PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : یک راهنمایی حقوقی می خوام در خصوص تهمت دزدی

cheviz
25-07-2013, 12:36
سلام
من داخل یک فروشگاه مواد غذایی صندوق دار بودم یارو یک دفع اومد که آقا تو دزدی می کنی مارو انداخت بیرون در صورتی که اصلا این طور نبود:n03:
الانم هی خبر می رسه دارن دوربین ها رو چک می کنن دنبال مدرک می گردن
مثل اینکه یک فیلم لا بلای دوربین خا گیر آوردن که یه پولی می زارم جیبم بعئ یه پول دیگه می زارم تو دخل خودم که ندیدم اما دوستم که دیده می گه مال همون موقست که 500 تومنی بر می داشتی درشت می نداختی بهشونم گفته اما می گن نه تراول برداشته زیر بارم نمی رن هر چیم دوستم می گه خوب اگه تراول برداشته بود چرا باید یه پول دیگه بندازه داخل دخل اما فایده ای نداره. فیلمم کیفیتش بالا نیست نوع پول معلوم نمی شه. حالا مثل اینکه می خوان روی همون فیلم مانور بدن ازم شکایت کنن
همه جا هم نشستن دارن آبرومو می برن
می خوام بدونم الان اون چه اقدام قانونی می تونه بکنه من چه اقدام قانونی می تونم بکنم؟ مراحلش دقیقا به چه صورت هست؟

V E S T A
25-07-2013, 16:41
سلام

احتمالا این شخص از شما شکایت می کنه و در صورتی که نتونه مجرم بودن شما رو ثابت کنه شما می تونید به جرم تهمت و افترا از ایشون شکایت کنید.

در صورتی که ایشون از شما شکایت کنه شما بعد از تبرئه از جرمی که بهتون نسبت داده شده می تونید اعاده حیثیت کنید . بهتره برای اثبات اینکه مجرم

نیستین با یه وکیل هم مشورت کنید ..

ماده (697) قانون مجازات اسلامي مصوب 1375 مقرر مي‌دارد:

«هر كس به وسيله اوراق چاپي يا خطي يا به وسيله درج در روزنامه و جرائد يا نطق در مجامع يا به هر وسيله ديگر به كسي امري را‌صريحاً نسبت دهد يا آن‌ها

را منتشر نمايد كه مطابق قانون آن امر جرم محسوب مي‌شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت نمايد جز در مواردي كه‌موجب حد است به يك ماه تا يك سال حبس

و تا (74) ضربه شلاق و يا يكي از آن‌ها حسب مورد محكوم خواهد شد.

‌تبصره - در مواردي كه نشر آن امر اشاعه فحشا محسوب گردد هر چند بتواند صحت اسناد را ثابت نمايد مرتكب به مجازات مذكور محكوم خواهد‌شد.»

تحلبل ماده 697 قانون مجازات اسلامی در خصوص افترا
jahannews.com

اعاده حیثیت در قانون مسئولیت مدنی :‌

ماده 10: كسی كه به حیثیت و اعتبارات شخصی یا خانوادگی او لطمه وارد شود ، می تواند از كسی كه لطمه وارد آورده است جبران زیان مادی ومعنوی

خود را بخواهد هرگاه اهمیت زیان ونوع تقصیر ایجاب نماید دادگاه می تواند در صورت اثبات تقصیر علاوه بر صدور حكم به خسارت مالی حكم به رفع زیان از

طریق دیگر از قبیل الزام به عذر خواهی و درج حكم در جراید و امثال آن نماید .

dadkhahi.net

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-07-2013, 10:39
سلام .
حدود 15 سال پیش یکی از دوستان بنده کارمند یه شرکت بود .
یه روز انبار دار میگه پدرش فوت کرده و باید 3 روز بره مرخصی .
صاحب شرکت انبار رو میده دست دوست بنده ) بدون انبارگردی) .
3 روز تموم میشه و انباردار برنمیگرده .
بعد از ده روز زنگ میزنه میگه دیگه نمیاد سر کار .
تا دو ماه دوست بنده انباردار بوده تا اینکه یکی میارند برای انبارداری .

موقع انبارگردی میفهمند حدود 4 میلیون تومن جنس کمه تو انبار .
صاحب شرکت یقه ی دوست بنده رو میگیره و میگه تو انباردار بودی و حالا هم باید خسارت بدی وگرنه شکایت میکنم .
دوست بنده که آدم با خدا و امانتداری هست , اونقدر از خودش مطمئن بوده و نترس بوده که میره کلانتری شکایت صاحب شرکت رو میکنه که بهش تهمت دزدی زده .
پلیس احضارش میکنه و در بازجوئی اولیه میگه جریان چی بوده .
پلیس میگه شما چطوری به انباردار سابق اجازه ی مرخصی دادی بدون انبارگردی ؟
شما خودت به این بنده خدا گفتی فقط 3 روز بشه انباردار تا انباردار شرگت از مرخصی برگرده درسته ؟
صاحب شرکت هم میگه درسته .
پلیس میگه بعدش هم به جای 3 روز دو ماه این بنده خدا رو مجبور کردی انباردار بمونه بدون انبارگردی و تحویلِ رسمی انبار به ایشون . درسته ؟
میگه بله .
پلیس میگه : حالا بعد از دو ماه دیدی چند میلبون جنس کمه . بر اساس چه مدرکی میگی این بنده خدا برداشته ؟ چه مدرکی داری ؟
میگه مدرکی ندارم .
پلیس میگه پس شما فقط میخوای یقه ی یه نفر رو بگیری و ازش خسارت بگیری درحالیکه مدرکی دال بر سرقت توسط ایشون نداری . انباردار قبلی هم یک سال و نیم انباردار بوده و بدون انبارگردی و تحویل رسمی بهش اجازه دادی که بره . از کجا معلوم که کار اون نباشه خصوصاً که گفته دیگه نمیاد سر کار و اصلاً معلوم نیست واقعاً پدرش فوت کرده بوده یا نه .

اینجا صاحب شرکت ازش معذرت خواهی میکنه و ازش میخواد برگرده سر کارش .
دوست بنده استعفا میده و از شرکت میاد بیرون چون میگه دیگه به صاحب شرکت اطمینان نداره و میترسه یه پاپوشی چیزی براش درست کنه تا ازش انتقام بگیره .

cheviz
26-07-2013, 11:24
سلام

احتمالا این شخص از شما شکایت می کنه و در صورتی که نتونه مجرم بودن شما رو ثابت کنه شما می تونید به جرم تهمت و افترا از ایشون شکایت کنید.

در صورتی که ایشون از شما شکایت کنه شما بعد از تبرئه از جرمی که بهتون نسبت داده شده می تونید اعاده حیثیت کنید . بهتره برای اثبات اینکه مجرم

نیستین با یه وکیل هم مشورت کنید ..

ممنون از پاسختون
دیروزم وکیلش باهام تماس گرفت که می خواد ازت شکایت کنه من پیشنهادم اینه شما بیا بشینین با هم صحبت کنید مشکل حل کنید
منم رفتم با یه وکیل مشورت کردم نظرش این بود چون این جور می گی فقط یک فیلم داره که فیلم هم اصلا برای دادگاه سند محسوب نمی شه و می خواد تو رو بکشونه بلکه یک مدرکی ازت بگیره گفت نرم و بگم بره از شکایت کنه که البته فعلا دیگه تماسی نگرفتن باهام
گفت بعد از شکایتش تو هم می تونی ازش اعاده حیثیت کنی
همین چیزهایی که شما گفتی
البته اینم گفت اگه 2 تا شاهد داشته باشه می تونه برنده بشه الان فقط نگرانیم سر همین شاهد هست. داره ادمایی که به دروغ بیان براش شهادت بدن. چون پولداره حاضرن براش هر کاری بکنن:n03:

Gazmali
26-07-2013, 11:48
دوستان توجه داشته باشيد كه در اولين قدم ايشونه كه در معرض اتهام هست و احتمالا صاحب كارش ازش شكايت خواهد كرد ! پس مهم ترين بحث اينجا اينه كه اين دوستمون چطوري بايد از خودش دفاع كنه !!

دوست عزيز اگر از خودتون مطمون هستيد و واقعا كاري انجام نداديد ترسي به خودتون راه ندين ! همونطور كه ميدونيم فيلم و نوار و ... از ادله اثبات دعوا نيستند ! بلكه به فكر و تصميم خود آگاه قاضي كمك مي كنند كه بهتر تصميم بگيره .. وگرنه كسي نميتونه با استناد به يك فيلم ظبط شده توسط خودش ديگري رو متهم كنه ...

اين قاضي هست كه در مرحله ي اول ادعاي شاكي و دفاعيات شما رو ميشنوه و راي ميده .. پس در برابر قاضي قاطع باشيد و جواب درست بديد ... اگر قاضي با اظهارات شما و ادعاهاي شاكي نتونست به نتيجه برسه از شاهديني كه مدعي معرفي كرده استفاده مي كنه كه شهادت بدن كه شما اون كار رو انجام دادين ... اگر شاهدي هم در كار نباشه سوگندتون ميده كه اين كار رو انجام دادين يا نه ...

Arash4484
26-07-2013, 12:04
ممنون از پاسختون
دیروزم وکیلش باهام تماس گرفت که می خواد ازت شکایت کنه من پیشنهادم اینه شما بیا بشینین با هم صحبت کنید مشکل حل کنید
منم رفتم با یه وکیل مشورت کردم نظرش این بود چون این جور می گی فقط یک فیلم داره که فیلم هم اصلا برای دادگاه سند محسوب نمی شه و می خواد تو رو بکشونه بلکه یک مدرکی ازت بگیره گفت نرم و بگم بره از شکایت کنه که البته فعلا دیگه تماسی نگرفتن باهام
گفت بعد از شکایتش تو هم می تونی ازش اعاده حیثیت کنی
همین چیزهایی که شما گفتی
البته اینم گفت اگه 2 تا شاهد داشته باشه می تونه برنده بشه الان فقط نگرانیم سر همین شاهد هست. داره ادمایی که به دروغ بیان براش شهادت بدن. چون پولداره حاضرن براش هر کاری بکنن:n03:

1-شاهد یک شرایطی داره که هر کسی قابلیت اونرو نداره، شما میتونید مدعی رابطه خادم و مخدومی شاهد و شاکی باشید و ایشون هم میتونه مدعی شرایط محیط کار باشه که شاهد بهتری از مخدومینش نداره، اینجا با چیزهای مثل قید قسم سرو تهش رو به هم میارند.
اوضاع دادسرا و دادگاه خیلی با نصوص قانونی که احساس ایمنی ایجاد میکنه متفاوته! درسته که ضبط فیلم اینچنینی مدرک قاطعی نیست ولی ذهنیت قاضی عوض بشه کافیه! تاکید میکنم اگر کار بالا بگیره، فقط و فقط وکیل میتونه از حقوق شما دفاع کنه و مجبور به هزینه هستید و البته در صورت پیروزی ادعای بازگشت خسارت .
2-در دادگاه ادله شما این میتونه باشه که شما با علم به وجود دوربین (دوربینها که علنی بودن؟) و بازگرداندن مبلغ معادل به صندوق که دزدی در روز روشن نمیکردید،
(البته در مقابل به یاد داشته باشیدحرکت شما هم زیاد قابل دفاع نیست، این قبیل کارها به مجری مالی تجارتهای کوچک توصیه نمیشه، دست مدیر مالی در برداشت بازه ولی شما خیر...توجه کنید از صندوق اسکانس به جیب شما بره و برگرده همون برداشت و پرداخته و لزومن برداشت یک مبلغ درشت و با طی زمان نیست. اینجور کارها همون دادن آتو به آدم ناتو است!)
3-اگر وکیلش به شما پیشنهاد مذاکره یا مصالحه داده، پس دستشون خیلی پر نیست. همون توصیه وکیلتون بر نرفتن بهترین عمله، اما اگر هم خواستید برید ، در این شرایط بهترین عمل مذاکره وکیل شما با اونهاست.(که باز هم بحث هزینه پیش میاد)

cheviz
26-07-2013, 17:00
1-شاهد یک شرایطی داره که هر کسی قابلیت اونرو نداره، شما میتونید مدعی رابطه خادم و مخدومی شاهد و شاکی باشید و ایشون هم میتونه مدعی شرایط محیط کار باشه که شاهد بهتری از مخدومینش نداره، اینجا با چیزهای مثل قید قسم سرو تهش رو به هم میارند.
اوضاع دادسرا و دادگاه خیلی با نصوص قانونی که احساس ایمنی ایجاد میکنه متفاوته! درسته که ضبط فیلم اینچنینی مدرک قاطعی نیست ولی ذهنیت قاضی عوض بشه کافیه! تاکید میکنم اگر کار بالا بگیره، فقط و فقط وکیل میتونه از حقوق شما دفاع کنه و مجبور به هزینه هستید و البته در صورت پیروزی ادعای بازگشت خسارت .
2-در دادگاه ادله شما این میتونه باشه که شما با علم به وجود دوربین (دوربینها که علنی بودن؟) و بازگرداندن مبلغ معادل به صندوق که دزدی در روز روشن نمیکردید،
(البته در مقابل به یاد داشته باشیدحرکت شما هم زیاد قابل دفاع نیست، این قبیل کارها به مجری مالی تجارتهای کوچک توصیه نمیشه، دست مدیر مالی در برداشت بازه ولی شما خیر...توجه کنید از صندوق اسکانس به جیب شما بره و برگرده همون برداشت و پرداخته و لزومن برداشت یک مبلغ درشت و با طی زمان نیست. اینجور کارها همون دادن آتو به آدم ناتو است!)
3-اگر وکیلش به شما پیشنهاد مذاکره یا مصالحه داده، پس دستشون خیلی پر نیست. همون توصیه وکیلتون بر نرفتن بهترین عمله، اما اگر هم خواستید برید ، در این شرایط بهترین عمل مذاکره وکیل شما با اونهاست.(که باز هم بحث هزینه پیش میاد)

در مورد اون قسمت که پر رنگ کردم
قانون کارمون اونجا متفاوت بود مخصوصا ما چند تا بودیم ب اجازه داشتیم بر داریم بزاریم تحویل بگیریم
مثلا بارها شده پول خورد از حیبمون دادیم مشتری بعد از دخل بر می داشتیم بارها شده موقع شروع کار هیچ پولی داخل دخل نبوده از جیب می دادیم بعد می گرفتیم اجازه داشتیم از دخل بعضی سفارشات پرداخت کنیم اجازه داشتیم دخل جمع کنیم ببریم تحویل بدیم. کلا این اجازه ها رو داشتیم لازم باشه شاهدم برای این داستان می تونم بیارم

Arash4484
26-07-2013, 21:03
در مورد اون قسمت که پر رنگ کردم
قانون کارمون اونجا متفاوت بود مخصوصا ما چند تا بودیم ب اجازه داشتیم بر داریم بزاریم تحویل بگیریم
مثلا بارها شده پول خورد از حیبمون دادیم مشتری بعد از دخل بر می داشتیم بارها شده موقع شروع کار هیچ پولی داخل دخل نبوده از جیب می دادیم بعد می گرفتیم اجازه داشتیم از دخل بعضی سفارشات پرداخت کنیم اجازه داشتیم دخل جمع کنیم ببریم تحویل بدیم. کلا این اجازه ها رو داشتیم لازم باشه شاهدم برای این داستان می تونم بیارم
پس خیلی حله...یعنی اگر شما بتونید این رو اثبات کنید و شاهد هم دارید ، اصلا نگران نباشید.
خوب اینها دلیلی دیگه براشون باقی نمیمونه بجز اینکه دنبال یک مقصر بودند. حتی اون فیلم هم (بجز نفس اصلیش که مدرک مستدل نیست) بی معنی میشه.
حتی این آپشن هم هست که برید زودتر از شکایت اونها خودتون ادعای حیثیت کنید بخاطر تهمت و آبروبری که گفتید در محیط کار انجام دادند.
البته من اینرو توصیه نمیکنم(چون از ریز کار اطلاعی ندارم که اگر شکایت کنید چقدر اونها عکس العمل نشون میدن و چقدر قابلیت پاپوش درست کردن دارند)، ولی بهرحال در جریان باشید که امکان شکایت حتی اگر شکایت نکردند هم دارید.
+ قانون کار هم هست، اگر قراردادی هم نیستید طبق قانون کار(ماده 7) میتوانید خود را کارگر شفاهی ذکر کنید، حتی اگر از برگشت به همچون محیطی ناراضی هستید، در صورت اثبات برائت، سنوات و خسارت رو وصول کنید.
یک مساله دیگر هم بود که درست خاطرم نیست ، اینها باید قبل از اخراج شکایت میکردند، و حکم تعلیق میدادند...البته نمیدونم اگر شما قرارداد کوتاه مدت بودید یا شرایط خاصی حکمفرماست هیچ کدوم اینها بجز شکایت برعلیه افترا و اعاده حیثیت باقی نمیمونه...
(برای قانون کار به شورای حل اختلاف مراجعه کنید. مراحل رو بهتون میگن.)

cheviz
27-07-2013, 20:49
پس خیلی حله...یعنی اگر شما بتونید این رو اثبات کنید و شاهد هم دارید ، اصلا نگران نباشید.
خوب اینها دلیلی دیگه براشون باقی نمیمونه بجز اینکه دنبال یک مقصر بودند. حتی اون فیلم هم (بجز نفس اصلیش که مدرک مستدل نیست) بی معنی میشه.
حتی این آپشن هم هست که برید زودتر از شکایت اونها خودتون ادعای حیثیت کنید بخاطر تهمت و آبروبری که گفتید در محیط کار انجام دادند.
البته من اینرو توصیه نمیکنم(چون از ریز کار اطلاعی ندارم که اگر شکایت کنید چقدر اونها عکس العمل نشون میدن و چقدر قابلیت پاپوش درست کردن دارند)، ولی بهرحال در جریان باشید که امکان شکایت حتی اگر شکایت نکردند هم دارید.
+ قانون کار هم هست، اگر قراردادی هم نیستید طبق قانون کار(ماده 7) میتوانید خود را کارگر شفاهی ذکر کنید، حتی اگر از برگشت به همچون محیطی ناراضی هستید، در صورت اثبات برائت، سنوات و خسارت رو وصول کنید.
یک مساله دیگر هم بود که درست خاطرم نیست ، اینها باید قبل از اخراج شکایت میکردند، و حکم تعلیق میدادند...البته نمیدونم اگر شما قرارداد کوتاه مدت بودید یا شرایط خاصی حکمفرماست هیچ کدوم اینها بجز شکایت برعلیه افترا و اعاده حیثیت باقی نمیمونه...
(برای قانون کار به شورای حل اختلاف مراجعه کنید. مراحل رو بهتون میگن.)

خودشم می دونه چیزی نداره و داره رو هوا حرف می زنه به خاطر همین هی پیغام می ده بیا صحبت کنبم دید نرفتم به دوستم خبر داده به خاطر ماه رمضون می بخشمش فقط بیاد 40 میلیون خسارت منو بده بره تا ازش شکایت نکنم :n04:
گفتم برو شکایت کن منو تو هیچ حرفی با هم نداریم جز تو دادگاه پول زورم ندارم به کسی بدم
قبلا هم به چند تا کارگر همین تهمت ها رو چسبونده حتی چند تا از اقوامشون
بزار شکایت کنه تا منم اعاده حیثیت کنم چپ و راستم داره برا این مسئله برام شاهد درست می کنه
در مورد اداره کارم خودم به فکرم رسیده بود اما من تو این 1 سال که قراردادی باهاشون نداشتم و شفاهی رفتم سر کار حدود 2 ماه بود که با فشار مارو بیمه کرد مارو برد یکی از این دفترهای کارگزینی های اداره کار از همه کلی برگه رو امضا گرفت که هیچکیم نخود فکرم اینه با اون امضا ها شکایت اداره کار به جایی نرسه. راهی داره بشه اون ورقه هارو از جایی گرفت خود داستانش چیه؟

Arash4484
27-07-2013, 21:34
خودشم می دونه چیزی نداره و داره رو هوا حرف می زنه به خاطر همین هی پیغام می ده بیا صحبت کنبم دید نرفتم به دوستم خبر داده به خاطر ماه رمضون می بخشمش فقط بیاد 40 میلیون خسارت منو بده بره تا ازش شکایت نکنم :n04:
گفتم برو شکایت کن منو تو هیچ حرفی با هم نداریم جز تو دادگاه پول زورم ندارم به کسی بدم
قبلا هم به چند تا کارگر همین تهمت ها رو چسبونده حتی چند تا از اقوامشون
بزار شکایت کنه تا منم اعاده حیثیت کنم چپ و راستم داره برا این مسئله برام شاهد درست می کنه
در مورد اداره کارم خودم به فکرم رسیده بود اما من تو این 1 سال که قراردادی باهاشون نداشتم و شفاهی رفتم سر کار حدود 2 ماه بود که با فشار مارو بیمه کرد مارو برد یکی از این دفترهای کارگزینی های اداره کار از همه کلی برگه رو امضا گرفت که هیچکیم نخود فکرم اینه با اون امضا ها شکایت اداره کار به جایی نرسه. راهی داره بشه اون ورقه هارو از جایی گرفت خود داستانش چیه؟
40 میلیون؟! میگه شما چهل میلیون از صندوق فروشگاه مواد غذایی برداشتید؟ یا مدعی خسارت دیگه ای است؟(به مرگ گرفته به تب راضی باشید!)
باید دید چی رو امضا کردید، ولی از تعدد امضاها نگران نباشید، این کارها ظاهرسازی هم زیاد داره....برید همونجا که امضا کردید با شماره کارگاه و شماره بیمه و مدارک شناسایی، بگید کارگر اخراجیم و مدارکی ندارم یک نسخه بهم بدید، پیگیر باشید اگر ندادند...
بعد میروید شورای اسلامی کار یا هیات تشخیص و حل اختلاف که در خود اداره کار هست، مراحل رو بهتون میگن.

cheviz
27-07-2013, 22:42
40 میلیون؟! میگه شما چهل میلیون از صندوق فروشگاه مواد غذایی برداشتید؟ یا مدعی خسارت دیگه ای است؟(به مرگ گرفته به تب راضی باشید!)
باید دید چی رو امضا کردید، ولی از تعدد امضاها نگران نباشید، این کارها ظاهرسازی هم زیاد داره....برید همونجا که امضا کردید با شماره کارگاه و شماره بیمه و مدارک شناسایی، بگید کارگر اخراجیم و مدارکی ندارم یک نسخه بهم بدید، پیگیر باشید اگر ندادند...
بعد میروید شورای اسلامی کار یا هیات تشخیص و حل اختلاف که در خود اداره کار هست، مراحل رو بهتون میگن.

اولش که از فاکتور نکردن شروع کرد گفت فلان خرید که مال خودت بود فاکتور نزدی اما سیستم قابلیت گزارش فاکتور داشت رفتم دقیقا همون فاکتورو کشیدم بیرون بعد گفت پول ندادی بعد گفتم دقیقا پول چون اخر شب بود دادم دست خودت فلانی هم شاهده بعد گفت بازم بار بود تو نزدی گفت یه هفته برو ما بررسی کنیم گفتم نمی خوای برات کار کنم چرا بهانه می گیری من دیگه اصلا نمی یام
بعدم که دی وی آر بالا پایین کردن اون قضیه اول که اصلا فراموش شد همون یه فیلم در اومد خبر می رسه می گن این هر ماه داشته یکی دو میلیون از ما می زده :n04: سیستم نرم افزار فروشگاه مارو ه ک کرده :n04: دی وی آر ه ک کرده فیلم نگیره :n04: 2 سال اینجا کار کرده ( 1 سال دقیقا اونجا بودم) یکی 2 میلیون برا 2 سال با تخفیف ویژه برام 40 میلیون محاسبه کرده :n01:
البته منم نمی دونم این 40 تومنو از کجا در اورده اما طبق حرفایی که به گوشم می رسه فکر کنم همونجوری بش رسیده
خو من که انقدر خطرناک بودم چرا زنگ نزدی 110 بیاد منو ببره
خودشم می دونه داره چرط پرت می گه یک چیزایی داره می گه به بچه بگی خندش می گیره
نمی دونم فکر کرده با بچه طرفه می ترسونمش تیغش می زنم یا عقل خودش واقعا نمی رسه نمی دونم والله
می گفت امروز ازم شکایت می کنه فرصتم دیگه تموم شده :n02: راسی اگه شکایتی ثبت بشه هم برا شاکی هم برای متشاکی اس ام اس میاد درسته؟
الان فقط تمام ترسم اینه پاپوشی چیزی برام درست کنه شاهدای دروغی برام ردیف کنه:n03: