PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : وکالت نامه - سند

5ajad
23-03-2013, 13:48
سلام عیدتون مبارک
ببخشید من سرچ کردم ولی تاپیک مشابهی پیدا نکردم!

آقا ما چند سال پیش قرار بود سند یه خونه و یه زمین رو یه شخصی به نام من کنه...ولی به جاش وکالت نامه داد + خود سند ها رو!

الان میخواستم ببینم اون شخص بدون سند ها میتونه زمین و خونه رو بفروشه؟:eh:
یه سوال دیگه: اون یارو میتونه به خاطر برداشتن سند از من شکایت کنه و به زور سند ها رو بگیره؟:n27:

آخه تهدید کرده که خونه و زمین رو میفروشم!:n28:

مصطفی
24-03-2013, 18:56
شما میگین که سند دارید . یعنی سند رسمی دیگه ؟! آره طرف شما میتونه بره و با مبایعه نامه عادی زمین و ملک رو بفروشه . چون مالک هست این حق رو داره . و بعد هم خریدارش میتونه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی بده که دادگاه شما رو مجبور میکنه که سندها رو به مالک اصلی تحویل بدین . ( چون شما مالک نیستی و فقط وکیل از طرف او هستی )

Reza31001
24-03-2013, 19:11
خوب وکالت چی داده؟
اگه مثلا وکالت کاری باشه مثل این پست بالایی میتونی به مشکل بخوری

ولی مثلا میان وکالت بلاعزل میزنن و حق خرید و فروش رو از مالک سلب میکنن و میدن به نفر دوم که شما باشی
اون محکمه

البته تجربه عملی نداشتم (وکیل هم نیستم:n02:) پس به این حرفها استناد نکنید
از جای معتبری استعلام بگیرید

Ezel
24-03-2013, 20:17
الان میخواستم ببینم اون شخص بدون سند ها میتونه زمین و خونه رو بفروشه؟:eh:
یه سوال دیگه: اون یارو میتونه به خاطر برداشتن سند از من شکایت کنه و به زور سند ها رو بگیره؟:n27:

اول اینکه مالک نمیتونه بدون سند اقدام به فروش بکنه ؛ بلکه باید اول مراحل قانونی دریافت سند المثنی رو بگذرونه که پروسه ی زمان بری هست /

با توجه به اینکه شما وکالت دارید در مورد زمین و خونه ، بنابراین در دادگاه اثبات اینکه شما سند ها رو برداشتید برای اون شخص خیلی دشواره چون وکالت نامه ی شما بدون در اختیار داشتن سندها ، کارایی نداره عملا ! مگر اینکه مدرک محکمی علیه شما وجود داشته باشه که نشون بده شما سند ها به شیوه ی غیرمتعارفی در اختیار شما قرار گرفته /

نکته ی مهم اینکه گر وکالت شما وکالت بلاعزل باشه ، تقریبا کار طرف مقابل شما برای اثبات ادعاش مبنی بر برداشتن سند توسط شما غیر ممکن هست چون وکالت های بلاعزل در عرف بسیار رواج دارن و معمولا به کسانی این وکالت داده میشه که بنا به هر دلیلی در اون برهه از زمان توانایی یا تمایل به انتقال سند رسمی به نام خودشون رو ندارن .

و بعد هم خریدارش میتونه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی بده که دادگاه شما رو مجبور میکنه که سندها رو به مالک اصلی تحویل بدین . ( چون شما مالک نیستی و فقط وکیل از طرف او هستی )

دادخواست الزام به سند رسمی ، مالک ( یا نماینده ای که از طریق وکالتنامه ی معتبر به دادگاه معرفی میکنه ) رو مکلف میکنه به اقدام برای تنظیم سند و نه شخص ثالث دیگه ای رو ، بنابراین در این زمینه الزامی متوجه این دوست ما نیست بلکه این موضوعیه که در دادگاه دیگه ای باید بررسی بشه ( به فرض عملی کردن تهدید طرف مقابل مبنی بر شکایت از این دوست ما )

اگه مثلا وکالت کاری باشه مثل این پست بالایی میتونی به مشکل بخوری

ولی مثلا میان وکالت بلاعزل میزنن و حق خرید و فروش رو از مالک سلب میکنن و میدن به نفر دوم که شما باشی

معمولا برای خرید و فروش اموال و املاک دو نوع وکالتنامه استفاده میشه :

1- وکالت کاری ( مربوط به مراجعه به سازمانهای مختلف مثل شهرداری و دارایی و ثبت اسناد و ... که برای پیگیری امور اداری انتقال اموال هست این وکالت به طوریکه نیاز به حضور مالک در ادارات فوق نباشه )

2- وکالت فروش ( که علاوه بر اینکه مواردی که در وکالت کاری وجود داره رو میتونه در بر بگیره ، اجازه ی امضا و انتقال و فروش و دریافت تمام وجه معامله رو به شخص وکیل یعنی کسی که این وکالتنامه رو در اختیار داره داده میشه )

وکالت بلاعزل حق خرید و فروش رو از مالک سلب نمیکنه ؛ مگر در موردی که اول شخص وکیل اقدام به فروش کرده باشه و سپس مالک ، مورد معامله رو به شخص ثالثی بفروشه ؛ تنها در این حالت هست که عمل فروش توسط مالک غیرفانونی هست در غیر اینصورت هیچ حقی از مالک سلب نمیشه صرف داشتن این وکالت بلاعزل /

5ajad
24-03-2013, 21:04
دوستان خیلی ممنون:n12:
ببخشید من یادم رفت بگم وکالت بلاعزله!

وکالت بلاعزل حق خرید و فروش رو از مالک سلب نمیکنه ؛ مگر در موردی که اول شخص وکیل اقدام به فروش کرده باشه و سپس مالک ، مورد معامله رو به شخص ثالثی بفروشه ؛ تنها در این حالت هست که عمل فروش توسط مالک غیرفانونی هست در غیر اینصورت هیچ حقی از مالک سلب نمیشه صرف داشتن این وکالت بلاعزل /
ببخشید این در صورتیه که مالک ، سند داشته باشه؟ یعنی الان اگه مالک سند داشته میتونه ملک رو بفروشه!
و اونطور که فهمیدم مالک نمیتونه با شکایت سند رو از من بگیره!
و در نهایت اینکه الان مالک نمیتونه اقدام به فروش کنه؟
:n16:

Reza31001
24-03-2013, 21:13
وکالت بلاعزل حق خرید و فروش رو از مالک سلب نمیکنه ؛ مگر در موردی که اول شخص وکیل اقدام به فروش کرده باشه و سپس مالک ، مورد معامله رو به شخص ثالثی بفروشه ؛ تنها در این حالت هست که عمل فروش توسط مالک غیرفانونی هست در غیر اینصورت هیچ حقی از مالک سلب نمیشه صرف داشتن این وکالت بلاعزل
حتی اگه تو وکالت نامه موکل حق خرید و فروش رو از خودش سلب بکنه و منحصرا در اختیار وکیل قرار بده؟

Ezel
24-03-2013, 21:31
دوستان خیلی ممنون:n12:
ببخشید من یادم رفت بگم وکالت بلاعزله!

ببخشید این در صورتیه که مالک ، سند داشته باشه؟ یعنی الان اگه مالک سند داشته میتونه ملک رو بفروشه!
و اونطور که فهمیدم مالک نمیتونه با شکایت سند رو از من بگیره!
و در نهایت اینکه الان مالک نمیتونه اقدام به فروش کنه؟
:n16:

همونطور که گفتم بدون در اختیار داشتن اصل سند یا سند المثنی ( که باید ابتدا مالک بره و اعلام مفقودی بکنه که پروسه ی اداری - قضایی طولنی و پیچیده ای داره ) قانونا نمیشه اقدام به فروش مال کرد /

در دعاوی قضایی حقوقی چون رای رو باید قاضی صادر کنه ، نمیشه با اطمینان مطلق در این باره صحبت کرد که مالک نمیتونه سند رو طبق حکم دادگاه پس بگیره ، ولی با توجه به وکالت بلاعزل شما به نظرم کار ایشون برای پس گرفتن سندها از شما دشوار هست چون اثبات ادعاش بوسطه ی وکالت بلاعزلی که به شما داده سخت هست /

و در نهایت ، الان مالک اگر نرفته باشه و سند المثنی نگرفته باشه ؛ خیر نمیتونه اقدام به فروش بکنه .

حتی اگه تو وکالت نامه موکل حق خرید و فروش رو از خودش سلب بکنه و منحصرا در اختیار وکیل قرار بده؟

"معمولا" این اتفاق در وکالت بلاعزل رخ نمیده و جای تعجب داره اگر کسی به هر دلیلی بخشی از حقوق مدنی رو از خودش سلب کنه ، اما اگر این شرط به عنوان شرط عقد لازم ذکر بشه طبیعتا حرف شما درست هست ، در کل وکالت بلاعزل جزو وکالتنامه های پر حرف و حدیث و پر تبصره هست ! :دی

5ajad
24-03-2013, 22:14
خیلی خیلی ممنون خیالم راحت شد:n16:
فکر کنم قبل از اینکه اون شخص کاری کنه برم هزینه کنم و سند رو به اسم خودم کنم بهتر باشه:cool: