PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ✔ تاپیـک جامــع اطــلاعــات دانشــگاهــی رشـتـه ی بــرق

Mohsen khan
08-08-2006, 17:38
با سلام
در مورد شغل برق اطلاعاتي مي خواستم

با تشکر قبلی از شما دوستان عزیز

dtm
09-08-2006, 10:16
من متولد سال 66 هستم وامسال در رشته ي كارداني برق در دانشگاه علم وفرهنگ قبول شدم براي ادامه ي تحصيل چه دانشگاه هايي در تهران كارداني به كارشناسي دارند؟هر كس اطلاعي دارد لطفا كمك كند!ممنون.

NIMA KHAN
13-08-2006, 21:22
از دانشگاههای آزاد واحد تهران جنوب و ابهر از دانشگاه های دولتی شیراز وبیرجند من به تو پیشنهاد می کنم اگه رشتت ریاضی هستش یه سال دیگه بخون تا کارشناسی قبول بشی چون این جوری درد سرش زیاده

dtm
15-08-2006, 11:17
سلام نيما خان
از اين كه بعد از يك هفته يكي پيدا شد جواب منو بده خوشحالم :biggrin:
دستت درد نكنه
از راهنماييت ممنونم
ولي راستش سوالم اين بود كه توي تهران مي تونم ادامه تحصيل بدم يا نه ؟

deer
30-08-2006, 10:45
سلام نيما خان
از اين كه بعد از يك هفته يكي پيدا شد جواب منو بده خوشحالم :biggrin:
دستت درد نكنه
از راهنماييت ممنونم
ولي راستش سوالم اين بود كه توي تهران مي تونم ادامه تحصيل بدم يا نه ؟

اين بستگي به خودت داره كه كوجا دوست داري تحصيل كني

cully_4u
11-09-2006, 13:50
سلام
من دانشگاه آزاد هم برق الکترونیک(پاره وقت) قبول شدم و هم برق قدرت(تمام وقت) .

میخواستم از کسایی که تجربه دارن بپرسم که بهتره تو کدومیکی ثبت نام کنم؟
البته این رو میدونم که الکترونیک خیلی بهتره ولی بازم کسی در مورد معایب یا مزایاشون میدونه کمک کنه.
راستی بین پاره وقت و تمام وقت انتخاب کدوم بهتره؟
البته این رو میدونم که تمام وقت رو باید تو 4 سال تموم کرد ولی پاره وقت رو هم میشه تو زمان کمتر و هم میشه تو زمان بیشتر ی خوند.

مرسی

explorer2
11-09-2006, 16:53
خوب اين كه معلومه به نظر من برق قدرت را انتخاب كني بهتره چون بازار كار بهتري داره
دليلش هم اينه كه چون كشورمون به انرژي احتياج داره نيروگاه هايي كه احداث مي كنه نياز به مهندس قدرت داره نه الكترونيك
و برمي گرده به علاقه خودت
چون الكترونيك جذابيت بيشتري داره
در ضمن تمام وقت هم مي توني زودتر تمام كني يا تو 6 سال
نظر من قدرت هستش

alex_pk
11-09-2006, 17:24
خوب اين كه معلومه به نظر من برق قدرت را انتخاب كني بهتره چون بازار كار بهتري داره
دليلش هم اينه كه چون كشورمون به انرژي احتياج داره نيروگاه هايي كه احداث مي كنه نياز به مهندس قدرت داره نه الكترونيك
و برمي گرده به علاقه خودت
چون الكترونيك جذابيت بيشتري داره
در ضمن تمام وقت هم مي توني زودتر تمام كني يا تو 6 سال
نظر من قدرت هستش

من هم با نظر ايشون موافقم.

=====================

برق قدرت...تازه تمام وقت هم هست...کجا قبول شدی؟

البته منم موافقم که برق الکترونيک هم خيلی رشته خوبيه (از بهترين هاست) ولی...

به نظر من رشته های تمام وقت خيلی بهتره :)

Iron
12-09-2006, 02:11
مهندسي برق قدرت

ja_ghaedi
12-09-2006, 02:14
آیا میشه کسی که کاردانی برق (دولتی) داره از طریق علمی کاربردی ادامه تحصیل بده اگه میشه دفتچش کی میاد

pandemonium
12-09-2006, 09:55
شما ها چجوري يه حكم كلي ميديد كه مثلا الكترونيك بهتره يا جذاب تره ؟؟!!!

بهتر بودن اصلا يعني چي ؟؟!!!

اين كاملا بستگي به خود افراد و علاقه شون داره . اتفاقا براي خيلي ها هم قدرت جذاب تره و عاشقش هستند ولي از الكترونيك خوششون نمياد .

اين ديگه يه نظر شخصيه .بايد ديد علايق خودت تو چه مايه اي هست .

اگه ميخواين دو تا رشته رو باهم مقايسه كنيد بايد در يك زمينه و موضوع اونا رو باهم مقايسه كنيد كه كدوم بهتره .مثلا در مورد بازار كار . نه اينكه كلي بگيد فلان رشته بهتره !!!

در مورد بازار كار " در ايران " قدرت خيلي بهتره .
متاسفانه الكترونيك در ايران جايگاه چنداني نداره . مخصوصا اگه كسي در شاخه آنالوگ بخواد ادامه تحصيل بده .

اگه بازار كار برات فوق ا لعاده مهمه برو قدرت .

وگرنه كه برو دنبال علاقت .حالا يا قدرت يا الكترونيك .

در ضمن من تو مهندسي برق علاقه اولم الكترونيك بوده و هست . كسي فكر نكنه از قدرت طرفداري كردم.

ashena55
12-09-2006, 10:20
بازار کار : قدرت

cully_4u
12-09-2006, 13:15
من دنبال بازار کار نیستم .
دنبال جذابیت رشته و جالب بودن اون هستم.
البته خودم بیشتر الکترونیکو دوست دارم.
---------------------------------------------
یه سوال از کسایی که میگن برق قدرت بهتره(البته من نمیخوام از الکترونیک دفاع کنم,چون اگه مطمئن بودم کدوم بهتره این تاپیک رو باز نمیکردم):
چرا نفرات اول کنکور سراسری همشون اولین انتخابشون الکترونیکه شریفه؟چرا اونها با توجه به اینکه قدرت بازار کار بهتری داره قدرت رو انتخاب نمیکنن؟
-------------------------------------------
خدمت ALEX_pk هم بگم که قدرت(تمام وقت - ساوه) و الکترونیک (پاره وقت _ لاهیجان ) قبول شدم .

pandemonium
12-09-2006, 13:33
من دنبال بازار کار نیستم .
دنبال جذابیت رشته و جالب بودن اون هستم.
البته خودم بیشتر الکترونیکو دوست دارم.
---------------------------------------------

پس اگه اینطوریه حتما علاقه اولت یعنی الکترونیک رو برو . کاری هم به بقیه و حرفهاشون و اینکه دیگران چی میرند نداشته باش.

ashena55
12-09-2006, 13:41
اگه تصور درستی از الکترونیک و جذابیتش داری انتخابش کن

cully_4u
12-09-2006, 13:41
آخه ببین
من از هر کی میپرسم فقط میگه که این بهتره یا اون .ولی هیشکی نمیاد بگه آقا خصوصیات قدرت اینه و الکترونیک این!
هر کی قدرت خونده با یه سری دلیل به نظر من الکی میاد میگه رشته خودش بهتره و اگرم الکترونیک خونده باشه همین حرفها رو واسه رشته خودش میزنه.
واسه من اصلا شغل و درآمد و بازار کار بعد از دانشگاه مهم نیست.
واسه من مهم خودش رشته هاس .مهم درسهایی هست که اگه هر رشته رو بری باید پاس کنی.
واسه من مهم اینه که من که به فیزیک علاقه دارم کدومش رو انتخاب کنم.
---------------------------------------
راستی کسی مقاله ای چیزی توی نت در مورد تفاوت و شباهتهای این دو رشته ندیده آدرسش رو بزاره؟

ashena55
12-09-2006, 13:42
اما ممکنه قدرت هم مثل هر رشته دیگه ای برای افراد جذاب باشه

ashena55
12-09-2006, 13:44
چه زمینه ای از فیزیک منظورته ؟

ashena55
12-09-2006, 13:48
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقداد
12-09-2006, 13:49
سلام.پسر دايي من برق قدرت دانشگاه تبريز ميخونه پسر عموم برق الكترونيك صنعتي شريف هردو مي گن برق الكترونيك بهتر هستش.

pandemonium
12-09-2006, 14:09
یه سوال از کسایی که میگن برق قدرت بهتره(البته من نمیخوام از الکترونیک دفاع کنم,چون اگه مطمئن بودم کدوم بهتره این تاپیک رو باز نمیکردم):
چرا نفرات اول کنکور سراسری همشون اولین انتخابشون الکترونیکه شریفه؟چرا اونها با توجه به اینکه قدرت بازار کار بهتری داره قدرت رو انتخاب نمیکنن؟

من خودم مهندسی برق دانشگاه شریف میخونم .

اولا تو دانشگاه شریف همون اول مثل دانشگاه آزاد انتخاب گرایش نمیکنند .
تا 3 سال اول همه واحد های مشترک میخونند بعد از اون انتخاب گرایش میکنند . با توجه به بینشی که تو این 3 سال نسبت به گرایش ها و درسهاشون بدست آوردند .
پس ربطی به رتبه های مثلا تک رقمی نداره !! چون 3 سال از کنکورشون گذشته و تو این مدت دیدگاههاشون کاملا تغییر میکنه .

ثانیا کی گفته نفرات اول کنکور فقط تو نخ الکترونیک میرند ؟؟!!
اتفاقا معمولا مخابرات رو بیشتر انتخاب میکنند . هر چند یه سری شون الکترونیک رو هم انتخاب میکنند .
یا مثلا از همسال های من رتبه 3 کنکور رفت کنترل . رتبه 5 رفت قدرت . رتبه 2 رفت مخابرات . رتبه 1 و 10 رفتند الکترونیک و....

ثالثا یکی از مهمترین دلایل اینکه تو شریف تو بورس هست که مخابرات و الکترونیک رو بیشتر میرند (غیر از علاقه شخصی) اینه که قصد دارند برای ادامه تحصیل به آمریکا یا کانادا برند .
و مخابرات و الکترونیک بیشترین پذیرش های دانشگاههای معتبر آمریکا و کانادا رو دارند .
تو شریف معمولا کسایی میرند الکترونیک که قصد ادامه تحصیل در خارج از ایران رو دارند .
الکترونیک در ایران جایگاه چندانی نداره ولی برعکس در آمریکا مهندسان الکترونیک دستمزدهای بسیار بالایی میگیرند و در نوک قله پیشرفت و تکنولوژی هستند.
پس این بخاطر وضعیت الکترونیک در کشورهای خارجی هست و نه "در ایران"
این موضوع هم فقط برای بچه های دانشگاه شریف پیش میاد (یا مثلا دانشگاه تهران) .چون آمار پذیرش دانشجوهای دانشکده برق شریف در دانشگاههای معتبر خارجی بسیار بالاست .
بنابراین شما که اون شرایط رو ندارید نباید برای انتخاب گرایش به اونها نگاه کنید و از اونها الگو برداری کنید .

از بچه های الکترونیک ما کسایی که ایران موندند (که احتمالا مشکلی داشتند که نتونستند برند !!) خیلی هاشون در ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد تغییر گرایش میدند . مثلا میرند مخابرات یا قدرت یا کنترل .
چون میبینند وضعیت الکترونیک در ایران خوب نیست .
یعنی انتخاب خودشون رو تغییر میدند .
ولی در انتخاب گرایش در کارشناسی خیلی ها جو گیر میشند . تحت تاثیر جو قرار میگیرند در حالی که واقعیت در بیرون دانشگاه و در صنعت چیز دیگه ای هست .

اگر علاقت برات از بازار کار مهمتره برو الکترونیک وگرنه که قدرت بازار کار به مراتب بهتری داره .

مشکل شما اینه که هنوز درسهای گرایشهای برق رو نخوندید و بینشتون در این مورد کمه . بنابراین تحت تاثیر جو موجود هستید .

pandemonium
12-09-2006, 14:24
سلام.پسر دايي من برق قدرت دانشگاه تبريز ميخونه پسر عموم برق الكترونيك صنعتي شريف هردو مي گن برق الكترونيك بهتر هستش.

:blink: :blink:
عجب حرفی !!!!

اصلا هیچ دلیل و منطقی هم نیاوردید (یا اونها براتون نیاوردند)

2 نفر هم شد نمونه آماری ؟؟!!!

حالا اونوقت از چه لحاظ بهتره ؟؟!! همین جوری کلا بهتره ؟!

از لحاظ بازار کار-موقعیت شغلی و آینده مسلما قدرت بهتره "در ایران" .این که شکی درش نیست .

از چه لحاظ میگید الکترونیک در ایران بهتره ؟؟!
فقط در صورتی الکترونیک برای یه نفر در ایران انتخاب بهتریه که به اون علاقه زیاد داشته باشه .یا از قدرت بیزار باشه .

شما که انتظار ندارید ایشون با این شرایطشون مثلا برند آمریکا ادامه تحصیل بدند !!

بنابراین حرف شما کاملا اشتباهه .

explorer2
12-09-2006, 15:23
من خودم مهندسی برق دانشگاه شریف میخونم .

اولا تو دانشگاه شریف همون اول مثل دانشگاه آزاد انتخاب گرایش نمیکنند .
تا 3 سال اول همه واحد های مشترک میخونند بعد از اون انتخاب گرایش میکنند . با توجه به بینشی که تو این 3 سال نسبت به گرایش ها و درسهاشون بدست آوردند .
پس ربطی به رتبه های مثلا تک رقمی نداره !! چون 3 سال از کنکورشون گذشته و تو این مدت دیدگاههاشون کاملا تغییر میکنه .

ثانیا کی گفته نفرات اول کنکور فقط تو نخ الکترونیک میرند ؟؟!!
اتفاقا معمولا مخابرات رو بیشتر انتخاب میکنند . هر چند یه سری شون الکترونیک رو هم انتخاب میکنند .
یا مثلا از همسال های من رتبه 3 کنکور رفت کنترل . رتبه 5 رفت قدرت . رتبه 2 رفت مخابرات . رتبه 1 و 10 رفتند الکترونیک و....

ثالثا یکی از مهمترین دلایل اینکه تو شریف تو بورس هست که مخابرات و الکترونیک رو بیشتر میرند (غیر از علاقه شخصی) اینه که قصد دارند برای ادامه تحصیل به آمریکا یا کانادا برند .
و مخابرات و الکترونیک بیشترین پذیرش های دانشگاههای معتبر آمریکا و کانادا رو دارند .
تو شریف معمولا کسایی میرند الکترونیک که قصد ادامه تحصیل در خارج از ایران رو دارند .
الکترونیک در ایران جایگاه چندانی نداره ولی برعکس در آمریکا مهندسان الکترونیک دستمزدهای بسیار بالایی میگیرند و در نوک قله پیشرفت و تکنولوژی هستند.
پس این بخاطر وضعیت الکترونیک در کشورهای خارجی هست و نه "در ایران"
این موضوع هم فقط برای بچه های دانشگاه شریف پیش میاد (یا مثلا دانشگاه تهران) .چون آمار پذیرش دانشجوهای دانشکده برق شریف در دانشگاههای معتبر خارجی بسیار بالاست .
بنابراین شما که اون شرایط رو ندارید نباید برای انتخاب گرایش به اونها نگاه کنید و از اونها الگو برداری کنید .

از بچه های الکترونیک ما کسایی که ایران موندند (که احتمالا مشکلی داشتند که نتونستند برند !!) خیلی هاشون در ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد تغییر گرایش میدند . مثلا میرند مخابرات یا قدرت یا کنترل .
چون میبینند وضعیت الکترونیک در ایران خوب نیست .
یعنی انتخاب خودشون رو تغییر میدند .
ولی در انتخاب گرایش در کارشناسی خیلی ها جو گیر میشند . تحت تاثیر جو قرار میگیرند در حالی که واقعیت در بیرون دانشگاه و در صنعت چیز دیگه ای هست .

اگر علاقت برات از بازار کار مهمتره برو الکترونیک وگرنه که قدرت بازار کار به مراتب بهتری داره .

مشکل شما اینه که هنوز درسهای گرایشهای برق رو نخوندید و بینشتون در این مورد کمه . بنابراین تحت تاثیر جو موجود هستید .

گرايش برق قدرت بيشتر به پستهاي فشار قوي و نيروگاه و خطوط انتقال و همچين زمينه صنعت مثل كار خانه هايي كه موتور هاي بزرگ صنعتي دارند مورد استفاده مي شود
در زمينه الكترونيك تو ايران كه اصلا انالوگ منسوخ شده
اگر بخواهي در زمينه الكترونيك ديجيتال كار كني شايد بتوني تا بازار آزاد يه كارايي بكني مثل پروژه هاي دانشجويي
و كارهاي كنترل صنعتي
اين دوستمون هم توضيحات خوبي دادن
ا لحاظ ايشون كسايي كه فارغ التحصيل غير از شريف هستند (رشته الكترونيك) احتمالا بايد يه سري غاز بخرند و برند
غاز چروني :blink:
به طور خلاصه اگه زمينه فشار قوي و صنعت را دوست داري مي توني قدرت ادامه تحصيل بدي و قتي هم وارد شدي كم كم علاقه پيدا مي كني
اگر قبلا الكترونيك را دوست داشتي مثل برادر من نظر هيچ كس نبايد برات مهم باشه و راه خودت رابري و توش شك هم نكن
موفق باشي

pandemonium
12-09-2006, 16:46
در زمينه الكترونيك تو ايران كه اصلا انالوگ منسوخ شده
:blink:
:laughing: :laughing: :laughing:
منسوخ ؟؟؟؟؟
ببخشیدا میتونم بپرسم شما چقدر از گرایش الکترونیک سر در میارید ؟؟!! :puke:

از کی تا حالا ایران از آمریکا و کشور های صنعتی در زمینه الکترونیک جلو افتاده که ما نمیدونستیم ؟؟!!! :laughing:
الکترونیک آنالوگ علم روز دنیا هست و کشورهای پیشرفته تلاش و تحقیقات زیادی در این زمینه دارند انجام میدند .

الکترونیک آنالوگ بعد از مقطع کارشناسی شامل دو شاخه میشه : Circuit و Device
الکترونیک Device جزئ پیشرفته ترین مباحث روز هست که روی موضوع فیزیک نیمه هادی ها - ابر رسانا ها و دانش نانو تکنولوژی و فیزیک الکترونیک متمرکز هست .
این شاخه شامل مباحث فیزیکی سنگین و پیشرفته ای هست و ریاضیات و مخصوصا فیزیک در اون حرف اول رو میزنند .

پس این که هر چند وقت خبر میدند که فلان پژوهشگران ترانزیستور جدیدی با سرعت بالاتری ساختندو .. چیه ؟؟!
نکنه میخوای بگی ساخت ترانزیستور هم منسوخ شده ؟؟!! :laughing:

حالا چون ایران زورش نمیرسه وارد این علم بشه و هیچ حرفی برای گفتن در این رشته نداره شما میای میگی تو ایران منسوخ شده ؟؟!! :puke:

الکترونیک Circuit هم که معلومه .روی طراحی مدارهای مختلف آنالوگ کار میکنه . همه جور هم کاربرد داره .

تمام دستگاههای دیجیتال باز هم به دانش الکترونیک آنالوگ وابسته هستند .

دانش الکترونیک آنالوگ از مباحث پایه ای و عمیق تری نسبت به الکترونیک دیجیتال برخوردار هست . ریاضیات و فیزیک قویتری میخواد .
و الکترونیک دیجیتال خود ادواتش بر پایه الکترونیک آنالوگ بنا شده اند .

این حرف که الکترونیک آنالوگ زمانش گذشته فقط از کسایی سر میزنه که از الکترونیک آگاهی ندارند یا از دنیا خبر ندارند .
اینکه چون الکترونیک دیجیتال تقریبا جدیده پس الکترونیک آنالوگ منسوخ شده کاملا حرف بی اساس و اشتباهیه .

اتفاقا کشورهایی مثل آمریکا شاخه آنالوگ از الکترونیک رو معمولا بیشتر پذیرش و بورس میکنند چون بهشون بیشتر نیاز دارند .
بچه های تاپ الکترونیک شریف اکثرا تمایل بیشتری به ادامه تحصیل در زمینه آنالوگ دارند . چون میدونند الان دنیا دست کیه .

در زمینه الکترونیک .گرایش آنالوگ -مخصوصا Device حرف اول رو در دنیا میزنه .

تا کشوری در این شاخه به جایی نرسه در علم الکترونیک تا ابد وابسته خواهد موند و به جایی نمیرسه .

اين دوستمون هم توضيحات خوبي دادن
ا لحاظ ايشون كسايي كه فارغ التحصيل غير از شريف هستند (رشته الكترونيك) احتمالا بايد يه سري غاز بخرند و برند
غاز چروني :blink:

مثل اینکه نقل قولی رو که من جواب بهش داده بودم رو اصلا نخوندی.
ایشون پرسیده بودند پس چرا رتبه های ممتاز که شریف میرند الکترونیک رو انتخاب میکنند . من هم جواب دادم .
جوابم هم این بود که اونا خیلی هاشون برای ادامه تحصیل در خارج الکترونیک رو انتخاب میکنند (علاوه بر علاقه) و کاری به وضعیت ایران ندارند و شما که اون شرایط رو ندارید از از اونها الگو برداری نکنید .
گفتم الگو برداری نکن من کی گفتم الکترونیک نرو ؟؟!
چون اگه آینده شغلی براش مهمه باید وضعیت ایران رو بسنجه.

در ضمن خوبه خودم گفتم که حتی الکترونیکیهای شریف که ایران مییمونند برای ادامه تحصیل یه سریشون تغییر گرایش میدند .

من از لحاظ بازار کار بحث کردم .و اینکه الکترونیک نسبت به قدرت بازار کار چندان مناسبی رو نداره .
کی میتونه این حرف رو انکار کنه ؟؟

مگه اینکه طرف فوقالعاده خفن باشه مثلا پروژه های خفن نظامی بگیره و...

چند بار هم گفتم که اگه علاقش الکترونیکه و بازار کار زیاد براش مطرح نیست همون الکترونیک رو بره .
حالا چجوری برداشت کردی که اگه طرف شریفی نباشه و الکترونیک بره باید غاز بچرونه ؟؟؟
نخیر غاز نمیچرونه ولی نسبت به قدرت درآمد و آینده شغلیش آنچنان تامین نیست .در ضمن از الکترونیکیهایی که استخدام میشند بعضیها مجبور میشند کارهای غیر الکترونیکی -مثلا مخابراتی یا قدرتی انجام بدند .

cully_4u
12-09-2006, 21:06
pandemonium عزيز مسئله اي كه عنوان كردي دقيقا چيزي بود كه من دنبالش بودم.
هدف من از گرفتن مدرك دقيقا همين ادامه تحصيل در خارج از ايران(من قصد و شرايط رفتن به كانادا رو دارم) در مقطع بالاتر هستش.
چون من قبلا تصميم به رفتن گرفته بودم ولي به دليل شرايط سخت پذيرش كسايي كه بدون مدرك درخواست تحصيل دارن با توصيه ها و راهنمايي هاي اقوامم توي كانادا ، به همين دليل بود كه اين 2 تا رشته رو انتخاب كردم.
چون اونها هم دقيقا مثل شما ميگفتن كه رشته الكترونيك رو تو اونجا راحتتر مي پذيرن و شرايط بهتري در اختيارش ميزارن.

.
ولي اين حرف شما كه اين شرايط فقط براي بچه های دانشگاه شریف پیش میاد يكمي با چيزي كه من شنيدم فرق ميكنه و يكم من رو ميترسونه!
چون اگه اينجوري باشه ؛ به نظر تو مني كه ميخوام مدركم رو از دانشگاه آزاد بگيرم 4 سال ديگه واسه ادامه تحصيل تو اونجا مشكل پيدا ميكنم؟؟؟

منتظر راهنماييت هستم...
چون ميدونم كه رو هوا حرف نميزني و با منطق صحبت ميكني..........

explorer2
12-09-2006, 22:46
:blink:
:laughing: :laughing: :laughing:
منسوخ ؟؟؟؟؟
ببخشیدا میتونم بپرسم شما چقدر از گرایش الکترونیک سر در میارید ؟؟!! :puke:

از کی تا حالا ایران از آمریکا و کشور های صنعتی در زمینه الکترونیک جلو افتاده که ما نمیدونستیم ؟؟!!! :laughing:
الکترونیک آنالوگ علم روز دنیا هست و کشورهای پیشرفته تلاش و تحقیقات زیادی در این زمینه دارند انجام میدند .

الکترونیک آنالوگ بعد از مقطع کارشناسی شامل دو شاخه میشه : Circuit و Device
الکترونیک Device جزئ پیشرفته ترین مباحث روز هست که روی موضوع فیزیک نیمه هادی ها - ابر رسانا ها و دانش نانو تکنولوژی و فیزیک الکترونیک متمرکز هست .
این شاخه شامل مباحث فیزیکی سنگین و پیشرفته ای هست و ریاضیات و مخصوصا فیزیک در اون حرف اول رو میزنند .

پس این که هر چند وقت خبر میدند که فلان پژوهشگران ترانزیستور جدیدی با سرعت بالاتری ساختندو .. چیه ؟؟!
نکنه میخوای بگی ساخت ترانزیستور هم منسوخ شده ؟؟!! :laughing:

حالا چون ایران زورش نمیرسه وارد این علم بشه و هیچ حرفی برای گفتن در این رشته نداره شما میای میگی تو ایران منسوخ شده ؟؟!! :puke:

الکترونیک Circuit هم که معلومه .روی طراحی مدارهای مختلف آنالوگ کار میکنه . همه جور هم کاربرد داره .

تمام دستگاههای دیجیتال باز هم به دانش الکترونیک آنالوگ وابسته هستند .

دانش الکترونیک آنالوگ از مباحث پایه ای و عمیق تری نسبت به الکترونیک دیجیتال برخوردار هست . ریاضیات و فیزیک قویتری میخواد .
و الکترونیک دیجیتال خود ادواتش بر پایه الکترونیک آنالوگ بنا شده اند .

این حرف که الکترونیک آنالوگ زمانش گذشته فقط از کسایی سر میزنه که از الکترونیک آگاهی ندارند یا از دنیا خبر ندارند .
اینکه چون الکترونیک دیجیتال تقریبا جدیده پس الکترونیک آنالوگ منسوخ شده کاملا حرف بی اساس و اشتباهیه .

اتفاقا کشورهایی مثل آمریکا شاخه آنالوگ از الکترونیک رو معمولا بیشتر پذیرش و بورس میکنند چون بهشون بیشتر نیاز دارند .
بچه های تاپ الکترونیک شریف اکثرا تمایل بیشتری به ادامه تحصیل در زمینه آنالوگ دارند . چون میدونند الان دنیا دست کیه .

در زمینه الکترونیک .گرایش آنالوگ -مخصوصا Device حرف اول رو در دنیا میزنه .

تا کشوری در این شاخه به جایی نرسه در علم الکترونیک تا ابد وابسته خواهد موند و به جایی نمیرسه .

مثل اینکه نقل قولی رو که من جواب بهش داده بودم رو اصلا نخوندی.
ایشون پرسیده بودند پس چرا رتبه های ممتاز که شریف میرند الکترونیک رو انتخاب میکنند . من هم جواب دادم .
جوابم هم این بود که اونا خیلی هاشون برای ادامه تحصیل در خارج الکترونیک رو انتخاب میکنند (علاوه بر علاقه) و کاری به وضعیت ایران ندارند و شما که اون شرایط رو ندارید از از اونها الگو برداری نکنید .
گفتم الگو برداری نکن من کی گفتم الکترونیک نرو ؟؟!
چون اگه آینده شغلی براش مهمه باید وضعیت ایران رو بسنجه.

در ضمن خوبه خودم گفتم که حتی الکترونیکیهای شریف که ایران مییمونند برای ادامه تحصیل یه سریشون تغییر گرایش میدند .

من از لحاظ بازار کار بحث کردم .و اینکه الکترونیک نسبت به قدرت بازار کار چندان مناسبی رو نداره .
کی میتونه این حرف رو انکار کنه ؟؟

مگه اینکه طرف فوقالعاده خفن باشه مثلا پروژه های خفن نظامی بگیره و...

چند بار هم گفتم که اگه علاقش الکترونیکه و بازار کار زیاد براش مطرح نیست همون الکترونیک رو بره .
حالا چجوری برداشت کردی که اگه طرف شریفی نباشه و الکترونیک بره باید غاز بچرونه ؟؟؟
نخیر غاز نمیچرونه ولی نسبت به قدرت درآمد و آینده شغلیش آنچنان تامین نیست .در ضمن از الکترونیکیهایی که استخدام میشند بعضیها مجبور میشند کارهای غیر الکترونیکی -مثلا مخابراتی یا قدرتی انجام بدند .

اگه درست خونده باشي نوشتم تو ايران
فقط مهندس طراح مدارهاي الكترونيكي تربيت مي شه اون هم از نوع آنالوگ
و تا آنجا كه من اطلاع دارم فقط يه درس به نام فيزيك الكترونيك تدريس مي شه
ولي با آي سي هاي ديجيتال كه اومده ديگه كسي نمياد كار خودش سخت كنه و يه كنترل دور موتور ديجيتالي بياد
به صورت انالوگ درست كنه(البته بايد طراحي آنالوگ هم بلد باشه)

شما به صورت آنالوگ طراحي مي كنين
جالبه براي من يه كنترل كنندهpwm به صورت آنالوگ
پس بهتره از روي تعصب الكي حرف نزنيم
و كمي انتقاد پذير باشيم

شما اگه الكترونيك دوست داري همان الكترونيك ادامه بده ولي به درسهاي دانشگاه بسنده نكن
از نظر ايشان كسايي كه تو دانشگاه هاي ديگه هستن اصلا نميتونن تو خارج پذيرش بشن (جالبه)

Iron
13-09-2006, 00:14
حالا كجا قبول شدي؟

hamed79
13-09-2006, 01:37
والا من مهندسي قدرت خوندم و بيكار
كاره خوب هنوز گير نياواردم
فقط بگم درسهاي قدرت خشك تر از الكترونيكه ولي به نظرم شيرين تر ..نظره منه

pandemonium
13-09-2006, 16:21
عزيز مسئله اي كه عنوان كردي دقيقا چيزي بود كه من دنبالش بودم.
هدف من از گرفتن مدرك دقيقا همين ادامه تحصيل در خارج از ايران(من قصد و شرايط رفتن به كانادا رو دارم) در مقطع بالاتر هستش.

پس شما باید اینو در همون اول این تاپیک میگفتید .
چون کلی اینجا رویبازار کار "ایران" بحث شد !

ولي اين حرف شما كه اين شرايط فقط براي بچه های دانشگاه شریف پیش میاد يكمي با چيزي كه من شنيدم فرق ميكنه و يكم من رو ميترسونه!
چون اگه اينجوري باشه ؛ به نظر تو مني كه ميخوام مدركم رو از دانشگاه آزاد بگيرم 4 سال ديگه واسه ادامه تحصيل تو اونجا مشكل پيدا ميكنم؟؟؟

ببین قبلش من اینو بگم که حرفام صرفا از روی واقعیاتی هست که این چند سال مشاهده کردم و تجربیاتم .
نه مبالغه گویی و تعریف بیجا یا دست کم گرفتن دیگران .

لطفا از حرفهای من برداشت سیاه و سفید نکنید . اگه با دقت بیشتری تحلیل میکردید میدیدین که حرفام چنین رنگ و بویی رو نمیداد .
حالا من توضیح میدم :

در مورد خارج رفتن بستگی به خیلی چیزها داره .
شما باید شرایطت و انتظارات و توقعاتت رو ببینی چیا هستند .

برای ادامه تحصیل اگه در کل هدف اصلی خارج رفتن باشه و شرایط دیگه چندان مهم نباشه خوب بله معلومه شما هر کجایی هم که درس خونده باشید میتونید کاملا امیدوار باشید که امکان خارج رفتن براتون هست .(البته یکمکی باید آمریکا رو فاکتور بگیرید !)

پس این موضوع کاملا روشن شد و میبینی که برداشتت از حرفم درست نبوده .

ولی حالا اگه شرایط رو بخوایم بررسی کنیم :

1-اولا کشور تا کشور فرق داره .
مثلا کانادا رفتن سخت تر از مالزی رفتنه ! و آمریکا سخت تر از کانادا !و... اینو که دیگه خودت میدونی .

2-ثانیا یه موضوع دیگه اینکه حالا تو اون کشور کدوم دانشگاه بخوای قبول بشی !
مثلا همون کانادا دانشگاههای بسیار معتبری داره دانشگاههای سطح پایین تر هم داره .
پذیرش دانشگاه تورنتو خیلی سخت تر هست از پذیرش مثلا دانشگاه SFU .(خود SFU هم دانشگاه بدی نیست و شرایط میخواد)

3-ثالثا حالا اینکه تو اون دانشگاهی که قبول شدی کدوم نوع پذیرش رو بهت دادند این دوباره خیلی فرق میکنه !
ببین پذیرش دانشگاهها رو به 4 نوع میشه طبقه بندی کرد :
به ترتيب از بهترين به بدترين :

-فلوشیپ : بورسیه کامل - هزینت رو هم میدند !

-Research Assistant) RA : به ازاي تحقيقات و انجام پروژه در دانشگاه بهت كمك هزينه پرداخت ميشه .

-(Teacher Assistant) TA : به ازاي دستياري آموزشي -مثلا كار در آزمايشگاه يا استادحل تمرين شدن و... كمك هزينه بهت پرداخت ميشه .

-پولي !: معلومه ديگه . بابت درس خوندن پول ميدي و شهريه دانشگاه رو بايد تمام و كمال پرداخت كني .

پس ببين اينا با هم فرق ميكنند . معلومه دانشگاه هاي معتبر به هر كسي بورسيه نميدند و پول خرج نميكنند . فلوشيپ گرفتن كه خيلي سخته و به كسي فلو ميدند كه مشخصه هاي خيلي ممتازي داشته باشه . مثلا داشتن معدل بالا - تحصيل در دانشگاه معتبر-داشتن سابقه كار تحقيقاتي و علمي پيش يه استاد معتبر و....

شما شرايط و انتظاراتتون چيه ؟

اگه از لحاظ پولي هيچ مشكلي نداريد كه خوب ميتونيد خيلي از پارامترهاي بالا رو فاكتور بگيريد ! پول حلال مشكلاته !
به اين ترتيب پذيرش نوع چهارم رو انتخاب ميكنيد و خوب ديگه لازم نيست زياد نگران پارامترهاي ديگه باشيد .
البته اينم بگم كه اگه يه دانشگاه معتبر رو بخواين پولي قبول شيد شهريه هاشون بسيار سرسام آور هستند . بطوريكه به جون جاسبي و دانشگاه آزادش دعا خواهيد كرد !
ولي با اين حال(حالت پولي ) باز هم بايد يه حداقل هايي رو آورده باشيد (در مورد دانشگاههاي خوب)

اگر هدفتون بيشتر اينه كه كانادا بريد و اعتبار دانشگاه آنچنان براتون مهم نيست كه خوب چندين سري انتخاب مختلف جلوتون هست . ميتونيد دانشگاه سطح پايين تر رو انتخاب كنيد (حالا پولي يا شايد حتي بورس) و يا يه سري از اين موسسات آموزشي اونجا رو انتخاب كنيد يا...

مثلا جالبه بدوني ايالت كاليفرنيا در آمريكا خودش به تنهايي 160 دانشگاه و موسسه علمي و آموزشي داره !!
از معتبرترين دانشگاههاي دنيا گرفته تا موسسات آموزشي متوسط يا ابتدايي .

ولي اينم بگم كه حالا فكر نكن كه پذيرش "غير پولي "يه دانشگاه تقريبا خوب كانادا برات محاله .
نه . من نميگم غير ممكنه .
من ميگم با شرايط شما براي چنين قبولي بايد خيلي زياد تلاش كني و سعي كني از لحاظ علمي كاملا ممتاز باشي .

براي چنين كاري دوراه پيش روت هست :
1- يا اينكه از همون دانشگاه آزاد با معدل بالا و پارامترهاي خيلي ممتاز فارغ التحصيل بشي . تو دوران تحصيلت هم اصلا نبايد به درسهاي دانشگاه بسنده كني و كارهاي علمي و تحقيقاتي پيش يه استاد معتبر و آشنا با اساتيد هيئت علمي دانشگاههاي هدفت انجام بدي تا طرف راضي به سفارشت به اون ور آبيا بشه .
با این حال قبولی غیر پولی شما در یه دانشگاه خیلی خوب کانادا مثل تورنتو احتمالش زیاد نیست !

2-و يا اينكه ليسانس رو از آزاد بگيري و كنكور فوق ليسانس بدي و فوق ليسانس رو تو يه دانشگاه معتبر ايران بگيري . شريف و دانشگاه تهران بسيار مناسب هستند . بعد كه فوق رو از اينها گرفتي واسه دكترا بري يه دانشگاه معتبر .
البته اين راه هم مشكلات زياد داره ولي خوبيش اينه كه ميتوني خيلي بيشتر به قبولي در يه دانشگاه معتبر اميد وار باشه .
واسه قبولي اين دانشگاهها هم بايد هم كنكور ارشد رو خفن بخوني . هم اينكه معدل ليسانست خيلي عالي باشه تا در آ.ت.ت ورودي فوق ليسانس ردت نكنند .
(البته تو پرانتز بگم که بنا به قانون جدید مملکت اسلامی !شما با پول حتی میتونی فوق لیسانس رو شریف بخونی ! در دوره شبانه . کافیه رتبه کنکور ارشدت زیاد افتضاح نباشه !! این مخصوص فوق لیسانس هست.)
در ضمن پذیرش دکترا تا حدی سخت تر از پذیرش فوق لیسانس هست .

پس ميبيني كه من نميگم راه به روت بسته هست . اتفاقا حالتهاي مختلف رو هم برات توضيح دادم .

حالا با اين توصيفها خودت شرايط رو مقايسه كن :

بله من هنوز هم ميگم كه شما اصلا در شرايط يه دانشجوي دانشكده برق شريف نيستيد .
شريفيا اكثرا فقط به كانادا و آمريكا فكر ميكنند (با يكي دوتا استثنا كاري ندارم). جالبه اكثرا اصلا به اروپا فكر هم نميكنند !
برقيها كه ديگه معمولا به كمتر از آمريكا راضي نميشند . اون هم دانشگاههاي خوب و معتبرشون . اكثرا بورسيه ميشند( فلوشيپ و يا RA ياTA) و خيلي كم پيدا ميشه يه كسي پولي بخواد قبول شه .

براي مثال همين امسال ما قبولي MITداشتيم (RA) !!!
قبولي استنفورد (فلو و RA)
برکلی (فلو)
هاروارد (فلو)
میشیگان (فلو)
آستین -تگزاس (فلو)

و جاهای دیگه که الان آمارش تو ذهنم نیست .

میبینی که دانشگاههای بالا همشون بهترین های دنیا هستند و آمریکایی هستند .
تازه فقط یه نفر قبول نشده در این دانشگاهها . مثلا MIT دو نفر قبول شدند و استنفورد 6 نفر و....
همین چند وقت هم اوج مهاجرتها بوده و الان دیگه خیلی هاشون ایران نیستند.

پس حالا خودت مقایسه کن تا متوجه حرفهای قبلی من بشی .
تو برق شریف طرف با معدل متوسط و یا نسبتا خوب میتونه کاملا به قبولی در خارج از ایران (مثلا کانادا)امیدوار باشه .
حالا هر چقدر معدل و بقیه پارامترهاش رو بالاتر ببره میتونه دانشگاههای بهتر و معتبر تر و با نوع بورسیه بهتر رو در آمریکا و کانادا در لیست انتخاب های خودش قرار بده .
مثلا جالبه چند نفر اول امسال دانشکده ما تقریبا پذیرش تمام چند دانشگاه اول دنیا رو آورده بودند و داشتند !

ببین اینا واقعیت های این موضوع بودند . من منصفانه واقعیتها رو گفتم و نه چیز دیگه .
حالا قضاوت با خودت .

چون ميدونم كه رو هوا حرف نميزني و با منطق صحبت ميكني

اینو به اونایی بگو که اینجا جوابهای غیر منطقی به حرفهای من میدند و مغرضانه جواب میدند و بدون آگاهی .

yousofnejad
14-09-2006, 11:26
خودت به کدوم بیشتر علاقه داری ؟
به نظر من 95% علاقه است
شخصا الکترونیک رو بیشتر ترجیح میدم-ظرافتها و زیبایی که در الکترونیک و ارتباطش با کامبوتر هست هیجا نیست

cully_4u
14-09-2006, 20:09
pandemonium عزيز از اينكه وقت گداشتي و تو همه اين پستها كمكم كردي ممنون .
اميدوارم بتونم جبران كنم.
مرسي از همه كه كمك كردن...

masoud-lat
23-09-2006, 11:13
از نظر باز کارو... :rolleye:

مومن خدا
23-09-2006, 11:17
سلام داش مسعود خوبی جییگر...مبارک باشه قبول شدی به سلامتی..الکترونیک بهتر هستش...نمیدونم چطور برات بگم...الکتروتکنیک زیاد تئوری هستش برای همین بیشتر استاد دانشگاه ها رو تشکیل میده...اما اون یکی...

masoud-lat
23-09-2006, 13:18
پس خيالم راحت شد اخه رفتم الكترونيك

مومن خدا
23-09-2006, 13:21
پس خيالم راحت شد اخه رفتم الكترونيك
خب مبارك هستش انشا الله موفق باشي...

explorer2
23-09-2006, 13:35
موفق باشيد

masoud-lat
23-09-2006, 13:44
مومن خدا تو چه رشته اي هستي

مومن خدا
23-09-2006, 13:46
مومن خدا تو چه رشته اي هستي
مسعود جان بيا تو مسنجر اينجا جاش نيست...

vast_vision_office
23-09-2006, 16:27
سلام دوست عزيز
من الان دانشجوي رشته ي الكتروتكنيك هستم
منم تو هنرستان كه مي خواستم برم الكترونيك هم انتخاب كرده بودم و فكر مي كردم بهتر هست ولي الان كه مي بينم رشته ي الكتروتكنيك يه خرده يعني خيلي خيلي كم نسبت به اون بهتر هست يعني كارش بيشتر هست ولي در كل زياد فرق نمي كنن الكترونيك با ولتاژهاي كوچيك سر و كار داري ولي الكتروتكنيك با ولتاژهاي بالا بالا كار داري حالا شرايط كاري هم برات مي گم شما اگر رفتي الكترونيك يا مي توني يه مغازه بزني يا يه كارخانه بزني و يا بري تو شركت كار كني و اما الكتروتكنيك 1-نيروگاه ها 2-كارخانه ها3-شركت ها 4-مغازه 5-كارخانه زدن و ...
در كل كارايي الكتروتكنيك بيشتر هست و يه خرده سخت تر ولي الكترونيك هم خوبه

با تشكر
باي

WooKMaN
23-09-2006, 17:47
والا واسه بازار كار فكر كنم الكترونيك بهتره باشه... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

چون با ولتاژ پايين كار ميكنه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] واسه همين بيشتر واسه عموم جذابيت داره ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

vast_vision_office
23-09-2006, 18:47
سلام ووك من جان
خب منم گفتم كه به شخصي از الكترونيك خوشم مياد ولي بايد بگم كه الكتروتكنيك بازار كارش بيشتر هست البته زياد فرقي نمي كنن

با تشكر
باي

WooKMaN
23-09-2006, 22:34
سلام ووك من جان
خب منم گفتم كه به شخصي از الكترونيك خوشم مياد ولي بايد بگم كه الكتروتكنيك بازار كارش بيشتر هست البته زياد فرقي نمي كنن

با تشكر
باي
البته چون شما تو اين رشته هستي مطمئنا بهتر از ما در جريان هستي .... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][1].gif

ENH
20-11-2006, 22:57
با سلام خدمت دوستان

مي خواستم بدونم تورشته برق ترتيب اولويت ها به گدوم گرايش ها است

كنترل - مخابرات -الكترونيك

ممنون ميشم اگه سريع تر راحنمايي كنيد براي تعين رشته دانشگاه ميخوام

---------------------------

Mohsen P
03-01-2007, 02:15
کدام یک از گرایش های برق (الکترونیک مخابرات قدرت(قدرت و کنترل)) بهتره؟
از لحاظ سطح علمی بازار کار جذاب بودن و هر چیز دیگه.
لطفا دلیلتون رو بگین.

alibeigi
16-01-2007, 17:05
فقط الکترونیک

rsh
16-01-2007, 17:07
الکترونیک فقط
مابقی کشکه

hamed79
16-01-2007, 18:17
بستگی به علافه ت داره
من قدرت خوندم

mahyar55
16-01-2007, 19:18
مخابرات از همه گرايشها سطح علميش بالاتره ولي نسبت به الكترونيك بازار كارش در ايران خوب نيست با
اين حال اگه پارتي خوب داشته باشي مي توني با مخابرات جاهاي خوبي مثل هواپيمايي و صدا سيما استخدام بشي

mir@
16-01-2007, 20:56
داخل کشور از نظر شغلی قدرت حرف اول رو میزنه. بعدش کنترل که شما فراموش کردید.

Mohsen P
17-01-2007, 00:41
توضیحاتی از برق وگرایش های اون و همچنین نحوه ی ادامه تحصیل ودروس مرتبط

يكي از بهترين تعريف هايي كه از مهندسي برق شده است، اين است كه محور اصلي فعاليت هاي مهندسي برق، تبديل يك سيگنال به سيگنال ديگر است. كه البته اين سيگنال ممكن است شكل موج ولتاژ يا شكل موج جريان و يا تركيب ديجيتالي يك بخش از اطلاعات باشد.

مهندسي برق داراي چهار گرايش است :

مهندسي برق - قدرت

دكتر جبه دار در معرفي اين گرايش مي گويد: "هدف اصلي مهندسين اين گرايش، توليد برق در نيروگاهها، انتقال برق از طريق خطوط انتقال و توزيع آن در شبكه هاي شهري و در نهايت توزيع آن براي مصارف خانگي و كارخانجات است. بنابراين يك مهندس قدرت بايد به روشهاي مختلف توليد برق، خطوط انتقال نيرو و سيستم هاي توزيع آشنا باشد."

دكتر كمره اي نيز در معرفي اين گرايش مي گويد: "گرايش قدرت به آموزش و پژوهش در زمينه طراحي و ساخت سيستم هاي مورد استفاده در توليد، توزيع، مصرف و حفاظت از برق مي پردازد.

به عبارت ديگر دانشجويان اين رشته در شاخه توليد با انواع نيروگاههاي آبي، گازي، سيكل تركيبي و ... آشنا مي شوند. و در بخش انتقال و توزيع، روشهاي مختلف انتقال برق اعم از كابلهاي هوايي و زيرزميني را مطالعه مي كنند و در شاخه حفاظت نيز انواع وسايل و تجهيزات حفاظتي كه در مراحل مختلف توليد، توزيع، انتقال و مصرف انرژي، انسانها و تاسيسات را در برابر حوادث مختلف محافظت مي كنند، مورد بررسي قرار مي دهند كه از آن ميان مي توان به انواع رله ها، فيوزها، كليدها و در نهايت سيستم هاي كنترل اشاره كرد.
يكي ديگر از شاخه هاي قدرت نيز ماشين هاي الكتريكي است كه شامل ژنراتورها، ترانسفورماتورها و موتورهاي الكتريكي مي شود كه اين شاخه از زمينه هاي مهم صنعتي و پژوهشي گرايش قدرت است."

مهندسي برق - الكترونيك: الكترونيك علمي است كه به بررسي حركت الكترون در دوره گاز، خلاء و يا نيمه رسانا و اثرات و كاربردهاي آن مي پردازد. با توجه به اين تعريف، مهندس الكترونيك در زمينه ساخت قطعات الكترونيك و كاربرد آن در مدارها، فعاليت مي كند. به عبارت ديگر، زمينه فعاليت مهندسي الكترونيك را مي توان به دو شاخه اصلي "ساخت قطعه و كاربرد مداري قطعه" و "طراحي مدار" تقسيم كرد.

مهندسي برق- مخابرات: مخابرات، گرايشي از مهندسي برق است كه در حوزه ارسال و دريافت اطلاعات فعاليت مي كند. مهندسي مخابرات با ارائه نظريه ها و مباني لازم جهت ايجاد ارتباط بين دو يا چند كاربر، انجام عملي فرايندها را به طور بهينه ممكن مي سازد. پس هدف از مهندسي مخابرات، پرورش متخصصان در چهار زمينه اصلي اين گرايش است شامل فرستنده، مرحله مياني، گيرنده و گسترش شبكه كه گستره هر كدام عبارتند از:

فرستنده: شامل آنتن، نحوه ارسال و ...

مرحله مياني: شامل خط انتقال و محاسبات مربوط و ...

گيرنده: شامل آنتن، نحوه دريافت، تشخيص و ...

گسترش شبكه: مشتمل بر تعميم خط ارتباطي ساده، ادوات سويچينگ ، ارتباط بين مجموعه كاربرها و ...

مهندسي برق- كنترل: كنترل، در پيشرفت علم نقش ارزنده اي را ايفا مي كند و علاوه بر نقش كليدي در فضاپيماها و هدايت موشكها و هواپيما، به صورت بخش اصلي و مهمي از فرايندهاي صنعتي و توليدي نيز درآمده است. به كمك اين علم مي توان به عملكرد بهينه سيستمهاي پويا، بهبود كيفيت و ارزانتر شدن فرآورده ها، گسترش ميزان توليد، ماشيني كردن بسياري از عمليات تكراري و خسته كننده دستي و نظاير آن دست يافت. هدف سيستم كنترل عبارت است از كنترل خروجيها به روش معين به كمك وروديها از طريق اجزاي سيستم كنترل كه مي تواند شامل اجزاي الكتريكي، مكانيك و شيميايي به تناسب نوع سيستم كنترل باشد.

ماهيت

انرژي اگر بنيادي ترين ركن اقتصاد نباشد، يكي از اركان اصلي آن به شمار مي آيد و در اين ميان برق به عنوان عالي ترين نوع انرژي جايگاه ويژه اي دارد. تا جايي كه در دنياي امروز ميزان توليد و مصرف اين انرژي در شاخه توليد، شاخص رشد اقتصادي جوامع و در شاخه خانگي و عمومي يكي از معيارهاي سنجش رفاه محسوب مي شود.
دانش آموختگان اين رشته مي توانند در زمينه هاي طراحي، ساخت، بهره برداري، نظارت، نگهداري، مديريت و هدايت عمليات سيستم ها عمل نمايند.

گرايش هاي مقطع ليسانس

رشته مهندسي برق در مقطع كارشناسي داراي 4 گرايش الكترونيك، مخابرات، كنترل و قدرت(1) است. البته گرايش هاي فوق در مقطع ليسانس تفاوت چنداني با يكديگر ندارند و هر گرايش با گرايش ديگر تنها در 30 واحد يا كمتر متفاوت است. و حتي تعدادي از فارغ التحصيلان مهندسي برق در بازار كار جذب گرايشهاي ديگر اين رشته مي شوند. با اين وجود ما براي آشنايي هر چه بيشتر شما گرايشهاي فوق را به اجمال معرفي مي كنيم.

گرايش الكترونيك

دكتر كمره اي استاد مهندسي برق دانشگاه تهران در معرفي اين گرايش مي گويد:

"گرايش الكترونيك به دو زير بخش عمده تقسيم مي شود. بخش اول ميكروالكترونيك است كه شامل علم مواد، فيزيك الكترونيك، طراحي و ساخت قطعات از ساده ترين آنها تا پيچيده ترين آنها است و بخش دوم نيز مدار و سيستم ناميده مي شود و هدف آن طراحي و ساخت سيستم ها و تجهيزات الكترونيكي با استفاده از قطعات ساخته شده توسط متخصصان ميكروالكترونيك است.

دكتر جبه دار نيز در معرفي اين گرايش مي گويد: گرايش الكترونيك يكي از گرايشهاي جالب مهندسي برق است كه محور اصلي آن آشنايي با قطعات نيمه هادي، توصيف فيزيكي اين قطعات، عملكرد آنها و در نهايت استفاده از اين قطعات، براي طراحي و ساخت مدارها و دستگاههاي است كه كاربردهاي فني و روزمره زيادي دارند."

گرايش مخابرات

هدف از مخابرات ارسال و انتقال اطلاعات از نقطه اي به نقطه ديگر است كه اين اطلاعات مي تواند صوت، تصوير يا داده هاي كامپيوتري باشد.

دكتر جبه دار در مورد شاخه هاي مختلف اين گرايش مي گويد: "مخابرات از دو گرايش ميدان و سيستم تشكيل مي شود. كه در گرايش ميدان، دانشجويان با مفاهيم ميدان هاي مغناطيسي، امواج، ماكروويو، آنتن و ... آشنا مي شوند تا بتوانند مناسبترين وسيله را براي انتقال موجي از نقطه اي به نقطه ديگر پيدا كنند.

همچنين يكي از فعاليت هاي عمده مهندسي مخابرات گرايش سيستم، طراحي فليترهاي مختلفي است كه مي توانند امواج مزاحم شامل صوت يا پارازيت را از امواج اصلي تشخيص و آنها را حذف كرده و تنها امواج اصلي را از آنتن دريافت كنند.
گفتني است كه امروزه با توسعه مخابرات بي سيم، ارتباط نزديكتري بين دو گرايش ميدان و سيستم ايجاد شده است. براي نمونه در گوشي تلفن همراه ما هم تجهيزات مربوط به مدارهاي مخابراتي و هم تجهيزات مربوط به فرستنده و هم آنتن گيرنده را داريم. از همين رو يك مهندس مخابرات امروزه بايد از هر دو گرايش بخوبي اطلاع داشته باشد تا بتواند يك دستگاه بي سيم را طراحي كند."

گرايش كنترل

"اگر بخواهيم يك تعريف كلي از كنترل ارائه دهيم، مي توانيم بگوييم كه هدف اين علم، كنترل خروجي هاي يك سيستم بر مبناي ورودي هاي آن و با توجه به شرايط ويژه و نكات مورد نظر طراحي آن سيستم مي باشد."

دكتر كمره اي در ادامه معرفي علم كنترل مي گويد: "علم كنترل فقط در مهندسي برق مورد استفاده قرار نمي گيرد. بلكه در شاخه هاي ديگري از علوم مهندسي و حتي علوم انساني كاربرد دارد. به عنوان نمونه كنترل فرآيند تصفيه نفت در يك پالايشگاه، كنترل عملكرد يك نيروگاه برق، سيستم كنترل ناوبري يك كشتي و يا كنترل تحولات و تغييرات جمعيتي نمونه هاي متنوعي از كاربرد علم كنترل مي باشد .
گفتني است كه گرايش كنترل داراي زير بخش هاي متنوعي مانند كنترل خطي، غيرخطي، مقاوم، تطبيقي، ديجيتالي، فازي و غيره است."

دكتر جبه دار نيز با اشاره به اينكه گرايش كنترل منحصر به مهندسي برق نمي شود، مي گويد:

"در رشته هاي مهندسي مكانيك، مهندسي شيمي، مهندسي هوافضا، مهندسي سازه و مهندسي هاي ديگر نيز ما شاهد علم كنترل هستيم اما نوع سيستم كنترلي در هر رشته مهندسي متفاوت است. براي مثال در مهندسي مكانيك نوع كنترل، مكانيكي و در مهندسي شيمي براساس فرآيندهاي شيميايي است. اما در كل هدف مهندسي كنترل، طراحي سيستمي است كه بتواند عملكرد يك دستگاه را در حد مطلوب حفظ كند.

دكتر جبه دار در ادامه درباره فعاليت هاي ديگر مهندسي كنترل مي گويد: "خودكار كردن يا اتوماتيك كردن خط توليد، يكي ديگر از فعاليت هاي مهندسي كنترل است. يعني مهندس كنترل مي تواند به گونه اي خط توليد را هماهنگ و كنترل كند كه محصول توليد شده طبق برنامه تعيين شده و با بهترين كيفيت به دست آيد."

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) ) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
ينده شغلي، بازار كار، درآمد

"امروزه با توسعه صنايع كوچك و بزرگ در كشور، فرصت هاي شغلي زيادي براي مهندسين برق فراهم شده است و اگر مي بينيم كه با اين وجود بعضي از فارغ التحصيلان اين رشته بيكار هستند، به دليل اين است كه اين افراد يا فقط در تهران دنبال كار مي گردند و يا در دوران تحصيل به جاي يادگيري عميق دروس و در نتيجه كسب توانايي هاي لازم، تنها واحدهاي درسي خود را گذرانده اند.

همچنين يك مهندس خوب بايد، كارآفرين باشد يعني به دنبال استخدام در موسسه يا وزارتخانه اي نباشد بلكه به ياري آگاهي هاي خود، نيازهاي فني و صنعتي كشور را يافته و با طراحي سيستم ها و مدارهاي خاصي اين نيازها را برطرف سازد. كاري كه بعضي از فارغ التحصيلان ما انجام داده و خوشبختانه موفق نيز بوده اند."

دكتر كمره اي نيز در اين زمينه مي گويد: "اگر يك فارغ التحصيل برق داراي توانايي هاي لازم باشد، با مشكل بيكاري روبرو نخواهد شد. در حقيقت امروزه مشكل اصلي اين است كه بيشتر فارغ التحصيلان توانمند و با استعداد اين رشته به خارج از كشور مهاجرت مي كنند و ما اكنون با كمبود نيروهاي كارآمد در اين رشته روبرو هستيم."

يكي از اساتيد مهندسي برق دانشگاه علم و صنعت ايران نيز در مورد فرصت هاي شغلي فارغ التحصيلان اين رشته مي گويد: "طبق نظر كارشناسان و متخصصان انرژي در كشور، با توجه به نياز فزاينده به انرژي در جهان كنوني و همچنين نرخ رشد انرژي الكتريكي در كشور، سالانه بايد حدود 1500 مگاوات به ظرفيت توليد كشور افزوده شود كه اين نياز به احداث نيروگاههاي جديد و همچنين فارغ التحصيلان متخصص برق و قدرت دارد.

فرصت هاي شغلي يك مهندس كنترل نيز بسيار گسترده است چون در هر جا كه يك مجموعه عظيمي از صنعت مهندسي مثل كارخانه سيمان، خودروسازي، ذوب آهن و ... وجود داشته باشد، حضور يك مهندسي كنترل ضروري است. و بالاخره يك مهندس مخابرات يا الكترونيك مي تواند جذب وزارتخانه هاي پست و تلگراف و تلفن، صنايع، دفاع و سازمانهاي مختلف خصوصي و دولتي شود."

توانايي هاي مورد نياز و قابل توصيه

توانايي علمي: "مهندسي برق نيز مانند مابقي رشته هاي مهندسي بر مفاهيم فيزيكي و اصول رياضيات استوار است و هر چه دانشجويان بهتر اين مفاهيم را درك كنند، مي توانند مهندس بهتري باشند. در اين ميان گرايش الكترونيك وابستگي شديدي به فيزيك بخصوص فيزيك الكترونيك و فيزيك نيمه هادي ها دارد. در گرايش مخابرات نيز درس فيزيك اهميت بسياري دارد زيرا دروس اصلي اين رشته بخصوص در شاخه ميدان شامل الكترومغناطيس و امواج مي شود."

داشتن ضريب هوشي بالا و تسلط كافي بر رياضيات، فيزيك و زبان خارجي از ضرورتهاي ورود به اين رشته است.

علاقمنديها: دانشجوي برق بايد ذهني خلاق و تحليل گر داشته باشد. همچنين به كار با وسايل برقي علاقه داشته باشد چون گاهي اوقات با دانشجوياني روبرو مي شويم كه در رياضي و فيزيك قوي هستند اما در كارهاي عملي ضعيف اند. چنين دانشجوياني براي رشته هاي مهندسي مناسب نيستند و بهتر است رشته هاي ذهني و انتزاعي مثل رياضي يا فيزيك را انتخاب كنند.
::blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush: blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :bl
وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر: (كارشناسي ارشد و ...)

فارغ التحصيل در مقطع كارشناسي برق كه مدرك خود را در يكي از چهار گرايش الكترونيك، مخابرات، قدرت و كنترل مي گيرد، مي تواند در يكي از اين گرايشها (اختياري) يا رشته اي كه برق زير مجموعه اي براي آن تعريف شده، ادامه تحصيل نمايد. اين رشته به صورت: مهندسي برق- الكترونيك، برق- قدرت، برق- مخابرات (شامل گرايش هاي: ميدان، سيستم، موج، رمز، مايكرونوري) برق- كنترل، مهندسي پزشكي (گرايش بيوالكتريك)، مهندسي هسته اي (دو گرايش مهندسي راكتور و مهندسي پرتو پزشكي، مهندسي كامپيوتر (معماري كامپيوتر، هوش مصنوعي و رباتيك) است. براي تحصيل در مقطع دكتراي تخصصي، مي توان، در هر يك از زيرشاخه هاي تخصصي‌تر گرايشهاي ياد شده ميزان مورد نياز واحدها را اخذ كرد و رساله دكتري را در همان موضوع خاص ارائه داد. مسلم است اين زير شاخه ها، گرايشهاي تخصصي تر اين چهار گرايش است. امكان ادامه تحصيل در كليه گرايشهاي ياد شده در مقطعهاي كارشناسي ارشد و تا حد زيادي در دوره دكتري، در داخل كشور وجود خواهد داشت. رشته برق به دليل كاربردي بودن آن در بسياري از علوم مهندسي ديگر، براي فارغ التحصيلان امكان تحصيل در بسياري گرايشها و دانشها را فراهم مي كند.

درسهاي تخصصي مهندسي برق- قدرت

از درسهاي پايه و اصلي موثر در مهندسي قدرت مي توان به دروس مدار، الكترومغناطيس، الكترونيك، ماشين و بررسي اشاره كرد. بعضي از درسهاي تخصصي اين گرايش عبارتند از:

ماشينهاي الكتريكي 3: اين درس از جمله درسهايي است كه ديدي صنعتي به دانشجو مي دهد. مبحث اين درس را مي توان به دو فصل مهم ترانفسورمرهاي سه فاز و ماشينهاي سنكرون تقسيم بندي نمود.

ترانسفورهاي سه فاز و ماشينهاي سنكرون: وسايلي الكتريكي هستند كه بيشتر جنبه صنعتي دارند و كاربردهاي بسيار زياد ترانسهاي سه فاز در انتقال و توزيع انرژي الكتريكي، تبديل ولتاژ در ابتداي همه كارخانه ها و كارگاههاي بزرگ صنعتي و ... بر هيچ كس پوشيده نيست. در اين درس در مورد انواع آرايشهاي اين تراسنها، كليه گروههاي موجود و كاربرد هر نوع، بحث جامعي مي شود.

ماشينهاي مخصوص(ويژه) : به تعبيري مي توان اين درس را نقطه عطف درسهاي تخصصي اين گرايش دانست. زيرا اين درس به بررسي در مورد ماشينهاي ويژه مي پردازد كه اين ماشينها در وسايل خانگي كاربرد فراوان دارند.

الكترونيك قدرت: الكترونيك قدرت در عمل بين الكترونيك و قدرت، آشتي برقرار كرده است. به طور مثال مي توان با فرمان يك ريزپردازنده كه حدود 5 ولت و 200 ميلي آمپر است يك كارخانه را راه اندازي كنيم. در زمينه الكترونيك قدرت المانهايي نظير تريستور، ترانزيستور و ... كاربردهاي فوق العاده زيادي دارند. از مزاياي اين قطعات تحمل توانهاي بالا مي باشد.

بررسي سيستمهاي قدرت 2: اين درس بيشتر در مورد انتقال انرژي و مشكلات موجود در اين راه صحبت مي كند. از جمله مطالب ارائه شده در اين درس مي توان به پخش بار اقتصادي در شبكه هاي قدرت، اتصال كوتاههاي متقارن و نامتقارن روي شبكه قدرت و پايداري سيستمهاي قدرت اشاره نمود.

توليد و نيروگاه: اين درس يكي از درسهاي بسيار جذاب اين گرايش است، زيرا برخلاف ديگر درسها، زياد به مسائل نظري، نمي پردازد و جنبه بسيار عملي دارد. آشنايي با انواع نيروگاهها (آبي، اتمي، بادي، بخار، ...) و همچنين بحث كلي در مورد اين نيروگاهها و روشهاي كاري آنها از مباحث اين درس است.

رله و حفاظت: يك شبكه قدرت را بايد در مقابل خطرات احتمالي (اتصال كوتاهها) محافظت كرد. از وسائلي كه در اين مورد استفاده مي شود مي توان به رله ها اشاره كرد كه بسته به نوع رله به محض ايجاد يك حالت خطا و يا خرابي در شبكه وارد عمل شده، قسمتي از شبكه را جدا كرد.

عايق و فشار قوي: با توجه به تفاوتهاي ولتاژهاي فشار قوي با ولتاژهاي فشار ضعيف، به طور حتم توليد، اندازه گيري و بهره برداري از اين ولتاژها تفاوتهاي عمده اي با ولتاژهاي فشار ضعيف دارد و براي عايق بندي شبكه فشار قوي بايد از عايقهاي مخصوصي استفاده كرد. فصل نخست اين درس به بررسي اين مقوله مي پردازد.

در بخش دوم اين درس انواع تخليله الكتريكي، مراحل مختلف آن در عايقها و اثرات مختلف شكست بر عايق مورد بررسي قرار مي گيرد.

ترموديناميك: شايد اولين سوالي كه در مرحله اول به ذهن برسد ارتباط اين درس با درسهاي برق باشد. كاربرد اصلي مطالب اين درس مبحث توليد نيروگاه است. زيرا هنگام آشنايي با انواع نيروگاهها (نيروگاه بخار، گازي، اتمي و ...) بايد اطلاعاتي در مورد سيكل كاري آنها داشته باشيم، پس داشتن اطلاعاتي در مورد ترموديناميك ضروري است.

اصول ميكروكامپيوتر: اين درس را به جرات مي توان از جذابترين و پركاربردترين درسهاي برق دانست زير در دنياي امروز كه تمامي وسايل مكانيكي آنالوگ جاي خود را به وسايل ديجيتالي مي دهند، داشتن اطلاعات كافي در مورد نحوه كارپروسسورها از اولين نيازهاي يك مهندس برق مي باشد. با تركيب مطالب اين درس با هر كدام از درسهاي ديگر مي توان طرحهاي بسيار جالب و پركاربردي را طرح ريزي كرد.

تخصصي مهندسي برق ? الكترونيك

از درسهاي پايه و اصلي موثر در مهندسي الكترونيك مي توان به درسهاي مدارهاي الكتريكي، الكترونيك 2 و 1، مدارهاي منطقي و مخابرات اشاره كرد. بعضي از درسهاي تخصصي اين گرايش عبارتند از:

الكترونيك 3: مبحث اول اين درس مربوط به پاسخ فركانسي است كه به طور اجمال عوامل مربوط به كاهش بهره در فركانسهاي بالا و پايين (در واقع بالاتر و پايين تر از پهناي باند مياني) و روشهاي به دست آوردن فركانسهاي قطع بالا و پايين را در تقويت كننده هاي ترانزيستوري مورد بررسي قرار مي دهد. در مبحث دوم پايداري تقويت كننده هاي فيدبك مورد توجه قرار مي گيرد.

تكنيك پالس: در درسهاي مدار و الكترونيك، دانشجويان با سيگنالهاي سينوسي و پاسخ مدارهاي خطي و يا غيرخطي به آنها آشنا مي شوند، امروزه و با توجه به رشد روزافزون فن آوري ديجيتال، كمتر مدار الكترونيكي يافت مي شود كه در آن فقط سيگنالهاي سينوسي به كار رفته باشد. پالس در حالت كلي به سيگنالهايي گفته مي شود كه تغييرات جهش داشته باشند. از مهمترين اين سيگنالها كه در درس تكنيك پالس هم مورد بررسي قرار مي گيرد، سيگنالهاي پله، مربعي، مورب و نمايي هستند.

ميكروپروسسور: پس از پيدايش الكترونيك ديجيتال و جنبه هاي جذاب و ساده طراحيهاي ديجيتال و كاربردهاي فراوان اين نوآوري، با تكنولوژيهاي Ssi , Msi ، ادوات الكترونيك ديجيتال، مانند قطعات منطقي به بازار ارائه شد. شركت تگزاس اولين ميكروپروسسور 4 بيتي را با فن آوري 2si طراحي و عرضه نمود كه بعنوان بخش اصلي ماشين حساب مورد استفاده قرار گرفت و اين گام اول در پيدايش و ظهور ميكروپروسسورها بود.

معماري كامپيوتر: در اين درس معماري داخل 8 بيتي ها و نحوه اجراي دستورالعملها در اين پردازنده ها، بررسي حافظه ها و روش دستيابي ميكروپروسسورها به اطلاعات حافظه، معرفي زبان اسمبلي پردازنده هاي 8 بيتي و ايجاد توانايي جهت نوشتن برنامه اي براي عملكردي خاص به كمك ميكروپروسسورها و معرفي قطعات جانبي مورد استفاده توسط ريزپردازنده ها، مورد مطالعه قرار مي گيرد.

مدارهاي مخابراتي: درس مدار مخابراتي به بررسي ساختار و يا طراحي مدارهايي مي پردازد كه در فركانسهاي بالا كار كرده و يا به نوعي در ارسال پيام در گيرنده و فرستنده نقش دارند. در اين درس ابتدا با نويزهاي حرارتي، ترقه اي و ... آشنا شده و راههايي براي محدود كردن نويز پيشنهاد مي شود، سپس مدارهاي تشديد و تبديل امپدانس كه به منظور انتقال حداكثر توان به كار مي روند مورد بحث قرار مي گيرد.

فيزيك مدرن: در فصل اول اين درس با پرداختن به نسبيت خاص دانسته هاي علمي ما كاملاً اشتباه از آب درآمده و با پرداختن به اصولي نظير اتساع زمان، پديده دوپلر، انقباض طول، نسبيت جرم، جرم و انرژي و ...، همه دانسته هاي ما را (حداقل در حيطه دانستن) نابود مي كند.

فصلهاي ديگر درس به موضوعاتي نظير خواص ذره اي امواج، پديده فتوالكتريك، نظريه كوانتومي نور، پرتوايكس، پراش ذره، ساختار اتمي، مكانيك كوانتومي و ... مي پردازد. <>

فيزيك الكترونيك: شامل مطالعه خواص سيليكون، بلورشناسي، روشهاي ساخت قطعات و مدارهاي نيمه هادي، تحليل و طراحي اين مدارها، به دست آوردن مشخصات قطعات و يكي از مهمترين زمينه هاي كاري و تحقيقاتي در رشته الكترونيك است. پيش نياز اين قسمت تسلط بر درس درياضي مهندسي و معادلات ديفرانسيل و مختصري در فيزيك كوانتوم و فيزيك مدرن مي باشد.

درسهاي تخصصي مهندسي برق- مخابرات

از درسهاي پايه و اصلي موثر در مهندسي مخابرات مي توان به درسهاي رياضي مهندسي تجزيه و تحليل سيستمها، مدارهاي الكتريكي، الكترونيك و الكترومغناطيس اشاره كرد. بعضي از درسهاي تخصصي عبارتند از:

مخابرات 2: شامل تجزيه و تحليل و طراحي شبكه هاي مخابراتي ديجيتالي است. مطالب درسي با مروري بر تجزيه و تحليل سيگنالها و سپس فرآيندهاي تصادفي شروع شده و به دنبال آن به بررسي اجزاي يك سيستم (مجموعه) مخابراتي ديجيتال در حالت كلي مي پردازد و چگونگي بهينه سازي سيستم براي انتقال پيام با حداقل خطاي ممكن را بررسي مي كند.

ميدان و امواج: درس ميدان و امواج به بررسي رفتار امواج الكترومغناطيس در محيطهاي مختلف طبيعت مي پردازد. محيطها به قسمت هاي هادي و نيمه هادي و عايق تقسيم بندي شده و عوامل رفتاري امواج در اين محيطها از قبيل اتلاف نيرو انعكاسي كلي يا شكست بررسي مي شود.

الكترونيك 3: در گرايش الكترونيك توضيح داده شد.

مدارهاي مخابراتي: در گرايش الكترونيك توضيح داده شد.

آنتن ها و انتشار امواج: اين درس به بحث در مورد نحوه انتشار امواج الكترومغناطيسي مي پردازد. مباحث مطرح شده در اين درس به صورت نظري و عملي است، به عبارتي از نحوه تشعشع يك منبع الكترومغناطيسي ساده شروع كرده و با توسعه آن به مطالعه ساده ترين آنتن عملي مي پردازد.

مايكروويو: اين درس در ابتدا پس از تعريف محدود مايكروويو از نظر فركانس 1 و تقسيم بندي امواج مايكروويو به بررسي انتقال امواج با فركانس بالا با حداقل تلفات در محيطهاي مختلف مي پردازد. سپس عناصر غيرفعال مايكروويو شامل نضعيف كننده ها، تغيير فازدهنده ها و كوپلرهاي جهت دار معرفي مي شود.

اصول ميكروكامپيوتر:در قسمت قدرت توضيح داده شده است.

درسهاي تخصصي مهندسي برق- كنترل

از درسهاي پايه و اصلي موثر در مهندسي كنترل مي توان به درسهاي مدار، الكترونيك، رياضي مهندسي، تجزيه و تحليل سيستم و كنترل خطي اشاره كرد. بعضي از درسهاي تخصصي اين گرايش عبارتند از:

كنترل ديجيتال و غيرخطي: كنترل ديجيتال از سال 1960 در پيشرفتهاي مربوط به قابليت توليد و كيفيت محصولات و صرفه جويي در هزينه ها، نقش مهمي داشته است. به خصوص با پيشرفتهايي كه در زمينه ميكروپروسسور صورت گرفته، اين رشته توانسته است در بعضي موارد از كنترل آنالوگ پيشي گرفته، دقت كار را بالا ببرد.

كنترل مدرن: اين درس برخلاف ساير درسها (مانند كنترل صنعتي و ...) تا حدي جنبه نظري دارد و ديدي تقريبا رياضي به يك مهندس كنترل مي دهد. آشنايي كلي با مفاهيم كنترل پذيري و مشاهده پذيري سيستمهاي كنترل و مطالعه فيدبكهاي حالت از مباحث اين درس است.

كنترل صنعتي: اين درس از درسهاي تخصصي و مهم گرايش كنترل مي باشد كه به بررسي نحوه به كارگيري روابط رياضي و فرمولهايي كه در هر نوع پروسه اي وجود دارد مي پردازد و شامل آشنايي با سيستمهاي كنترل غلظت، سطح، ارتفاع و يا ئبي ورودي، خروجي مخازن حاوي مايعات صنعتي و شيميايي (مانند مخازن موجود در صنايع، پالايشگاهها و ...)، مطالعه سيستمهاي كنترل دما و رطوبت يك محفظه و يا اتاق، آشنايي با انواع كنترل كننده هاي صنعتي، مطالعه انواع سيستمهاي نورد موجود در كارخانه ها(مانند نورد فولاد، كاغذ و...) و ديگر سيستمهاي موجود در صنعت است.

ابزار دقيق: اصطلاح ابزار دقيق به ابزاري اطلاق مي شود كه سيگنالها را ثبت و نشان داده و يا باعث انتقال سيگنالي بين اجزاي مختلف سيستم مي شوند. اين درس به معرفي سيستمهاي كنترل و ابزار دقيق و همچنين معرفي اجزاي اين سيستمها مي پردازد.

اصول ميكروكامپيوتر: در گرايش مخابرات توضيح داده شد.

ترموديناميك: در گرايش قدرت توضيح داده شد.

مباني تحقيق در عمليات: اين درس به طور كلي براي تمام دانشجويان مهندسي مفيد است. چون مهندسي ارتباط مستقيم با هزينه و سود اقتصادي دارد. آگاهي به برنامه ريزي خطي كه بحث اصلي اين درس است براي هر مهندسي جنبه هاي مثبت زيادي دارد. با اين درس مي توان هزينه ها را به حداقل و سود و صرفه اقتصادي را با كمترين امكانات به حداكثر رساند. بنابراين آگاهي به اين درس براي تمام كساني كه مي خواهند يك طرح صنعتي انجام دهند مزاياي زيادي دارد

رشته هاي مشابه و نزديك به اين رشته

در برخي از دانشگاهها رشته مهندسي پزشكي را يكي از گرايش هاي مهندسي برق به شمار مي آورند.

رشته هايي از قبيل مهندسي علمي ? كاربردي برق، كارداني فني برق، دبير فني برق ? قدرت و ... پيوند عميقي بين اين رشته و دانش كامپيوتر وجود دارد كه غيرقابل انكار است.با توجه به حجم بازار الكترونيك و بازار صنعت نيمه رسانا در دنيا و نيز كشور ما كه رشد 7% و 15% دارد، لذا آينده روشني براي اين رشته پيش بيني مي كنند چه از لحاظ بازار كار بر صنعت هاي شغلي و چه از نظر تحققات علمي.
::ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno:
نكات تكميلي

"مانع رشد صنعت الكترونيك و ميكروالكترونيك در دنيا نه سرمايه است و نه فن آوري و نه بازار. البته همه اينها محدوديت ايجاد مي كند ولي فعالً محدوديت اصلي كه اجازه نمي دهد كار از حدي جلوتر برود عبارت است از نيروي كار كيفي."

آنچه خوانديد نظر قائم مقام فني يكي از بزرگترين مجموعه هاي ميكروالكترونيك بلژيك است و بيانگر آن است كه امروزه براي موفقيت در مهندسي برق گرايش الكترونيك بايد از سطح علمي و مهارت فني خوبي برخوردار بود.

دكتر فتوت احمدي استاد مهندسي برق دانشگاه صنعتي شريف نيز در تاييد همين سخن مي گويد: "براي مثال در طراحي ?ic? احتياج به سرمايه گذاري عمده اي نيست، بلكه هوشمندي طراح و دانش فني خوب، بسيار اهميت دارد."

مهندسی برق در آزمون کارشناسی ارشد :

مجمـوعه‌ مهنـدسي‌ برق

1-الكترونيك‌ 2- قدرت ‌3- مخابرات‌ 4-كنترل 5- راه‌آهن‌برقي 6-مديريت انرژي الكتريكي7- مهندسي‌ پزشكي ‌(بيوالكتريك‌)

ضرایب دروس :

1-زبان‌ عمومي‌وتخصصي2-رياضيات(معادلات‌ديفرانسيل ‌،رياضيات‌مهندسي‌،آمارو حتمالات)3- مدارهاي الكتريكي ‌(1و2) 4-الكترونيك(1و2) 5-ماشين‌هاي‌الكتريكي‌(1و2) 6-سيستمهاي كنترل خطي7-الكترو مغناطيس 8 -تجزيه‌وتحليل سيستم 9-‌بررسي سيستمهاي قدرت(1)،(2)

ضرايب به ترتيب دروس‌:

1- الكترونيك(3، 4، 4، 5 ،0، 3، 3، 3و0)

2- قدرت‌ (3، 4، 4، 0، 4، 3، 3 ،0و4)

3-مخابرات(۳و۴و۴و۳و۰و۳و۴و۴و۰) 4-كنترل‌ (3، 4، 4، 3، 3، ۰،۴ ،4و0)

5و6 ضرايب گرايشهاي راه‌آهن‌برقي‌ و مديريت انرژي الكتريكي همانند ضرايب گرايش قدرت مي باشد

7- بيوالكتريك‌ (3، 4، 4، 3، 0، 4، ۱، 4 و0).

Mohsen P
22-01-2007, 13:50
کدام یک از گرایش های برق (الکترونیک مخابرات قدرت(قدرت و کنترل)) بهتره؟

Mirzaie
23-01-2007, 08:11
100 بار دیگه بپرسید فقط الکترونیک.

Marichka
24-01-2007, 00:55
سلام :)

دوستان تاپيك بازبيني و ويرايش شد.

لطفا ادبيات انجمن رو رعايت كنيد. :):rolleye:

ممنونم از همگي

شاد و سرخوش باشيد ;):happy:

miladhasanzadeh
31-01-2007, 14:00
در حال حاضر گرايش برق (قدرت ) بيشتر پاسخگوي نيازهاي كشور مي باشد .و ديده مي شود كه بيشتر افراد به گرايش رو آورده اند البته گرايش من هم قدرت است در واقع برق قدرت بيشتر با واقعيات سروكار دارد تا موهومات .
متشكرم

Mirzaie
31-01-2007, 21:17
آینده ایران 100 % وابسته به پیشرفت در صنعت الکترونیک هست.

mx_2dar
31-01-2007, 21:26
سلام
البته الکترونیک رشته قشنگی و جالبتریه
اینم بگم که رشته خود م قدرته
به نظر من بستگی داره که تو چه شهری کار کنی
یا تو چه شهری زندگی می کنی
مثلا تو تهران الکترونیک بهتره چون هم امکانات بیشتره و هرچی بخوای گیر میاد هر Ic یا .....
تو مازندران قدرت بهتره چون مراکزی که بیشتر تو مازندران هست در رابطه با قدرت تا الکترونیک

maziar_543
03-02-2007, 18:19
نازانم ارا ولی رای دامه پت(توضیح این نوشته کردی است پاکش نکنید)!!!!!!

*hamedkhatar*
06-02-2007, 13:52
سلام دوستان
امروز که جواب های دانشگاه آزاد اومد من قبول نشدم:sad:
آخه اون تیک که مربوط به انتخاب خود داشگاه بود رو نزده بودم

حالا من میخواستم بدونم میتونم وارد آموزش الکترونیکی دانشگاه صنعتی اصفهان بشم؟ یا نه؟
ببینید من رشته کامپیوتر کار و دانش هستم و پیش دانشگاهی هم نداشتم والان هم دیپلم رو گرفتم
با توجه به چیزهایی که این پایین میزارم ببینید آیا من میتونم برم یا نه؟
البته دانشگاه که نمیریم آموزش از طریق اینترنت باید باحال باشه :biggrin: البته برای امتحان باید به خود دانشگاه بشیم

ضوابط اختصاصی پذيرش

ضوابط اختصاصی پذيرش دوره مهندسي كامپيوتر-نرم افزار

1- داشتن مدرك ديپلم کامل متوسطه نظام قديم در رشته هاي رياضي يا تجربي و يا دارا بودن گواهي پيش دانشگاهي رشته رياضي يا تجربي نظام جديد (با شرط معدل حداقل 12) الزامي مي‌باشد.

تبصره1: دارندگان مدرک ديپلم کامپيوتر و يا برق به شرط داشتن مدرک کارداني مرتبط ( به جاي مدرک پيش دانشگاهي حداقل معدل 12) مجاز به شرکت در اين دوره ها مي‌باشند. بديهي است که واحد هاي گذرانده شده دارندگان مدارک بالاتر از ديپلم/پيش دانشگاهي به هيچ وجه معادل سازي نمي‌گردد.

2- دانشگاه پس از بررسي تقاضاها با توجه به امکانات دانشگاه اسامی پذيرفته شده جهت گذراندن دوره دانش پذيری را در آدرس [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] اعلام مي‌نمايد و فقط کسانی مي‌توانند در دوره دانشپديری شرکت نمايند که اسم آنها در ليست پذيرفته شدگان باشد.

3- هر داوطلب موظف است در دوره دانش پذيري در دروس رياضي 1 (4 واحد) – برنامه نويسي کامپيوتر و كارگاه (4 واحد) - ادبيات فارسي (3 واحد) و زبان انگليسي (3 واحد) كه توسط اين مركز ارائه مي‌گردد، ثبت نام كند (سرفصل هاي اين دروس همان سرفصل هاي مصوبه شوراي برنامه ريزي دانشگاه مي‌باشد که در سال اول دانشگاه براي کليه دانشجويان رشته مهندسي كامپيوتر ارائه مي‌گردد).

تبصره 1: پس از تبدیل دانشپذیری به دانشجویی واحدهای فوق جزو دروس دوره کارشناسی محسوب خواهد گردید

ممنون میشم جواب بدید
:)

kix
06-02-2007, 15:00
اگه اسمت جز لیست دانشپذیری در بیاد(که همه رو قبول می کنن)وبعد توی امتحانای دانشپزیری هم قبول شی دیگه

مشکلی نداری . ولی واسه ی قبول شدن توی امتحانای دانشپذیری یه کم ادم باید زیاد درس بخونه...البته نترسی ها

فقط یه کم;)

*hamedkhatar*
06-02-2007, 15:33
اگه اسمت جز لیست دانشپذیری در بیاد(که همه رو قبول می کنن)وبعد توی امتحانای دانشپزیری هم قبول شی دیگه

مشکلی نداری . ولی واسه ی قبول شدن توی امتحانای دانشپذیری یه کم ادم باید زیاد درس بخونه...البته نترسی ها

فقط یه کم;)

ممنون دوست من
آخه من زنگ زدم خود دانشگاه اول یه مرده ای برداشت گفت موردی نداره و میتونی بیا و از این حرفا
بعد یه بار دیگه زنگ زدم یه زنه برداشت گفتم من کاردانی هستم گفت نمیشه فقط کسایی که فوق دیپلم دارند میتونند بیاند بعدش هم گفت از این حرفی که میزنه مطمعن نیست ولی اینجوری شنیده
خدایی ببین مملکت ما رو که کسایی که میشینند پشت تلفن هم چیزی بارشون نیست :angry:
پس من فردا فرم تقاضا رو براشون میفرستم
ممنون دوست عزیز

siya22
08-02-2007, 03:45
میشه شمارشو بدی منم زنگ بزنم؟

تاکی وقت داریم فرمو بفرستیم؟

*hamedkhatar*
08-02-2007, 10:24
میشه شمارشو بدی منم زنگ بزنم؟

تاکی وقت داریم فرمو بفرستیم؟

چشم دوست عزیز فقط قبلش بگم که من نتونستم وارد بشم چون حد اقل باید فوق دیپلم داشته باشی اگه داری زنگ بزن

یعنی کلا باید تمام نکات بالا رو داشته باشی که تو تاپیکها قبل نوشتم

این سایتش
این برای فرستادن و پر کردن فرم تقاضی
تلفن:
03113915320
موفق باشید

siya22
09-02-2007, 12:39
مدرک آموزش از راه دورو جایی قبول دارن من از چند نفر پرسیدم میگن مدرکش به درد نمیخوره؟
اگه کسی میدونه راهنمایی کنه
ممنون

o0.maya.0o
09-02-2007, 17:49
سلام دوست عزیزم
به نظر من که نیای خیلی بهتره
من خودم دانشجوی رشته کامپیوترصنعتی هستم (البته روزانه) اصلا هم راضی نیستم . به نظر من که فقط وقتتو تلف می کنی ؛ حالا خودت میدونی . بشین دوباره درس بخون . همین !

Sam Fisher 11
10-02-2007, 16:12
اگه بیای هم رشته ای میشیم :biggrin: مهندسی نرم افزار خوبه بد نیست.البته از راه دور فکر نکنم معافیت تحصیلی بدن . مگر اینکه به دلایلی معاف باشی .

siya22
11-02-2007, 02:19
نه عزیز من مشکل معافی ندارم فقط میخوام بدونم مدرک از راه دور به درد میخوره یا نه؟

glc_engineer
08-04-2007, 17:06
در حال حاضر گرايش برق (قدرت ) بيشتر پاسخگوي نيازهاي كشور مي باشد .و ديده مي شود كه بيشتر افراد به گرايش رو آورده اند البته گرايش من هم قدرت است در واقع برق قدرت بيشتر با واقعيات سروكار دارد تا موهومات .
متشكرم

موهومات!!! ديگه نبينم اينو بگي.

تو رو خدا ديگه تعريف دكتر جبه دار رو در مورد علم مهندسي برق نگين.... خسته شديم

بيبين تو دانشگاههاي سراسري تا سال سوم همه يك جور درس ميخونن بعد ازسال سوم به بعد نسبت به امكانات دانشگاه و علايق شما و نظر اساتيد گرايشتون رو با انتخاب درسهاي اختياري انتخاب ميكنين

تو ايران مهندسي الكترونيك واقعي نداريم ...
از لحاظ سواد ابتدا مخابرات بعد كنترل بعد الكترونيك بعد قدرت
از لحاظ كاري مهندس الكترونيك و مهندس مخابرات كار بقيه گرايش ها رو انجام ميتونن بدن
من تا به حال مهندس برق قدرتي نديدم كه بتونه كار مهندس كنترل الكترونيك يا مخابرات رو انجام بده

تو دانشگاه آزاد گرايش از همون اول مشخصه و مهندس هاي برق مخابرات دانشگاه آزاد شهر ري از بقيه مهندسي هاي برق با سواد ترن .من اينو تو كار به عينه ديدم
طرز فكر مهندسي برق الكترونيك با بقيه گرايش ها متفاوته
برق كنترلي ها رياضيات خيلي قوي دارن
برق قدرتي ها چيزي براي گفتن ندارن... نقل از دكتراي برق قدرت و استاد دانشگاه
منظور تحقيقات و توسعه تكنولوژي و بيشتر كار يدي ميكنن به قول اون مهنس برق واقعي

من رو هيچ گرايش با تعصب صحبت نمي كنم خودم كارشناس ارشد مكاترونيكم
يا علي

masih65
09-04-2007, 17:55
در حال حاضر رشته مخابرات در دنيا حرف اول رو ميزنه.
اما در ايران براي رشته مخابرات امكانات بسيار كم است.
علاوه بر اين يك مهندس مخابرات از خود مهندسين الكترونيك بيشتر درباره مدارات الكترونيكي اطلاعات دارد .
(در بيشتر دانشگاهها اصلا اساتيدي كه مدرك الكترونيك دارند نمي توانند دروسي مانند الكترونيك3 را تدريس كنند)

hiva_59
18-04-2007, 16:42
در حال حاظر بازار کار قدرت از بقیه گرایشها بهتره
به همین دلیل هم الان رتبه های اول آزمون کارشناسی ارشد.این گریش رو انتخاب میکنن
من خودم دانشجوی ارشد قدرت هستم و با اطلاع کامل از این موضوع صحبت میکنم.
البته کنترل رو هم فراموش نکنید
بعد از قدرت

Nakh0d4
18-04-2007, 16:57
تکلیف مارو روشن کنید آخر چی خوبه من خودم الکترونیکو دوست دارم ولی شنیدم کار قدرت بهتره ولی مخابرات قشنگ تره پس ترجیح می دم برم قدرت چون علاقه رو می شه خود ادم دنبالش رفت ولی پولو نه حالا درست می گم نمی دونم!!!!!!!! درضمن بدون تعصب و علاقه حرف بزنید

Dr.SaeiD
19-04-2007, 01:43
سلام ... !

مدیران محترم نزنید !!! من همه تاپیکارو دیدم ! اما اصلا" جوابمو نگرفتم ! هیچکس در مورد برق صحبت نمیکرد ! بیشتر در مورد کامپیوتر بود ! در مورد سراسری صجب میشد و خبری از آزاد نبود !

اما مشکل من !

من موندم که برای قبولی حتمی در آزاد تهران جنوب کدوم کلاس روبرم !؟ پارسه یا مدرسان شریف !
نتیجه گیری که کردم این بود :

پارسه از اساتید برتری استفاده می کنه ! در حالی که مدرسان شریف سابقه ی بیشتر در زمینه ی کاردانی به کارشناسی داره !

حالا از دوستانی که از این کلاسا استفاده کردن خواهش میکنم بیان نظرشون رو بگن تا در آخر یه نتیجه گیری کلی بکنیم !

Mostafa_Amol
30-04-2007, 21:59
من هم رشته ام الکترونیک هست و خیلی هم رشته ام رو دوست دارم ..... اما این دلیل نمی شه بگم فلان رشته بهتره یا....

دوست من اگه پول می خوای .... من شنیدم که در قدرت پول زیادی هست.
و اون رشته ای خوبه که آدم به آن علاقه مند باشه و در آن رشته ای پیشرفت می کنه که به آن علاقه مند باشه
حالا می خواد این علاقه رو پول به وجود بیاره یا هر چیز دیگه ای

Dr.SaeiD
01-05-2007, 19:07
موندم به چه زبونی ازتون تشکر کنم ؟! D:

arash_zp
15-05-2007, 00:19
من 2 دبيرستان هم
عاشق موتورهاي الكتريك هم و چاپمن هم رو مقدارش رو خوندم وكتابش رو دارم ولي كار قدرتي ها خيلي مسخره هست از لحاظ كاري و جذابيت و آينده نگري كنترل و الكترونيك مهم ترند

reza13642125
27-06-2007, 10:36
فقط قدرت کسی اعتراضی داره سرو کارش با خط 400 کیلو ولته

saeed666
29-09-2007, 17:16
سلام...

از دوستانی که در دانشگاه آزاد رشته ی برق- الکترونیک تحصیل می کنند اگر کسی چارت رشته برق - الکترونیک رو داره ممنون میشم بزاره .

منتظرم...

saeed666
30-09-2007, 20:44
سلام مجدد...

دوستان واقعا کسی تو این تاپیک نیست که برق بخونه و تو دانشگاه آراد ؟!

نخست وزیر
01-10-2007, 03:03
من به خاطر بروبچز کلوب مجبور شدم بیام از مخابرات دفاع کنم. برق 400 کیلو ولت که سهله هرکی با ما مخابراتیها در بیفته باید بیاد واحد شهرری تجزیه و تحلیل پاس کنه. از هر کلاس 35 نفری فقط 5 نفر قبول میشن.:31:

?hasti
06-10-2007, 09:59
منم با اجازتون میگم الکترونیک

?hasti
07-10-2007, 13:53
فکر نمی کنم به دانشگاه آزاد یا سراسری ربطی داشته باشه من توی دانشگاه سراسری می خونم اگه می خوای برات بفرستم ؟
از ترم 1 می خوای؟

saeed666
08-10-2007, 13:59
سلام...

ممنون میشم اگه بزارید.

ولی فکر نمی کنم به ترم خاصی کار داشته باشه چون یه برگست که کل درسایی که تو این رشته باید خونده بشه به تفکیک عملی و نظری و اصلی و کارگاهی بودن توشه.

?hasti
09-10-2007, 14:31
من فكر كردم منظورتون اينه كه توي ترم هاي مختلف چه درسهايي بايد پاس شه چون معمولا دانشگاه ها طبق همين چارت ارايه مي دن چون بايد پيش نيازي رعايت شه چشم در اسرع وقت براتون مي فرستم فقط يه چيزي اخنصاصي و پايه و نظري و .... بودنش را هم مي خواين بگم؟

saeed666
09-10-2007, 21:46
سلام...

فقط يه چيزي اخنصاصي و پايه و نظري و .... بودنش را هم مي خواين بگم؟

اگه لطف کنید مشخص کنید ممنون میشم.

منتظرم.

بازم ممنون...

redblood
13-10-2007, 16:34
عزیزم من خودم رشته برق-کنترل هستم.یک مقدار درسای اختصاصیش با هم فرق داره،ولی بیشترش یکی هست.درسای سراسری و آزادم هیچ فرقی نداره باهم.اگه میخوای برات بذارم.

redblood
13-10-2007, 16:42
الکترونیک فقط
مابقی کشکه

شما از چه لحاظ میگی که کشکه؟من خودم گرایش کنترل میخونم،ولی واحدهای تخصصیمون سختتر از الکترونیکه.از اینا هم بگذریم مخابرات از همه سختتر و مهمتره.پس لطفا در گفتتون تجدید نظر بفرمایید.

از نظر شغل هم اگه بتونی خودتو تو دانشگاه نشون بدی همش خوبه.فقط باید خودی نشون بدی.البته بماند که الکترونیک به خاطر اینکه پایه برق هست از اهمیت بیشتری در شغل برخورداره،ولی از نظر درسی بالاتر از گرایشای دیگه نیست.

redblood
13-10-2007, 16:51
لطفا در قسمت نظر سنجی گرایش "کنترل" هم اضافه کنید.این گرایش مثلا از مهمترین گرایشای برقه،بعد شما با گرایش قدرت یکیش کردی؟
قدرت و کنترل 2 گرایش مجزا از هم هستند.
همینجا هم میگم،با هم فرقی نمیکنه.هر 4 گرایش برق چه از لحاظ علمی و چه درآمد در یک سطح هستند.این برمیگرده به خودت که خوب بخونی و تحقیق کنی و یه مهندس باسواد از دانشگاه در بیای بیرون یا اینکه فقط با 10 و 11 پاس کنی که مدرکتو قاب کنی بزنی به دیوار.

saeed666
15-10-2007, 17:33
سلام...

عزیزم من خودم رشته برق-کنترل هستم.یک مقدار درسای اختصاصیش با هم فرق داره،ولی بیشترش یکی هست.درسای سراسری و آزادم هیچ فرقی نداره باهم.اگه میخوای برات بذارم.

اگه زحمتی نیست بزارید . ولی برا من بهتر بود همون الکترونیک باشه .

ممنون...

?hasti
18-10-2007, 10:22
سلام ببخشد دیر شد این ترم خیلی درسام سنگینه وقت نمی کنم به همه کارام برسمsorry
دروس پایه:ریاضی 1و2(هر کدوم 3 واحد) فیزیک1و2(هر کدوم 3 واحد) کارگاه عمومی(1) معادلات دیفرانسیل(3) برنامه سازی کامپیتری(3) آمار و احتمالات(3) محاسبات عددی(2) آز فیزیک1و2(1)
دروس عمومی:زبان عمومی(3) فارسی(3) اخلاق اسلامی(2) معارف1و2(هر کدوم 2 واحد) تاریخ اسلام(2) انقلاب اسلامی(2) متون اسلامی(2) تنظیم خانواده(1) تربیت بدنی1و2(هر کدوم1 واحد)
دروس اصلی:نقشه کشی صنعتی(1) کارگاه برق(1) ریاضی مهندسی(3) مدارهای الکتریکی1و2(هر کدوم 3 واحد) الکترومغناطیس(3) الکترونیک1و2(هر کدوم3 واحد) مدارهای منطقی(3) اندازه گیری الکتریکی(3) تجزیه وتحلیل سیستمها(3) ماشین1و2(3) سیستمهای کنترل خطی(3) سیستمهای قدرت(3) مخابرات1(3) زبان تخصصی(2)آز مدار,آز الکترونیک1,آز مدار منطقی,آز ماشین,آز کنترل(هر کدوم 1 واحد) کارآموزی(2) پروژه(3)
دروس تخصصی الزامی:معماری کامپیوتر,فیزیک مدرن,الکترونیک3,میکروپروسس رها,مدار مخابراتی ,تکنیک پالس,فیزیک الکترونیک(هر کدوم 3 واحد) آز الکترونیک2و3,آز معماری کامپیوتر,آز میکروپروسسورها,آز مدار مخابراتی,آز تکنیک پالس(هر کدوم 1 واحد)
و11 واحد اختیاری که معمولا در دانشگاهها 12 واحد ارائه می شه و مجموعا 141 واحد می شه
امیدوارم موفق باشی

saeed666
18-10-2007, 15:31
سلام...

سلام ببخشد دیر شد این ترم خیلی درسام سنگینه وقت نمی کنم به همه کارام برسمsorry

خواهش میکنم . خیلی لطف کردید .

امیدوارم موفق باشی

خیلی ممنون . به همچنین شما.

?hasti
18-10-2007, 21:12
به همچنین شما.
ممنون لطف دارید
برام خیلی دعا کنید این 2 _3 ترم هم به خیر بگذره
شما ترم چنده الکترونیک هستید؟

saeed666
19-10-2007, 23:29
ممنون لطف دارید
برام خیلی دعا کنید این 2 _3 ترم هم به خیر بگذره
شما ترم چنده الکترونیک هستید؟

ان شاالله که به خوبی و خوشی میگذره . شما که تقریبا آخرای راهید ما تازه اول دست و پا زدنمونه .

من تازه ترم یکم .

شما که اواخر کارید چه نظری راجع به این رشته دارید ؟

یعنی آدم باسوادی خارج میشیم یا نه ؟

الان کلی سوال اومد به ذهنم ولی چون شما فرصت ندارید زیاد وقتتونو نمیگیرم .

شما هم ما رو دعا کنید .

بازم ممنون برای چارت...

?hasti
20-10-2007, 18:26
[quote=saeed666;1726965]شما که اواخر کارید چه نظری راجع به این رشته دارید ؟

یعنی آدم باسوادی خارج میشیم یا نه ؟
راستش رو بخواین اصلا احساسه خوبی نسبت به این رشته ندارم شما که تازه ترم 1 هستین خیلی تلاش کنین و از اول با پشتکار خیلی خیلی زیاد درسا رو بخونین اگه حسابی بخونینو علاقه خیلی زیادی داشته باشین با سواد خارج می شین
اگه بتونم به سوالایی که تو ذهنتون پیش اومده جواب بدم خوشحال می شم بعضی هفته ها سرم خیلی شلوغه می بینین که الان زود به زود جواب می دم :46:
حالا حالا ها جا دارین واسه آشنا شدن با این رشته ؟!...

Carl
22-10-2007, 14:17
کسی رتبه بندی دانشگاه های ایران در مهندسی برق را داره؟ اگه داره ممنون میشم بزاره!!.

h_j336
22-10-2007, 14:19
الکترونیک از همه جالبتره

HKCP_22
21-01-2008, 02:46
با سلام
كسي ميدونه تاريخ ثبت نام آزمون نظام مهندسي برق سال 87 كي شروع ميشه.
با تشكر

cyrus3000
18-02-2008, 21:18
به نظر شما کدام سری از درس های زیر از چارت مهندسی برق فعلی ایران هماهنگی و کاربرد بیشتری در علم و صنعت برق نوین جهانی را را دارد؟ و چرا؟

anti_girl
16-04-2008, 06:34
با سلام

به نظر شما

کدام یک از رشته های مهندسی برق در بازار دارای کار بیشتر می باشند؟

کدام یک از رشته از همه در تحصیل سختر هستند؟

کدام یک از رشته های مهندسی برق دارای جذب کار بیشتر می باشند؟

با تشکر از کلیه دوستانی که شرکت نمایند
اينو يادم رفق بگم كه من خودم از كنترل و ابزار دقيق خوشم مياد دوستان عزيز اگه كسي در مورد كنترل اطلاعات كاملي داره برام بزاره ممنون ميشم

robert
23-04-2008, 20:00
با سلام

به نظر شما

با تشکر از کلیه دوستانی که شرکت نمایند
اينو يادم رفق بگم كه من خودم از كنترل و ابزار دقيق خوشم مياد دوستان عزيز اگه كسي در مورد كنترل اطلاعات كاملي داره برام بزاره ممنون ميشم

البته جاش اینجا نیست و بهتر بود تو متفرقه مطرح میشد !!
اما مهندسی برق یکی از تاپ ترین و دشوار ترین رشته های فنی مهندسی هست !!
از نظر جذب کار که خوب !! الکترونیک خیلی خوبه و قدرت هم بازار بدی نداره !!
کنترل گرایشی هست که بیتشر به درد خارج رفتن میخوره !! چرا که روی سیستم های الکترونیکی بسیار پیچیده کار میکنه و یه چیزی بین کامپیوتر و الکترونیک هست !! مثلا تو زمینه های مثل فناوری موشکی و فضایی یا طراحی هواپیمای بدون سرنشین میتونه کاربرد داشته باشه !!

تا یادم نرفته این مطلب رو هم بگم که اعتبار دانشگاه هم خیلی به اعتبار رشته اضافه میکنه !! از طرفی از مجموع هشت ترم کارشناسی حدود چهار ترم دروس کاملا بین گرایشهای مختلف یکسان هستند و بطور کلی تر تفاوت بین گرایشها تو فوق لیسانس خودشو نشون میده (( مثل فوق لیسانس مهندسی آنتن و امواج فرکانس بالااز لیسانس مخابرات یا فوق لیسانس قدرت با گرایش شبکه های فشار قوی و سیستم های انتقال قدرت از لیسانس قدرت ))
البته از هر گرایشی میشه به گرایش دیگه ای هم رفت منتها کار سخت تر میشه و تو ارشد هم چندین واحد پیشنیاز میخونید !!
موفق باشید :11:

cpplover
28-04-2008, 16:50

به نظر من گرایش قدرت

گرایش مخابرات به نظر من از همه سخت تره !

گرایش قدرت – چون بیشتر در کارخانه ها و مراکز اداری به این رشته نیاز پیدا میشود و آنچه از الکترونیک در ایران داریم مونتاژ است.

hrhgroup
28-04-2008, 19:27
سلام
جذاب ترین و در عین حال سخت ترین گرایش مخابرات!
البته من برای ارشد گفتم ولی تو کارشناسی فرق گرایش ها 9 واحده!

cyrus_ln
28-04-2008, 20:56
رشته من برق قدرت هستش و تا اونجایی که من میدونم بازار کارش از بقیه گرایشها بیشتره.

sanih
09-05-2008, 16:16
پیشنهاد من اینه که بین کنترل و مخابرات یکی رو انتخاب چو تو رشته کنترل اگه پول های اون وری وسوست نکنه وزارت دفاع جذبت میکنه.

برق مخابرات هم که دیگه نگو دنیایی این واسه خودش. اگه امیر کبیری فکر کنم دوتا رو میتونی با هم بخونی.

یاحق

samanajan
09-05-2008, 17:29
ببین بیشتر علایق طرف است

الکترونیک که ما درایم اینجا می خوانیم هیچ فایده به نظر من الکترونیک فوق العاده عالی است نه تو ایران بلکه تو خارج
با رشته الکترونیک می توانی تلویزیون ، تلفن ، در کل تمام چیزیهای که الکتورنیکی هستند درست یا تعمیر کین
از موبایل گرفته تا موشکهای هسته ای

ببین من الان دارم رشته الکترونیک را می خوانم این رشته تا مقطع فوق لیسناس هم بدرد نمی خورد با دکترا کمی بهتر می شود و لی برای این رشته نمی توانم مقطع عملی در نظر گرفت مثلا طرف فوق دکترا دارد ولی بلد نیست مقاومت ها را سری و موازی کنار هم بگذارد فقط درس خوانده

این رشته به نظر من لیسناس هم داشته باشی و هم سابقه کار حتی بیشتر از فوق ذکترا بلدی به شرطی که پشتکار و زحمت بکشی

اگر بیشتر خواتسی بدانی بیشتر برایت توضیح می دهم

اول ببین پشتکار داری در ضمن یادم نرفته باید ریاضی و فیزیک خوب باشه

anti_girl
09-05-2008, 21:09
ممنون از همه دوستان گل كه نظرتون رو برام نوشتين .درضمن من خودم از كنترل خوشم مياد البته مخابرات هم دوست دارم
دوستان من الان دارم در مقطع كارداني برق صنعتي ميخونم .راستي دوستان من يه سال ديگه بايد شركت كنم يه برنامه درسي ميخوام تصميم به درس خوندن دارم پسس 100% بهش عمل ميكنم تو رو خدا كمكم كنين

farshidshd
10-05-2008, 10:43
عزیزم هیچکی بهتر از خودت نمیتونه یه برنامه ریز خوبی باشه

شما برنامه ریزی کن بزار اینجا تا دوستان هم نظرشونو بگن
خوبه؟؟

samanajan
21-05-2008, 15:40
سلام به همه مهندسان و همکاران و دانشجویان و کاربران
با عرض خسته نباشی خدمت همگی

یک شوالی برای پیش آمده

رشته الکترونیک چند گرایش دارد و هر رشته اش به چه دردی می خورد در جهان و سراسر دانشگاهها چه گرایش های از الکترونیک را تدریس می کنند

حالا اگر میشه به طور مختصر هم توضیح دهید

و در مورد هر گرایش کجا به کار می رود و بهترین گرایش چی هست

به طور مثال الکترونیک ، الکترونیک مخابرات حالا این مخابرات به چند گرایش دیگر دریایی و زمینی و زیر دریایی و خیلی گرایش های دیر

اگر میشه مقاله ای
سایتی و یا هر چیزی دیگر می دانید و برای ما توضیح دهید متشکر می شوم

mahsa1469
01-08-2008, 17:28
سلام می خواستم بدونم بین گرایش های مختلف برق (الکترونیک،قدرت ،کنترل،مخابرات)کدوم یکی بهتره می خوام انتخواب رشته کنم ازتون ممنون می شم من رو با این رشته ها بیشتر آشنا کنید (وقت زیادی ندارم)

ali_manutd_2007
01-08-2008, 18:32
منظورت اينه كه امسال كنكور قبول شدي الان ميخواي انتخاب رشته كني ؟ اگه اينطوره كه الان گرايشت مشخص نميشه . بايد چند ترم بگذره بعد گرايشت مشخص ميشه . تازه اونم زياد دست خودت نيست به معدلت بستگي داره

mahsa1469
01-08-2008, 19:25
اما برخی از استان ها جدا جدا مشخص کرده با کدهای مختلف .

ali_manutd_2007
01-08-2008, 20:44
خب حالا كه اينطوره باز هم بايد براساس هدفت بگي ، اگه ادامه تحصيله كه در رشته‌‌ي الكترونيك براي ارشد شانس قبولي بيشتري داري چون ظرفيت گرايش كنترل توي ارشد كمه . من نمي‌دونم چي بهت بگم !!! بايد درسا رو بگذروني بعد ببيني از چي خوشت مياد ....

Nakh0d4
01-08-2008, 21:38
بایدیری دانشگاه واحداشو بگذرونی بعد
ولی تو ایران برای کار بترتیب
1.قدرت
2.کنترل
3.مخابرات
4.الک
از نظر اسونی درسا
1.قدرت
2.کنترل
3.الک
4.مخابرات
از نظر فهمیدن درسا
1.کنترل
2.الک
3.قدرت
4.مخابرات
کلا تو ایران قدرت بهتره ولی بعضیا قبل کنکور جو گیر می شن می خوان برن الک ولی 4-5 ترم بعد که درسارو خوندن نظرشون عوض می شه
برا فوقم غصه نخور هر گرایشی بری فوق می تونی غوضش کنی
درکل پیشنهاد می کنم در باره بقیه رشته ها مخصوصا صنایع و مکانیکم بیشتر فکر کنی

tanha dar donya
31-08-2008, 12:29
سلام.
بدون مقدمه میرم سر اصل مطلب.
انجمن برق اینقد پربار و تخصصی هستش که خجالت میکشم این تایپک رو بین این همه تایپک تخصصی ایجاد کنم.
مدیر محترم اگه تایپک نا مربوطی زدم ببخشین ولی واقعا به کمک شما ها احتیاج دارم.
من دانشجوی برق الکترونیک هستم.مقطع کاردانی.سه ترم رو پشت سر گذاشتم و در حال ورود به ترم چهار هستم.ولی شاید باور نکنین ، هیچی از برق نمیدونم چراش رو هم دقیقا نمی دونم ولی وقتی به درسا نگاه میکنم و پراکندگی موضوعات رو میبینم دلسرد میشم.از طرفی هم باید این درس رو به یه جایی برسونم تا به جایی برسم.دانشگاه آزاد هستش و خرجش رو هم که میدونین چه غوغایی میکنه.
حالا از شما دوستان میخوام کمک کنین که من از کجا شروع کنم که بتونم پشرفت خوبی داشته باشم یعنی به عبارتی از کدوم کتابا شروع به خوندن کنم و چه نکاتی رو مد نظر داشته باشم.
لطفا هر کی تو این رشته موفقه(که خوش به حالش) صادقانه به من کمک کنه تا من هم تو زندگی یه هدفی داشته باشم.
در آخر بازم معذرت میخوام اگه تایپک نامربوط بود.

AKBAR132
31-08-2008, 21:41
منم دقیقا شرایط تو رو دارم فقط علمی کاربردی هستم و برق قدرت ..... مشکل من اطلاعات برقی نیست بلکه ریاضی وفیزیک

هستش . هیچی از ریاضی نمیدونم و در نتیجه نمراتم خراب میشه .... اما میدونم که باید اراده داشته باشم و ریاضیاتم رو قوی کنم

.... اولش سخته ولی دونستن ریاضی یه لذتی داره که به سختیاش می ارزه .... اینارو گفتم که همدردی کرده باشم ..... راه حل

مشکل شما راحت تر از منه چون با فول شدن این کتابایی که میگم تقریبا مشکلتون حله البته اگه ریاضیت خوبه ... 1 - مبانی برق

هنرستان 2- الکترونیک کاربردی هنرستان 3 - اصول اندازه گیری هنرستان ...... بعدش که اینا رو فول شدی برو

سراغ گل سر سبد درسها ، مدارهای الکتریکی و بعدش ماشینهای الکتریکی و ترانسها و دیجیتال و بقیش ... بازم

میگم ریاضیات خیلی مهمه .... اما مهم تر از همه اراده خودته .... امضای منم بخون

fati barghi
31-08-2008, 22:00
سلام دوستان......می خواستم یه کاردرست بهترین و مفید ترین کتاب معادلات واسه ارشد رو معرفی کنه...یه سوال دیگه اینکه بهترین موقع واسه گذروندنه 3 واحد زبان تخصصی برق کیه؟ واقعا ممنون

fati barghi
31-08-2008, 22:15
دوستان منم دانشجوی کارشناسی هستم نمیخوام کلاس بذارم ولی دولتی میخونم...دارم میرم ترم 3..این مشکل مشکل اکثر بچه هاست ...چارشم تلاش خودمون...به نظر من کار عملی بعد خوندن کتاب ارزشش بیشتره...اگه امکاناتش باشه!!!!!!!منم مشکل شمارو دارم ولی شاید چون تا ترم2 درسا تخصصی نبوده......واسه هممون ارزوی موفقیت میکنم...دوست من دلسرد شدن خوب نیست همین که تا اینجا اومدی یعنی بیشتر راهو اومدی....موفق باشین

tanha dar donya
01-09-2008, 12:16
خیلی ممنون از جواب دادن به درد دل من.
اکبر عزیز اون کتاب هایی رو که گفتی رو تهیه میکنم .
میخوام تمرین تقویت ارداه کنم مثل اینکه همه چیز بستگی به این داره.
در ضمن سطح ریاضی من متوسط هستش و فکر کنم بشه یه کاریش کرد
fati barghi از شما هم ممنونم

amin_lni
05-09-2008, 22:13
سلام خدمت دوستان

لطفا اگه اطلاعاتی در باره زمینه کاری برق الکترونیک دارید بگید ..

درامد ؟

mostafa.m
05-09-2008, 23:12
برق کجا قبول رفتین؟

amin_lni
05-09-2008, 23:16
هنوز که نرفتم ولی ازاد تبریز

mohsen_sir
05-09-2008, 23:17
برو حالشو ببر جزو توپترين رشتهها تو ايرانه ضمناً اگه خودت فعال باشي خيلي بيشتر بهت حال ميده.البته به خاطر پول كار نكن

LYNX_187
06-09-2008, 13:28
اگر بخای برای خودت کار کنی.......میتونی مدار و غیره(شامل انواع طراحیهای آنالوگ و دیجیتال و....) طراحی کنی.
بیشتر فارغ التحصیلان الکترونیک از کامپیتر( البته سخت افزلرش ) هم خوب سر در میارن.:46:

MehranVB
06-09-2008, 19:04
برق الکترونیک بهترین بازارکار رو داره و تقریباً میتونی بیشترین حقوق رو توی کل مهندسیها باهاش بگیری، اما اگه آزاده انتظاراتت یکم باید بیاد پایین!!!

mahsa1469
08-09-2008, 16:54
سلام من می خواستم اطلاعاتی در مورد تفاوت های گرایش های مختلف رشته ی برق بخصوص کنترل الکترونیک و مخابرات داشته باشم ممنون می شم منو راهنمایی کنید:11:

saeid inventor
15-09-2008, 19:40
سلام
در رده بندی جهانی اینا بهترینه:
الکترونیک
قدرت (خودم میخونم )
کنترل
مخابرات ( سخت ترین رشته در ایران و چندین کشور مخابرات هستش )

pooyahacker
15-09-2008, 19:50
ولی من شنیدم تو مقطع کارشناسی چند واحد بیشتر با هم اختلاف ندارن [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MaaRyaaMi
15-09-2008, 20:24
حذف شد...!!!

M A T I N
15-09-2008, 22:23
طبق تحقیقاتی که تو این چند وقت کردم , تو ایران از نظر شغلی :
قدرت
کنترل
الکترونیک
مخابرات

ولی به نظر خودم تو جالب بودن گرایش لیست بالایی برعکسه یعنی :

مخابرات
الکترونیک
کنترل
قدرت

ولی من شنیدم تو مقطع کارشناسی چند واحد بیشتر با هم اختلاف ندارن

همچین چند واحد هم نیست , نزدیک 30 واحده ...

MehranVB
16-09-2008, 09:32
از نظر بازار کار:
1- قدرت
2- کنترل
3- الکترونیک
4- مخابرات
قدرت و کنترل رشته هایی هستن که تقریباً همیشه براشون کار وجود داره و هیچ نگرانی از نظر شعلی نیازی نیست داشته باشی.
اما رشته الکترونیک درسته سومیه ولی هم از نظر کاری خیلی خوبه و از خیلی از رشته های دیگه مثل عمران و کامپیوتر و ... بازار بهتری داره. نسبت به کنترلو قدرت اشتغال کمتری داره ولی اگه بتونی کار گیر بیاری درآمد خیلی بیشتری نسبت به اون دو تا داری. مخابرات کلاً توی برق برای مواقعی پیشنهاد میشه که به بن بست میرسی. چون هم اشتغال کمتری داره و هم رشته بسیار سختیه (سخت ترینه). سختی گرایشا هم بع این ترتیبه:
1- مخابرات
2- الکترونیک
3- قدرت
4- کنترل

از نظر تراز دانشگاهی هم به این ترتیبه:
1- الکترونیک
2- قدرت
3- کنترل
4- مخابرات

saeid inventor
11-10-2008, 17:18
سلام دوستان
راهنمایی کنید کدومشون بهتره؟
برق قدرت یا الکترونیک
کدومش سخت تر هست
کدومش بازار کار بهتری داره
و....
لطفاً معایب و مزیت ها رو ذکر کنید.
ممنون

9vin
11-10-2008, 18:00
سلام دوستان
راهنمایی کنید کدومشون بهتره؟
برق قدرت یا الکترونیک
کدومش سخت تر هست
کدومش بازار کار بهتری داره
و....
لطفاً معایب و مزیت ها رو ذکر کنید.
ممنون

سلام دوست من.
من خودو فوق ديپلم برق قدرتم.
به نظر من قدرت بهتره .اگه نگي داره از رشته اش تعريف ميكنه !
اينقدر برام كار پيدا شد تو شركتهاي بزرك مثلا شركت نفت و گاز و برق و..... ولي كارت پايان خدمت ميخواست .
اگه خدا بخواد تا 3 ماه ديگه خدمتم تموم ميشه ميرم سر كار .
مسلما هر كدوم سختي خودشونو دارن ولي بازار كار قدرت بهتره چون الكترونيك همش منتهي ميشه به مخابرات و راديو و تلويزيون. همين.
ولي قدرت زير شاخه زياد داره. در ضمن علاقه خودتم شرطه.
سعي كن با علاقه بياي . اگه نداشته باشي فايده نداره

Maxwell_1989
11-10-2008, 18:40
آره،بازار کار قدرت خیلی بهتره ولی الکترونیک با کلاس تره و بالاتر.در ضمن تا چند سال دیگه هم(میگن) بازار کارش توی ایران خیلی خوب میشه.من خودم الکترونیک میخونم بنابراین توی نظرسنجی الکترونیک رو انتخاب می کنم.

jamshidjap
12-10-2008, 17:38
برو رشته قدرت

Maxwell_1989
12-10-2008, 22:43
ضمنا قدرت آسون تره

Benygh
12-10-2008, 22:59
من دانشجو نیستم ولی چیزی مثل الکترونیک در اینده خیلی کمک میکنه و شما میشید از اولین افرادی که مدرک رو داره !

sale2000
26-10-2008, 20:11
خوب الان تو کشور ما برق گرایش الکتروتکنیک بازار کار مناسبتری نسبت به الکترونیک داره که برق قدرت جزء بهترین شاخه های برق صنعتی میباشد.

graphmax
17-11-2008, 22:35
به نام خدا
سلام
میخواستم بدونم کارشناسی ناپیوسته برق و الکترونیک در کدوم دانشکده های شهر تهران وجود داره؟
و اینکه ضریب درسهای این رشته در کاردانی به کارشناسی چجوریه؟
پیشاپیش ممنون.

kiarash.b
21-03-2009, 13:58
منم رشتم الکترونیکه میتونید در مورد کنکور واسم توضیح بدید که مثلا روزی چند ساعت درس میخوندیدو درصد درسهاتونو و از کدوم کتاب تست استفاده میکردید چون منم امسال کنکور دارم

jamshidjap
22-03-2009, 11:18
با سلام
در مورد شغل برق اطلاعاتي مي خواستم

با تشکر قبلی از شما دوستان عزیز

با سلام خدمت مدیر عزیز

بفرمایید:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Mohsen khan
22-03-2009, 14:06
با سلام خدمت مدیر عزیز

بفرمایید:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ممنون

البته اين تاپيك مال 3 سال پيش هست
دوستمون سوال داشتند و تاپيك را بالا آوردند
اميدوارم جواب را پيدا كنند

masih_m2000
28-03-2009, 00:24
سلام

من مطلب دربارهی بازاریابی گذاشتم نظر یادتون نره . عزیزانم .

توضيح انواع بازاريابي با يک مثال جالب

در دانشگاه استنفورد، استاد در حال شرح دادن مفهموم بازاریابی به دانشجویان خود بود....

1) شما در یک مهمانی ، یک دختر بسیار زیبا رو می بینین و ازش خوشتون میاد ، بلافاصله میرین پیشش و می گین : "من پسر ثروتمندی هستم ، با من ازدواج کن" ، به این میگن بازاریابی مستقیم

2) شما در یک مهمانی به همراه دوستانتون ، یک دختر بسیار زیبا رو می بینین و ازش خوشتون میاد ، بلافاصله یکی از دوستاتون میره پیش دختره ، به شما اشاره می کنه و می گه : " اون پسر ثروتمندیه ، باهاش ازدواج کن" ، به این می گن تبلیغات

3) شما در یک مهمانی ، یک دختر بسیار زیبا رو می بینین و ازش خوشتون میاد ، بلافاصله میرین پیشش و شماره تلفنش رو می گیرین ، فردا باهاش تماس می گیرین و می گین : "من پسر ثروتمندی هستم ، با من ازدواج کن" ، به این میگن بازاریابی تلفنی

4) شما در یک مهمانی ، یک دختر بسیار زیبا رو می بینین و ازش خوشتون میاد ، بلافاصله کراواتتون رو مرتب می کنین و میرین پیشش ، اون رو به یک نوشیدنی دعوت می کنیین ، وقتی کیفش می افته براش از روی زمین بلند می کنین ، در آخر هم براش درب ماشین رو باز می کنین و اون رو به یک سواری کوتاه دعوت می کنین و میگین : " در هر حال ، من پسر ثروتمندی هستم ، با من ازدواج می کنی؟" ، به این میگن روابط عمومی

5) شما در یک مهمانی ، یک دختر بسیار زیبا رو می بینین که داره به سمت شما میاد و میگه : "شما پسر ثروتمندی هستی ، با من ازدواج می کنی؟" ، به این می گن شناسایی علامت تجاری شما توسط مشتری

6) شما در یک مهمانی ، یک دختر بسیار زیبا رو می بینین و ازش خوشتون میاد ، بلافاصله میرین پیشش و می گین : "من پسر ثروتمندی هستم ، با من ازدواج کن" ، بلافاصله اون هم یک سیلی جانانه نثار شما می کنه ، به این میگن پس زدگی توسط مشتری

7) شما در یک مهمانی ، یک دختر بسیار زیبا رو می بینین و ازش خوشتون میاد ، بلافاصله میرین پیشش و می گین : "من پسر ثروتمندی هستم ، با من ازدواج کن" و اون بلافاصله شما رو به همسرش معرفی می کنه ، به این می گن شکاف بین عرضه و تقاضا

8) شما در یک مهمانی ، یک دختر بسیار زیبا رو می بینین و ازش خوشتون میاد ، ولی قبل از این که حرفی بزنین ، شخص دیگه ای پیدا می شه و به دختره میگه : "من پسر ثروتمندی هستم ، با من ازدواج کن" به این میگن از بین رفتن سهم توسط رقبا

9) شما در یک مهمانی ، یک دختر بسیار زیبا رو می بینین و ازش خوشتون میاد ، ولی قبل از این که بگین : "من پسر ثروتمندی هستم ، با من ازدواج کن" ، همسرتون پیداش میشه ، به این میگن منع ورود به بازار

beautifulmind_i
12-05-2009, 22:47
با سلام به همه دوستان

چنانچه مایلید اطلاعات کاملی را درباره کنکور کارشناسی ارشد مهندسی برق از قبیل کارنامه برخی از شرکت کننده ها ،منابع آزمون ، ظرفیت دانشگاه ها ، دفترچه راهنمای آزمون و ... داشته باشید ، فایل زیر را دانلود نمایید

دانلود اطلاعات کامل درباره آزمون کارشناسی ارشد مهندسی برق ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

گرفته شده از eecs-net.blogspot.com

برخی از منابع اصلی : سازمان سنجش ، آموزشگاه های پارسه و نصیر

موفق باشید .

Reman
13-05-2009, 11:09
اگر امکان داره فایلو یکجا دیگه اپلود کن
برات دعا می کنم.

beautifulmind_i
13-05-2009, 17:14
اگر امکان داره فایلو یکجا دیگه اپلود کن
برات دعا می کنم.

دوست عزیز متاسفانه امکانش نیست ، چون به نظرم جاش مشکلی نداره .
ولی شما میتونی هر جا که دوست داری دعاتو بخونی :31:
موفق باشی

Reman
16-05-2009, 11:25
مشکلم حل شد دوست عزیز...
براتم یکم دعا کردم!(از اون حرفا بودا!راستشو بگم الان یادم افتاد و تو دلم گفتم خدا جون کار این دوستمونو هم راه بنداز!!!)

Marichka
16-05-2009, 21:17
سلام دوستان

لطفا ازین پس تمامی مباحث مرتبط با رشته ی برق و الکترونیک و گرایش های اونها رو فقط در این تاپیک مطرح و پیگیری بفرمایید.

شاد و سلامت باشید :)

Mohammad gh sh
10-09-2009, 14:11
من بعد از فلاکتهای متداول بعد از 2 سال موفق شدم وارد دانشگاه بشم خوب من مهندسی برق مخابرات یکی از دانشکدههای فنی اذربایجان شدم (ساکن شیرازام). میخواستم درخواست کنم اطلاعاتی از اینده شغلی تحصیلی داشته باشم رشته رو خوب میشناسم اما یجورایی ایندش برام واضح نیست از شما درخواست کمک دارم اگر اطلاعاتی یا مقاله ای دارید بزارین منو دوستم و از این دو دلی در بیارین .
خوب مثل همیشه مشکلاتمون در p30 world حل میشه.

rezadevelop
10-09-2009, 23:34
سلام:11:
قبولیتو بهت تبریک میگم:10: :33:
یه چیزو هدفت قرار بده !
فهمیدن درست درسها فارغ از نمره (برا ارشد هم بدردت میخوره هم برا کار )
و کار عملی که بیشتر بچه های دانشگاه انگار یه جورایی ازش فرارین
اگه کار بلد باشی بنظر من حتی تو یه رشته پایین هم موفقی و کار برات هست
البته این نظر منه

من خودم الکترونیکم
بچه های مخابرات بهتر میتونن کمکت کنن

payam
14-09-2009, 14:02
یک مهندس مخابرات یا الکترونیک می‌تواند جذب وزارتخانه‌های پست و تلگراف و تلفن، صنایع، دفاع و سازمانهای مختلف خصوصی و دولتی شود . فرصت هاي شغلي بعد از طي تحصيلات تكميلي ارشد خيلي بيشتر خواهند بود . اما خوب همش به كار بلدي خودتون بستگي داره .

behjooei
14-09-2009, 14:54
سعي كن به نرم افزارهاي مرتبط با رشته ات هم در كنار درس مسلط بشي.
حتي مديريت كنترل پروژه MSP رو هم قبل از اتمام دانشگاه كامل ياد بگير. بعدا" تو جذب شدن در بازار كار خيلي مهمه.
دانستن يك يا دو زبان(زبان دوم ترجيحا" آلماني. چون خيلي صنعتي و مخصوصا" خيلي برقيه!!) هم كه جاي خود داره.

Mohammad gh sh
18-09-2009, 08:32
از راهنماییهای تمام شما دوستان عزیز تشکر میکنم و یجورایی به ادامه راه تشویق شدم. امید وارم همه موفق بشید.

mehdiaga
21-09-2009, 11:58
همین که تو این رشته قبول شدی 50 درصد راه رو اومدی بقیه راه رو هم باید درس هات رو خوب بفهمی . چون گرایش قبولیت فوقالعاده است . فقط باید یه کمی بیشتر تلاش کنی .
فقط همین

شکوفـه
27-09-2009, 11:09
مهندسی برق کدوم دانشگاه دولتی تهران بهتره ؟؟

بگین تا چه رتبه ای هم میخواد

Amirdb
27-09-2009, 13:13
معلومه که
دانشگاه شریف

شکوفـه
27-09-2009, 16:21
اون که مشخصه ولییی

منظورم غیر شریف بود

seyyedi
27-09-2009, 18:09
دوستان سلام
بعدش دانشگاه تهران بهتره
البته فکر میکنم گرایش تا گرایش فرق کنه
علی علی

شکوفـه
27-09-2009, 19:04
امیرکبیر چی
علم و صنعت چطور/
مهندسی برق داره؟؟

HOJ-JAT
29-09-2009, 22:50
بله دارن ..
البته باید رتبت منطقه 1 و زیر هزار باشه
یکی از دوستان امسال37 منطقه دو اورد نتونس برقو بره...

Mohammad gh sh
30-09-2009, 08:57
مهندسی برق کدوم دانشگاه دولتی تهران بهتره ؟؟

بگین تا چه رتبه ای هم میخواد

با سلام اگر منظورتون اینه که میخایین کنکور بدین من تازه از این مرحله رد شدم اگر فقط به مهندسی برق فکر میکنید. باید بگم رشته سختیه واسه کنکور یعنی اگر تو هر دانشگاهی بخایین وارد شید . بالاترین رتبه مال برقه.امید وارم موفق باشید چون از العان تلاش کنید ورود به هیچ دانشگاهی سخت نیست . ولی برق خوب در تهران.
1_شریف تا رتبه 62 امسال
2_امیر کبیر تا رتبه 150 حدودآ
3_دانشگاه تهران تا رتبه 300
4_خوب بعد از انهاهم طباطبایی و علم و صنعت هم هست که فکر کنم نهایتآ تا 600 وارد رشته برق بشن
ولی دانشگاههایی که راحت تر بشه واردشی در تهران :
تربیت معلم تهران که رشته برقش هیچ ربطی به بورسیه و معلمی نداره دانشگاه تفرش هم هست
باز امید وارم موفق باشید در صفحه اصلی این تایپ تایپی واسه کنکور میخوام باز کنم امید وارم اونجا ببینمتون.

arash w8100
02-01-2010, 20:00
سلام.من دانشجوی ترم اول رشته برق صنعتی هستم(کاردانی).میخوام کارشناسی رو فناوری اطلاعات بخونم آیا این کار امکان پذیر هست؟

arash w8100
09-01-2010, 22:54
سلام.من دانشجوی ترم اول رشته برق صنعتی هستم(کاردانی).میخوام کارشناسی رو فناوری اطلاعات بخونم آیا این کار امکان پذیر هست؟
کسی نیست جواب بده؟منتظریم؟

payam
10-01-2010, 00:51

کسی نیست جواب بده؟منتظریم؟

سلام .
كارشناسي دولتي برق 6 تا زير شاخه داره كه ميتونيد از بين اين ها انتخاب كنيد .

برق - الكترونيك
برق - قدرت
مخابرات
توضيع
ICT
كنترل

موفق باشيد .

MatinCracker
24-01-2010, 03:05
پست تکراری شد...

MatinCracker
24-01-2010, 03:05
سلام دوستان
میخواستم بدون که آیا رشته ی مهندسی کنترل در مقطع لیسانس در سایر کشورها هم تدریس میشه ؟؟
آخه من شنیدم رشته ی کنترل در مقطع لیسانس از اختراعات ایرانه !!
ممنون میشم راهنماییم کنید.:11: