PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمای خرید ابزارهای نجومی: تلسکوپ, دوربین دوچشمی و ...

صفحه ها : 1 2 3 [4] 5 6

s_red_boy1
25-08-2010, 16:44
اقا بابک 2 تا نکته دیگه رو هم جواب بدی به غیر سوالای بالا ممنونت میشم
1)چرا دوربینای 2 3 میلیون تومنی 8 برابر بزرگنمایی دارن اما این 20 هزار تومنی 10 برابر پس چه فرقی دارن با هم ؟؟؟؟
2)بازار خرید شکاری های ارزون دقیقا کجاست
دست گلت درد نکنه بابک جان

Babak
27-08-2010, 02:35
سلام بابک جون اقا دست گلت درد نکنه اما یه سوال این بردش چقدر هست؟ 10 برابر یعنی چی؟ میتونی یه عکس بزاری کنارش همون عکس رو با 10 برابر بزرگتر شدنش بزاری ببینم یه دنیا ممنونت میشم البته عکسای مثلا 50 متر فاصله و یه سوال دیگه کوچیکتر از این چی هست؟
سلام
میشه گفت 10 برابر بزرگنمایی یعنی فاصله 10 متری رو میاره 1 متری. من عکسی نیافتم برای مثال. با خیال راحت برو تو مغازه بگو میخوام تست کنم.
کوچیکتر از این یا باید تک چشمی همین 10 در 25 رو بگیری ( تک چشمی ها لرزش دست توشون بیشتر دیده میشه) یا دوربین های تاتری که بزرگنمایی خیلی کمی ( 2 تا 4 برابر) دارن.

اقا بابک 2 تا نکته دیگه رو هم جواب بدی به غیر سوالای بالا ممنونت میشم
1)چرا دوربینای 2 3 میلیون تومنی 8 برابر بزرگنمایی دارن اما این 20 هزار تومنی 10 برابر پس چه فرقی دارن با هم ؟؟؟؟
2)بازار خرید شکاری های ارزون دقیقا کجاست
دست گلت درد نکنه بابک جان

بزرگنمایی تاثیر خیلی جزیی توی قیمت داره. اصل دلیل تفاوت قیمت دوربین ها یکی متفاوت بودن قطر شیئی دوربین هاست و دوم (مهمتر) ساختار لنز ها که همین باعث اختلاف قیمت مورد نظر شماست.
یک عدسی به تنهایی خطای رنگی میده. دو عدسی رو با هم ترکیب میکنن، میشه آکروماتیک خطای رنگ رو تا حد بالایی میگیره، تا اینجا میشه دوربین های متعارف . اما وقتی از شیشه های با کیفیت تری استفاده میشه تا ضریب عبور نور افزایش پیدا کنه و تعداد لنز ها هم به 3 یا احتمالا 4 تا برسه میشه آپوکروماتیک که مطلقا خطایی در تصویر ندارن و شفافیت دید هم فوق العاده است قیمتشون هم ماشالا. اضافه کنید امکانات جانبی مثل ضد آب بودن و ضد شوک بودنشون رو. مارک هم بی تاثیر نیست. به نظر من زاواروسکی و اشنایدر کمی هم پول مارکشون رو میگیرن. اگه روزی خاستین دوربین آپو بگیرین پیشنهاد من مارک ویلیام اپتیکه.

بازار دوچشمی توی تهران من فقط ناصر خسرو رو میدون و خیابون فردوسی از توپخونه تا جمهوری رو میشناسم فقط.

راه تقریبی تشخیص دوربین کوچک خوب:
کوتینگ ( اندود روی لنز ها) سرمه ای یا سبز باشه ( قرمز اسباب بازیه)
جدا از پیچ تنظیم فوکوس اصلی باید یکی از چشمی ها ( عموما چشمی راست) قابلیت فوکوس مجزا داشته باشه.
در دید با دوربین (10 در 25 رو عرض میکنم) به هیچ وجه نباید نور محیط کم بشه. (دیدم دوربین های تقلبی که کوتینگ آبی دارن (در واقع لنز رو رنگ زدن) که با این روش میشه تشخیصش داد.
دوربین دو بینی نداشته باشه.( با هر دو چشم یک تصویر رو ببینید)

سلام اگر کوتینگ اینه خراب بشه در تهران به کجا مراجعه کنم؟
سلام من در تهران جایی رو سراغ ندارم. اما آماری که من دارم خرید یک آیینه نو ، از نظر اقتصادی به صرفه تر از کوتینگ آیینه است. شاید نزدیک نصف قیمت بیوفته ( البته در سایز های زیر 6 اینچ ، ابعاد بالاتر کوتینگ مجدد منطقی تره)

Arjanastro
27-08-2010, 14:19
با سلام

از این که مرا در جمع خود قبول کردید ممنونم.

کیفیت اپتیکی این تلسکوپ هاچگونه است؟

آیا می توان با آنها عکاسی کرد؟

آیا با تلسکوپ های 15 اینچی باز هم سحابی ها خاکستری دیده می شوند؟

Babak
30-08-2010, 08:25
با سلام

از این که مرا در جمع خود قبول کردید ممنونم.

کیفیت اپتیکی این تلسکوپ هاچگونه است؟

آیا می توان با آنها عکاسی کرد؟

آیا با تلسکوپ های 15 اینچی باز هم سحابی ها خاکستری دیده می شوند؟

سلام
کیفیت خوبی دارن.
با دابسونی ها لفقط میشه از ماه و خورشید و سیارات عکس گرفت ( اجرام پر نور)
تشخیص رنگ اجرام اعماق آسمان به سه عامل وابسته است. یک قطر شیئی . دو آلودگی نوری و سه طبعا درخشش خود جرم.
سحابی جبار (که میدونید جزو پرنورترین اجرام غیر ستاره ایه) در زیر آسمانی کاملا تاریک با تلسکوپ 10 اینچی به بالا قطعا رنگی دیده میشه. آلودگی نوری این وسط خیلی تعیین کننده است.

Arjanastro
30-08-2010, 11:14
باتشکر

آیا کیفیت تلسکوپ های دیسکاوری نسبت به تلسکوپ های دابسونی موجود در ایران(مید،اسکای واچرو اوریون)خیلی متفاوت اند و ارزش چند ماه انتظار را دارد؟

hamedsheikh
31-08-2010, 12:38
با سلام جناب بابک خان

می خواستم یک مقایسه ی بین مقر AZ3 و AZ4 داشته باشم. سئوال من این است که مقر AZ4 در بزرگنمایی های بالا (مثل رصد ماه و سیارات) کار با آن سخت است یا خیر ؟ (با توجه به اینکه AZ3 پیچ حرکت ریز دارد)
:40::40::40::40::40::40::40::40::40::40::40::40::4 0:

با تشکر:11:

Babak
31-08-2010, 12:52
باتشکر

آیا کیفیت تلسکوپ های دیسکاوری نسبت به تلسکوپ های دابسونی موجود در ایران(مید،اسکای واچرو اوریون)خیلی متفاوت اند و ارزش چند ماه انتظار را دارد؟

سلام
دیسکاوری البته در کلاس های مختلف تولید داره . اما در هر شرایطی بدترین دیسکاوری ها نسبت به مارک هایی که اسم بردید بهتره.

با سلام جناب بابک خان

می خواستم یک مقایسه ی بین مقر AZ3 و AZ4 داشته باشم. سئوال من این است که مقر AZ4 در بزرگنمایی های بالا (مثل رصد ماه و سیارات) کار با آن سخت است یا خیر ؟ (با توجه به اینکه AZ3 پیچ حرکت ریز دارد)
:40::40::40::40::40::40::40::40::40::40::40::40::4 0:

با تشکر:11:

100 درصد توی بزرگنمایی بالا az3 بهتر جواب میده. az4 استحکام بالاتر و تحمل وزن بیشتر داره نسبت به az3.
این پیچ های حرکت ریز دنیاییه واسه خودش. البته az4 با سفت کردن پیچ های مقر کمی حالت حرکت ریز پیدا میکنه اما به حد az3 نمیرسه.

ali dayani
31-08-2010, 13:14
سلام من پیشنهاد میدم یا یک دوربین دوچشمی 15x70 که قیمتش حدود 100 تومان است تهیه کنید و یا اینکه اگر اصرار به خریدن تلسکوپ دارید میتونید یک تلسکوپ 80 میلیمتری انکساری که قیمت مارک کامارش 240 تومان هست بخرید یا یک انعکاسی 5 اینچ که قیمت مارک کامارش همون 240 تومان است تهیه کنید.

hamedsheikh
31-08-2010, 13:19
دوستانی که تلسکوپ های دابسونی در اختیار دارند :
نظر شما در مورد قابلیت حمل و نقل دابسونی ها مدل 8 و 10 اینچ چیست؟
:31::31::31:

Babak
31-08-2010, 15:57
دابسونی های 8 و 10
سریع ترین راه اندازی ابزار بعد از انتقال رو دارن. تلسکوپ رو میزاریم روی پایه. پیچش رو سفت میکنیم . همین.
زمان حمل و نقل پایه و لوله از هم جدا میشن. تو این سایز ها به خاطر بزرگی به نظرم بهتره دو نفر باری حمل و نقل باشن.
به هر حال اگه با دیگر 8 اینچ ها مقایسه کنیم حمل و نقلش آسون تره. (منظورم مقایسه با سایز خودشه)

Arjanastro
31-08-2010, 18:46
از راهنمایی های شما بسیار ممنونم.

greena
01-09-2010, 12:27
حالا واقعا این دوربین های تا حد 300یا400 تومن به درد میخورن و زود خراب نمیشن اونم چینیش؟

Arjanastro
01-09-2010, 16:08
سلام

ببخشید سوال دیگری داشتم.

من بین این دو تلسکوپ مردد هستم.هر دو یک قیمت دارند وهر دو از یک شرکت اند.به نظر شما کدام یک برای رصد مناسب ترند.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

لطفا با توجه به ویژگی های این دو تلسکوپ ممنون می شوم مرا راهنمایی کنید.

1-
Discovery Telescopes 12.5" f/5 Truss Tube Dobsonian Telescope Features..

* Comes fully equipped with 2" Crayford focuser with 1.25" adapter.
* Primary and secondary mirror dust cover.
* Your choice of 7x50mm or Telrad viewfinder.
* Includes rip-stop nylon light shroud.
* Bonus aluminum eyepiece shelf and a truss pole bag.
* Silky smooth movements and perfect balance.
* Fully adjustable four-vane diagonal spider.
* Thin vane technology to minimize diffraction.
* Non-reflective interior surfaces.
* High quality construction.
* Focal ratio: f/5
* Enhanced aluminum coatings.

-2

Discovery Telescopes 15" f/5 Premium DHQ (PDHQ) Split-Tube Dobsonian Telescope Features...

* 2" Crayford focuser with 1.25" adapter.
* Telrad viewfinder and dustcover.
* Silky smooth movements and adjusts for perfect balance.

mehdi2961
02-09-2010, 04:38
با سلام خدمت اساتید
می خواستم اگه ممکنه چند نمونه عکس از 70 و 80 میلیمتری های شکستی از سیارات(اگه قابل دید هستند) بذارید
من چند وقت هست که با نرم افزار استاری نایت آشنا شدم و به آسمان علاقه مندتر.
با تشکر

Babak
03-09-2010, 08:48
سلام

ببخشید سوال دیگری داشتم.

من بین این دو تلسکوپ مردد هستم.هر دو یک قیمت دارند وهر دو از یک شرکت اند.به نظر شما کدام یک برای رصد مناسب ترند.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدلطفا با توجه به ویژگی های این دو تلسکوپ ممنون می شوم مرا راهنمایی کنید.

1-
Discovery Telescopes 12.5" f/5 Truss Tube Dobsonian Telescope Features..

* Comes fully equipped with 2" Crayford focuser with 1.25" adapter.
* Primary and secondary mirror dust cover.
* Your choice of 7x50mm or Telrad viewfinder.
* Includes rip-stop nylon light shroud.
* Bonus aluminum eyepiece shelf and a truss pole bag.
* Silky smooth movements and perfect balance.
* Fully adjustable four-vane diagonal spider.
* Thin vane technology to minimize diffraction.

-2

Discovery Telescopes 15" f/5 Premium DHQ (PDHQ) Split-Tube Dobsonian Telescope Features...

* 2" Crayford focuser with 1.25" adapter.
* Telrad viewfinder and dustcover.
* Silky smooth movements and adjusts for perfect balance.

شما با حمل و نقل این تلسکوپ ها مشکل ندارید ؟ (هر چند هر دو فشرده میشن اما دو نفر آدم لازمه تا جا به جاش کنه) از نطر من 15 اینچ. 15 اینچ حدود 15 کیلو سنگین تره از 12.5 اینچی.
ساختار لوله باز هایی مثل 12.5 اینچی بیشتر از هم خطی در میان . عملا هر بار که برپا میکنید اپتیک رو باید هم خط کنید. توی نمونه 15 اینچ هم همینطوره اما کمتر. کلا نیوتونی ها هم خطی لازم دارن . شما باید حتما ابزار هم خط کننده داشته باشید.
فوکوسر 15 اینچ دو اینچه. ظاهرا 12.5 اینچی 1.25 که عجیبه برام تو این سایز این چشمی. طبعا اینکه شما قابلیت اتصال ابزار چشمی 2 اینچ داشته باشید روی همچین تلسکوپ هایی خیلی مهمه. در کیفیت دید)
و خب مهمتر از همه اینکه 15 اینچه. این 2.5 اینچ اختلاف رو تصویر شما فوق العاده تاثیر داره.
نکات دیگه مهم نیستن یا مشابهن.
من خودم تو فکر یه 12 اینچم. موقع رصد جای من و هم خالی کنید.

Arjanastro
03-09-2010, 09:02
با تشکر فراوان،خیلی محبت کردید.

greena
03-09-2010, 12:43
منجمان عزیز کسی سوال ما رو رصد نمیکنه..........

Babak
03-09-2010, 12:55
حالا واقعا این دوربین های تا حد 300یا400 تومن به درد میخورن و زود خراب نمیشن اونم چینیش؟

خراب شدن دوربین چند بخشه
شکستن و خورد کردن که هیچ. ساخته نشده دوربین خورد نشو.
از بین رفتن کوتینگ . کوتینگ ها میمونه به حد کافی و متعارف.
خراب شدن قطعات مکانیکی : اگه مراعات نشه بله خراب میشه. باهاش درست کار بشه نه به این زودی ها.
خارج شدن از هم خطی : به ندرت پیش میاد تو این دوربین ها معمولا با ضربه.

کلا نه دوربین های خوبین و زود خراب نمیشن.

Babak
03-09-2010, 16:45
با سلام خدمت اساتید
می خواستم اگه ممکنه چند نمونه عکس از 70 و 80 میلیمتری های شکستی از سیارات(اگه قابل دید هستند) بذارید
من چند وقت هست که با نرم افزار استاری نایت آشنا شدم و به آسمان علاقه مندتر.
با تشکر

این یه عکس تقریبی از چیزی که با یه تلسکوپ 80 دیده میشه از زحل
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

70 و 80 زیاد توی دید بزرگنمایی فرق تدارن با هم

greena
03-09-2010, 18:18
خراب شدن دوربین چند بخشه
شکستن و خورد کردن که هیچ. ساخته نشده دوربین خورد نشو.
از بین رفتن کوتینگ . کوتینگ ها میمونه به حد کافی و متعارف.
خراب شدن قطعات مکانیکی : اگه مراعات نشه بله خراب میشه. باهاش درست کار بشه نه به این زودی ها.
خارج شدن از هم خطی : به ندرت پیش میاد تو این دوربین ها معمولا با ضربه.

کلا نه دوربین های خوبین و زود خراب نمیشن.

ممنون منظورمن خرابی بدون ضربه و شکستگی بود خرابی های معمول بعد چند ماه، که آیا دوربینی با این قیمت قابل تعمییر هستش یا نه ،وجاهابی مثل شهر های شمالی که رطوبت زیاده خوب هستش ..........؟
لطف میکنید یک مدل در همین حد قیمت و شرایط برای فرد مبتدب مثل من معرفی کنید...........
این مطلب رو هم در صفحه
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیددادم اما بی جواب موند ممنون میشم پاسخ بدید.......

سلام ودرود
یه فایل پی دی اف میخوام که اطلاعات اصولی و اولیه برای شروع نجوم شناسی مفید باشه
ممنون میشم دوستان

Babak
03-09-2010, 20:41
من آدم هایی رو میشناسم که دوربین تعمیر میکنن. اگه دوربینتون تو ایران زیاد باشه تعمیر میشه حتما.
من یادم نیست شما گفتین دوربین برای چی میخواین؟ شکار و طبیعت یا نجوم؟
اگه برای طبیعت میخواین مارک ویلیام اپتیکس بگیرین. یه آپو کروماتیکش .

نکته عجیب برام اینه که من مدل های بیشتری از ویلیام دیدم. نمیدونم چرا اینجا دو تاست.
شهر های شمالی (مرطوب) عمر کوتینگ لنز ها ( و در تلسکوپ های بازتابی ، عمر اندود آیینه ها) کمتره. مدل های ضد آب نمیدونم در این مورد هم جواب میدن یا نه. تصور من از اپتیک ضد آب اینه که آب داخل ابزار نمیره.

مورد دوم من چیزی سراغ نداشتم ببخشید.

hamedsheikh
04-09-2010, 12:22
با سلام
می خواستم بدانم آیا تلسکوپ های اسکای واچر به صورت جدا از هم (لوله اپتیکی جدا و مقر و پایه جدا) فروخته می شوند یا تمام قسمت های تلسکوپ در یک کیت می باشد.؟

و سئوال دوم اینکه آیا می توان لوله اپتیکی تلسکوپ شکستی لوله بلند 120 میلیمتر اسکای واچر با فاصله کانونی 1000 میلیمتر را بر روی پایه AZ3 قرارداد یا خیر؟
:18::18::18::18:

mehdi2961
05-09-2010, 03:14
با تشکر از پاسخ گویی به سوالات(حتی تکراری ها)
1- من برای شروع رصد از 90 میلیمتری شکستی اسفاده کنم یا 120 به بالا؟
2- مشاهده ی سیارات بدون استفاده از موتور غیر ممکنه؟
3- یه ستاره، مثلا بتلجیوس(Betelgeuse) بزرگ چطور دیده میشه؟
4- از نظر شفافیت تصویر،راه اندازی،کارکرد و قیمت، دابسونی ها رو پیشنهاد میکنید؟ چند اینچی؟
ممنون میشم

s_red_boy1
05-09-2010, 10:34
سلام اقا بابک من همین الان از ناصر خسرو اومدم رفتم شکاری یک چشمی کوچک بخرم که توی کل اونا فقط یه مغازه یه شکاری کره ای داشت که خیلی زومش قوی و خییییییییییییلی کوچکه
نطرت رو راجعش بگو راستی نوشته های رو دوربینم اینجا مینویسم ببین چجوریاست بهم بگو :
20*8 mm
fully coated optics
282ft/100 yds
96m/1000m
این نوشته هاش بود میشه کامل توضیح بدی این عددها چی هستنو همچنین بگو این دوربین که قیمتش 20000 تومن خریدم خوب هست یا نه
کوتینگ روش هم قرمزه
حیف که من هنوز نمیتونم عکس ارسال کنم وگرنه میفرستادم عکساشام
رتسی طول دوربین همش 3.5 سانت هست اما خیلی قوی هست
منتظر جوابتم

Babak
05-09-2010, 10:46
با سلام
می خواستم بدانم آیا تلسکوپ های اسکای واچر به صورت جدا از هم (لوله اپتیکی جدا و مقر و پایه جدا) فروخته می شوند یا تمام قسمت های تلسکوپ در یک کیت می باشد.؟

و سئوال دوم اینکه آیا می توان لوله اپتیکی تلسکوپ شکستی لوله بلند 120 میلیمتر اسکای واچر با فاصله کانونی 1000 میلیمتر را بر روی پایه AZ3 قرارداد یا خیر؟
:18::18::18::18:

سلام بله در بعضی مدل ها میشه لوله و پایه رو جدا تهیه کرد.

120 رو میشه روی AZ3 گذاشت البته کمی وزن لوله برای این پایه زیاده . احتمالا زمانی که لوله رو بالا میبرید ( سمت راس رو رصد میکنید) چون تمام وزن لوله به یک سمت پایه متمایل میشه ، عملا لوله خودش به عقب حرکت میکنه. که راهش هم احتمالا رگلاژ و سفت تر کردن پیچ مقره.

با تشکر از پاسخ گویی به سوالات(حتی تکراری ها)
1- من برای شروع رصد از 90 میلیمتری شکستی اسفاده کنم یا 120 به بالا؟
2- مشاهده ی سیارات بدون استفاده از موتور غیر ممکنه؟
3- یه ستاره، مثلا بتلجیوس(Betelgeuse) بزرگ چطور دیده میشه؟
4- از نظر شفافیت تصویر،راه اندازی،کارکرد و قیمت، دابسونی ها رو پیشنهاد میکنید؟ چند اینچی؟
ممنون میشم

به نظرم وقتی وارد حیطه تلسکوپی میشید زیاد فرقی نمیکنه . احتمالا هر چه بزرگتر بهتر اینجا جواب بده جز اینکه شما خوشتون نیاد از رصد و تلسکوپتون هر چه بزرگتر باشه پول بیشتری ضرر گردید. همین.
بدون موتور هم میشه راحت سیاره ها رو دید. فقط چون برای سیارات بزرگنمایی بالا لازمه، سیاره عر چند ثانیه یک بار از کارد بیرون میاد و باید دوباره تصویر رو تنظیم کنید . حالا موتور یا نه ، صرفا یک مقر استوایی میتونه کار رو راحت تر کنه.
همه ستاره ها توی حتی بزرگترین تلسکوپ ها نقطه دیده میشن جز خورشید. توی تلسکوپ فقط تعداد ستاره ها بیشتر میشه.
دابسونی حسنش اینه که در تناسب قطر شیئی ( مهمترین ویژگی تلسکوپ) با قیمت شما میتونید تلسکوپ بزرگتری بخرید. کیفیت تصویر بازتابی ها کلا در رصد سیاره ای 10 - 15 درصد کمتر از شکستی هاست اما به جاش بازتابی ها خطای رنگی شکستی ها رو ندارن. راه اندازی دابسونی ( بعد از نصب اولیه که باید توسط فروشسنده انجام بشه) از همه تلسکوپ ها راحت تره. کارکرد و قیمت عالی. اگه بتونید یه دابسونی 8 اینچ تهیه کنید و مشکلی با حمل و نقلش ندارید میشه گفت یه تلسکوپ عمری دارید که میشه باهاش کار های اساسی انجام داد. میتونید بعد ها یه پایه موتور دار هم براش بگیرید.

Babak
05-09-2010, 10:52
سلام اقا بابک من همین الان از ناصر خسرو اومدم رفتم شکاری یک چشمی کوچک بخرم که توی کل اونا فقط یه مغازه یه شکاری کره ای داشت که خیلی زومش قوی و خییییییییییییلی کوچکه
نطرت رو راجعش بگو راستی نوشته های رو دوربینم اینجا مینویسم ببین چجوریاست بهم بگو :
20*8 mm
fully coated optics
282ft/100 yds
96m/1000m
این نوشته هاش بود میشه کامل توضیح بدی این عددها چی هستنو همچنین بگو این دوربین که قیمتش 20000 تومن خریدم خوب هست یا نه
کوتینگ روش هم قرمزه
حیف که من هنوز نمیتونم عکس ارسال کنم وگرنه میفرستادم عکساشام
رتسی طول دوربین همش 3.5 سانت هست اما خیلی قوی هست
منتظر جوابتم

سلام
مشخصات اینه: بزرگنمایی 8 برابر و قطر شیئی 20 میلیمتر. تمام لایه های لنز ها اندود ضد بازتاب شده. سوژه 1000 متری رو برات میاره 96 متری.
کوتینگ قرمز چندان خوب نیست. کوتینگ سبز سرمه ای آبی خوبه. اگه دوربین فوکوسرش خوب باشه و شما هم زمان دید باهاش مشکلی احساس نمیکنید با این حد قیمت مناسبه. با دوربین هیچ وقت خورشید رو نگاه نکنید. حتی یک لحظه.
مبارک باشه.

kian525
05-09-2010, 16:39
دوستان سلام

میخواستم ببینیم با 1.5 میلیون تومان چه تلسکوپی خرید؟ میخوام حمل و نقل اش آسون باشه(مثل دابسونی ها) و موتور ردیاب حتما در دو محور داشته باشه، راهنمای کامپیوتری هم حتما روش نصب شده باشه یا بشه براش خرید.

mehdi2961
05-09-2010, 20:42
با عرض سلام و قبولی طاعات
باز هم سوالات آماتورینگ:31:
BK 120F1000 OTAW رو با چه پایه ای میشه برای عکاسی ایده آل کرد؟ یا اصلا BK1021 EQ3-2 102 میلیمتری رو بهتر میدونید به دلیل داشتن پایه؟
سوال دیگه هم اینه : آپو کروماتیک ها چه مشخصه هایی دارند که قیمت بالایی دارند؟

Mehdim
05-09-2010, 20:55
سلام آقا بابك چند وقت پيش در مورد تلسكوپ 10 اينجي دابسوني با شما مشورت كردم، الان 1 ماه هست كه 10 اينجي رو خريدم و خيلي راضي هستم، مي خواستم ازتون براي راهنمايي ها تشكر كنم.

Babak
05-09-2010, 21:33
دوستان سلام

میخواستم ببینیم با 1.5 میلیون تومان چه تلسکوپی خرید؟ میخوام حمل و نقل اش آسون باشه(مثل دابسونی ها) و موتور ردیاب حتما در دو محور داشته باشه، راهنمای کامپیوتری هم حتما روش نصب شده باشه یا بشه براش خرید.

سلام
خب محدود نکردید پیشنهاد رو و راستش عموما میگن دابسونی ها حمل و نقلشون سخته . نتیجتا معیار شما برام گنگه اگه میشه کمی باز کنید خواسته هاتون رو.

ایا چطورن:

پیشنهاد اولم اگه پولتون برسه. پایه اش سریع ترین پایه گوتو در زمانه نصبه و لوله هم که کوچک.

---------- Post added at 09:33 PM ---------- Previous post was at 09:29 PM ----------

با عرض سلام و قبولی طاعات
باز هم سوالات آماتورینگ:31:
BK 120F1000 OTAW رو با چه پایه ای میشه برای عکاسی ایده آل کرد؟ یا اصلا BK1021 EQ3-2 102 میلیمتری رو بهتر میدونید به دلیل داشتن پایه؟
سوال دیگه هم اینه : آپو کروماتیک ها چه مشخصه هایی دارند که قیمت بالایی دارند؟

برای عکاسی خوب بهترین پایه برای این تلسکوپ eq5 گوتو هست که قابلیت اتصال اتو گایدر داره.
eq3 خیلی پایه خوبیه اما تک محوره است و حداقل عکاسیه . اما ایده آل نیست.

آپوکروماتیک ها کم (بی) خطا ترین تلسکوپ ها هستن. ایده آل عکاسی. جنس شیشه ها خاصه ( الان یادم نیست اسمشون چیه) که عملا نور رو در بالاترین درجه ممکن عبور میدن که باعث تشکیل تصویر فوق العاده واضح میشه. لنز هم به جای 2 عدسی از 3 عدسی ساخته شده که باعث از بین رفتن کامل خطای رنگی میشه.

mehdi2961
05-09-2010, 21:49
قیمت ای کیو 5 چه حدوداست؟ و تو مشهد پیدا میشه اصلا یه مرکز فروش لوازم اینچنینی؟
آدابتور عکاسی هم لازمه دیگه نه؟+قیمت
ممنون

Babak
05-09-2010, 22:26
حدود 1 میلیون . همینجا ارسال میکنه و مشهد هم نمایندگی داره اما من به نام میشناسم نه به اسم شرکت.

mehdi2961
05-09-2010, 22:41
من حد اکثر 500 تومان میتونم بذارم
اونوقت اگه بخوام فقط واسه پایه 1م تومان بدم که...
پس گزینه من شد Bk 1021EQ3-2 حالا:
- یعنی به نمایندگی هم مراجعه کنیم باز از تهران میاد و باید 2 -3 هفته صبر کنیم؟
- این قیمت هایی که تو سایت معروف زده + هزینه ی ارسال میشه قیمت کل؟
- این نسبت کانونی و فاصله ی کانونی با کیفیت تصویر چه رابطه ای داره؟
- حداکثر قدر قابل مشاهده یعنی چی؟

kian525
06-09-2010, 14:26
دوست عزیز ممنونم از توجه شما، راستش امکان این که تلسکوپ رو در طول روز روی پشت بام نگه دارم نیست و برای همین نیاز به تلسکوپی دارم که قابل حمل باشه(از راه پله) و همینطور امکان قطبی کردن سریع رو داشته باشه تا در حد امکان زمان کمتری رو از دست بدم.

قبلا با مدل هائی از مید کار کردم، توی سایت از این مدل خوشم اومد که متاسفانه قیمتش 1 تومن بالا تر از بودجه من هست:
به نظرم میاد که به سرعت قطبی میشه و میشه کار رو باهاش شروع کرد، مخصوصا که CCD مناسبی هم داره.

بیشتر کار من، رصد خورشید، ماه و سیارات مخصوصا سیارات خارجی، هست. چون در محلی که هستم متاسفانه آلودگی نوری روز به روز در حال افزایش هست.

به نظر شما صبر کنم تا بودجه ام برای خرید مید کافی بشه یا پیشنهاد دیگه ای دارید؟

Babak
10-09-2010, 13:25
من حد اکثر 500 تومان میتونم بذارم
اونوقت اگه بخوام فقط واسه پایه 1م تومان بدم که...
پس گزینه من شد Bk 1021EQ3-2 حالا:
- یعنی به نمایندگی هم مراجعه کنیم باز از تهران میاد و باید 2 -3 هفته صبر کنیم؟
- این قیمت هایی که تو سایت معروف زده + هزینه ی ارسال میشه قیمت کل؟
- این نسبت کانونی و فاصله ی کانونی با کیفیت تصویر چه رابطه ای داره؟
- حداکثر قدر قابل مشاهده یعنی چی؟

پایه eq5 بدون گوتو حدود 500 تومنه. مفهوم اینه که میتونید تلسکوپ سنگینتر (بزرگتر) ی رو روش بزارید.
البته این تلسکوپ که انتخاب کردید خیلی خوبه . مگه اینکه بخواین نور گیری بیشتری داشته باشین و برین سراغ نیوتونی 8 اینچ. پایه eq5 معمولی دو موتوره و یه لوله 8 اینچ نیوتونی میشه حدود 1 تومن.
از تهران دو سه روزه میاد برای مشهد .
بله قیمت کل همینه.
فاصله کانونی بلند باعث میدان دید بسته تر میشه. اما در مقابل دقت تصویر در فاصله کانونی بلند بالاتره. در شکستی ها هم که خطای رنگی دارن با بلند تر شدن فاصله کانونی خطای رنگ کم میشه.
قدر واحد شدت درخشندگی ستارگانه. چشم انسان در بهترین شرایط میتونه تا قدر 7 رو ببینه. هر چقدر قطر شیئی تلسکوپ بیشتر باشه این محدوده بالتر میره. تلسکوپ های آماتوری تا حدود قدر 13 رو میبینین . تلسکوپ هابل تا 28 و در عکس فراژرفش تا 32 تقریبا. در کل یعنی شما کمنورترین جرمی که میبینید چه درخشندگی باسد داشته باشه.

دوست عزیز ممنونم از توجه شما، راستش امکان این که تلسکوپ رو در طول روز روی پشت بام نگه دارم نیست و برای همین نیاز به تلسکوپی دارم که قابل حمل باشه(از راه پله) و همینطور امکان قطبی کردن سریع رو داشته باشه تا در حد امکان زمان کمتری رو از دست بدم.

قبلا با مدل هائی از مید کار کردم، توی سایت از این مدل خوشم اومد که متاسفانه قیمتش 1 تومن بالا تر از بودجه من هست:
به نظرم میاد که به سرعت قطبی میشه و میشه کار رو باهاش شروع کرد، مخصوصا که CCD مناسبی هم داره.

بیشتر کار من، رصد خورشید، ماه و سیارات مخصوصا سیارات خارجی، هست. چون در محلی که هستم متاسفانه آلودگی نوری روز به روز در حال افزایش هست.

به نظر شما صبر کنم تا بودجه ام برای خرید مید کافی بشه یا پیشنهاد دیگه ای دارید؟

راستش پایه چنگالی ها مناسب تصویر برداری نیستن. شما حتما باید پایه استوایی ژرمن بگیرید اگر قصد استفاده بلند مدت از سی سی دی رو دارید. ( مید د واقع سمت ارتفاعیه که با استفاده از گوتو جرم رو تعقسب میکنه.) قطبی کردن استوایی ها وقتی مسلط بشید روشون کمتر از 1 دقیقه وقت میخواد. من در کل هرگز پایه چنگالی ها رو پیشنهاد نمیدم.

moallemi53
10-09-2010, 15:48
سلام به دوستان
خواستم بپرسم برا کسی که به نجوم علاقمنده و بصورت آماتور بخواد ستاره ها رو رصد کنه چه پیشنهاد میکنین؟
تا 150 تومان
ممنونم

mehdi2962
10-09-2010, 15:51
آقا ممنون ولی این پیشنهاد 8 اینچی تون برای یه تازه کار خیلی سنگینه(وزنش هم که سنگیییینه:31:)
هدف اصلی من عکاسی از اجرام و اعماق کهکشانیه ولی بیشتر برای آشنایی با طرز کار با تلسکوپ می خوام شروع کنم به عکاسی که علاقه ی اصلیمه.
اگه از خود فروشگاه بخری چقدر کم میکنن؟(هزینه ی ارسال و میگم) آخه الان داداشم تهرانه.

B U L U T
10-09-2010, 16:16
سلام به دوستان
خواستم بپرسم برا کسی که به نجوم علاقمنده و بصورت آماتور بخواد ستاره ها رو رصد کنه چه پیشنهاد میکنین؟
تا 150 تومان
ممنونم پسته بادام و اب هویج و چشم :31:
البته چشم اینجوری:18:

moallemi53
10-09-2010, 16:31
پسته بادام و اب هویج و چشم :دی
البته چشم اینجوری[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](24).gif

ببخشید مسعود خان
فکر کنم تاپیک رو اشتباهی اومدین

alirezaghanbari
11-09-2010, 17:18
سلام
من میخوام یه تلسکوپ 10 اینچ دابسونی بگیرم. تو آسمان شب سه نوعشو معرفی کرده که به نظر میرسه تفاوت قیمت 250 تومنیشون بیشتر مربوط به کارخونه سازنده و نوع پایه اونه.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

خواهش میکنم راهنمایی کنید اون نوع آخری که باید پایه بهتری داشته اما به هر حال گرونتر هم هست ، ارزش این هزینه بیشتر ( 250 تومن ) رو داره؟
ممنون

kian525
12-09-2010, 01:28
راستش پایه چنگالی ها مناسب تصویر برداری نیستن. شما حتما باید پایه استوایی ژرمن بگیرید اگر قصد استفاده بلند مدت از سی سی دی رو دارید. ( مید د واقع سمت ارتفاعیه که با استفاده از گوتو جرم رو تعقسب میکنه.) قطبی کردن استوایی ها وقتی مسلط بشید روشون کمتر از 1 دقیقه وقت میخواد. من در کل هرگز پایه چنگالی ها رو پیشنهاد نمیدم.

من پایه استوائی رو شنیده بودم ولی پایه استوائی ژرمن رو نه؟!

والا با این آلودگی نوری فکر نمیکنم بشه بیشتر از 1 ساعت به سی سی دی نور داد، میشه عکسی از این نوع پایه که فرمودین بگذارید؟
روی این مدل تلسکوپ که عرض کردم نصب نمیشه؟
و در آخر، این مدل تلسکوپ برای کار کردن روی خورشید مناسب هست یا نه؟

alirezaghanbari
14-09-2010, 01:49
سلام. کسی نمیتونه کمک کنه؟

Babak
14-09-2010, 12:01
سلام
من میخوام یه تلسکوپ 10 اینچ دابسونی بگیرم. تو آسمان شب سه نوعشو معرفی کرده که به نظر میرسه تفاوت قیمت 250 تومنیشون بیشتر مربوط به کارخونه سازنده و نوع پایه اونه.

خواهش میکنم راهنمایی کنید اون نوع آخری که باید پایه بهتری داشته اما به هر حال گرونتر هم هست ، ارزش این هزینه بیشتر ( 250 تومن ) رو داره؟
ممنون

سلام
تلسکوپ آخری یه ابزار الکترونیکی راهنما داره که زمان رصد جهتی که شما باید تلسکوپ رو به اون سمت حرکت بدید ( به سمت جرم مورد نظرتون ) مشخص میکنه. وگرنه تفاوت جدی ندارن با هم این اپتیک ها. کلا پایه ها هیچ فرقی ندارن.

Babak
14-09-2010, 12:15
من پایه استوائی رو شنیده بودم ولی پایه استوائی ژرمن رو نه؟!

والا با این آلودگی نوری فکر نمیکنم بشه بیشتر از 1 ساعت به سی سی دی نور داد، میشه عکسی از این نوع پایه که فرمودین بگذارید؟
روی این مدل تلسکوپ که عرض کردم نصب نمیشه؟
و در آخر، این مدل تلسکوپ برای کار کردن روی خورشید مناسب هست یا نه؟

پایه ژرمن همون پایه های متعارف استوایی هست که تو ایران بابه. بودجه تون چقدره؟

برای عکاسی با سی سی دی بهتره به جای نور دهی طولانی چند شات کوتاه گرفته بشه. مثلا 10 تا تصویر 6 دقیقه ای.
من بهتون پیشنهاد میدم یه اشمیت کاسگرین بگیرین . کاملا مناسبه برای سیارات. مارک سلسترون. با یه پایه EQ5 ترجیحا که حدود 2 تومن در میاد.

برای خورشید هم خوبه با این یاد آوری که فقط میتونید لکه های خورشیدی رو داشته باشید.

alirezaghanbari
14-09-2010, 13:12
سلام
تلسکوپ آخری یه ابزار الکترونیکی راهنما داره که زمان رصد جهتی که شما باید تلسکوپ رو به اون سمت حرکت بدید ( به سمت جرم مورد نظرتون ) مشخص میکنه. وگرنه تفاوت جدی ندارن با هم این اپتیک ها. کلا پایه ها هیچ فرقی ندارن.

سلام.
بطور کلی ارزش 250 تومن اضافی رو داره؟ یا اینکه همون اولی را بگیرم؟
ممنون

Babak
14-09-2010, 13:21
من نمیتونم نظری بدم. اگه آسمون رو بلدی نه اصلا ارزش نداره. اگه بلد نیستی آسمون رو به درد میخوره . کلی منجم بدون این ابزار ها کار کردن مشکلی هم ندارن.

alirezaghanbari
14-09-2010, 16:37
سلام. کلا برا بودجه یک تومنی
برا یه آدم آماتور
نسبتا آشنا به آسمان
برای رصد از داخل شهر
چیزی جز یه دابسونی 10 اینچ رو پیشنهاد می دید؟

ahlepaki
16-09-2010, 14:26
سلام و وقت بخير.
مطالب اين بخش بسيار كاربردي و جالبه، مخصوصاً براي من كه تازه وارد دنياي نجوم با ديد خريدار شدم!!!
يه سوال داشتم از آقا بابك عزيز و اون اينكه بهترين نوع وبكم موجود در بازار كه بتونه در عكاسي نجومي ابزار كار منجمين بشه چه نوعي است و حدود قيمتش چقدره ؟
جسارتاً من تلسكوپ 8 اينچي نيوتوني دارم. بهترين حوزه عكاسي نجوميش كدوم بخش از فضاي بيكرانه ؟
پيشاپيش متشكرم.

Babak
16-09-2010, 23:23
سلام. کلا برا بودجه یک تومنی
برا یه آدم آماتور
نسبتا آشنا به آسمان
برای رصد از داخل شهر
چیزی جز یه دابسونی 10 اینچ رو پیشنهاد می دید؟

سلام
همین گزینه دابسونی 10 تا 12 اینچ ( 12 اینچ 1200 قیمت داره) برای اینکه بشه رصد خوبی از اجرام اعماق آسمن داشت.
یا به نظر من یه کاسگرین برای رصد سیاره ای. 6 اینچ اشمیت کاسگرین حدود 1 تومن میشه با پایه استوایی مناسبش. البته همین کاسگرین هم که عرض کردم برای اعماق آسمان توی شهر به کار میاد اما به دل نمیشینه تصاویرش چندان.

---------- Post added at 11:23 PM ---------- Previous post was at 11:21 PM ----------

سلام و وقت بخير.
مطالب اين بخش بسيار كاربردي و جالبه، مخصوصاً براي من كه تازه وارد دنياي نجوم با ديد خريدار شدم!!!
يه سوال داشتم از آقا بابك عزيز و اون اينكه بهترين نوع وبكم موجود در بازار كه بتونه در عكاسي نجومي ابزار كار منجمين بشه چه نوعي است و حدود قيمتش چقدره ؟
جسارتاً من تلسكوپ 8 اينچي نيوتوني دارم. بهترين حوزه عكاسي نجوميش كدوم بخش از فضاي بيكرانه ؟
پيشاپيش متشكرم.

سلام
فیلیپس محصولاتش بهتره . چون از سی سی دی استفاده میکنه
متداولترینش :

اینجا معرفی خوبی از وب کم های نجومی داریم :

درباره تلسکوپتون یک فاصله کانونیش و دو نوع مقر - پایه اش رو مشخص بفرمایین.

kian525
16-09-2010, 23:41
پایه ژرمن همون پایه های متعارف استوایی هست که تو ایران بابه. بودجه تون چقدره؟

برای عکاسی با سی سی دی بهتره به جای نور دهی طولانی چند شات کوتاه گرفته بشه. مثلا 10 تا تصویر 6 دقیقه ای.
من بهتون پیشنهاد میدم یه اشمیت کاسگرین بگیرین . کاملا مناسبه برای سیارات. مارک سلسترون. با یه پایه EQ5 ترجیحا که حدود 2 تومن در میاد.

برای خورشید هم خوبه با این یاد آوری که فقط میتونید لکه های خورشیدی رو داشته باشید.

حدود 2.5 میتونم هزینه کنم، کدوم تلسکوپ سلسترون مد نظرتون هست؟

چرا این محصول مید رو تائید نمیکنید؟ دلیل خاصی داره؟

میخوام بدونم ایرادات چی هست؟ این رو میپرسم چون این تلسکوپ با وجود دهنه کوچک، CCD سر خود هست و این کمک زیادی در کار نوردهی و آسانی کار بوجود میاره.

در مورد خورشید هم عرض کنم که اتفاقا میخوام لکه ها رو رصد کنم.

راستی امکان نصب فیلتر H آلفا روی این تلسکوپ ها هست؟

alirezaghanbari
17-09-2010, 14:14
[QUOTE=Babak;5419579]سلام
همین گزینه دابسونی 10 تا 12 اینچ ( 12 اینچ 1200 قیمت داره) برای اینکه بشه رصد خوبی از اجرام اعماق آسمن داشت.
یا به نظر من یه کاسگرین برای رصد سیاره ای. 6 اینچ اشمیت کاسگرین حدود 1 تومن میشه با پایه استوایی مناسبش. البته همین کاسگرین هم که عرض کردم برای اعماق آسمان توی شهر به کار میاد اما به دل نمیشینه تصاویرش چندان.

تفاوت قیمت بین 10 و 12 اینچ دابسونی موجود تو بازار :

10 اینچ اسکای واچر :

و 12 اینچ اوریون:

حدود 450 تومن هست. به عنوان یه پیشکسوت آشنا به تلسکوپ ، ار بین این دو با توجه به این تفاوت قیمت کدوم رو پیشنهاد میدید؟
ممنون.

ahlepaki
18-09-2010, 07:30
درباره تلسکوپتون یک فاصله کانونیش و دو نوع مقر - پایه اش رو مشخص بفرمایین.[/QUOTE]

با عرض سلام و تشكر از راهنماييتون، تلسكوپ من 8 اينچ نيوتوني با فاصله كانوني 800mm و پايه استوايي است. البته موتور و goto ندارم.
ممنون ميشم در مورد حوزه عكاسي نجومي در دسترس بنده توضيح مختصري بفرمائيد.
خريد و نصب موتور رو پيشنهاد مي‌فرمائيد؟

mars7
19-09-2010, 00:12
سلام
میخوام یه دوربین تک چشم برای دیدن مناظر ورصد ستاره با بزرگ نمایی و وضوح خوب بگیرم لطفا در مورد مارک و قیمت نحوه خرید کمکم کنید(حداکثر تا 400تومان)

mars7
19-09-2010, 00:21
البته منظورم از نحوه خرید ، خرید اینترنتی و از یک سایت معتبر میباشد چون من تو شهرستانم

Babak
19-09-2010, 14:36
حدود 2.5 میتونم هزینه کنم، کدوم تلسکوپ سلسترون مد نظرتون هست؟

چرا این محصول مید رو تائید نمیکنید؟ دلیل خاصی داره؟

میخوام بدونم ایرادات چی هست؟ این رو میپرسم چون این تلسکوپ با وجود دهنه کوچک، CCD سر خود هست و این کمک زیادی در کار نوردهی و آسانی کار بوجود میاره.

در مورد خورشید هم عرض کنم که اتفاقا میخوام لکه ها رو رصد کنم.

راستی امکان نصب فیلتر H آلفا روی این تلسکوپ ها هست؟

سلام
پیشنهاد من برای شما یه پایه Eq5 گو تو که حدود 1 تومن قیمت داره و یه لوله اشمیت 6 اینچه. که حدود 800 تومن قیمتشه. باقی پولتون رو هم بدید یه سی سی دی متوسط بگیرید برای همه کار.

مید اولا کیفیتش بعد از ورشکستگی به شدت افت کرد. عملا ضعیف ترین تلسکوپ موجود در بازار غیر اسباب بازی ها همین مید ه. در صورت خرابی به احتمال قوی باید بندازینش دور. برد هاب الکترونیکیش راحت میسوزه و قابل تعمیر هم نیست. چنگالی ها میشه گفت قطبی نمیشن. در صورت عکاسی طولانی مدت هم ( که اصلا عملی نیست با این تلسکوپ ها ) مرکز تصویر نقطه ای و حاشیه تصویر خط میوفته ( مثل عکس های دور قطبی) میشه با وج موضوع قطبی شدنش رو حل کرد که با وج هم نهایتا 1 ساعت قطبی دووم میاره. من با هر کدوم از دوستان رصد گرم امروز صحبت کردم همفکر هستن با من.
سی سی دی همراه این تلسکوپ حرفی برای گفتن نداره در ضمن.
فیلتر اچ آلف خورشیدی توی ایران موجود نیست. اگه پیدا کنید تو لاین سایز حدود 5 تا 10 میلیون باید بشه فیمتش.

Babak
19-09-2010, 14:58
[QUOTE=Babak;5419579]سلام

تفاوت قیمت بین 10 و 12 اینچ دابسونی موجود تو بازار :

10 اینچ اسکای واچر :

و 12 اینچ اوریون:

حدود 450 تومن هست. به عنوان یه پیشکسوت آشنا به تلسکوپ ، ار بین این دو با توجه به این تفاوت قیمت کدوم رو پیشنهاد میدید؟
ممنون.

اسکای واچر یه 12 اینچ لوله باز داره ( که حمل ونقلش رو راحت تر میکنه) 1200 تومن. 12 اینچ میتونه به عنوان ابزار در جستجوی سیارات فرا خورشیدی به کار بیاد. با 12 اینچ در شرایط مناسب جوی میشه پلوتو رو دید. اگه میتونید بودجه اش رو تهیه کنید حتما حتما 12 اینچ بگیرید.

Babak
19-09-2010, 15:03
درباره تلسکوپتون یک فاصله کانونیش و دو نوع مقر - پایه اش رو مشخص بفرمایین.

با عرض سلام و تشكر از راهنماييتون، تلسكوپ من 8 اينچ نيوتوني با فاصله كانوني 800mm و پايه استوايي است. البته موتور و goto ندارم.
ممنون ميشم در مورد حوزه عكاسي نجومي در دسترس بنده توضيح مختصري بفرمائيد.
خريد و نصب موتور رو پيشنهاد مي‌فرمائيد؟[/QUOTE]

سلام
طبعا وقتی موتور ندراید فقط میشه از اجرام پر نور عکاسی کرد. بهترین فعالیت شما عکاسی با وب کم هست از سیارات و ماه.
موتور دار کنید تلسکوپتون رو میتونید عکاسی اعماق آسمان باهاش انجام بدید.

Babak
19-09-2010, 15:12
سلام
میخوام یه دوربین تک چشم برای دیدن مناظر ورصد ستاره با بزرگ نمایی و وضوح خوب بگیرم لطفا در مورد مارک و قیمت نحوه خرید کمکم کنید(حداکثر تا 400تومان)

البته منظورم از نحوه خرید ، خرید اینترنتی و از یک سایت معتبر میباشد چون من تو شهرستانم

lمحدود هستید به این ها. هر چی قطر شیئی بیشتر نور گیری و کیفیت تصویر بهتر. این ها زیاد مناسب نجوم نیستن

mars7
19-09-2010, 23:15
پیام من کی تایید میشه ؟؟

kian525
20-09-2010, 17:12
سلام
پیشنهاد من برای شما یه پایه Eq5 گو تو که حدود 1 تومن قیمت داره و یه لوله اشمیت 6 اینچه. که حدود 800 تومن قیمتشه. باقی پولتون رو هم بدید یه سی سی دی متوسط بگیرید برای همه کار.

مید اولا کیفیتش بعد از ورشکستگی به شدت افت کرد. عملا ضعیف ترین تلسکوپ موجود در بازار غیر اسباب بازی ها همین مید ه. در صورت خرابی به احتمال قوی باید بندازینش دور. برد هاب الکترونیکیش راحت میسوزه و قابل تعمیر هم نیست. چنگالی ها میشه گفت قطبی نمیشن. در صورت عکاسی طولانی مدت هم ( که اصلا عملی نیست با این تلسکوپ ها ) مرکز تصویر نقطه ای و حاشیه تصویر خط میوفته ( مثل عکس های دور قطبی) میشه با وج موضوع قطبی شدنش رو حل کرد که با وج هم نهایتا 1 ساعت قطبی دووم میاره. من با هر کدوم از دوستان رصد گرم امروز صحبت کردم همفکر هستن با من.
سی سی دی همراه این تلسکوپ حرفی برای گفتن نداره در ضمن.
فیلتر اچ آلف خورشیدی توی ایران موجود نیست. اگه پیدا کنید تو لاین سایز حدود 5 تا 10 میلیون باید بشه فیمتش.

ممنون از پاسخ شما

برای تلسکوپ اشمیت 6 اینچ چه برندی رو معرفی میکنید؟ لوله های خالی چشمی هم دارن یا باید چشمی رو جداگانه بخریم؟

پایه EQ5 نوع GoTo بهتر هست یا پایه HEQ5 Pro ؟ و تا چه اندازه تلسکوپ رو میشه بهشون متصل کرد؟ منظورم این هست که در آینده تلسکوپ قوی تر با دهانه بزرگتری بگیرم؟

سی سی دی برای من در مرتبه دوم اهمیت هست، برای همین در مورد این دو نوع پایه میپرسم.

mars7
20-09-2010, 22:33
ممنون از راهنمایتون

Babak
21-09-2010, 09:07
ممنون از پاسخ شما

برای تلسکوپ اشمیت 6 اینچ چه برندی رو معرفی میکنید؟ لوله های خالی چشمی هم دارن یا باید چشمی رو جداگانه بخریم؟

پایه EQ5 نوع GoTo بهتر هست یا پایه HEQ5 Pro ؟ و تا چه اندازه تلسکوپ رو میشه بهشون متصل کرد؟ منظورم این هست که در آینده تلسکوپ قوی تر با دهانه بزرگتری بگیرم؟

سی سی دی برای من در مرتبه دوم اهمیت هست، برای همین در مورد این دو نوع پایه میپرسم.

سلام
celestron

بله چشمی و جوینده و چپقی دارن.
درباره پایه اختلا ف نظر هست بین علما:31:
اچ ای کیو 5 عملا همون ای کیو 6 هست که سبک شده. ولی دقت بالای ای کیو 6 رو داره. روی این پایه میشه تا سلسترن تا سایز 9.25 رو سوار کرد.
من در بعضی تست ها شنیدم که ای کیو 5 گو تو دقتش بیشتره نسبت به ای کیو 6 ( این همون اختلافه ) روی این پایه تا 8 اینچ سلسترون قرار میگیره.
مدل پرو سریع تر راه اندازی میشه.

یه نگاه هم به این بندازین
ریچی کرتین ها برای عکاسی فوق العاده هستن . اما برای رصد زیاد مناسب نیستن. ( آیینه ثانویه بزرگ خطاهای تصویر رو کاهش میده ( مناسب عکاسی ) اما نور ورودی رو کم میکنه ( نامناسب برای رصد)

Alireza SM
21-09-2010, 09:15
من چندوقت پيش با يه تلسكوپ نيوتوني ( فكر ميكنم 6 اينچ بود ) كار كردم و عاشق رصد آسمان شدم مخصوصا وقتي كه آندرومدا رو ديدم ولي مساله اينه كه من نه وقت براي رفتن به خارج از شهر دارم و نه وقت براي رفتن به هيئت نجوم اين چيزا . متاسفانه طرحي كه براي حمله نظامي به تيربرق هاي كوچه كشيده بودم هم نافرجام موند و عملا كار با تلسكوپ محاله :41:
اين تلسكوپ هاي نيوتوني فيلـتـرشكني چيزي ندارن كه بشه باهاشون آسمن رو با كيفيت رصد كرد ؟

Babak
21-09-2010, 09:36
من چندوقت پيش با يه تلسكوپ نيوتوني ( فكر ميكنم 6 اينچ بود ) كار كردم و عاشق رصد آسمان شدم مخصوصا وقتي كه آندرومدا رو ديدم ولي مساله اينه كه من نه وقت براي رفتن به خارج از شهر دارم و نه وقت براي رفتن به هيئت نجوم اين چيزا . متاسفانه طرحي كه براي حمله نظامي به تيربرق هاي كوچه كشيده بودم هم نافرجام موند و عملا كار با تلسكوپ محاله :41:
اين تلسكوپ هاي نيوتوني فيلـتـرشكني چيزي ندارن كه بشه باهاشون آسمن رو با كيفيت رصد كرد ؟
:31:
سلام
فیلتر های آلودگی نوری هست. اما عملا اینها در محیط های با الودگی نوری کم جواب مناسب مبدن.
تهنا راه حل تلسکوپ بزرگتره. اگه با 6 اینچ بیرون شهر تصویر خوبی داشتید با 10 یا 12 اینچ توی تهران تصویر مشابه میگیرید.
توی تهران از ساعت 1 نصفه شب به بعد که ملت میخوابن وضع رصد خیلی بهتر میشه.

آشنایی با کمیته کاهش آلودگی نوری:

mars7
21-09-2010, 13:34
ادرسی که شما دادید 5 تا مدل هست من راهنمایی خواستم که یک مدل تا این قیمت پیشنهاد کنید با ذکر دلیل (البته اگه زحمتی نبود)وگرنه انتخابها خیلی بیشتر از اینها هستند که می تونم روز تا شب اونا رو ببینم در ضمن خود شما نوشتید که برای شروع رصد
یک دوربین دوچشم یا یک چشم بهتره

ahlepaki
22-09-2010, 09:28
با عرض سلام و وقت بخير خدمت تمامي دوستان مخصوصاً آقا بابك.
از پاسخهاي قبلي شما متشكرم.يه سوال ديگه هم دارم و اون اينكه براي موتوردار كردن پايه EQ3 براي تلسكوپ 8 اينچي خودم چه موتوري بايد تهيه كنم و حدود قيمتش چند در مياد؟
اگه بخوام با GOTO تهيه كنم يه جا بهتره؟ اصلاً براي عكسبرداري نيازي به GOTO هست؟

Babak
23-09-2010, 10:54
با عرض سلام و وقت بخير خدمت تمامي دوستان مخصوصاً آقا بابك.
از پاسخهاي قبلي شما متشكرم.يه سوال ديگه هم دارم و اون اينكه براي موتوردار كردن پايه EQ3 براي تلسكوپ 8 اينچي خودم چه موتوري بايد تهيه كنم و حدود قيمتش چند در مياد؟
اگه بخوام با GOTO تهيه كنم يه جا بهتره؟ اصلاً براي عكسبرداري نيازي به GOTO هست؟

سلام
مطمئنید پایه شما eq3 هست؟ 4 یا 5 نیست؟
ای کیو 3 تحمل 8 اینچ رو نداره قطعا.
یگ موتور حدود 50 تومن قیمتشه. دو موتوره بخواین میشه حدود 100. کیت گوتو هست که به این پایه ها وصل میشه حدود 450 تومن قیمتشه.برای عکاسی نیاز به گوتو نیست لزوما. اما اگه عکاسی خیلی جدی مد نظرتون هست بله گوتو لازم میشه تا بشه با استفاده از اتو گایدر خطاهای موتور رو اتوماتیک حذف کرد. (میشه عمل گایدینگ رو دستی هم انجام داد. اما واقعا خسته کننده است)

alirezaghanbari
25-09-2010, 00:48
[QUOTE=alirezaghanbari;5421306]

اسکای واچر یه 12 اینچ لوله باز داره ( که حمل ونقلش رو راحت تر میکنه) 1200 تومن. 12 اینچ میتونه به عنوان ابزار در جستجوی سیارات فرا خورشیدی به کار بیاد. با 12 اینچ در شرایط مناسب جوی میشه پلوتو رو دید. اگه میتونید بودجه اش رو تهیه کنید حتما حتما 12 اینچ بگیرید.

این نوع تلسکوپ ( لوله باز ) با هوای اهواز که تابستون و زمستون گردو خاکیه ، دچار مشکل نمیشه؟
ممنون.

Babak
25-09-2010, 09:35
[QUOTE=Babak;5429163]

این نوع تلسکوپ ( لوله باز ) با هوای اهواز که تابستون و زمستون گردو خاکیه ، دچار مشکل نمیشه؟
ممنون.

سلام
از لحاظ خاک نشستن روی ایینه ها شاید بهتر هم باشه. کلا همه نیوتونی ها خاک واردشون میشه. آینه ها مستقیما در تماس با هوا هستن.
باز توی لوله باز ها راحت میشه به ایینه دسترسی داشت برای تمیز کردن. توی نیوتونی های متعارف حتما باید باز شه آیینه.

mehdi2962
25-09-2010, 17:25
سلام استاد
من یک دابسونی 76م.م گرفتم،ولی چشمیهاش 20 و 4 میلیمتری هستند!
درحالی که سایت زده 25 و 10 میلیمتری؟
1- اشتباه از منه یا ...؟
2- این بزرگنمایی 150 برابر چطوری بدست میاد؟
3- هزینه ی پستی هم که جدا حساب شد؟!
ممنون

Babak
25-09-2010, 18:44
سلام . تو مدل های اولیه اش 10 و 25 میدادن.
سری جدید الان کاربردی تره. 15 برابر و 75 برابر رو دارین. یه بارلو هم اضافه بشه میرسه به 150 برابر. البته توی این بزرگنمایی کیفیت خیلی میاد پایین.
آره خب هزینه پست رو اینا لحاظ نکردن روی قیمت ها.

mehdi2962
26-09-2010, 10:58
ممنون
ولی شما میگی که این چشمی 4میلیمتری 75 برابر تصویر میده!
من یه دوربین دوچشمی 25*10 دارم که همون اندازه نشون میده فقط جمع آوری نورش کمتره که از وضوحش کم میکنه.
به کل نا امید شدم
مشتری رو هم دیدم که خطای رنگیش زیاد بود.(سایه ی آبی داشت)

Babak
26-09-2010, 11:11
خب از یه تلسکوپ مینی نباید انتظار کیفیت داشت. احتمالا هم از هم خطی در اومده.
اما درباره بزرگنمایی.
عدم تشخیص بزرگنمایی یک خطای عمومی و مشهوره . در بعضی موارد بیننده ها به من گفتن که تصویر دو چشمی 20 در 80 با آنچه با چشم میبینن یکسانه. ( حتی : با چشم که بهتر میبینیم !)
شما واقعا همون جزییات رو از مشتری میبینید در بزرگنمایی 10 و 70 ؟

mehdi2962
26-09-2010, 15:17
با تشکر فراوان
از مشتری چیزی ندیدم جر یک کره ی نورانی سفید
که کمی بزگتر از تصویر دوربین بود و راحت تر میشد موقعیت قمرهاش رو پیدا کرد.
فکر کنم مشتری با اون عظمت بهترین جرم واسه رصد باشه بعد از ماه.
1- درباره ی بزرگنمایی هم میدونم که چشم به خاطر ضعفی که داره نمیتونه کره بودن مشتری پر نور رو تشخیص بده
و نور اونه که از دید چشم اون رو بزرگ نشون میده.اما اینی که دیدم اگه نمیدیدم هم حسرتشو نمی خوردم.
2- شما تصویری از زحل با 80 میلیمتری گذاشته بودید که کاملا حلقه و کره قابل تمییز بودند،
با اینکه زحل میلیونها کیلومتر دورتر و حتی کوچکتر از مشتری است!
3- شما رصد چه چیزی رو با این وسیله پیشنهاد میکنید؟
-----------------------
امشب اگه شد یه عکس آماتور میگیرم و ضمیمه میکنم

Babak
26-09-2010, 15:32
سلام . حلقه زحل رو خیلی واضح با این تلسکوپ میبینید. البته الان نه. یکی دو ماه دیگه. تلسکوپتو ناگه همخط بشه حتما نوار های سطح مشتری رو میبینید.
اهله سیاره زهره و عطارد رو هم میتونید ببینید. اول شب سمت غرب نور افکنی که تو اسمونه زهره است.
اجرام پر نور فهرست مسیه هم دیده میشن.

mehdi2962
26-09-2010, 22:55
سلام
اول شب باید روی پشت بام برم که خیلی سخته یعنی غیر ممکنه.
اینم یه عکس که 57 دقیقه پیش گرفتم.

mehdi2962
27-09-2010, 17:54
دوباره سلام
اگه بخوام یه چیزی بگیرم که ارتقاء بدم چی بگیرم که از پشیمونی در بیام؟
بهترین چشمی که جواب میده و برای ست های آینده هم بدرد بخوره.
ممنون

Babak
28-09-2010, 12:09
سلام
من حقیقتش متوجه منظور شما نشدم .
منظورتون ارتقا خود تلسکوپه ؟ بعنی یه تلسکوپ جدید بخرید ؟

mehdi2962
01-10-2010, 13:17
میگم واسه همین چشمی یا فیلتر یا ... بگیرم یا ارزش نداره و به فکر یکی دیگه باشم؟

Babak
01-10-2010, 14:25
نه تاثیر خاصی نداره. راه حل فقط استفاده از استقرار بهتر + قطر شیئی بالاتره.

ahlepaki
02-10-2010, 14:13
با عرض سلام خدمت آقا بابك، استاد گرامي :20:
ممنونم از همه راهنماييهاي خوب و سازندتون.
در مورد تهيه موتور با قيمتي كه فرمودين از كجا ميتونم اقدام كنم ؟ (دو موتوره 100 هزار تومان).ضمناً اينكه من ساكن شهر تهران هستم.
يه سوال ديگه هم داشتم و اون اينكه وبكم هايي كه فرموده بودين معمولاً هم خيلي تو بازار كم هستند و هم قيمتشون به نسبت خيلي بالاست. با وبكم هاي لنز CMOS نميشه تصوير خوبي از اجرام آسماني داشت؟ حد اقل اونقدري كه لذت عكاسي نجومي رو به آدم بچشونه.:46:
پيشاپيش از پاسخهاي راهگشاي شما ممنونم. دست حق به همراهتون.

Babak
04-10-2010, 14:04
سلام
فروشگاه آسمان شب تو تهرانه و داره موتور.
بله میشه از هر نوع وب کمی استفاده کرد. بهتره 1 مگاپیکسل به بالا باشه. فقط باید لنز خود وب کم برداشته بشه و یه راه ابتکاری هم برای اتصالش به تلسکوپ طراحی کنید.

hamidrezabehzadi
15-10-2010, 16:46
با عرض سلام خدمت آقا بابك
از بين دو تلسكوپ دابسوني با مارك Orion و SkyWatcher كداميك بهتره؟
دابسوني لوله جمع شونده بهتره يا معمولي؟
ممنون.

Babak
15-10-2010, 16:54
سلام
نظر خاصی روی این مارک ها ندارم. من تو یه تست معمولی ( بهش نمیگن تست در واقع، با دو تا ماکستوف مشابه با همین مارک ها یه جرم رو همزمان نگاه کردم) فرقی ندیدم. البته قطعات اوریون به وضوح بهتر ساخته شدن.
چشمی ها و چپقی های اوریون هم به وضوح کیفیت بهتری دارن.

لوله بسته محکم تره و کمتر احتمال خارج شدن از هم خطی توش هست.
لوله باز ظریف تره نسبتا و بیشتر از هم خطی در میاد. اما حمل و نقلش به مراتب آسون تره.
در مقیاس 10 اینچ به بالا من نظرم روی لوله بازه.

mobile-enj
18-10-2010, 20:09
با سلام خدمت همه دوستان و مخصوصا بابك عزيز
يه چند مدت غايب بودم ولي خيلي براي نجوم وقت گذاشتم و حسابي مشغول اون بودم ( تحقيقات تكميلي )
توي اين مدت تلسكوپ شكستي هم دو تا دونه ساختم كه آخرين محصولم بزرگنمايي 22.5 داشت. بگذريم ....

متاسفانه به اطلاع دوستان مي رسونم وضع فروش تلسكوپ خيلي ناجورشده - آسمان شب كه دابسوني 6 اينچ رو گفت 450 + 10% كه ميشه حدود 500 تومن كه قيمت 8 اينچ دابسوني بود البته گفت چهار ماه ديگه جنس ميرسه !!!!!
ايران اپتيك هم كه حرفشو نزن !!! به من گفت كه تا يك سال فروش نداريم !!!!! چون وضعيت بازار مشخص نيست . واقعا نااميد كننده هست

من با اين وضع ديگه ميخوام بيخيال خريد شم و ميخوام يه تلسكوپ 8 اينچي دابسوني خودم بسازم چون گرون شدن تلسكوپ برام غيرقابل تحمل شده از طرفي اغلب منجما تلسكوپ دست ساز يا homemade دارن

mmmmmm102
24-10-2010, 01:04
سلام
من یه تلسکوپ 12 اینچ نیوتنی دارم و تصمیم دارم برای این تلسکوپ یه چشمی خوب و با میدان دید بالا تهیه کنم . بودجه ی من حدودا 400 ، 500 تومن هست .
تو سایت های مختلف گشتم ، راستش اول دنبال چندتا چشمی بودم که برام بزرگنمایی های 60 تا 250 برابر رو درست کنه ، تا اینکه در فروشگاه آسمان شب به این مورد برخوردم
می خواستم نظر اساتید رو در مورده این چشمی بدونم
این یه چشمی با فاصله کانونی متغیره از 7.5 تا22.5 اینچ ویلیام اپتیک از سری UWAN که رو تلسکوپ من بزرگنمایی 66 تا 200 برابر رو ایجاد می کنه
سوالم از اساتید این هست که ، اصلا این چشمی با فاصله کانونی متغیر چیز خوبی هست یا نه و کیفیت و میدان دید این چشمی در چه حدیه ؟
ارزش این رو داره که به جای چندتا چشمی فقط از این چشمی استفاده کرد ؟ و با تغییر فاصله کانونی اون بزرگنمایی دلخواهمون رو بدست بیاریم ؟
به غیر از این چشمی آیا مورده دیگری را دوستان توصیه می کنند یا ... ؟
و سوال دیگرم اینکه در تهران به غیر از فروشگاه آسمان شب جای دیگری نیز هست که لوازم با کیفیت تلسکوپ بفروشه ؟

ممنون ...

Parand_52
30-10-2010, 20:25
با سلام خدمت دوستان عزيز
ديروز اين دستگاه رو خريدم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ميشه راهنمايي كنين چه چيزهايي رو ميشه با اين دستگاه و در چه حدي ديد ؟

farhad1365
04-11-2010, 00:14
ببخشید با 300هزار تومان چه دوربینی خوبه

mehdixp
05-11-2010, 19:30
این دوربینهای تک چشمی آسمان شب چطوره؟
بزرگنماییش دقیقن همینیه که میگن؟چون به نسبت قیمت خیلی خوبه.مثلا ویژن کینگ با بزگنمایی 90 حدود 350.
کیفیتاش خوبه؟میشه برای کارای آماتوری و دیدن ماه با بودجه کم ازش استفاده کرد؟

Babak
05-11-2010, 19:57
سلام
من یه تلسکوپ 12 اینچ نیوتنی دارم و تصمیم دارم برای این تلسکوپ یه چشمی خوب و با میدان دید بالا تهیه کنم . بودجه ی من حدودا 400 ، 500 تومن هست .
تو سایت های مختلف گشتم ، راستش اول دنبال چندتا چشمی بودم که برام بزرگنمایی های 60 تا 250 برابر رو درست کنه ، تا اینکه در فروشگاه آسمان شب به این مورد برخوردم
می خواستم نظر اساتید رو در مورده این چشمی بدونم
این یه چشمی با فاصله کانونی متغیره از 7.5 تا22.5 اینچ ویلیام اپتیک از سری UWAN که رو تلسکوپ من بزرگنمایی 66 تا 200 برابر رو ایجاد می کنه
سوالم از اساتید این هست که ، اصلا این چشمی با فاصله کانونی متغیر چیز خوبی هست یا نه و کیفیت و میدان دید این چشمی در چه حدیه ؟
ارزش این رو داره که به جای چندتا چشمی فقط از این چشمی استفاده کرد ؟ و با تغییر فاصله کانونی اون بزرگنمایی دلخواهمون رو بدست بیاریم ؟
به غیر از این چشمی آیا مورده دیگری را دوستان توصیه می کنند یا ... ؟
و سوال دیگرم اینکه در تهران به غیر از فروشگاه آسمان شب جای دیگری نیز هست که لوازم با کیفیت تلسکوپ بفروشه ؟

ممنون ...

سلام
من با این چشمی رصد کردم اما اصلا به خاطر نمیارم نتیجه کارش رو. کلا اما در تمام محصولات اپتیکی غیر زوم ها در سایز خودشون بهتر جواب میدن. من پیشنهادم خرید دو چشمی معمولیه به جای اینها. با یاد اوری اینکه در چشمی های موجود ویلایم بهترین کیفیت رو میده. منظورم اینه که چشمی زوم ویلایم سر وگردنی از چشمی های اوریون و اسکای واچر بالتره. البته گرون هم هست خب.

عملا در سطح ایران غیر از آسمان شب و صا ایران اصفهان فروشنده عمده تلسکوپ نداریم. علاوه بر اینکه در مورد قطعات جانبی و پشتیبانی آسمان شب تنها گزینه است.

با سلام خدمت دوستان عزيز
ديروز اين دستگاه رو خريدم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ميشه راهنمايي كنين چه چيزهايي رو ميشه با اين دستگاه و در چه حدي ديد ؟

این یک تلسکوپ اولیه اسن ( فرست اسکوپ) و نباید انتظار بالایی ازش داشته باشین. در سال جهانی نجوم به هدف این که همه بتونن تلسکوپ دار بشن تولید شد و وقتی قیمت رو تا این حد پایین میارن ( سال قبل 50 دلار قیمت جهانی) قطعا باید توقع رو هم در این حد قیمت کم کرد.
با این تلسکوپ به راحتی حلقه زحل همراه 2 - 3 قمرش در شرایط خوب رو تشخیص میدید. اقمار مشتری و در شرایط خوب میتونید کمربند های سطح مشتری رو ببینید. اهله زهره و عطارد هم دیده میشه و ماه خیلی خوب و عالی. اجرام غیر ستاره ای تعریفی ندارن. شاید چند جرم پر نور فهرست مسیه مثل سحابی جبار و ام 13 و کهکشان اندرومدا. و خوشه های ایکس و اچ. همه اینها جمع در علاقه و دقت شما. چون دیدم کسانی رو که بالاتر از توانایی اسمی تلسکوپشون میبینن اینو گفتم.

ببخشید با 300هزار تومان چه دوربینی خوبه

نجومی یا طبیعت گردی ؟

این دوربینهای تک چشمی آسمان شب چطوره؟
بزرگنماییش دقیقن همینیه که میگن؟چون به نسبت قیمت خیلی خوبه.مثلا ویژن کینگ با بزگنمایی 90 حدود 350.
کیفیتاش خوبه؟میشه برای کارای آماتوری و دیدن ماه با بودجه کم ازش استفاده کرد؟

سلام
بله بزرگنمایی ها درسته. این ها مشخصا تک چشمی های طبیعت گردی هستن و کاربرد محبوبشون در دنیا پرنده بینی.

کیفیت دید هم خوبه در حد خودشون. فقط خاطرتون باشه همه اپتیک ها با افزایش بزرگنمایی کیفیت تصویر کاهش پیدا میکنه و خطا ها افزایش. بین بزرگنمایی کم و زیادشون تفاوت هست. ماه رو خوب جواب میدن اما تا حالا برای اجرام اعماق آْسمان تست نکردمشون.

برای مطالعه:

mehdixp
06-11-2010, 20:11
حالا شما کدوم را پیشنهاد می کنید؟
vision king 30-90X*100
acuter 22-67.5x*100
قیمتای هردو هم 350000
من برای طبیعت گردی بیشتر می خوام و یک نگاهی هم به ماه بندازم.ویژن کینگ چینیه ولی اکیوتر معتبرتر به نظر میاد.
تنها ترسم اینه که زومهاش واقعی نباشه.میشه فهمید این قضیه رو یا نه؟

Babak
06-11-2010, 21:33
حالا شما کدوم را پیشنهاد می کنید؟
vision king 30-90X*100
acuter 22-67.5x*100
قیمتای هردو هم 350000
من برای طبیعت گردی بیشتر می خوام و یک نگاهی هم به ماه بندازم.ویژن کینگ چینیه ولی اکیوتر معتبرتر به نظر میاد.
تنها ترسم اینه که زومهاش واقعی نباشه.میشه فهمید این قضیه رو یا نه؟

سلام
من تفاوت آشکاری در کیفیت هیچ کدومشون ندیدم. حسن آکوتر اینه که تعداد بیشتری وارد شده و فروخته شده. این به معنای امکان تعمیر بیشتره. ( وقتی واردات بیشتر میشه تعداد محصولات خراب که برای تعمیرات ازشون استفاده میشه هم میره بالا)
حسن ویژن کینگ همراه داشتن اداپتور عکاسیه که اجازه میده از زوم دوربین هم استفاده کرد برای عکاسی. آکوتر هم آداپتور داره اما تا جایی که میدونم نمیشه از زوم اکوتر استفاده کرد زمان عکاسی.
زومشون درست به نظر میومد توی تست من. ( تست علمی نکردم . فقط باهاشون رصد کردم)

asauniverse
08-11-2010, 01:33
با سلام و عرض ادب
من از امسال دانشجوی رشته فیزیک هستم و تنها هدف من از انتخاب این رشته بخش astronomy هستش .
میخوام یه تلسکوپ بخرم نظر شم در مورد C6-NGT Computerized Telescope چیه ؟
آیا برای من مناسبه ؟ در ضمن تجربه کار با تلسکوپ رو ندارم و به این خواطر این رو انتخاب کردم که فقط یکبار و یک چیز رو میتونم بخرم بدلیل بعضی ...
با تشکر

asauniverse
08-11-2010, 17:33
و یا این مدل Celestron NexStar 6SE
به نظر شما کدومشون بهتره ؟
میشه یه مقایسه مختصری رو بفرمایید.
با تشکر

asauniverse
11-11-2010, 01:29
انگار از وقتی که من اومدم قحطی اومده ...
ممنون میشم یکی یه جواب کامل ما رو بده ...آقا بابک کجاااااااااااااااایی؟

Babak
11-11-2010, 20:30
سلام
اینکه شما میتونین فقط یک تلسکوپ بخرین ( حداقل در جند سال آینده ) و قصد تحصیل نجوم رو هم دارین:
از نظر من مقرتون حتما استوایی باشه. چون میشه باهاش تو هر نوع فعالیت جدی شرکت کرد. برای استفاده از سی سی دی های تصویر برداری یا قدر سنجی حتما باید استوایی باشه اپتیکتون.
نیوتونی هم از این لحاظ که با بودجه ثابت میشه سایز بزرگتری رو ازش تهیه کرد باز هم به نظر من گزینه خوبیه. من یک طرفدار نیوتونی ها هستم.
اما خطاهای نیوتونی ها بالاست و در بین تلسکوپ ها پایین ترین کیفیت تصویر رو دارن
برای اپتیک من به شما اشمیت کاسگرین رو پیشنهاد میدم. کیفیت اپتیکی بالا. ایده آل برای عکاسی . ایده آل برای رصد.

asauniverse
11-11-2010, 21:21
دست شما درد نکنه آقا بابک گل
ولی اون c6 sgt که تا برسه بدست من قیمتش میشه 1500$ که متأسفانه بودجم نمیرسه
این c6 sgt رو باشه برای سال آینده
حالا یه تلسکوپ تقریبا تو مایه 150$ تو همین سایت سلسترون پیشنهاد بدید که برای من مناسب باشه و برای شروع نجوم چیز خوی باشه و بگم که من بیشتر دوست دارم کهکشانها رو ببینم.
با تشکر

asauniverse
12-11-2010, 18:32
خودم یه جستجویی کردم و حالا astro master 130eq motor drive مد نظرمه
نظر شما چیه ، باهاش میشه کهکشانها رو خوب دید؟
هیچ تلسکوپ بهتری تو این قیمت ها یا کمتر هست از سلسترون که به نظر شما بهتر باشه ؟
ببخشید زیاد سؤال کردم آخه فقط همینجا میتونم اطلاعاتی بدست بیارم.

Babak
12-11-2010, 23:36
سلام
همون گزینه پیشنهاد اول خودتون رو نمیتونید تهیه کنید؟ نیوتونی 6 اینچ؟ مقر خیلی خوبی داره که میتونید بعد ها با همین مقر اپتیک های مناسب تری رو استفاده کنید ( یعنی فقط پول ل.له اپتیکی فرضا اشمیت رو بدید و روی همین مقر سوارش کنید)
مقر CG-5 Equatorial اونطور که توی سایت دیدم تا سایز 8 نیوتونی رو روش گذاشتن. یعنی اشمیت تا سایز 9.25 رو هم میتونه تحمل کنه که خیلی عالیه.

ارزش داره واقعا برای این اپتیک کمی سرمایه گزاری رو بیشتر کنید. میتونه سالها براتون بمونه و یه جورایی حالا حالا ها لازم نیست اپتیک جدید بخرید. مگر اینکه نیاز به یه تلسکوپ غول داشته باشین.
یادتون باشه که مقر مهمترین بخشه تلسکوپه. روی این مقر میشه اتو گایدر نصب کرد که بازم بعد ها خیلی براتون مفید میتونه باشه.

استرو مستر 130 که معرفی کردید خوبه. از لحاظ نور گیرسی مناسبه. مقر هم خوبه و کار رو راه میندازه. اما نمیشه باهاش عکاسی انجام داد ( و یهنی خیلی کار های دیگه. چون قابلیت قطبی دقیق نداره ( پولارسکوپ-قطبی کننده نصب نمیشه توی مقر) بعد ها باید حتما یه پک کامل تلسکوپ جدید بخرید.

asauniverse
13-11-2010, 02:30
متاسفانه یه مشکل پیش اومد و كمي از بودجه برام مونده و به همین دلیل سال آینده celestron c6 sgt رو تهيه ميكنم ولي حالا با 125 پوند انگلیسی که تقریبا 200 دلار میشه , شما از سایت amazon.CO.UK جه تلسكوپی رو پیشنهاد میدید؟
با تشکر

asauniverse
13-11-2010, 02:31
متاسفانه یه مشکل پیش اومد و كمي از بودجه برام مونده و به همین دلیل سال آینده celestron c6 sgt رو تهيه ميكنم ولي حالا با 125 پوند انگلیسی که تقریبا 200 دلار میشه , شما از سایت amazon.CO.UK جه تلسكوپی رو پیشنهاد میدید؟
با تشکر

asauniverse
13-11-2010, 02:36
با تشکر

asauniverse
13-11-2010, 10:00
و يا نظرتون در مورد همون پرفروشترین تلسکوپ ایران اپتیک چیه.
از بین استرومستر 130 و دابسونی 6 اینچی ( تلسکوپ دابسونی 150 میلیمتری ) كدومشون انتخاب بهتری خواهد بود ؟ مخصوصا اعماق آسمان
و اینکه من یه دوربین فیلمبرداری sony sr11 full HD دارم , آیا با اون دابسونی 6" میشه ازش استفاده کرد؟
با تشکر از جوابهای خوب شما

Babak
17-11-2010, 20:49
و يا نظرتون در مورد همون پرفروشترین تلسکوپ ایران اپتیک چیه.
از بین استرومستر 130 و دابسونی 6 اینچی ( تلسکوپ دابسونی 150 میلیمتری ) كدومشون انتخاب بهتری خواهد بود ؟ مخصوصا اعماق آسمان
و اینکه من یه دوربین فیلمبرداری sony sr11 full HD دارم , آیا با اون دابسونی 6" میشه ازش استفاده کرد؟
با تشکر از جوابهای خوب شما

سلام
من با سایت آمازون آشنا نیستم.
هر چه قدر قطر شیئی شما بالاتر باشه نور گیری بهتر (مناسب اعماق آسمان) و بزرگنمایی بیشتری (مناسب سیارات) دارید.
با اون ابزار نهایتا بتونید از اجرام پر نور مثل سیارات و ماه فیلم بگیرید.
کلا برای تصویر برداری باید مقر شما استوایی باشه و موتور دار تا حرکت زمین رو خنثی کنه. عکاسی از اجرام اعماق آسمان سخته. فیلم برداری از اون ها نزدیک به غیر ممکن.

asauniverse
17-11-2010, 21:39
واقعا تشكر آقا بابك .
اين چند روز کلا نظرم عوض شد و بعد از خوندن چند تا نقد و بررسی میخوام از ایران بخرمش و حالا تا چند روز آتی بودجم تا 500 تومان افزایش پیدا میکنه و میخوام orion skyquest 8" dobsonian classic رو بخرم.
1.نظر شما در موردش چیه ؟
2.خودم نمیتونم ولی یکی از فامیل میتونه از تهران یا از سایت آسمان شب برام بخره که اونجا قیمتش 550 تومنه , آیا در بازار با قیمتی کمتر پیدا میشه و یا به نظر شما از همون سایت بهتره که بخره؟
3.اگه میتونید چند تا عکس مثالی و تقریبی از نحوه دیدن کهکشانها توسط اون 8 اینچی دابسونی بزارید ممنون میشم
4.یه آداپتوری یا هر چیزی پیشنهاد بفرمایید که بتونم دوربین فیلمبرداریم رو به همین دابسونی 8 اینچی متصل کنم>
5.فیلتر ماه تا چه حدی لزومیت داره؟ کدومشون بهتره %13 یا %25 ؟ بارلو چطور

با عرض پوزش از تغییر انتخابها و سؤالات زیاد

Bret_Hart
18-11-2010, 00:25
نمی دونم سوال رو جای خوبی می پرسم یا نه!
چه طوری یک تلسکپ ساده بسازم؟

asauniverse
18-11-2010, 01:01
نمی دونم سوال رو جای خوبی می پرسم یا نه!
چه طوری یک تلسکپ ساده بسازم؟

Babak
18-11-2010, 16:08
واقعا تشكر آقا بابك .
اين چند روز کلا نظرم عوض شد و بعد از خوندن چند تا نقد و بررسی میخوام از ایران بخرمش و حالا تا چند روز آتی بودجم تا 500 تومان افزایش پیدا میکنه و میخوام orion skyquest 8" dobsonian classic رو بخرم.
1.نظر شما در موردش چیه ؟
2.خودم نمیتونم ولی یکی از فامیل میتونه از تهران یا از سایت آسمان شب برام بخره که اونجا قیمتش 550 تومنه , آیا در بازار با قیمتی کمتر پیدا میشه و یا به نظر شما از همون سایت بهتره که بخره؟
3.اگه میتونید چند تا عکس مثالی و تقریبی از نحوه دیدن کهکشانها توسط اون 8 اینچی دابسونی بزارید ممنون میشم
4.یه آداپتوری یا هر چیزی پیشنهاد بفرمایید که بتونم دوربین فیلمبرداریم رو به همین دابسونی 8 اینچی متصل کنم>
5.فیلتر ماه تا چه حدی لزومیت داره؟ کدومشون بهتره %13 یا %25 ؟ بارلو چطور

با عرض پوزش از تغییر انتخابها و سؤالات زیاد

سلام
این بودجه منطقی و خوبیه. میشه بگید چی شد که مستقیم از خارج نخریدید تلسکوپ رو؟
اوریون ها مشابه اسکای واچر هستن. فقط بدنه و بسته بندی متفاوته اما قطعات اپتیکی فرق خاصی با هم ندارن. ( در قیمت مشابه)
من دو تا پیشنهاد میدم. یک اینکه همین الان یه تلسکوپ همه فن حریف بخرید . نیوتونی 150 میلیمتر ( 6 اینچ) با پایه EQ3
پایه اش و مقرش رو که قبلا معرفی کردم تقریبا تمام فعالیت های جدی اختر شناسی رو میشه باهاش انجام داد. میشه بعد ها ارتقاش داد به سیستم گوتو. یا دو موتوره اش کرد بعدا.
لوله 6 اینچ هم سایز خوبیه برای رصد. با بودجه شما هم جوره.

گزینه دو همین ایده خودتونه. یه دابسونی لوله بسته 8 یا 10 بگیرید. فعلا رصد کنید . بعدا سوارش کنید روی مقر های استوایی مثل eq5 یا EQ6.

آسمان شب نماینده این محصولاتیه که گفتید. بازاری وجود نداره که بتونید ازش این تلسکوپ ها رو تهیه کنید. جدا از اینکه خودشون مستقیما براتون میفرستن اپتیک رو.

آداپتوری که همه فن حریفه: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
فقط از ماه میتونید فیلم بگیرید.
برای ثبت تصویر هر شات باید دقایقی نور ببینه. آیا دوربین شما همچین قابلیتی داره که بشه فریم به فریم چند دقیقه نور گیری کرد؟

فیلتر ماه: ماه در بین دو مرحله تربیع اول و دوم توی تلسکوپ خیلی پر نوره. چشم رو اذیت میکنه. اگه ماه رصد کن هستید حتما باید بگیرید. با این تلسکوپ ها که ما صحبتش رو میکنیم 25 درصد بگیرید بهتره. ارزون تر هم هست ساخت اسکای واچر 15 تومن. همین کار رو اونا هم میکنن.

چه میبینیم:
این کهکشان اندرومدا است. ام 31 . همراه دو کهکشان اقماریش، ام 110 و ام 32 که در یک عکاسی چند دقییقه ای به این شکل دیده میشه:

اندرومدا بالاترین درخشندگی طاهری رو در کهکشان های قابل مشاهده در نیم کره شمالی داره.
تصویر من از دید تلسکوپی این کهکشان در زیر آسمانی تاریک و با تلسکوپ های حدود 8 اینچ این عکسه:

asauniverse
18-11-2010, 19:53
دست شما درد نکنه آقا بابک
1.نخریدنم از خارج به علت فرق بسیار کم قیمتها در ایران در مقایسه با انگلستان بود(مخصوصا همینهایی که من میخوام نه بعضیهاشون)
2.فکر کنم اون مدل نیوتنی که شما پیشنهاد دادید اینه

از نقد و بررسیهایی که در مورد 6" نیوتنی و 8" دابسونی خوندم اینو فهمیدم:
8" دابسونی به غیر از نداشتن توانایی عکاسی بهتر از 6" نیوتنی است , درست فهمیدم؟
3.قیمت اون آداپتور اتصال دوربین چنده ,آسمان شب قیمتشو ننوشته بود.
4.در مورد دوربین هم میشه بفرمایید گزینه نورگیری انگلیسیش چی میشه؟ دوربینم این قابلیتها رو داره : exposure , wb shift ,ae shift , color slow shutter هيچ کدومشون کاربردی دارن؟
5.با کنار گذاشتن گزینه ی عکاسی همون دابسونی بهتر نیست؟
با تشکر

Babak
19-11-2010, 19:55
دابسونی همون نیوتونیه که روی پایه اختراعی جان دابسون قرار گرفته و اسمش شده دابسونی. اپتیک 8 اینچ قطعا نسبت به لوله 6 اینچ بهتره. خصوصا این که فاصله کانونی بلند ترش خطا ها رو کم تر میکنه.
آداپتور باید حدود 30 تا 50 باشه. دقیق ندارم قیمت.
با مفاهیم دوربین آشنا نیستم.
بله دابسونی 8 بهتره و همونطور که گفتم میتونید بعدا روی یه مقر مناسب استوایی سوارش کنید.

asauniverse
19-11-2010, 20:03
بسیار خوب , یه دابسونی 8" میخرم
حالا سؤالم اینه که skywatcher بخرم يا orion ?
چرا اوریون قیتش بالاتره؟هیچ فرقی دارن؟

Babak
19-11-2010, 21:40
من تفاوتی در اپتیکشون ندیدم تا به حال. اوریون کمی در ساخت بدنه بهتر عمل میکنه . و به خاطر برندش هم گمی قیمتش بالاتر میره.
کلا من تفاوتی نمیبینیم.

asauniverse
19-11-2010, 21:49
دوباره و صدباره ممنون
این انتخاب نهایی منه:

شاید فیلتر ماه پیشنهادی شما و آداپتور پیشنهادی رو هم باهاش بخرم.

با تشکر فراوان

pouryaturk
20-11-2010, 12:44
سلام من چند روز پیش یه نلسکوپ نیوتونی پایه قطبیmm150*750 چینی کادو گرفتم ، ولی فکر میکنم خوب نیس بعد از سفت کردن پیچای تنظیمش بازم لقی داره میخوام تعویضش کنم فکر کنم قیمتشم حدود 250هزار تومن باشه - میخواستم راهنماییم کنین تو این محدوده قیمت با چه تلسکوپی عوضش کنم بهتره یا اصلا ارزشش رو داره عوض کنم یا نه؟

اینم چندتا عکس از تلسکوپ و ..

یه بارلوی 2x با دوتا چشمی 6.5 و 25 mm

Babak
21-11-2010, 09:37
سلام
چه گزینه هایی برای تعویض دارین؟ ( من اینجور متوجه شدم که میخواین از همون فروشنده تلسکوپ دیگه ای بخرین)

pouryaturk
24-11-2010, 01:28
من خیلی با تلسکوپای موجود آشنا نیستم و فقط با اسکای واچر آشنام تو اونام مدلهای
130 میلیمتری365000تومن
114‏ میلیمتری210000تومن مناسبن.
اگه از مارکهای دیگه تو این محدوده قیمت اطلاعاتی بدین و کدوم مارک بهتره ,ممنون میشم

Babak
25-11-2010, 08:17
سلام
اگر این مدل رو تونستید نصب و راه اندزی کنید پس همچنان من مقر استوایی رو پیشنهاد میدم. یه مقر eq3 بگیرید با یه تلسکوپ 130 میلیمتری که میشه حدود 400 تومن.
مقرش اجازه همه جور مانوری میده بهتون ( عکاسی و غیره ..) 130 میلیمتر شیئی هم کافی هست برای بسیارس رصد های جدی.
اسکای واچر تو رنج قیمتی خودش تلسکوپ خیلی خوبیه. در واقع ارزون ترین تلسکوپیه که میشه باهاش جدی کار کرد. ( اسباب بازی نیست)

فکر میکنم شما این نمونه رو مد نظر داشتید:

این دو تا تلسکوپ از نظر مقر خیلی با هم فرق دارن. مقر دوم امکان قطبی دقیق و راحت رو نمیده بهتون. واقعا ارزش داره کمی بیشتر هزینه کنید و تلسکوپی که پیشنهاد کردم رو بگیرید. یبه جورایی یه تلسکوپه عمریه و ارزون ترین تلسکوپ همه فن حریف موجود در ایران. ( تا جایی که من خبر دارم)

pouryaturk
27-11-2010, 10:58
سلام ، مرسی از پیشنهادتون بله نظر من EQ2 بود . ولی EQ3 ارزشش رو داره گرون تر بخری
این تلسکوپی که من دارم یکسال گارانتی هم داره یعنی اگه بفرستم لقی شو درس کنن و یه موتور براش بخرم چی؟ یعنی میشه روش حساب کرد با این که 150mm و اونایی که مد نظ داریم 130 اینم یه عکس از ماه که با بارلو 2x چشمی 25mm گرفتم :

راستی اینم بگم میترسم یارو اصلا اونی میخوامو نداشته باشه پاشم بیام تهران بعد بگه ندارم یا عوض نمیکنیم!!!!

Babak
27-11-2010, 12:21
سلام
من با مدا 1400 این تلسکوپ کار کردم. تلسکوپ رده 2 حساب میشه. ماه سوژه ایه که میشه گفت ضعیف ترین تلسکوپ ها هم خوب نشونش میدن.

pouryaturk
27-11-2010, 23:55
با این حسابEQ3 بهتره و رده بالاس و ارزش عوض کردنو داره؟(یعنی بعدا پشیمون نشم)
کلا مزایایEQ3 چیه؟

Babak
29-11-2010, 11:35
سلام بله.
eq3 ارزونترین مقریه که تقریبا میشه گفت همه فن حریفه.
هم اگر بخاین باهاش دستی و بدون موتور کار کنین پیچ های حرکت ریزش کاملا مناسب قرار گرفتن.
هم دوربین قطبی کننده اش امکان قطبی کردن نسبتا دقیق رو میده.
هم امکان اپ دیت به گوتو داره. یا آپ دیت به دو موتوره.
خلاصه به حد ظرفیت خودش که نیوتونی 6 اینچ و شکستی تقریبا 5 اینچه کاراییش بالاست.

hamedsheikh
03-12-2010, 00:25
با سلام

آیا می توان بین گشودگی ها ی بازتابی و شکستی رابطه ای برقرار کرد به اینصورت که هر قطر دهانه بازتابی (با توجه به کاهش نور به وسیله آینه ثانویه) با چه قطری از شکستی ها برابر است؟

آیا شکستی 120 میلیمتر می توان از نظر میزان نور ورودی و تصویر برابر با یک 6 اینچ بازتابی دانست؟

شما بین دو اپتیک بالا کدام را انتخاب می کنید؟:8::8::5::5:

mobile-enj
04-12-2010, 12:53
سلام آقا بابك
من بالاخره تلسكوپ دابسوني 8 اينچ خودم رو تموم كردم .
واقعا نتيجه رضايت بخش و عالي بود
نسبت كانوني 5.91 و طول لوله هم چيزي حدود 124.5 سانت شد
همه چيز رو عالي و با طراحي خودم تموم كردم و از فروشگاه آسمان شب مخصوصا جناب آقاي بهرنگ تفرشي بابت تمام كمك هاشون تشكر ميكنم ( واقعا بسيار با حوصله و با شخصيت هستند)
اما در مورد تلسكوپ :
من با يه چشمي 25 ميل (با بزرگنمايي حدود 50 )قرص مشتري رو با اقمارش رصد كردم و نوار قهوه اي رنگ مشتري رو ديدم ولي قرص مشتري به سفيدي مي زد
حالا دو تا سئوال:
1- تو اين بزرگنمايي آيا ديدن يك نوار قهوه اي رنگ مشتري طبيعي هست يا من بايد كاملا رنگي مشتري رو ميديدم ؟
2- با چشمي ultra wide 6.3 ميل ( بزرگنمايي 200 برابر )هم فقط همون نوار رو ديدم ولي از وضوح تصوير به شدت كاسته شد و باز هم قرص مشتري با يه نوار غير واضح ديده شد آيا نبايد مشتري تو اين بزرگنمايي كاملا رنگي با عوارض اون ديده مي شد ؟
3- با اين افت كيفيت تصوير در بزرگنمايي 200 برابر اگر با يه بارلو 2x‌ بزنم تا به ظرفيت نهايي تلسكوپ خودم كه 400 هست برسم آيا بازهم افت كيفيت خواهم داشت يا نه ؟ اگر جواب مثبت هست پس اين ظرفيت نهايي 400 برابر باري تلسكوپ 8 اينچ چيز به درد نخوري خواهد بود .
4- من براي تنظيم آئينه اوليه بر روي سل اصلي سه پيچ تنظيم و براي آئينه ثانويه يك پيچ اصلي طولي و سه پيچ تنظيم ريز زاويه اي طراحي و ساخته ام تلسكوپ خودمو به روش سعي و خطا ، هم خط كرده ام اگه ميشه در خصوص روشهاي تشخيص تنظيم نبودن آئينه ثانويه و اثرات اون روي تصوير نهايي يه توضيح مختصري بفرمائيد.
با تشكر از شما دوست عزيز

mobile-enj
06-12-2010, 19:19
بابك خان كجايي ؟؟؟؟؟

daryadelan1358
07-12-2010, 13:57
سلام خدمت دوستان و اساتيد عزيز

من مدتي هست كه ايت تايپك خوب ميخونم و چند سالي هستش كه تو فكر خريد يه تلسكوپ خوب هستم حالا از شما كمك و راهنمايي ميخوام

اينطور كه من متوجه شدم از بحثهاي دوستان بهترين گزينه تا قيمتهاي مناسب دابسوني 8 اينچ هستش اما يه ايراد بزرگ داره و مشكل در حمل و نقلش هست اونم من كه ماشين ندارم حالا ميخواستم يه تلسكوپ بهم معرفي كنين كه قدرت و امكاناتش درحد همين دابسوني يا بهتر باشه ولي سبك باشه و داراي كيف كه بشه راحت جابجاش كرد خيلي متشكرم :11:

s_red_boy1
11-12-2010, 08:51
سلام
من میخوام دوربین دو چشمی بخرم که 200 متر رو بیاره به 3 یا 4 متری
ارزونترینش چیه؟
اگر نیست چی نزدیک به اینه ؟؟؟

s_red_boy1
11-12-2010, 09:13
Galilea 40*80G China
عکسشم توی این صفحه هست :

Babak
11-12-2010, 10:36
سلام آقا بابك
من بالاخره تلسكوپ دابسوني 8 اينچ خودم رو تموم كردم .
واقعا نتيجه رضايت بخش و عالي بود
نسبت كانوني 5.91 و طول لوله هم چيزي حدود 124.5 سانت شد
همه چيز رو عالي و با طراحي خودم تموم كردم و از فروشگاه آسمان شب مخصوصا جناب آقاي بهرنگ تفرشي بابت تمام كمك هاشون تشكر ميكنم ( واقعا بسيار با حوصله و با شخصيت هستند)
اما در مورد تلسكوپ :
من با يه چشمي 25 ميل (با بزرگنمايي حدود 50 )قرص مشتري رو با اقمارش رصد كردم و نوار قهوه اي رنگ مشتري رو ديدم ولي قرص مشتري به سفيدي مي زد
حالا دو تا سئوال:
1- تو اين بزرگنمايي آيا ديدن يك نوار قهوه اي رنگ مشتري طبيعي هست يا من بايد كاملا رنگي مشتري رو ميديدم ؟
2- با چشمي ultra wide 6.3 ميل ( بزرگنمايي 200 برابر )هم فقط همون نوار رو ديدم ولي از وضوح تصوير به شدت كاسته شد و باز هم قرص مشتري با يه نوار غير واضح ديده شد آيا نبايد مشتري تو اين بزرگنمايي كاملا رنگي با عوارض اون ديده مي شد ؟
3- با اين افت كيفيت تصوير در بزرگنمايي 200 برابر اگر با يه بارلو 2x‌ بزنم تا به ظرفيت نهايي تلسكوپ خودم كه 400 هست برسم آيا بازهم افت كيفيت خواهم داشت يا نه ؟ اگر جواب مثبت هست پس اين ظرفيت نهايي 400 برابر باري تلسكوپ 8 اينچ چيز به درد نخوري خواهد بود .
4- من براي تنظيم آئينه اوليه بر روي سل اصلي سه پيچ تنظيم و براي آئينه ثانويه يك پيچ اصلي طولي و سه پيچ تنظيم ريز زاويه اي طراحي و ساخته ام تلسكوپ خودمو به روش سعي و خطا ، هم خط كرده ام اگه ميشه در خصوص روشهاي تشخيص تنظيم نبودن آئينه ثانويه و اثرات اون روي تصوير نهايي يه توضيح مختصري بفرمائيد.
با تشكر از شما دوست عزيز

سلام
مبارک باشه.
1 کاملا طبیعی هست.
2:. کمی غیر عادیه.توی بزرگنمایی بالا نور کم میشه . وضوح تصویر کم میشه میدان دید محدود میشه اما نه در حدی که کمربند رو ناواضح دید. توی بزرگنمایی 200 بهترین شرایط دید مشتری رو دارید با تلسکو÷تون و باید بتونید موج های اطراف کمربند رو هم ببینید. ممکنه تلسکو÷تون از هم خطی خارج شده باشه. البته درباره رنگ نه . مشتری رنگ چندانی ازش دیده نمیشه. لکه سرخ هم که الان نارنجیه کمرنگه و سخت تفکیک میشه.
3: تلسکوپ شما 400 برابر رو راحت جواب میده. حتما اشکالی هست ( یا ممکنه انتظار شما بالا باشه)
4: یه ستاره ÷ر نور رو مرکز تصویر بزارید. بعد تصویر رو از فوکوس خارج کنید. ستاره به شکل یه قرص در میاد. این قرص باید دایره باشه ( بیضی نباشه ) و همه دوایری که میبینید هم محور باشن. دوم اینکه رصد بزرگنمایی بالا سیارات سایه دار میشن ( شبیه سایه ای که تصویر تلویزیون داره)
÷یشنهاد میدم یه هم خط کننده لیزری بگیرید برای تلسکو÷تون . یا : توی یکی از شماره های اخیر مجله نجوم روش هم خط کردن تلسکو÷ آموزرش داده شده. شماره مجله یادم نیست. اون مطلب خیلی به درد میخوره.

Babak
11-12-2010, 10:42
سلام خدمت دوستان و اساتيد عزيز

من مدتي هست كه ايت تايپك خوب ميخونم و چند سالي هستش كه تو فكر خريد يه تلسكوپ خوب هستم حالا از شما كمك و راهنمايي ميخوام

اينطور كه من متوجه شدم از بحثهاي دوستان بهترين گزينه تا قيمتهاي مناسب دابسوني 8 اينچ هستش اما يه ايراد بزرگ داره و مشكل در حمل و نقلش هست اونم من كه ماشين ندارم حالا ميخواستم يه تلسكوپ بهم معرفي كنين كه قدرت و امكاناتش درحد همين دابسوني يا بهتر باشه ولي سبك باشه و داراي كيف كه بشه راحت جابجاش كرد خيلي متشكرم :11:

سلام
میتونم بگم نمیشه.
تلسکوپی در این امکانات ( یعنی اونم باید 8 اینچ باشه) و کوچکتر فقط میتونه رده کاسگرین ها باشه. فرضا یه اشمیت کاسگرین 8 اینچ حدود 2.5 میلیون فقط اپتیکش هست و حدود 1 میلیون پایه اش. خود این پایه هم به خاطر همراه داشتن وزنه هاش سنگینه. جدا از این که نصب و راه اندازیش زمان بره.
من پیشنهاد میکنم یه دابسونی بگیرید از نوع فلکسی تیوب که لوله جمع شونده است که تا حدودی ابعاد کم میشه زمان حمل و نقل.
در هر حاب هر که تلسکوپ 8 اینچ خواهد جور وزن و اندازه اش را کشد.:31:
کیف حمل هم جدا گانه برای تلسکوپ ها قابل تهیه است.

Babak
11-12-2010, 10:54
سلام
من میخوام دوربین دو چشمی بخرم که 200 متر رو بیاره به 3 یا 4 متری
ارزونترینش چیه؟
اگر نیست چی نزدیک به اینه ؟؟؟

Galilea 40*80G China
عکسشم توی این صفحه هست :

شما به بزرگنمایی بالای 50 برابر احتیاج دارید. دو چشمی با این ابعاد نیست ( اسباب بازی هست البته که الکی روش مینویسن 100 برابر که واقعی نیست.)
یا میتونید تلسکوپ بگیرید یا تک چشمی های زوم دار.

این دوربین ها رو حتما باید روی پایه استفاده کرد .

دوربین های لینکتون من نظری نمیدم. فقط دوچشمی 40 برابر واقعی نیست.

s_red_boy1
11-12-2010, 13:36
عزیز ممنون از جوابت
راستی دوربینای اون پیجی که نشونت دادم همشون رو دیدی ؟ دروغن ؟
و سوال دوم اینه که بخوام حول 50 تومن شکاری بگیرم بالاترین زوم واقعی چند ایکسه؟ و از کجا بگیرم که مطمدن تره

Babak
11-12-2010, 13:42
سلام
اینا همشون دوربین های متوسطی هستن. چند تایی که یزرگنمایی بالای 20 دارن واقعی نیستن.
قیمت به بزرگنمایی مربوط نیست به قطر شیئیه بیشتر.
عدد اول بزرگنماییه و عدد دوم قطر شیئی ( عدسی جلویی)
شما موقعی که میخری یه خط کش ببر ببین وقتی فرضا گفته 10 در 50 اون 50 میلیمتره یا نه.
بزرگنمایی هم 20 برابر به پایین.

s_red_boy1
11-12-2010, 13:46
پس 20ایکس میگیرم
از کجا بفهمم 20ایکس واقعی پقدر باید بیاره جلو یعتی چجوری تست کنم؟

hamedsheikh
12-12-2010, 22:25
پس آقا بابک جواب ما چی شد؟

Babak
13-12-2010, 16:18
با سلام

آیا می توان بین گشودگی ها ی بازتابی و شکستی رابطه ای برقرار کرد به اینصورت که هر قطر دهانه بازتابی (با توجه به کاهش نور به وسیله آینه ثانویه) با چه قطری از شکستی ها برابر است؟

آیا شکستی 120 میلیمتر می توان از نظر میزان نور ورودی و تصویر برابر با یک 6 اینچ بازتابی دانست؟

شما بین دو اپتیک بالا کدام را انتخاب می کنید؟:8::8::5::5:

سلام
تا جایی که من میدونم: اختلاف کمه. در واقع باید مساحت سطح شیئی ها رو ملاک بگیرید تا قطرشون رو. اختلاف نباید بیشتر از یک سانت در ابعادی که شما گفتید باشه. قطعا نور گیری 150 نیوتونی بیشتر از 120 شکستیه.

shabe.saket
13-12-2010, 21:00
بابک دوربین های nikula ساخت کجا هستند؟
عدسی شون هم شیشه ای ه.

Babak
15-12-2010, 23:09
پس 20ایکس میگیرم
از کجا بفهمم 20ایکس واقعی پقدر باید بیاره جلو یعتی چجوری تست کنم؟

من راه فرمولی نمیشناسم. تنها راه به نظر من مقایسه دوربین با یه دوربین معتبره . یا باید با اندازه اجرام توی دوربین آشنا باشیم قبلا.

بابک دوربین های nikula ساخت کجا هستند؟
عدسی شون هم شیشه ای ه.
چین:

تا حالا ندیدم از نزدیک .

hadi_persianlord
17-12-2010, 20:12
با سلام

مدتی هست که به نجوم و بیشتر رصد سیارات و دیگر اجسام اسمان علاقه پیدا کرده ام میخواستم بدانم ایا میشود با تلسکوپ های معمولی ( زیر 300 هزار تومان ) این اجرام را با کیفیت خوب دید ؟ شبیه عکس زیر ؟

Babak
17-12-2010, 20:15
سلام
نه
تلسکوپ 1 میلیارد تومنی هم نمیتونه.

همچین تصاویری رو فقط تلسکوپ هابل میتونه بگیره. یا فضاپیماهایی که از نزدیک سیارات رد شدن.

hadi_persianlord
17-12-2010, 20:30
ممنون دوست عزیز !
ولی من یه جایی خوانده بودم که با دوربین دوچشمی 7 ایکس ( یا یه استاندارد دیگه ) می توان مشتری و اقمار ان را رصد کرد !
احتمالا برداشت من از واژه رصد درست نیست !؟
خب میشه بدانم با یک دوربین دوچشمی دقیقا من میتونم چه چیزی را مشاهده کنم ؟ منظورم اینه که با چه کیفیتی میتونم اجرام اسمانی را ببینم ؟ ( اگر عکسی در این باره باشه خیلی کمکم میکنه )

Babak
17-12-2010, 20:40
سلام . بله با همچین دوربینی میشه اقمار گالیله ای مشتری رو دید.
میشه مشتری رو یه شکی یک قرص بسیار کوچیک (غیر نقطه ای) تشخیص داد و چهار تا ستاره هم دورش که جاشون طی روز ها تغییر میکنه.
دوچشمی ها برای رصد سیاره ای زیاد مناسب نیستن. رصدسیاره ای حتما بزرگنمای تلسکوپی نیاز داره. دوچشمی ایده آل رصد اجرام اعماق آسمانه. زیر آسمان بدون آلودگی نوری یه دو چشمی خوب ( با شیئی بالای 60 - 70 میلیمتر) میشه تصاویر مناسبی دید از کهکشان ها و سحابی ها و خوشه ها.
با دوچشمی های کوچیک میشه خوشه های ستاره ای رو خوب دید.

hadi_persianlord
17-12-2010, 20:48
راستی در شهری مثل تهران میشه این اجرام را دید ؟

Babak
17-12-2010, 20:56
توی تهران جز بعضی اجرام پر نور مثل خوشه پروین و سحابی جبار ، جرم غیر ستاره ای زیادی نمیشه دید.
یا باید اپتیک خیلی بزرگی داشته باشیم یا بریم بیرون از شهر یا فقط رصد سیاره ای رو با تلسکوپ انجام بدیم.

hadi_persianlord
17-12-2010, 21:10
یعنی من از پشت بام خونمون چیز خاصتی را نمی توانم ببینم ! حیف شد ! خیل دلم میخواست وارد دنیای نجوم بشم ولی خب برداشتی که من نسبت به این علم داشتم چیز دیگه ای بود چون من شاغل هستم و بجز جمعه ها عملا هیچ و قتی ازادی ندارم ( بگذریم که جمعه هامونم دست خودمون نیست :) )

Babak
17-12-2010, 21:17
سلاو دوباره
ماه
دو سه سال پیش دنبال یه سلسله سخنرانی بودم درباره ماه. تا کسی بیاد و هر ماه درباره رصد دقیق یه عارضه ماه صحبت کنه. متوجه شدم تعداد کسانی که چنین مهارتی دارن در تهران کمتر از تعداد انگشتان دسته. ماه با هر اپتیکی خوب دیده میشه. روز و شب دیده میشه. توی تهران هم خوب دیده میشه.

hadi_persianlord
17-12-2010, 21:23
مثلا میشه تقریبا شبیه این عکس دیدش ؟

Babak
17-12-2010, 22:45
سلام
بله
این عکس تقریبا دید یه دوچشمیه از ماه. البته دو چشمی با حدود 20 برابر بزرگنمایی . هر چه بزرگنمای کمتر جزییات قابل دیدن هم کمتر.

Cleeev
17-12-2010, 23:08
تهران وقتایی که روزش بارون و باد اومده و آلودگی ها رو برده و هوای شبش عالی و صافه، خوراک چنین کارایه (که تو این فصلا از این شبا زیاد داره)...

در مواقع دیگه به خاطر آلودگی هوا و نورای مزاحم فراوونی که وجود دارن، اکثر چیزایی که ببینی کمی تا قسمتی تاری رو دارن حتی ماه...

ori
23-12-2010, 14:42
سلام
بنده ریزه کاری تلسکوپ و دوچشمی رو بطور نظری بلدم
حدود ده یازده ماهه بدون هیچ ابزار رصدی آسمونو رصد کردم صورتای فلکی با اسم ستاره های معروفشون و بعضی قدر هاشو بلدم
دیگه طاقت ندارم صبرم سر اومده دارم منفجر میشم
باید حداقل یه دوچشمی خوب بگیرم
بعدش میرم سراغ تلسکوپ.
بعد از تحقیق فراوان سه مورد زیرو نشون کردم
1. 20در80 آکرو (250 تومن)
2. 20در90 آکرو (350 تومن)
3. 15در 70 آپو (470 تومن)
خودم 20در 90 دوست دارم
چه کنم؟

Payan
23-12-2010, 17:12
سلام من یه دوربین شکاری دوچشمی میخوام. یکم که این پست رو خوندم متوجه شدم در حد آماتور میشه ازش واسه رصد آسمان هم استفاده کرد. حالا بدم نمیاد برای این کار هم ازش استفاده کنم. من با بزرگنمایی 20 میخوام. و قطر عدسی اش هم معمولی باشه خیلی بزرگ نباشه که بشه راحت توی کوه و... حمل اش کرد. قیمت ها چطوری هست؟ آیا با توجه به اینکه ظرافت های تلسکوپ رو نداره و پیچیدگی اش به نسبت کمتر هم هست اختلاف قیمت بعضا فاحش دوربین ها روی کیفیت اونها خیلی تاثیرگذاره؟ من تا 200 هم مشکلی ندارم اما ایده آل واسم دورو بر 100 هست. ممنون اگه راهنمایی کنید. ضمنا محل خرید رو هم معرفی کنید. آیا خرید دست دوم رو پیشنهاد میکنید؟

Babak
27-12-2010, 12:46
سلام
بنده ریزه کاری تلسکوپ و دوچشمی رو بطور نظری بلدم
حدود ده یازده ماهه بدون هیچ ابزار رصدی آسمونو رصد کردم صورتای فلکی با اسم ستاره های معروفشون و بعضی قدر هاشو بلدم
دیگه طاقت ندارم صبرم سر اومده دارم منفجر میشم
باید حداقل یه دوچشمی خوب بگیرم
بعدش میرم سراغ تلسکوپ.
بعد از تحقیق فراوان سه مورد زیرو نشون کردم
1. 20در80 آکرو (250 تومن)
2. 20در90 آکرو (350 تومن)
3. 15در 70 آپو (470 تومن)
خودم 20در 90 دوست دارم
چه کنم؟

منم پیشنهاد میکنم بین همون 20 در 90 یا 20 در 80 یکی رو انتخاب کنید. اگه پولتون میرسه یه 25 در 100 بگیرید که فوق العاده است.
آپو کروماتیک کیفیت تصویر خیلی خوبی داره اما به نظرم چندان توی این بزرگنمایی و برای رصد مهم نباشه کیفیتش. برای منظره خیلی عالیه.

Babak
27-12-2010, 13:01
سلام من یه دوربین شکاری دوچشمی میخوام. یکم که این پست رو خوندم متوجه شدم در حد آماتور میشه ازش واسه رصد آسمان هم استفاده کرد. حالا بدم نمیاد برای این کار هم ازش استفاده کنم. من با بزرگنمایی 20 میخوام. و قطر عدسی اش هم معمولی باشه خیلی بزرگ نباشه که بشه راحت توی کوه و... حمل اش کرد. قیمت ها چطوری هست؟ آیا با توجه به اینکه ظرافت های تلسکوپ رو نداره و پیچیدگی اش به نسبت کمتر هم هست اختلاف قیمت بعضا فاحش دوربین ها روی کیفیت اونها خیلی تاثیرگذاره؟ من تا 200 هم مشکلی ندارم اما ایده آل واسم دورو بر 100 هست. ممنون اگه راهنمایی کنید. ضمنا محل خرید رو هم معرفی کنید. آیا خرید دست دوم رو پیشنهاد میکنید؟

سلام
اصل اختلاف دوربین و تلسکوپ تو قیمت ( در سایز مشابه شیئی ها ) دو تایی بودن دوربینه. یعنی عملا پول دو تا تلسکوپ رو میدین شما. نتیجتا دوربین گرون تر میوفته. البته کارکرد ها خیلی متفاوته.
دوچشمی خوب با بزرگنمایی 20 برابر 20 در 80 های متداول بین نجومی هاست. البته قیمتش 250 تومنه. اما میشه 20 در 60 های روسی رو هم با قیمت فکر کنم حدود 100 پیدا کرد. قاعدتا هر چی قطر شیئی بالا تر باشه کیفیت تصویر و وضوحش بهتر میشه.
دوربین دست دوم رو فقط باید از کسی که میشناسین بگیرین و حتما هم یه خبره کنارتون باشه. دوربین های نو کلی عیب پیدا میکنن تا برسن دست مصرف کننده.
یه نکته. دوربینی با این بزرگنمایی رو نمیتونید چندان راحت باهاش کار کنید. حتما باید بره روی پایه. در غیر اینصورت لرزش انقدر بالا میره که دیدتون افت میکنه شدیدو زود هم چشمتون خسته میشه.
برای حمل و نقل و دید منظوره بدون سه پایه من 15 در 70 بهتون پیشنهاد میدم. 15 در 70 حد فاصل دوربین های مناسب رصد و منظره است.

Payan
27-12-2010, 13:10
سلام
اصل اختلاف دوربین و تلسکوپ تو قیمت ( در سایز مشابه شیئی ها ) دو تایی بودن دوربینه. یعنی عملا پول دو تا تلسکوپ رو میدین شما. نتیجتا دوربین گرون تر میوفته. البته کارکرد ها خیلی متفاوته.
دوچشمی خوب با بزرگنمایی 20 برابر 20 در 80 های متداول بین نجومی هاست. البته قیمتش 250 تومنه. اما میشه 20 در 60 های روسی رو هم با قیمت فکر کنم حدود 100 پیدا کرد. قاعدتا هر چی قطر شیئی بالا تر باشه کیفیت تصویر و وضوحش بهتر میشه.
دوربین دست دوم رو فقط باید از کسی که میشناسین بگیرین و حتما هم یه خبره کنارتون باشه. دوربین های نو کلی عیب پیدا میکنن تا برسن دست مصرف کننده.
یه نکته. دوربینی با این بزرگنمایی رو نمیتونید چندان راحت باهاش کار کنید. حتما باید بره روی پایه. در غیر اینصورت لرزش انقدر بالا میره که دیدتون افت میکنه شدیدو زود هم چشمتون خسته میشه.
برای حمل و نقل و دید منظوره بدون سه پایه من 15 در 70 بهتون پیشنهاد میدم. 15 در 70 حد فاصل دوربین های مناسب رصد و منظره است.

ممنون بابک جان
مرسی از راهنمایی های خیلی مفید. قیمت 15 در 70 چنده؟ بعد یه سوال دیگه. کجا رو واسه تهیه پیشنهاد میکنی؟

Babak
27-12-2010, 13:48
15 در 70 150 تومنه الان مارک نایت اسکایش. صا ایران هم نمونه ارزون تری داشت قبلا ( نمیدونم الان داره یا نه ) که حدود 70 تومن قیمتش بود. من تستش کرده بودم اون زمان شدید خطای کرویت داشت.

اینجا هم نمونه کامارش رو داره که 120 تمونه . من موضعم رو درباره محصولات کامار توی یه تاپیک دیگه همین انجمن گفتم

اینم یه دست دوم:

که البته گفتم حتما باید خبره باشید تا مشکل پیش نیاد براتون.

15 در 70 هم جمع و جوره نسبتا و هم سبک. هم برای منظره مناسبه هم برای رصد نجومی.

asauniverse
27-12-2010, 17:11
با سلامي مجدد
چند هفته قبل با کمک شما آقا بابک ،تصمیم گرفتم که 8" اوریون رو بخرم از سایت آسمان شب ، ولی متاسفانه از همون موقع اون مدل توی سایت موجود نیست ، بهمین خاطر تصمیم گرفتم که از انگستان بخرمش و بعد از یه جستجو توی سایتهاشون دیدم که 8" اسکای واتچر تقریبا 100 تومن ارزون تره از اوریون ، حالا به نظر شما همون اوریون رو بخرم و تمام ویا اسکای واتچر رو بخرم و اون 100 تومن رو بدم بارلو و وسایل جانبی بخرم؟
اگه پیشنهاد خرید اسکای واتچر رو میدید ،لطف بفرمایید یه بارلویی یا چشمی برای اعماق آسمان و یکی هم برای planetary پیشنهاد بدید ممنون میشم.یا هر وسیله جانبی برای اعماق آسمان؟؟؟
و اینکه یکی از دوستان میخواد با بودجه محدود یه تلسکوپ بخره که اولش میخواست اون 76مم که قیمتش 70 تومنه رو بخره ولی بودجش رو زیاد کرد و من هم (١٣٠ میلی متری بازتابی نیوتونی با پایه دابسونیFlextube از سری الماس سیاه ) رو بهش پیشنهاد دادم .نظر شما چیه؟ میشه یه توضیحی بدید در مورد نحوه دید سیارات و مخصوصا اعماق آسمان با این تاسکوپ 130 مم دابسونی؟
با تشکر

Babak
27-12-2010, 18:04
این دو تا مارک فرق عمده ای با هم نداره کیفیت آیینه شون. احتمال داره که اوریون از چشمی های بهتری استفاده کرده باشه.
کلا از نظر من فرقی ندارن.
من پیشنهاد میکنم به جای بارلو ( که کیفیت رو پایین میاره) از یه چشمی کوچیک تر استفاده کنید. اگه 1200 فاصله کانونی 8 اینچ های دابسونی رو ملاک بگیریم برای حداکثر بزرگنمایی که 400 برابر یه چشمی 3 میلیمتر عالیه. مارک های خوب موجود در ایران ویلیام اپتیک و اوریون . که البته قیمتشون حدود 150 تومنه. ( چشمی خوب یه تلسکوپ بد رو خوب میکنه، چشمی بد بهترین تلسکوپ رو به اسباب بازی تبدیل میکنه)

اگه درست متوجه شده باشم که کدوم تلسکوپ رو میگین ؟:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]این ارزون ترین تلسکوپ با قطر شیئی مناسبه که میشه پیدا کرد. 5 اینچ قطر شیئی و حمل و نقل راحت. البته تلسکوپ ظریفیه. میتونن باهاش سطح مشتری حلقه های زحل و سطح مریخ ( در مقابله های مناسب) و تمام اجرام فهرست مسیه + کلی ان جی سی ببینن.

ori
27-12-2010, 19:57
با تشکر از بابک عزیز
20در 80 تثبیت شد
حالا تلسکوپ:
شکستی 150 م م با 10 اینچ نیوتنی.
تصویر 10اینچ از 150 شکستی بهتره؟
بنده به شخصه شکستی رو دوست دارم اما یه 10 اینچ با پایه مقر eq5 بطور وحشتناکی وسوسه کننده س
بدجوری دو دلم
واسه تلسکوپ هم از یک و سیصد بیشتر نمیخام بدم.
نظر مبارکتون چیه؟

asauniverse
27-12-2010, 21:46
دست شما درد نکنه :11:

خوب همون اسکای واتچر رو میخرم ،ولی اون چشمی خیلی گرون میشه چون باید فیلتر ماه و... هم بخرم ،
اگه در قیمتهای 50 الی 80 تومن چیز مناسبی موجود هست ممنون میشم بفرمایید ، اگه لینک هم بود ممنون
ولی یه سؤال : چشمیهای 25 مم وبیشتر و یا 10 مم و کمتر فرقشون چیه ؟هر کدومشون برای چه منظوری خوبن؟

و در مورد اون یکی تلسکوپ درست متوجه شدید ، تشکر برای توضیحتون

Babak
28-12-2010, 12:42
یه چشمی 5 اسکای واچر بگیرید. . بزرگنمایی حدود 240 برابر میده بهتون. این بزرگنمایی برای دیدن تقریبا همه چیر اون هم با کیفیت خوب کافیه. چشمی خوب و نسبتا ارزونیه.

اما برای بزرگنمایی 400 یه چشمی 6 بگیرید که باز هم چشمی خیلی خوبیه و یه بارلو .

اینجوری بزگنمایی های 200 و 400 رو با هم دارید.

فرق چشمی ها در بزرگنمایی و میدان دیدشونه. چشمی های با فاصله کانونی بلند ( مثل 20 تا 50) مناسب اجرام اعماق اسمان مثل کهکشان ها و سحابی ها هستن. چشمی های فاصله کانونی کوتاه ( مثل 5 و 10 ) بزرگنمایی زیاد میدن با میدان دید کم. مناسب سیارات و سحابی های سیاره ای هستن. یا دیدن جزیات بیشتر در مثلا خوشه های کروی و کهمکشان ها.

Babak
28-12-2010, 12:54
با تشکر از بابک عزیز
20در 80 تثبیت شد
حالا تلسکوپ:
شکستی 150 م م با 10 اینچ نیوتنی.
تصویر 10اینچ از 150 شکستی بهتره؟
بنده به شخصه شکستی رو دوست دارم اما یه 10 اینچ با پایه مقر eq5 بطور وحشتناکی وسوسه کننده س
بدجوری دو دلم
واسه تلسکوپ هم از یک و سیصد بیشتر نمیخام بدم.
نظر مبارکتون چیه؟

سلام
شکستی ها برای سیارات و ماه و منظره تصویر بهتری دارن
باز تابی ها برای اعماق آسمان مناسب ترن.
( مناسب یعنی بهترن. نه اینکه مشکلی باشه. با هر تلسکوپی میشه همه کاری کرد)
میمونه بحث قطر شیئی
100 در 100 تصویر یک تلسکوپ 10 اینچ نسبت به 6 اینج بهتره و با کیفیت تر.
یه نکته. 10 اینچ روی پایه eq5 خوب سوار نمیشه. ( اصلا پیشنهاد نمیکنم) . حداکثر توان این مقر 8 اینچه که باز هم نسبت به 6 اینچ بالاتره. ( علاوه بر اونکه من طرفدار نیوتونی ها هستم :31:)

asauniverse
29-12-2010, 20:19
دوباره تشكر
ولي دو تا سؤال نهايي:
يه مدل ----- ماه توي ان سايت موجوده كه متغير هستش از 1 درصد الي 40 درصد .نظر شما ؟2 اينچش رو بخرم یا 1.25 اینچ ؟
در مورد چشمیها هم واقعا گیج شدم ، اگه زحمت نمیشه بفرمایید که توی ای چشمیها یا بارلوهای این لینک زیر کدومشون رو انتخاب کنم تا قیمت دور و بر30 الی 40 پوند؟و کاربردش ؟

با عرض پوزش از سؤالات زیاد

ori
29-12-2010, 20:27
بابک جان با این حساب اکه اینچ اپتیک بالا بره پایه گرونتری میخاد
به نظرت برم تو کار آپو 120 م م ؟
پول پایه رو میدیم به اپتیکش
یه پایه مقر eq3 بالوله 120 میلی آپو کوروم.
می ارزه؟
اگه جوابت منفیه لطفا یه تلسسکوپ متعادل پدر مادر دار با پایش معرفی کن.
فقط حدالامکان از دابسونی ها نباشد:31::27:

Babak
29-12-2010, 21:03
سایز فی لتر های چشمی ( مثل فی لتر ماه، آلودگی نوری ، سیارات)باید به سایز چشمی بخوره. چشمی ها دو رنج 1.25 و 2 اینچ رو دارن. شما بین برای کدوم چشمیت میخوای استفاده کنی و سایز چشمیت چیه.

چشمی 5 که پیشنهاد دادم از سری لت تو این لیست نیست.
چشمی 6:
Skywatcher 6mm 1.25" Ultrawide Eyepiece
بارلو 2 ایکس
Skywatcher x2 Deluxe Barlow Lens
اینها برای رصد با بزرگنمایی بالا.

Skywatcher 30mm UWA 2" Eyepiece
این هم برای رصد اجرام گسترده اعماق اسمان ( مثل سحابی ها و خوشه های باز) خیلی مناسبه . میدان دید 80 درجه چشمی فوق العاده است. ( 2 اینچه)

این ست فیل تر ماه و سیارات به کار میاد.

Babak
30-12-2010, 13:55
بابک جان با این حساب اکه اینچ اپتیک بالا بره پایه گرونتری میخاد
به نظرت برم تو کار آپو 120 م م ؟
پول پایه رو میدیم به اپتیکش
یه پایه مقر eq3 بالوله 120 میلی آپو کوروم.
می ارزه؟
اگه جوابت منفیه لطفا یه تلسسکوپ متعادل پدر مادر دار با پایش معرفی کن.
فقط حدالامکان از دابسونی ها نباشد:31::27:
سلام
بودجه شما چقدره ؟ یه جا گفتید حدود 1300 . با این بودجه من نیوتونی 8 اینچ گوتو پیشنهاد میدم.
آپو 120 کیفیت خیلی خوبی داره و تقریبا بدون خطاست. اگه هدف عکاسی جدی دارید حتما همین لوله رو بگیرید. البته eq3 براش کمه. نه از لحاظ وزن البته. اگه میتونید هزینه کنید یه eq5 گو تو براش بگبربد.

ori
30-12-2010, 23:33
بابک عزیز عبارت زیبات منو یاد یه شعر انداخت:
" نه حسنت آخری دارد نه سعدی را سخن پایان بمیرد تشنه مستسقی و دریا همچنان باقی "
انسان میمیره اما از آسمون سیراب نمیشه.
این آسمونو با هر تلسکوپی نگاه کنی بازم کمه . یه منجم آماتور خوب نسبت به آسمون استسقا داره
اما بر خلاف مستسقی من صبرم زیاده
خب برگردیم به بحث
ازین که سوالاتم زیاد شده معذرت میخام
ایشالا این دو مورد آخرین انتخابامه
بین این دو کدومش رو تیک میزنی رفیق؟
150شکستی الماس سیاه لوله کوتاه پایه eq5
8 اینچ نیوتنی الماس سیاه eq5
مجددا تشکر

Babak
30-12-2010, 23:39
سلام دوباره.
من بین این دوتا به نیوتونی 8 رای میدم. کمی بزرگه که امیدوارم با سایز 8 اینچ مشکلی نداشته باشید.
البته اگر هم رفتید سراغ شکستی، حتما لوله بلندش رو بگیرید تا خطای رنگی کمتری داشته باشه.

minana
31-12-2010, 13:25
سلام دوستان،من یک دوربین دو چشمی قوی به همراه یک پایه معمولی تا 500 تومان می خوام بگیرم لطفا راهنمایی بفرمایید.

Babak
31-12-2010, 18:01
25 در 100 رو میشه بزرگترین دو چشمی آماتوری ایران با قیمت منطقی به شمار آورد. 450 تومنه الان
یه پایه خوب حدود 150 تومن قیمت داره.
میتونید پولتون رو به این حد برسونید ؟

minana
01-01-2011, 08:15
25 در 100 رو میشه بزرگترین دو چشمی آماتوری ایران با قیمت منطقی به شمار آورد. 450 تومنه الان
یه پایه خوب حدود 150 تومن قیمت داره.
میتونید پولتون رو به این حد برسونید ؟

با تشکر فراوان از شما دوست عزیز، طبق گفته شما حداقل باید 600 تومان هزینه کرد ، اما نکته دیگر اینکه در صورت امکان لطفا عکسی از پایه مورد نظر قرار بدین و با ذکر مشخصات.ممنون

Babak
05-01-2011, 17:55
والا پایه ها مختلفن و هیچ ملاکی برای تشخیص مناسب بودنشون جز تست من نمیشناسم.
پیشنهاد میکنم دوربینتون رو بخرین و بعد براش بگردین برای پایه و روی پایه ها تستش کنین.
نباید بلرزه . باید راحت بتونید باهاش کار کنید و ... .
در واقع باید از پایه های مخصوص دوربین های فیلم برداری و کلا پایه های سنگین استفاده کنید.

asauniverse
14-01-2011, 23:44
با سلامی مجدد
طبق انتخاب پیشین 8 اینچ دابسونی و بارلو 2* و فیلتر متغیر ماه رو خریدم دادم
تقریبا 2 هفته دیگه بدستم میرسه
حالا چند تا سوال و درخواست:
1-اگه میشه لینک کتاب(برای دانلود) یا مقاله ای رو بدید که به عنوان یه نقطه شروع ازش استفاده کنم مثلا این چیزها: (ا-مبانی و اموزش آغاز رصد با یه دابسونی 8 اینچ,مثلا چه چیزی رو رصد کنم؟ ب-نکات آموزشی ,مثلا چه ساعتی از شب , چه فصلی برای رصد خوبه؟مواظب چه نکاتی باشم و این چیزها... ؟)
2-لینک یه سایتی یا تایپیکی که رویدادهای نجومی قابل رویت با تلسکوپ رو برای هر شب داشته باشه.
3.اون دوستم که تلسکوپ رو برام خریده , با وبکمش بارلو 2x رو بهم نشون داد که از یه سرش شیارهایی برای وصل كردن دوربین داره ,این لینک نمای جلویی دوربین منه , با توجه به اون قسمت پیچ پیچی دور لنز که دوربینم داره به نظر شما میشه بهش متصل کرد؟؟؟

و اگه لینک دانلود سالم از نرم افزار starrynight موجود هست ممنون میشم
با تشکر

Mehdim
11-02-2011, 14:43
سلام آقا بابك،
من دابسوني 10 اينچ دارم مي خوام يه چشمي بين 30-40 ميليمتر بخرم البته با ميدان ديد 70 درجه، پيشنهاد شما چي هست در سايت آسمان شب چشمي هاي ويليام اپتيك هست مثل اين:

نظر شما چي هست؟

hamedsheikh
18-02-2011, 18:29
با سلام به همه دوستان و مخصوصا آقا بابک

سئوال اول : می خواستم بدانم بین یک تلسکوپ 6 اینچ نیوتنی با مقر استوایی و 8 اینچ دابسونی ( با توجه به اینکه قیمت یکسانی دارند) کدام بهتر است؟

سئوال دوم : آیا می توان با این تلسکوپ 6 اینچ نیوتنی با پایه 3 EQ از آسمان عکس گرفت؟

سئوال سوم : کیفیت رصد سیارات از درون تلسکوپ 6 اینچ نیوتنی آیا مناسب آست؟

Babak
19-02-2011, 15:12
با سلامی مجدد
طبق انتخاب پیشین 8 اینچ دابسونی و بارلو 2* و فیلتر متغیر ماه رو خریدم دادم
تقریبا 2 هفته دیگه بدستم میرسه
حالا چند تا سوال و درخواست:
1-اگه میشه لینک کتاب(برای دانلود) یا مقاله ای رو بدید که به عنوان یه نقطه شروع ازش استفاده کنم مثلا این چیزها: (ا-مبانی و اموزش آغاز رصد با یه دابسونی 8 اینچ,مثلا چه چیزی رو رصد کنم؟ ب-نکات آموزشی ,مثلا چه ساعتی از شب , چه فصلی برای رصد خوبه؟مواظب چه نکاتی باشم و این چیزها... ؟)
2-لینک یه سایتی یا تایپیکی که رویدادهای نجومی قابل رویت با تلسکوپ رو برای هر شب داشته باشه.
3.اون دوستم که تلسکوپ رو برام خریده , با وبکمش بارلو 2x رو بهم نشون داد که از یه سرش شیارهایی برای وصل كردن دوربین داره ,این لینک نمای جلویی دوربین منه , با توجه به اون قسمت پیچ پیچی دور لنز که دوربینم داره به نظر شما میشه بهش متصل کرد؟؟؟

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدو اگه لینک دانلود سالم از نرم افزار starrynight موجود هست ممنون میشم
با تشکر

سلام
دیر شد انگار.
من کتابی نمیشناسم درباره اموزش رصد به اون شکل با ابزار ها. کتاب های راهنمای ماهانه آسمان و راهنمای هفتگی آسمان گزینه های خوبی هستن.

شما حتما باید یک گردونه آسمان شب و یک نرم افزار شبیه ساز به علاوه یک اطلس آسمان شب تهیه کنید
برای وقایع قابل رصد بهتره از مجله نجوم یا مجله آسمان شب استفاده کنید. نرم افزار red shift هم کار رو براتون راحت میکنه.
بله اون پیچ ها برای اتصال دوربین هستن ( بدون بارلو هم میشه به فوکوسر وصل کرد دوربین رو. زنیت و پراکتیکا مستقیما بهش پیچ میشن. باقی دوربین های SLR هم باید از وسیله ای به نام تی رینگ استفاده کنید برای اتصال.
استاری نایت نسخه نهایی چند گیگ حجم داره. این نسخه بکیاردش که کوچکتره و خیلی از کار های مفید استاری نایت رو داره در خودش:

سلام آقا بابك،
من دابسوني 10 اينچ دارم مي خوام يه چشمي بين 30-40 ميليمتر بخرم البته با ميدان ديد 70 درجه، پيشنهاد شما چي هست در سايت آسمان شب چشمي هاي ويليام اپتيك هست مثل اين:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدنظر شما چي هست؟
سلام
این یکی از بهترین ها ست. اما برای تلسکوپ شما نباید بیشتر از 30 باشه فاصله کانونیش. جواب نمیده.

با سلام به همه دوستان و مخصوصا آقا بابک

سئوال اول : می خواستم بدانم بین یک تلسکوپ 6 اینچ نیوتنی با مقر استوایی و 8 اینچ دابسونی ( با توجه به اینکه قیمت یکسانی دارند) کدام بهتر است؟

سئوال دوم : آیا می توان با این تلسکوپ 6 اینچ نیوتنی با پایه 3 EQ از آسمان عکس گرفت؟

سئوال سوم : کیفیت رصد سیارات از درون تلسکوپ 6 اینچ نیوتنی آیا مناسب آست؟

سلام
هر دوشون خوبن. با 6 اینچ بله به شرط مهارت پیدا کردن میتونید عکاسی خوبی داشته باشید.
با 8 فقط عکاسی از اجرام پرنور مثل ماه و سیارت مقدوره. اما نور گیری بیشتری داره و در بزرگنمایی یکسان با 6 اینچ کیفیت بهتری داره تصاویرش.
این اسکچی هست از زحل با 6 اینچ نیوتونی . البته تصویر ذهنی من خیلی کوچکتر از اینه. اما جزییات در همین حد دیده میشه با 6 اینچی.

amirkunglao
21-02-2011, 18:22
سلام به همگی...
با بودجه ی حدود 900000 تومان بهترین تلسکوپی که میشه خرید چیه ؟
من خودم 10 اینچ دابسونی مدل اوریون رو انتخاب کردم ...
نشما چی پیشنهاد میکنید؟

Babak
22-02-2011, 12:24
سلام به همگی...
با بودجه ی حدود 900000 تومان بهترین تلسکوپی که میشه خرید چیه ؟
من خودم 10 اینچ دابسونی مدل اوریون رو انتخاب کردم ...
نشما چی پیشنهاد میکنید؟

سلام
1:دابسونی گوتو عالی. برای رصد. 10 اینچ هم که از هر لحاظ عالیه. البته من تفاوت مشخصی بین مارک های دابسونی موجود در ایران ندیدم تا به حال.
2:یه نیوتونی 8 اینچ با مقر استوایی ای کیو 5 برای عکاسی نجومی. حدود 1 تومن.
3:یه نیوتونی 6 اینچ با مقر استوایی گوتو برای عکاسی و رصد راحت زیر 1 میلیون تومن.

amirkunglao
23-02-2011, 00:57
ممنون از راهنماییتون .
ببخشید اگه کسی حوصله داشت میتونه خوبی ها و بدی های پایه دابسونی رو بگه؟!

Babak
23-02-2011, 16:14
سلام
مزایا:
سریع ترین مقری که من میشناسم. به سرعت میشه به هر سمتی نشانه روی کرد و نقطه کور هم نداره.
راه اندازیش در هر بار نصب و باز کزدن خیلی سریعه.
کار باهاش برای همه ساده است
اصلا لرزش نداره ( مگه اینکه خراب باشه)
ساختش خیلی ارزون تموم میشه.
تنها مقریه که برای تلسکوپ های بزرگ شخصی قابل استفاده است ( بدلیل مقرون به صرفه بودن)

معایب:
قابل جمع شدن نیست. زمان حمل و نقل باید کل مجموعه رو یکجا حمل کرد. ( تمام مقر های دیگه به بخش های کوچکتر تقسیم میشن)
فقط میشه در مناطق مسطح استفاده کرد ازش. در شیب قابل استفاده نیست.
فقط سمت ارتفاعیه و اجازه استفاده در عکاسی نجومی رو نمیده ( البته دیدم مدل هایی که وج نصب شده روش و قطبی شده)

amirkunglao
26-02-2011, 22:17
پبخشید کلا من اطلاعات کمی درباره ی مقر تلسکوپ ها دارم!
میخواستم بدونم میشه تلسکوپ دابسونی رو به مقر سری eq‏ وصل کرد؟

Mehdim
26-02-2011, 22:46
معایب:
قابل جمع شدن نیست. زمان حمل و نقل باید کل مجموعه رو یکجا حمل کرد. ( تمام مقر های دیگه به بخش های کوچکتر تقسیم میشن)

سلام البته اين عيب كه ذكر كرديد رفع شده:

Babak
27-02-2011, 09:29
پبخشید کلا من اطلاعات کمی درباره ی مقر تلسکوپ ها دارم!
میخواستم بدونم میشه تلسکوپ دابسونی رو به مقر سری eq‏ وصل کرد؟

سلام
لوله دابسونی همون نیوتونیه. و بسته به وزنش میتونه با استفاده از دو تا حلقه به مقر وصل بشه. تحمل ای کیو 5 تا 8 اینچه و ای کیو 6 10 اینچ رو میتونه تحمل کنه.

xenophi7e
27-02-2011, 23:21
من به تازگی شروع به مطالعه در نجوم کردم و آماتور هستم . و حداقل موضوعی که دوست دارم رصد سیارات هست و خب ماه و اینکه این دو تا تلسکوپ رو دیدم ضمن اینکه میخواستم نظر شما رو بدونم با بودجه ای در این حدود برای رصد آماتوری چطور هستند ؟

و اینکه پایه هم نیاز دارند ؟ و هزینه ی پایه در چه حدودیه

amirkunglao
28-02-2011, 18:07
سلام.
ببخشید چند سایت رو که باهاش میشه تلسکوپ هارو شناخت و خرید!

Babak
01-03-2011, 14:36
من به تازگی شروع به مطالعه در نجوم کردم و آماتور هستم . و حداقل موضوعی که دوست دارم رصد سیارات هست و خب ماه و اینکه این دو تا تلسکوپ رو دیدم ضمن اینکه میخواستم نظر شما رو بدونم با بودجه ای در این حدود برای رصد آماتوری چطور هستند ؟

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدو اینکه پایه هم نیاز دارند ؟ و هزینه ی پایه در چه حدودیه

سلام
بودجه ای در چه حدود؟
شکستی گزینه خیلی خوبیه
ترجیحا لوله بلند باشه تا خطای اپتیکی کمتری داشته باشید. مقر ای زد 3 مناسبترینه.
بسته به بودجه تون قطر شیئی بزرگتری بگیرید تا به تناسب بزرگنمایی بیشتری هم داشته باشید. ( به ازای هر سانتیمتر قطر شیئی حداکثر 20 برابر بزرگنمایی دارید)
این به نظر من بهتر از نمونه های پیشنهادی شماست. همون 102 با لوله بلند.

xenophi7e
01-03-2011, 17:16
سلام
بودجه ای در چه حدود؟
شکستی گزینه خیلی خوبیه
ترجیحا لوله بلند باشه تا خطای اپتیکی کمتری داشته باشید. مقر ای زد 3 مناسبترینه.
بسته به بودجه تون قطر شیئی بزرگتری بگیرید تا به تناسب بزرگنمایی بیشتری هم داشته باشید. ( به ازای هر سانتیمتر قطر شیئی حداکثر 20 برابر بزرگنمایی دارید)
این به نظر من بهتر از نمونه های پیشنهادی شماست. همون 102 با لوله بلند.

خب با توجه به بودجه حدود 400 تومان این تلسکوپ :
نظرتون چیه ؟

amirkunglao
01-03-2011, 17:59
سلام
كسي ميتونه به من يه سري سايت معرفي كنه كه بتونم تلسكوپهارو ببينم و حتي بخرم؟:41:

Babak
02-03-2011, 09:34
خب با توجه به بودجه حدود 400 تومان این تلسکوپ :
نظرتون چیه ؟

لینک میخو.استم بزارم تو پست قبلی یادم رفت :31:
لوله تلسکوپ که عالیه. پایه اش هم خیلی خوبه. البته چون پایه ای زد 3 دو تا پیچ حرکت ریز داره به نظر من برای رصد بزرگنمایی بالا خیلی مناسب تره.

ejbaree
02-03-2011, 09:42
ببخشید یه دوربین دوچشمی جمع و جور با قابلیت زوم بالا و گرفتن عکس به همون شکلی که از دریچه دیده میشه معرفی میکنید؟
البته به اضافه قیمت حدودی و اینکه از کجا میشه خریدش.

Babak
02-03-2011, 09:54
ببخشید یه دوربین دوچشمی جمع و جور با قابلیت زوم بالا و گرفتن عکس به همون شکلی که از دریچه دیده میشه معرفی میکنید؟
البته به اضافه قیمت حدودی و اینکه از کجا میشه خریدش.
دوچشمی جمع و جور که زوم بالا ( یعنی چقدر؟) هم داشته باشه و عکاسی هم بشه باهاش کرد من نمیشناسم.
شاید بعضی مدل های دیجیتال بتونن این کار رو انجام بدن. مثل این:

این نوع دوربین ها صرفا یک وب کم همراهشونه که جدا از اپتیک اصلیه و از همون منظره که میبینید با زوم دیجیتال عکس میگیره.

اما اگه هدف اپتیکال بودنه بگید تا توضیح بدم. البته جمع و جور نمییشه دیگه.

ejbaree
02-03-2011, 10:59
راستش من خیلی وقت پیش یه دوربین خیلی کوچیک دو چشمی دست یه بابایی دیدم که قدرت زوم بالایی هم داشت.نمیدونم چقدر .

یه پورت usb داشت.
میگفت میشه باهاش عکس گرفت و ریخت تو کامپیوتر.

گفتم اگه اینجوری باشه که غیر مجازه و ابزار جاسوسیه. گفت اینم من قاچاقی آوردم.

حالا اینی که شما گذاشتی چجوریاست؟اینجا هست؟قیمتش چنده؟کجا میفروشن؟

حالا عکسم نگرفت نگرفت.

یه دوربین دو چشمی با کیفیت و زوم خوب چنده؟ چه مارکی خوبه؟ از کجا میشه خرید؟

یه چیزی که مثلا میرمیم کوهی جایی، بشه باهاش دور و بر رو نگاه کرد. دوربین جنگی نمیخوام که....

Babak
02-03-2011, 11:48
دوربین روی دست بزرگنمای متعارفش حدود 10 برابره. بالاتر از 15 برابر لرزش دست نمیزاره دید مناسب داشته باشید.
دوربین های مختلفی هست که شما رنج بودجه باید بدید . از 20 تومن تا چند میلیون تومن هست.

درباره دوربین های دیجیتال من تا حالا کار نکردم و اطلاعاتم محدوده. توی گوگل سرچ کنید دوربین دوچشمی دیجیتال گزینه هایی پیدا میشه.

ejbaree
02-03-2011, 16:34
مثلا تا 50 هزار تومن.برای همون کاری که گفتم.
راستی سایت ایرانی برای همچین چیزایی هست که خودم یه نگاه بندازن.مثل تفنگ بادی و دوربین و ...

hamedsheikh
05-03-2011, 16:01
با سلام جناب دوستان
چند سئوال داشتم :
1- پوشش آلومینیوم روی تلسکوپ های دابسونی اسکای واچر چند سال دوام د ارد؟
2- بعد از هوازدگی آینه چه باید کرد آیا با شستن کلا مشکل حل می شود؟(مثلا آینه 8 اینچ):
3- برای کوتینگ دوباره آینه به کجا باید مراجعه کرد و چقدر هزینه دارد؟

Babak
05-03-2011, 16:14
سلام
حدود 15 تا 20 سال حداقل . روی ایینه پوشش اکسید سیلیسیم داده شده که از هوا خوردگی جلوگیری میکنه. بسته به کیفیت کوتینگ و این پوشش عمر مفید ایینه ممکنه به 30 سال هم برسه.
نه با شستن حل نمیشه. حتما باید پوشش قبلی رو طی فرایند شیمیایی پاک کرد و دوباره کوتینگ گرد
جای قطعی برای کوتینگ من نمیشناسم.

amirkunglao
06-03-2011, 18:35
به لطف خدا بودجم شد از 900000 شد 1500000 حالا چی پیشنهاد میکنید؟ (دابسونی باشه بهتر)

Babak
08-03-2011, 10:28
خدا بده برکت.
همچنان دابسونی . ارزون ترین + محکمترین + ساده ترین تلسکوپ.
دو تا انتخاب داری با رنج بودجه ات. یا یه 12 اینچ بگیری ( 12 در شرایط ایده آل رصدی میتونه پلوتو رو هم نشون بده. دیدی سلام برسون) که حدود 1200 تا 1300 میشه قیمتش. بقیه پولت هم لوازم جانبی بگیر که من پیشنهاد میدم یه فیلتر آلودگی نوری بگیری حتما. 30 - 40 درصد دید اعماق اسمان رو بهتر میکنه.
گزینه دوم یه دابسونی گوتو 8 اینچه. قظر دهانه کمتره . اما به جاش هم مشکل تعقیب اجرام رو نداری ( به خاطر گردش زمین) و هم اینکه پیدا کردن سوژه ها خیلی راحت تره. من با 14 گوتو داب کار کردم . واقعا فوق العاده است سیستم گوتوش. برعکس استوایی های گوتو که با کوچکترین تکون خوردنی تنظیمات میریزه به هم و باید مجددا الاین کنی اپتیک رو ، گوتو های دابسونی حین رصد همزمان هم میتونی دستی کار کنی و هم گوتو. سیستم گوتو سنسور هایی داره که حرکت دستی لوله رو تشخیص میده.

asauniverse
08-03-2011, 20:08
با سلامی مجدد
آقا بابک تلسکوپم رسید(skywatchre skyliner 200p 8" dobsonian )
واقعا دست شما درد نکنه ، راهنماییتون عالی بود ،این هم لینک عکس و فیلم که از زحل گرفتم :

تشككككككككككككككككككككككك ككككككككككككككككككككككككك ككككككككر

Babak
08-03-2011, 21:18
سلام
شکر.
خیلی خوب بودن عکس ها و فیلم . با حساب اینکه پردازش هم نشده. با چی فیلم گرفتین؟

asauniverse
09-03-2011, 00:23
ممنون , با هندي كم سوني ,اين مدل پایین:

SONY HDR-SR11 CAMCORDER FULL HD

اين هم لينك يه ويديو از مشتري و ماههاش كه فقط با بزرگنمایی دوربین و بدون استفاده از تلسکوپ ، فیلمبرداریش کردم:

و این عکس ماه هم که با نرم افزار registax از يه ويديو كه اون هم فقط با بزرگنمایی دوربين گرفته بودم استخراج کردم:

با تشکر

amirkunglao
12-03-2011, 16:10
باسلام!
یه توضیح کامل درمورد سیستم intlliscope میدید؟ کاراییش مثل گوتوه؟

Babak
12-03-2011, 18:29
باسلام!
یه توضیح کامل درمورد سیستم intlliscope میدید؟ کاراییش مثل گوتوه؟

سلام
نه اصلا شبیه گوتو نیست.
هیچ موتوری در سیستم اینتلی اسکوپ وجود نداره. این ابزار یه راهنماست. با سنسور هایی که روی مقر تلسکوپ هست ( بعد از معرفی دو ستاره به تلسکوپ) جهت تلسکوپ رو تشخیص میده. کافیه فقط جرمی رو با کنترلر دستگاه انتخاب کنید. شما رو با فلش هایی به هدایت میکنه تا تلسکوپ رو دستی به اون سمت هدایت کنید.

ori
16-03-2011, 16:13
سلام دوستان
بابک دمت گرم
میخام اولین عکس نجومی خودمو که از ماه گرفتم به تو تقدیم کنم.
متاسفانه تو این سایت کیفیتش کم شده . پیشاپیش معذرت.
8"نیوتنی eq5 ___با دوربین canon 500 D
همین دیشب گرفتم(شب چارشنبه سوری)

asauniverse
17-03-2011, 01:10
سلام
اقا بابك كمككككككككككككككككككككككك كككككككككككككككككك
امروز متوجه شدم كه هردو آینه تلسکوپم مخصوصاً اولی خیلی گرد و غبار گرفته ،رفتم از یه عینک فروشی یه چیزی گرفتم بهش میگفت دستمال مرطوب ولی هنوز دست به آینه ها نزدم واسه تمیز کردن
میشه راهنمایی بفرمایید که ساده تری روش تمیز کردن آینه چیه؟ یا اصلا چیکار کنم؟
ممنوووووووووون

Babak
18-03-2011, 11:17
سلام
اقا بابك كمككككككككككككككككككككككك كككككككككككككككككك
امروز متوجه شدم كه هردو آینه تلسکوپم مخصوصاً اولی خیلی گرد و غبار گرفته ،رفتم از یه عینک فروشی یه چیزی گرفتم بهش میگفت دستمال مرطوب ولی هنوز دست به آینه ها نزدم واسه تمیز کردن
میشه راهنمایی بفرمایید که ساده تری روش تمیز کردن آینه چیه؟ یا اصلا چیکار کنم؟
ممنوووووووووون

سلام
من نمیدونم اون دستمال چیه.

اول با یه دستگاه باد که حتما فیلتر داشته باشه ( در غیر این صورت ممکنه همراه باد روغن هم بیاد بیرون) غبار سطح رو بردارید.
بعد 70 درصد آب مقطر رو با 30 درصد الکل سفید ترکیب کنید .( به هیچ وجه از الکل صنعتی استفاده نکنید)
چند قطره از این محلول رو به پنبه میزنید ( خیلی کم) بعد رو ایینه میزارید و برمیدارید . انگار که ضربه میزنید. یعنی پنبه رو روی ایینه نکشید.
بعد با سشوار گرم معمولی ایینه رو خشک کنید.
اگه همچنان لکه هایی باقی مونده بود اینه رو با اب مقطر میشورید. ( بدون دخالت هیچ دستمال یا ابزار دیگه .فقط ای مقطر)
بعد بهتره باز هم با سشوار گرم معمولی خشکش کنید.
اگر باز هم لکه موند یا لکه ها غلیظ تر از این بودن بعد از شستن با اب مقطر با یک دستمال از جنس جیر اصل یا اگه پیدا نکردید دستمال های پارچه ای که عکاسی ها میفروشن استفاده کنید و لکه های باقیمونده رو تمیز کنید.

نکته: من هیچ مسئولیتی در قبال هر نوع اتفاق احتمالی قبول نمیکنم:31:

نکته 2: درباره تمیز کردن اپتیک وسواس نداشته باشید. کمی غبار یا لکه های جزیی هیچ تاثیری در دید شما نداره.

mohako
28-03-2011, 23:45
salam doste azizam man etefaghi in sohbate toro khondam dorbine shekari ikhai.man rastesh chand vaght pish az in ye dorbin az in foroshgah tvasote internet kharidam esme dorbinam 8*30 khailiam ali bod kharida, 40 hezar toman.esme saitam ine
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید hatman boro

mohako
28-03-2011, 23:54
سلام من هم مثل اين دوست عزيزم تلسكوپ هول و هوش 400 هزار تومان ميخواستم و يك تلسكوپ تقريبا خوب خريدم و الانم ازش راضيم.اسم تلسكوپشم تلسكوپ بازتابي sv750 فروشگاه صاايران ميفروشه قيمتشم 350 هزار تومانه مناسبم هست.برو بخر اينم آدرس سايتش [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

hamedsheikh
01-04-2011, 21:41
کسی در مورد کیفیت تلسکوپ های جدید ساخت صا ایران << دید آسمان (sky Visual) >> اطلاعی داره؟

آیا این تلسکوپ ها همان کیفیت تلسکوپ های تال که قبلا صا ایران می ساخت را دارند؟

:5::5::5:

mobile-enj
02-04-2011, 19:26
با سلام
اين هم عكس 8 اينچ دست ساز من

mohako
04-04-2011, 00:58
salam man sky visual kharidam khob bode.are kaifiate optikie aali dare.dar zemn 6 maham garantish mikone:31:

mobile-enj
06-04-2011, 09:20
کسی در مورد کیفیت تلسکوپ های جدید ساخت صا ایران << دید آسمان (sky Visual) >> اطلاعی داره؟

آیا این تلسکوپ ها همان کیفیت تلسکوپ های تال که قبلا صا ایران می ساخت را دارند؟

:5::5::5:

من كه نشنيدم اين ماركو ولي يه مارك معتبر مثل اسكاي واچر رو من به شخصه ترجيح ميدم
ولي باز بيشتر تحقيق كنيد من كه يه 8 اينچ براي خودم ساختم و تا ابد برام بسه !!!!

babak_deghat
09-04-2011, 15:28
مکانیزم 3star alignment چه جوریه ؟ یعنی این سیستم چگونه عمل می کنه و کارش چه جوری انجام میشه ؟
باهاش کار کردم و طرز کار باهاش رو بلدم . فقط میخوام بدونم چه جوری خود کامپیوتر پایه تلسکوپ این کار رو انجام میده

hamedsheikh
16-04-2011, 08:50
با سلام جناب دوستان

می خواستم ببینم کسی با تلسکوپ های شکستی 100 میلیمتر اسکای واچر با فاصله کانونی 1000 میلیمتر روی پایه AZ4 و تلسکوپ بازتابی 6 اینچ اسکای واچر با نسبت کانونی 5 روی پایه AZ4 کارکرده؟

در صورت امکان گزارشی از کیفیت و عملکرد آن ارائه فرمایید.

از بین این دو تلسکوپ گفته شده کدام را انتخاب می کنید؟

:20::20::20:

Babak
16-04-2011, 16:09
مکانیزم 3star alignment چه جوریه ؟ یعنی این سیستم چگونه عمل می کنه و کارش چه جوری انجام میشه ؟
باهاش کار کردم و طرز کار باهاش رو بلدم . فقط میخوام بدونم چه جوری خود کامپیوتر پایه تلسکوپ این کار رو انجام میده

سلام
بر مبنای یه نقشه داخلی از آسمان عمل میکنه.
دستگاه گوتو به اطلاعات محلی احتیاج داره برای تشخیص جایی در آسمان که در محدوده دیدش قرار گرفته.
به اطلاعاتی از آسمان احتیاج داره تا متوجه بشه تلسکوپ به کجای نقشه داخلیش نگاه میکنه.
تا جستجو رو بر اون مبنا قرار بده.

با سلام جناب دوستان

می خواستم ببینم کسی با تلسکوپ های شکستی 100 میلیمتر اسکای واچر با فاصله کانونی 1000 میلیمتر روی پایه AZ4 و تلسکوپ بازتابی 6 اینچ اسکای واچر با نسبت کانونی 5 روی پایه AZ4 کارکرده؟

در صورت امکان گزارشی از کیفیت و عملکرد آن ارائه فرمایید.

از بین این دو تلسکوپ گفته شده کدام را انتخاب می کنید؟

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید:20::20::20:

سلام
خب مقر ها که یکسان هستن.
داشته باشین مقر های سمت ارتفاعی برای رصد بزرگنمایی بالا مناسب نیستن. کارر با این مقر خیلی ساده است و نصب و راه اندازیش هم خیلی راحت و سریع انجام میشه. پیچ حرکت ریز نداره که به میدان دید آوردن اجرام رو کمی مشکل میکنه ( باز هم در بزرگنمایی های بالا. میشه با سفت کردن محور ها کمی حرکت ریز بدست آورد.

میمونه اپتیک ها:
شکستی که دارید کمی خطای رنگی داره. برای رصد سیارات و ماه بسیار مناسب ( گفتم که مقر برای بزرگنمایی بالا مناسب نیست، سیارات بزرگنمایی بالا میخوان) تصویرش با استفاده از چپقی مستقیم میشه تا برای دید مناظر قابل استفاده بشه. اپتیکش هرگز از همخطی خارج نمیشه و نیاز به تنظیم نداره.

نیوتونی که دارید ایده آله برای رصد اعماق آسمان ( سحابی ها کهکشان و ... ) خصوصا قطر دهانه بزرگتر نسبت به شکستی باعث میشه اجرام کمنورتری به دید چشم شما بیان. برای سیارات هم خوبه . بازتابی ها کلا هر از گاه نیاز به هم خط سازی ایینه ها دارن. به دلیل کوتاه بودن فاصله کانونی دقت بالایی برای هم خطی لازمه و کمترین خطای همخطی باعث افت دید میشه. تصویر نیوتونی ها مستقیم نمیشه ( میشه اما چنگی به دل نمیزنه) .

shabe.saket
17-04-2011, 18:23
سلام.
بابک تجربه ای در زمینه ساخت تلسکوپ داری؟
یه تلسکوپ معمولی میخوام بسازم.
نیوتونی نمی خوام.
گالیله ای میخوام درست کنم.

hamedsheikh
17-04-2011, 21:21
با سلام جناب دوستان
یک تلسکوپ مناسب جهت رصد سیارات و ماه و اعماق آسمان با قیمت بین 300 تا 400 هزار تومان که دارای خصوصیات :
قابلیت حمل و نقل داشته باشد (دابسونی نباشد)
جهت عکاسی نجومی نمیخواهم
لطفا معرفی فرمایید
:13::13::13::13::13:
این مدل تلسکوپ (بازتابی 6 اینچ مدل قدیمی آبی رنگ بدون موتور و پولارسکوپ) را چگونه می بینید

Babak
18-04-2011, 11:02
سلام.
بابک تجربه ای در زمینه ساخت تلسکوپ داری؟
یه تلسکوپ معمولی میخوام بسازم.
نیوتونی نمی خوام.
گالیله ای میخوام درست کنم.

سلام
یه نیوتونی سوار کردم جوونیام. ایینه ها رو خریده بودم از زروان. هیچ نقشه یا روش ساختی نبود. شماره 4 مجله نجوم روش ساخت تلسکوپ داشت که اونها فقط در محدوده تراش ایینه بود و جلوتر نمیرفت. خودم ابداعی هولدر ها رو طراحی کردم . از دو قطعه چوب دایره ای + فنر و پیچ برای ایینه اصلی و یه دوتومنی:31: بزرگ و پره دوچرخه و بازم پیچ و چوب برای هولدر ایینه تخت استفاده کردم. بد نبود . حلقه زحل و خوشه ذوزنقه جبار رو اولین بار با این تلسکوپم دیدم. ( قبلش یه تک چشمی 20 در 50 روسی داشتم)

یه سوال هست که هدفت چیه از ساخت؟ اگه صرفا کار تحقیقی آموزشی کاردستیه کاملا اوکیه. اما از لحاظ بودجه اصلا منطقی نیست. مگر تلسکوپ های بزرگ ( 15 اینچ به بالا برای نیوتونی ها یا اپتیک هایی مثل آپو کروماتیک برای شکستی ها)

ساخت نیوتونی به این دلایل مرسومه: اول اینکه تراش ایینه شدنی و راحته ( راحت در مقایسه با تراش لنز)
ساخت هولدر ها هم برای نیوتونی راحت تره . همخط کردن اپتیک نیوتونی هم خیلی راحت تره.

حالا این تراش راحت میشه حدود 100 ساعت کار طاقت فرسا برای تراش ایینه . بعد از این تراش ( اگر بدون خطا باشه) میرسی به تست های اپتیکی و اندود . بعدش هم مستقر کردنش در لوله و مقر و پایه ای که باید بسازی. طراحی فوکوسر و جوینده و ... هم هست.

توی روال ساخت نیوتونی ما صرفا با یک روی شیشه طرفیم. جنس شیشه جندان مهم نیست. اما تراش عدسی نیاز به یک شیشیه با کیفیت ( احتمالا نا موجود در ایران) و بدون هر نوع نقصی داریم. جدا از اینکه تک عدسی آنچنان خطای رنگی ایجاد میکنه که عملا تلسکوپ فاقد کاربرد میشه. پس باید بیاید سراغ اپتیک آکروماتیک. دو تا لنز یکی محدب و یکی مقعر. که نسبت مناسبی هم برای استفاده در تلسکوپتون با هم داشته باشن. هولدر شکستی ( فقط از لبه ها باید عدسی رو بگیره) پیچیده تر از هولدر نیوتونی هاست. هم خط کردنش هم واقعا مشکله. بدون هم خطی هم اپتیک کارایی مفید نداره.

میمونه گزینه خرید عدسی. هر چند گزینه خرید
یه عدسی میخواید با فاصله کانونی بالا و قطر مناسب.
من جایی که عدسی های اکروماتیک رو بفروشن سراغ ندارم. همچنان هم که گفتم آکروماتیک داریم تا آکروماتیک. لنزی که توی دوربین عکاسی به کار میره و لنزی که توی تلسکوپ به کار میره ساختار متفاوتی داره.

Babak
18-04-2011, 15:32
با سلام جناب دوستان
یک تلسکوپ مناسب جهت رصد سیارات و ماه و اعماق آسمان با قیمت بین 300 تا 400 هزار تومان که دارای خصوصیات :
قابلیت حمل و نقل داشته باشد (دابسونی نباشد)
جهت عکاسی نجومی نمیخواهم
لطفا معرفی فرمایید
:13::13::13::13::13:
این مدل تلسکوپ (بازتابی 6 اینچ مدل قدیمی آبی رنگ بدون موتور و پولارسکوپ) را چگونه می بینید

سلام
با بودجه شما ( حتی 200 تومن بالاتر ) این بهترین گزینه ای هست که میتونید خریداری کنید. دقیقا تلسکوپه منه. تلسکوپ من موتور داشت اما پولارسکوپ نداشت. اون زمان 550 خریدم.
البته حمل و نقل این تلسکوپ آسون نیست. 6 اینج نیوتونی لوله کوچکی نیست. مقرش هم دو تا وزنه داره که باز هم وزن رو بالا میبره.
من تو یه کیف گذاشم کلش رو . اما خوب دیسک کمر با حمل و نقل تلسکوپ نسبت مستقیم داره:31:

و دابسونی ها تلسکوپ های بزرگ با حمل و نقل سخت نیستن. نیوتونی های بزرگ ( 8 اینچ و 10 اینچ به بالا ) روی هر مقر دیگه ای قرار بگیرن جز دابسونی وزنشون دو برابر میشه حداقل.

shabe.saket
18-04-2011, 21:00
سلام
یه نیوتونی سوار کردم جوونیام. ایینه ها رو خریده بودم از زروان. هیچ نقشه یا روش ساختی نبود. شماره 4 مجله نجوم روش ساخت تلسکوپ داشت که اونها فقط در محدوده تراش ایینه بود و جلوتر نمیرفت. خودم ابداعی هولدر ها رو طراحی کردم . از دو قطعه چوب دایره ای + فنر و پیچ برای ایینه اصلی و یه دوتومنی:31: بزرگ و پره دوچرخه و بازم پیچ و چوب برای هولدر ایینه تخت استفاده کردم. بد نبود . حلقه زحل و خوشه ذوزنقه جبار رو اولین بار با این تلسکوپم دیدم. ( قبلش یه تک چشمی 20 در 50 روسی داشتم)

:31: مرد اراده آهنی به این میگن.

یه سوال هست که هدفت چیه از ساخت؟
والا هدف آپوکروماتیک برای یه گالیله ای درست و حسابی ه.

در یک کلام بگم:
تماشای اعماق آسمان با تلسکوپ ساخت دست خودم.

بزا یک کم تحقیق کنم درباره اپتیکها بهت میگم.

hamedsheikh
20-04-2011, 12:55
با سلام

دوستانی که تلسکوپ 100 میلیمتر شکستی تال با فاصله کانونی 1000 میلیمتر روی پایه قطبی دارند یا استفاده کرده اند لطفا تجربیات خود را در مورد
کیفیت مقر ، کیفیت اپتیک ، قابلیت حمل ونقل ، چشمی ها ، پیچ حرکت ریز ، وزن تلسکوپ ، عملکرد تلسکوپ در سیارات و اعماق آسمان و مقایسه آن با تلسکوپ های اسکای واچر ارائه فرمایید

با تشکر بسیار
:40::40::40::40::40::40::40:

rezasolgi1354
29-04-2011, 13:47
سلام يك تلسكوپ شكستي با مشخصات فاصله كانوني 500قطر دهانه 70ميلي متر ونسبت كانونيf7دارم ميخواستم بدونم براي قويتر كردنش آيا ميتونم چشمي ديگه اي بگرم ضمنا مدلشbk705az3 هست لطفا من را راهنمايي كنيد متشكرم

rezasolgi1354
30-04-2011, 17:14
خواستم تشكر كنم

rezasolgi1354
30-04-2011, 17:29
:1::rambo::rambo:
سلام يك تلسكوپ شكستي با مشخصات فاصله كانوني 500قطر دهانه 70ميلي متر ونسبت كانونيf7دارم ميخواستم بدونم براي قويتر كردنش آيا ميتونم چشمي ديگه اي بگرم ضمنا مدلشbk705az3 هست لطفا من را راهنمايي كنيد متشكرم

shabe.saket
30-04-2011, 21:52
دوست عزیز شرمنده بابت تاخیر جواب،
شما اول بگید لنز بارلو هم دارید همراه تلسکوپ؟

rezasolgi1354
01-05-2011, 16:07
:5:نه تلسكوپ رو كه خريدم فقط چشمي داشت الان يه بارلو اسكاي واچر2برابر 2تكه اي بهم پيشنهاد شده حدود45000تومان

rezasolgi1354
01-05-2011, 17:04
:1::rambo::rambo:

نه تلسكوپ رو كه خريدم فقط چشمي داشت الان يه بارلو اسكاي واچر2برابر2تكه اي بهم پيشنهاد شده حدود45000تومان

shabe.saket
01-05-2011, 17:54
چون تلسکوپی که ذکر کردید نسبت کانونی متوسطی داره به همین خاطر پیشنهاد من به جای تعویض چشمی، استفاده از بارلو 2 برابر یا 3 برابره.
شما از بارلو استفاده کنید. عوض اینکه به فکر تعویض چشمی باشید.
قیمت بارلو اسکای واچر 2 برابر آکش 45000 تومان ه. حتمآ منظور شما هم آک بوده.
اینجا رو هم ببینید.

rezasolgi1354
02-05-2011, 13:03
سلام خيلي ممنون از راهنمايي كه كردين اتفاقآ تلسكوپ را از همين جا گرفتم

amirkunglao
13-05-2011, 22:33
سلام به همگی
آیا کسی کاتالوگی از انواع تلسکوپها به همراه قیمت داره؟
(پیشاپیش سپاس)

---------- Post added at 11:33 PM ---------- Previous post was at 11:32 PM ----------

اگه دارین لینک بدین

shabe.saket
14-05-2011, 00:03
سلام به همگی
آیا کسی کاتالوگی از انواع تلسکوپها به همراه قیمت داره؟
(پیشاپیش سپاس)

---------- Post added at 11:33 PM ---------- Previous post was at 11:32 PM ----------

اگه دارین لینک بدین

mahsafar
25-05-2011, 17:34
چرا دوربین Orion Mini Giant 15x63 در مقایسه با دوربینهای قویتر اینقدر گرونتره؟
یا مثلا دوربین Orion Mini Giant 9x63 ؟
معیار قیمت گذاریشون چیه؟

yashgin128
02-06-2011, 22:23
سلام
دوستان اطلاعات من درباره تلسکوپ حتی اندازه نخود هم نمیشه:41::20:
برای داشتن یه تلسکوپ خوب جقدر باید هزینه کنم؟که هم خوب باشه و بشه به لپتاپ متصلش کرد و از رصد فضا لذت برد.
یه چیزی باشه که اکثر مواردی رو که از تو اخبار اعلام می کنند بشه باهاش مشاهده کرد.
برای یه همچین تلسکوپی چقدر پول باید بدم؟
در ضمن اگه میشه یه اطلاعات کوتاه هم در مورد قطعات و کلا خود تلسکوپ ارائه بدید
ممنون

alavi1999
10-06-2011, 20:55
با عرض سلام خدمت دوستان
یک سوال مهم داشتم که امیدوارم جوابی برای آن داشته باشید ...
می خواستم بدانم که بین دوربین 60 * 10 و 70 *15 کدامیک بهتر است ؟
چون شنیدم که حاصل تقسیم قطر عدسی بر بزرگنمایی هر چه بزرگتر باشد ، اون دوربین میدان دید بهتری رو به نمایش مبیزاره و بر اساس دوربین 60 # 10 بهتره ؟
شما چی میگید ؟ لطفاًراهنمایی کنید >>>>>((((>>>>((((

shabe.saket
10-06-2011, 22:58
با عرض سلام خدمت دوستان
یک سوال مهم داشتم که امیدوارم جوابی برای آن داشته باشید ...
می خواستم بدانم که بین دوربین 60 * 10 و 70 *15 کدامیک بهتر است ؟
چون شنیدم که حاصل تقسیم قطر عدسی بر بزرگنمایی هر چه بزرگتر باشد ، اون دوربین میدان دید بهتری رو به نمایش مبیزاره و بر اساس دوربین 60 # 10 بهتره ؟
شما چی میگید ؟ لطفاًراهنمایی کنید >>>>>((((>>>>((((

ببینید
دوربین های دوچشمی بستگی به کاربردی که میخواین داره...

با دوربین های 15*70 میتونید به طور آماتور به اعماق آسمان و حفره های ماه نگاه کنید...دنباله دارها رو ببینید...

ولی 10*60 بیشتر برای طبیعت گردی استفاده میشه...

با 15*70 بخوبی 10*60 نمیتونید برای طبیعت گردی استفاده بکنید ( با اینکه قیمت اولی بیشتر از دومی ه)...
دلایل اینه که 15*70 بخاطر بزرگنمایی زیادتر از 10*60 واسه طبیعت مناسب نیست...
کوچکترین لرزش دست روش تاثیر زیاد میزاره...
بخاطر بزرگنمایی زیاد رزولیشن تصویر پایین میاد...
با 10*60 هم نمیتونید اعماق آسمان رو مثل 15*70 ببینید...
بزرگنماییش خیلی کمتر از 15*70 ه...

هرکدومش یه کاربردی داره...15*70 سنگین تره و سریع دست آدمو خسته میکنه...

شما کاربردتون رو بگید که واسه چی میخواهید؟
واسه اینکه آسمون رو نگاه کنید میخواید؟ یا طبیعت گردی؟

اگه واسه تماشای آسمون بخواید بابک خیلی خوب میتونه راهنماییتون کنه...

اگه واسه طبیعت گردی بخواید من در خدمتتون هستم
من الان خودم یدونه 10*42 دارم. مخصوص طبیعت گردی و تماشای پرندگان ه...
واسه تماشای پرندگان خیلی عالی ه..... از ارتفاعات که نگاه میکنم واقعا لذت خاص داره.....

alavi1999
11-06-2011, 12:37
خیلی خیلی ممنون !
ببخشید که دیر آمدم !
تا حدود 70 تا 80 درصد برای طبیعت گردی می خوام اما نیم نگاهی هم به آسمان دارم حالا بین دوربین 10 * 60 و 20 * 50 کدام یک را پیشنهاد می کنید ؟ این دو دوربین چقدر میتونه به درد رصد بخوره ؟

shabe.saket
11-06-2011, 13:12
70 تا 80 درصد طبیعت
نیم نگاهی به آسمان

مسلمآ 10*60
12*50 هم خوبه

20*50 بسیار سنگین خواهد شد...واسه طبیعت گردی مناسب نیست، و حمل ونقلش اذیتتون خواهد کرد...

نیم نگاهی هم به آسمان میتونید باهاش داشته باشید، حفره های ماه زیبا خواهد بود و دنباله دارها رو هم میتونید ببینید...

نمونه ای از 12*50 مناسب برای طبیعت گردی...

alavi1999
11-06-2011, 13:24
ممنون !

اما یک نکته !

آیا مارکی معتبر از 10 # 60 در نظر دارید ؟

shabe.saket
11-06-2011, 14:37
sky night خوبه...مارکهای دیگه هم هستند...
پیغام خصوصی رو چک کنید.....

s_red_boy1
16-06-2011, 10:51
سلام
توی سایت معروف ژئو تکنیک 3 تا دوربین پیدا کردم خواهش میکنم اونایی که واردن لینکاشو میزارم برن نگاه کنن فقط به من بگن این عدداش راسته ؟؟؟؟ اخه قیمت همشون زیر 50 تومنه
2: اگر فکر میکنید عدداشون الکیه فکر میکنید عددای واقعیشون حول و حوش چند باشه باز شماها تو بازاراشید واردید ممنونتون میشم دوستای گلم
1:

2:

3:

shabe.saket
16-06-2011, 12:29
اول اینکه اون 60*35 که نوشته موجود نیست...
ولی فکر نمیکنم 60*35 زیر 50/000 تومان مالی باشه...حتی اگه عددش هم راست باشه (که نخواهد بود) کیفیتش اونقدر پایین خواهد بود که بی استفاده میشه...توی دوربین مهمتر از عدد دوربین (که ارزون قیمتها عدد الکی میزنند) رزولیشن دوربین ه.
دوربین چقدر شفاف نشون میده این مهمه.

اون گالیله ای ها قیمتشون محتمل ه...چون تک چشمی هزینه ساخت پایینی داره ارزونتر در میان...
چقدرم خوشگلن اونا.....دزدان دریایی.....

s_red_boy1
16-06-2011, 13:55
ممنون عزیز که جواب دادی راستی من که میخوام بخرم پس میگی اون تک پشمیه امکان داره عددش راست باشه ؟؟؟ من یکی از این 3تا رو میخرم به نطرت کدوم به واقعیت نزدیکتره همون رو بخرم راستی اینم بگو عدد تک چشمیه دزدان دریاییه به نطرت راسته ؟؟؟ اگه راست باشه جسمی تو فاصله 500 متری رو به فاصله چند متری میاره ؟؟؟ ممنون

shabe.saket
16-06-2011, 15:58
شما اول کاربردت رو بگو...
دوربین و واسه چی میخوای؟ واسه تماشای چی؟ طبیعت گردی؟

s_red_boy1
16-06-2011, 17:18
اقا اون طبیعت گردی که شما میگی نه اما بالاخره واسه شهرستانمون که میرم بالاخره جنگل زیاد داره اما واسه پدیده ثابت میخوام نه مثلا بخوام پرنده رو دنبال کنم
راستی جواب اونم بدید که پرسیدم چقدر عدد اون تک چشمیه دزدان دریاییه به حقیقت فکر میکنی نزدیک باشه یا اصلا خود همونه عددش
و اینکه اگه عدداش همون باشه جسم 500 متری رو میاره چند متریه دید ؟

shabe.saket
16-06-2011, 19:27
اگه واسه جنگل میخوای بهترین چیزی که میتونی بگیری دوربینهای 10*42 یا 12*42 یا 12*60 یا 15*50 دوچشمی ه...

اینو به جرات میگم دوست من
قدرت دو چشم حداقل 5 برابر قدرت یک چشم است...

واسه طبیعت و جنگل بهترین دو چشمی ها رو میتونی بگیری...
البته نه اون لینکی که واسه اون یکی دوستمون دادما...
skynight گرون ه فکر کنم شما زیر 50 میخوای هزینه کنی...

با همون قدرت skynight ها میتونی از مارک nikula انتخاب کنی که ساخت چینه.
و مارکهای tesko و Zeiss و Simens

محدوده قیمتشون در قدرتهای مشابه skynight حدود 50/000 تومان ه...

من یدونه nikula 10*42 با بزرگنمایی 10 برابر دارم واسه جنگل عالیه... حدود 50 هزار تومان خریدم. اسکای در قدرت مشابه حدود 150 تومانه.
1 کیلومتر رو به 105 متر میاره...

در مورد اون گالیله ای (دزد دریایی) واللا نمیتونم بگم چقدره بزرگنمایی واقعیش...خودش میگه 26 برابر در مدل 26 در 32
و 30 برابر در مدل 30 در 40.....

اگه واقعی باشه 30 در 40:
با بزرگنمایی 30 برابر
1 کیلومتر رو به 35 متر میاره...
500 متر رو به 15-18 متر...

اینو باید بابک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بگه که چقدر میتونه حقیقی باشه بزرگنماییش.....

s_red_boy1
17-06-2011, 00:42
اقا یه دنیا ممنون ایشالا اقا بابک هم بیاد کاملش کنه دیگه

ahmad5331
25-06-2011, 15:11
سلام
من تلسکوپ 6 اینچی نیوتونی اسکای واچر دارم وقتی مثلا روی زحل تنظیم میشه هر چقدر هم خیلی آروم ودقیق سعی میکنم تصویر کاملا صافی داشته باشم نمیشه اما وقتی توسط کنترل موتور سه پایه کمی تلسکوپ رو حرکت میدم برای یه لحظه تصویر کاملا بدون هاله و صاف دارم ولی به محض رها کردن کلید کنترل دوباره تصویر خیلی کم محو میشه آیا همخطی آینه مشکل پیدا کرده یا دلیل دیگه ای داره

rahimism
01-07-2011, 22:06
سلام دوستان

داشتم سایت ها رو نگاه میکردم و به این تلسکوپ برخوردم:
دابسوني ٧٦ ميلي متري روي ميزي الماس سياه

کیفیتش چطور هست؟ باهاش چه چیزهایی میشه دید؟

ممنون

amir h1999
03-07-2011, 14:29
من یک دوربین دارم
8*25
باهاش چه چیز می شه دید

Babak
04-07-2011, 20:49
سلام
من تلسکوپ 6 اینچی نیوتونی اسکای واچر دارم وقتی مثلا روی زحل تنظیم میشه هر چقدر هم خیلی آروم ودقیق سعی میکنم تصویر کاملا صافی داشته باشم نمیشه اما وقتی توسط کنترل موتور سه پایه کمی تلسکوپ رو حرکت میدم برای یه لحظه تصویر کاملا بدون هاله و صاف دارم ولی به محض رها کردن کلید کنترل دوباره تصویر خیلی کم محو میشه آیا همخطی آینه مشکل پیدا کرده یا دلیل دیگه ای داره

سلام
من واقعا نمیدونم مشکل چیه. تنها چیزی که به نظرم میرسه شل بودن پیچ های نگه دارنده ایینه هاست. هم خط کنید و در آنتها مطمئن بشید پیچ ها کاملا سفت شدن. اگه تلیسکوپتون لوله سیاهه ( الماس سیاه) پیچ های باریگ تر سفت کننده و پیچ های بزرگتر تنظیم کننده هستن.

سلام دوستان

داشتم سایت ها رو نگاه میکردم و به این تلسکوپ برخوردم:
دابسوني ٧٦ ميلي متري روي ميزي الماس سياه

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدکیفیتش چطور هست؟ باهاش چه چیزهایی میشه دید؟

ممنون
یه تلسکوپ ابتدایی مناسب بچه هاست. میشه باهاش سطح مشتری و حلقه زحل رو هم دید اما هیچ وقت یه تلسکوپ درست و حسابی نمیشه. همخط کردنش خیلی سخته و نتیجتا نمیتونید تصویر خوبی بگیرید. چشمی ها ارزان ترین نوع هستن و نتیجتا کیفیت تصویر رو کاهش میدن. حمل و نقل بسیار آسونه. قبلا توی همین تاپیک با عکس معرفیش کردم.

من یک دوربین دارم
8*25
باهاش چه چیز می شه دید

این یه دوربین نجومی نیست. اما میشه باهاش ماه رو خوب دید . احتمالا اقمار مشتری دیده بشه. و خوشه پر نوری مثل پروین هم قابل دیدنه. اجرام محدودی با این اپتیک قابل تشخیصن.

Mahdi_S_T
08-07-2011, 16:43
من یک دوربین معمولی میخوام که بتونم در طبیعت و غیره زوم داشته باشم.یک مدلی بنام Nikula 7x18mm در یک فروشگاه اینترنتی دیدم که قیمت 38000 تومان بود و در ضمن تک چشمی بود.
آیا خوبه و تصویر شفاف داره و زوم این چقدره ، آخه من از اصطلاحات دوربین سر در نمیارم.مثلا شی در فاصله 1000 متری را چقدر نزدیک میاره ؟
اگه پیشنهاد دیگری دارید لطفا راهنمایی نمایید

مرتضی nvcd
20-07-2011, 22:01
حدود یکسال پیش بین ماکستوف 127 میلی و نیوتنی 6 اینچ گیر کرده بودم ... امروز پست خودم رو دیدم نوشته بودم هر دو تا هم قیمتن ...

اون موقع بدلایلی خریدم عقب افتاد تا این روزا ... رفتم بازبینی بکنم دیدم ماکستوف شده 650 نیوتنی 550 !!!!؟؟؟؟

بابک جان دلیل خاصی داره ؟ .. خودت می دونی با این مدل هایی که گفتم تو چه رنجی تلسکوپ می خوام ... اگه مدل جدید تا 500 اومده معرفی کن