PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مهم .:. جوجه اسباب بازی نیست

saye
11-07-2013, 22:34
نمیدونم چی بگم
برخی پدر و مادر ها و ادمها چی فکر میکنن.
اصلا برام قابل درک نیست
چند شب پیش که داشتم برمیگشتم خونه
کنار پیاده رو 3تا جوجه کوچیک بیحال دیدم که از یه جعبه کوچیک افتاده بودن بیرون
خدا لعنت کنه کسی که این بلا رو سر این ج.جه ها اورده
رنگ و رو پرده بودن و هیچ نایی نداشتن
2 تا شون همون شب مردن و یکیشون هم فردا شبش
اخه پدر محترم
مادر محترم
مگه اسباب بازی خریدی واسه بچه که بعد این که بچت خرابش کرد بندازی بیرون؟
نمیدونم دست کدوم بچه ای بوده برداشته بود ناخناشون رو لاک زده بود
چلونده شده بودن
واقعا نمیدونم چی بگم
بگیم اون بچه حالیش نیست
شما ها هم حالیتون نیست یعنی؟؟؟؟
اون شخص رو اگر میدیدم حتما یکی میزدم تو گوشش
فرهنگ ،شعور، شخصیت ، هیچی . هیچ .هیچ بویی نبردن .
.
دوستان خوبم نخرید جوجه های بیچاره رو . دست بچه ها ندید. سباب بازی نیستن
جایی هم دیدین . کسی رو هم دیدین باهاش برخورد کنین و تذکر بدین
:n16:

کاربر شماره ی یک
11-07-2013, 22:50
خب از اونجایی که مردم ما تا از چیزی نترسن ازش فاصله نمیگیرن بایدعرض کنم که برخی از این جوجه ها رو دقیقا به خاطر این که بیماری دارن میفروشن ، یعنی جوجه مریض میفروشن ، بیماری هم جوری نیست شما بفهمی ... بچه ها هم خیلی زود مریض میشن ...

کشور ما هم گمون نکنم کسی اینقدر اهمیت بده که به بیماری جوجه و خروس خونگی رسیدگی کنه ، حداقل عموم مردم اینجورین ، پس نذارین پیش
بچه های کوچیکتون ، خطرناکه ، مریض میشه ، حالا بیا درستش کن ...

B3HZ@D
12-07-2013, 00:15
من هم که از این موارد کم نمی بینم !:n27:
رفته بودم باجه روزنامه فروشی که دیدم یک پسر بچه با مادرش کنارم ایستادن ولی صدای ضعیف جوجه میاد ... هی این طرف و اون طرف نگاه کردم چیزی ندیدم .
بعد که به بچه نگاه کردم دیدم توی یک پلاستیک یک جوجه رو گذاشتن و در پلاستیک رو سفت گرفته و اصلا هیچ گونه هوایی وارد پلاستیک نمیشه و جوجه داره خفه میشه .
بهش میگم {دقیقا همین دیالوگ} : آقا پسر گل در پلاستیکت رو باز کن تا هوا بره داخل اون جوجه خفه نشه بمیره ... بعد مادر محترم ایشون به من میگه به شما چه ربطی داره ! مردم این روزا چقدر بی چشم و رو بی حیا شدن !
ما رو میگی اینطوری شدیم :n04: .... حالا چی گفتم یا کجای حرفم ایراد داشت رو نمیدونم ... اینم از توصیه کردن ما برای نجات حیواناته !

کلا با این مردم نمیشه حرف زد ... چه برسه به توصیه و حمایت از حیوانات

shabe.saket
12-07-2013, 00:17
بر اساس یک اصل اقتصادی
تا زمانی که تقاضا هست عرضه نیز هست

وقتی شعور ما انسانها تا جایی نرسیده که جوجه را موجود زنده و دارای عواطف بدانیم و فرقی با اسباب بازی باتری خور قائل نیستیم این اوضاع به راه هست.....

برسان آن روزی را که من وحشی سر سفره به به چه چه بر جوجه پخته نکنم
شعور همه گیر که رویایی بیش نیست.....

M A S 0 U D
12-07-2013, 00:24
به نظر شما جواب این بی عدالتی ها رو کی باید بده؟
تا بوده ازین اذیتها تو این دنیا بوده...
چکار باید کرد؟
گناه این حیوانهای بیچاره چیه؟
کی عدالت و اجرا میکنه؟
باید تا دنیا دنیاست نظاره گر این موارد باشیم و تنها به گفتن عبارتی کوتاه << آخی حیوونکی>> بسنده کنیم ...
حالا بیعدالتی در حق نوع بشر بماند ...

Atghia
12-07-2013, 00:29
البته از حق نگذریم خیلی ها نه بخاطر بازی میخرن! من خودم بچه که بودم جوجه اردک برام گرفته بودند کلی هواشو داشتم (بزرگترها هم کمک میکردند البته) در واقع به نوعی مثل حیوون های خونگی مثل همین همستر خرگوش و پرندگان و خیلی حیوون های دیگه که ازشون مراقبت میشه بهشون غذا داده میشه و...
خب بعضی ها دوست دارند جوجه داشته باشند اگه درست رفتار کنند چه اشکالی داره مگه؟:n06:

M A S 0 U D
12-07-2013, 00:36
من خودم جوجه میگیرم از اون تپلها که به سختی راه میرن و بزرگشون میکنم اونوقت که بزرگ میشن دیگه دلم نمیاد ذبحشون کنم چون خودم بزرگشون کردم دلم نمیاد سرانجام اینکه اونقدر پیر میشن تا بمیرن ...
وداع تلخ با زبون بسته ها

کاربر شماره ی یک
12-07-2013, 00:40
بله با این قضیه مشکلی نیست ، من خودم ده تا جوجه داشتم ، همه رو بزرگ کردم بالای پنج کیلو تحویل جامعه دادم ....بحث سر اوناییه که استفاده ی کوتاه مدت ازش میکنن...

به نظر من بیشتر از فقر فرهنگیه ، چون اگه صاحب همون جوجه بدونه که یاد دادن بزرگ کردن جوجه به یه بچه خودش چقدر خوبه ، کشتن جوجه رو یاد نمیده ...

بعضی جاها هم نمیتونن مردم تفریحی رو جایگزینش کنند ، حوصله ی آموزش به بچه رو هم ندارن

پ ن : ( اگه حوصله داشت ، با بچه اش بازی میکرد ، حوصله ی بچه سر نره ، جوجه رو گرفته که کار خودش راحت تر بشه :n29: )

shabe.saket
12-07-2013, 00:42
بنظر من تا زمانی که بشر روی کره زمین زندگی میکنه این موارد هست (کاری که ما باید بکنیم اینه که خودمون رو بیشتر وحشی نکنیم و با آموزش نسلهای بعد، جلو انتشارش رو بگیریم، ریشه کن که نخواهد شد <کاش اشتباه باشد این حرف>)

اون از اسپانیای وحشی با گاو بازیش
اون از کانادای وحشی فکل دار با کشتار سیل ها
اون از آمریکای وحشی با کی اف سی و جگرهای پرچرب
اروپا و این ور اون ور
اینم از ایران وحشی تر از وحشی....

کاربر شماره ی یک
12-07-2013, 00:45
استفاده از نعمت های خداوند جرم نیست ، این که جوجه رو نگهداری تا بمیره هم به نظر من خوب نیست .

اصلا این که جوجه رو به خاطر احساسات خودمون نگه داریم ، باهاش بازی کنیم ، بکشیم یا نکشیم ، همش یکیه ، در هر صورتش ، به خاطر احساسات خودمون داریم انجامش میدیم .

البته از نظر من ماهیت مرغ و جوجه مث طوطی یا سگ نیست ، که خب شاید واسه بعضی ها حکم اونا رو داشته باشه و دوست داشته باشن به عنوان همدم و اینا داشته باشن . اما هرجورش رو حساب کنیم ، از بین بردنش برای بازی ، چیز جالبی به نظر نمیاد...

M A S 0 U D
12-07-2013, 00:49
تازه تو چین به سگ و گربه و هشت پا و ... هم رحم نمیکنن :n04: کلا هر جنبده ای ...
یه جایی خوندم این چینی ها جننین انسان رو هم سوپ درست میکنن میخورند ... حالم بهم خورد ببخشید ...:n30:

کاربر شماره ی یک
12-07-2013, 01:03
بیشتر این موارد از کل سیستم میاد ، نگاه کمونیست ها به دنیا ، خودش از نظر من نگاه حال بهم زنیه ، چین هم خب ...

اینجا واسه ساختن یه سد اومده بودن یادم نیست کدوم سد بود ، یکی از دبیرا رفته بود واسه بازدید ، تعریف میکرد میگفت ایرانی ها به اینا گربه میفروشن ، چون دوست دارن گوشت گربه رو ... البته نمیشه گفت چه حال بهم زن و اینا ، چون فرهنگشونه ، عادت کردن ، شاید الان کله پاچه رو
ببری خیلی ها توی جان حالشون بهم بخوره ولی اکثر ایرانی ها دوست دارن ... ولی خب یه سری چهارچوب ها وجود داره ، ارزش های انسانی
نباید پایمال بشه ....

M A S 0 U D
12-07-2013, 01:10
من از همون کله پاچه هم حالم بهم میخوره معلوم نیست از کجا درش اوردن بعد به بقیه میگن ...

anti-military
12-07-2013, 01:11
این حیون ها حتی جوجه و اردک هم اگه محبت ببینن به شدت باهوش میشن و درک بسیار زیادی پیدا میکنن حتی از یه بچه انسان هم بیشتر می فهمن
ما یه جوجه اردک داشتیم که خواهرم خریده بود و من مجبور بودم ازش مراقب کنم که زنده بمونه و زیر دست و پا نره و ... این جوجه اردک همیشه تو اتاق من بود تا اینکه کم کم
بزرگ تر شد و وابستگی عجیبی به من پیدا کرد جوری که اگه ازش دور میشدم و از اتاق میرفتم بیرون به شدت ناراحت میشد و شروع میکرد به اربده کشی :n02: انقدر جیغ میکشید تا
من برگردم. هرجا میرفتم سریع دنبالم میومد. حتی زمانی که خیلی بزرگ شده بود هم باز دنبالم میومد و وابستگیش بیشتر شده بود

این اردک با هرکدوم از افراد خونه به یه نحوه متفاوتی رفتار میکرد! واسه مثال احترام زیادی برای من قائل بود وقتی در بالکن باز میشد سریع میومد تو خونه و انقدر میگشت تا منو پیدا
کنه و بیاد پیشم. هیچ وقت به من حمله نمیکرد و از بودن پیش من احساس امنیت میکرد. با پدرم به شدت دشمن بود چون پدرم همیشه اردکو به سمت بالکن راهنمایی میکرد و جایی
که اردک اصلا دوست نداشت و به همین دلیل گاهی وقت ها اردک به سمت پدرم حمله میکرد و به شدت از خجالتش درمیومد.

وقتی که این اردک کوچیک بود صبح ها خیلی شلوغ میکرد و برای ساکت کردنش مجبور بودم عروسکی رو بذارم تو خونش که ازش میترسید و دیگه شلوغ نمیکرد و
وقتی این عروسک رو میذاشتی تو خونه اش پشتش رو به عروسک میکرد و دیگه حرفی نمیزد و بدها که بزرگ شد کینه عجیبی از این عروسک داشت جوری که هر وقت
این عروسک رو می دید به سمتش حمله میکرد و تا جایی که میخورد عروسک رو کتک میزد :n04:

حس حسادت زیادی هم نسبت به این عروسک داشت جوری که وقتی این عروسک رو میگرفتم دستم اردک شروع میکرد به پرخاشگری و اربده کشی که
اینو بذار زمین و منو بغل کن:n02:

کاربر شماره ی یک
12-07-2013, 01:16
گربه داشتم حتی نژاد خاصی هم نداشت ولی خودش میرفت دستشویی ....

نگهداری حیوانات در نوع خودش یه هنره ....

نوع برخورد با گیاهان و جانوران و در کل طبیعت ، وضعیت روحی مارو نشون میده به نظر من ....

M A S 0 U D
12-07-2013, 01:20
ما هم خیلی قدیما یه گربه ای داشتیم که عادت کرده بود ...
بعد یه مدتی نمیدونم کدوم از خدا بیخبری بهش سم داد کشتش ...
یادمه داداشم خیلی واسش گریه کرد ...

Atghia
12-07-2013, 10:07
دوستان عزیز لطفا در ادامه تاپیک پست های مرتبط با موضوع مطرح شده ارسال کنید و از پرداختن به مسائل حاشیه ای دیگه خودداری کنید!
با تشکر از توجه شما

farid0485
12-07-2013, 10:26
خیلی بده که انتقادی مطرح بشه منتها برای رفع و رجوع کردنش هیچ پیشنهادی نباشه...

اینکه در حق اون جوجه ها خیلی ظلم میشه شکی نیست و برهیچ اساسی هم قابل توجیه نیست...

حتی در مواردی هم حساسیت زا هستن باعث بیماری بچه ها میشن...

ولی ای کاش جای بیان خاطرات تون راه حل هایی رو پیشنهاد میدادید...

مثلا:

من هم که از این موارد کم نمی بینم !:n27:

رفته بودم باجه روزنامه فروشی که دیدم یک پسر بچه با مادرش کنارم ایستادن ولی صدای ضعیف جوجه میاد ... هی این طرف و اون طرف نگاه کردم چیزی ندیدم .
بعد که به بچه نگاه کردم دیدم توی یک پلاستیک یک جوجه رو گذاشتن و در پلاستیک رو سفت گرفته و اصلا هیچ گونه هوایی وارد پلاستیک نمیشه و جوجه داره خفه میشه .
بهش میگم {دقیقا همین دیالوگ} : آقا پسر گل در پلاستیکت رو باز کن تا هوا بره داخل اون جوجه خفه نشه بمیره ... بعد مادر محترم ایشون به من میگه به شما چه ربطی داره ! مردم این روزا چقدر بی چشم و رو بی حیا شدن !
ما رو میگی اینطوری شدیم :n04:
.... حالا چی گفتم یا کجای حرفم ایراد داشت رو نمیدونم ... اینم از توصیه کردن ما برای نجات حیواناته !

کلا با این مردم نمیشه حرف زد ... چه برسه به توصیه و حمایت از حیوانات

به نظرم مادر اون بچه خیلی محترمانه برخورد کرده...

شاید بد تذکر دادی میتونستی اول با بچه ه یکمی شوخی کنی بعدش راجع به جوجه صحبت کنی...

من عذر میخام که نمونه خاصی رو گفتم ولی همه توی این تاپیک دارن خاطره تعریف میکنن...

کسایی که داشتن خوب نگهداری کردن میتون راه و روش نگهداری درست رو یاد بدن یا کسایی که بلدن میتونن راه حل بدن که چه جوری تذکر داده بشه که اثر گذار بشه....

اینجور که بخایم بگیم "بعله ملت بی فرهنگ و بی نزاکت فلان کار رو میکنن"بدون اینکه بگیم بجاش چ کار بهتری میشه کرد ...

فک نمی کنم که کار خیلی جالبی باشه وصورت پسندیده ای داشته باشه...

saye
12-07-2013, 10:42
موقع تذکر باید به بزرگتر ها اونم خیلی محکم تذکر بدین . چیزی هم گفتن بگید عضو انجمن حمایت از حیواناتم .
محکم برخورد کنید .نه خوهش و التماس .

saye
12-07-2013, 10:44
خیلی بده که انتقادی مطرح بشه منتها برای رفع و رجوع کردنش هیچ پیشنهادی نباشه...

اینکه در حق اون جوجه ها خیلی ظلم میشه شکی نیست و برهیچ اساسی هم قابل توجیه نیست...

حتی در مواردی هم حساسیت زا هستن باعث بیماری بچه ها میشن...

ولی ای کاش جای بیان خاطرات تون راه حل هایی رو پیشنهاد میدادید...

مثلا:

به نظرم مادر اون بچه خیلی محترمانه برخورد کرده...

شاید بد تذکر دادی میتونستی اول با بچه ه یکمی شوخی کنی بعدش راجع به جوجه صحبت کنی...

من عذر میخام که نمونه خاصی رو گفتم ولی همه توی این تاپیک دارن خاطره تعریف میکنن...

کسایی که داشتن خوب نگهداری کردن میتون راه و روش نگهداری درست رو یاد بدن یا کسایی که بلدن میتونن راه حل بدن که چه جوری تذکر داده بشه که اثر گذار بشه....

اینجور که بخایم بگیم "بعله ملت بی فرهنگ و بی نزاکت فلان کار رو میکنن"بدون اینکه بگیم بجاش چ کار بهتری میشه کرد ...

فک نمی کنم که کار خیلی جالبی باشه وصورت پسندیده ای داشته باشه...

نه دوست من . این نیست . وقتی یه مادر جوجه میخره میده دست بچه یعنی از اول قید جون اون جوجه رو زده .
کی دنبال نگهداشتنشه؟
اگه بودن که دست یه بچه که دوروزه خفش میکنه نمیدادن
اینا به عنوان اسباب تفریح یکی دوروزه بچشون بهشون نگاه میکنن

کاربر شماره ی یک
12-07-2013, 10:52
موقع تذکر باید به بزرگتر ها اونم خیلی محکم تذکر بدین . چیزی هم گفتن بگید عضو انجمن حمایت از حیواناتم .
محکم برخورد کنید .نه خوهش و التماس .
اگه قصدتون اعمال قانون باشه ، بله باید محکم برخورد کنید ، اما اگه میخواهید فرهنگ سازی کنید و دیگه اون کار رو انجام نده ، بهتره راهنماییش بکنید ... چون حتی اگه بیخیال جوجه هم شد ، فردا با یه گربه ، سگ ، ماهی یا حیوون دیگه این کار رو میکنه ...

این که بگید عضو انجمن حمایت از حیواناتم ، تا بیست دقیقه میخنده ....

شما الان وقتی یه نفر زنش رو تو خیابون بزنه هم حق نداری تعرض کنی بهش ، حتی اگه فرزندش رو بزنه ، حمایت از حقوق بشر هم اینجا دچار مشکل میکنه آدم رو ، حالا چه برسه به حمایت از حیوانات اونم در مدل قانونی جدی ....

کاربر شماره ی یک
12-07-2013, 10:54
راه حل اینه که بچه ها شیوه ی مراقبت و زندگی با حیوانات رو درست یادبگیرند ، که اینم یا باید توسط رسانه ها یا توسط مادر پدرشون ، یا نهایتا همینجور با شوخی که دوستمون گفت ، توسط افراد دیگه یاد داده بشه ...

saye
12-07-2013, 10:59
اگه قصدتون اعمال قانون باشه ، بله باید محکم برخورد کنید ، اما اگه میخواهید فرهنگ سازی کنید و دیگه اون کار رو انجام نده ، بهتره راهنماییش بکنید ... چون حتی اگه بیخیال جوجه هم شد ، فردا با یه گربه ، سگ ، ماهی یا حیوون دیگه این کار رو میکنه ...

این که بگید عضو انجمن حمایت از حیواناتم ، تا بیست دقیقه میخنده ....

شما الان وقتی یه نفر زنش رو تو خیابون بزنه هم حق نداری تعرض کنی بهش ، حتی اگه فرزندش رو بزنه ، حمایت از حقوق بشر هم اینجا دچار مشکل میکنه آدم رو ، حالا چه برسه به حمایت از حیوانات اونم در مدل قانونی جدی ....
چطوره یکی اب رو اصراف میکنه مردم برخورد میکنن .یا توی چیزای مشابه ؟
من کار یکی دوروزم نیست برخورد با این ادما
هرچی محترمانه حصابشون کنی فکر میکنن چه خبره و برخورد بدی دارن
جدی برخورد کنید و بعد اصول رو هم بهشون بگید بهتره
چرا بخندن؟
شما دیدت این باشه وای به حال دیگران .
دوستان علاقه مند اگر فقط از کنار این موارد ساده نگذرن یه روزی جا میافته

saye
12-07-2013, 11:10
خیلی ها اصلا این جوجه ها بمونن و بزرگ شن هم مشکل دارن و ردش میکنن به بهانه بو و زسیدگی و ...
شما هر چقدر هم به یه بچه کوچیک بگین عزیزم فدات شم راهش اینه .راهش اونه .متوجه نیست که میگیره تو دستش و یکم محکم فشار بده تمومه
ی هرچی پدر و مادر هم بهش بگن و دقت کنن همین که سپردن دست یه بچه کوچیک یه روز یه اتفاقی براش میافته چون بچه ها به دید اسباب بازی نگاهش میکنن.
بچه ای رو میشناختم برداشته با چاقو پای جوجه رو کنده بعد میخاسته بچسبونه سر جاش !
هرچی اموز بدی هم بچه تو یه سنی نمیتونه .نه اینکه نخاد نمیتونه درست نگهداری کنه
واسه همین مقصر اصلی پدر و مادر ها هستن

ملا نصرالدین
12-07-2013, 23:47
البته سایه جان من قبول دارم اکثر پدر و مادرهایی که جوجه میخرند به قول شما قید اون جوجه رو میزنند و اخرسر اون جوجه ی بیچاره مثل یک اسباب بازی میشه
ولی همه این جور نیستند.
از 5 سالگی مادر من برای من جوجه میخرید.قسم میخورم که حتی 1 جوجه رو من نکشتم.حتی 1 بار برادرم برای من 16 تا جوجه خرید ..همشون هم انقدر میموندند تا عمرشون تموم میشد و پیر میشدند و میمردند.(البته منزل ما حیاط داشت) وگرنه الان حتی 1 جوجه رو هم نمیشه توی اپارتمان نگهداری کرد

به هر حال متاسفانه جوجه ها اکثرشون سرنوشت بدی دارند.
حتی اگر مردم هم نخرند متاسفانه جوجه های نر به طور فجیعی کشته میشوند.

به نظر من با دعوا نمیشه به پدر و مادرها فهموند که این جوجه ای که خریدی ضررش به خودت میرسه
درست مثل ماهی های قرمز شب عید

saye
13-07-2013, 07:11
اشتباه نکنید
من نگفتم با دعوا . گفتم جدی . !!!!

D N A
17-07-2013, 22:04
واقعا كار غير انساني يه
درسته كه اين جوجه ها معمولا نرن....
درسته كه براي رنگ كردنشون همشون رو ميريزن تو يه سطل و با رنگ به هم ميزنن....
درسته كه بالاخره ميميرن...
ولي تاوقتي زنده ان جون دارن و زندگي مي كنن...:n14:

کاربر شماره ی یک
17-07-2013, 22:17
درسته كه براي رنگ كردنشون همشون رو ميريزن تو يه سطل و با رنگ به هم ميزنن....
درسته كه بالاخره ميميرن...
ولي تاوقتي زنده ان جون دارن و زندگي مي كنن...:n14:

عجب :n29: من نمیدونستم اینجوری رنگشون میکنن :n29:

Amir Hossein
18-07-2013, 12:52
عجب :n29:
من نمیدونستم اینجوری رنگشون میکنن :n29:
زردا که به صورت فابریک زرد هستن... :31:
ولی رنگ های متفرقه رو من یه کلیپ دیده بودم... یارو انگار تشت خمیر جلوش بود :31:
جوجه هارو میریخت توش بهم میزد :|

sirius-shan
28-07-2013, 22:45
واقعا ناراحت کنندس، رفتاری که با این حیوانات میشه...
من هم دیدم توی فامیل و دوست و آشنا که برای ساکت کردن بچه، براش جوجه میخرن! و متاسفانه این کار همیشه هم جواب داده و دهن بچه رو برای مدتی میبنده!
نه تنها بچه ها، که بزرگترها! راستش همین 2-3 ماه پیش، مادرم و خواهرم بیرون بودند، و یه دونه جوجه اردک گرفتن، به این خیال که یه مدت تو خونه بچرخه، و بعدش خودش میمیره دیگه! و تازه ما تو خونه بچه نداریم و مثلاً هممون بزرگیم! اون جوجه اردک، الان روی پشت بوم خوابیده و هرازگاهی با صدای بسیار بلند شروع میکنه به کوئک-کوئک کردن!! و کاملاً بالغ شده!
من خوشحالم و افتخار میکنم که تاحالا حدود 10 تاجوجه ماشینی و 2 تا جوجه اردک گرفتم، تربیت کردم، و تحویل جامعه دادم!:n02: و انصافاً هم خیلی بهشون علاقه دارم!

G.O.G
28-07-2013, 22:53
من معتقدم كه اگه اين جوجه ها رو ميخريد به خوبى ازشون مراقبت كنيد براى مثال دخترخاله من يه عالم جوجه و دو تا جوجه اردك خريده بود من كل زندگى اين جوجه ها همراهشون بودم يكى از جوجه اردك ها از جوجگى ميلنگيد آخرسر وقتى بزرگ شد براى اين كه زجر نكشه كشتنش من هنوزم وقتى يادش ميفتم گريه ام جاريه
يه بار دو تا جوجه خريديم يكيشون مريض بود خواستيم از شهرستان ببريم تهران مرد اون يكى هم چون سالم بود خانواده ام فرستادن مرغدارى
امروزه علاوه بر جوجه ها از حيوانات ديگر مثل فنچ ها نيز اسباب بازى شده اند من هم چون حس ميكنم از آن ها خوب مراقبت نكردم تصميم دارم از اين به بعد به طوطى اى كه دارم برسم تا ديگه چنين اتفاقى نيفته و وجدانم كمى راحت بشه

Переклад не
29-07-2013, 09:25
تا ماهی قرمز هست و تا دستفروش سیبیلوی از پشت کوه بر آمده هست و تا بی فرهنگی و بی شعوری برخی خانواده ها هست ، این مسائل پابرجا خواهند بود