PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ویندوز سرور

f.jamshidi
29-03-2013, 08:51
سلام سال نوی همه مبارک باشه ان شاالله
خواستم بحثی رو شروع کنم در مورد ویندوز سرور
کسی هست که به این موضوع علاقه مند باشه؟

arbab2
29-03-2013, 10:08
سلام بله دوست عزیز

e121410
31-03-2013, 00:10
سلام
من شخصا مشتاقم

f.jamshidi
04-04-2013, 18:36
بسم الله الرحمن الرحیم

خوب همونطور که گفتم، می خوام یه بحثی رو درمورد ویندوز سرور شروع کنم، اما قبلش بگم که هرچی می نویسم از تجربیات خودم یا دیگرانه و سعی می کنم کاربردی باشه و فقط خواندنی نباشه، از شما هم می خوام که کمکم کنید، حالا چه به صورتی که خودتون صلاح می دونید، چه با مطرح کردن سوال ها ونکاتی که از چشم ضعیف من به دور مونده متشکر.

ویندوز سرور، نسخه ای از سیستم عامل ویندوز ولی برای نصب، و کار برروی سرورهاست. یعنی یک سیستم عامل برای مدیریت منابع سیستم های سرور، همراه با ابزارهایی برای ارائه خدمات تضمین شده توسط سروری که بر روی آن نصب شده است، همراه با واسط کاربری متداول ویندوز برای تعامل با کاربران.
خوب، با استفاده از مقدمه مختصر (و مفید؟) برای پیش بردن بحث، بخشهای زیر را به عنوان اجزای یک ویندوز سرور بیان می کنم:

بخش مدیریت منابع
ابزارهای ارائه دهنده ی خدمات
واسط کاربری
کاربران

در این بحث، بخش مدیریت منابع را شرح می دهم.
منابع سیستم های سرور:
منابع در یک سیستم سرور همانند دیگر سیستم های رایانه ای عبارت است از :

پردازنده
حافظه اولیه (RAM)
حافظه ثانویه
شبکه

اما برای مدیریت این منابع، ویندوز سرور به دو طریق عمل می کند:

استفاده از مکانیسم های خودکار و از پیش تدارک دیده شده در طراحی و پیاده سازی خود سیستم عامل
استفاده از برنامه هایی که نیاز به تعامل مدیر سیستم دارد.

فعلا حرفی در مورد روش اول نمی زنم، به دو دلیل یکی اینکه خودم اطلاعی ندارم ولی مشتاقم بدانم، دوم به این دلیل که فکر نمی کنم زیاد در کارکردن ما با ویندوز سرور تاثیر داشته باشه.
اما، روش دوم، استفاده از برنامه هایی که به تعامل با مدیر سیستم نیاز دارند برنامه هایی، همراه با ویندوز سرور ارائه شده اند و در بعضی موارد می توان از برنامه های توصیه شده ای غیر از این برنامه ها، برای مدیریت منابع استفاده کرد.
برنامه های ارائه شده همراه با ویندوز سرور عبارتند از:

Computer Management
Event Viewer
Active Directory
Group policy Management
iSCSI Initiator
Performance Monitor
Server Manager
Services
Share and Storage Management
Storage Explorer
System Configuration
Task Scheduler
Windows Memory Diagnostic
Windows Server BackUp

که همگی آنها را از طریق startmenu > administrative tools می توانید راه اندازی کنید.
خوب در ادامه بحث از با شروع از ابتدای فهرست بالا شروع به شرح کار این ابزارها در حد توان می کنم.