19
من فکر میکنم بحث مقابله با ویروس ها دو بعد داره:
1)پس از آلوده شدن 2)پیش از آلوده شدن
من تا به حال هیچ آنتی ویروسی را ندیدم که بتونه تمامی ویروسها را clean (نه پاک یا قرنطینه کردن) کنه. پس اقداماتی که پس از آلوده شدن کامپیوتر انجام میشه به طور قطع بخشی از اطلاعات را از بین میبره. پس به نظر میرسه جنبه دوم روش مناسبتری برای مقابله با ویروسها است. من شخصا یک سال و نیم است که از هیچ آنتی ویروسی استفاده نکردم (البته قبل از اون هم به خاطر حفظ سرعت کامپیوتر آنتی ویروس نصب نمیکردم) و در طول این مدت هیچ وقت دچار آلودگی و کاهش سرعت نشدم.
در این مقاله هم به انجام اقداماتی قبل از آلودگی پرداخته شده تا به هنگام آلودگی به سرعت کامپیوتر به حالت اولیه باز گردد.
در ضمن جناب آقای علیرضا خان شفایی (دانش آموز کلاس اول دبیرستان شهید اژه ای) شاید شما بتونین بصورت دستی و بدون استفاده از آنتی ویروس کلک400 - 500 نوع ویروس را بکنین اما من و بسیاری از دوستان این قدرت را جز در مورد چند ویروس خاص نداریم. ما حتی نمیتونیم پس از آلودگی بدون استفاده از آنتی ویروس فایلهای آلوده را تشخیص بدیم چه برسه به اینکه بخواهیم آنها را clean یا حتی پاک کنیم. بنابراین به نظر میرسه راه حلهای این مقاله برای کاربران مبتدی و متوسطی مثل ما مناسب تر باشه.

راستی بقیه دوستان نمی خوان راه حلهای دیگری پیشنهاد کنن؟ فکر کنم این تاپیک برای بحث جای بسیاری داره.

Alireza_Shafaei_PCworld
15-08-2006, 10:36
درست میگی ویروس هایی مثل جیفو این طوریه
من هر هفته یک بار از آنتی جیفو سوفوس استفاده میکنم
ولی ویروس هایی که با پک کردن برنامه های دیگه کار میکنند انگشت شمارند!
خوشبختانه کامپیوتر من هم حدود 2 سال هست دچار هیچ ویروسی نشده
شاید ویروس هایی که این تکنولوژی را دارند و تشخیصشان آسان نیست به 10 تا نرسه
ولی لهترین راه ماله چک کردن CRC فایلهاست من ودم برنامه ای نوشتم که قبل از خاموش کردن سیستم CRC برنامه های
اجرایی را چک میکنه و اگر تغییری تو چندتاش بود بم اطلاع میدم(این بیشتر به در د جیفو میخوره)
جاهای دیگه ای هم بعد از اجرای فایل مشکوک چک میکنم
مثل Startup یا ...
ولی در درجه اول روی هر سیستم باید پسوند فایلها در حال نمایش باشه!

noface_king
15-08-2006, 11:45
شما که با چک کردن CRC فایلها تنها وجود ویروس را تشخیص میدین.(اون هم برای بعضی از ویروسها). میشه توضیح بدین که بعد چطور فایل را clean میکنید؟

Alireza_Shafaei_PCworld
15-08-2006, 15:29
از طریق Oep ایش!
و برای ویروسهایی که فایلها را پک نکنند همونطور که گفتین بعضی هاشون
هم میدونید که چطور میشه آمار ویروس را گرفت و جلوش وایستاد تا از بینش برد
همونطور که قبلا گفت!