PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمای خرید ابزارهای نجومی: تلسکوپ, دوربین دوچشمی و ...

صفحه ها : 1 2 3 4 [5] 6

Babak
27-07-2011, 23:50
حدود یکسال پیش بین ماکستوف 127 میلی و نیوتنی 6 اینچ گیر کرده بودم ... امروز پست خودم رو دیدم نوشته بودم هر دو تا هم قیمتن ...

اون موقع بدلایلی خریدم عقب افتاد تا این روزا ... رفتم بازبینی بکنم دیدم ماکستوف شده 650 نیوتنی 550 !!!!؟؟؟؟

بابک جان دلیل خاصی داره ؟ .. خودت می دونی با این مدل هایی که گفتم تو چه رنجی تلسکوپ می خوام ... اگه مدل جدید تا 500 اومده معرفی کن

سلام
در واقع قیمت نیوتونی کم شده ( با حساب تورم) چون ساخت نیوتونی ساده لست و میشه چرخه تولید رو به سمت ارزان سازی برد. جدا از اینکه فروش و نتیجتا تولید نیوتونی بالاتره که باعث میشه قیمت پایین تر بیاد.
انتخاب کن. ماکستوف خطای مشهودی نداره اما میدان دید بسته داره و خیلی مناسب رصد بزرگنمایی بالا خصوصا سیاراته ( تصویر سیاراتش عالیه) ولی برای اعماق آسمان ایده آل نیست. نیوتونی برای اعماق ایده اله اما برای رسیدن به بزرگنمایی بالا مشکل د اره ( خطا ها محسوس میشن و حتما باید هم خطی دقیق داشته باشیم)

ashkhan_sky
02-08-2011, 01:37
سلام بابک جان من میخوام این تلسکوپو بخرم خوبه به نظرشما؟؟؟١٠٢ میلی متر ماکستوف کاسگرین با پایهAZGT قیمتش 400هزاره فک کنم نه؟؟؟

سلام به همه عزیزام من عشقققققققققق نجومم و با تلسکوپ هم کار کردم یعنی وفتی 10سالم بود درستش کردم چیزایی که میدیدم شاید بقبه نمیتونستن با چشم مسلح ببینن میخواستم یه مشورت باهاتون بکنم میخوام یه تلسکوپ بخرم تا سقف 400الی 500هزار خودم که این مدنظرمه١٠٢ میلی متر ماکستوف کاسگرین با پایهAZGT لظفا کمکم کنید راستی میخوام باهاش عکسم بگیرم ممنون از شما دوستای گلم

hamidsiili
11-08-2011, 09:55
سلام
اول از همه از دوستانی که راهنمایی میکنن ممنونم !
من میخوام یه تلسکوپ بگیرم تا به آرزوی دیرینه م برسم !(رصد کردن )
البته تلسکوپی که بشه عکس هایی خوبی باهاش بگیرم! البته تجربه اش رو ندارم و میدونم خیلی سخته اما همه از اول با تجربه نبودن !
به نظر شما ریچی کرتین یا اشمیت کسگرین ؟؟؟ کدوم بهتره !؟
و اینکه فعلا حدود 1 میلیون دارم اما میتونم ریاضت و صبر رو بیشتر کنم تا تلسکوپ بهتری بخرم !!
نظرتون در باره این تلسکوپ چیه ؟!

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
و اینکه آیا روی پایه eq3 معمولی هم سوار میشه !؟ و آیا اون پایه موتور ردیاب داره !؟
و این یکی چطوره !؟قیمتش خوبه میشه یه eq5 خوب هم کنارش خرید !

و اینکه آیا با دابسونی هم میشه عکاسی کرد اونم با دوربین slr !؟
یعنی برای پایه دابسونی موتوری هست ؟!و پایه دابسونی تحمل وزن دوربین رو داره ؟!
البته یه جا خوندم کلا نیوتنی برای عکاسی خوب نیستن (اگ اشتباه نکنم نوشته آقای امین تفرشی ) به دلیل خطاهای زیاد !
سوالا زیاد شد !!
پیشاپیش ممنون

ny.astro
16-08-2011, 16:38
با عرض سلام میخواستم بدونم با فیلترهای خورشیدی شیشه ای تصاویر رنگین یا سیاه سفید

Babak
19-08-2011, 23:53
سلام
اول از همه از دوستانی که راهنمایی میکنن ممنونم !
من میخوام یه تلسکوپ بگیرم تا به آرزوی دیرینه م برسم !(رصد کردن )
البته تلسکوپی که بشه عکس هایی خوبی باهاش بگیرم! البته تجربه اش رو ندارم و میدونم خیلی سخته اما همه از اول با تجربه نبودن !
به نظر شما ریچی کرتین یا اشمیت کسگرین ؟؟؟ کدوم بهتره !؟
و اینکه فعلا حدود 1 میلیون دارم اما میتونم ریاضت و صبر رو بیشتر کنم تا تلسکوپ بهتری بخرم !!
نظرتون در باره این تلسکوپ چیه ؟!

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدو اینکه آیا روی پایه eq3 معمولی هم سوار میشه !؟ و آیا اون پایه موتور ردیاب داره !؟
و این یکی چطوره !؟قیمتش خوبه میشه یه eq5 خوب هم کنارش خرید !

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدو اینکه آیا با دابسونی هم میشه عکاسی کرد اونم با دوربین slr !؟
یعنی برای پایه دابسونی موتوری هست ؟!و پایه دابسونی تحمل وزن دوربین رو داره ؟!
البته یه جا خوندم کلا نیوتنی برای عکاسی خوب نیستن (اگ اشتباه نکنم نوشته آقای امین تفرشی ) به دلیل خطاهای زیاد !
سوالا زیاد شد !!
پیشاپیش ممنون

سلام
ترکیب آرزوی رصد کردن و میل شما برای عکاسی باعث میشه من اشمیت رو پیشنهاد بدم بهتون.
در واقع برای عکاسی ریچی مناسب تره . اما در رصد رتبه خیلی پایین تری میگیره نسبت به بسیاری از تلسکوپ ها ( به خاطر قطر بالای آیینه ثانویه) اشمیت هم برای عکاسی مناسبه و هم برای رصد ( یه جورایی جزئ همه فن حریف ترین تلسکوپ هاست.
اما مقر ای کیو سه. در حالت عادی این مقر تک موتوره است و شما برای عکاسی جدی احتیاج به کنترل موتوری هر دو محور بعئ و میل دارید. میتونید ای کیو سه دو موتوره سفارش بدید. هر چند همچنان خطای این مقر نسبتا بالاست . جدا از اینکه شما برای عکاسی جدی احتیاج به نصب گایدسکوپ هم پیدا میکنید ( تلسکوپ دومی روی تلسکوپ اصلی برای تصحیح خطا ها) که مجموع وزت این دو تلسکوپ از توان ای کیو 3 خارجه. بهتون پیشنهاد میدم براید سراغ مقر ای کیو 5 گوتو (گوتو به این خاطر که امکان نصب اتو گایدر هم بهتون میده تا عمل گاید براتون راحت تر و دقیق تر باشه)
در کل برای عکاسی نجومی علاوه بر داشتن یک اپتیک و مقر مناسب احتیاج به وسایلی مثل تلسکوپ گاید + اتو گایدر و تصحیح کننده های اپتیکی دارید.
دابسونی و کلا همه مقر های سمت ارتفاعی برای عکاسی نیستن. نهایتا میشه از اجسام پر نور با این مقر ها عکس گرفت. نیوتونی ها به شرط استفاده از تصحیح کننده هایی مثل کاما کارکتور مناسب میسن برای عکاسی.
به عنوان نمونه این اپسیلون تاکاهاشی که آرزوی عکاسانه نجومیه (اف 2.8) و قیمتش هم کاملا نجومی

با عرض سلام میخواستم بدونم با فیلترهای خورشیدی شیشه ای تصاویر رنگین یا سیاه سفید
رنگی. فیلتر های شیشه ای جدا از لکه ها به راحتی اجازه دیدن دانه ها رو هم میدن.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

hes25
25-08-2011, 21:13
سلام آقا بابک چطوری

راستش من می خوام یه تلسکوپ بگیرم تا آخر هفته ها که میریم روستامون آسمونو خوب رصد کنم یه خونه هم تو باغمون داریم شاید اصلا بردم اونجا تو تاریکی مطلق ستاره ها رو رصد کردم.
(جاتون خالی اینجا پاییز و زمستون اینقد آسمون ستاره داره که دست دراز کنی یه کیسه پر میکنی!)

حالا من می خواستم بدونم اگه 500 تومن جور کنم خوب خوب چی پیشنهاد میکنی بخرم ! (شکستی باشه_ پایه گرون حرفه ای هم نمی خوام ساده باشه که پولش بره رو قدرت تلسکوپ )

بعدم اینکه هیکلی باشه تا دوستام که میبینن چشماشون بزنه بیرون از هیبتش و اینا!
خیلی قوی هم باشه که مثلا بشه باهاش دزدکی دزدکی خونه آدم فضایی ها رو نگاه کرد!!!

بعدم اینکه یه کتاب کلفت رنگی با ورقای روغنی که درباره همه کهکشانا و سیارات و اینا توضیح میده رو هم بگین من برم اونم بخرم تا بدونم مختصات سیاره ها و ستاره ها کجا ها میشه (واقعا یکی از آرزو های کودکیمه این)

بعدم اینکه من ساری ام میشه با پست سفارشی برام بفرستن من بیشتر وسایلمو از تهران پستی می خرم اینو میشه خرید (شکستنی هست میگم)

اگه لینک خرید پستی هم دارین بی زحمت بدین

ببخشید زیاد سوال کردم

مرصـــی

B.J.U
26-08-2011, 12:33
من تازه دارم شروع میکنم
یه دوربین 2 چشمی خوب برای دیدن ماه معرفی کنید

shabe.saket
26-08-2011, 23:15
بودجه ؟

---------- Post added at 12:15 AM ---------- Previous post was at 12:14 AM ----------

برای دوربین دوچشمی

B.J.U
28-08-2011, 00:18
نمیدونم
برای یه مبتدی چه قدر لازمه؟

Babak
28-08-2011, 10:45
سلام آقا بابک چطوری

راستش من می خوام یه تلسکوپ بگیرم تا آخر هفته ها که میریم روستامون آسمونو خوب رصد کنم یه خونه هم تو باغمون داریم شاید اصلا بردم اونجا تو تاریکی مطلق ستاره ها رو رصد کردم.
(جاتون خالی اینجا پاییز و زمستون اینقد آسمون ستاره داره که دست دراز کنی یه کیسه پر میکنی!)

حالا من می خواستم بدونم اگه 500 تومن جور کنم خوب خوب چی پیشنهاد میکنی بخرم ! (شکستی باشه_ پایه گرون حرفه ای هم نمی خوام ساده باشه که پولش بره رو قدرت تلسکوپ )

بعدم اینکه هیکلی باشه تا دوستام که میبینن چشماشون بزنه بیرون از هیبتش و اینا!
خیلی قوی هم باشه که مثلا بشه باهاش دزدکی دزدکی خونه آدم فضایی ها رو نگاه کرد!!!

بعدم اینکه یه کتاب کلفت رنگی با ورقای روغنی که درباره همه کهکشانا و سیارات و اینا توضیح میده رو هم بگین من برم اونم بخرم تا بدونم مختصات سیاره ها و ستاره ها کجا ها میشه (واقعا یکی از آرزو های کودکیمه این)

بعدم اینکه من ساری ام میشه با پست سفارشی برام بفرستن من بیشتر وسایلمو از تهران پستی می خرم اینو میشه خرید (شکستنی هست میگم)

اگه لینک خرید پستی هم دارین بی زحمت بدین

ببخشید زیاد سوال کردم

مرصـــی

سلام
من نمیدونم هیبت بالا از نظر شما یعنی چقدر. یه شکستی 150 میلیمتری فکر کنم هیبت داشته باشه که ظاهرا الان موجود نیست در ایران.
شکستی 120 هم هست که لوله خالیش 500 تومنه. با پایه مناسب میرسه به حدود 750.

من جای شما باشم با این بودجه یه دابسونی میگیرم. که عملا همه پولم میره به اپتیک.

درباره کتاب

فرهنگنامه نجوم و فضا . جدا از رنگی بودن از لحاظ محتوی جامع ترین و کم خطا ترین و به روز ترین کتاب نجوم عمومی موجوده. البته برای پیدا کردن موقعیت ستاره ها و سیارات این ها رو باید داشته باشید
یه گردونه آسمان
یه اطلس نجومی مناسب (بهترین : اطلس راهنمای آسمان)

و یه نرم افزار شبیه ساز ( بهترینش استاری نایت)
بله فروشندگان محصولات اپتیکی همگی با استفاده از تی پاکس محصول رو ارسال میکنن که سالم میرسه.

hes25
28-08-2011, 16:59
آقا مرصی چقدم خوب و کامل گفتی دستت درد نکنه
میگم این تلسکوپ سفیده کجا بود من قبلا ندیده بودم ،عجب چیزیه بابا! چقدم قیمتش کم هست

حالا این تصویرش چه جوریه میشه؟ یکی داری بزاری؟مثلا از مریخ و اینا که ببینیم چقد نزدیک میاره من تا حالا ندیدم ...

خیلی لطف کردی بازم ممنون

shabe.saket
28-08-2011, 17:11
نمیدونم
برای یه مبتدی چه قدر لازمه؟

از 50 تا 150 -200 میتونید انتخاب کنید

نمونه ای از دوربین که بیشتر از حد انتظار شماست و خیلی بدردتون میخوره

بیشتر ببنید

Babak
28-08-2011, 18:13
آقا مرصی چقدم خوب و کامل گفتی دستت درد نکنه
میگم این تلسکوپ سفیده کجا بود من قبلا ندیده بودم ،عجب چیزیه بابا! چقدم قیمتش کم هست

حالا این تصویرش چه جوریه میشه؟ یکی داری بزاری؟مثلا از مریخ و اینا که ببینیم چقد نزدیک میاره من تا حالا ندیدم ...

خیلی لطف کردی بازم ممنون

سلام
دابسونی ها کلا قیمت کمتری دارن. بخاطر پایه ارزونشون که اختراع جان دابسون منجم اماتور معروف.
بزرگنمایی تلسکوپ ها متغییره. با عوض کردن چشمی. باید یه چشمی اضافه هم بخرید تا به نهایت بزرگنمایی 400 برابر برسید. چشمی 3 میلیمتر اگه موجود باشه.
در واقع کار تلسکوپ بزرگنمایی نیست . بلکه جمع آوری نوره بیشتر از چشم انسان. و. این تلسکوپ فوق العاده است جمع اوری نورش.

این بزرگنمایی تقریبا 100 برابر

این هم بزرگنمایی حدود 400 برابری . از این بیشتر برای تلسکوپ های متعارف تصویری به دست نمیاد.

Babak
28-08-2011, 18:15
من تازه دارم شروع میکنم
یه دوربین 2 چشمی خوب برای دیدن ماه معرفی کنید

من یه سوال دارم. چرا دوچشمی ؟

hes25
28-08-2011, 20:04
اووووه خـــــــدا...این کره عظیمه دیگه چیه؟! واقعنی ماهــــه؟!!! چه هیولاست بابا! چقدم زحلو نزدیک میاره!!!
میگم این اگه این جوریه! پس هابل تصویرش چیه!!!

واقعا عالیه! واجب شد دیگه بگیرم .

راستی یه سوال کوچیک بپرسم و دیگه مزاحمتون نشم(؟)

همه تصویرا سیاه و سفیدن؟ مثلا برای هابلم همین طوریه؟
بعدم اینکه سحابی ها و خوشه پروین اینا! رو هم نزدیک میاره توشو نگاه کنیم ؟

بینهایت سپاس از کمکتون

Babak
28-08-2011, 23:58
اووووه خـــــــدا...این کره عظیمه دیگه چیه؟! واقعنی ماهــــه؟!!! چه هیولاست بابا! چقدم زحلو نزدیک میاره!!!
میگم این اگه این جوریه! پس هابل تصویرش چیه!!!

واقعا عالیه! واجب شد دیگه بگیرم .

راستی یه سوال کوچیک بپرسم و دیگه مزاحمتون نشم(؟)

همه تصویرا سیاه و سفیدن؟ مثلا برای هابلم همین طوریه؟
بعدم اینکه سحابی ها و خوشه پروین اینا! رو هم نزدیک میاره توشو نگاه کنیم ؟

بینهایت سپاس از کمکتون

سلام
بله ماه با بزرگنمایی 100 برابر.
تقریبا بله. فقط توی عکاسی طولانی مدت رنگ دیده میشه.
نمونه سحابی جغد

mohpu
03-09-2011, 00:43
با سلام ایا من با یک تلسکوپ شکستی 120 لوله کوتاه میتونم این تصویر رو ببینم؟ تصویر ماه منظورمه اخه میگن لوله کوتاه برای رصد ماه مناسب نیست. با سپاس

mdmehry
04-09-2011, 07:39
سلام
من یه دوربین می خواستم که برای دیدن ماه و آسمون بعضی وقتا هم برای دیدن طبیعت استفاده کنم.
چه دوربینی رو پیشنهاد می دید؟
اصلا برای من دو چشمی بهتره یا تک چشمی؟
تا100 تومن می تونم هزینه کنم.

shabe.saket
04-09-2011, 18:27
سلام
من یه دوربین می خواستم که برای دیدن ماه و آسمون بعضی وقتا هم برای دیدن طبیعت استفاده کنم.
چه دوربینی رو پیشنهاد می دید؟
اصلا برای من دو چشمی بهتره یا تک چشمی؟
تا100 تومن می تونم هزینه کنم.

پست 1012
دوچشمی مطمئنآ

9306915
04-09-2011, 18:27
دوستان سلام دوربین دوچشمی 80*20 / IOI2 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) صاایران خوبه بخرم قیمتش که زنگ زدم گفت تخفیف تاپایان تابستان خورده شده 180 هزار دوربینای خوبی هست جنس وکیفیتش چطوره

mohpu
04-09-2011, 22:58
من دوتا دوربین 15*70 نایت اسکای دارم یکیش معمولیه که واقعا خوب بود ولی مثل همه دوربینا حساسه با کوچکترین ضربه دوبینی پیدا میکنه ولی وقتی تو فروشگاه اسمان شب اتفاقی اون یکی رو که نیمه اپو است رو تست کردم تازه فهمیدم که دوربین یعنی چی یک مقدار گرونه ولی به نظر من می ارزه اصلا چشم رو خسته نمیکنه.

mohpu
04-09-2011, 23:01
لطفا از اساتید محترم یک نفر جواب منو بده.من اندازه کوتاه لوله به خاطر حمل اسونش برام مهمه.با سپاس

mahyarSAMSUNG
19-09-2011, 20:47
ببخشید یه سوال ابتدایی دارم ... خفن ترین تلسکوپی که توی ایران هست و توی مغازه برای فروش پیدا میشه چقدر قیمتشه و چقدر قابل دید هست ؟ مثلا سطچ مشتری یا سیارت دیگه نپتون و ... قابل مشاهده هست ؟ یا هنوز در اون حد نیست ؟

Extreme-Forces
23-09-2011, 22:16
سلام.
دوستان كسي ميدونه چطور ميشه يه تلسكوپ دست ساز ساخت ؟ :45:

ori
24-10-2011, 13:28
بارلوی دو اینچ نسبت به بارلوهای 1.25 اینچ مزیتی داره؟
بین این بارلوها کدوم مناسبتره واسه عکاسی؟
یا
یا
اگر گزینه ی بهتری سراغ دارید لطفا دریغ نفرمایید
پیشاپیش تشکر

tractorspor
08-11-2011, 01:04
با سلام و تشکر از اساتید عزیز که صبورانه به سولات پاسخ دادند.
من علاقه مند به عکاسی از طبیعت و رصد سیارات بوده و هستم.
چند وقتی هم هست که با دوچشمی 15*80 و دوربین اچ اس 10 فوجی این کار رو دنبال کردم
حالا میخوام با سقف هزینه یک میلیون تجهیزاتی تهیه کنم که:
اولا جزیات بیشتری از آسمان شب تماشا کنم (مثلا سایه ها در سطح حفره های ماه یا جزیاتی از سطح مریخ و مشتری و برخی سحابی ها و ...)
ثانیا: صاحب ابزار اپتیکی بشوم که نسبت به دوربین دوچشمی کنونی بزرگنمایی و شفافیت بالاتری در مناظر زمینی داشته باشه.
سواد ناقص من انتخوابم رو بین 150 میلیمتری شکستی و یا 127 میلیمتری ماکستوف محدود کرده
(

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید )
لطفا دوستان راهنمایی کنند که بهترین تلسکوپ با اولویت قدرت در مناظر طبیعی روز چی هست، ایا انتخوابم درس هست و کدومشون بهتره و یا اینکه اصولا تلسکوپ به درد مناظر روز نمیخوره و من باید اپتیک جداگانه برای هر مورد تهیه کنم.

Babak
26-11-2011, 23:12
ببخشید یه سوال ابتدایی دارم ... خفن ترین تلسکوپی که توی ایران هست و توی مغازه برای فروش پیدا میشه چقدر قیمتشه و چقدر قابل دید هست ؟ مثلا سطچ مشتری یا سیارت دیگه نپتون و ... قابل مشاهده هست ؟ یا هنوز در اون حد نیست ؟

سلام
خفن ترین احتمالا میشه بزرگترین. بزرگترین تلسکوپ قابل خرید فوری توی ایران 16 اینچ های دابسونی هست. حدود قیمت از 3 میلیون تومن ( دابسونی ها ارزونن)

احتمال میدم نمونه اشمیت کاسگرین هم موجود باشه که باید حدود 20 تا 30 میلیون فیمتش باشه.

این معیار قطر دهانه هست که این تلسکوپ ها رو ایده آل دیدن اجرام عمقی آسمان میکنه ( کهمشان ها سحابی ها و خوشه ها) اما چندان برای سیارات مناسب نیستن.

برای سیارات شکستی ها بهترین گزینه ممکنن.
بزرگترین شکستی قابل خرید در ایران 150 میلیمتری هست که نباید بیشتر از 2 میلیون قیمتش باشه.

عوارض سطح سیارات غیر از اورانوس و نپتون قابل مشاهده است. این دو سیاره رو با تلسکوپ فقط قرص ( غیر ستاره ای ) میبینید. مشتری مریخ و زحل بهترین سوژه ها برای رصد عوارش سطحی هستن . سطح زهره از ابر های متراکم پوشیده شده و قابل مشاهده نیست. عطارد به دلیل نزدیکی زیاد به خورشید نمیشه عوارضی از سطحش دید.

سلام.
دوستان كسي ميدونه چطور ميشه يه تلسكوپ دست ساز ساخت ؟ :45:

ساخت شخصی تلسکوپ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA)
چطور يك تلسكوپ ساده بسازم؟ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA)
تلسکوپ [مقاله] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA)
در خواست کمک جهت ساخت تلسکوپ یا دوربین ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA)

---------- Post added at 11:12 PM ---------- Previous post was at 11:08 PM ----------

با سلام و تشکر از اساتید عزیز که صبورانه به سولات پاسخ دادند.
من علاقه مند به عکاسی از طبیعت و رصد سیارات بوده و هستم.
چند وقتی هم هست که با دوچشمی 15*80 و دوربین اچ اس 10 فوجی این کار رو دنبال کردم
حالا میخوام با سقف هزینه یک میلیون تجهیزاتی تهیه کنم که:
اولا جزیات بیشتری از آسمان شب تماشا کنم (مثلا سایه ها در سطح حفره های ماه یا جزیاتی از سطح مریخ و مشتری و برخی سحابی ها و ...)
ثانیا: صاحب ابزار اپتیکی بشوم که نسبت به دوربین دوچشمی کنونی بزرگنمایی و شفافیت بالاتری در مناظر زمینی داشته باشه.
سواد ناقص من انتخوابم رو بین 150 میلیمتری شکستی و یا 127 میلیمتری ماکستوف محدود کرده
(
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید )
لطفا دوستان راهنمایی کنند که بهترین تلسکوپ با اولویت قدرت در مناظر طبیعی روز چی هست، ایا انتخوابم درس هست و کدومشون بهتره و یا اینکه اصولا تلسکوپ به درد مناظر روز نمیخوره و من باید اپتیک جداگانه برای هر مورد تهیه کنم.

سلام
برای هر دو منظور شما من شکستی ها رو پیشنهاد میکنم. با فاصله کانونی بلند. ( فاصله کانونی کوتاه خطای رنگ آشکار دارن)

مورد بالا بسیار مناسبه البته باید براش جداگانه پایه بخرید. اگر قصد رصد سیارات رو دارید حتما و حتما مقر و پایه استوایی بگیرید.
این کمی کوچکتر :

اینم یه نمونه خوب دیگه:

mojtabaazizi
06-12-2011, 00:23
سلام آقا بابک
اگه امکان داره زحمت مقایسه این دو مدل رو بکشید.
و

آیا خریدشون توصیه میشه؟

Babak
06-12-2011, 17:22
سلام
تلسکوپ اولی رو خودم یه 8 سالی باهاش کار کردم ( و میکنم) از این تلسکوپ من دو تا دارم :31:
تلسکوپ دومی رو ندیدم تا به حال ( به نظرم اصلا وارد نشده هیچ وقت) در هر صورت هیچ کدومشون الان موجود نیستن (شاید فردا وارد شدن . من بیخبرم)
الان از این 6 اینچی های استوایی سری جدید لوله سیاه اومده ( همون دومی که عرض مردم میشه این.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیداین یکی از بهترین تلسکوپ های موجئ در ایرانه از نظر من نصبت به قیمت. کار باهاش راحته. به راحتی میشه دستی باهاش کار کرد. قابلیت ارتقا به گوتو رو داره. سایز مناسب در مقابل امکان حمل و نقل مناسب تر رو داره. دهنه به اندازه کافی گشودگی داره برای کار های معمول نجوم آماتوری. مقر هم کار برای بزرگنمایی های بالا رو خیلی راحت میکنه ( بر خلاف سمت راتفاعی ها که توژی بزرگنمایی بالا بسیار اذیت میکنن)
این رو هم الان دیدم: نمونه کارکردش . البته باید دید وضعیتش چطوره.

s_red_boy1
06-12-2011, 19:16
سلام
یه دوربین با زوم بالای 15 میخوام شکاری اونم کوچیک باشه حالا دوچشمی و تک چشمی فرق نمیکنه
واسه تفریح وجنگل یا مثلا استادیوم میرم و ...
خلاثه حجمش کوچیک باشه
البته زیر 50 تومن باشه
دوستانی که سایتی یا جایی رو میشناسن راهنمایی کنن
یه دنیا ممنونتونم

shabe.saket
13-12-2011, 19:10
بابک جان ممنون از جوابها و راهنمایی ها و عذرخواهی از همه عزیزان بخاطر دیر شدن رسیدگی ها

سلام
یه دوربین با زوم بالای 15 میخوام شکاری اونم کوچیک باشه حالا دوچشمی و تک چشمی فرق نمیکنه
واسه تفریح وجنگل یا مثلا استادیوم میرم و ...
خلاثه حجمش کوچیک باشه
البته زیر 50 تومن باشه
دوستانی که سایتی یا جایی رو میشناسن راهنمایی کنن
یه دنیا ممنونتونم

ببنید دوست عزیز از دوربین های زیر 50 تومان انتظار بزرگنمایی واقعی 15 برابر نداشته باشید نهایت 12 برابر
اینجا رو مطالعه کنید به دردتون میخوره
گرانقیمت

ارزانتر

دومی ه بیشتر به دردتون میخوره مخصوصآ برای جنگل نوردی.....

amir@sh
26-12-2011, 16:13
سلام دوستان میشه در مورد خرید تلسکوپ یه راهنمایی بکنین ! یه تلسکوپ میخام برای دیدن منظومه شمسی , سیارات , قمرها , زیر یک میلیون باشه در ضمن مبتدی هم هستم و در شهر ماه باشگاه رصد وجود نداره لطفا منابعی در مورد آموزش نجوم هم به من معرفی کنین البته زیاد هم صفر کیلومتر نیستم و مطالعه در زمینه نجوم زیاد داشتم و همیشه این علم منو به حیرت وا میداره مثلا وقتی به عکسهای هابل نگاه میکنم و یا فیلم مستندی در مورد کائنات میبینم! در ضمن خواهشا دوربین دو چشمی پیشنهاد نکنین چون دو تا دارم

Babak
26-12-2011, 16:29
سلام
برای سیارات تلسکوپ های شکستی بهترین گزینه هستن. شفافیت و کنتراست تصویر برای سیارات و ماه در شکستی ها به شدت و کاملا محسوس بالاتر از بازتابی هاست. ( این موضوع رو توی تست های اخیرم بهش رسیدم)
هر چی قطر شیئی تون بزرگتر باشه میتونید به بزرگنمایی های بالاتری برسید.
با بودجه تون میتونید یه شکستی 120 میلیمتری بگبرید .
حتما براش یک مقر استوایی انتخاب کنید. در بزرگنمایی های بالا تصویر خیلی زود ( به خاطر گردش زمین) از کادر دید خارج میشه. مقر استوایی خیلی راحت تر نسبت به مقر های سمتی ارتفاعی سوژه رو توی کادر نگه میداره.
نمونه های مناسب:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] nixlt120.asp)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ex.aspx%3Fsiteid%3D1%26pageid%3D229%26proid%3D2382 )

javad48
01-01-2012, 10:28
سلام. من خیلی به سیارات و مخصوصا ماه علاقه دارم یه جاهایی خوندم برای اینکه بتونی با تلسکوپ کار کنی باید یه اطلاعات پایه ای داشته باشی . اگه دوستان مقاله ای چیزی دارن لطف کنند بزارند و اینکه با بودجه 500 هزا تومان به پایین میشه یه تلسکوپ خوب گرفت؟ اگه لطف کنید چند مدل خوب نام ببرید ممنون میشم

Babak
01-01-2012, 10:47
سلام
اطلاعات مکتوب درباره کار با تلسکوپ خیلی محدوده . فکر میکنم منظور از اطلاعات، آشنایی با اجرام رصدیه و مقدمات نجوم کروی باشه. شما برای رصد احتیاج به یک گردونه آسمان دارید و یک اطلس آسمان شب. اگه بتونید اطلس راهنمای آسمان ترجمه احمد کریمی رو پیدا کنید ( چاپ این کتاب تموم شده) در ابتدای کتاب اطلاعات خیلی خوبی برای رصد در اختیارتون میزاره.
تلسکوپ هم سیارات + قیمت شما =

javad48
01-01-2012, 11:05
سلام
اطلاعات مکتوب درباره کار با تلسکوپ خیلی محدوده . فکر میکنم منظور از اطلاعات، آشنایی با اجرام رصدیه و مقدمات نجوم کروی باشه. شما برای رصد احتیاج به یک گردونه آسمان دارید و یک اطلس آسمان شب. اگه بتونید اطلس راهنمای آسمان ترجمه احمد کریمی رو پیدا کنید ( چاپ این کتاب تموم شده) در ابتدای کتاب اطلاعات خیلی خوبی برای رصد در اختیارتون میزاره.
تلسکوپ هم سیارات + قیمت شما =

خیلی ممنون چند مدل دیگه هم نام میبرید؟

برای استفاده در داخل شهر مناسب هست؟

Babak
01-01-2012, 11:16
اگه منظور شما بیشتر سیارات و ماه باشه داخل و خارج شهر اهمیتی برای این اجرام نداره.
اما اگه اجرام عمقی آسمان رو مد نظر دارید حتما باید بیرون از شهر و دور از الودگی نوری رصد کنید و دهانه تلسکوپ هم تا جایی که امکان داره بزرگتر باشه. اینی که من پیشنهاد کردم 4 اینچ بود که زیاد جالب نیست برای اعماق آسمان. با این بودجه میتونید یک دابسونی 8 اینچ بگیرید
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ex.aspx%3Fsiteid%3D1%26pageid%3D238%26proid%3D2967 )
این تلسکوپ از نظر اپتیکی عالیه و برای رصد اعماق اسمان ایده ل. اما به خاطر نوع مقر ( سمت ارتفاعی) توی بزرگنمایی بالا که مناسبه سیاراته کمی اذیت میکنه.

siavash_rad
02-01-2012, 15:08
دوست عزیز من فکر کنم با این توضیحات کسی که خواهان تلسکوپ باشه ممکنه شدیدا تلسکوپ زده بشه.

اگه کسی نتونه جای اجرام اسمانی رو براحتی پیدا کنه کار کردن با تلسکوپ دابسونی براش میشه بزرگترین کابوس زندگیش و نهایت تلسکوپ زده میشه.

به نظر من دوستمون بگن تلسکوپ رو برای چه کاری میخوان دیدن سیارات یا عمق آسمان ؟

قبلا با تلسکوپ کار کردن؟

میتونن اجرام آسمانی رو سریع پیدا کنند یا نه؟

اینا رو اگه جواب بدم بنده میتونم راهنماییشون کنم.

Babak
02-01-2012, 22:17
سلام
عزیز اینجا تاپیک معرفی ابزار نجومیه. نه آموزش نجوم رصدی.
به شخصه چون خودم کاملا و صد در صد خود آموخته هستم در نجوم رصدی ( در زمانی که حتی گردونه وجود نداشته) و الان هم یکی از شغل هام آموزش کار با تلسکوپ و رصد هست و با افراد متعدد در گروه های سنی و اجتماعی مختلف هم ارتباط دارم اعتقادم اینه با کمی پشت کار به راحتی میشه مهارت های اولیه رصد رو کسب کرد. داشتن یک گردونه کافیه برای شناختن صور فلکی و مبانی اولیه و ابتدایی نجوم کروی ، داشتن یک اطلس خوب ( مثل نمونه ای که معرفی کردم که به زبان فراسی هم هست) مناسبه برای پیدا کردن اجرام عمقی+ ستارگان دوتایی و متغیر( از همون اول هم که انتظار نداریم قهرمان ماراتون مسیه بشن؟) و داشتن یک نرم افزار شبیه ساز هم برای پیدا کردن سیارات. اینها جمع با یک ابزار مناسب همه چیز هاییه که یک فرد نیاز داره برای کار نجوم رصدی. دابسونی هم که حتما بهتر از من میدونید ساده ترین نوع اپتیکه برای تازه کار ها در کنار قیمت باز هم مناسب ترش . در هر صورت هدف تاپیک معرفی ابزاره و گه گاه در کنارش آموزش های جزیی درباره شیوه های رصد ارائه شده بار ها. در عین حال همه در ارائه نظر و روش خودشون کاملا آزادن و مخاطب مسئول تصمیمی که میگیره.

تکمیل کنم. بار ها در برنامه های عمومی که داشتم خانواده هایی تلسکوپی که خریداری کرده بودن ( برای بچه عموما) رو میاوردن پیشم تا راهش بندازم. تلسکئپ هایی که حتی گرفتن ساده ترین سوژه رصدی "ماه" هم باهاشون دشوار بود. حتی برای منی که تجربه کار با بسیاری از تلسکوپ های موجود رو دارم. یک ارزو و یک هزینه که هدر رفته و صرف یک اسباب بازی شده . بدترین جنبه اش اینجاست که این افراد بعد از چند بار سعی و شکست در رصد موفق آسمان کلا نجوم رو کنار میزارن. کسی که شاید در اینده ممکن بود به یک ستاره شناس بزرگ تبدیل بشه به خاطر تهیه اشتباهی یک ابزار برای همیشه نجوم رو بوسیده و گذاشته کنار. این هم یکی دیگه از نتایج فعالیت این تاپیکه. معرفی ابزار هایی که میشه باهاشون رصد کرد. نه ابزار های دکوری که نام تلسکوپ رو یدک میکشن اما هیچ نوع قابلیت رصد نجومی ندارن.
ممنون.

siavash_rad
03-01-2012, 20:27
قطعا همینطوره که میفرمایید.

منتها به نطر بنده اکثر عزیزانی که میخوان وارد وقوله رصد بشن دیدی درست از مفهوم اختر شناسی آماتور ندارند.

عکسی دیدند رنگی و زیبا مثلا از M31 و فکر میکنن اگه یه تلسکوپ با بزرگنمایی 400 بگیرن میتونن همون رو ببینن.

متاسفانه سایتهای مرجع هم در ایران بسیار کم هستند و علاقمندان به نجوم سر در گم میشن.

برای اون دوستانی که میخوان بدونن از پشت تلسکوپی که قراره بگیرن اجرام چطور دیده میشن من این سایت رو
پیشنهاد میدم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 6view%3Darticle%26id%3D45%26Itemid%3D57)

ضمن اینکه به نظر حقیر بزرگترین لذت کاوش آسمان عکاسی از عمق آسمان هست که واقعا به انسان آرامش میده.

و متاسفانه اختلاف قیمت فروش تلسکوپ در ایران و خارج از ایران داره نجومی میشه واقعا.:13:

بنده ترجیج میدم ابزارم رو از اونطرف بیارم با حداقل 20% صرفه جوی.

شما هم که عشق دابسونی هستید و ....:20:

بنطرتون کار با دابسونی سخت نیست برا تازه کارا؟

شرمنده زیاد حرف زدم فروم اجازه ارسال پیام خصوصی رو نداد.

موفق باشید.

Mr Unknown
23-01-2012, 21:50
بهترین تلسکوپی که میشه تا 500 خرید چیه؟
ممنون

Babak
24-01-2012, 01:20
بهترین تلسکوپی که میشه تا 500 خرید چیه؟
ممنون
سلام
بهترین به هدف شما بستگی داره.
اگه ملاکتون فقط نور گیری تلسکوپ باشه بهترین گزینه دابسونی 8 اینچه. این ایده ال ترین تلسکوپ با بودجه شما برای رصد اجرام عمقی اسمانه.
اگر سیارات و ماه رو مد نظر دارید بهترین وسیله یک شکستی 10 سانت با مقر استوایی . نور گیریش خیلی کمتر از نمونه دابسونی اما کنتراست بالا برای سیارات.
اگه همه فن حریف میخواین یه نیوتونی با مقر استوایی . نور گیری مطلوب .
با بودجه تون حتی میتونید تلسکوپ گوتو (جستجوی خودکار اجرام) داشته باشید. یه نیوتونی 130 با مقر گوتو.
اینکه کدوم بهترین باشه به اولویت های شما بستگی داره.

Mr Unknown
24-01-2012, 11:23
سلام
بهترین به هدف شما بستگی داره.
اگه ملاکتون فقط نور گیری تلسکوپ باشه بهترین گزینه دابسونی 8 اینچه. این ایده ال ترین تلسکوپ با بودجه شما برای رصد اجرام عمقی اسمانه.
اگر سیارات و ماه رو مد نظر دارید بهترین وسیله یک شکستی 10 سانت با مقر استوایی . نور گیریش خیلی کمتر از نمونه دابسونی اما کنتراست بالا برای سیارات.
اگه همه فن حریف میخواین یه نیوتونی با مقر استوایی . نور گیری مطلوب .
با بودجه تون حتی میتونید تلسکوپ گوتو (جستجوی خودکار اجرام) داشته باشید. یه نیوتونی 130 با مقر گوتو.
اینکه کدوم بهترین باشه به اولویت های شما بستگی داره.
خیلی تفاوت هست بین دابسونی و شکستی برای سیارات؟
در کل شما کدوم رو پیشنهاد میدین تا تقریبا از هر نظر قابل قبول باشه باشه؟

Babak
24-01-2012, 15:16
شما اینو در نظر بگیر که مجموع سیاراتی که میشه عوارض مشخص سطحی ازش دید محدوده به مریخ ( اونم به سختی) مشتری و زحل. نیوتونی اگه همخط باشه با اختلاف 20 درصد جزییات رو با کنتراست کمتری نشون میده که اون رو هم میشه اب فیلتر های رصدی سیارات جبران کرد.
از اون طرف و با بودجه شما شکستی که میشه گرفت خداکثر همین 10 سانتیه که گفتم که از نظر بزرگنمایی ( 200 برابر حداکثر) آنچنان قدرتمند نیست برای سیارات. با حساب اینکه قطر دهانه 10 سانت برای رصد اعماق آسمان واقعا پایینه.
من اگر انتخاب کنم دابسونی رو انتخاب میکنم که نسبت به همه گزینه های ممکن بزرگترین دهانه رو داره ( 8 اینچ) میتونید بعد ها براش یه مقر استوایی خوب بگیرید و وارد فعالیت های جدی رصدی هم بشید. البته این انتخاب ها در نهایت سلیقه ای هستن.
من یه تفاوت رو هم از مقر سمت ارتفاعی ( مثل دابسونی) و استوایی بگم خدمتتون. زمین میچرخه و برای ما اینطور به نظر میاد که آسمان میچرخه. مقر سمت ارتفاعی مثل سه پایه های عکاسی فقط در دو محور افقی ( سمت) و عمودی ارتفاع) قابلیت مانور داره. در حالی که آسمان افقی عمودی نمیچرخه. به خاطر کج بودن محور زمین این طور بخ نظر میاد که آسمان به دور ستاره قطبی ( رو به محور شمالی زمین) میچرخه. برای تنظیم مقر های سمت-ارتفاعی شما باید هر دو محور رو هر چند دقیقه یا هر چند ثانیه یک بار تنظیم کنید تا سوژه در کادر قرار بگیره. ( هر چه بزرگنمایی بالاتر بره این مدت کمتر میشه - در بزرگنمایی های حداکثری دابسونیتون عملا هر 10 ثانیه باید تلسکوپ رو مجددا تنظیم کنید) که خب کمی سخته این کار خصوصا در بزرگنمایی های بالا. مقر های استوایی با محور زمین هم خط میشن و صرفا کافیه یک محور تنظیم بشه ( یا با یک موتور بچرخه) تا گردش آسمان رو تعقیب کنه. نتیجتا مقر های استوایی رصد رو راحت تر میکنن. برای کار های جدی تری مثل عکاسی نجومی هم ما به این نوع مقر ها احتیاج داریم. البته برای رصد اجرام اعماق آسمان ( سحابی ها - کهکشان ها - خوشه ها) نیازی به بزرگنمایی های بالا نیست و نتیجتا مشکل خاصی وجود نداره.
از اون طرف نصب و راه اندازی و کار با دابسونی بسیار ساده است. در حالی که مقر های استوایی نصب پیچیده تری دارن و فرایند قطبی کردن هم داستان داره برای خودش و زمان بره. شما در عرض 20 ثانیه میتونید دابسونی تون رو اماده کار کنید اما یک استوایی به حداقل 20 دقیقه برای اماده سازی نیاز داره ( بسته به قابلیت ها)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] Fwiki%2FDobsonian_telescope)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]_equatorial_mount ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] Fwiki%2FGerman_equatorial_mount%23German_equatoria l_mount)

M0hsen3D
27-01-2012, 00:36
سلام
اقا یه تلسکوپ معرفی کنید داخل کهکشان اندروما رو با وضوح بالا رصد کنم. :16::31:
نه بی شوخی من تو رصد مبتدی هستم ولی به شدت علاقه به این کار دارم و ممنون میشم یه تلسکوپ معرفی کنید برای دیدن اجرام اسمانی و عمق اسمان تا 200 تومن.
خواهشا دو چشمی پیشنهاد نکنید با اون 25 برابر بزرگیش ماه رو فکر کنم به زور میشه دید!

Soheil-Green
27-01-2012, 12:33
نه بی شوخی من تو رصد مبتدی هستم ولی به شدت علاقه به این کار دارم و ممنون میشم یه تلسکوپ معرفی کنید برای دیدن اجرام اسمانی و عمق اسمان تا 200 تومن.
تو این مملکت با این وضع دلار و طلا و اقتصاد... با 200 تومن دوربین عکاسی هم نمیتونی بخری! چه برسه به تلسکوپ!(اونم تلسکوپی که باهاش بخوای اعماق آندرومدا رو ببینی!)
البته شاید بشه از این تلسکوپ اسباب بازی ها خرید!

Babak
27-01-2012, 12:44
سلام
200 ت.من کمه یه مقدار . کاش میتونستید تا 400 تومن برسونید بودجه تون رو. ( اون وقت میگفتم برسونید 600 :31:)
من بهترین گزینه با این بودجه رو این میدونم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
نقاط قوت:
130 میلیمتر ایینه (5 اینچ) که واقعا قطر خیلی خیلی خوبیه. و اتقفاقا برای دیدن اعماق اسمان بسیار مناسب.
اصلا امکان نداره همچین قطر دهانه ای رو به شکل دیگهخ ای با این بودجه پیدا کرد.
نحوه بسته شدن لوله به پایه استاندارده و میتونید همین لوله رو روی مقر های پیشرفته هم قرار بدید.
حمل و نقلش بسیار راحت ( در مقایسه با هر تلسکوپی در این ابعاد)
نقاط ضعف:
ارتفاعش محدوده. یا باید نشسته رصد کنید یا روی چهارپایه قرارش بدید.
آیینه ثانویش نصب نامناسبی داره. اگر اهل ابداع و دست کاری وسایل باشید راحت میتونید این مشکل رو حل کنید. در غیر این صورت باید با ملاحظا باهاش کار کنید.

گزینه های دیگه با این قیمت ها شکستی های 7 سانتی هستن. برای اعماق آسمان اصلا پیشنهادشون نمیدم. اما برای رصد سیارات و ماه و مناظر زمینی مناسبن)[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ex.php%2F%25D8%25AA%25D9%2584%25D8%25B3%25DA%25A9% 25D9%2588%25D9%25BE-%25D9%2587%25D8%25A7%2F%25D8%25B4%25DA%25A9%25D8%2 5B3%25D8%25AA%25DB%258C%2Fitem%2F224-BK709AZ3)

M0hsen3D
27-01-2012, 13:47
میتونم تا 400-500 تومن هم هزینه کنم ولی فکر کنم خوب توجه نکردید که گفتم مبتدی هستم و برای شروع میخوام یه چیزی حدود 200-300 بگیرم و زیاد خرج نکنم چون تاحالا رصد نکردم و اینکه همین که فقط سیارات داخل اندروما رو با وضوح خوب بینم بسه:دی 1-2 میلیارد سال نوری اونطرف تر باشه برای بعد که حرفه ای شدم. :دی :دی
بی شوخی فکر کنم اینکه معرفی کردین بهترین باشه برای شروع دیگه درسته؟ و اینکه اموزش طرز استفاده و نصبش داخل خودش هست وقتی گرفتم؟

Babak
27-01-2012, 14:29
راهنمای استفاده دارن.
البته با حساب اینکه میخواین شروع کنین من اون شکستی 7 سانت اخری رو پیشنهاد میدم. کار باهاش راحت تره. نوع اول نیوتونیه که مثل همه بازتابی ها هر از گاه نیاز به هم خط کردن پیدا میکنه که کمی سخته.

M0hsen3D
27-01-2012, 14:58
پس اون دومیه 7 سانتیه نیاز به هم خطی و تنظیم خاصی نداره دیگه نه؟ بعد یکم به نظرتون ضعیف نیست ؟بزرگنمای 140 برابر و گرداوری نور 135 برابری به نظر من یه ماهو میشه دید و یکم اونورترش درسته؟
بعد حالا هم خطی کردن و تنظیمش کار خیلی سختیه(نیوتونیه)؟ یعنی یکم تمرین کنم باهاش میشه یاد گرفت دیگه درسته؟ اگه اره که به نظرم اولیه قوی تر و اعماق بیشتری رو میشه دید نه؟
فرق شکستی ها و بازتابیها رو هم میتونید مختصر توضیح بید؟

راستی این بدرد میخوره همراه تلسکوپ بگیرم؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 2Fproducts%2Fview%2Fpid%2F99%2Flang%2Ffa)

Babak
27-01-2012, 16:11
نه شکستی ها هیچ وقت از تنظیم در نمیان.
هم خط کردن اونقدر ها هم سخت نیست. یه کم تمرین کنید مسلط میشید. یکی از شماره های مجله نجوم (فکر کنم 196) کامل اموزش داده.
شکستیه برای سیارات و ماه مناسبه. اما تصویر چندان مناسبی از اجرام عمقی آسمون نمیده بهتون. به جای نیوتونیه اگه در جایی بدون آلودگی نوری باشید دید متعارفی از اجرام عمقی میتونید باهاش داشته باشید. برای سیارات هم خوبه کارش.

فیلتر آلودگی نوری 50 - 50 عمل میکنه بسته به منابع نوری اطرافتون. بعضی تست های من نتیجه اش فوق العاده بوده. بعضی وقتا هم هیچ تاثیری ازش حس نکردم. الان سری جدید ارزونترش اومده . حدودا 30 تومن.
بهتره یه بارلو یا چشمی کوتاه هم همراهش بگیرید برای بزرگنمایی های بالاتر .

felakat987654321
01-02-2012, 22:06
با سلام
دوستان به نظر شما چه تلسکوپی برای عکاسی از کهکشانها و سحابیها مناسبه (منظورم شکستی بودن یا بازتابی بودن میباشد و نه اشمیت) برای دوربین 60D کانن اگه میشه ارزون ترین تلسکوپی که میشه خرید را ذکر کنید و آیا به مقر هم احتیاج دارم یا نه با تشکر

سوال کلی پرسیدم

felakat987654321
03-02-2012, 16:10
آقا بابک کجایی که بیای به سوالم جواب بدی منتظرما
آقا بابک به نظر شما من کی یه تلسکوپ بگیرم منظورم ایمه که وایسم ساله دیگه بگیرم قیمتا پایین میاد

Babak
04-02-2012, 10:15
سلام
شکستی آکروماتیک اصلا مناسب عکاسی نیست.
یه نیوتونی خوب به همراه کوما کاراکتر خوب یه تلسکوپ ایده آل برای عکاسی میشه. حتی بالاتر از اشمیت ها.
اما اگه منظور از شکستی، شکستی های آپو کروماتیک باشه بله آپو کروماتیک ها تصاویر بهتری تولید میکنن.
برای عکاسی نجومی حتما باید مقر استوایی داشته باشین. حداقل مقر ایده آل ای کیو 5 از سری گوتو هست.
ارزونترین لوله که میتونید تهیه کنید الان نیوتونی های 5 اینچ اسکای واچر (حتما با فوکوسر دو سرعته) است.
برای عکاسی جدی شما احتیاج به گایدسکوپ هم دارید. یه تلسکوپ کوچیک و وصایل اتصال به تلسکوپ اصلی و چشمی رتیکل برای کنترل خطاهای قطبی و موتور.
بعید میدونم بشه یه پکیج مناسب عکاسی رو کمتر از 2 میلیون تومن تهیه کرد. مقر 1 میلیون تقریبا. لوله 500 - گایدر و باقی قضایا هم 500.

برای تست عکاسی یا گرفتن عکس های ساده و معمولی میتونید یه نیوتونی 130 میلیمتر با یک مقر استوایی ای کیو 3 بگیرید. حدودا 500 تومن. اما انتظارتون محدود باید باشه از این اپتیک برای عکاسی.

درباره کم و زیاد شدن قیمت من نمیتونم نظر بدم. من خاطره ای از کاهش قیمت تو ایران ندارم.

mahdi-xbox
05-02-2012, 20:34
سلام به دوستان عزيز...
چند وقت پيش توي وبلاگي از آقاي سنايي كه همه جا كپي پيست شده طرز ساخت يه تلسكوپ شكستي خيلي ساده رو ياد گرفتم...
يه دونه درست كردم ولي به 2 دليل خرابش كردم!!
1 اينكه اصلا بزرگنمايي جالبي نداره طوري كه آقاي سنايي خودش گفته چاله چوله هاي ماه رو ديده ولي مال من اينطور نبوده
2 اينكه دقت نكردم با يه لوله پوليكايي ساختم كه سطح داخلش نور رو بازتاب ميداد...
مشخصات تلسكوپ اين بود..
عدسي شيئي مثبت يك با قطر تقريبا 63 ميلي متر...فاصله كانوني تقريبا يك متر...
عدسي چشمي به قطر 40 ميلي متر
تلسكوپ از دو لوله پوليكاي 80 و 60 سانتي تشكيل شده بود كه روي هم سوار شده و براي تنظيم استفاده ميشدند...
طبق گفته آقاي سنايي طول تنظيم شده واسه تلسكوپ 110 سانت بايد باشه يعني تقريبا فاصله كانوني عدسي شيئي و چشمي
من ميخوام يه تلسكوپ ديگه بسازم با بزرگنمايي بيشتر...
البته ايني سكه ساخته بودم تصوير تقريبا خوبي داشت و تقريبا واضح بود...
حالا چيكار كنم واسه بزرگنمايي كمي بيشتر چون ميدونم تلسكوپ دست ساز اگر بزرگنماييش زياد باشه كيفيت تصوير مياد پايين...
اين يكي رو ميخام با لوله مقوايي بسازم...كسي تا بحال اسم لوله مقوايي به گوشش خورده
توي يك وبلاگ خارجكي زده بود mailing tube....
اينو از كجا تهيه كنم؟
واسه بزرگنمايي بيشتر چكار كنم؟
البته تلسكوپ آموزشي آقاي سنايي لوله اصليش متحرك بود واسه تنظيم فاصله كانوني
حالا من ميخام طبق يه وبلاگ خارجكي لوله اصلي تلسكوپ رو ثابت بسازم يعني يكدست باشه بدون برش و براي تنظيم فاصله از لوله نگه دارنده عدسي چشمي استفاده كنم...يعني لوله ي كوچك كه واسه عدسي چشمي هست بتونه روي لوله اصلي حركت كنه...
نمي دونم منظور منو متوجه شدين يا نه....اگه برين به اين آدرس maketelescope.blogfa.com
اين هموني كه من ساختم ولي با لوله پوليكاي آبي...
منجمان عزيز ممنون ميشم راهنمايي كنين منو...
با سپاس

felakat987654321
05-02-2012, 23:11
سلام
شکستی آکروماتیک اصلا مناسب عکاسی نیست.
یه نیوتونی خوب به همراه کوما کاراکتر خوب یه تلسکوپ ایده آل برای عکاسی میشه. حتی بالاتر از اشمیت ها.
اما اگه منظور از شکستی، شکستی های آپو کروماتیک باشه بله آپو کروماتیک ها تصاویر بهتری تولید میکنن.
برای عکاسی نجومی حتما باید مقر استوایی داشته باشین. حداقل مقر ایده آل ای کیو 5 از سری گوتو هست.
ارزونترین لوله که میتونید تهیه کنید الان نیوتونی های 5 اینچ اسکای واچر (حتما با فوکوسر دو سرعته) است.
برای عکاسی جدی شما احتیاج به گایدسکوپ هم دارید. یه تلسکوپ کوچیک و وصایل اتصال به تلسکوپ اصلی و چشمی رتیکل برای کنترل خطاهای قطبی و موتور.
بعید میدونم بشه یه پکیج مناسب عکاسی رو کمتر از 2 میلیون تومن تهیه کرد. مقر 1 میلیون تقریبا. لوله 500 - گایدر و باقی قضایا هم 500.

برای تست عکاسی یا گرفتن عکس های ساده و معمولی میتونید یه نیوتونی 130 میلیمتر با یک مقر استوایی ای کیو 3 بگیرید. حدودا 500 تومن. اما انتظارتون محدود باید باشه از این اپتیک برای عکاسی.

درباره کم و زیاد شدن قیمت من نمیتونم نظر بدم. من خاطره ای از کاهش قیمت تو ایران ندارم.
ممنون از اینکه وقت گذاشتین و به سوال بنده جواب دادین آقا بابک
تفاوت نیوتونی با دابستونی چیه کدومش برای عکاسی بهتره و آیا این دو نوع تلسکوپ بهتره یا شکستیه آپوکروماتیک
بعد منظور از مقر یک متوره و دو متوره چیه تفاوتشون در چیه
مرسی از جوابتون
موفق باشید

Babak
06-02-2012, 13:16
ممنون از اینکه وقت گذاشتین و به سوال بنده جواب دادین آقا بابک
تفاوت نیوتونی با دابستونی چیه کدومش برای عکاسی بهتره و آیا این دو نوع تلسکوپ بهتره یا شکستیه آپوکروماتیک
بعد منظور از مقر یک متوره و دو متوره چیه تفاوتشون در چیه
مرسی از جوابتون
موفق باشید
دابسونی یک نیوتونیه که روی پایه دابسونی قرار گرفته. به خاطر اهمیت تاثیر گذار این پایه کلا اسم تلسکوپ شد دابسونی.
دابسونی یک مقر سمت ارتفاعیه. سمت ارتفاعی ها کار باهاشون ساده است اما به درد عکاسی نمیخورن.
برای عکاسی مقر استوایی ضروریه. مقر استوایی با محور گردش زمین هماهنگ میشه (قطبی میشه) و حرکت زمین رو خنثی میکنه. همین امکان میده تا بشه طولانی مدت نور دهی داشت در حین عکاسی در حالی که تصویر ثابته.
آپوکروماتیک ها مناسب ترن از نیوتونی ها. در نهایت هر دو باید روی مقر استوایی قرار بگیرن.
مقر دو موتور هر دو محور بعد و میل دارای موتور حرکت ریزه که اجازه اصلاح حدودی خطاهای موتور و قطبی رو میده به عکاس. البته همچنان برای عکاسی جدی حتما باید مقرتون گوتو باشه ( چرخ دنده مقر های گوتو دقت بالاتری دارن)

یه نکته بگم . اگه با دقت بالا کار کنید و اهل کار جدی باشید با مقر تک موتوره ای کیو 3 که حدود 300 تومن قیمتشه هم میتونید عکس بگیرید. اگه خوب قطبیش کنید حدود 45 ثانیه تا 1 دقیقه نور دهی بدون خطا میتونید داشته باشید. حالا شما اگه از سوژتون 100 تا 200 شات 45 ثانیه ای بگیرین و این شات ها رو با هم ادغام کنید یه عکس به دست میاد در حد عکس های سایت های مطرح نجومی. با این فرض بریم جلو با حدود 600 - 700 میشه یک تلسکوپ عکاسانه گرفت. یه نیوتونی 150 با مقر ای کیو 3 تک موتوره. که تلسکوپیه خودمه.

Babak
06-02-2012, 13:59
سلام به دوستان عزيز...
چند وقت پيش توي وبلاگي از آقاي سنايي كه همه جا كپي پيست شده طرز ساخت يه تلسكوپ شكستي خيلي ساده رو ياد گرفتم...
يه دونه درست كردم ولي به 2 دليل خرابش كردم!!
1 اينكه اصلا بزرگنمايي جالبي نداره طوري كه آقاي سنايي خودش گفته چاله چوله هاي ماه رو ديده ولي مال من اينطور نبوده
2 اينكه دقت نكردم با يه لوله پوليكايي ساختم كه سطح داخلش نور رو بازتاب ميداد...
مشخصات تلسكوپ اين بود..
عدسي شيئي مثبت يك با قطر تقريبا 63 ميلي متر...فاصله كانوني تقريبا يك متر...
عدسي چشمي به قطر 40 ميلي متر
تلسكوپ از دو لوله پوليكاي 80 و 60 سانتي تشكيل شده بود كه روي هم سوار شده و براي تنظيم استفاده ميشدند...
طبق گفته آقاي سنايي طول تنظيم شده واسه تلسكوپ 110 سانت بايد باشه يعني تقريبا فاصله كانوني عدسي شيئي و چشمي
من ميخوام يه تلسكوپ ديگه بسازم با بزرگنمايي بيشتر...
البته ايني سكه ساخته بودم تصوير تقريبا خوبي داشت و تقريبا واضح بود...
حالا چيكار كنم واسه بزرگنمايي كمي بيشتر چون ميدونم تلسكوپ دست ساز اگر بزرگنماييش زياد باشه كيفيت تصوير مياد پايين...
اين يكي رو ميخام با لوله مقوايي بسازم...كسي تا بحال اسم لوله مقوايي به گوشش خورده
توي يك وبلاگ خارجكي زده بود mailing tube....
اينو از كجا تهيه كنم؟
واسه بزرگنمايي بيشتر چكار كنم؟
البته تلسكوپ آموزشي آقاي سنايي لوله اصليش متحرك بود واسه تنظيم فاصله كانوني
حالا من ميخام طبق يه وبلاگ خارجكي لوله اصلي تلسكوپ رو ثابت بسازم يعني يكدست باشه بدون برش و براي تنظيم فاصله از لوله نگه دارنده عدسي چشمي استفاده كنم...يعني لوله ي كوچك كه واسه عدسي چشمي هست بتونه روي لوله اصلي حركت كنه...
نمي دونم منظور منو متوجه شدين يا نه....اگه برين به اين آدرس maketelescope.blogfa.com
اين هموني كه من ساختم ولي با لوله پوليكاي آبي...
منجمان عزيز ممنون ميشم راهنمايي كنين منو...
با سپاس
سلام
قطر چشمی چندان مهم نیست . مهم فاصله کانونیشه. برای اینکه بزرگنمایی بیشتری داشته باشین بایدفاصله کانونی چشمی کم بشه. بزرگنمایی= فاصله کانونی شیئی ( به میلیمتر) تقسیم بر فاصله کانونی چشمی ( به میلیمتر)
همونطور که خودتون گفتید بزرگنمایی که بالا بره قطعا کیفیت افت میکنه. شما هیچ وقت نمیتونید یک شکستی بسازید که ظرفیت بزرگنمایی بالا داشته باشه. مگر اینکه به ابزار و الات دقیق دسترسی داشته باشید.
به همین خاطر هم هست که عموم تلسکوپ ساز ها ، نیوتونی میسازن. نیوتونی رو میشه در ابعاد بزرگ و با کیفیت عالی ساخت.
چرا نمیتونید شکستی خوبی بسازید؟ اول اینکه به لنز های مناسب آکروماتیک احتمنالا دسترسی نخواهید داشت در بازار ایران . دوم و مهمتر اینکه اجزای اپتیکی شما باید کاملا و بطور مطلق هم خط باشن. کوچکترین انحراف عدسی ها نسبت به هم باعث افت شدید کیفیت تصویر میشه. هم خط کردن شکستی ها با امکانات شخصی اگر ناممکن نباشه بسار دشواره. تلسکوپ های شکستی مثل نمونه ای که شما ساختید در حد تست و تمرین و آزمایش جواب میدن. احتمالا در نهایت بزرگنمایی 20 تا 30 بشه ازشون استفاده کرد.
لوله که فرمودین مشابه لوله ای که پارچه رو دورش میپیچن. از پارچه فروش ها احتمالا میتونید بگیرید. ( نمیتونید سطح داخلی لوله پلیکا ها رو کدر کنید؟ با رنگ یا کاغذ مات ؟

felakat987654321
06-02-2012, 15:07
دابسونی یک نیوتونیه که روی پایه دابسونی قرار گرفته. به خاطر اهمیت تاثیر گذار این پایه کلا اسم تلسکوپ شد دابسونی.
دابسونی یک مقر سمت ارتفاعیه. سمت ارتفاعی ها کار باهاشون ساده است اما به درد عکاسی نمیخورن.
برای عکاسی مقر استوایی ضروریه. مقر استوایی با محور گردش زمین هماهنگ میشه (قطبی میشه) و حرکت زمین رو خنثی میکنه. همین امکان میده تا بشه طولانی مدت نور دهی داشت در حین عکاسی در حالی که تصویر ثابته.
آپوکروماتیک ها مناسب ترن از نیوتونی ها. در نهایت هر دو باید روی مقر استوایی قرار بگیرن.
مقر دو موتور هر دو محور بعد و میل دارای موتور حرکت ریزه که اجازه اصلاح حدودی خطاهای موتور و قطبی رو میده به عکاس. البته همچنان برای عکاسی جدی حتما باید مقرتون گوتو باشه ( چرخ دنده مقر های گوتو دقت بالاتری دارن)

یه نکته بگم . اگه با دقت بالا کار کنید و اهل کار جدی باشید با مقر تک موتوره ای کیو 3 که حدود 300 تومن قیمتشه هم میتونید عکس بگیرید. اگه خوب قطبیش کنید حدود 45 ثانیه تا 1 دقیقه نور دهی بدون خطا میتونید داشته باشید. حالا شما اگه از سوژتون 100 تا 200 شات 45 ثانیه ای بگیرین و این شات ها رو با هم ادغام کنید یه عکس به دست میاد در حد عکس های سایت های مطرح نجومی. با این فرض بریم جلو با حدود 600 - 700 میشه یک تلسکوپ عکاسانه گرفت. یه نیوتونی 150 با مقر ای کیو 3 تک موتوره. که تلسکوپیه خودمه.
دستتان درد نکند آقا بابک از اینکه وقت گذاشتین و به سوالم پاسخ دادید
آیا همین مقر EQ3 توانایی تحمل وزن دوربین 650 گرم بعلاوه خود تلسکوپ را دارد
آیا آداپتوری هست که دوربین 60D کانن رو به تلسکوپی که گفتین هست متصل کنم
منظور از حداكثر قدر قابل مشاهده و توان تفكيك نظري چیه ؟
بعد شما میگید که آپوکروماتیکها از نیوتونی بهتره قبول دارم بهتره ولی من که میخوام از اعماق آسمان مثل آندرومدا سحابی اوریون و... عکس بگیرم آپوکروماتیک دهانه بزرگ کمی گران در نمیاد

و به نظر شما کدومشون بهتره به شرطی که همشو رو مقر EQ3 سوار کنم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 2Fproducts%2Fview%2Fpid%2F76%2Flang%2Ffa)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 2Fproducts%2Fview%2Fpid%2F72%2Flang%2Ffa)
و BK709 و SK804

ممنون از اینکه وقت میزارین و بی منت جواب میدین موفق باشید

mahdi-xbox
06-02-2012, 20:50
خيلي ممنون آقاي babak عزيز...

Babak
06-02-2012, 23:22
دستتان درد نکند آقا بابک از اینکه وقت گذاشتین و به سوالم پاسخ دادید
آیا همین مقر EQ3 توانایی تحمل وزن دوربین 650 گرم بعلاوه خود تلسکوپ را دارد
آیا آداپتوری هست که دوربین 60D کانن رو به تلسکوپی که گفتین هست متصل کنم
منظور از حداكثر قدر قابل مشاهده و توان تفكيك نظري چیه ؟
بعد شما میگید که آپوکروماتیکها از نیوتونی بهتره قبول دارم بهتره ولی من که میخوام از اعماق آسمان مثل آندرومدا سحابی اوریون و... عکس بگیرم آپوکروماتیک دهانه بزرگ کمی گران در نمیاد

و به نظر شما کدومشون بهتره به شرطی که همشو رو مقر EQ3 سوار کنم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 2Fproducts%2Fview%2Fpid%2F76%2Flang%2Ffa)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 2Fproducts%2Fview%2Fpid%2F72%2Flang%2Ffa)
و BK709 و SK804

ممنون از اینکه وقت میزارین و بی منت جواب میدین موفق باشید

سلام
بله تحمل وزنش رو داره.
قدر واحد درخشندگی ستارگان ( و اجرام ) نجومیه. هر چقدر عدد قدر پایین تر باشه جسم پر نور تره. قدر خورشید منفی 27 ، قدر پرنور ترین ستاره آسمان شب (شباهنگ) منفی 1.6 ، قدر ستاره قطبی مثبت 2 ع قدر کم نور ترین ستاره در بهترین شرایط برای دید چشم انسان حدود 6.5 تا 7 و قدر کمنور ترین اجرانی که هابل میتونه ثبت کنه حدود 32 هست. حد قدر اشاره داره به کمترین درخشندگی که چشم شما یا ابزار شما میتونن تشخیص بدن. اگه حد قدر تلسکوپتون مثلا 12 باشه، به این مفهومه که کمنور ترین جرم قابل دیدن با تلسکوپتون در بهترین شرایط میتونه از قدر 12 باشه و شما اجرام کمنورت از 12 رو نمیبینید.
توان تفکیک اشاره میکنه به توان ابزار شما برای از هم جدا کردن و تمیز دادن دو جرم از هم مثال دو ستاره نزدیک به هم. هر چقدر توان تفکیک ابزار شما بالاتر باشه شما اجرام نزدیک تر به هم رو میتونید از هم تمیز بدید. بدلیل محدودیتی که جو زمین ایجاد میکنه توان تفکیک عملی کمتر از توان تفکیک اسمی (نظری) تلسکوپ هاست.
آپوکروماتیک دهانه بزرگ خیلی گرونه نه کمی. یه 6 اینچ آپو حدود 10 - 15 میلیون قیمت داره. برای عکاسی نجومی ( نه رصد) قدر دهانه چندان مهم نیست. مهم دیافراگمه تلسکوپه. هر چقدر دیافراگم پایین تر مدت نور دهی شما سریع تر.
این نمونه رو ببینید . یک تلسکوپ رویایی برای عکاسی نجومی با اف 2.8
قیمتش هم نجومیه. در حالی که نیوتونیه.
نتیجتا یک آپو 5 - 6 سانتی هم میتونه تصاویر فوق العاده ای به شما بده ( البته برای عکاسی از ستاره ها قطر دهانه تاثیر داره) من همچنان برای عکاسی یه نیوتونی خوب رو پیشنهاد میدم. نیوتونی ها به همراه تصحیح کننده خطای گیسو ابزرای فوق العاده و با قیمت مناسب هستن برای عکاسی.

دو تا تلسکوپی که گذاشتید اسباب بازی هستن. اصلا مارک ندارن.
مارک های معتبر در بازار ایران اینها هستن :
سلسترون ، مید ، تال ،‌اوریون ، اسکای واچر ، جی اس او، ویلیام اپتیکس، و یکی دو مورد دیگه.
این بی مارک ها یا مارک هایی مثل کامار مدیک تله ساینس و ... که عموما کتاب فروشی ها و اسباب بازی فروشی ها عرضه میکنن مفت گرونن. حتی برای رصد معمولی .
من پیشنهاد عکاسیم به شما این هست با بودجه محدود.
لوله اپتیکی نیوتونی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و مقر ای کیو 3 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C/item/1741-%D9%85%D9%82%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C-EQ3-2)

Babak
06-02-2012, 23:30
خيلي ممنون آقاي babak عزيز...
با توضيحاتي كه شما داديد ما از خير تلسكوپ سازي گذشتيم!!
فقط يه جا يك تلسكوپ derisco دست دوم هست توي يك فروم كه مدلش شبيه 90500هست طبق اظهارات فروشنده...
فروشنده ميگه روي كارتونش مدلش درج نشده ولي شبيه يا حتي خود 90500 هست...
قيمت هم قبلا زده بود 200 تومن كه با استقبال كسترده شده 150 تومن...
ميخاستم بدونم نظرتون چيه...
تلسكوپي با چنين مشخصات داريم(البته با نام كاربري عكس گذاشته)
تلسكوپ اصل يا تقلبي داريم؟
بخرم؟
نخرم؟
3 الي 4 ماه پيش خريداري شده و لنز يك ماه ضمانت داره...
ارزش داره؟
لنز 90 ميلي متر داره كه فك كنم فاصله كانونيش نيم متر هست...
پيشنهاد شما چيه؟
اينو بخرم؟يا برم ازين تلسكوپ هاي دانش آموزي بخرم؟يا اصلا اينارو ولش كنم برم تلسكوپ خودمو بسازم؟
البته فك كنم جاي درستي دارم سوال ميكنم چون تاپيك مشاوره خريدي تو اين بخش نديدم!!
خيلي ممنون...
همچنان که اون عزیز گفتن لذت رصد با تلسکوپ دست ساز اصلا قابل مقایسه با تلسکوپی که میخرید نیست. من قصدم نا امید کردن شما نبود.

مفت گرونه با قاطعیت عرض میکنم. ( با سرچ پیداش کردم از فروم همسایه) پست بالایی رو مطالعه بفرمایید. تلسکوپ معرفی شده کمی از تلسکوپ دست ساز شما بهتره. مقرش هم در واقع همونطور که خودشون گفتن یک سه پایه عکاسی ساده است که برای کنترل تلسکوپ ها اصلا مناسب نیست.
این تلسکوپ که چند پست قبل معرفی کردم گزینه بسیار بسیار بسیار مناسب تری هست برای کار .
من پیشنهاد میکنم اینو بخرید . رصد کنید ، دل و رودش رو بریزید بیرون و دوباره سوارش کنید ( نباید برای شما سخت باشه) اینجوری به ساختمان نیوتونی ها هم مسلط میشید کاملا. ایشالا براید برای تلسکوپ 30 اینچ دست ساز نیوتونی خودتون.

felakat987654321
07-02-2012, 15:50
سلام
مارک های معتبر در بازار ایران اینها هستن :
سلسترون ، مید ، تال ،‌اوریون ، اسکای واچر ، جی اس او، ویلیام اپتیکس، و یکی دو مورد دیگه.
این بی مارک ها یا مارک هایی مثل کامار مدیک تله ساینس و ... که عموما کتاب فروشی ها و اسباب بازی فروشی ها عرضه میکنن مفت گرونن. حتی برای رصد معمولی .
من پیشنهاد عکاسیم به شما این هست با بودجه محدود.
لوله اپتیکی نیوتونی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ex.php%2F%25D8%25AA%25D9%2584%25D8%25B3%25DA%25A9% 25D9%2588%25D9%25BE-%25D9%2587%25D8%25A7%2F%25D8%25A8%25D8%25A7%25D8%2 5B2%25D8%25AA%25D8%25A7%25D8%25A8%25DB%258C%2Fitem %2F230-%25D9%2584%25D9%2588%25D9%2584%25D9%2587-%25D8%25AA%25D9%2584%25D8%25B3%25DA%25A9%25D9%2588 %25D9%25BE-130-%25D9%2585%25DB%258C%25D9%2584%25DB%258C%25D9%2585 %25D8%25AA%25D8%25B1%25DB%258C-%25D8%25A8%25D8%25A7-%25D9%2581%25D9%2588%25DA%25A9%25D9%2588%25D8%25B3 %25D8%25B1-2) و مقر ای کیو 3 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ex.php%2F%25D9%2585%25D9%2582%25D8%25B1-%25D9%2588-%25D8%25B3%25D9%2587-%25D9%25BE%25D8%25A7%25DB%258C%25D9%2587%2F%25D9%2 5BE%25D8%25A7%25DB%258C%25D9%2587%25E2%2580%258C%2 5D9%2587%25D8%25A7%25DB%258C-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA%25D9%2588%25D8%25A7 %25DB%258C%25DB%258C%2Fitem%2F1741-%25D9%2585%25D9%2582%25D8%25B1-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA%25D9%2588%25D8%25A7 %25DB%258C%25DB%258C-EQ3-2)
آقا بابک تلسکوپی گه گفتین رو مد نظر گرفته بودم بسیا کار آمد و مناسب هستن .
تصمیم گرفتم همین مقر و تلسکوپی که گفتید رو بگیرم
این که نوشته لوله ی تلسکوپ 130 میلیمتری یعنی چی فقط لوله داره و من باید چنتا لوازم دیگه بگیرم و روش سوار کنم اگر این طور هست چه لوازمی رو باید بگیرم ؟
تصحیح کننده کما چه کاری میکنه ؟
فقط آداپتوری هست که این تلسکوپ رو به 60D وصل کنم قیمتش چقدر است ؟
بسیار سپاس گذارم

mojiran2
07-02-2012, 17:11
با سلام .
مدتی هست که قصد دارم دوربین دوچشمی بخرم و از مدل 20X80خوشم اومده . در چند سایت گشتم که مدلهای مختلف رو دیدم که لینک اونها رو در زیر گذاشتم . همینطور دوربینهای 15X70 و سایز پایین تر هم هستند که به نسبت تفاوت قیمت بالایی با مدل 20X80 دارند . آیا گرون بودن این مدل ارزشش رو داره که مدل 20X80 رو بخرم ؟ در سایت آسمان شب مدل SkyMaster رو قبلا بالای 400 زده بود که ظاهرا از دیروز شده 300 . آیا این مدل بهتره یا مدل NighySky ؟ در ضمن در سایت آوااستار مدل 20X80 اون با مدل سایت آسمان شب از نظر میدان دید و وزن فرق دارند . میشه اینطور باشه ؟ یک مدل و تفاوت ؟ از دوستانی که تجربه و اطلاعات دارند تقاضای راهنمایی دارم.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] A%A9-%D9%A8%D9%A0-x-%D9%A2%D9%A0-%28Night-Sky%29

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] A%A9-%D9%A7%D9%A0-x-%D9%A1%D9%A5-%28Night-Sky%29

Babak
07-02-2012, 18:14
آقا بابک تلسکوپی گه گفتین رو مد نظر گرفته بودم بسیا کار آمد و مناسب هستن .
تصمیم گرفتم همین مقر و تلسکوپی که گفتید رو بگیرم
این که نوشته لوله ی تلسکوپ 130 میلیمتری یعنی چی فقط لوله داره و من باید چنتا لوازم دیگه بگیرم و روش سوار کنم اگر این طور هست چه لوازمی رو باید بگیرم ؟
تصحیح کننده کما چه کاری میکنه ؟
فقط آداپتوری هست که این تلسکوپ رو به 60D وصل کنم قیمتش چقدر است ؟
بسیار سپاس گذارم
سلام
همراه لوله باید چشمی و جوینده باشه حتما. البته برای کارهای اصلی . فرضا برای بزرگنمایی بالا باید یه چشمی اضافه هم بخرید.
برای اتصال دوربین به تلسکوپ قطعه ای هست به اسم تی رینگ . حدود 30 تومن باید باشه. یه سمتش پیچ میشه به فوکوسر. یه سمتش هم میخوره به بدنه دوربینتون. باید بگید تی رینگ کنون میخواین.
نیوتونی ها یه خطایی دارن به اسم خطای گیسو یا خطای کاما. ستاره ها در حاشیه کادر کشیدگی پیدا میکنن به بیرون . شبیه دم. کوما کاراکتور این خطا رو تصحیح میکنه. تا همه ستاره ها نقطه ای ثبت بشن.

felakat987654321
07-02-2012, 23:05
سلام
همراه لوله باید چشمی و جوینده باشه حتما. البته برای کارهای اصلی . فرضا برای بزرگنمایی بالا باید یه چشمی اضافه هم بخرید.
برای اتصال دوربین به تلسکوپ قطعه ای هست به اسم تی رینگ . حدود 30 تومن باید باشه. یه سمتش پیچ میشه به فوکوسر. یه سمتش هم میخوره به بدنه دوربینتون. باید بگید تی رینگ کنون میخواین.
نیوتونی ها یه خطایی دارن به اسم خطای گیسو یا خطای کاما. ستاره ها در حاشیه کادر کشیدگی پیدا میکنن به بیرون . شبیه دم. کوما کاراکتور این خطا رو تصحیح میکنه. تا همه ستاره ها نقطه ای ثبت بشن.
ممنون از پاسختون
یعنی اگه جوینده و چشمی (مگه رو فوکوسر چشمی نداره) بگیرم دیگه حله اگه نباشه نمیشه رسد کرد جوینده که زیاد مهم نیس بعد چشمی رو اگه بگیرم یا نگیرم برای رسد و عکاسی مشکلی بوجود میاد
فک کنم منظورتون اینه که اگه چشمی نباشه نمیشه رسد کرد ولی میشه عکس گرفت
با بزرگ نمایه 270 برابر برای عکاسی از آندرومدا به طوری که کل کادرو پر کنه کافیه یا باید بارلوهم بگیرم 2 برابر کافیه
ببخشید که سوالم زیاد شد فقط یکی دیگه میمونه ائنم اینه که منظور ار گایدسکوپ کردن چیه و چجوریه و به چه درد میخوره؟
ممنون از وقتی که میزارین برای جواب :11:

Babak
08-02-2012, 19:53
ممنون از پاسختون
یعنی اگه جوینده و چشمی (مگه رو فوکوسر چشمی نداره) بگیرم دیگه حله اگه نباشه نمیشه رسد کرد جوینده که زیاد مهم نیس بعد چشمی رو اگه بگیرم یا نگیرم برای رسد و عکاسی مشکلی بوجود میاد
فک کنم منظورتون اینه که اگه چشمی نباشه نمیشه رسد کرد ولی میشه عکس گرفت
با بزرگ نمایه 270 برابر برای عکاسی از آندرومدا به طوری که کل کادرو پر کنه کافیه یا باید بارلوهم بگیرم 2 برابر کافیه
ببخشید که سوالم زیاد شد فقط یکی دیگه میمونه ائنم اینه که منظور ار گایدسکوپ کردن چیه و چجوریه و به چه درد میخوره؟
ممنون از وقتی که میزارین برای جواب :11:

سلام
جوینده که قطعا داره. یه چشمی هم با بزرگنمایی پایین برای اجرام عمقی آسمان داره. برای سوژه هایی که بزرگنمایی بالا لازم دارن باید یه چشمی فاصله کانونی کوتاه بگیرید. چشمی اصلا در عکاسی لازم نیست. فقط برای رصد ضروریه.
شما دوربین رو به تلسکوپ وصل کنید بدون بزرگنمایی اندرومدا رو بزرگ و بسار مناسب ثبت میکنید ( احتمالا کادرتون رو پر میکنه)
بزرگنمایی این تلسکوپ 260 برابره حداکثر . بارلو یا هر وسیله دیگه ای باید بزرگنمایی رو به این حد برسونن . از این بالاتر ممکن نیست به هیچ وسیله ای.
موتور ها عموما خطا دارن. برای تصحیح این خطا یک تلسکوپ کوچیک روی تلسکوپ اصلی نصب میشه. در حالی که تلسکوپ اصلی متصل به دوربین در حال عکاسیه ، رصد گر با تلسکوپ دوم یک ستاره رو هدف میگیره و در تمام مدت عکاسی سعی میکنه اون رو در مرکز کادر تلسکوپ قرار بده. هر حرکتی از ستاره رو با استفاده از کنترلر تصحیح میکنه. به این شکل خطاهای موتور اصلاح میشه و دوربین تمام سوژه ها رو بدون خطا و نقطه ای ثبت میکنه. این تلسکوپ رو بهش میگن گایدسکوپ . البته در روش عکاسی که من به شما پیشنهاد دادم ( چندین شات کوتاه حدود 40 - 50 ثانیه ای و ادغام اون عکس ها با هم بدون نیاز به گاید میتونید تصاویر خیلی خوبی داشته باشید. البته با سعی و تلاش خودتون و توجه به اینکه شب اول نمیتونید عکس های خوبی داشته باشید. تجربه در عکاسی نجومی حرف اول رو میزنه. مقدم بر ابزار.

mojiran2
08-02-2012, 22:36
سوالی در مورد دوربین های دوچشمی پرسیدم که کسی جوابی نداده و راهنمایی نکرده . ظاهرا فقط آقا بابک تو این فروم اطلاعات نجومی خوبی داره . ایشونم که به سوالم توجهی نکردند.

Babak
08-02-2012, 23:39
با سلام .
مدتی هست که قصد دارم دوربین دوچشمی بخرم و از مدل 20X80خوشم اومده . در چند سایت گشتم که مدلهای مختلف رو دیدم که لینک اونها رو در زیر گذاشتم . همینطور دوربینهای 15X70 و سایز پایین تر هم هستند که به نسبت تفاوت قیمت بالایی با مدل 20X80 دارند . آیا گرون بودن این مدل ارزشش رو داره که مدل 20X80 رو بخرم ؟ در سایت آسمان شب مدل SkyMaster رو قبلا بالای 400 زده بود که ظاهرا از دیروز شده 300 . آیا این مدل بهتره یا مدل NighySky ؟ در ضمن در سایت آوااستار مدل 20X80 اون با مدل سایت آسمان شب از نظر میدان دید و وزن فرق دارند . میشه اینطور باشه ؟ یک مدل و تفاوت ؟ از دوستانی که تجربه و اطلاعات دارند تقاضای راهنمایی دارم.

[QUOTE=mojiran2;6830455]سوالی در مورد دوربین های دوچشمی پرسیدم که کسی جوابی نداده و راهنمایی نکرده . ظاهرا فقط آقا بابک تو این فروم اطلاعات نجومی خوبی داره . ایشونم که به سوالم توجهی نکردند.

`سلام.

من بین سایز هایی که گذاشتید 20 در 80 رو پیشنهاد میکنم. این دوربین متداول ترین دوربین دوچشمی منجمان ایرانه. بعد از اون 15 در 70.
تفاوت خیلی حادی نیست بین مدل های فوق. فرضا سلسترون مارک مشهور تری هست و بدنه زیبا تری داره. اما نایت اسکای ( اگر به دقت رصد کنید) کمی تصویر کم خطا تری خواهد داشت. اون هم به دلیل پوشش دهی مناسب تر لنز هاست .
مدل نیو نایت اسکای هم بدنه محکم تری داره نسبت به مدل معمولی. همین.
من این دو رو پیشنهاد میکنم:
20 در 80 نیو نایت اسکای
15 در 70 نیو نایت اسکای
فقط در نظر داشته باشید که حتما باید براشون سه پایه هم تهیه کنید. بدون سه پایه نمیشه با دوجشمی های بزرگ کار کرد.

mojiran2
09-02-2012, 00:04
[QUOTE=mojiran2;6827721]با سلام .

`سلام.

من بین سایز هایی که گذاشتید 20 در 80 رو پیشنهاد میکنم. این دوربین متداول ترین دوربین دوچشمی منجمان ایرانه. بعد از اون 15 در 70.
تفاوت خیلی حادی نیست بین مدل های فوق. فرضا سلسترون مارک مشهور تری هست و بدنه زیبا تری داره. اما نایت اسکای ( اگر به دقت رصد کنید) کمی تصویر کم خطا تری خواهد داشت. اون هم به دلیل پوشش دهی مناسب تر لنز هاست .
مدل نیو نایت اسکای هم بدنه محکم تری داره نسبت به مدل معمولی. همین.
من این دو رو پیشنهاد میکنم:
20 در 80 نیو نایت اسکای
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ex.php%2F%25D8%25AF%25D9%2588%25D8%25B1%25D8%25A8% 25DB%258C%25D9%2586%2F%25D8%25AF%25D9%2588%25D8%25 B1%25D8%25A8%25DB%258C%25D9%2586-%25D8%25AF%25D9%2588-%25DA%2586%25D8%25B4%25D9%2585%25DB%258C%2Fitem%2F 12203-%25D8%25AF%25D9%2588%25D8%25B1%25D8%25A8%25DB%258C %25D9%2586-%25D8%25AF%25D9%2588%25DA%2586%25D8%25B4%25D9%2585 %25DB%258C-New-NightSky-20X80)
15 در 70 نیو نایت اسکای
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] F%25D8%25AF%25D9%2588%25D8%25B1%25D8%25A8%25DB%258 C%25D9%2586%2F%25D8%25AF%25D9%2588%25D8%25B1%25D8% 25A8%25DB%258C%25D9%2586-%25D8%25AF%25D9%2588-%25DA%2586%25D8%25B4%25D9%2585%25DB%258C%2Fitem%2F 12204-%25D8%25AF%25D9%2588%25D8%25B1%25D8%25A8%25DB%258C %25D9%2586-%25D8%25AF%25D9%2588%25DA%2586%25D8%25B4%25D9%2585 %25DB%258C-New-NightSky-15X70)
فقط در نظر داشته باشید که حتما باید براشون سه پایه هم تهیه کنید. بدون سه پایه نمیشه با دوجشمی های بزرگ کار کرد.
با تشکر از شما بابت راهنمایی که کردید. در مورد مدلهای جدید هیچ گونه مشخصه ایی از اونها ننوشتند . که مشخصات اپتیکی و اجزا اونها چیه . آیا میشه به مدلهای جدید اعتماد کرد ؟البته ظاهرا نایت اسکای قدیمی کیف ضدضربه داره که اسکای مستر نداره که مزیتی برای نایت اسکای هست در مورد مدلهای جدید اطلاعاتی در این زمینه هم ننوشتند. اما اگر به تصاویری که از دوربینها گذاشته شده دقت کنید رابط متصل شونده به پایه در مدلها فرق میکنه . آیا در رصد تاثیری نداره ؟ در مرکز باشه بهتر نیست ؟

Babak
09-02-2012, 00:17
مشخصات اپتیکیشون فرقی نداره با مدل های قبلی. من تفاوتی نمیبینم از روی تصویر بین سیستم اتصال به پایه. 15 در 70 رابط ال میخواست و میخواد. 20 در 80 هم خودش در میانه رابط اتصال رو داشته و داره. اگه منطورتون اونه که جلو اومده اون با پیچ بالاش راحت قابل تنظیمه و در اختیار شماست که کجا محکمش کنید.
یه نکته. این مدل های جدید کیف الومینیومی ندارن. کیفشون پارچه ایه. اگه این مورد براتون مهمه از همون مدل های قدیم بگیرید. اینهمه سال کلی منجم با همون دوربین ها کار کردن عالی.

felakat987654321
09-02-2012, 02:36
سلام
جوینده که قطعا داره. یه چشمی هم با بزرگنمایی پایین برای اجرام عمقی آسمان داره. برای سوژه هایی که بزرگنمایی بالا لازم دارن باید یه چشمی فاصله کانونی کوتاه بگیرید. چشمی اصلا در عکاسی لازم نیست. فقط برای رصد ضروریه.
شما دوربین رو به تلسکوپ وصل کنید بدون بزرگنمایی اندرومدا رو بزرگ و بسار مناسب ثبت میکنید ( احتمالا کادرتون رو پر میکنه)
بزرگنمایی این تلسکوپ 260 برابره حداکثر . بارلو یا هر وسیله دیگه ای باید بزرگنمایی رو به این حد برسونن . از این بالاتر ممکن نیست به هیچ وسیله ای.
موتور ها عموما خطا دارن. برای تصحیح این خطا یک تلسکوپ کوچیک روی تلسکوپ اصلی نصب میشه. در حالی که تلسکوپ اصلی متصل به دوربین در حال عکاسیه ، رصد گر با تلسکوپ دوم یک ستاره رو هدف میگیره و در تمام مدت عکاسی سعی میکنه اون رو در مرکز کادر تلسکوپ قرار بده. هر حرکتی از ستاره رو با استفاده از کنترلر تصحیح میکنه. به این شکل خطاهای موتور اصلاح میشه و دوربین تمام سوژه ها رو بدون خطا و نقطه ای ثبت میکنه. این تلسکوپ رو بهش میگن گایدسکوپ . البته در روش عکاسی که من به شما پیشنهاد دادم ( چندین شات کوتاه حدود 40 - 50 ثانیه ای و ادغام اون عکس ها با هم بدون نیاز به گاید میتونید تصاویر خیلی خوبی داشته باشید. البته با سعی و تلاش خودتون و توجه به اینکه شب اول نمیتونید عکس های خوبی داشته باشید. تجربه در عکاسی نجومی حرف اول رو میزنه. مقدم بر ابزار.
بسیار سپاسگزارم از اینکه در این مدت به سوالاتم جواب میدادین
خیلی وقت بود که میخواستم یه تلسکوپ خوب بگیرم برای عکاسی ولی اطلاعات کاملی نداشتم که با وجود شما اطلاعاتم افزایش یافت..
همین تلسکوپ و پایه مقری که گفتید رو میگیرم
تجربه ی عکاسی نجومی رو داشتم تابه حال عکاسی از رد ستارگان عکاسی از ماه همینا دیگه
یه سوال دیگه دارم اونم اینه که فرق موتور 1 موتوره با 2 موتوره مقر استوایی چیه ؟
فک کنم این میشه که 1 موتور کنترل یکی از 2 حرکت وضعیه تلسکوپ رو انجام میده و اون یکیشو باید خودمون کنترل کنیم ولی 2 موتوره هر 2 حرکت تلسکوپو امجام میده.
نمیدونم که جوابی که دادم درست بود یا نه آقا بابک

mojiran2
10-02-2012, 11:52
مشخصات اپتیکیشون فرقی نداره با مدل های قبلی. من تفاوتی نمیبینم از روی تصویر بین سیستم اتصال به پایه. 15 در 70 رابط ال میخواست و میخواد. 20 در 80 هم خودش در میانه رابط اتصال رو داشته و داره. اگه منطورتون اونه که جلو اومده اون با پیچ بالاش راحت قابل تنظیمه و در اختیار شماست که کجا محکمش کنید.
یه نکته. این مدل های جدید کیف الومینیومی ندارن. کیفشون پارچه ایه. اگه این مورد براتون مهمه از همون مدل های قدیم بگیرید. اینهمه سال کلی منجم با همون دوربین ها کار کردن عالی.
با تشکر از شما بابت راهنمایی که کردید.الان من واقعا موندم کدوم مدل رو بگیرم بیشتر گیج شدم . پیش خودم به این نتیجه رسیدم وقتی دوربینی با کیف ضدضربه قیمتش برابر با دوربینی بدون کیف هست حتما کیفیتش باید کمتر از اون باشه چون کیف خودش هزینه داره و برای جبران هزینه از کیفیت قطعات کم میشه . در ضمن این دوربین قدیمی نایت اسکای رنگش سیاه هست یا دورنگه ؟ اینطوری که تو عکس معلومه انگار پلاستیکیه و دورنگه . منظورم جلوی دوربین قسمت لنز بیرونیه . شبیه دوربینهای اسباب بازی روسیه که یک زمانی اینچه برون دیدم بودم .
در ضمن من دکمه تشکری ندیدم . چطور میشه از پستی تشکر کرد؟

mahdi-xbox
11-02-2012, 11:45
با سلام مجدد...
از ساخت تلسكوپ شكستي منصرف شدم چون اصلا بكارم نيومد...
حالا از شما دوستان بخصوص آقا بابك چند تا سوال داشتم...
از دوران بچگي علاقه بيشتري به نجوم و بخصوص سيارات داشتم...يعني علاقم به نجوم كمي بيشتر از علايق ديگم بود...
اطلاعاتم از نجوم فقط درحد اينيكه ما تو منظومه شمسي هستيم كه به مركزيت خورشيد هست و 8 تا سياره داره...
قبلا 9 تا بود كه پلوتون و از اين ليست حذف كردن چون شرايط سياره بودن رو نداره...
تا سياره مريخ همه جامد هستن و بعدش سيارات از گاز تشكيل شده...
كمربند سيارك ها بين مريخ و مشتري قرار داره درست در مرز سيارات گازي و سنگي...و چيزهاي ديگه
اينارو گفتم كه سطح اطلاعاتم رو بدونيد...
حالا ميخام يك تلسكوپ بخرم ...بودجه هم 500 دارم...هدفم از خريد تلسكوپ بيشتر براي تفريح و سرگرمي هست و رصد ماه و سيارات...علاقه چنداني به رصد ستاره ها و كهكشان ها ندارم...از خيلي ها هم شنيدم خريد تلسكوپ معقول به نظر نمياد چون بعد چند مدت از چشم ميوفته و ديگه ميوفته گوشه خونه...يه چيزي ميخام ماه رو خوب ببينم و سياراتي كه بعضي اوقات تو آسمون هستن مث مشتري،زحل،زهره،مربخ...
حالا چي رو پيشنهاد ميكنين...اصلا حرفه اي نيستم!!از كجا بايد تهيه كنم تو مشهد...كسي هست منو راهنمايي كنه از دوستان مشهدي؟
ممنون...
ممنون...

mojiran2
11-02-2012, 12:20
به آدرس زیر توجه کنید :

در مورد دوربینهای دوچشمی راهنمایی میکنه و در مورد هر دوربینی توضیح میده . مقله مال حدود 3 سال قبله . تفاوت فاحشی بین دو مدل نیات اسکای و اسکای مستر از نظر قیمت هست در حالی که در حال حاضر قیمتهاشون یکی شده . دلیلش افت کیفیت اسکای مستر هست یا ارتقا نایت اسکای؟

موضوع بعدی اینکه آقا بابک در مورد دوربینها و تلسکوپها آدرس سایت telescope.ir رو میدادن که بدلیل تغییر ساختار سایت آدرسها همه ارور میده . در آدرسهای ارور داده شده اگه جای کلمه telescope شما sirius رو بزنید به همون آدرس مورد نظر منتقل میشید.ظاهرا این آدرس sirius هم متعلق به سایت telescope.ir هست ولی بعد از تغییر سایت اصلی این سایت به همون منوال مونده و در واقع شما سایت رو قبلا از تغییرات لینکها و تغییر قیمت میبینید.

Babak
11-02-2012, 14:05
بسیار سپاسگزارم از اینکه در این مدت به سوالاتم جواب میدادین
خیلی وقت بود که میخواستم یه تلسکوپ خوب بگیرم برای عکاسی ولی اطلاعات کاملی نداشتم که با وجود شما اطلاعاتم افزایش یافت..
همین تلسکوپ و پایه مقری که گفتید رو میگیرم
تجربه ی عکاسی نجومی رو داشتم تابه حال عکاسی از رد ستارگان عکاسی از ماه همینا دیگه
یه سوال دیگه دارم اونم اینه که فرق موتور 1 موتوره با 2 موتوره مقر استوایی چیه ؟
فک کنم این میشه که 1 موتور کنترل یکی از 2 حرکت وضعیه تلسکوپ رو انجام میده و اون یکیشو باید خودمون کنترل کنیم ولی 2 موتوره هر 2 حرکت تلسکوپو امجام میده.
نمیدونم که جوابی که دادم درست بود یا نه آقا بابک
خب این خیلی عالیه که قبلا عکاسی کردید. تجربه مقدم بر ابزاره.
دو موتوره هر دو محور بعد و میل دارای موتور هستن. با دو موتوره میشه دقیق تر عکاسی کرد . همونطور که قبلا گفتم در مورد زول مدت هر شات که باید محدود باشه زیر 50 ثانیه با دقت بالای موتور ها میشه این مدت رو افزایش داد کمی. در واقع برای شات های کوتاه نیازی به دو موتوره بودن نیست چندان.

Babak
11-02-2012, 14:22
با تشکر از شما بابت راهنمایی که کردید.الان من واقعا موندم کدوم مدل رو بگیرم بیشتر گیج شدم . پیش خودم به این نتیجه رسیدم وقتی دوربینی با کیف ضدضربه قیمتش برابر با دوربینی بدون کیف هست حتما کیفیتش باید کمتر از اون باشه چون کیف خودش هزینه داره و برای جبران هزینه از کیفیت قطعات کم میشه . در ضمن این دوربین قدیمی نایت اسکای رنگش سیاه هست یا دورنگه ؟ اینطوری که تو عکس معلومه انگار پلاستیکیه و دورنگه . منظورم جلوی دوربین قسمت لنز بیرونیه . شبیه دوربینهای اسباب بازی روسیه که یک زمانی اینچه برون دیدم بودم .
در ضمن من دکمه تشکری ندیدم . چطور میشه از پستی تشکر کرد؟

سلام
رنگ دوربین تا جایی که من یادمه یک رنگه. در مورد قیمت ها استدلالتون کاملا درسته. اما من فکر نمیکنم تفاوت خیلی حادی باشه بین این اپتیک ها.

به آدرس زیر توجه کنید :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] dex.aspx%3Fsiteid%3D1%26pageid%3D321%26pid%3D6)

در مورد دوربینهای دوچشمی راهنمایی میکنه و در مورد هر دوربینی توضیح میده . مقله مال حدود 3 سال قبله . تفاوت فاحشی بین دو مدل نیات اسکای و اسکای مستر از نظر قیمت هست در حالی که در حال حاضر قیمتهاشون یکی شده . دلیلش افت کیفیت اسکای مستر هست یا ارتقا نایت اسکای؟

موضوع بعدی اینکه آقا بابک در مورد دوربینها و تلسکوپها آدرس سایت telescope.ir رو میدادن که بدلیل تغییر ساختار سایت آدرسها همه ارور میده . در آدرسهای ارور داده شده اگه جای کلمه telescope شما sirius رو بزنید به همون آدرس مورد نظر منتقل میشید.ظاهرا این آدرس sirius هم متعلق به سایت telescope.ir هست ولی بعد از تغییر سایت اصلی این سایت به همون منوال مونده و در واقع شما سایت رو قبلا از تغییرات لینکها و تغییر قیمت میبینید.
دلیل تفاوت قیمت احتمال میدم تغییر نحوه وارداتشون به ایران باشه. و کمی هم اسم و رسم برند. نه تغییر کیفیت.

Babak
11-02-2012, 15:00
با سلام مجدد...
از ساخت تلسكوپ شكستي منصرف شدم چون اصلا بكارم نيومد...
حالا از شما دوستان بخصوص آقا بابك چند تا سوال داشتم...
از دوران بچگي علاقه بيشتري به نجوم و بخصوص سيارات داشتم...يعني علاقم به نجوم كمي بيشتر از علايق ديگم بود...
اطلاعاتم از نجوم فقط درحد اينيكه ما تو منظومه شمسي هستيم كه به مركزيت خورشيد هست و 8 تا سياره داره...
قبلا 9 تا بود كه پلوتون و از اين ليست حذف كردن چون شرايط سياره بودن رو نداره...
تا سياره مريخ همه جامد هستن و بعدش سيارات از گاز تشكيل شده...
كمربند سيارك ها بين مريخ و مشتري قرار داره درست در مرز سيارات گازي و سنگي...و چيزهاي ديگه
اينارو گفتم كه سطح اطلاعاتم رو بدونيد...
حالا ميخام يك تلسكوپ بخرم ...بودجه هم 500 دارم...هدفم از خريد تلسكوپ بيشتر براي تفريح و سرگرمي هست و رصد ماه و سيارات...علاقه چنداني به رصد ستاره ها و كهكشان ها ندارم...از خيلي ها هم شنيدم خريد تلسكوپ معقول به نظر نمياد چون بعد چند مدت از چشم ميوفته و ديگه ميوفته گوشه خونه...يه چيزي ميخام ماه رو خوب ببينم و سياراتي كه بعضي اوقات تو آسمون هستن مث مشتري،زحل،زهره،مربخ...
حالا چي رو پيشنهاد ميكنين...اصلا حرفه اي نيستم!!از كجا بايد تهيه كنم تو مشهد...كسي هست منو راهنمايي كنه از دوستان مشهدي؟
ممنون...
ممنون...

سلام
شکستی ها بهترین اپتیک هستن برای رصد سیارات و ماه.
خرید هر ابزاری بدون هدف درست مساویست با بی ارزش شدن اون ابزار.
من ایده ال ترین تلسکوپی که میتونم پیشنهاد بدم بهتون این ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] A%A9-%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87-%D8%A8%D9%84%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D8%A7) هست.
این عکس ها با شکستی 102 گرفته شدن: البته چندان تعریفی ندارن ( عکاس مبتدی بوده ظاهرا)
البته در دید کوچکتر این تصویر دیده میشه زحل.

mahdi-xbox
11-02-2012, 19:08
ممنون بابك عزيز...
ولي ايني كه معرفي كردين خارج از محدوده بودجم هست...500 بيشتر ندارم كه شايد اجازه برداشتم 400 باشه!!
نظرتون راجع به دوچشمي ها چيه؟براي من مناسب هست با توجه به انتظاراتم؟
اخه تو هرمقاله اي نوشته براي افراد صفر كيلومتر دوربين هاي دو چشمي توصيه ميشه...

Babak
11-02-2012, 19:24
سلام
نه دوربین رو برای شما پیشنهاد نمیکنم. شما انقدر هم مبتدی نیستید.
این رو میتونید تهیه کنید ؟ همه فن حریف ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 1%DB%8C%29-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AA%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D9%82%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C)ه

mahdi-xbox
12-02-2012, 00:00
بازم ممنون...
حالا اينو بايد از كجا تهيه كنم؟مشهد هستم...
آيا بايد به همراهش چيز ديگه اي تهيه كنم؟
في..لتر؟
قيمتش همين 460 هست ديگه؟
چرا بازتابي؟مگه برا رصد سيارات شكستي استفاده نميكنن؟
شما نمونه اي از تصويرش دارين؟از ماه يا سيارات؟
سپاس بينهايت............................

mojiran2
12-02-2012, 13:52
سلام
رنگ دوربین تا جایی که من یادمه یک رنگه. در مورد قیمت ها استدلالتون کاملا درسته. اما من فکر نمیکنم تفاوت خیلی حادی باشه بین این اپتیک ها.

دلیل تفاوت قیمت احتمال میدم تغییر نحوه وارداتشون به ایران باشه. و کمی هم اسم و رسم برند. نه تغییر کیفیت.
با تشکر از راهنمایی های شما . مدل قدیمی نایت اسکای با کیف رو خرید کردم .انشالله که انتخاب خوبی کرده باشم

Babak
13-02-2012, 13:04
بازم ممنون...
حالا اينو بايد از كجا تهيه كنم؟مشهد هستم...
آيا بايد به همراهش چيز ديگه اي تهيه كنم؟
في..لتر؟
قيمتش همين 460 هست ديگه؟
چرا بازتابي؟مگه برا رصد سيارات شكستي استفاده نميكنن؟
شما نمونه اي از تصويرش دارين؟از ماه يا سيارات؟
سپاس بينهايت............................

سلام
تقریبا همه شرکت های تلسکوپ فروش ارسال به شهر های دیگه رو هم دارن.
وسیله ضروری نیست که باید همراهش بگیرید. نهایتا اگر حداکثر بزرگنمایی رو میخواین یه بارلو یا یه چشمی فاصله کانونی کوتاه براش باید تهیه کنید. فیلتر خورشید ضروری برای خورشید اگر قصد رصد لکه ها رو دارید. و فیلتر رنگی سیارات برای رصد دقیق تر عوارض سطحی. البته همه رو میشه بعد ها هم جداگانه خرید.
قیمتش باید همین حدود باشه.
همه تلسکوپ ها همه کار میکنن. بعضی ها بعضی سوژه ها رو بهتر نشون میدن. من با همین تلسکوپ (دقیقا همین) سال ها رصد کردم . توفان عمومی مریخ رو با همین تلسکوپ دیدم. تلسکوپتون خوب همخط باشه و آسمان هم جوی پایدار داشته باشه میشه خیلی خوب برای سیارات هم ازش استفاده کرد.
مشتری با نیوتونی 6 اینچ. همچنان ما در رصد به این بزرگی نمیبینیم.

mojiran2
13-02-2012, 14:41
با تشکر از راهنمایی های شما . مدل قدیمی نایت اسکای با کیف رو خرید کردم .انشالله که انتخاب خوبی کرده باشم
آسمان شب واقعا سریع عمل کرد . کمتر 1از 24 ساعت دوربین بدستم رسید.روش نوشته شده triplet که سر در نیاوردم یعنی چی . تو برگه فروش هم زدن تریپلت ! راهنمایی میکنید که یعنی چی ؟
دو نکته که متوجه شدم. اولی کیفشه که همچین چنگی بدل نمیزنه . نکته دوم زده روی دوربین که 1000 متر رو میاره 58 متر . که بزرگنماییش میشه 18 برابر ! پس چرا میززن 20 ؟ آیا همه دوربینها اینطورین یا فقط همین مدل؟

Babak
13-02-2012, 15:51
سلام
تریپلت یعنی شیئیش از 3 جزء درست شده بر خلاف آکروماتیک های رایج که 2 تکه هستن. این باعث میشه خطای رنگش به شکل محسوسی کاهش پیدا کنه. البته همچنان آکروماتیکه و آپوکروماتیک نیست.
اون موضوع اگه اشتباه نکنم بزرگنمایی نیست. میدانه دیده. یک دیوار فرضی در فاصله 1000 متری رو شما 58 مترش رو میتونید ببینید.

mojiran2
13-02-2012, 21:07
با تشکر از آقا بابک بابت راهنمایی هاشون
من دوربین رو که گرفتم عقلم نرسید که باید محافظ چشمی دوربین رو جلو بکشم . به همین دلیل مژه هام به لنز خورد . با دستمالی که همراهشه اومدم تمیز کنم اما خوب تمیز نمیشه و مخصوصا در کناره های لنز مشکل دارم .
بهترین روش برای تمیز کردن لنزهای دوربین دوچشمی چیه ؟ و در ضمن احساس میکنم چشمی سمت چپ روش خطی بسیار نازک و ظریف داره بصورت خمیده . نمیدونم بدلیل کشیدن دستمالش باشه یا خطای دیده . آیا لنزها اینقد حساسند که روشون خش بیفته ؟ آخه دوربین دیجیتالی که دارم مانیتورش اینقدر حساس نیست.
آقا بابک بازهم منتظر راهنمایی شما هستم. ممنونم

Babak
14-02-2012, 15:21
سلام
چندان مهم نیست . به نظر من زیاد حساس نباشید روی دوربین . یه ها بکنید :31: روی لنز و با فشار بیشتری لنز رو تمیز کنید با همون پارچه ها. مواظب باشید فوکوسر نشکنه ( نقطه ضعف دوچشمی ها)
در نهایت یه پک تمیز کننده خوب بگیرید براش که پارچه جیر باشه.
همچنان مهم نیست این موضوع.
درباره خط منحنی نظری ندارم . تا نبینم نمیتونم چیزی بگم.

mojiran2
14-02-2012, 21:16
سلام
چندان مهم نیست . به نظر من زیاد حساس نباشید روی دوربین . یه ها بکنید :31: روی لنز و با فشار بیشتری لنز رو تمیز کنید با همون پارچه ها. مواظب باشید فوکوسر نشکنه ( نقطه ضعف دوچشمی ها)
در نهایت یه پک تمیز کننده خوب بگیرید براش که پارچه جیر باشه.
همچنان مهم نیست این موضوع.
درباره خط منحنی نظری ندارم . تا نبینم نمیتونم چیزی بگم.

با تشکر از راهنمایی و دلداری شما.
تو فرومی گفتن با پارچه روی لنز بکشید روش ماده ایی هست که پاک میشه و کیفیت تصویر پایین میاد . آیا این درسته ؟ یعنی سازنده دوربین نمیدونه که روش پارچه کشیده میشه و این کار رو میکنه؟ آیا واقعا صحت داره ؟این مطلب رو حتی آسمان شب هم گفته . نکته عجیبی برام هست و غیر قابل قبول
البته هر چند دیگه میترسم روی لنز پارچه بکشم .
خطی هم که میگم روی لنز چشمی هست کاملا واضحه که لنز زخمی نیست . چند خط بسیار نازک در حد نازکی میکرون که چشمان تیزبینم تشخیص میده.فقط لنز چپ این خط که چند تاست رو داره ولی به هر حال روی هر دو لنز پارچه کشیدم اما روی چپ بیشتر , احتمال داره با کشیدن پارچه ایجاد شده باشه ؟
به آسمان شب سفارش lenz pen دادم .بهتر نیست با اون تمیزش کنم ؟ و آیا این خط در تصویر و تمیز کردن لنزها در کیفیت تصویر تاثیر داره؟

Babak
14-02-2012, 23:30
بله منم اینا رو شنیدم. من اعتقاد چندانی ندارم به این ادعا ها. شما یه پک خوب و مناسب تمیز کننده لنز بگیر از عکاسی های خوب با اون سرویس کنید دوربین رو. اون پوشش که میگن پوشش ضذ بازتابه که روی لنز هاست . اگه رو به نور به لنز ها نگاه کنید به رنگ ابی سرمه ای و سبز در مدل های خوب و قرمز در مدل های اساب بازی دیده میشه. عمر موثرش حدود 20 ساله و با از بین رفتنش دید دوربین افت میکنه. طبعا هر چقدر بیشتر با لنز بازی کنیم این عمر کمتر میشه. لنز پن زیاد وسیله بدرد بخوری نیست. به قیمتش نمی ارزه. همون عکاسی ها میتونید با همون قیمت لنز پن یه پک خوب بخرید. عکاسی های خوب.

mojiran2
15-02-2012, 11:33
بله منم اینا رو شنیدم. من اعتقاد چندانی ندارم به این ادعا ها. شما یه پک خوب و مناسب تمیز کننده لنز بگیر از عکاسی های خوب با اون سرویس کنید دوربین رو. اون پوشش که میگن پوشش ضذ بازتابه که روی لنز هاست . اگه رو به نور به لنز ها نگاه کنید به رنگ ابی سرمه ای و سبز در مدل های خوب و قرمز در مدل های اساب بازی دیده میشه. عمر موثرش حدود 20 ساله و با از بین رفتنش دید دوربین افت میکنه. طبعا هر چقدر بیشتر با لنز بازی کنیم این عمر کمتر میشه. لنز پن زیاد وسیله بدرد بخوری نیست. به قیمتش نمی ارزه. همون عکاسی ها میتونید با همون قیمت لنز پن یه پک خوب بخرید. عکاسی های خوب.
باز هم تشکر میکنم . کدوم یک از این پکیج ها بهترند از نظر شما؟ البته سایت telescop.ir نداره . و این لیست محصولات قبلشونه و باید از بیرون تهیه کنم ظاهرا . اما کدومش بهتره ؟در ضمن من با lenspen لنز چشمی رو تمیز کردم . ظاهرا این خش که میگم از داخل باید باشه و از قسمت بیرونی لنز نیست . آیا احتمال داره شرکت اینقدر بی توجه باشه ؟ و داخل چشمی خش داشته باشه؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] dex.aspx%3Fsiteid%3D1%26pageid%3D502)

Babak
15-02-2012, 12:11
سلام بالا چپ. یه دستمال هم روش اضافه بشه عالیه.

mojiran2
15-02-2012, 12:19
من امروز با lenspen لنز چشمی رو تمیز کردم . ظاهرا این خش که میگم از داخل باید باشه و از قسمت بیرونی لنز نیست . آیا احتمال داره شرکت اینقدر بی توجه باشه ؟ و داخل چشمی خش داشته باشه؟چکار باید کرد؟آیا راهی داره دقیقا معلوم شه خش از بیرونه یا داخل؟

esi222222
15-02-2012, 12:57

من امروز با lenspen لنز چشمی رو تمیز کردم . ظاهرا این خش که میگم از داخل باید باشه و از قسمت بیرونی لنز نیست . آیا احتمال داره شرکت اینقدر بی توجه باشه ؟ و داخل چشمی خش داشته باشه؟چکار باید کرد؟

سلام
به راه نمایی نیاز دارم. یعنی انتخاب بین 2 مدل دو چشمی برام سخت شده
من عکاس طبیعت هستم و به این خاطر به 1 دو چشمی معمولی نیاز دارم در آخر رسیدم به 1 مدل صا ایران 50*30-10 و vanguard 16*50 . اولی 90 تومن و دومی 88 تومن میخواستم ببینم کدومش مناسب تره و چرا این مدل ونگارد اینقدر قیمتش نسبت به بقیه مدلاش پایین تره؟؟ و آیا بین ونگارد 16*50 به درد من میخوره یا 20*50. من بیشتر صا ایران رو به خاطر زوم متغیرش جالب دیدم. لطفا راهنماییم کنید.

esi222222
15-02-2012, 13:02
سلام دوستان
من توی کار طبیعتم و بین دو دوربین دوچشمی صاایران 50*30-10 و ونگارد 50*16 موندم اولی 90 تومن و دومی 88 تومن. کسی میدونه چرا قیمت ایم مدل ونگارد چرا اینقدر پایینه؟؟

shabe.saket
15-02-2012, 20:54
سلام
به راه نمایی نیاز دارم. یعنی انتخاب بین 2 مدل دو چشمی برام سخت شده
من عکاس طبیعت هستم و به این خاطر به 1 دو چشمی معمولی نیاز دارم در آخر رسیدم به 1 مدل صا ایران 50*30-10 و vanguard 16*50 . اولی 90 تومن و دومی 88 تومن میخواستم ببینم کدومش مناسب تره و چرا این مدل ونگارد اینقدر قیمتش نسبت به بقیه مدلاش پایین تره؟؟ و آیا بین ونگارد 16*50 به درد من میخوره یا 20*50. من بیشتر صا ایران رو به خاطر زوم متغیرش جالب دیدم. لطفا راهنماییم کنید.
شما لطفآ بودجه خودتون رو مشخص كنيد تا راهنمايي براي انتخابتون بهتر باشه
به علاوه اگه لينكي از مدلهايي كه فرموديد داريد بزاريد تا بررسي كنم
من اين مدلها رو پيدا نكردم
دليل پايين بودن برخي مدلهاي ونگارد عدم پرشدن دوربين با گاز نيتروژن و قابليتهاي مختلف دوربين ه

---------- Post added at 08:54 PM ---------- Previous post was at 08:49 PM ----------

يك انتخاب خوب در بازه 80000 تومان براي طبيعت گردي
Night Sky

بيشتر ببينيد

dr_moosavi
15-02-2012, 23:55
سلام خدمت دوستان عزیز بنده امروز یک تلسکوپ derisco برای دادشم خریداری کردم به قیمت ۲۶۵ هزار تومان با توجه به اطلاعات خوانده شد در سایت فکر میکنم خوب باشه برای کار آماتور . تلسکوپ رو سر هم کردم اما با قرار دادن لنز چشمی چیزی قابل مشاهده نیست از دوستان عزیز درخواست راهنمایی دارم .و چگونگی کار را دارم

با تشکر

اینم اطلاعات مدلی که خریداری کزدم

esi222222
16-02-2012, 00:52
این مدل صا ایران هست
و این هم 2 مدل ونگارد ولی از سایت اصلیش. من یه مغازه میشناسم که این مدل رو داره و میده 88 تومن
بودجه ای که میخوان واسش بزارم اگه مدلش واقعا خوب باشه تا 150 تومن ولی اگر قراره یه برند معمولی بگیرم ترجیح میدم حدود 100 تومن باشه.
چون هم پرنده نگری می کنم هم پستانداران اون زوم متغیر خوب به نظرم رسید. با زوم 10 برای پرنده و 20 تا 30 برای پستانداران دور تر. شما چی فکر می کنید؟؟

esi222222
16-02-2012, 14:12
[QUOTE=shabe.saket;6845315]شما لطفآ بودجه خودتون رو مشخص كنيد تا راهنمايي براي انتخابتون بهتر باشه
به علاوه اگه لينكي از مدلهايي كه فرموديد داريد بزاريد تا بررسي كنم
من اين مدلها رو پيدا نكردم
دليل پايين بودن برخي مدلهاي ونگارد عدم پرشدن دوربين با گاز نيتروژن و قابليتهاي مختلف دوربين ه

---------- Post added at 08:54 PM ---------- Previous post was at 08:49 PM ----------

این هم لینک اون مغازه
البته قیمت هاشو همون طور که گفتم بالا برده و 50*20 شده 88 تومن
راستی مدلی با دور و بر 100 تومن تو ایران با زوم متغیر هست؟؟

Babak
16-02-2012, 15:01
من امروز با lenspen لنز چشمی رو تمیز کردم . ظاهرا این خش که میگم از داخل باید باشه و از قسمت بیرونی لنز نیست . آیا احتمال داره شرکت اینقدر بی توجه باشه ؟ و داخل چشمی خش داشته باشه؟چکار باید کرد؟آیا راهی داره دقیقا معلوم شه خش از بیرونه یا داخل؟

سلام . همچنان تا دیده نشه نمیشه گفت. امکان اینکه توی چند دستگاه یکیش ایراد داشته باشه ممکنه. البته خش لنز رو اون هم از داخل خیلی کم احتمال میدم. اشکال بدنه فرضا زیاده. گفتید منحنیه. مطمئن میتونید بشید که بازتاب نور لنز های داخلی نیست.
یه سوال آیا مشکلی در دیدتون دارید ؟ چون در واقع حتی اگر خشی هم باشه تاثیری در تصویر شما نداره .

Babak
16-02-2012, 15:19
دوست عزیزی که دوربین زوم دار مد نظرتونه:
دوربین های دو چشمی زوم دار اسباب بازی هستن.
برای طبیعت گردی دوربین مناسب حداکثر 10 برابر بزرگنمایی باید داشته باشه. ایده آل 8 برابره .
مهمتر از بزرگنمایی میدان دید دوربینه. که هر چقدر بالاتر بهتر. به این مفهوم که دوربین شما در یک بزرگنمایی یکسان محدوده بیشتری رو بتونه به شما نشون بده.
اگر زوم مد نظرتونه فقط باید سمت تک چشمی ها برید که اونها هم حتما باید روی سه پایه استفاده بشن.

mojiran2
16-02-2012, 22:45
سلام . همچنان تا دیده نشه نمیشه گفت. امکان اینکه توی چند دستگاه یکیش ایراد داشته باشه ممکنه. البته خش لنز رو اون هم از داخل خیلی کم احتمال میدم. اشکال بدنه فرضا زیاده. گفتید منحنیه. مطمئن میتونید بشید که بازتاب نور لنز های داخلی نیست.
یه سوال آیا مشکلی در دیدتون دارید ؟ چون در واقع حتی اگر خشی هم باشه تاثیری در تصویر شما نداره .

با تشکر از شما که با حوصله پاسخ میدین.
موضوع اینه که آدم وسواس داشته باشه نسبت به وسایلی که داره و اونوقت چنین موردی ببینه خیلی بده .اگه خود صاحب وسیله خرابش کنه موردی شاید نداشته باشه اما نو باشه خیلی بده و میره رو اعصاب . و لذت داشتن وسیله مورد نظر از بین میره .وقتی دوربین یا تلسکوپ باشه که بدتر. این همه در مورد رعایت استفاده از اونها صحبت میشه و وقتی چنین چیزی ببینید واقعا اعصاب خورد کنه . شاید شما هم تجربه اینچنینی داشته باشید.

خشها رو حتما باید با زاویه 45 درجه چشمی رو نگاه کنید تا ببینید. از روبرو به چشمی نگاه کنید امکان نداره ببینید و احتمالا هر کس دیگه ایی بود متوجه نمیشد من چون بسیار دقیق بین هستم متوجه شدم .باید عرض کنم من چک کردم ظاهرا در دیدن تصویر اشکالی بوجود نمی آره .

تصویری مطابق با خشها درست کردم که عکسشو رو براتون گذاشتم. خطهای کوچک چند خش یکی دو میلیمتریه و دوخش بزرگ هم داره که منحنی هستند و از هم فاصله دارند.بازتاب نورلنزهای داخل هم نیست و فقط چشمی چپ داره . واقعا با چشم بدلیل نورهایی که بهش میخوره نمیشه تشخیص داد خش بیرونیه یا داخلی.
مطمئنا چنین اجناسی که بسیار حساس هستند هیچ گارانتی و ضمانتی ندارند چون ممکنه حتی یک ثانیه پس از تحویل گرفتنش صدمه ببینه . اما اگر واقعا خشها داخلی باشه نمیشه کاریش کرد ؟ در ضمینه گارانتی و ...

شما فرمودید در هر چند تا یکیش همچین مواردی دارند . تکلیف خریدار نگون بخت که اینترنتی هم خرید میکنه در این موارد چیه ؟
باز هم متشکرم بابت حوصله ای که بخرج میدین

mojiran2
17-02-2012, 14:43
با سلام خدمت آقا بابک و تشکر بابت راهنمایی هاشون .واقعیت اینه که این چند روز اصلا از دوربین استفاده نکردم بدلیل بد بودن هوا و خش داشتن چشمی که ضدحال اساسی بود. فقط چشمی ها و دید دوربین رو فوکوس کردم . این چند روز کلا در سایتها در زمینه دوربین دوچشمی مطالبشون رو مرور میکردم تا اطلاعات خوبی دستگیرم شه . موضوع دوبینی چیزی بود که در موردش زیاد گفته شده . من اومدم دوربین خودمو چک کردم . جالب بود برام . چیزی که چند روزه متوجه نشده بودم. تصویری که با دو چشم باز میبینم دوتا در دو دایره به فاصله یکی دوسانت از همه . آیا این دوربین میتونه این ایراد رو هم داشته باشه؟ دوربین صفرکیلومتر و این ایراد ؟ آیا روش بخصوصی برای دیدن از چشمی ها هست ؟ که یک تصویر و یک دایره واحد درست بشه ؟شاید من صحیح نگاه نمیکنم. اگه غلو نباشه دارم وسوسه میشم که دوریین رو بندازم سطل آشغال

esi222222
17-02-2012, 20:11
دوست عزیزی که دوربین زوم دار مد نظرتونه:
دوربین های دو چشمی زوم دار اسباب بازی هستن.
برای طبیعت گردی دوربین مناسب حداکثر 10 برابر بزرگنمایی باید داشته باشه. ایده آل 8 برابره .
مهمتر از بزرگنمایی میدان دید دوربینه. که هر چقدر بالاتر بهتر. به این مفهوم که دوربین شما در یک بزرگنمایی یکسان محدوده بیشتری رو بتونه به شما نشون بده.
اگر زوم مد نظرتونه فقط باید سمت تک چشمی ها برید که اونها هم حتما باید روی سه پایه استفاده بشن.
خب یعنی اون مدل ونگارد که لینکش رو گذاشتم مناسبه؟؟ یا مدل بهتری هم هست؟؟

esi222222
18-02-2012, 01:08
بابک جان این 2 مدل رو هم 1 نگاه بنداز ببین نظرت راجب اینها چیه؟؟
ولی من آخر پیشنهادتو راجب خرید کدوم یکی از این مدل ها متوجه نشدم؟؟ (یا مدل پیشنهادی از خودت)
و نظرت رو هم راجب لینک دوربین های ونگاردی که واست گذاشته بودم هم نگفتی.
ممنون بابت راهنمایی هات تا الان

Babak
18-02-2012, 13:07
بابک جان این 2 مدل رو هم 1 نگاه بنداز ببین نظرت راجب اینها چیه؟؟
ولی من آخر پیشنهادتو راجب خرید کدوم یکی از این مدل ها متوجه نشدم؟؟ (یا مدل پیشنهادی از خودت)
و نظرت رو هم راجب لینک دوربین های ونگاردی که واست گذاشته بودم هم نگفتی.
ممنون بابت راهنمایی هات تا الان
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] re%2Fproduct_info.php%3FcPath%3D21_27%26products_i d%3D123)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] re%2Fproduct_info.php%3FcPath%3D21_27%26products_i d%3D188)

سلام
من با هیچ کدوم از این دوربین ها کار نکردم. مجبورم از ظواهر و اطلاعات همراهشون قضاوت کنم.
لینک هایی که الان گذاشتید ( زایس و بوشل) هر دو زوم دار( اسباب بازی هستن ) پول رو برای این ها دور نریزید. این مارک ها تقلبین. زایس واقعی هیچ وقت همچین اپتیکی تولید نمیکنه. زایس زیر 1 میلیو.ن تومن نمیشه قیمتش.
همچنان که گفتم بزرگنمایی های بالا برای دو چشمی ها جزو فرهنگ عوامانه است. بزرگنمایی مناسب و قابل استفاده برای طبیعت گردی حداکثر 10 - 12 برابره و بس. بزرگنمایی یکی از کم اهمیت ترین پارمتر های دوربین و تلسکوپه. برای دوربین مهمترین گزینه میدان دید بالا + شفافیت تصویر مناسبه. به همین دلیل هم هست که برای یه دوچشمی کوچیک رقم های میلیونی خرج میکنن. یه نگاه به این صفحه و قیمت هاش بکنید.
یه دوچشمی 8 در 50 قیمتش شده دو و نیم میلیون تومن.
اینم برای ونگارد . مقایسه قیمتی کنید با نمونه ونگارد هایی که معرفی کردید.
تفاوت این دوربین ها با یه دوربین معمول بزرگنماییش نیست. کیفیت اپتیکی بالاشه و میدان دیدش + بدنه با کیفیت.
اینا رو نگفتم که بگم دوربین 100 تومی خوب نمیشه خرید. اینا از سری آپو کروماتیک هستن که خب گرونن. آکروماتیک مناسب رو میشه با قیمت خوب خرید.
اگه بودجه شما به حدود400 بود پیشنهاد عالی داشتم که الان طبیعت گرد ها ی حرفه ای استفاده میکنن.
ببینید توان مالیتون به این ها میرسه : اگه نه اطلاع بدید.
1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و 2 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Babak
18-02-2012, 13:17
با تشکر از شما که با حوصله پاسخ میدین.
موضوع اینه که آدم وسواس داشته باشه نسبت به وسایلی که داره و اونوقت چنین موردی ببینه خیلی بده .اگه خود صاحب وسیله خرابش کنه موردی شاید نداشته باشه اما نو باشه خیلی بده و میره رو اعصاب . و لذت داشتن وسیله مورد نظر از بین میره .وقتی دوربین یا تلسکوپ باشه که بدتر. این همه در مورد رعایت استفاده از اونها صحبت میشه و وقتی چنین چیزی ببینید واقعا اعصاب خورد کنه . شاید شما هم تجربه اینچنینی داشته باشید.

خشها رو حتما باید با زاویه 45 درجه چشمی رو نگاه کنید تا ببینید. از روبرو به چشمی نگاه کنید امکان نداره ببینید و احتمالا هر کس دیگه ایی بود متوجه نمیشد من چون بسیار دقیق بین هستم متوجه شدم .باید عرض کنم من چک کردم ظاهرا در دیدن تصویر اشکالی بوجود نمی آره .

تصویری مطابق با خشها درست کردم که عکسشو رو براتون گذاشتم. خطهای کوچک چند خش یکی دو میلیمتریه و دوخش بزرگ هم داره که منحنی هستند و از هم فاصله دارند.بازتاب نورلنزهای داخل هم نیست و فقط چشمی چپ داره . واقعا با چشم بدلیل نورهایی که بهش میخوره نمیشه تشخیص داد خش بیرونیه یا داخلی.
مطمئنا چنین اجناسی که بسیار حساس هستند هیچ گارانتی و ضمانتی ندارند چون ممکنه حتی یک ثانیه پس از تحویل گرفتنش صدمه ببینه . اما اگر واقعا خشها داخلی باشه نمیشه کاریش کرد ؟ در ضمینه گارانتی و ...

شما فرمودید در هر چند تا یکیش همچین مواردی دارند . تکلیف خریدار نگون بخت که اینترنتی هم خرید میکنه در این موارد چیه ؟
باز هم متشکرم بابت حوصله ای که بخرج میدین

سلام
بر مبنای عکس و اطلاعاتی که دادید من تصور میکنم بازتاب تصویر لنز ها باشه. الان روی یک دوربین مشابه رو نگاه کردم و شبیه تصویری که کشیدید رو میبینم تقریبا. همچنان تا خود دوربین شما رو نبینم نمیتونم نظر قطعی بدم. نمیتونید ببرید به فروشگاه برای تست ؟

mojiran2
18-02-2012, 13:28
سلام
بر مبنای عکس و اطلاعاتی که دادید من تصور میکنم بازتاب تصویر لنز ها باشه. الان روی یک دوربین مشابه رو نگاه کردم و شبیه تصویری که کشیدید رو میبینم تقریبا. همچنان تا خود دوربین شما رو نبینم نمیتونم نظر قطعی بدم. نمیتونید ببرید به فروشگاه برای تست ؟
ممنون از پاسخ شما. واقعیت اینه که بعد از اینکه راهنمایی کردید و متوجه شدم اشکال در تصویر ارائه شده ایجاد نمیکنه بیخیال این موضوع شدم. من توی پست قبلیم گفتم که دوربین رو چک کردم ظاهرا اشکال دوبینی تصویر داره و دو تصویر در کنار هم ایجاد میکنه . در مورد مناظر اینطوریه . ستاره رو نگاه کردم همینطوریه . مکانی که برای رصد در نظر دارم هواش ابریه اما منزل که چک کردم و ستاره ها رو نگاه کردم اشکال دوبینی داره و علاوه بر اون چشم شدیدا درد میگیره .خودم در شمال هستم و بدلیل مشغله کاری وقت نکردم به همین دلیل اینترنتی خرید کردم و وقت نمیکنم که حضوری به تهران برم و دوربین رو به فروشگاه ببرم . منتظر نظر شما بودم و هنوز با فروشگاه تماس نگرفتم که ببینم چی میگن . اصلا هیچ گونه ضمانتی داره ؟ بدلیل آشنایی شما با این موارد تکلیف چی میتونه باشه با دوربینی با این وضعیت ؟

Babak
18-02-2012, 13:38
ممنون از پاسخ شما. واقعیت اینه که بعد از اینکه راهنمایی کردید و متوجه شدم اشکال در تصویر ارائه شده ایجاد نمیکنه بیخیال این موضوع شدم. من توی پست قبلیم گفتم که دوربین رو چک کردم ظاهرا اشکال دوبینی تصویر داره و دو تصویر در کنار هم ایجاد میکنه . در مورد مناظر اینطوریه . ستاره رو نگاه کردم همینطوریه . مکانی که برای رصد در نظر دارم هواش ابریه اما منزل که چک کردم و ستاره ها رو نگاه کردم اشکال دوبینی داره و علاوه بر اون چشم شدیدا درد میگیره .خودم در شمال هستم و بدلیل مشغله کاری وقت نکردم به همین دلیل اینترنتی خرید کردم و وقت نمیکنم که حضوری به تهران برم و دوربین رو به فروشگاه ببرم . منتظر نظر شما بودم و هنوز با فروشگاه تماس نگرفتم که ببینم چی میگن . اصلا هیچ گونه ضمانتی داره ؟ بدلیل آشنایی شما با این موارد تکلیف چی میتونه باشه با دوربینی با این وضعیت ؟
خطای دو بینی یک خطای متداول در دو چشمی هاست متاسفانه. هر از گاه گریبانگیر دوربین ها میشه . یعنی هر چند وقت یک بار باید دوربینتون رو تنظیم کنید. دلایل مختلفی داره ایجادش. ضربه در حمل و نقل . شل بودن پیچ های رگلاژ . حتی در دست گرفتن دوربین با یک دست ( از یکی از لوله ها) میتونه باعث دو بینی بشه. اصلاح دو بینی سخته . فقط باید بفرستیدش به خودشون برای تنظیم.
( یه نکته : دوربینتون رو پیاپی تمیز نکنید. فقط وقت ضرورت. تمیز کردن های متوالی عمر پوشش لنز ها رو پایین میاره)

mojiran2
18-02-2012, 13:52
خطای دو بینی یک خطای متداول در دو چشمی هاست متاسفانه. هر از گاه گریبانگیر دوربین ها میشه . یعنی هر چند وقت یک بار باید دوربینتون رو تنظیم کنید. دلایل مختلفی داره ایجادش. ضربه در حمل و نقل . شل بودن پیچ های رگلاژ . حتی در دست گرفتن دوربین با یک دست ( از یکی از لوله ها) میتونه باعث دو بینی بشه. اصلاح دو بینی سخته . فقط باید بفرستیدش به خودشون برای تنظیم.
( یه نکته : دوربینتون رو پیاپی تمیز نکنید. فقط وقت ضرورت. تمیز کردن های متوالی عمر پوشش لنز ها رو پایین میاره)
من تو سایتی خوندم که بدلیل ضربه خوردن دوربین منشورهای داخلی تکان میخورند و اینطوری میشه و درست کردنشم امکان پذیر نیست! من که مطمئنم هیچ ضربه ایی به دوربین وارد نکردم . امیدوارم از پیچ ریگلاژ باشه . در اینصورت راحتتر مشکل برطرف نمیشه !؟
من الان با فروشگاه تماس میگیرم برای فرستادن دوربین . آیا احتمال نداره صدمات دیگه ایی به دوربین بزنند؟ ایکاش شما هم دوربین رو میدیدید . مطمئنا متوجه میشدید ایراداتش به چه دلیله . کلا هر اشکالی دوربین داره از لوله چپش باید باشه .
در مورد تمیز کردن لنزها هم که عمرا بهشون چیزی بمالم یا بزنم .اگر از حساسیت من اطلاع داشتید متوجه میشدید که واقعا دیگه به لنزها ها کاری نخواهم داشت :21::31:

Babak
18-02-2012, 15:43
سلام
صدمه اصلی احتمالا در جریان پست اتفاق میوفته. نوع هم خطی فرقی نداره . در نهایت خوشحال باشید که نقص دوربینتون قابل تصحیحه. بعضی دوربین ها کلا قابل تعمیر یا رگلاژ نیستن.

mojiran2
18-02-2012, 16:05
سلام
صدمه اصلی احتمالا در جریان پست اتفاق میوفته. نوع هم خطی فرقی نداره . در نهایت خوشحال باشید که نقص دوربینتون قابل تصحیحه. بعضی دوربین ها کلا قابل تعمیر یا رگلاژ نیستن.
موضوع بحث این دوربین خیلی طولانی شد و ممنون که با صبر و حوصله پاسخ دادین.امیدوارم مطالب به درد بقیه دوستان هم بخوره
با آسمان شب تماس گرفتم . گفتند ما در زمان ارسال دوربین رو چک میکنیم که مشکلی نداشته باشه . امیدوارم اینطور باشه . قراره دوربین رو براشون بفرستم امیدوارم این موضوع به خیر و خوشی تموم بشه
اما من احساس میکنم این دوربین از اول دارای مشکل بود که انشالا اینطور نباشه و من برعکس همیشه اشتباه کنم.
من دقیق نگاه کردم به دوربین متوجه شدم پیچ قاب زیر چشمی چپ خراشیده هست برعکس سمت راست . مطمئنا اگر فردی خبره نظیر شما به دوربین دقیق نگاه کنه متوجه میشه که اشکال از چی میتونه باشه.

mojiran2
19-02-2012, 19:46
با سلام . ظاهرا دوربین مشکل حادی نداشته و پیچ ریگلاژش از تنظیم در رفته بود. خوشبختانه خطر از بیخ گوش گذشت. در مورد پکیج تمیز کننده اوریون نظرتون چیه ؟ دستمال با مایع و برس 40000 تومن . آیا همون لنز پن کاراییش بده یا این پکیج تهیه بشه ؟ آخه دستمال من تجربه خوبی ندارم چون کناره های لنز رو باهاش نمیشه تمیز کرد . اما لنز پن براحتی لنز رو تمیز کرد و برس هم که داره.با این همه پکیج 40 تومانی خوب هست ؟

Babak
19-02-2012, 19:54
سلام
اگه لنز پن کارتون رو راه انداخته احتیاج به وسیله دیگه ای نیست.

shabe.saket
19-02-2012, 20:58
این مدل صا ایران هست
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 2Fproducts%2Fview%2Fpid%2F43%2Flang%2Ffa)
و این هم 2 مدل ونگارد ولی از سایت اصلیش. من یه مغازه میشناسم که این مدل رو داره و میده 88 تومن
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] sg%2Findex.php%2Fos%2Fproducts%2Fdetail-2-10-97-230.html)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] sg%2Findex.php%2Fos%2Fproducts%2Fdetail-2-10-97-229.html)
بودجه ای که میخوان واسش بزارم اگه مدلش واقعا خوب باشه تا 150 تومن ولی اگر قراره یه برند معمولی بگیرم ترجیح میدم حدود 100 تومن باشه.
چون هم پرنده نگری می کنم هم پستانداران اون زوم متغیر خوب به نظرم رسید. با زوم 10 برای پرنده و 20 تا 30 برای پستانداران دور تر. شما چی فکر می کنید؟؟
راهنمايي نهايي رو ميكنم انتخاب با شما
بقول بابك اكثريت دوربينهاي با بزرگنمايي متغير اسباب بازي اند.
ونگاردها تقلبي اند
اون دو تا هم كه گزاشته بوديد همچنين
صاايران رو بيخيال شيد
بين صاايران و نايت اسكاي قطعآ نايت اسكاي
بنا به تجربه شخصي من دوربين هاي بالاتر از 10 يا حداكثر 12 برابر بزرگنمايي بدرد طبيعت گردان نميخورند و مشكل آفرينند (لرزش دست بسيار محسوس ميشه)
اگه براي رصد پرندگان و طبيعت گردي ميخواين:

تا 80 تومان

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدتا 150 تومان

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدتا 300 تومان

R.min
01-03-2012, 17:43
این چطوره به نظرتون ؟

تو این مایه ها چیز بهتری گیر میاد ؟

Babak
02-03-2012, 12:38
این چطوره به نظرتون ؟

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدتو این مایه ها چیز بهتری گیر میاد ؟

این دوربین همونطور که از ظاهرش مشخصه فانتزیه.
برای چه کاری و چه قیمتی میخواین ؟ من قیمتی ندیدم تو این محصول.

R.min
02-03-2012, 14:02
34 تومنه قیمتش :31: , به نظر میرسه برای داشتن یه دوربین خوب بیشتر از اینها باید پول خرج کرد . این تک چشمی ها هم انگار از 200 شروع میشه به بالا
میخواستم زومش بالا باشه تصویر شفافی هم بده , برای دیدن مناظر اطراف میخواستم . حول حوش 100 تومن اینها چیز به درد بخوری گیر میاد؟؟

Babak
02-03-2012, 14:31
با بوجه پایین زوم دار ممکنه. اما تصویر مناسب و شفاق نه. نتیجه میشه خرجی برای استفاده نکردن ( دور انداختن پول).
زوم بالا واقعا یه افسانه است . مثه این میمونه برین ماشین بخرین و بخاین ماشینتون 1000 کیلومتر در ساعت بره. هست همچین ماشینی اما به درد خیابون و اتوبان نمیخوره. دوربین زوم دار هم هست اما کاربردش محدوده.
طبیعت گرد ها که بیشترین استفاده کنندگان از دوربین ها هستن رنج بزرگنمایی کاربردیشون 7 تا 12 برابر هست. ایده ال 8 تا 10.
کاربرد های خاصی مثل پرنده بینی هست که بزرگنمایی بالا تر رو میطلبه و برای اون هم بزرگنمایی های موجود کمتر از بزرگنمایی های هست که تلسکوپ ها به طور متداول میدن. چرا ؟ چون هدف دید دوربین دید در سطح زمینه. دید افقی بدلیل عبور نور از پر جرم ترین بخش جو ( تلاطم هوای بیشتر، غبار بیشتر، اختلاف دمای بیشتر ) پر اعوجاج ترین تصویر رو میده. نتیجتا فاصله ممکن برای دید مناسب محدوده. اون پرنده بین هم چند کیلومتری رو نگاه نمیکنه. چند 10 تا چند 100 متری خودش رو نگاه میکنه. از اون طرف منجم ها میدونن که وقتی ارتفاع جرمی پایینه دید بشدت پایین میاد و بهترین دید رو زمانی دارن که سوژه رصدی به ارتفاع بالا برسه.
برای کاربردی بودن دوربین روی بزرگنمایی حدود 10 بمونید.
من پیشنهاد میکنم برای شروع و تست این دوربین رو بگیرید. من یکیا از همین همیشه همراهمه. تصویرش نسبت به قیمتش خوبه. خظای کرویت داره که اهمیت چندانی نداره. اگر هم خوشتون نیاد ضرر وحشتناکی نکردین.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] a38)

R.min
04-03-2012, 01:08
این دوربین های صا ایران به نظرتون چطورن با توجه به ایرانی بودن و اینا ؟؟ از نایت اسکای و ونگارد ساخت چین که در بازار موجوده بهترن یا اینکه ......
در مورد اینم یه نظر بدین قیمتشم نمیدونم

shabe.saket
04-03-2012, 20:58
این دوربین های صا ایران به نظرتون چطورن با توجه به ایرانی بودن و اینا ؟؟ از نایت اسکای و ونگارد ساخت چین که در بازار موجوده بهترن یا اینکه ......
در مورد اینم یه نظر بدین قیمتشم نمیدونم

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدتشکر
صا ايران ساخت ايران نيست كارخانه صاايران مدلهاي تال روسيه رو معمولآ مونتاژ ميكنه
يعني مونتاژه ايران نه ساخت واقعي
قدرتهاشون و كيفيتشون در مدلهاي مشابه يكسان ه
بحث توي مدلهاست
چه مدلي از صاايران در مقابل چه مدلي از ماركهاي ديگه
البته از همه اينها بهتر مسلمآ دوربينهاي ژاپني و آلماني ه.....

kiuna
26-03-2012, 14:55
من یه دوربین چشمی می خوام که هم کیفیت خوبی داشته باشه و
باهاش بشه اسمان رو هم نگاه کرد و همین طور برای طبیعت گردی
تو شب هم برای اسمون دید خوبی داشته باشه
تا 400-500 تومن

mojiran2
26-03-2012, 14:59
موضوع خنده دار اینکه باز دوربینم تصویر رو دو تا نشون میده . واقعا عجیبه ! راهی هست بشه ایراد رو برطرف کرد؟آسمان شب گفته بود که مشکل از پیچ ریگلاژش بود . این پیچ ریگلاژ کجاست ؟ نمیشه دوباره تنظیمش کرد بدون فرستادن مجدد؟

mojtabaazizi
14-04-2012, 23:28
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]دوربین/دوربین-دو-چشمی/item/12170-دربین-دوچشمی-10X50-UpcloseNF-از-کمپانی-Celestron ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86%2F%D8%AF%D9%88%D 8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C%2Fitem%2F12170-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C-10X50-UpcloseNF-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D9%85%D9%BE%D8%A7%D9%86%DB%8C-Celestron)

این تکنولوژی NF چرا تو بقیه دوربین ها بکار نرفته؟
کسی تجربه استفاده از این مدل رو داشته؟

shabe.saket
16-04-2012, 12:59
عذر ميخوام بچه ها دير شد

من یه دوربین چشمی می خوام که هم کیفیت خوبی داشته باشه و
باهاش بشه اسمان رو هم نگاه کرد و همین طور برای طبیعت گردی
تو شب هم برای اسمون دید خوبی داشته باشه
تا 400-500 تومن

يه دوربين عالي ژاپني ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

دومين ژاپني ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Celestron هميشه محبوب ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

William Optics كه دوسش دارم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 8%AA%DB%8C%DA%A98x42-%D9%88%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D9%BE%D8%AA%DB%8C%DA%A9-William-Optics)

موضوع خنده دار اینکه باز دوربینم تصویر رو دو تا نشون میده . واقعا عجیبه ! راهی هست بشه ایراد رو برطرف کرد؟آسمان شب گفته بود که مشکل از پیچ ریگلاژش بود . این پیچ ریگلاژ کجاست ؟ نمیشه دوباره تنظیمش کرد بدون فرستادن مجدد؟

بستگي به مدل داره
معمولآ داخل دوربين قبل از انكساردهنده توي بطنش هست
اگه داخلش بود كار تخصصي ه و بفرست شركت

amirkunglao
22-05-2012, 12:14
سلام
شما یه تلسکوپ با قطر بزرگ آینه رو (با تجهیزات کم مثل دابسونی ها) بیشتر ترجیح میدید یا یه تلسکوپ با تجهیزات بالا (گوتو-مقر-...) ولی با قطر آینه یا عدسی کم؟؟؟؟(قیمت رو مساوی فرض کنین)
ممنون میشم جواب بدید.

مرتضی nvcd
23-05-2012, 21:02
اگه بخوای عمق اسمان رو ببینی و سحابی های کم نور هم از توش راحت دیده بشن ... همون دهانه بزرگ

ولی اگه بخوام عکاسی کنم و سیارات رو رصد کنم و ... از سیستم های کوچکتر ولی با مقر استوایی و موتور

همه چی بستگی به شرایط رصدی شما داره

amirkunglao
26-05-2012, 14:05
اگه برامون شفافیت و وضوح (بیشتر برای رصد سیارات) مهم یاشه دومی بهتره نه؟؟

مرتضی nvcd
26-05-2012, 19:00
اگه شفافیت مهم باشه ... قطر بزرگتر مهمه و بزرگنمایی چندان بدرد نمی خوره

sinaxex
17-06-2012, 13:02
باسلام خدمت دوستان
قصد خرید یک تلسکوپ رو دارم که بیشتر مد نظرم عکاسی زمینی هست اما عکاسی اسمانی در حد سیارات نزدیک رو هم اگر امکان اش باشه چه بهتر
پس از تحقیق به این نتیجه رسیدم که تلسکوپ های شکستی مناسب کار بنده هست قیمت تلسکوپ های اسکای واچر کامار و... رو هم در اوردم و ولی از طرفی تو سرچ ها به این جملات بسیار برخورد کردم که این تلسکوپ ها اصلا کیفیت خوبی ندارند!
شما تو این بودجه چه تلسکوپی معرفی میکنید؟ (ضمنا اسکای واچر 70 میلیمتری ایش 250 و 80 میلیمتری ا یش هم 300 هزار تومان هست)
ایا تو این بودجه از اسکای واچر مدل بهتری هم هست تو بازار ؟

mojiran2
17-06-2012, 14:19
سلام . دنبال تلسکوپ شکستی برای رصد و بعدا عکاسی میگردم .عکاسی از سیارات هم مهم نیست . کلا چند تا سیاره بیشتر نداریم که بشه با تلسکوپهای فوق دید مهم عکاسی از سحابی و خوشه ها و کهکشانهاست
آپو ظاهرا برای اینکار خوبه اما آپو 120 م م اسکای واپر که گرونه .
100 م م که ظاهرا نسبت کانونیش بالا هست و ظاهرا بدرد عکاسی نمیخوره [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] .
میمونه 80 م م که ظاهرا قیمت خوبی هم داره و نسبت کانونیشم خوبه . آیا تلسکوپ فوق بدرد رصد و عکاسی میخوره ؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
بین این تلسکوپهایی که گفتم و تلسکوپهای زیر کدوم رو ترجیع میدیدن ؟

منظورم کوتاه و بلند بودنشونه و مقر مهم نیست .
آیا بهتر نیست الان 150 م م رو بگیرم البته لوله بلندش رو اگه موجود باشه و بعدا که بودجه داشتم 120 م م آپو رو بخرم ؟
متشکرم .

sinaxex
18-06-2012, 13:23
آیا تلسکوپ اسکای واچر 114 میلیمتری نیوتیونی (بازتابی) با پایه مقر استوایی مناسب برای عکاسی مناسب هست دوستان؟
با توجه به اینکه فاصله کانونی ایش 500 هست و زیاد بالا نیست به درد کار من یعنی عکاسی زمینی میخوره؟

emoradi
25-06-2012, 08:13
باسلام خدمت دوستان
قصد خرید یک تلسکوپ رو دارم که بیشتر مد نظرم عکاسی زمینی هست اما عکاسی اسمانی در حد سیارات نزدیک رو هم اگر امکان اش باشه چه بهتر
پس از تحقیق به این نتیجه رسیدم که تلسکوپ های شکستی مناسب کار بنده هست قیمت تلسکوپ های اسکای واچر کامار و... رو هم در اوردم و ولی از طرفی تو سرچ ها به این جملات بسیار برخورد کردم که این تلسکوپ ها اصلا کیفیت خوبی ندارند!
شما تو این بودجه چه تلسکوپی معرفی میکنید؟ (ضمنا اسکای واچر 70 میلیمتری ایش 250 و 80 میلیمتری ا یش هم 300 هزار تومان هست)
ایا تو این بودجه از اسکای واچر مدل بهتری هم هست تو بازار ؟

سلام به همه

با اجازه بزرگان جمع،
تلسکوپهایی که رو که معرفی کردید چون از نوع کروماتیک هستند معمولا خطای رتگی زیادی دارند و در عکاسی چه از آسمان شب و چه از طبیعت و مناظر زمینی نویزهای رنگی شدیدی در عکس به جا میگذارند، پیشنهاد من به شما دوست عزیز استفاده از دوربینهای طبیعت گردی و یا استفاده از تلسکوپهای ماکستوف کاسگرین هست که قیمت مناسبی نیز دارند.
شاید این بحث پیش بیاد که این سری از ابزارها نسبت کانونی بالایی دارند و به کار عکاسی زمینی نمیخورند و باید گفت که میشه با یک کاهنده فاصله کانونی (focal reduser) این مشکل رو نیز تا حدودی رفع کرد

emoradi
25-06-2012, 08:19
سلام . دنبال تلسکوپ شکستی برای رصد و بعدا عکاسی میگردم .عکاسی از سیارات هم مهم نیست . کلا چند تا سیاره بیشتر نداریم که بشه با تلسکوپهای فوق دید مهم عکاسی از سحابی و خوشه ها و کهکشانهاست
آپو ظاهرا برای اینکار خوبه اما آپو 120 م م اسکای واپر که گرونه .
100 م م که ظاهرا نسبت کانونیش بالا هست و ظاهرا بدرد عکاسی نمیخوره [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] .
میمونه 80 م م که ظاهرا قیمت خوبی هم داره و نسبت کانونیشم خوبه . آیا تلسکوپ فوق بدرد رصد و عکاسی میخوره ؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
بین این تلسکوپهایی که گفتم و تلسکوپهای زیر کدوم رو ترجیع میدیدن ؟

منظورم کوتاه و بلند بودنشونه و مقر مهم نیست .
آیا بهتر نیست الان 150 م م رو بگیرم البته لوله بلندش رو اگه موجود باشه و بعدا که بودجه داشتم 120 م م آپو رو بخرم ؟
متشکرم .

سلام

خدمت شما دوست عزیز عارضم که اگه برای عکاسی میخوای استفاده کنی دنبال شکستی های کروماتیک نباش که اصلا به درد نمی خوره!!
به نظر بنده اگه 100 م م رو با یه کاهنده فاصله کانونی استفاده کنی بهترین گزینه خواهد بود(البته اگه 100 م م آپوکرومات باشه)

majidli
02-09-2012, 21:55
دوستان یه تلسکوپ تا سقف 150 هزار تومن قابل حمل آسان میشه معرفی کنید؟برای دیدن ستاره ها و ماه و کهکشان(اونجایی که بنده هستم کخکشان راه شیری معلوم هستش)امکان عکس برداری هم دارن کلا تلسکوپها یا مدلای خاصی اینجوری هستن.ممنون میشم راهنمایی کنید چون خیلی مبتدی هستم

Babak
09-09-2012, 20:01
سلام
این تلسکوپ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] A%A9-%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87-%D8%A8%D9%84%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D9%82%D8%B1) حداقل ممکنیه که میشه یه تلسکوپ رو داشت که مناسب باشه و میشه به شکل منطقی باهاش رصد کرد. ارزون تر از این وجود نداره تلسکوپ غیر اسباب بازی.
در جریان باشید ستاره ها توی هیچ تلسکوپی بزرگ نمیشن. فقط تعدادشون بیشتر میشه و نزدیک تر ها رو میتونید تفکیک کنید. تصویر رنگی هم توی آسمون دیده نمیشه با تلسکوپ های متعارف. همه تلسکوپ ها رو میشه با ابزار هایی به دوربین وصل کرد. اما اگه منظورتون عکاسی از کهکشان ها و سحابی هاست باید حداقل یک میلیون تومن بودجه برای تلسکوپتون بزراید کنار.

zendegy2
13-09-2012, 11:50
سلام

خوب من چیزی در مورد نجوم نمیدونم اما به اسمان و دیدن اجرام اسمانی علاقه مندم.

راستش میخواستم یه تلسکوپ بخرم تا سقف هشت صد تومن هم پول دارم.

ممنون میشم اگه کمکم کنید..... البته ببخشید شاید امثال من زیاد از این سوال ها کردن و شما جواب دادید اما من وقت خوندن همه پست های قبلی رو نداشتم.

Babak
13-09-2012, 13:00
سلام. بودجه تون مناسبه و تلسکوپ های نسبتا مناسبی میشه باهاش گرفت.
کمی اطلاعات باید بدید از نیاز هاتون و علایقتون. چه انتظار هایی دارین از تلسکوپ، چی میخواین باهاش ببنینو؟ توان حمل و نقل و ابعاد براتون مهمه یا نه. میخواین آسمون رو یاد بگیرین یا صرفا رصد کنید بدون اینکه حوصله یاد گرفتنش رو داشته باشید. رو؟

zendegy2
13-09-2012, 14:00
راستش فعلا قصد یاد گرفتن اسمان را ندارم...فقط چون علاقه دارم دوست دارم یه تلسکوپ بخرم که بتونم باهاش اجرام اسمانی رو واضح ببینم...

نمیخوام که حتما اجرام پر نور باشه....یا اینکه خیلی دور باشه.

یه تلسکوپ میخوام که حملش راحت باشه و اگه بتونه عکس برداری کنه هم خوبه...

خیلی ممنون....

Babak
13-09-2012, 14:54
من پیشنهاد میکنم بهتون یک تلسکوپ گوتو تهیه کنید. کافیه مشخصات محلی ثل ساعت و تاریخ رو به تلسکوپ بدید و 2 تا ستاره رو بهش معرفی کنید. بعد کنترل تلسکوپ در اختیار شماست برای پیدا کردن اجرام.
کوچک و سبک . ساختار اپتیکی بسیار بسیار خوب ماکستوف کاسگرین و قطر دهانه 4 اینچ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]).

میتونید برای دیدن منظره و طبیعت هم ازش استفاده کنید.

باهلش میتونید به روش های مخصوصش از ماه خورشید ( همچنین انواع گرفت ها) سیارات و مناظر عکاسی کنید. برای عکاسی از اجرامی عمقی اسمان مثل کهکشان ها مناسب نیست. ( اون نوع عکاسی هم راحت نیست)

zendegy2
13-09-2012, 15:05
من پیشنهاد میکنم بهتون یک تلسکوپ گوتو تهیه کنید. کافیه مشخصات محلی ثل ساعت و تاریخ رو به تلسکوپ بدید و 2 تا ستاره رو بهش معرفی کنید. بعد کنترل تلسکوپ در اختیار شماست برای پیدا کردن اجرام.
کوچک و سبک . ساختار اپتیکی بسیار بسیار خوب ماکستوف کاسگرین و قطر دهانه 4 اینچ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]).

میتونید برای دیدن منظره و طبیعت هم ازش استفاده کنید.

باهلش میتونید به روش های مخصوصش از ماه خورشید ( همچنین انواع گرفت ها) سیارات و مناظر عکاسی کنید. برای عکاسی از اجرامی عمقی اسمان مثل کهکشان ها مناسب نیست. ( اون نوع عکاسی هم راحت نیست)

ببخشيد من اينقدر سوال ميكنم

من زنگ زدم اختر نما توى شيراز گفتن كه ما فقط تلسكوپ دست دوم داريم و يه دونه به من معرفى كردن كه هشت صد تومن بود و اينكه شيش اينچه. حالا اطلاعات دقيق ازش ندارم. به نظر شما بخرم يا صبر كنم؟

Babak
13-09-2012, 15:12
تلسکوپ دست دوم رو فقط از کسی بخرید که میشناسید و اصلا پیشنهاد نمیکنم شما که ماهر نیستین در استفاده از تلسکوپ یه دست دو رو بخرید.

zendegy2
13-09-2012, 15:22
ببخشيد اين تلسكوپى كه شما معرفى كردين صفحه اش چهار اينچه. به نظرتون كوچيك نيست؟ ميتونه نور كافى رو جذب كنه؟

Babak
13-09-2012, 16:05
خب به جاش حمل ونقل راحتی داره.
این رو هم میتونید امتحان کنید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

و اگر سایز دهنه تلسکوپ براتون مهمه میتونید یه دابسونی 8 اینچ بگیرید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) با همین حدود قیمتی که دارید .

ZeroNetizen
13-09-2012, 18:08
سلام
این تلسکوپ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] A%A9-%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87-%D8%A8%D9%84%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D9%82%D8%B1) حداقل ممکنیه که میشه یه تلسکوپ رو داشت که مناسب باشه و میشه به شکل منطقی باهاش رصد کرد. ارزون تر از این وجود نداره تلسکوپ غیر اسباب بازی.
در جریان باشید ستاره ها توی هیچ تلسکوپی بزرگ نمیشن. فقط تعدادشون بیشتر میشه و نزدیک تر ها رو میتونید تفکیک کنید. تصویر رنگی هم توی آسمون دیده نمیشه با تلسکوپ های متعارف. همه تلسکوپ ها رو میشه با ابزار هایی به دوربین وصل کرد. اما اگه منظورتون عکاسی از کهکشان ها و سحابی هاست باید حداقل یک میلیون تومن بودجه برای تلسکوپتون بزراید کنار.

سلام
من هم میخوام برای شروع این تلسکوپ رو بخرم
میشه راهنمایی کنید از کجا بخرم؟ (اگر فروش اینترنتی و مطمئن باشه خیلی بهتره)

sinaxex
23-10-2012, 20:49
سلام
من هم میخوام برای شروع این تلسکوپ رو بخرم
میشه راهنمایی کنید از کجا بخرم؟ (اگر فروش اینترنتی و مطمئن باشه خیلی بهتره)

تلسكوپ هاي اسكي واچر رو ميتونيد از سايت اسمان شب تهيه كنيد و تلسكوپ هاي سلسترون رو هم از آوااستار
من خودم به شخصه سلسترون رو به اسكي واچر ترجيح ميدم هم كيفيت بدنه و هم كيفيت اپتيك اش بهتر هست
حداقل هم براي لوله يك لوله ٨٠ ميليمتري شكستي پيشنهاد ميشه گويي اگر بتونسد هزينه كنيد ٩٠ بخريد خوب بهتره
اگر دنبال عكاسي هم نيستيد لوله با دهانه بزرگتر بازتابي( به نسبت بازتابي از شكستي ارزان تر هست) انتخاب كنيد

mahdi-xbox
27-11-2012, 14:57
با سلام...
بعد مدت ها برگشتم...
مدتي قبل اينجا اومده بودم و آقاي babak عزيز من رو راهنمايي كردن و براي خريد يك 6 اينچي بازتابي مصمم شدم...
اون موقع حدود 600 الي 650 فقط خود تلسكوپ آب ميخورد...بنا به اظهار مشاور سايتي كه برا خريد تماس گرفته بودم اون مدل به چند چيز ديگه نياز داشت مثل لنز براي بزرگنمايي بيشتر و يا ----- براي آلودگي هوا...
آخر هم دست دست كردم و بعد مدتي دوباره زنگ زدم و گفتند ديگه ازون مدل نميارن!
حالا مني كه تابحال تجربه كار با تلسكوپ هاي بزرگ رو ندارم(البته قبلا يكي دست ساز خودم ساخته بودم)براي استارت ميشه چيزي خريد حول و حوش 600 تومان؟
بيشتر استفاده بعنوان عكاسي مد نظرم هست...فعلا همين 600 تومان بودجم هست و شايد در آينده نزديك بيشتر هم بشه...
حال پيشنهاد شما چيه؟
1.براي شروع بعنوان منجم اماتور ميتونم با 600 استارت بزنم؟
2.صبركنم تا بودجم افزايش پيدا كنه و شايد اروزني احتمالي در آينده؟
با سپاس

Babak
27-11-2012, 15:20
بنا به اظهار مشاور سايتي كه برا خريد تماس گرفته بودم اون مدل به چند چيز ديگه نياز داشت مثل لنز براي بزرگنمايي بيشتر و يا ----- براي آلودگي هوا...
فروشنده ها حرفایی میزنن تا جنسشون رو بفروشن. درسته تلسکوپ ابزار هایی جانبی هم داره و با داشتن اونها رصد بهتری داریم. اما بدون اونها هم به حد کافی لوازم لازم همراه تلسکوپ هست.
بودجه شما الان برای تلسکوپی که امکان عکاسی اعماق آسمان رو بده ( عکاسی از سحابی ها کهکشان ها و غیره ... ) کافی نیست. باید حداقل یک و نیم میلیون تومن هزینه کنید.
اما اگه قصدتون فقط عکاسی از ماه و خسوف کسوف و نهخایتا سیارات باشه میشه گزینه هایی مناسبی رو لحاظ کرد.

mahdi-xbox
28-11-2012, 11:45
ممنون آقا بابك..
راستش فكر كنم براي شروع از رصد سيارات و خورشيد شروع كنم بهتر باشه...
اگه امكانش هست گزينه هاي مناسب تا سقف 600 يا كمتر رو معرفي كنيد...
ممنون

Babak
28-11-2012, 12:29
من بهترین پیشنهادی که میتونم به شما بدم یه دابسونی 6 اینچه. هم برای رصد سیارات مناسبه و هم رصد اجرام اعماق آسمان. فعلا باهاش عکاسی از ماه و سیارات میتونید داشته باشید و بدون تکرار هزینه بعدا براش یه مقر استوایی موتور دار بگیریو شروع کنید عکاسی جدی نجوم رو.
قیمت حدود 650
برای رصد خورشید به فیلتر مایلار سایز کوچیک بگیرید براش حدود قیمت 20 هزار تومن.

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-12-2012, 01:58
سلام دوستان . بنده چند سوال در مورد عدسیهای تلسکوپها دارم که یکی یکی میپرسم : دو تا عدسی محدب داریم قطر هر دو بیست سانته . اما یکیش کانونش در فاصله ی یک متری هست و دیگری در فاصله ی سی سانتی . فرق این دو در عمل کرد چیه ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-12-2012, 12:19
سلام دوستان . بنده چند سوال در مورد عدسیهای تلسکوپها دارم که یکی یکی میپرسم : دو تا عدسی محدب داریم قطر هر دو بیست سانته . اما یکیش کانونش در فاصله ی یک متری هست و دیگری در فاصله ی سی سانتی . فرق این دو در عمل کرد چیه ؟سلام . سوالش سخته یا واضح نیست ؟

Babak
07-12-2012, 12:40
فرقش رو در عملکرد تلسکوپ میپرسید ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-12-2012, 13:39
فرقش رو در عملکرد تلسکوپ میپرسید ؟سلام . بله در تلسکوپ اگر عدسی جلوئی هر دو هم قطر باشند اما یکی فاصله ی کانونیش یک متر و دیگری 30 سانت باشه چه فرقی داره عملکردشون .سوال دوم : اگر فاصله های کانونیشون یکی باشه اما قطر یکی 30 سانت و قطر دیگری 60 سانت باشه عملکردشون چه فرقی با هم داره ؟با تشکر از وقتتون

Babak
07-12-2012, 13:53
سلام
فاصله کانونی عنصر خیلی مهمی نیست توی تلسکوپ ها. هر دو ثال شما با چشمی های متفاوتی البته میتونن به بزرگنماییی های مشابه برسن. اونی که فاصله کانونی بلند تری داره راحت تر و با کیفیت بهتری میشه در بزرگنمایی بالا ازش استفاد ه کرد و اونی که فاصله کانونی کمی داره در بزرگنمایی پایین بهتر جواب میده. ( تاکید که هر دو صقف نهایی کاملا یکسانی برای بزرگنمایی دارن) . تلسکوپ با فاصله کانونی پایین بیشتر مناسبه برای رصد اجرا م گسترده (مثل خوشه های باز ) و تلسکوپ با فاصله کانونی بلند خیلی مناسبه برای رصد اجرامی که نیاز به بزرگنمایی بالا دارن ( مثل سیارات) . همه تلسکوپ ها نوعی خطای اپتیکی دارن. خطای متداول تلسکوپ های شکستی ابیراهی رنگیه. این خطا در فاصله کانونی های کوتاه محصوص تر میشه.
به طور کلی ساخت تلسکوپ با فاصله کانونی کوتاه دشوار تره و خطا ها بیشتر خودشون رو نشون میدن. خصوصا وقتی تولید کننده اهل تولید با کیفیت بالا نیست بهتره سراغ اپتیک های با فاصله کانونی بلند بریم.
یه نکته درباره عکاسی نجومی . در عکاسی نجومی این گزینه فاصله کانونی خیلی مه میشه. هم در تعیین میدان دید شما و مهم تر از اون تعیین دیافراگم شما. هر چه فاصله کانونی کوتاه تر باشه دیافراگم پایین تر میاد و نتیجتا در مدت زمان کمتری میشه عکاسی کرد. تلسکوپ های با دیافراگم پایین به دلیل اینکه ساختشون دشوار تر هست عموما گرون تر هستن.

بخش دوم سوال شما مربوط به قطر دهانه متفاوت. دو نمونه شما زمین تا آسمون با هم فرق میکنن. در زمان خرید تلسکوپ مهمترین ملاک انتخاب همین قطر دهانه است. هر چی قطر عدسی یا ایینه تلسکوپ شما بیشتر باشه به همون نسبت نور گیری, بزرگنمایی, کیفیت تصویر و ... تلسکوپ شما افزایش پیدا میکنه.

asauniverse
21-12-2012, 04:43
با سلام
دانشجوی رشته فیزیک هستم / دانشگاه سلیمانیه:n26:
پیشنهاد کردم که برای دانشگاه یه تلسکوپ بخرن :n28:، که قبول کردن:n19: و بودجه رو ٢٥٠٠ دلار قرار دادن :thumbsup:و چون اون روز چند تا دستگاه دیگه برای آزمایشگاه ها میخریدن با عجله گفتن که یه مدل بدم بهشون
من هم اون وقت این مدل به اضافه ی جی پی اس تو ذهنم بود و گفتم این رو بخرن :
Celestron c9.25 sgt

ولی خوشبختانه خریدشون یه دو هفته عقب افتاده
حالا از شما استاید محترم بویژه آقا بابک میخوام که راهنمایی کنن ، شاید بتونم نظرشون رو عوض کنم و و یکی از این دو تا رو بخرن :
CPC 1100 GPS (XLT) Computerized Telescope

یا
Orion SkyQuest XX14g GoTo

به نظر شما برای یک دانشگاه که بیشتر کار با تلسکوپ رصد هستش کدوم مدل خوبه ؟ با در نظر گرفتن اینکه حتما باید سیستم گو تو داشته باشه و آبجکت رو مدام تراک بکنه ، چون تقریبا ١٠٠ داشجو رو نمیشه هر دو سه دقیقه یک بار براشون تلسکوپ رو تنظیم کرد رو آبجکت ! :3::24:

آیا اگه قبول نکردن و همون c9.25 رو خریدن ، کم نمیاره ، منظورم اینه کافییه برای یک دانشگاه ؟
و اگه میتونید جواب این سٶالها رو هم بدید خیلی ممنون میشم :
فرق c9.25 با cpc 1100 در چه حدییه تو جزئیات سیاره ها و اجرام اعماق آسمان ؟ خیلی محسوسه ؟
من خودم یه ٨ اینچ دابسونی دارم که بامشاوره ی شما خریدم ، ولی آیا جزئیاتی که میشه با اون c9.25 دید و کیفیت تصاویر ، هم اعماق آسمان و هم سیاره ها خیلی با ٨ اینچ من فرق داره ؟ در چه حدی ؟
و در آخر کدام یک رو پیشنهاد میدید cpc 1100 یا orion xx14g goto ؟ کدوم یک رصد و جزئیات بهتری رو هم برای اعماق آسمان و هم برای اجسام نزدیک نشون میدن ؟؟
و آیا اون سیستم گو تو اوریون ١٤ اینچ دابسونی مثل همون سیستم های گو تو هست که بر روی اونهای سلسترون هست ؟ خودش اتوماتک آبجکت رو تراک میکنه ؟
و در آخر اینکه من که تجربه ندارم میتونم cpc 1100 رو خودم قطعاتش رو ببندم بدون مشکل ؟
با تشکر :n16:

Babak
22-12-2012, 21:00
سلام
اگر کار شما میخواد فقط رصد باشه من گزینه دابسونی گوتو رو پیشنهاد میدم

منظورتون همینه درسته : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خودم تجربه رصد مستمر با 14 اینچ گوتو دابسونی رو دارم و میدونم چه غوغاییه این تلسکوپ. همه گوتو ها ترک میکنن و در تمام مدت رصد تصویر رو توی کادر نگه میدارن. و یه نکته ایده ال دارن. همه گوتو ها جز گوتو های دابسونی در صورتی که بعد از تنظیمات گوتو ( الاین ستاره ای) کوچکترین دستی به لوله شون بخوره باید دوباره الاین بشن. که خب این اتفاق عادیه ای توی رصد های عمومی و قطعا افراد بی تجربه تلسکوپ رو تکون میدن. اما دابسونی ها گوتو هر بلایی سر لوله شون بیاد بدون مشکل کارشون رو ادامه میدن . یعنی حتی اگه شما در حالی که تلسکوپ کاملا تنظیم شده دستی ( مثل دابسونی خودتون) اقدام کنید به جستجوی یک جرم باز هم گوتو میتونه به کارش ادامه بده. خب این برای رصد های عمومی عالیه.

اما اگه قصد شما در کنار رصد کار تحقیقاتی هم هست یک سیستم سمت ارتفاعی مثل دابسونی نمیتونه گزینه مناسبی باشه و خیلی مناسب تره برید سراغ مقر های استوایی.
با این وصف من اگر محدود بودم بین گزینه های انتخابی شما میرفتم سمت گزینه اول که 9.25 هست. با وجود کوچکتر بودن که البته موثره در دید اما کارایی بیشتری داره به واسطه مقرش.
با بودجه 2500 دلار این :
و اگه میشه بالاتر برد تا 4000 دلار این :

درباره تفاوت 9.25 با 11 . از زمین است تا آسمان. یادتون باشه ابن اختلاف در قطر که حدود دو اینچه در مساحتی حدود 40 درصد بیشتر میده.

در نهایت اگر دانشگاه با تغییر محصول موافقت نکرد تلسکوپ 9.25 گزینه خوبیه و باز هم تصاویر فوق العاده ای به شما میده.

یه نکته برای یاداوری. تلسکوپ شما به وصایل جانبی احتیاج داره که قطعا همراه تلسکوپ نیست. همراهش فیلتر الودگی نوری بگیرید ( اگر در محیط شهری پر نور قرار کار کنه تلسکوپ فیلتر اولترا بلاک براش بگیرید) تعدادی چشمی میخواین برای بزرگنمایی ها و میدان دید های بالاتر و پایین تر. منبع تغذیه بعید میدونم همراه تلسکوپ باشه. خوبه به فکر فیلتر خورشیدی هم براش باشید. و همخط کننده هم حتما لازم میشه ( خصوصا برای دابسونی)

asauniverse
22-12-2012, 21:25
فهمیدم ولی اگه میشه لینک اون لوازم جانبی رو بدید خیلی خیلی ممنون میشم ، مخصوصا اگه همش با هم تو یه کیت باشه ، چون یه کم گیر میدن برای خرید به صورت جدا
و خوب من سعی میکنم قانعشون کنم که celestron c11-sgt رو بخرن .
و یه سٶال دیگه اینکه آیا برای مقایسه وضوح و جزئیات دید در تلسکوپ مثلا یه اشمیت گاسکرین ٩.٢٥ اینچی با چه دابسونی مقایسه میشه ؟ (مثلا با c11 sgt همون چیزی رو میبینم که با ١٢ اینچ دابسونی خواهم دید ؟)
منظورتون رو از منبع تغذیه نفهمیدم ! (اگه نباشه چی میشه ؟؟؟ ) یعنی اگه بخوایم تلسکوپ رو یه جایی استفاده بکنیم که برق شهری وجود داشته باشه با همون لوازمی که خودش همراهش داره، نمیشه ؟
و در مورد چشمی هم اگه اون کیت بالایی که همه لوازمی که گفتید با هم نبود من سعی میکنم که کیت سلسترون رو پیشنهاد بدم ، میدونم که ٢" بهتره ولی آیا هم ٢" و هم ١.٢٥" به c9.25 وc11 میخوره ؟؟؟ اگه نشد همون چشمی c11 یا c9.25 اشمیث گاسکرین که با خودش میاد چطوره ؟ با تنها اون نمیشه همه کاری انجام داد :n03: ؟!
با تشکردوباره

Babak
22-12-2012, 23:43
سلام تلسکوپ فقط یک چشمی 25 میلیمتر همراهشه که خب معنی نداره این.
من اینها رو ضروری میدونم.
این برای چشمی و فی لتر ها : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
این برقش که همراهش نیست اما میتونید از هر اداپتور مشابه ی هم استفاده کنید : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
این همخط کننده خصوصا که تو جایی که هستید بعید میدونم کسی بتونه کمکی باشه برای حلش ( البته خیلی هم استراتژیک نیست) : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اگه جایی که هستید هم الودگی نوری زیاده این فی لتر : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

درباره سوال دو. اگه تلسکوپ خوب ساخته شده باشه تشخیص اختلاف زیاد راحت نیست. مشکل عموم نیوتونی ها ( و دابسونی ها البته) اینه که کارخونه ها سعی میکنن تا حد امکان ارزون تمومش کنن. در واقع کاسگرین و دابسونی هر دو بازتابی هستن و دارای خطای یکسان . حالا تیغه تصحیح کننده اشمیت ها بخشی از این خطا ها رو تصحیح میکنه. که برای نیوتونی ها هم میشه این تصحیح کننده رو خریداری کرد روی چشمی نصب میشه. پس در واقع در شرایط دید یکسان میتونید انتظار تصویر نسبتا مشابهی رو داشته باشید از یک نیوتونی دابسونی و یک اشمیت کاسگرین . از اون طرف نکته جالب تری رو بگم که فکر نکنید یک اشمیت کاسگرین لزوما تلسکوپ خارق العادیه. اون هم اینکه کمپانی ها به قصد تجاری کردن طول لوله ها رو کوتاه تر از حد استاندارد کردن. و خب این کار باعث افت قابلیت های تصویری این تلسکوپ ها میشه. همچنان اگر انتخاب با من بود برای رصد صرف قطعا میرفتم سراغ دابسونی و فقط در صورتیکه قصد تحقیقاتی ( عکاسی، نور سنجی و ...) داشتم میرفتم سراغ تلسکوپی که روی مقر استوایی نصب شده باشه.

asauniverse
22-12-2012, 23:55
اینا دیگه کی هستن ! یه تلسکوپ ٢٦٠٠ دلاری یه سیم برق و یه آداپتور ٢٧ دلاری همراهش نداره !!!!:n04:
١.نمیشه چشمی ٢" استفاده کرد برای اشمیث گاسکرین ها ؟
٢.اون هم خط کننده برای گاسکرین ها هم بدرد میخوره ؟ به این خاطر میگم چون نوشته بود برای بازتابی ها
٣. نمیشه از باتری استفاده کرد اگه اون آداپتور نباشه ؟
تشکر دوباره و صد باره

Babak
23-12-2012, 00:16
هه هه
همراهش احتمالا یه کابل اتصال به فندکی ماشین داره.
چشمی دو به شرط خرید یک چپقی دو اینچ شدنیه. اون وقت همه چی باید دو اینچ بش مثل فیلتر ها.
من اگه بودم پک 1.25 رو میگرفتم . پکیج کاملتریه.
اشمیت کاسگرین هم یک بازتابیه. چرا از باطری هم میشه استفاده کنید. البته مصرف بالاست. همونطور که گفتم یه اداپتور 12 با امپر مناسب که راحت همه جا پیدا میشه میتونید استفاده کنید.

asauniverse
23-12-2012, 00:25
هههه یه ماشین میبریم پشت بام دانشگاه برای منبع تغذیه !
اگه اینجوری باشه که همون ١.٢٥" اینچ بهتره .
هم خط کننده هم میگیریم .
اضافه کنم که اگه با یه چشمی خوب بشه همچین رصدی مثل این ویدیو از مشتری داشت با c11 واقعا محشره !

حالا نوبت اینه که در مورد پیشنهاد دومم اون هم ساخت رصدخانه بود روی پشت بام کمپ جدید دانشگاه نظر شما رو بپرسم
اینجاهیچ کسی نیست که اصلا بدونه رصدخانه چییه تا بسازدش ، شاید بتونیم یه گنبد درست کنیم که قابلیت چرخش داشته باشه و یه طرفش هم باز بشه (یه چیزهایی تو مایه رصدخانه ) ، به نظر شما می ارزه یه همچین کاری کرد ؟ یا اینکه پیشنهاد بدم که یه اتاق بسازن روی پشت بام دانشگاه که فقط بشه تلسکوپ رو توش نگه داشت ؟ (آخه نمیشه که شش هفت طبقه این تلسکوپ رو هر شب جابجا کرد ! )

Babak
23-12-2012, 14:04
سلام
هیچ وقت همچین تصویری نمیبینی با این کیفیت. توی عکاسی نجومی میشه جزییات خیره کننده ای رو ثبت کردو اما رصد با چشم نمیتونه تا این حد جزییات رو نشون بده.
این عکس نمونه خوبیه از اونچه با چشم میبینید. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

درباره رصد خونه. دسترسی دارین از ایران این کتاب رو تهیه کنید ؟ طراحی و ساخت رصد خانه های کوچک. بار این کتاب و ترکیب جوشکاری و نجاری میشه رصد خونه خوبی ساخت کاربردی و ارزون.
مزیت اصلی رصد خونه برای شما اینه که اگه تلسکوپ استقرار ثابت داشته باشه دیگه لازم نیست هر دفعه از نو الاینش کنید. همیشه اماده رصد میمونه.

asauniverse
23-12-2012, 19:41
خیلی خیلی ممنون آقا بابک ، دستت درد نکنه :n16:

asauniverse
28-12-2012, 22:07
دوباره سلام
چه کارهای جدی بغیر از رصد رو میشه با celestron C11-sgt انجام داد ، مثلا یه چیزی در حد یه کار تحقیقاتی ، مثلا ثبت دیتا در حد یه پژوهش برای کارشناسی ارشد یا دکترا ، هرچقدر هم زمان بخواد مشکلی نیست :n01: میدونم که این تلسکوپ کوچکییه و نمیشه همچین کارهایی رو باهاش انجام داد ، اما با در نظر گرفتن اینکه این پیشرفته ترین لوازم موجود باشه ، چی میشه کرد ؟ به چه لوازم دیگه ای احتیاج خواهیم داشت غیر از خود تلسکوپ ؟ هر کاری که به ذهنتون میرسه و میشه باهاش انجام داد و اسمش رو گذاشت کار تحقیقاتی بگید ، اگه طولانی میشه و نمیشه اینجا گفت لینک بدید یه مقاله یا هرچیزی (انگلیسی یا فارسی) .
با تشکر دوباره

ppeyman
06-01-2013, 20:30
سلام دوستان
من میخاستم تلسکوپ بازتابی CRN 76 700C ( کامار ) رو بخرم
نظرتون در موردش چیه ؟ آیا میشه با این تلسکوپ اجرام مسیه یا NGC رو رصد کرد ؟
ممنون میشم دوستان با تجریه پاسخ بدن

--------------

در مورد اینیکی هم اگه تجربه ای دارید بگید

Babak
06-01-2013, 20:47
سلام
من با کامار کار کردم. از تلسکوپ های ارزونش تا ماکستوف 150 رو مقر استوایی مثلا حرفه ای.
پولتون رو بریزین دور به صرفه تره. کامار مارک درجه 3 چینیه و در واقع هیچ وقت نمیتونید باهاش یه رصد راحت و بی دردسر داشته باشید. تلسکوپ اولی که معرفی کردید حد اکثر میتونید ماه رو باهاش ببینید و بس.
در واقع این کامار و امثالهم ( هامان ، تله ساینس و ... ) که با همین طرح و شکل در عموم اسباب بازی فروشی ها و کتاب فروشی های ایران عرضه میشن یک عامل فراری دادن مردم نسبت به نجومه. کلی پول میدن تلسکوپ رو میخرن بعد هیچ کاری نمیشه باهاش کرد.

شما حد بودجه ات رو مشخص کنی دست ما رو باز تر میکنی برای پیشنهاد

ppeyman
06-01-2013, 21:07
سلام
من با کامار کار کردم. از تلسکوپ های ارزونش تا ماکستوف 150 رو مقر استوایی مثلا حرفه ای.
پولتون رو بریزین دور به صرفه تره. کامار مارک درجه 3 چینیه و در واقع هیچ وقت نمیتونید باهاش یه رصد راحت و بی دردسر داشته باشید. تلسکوپ اولی که معرفی کردید حد اکثر میتونید ماه رو باهاش ببینید و بس.
در واقع این کامار و امثالهم ( هامان ، تله ساینس و ... ) که با همین طرح و شکل در عموم اسباب بازی فروشی ها و کتاب فروشی های ایران عرضه میشن یک عامل فراری دادن مردم نسبت به نجومه. کلی پول میدن تلسکوپ رو میخرن بعد هیچ کاری نمیشه باهاش کرد.

شما حد بودجه ات رو مشخص کنی دست ما رو باز تر میکنی برای پیشنهاد

ممنون از پاسختون
حقیقتش بقیه مارکها با توجه به مشخصات فنیشون خیلی گرون هستند. من نهایتا میتونم تا 500 تومن هزینه کنم
پیشنها شما با توجه با این بودجه چی هست؟

Babak
06-01-2013, 23:32
500 تومن رقم خوبیه.
قبل از پیشنهاد ها رو قیمتت اگه بودجهت به این حدود برسه این بهترین گزینه است :
690 تومن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])یه دابسونی 6 اینچ عالیه این تلسکوپ

576 تومن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) 4.5 اینچ نیوتونی استوایی

550 تومن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 1%DB%8C-%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87-%D8%A8%D9%84%D9%86%D8%AF-Bk909) شکستی 9 سانت سمت‌ارتفاعی

450 تومن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 1%DB%8C-%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87-%D8%A8%D9%84%D9%86%D8%AF-%28%D8%B3%D9%85%D8%AA) همون بالایی یک سانت کوچکتر

این مسیر رو میشه تا حداقل 150 تومن جلو رفت. 150 تومن کمترین قیمته یه تلسکوپ قابل قبوله ( که من تستش کردم) .

hasanpsk
13-01-2013, 20:44
باسلام
یه تلسكوپ تال روسي با مشخصات زير گرفتم:
بازتابي نیوتونی با قطر آینه ایمعادل 4،7 اینچ . دارای سه پايه ای با استقرار استوائی، دو عدد چشمي 10 و 25 میلیمتر و یک عدد لنز بارلو . سایر وسایل جانبی این تلسکوپ عبارتند از جوینده، مبدل دوربین عکسبرداری مخصوص دوربینهای 35mm SLR و صفحه رصد خورشید .
سئوالم اینه که موقع رصد چشمام اذیته چطور میشه مبدلی چیزی نصب کرد بهترو با کیفیت بیشتر ببینم. ماه رو خیلی خوب میبینم واسه بقیه مشکل دارم.

Babak
13-01-2013, 21:34
سلام تلسکوپ خوبی گزفتین

موقع رصد چشمام اذیته

ماه رو خیلی خوب میبینم واسه بقیه مشکل دارم.
این دو جمله که توش دارین مشکلتون رو میگید گویا نیستن. واضحتر بگین مشکلتون رو.

hasanpsk
14-01-2013, 16:23
سلام
حقیقتش کاملا مبتدی هستم انتظار داشتم به عنوان مثال مشتری رو مث لینکی که قبلا به یکی از دوستان داده بودید[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ببینم ولی تصویر رویت شده من مثلا از ونوس یک گوی سیاه هست.و در مورد مابقی اجرام آسمانی هم مشکل دارم از کجا شروع کنم که مث دیدن ماه لذت ببرم . تشکر

HOOSEIN 105
15-01-2013, 23:49
سلام
اول از همه بگم تو نجوم کاملا مبتدیم و هیچ چیز از رصد و غیره نمیدونم:n02:
ولی علاقه غیر قابل توصیفی به دیدن اجرام اسمانی به خصوص سیاره ها و کهکشان ها دارم
سر همین قصد دارم برای اولین رصد یه تلسکوپ عالی بخرم.اونطور که شنیدم با 2 تومن چیز خوبی میشه خرید
ولی میخوام بدونم برای شروع میشه از یک تلسکوپ پیشرفته استفاده کرد؟؟
یا پیشنهاد میدین از یه تلسکوپ 200 تومنی شروع کنم و با رصد کردن و ... اشنا بشم و بعدا اقدام به خرید تلسکوپ پیشرفته تر کنم؟؟؟
قصدم هم اینه که ماه رو با جزئیات بالا و بقیه سیارات و حتی کهکشان ها رو بتونم ببینم
راستی میشه بگین با یه تلسکوپ مثل تلسکوپ نیوتنی 200 میلیمتری سیاراتی مثل زحل و مشتری با چه وضوحی دیده میشن؟؟
ایا با همچین تلسکوپی میشه مشتری رو به و وضوحه دیدن ماه با چشم غیر مسلح دید؟؟

mrm2007
16-01-2013, 00:04
سلام
اول از همه بگم تو نجوم کاملا مبتدیم و هیچ چیز از رصد و غیره نمیدونم:n02:
ولی علاقه غیر قابل توصیفی به دیدن اجرام اسمانی به خصوص سیاره ها و کهکشان ها دارم
سر همین قصد دارم برای اولین رصد یه تلسکوپ عالی بخرم.اونطور که شنیدم با 2 تومن چیز خوبی میشه خرید
ولی میخوام بدونم برای شروع میشه از یک تلسکوپ پیشرفته استفاده کرد؟؟
یا پیشنهاد میدین از یه تلسکوپ 200 تومنی شروع کنم و با رصد کردن و ... اشنا بشم و بعدا اقدام به خرید تلسکوپ پیشرفته تر کنم؟؟؟
قصدم هم اینه که ماه رو با جزئیات بالا و بقیه سیارات و حتی کهکشان ها رو بتونم ببینم
راستی میشه بگین با یه تلسکوپ مثل تلسکوپ نیوتنی 200 میلیمتری سیاراتی مثل زحل و مشتری با چه وضوحی دیده میشن؟؟
ایا با همچین تلسکوپی میشه مشتری رو به و وضوحه دیدن ماه با چشم غیر مسلح دید؟؟

با سلام
ببینید من خودم یک دابسونی ۸ اینچی یا همون ۲۰۰ میلی متر دارم.البته چند تا نکته رو باید بهتون بگم.
۱- در شهرهای بزرگ چندان روی دیدن سحابی ها و امثال اونها حساب باز نکنید به دو دلیل یکی آلودگی نوری بالا دومی هم آلودگی هوا بالا
۲- به ازای هر اینچ قطر تلسکوپ روی بزرگ نمایی حداکٹر ۵۰ برابر حساب کنید
۳- در مورد به وضوح دیدن همانند ماه: خیر کلا نمیتونید به اون وضوح ببینید چون فاصله بسیار بیشتره و اینکه داخل شهر نمیشه بزرگ نمایی رو چندان بالا برد این عکسهایی هم که میبینید با روشهای خاص عکاسی به دست میان و دیدن اونها ازچشمی تلسکوپ ممکن نیست.

در مورد نوع تلسکوپ هم نیوتونی روی پایه دابسونی راحت ترین طرزکار و استفاده رو داره. نیوتونی روی پایه قطبی برای ترک کردن راحت تره ولی موقعیت چشمی اون در خیلی ازحالات جالب و قابل استفاده نیست
یک توصیه هم میکنم، در شهرهای بزرگ انجمن نجوم هست بعضا با حمایت شهرداری ها. یا اونها تماس بگیرید و اگر که شد هماهنگ کنید و قبل ازخرید حتما یک بار اگر که برنامه ای در شب بود شرکت کنید که مبادا انتظار خاصی داشته باشید ونا امید بشید.

Sent from my MT15a using Xparent Blue Tapatalk 2

Babak
16-01-2013, 01:03
سلام
حقیقتش کاملا مبتدی هستم انتظار داشتم به عنوان مثال مشتری رو مث لینکی که قبلا به یکی از دوستان داده بودید[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ببینم ولی تصویر رویت شده من مثلا از ونوس یک گوی سیاه هست.و در مورد مابقی اجرام آسمانی هم مشکل دارم از کجا شروع کنم که مث دیدن ماه لذت ببرم . تشکر

سلام
تلسکوپتون هیچ ایرادی نداره و هموطور که گقتم تلسکوپ خوبیه. شاید اگه چشمی های بهتری براش بگیرید تصویر مناسب تر ی بگیرید ازش.
مشکل چیه اما. میشه لینک اون مطلب که من اون عکس رو توش گذاشتم رو بزارید؟
ونوس ( زهره) الان بد ترین شرایط رصدیشه . در دورترین فاصله است و قطر زاویه ای اش بسیار کم. روی مشتری که الان بهترین شرایطشه تست کنید. اول شب پرنورترین ستاره.
اما اینکه میگید نقطه مشکی دیدین زهره رو احتمالا فوکوس درست نگرفتین. روی ستاره ها فوکوس کنید اول تا ستاره کاملا نقطه بشه. ریزترین نقطه. بعد تلسکوپ رو هدایت کنید روی سیارات. یه اختمال کوچکتر هم اینه که چشمتون فاصله مناسبی از چشمی نداشته.
در نهایت بگم که هیچ چیزی ماه نمیشه. ماه بزرگه و نزدیک و حتی توی تلسکوپ های بد هم خوب دیده میشه.

hasanpsk
16-01-2013, 18:05
سلام
ممنون از راهنمائیتون
یه جا دیدم نوشته بود مبدل تلسکوپ به رایانه ؛ بجای چشمی بشه ار صفحه مانیتور ببینیم. مث رصد از دوربین عکاسی قابل نصب بر روی تلسکوپ.در مورد این مبدل میخواستم بیشتر بدونم . تشکر

Babak
17-01-2013, 00:35
سلام
ممنون از راهنمائیتون
یه جا دیدم نوشته بود مبدل تلسکوپ به رایانه ؛ بجای چشمی بشه ار صفحه مانیتور ببینیم. مث رصد از دوربین عکاسی قابل نصب بر روی تلسکوپ.در مورد این مبدل میخواستم بیشتر بدونم . تشکر

بهش میگن چشمی الکترونیک. در واقع یه وب کم تصحیح شده است که کاملا مناسب برای نصب به جای چشمی طراحی شده. خروجی های تی وی و یو اس بی دارن.
برای رصد ماه و سیارات خوبه. اما اصلا به کار اجرام عمقس آسمان نمیاد.
کاربردش بیشتر برای جاهاییه که میخوان سوژه رصد برای جمعیت بالا نمایش داده بشه. اما از نظر خودم دیدن با خود تلسکوپ لذت به مراتب بالاتری داره.

hasanpsk
17-01-2013, 14:23
سلام ممنون از اینکه وقت میزارین واسه سئوالات .
حقیقتش از مدتی قبل که توی رصد مشکل داشتم (همونطور که قبلا گفته بودم) تلسکوپ رو گذاشتم کنار حالا با راهنمائیهای شما می خوام رصد رو شروع کنم.اول از همه تایپیکی؛مقاله ای چیزی واسط نحوه کار با تلسکوپ رو میخواستم{البته تاحدی که راه بندازم بلدم).
در وهله بعد با توجه به شرایط فصلی و زمانی الان رصد چه سیاره یا اجرامی مناسبه .
بینهایت سپاسگزارم

Babak
17-01-2013, 20:35
الان بهترین شرایط رصدی سیاره مشتریه. تازگی در مقابله بود و هنوز هم شرایطش ایده اله. اول شب پر نورترین ستاره ای که بالا سرتون میبینید مشتریه.
سحابی جبار هم در صورت فلکی جبار (شکارچی) در بهترین موقعیت برای رصده.

اسفند هم یک دنباله دار بسیار پر نور مهمان اسمانه.

hasanpsk
18-01-2013, 00:51
تشکر بابک جان
سایتی یا فرومی هست که در خصوص شرایط رصدی ماهیانه آپدیت بشه؟

Babak
18-01-2013, 01:19
یه خوبش اینجاست :
رصدخانه پی سی ورد: <<<معرفی وقایع نجومی قابل مشاهده در ایران>>> ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اما میتونی نرم افزار رد شیفت رو تهیه کنی و با استفاده از اون خودت رخداد های رصدی پیش رو رو ببینی اونجا.

hasanpsk
19-01-2013, 19:14
سلام بابک جان
نرم افزار redshift7 رو نصب کردم نرم افزار جالبی به نظر میرسه . قسمت لوکیشن جایی هست مکان خودمون رو وارد کنیم چون فقط شهرهای مهم آورده شده؟
من فقط از این نرم افزار همون قسمت رخدادهای رصدی مورد نیازمه؟کدوم قسمت نرم افزار این وقایع قابل مشاهده است؟

jiji_mast
25-01-2013, 11:49
سلام لطفا راهنماییم کنید من یه تلسکوپ ماکستوف 127 گرفتم ولی زیاد از کیفیت تصویرش راضی نیستم میخوام عوضش کنم میخواستم ببینم با همین قطر دهانه ایا شکستی ازاین بهتره یا نه اونم تو بزرگنمایی بالا کیفیت و شفافیتش رو از دست میده میخوام واسه طبیعت هم ازش استفاده کنم خودم نظرم اینکه لوله کوتاه بگیرم ولی میترسم ازاینم بدتر بشه راهنماییم کنید چی بگیرم که بتونم راحت ازش استفاده کنم

Babak
25-01-2013, 12:40
سلام
بزرگنمایی بالا مساویست با افت کیفیت. تنها راه حل هم عدم افت کیفیت هم فقط و فقط افزایش قطر دهانه است. شکستی لوله کوتاه توی بزرگنمایی های بالا خطای رنگ بالایی میده. مگه اینکه از اپوکروماتیک ها استفاده کنید که خب خیلی گرون ترن. قطها یک آپو با سایز مشابه ماکستوف تصویر شفاف تر و پارپ تری میده اما احتمالا با اختلاف قیمت 10 - 20 برابری. این اختلاف قیمت رو بزراید یه ماکستوف بزرگتر ( مثلا 180 ) بگیرید منتقی تره.
شما واقعا چه هدفی دارید از بزرگنمایی ؟ بزرگنمایی تلسکوپتون رو یک بار با بزرگنمایی بزرگترین دو چشمی ها مقایسه کنید. 25 برابر دو چشمی کجا. 250 برابر تلسکوپ شما کجا.
در نظر داشته باشید ما در دید افقی ( دید منظره ) بد ترین دید ممکن رو دارم. نور از غلیظ ترین و پر غبار ترین بخش جو عبور میکنه تا به تلسکوپ و چشم برسه.

jiji_mast
25-01-2013, 13:42
بنظر شما من تلسکوپم رو با شکستی اکروماتیک تو همین سایز عوض کنم یا نه ؟اصلا شکستی تصویرش از این بهتره یا فرقی نداره ؟البته میدان دیدش بازتره شایدم بخاطر همون من با ماکستوف راحت نیستم

Babak
25-01-2013, 14:14
راستش به نظر من نه. ماکستوف جزو کم خطا ترین تلسکوپ هاست. شاید مشکل همون میدان دید باشه. میتونید با یه چشمی بهتر ( با میدان دید بالا ) تا حدودی مشکل رو حل کنید.
از کجا خریدید تلسکوپ رو ؟

jiji_mast
25-01-2013, 19:49
پس بنظر شما چشمی مشکل رو تا حدی حل میکنه چشمی مناسب چی پیشنهاد میکنین ؟.من الان یه چشمی 28 دارم با یه چشمی زوم . تلسکوپ رو از اسمان شب گرفتم

Babak
25-01-2013, 20:09
بهترین پیشنهادم اینه که برید همونجا و ازشون بخواید که یک تلسکوپ شکستی رو براتون تست بگیرن. تلسکوپتون هم که کوچیکه. اونم ببرید و برای چشمی هم ازش تست بگیرید. چشمی ها غیر از موضوع فاصله کانونی یه پارامتر مهم دیگه هم دارن که میدان دید رو مشخص میکنه. ترجیحا میدان دید بالای 70 درجه رو انتخاب کنید. بد نیست که چشمی دو اینچ رو هم تست کنید براش. اما حتما امتحانش کنید بعد خرید کنید.

jiji_mast
25-01-2013, 21:30
ممنون از راهنماییتون.

felakat987654321
26-01-2013, 00:31
سلام آقا بابک گل
من میخوام یه دابستونیه 8 اینچی بگیرم برای عکاسی
سوالم اینه که با چه مدت زمان نور دهی و با بالاترین ایزو 6400 میتونم باهاش بدون حرکت عکس بگیرم ؟ با دوربین 60 دی کنون
راستش میخوام فعلا اینو بگیرم و بعداً یه پایه استوایی بگیرم

Babak
26-01-2013, 00:37
سلام
البته بستگی داره از کجای آسمونه این زمان. دور قطب سرعت کمتره و استوای سماوی بیشترین سرعت.
اما در کل فکر میکنم حداکثر یکی دو ثانیه میتونید نور دهی کنید. بعید میدونم ستاره ای ثبت شه . با سمت ارتفاعی عکاسی طولانی مدت شدنی نیست.

felakat987654321
26-01-2013, 00:56
سلام
البته بستگی داره از کجای آسمونه این زمان. دور قطب سرعت کمتره و استوای سماوی بیشترین سرعت.
اما در کل فکر میکنم حداکثر یکی دو ثانیه میتونید نور دهی کنید. بعید میدونم ستاره ای ثبت شه . با سمت ارتفاعی عکاسی طولانی مدت شدنی نیست.

آقا بابک اگه صفحه ی 106 همین تاپیکو یه نگاهی بندازین بد نیست قبلا هم مزاحمتون شده بودم
آخه از یکی شنیده بودم که 8 اینچی ها نور دهیشون زیاده و نیاز به زمان نور دهی زیاد ندارند
راستی هنوز اون نیوتونی 150 میلیمتریتونو دارین که با EQ3 مچش کرده بودین و به منم همونو پیشنهاد کرده بودین بگیرم

با همون پایه نیوتونی 150 میلیمتری بگیرم یا 8 اینچی
مرسی

Babak
26-01-2013, 01:48
خب پست قبلی کامله تقریبا.
با دابسونی نمیتونید عکس بگیرید جز از ماه و سایارت پر نور. اما برای رصد بهترین گزینه است. جدا از اینکه میتونید فعلا و الان دابسونی رو بگیرد بعد ها برای یه پایه استوایی خوب بگیرید و عکاسی کنید.
اما با 6 استوایی خودم میتونید عکس های ابتدایی و ساده بگیرید از اجرام عمقی متعارف آسمان. هر چند توی صفحه 106 گفتم که به روش هایی میتونید عکس های خوبی بگیرید باهاش اما چون زحمت زیاد و شانس خوب میخواد ترجیح میدم نظرم رو تغیر بدم. میتونید باهاش عکس بگیرید اما نه خارق العاده ( مگه اینکه شدیدترین شکل زحمت بکشید) . البته برای شروع و تمرین خیلی خوبه اما انتظار بالایی نداشته باشید.

من اگر انتخاب کننده باشم و الان بخوام یه تلسکوپ بگیرم به قصد رصد ترجیح میدم دابسونی بگیرم.

این یه عکس معمولی از کهشکان اندرومدا. همچین عکس هایی رو راحت میشه گرفت با این اپتیک

felakat987654321
26-01-2013, 15:33
خب پست قبلی کامله تقریبا.
با دابسونی نمیتونید عکس بگیرید جز از ماه و سایارت پر نور. اما برای رصد بهترین گزینه است. جدا از اینکه میتونید فعلا و الان دابسونی رو بگیرد بعد ها برای یه پایه استوایی خوب بگیرید و عکاسی کنید.
اما با 6 استوایی خودم میتونید عکس های ابتدایی و ساده بگیرید از اجرام عمقی متعارف آسمان. هر چند توی صفحه 106 گفتم که به روش هایی میتونید عکس های خوبی بگیرید باهاش اما چون زحمت زیاد و شانس خوب میخواد ترجیح میدم نظرم رو تغیر بدم. میتونید باهاش عکس بگیرید اما نه خارق العاده ( مگه اینکه شدیدترین شکل زحمت بکشید) . البته برای شروع و تمرین خیلی خوبه اما انتظار بالایی نداشته باشید.

من اگر انتخاب کننده باشم و الان بخوام یه تلسکوپ بگیرم به قصد رصد ترجیح میدم دابسونی بگیرم.

حالا سوالم اینه که نیوتونی 150 میلیمتری بگیرم یا دابستونی 8 اینچی برای شروع که بعد ها هم یه پایه خوب بگیرم برای عکاسی

Babak
26-01-2013, 15:53
داب 8 بگیرید .

majid_1364
26-01-2013, 21:44
سلام استاد گرامی من میخواستم یه تلسکوپ بخرم که هم بتونم باهاش تو طبیعت کار کنم هم تو رصد که جابجاییش راحت باشه کیفیت تصویرش خیلی واسم مهمه بزرگنماییشم خوب باشه تا 200 برابر خودم بین 120 لوله کوتاه و ماکستوف 127 موندم میخواستم راهنماییم کنید کدومش کیفیت تصویرش بهتره و میشه هر دو کار رو باهاش انجام داد لطفا توضیح بدید .پایه مناسب چی خوبه بگیرم البته زیاد گرون نباشه .ایا عکاسی هم میشه با اینها کرد؟

majid_1364
27-01-2013, 14:44
من تا کی باید منتظر باشم کسی نیست راهنمایی کنه

Iloveu-ALL
27-01-2013, 15:39
سلام.چند تا سوال داشتم سوال اول: برای اینکه از خونه بشه ستاره ها رو دید فقط تلسکوپ کافیه؟ قیمت یک تلسکوپ، جنس متوسط تا خوب چنده؟

سوال دوم : کسی اینجا از تلسکوپ دست ساز استفاده کرده؟ کیفیتش چطوره؟ ممنون :n01:

majid_1364
28-01-2013, 00:19
اقا بابک کجاااااایییییی؟

Babak
28-01-2013, 02:02
سلام
مجید گرامی شکستی های با فاصله کانونی کوتاه چندان عملکرد مناسبی در بزرگنمایی بالا ندارن. من صد در صد بین این دو گزینه ماکستوف رو انتخاب میکنم. میدان دید ماکستوف ها کمه یه مقدار. یه چشمی میدان دید باز براش بگیرید خیلی نتیجه بهتر میشه.
ماکستوف یکی از کم خطا ترین تلسکوپ هاست. اما به هر حال هر تلسکوپی در بزرگنمایی بالا دچار افت نور و کیفیت تصویر میشه. راه حل هم افزایش قطر دهانه است. اگر دسترسی دارید مثل دوست بالایی پیشنهاد میدم در زمان خرید اپتیک رو حتما تست کنید.
یه نکته: دید افقی بد ترین دید ممکنه. نور از پر غبار ترین و غلیظ ترین لایه جو باید عبور کنه تا به شمکا برسه. جدا از توانایی تلسکوپ شما به هوای مناسب هم نیاز دارید. اگر هوای آلوده داشته باشیم تلسکوپ هم آلودگی هوا رو نشون میده.

stalker_k
11-03-2013, 13:13
سلام بابک جان
پستهای قبلی رو مطالعه کردم.اما قیمتها خیلی زیاد شدن من یه 70 شکستی skyدارم میخوام یک تلسکوپ قویتر تهیه کنم. بین دو انتخاب مردد موندم .اول لوله تلسکوپ ( یک ملیون تومن )bk 1201 sky watcher با پایه az3 که خودم دارم با تلسکوپ شکستی(یک ملیون و پانصد تومن) astro master 90 eq
و برای عکاسی بین ماکستف کاسگرین (یک ملیون و پانصد) 127با پایه eq3 ,و بازتابی bkp15075 sky watcher با پایه eq3 یک ملیون و سیصد تومن
و بازتابی power seeker 127 eq به قیمت نهصد هزار تومن کدوم رو انتخاب کنم.از هر گروه یکی:n01: ضمنا بودجه من یک ملیون و پانصد است.

در ضمن اگر نظری غیر از اینها دارید ممنون میشم بگید استاد .

stalker_k
13-03-2013, 08:12
سلام
اقا بابک لطفا جواب بدید
پستهای قبلی رو مطالعه کردم.اما قیمتها خیلی زیاد شدن من یه 70 شکستی skyدارم میخوام یک تلسکوپ قویتر تهیه کنم. بین دو انتخاب مردد موندم .اول لوله تلسکوپ ( یک ملیون تومن )bk 1201 sky watcher با پایه az3 که خودم دارم با تلسکوپ شکستی(یک ملیون و پانصد تومن) astro master 90 eq
دوم برای عکاسی بین ماکستف کاسگرین (یک ملیون و پانصد) 127با پایه eq3 ,و بازتابی bkp15075 sky watcher با پایه eq3 یک ملیون و سیصد تومن
و بازتابی power seeker 127 eq به قیمت نهصد هزار تومن کدوم رو انتخاب کنم.از هر گروه یکی[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ضمنا بودجه من یک ملیون و پانصد است.

در ضمن اگر نظری غیر از اینها دارید ممنون میشم بگید استاد .:n02:

Babak
13-03-2013, 21:57
سلام
هم برای رصد هم برای عکاسیتون و با لحاظ کردن بودجه تون، نیوتونی 130 یا 150 رو روی مقر ای کیو 3 رو پیشنهاد میدم.
عکس در خد شاهکار نمیتونید بگیرید با این سیستم. اما عکس ها قابل قبولن. همین چند روز پیش تست عکاسی داشتم با 150750 eq3 از کهکشان گرداب و کلا از نتیجه راضی بودم. ( عکس رو ندارم متاسفانه)
خوبه که تلسکوپتون فوکوسر دو سرعته باشه اگه بودجه تون میرسه برای عکاسی مناسب تره.
به فکر دو موترش نباشید . همون تک موتوره های موجود کاملا مناسبن.
حتما مقرتون پولارسکوپ داشته باشه یا اگر نداشت باید بگیرید براش.

mojtaba2321
14-03-2013, 00:07
سلام دوستان
ارزون ترین تلسکوپ آماتوری برای فرد آماتور چیست؟
آیا سایت حرفه ای در ایران برای خرید تلسکوپهای اینچنینی وجود داره؟

Babak
14-03-2013, 12:42
سلام دوستان
ارزون ترین تلسکوپ آماتوری برای فرد آماتور چیست؟
آیا سایت حرفه ای در ایران برای خرید تلسکوپهای اینچنینی وجود داره؟

سلام
300 تومن قیمت تلسکوپ منطقی ( که اسباب بازی نباشه) شروع میشه.

شکستی های 7 سانت اسکای واچر که آسمان شب عرضه میکنه.

mojtaba2321
14-03-2013, 14:16
سلام
300 تومن قیمت تلسکوپ منطقی ( که اسباب بازی نباشه) شروع میشه.

شکستی های 7 سانت اسکای واچر که آسمان شب عرضه میکنه.

آقا این لینک باز نمیشه!!
چه خوب میشد بچه های نجوم هر شهر با هم قرار میزاشتیم همدیگرو میدیدیم .
این گردهمایی ها در شهرها خیلی خوبه اگه برگزار بشه.
بله گروه های نجومی دیگه هم هستن ولی حسن اینکه بچه های سایت دور هم جمع بشن اینه که اونا همه حرفه این ولی اینجا از آماتور داریم تا حرفه ای ...

amirafi
14-03-2013, 17:06
سلام آقا بابک

یکی از آشناهای ما یه تلسکوپ روسی tal-2 داره دست دوم که کاملا سالم و تمیزه و چون خودش یه مید هم داره زیاد باهاش کار نکرده میخواستم ازتون بپرسم اگه بخوام این رو بخرم قیمتش الان تو چه رنجیه ؟
و در کل تلسکوپ خوبیه ؟ به نظرتون با همین قیمت بهتره همینو بخرم یا یه نوشو از برندای دیگه ؟یه سوال دیگه هم داشتم نظرتون در مورد تلسکوپ 150k-چیه و فرقش به غیر از وزن با tal-2 چیه ؟اگه قیمتشم بفرمایید ممونون میشم. tal
شرمنده خیلی طولانی شد.
بقیه دوستان هم اگه راهنمایی کنن ممنون میشم.:n01:

Babak
14-03-2013, 19:59
آقا این لینک باز نمیشه!!
چه خوب میشد بچه های نجوم هر شهر با هم قرار میزاشتیم همدیگرو میدیدیم .
این گردهمایی ها در شهرها خیلی خوبه اگه برگزار بشه.
بله گروه های نجومی دیگه هم هستن ولی حسن اینکه بچه های سایت دور هم جمع بشن اینه که اونا همه حرفه این ولی اینجا از آماتور داریم تا حرفه ای ...

سلام
دوباره سعی کنید. من لینک دادم به سایت کانادایی این محصول bk709az3 skywatcher
جمعه 30 ( یا 31 تقویم جلوم نیست) فروردین سال 92 روز جهانیه نجومه. تقریا همه شهر هایی که فعال نجومی دارن برنامه هایی برگزار میشه. فرصت خوبیه که با فعال های شهرتون اشنا بشید.

سلام آقا بابک

یکی از آشناهای ما یه تلسکوپ روسی tal-2 داره دست دوم که کاملا سالم و تمیزه و چون خودش یه مید هم داره زیاد باهاش کار نکرده میخواستم ازتون بپرسم اگه بخوام این رو بخرم قیمتش الان تو چه رنجیه ؟
و در کل تلسکوپ خوبیه ؟ به نظرتون با همین قیمت بهتره همینو بخرم یا یه نوشو از برندای دیگه ؟یه سوال دیگه هم داشتم نظرتون در مورد تلسکوپ 150k-چیه و فرقش به غیر از وزن با tal-2 چیه ؟اگه قیمتشم بفرمایید ممونون میشم. tal
شرمنده خیلی طولانی شد.
بقیه دوستان هم اگه راهنمایی کنن ممنون میشم.:n01:

سلام
تال 2 تلسکوپ خیلی خوبیه.
قیمت نوش باید حدود 1.5 میلیون باشه ( با اختلاف 500 هزار تومن) چون مدتهاست این تلسکوپ در بازار نیست نمیتونم قیمت دقیقی بدم برای نوش. برای دست دومش که اصلا. تا دیده نشه و میزان سلامتش تعیین نشه نمیشه نظر داد. تشخیص سلامت یک تلسکوپ فقط از یک رصد گر با تجربه بر میاد. اگر چنین اشنایی دارین ازش کمک بگیرین وگرنه اصلا سمت خرید تلسکوپ دست دوم نرید.
تال 2 اپتیک بسیار بسیار خوبی داره. یکی از بهترین نیوتونی های موجود در بازار. مقرش هم قابل قبوله. اما ایراد های بزرگی هم داره این تلسکوپ. یکیش وزنه بالاشه. 40 کیلو و با جعبه های چوبیش 65 کیلو. دوم نوع پایه اش جوریه که حتما باید در جای مسطح استفاده بشه. سوم اینکه به هر دلیلی من تا به حال عکس خوبی از این تلسکوپ ندیدم. نمیدونم ایرادی در مقر هست یا فعالان عکاسی نجومی سمتش نرفتن.
شما میتونید با بودجه همین حدود یک تلسکوپ مناسب تر ( که در پست های قبلی معرفی کردم) خریداری کنید.
اگر به هر شکل تصمیم به خریدش دارید مهمترین پارامتری که باید در نظر بگیرد سالم بودن مقره. لرزش نداشته باشه و پیچ ها و موتور هدایت کننده سالم و درست کار کنن.

mojtaba2321
14-03-2013, 20:08
سلام
دوباره سعی کنید. من لینک دادم به سایت کانادایی این محصول bk709az3 skywatcher
جمعه 30 ( یا 31 تقویم جلوم نیست) فروردین سال 92 روز جهانیه نجومه. تقریا همه شهر هایی که فعال نجومی دارن برنامه هایی برگزار میشه. فرصت خوبیه که با فعال های شهرتون اشنا بشید.

الان لینکش باز شد
میشه مشخصاتشو بگید؟ و اینکه چه رصدهایی میشه باهاش انجام داد؟؟؟
اگه میشه در مورد انوع تلسکوپ هم یه توضیحی بدید.مثلا شکستی بازتابی دابسونی نیوتونی، و چرا برای مبتدی شکستی پیشنهاد دادین؟
ممنون.

Babak
14-03-2013, 21:25
سلام
یه شکستی با لنز به قطر 7 سانت. تلسکوپ کوچیکیه و برای رصد های اولیه مناسبه. ماه رو عالی نشون میده. حلقه های زحل و کمربند های مشتری رو میبینید باهاش. و تعداد محدودی از اجزام عمقی اسمون. برای دید منظره هم مناسبه.توضیح کاملتر :

sunspots (with an appropriate solar filter); the phases of Venus; lunar craters as small as four or five miles in diameter; several cloud belts on Jupiter, plus the four Galilean moons; the rings of Saturn (and occasionally a glimpse of Cassini's division, with good seeing); Uranus and Neptune visible as small greenish points
double stars separated by as little as 2 arc seconds in good seeing; faint stars down to magnitude 11.5
the larger globular star clusters, some of the brighter nebulas, virtually all of the Messier objects from a dark sky site (although with relatively little detail visible in many of them)

شکستی ها همین تلسکوپ هایی هستند که لنز جلوشون قرار گرفته. نیوتونی ها به جای لنز از ایینه مقعر استفاده میکنن. دابسونی نوعی مقر ساده اما محکم و سریعه که یک لوله نیوتونی روش سوار میشه.
تنها دلیل پیشنهادم ارزون تر بودنش بود. چیزی که شما ملاک قرار دادید.
من خودم طرفدار نیوتونی ها هستم. نسبت به قطر ارزونترین هستن ( البته در سایز های کوچک شکستی ها بهتر ساخته میشن) اگر بودجه تون میرسه با حدود 700 تومن میتونید یه نیوتونی دابسونی 6 اینچ بخرید که تلسکوپ بسیار خوب و مناسبیه.

behnmah66
14-03-2013, 21:54
سلام
بابک جان قیمت ها چقدر بالا رفته ؟ چند برابر شدن تقریبا ؟

Babak
14-03-2013, 22:35
تلسکوپ خودم: 2.5 برابر شده قیمتش. باز خوبه.

mojtaba2321
14-03-2013, 22:38
توی صفحات قبل دیدم گفتید رصد در مناطق شهری جالب نیست.
من اصلا نمیتونم به خارج از شهر برای رصد برم(شیراز هم هستم!!)
با این حال باز هم رصد در شهر مشکله؟

Babak
14-03-2013, 23:05
توی شهر تاکید بر رصد سیارات و ماه مناسب تره.
یا ستاره های دوتایی
یا متغییر ها
اما رصد اجرام عمقی آسمان خیلی محدود میشید. البته اگر تلسکوپ بزرگی داشته باشید ( 5-6 اینچ به بالا) و از فیلتر های مناسب ( مثل اولترا بلاک) استفاده کنید در شهر هم میشه رصد نسبتا مناسبی رو تجربه کرد.

stalker_k
16-03-2013, 08:26
سلام
بابک جان از راهنمایی ممنون
بازتابی 150 روکه پیشنهاد دادید میگیرم
سال نو مبارک:n16:

ppeyman
28-03-2013, 19:51
توی شهر تاکید بر رصد سیارات و ماه مناسب تره.
یا ستاره های دوتایی
یا متغییر ها
اما رصد اجرام عمقی آسمان خیلی محدود میشید. البته اگر تلسکوپ بزرگی داشته باشید ( 5-6 اینچ به بالا) و از فیلتر های مناسب ( مثل اولترا بلاک) استفاده کنید در شهر هم میشه رصد نسبتا مناسبی رو تجربه کرد.

این فیلتر ultra block واقعا موثر هست ؟ تا چه حد ؟
برای 8 دابسونی 2 اینچ مناسبتره یا 1.25 ؟ آسمان شب 2 اینچش رو داره میده 500 تومن! یه فیلتر چی داره که انقدر گرونه

Babak
29-03-2013, 13:53
سلام
بستگی داره به شرایط محیطی و نوع منابع نوری. در هر صورت معجزه نمیکنه این فیلتر. یکی از بهترین تست های من تهران با یک اشمیت 10 اینچ بود. زمستون دو سال قبل که در هوایی که لایه نازکی ابر داشتیم و نور مهتاب هم خیلی اذیت میکرد (و در واقع تشدید کرده بود اثر ابر نازک رو ) در حالی که بدون فیلتر هیچ اثری از سحابی جبار نبود وقتی فیلتر اولترا بلاک رو گذاشتم کاملا جبار با جزییات متعارفش دیده م شد.
مواردی هم بوده که تاثیر خیلی حادی احساس نکردم با همون فیلتر.
در نظر بگیرید که این فیلتر روی ستاره ها تاثیری ندارن. روی بعضی سحابی ها و کهکشان ها جواب میدن.
اینکه سایز مناسب فیلتر چیه بستگی داره به رنج چشمی هاتون. من نظرم استفاده از فیلتر برای رنج چشمی که حداقل (برای تلسکوپ شما البته ) از حدود 5 - 6 شروع بشه و برسه به حدود 30 . با این حساب و حدس اینکه خرید چند چشمی سایز 2 خیلی گرون در میاد نظر من فیلتر برای چشمی های 1.25 مناسب تره. فرضا شما برای رصد سحابی حلقه شلیاق کم کم باید چشمی 10 استفاده کنید. خیلی از سحابی ها رنج چشمی مناسبشون 10 تا 20 باید باشه. چشمی تو این رنج چی دارید ؟
چرا گرونن به دو دلیل.
دلیل اول اینکه قدر زر زرگر شناسد. همون فیلتر 500 تومنی نمونه 20 تومنی برای ماه هم داره. فرقشون چیه ؟ تکنیک و پیچیدگی بالایی داره ساخت این نوع فیلتر ها.
دوم کلا اجناس نجومی گرونن. چون در تیراژ محدود ساخته میشن. چیزی که باعث کاهش قیمت میشه تولید در تیراژ بالاست. واقعا چند نفر مصرف کننده یک فیلتر خاص هستن برای نلسکوپ توی دنیا ؟ 1000 تا ؟ در مقابل فرضا تولید قابلمه چه تیراژی داره ؟

یه نکته. با اینکه ما زیاد عادت نداریم به استفاده از فیلتر ها اما اگه گزارش های رصدی دوستان خارج نشین رو مطالعه کنید رصد بی فیلتر ندارن عمدتا.
فیلتر هایی مثل مجموعه فیلتر های سحابی ها یا سیارات تاثیر فوق العادی در تشخیص جزییات این اجرام دارن.

jiji_mast
02-04-2013, 20:28
سلام اقا بابک میخواستم یه تلسکوپ 90 ماکستوف کارکرده اسکای واچر بخرم میخواستم راهنماییم کنید که که بدرد بخور هست یا نه ایا کیفیت تصویرش در حد یه شکستی با همون سایز هست بهترین بزرگنمایی که میتونم ازش بگیرم تا چند برابره که کیفیتش و وضوح تصویرش کم نشه تا همون چشمیرو واسش بگیرم ممن.ن میشم توضیح بدید عجله دارم

Babak
03-04-2013, 17:27
سلام
خاطرم هست ماکستوف های 90 اشکالی در سیستم هم خطی و فوموسر داشتن. حتما باید دقت کنید که ایرادی نداشته باشه اپتیک. رک بگم اگه تلسکوپ شناس نیستید دور این اپتیک دست دو رو خط بکشید. فرق خاصی نداره با شکستی مشابه جز فاصله کانونی بلند تر. که باعث میشه راحت تر به بزرگنمایی بالا برسید و البته برای میدان دید باز خیلی ایده ال نباشه. جدا از اینکه ماکستوف خطای رنگی نداره برخلاف شکستی های متداول.
بزرگنمایی نهایی استانداردش 180 برابره و بیشتر از این اصلا مناسب نیست.
در هر حالتی افزایش برگنمایی مساویست با کاهش نور ورودی. ایده من برای اینکه خیلی تو دوقتون نخوره کاهش نور و کیفیت در بزرگنمایی بالا از 150 برابر فراتر نرید. این بزرگنمایی کاملا مناسب هست برای رصد جزییات سیارات و ماه.

jiji_mast
03-04-2013, 19:16
من هم با ماکستوف کار کردم هم با شکستی ولی میشه بگید ایرادشو از کجاش بفهمم ؟

stalker_k
08-04-2013, 12:05
سلام بابک جان
سال نو مبارک
یه سوال داشتم .فرق تلسکوپ شکستی مثلا 120 اسکا ی واچر با 120 اسکای واچر ولی با شیشه schot چیه؟
خیلی تفاوت کیفیت دارن؟ ایا تفاوت تصویر چشمگیر هست؟
از کجا میشه تشخیص داد شیشه تلسکوپ مال کمپانی schot است؟
ممنون

hasanpsk
10-04-2013, 10:09
سلام دوستان تلسکوپ تال روسی بازتابي نیوتونی با قطر آینه ایمعادل 4،7 اینچ . دارای سه پايه ای با استقرار استوائی دارم برای فروش نیاز مالی دارم دوستان اگر کسی خواست pmبده؟

majid_1364
19-04-2013, 14:08
سلام اقا بابک من یه تلسکوپ شکستی 120 دارم میخواستم یه فیلتر مارک orion برای خطای رنگیش بگیرم بنظر شما تاثیری روی کیفیتش داره شما گفته بودی تو بزرگنمایی بالا خطای رنگیش خیلی زیاد میشه با این فیلتر اگه از بارلو استفاده کنم واسه بزرگنمایی زیاد ایا تاثیری داره؟Orion #5595 - V-Block Anti-Fringing Filter 1.25

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-05-2013, 20:22
سلام بر همگی . از تلسکوپ آینه ای میشه برای دیدن مناظر روی زمین استفاده کرد مثل دوربین ؟

saeedeh123
03-05-2013, 16:30
سلام
من یه دوربین می خوام بخرم دوچشمی با حدود 400 تومن چی می تونم بخرم به نظرتون برای رصد آسمون؟

majid_1364
03-05-2013, 20:07
سلام اینجا کسی نیست جوابتونو بده ولی من راهنماییتون میکنم واسه مناظر زمینی اگه تلسکوپ نیوتونی بخوای بخری که اصلا به کارت نمیاد چون تصویرش وارونست و فقط میشه باهاش اسمونو نگاه کرد ولی تلسکوپهایی مثل ماکستوف رو میتونی بخری که اونم ایینه ای هستش ولی تصویرش رو با یک چپقی 45 درجه میتونی مستقیم کنی

majid_1364
03-05-2013, 20:09
شما هم واسه رصد تو این قیمت میتونی دوربین 70*15 رو بخری که واسه رصد بد نیست

majid_1364
03-05-2013, 20:11
یه سری به سایت اسمان شب بزن انواع مدلهای دو چشمی موجوده

saeedeh123
03-05-2013, 20:30
یه سری به سایت اسمان شب بزن انواع مدلهای دو چشمی موجوده
اره می دونم هست می خواستم بدونم کدومش بهتره:n29:

shabe.saket
03-05-2013, 20:40
سلام بر همگی . از تلسکوپ آینه ای میشه برای دیدن مناظر روی زمین استفاده کرد مثل دوربین ؟

نه متاسفانه نمیشه
یه چیز تار میبینید

سلام
من یه دوربین می خوام بخرم دوچشمی با حدود 400 تومن چی می تونم بخرم به نظرتون برای رصد آسمون؟

اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])رو ملاحظه کنید شاید بکارتون بیا

saeedeh123
03-05-2013, 20:42
ممنون دیدم این صفحه را ولی نمی دانم کدام را انتخاب کنم؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] B%8C-%D9%85%D8%AA%D8%BA%DB%8C%D8%B1-Biskyview-%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84-SkyWatcher

shabe.saket
03-05-2013, 20:55
هر سه تاشون مثل هم هستند و کیفیت ساخت یکسانی دارند
اولی بزرگنمایی 5 برابر بیشتری نسبت به دو تای بعدی داره که چندان محسوس نخواهد بود

اگر برای رصد آسمون صرفآ،
قصد تهییه دوربین دارین این سه مناسبند
اما اگر قصدتوت طبیعت گردی و رصد هست هیچ کدوم اینا مناسب نیستند
چون دستتون فوری خسته میشه و اگه از سه پایه استفاده نکنین به هیچ دردی نخواهد خورد...

مطلقآ برای رصد میخواین؟

saeedeh123
03-05-2013, 22:01
بله فقط برای رصد آسمان می خوام. پس فرقی نداره هرکدومشو بگیرم.
می تونم بپرسم کیفیت و وضوح تصاویر چطوری میشند؟

shabe.saket
03-05-2013, 22:38
نه فرق زیادی نداره
این دوربینها بدون سه پایه اصلآ قابل استفاده نیستند تاکید میکنم باز
رزولیشن عالی دارند و قدرت جمع آوری نورشون بسیار خوبه.....

saeedeh123
04-05-2013, 15:39
ممنون از راهنمایی
پس چرا قیمتاشون یکم با هم فرق داره؟
قیمت سه پایه چنده؟
راستی فرق می کنه چه سه پایه ای باشه؟ می شه از همون سه پایه دوربین فیلم برداری استفاده کرد؟

shabe.saket
04-05-2013, 16:33
یزرگنمایی 450 تومنی 5 برایر بیشتر از 400 تومنی هاست... بخاطر همون 50 تومنم گرونتره...

سه پایه خوب 200 تومن
اتفاقآ همین سه پایه های دوربین عکاسی هستند.....:n09:

saeedeh123
04-05-2013, 16:43
سوال اخرم بپرسم!
می تونم بدونم وضوح تصاویر این دوربین ها تا چه حده؟

shabe.saket
04-05-2013, 18:00
رزولیشن دوربینهای دوچشمی عدد ندارند
شاید هم من بلد نیستم بگم تا چه حد

در حالت کلی از انتظار شما بسیار بیشتره و بسیار شفاف هستند.....

دوربین اولی (450) تومنی رو بهتره از لیستتون حذف کنید....بدلیل متغییر بودن بزرگنمایی ، آماتورها رو با مشکل مواجه میکنه.....

milad_32
04-06-2013, 03:31
سلام دوستان من یه تلسکوپ 8 اینچ دابسونی اسکای واچر دارم ازش راضی ام دوتا چشمی 10 و 26 داره و یه بارلو آپوکروماتیک دو اینچ . خواستم بدونم چشمی دو اینچ کلا بزرگنماییش چند برابره چون بارلوم دو اینچ هست خواستم یه چشمی دو اینچ بگیرم خواستم بدونم با چشمی دو اینچ و این بارلو به چه مقدار وضوح می رسم من اهوازم آلودگی هواش که وحشتناکه شباشم اکثرا آسمونش قرمزه از کثیفی :n21:

آندر تیکر
27-07-2013, 10:25
من میخوام یه تلسکوپ 5 یا 6 اینچی شکستی بسازم هزینه اش چقدر میشه چه مدت کار داره اصلا میشه ساختش

راستی تلسکوپ تا 250000 تومن چی خوبه؟؟اگه ممکنه یه چند تایی معرفی کنید؟
این چه جوره؟؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]می تونی یک تلسکوپ 6 سانتی متر تا 8 یا 9 سانتی متر بخری

shabe.saket
27-07-2013, 10:49
من میخوام یه تلسکوپ 5 یا 6 اینچی شکستی بسازم هزینه اش چقدر میشه چه مدت کار داره اصلا میشه ساختش

می تونی یک تلسکوپ 6 سانتی متر تا 8 یا 9 سانتی متر بخری

پایین 8 اینچ نمی ارزه ساختنش
اندود کردن آینه نیوتونی هم باید بدید بیرون

ساخت تلسکوپ فقط توی گالیله ای پیشنهاد میشه، نه نیوتونی، هزینه دور ریختن هست دوست عزیز.....
(بنا به گفته بابک، متخصص تلسکوپ)

آندر تیکر
27-07-2013, 10:57
اگر بخوام یک تلسکوپ 8 اینچی گالیله ای بسازم چقدر هزینه و وقت لازم است اصلا میشه خاهش می کنم جواب دهید<ضروری>

shabe.saket
27-07-2013, 11:21
اگر بخوام یک تلسکوپ 8 اینچی گالیله ای بسازم چقدر هزینه و وقت لازم است اصلا میشه خاهش می کنم جواب دهید<ضروری>

هزینش تا 100 تومن احتمالآ بدون پایه
وقت هم 1 هفته ای میشه ساخت.....
گالیله ای راحته.....

آندر تیکر
28-07-2013, 13:15
من میوخوام یک تلسکوپ 10 اینچی بدون پایه بسازم اصلا می شه چقدر هزینه و وقت لازم است آگه می شه عدسی اش را باید از کجا بخرم <اصفهان>آگه می شه آدرس محل خریداری عدسی را هم بنویسید ممنون می شم خواهش میکنم جواب دهید چون یک ماه دیگه یک پدیده ی نجومی فوقلعاده پیش میاد و تا هزار سال دیگه هم تکرار نمی شه و من هم نمی خام این پدیده را از دست دهم

اگه می خای یه تلسکوپ خوب وبا کیفیت ولی ارزون قیمت بخری باید یه تلسکوپ بازتابی بخری چون بقیه ی تلسکوپ ها گران هستند یا اینکه می تونی یک تلسکوپ شکستی یا بازتابی بسازی

با سلام خدمت همه دوستان میخاستم یه تلسکوپ 10 اینچ بسازم <گالیله ای شکستی>کسی هست که بتونه به من کمک کنه ممنون میشم

آگه بخام برای تلسکوپ 10 اینچی یک پایه ی حرفه ایی ولی چوبی بسازم چقدر هزینه می بره

shabe.saket
28-07-2013, 13:39
من میوخوام یک تلسکوپ 10 اینچی بدون پایه بسازم اصلا می شه چقدر هزینه و وقت لازم است آگه می شه عدسی اش را باید از کجا بخرم <اصفهان>آگه می شه آدرس محل خریداری عدسی را هم بنویسید ممنون می شم خواهش میکنم جواب دهید چون یک ماه دیگه یک پدیده ی نجومی فوقلعاده پیش میاد و تا هزار سال دیگه هم تکرار نمی شه و من هم نمی خام این پدیده را از دست دهم

اگه می خای یه تلسکوپ خوب وبا کیفیت ولی ارزون قیمت بخری باید یه تلسکوپ بازتابی بخری چون بقیه ی تلسکوپ ها گران هستند یا اینکه می تونی یک تلسکوپ شکستی یا بازتابی بسازی

با سلام خدمت همه دوستان میخاستم یه تلسکوپ 10 اینچ بسازم <گالیله ای شکستی>کسی هست که بتونه به من کمک کنه ممنون میشم

آگه بخام برای تلسکوپ 10 اینچی یک پایه ی حرفه ایی ولی چوبی بسازم چقدر هزینه می بره

این مطلب ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بدرد خواهد خورد.....

Alislow
30-07-2013, 00:41
آقا من میخوام یه دوربین دوچشمی زیرآماتوری برای طبیعت گردی و احیانا رصد ماه بخرم .
یه مورد تو سایت علی اکسپرس دیدم به قیمت 7 دلار. توضیحاتشو میذارم نظرتون چیه؟
30*60 Night Vision Zoom Folding Telescope Binoculars 126m/1000m
Features:

100% Brand New.

Weight: 179g

Color: Black

Eye lens:2.2cm

Product Dimensions: 9 x 6x 2.6 cm

30x Zoom Magnification

126m/1000m Field 7.2°

Ideal for sport events, concerts, bird watching, camping, fishing and travel

Day and night vision

Fully Coated Optics for increased brightness
اگه این خوب نیست لطفا برین به این صفحه و بگین کدوم مدل ارزون بهتره؟
:n16:

shabe.saket
30-07-2013, 00:51
همون خوبه، منتها نمیدونم از اون سایت چجوری میخواین بخرین...دوربینهای دیگه هم فرقی با این ندارند.....توی اون رنج.....
رصد ماه و با این دوربینا بیخیال شین.....

آندر تیکر
31-07-2013, 11:26
چرا جواب سوالات من را نمی دهید

shabe.saket
31-07-2013, 11:42
چرا جواب سوالات من را نمی دهید

دوست عزیز دلیلش اینه که لابد کسی نساخته که تجربه داشته باشه تا به شما کمک کنه

پی دی اف ساخت تلسکوپ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

jiji_mast
12-08-2013, 15:20
سلام بنظر شما میشه با دوربین hx10 سونی عکسهای نجومی گرفت مثلا از کهکشان راه شیری میشه راهنماییم کنید

alidayani
16-08-2013, 09:07
آقای بابک میشه نظرتون رو راجع به تلسکوپ کامار بگین