PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمای خرید ابزارهای نجومی: تلسکوپ, دوربین دوچشمی و ...

صفحه ها : 1 2 [3] 4 5 6

Babak
14-08-2009, 14:45
yt76ytu ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) گرامی :
اورانوس و نپتون رو با چشم غیر مسلح نمیشه دید. با تلسکوپ دیده میشن. نپتون توی تلسکوپ های آماتوری یک نقطه است . شبیه ستاره. اورانوس به شکل قرص دیده میشه. چیزی از سطحش هرگز. حلقه زحل رو میبینید با شکاف کاسینی. با 7 - 8 تا قمر. دو تا نوار سطح مشتری رو میبینید و احتمالا لکه سرخ و چهار تا قمر. به سختی در شرایط مناسب کلاهک های قطبی مریخ رو میبینید . از زهره و عطارد هلال هاشون رو میبینید. همین.

ماه در همه تلسکوپ های متداول با جزئیات عالی و کامل دیده میشه. برای توانایی تلسکوپ بهتره ماه رو مثال نزنیم. ( منظورم این بود)

دو نوع اپتیک داریم. بازتابی و شکستی. رصد سیاره ای و ماه و منظره با تلسکوپ های شکستی تصویر شفاف تر و واضح تری میده. علاوه بر اینکه میدان دید شکستی ها بیشتر از میدان دید بازتابی هاست که در رصد منطره بهتر جواب میده. برای اجرام اعماق آسمان و ستاره ها هم بازتابی ها بهترن.

هر چهار تا پیشنهاد مناسبن . هر چقدر قطر شیئی تون بزرگ تر باشه بهتره. البته با تغییر پایه ها که گفتم قبلش. پایه موتور دار نباید بگیرید.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
این بره رو یه پایه سمت ارتفاعی فکر میکنم انتخاب خوب ( و عمری) باشه

amirrh
14-08-2009, 16:02
ممنون بابک جان
1- در مورد پست 494 نظری ندارین؟
2- آیا امکان نسب 20در80 روی AZ3 هست؟
3- آیا امکان نسب اوریون 80میلیمتری رو AZ3 هست؟( چون 80میلیمتری اوریون آسمان شب بدون پایه هستش)
و یک چیز دیگه:
4- من عمو ام آلمان و زود به زود هم میاد ایران آیا سازنده دوچشمی و تلسکوپ المانی میشناسید که ازش خواهش کتم برای بحره و بیاره واسم؟ تو فرودگاه ممکن هست گمرکی بگیرن؟ من سایت سلسترون رو نگاه می کردم قیمتهاش 35 درصد زیر قیمتهای اسمانه شبه. مثلا این دوتا رو با زیر قیمت 20در80 اسمان شب می تونم داشته باشم. نظرتون چیه؟

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدبا سپاس فراوان

Babak
14-08-2009, 17:08
1: نمیدونم
2: بله
3 بله
4: مطمئن نیستم اما تا جایی که میدونم گمرکی و هزینه حمل قیمت رو بالاتر از اینی که اینجا میتونید بخرید میکنه. توجه کنید که آسمان شب به قیمت عمده میخره و عموی شما به قیمت تک فروشی . هر دو جمع در گمرکی و هزینه حمل

amirrh
14-08-2009, 17:25
بابک جان بی نهایت سپاسگزارم.
فقط یک سوال
آیا برای اوریون 80 میلیمتری هم باید به قکر بارلو 2x باشم یا نه؟
و این 80 مم اوریون اسمان شب کدوم یک از این هاست:

Babak
14-08-2009, 18:02
امیر عزیز
تقریبا همه تلسکوپ ها نیاز به چشمی های اضافه یا بارلو برای رسیدن به حداکثر بزرگنمایی دارن. جوابتون بله هست. اما اینکه حتما باید همین الان اونو بخرید نه. بزراید برای بعد.
یادتون باشه هر چی اصل اپتیک قوی تر باشه بهتره. لوازم جانبی رده دوم اهمیته.

Babak
15-08-2009, 14:48
سلسترون اپتیک بالاتری داره نسبت به مید. پایه های متداول مید ( چنگالی) هم چندان مناسب نیست. پایه های ژرمن بهتره.

از این تاپیک استفاده بشه بهتر نیست؟
مهم : بحث درباره انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی و تک چشمی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

babak_deghat
15-08-2009, 15:43
ممنون،ولی فکر کردم ممکنه تاپیکی که گفتید منحرف بشه.
جایی تو ایران نمیشناسید که تلسکوپهای سلسترون رو بفروشن؟

Babak
15-08-2009, 15:52
خدایا ما رو پولدار کن. آمین

maryam1377
15-08-2009, 20:01
سلام
من یه تلسکوپ45تومنی دارم ونحوه استفادهش رو بلد نیستم اگه میشه کمکم کنید

Babak
16-08-2009, 09:14
سلام
من یه تلسکوپ45تومنی دارم ونحوه استفادهش رو بلد نیستم اگه میشه کمکم کنید
سلام
دوست گرامی. با قیمت معلوم نمیشه که تلسکوپ چه نوعیه. مدل + مارک یا یک عکس بگزارید از تلسکوپتون.

maryam1377
16-08-2009, 11:38
تلسکوپم شکستیه
عدسی هاش
f=12mm
f=6mm100x
f=4mm

maryam1377
18-08-2009, 10:50
منیه تلسکوپ شکستی دارم وکار باهاش رو بلد نیستم(رصد ماه وسیارات)اگه میشه به من کمک کنید اگه لازم هست چیزی بخرم هم به من بگبن

yt76ytu
18-08-2009, 15:51
yt76ytu ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) گرامی :
اورانوس و نپتون رو با چشم غیر مسلح نمیشه دید. با تلسکوپ دیده میشن. نپتون توی تلسکوپ های آماتوری یک نقطه است . شبیه ستاره. اورانوس به شکل قرص دیده میشه. چیزی از سطحش هرگز. حلقه زحل رو میبینید با شکاف کاسینی. با 7 - 8 تا قمر. دو تا نوار سطح مشتری رو میبینید و احتمالا لکه سرخ و چهار تا قمر. به سختی در شرایط مناسب کلاهک های قطبی مریخ رو میبینید . از زهره و عطارد هلال هاشون رو میبینید. همین.
هر چهار تا پیشنهاد مناسبن ....

با تشكر بسيار زياد.:40: اين توضيح تون كامل و راضی كننده بود. من يكی از انتخابهامو حذف كردم و حالا سه تا انتخاب دارم :
1- شکستی آپوکروماتیک ٦٦ میلی‌متری William Optics - ZenithStar 66 SD Apo & Petzval ED
2- شكستي آپوکروماتیک دابلت مگرز ٧٢ میلی‌متری MEGREZ 72 Apo Doblet WO - William Optics
3- 80 ميليمتری شكستی اوريون با پايه سمت-ارتفاعي VersaGo مدل 80ST - #24680

ولی سه تا سوال ديگه : 1- نظرتون چيه كه اصلا پايه نخرم... آيا بدون پايه نميتونم استفاده كنم؟ و يا نميتونم خودم يه پايه براش بسازم و نصب كنم؟ ..... 2- با توجه به اينكه شما گفتين :

ماه در همه تلسکوپ های متداول با جزئیات عالی و کامل دیده میشه. برای توانایی تلسکوپ بهتره ماه رو مثال نزنیم.
يه فكر ديگه هم به ذهنم افتاد و اون اينكه اگه بخوام شرط 1 را حذف كنم ، چه نيازی دارم كه پول زيادی بپردازم؟!! آيا در اينصورت اينو بخرم خوب نيست؟ :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
3- توضيحاتتون در مورد چگونگي ديدن سيارات - كه يك به يك گفتين - خوب بود. لطفا در مورد ديدن طبيعت (زمين) هم توضيح بيشتري بدين.

يادآور مي شوم كه شروط من اينها بود و من شرط اول را حذف كردم :

نقل قول از خودم :

با سلام.....
من تلسكوپي ميخوام بخرم با شرايط زير :
1- حذف شزط اول.
2- ماه و اجرام مصنوعي (مثل ماهواره ها ، ايستگاه فضايي ، تلسكوپ هابل و غيره) را خيلي واضح باهاش ببينم.
3- دورترين فواصل بر روي سطح زمين را بتونم ببينم (مناسب براي ديدن اجسام ريز و يا پرندگان كوچك از فواصل دور).
4- حداكثر قيمت آن 600 هزار تومان باشه. (اگه با اينقدر پول نميشه محتاطانه بريد بالاتر!!! چون پول ندارم ... و يا شرط 1 «ديدن تمام سيارات با وضوح خوب» را ناديده بگيريد)
5- نيازي به مشاهده اعماق بيشتر آسمان (مثل سحابيهاي دور دست) ندارم.

دارم براي خريد تلسكوپ مورد نظرم نزديك و نزديك تر ميشم. متشكرم.

amirrh
18-08-2009, 17:49
بابک عزیز
با توجه به آشنایی که شما با دست اندر کارات فروشگاه آسمان شب دارید یک خواهشی داشتم:
من از روی سایت اوریون نگاه کردم 3 آیتم 890 میلیمتری داره ، سوا من اینکه که 80 میلیمتری اوریون که آسمان شب می فروشه کدام یک از این آیتم های سایت اصلی است؟ و آیا متعلقاتی که در سایت اوریون با اون تلسکوپ را می فروشند همون را اینجا آسمان شب می فروشه/ یا اینکخ چیزی ازش کم می کنه؟

آدرس دو آیتم 80 میلیمتری در سایت اصلی اوریون:

آدرس آیتم ارایه شده توسط فروشگاه آسمان شب:

Babak
18-08-2009, 20:03
yt76ytu ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) عزیز
بدون پایه دوربین دوچشمی های متوسط هم کاراییشون رو از دست میدن. در مورد تلسکوپ حتی یک پایه کمی لرزان هم به معنی شکست شماست. اصلا برای پایه کم نزارید. بهترین تلسکوپ با یک پایه بد واقعا میشه زباله.
برای کار شما پایه مناسب سمت ارتفاعی هست. پایه های استوایی مناسب کار شما نیستن.

شما به ازای هر سانتیمتر قطر شیئی میتونید نهایتا 20 برابر بزرگنمایی داشته باشید ( البته به شرط داشتن چشمی های مناسب) یعنی هر چه شیئی تون بزرگتر باشه بزرگنماییتون بالاتره.

نظر من اینه که از آکروماتیک ها استفاده کنید و سمت آپوکروماتیک ها نرید. کیفیت آپو ها بهتره اما توی مصرف شما چندان اهمیت نداره . جدا از اینکه قیمتشون بالاتره. به نظر من آکروماتیک ها کاملا جواب گو هستند.

شما بخاطر اینکه قصد دارید برای دیدن مناظر هم از دستگاهتون استفاده کنید بهتره لوله کوتاه بگیرید ( فاصله کانونی کوتاه) تا میدان دیدتون بیشتر باشه.

در هر صورت برای رسیدن به حد نهایی بزرگ نمایی باید یکی دو تا چشمی اضافه هم بخرید . 50 تا 100 تومن هزینه اینهاست.

این رو پایه سمت ارتفاعی پیشنهاد منه.
باز انتخاب با خودتونه.

این جا رو هم ببینید. اینها دوربین های فایند برد ( جستجو گر پرنده) هستن. البته اصلا مناسب نجوم نیستن

yt76ytu
19-08-2009, 01:22
سلام و باز هم ممنونم Babak عزيز .
تا حالا چند چيز رو مطمئنم و اون اينكه بايد شكستي بخرم از نوع آكروماتيك و پايه سمت - ارتفاعي و غيره. ولي درباره بقيه فاكتورها هنوز مردد هستم. طراحان نرم افزار (مهندسين) گاهي ميگن كه : بايد بسنجيم كه طرف ذينفع (حقيقي يا حقوقي) دقيقا چه نرم افزاري ميخواهد ؟ چون حتي خود ذينفع هم ممكن است نداند كه چه ميخواهد و بايد كارشناس نرم افزار كار «نياز سنجي» را انجام دهد.

اكنون من هم چنين شرايطي رو دارم و رفته رفته با اطلاعاتي كه بدست ميارم و با شناختي كه از محدوديت هاي تلسكوپ ها پيدا ميكنم ، گام به گام به خريد مناسب تر نزديك ميشم. براي مثال الان ميفهمم كه نميتونم چندين فاكتور را از يك تلسكوپ انتظار داشته باشم ............ به هر حال .... فكر ميكنم سوالم رو اينطور مطرح كنم كه :
چه تلسكوپي بخرم كه فاكتورهاي زير (1 تا 5) را به ترتيب اولويت فراهم كند؟ ستاره هاي جلوي هر جمله نشانه ي اهميت آن براي بنده است :

بهترين تلسكوپي كه شروط 2 - 4 را طوری برآورده سازد كه شرط 1 تحت هيچ دليلي قرباني ساير شرايط نشود چيست؟ { لطفا طوري پيشنهاد دهيد كه ساير شرايط هم به نسبت تعداد ستاره هاي جلوي آنها رعايت شود (منظورم رعايت اولويت بندي است) ؟

1- ديدن مناظر زميني و طبيعت با امكان مشاهده ي اجسام هرچه دورتر و با توان تفكيك هر چه بالاتر * * * * *
2- رصد ماه و احيانا اجرام مشابه نزديك تر. * * * *
3- رصد سيارات * * *
4- رصد اجرام دورتر به منظور لذت بردن از اعماق آسمان * *
5- ديدن كهكشان هاي ديگر *

يك نكته ي مهم ديگر ، انصافاً با اين توضيح كاملي كه از نياز خودم دادم (!!! شايد هم اينطور نباشد) ، خودتان را بذاريد جاي من و بگوييد كه با اين اوصاف چه مي خريديد؟ اگه بيش از يك تلسكوپ از منظر شما مناسب آن چيزي است كه من ميخوام ، لطفا آن را كه ارزان تر است پيشنهاد كنيد. به عبارت ساده تر :

ارزان ترين تلسكوپي كه اولويت هاي مذكور با رعايت آنچه كه توضيح داده شد ، مهيا ميسازد، كدام است؟ ............ آخش ، جونم در اومد .... :24: آره اين سوال انتهايي خيلي مهمه.

از توضيحات تان درباره مشكلات فقدان پايه براي يك تلسكوپ هم سپاسگزارم.

amirrh
19-08-2009, 15:53
بابک عزیز پست قبلی بنده را ملاحظه کردید؟

Babak
19-08-2009, 21:01
yt76ytu ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) عزیز
1:
2:
3 :
البته قیمت دوتای اول با پایه موتور دار استوایی قیمت داده شده . با پایه سمت ارتفاعی 100 - 150 تومن ارزون تر میشن.

گزینه سوم هم خوبه البته کمی ( فقط کمی) از لحاظ کیفیت و میدان دید چشمی های همراه پایین تره از اریون.

امیر عزیز . اونیکه آسمان شب قیمت داده گزینه فاقد جوینده و چشمی و چپقیه. ( ارزونتره) و نکته اصلی اینه که آسمان شب نداره این تلسکوپ رو ( چند ساعت پیش آمار گرفتم)
یا باید براتون بیارن از خارج یا بریم سمت یه گزینه دیگه ( البته سه پایه هم یادتون باشه که باید به سیستم اضافه بشه)
همچنان این گزینه مناسبه شماست:

این تلسکوپ ها عمری نیستن . اگر آسمان رو یاد گرفتید و خواستید منجم بمونید باید برید سمت تلسکوپ های بزرگتر. 6 اینچ به بالا

amirrh
19-08-2009, 21:52
ممنون بابک جان
یه سوال :
گالیله 400 سال پیش چه تلسکوپی داشت که دو تا قمر مشتری رو هم تونست کشف کنه؟

seymour
20-08-2009, 16:08
ممنون بابک جان
یه سوال :
گالیله 400 سال پیش چه تلسکوپی داشت که دو تا قمر مشتری رو هم تونست کشف کنه؟
اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])و اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])می تونی مشخصات کاملش رو چک کنی ..

یه نفر هم اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])سعی کرده یه نمونه اش رو بسازه و تجربیاتش رو کامل نوشته ...

Babak
20-08-2009, 16:47
با تشکر از سیمور جان
گالیله چند تا دوربین ساخت که بزرگترینش 20 برابر بزرگنمایی داشته و قطر شیئیش 4 سانت بوده. عدسی چشمیش مثل دوربین های دوچشمی اسباب بازی از نوع مقعر بوده. پر از عیب و ایراد. مرکز تصویرش واضح بوده و حاشیه تصویر تار. همون مرکز واضح هم پر از اعوجاج. دانشمندان هم دوره گالیله کاملا محق بودن که دیدگاه گالیله رو قبول نکنن.

amirrh
20-08-2009, 17:31
با تشکر
می خواستم بدانم غیر از ترم افزار هایی که فضای زیادی از هارد می گیرد آیا ترم افزار کوچکی هست برای تایین اینکه موقیت ماه دقیقا از دید هر بیننده روزی هر عرض و طول جعرافیایی در سال دلحواه چگونه است. این را برای تهیین دقیق ماه های قمری می خواهم. ایم نرم افزار را جایی دیده بودم متاسفانه گم کردم. تاریخ حلول ماه قمری جدید برایم مهم است نه اینکه کی قابل رویت است

Babak
20-08-2009, 23:24
با تشکر
می خواستم بدانم غیر از ترم افزار هایی که فضای زیادی از هارد می گیرد آیا ترم افزار کوچکی هست برای تایین اینکه موقیت ماه دقیقا از دید هر بیننده روزی هر عرض و طول جعرافیایی در سال دلحواه چگونه است. این را برای تهیین دقیق ماه های قمری می خواهم. ایم نرم افزار را جایی دیده بودم متاسفانه گم کردم. تاریخ حلول ماه قمری جدید برایم مهم است نه اینکه کی قابل رویت است

سلام
سوالتون رو در این تاپیک مطرح کنید بهتره:
مهم : معرفی نرم افزارهای نجومی(برای تمام افراد) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

alavi1999
26-08-2009, 16:27
با عرض سلام و خسته نباشيد به دوستان انجمن ستاره شناسي
يك سوال بسسسسسسسسسسسيار مهم داشتم كه اميدوارم به طور دقيق جواب دهيد :
مي خواستم يك دوربين دوچشمي بخرم و الان بيش از سه هفته است كه مات و مبهوت
بين دو مارك 60 &10 و 60& 20 مانده ام ، شما كداميك را پيشنهاد مي كنيد البته با دليل !!!
راستي من بين اين دو مارك ميخواهم ، پس مارك هاي ديگر را پيشنهاد نكنيد و نيزمن
فقط براي رصد ماه و سيارات نزديك مي خواهم !!!

Babak
28-08-2009, 15:00
10 در 60 یعنی بزرگنمایی 10 برابر و قطر شیئی 60 میلیمتر.
20 در 60 هم میشه بزرگنمایی 20 برابر با شیئی 60 میلیمتر.
قطعا دومی
با 20 برابر بزرگنمایی ماه خیلی خوب دیده میشه . چهار قمر مشتریو اهله عطارد و زهره. اما مریخ و زحل با دوچمی ها نکته خاصی ندارن.

asemane kavir
28-08-2009, 20:14
سلام من میخوام به صورت عملی کار با تلسکوپ رو امتحان کنم کجا این کار برام میسر؟

...HISS
29-08-2009, 14:51
سلام من میخوام یک تلسکپ ساده ( آماتوری ) بخرم اطلاعات زیادی هم در بارهی نجوم ندارم تازه چند کتاب مثل ( ساختار ستارگان) خوندم لطف کنید! یک تلسکپ خوب که به کار من بیاد با درج قیمت معرفی کنید.....

Babak
30-08-2009, 09:11
سلام من میخوام به صورت عملی کار با تلسکوپ رو امتحان کنم کجا این کار برام میسر؟

تور های رصدی یکی از راه هاست. ( تور رصدی رو جستجو کنید در اینترنت) یکیش هم استفاده از برنامه های عمومی ترویجی نجومیه. پروژه گالیله تلسکوپ در راهه. میتونید به مکان هایی که این برنامه در اون جا برگزار میشه برید و از تلسکوپ ها استفاده کنید.

سلام من میخوام یک تلسکپ ساده ( آماتوری ) بخرم اطلاعات زیادی هم در بارهی نجوم ندارم تازه چند کتاب مثل ( ساختار ستارگان) خوندم لطف کنید! یک تلسکپ خوب که به کار من بیاد با درج قیمت معرفی کنید.....
توان مالیتون رو میفرمایید؟ قبلا آیا با تلسکوپ یا دوربین دوچشمی کار کردید؟

asemane kavir
31-08-2009, 04:40
تا یک سال اینده زیر 200 اما بعدش تا 800 میتونم بزارم کنار.

اگه بشه خودم میخوام تلسکوپ داشته باشم

asemane kavir
31-08-2009, 05:20
میشه یک مقایسه از نظر کیفیت بین تلسکوپهای شرکتهای مید اسکای واچر و سلسترون بکنید ممنون ازتون.

Babak
31-08-2009, 18:34
asemane kavir گرامی
به ترتیب کیفیت سلسترون مید اسکای واچر.
اگه پولتون به این برسه عالیه . 5 اینچ نیوتونی دابسونی لوله باز . 180 تومن.

asemane kavir
01-09-2009, 08:03
ممنون . اتفاقا دیروز اسمان شب رفتم برای پیش خریدش اما گفتن مهلتش تموم شده 2 هفته دیگه میارن.

asemane kavir
01-09-2009, 08:13
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] اگه امکانش هست مدلی رو که معرفی کردین از نظر کیفیت با این مدل مقایسه کنین. ممنون میشم بابک جان

Babak
01-09-2009, 14:53
زمان معرفی من این رو هم مد نظر داشتم.
اونی که من معرفی کردم قطر آیینه بالاتری داره . یعنی دریافت نور بیشتر و بزرگنمایی بیشتر با وجودیکه ارزونتره.
تنها مزیت اونی که شما معرفی کردید اینه که میتونید براش یک سه پایه خوب بخرید و نصبش کنید روی سه پایه ( فرضا سه پایه موتور دار) اما لوله باز ها امکان نصب روی سه پایه ندارن عموما.
با یک نگاه به ظاهر هم میشه فهمید که مدل لوله باز مقاومت کمتری در برابر ضربه داره. توی عکس ها به آیینه ثانویه مدلی که من معرفی کردم دقت کنید که چقدر راحت ممکنه با یه ضربه خم بشه.
از اون طرف حمل و نقل لوله باز ها راحت تر از معمولی هاست ( چون جمع میشن)
در کل من همون مدل لوله باز رو پیشنهاد میدم . حین رصد هیچ چیزی اندازه قطر شیئی مهم نیست. اگه پولتون میرسه تلسکوپ با قطر شیئی بزرگتر همیشه بهتره.

asemane kavir
01-09-2009, 20:39
اقا بابک یه سوال دیگه برای تلسکوپ مورد ذکر میشه یه چشمی 3میلیمتری ارزون قیمت با کیفیت قابل قبول معرفی کنی.اگه 4میلیمتر هم شد عیبی نداره.

Babak
02-09-2009, 17:15
من چشمی ارزونتر از 48 تومن که بشه روش حساب کرد نمیشناسم. اونم سوپر پلوسل.
شاید از مارک کامار بتونید چشمی های ارزون پیدا کنید ولی من آماری از قیمت هاش ندارم.
این مشخصات کاماره
تلفن: 66731293

موقعیت: تهران آدرس: خيابان فردوسى - نرسيده به ميدان فردوسى - كوچه تمدن - شماره 14 - ساختمان كامار

asemane kavir
02-09-2009, 22:46
از راهنماییهات ممنون کلی چیز یاد گرفتم.

omid_105
03-09-2009, 20:15
سلام دوستان میخواستم راهنمایی کنین
من یه تلسکوپ میخوام با این مشخصات
یه مدت با دوربین کار کردم اما دیگه راضیم نمیکنه
زیاد علاقه ای به رصد حرفه ای ندارم فقط میخوام از دیدن مناظر اسمون لذت ببرم
حدود بودجه 300
نظر خودم ماکستوف
ماکستوف کاسگرین ١٠٢ میلی‌متر SKMAK 102 EQ2
یا
نظر شما چیه
راستی تصویر ماکستوف برعکسه؟
دیدن جزئیات برام مهمه
ممنون

Babak
04-09-2009, 00:29
اینک اشتباه بود این درستشه.
ماکستوف ها کیفیت اپتیکی خیلی خوبی دارن . اما میدان دید خیلی کمی دارن. زیر 1 درجه. که این کمی هدف گیری رو سخت میکنه. خیلی کوچیکه نتیجتا حمل و نقل راحتی داره. ( طول لوله اپتیکی حدود 30 سانته) اگر خواستید این تلسکوپ رو بگیرید حتما با یه پایه دیگه بگیرید . پایه همراهش بدرد نمیخوره.
اگر حتما پایه استوایی و موتور دار میخواین eq3-2 بگیرید. در غیر این صورت پایه سمت ارتفاعی az3 بگیرید باهاش.

dashali.com
09-09-2009, 15:17
سلام عزیزان :
من میخواستم روش align کردن تلسکوپ سمتی ارتفاعی رو یاد بگیرم . لطفا اگر شما دوست عزیز بلدید به آدرس ایمیل من ارسال کنید و به علم نجوم خدمتی کنید . با تشکر قبلی ؛ علیرضا شفیعی
e-mail : DASHALI.COM@GMAIL.COM

Mr.Mimi
11-09-2009, 20:26
سلام.
من میخوام یک تلسکوپ بخرم که این مشخصات رو داشته باشه: البته بگم که من یک آماتور به تمام معنا هستم ولی به ماه و ستاره ها علاقه دارم.
اول اینکه بین200..250 باشه.
یعنی دیگه پول اضافه برای 3پایه و فیلتر و ... نخواد.
بشه به راحتی به دوربین دیجیتال مچ کرد و باهاش عکس از گرفت.
ممنون.

Babak
11-09-2009, 22:13
سلام.
من میخوام یک تلسکوپ بخرم که این مشخصات رو داشته باشه: البته بگم که من یک آماتور به تمام معنا هستم ولی به ماه و ستاره ها علاقه دارم.
اول اینکه بین200..250 باشه.
یعنی دیگه پول اضافه برای 3پایه و فیلتر و ... نخواد.
بشه به راحتی به دوربین دیجیتال مچ کرد و باهاش عکس از گرفت.
ممنون.
سلام
اگه منظورتون عکاسی از اعماق آسمانه حتما باید تلسکوپ موتور داشته باشه.
این حداقل تلسکوپ با قابلیت عکاسیه طولانی مدته. 325 تومن.

با پایه eq 3-2
توضیح بدم پایه هایی پاینن تر از اینم هست که استواییه . اما نمیشه اونها رو درست قطبی کرد . پس عکاسی بی معنی میشه.

همه تلسکوپ های متعارف ( غیر اسباب بازی ) امکان اتصال به دوربین عکاسی رو دارن. برای این کار باید یک رابط جداگانه با حدود قیمت 20 تا 40 بخرید. ( زنیت و پراکتیکا مستقیما پیچ میشن و نیازی به رابط نیست.

دوربینتون چیه ؟

Mr.Mimi
11-09-2009, 23:31
سلام
اگه منظورتون عکاسی از اعماق آسمانه حتما باید تلسکوپ موتور داشته باشه.
این حداقل تلسکوپ با قابلیت عکاسیه طولانی مدته. 325 تومن.

با پایه eq 3-2
توضیح بدم پایه هایی پاینن تر از اینم هست که استواییه . اما نمیشه اونها رو درست قطبی کرد . پس عکاسی بی معنی میشه.

همه تلسکوپ های متعارف ( غیر اسباب بازی ) امکان اتصال به دوربین عکاسی رو دارن. برای این کار باید یک رابط جداگانه با حدود قیمت 20 تا 40 بخرید. ( زنیت و پراکتیکا مستقیما پیچ میشن و نیازی به رابط نیست.

دوربینتون چیه ؟
ممنون از راهنماییتون.
راستش با ز هم وارد اصطلاحات تخصصی شدین.
منظورتون از طولانی مدت چیه؟
تو رنج پایین تر از این یعنی نمیشه عکس گرفت؟
دوربین من هم Panasonic FZ28 هست.

mf.designing
11-09-2009, 23:36
دوستانی که تو این زمینه سر رشته دارن ، به نظرشون من برا شروع رصد از چی وکجا شروع کنم ؟! قیمت یه تلسکوپ متوسط (خوب :دی) رو هم برام بگید . نمایندگی شهرستان رو از کجا میشه گیر آورد ؟!

Babak
11-09-2009, 23:54
خلاصه عکاسی نجومی و ابزارش:
1: عکاسی از اجرام پر نور مثل ماه و سیارات. برای عکاسی از این سوژه ها نیازی به تلسکوپ موتور دار نیست. بهترین وسیله عکاسی از ماه وسیارات وب کم ها هستند ( همینایی که باهاش چت میکنیم) .
2: عکاسی از اجرام اعماق آسمان مثل کهکشان ها سحابی ها و ... نیاز به ژایه موتور دار داره. برای ثبت این تصاویر احتیاج به نور دهای های چند دقیقه ای داریم. بهترین ابزار سی سی دی ها و بعد دوربین های دیجیتال اس ال آر هستند. دوربین مورد استفاده حتما باید دارای سرعت بی باشه. دیجیتال یا غیر دیجیتال مهم نیست . از زنیت روسی40 50 تومنی تا کنون های چند میلیونی جواب میدن.

دوربین شما جندان مناسب عکاسی نجومی نیست. اگه درست متوجه شده باشم حداکثر زمان باز بودن شاتر 60 ثانیه است در دوربین شما. شما میتونید عکس های خیلی خوبی از ماه بگیرید. که همونطور که گفتم این عکاسی نیازی به موتور نداره. با تلسکوپ موتور دار هم میتونید عکس های خوبی از صورت های فلکی بگیرید . ( به روش قلم دوش یا پیگی بگ . دوربین پشت چشمی نصب نمیشه . بلکه فقط از تلسکوپ سواری میگیره . این صفحه رو ببینید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

راستش با ز هم وارد اصطلاحات تخصصی شدین.
هر جاش که مشکلی بود بفرمایین اگر بلد بودم در خدمتم.

Babak
12-09-2009, 00:09
دوستانی که تو این زمینه سر رشته دارن ، به نظرشون من برا شروع رصد از چی وکجا شروع کنم ؟! قیمت یه تلسکوپ متوسط (خوب :دی) رو هم برام بگید . نمایندگی شهرستان رو از کجا میشه گیر آورد ؟!

سلام
تا حالا با تلسکوپ یا دوربین کار کردین ؟ دوست داری با تلسکوپت چی ببینی بیشتر؟
قیمت تلسکوپ از 70 شروع میشه تا گنجایش جیب شما.

این ارزون ترین تلسکوپه. 65 تومن.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
کار با دوربین راحت تر از تلسکوپه . معمولا برای شروع کار دوربین رو پیشنهاد میدن . البته رصد گران دوربینی واسه خودشون دنیای دارن.
شما یه حد بودجه بفرمایید تا راحت تر بشه صحبت کرد.

خوبی بدی تلسکوپ و دوربین دوچشمی :
عیب تلسکوپ ها :
تلسکوپ ها تصویر معکوس دارن ( که البته میشه درستش کرد) .میدان دید تلسکوپ کمه . حمل و نقلشون معمولا سخته - نصب و راه اندازیشون زمان بر و سخته .
عیب دوربین ها :
بزرگنمایی محدود دارن نهایتا تا 25 برابر مفید. قابلیت عکاسی تقریبا ندارن.
حسن دوربین ها :
تصویر در دوچشم جذاب تر از یک چشم تلسکوپ هاست . در کاربر در های دیگه مثل طبیعت مناسب ترن. سریع آماده کار میشن. تصویر مستقیمه. میدان دید بالاست نتیجتا هدف گیری راحته.
حسن تلسکوپ ها :
بزرگنمایی های متغیر و البته بالا. قابلیت عکاسی . در ابعاد مشابه دوربین ها، ارزون ترن.

این بالایی ها رو تا جایی که یادم اومد نوشتم.

Mr.Mimi
17-09-2009, 01:23
خیلی ممنون بابک خان.
ماشاالله اطلاعاتتون کامله.
راستش هدف من هم بیشتر عکاسی از ماه هست.با این دوربین و شرایط دیگه از چی میتونم عکس بگیرم؟
چطوری میشه دوربین رو با یک تلسکوپ مچ کرد؟
آیا تلسکوپ رو میشه به کامپیوتر وصل کنی و از روی مانیتور مستقیم ببینی؟
لطفا با همون قیمتی که گفتم چیز دیگه ای رو پیشنهاد کنید.
با تشکر.

Babak
17-09-2009, 17:16
یه بار کلی تایپ کردم همش پرید

اینکه از چه چیزی میتونید عکس بگیرید به خلاقیت و مهارت خودتون بستگی داره. عکاس هایی هستن که با تلسکوپ های آماتوری در حد تلسکوپ چند متری عکس میگیرن.
میتونید با وصل کردن یه وب کم معمولی به چشمی تلسکوپ و استفاده از نرم افزاری مثل maxhmDL عکسای فوق العاده از سیارات بگیرید.
روش مختلفی هست برای اتصال دوربین به تلسکوپ که من روش آفوکال ( و آداپتور آفوکال ) رو پیشنهاد میدم . چون برای همه تلسکوپ ها و دوربین ها جواب میده .

رابط آفوکال

روش اتصال: ( دوربین میتونه نسبت به چشمی دور و نزدیک بشه.

مقارنه ماه و زحل به روش آفوکال

برای استفاده از تلسکوپ با کامپیوتر

باید از سی سی دی یا وب کم استفاده کنید
سی سی دی گرونه حداقل 700 - 800 تومن. وب کم هم مناسبه تصویر اجرام پر نور مثل ماه و سیارات . با وب کم خیلی کار ها میتونید انجام بدید.
البته چشمی های الکترونیکی هم هست حدود 100 - 150 تومن که خروجی AV دارن و مناسب سیارات و نشون دادن بخشی از ماه هستن ( میدان دیدشون بسته است و نمیشه کل ماه رو باهاش گرفت) بهترین کاربردشون نمایش های عمومی نجومیه که تصویر زنده بندازیم روی پرده.
وب کم هم کمی میدان دید باز تر میده نسبت به چشمی الکترونیک.

حالا که محدوده بودجه به موتور دار نمیرسه تا میتونیم بریم سراغ قطر شیئی بالاتر که اصلی ترین معیار تلسکوپه. ( آینه اصلی یا لنز اول تلسکوپ که دریافت کننده نوره میشه شیئی)

نیوتونی با پایه دابسونی
130 میلیمتر قطر شیئی . حداکثر 260 برابر بزرگنمایی ممکن. حمل و نقل و نصب و راه اندازی راحت. 180 تومن.

amirrh
19-09-2009, 22:23
سلام

کار با دوربین راحت تر از تلسکوپه . معمولا برای شروع کار دوربین رو پیشنهاد میدن . البته رصد گران دوربینی واسه خودشون دنیای دارن.

عیب تلسکوپ ها :
تلسکوپ ها تصویر معکوس دارن ( که البته میشه درستش کرد) .میدان دید تلسکوپ کمه . حمل و نقلشون معمولا سخته - نصب و راه اندازیشون زمان بر و سخته .
عیب دوربین ها :
حسن دوربین ها :
تصویر در دوچشم جذاب تر از یک چشم تلسکوپ هاست . در کاربر در های دیگه مثل طبیعت مناسب ترن. سریع آماده کار میشن. تصویر مستقیمه. میدان دید بالاست نتیجتا هدف گیری راحته.
حسن تلسکوپ ها :
بزرگنمایی های متغیر و البته بالا. قابلیت عکاسی . در ابعاد مشابه دوربین ها، ارزون ترن.

بابک چان آیا این مدل را تست کرده اید؟ چطور ارزیابی می کنید؟

hamedsheikh
23-09-2009, 00:36
می خواستم بدونم تلسکوپ شکستی لوله کوتاه 120 میلیمتر اسکای واچر الماس سیاه با پایه سمت ارتفاعی Bk 1206 AZ دارای چه خصوصیات ، معایب و مزیت های می باشد ( از نظر گشودگی کافی برای اجرام اعماق آسمان و بزرگنمایی برای مشاهده سیارات و دنبال کردن سیارت در بزرگنمایی های بالا)

لینک تلسکوپ

همچنین می خواستم مقایسه ای بین این نوع تلسکوپ با مدل لوله بلند آن با پایه استوایی داشته باشم

لینک تلسکوپ شکستی لوله بلند

با تشکر
:40:

Babak
23-09-2009, 15:10
امیر عزیز هنوز نه. اتفاقا یکی از فامیل هم دنبالشه اما هنوز فرصت نکردم .

حامد عزیز
سری الماس سیاه اصلی ترین تفاوتش با انواع عادی کیفیت بالاتر سیستم فوکوسرشونه. به علاوه اینکه امکان نصب چشمی دو اینچی روشون فراهم شده. و خوشگلترن. همین. چشمی دو اینچ که گرون هم هست برای رصد اعماق آسمان با بزرگنمایی کم, تصاویر میدان دید باز تر و شفاف تری میده نسبت به چشمی های متداول 1.25

شکستی ها نسبت به بازتابی مشابهشون ( هم اندازشون) نور گیری بالاتری دارن. ( آیینه ثانویه بازتابی ها مانع از دریافت بخشی از نور ورودی میشه)
در عین حال تصویر ماه و سیارات توی شکستی ها شفاف تر و واضح تره . ( مناسب ترن برای رصد سیاره ای)

شکستی ها به هر شکل و با هر تکنولوژی ساخته بشن کمی خطای رنگ دارن. نور از داخل عدسی که رد میشه هر طول موج در یک فاصله متفاوت کانونی میشه. نتیجتا دور تمام ستاره ها یک هاله جزیی به رنگ بنفش دیده میشه.

توی این عکس واضح دیده میشه

هر چه طول لوله کوتاه تر باشه این وضعیت بیشتر خودشو نشون میده.
اما نکته چندان مهمی نیست.
حسن لوله کوتاه حمل و نقل راحت تر و استحکام بیشتر روی پایه ( لرزش کمتر ) و سرعت بیشتر برای انخاب سوژه رصدیه.

تا اینجا ویژگی های لوله اپتیکی رو گفتم.
اما پایه.
پایه سمت ارتفاعی سریع تر و راحت تر برای رصد. البته برای لوله بلنده زیاد مناسب نیست.
پایه استوایی نصبش سخته و کند تره. اما امکان عکاسی اعماق آسمان رو میده. در عین حال زمان رصد با بزرگنمایی بالا, امکان ثابت نگه داشتن سوژه رصدی کمک بزرگیه برای رصد. توی پایه های معمولی و بزرگنمایی های بالا سوژه بعد از چند ثانیه از کادر خارج میشه و باید دوباره تلسکوپ رو تنظیم کرد.
پایه ای مورد نظر شما گوتو هم هست. جستجوگر رایانه ای داره که بعد از تنظیم پایه ( قطبی کردن پایه ) کافیه اسم یا آدرس جرم مورد نظر رو بهش بدین تا خودش بره دنبال اون جرم.

hamedsheikh
25-09-2009, 00:59
با تشکر از جواب بابک خان

1- سئوال اول من این است تلسکوپ شکستی لوله کوتاه اسکای واچر برای مشاهده سیارات در بزرگنمایی های بالا مناسب است؟

2-سئوال دوم با بودجه 500 هزار تومان چه تلسکوپی را پیشنهاد می کنید؟

3-سئوال سوم بین یک تلسکوپ 150 میلیمتر بازتابی با پایه استوایی و تلسکوپ شکستی 120 میلیمتر لوله کوتاه با پایه سمت ارتفاعی کدام بهتر است؟

4- نسبت کانونی بهینه برای تلسکوپ به نظر شما کدام است؟

5-تلسکوپ دابسونی 8 و 10 اینچ با نسبت کانونی های 4 و 5 ، مناظر تلسکوپی سیارات در بزرگنمایی های بالا را چگونه نشان می دهند؟

Babak
25-09-2009, 11:48
سلام دوباره
1: بله

2: من تلسکوپی رو پیشنهاد میدم که قطر شیئی بیشتری داشته باشه. مورد زیر رو بخونید.

3: این 150 فکر کنم تلسکوپ خودم باشه. اگه شما قبلا با تلسکوپ کار کردید یا اگر اهل صبر و حوصله هستید ( کمی ) تلسکوپ استوایی بهتره. توانایی های بیشتری داره.

4: نسبت کانونی بهینه به اون مفهوم نداریم. نسبت کانونی, بیشتر برای عکاس ها کاربرد داره. کسی که میخواد از اهداف گسترده مثل خوشه پروین عکس بگیره نیاز داره به اف پایین ( 4 حدودا) تا تمام سوژه در کادرش باشه . اف های بالاتر میدان دید کمتر میدن. بحث بزرگنمایی هم اصلا ربطی به عدد اف نداره. با استفاده از چشمی های فاصله کانونی کم میشه به حد نهایی بزرگنمایی رسید.
اما با این وصف چرا نریم یه تلسکوپ با عدد اف پایین بخریم که همه کاره باشه ؟ تمام تلسکوپ ها چه شکستی چه بازتابی یه سری عیب تصویری دارن . مثل خطای رنگ و خطای کروی . همه این خطاها توی اف پایین بیشتر خودنمایی میکنن.
اف پایین خوبه جون : طول لوله کمتر میشه و حمل و نقل راحت تر و سریع تر . برای عکاسی میدان دید باز مناسبه. اف بالا مناسب تره چون کیفیت تصویر بهتره.
تمام تلسکوپ ها چه شکستی چه بازتابی.

5: من جزو طرفداران سر سخت دابسونی ها هستم. این تقریبا اون چیزیه که میتونید با 10 اینچی ببنید. ماه و مشتری.

PC°BASE
27-09-2009, 07:02
سلام
استاد بابک اون دابسونی هست قیمتش 180 تومنه .. لینکشم خودت چند بار گذاشتی .

اون زحل رو قطرش رو چه اندازه ای نشون میده ؟ ( به سانتی متر لطف کن بگو ) باهاش میشه چشم مشتری رو دید ؟

بعد تا قیمت 270 تومن نهایت یه تلسکوپ خوب معرفی کن که هم بتونم سیارات رو ببینم و هم سحابی ها و ...
رو .
فقط هم از سری بازتابی و دابسونی ( چون به کاسگارین پولم نمیرسه ) و ( شکستی هم در مقابل دابسونی نمیصرفه مخصوصا برای کاربر آماتور )
راستی تو همین تلسکوپی که معرفی میکنی هم اندازه ی دیده شدن زحل ( قطر رحل به سانتی متر ) رو و همچنین وضعیت اندازه قابل مشاهده ی مشتری رو بگی سنگ تموم میذاری . شرمنده زیاد حرف زدم و پاینده باشی.

تشکر امیر.

-----------------------------

تلسکوپ های بازتابی اغلب گشودگی زیاد دارند، اما نسبتاً ارزان هستند. (قیمت یک بازتابی 4 اینچی و یا 100 میلی متری تقریباً 200 تا 300 هزار تومان است در حالی که بهای یک شکستی با همین قطر حدود 400 تا 500 هزار تومان است!). با وجود این تلسکوپ های شکستی معمولاً تصاویری واضح تر نسبت به تلسکوپ های بازتابی به دست می دهند. منجمان آماتوری که می خواهند جزئیات سطح سیارات را نگاه کنند از تسلکوپ شکستی، و آنهایی که می خواهند به اجرام کم نور مثل سحابی ها و کهکشان ها نگاه کنند از تلسکوپ بازتابی استفاده کنند.

1.نظرتون در مورد این مطلب چیه ؟ یعنی تفاوت جزئیات نشون داده شده انقدر زیاده که آدم مجبور به خرید دوربین شکستی بشه ؟؟؟؟
2.یعنی اگر مثلا مشتری به اندازه ی یه 5 تومنی طرح جدید (!) تو تلسکوپ بازتابی به صورت مات دیده بشه ( حالا واقعا به صورت مات دیده میشه ؟؟؟؟ )
تو شکستی جزئیات مشتری در همون ابعاد تصویر ( اندازه ی یه 5 تومنی) کاملا مشخصه ؟؟
خیلی ممنون:11:

hamedsheikh
28-09-2009, 00:32
با سلام به همه دوستان

یک سئوال : بیشترین بزرگنمایی مورد نیاز در رصد آسمان ( در عمل ) چقدر است؟

دلیل اینکه نظر من به تلسکوپ های شکستی جلب شد نیاز نداشتن آنها به تعمیر و تنظیم بعد از خرید آنها می باشد

در حالی که تلسکوپ های بازتابی (با توجه به مطالب خوانده شده در کتاب ها و وب) نیاز به هم خط کردن و پوشش دهی دوباره سطح آینه به خاطر هوازدگی دارند و همچنین با ایجاد جریان هوای آشفته درون لوله تلسکوپ و سد کردن بخشی از نور ورودی توسط آینه ثانویه و نگهدارنده های آینه ثانویه از کیفیت تصویر کاسته می شود.

حال با تعاریف بالا شما بین یک تلسکوپ شکستی 120 میلیمتر و یک تلسکوپ بازتابی 150 میلیمتر کدام را انتخاب می کنید؟
:21::21::21::21::21:

asemane kavir
28-09-2009, 23:53
سلام . میشه توضیح بدین چرا موقع رصد با تلسکوپ تصاویر رنگی دیده نمیشن اما توی عکسها تصاویر اجرام رنگین.

Babak
02-10-2009, 12:51
درباره این دابسونی های ارزون قیمت جدید:

بابک چان آیا این مدل را تست کرده اید؟ چطور ارزیابی می کنید؟

مدل 65 تومنی:
خیلی کوچیکه. ارتفاعش خیلی کمه برای رصد باید سینه خیز باهاش کار کنیم یا اینکه روی میز یا چهارپایه بزرایمش.
چشمی های ارزون قیمتی داره که نتیجتا خطایی میده که (اسمش یادم نیست) تصویر کمی در کناره ها منحنی به نظر میاد ( مشابهش رو توی دوربین دوچشمی های ارزون چینی دیدم) . چشمی خوب هم که بالای 40 تومنه و منطقی نیست برای این تلسکوپ خریده بشه. البته این خطا چندان برای افرادی که حساس نیستن روی دقت بالا مهم نیست.
آینه ثانویه اش به نظرم بزرگ تر از حد رسید. قطر موثر آیینه اصلی رو حدود 2 سانت کم میکنه.
کاملا آماده است. نیازی به نصب و راه اندازی نداره. راحت حلقه زحل باهاش دیده میشه.( به عنوان مثال)
و یه نکته: نسبت به تلسکوپ هایی که اسباب بازی فروشی ها به عنوان تلسکوپ حرفه ای با قیمت دو سه برابر این میفروشن سر تر بود.
به نظر من برای کودکان زیر 13 سال کاملا مناسبه. من همون روز تست، یکی برای فامیل خریدم.

ــــــــــــــــــ
مدل 180 تومنی:
(عکس تار شد ببخشید)
خیلی ظریفه. بدنه آسیب پذیری داره. ارتفاعش همچنان کمه از سطح زمین. نشسته باید رصد کرد. نصب و راه اندازی در حد آب خوردن. فقط باید پیچ بدنه به پایه رو بست و لوله تلسکوپی رو کشید بیرون و پیچ هاشون محکم کرد. همین. حمل و نقلش باید خیلی راحت باشه. برای عکاسی مناسب نیست. مگه اینکه عکاس خیلی خلاقی باشیم. فکر نمیکنم بشه همراه وزش باد ازش استفاده کرد. مدل فوکوسرش غیر عادی بود. یه مهره داره که چشمی میره توش بعد با چرخوندن مهره تصویر فوکوس میشه( خوشم نیومد). تصویرش با تست کوتاهی که انجام دادم خوب بود خطایی ندیدم.

نسبت به قطر شیئی ارزون ترین تلسکوپیه که دیدم تا بحال. در کل با ملاحظه توانایی ها و قیمت تلسکوپه مناسبیه برای رصد های شخصی و خونگی.

mf.designing
02-10-2009, 13:03
سلام

عیب تلسکوپ ها :
عیب دوربین ها :
حسن دوربین ها :
حسن تلسکوپ ها :

بابک جان خیلی ممنونم .

در مورد اینکه دوست دارم چی ببینم ، خوب مصلمه که دوست دارم همه پدیده های زیبای قابل دید آسمون رو ببینم :دی !

در مورد بودجه هم فعلا تا 200 تومن دارم که خرج کنم :دی
یه موردی هم هست که بزرگ نمائی زیاد با وضوح بالا برام مهمه ...

اگر هم میشه در مورد چگونگی عکاسی از رصدهای با تلسکوپ هم یه توضیحی بده

راستی میشه این محاسن و معایب رو جزئی تر بگی و بحثش رو بازتر کنی ؟! :دی

خیلی ممنون از لطف و حوصلت

farbod123
02-10-2009, 13:13
بابک جان خیلی ممنونم .

در مورد اینکه دوست دارم چی ببینم ، خوب مصلمه که دوست دارم همه پدیده های زیبای قابل دید آسمون رو ببینم :دی !

همه چیرو که نمی شه دید
200 تومن برا تلسکوپ خیلی کمه اونی که شما می گی بزرگ نمایی زیاد با وضوح زیاد می شه قطر آینه ی زیاد در واقع که خوب قطر آینه ی زیاد هم با 200 تومن... :دی
عکاسی هم اینطوره که یه دوربین عکاسی مخصوص این کار به جای چشمی به تلسکوپ وصل می شه
در مورد دوربین دو چشمی یا تک چشمی م می شه با این قیمت یه چیز متوسط خرید

mf.designing
02-10-2009, 13:20
همه چیرو که نمی شه دید
200 تومن برا تلسکوپ خیلی کمه اونی که شما می گی بزرگ نمایی زیاد با وضوح زیاد می شه قطر آینه ی زیاد در واقع که خوب قطر آینه ی زیاد هم با 200 تومن... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](4).gif
عکاسی هم اینطوره که یه دوربین عکاسی مخصوص این کار به جای چشمی به تلسکوپ وصل می شه
در مورد دوربین دو چشمی یا تک چشمی م می شه با این قیمت یه چیز متوسط خرید
اِ اِ .... فربود جان نگفتم که میخوام همه چی رو ببینم ، اینکه شدنی نیست !! گفتم دوست دارم ، اون چیزائی که قابل دیدنه (به طور ماکزیمم!) ببینم :دی
در مورد قیمتم والا دقیق نمیدونم با چه هزینه ای میشه یه تلسکوپ حرفه ای انتخاب کرد و ...
راستی یه سوال به نظرت واسه تبریز از کجا تلسکوپ یا دوربین بخرم ؟! آدرس بده :دی

farbod123
02-10-2009, 13:42
اِ اِ .... فربود جان نگفتم که میخوام همه چی رو ببینم ، اینکه شدنی نیست !! گفتم دوست دارم ، اون چیزائی که قابل دیدنه (به طور ماکزیمم!) ببینم :دی
در مورد قیمتم والا دقیق نمیدونم با چه هزینه ای میشه یه تلسکوپ حرفه ای انتخاب کرد و ...
راستی یه سوال به نظرت واسه تبریز از کجا تلسکوپ یا دوربین بخرم ؟! آدرس بده :دی
تبریز جایی نمی شناسم :دی
اما تهران فروشگاه آسمان شب خوبه آرسشم تو سایتش هست
در مورد قیمتم یه چیز خوب نه فوق العادرو می شه با حداقل 700-800 خرید

Babak
02-10-2009, 14:17
سلام . میشه توضیح بدین چرا موقع رصد با تلسکوپ تصاویر رنگی دیده نمیشن اما توی عکسها تصاویر اجرام رنگین.

سلول های گیرنده رنگ تصویر در شبکیه چشم در نور کم حساسیت نشون نمیدن. همونطور که در تاریکی رنگ دیده نمیشه. فقط خاکستری.
عکس ها با تلسکوپ نور دهی طولانی دارن . جدا از اینکه حساسیت رنگی- نوری نگاتیو و ccd با چشم انسان فرق داره.
برای اطلاع بیشتر:

Babak
02-10-2009, 14:47
سلام
بابک اون دابسونی هست قیمتش 180 تومنه .. لینکشم خودت چند بار گذاشتی .

اون زحل رو قطرش رو چه اندازه ای نشون میده ؟ ( به سانتی متر لطف کن بگو ) باهاش میشه چشم مشتری رو دید ؟

بعد تا قیمت 270 تومن نهایت یه تلسکوپ خوب معرفی کن که هم بتونم سیارات رو ببینم و هم سحابی ها و ...
رو .
فقط هم از سری بازتابی و دابسونی ( چون به کاسگارین پولم نمیرسه ) و ( شکستی هم در مقابل دابسونی نمیصرفه مخصوصا برای کاربر آماتور )
راستی تو همین تلسکوپی که معرفی میکنی هم اندازه ی دیده شدن زحل ( قطر رحل به سانتی متر ) رو و همچنین وضعیت اندازه قابل مشاهده ی مشتری رو بگی سنگ تموم میذاری . شرمنده زیاد حرف زدم و پاینده باشی.

تشکر امیر.
-----------------------------

1.نظرتون در مورد این مطلب چیه ؟ یعنی تفاوت جزئیات نشون داده شده انقدر زیاده که آدم مجبور به خرید دوربین شکستی بشه ؟؟؟؟
2.یعنی اگر مثلا مشتری به اندازه ی یه 5 تومنی طرح جدید (!) تو تلسکوپ بازتابی به صورت مات دیده بشه ( حالا واقعا به صورت مات دیده میشه ؟؟؟؟ )
تو شکستی جزئیات مشتری در همون ابعاد تصویر ( اندازه ی یه 5 تومنی) کاملا مشخصه ؟؟
خیلی ممنون:11:

سلام
من نمیتونم به سانت بگم. (درک سانتی ندارم)
این یه مقایسه رو تو یه سایت تبلیغی دیدم مقایسه 4 اینچ و 8 اینچ

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) These images suggest how the ringed planet Saturn might will look when seen through a telescope with an aperture 4 inches (100 mm) in diameter (top) and through a larger instrument with an 8-inch aperture (bottom).
Sky & Telescope illustration; source: NASA/Hubble Space Telescope.

من این عکس رو هماهنگ تر با تصویر ذهنیم میدونم.
مطمئن نیستم بشه لکه سرخ مشتری رو دید باهاش. شاید. شاید با فیلتر سیارات بشه.

تصاویر سیاره ای در شکستی ها بهتر از بازتابی هاست. وضوح و کنتراست بیشتری دارن.

Babak
02-10-2009, 14:53
با سلام به همه دوستان

یک سئوال : بیشترین بزرگنمایی مورد نیاز در رصد آسمان ( در عمل ) چقدر است؟

دلیل اینکه نظر من به تلسکوپ های شکستی جلب شد نیاز نداشتن آنها به تعمیر و تنظیم بعد از خرید آنها می باشد

در حالی که تلسکوپ های بازتابی (با توجه به مطالب خوانده شده در کتاب ها و وب) نیاز به هم خط کردن و پوشش دهی دوباره سطح آینه به خاطر هوازدگی دارند و همچنین با ایجاد جریان هوای آشفته درون لوله تلسکوپ و سد کردن بخشی از نور ورودی توسط آینه ثانویه و نگهدارنده های آینه ثانویه از کیفیت تصویر کاسته می شود.

حال با تعاریف بالا شما بین یک تلسکوپ شکستی 120 میلیمتر و یک تلسکوپ بازتابی 150 میلیمتر کدام را انتخاب می کنید؟
:21::21::21::21::21:

به نظر من
بزگنمایی 100 برابر نهایت بزرگنمایی لازم برای اعماق آسمانه
برای سیارات و ماه هم هر چی بالاتر بهتر. 500 برابر . 600 برابر.

هم خط کردن موضوع مهمیه بله. اما اندود حداقل 15 سالی کار میکنه. هوای آشفته روی تلسکوپ های کوچیک تاثیر چندانی نداره که اون هم بعد از هم دما شدن تلسکوپ با محیط از بین میره. سد شدن نور ورودی بدترین نقص بازتابی هاست.
با تعاریف بالا من برای شما شکستی رو پیشنهاد میدم. اما ببرینش روی پایه اون یکی.

hamedsheikh
03-10-2009, 00:09
استاد بابک بالاخره به این سئوال ما جواب ندادی :

:13::13::13:

Babak
07-10-2009, 17:11
بالاخره به این سئوال ما جواب ندادی :

:13::13::13:

برای شما:
شکستی 120
نیوتونی 150 با احتساب قطر آیینه ثانویه اش عملا میشه 120 - 30 . پس از لحاظ قطر یکی هستن.
شفافیت و وضوح تصویرش بالاتره، میدان دیدش بالاتره. و از همه مهمتر احتیاجی به سرویس سخت افزاری نداره.
میمونه فقط مشکل خطای رنگ که توضیح دادم پست های قبلی . مورد مهمی نیست.

Babak
07-10-2009, 17:52
بابک جان خیلی ممنونم .

سلام
با 200 تومن همین مدل 180 تومنی که معرفی کردم بهترین گزینه است. بزرگنمایی 250 برابر میده به شما ( البته به شرط اضافه شدن یک چشمی بهش)
باهاش میتونی اکثر جذابیت های آسمان شب رو ببینی. حلقه زحلو شکافش و چد تا قمرش. نوار های سطح مشتری. احتمالا چشم مشتری و 4 تا قمر. کلاهک قطبی مریخ. ماه در حد تیم ملی . اهله زهره و عطارد . تمام اجرام فهرست مسیه . کلی کهکشان و سحابی.

برای عکاسی با این تلسکوپ فکر میکنم اگه بتونید یک وب کم رو پشت چشمیش نصب کنید ( با روش ابتکاری مثلا استفاده از نوار چسب. ما کلی از این کارا کردیم :31:) میتونید عکس های خیلی خوبی از سیارات و ماه باهاش بگیرید.
روش: با وب کم از سیاره فیلم میگیرید. بعد توی نرم افزارهای گرافیکی شات های تار و نامناسب رو حذف میکنید. بعد باقی موند ها رو با هم ترکیب میکنید. عکس در میاد مثل این:

برای اطلاعات بیشتر:

asemane kavir
31-10-2009, 10:57
زیباترین اسمان کشور برای رصد در کدوم منطقه واقع شده؟

asemane kavir
31-10-2009, 11:02
اقا بابک با اون تلسکوپ 130میلیمتری که معرفی کردی تصویر سحابی جبار یا سحابیهای دیگه چه جوری دیده میشه و ایا تصویر با نمونه هم اندازه از نوع کاسگرین تفاوت زیادی داره؟

farbod123
31-10-2009, 15:45
اگه منظورتون مساعد بودن شرایط برا رصده خوب چندین جا هست
مثلا کویر
یا بعضی وقتای سال البرز

Babak
01-11-2009, 15:50
اقا بابک با اون تلسکوپ 130میلیمتری که معرفی کردی تصویر سحابی جبار یا سحابیهای دیگه چه جوری دیده میشه و ایا تصویر با نمونه هم اندازه از نوع کاسگرین تفاوت زیادی داره؟
سلام
فکر نمیکنم تفاوتی با کاسگرین داشته باشه .
این یه اسکیچ نمونه از سحابی جبار با تلسکوپ 6 اینچ نیوتونی:

البته حد قدر (درجه تاریکی آسمان شب) رو مشخص نکرده رصدگر. اما قطعا حد قدر 6 به بالا بوده.
در نظر بگیرین که سحابی جبار جزو پرنورترین سحابی های آسمانه. اکثر اجرام غیر ستاره ای اعماق آسمان، به شکل لکه های محو خاکستری رنگ دیده میشن.

Babak
01-11-2009, 16:07
با تایید گفته فربد عزیز
هر جایی که دور از منابع آلودگی نوری باشه ( تا 400 کیلومتری ما نور تهران رو میبینیم!) . غبار نداشته باشه (پس همیشه بیابان ها مناسب نیستن) و مهمتر از همه منجم از اونجا زنده برگرده.
جدا از جانوران و خطرات طبیعی در نظر بگیریم که منجمی که با خودش تلسکوپ، دوربین و احتمالا ماشین داره سوژه خوبیه برای سر بریدن. جای خوب جایه امنه.
من حاشیه ده ابیانه و کاوانسرای مرنجاب جزو رصد گاه های اصلیم هستن.

asemane kavir
02-11-2009, 00:14
ممنون از راهنماییهاتون . ما اصلیتمون مال روستایی نزدیک نایین اصفهان اونجا اسمونش فوقالعادهست . بازم ممنون

MANCHESTERUNITED
21-11-2009, 15:13
سلام.آيا از دوربين نايت اسكاي 15*70 فقط براي رصد استفاده ميشه يا براي ديدن طبيعت و زمين هم كاربرد داره؟

Babak
23-11-2009, 21:16
سلام.آيا از دوربين نايت اسكاي 15*70 فقط براي رصد استفاده ميشه يا براي ديدن طبيعت و زمين هم كاربرد داره؟
سلام
یه دوربین میانه است این سایز بین رصدی ها و طبیعت شکاری ها.
یه جورایی همه فن حریفه.
فقط کمی سنگین تر از دوربین های مرسوم طبیعت گردیه.
البته با نمونه های کوچکتر و کم توان تر مرسوم روسی که در بازار فراوونه از نظر وزن برابری میکنه.
پس برای طبیعت هم کاربرد داره.

sparts
03-12-2009, 12:06
با سلام.من یه ادرس اینترنتی از نمایندگی ایران شرکت زایس(دوربین چشمی) می خوام کسی میتونه کمکم کنه؟, و اگه میشه توی رنج قیمت 70 تا200 تومن از بین مارکهای خوب چندتا مدل پیشنهاد بدین(سبکی و جمع و جور بودن واسم مهمه).ممنون

Mr.Lover
06-12-2009, 17:01
با سلام.من یه ادرس اینترنتی از نمایندگی ایران شرکت زایس(دوربین چشمی) می خوام کسی میتونه کمکم کنه؟, و اگه میشه توی رنج قیمت 70 تا200 تومن از بین مارکهای خوب چندتا مدل پیشنهاد بدین(سبکی و جمع و جور بودن واسم مهمه).ممنون

سلام
البته شاید نتونم در مورد همین برند اطلاعاتی به شما بدم، اما برای اطلاعات بیشتر به لینک های پایین مراجعه کنید:

mamad gonzo
10-01-2010, 20:22
سلام
.من صفه اولو خوندم و با توجه به چیزایی که دوستان گفتن باید واسه شروع برم سراغ دوربین 2 چشمی خوب تا سقف 180000 تومن یه دوربین 2 چشمی میخوام که
وضوح بالایی داشته باشه و فاصله های دور رو خوب و واضح نشون بده و چیزایی بتونم باهاش ببنیم که با کیفیت باشن و کلی ذوق کنم:31:
ادیت: اشتباه شد شرمنده

من اینا رو با توجه بودجم مناسب دیدم ولی فقط از لحاض بودجه باقیه ماجرا با شما...

Babak
11-01-2010, 14:35
سلام

15 در 70
15 برابر بزرگنماییو قطر شیئی 70 میلیمتر
حداقل دوربینیه که من مناسب نجوم میدونم.
در نظر بگیرید که حتما باید دوربین رو روی پایه بزارید که قیمت پایه اضافه میشه به قیمت دوربین ( حداقل 50 هزار تومن)

یه دوربین 2 چشمی میخوام که
وضوح بالایی داشته باشه و فاصله های دور رو خوب و واضح نشون بده و چیزایی بتونم باهاش ببنیم که با کیفیت باشن و کلی ذوق کنم
وضوحش خوبه . بزرگنمایی 15 برابر رو خودتون ببینید که چه فاصله ای مد نظرتونه. کیفیتش خیلی خوبه.
این دوربین ها مناسب رصد اجرام اعماق آسمان هستن. سحابی ها + کهکشان ها + خوشه ها و ... که همگی نیاز به رصد در جایی بدور از الودگی نوری دارن. ( مرگ بر آلودگی نوری)

اینو ببینید:

من این گزینه رو همیشه اینجور موقع ها پیشنهاد میکنم. یه تلسکوپ کوچیک و کارا با نهایت بزرگنمایی عملی 140 برابر که مثل دوچشمی ها میدان دید بالایی داره ( این دلیل اصلی پیشنهاد دوچشمی به تازه کارهاست) قطر شیئیش هم 70 میلیمتره.
قیمتش با پایه است . پایه اش خیلی خوبه و کنترل راحتی داره. در عین حال به خاطر بزرگنمایی بالا در رصد سیارات و ماه هم خوب جواب میده.

Babak
11-01-2010, 17:35

سلام

mamad gonzo
11-01-2010, 18:33
بابک جان قیمت این فروشگاه مناسبه؟
یا ارزونتر میشه گیر اورد همون مدل دوم که پیشنهاد کردی؟
اصفهان هم مرکز فروش داره؟

ادیت: ببخشید یه چیز مهم یادم رفت عکس هم میگیره؟

Babak
12-01-2010, 19:25
بابک جان قیمت این فروشگاه مناسبه؟
یا ارزونتر میشه گیر اورد همون مدل دوم که پیشنهاد کردی؟
اصفهان هم مرکز فروش داره؟

ادیت: ببخشید یه چیز مهم یادم رفت عکس هم میگیره؟

سلام
درباره قیمت

به دلار کانادا.
اصفهان هم این: ( البته تهران هم ارسال کالا داره)

دوربین های زنیت و پراکتیکا مستقیما به این تلسکوپ وصل میشن باقی دوربین ها هم با یک اداپتور.
البته برای عکاسی احتیاج به پایه موتور دار و استوایی دارید. که گرونتره و کار باهاش سخت تر. با تلسکوپ بالا فقط از ماه و سیارات و نهایتا اجرام غیر ستاره ای خیلی درخشان میشه ( مثل سحابی جبار و خوشه پروین) عکس گرفت.

Long_range_sniper
05-02-2010, 13:15
درود بر دوستان گرامي
ببخشيد ميدونم سوالم تکراريه و همه ي صفحات قبل رو نخوندم و اونايي که خوندم به جوابم نرسيدم وترجیح دادم بپرسم
اطلاعات کلي رو درباره ي دوربين ميدونم و دو مدل 8*30 روسي و 20*50 تک چشمي روسي دارم که بدک نيستن ولي بهترشو ميخوام
و سوالم اينه:من 400 تومن ميتونم پول بدم چه دوربين دو چشمي ميتونم بگيرم براي طبيعت و گاهي هم آسمان شب خوب باشه؟و حداکثر زوم و حوضه ي ديد چقدره؟البته من خودمم وقتي يه نفر براي مشاوره خريد چنين سوالي ميپرسه بهش ميگم که چرا سوال تکراري ميپرسي؟اما ممنون ميشم جوابم رو بدين
و سوال ديگه اين که دوربين تک چشمي با اين پول چي ميتونم بگيرم که زومي حدود20-80 برابر یا حتی بالاتر داشته باشه و زوم بالا تار نشه وشيراز گير بياد؟
و آدرس خريد توي شيراز رو اگر دارید بديد ممنون ميشم يا آدرس سايت فروشش رو.

Long_range_sniper
06-02-2010, 15:46
کسي نيست؟
جواب بديد لطفا.من نميتونم پيغام خصوصي بدم
آيا ميشه مثلا با يه تلسکوپ که 120 برابر ميکنه فاصله ي 5 کيلومتري رو ديد يعني توي اون فاصله تنظيم کرد؟البته ميدونم پايه ميخواد و لرزش زياد داره ولي اگه بشه چي ميشه

Babak
08-02-2010, 15:07
درود بر دوستان گرامي
ببخشيد ميدونم سوالم تکراريه و همه ي صفحات قبل رو نخوندم و اونايي که خوندم به جوابم نرسيدم وترجیح دادم بپرسم
اطلاعات کلي رو درباره ي دوربين ميدونم و دو مدل 8*30 روسي و 20*50 تک چشمي روسي دارم که بدک نيستن ولي بهترشو ميخوام
و سوالم اينه:من 400 تومن ميتونم پول بدم چه دوربين دو چشمي ميتونم بگيرم براي طبيعت و گاهي هم آسمان شب خوب باشه؟و حداکثر زوم و حوضه ي ديد چقدره؟البته من خودمم وقتي يه نفر براي مشاوره خريد چنين سوالي ميپرسه بهش ميگم که چرا سوال تکراري ميپرسي؟اما ممنون ميشم جوابم رو بدين
و سوال ديگه اين که دوربين تک چشمي با اين پول چي ميتونم بگيرم که زومي حدود20-80 برابر یا حتی بالاتر داشته باشه و زوم بالا تار نشه وشيراز گير بياد؟
و آدرس خريد توي شيراز رو اگر دارید بديد ممنون ميشم يا آدرس سايت فروشش رو.

کسي نيست؟
جواب بديد لطفا.من نميتونم پيغام خصوصي بدم
آيا ميشه مثلا با يه تلسکوپ که 120 برابر ميکنه فاصله ي 5 کيلومتري رو ديد يعني توي اون فاصله تنظيم کرد؟البته ميدونم پايه ميخواد و لرزش زياد داره ولي اگه بشه چي ميشه

سلام
دوربین هایی که من مرور کردم میتونید 25 در 100 بگیرید حدود 450 تومن. اما این دوربین ها حتما باید روی ژایه نصب بشن . یه پایه حداقل که بتونه وزن این دوربین ها رو تحمل کنه بالای 100 تومن قیمت داره.
میتونید 20 در 80 بگیرید که حدود 230 تومنه و خیلی هم متداوله بین منجمای ایران.
دوربین دوچشمی نهایتا بین 15 تا 25 برابر بزرگنمایی داره. مناسب رصد سیاره ای ( یا هر رصدی که نیاز به بزرگنمایی بالا داره) نیست. اما ایده اله برای رصد اعماق آسمان مثل سحابی ها و خوشه ها . البته در جایی بدون آلودگی نوری.
تک چشمی با بودجه شما میتونید بزرگترین ها موجود در ایران رو بگیرید. شیئی 100 و بزرگنمایی بین 22 تا 87 متغیر. البته باز این ها هم باید برن روی پایه.

با تلسکوپ میتونید قطعا فاصله 100 متر به بالا رو فوکوس داشته باشید
امکان نداره بتونبد بدون پایه چیزی ببینید با تلسکوپ.

Long_range_sniper
09-02-2010, 19:31
استاد بابک سلام مرسی از جوابتون
من نمیتون از پست ها تشکر کنم اینم از محدودیت های تازه واردین هست؟یا این گزینه برداشته شده؟
بازم سوال دارم:46:دو چشمی رو بیخیالش شدم آخه بزرگنمایی بالا میخوام.دیدم با کمتر از 250 تومن میشه تلسکوپ خوبی گرفت
سوال:چه نوع تلسکوپ تصویر رو وارونه میکنه؟ و تلسکوپ اگه نور خورشید ببینه خراب میشه؟مشخصات مدلی مناسب رو دیدم (
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید نام114 میلی‌متری بازتابي (استوایی) SKP 1145 EQ1.شما میشناسید این مدل رو و آیا میشه طبیعت رو باهاش دید آخه دارای زوم 22 و 50 و100 هست و میشه بگید بارلو چیه؟و مثلا بارلوی 2xتصویر رو 2 برابر میکنه؟و آیا همراه این مدله؟قمرهای مشتری توی این چجوری هستند؟
ببخشید زیاد سوال پرسیدم ولی ممنون میشم جواب بدید:11::11:

Babak
10-02-2010, 10:13
سلام
همه تلسکوپ ها تصویر رو معکوس میکنن. اگه همراهشون منشور (چپقی منشوری) استفاده بشه تصویر مستقیم میشه.
نیوتونی ها ( همینی که معرفی کردید) به درد طبیعت نمیخورن. برید سراغ شکستی ها. شکستی های آکروماتیک.
تلسکوپ ها یک حداقل و حداکثر بزرگنمایی دارن. که مربوط میشه به قطر شیئی ( دریافت کننده نور) و با تعویض چشمی ها تغییر میکنن. اما نمیشه از حد نهایی بالا تر برد. در مقابل هر یک سانت قطر شیئی نهایتا 20 برابر میتونیم بزرگنمایی داشته باشم. مثلا تلسکوپ 15 سانتی (6اینچی) نهایتا میتونه 300 برابر بزرگنمایی داشته باشه. بارلو هر بزرگنمایی که چشمی های شما بهتون میدن رو دو برابر میکنه.( باز هم در حد توانایی تلسکوپ).
قمر های مشتری توی همه تلسکوپها( حتی 1 متری) یک نقطه دیده میشن.
توی بزرگنمایی 100 برابر:
نوار های سطحی مشتری دیده میشه. حلقه زحل دیده میشه. اورانوس قرص دیده میشه. اهله زهره و عطارد دیده میشه.
با بزرگنمایی 250 برابر لکه سرخ مشتری دیده میشه . شکاف کاسینی حلقه زحل دیده میشه.

goldenm
21-02-2010, 19:22
10 نکته عجیب درباره تلسکوپها

امروزه تلسکوپها در دنیایی که به دنبال ناشناخته های فضاهای دور از مادر زمین می گردد نقش مهمی ایفا می کنند به همین منظور 10 نکته عجیب درباره تلکسوپها ارائه می شود.

اولین تلسکوپها چگونه ایجاد شدند و این دستگاههای نجومی برای رسیدن به تکاملی که امروز دارند چه فرایندهایی را پشت سر گذاشته اند از جمله موضوعاتی است که می تواند مورد توجه علاقه مندان نجوم قرار گیرد.

یک مجله معتبر علمی در سلسله گزارشاتی به نام "20 چیزی که درباره آن نمی دانید" به معرفی مسائل عجیبی درباره موضوعات مختلف علمی پرداخته است که شاید کمتر کسی شنیده باشد. به منظور جذابیت موضوع خبرگزاری مهر هر شنبه یکی از گزارشها را با ذکر 10 نکته منتشر کند.

در چهارمین بخش از این سلسله گزارشات به بررسی 10 نکته عجیب درباره تلسکوپها می پردازیم:

1- دانش معمول می گوید که "داچمن هانس لیپرشی" اولین تلسکوپ امروزی را در سال 1608 اختراع کرد اما براساس افسانه ها این دستگاه سه سال زودتر و به دست کودکانی که با لنزهای یک مغازه عینک سازی بازی می کردند اختراع شد. در حقیقت کودکان در روزهای پیش از ورود کنسولهای بازیهای ویدئویی اغلب از این نوع بازیها می کردند.

2- تلسکوپها منجر به ایجاد اولین شبکه های مخابراتی پر سرعت شدند. برای مثال تلسکوپهای کوچکی برای رله کردن سیگنالهای مخابراتی از مسافتهای بسیار دور مورد استفاده قرار می گرفتند.

3- گالیله اولین تلسکوپ را به سوی آسمان چرخاند و موجب کشف قمرهای مشتری و حفره های روی ماه شد. هرچند شواهد اندکی نشان می دهند که تلسکوپ گالیله به خورشید نیز چشم دوخته است.

4- برای حمل آینه 100 اینچی تلسکوپ هوکر به روی کوه ویلسون در کالیفرنیا نزدیک به 200 مرد با طناب کوهنوردی کامیونی را در یک مسیر پر پیچ و خم هدایت کردند و سرانجام پس از 8 ساعت رانندگی به محل مورد نصب آینه رسیدند.

5- تلسکوپ هوکر وجود کهکشانهای دیگر را اثبات کرد و نشان داد که جهان در حال گسترش است.

6- امروزه از یک تلسکوپ اینترنتی منجمان آماتور می توانند از خانه وارد یک رصدخانه روباتیک شوند و بر روی رایانه خود آسمان را رصد کنند.

7- ناسا تلسکوپ فضایی هابل را در سال 1990 با 7 سال تاخیر و یک بودجه دو میلیارد دلاری پرتاب کرد.

8- مجموعه آینه 8 فوتی به طور مداوم به مدت یکسال و با دقت 10 نانومتر جلا داده شد.

9- در سال 1965 دو مهندس به نامهای آرنو پنزیاس و رابرت ویلسون متوجه میکرو امواج ثابت شدند و به این ترتیب میکروامواج کیهانی پس زمینه ای و یا "امواج پس از بیگ بنگ" را کشف کردند. میکروامواج کیهانی پس زمینه ای همانند "جنگ برفکی" تلویزیونهای آنالوگ قدیمی دیده می شوند.

10- در سال 1960 یک فیزیکدان به نام "ریموند دیویس پسر" از 100 هزار گالون مایع خشک شویی برای نشان دادن ذرات نوترینوی نامرئی که از خورشید جریان می یابند استفاده کرد.

persianhacker
01-03-2010, 05:02
من یه دوربین 2 چشمی میخوام با این قدرت که مثلا: بتونم از بالای یه کوه چهره آدمای توی خیابون های اطراف کوه رو ببینم .قدرتش باید چقدر باشه؟حدود قیمت رو هم بگید.یا اینجوری بگم مثلا از فاصله 100 متر چهره طرف کامل قابل تشخیص باشه.

hosse
05-03-2010, 04:52
سلام دوستان
می خواستم بدونم آیا سایت telescope.ir برای خرید دوربین دوچشمی قابل اطمینان هست یا نه؟(از این نظر که اولا دوربین رو بفرسته :31: و ثانیا جنس قلابی تحویلم نده :41: )(ضمنا من شهرستان هستم)
کسی تاحالا ازش خرید کرده؟
می خوام دوربین آکروماتیک ٨٠ x ٢٠ رو بخرم ازش نظرتون چیه؟ :10: :40:

Babak
05-03-2010, 17:32
من یه دوربین 2 چشمی میخوام با این قدرت که مثلا: بتونم از بالای یه کوه چهره آدمای توی خیابون های اطراف کوه رو ببینم .قدرتش باید چقدر باشه؟حدود قیمت رو هم بگید.یا اینجوری بگم مثلا از فاصله 100 متر چهره طرف کامل قابل تشخیص باشه.
سلام
لطفا واضح تر خواسته هاتون رو بفرمایید. از بالای مثلا دماوند چهره آدم های خیابون ولی عصر رو ببینید؟ بعید میدونم حتی تلسکوپ هابل هم همچین توانایی داشته باشه. من فکر نمیکنم دوچشمی ها کار شما رو راه بندازن. به نظرم باید از تک چشمی های زوم دار مخصوص طبیعت استفاده کنید.
Spotting Scope که حدود بزرگنمایی های 20 تا 100 برابر متغیر رو دارن مناسب کار شما هستن.

سلام دوستان
می خواستم بدونم آیا سایت telescope.ir برای خرید دوربین دوچشمی قابل اطمینان هست یا نه؟(از این نظر که اولا دوربین رو بفرسته :31: و ثانیا جنس قلابی تحویلم نده :41: )(ضمنا من شهرستان هستم)
کسی تاحالا ازش خرید کرده؟
می خوام دوربین آکروماتیک ٨٠ x ٢٠ رو بخرم ازش نظرتون چیه؟ :10: :40:
اکثر معرفی های من در اینجا از همین سایته. بهتره به جای سفارش اینترنتی تلفنی بهشون سفارش بدید.
20 در 80 متداول ترین دوربین منجمان آماتوره در ایران. باید حتما روی سه پایه نصب بشه.

Mohammad Hosseyn
05-03-2010, 19:04
بابک جان این دوچشمی

وزنش میدونی چقدره ؟؟ روی سه پایه فک کنم باید نصب بشه نه ؟؟؟

میخوام ببینم وزنش چقده تا سه پایه مناسب بگیرم براش ... و اینکه سه پایه هایی که به اینا میخوره با دوربین عکاسی فرق داره ؟؟؟

اون Spotting Scope که گذاشتی قیمتاش چقدره ؟؟

mamad gonzo
06-03-2010, 20:03
اين دو چشمي وزني حدود 1300 گرم داره
سه پايه مخصوص واسش هست و ميشه با تهيه يه رابط روي سه پايه عكاسي هم نصبش كرد
spotting scope مارك هاي مختلقي داره كه خوباش مارك هاي زاواروسكي و نيكون و لايكا هستن كه قيمت بالاتري نسبت به مار كهاي مينوكس و بوشنل دارن ...
قيمتاي اينا تك چشميهاش بالاس كه واسه دقيقتر بررسي كردن بايد مدل خاصي مد نظر باشه
اگه اشتباه نكنم راواروسكي تو ايران نمايندگي داره
ميشه قيمتاي دقيقتر رو از نمايندگي زاواروسكي پرسيد

Babak
07-03-2010, 15:47
بابک جان این دوچشمی

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدوزنش میدونی چقدره ؟؟ روی سه پایه فک کنم باید نصب بشه نه ؟؟؟

میخوام ببینم وزنش چقده تا سه پایه مناسب بگیرم براش ... و اینکه سه پایه هایی که به اینا میخوره با دوربین عکاسی فرق داره ؟؟؟

اون Spotting Scope که گذاشتی قیمتاش چقدره ؟؟
سلام
1750 گرم دقيق . براي نصب اين دوربين روي پايه بايد يه رابط به اسم ال بگيريد كه حدود 10 تومن قيمتشه. اينجوري روي هر نوع پايه عكاسي نصب ميشه.
اسپاتينگ هايي كه من سراغ دارم از 180 تومن هست تا هر رقمي كه بگي. اوني كه بالا گذاشتم رو همين جوري سرچ زدم.
موفق باشيد

persianhacker
08-03-2010, 00:25
سلام
لطفا واضح تر خواسته هاتون رو بفرمایید. از بالای مثلا دماوند چهره آدم های خیابون ولی عصر رو ببینید؟ بعید میدونم حتی تلسکوپ هابل هم همچین توانایی داشته باشه. من فکر نمیکنم دوچشمی ها کار شما رو راه بندازن. به نظرم باید از تک چشمی های زوم دار مخصوص طبیعت استفاده کنید.
Spotting Scope که حدود بزرگنمایی های 20 تا 100 برابر متغیر رو دارن مناسب کار شما هستن.

من میخوام از فاصله 100 متری چهره طرف کامل قابل تشخیص باشه.یعنی با کمک دوربین بتونم کسی که تو 100 متری از من قرار داره رو تو 2 یا 3متری خودم ببینم.1.قدرت دوربین رو بهم بگید که باید چقدر باشه(*x*)؟
2.آیا دوربین های تک چشمی از 2 چشمی ارزون تر هست(اگر هردو با یک قدرت و مارک باشن)؟؟

Mohammad Hosseyn
09-03-2010, 14:15
سلام
1750 گرم دقيق . براي نصب اين دوربين روي پايه بايد يه رابط به اسم ال بگيريد كه حدود 10 تومن قيمتشه. اينجوري روي هر نوع پايه عكاسي نصب ميشه.
اسپاتينگ هايي كه من سراغ دارم از 180 تومن هست تا هر رقمي كه بگي. اوني كه بالا گذاشتم رو همين جوري سرچ زدم.
موفق باشيد
منظورم از وزن ... اون دو چشمی 15x70 بود... همینو گفتید دیگه ؟

حالا همین 15x70 هم روی سه پایه عکاسی نصب نمیشه فک کنم ... درسته ؟ این راهی داره ؟؟

Babak
09-03-2010, 17:33
من میخوام از فاصله 100 متری چهره طرف کامل قابل تشخیص باشه.یعنی با کمک دوربین بتونم کسی که تو 100 متری از من قرار داره رو تو 2 یا 3متری خودم ببینم.1.قدرت دوربین رو بهم بگید که باید چقدر باشه(*x*)؟
2.آیا دوربین های تک چشمی از 2 چشمی ارزون تر هست(اگر هردو با یک قدرت و مارک باشن)؟؟

سلام
حدود 50 برابر بايد باشه بزرگنمايي مد نظر شما. دو چشمي درست و حسابي نيست تو اين رنج بزرگنمايي. بايد تك چشمي بگيريد. تك چشمي ها از نمونه با امكانات مشابه خودشون كه دوچشمي باشن ارزون ترن.

منظورم از وزن ... اون دو چشمی 15x70 بود... همینو گفتید دیگه ؟

حالا همین 15x70 هم روی سه پایه عکاسی نصب نمیشه فک کنم ... درسته ؟ این راهی داره ؟؟
آره محمد جان.
15 در 70 رابط ال ميخواد. كه موجود هست تو بازار ايران. 7 تا 8 تومن قيمته رابطه اله.

smartexploit
22-03-2010, 22:50
با سلام.

من ميخواستم تلسكوپ 80 ميليمتري با ردياب خودكار كه تو سايت iranoptic با اين مشخصات ديدم , رو بخرم

ساختار اپتيكي:شکستی (عدسی آکروماتیک) مقر/پايه:سمتی و ارتفاعی (ردیاب خودکار)قطر دهانه:٨٠ میلی‌مترفاصله كانوني:٩٠٠ میلی‌مترنسبت كانوني:f/11/25بيشترين بزرگنمايي كاربردي:١٨٠ برابرچشمي ها:١٠ و ٢٥ میلی‌متر سوپر پلوسل ٤ تکه (برای بزرگنمایی ٣٦ و ٩٠ برابر)چپقي:٩٠ درجه (٢٥/١ اینچ)حداكثر قدر قابل مشاهده:١٢توان تفكيك نظري:٥/١ ثانیه قوس توان گردآوري نور:١٧٨ برابر چشم انسان جوينده:نقطه نور قرمز Reddotfinderپيچ حركت ريز:-موتور:با کنترل دستی DC Servo لوازم جانبي: وزن خالص:٨ کیوگرموزن كلي:١١ کیلوگرم

275.000 تومان

حالا ميخوام بدونم كه با اين تلسكوپ ميشه سطح مريخ رو ديد ؟ باهاش ميشه چه اجرامي .......رو ديد ؟
اگه ميشه يه برسي كلي از اين تلسكوپ برام بكنيد.

ehsan_fire
23-03-2010, 19:06
سلام من يه دوربين دوچشمي مي خوام اگه ميشه راهنمايي كنيد البته چند نكته رو قبل از معرفي در نظر بگيريد!!!!!!
1وزن 2مرغوبيت 3قدرت تفكيك و بزرگنمايي 4عدم لرزش 5 در صورت امكان بدون پايه هم بشه ازش استفاده كرد بايد اينو اضافه كنم كه دوربينو براي كار نجوم و ستاره شناسي نمي خوام !!!!!! راستي قيمت مهم نيست .البته در حال حاضر يه دوربين 7*50 شكاري دارم ولي برد مورد نظرمو نداره!!! فقط در صورت امكان چند گزينه رو پيشنهاد كنيد كه حق انتخاب داشته باشم.:43:

Mohammad Hosseyn
24-03-2010, 00:05
سلام من يه دوربين دوچشمي مي خوام اگه ميشه راهنمايي كنيد البته چند نكته رو قبل از معرفي در نظر بگيريد!!!!!!
1وزن 2مرغوبيت 3قدرت تفكيك و بزرگنمايي 4عدم لرزش 5 در صورت امكان بدون پايه هم بشه ازش استفاده كرد بايد اينو اضافه كنم كه دوربينو براي كار نجوم و ستاره شناسي نمي خوام !!!!!! راستي قيمت مهم نيست .البته در حال حاضر يه دوربين 7*50 شكاري دارم ولي برد مورد نظرمو نداره!!! فقط در صورت امكان چند گزينه رو پيشنهاد كنيد كه حق انتخاب داشته باشم.:43:
چون میخواین بدون سه پایه استفاده کنید پس نباید زومش بیشتر از 15 باشه . و همینطور وزنش نباید زیاد باشه ، مثلا من اینو پیشنهاد میکنم که خودم هم برای رصد معمولی میخوام بگیرمش :

این کیفیتش خوبه و قیمت تقریبا خوبی داره. ممکنه تو بازار شکاری های همین حدود رو ببینید اما این کیفیت بالاتری داره . اگه نه که دنبال دوربین های با زوم 12 برابر باشید و دهانه هم زیاد اهمیت نداره براتون چون بخاطر نجوم نمیگیرید . 

sm6m10
29-03-2010, 02:09
سلام اطلاعاتی در مورد skywatcher d=76mm, f=300mmمیخواستم باتشکر

Babak
04-04-2010, 09:41
با سلام.

من ميخواستم تلسكوپ 80 ميليمتري با ردياب خودكار كه تو سايت iranoptic با اين مشخصات ديدم , رو بخرم

ساختار اپتيكي:شکستی (عدسی آکروماتیک) مقر/پايه:سمتی و ارتفاعی (ردیاب خودکار)قطر دهانه:٨٠ میلی‌مترفاصله كانوني:٩٠٠ میلی‌مترنسبت كانوني:f/11/25بيشترين بزرگنمايي كاربردي:١٨٠ برابرچشمي ها:١٠ و ٢٥ میلی‌متر سوپر پلوسل ٤ تکه (برای بزرگنمایی ٣٦ و ٩٠ برابر)چپقي:٩٠ درجه (٢٥/١ اینچ)حداكثر قدر قابل مشاهده:١٢توان تفكيك نظري:٥/١ ثانیه قوس توان گردآوري نور:١٧٨ برابر چشم انسان جوينده:نقطه نور قرمز Reddotfinderپيچ حركت ريز:-موتور:با کنترل دستی DC Servo لوازم جانبي: وزن خالص:٨ کیوگرموزن كلي:١١ کیلوگرم

275.000 تومان

حالا ميخوام بدونم كه با اين تلسكوپ ميشه سطح مريخ رو ديد ؟ باهاش ميشه چه اجرامي .......رو ديد ؟
اگه ميشه يه برسي كلي از اين تلسكوپ برام بكنيد.

سلام
اين تلسكوپ ( اوتو ترك ) وقتي به باتري وصل بشه بطور خودكار گردش زمين رو خنثي ميكنه. نتيجتا لازم نيست شما هر چند ثانيه/دقيقه يك بار تلسكوپ رو مجدد تنظيم كنيد ( گردش زمين باعث ميشه كه هر چند لحظه تصوير كاملا از كادر تلسكوپ بيرون بره) علاوه بر اينكه 6 تا حافظه موقعيت داره. يعني ميتونيد 6 جرم رو رصد كنيد و به حافظه دستگاه بديد . اون 6 جرم با فشار دادن يك دكمه دوباره به ميدان ديد شما بر ميگردن.

مريخ جزو سخت ترين اجرام رصدي منظومه شمسيه براي ما اماتور ها.
با اين تلسكوپ هيچ كدوم از عوارض سطحي مريخ ديده نميشه. فقط اون رو قرص ميبينيد. ( غير ستاره اي)
ميتونيد با تلسكوپ زير 10 سانت اهله عطارد و زهره ( چرخه هلالي مثل ماه ) + اقمار گاليله اي مشتري همراه با برخي جزيات سطح + حلقه زحل همراه با احتمالا شكاف كاسيني حلقه رو ديد.
در شرايط ايده ال نوري ( تاريكي آسمان ) ميشه چند 100 جرم غير ستاره اي هم ديد)

توضيح : اين تلسكوپ بدون برق و باطري كار نميكنه به هيچ وجه.

توضيح 2: تلسكوپ هاي اتو ترك براي گروه هاي رصدي كه قصد برگزاري برنامه هاي عمومي رصد دارن ايده آله.

Babak
04-04-2010, 10:35
سلام
منظورتون از برد نامناسب بزرگنماييه پايينه ؟ بزرگنمايي بالاي تقريبا 12 تا 15 حتما احتياج به استفاده از سه پايه هست.

دوربين هاي خوب دوچشمي رده آپو كروماتيك ها هستند با شيشه هاي ED
كيفيت تصوير بينظير و كاملا بدون خطاو شفافيت كامل و ديد دقيق با قيمت هاي نجومي:31:.
مارك ها اشنايدر و زاواروسكي كه بالاي 500 هزار تومن هستن و بعدش مارك ويليام اپتيك كه رده حدود 250 دوربين داره.
الان بين طبيعت گردها سري ويليام خيلي باب شده.
من يه ويليام 10 در 42 كانديد كردم بخرم 260 تومن كه روييايه تصويرش.

اگر با پايه مشكل نداريد و بزرگنمايي بالا براتون مهمه تك چشمي ويليام با قيمت 1 ميليون و خرده اي بهترين گزينه است با بزرگنماييه متغيير 25 تا 75 برابر . ايده آل علاقمندان پرنده بيني

Babak
04-04-2010, 10:47
سلام اطلاعاتی در مورد skywatcher d=76mm, f=300mmمیخواستم باتشکر

سلام
اينجا رو ببينيد:

hasanpsk
04-04-2010, 21:46
سلام دوستان عزيز
يه تلسكوپ تال روسي با مشخصات زير گرفتم:
بازتابي نیوتونی با قطر آینه ایمعادل 4،7 اینچ . دارای سه پايه ای با استقرار استوائی، دو عدد چشمي 10 و 25 میلیمتر و یک عدد لنز بارلو . سایر وسایل جانبی این تلسکوپ عبارتند از جوینده، مبدل دوربین عکسبرداری مخصوص دوربینهای 35mm SLR و صفحه رصد خورشید میباشد.
سوالم اينه با اين تلسكوپ چه اجرامي روميشه رصد كرد؟:13:البته نقداً فقط ماه رو باهاش رصد كردم :20:

Babak
09-04-2010, 20:46
سلام دوستان عزيز
يه تلسكوپ تال روسي با مشخصات زير گرفتم:
بازتابي نیوتونی با قطر آینه ایمعادل 4،7 اینچ . دارای سه پايه ای با استقرار استوائی، دو عدد چشمي 10 و 25 میلیمتر و یک عدد لنز بارلو . سایر وسایل جانبی این تلسکوپ عبارتند از جوینده، مبدل دوربین عکسبرداری مخصوص دوربینهای 35mm SLR و صفحه رصد خورشید میباشد.
سوالم اينه با اين تلسكوپ چه اجرامي روميشه رصد كرد؟:13:البته نقداً فقط ماه رو باهاش رصد كردم :20:

سلام
اگر درست متوجه شده باشم تلسکو÷ شما اینه :

بزرگنمایی نهایی تلسکوپ شما حدود 200 تا 230 برابره. که به نظر من همون 200 مناسب ترین حد نهاییه.
با چشمی های موجود شما بزرگنمایی های 32 و 80 و با اضافه کردن بارلو به چشمی 10 تا 160 برابر بزرگنمایی خواهید داشت. ( بزرگنمایی با تقسیم فاصله کانونی شیئی بر چشمی بدست میاد.

در توضیحش نوشته شده:

دارای لنز آکروماتیک مقعر در کنار فوکوسر جهت افزایش فاصله کانونی به میزان 805 میلیمتر در یک لوله خیلی کوتاه
کلا بارلو ها کیفیت تصویر رو کاهش میدن. اینجا یک بارلو اجباری قرار گرفته که رو کل تصویر تاثیر منفی میزاره.

چه میتوان دید.
حد قدر این تلسکوپ حدود 12.5 هست در شرایط ایده آل رصدی. نتیجتا تمام سیارات منظومه شمسی با این تلسکوپ قابل رویت میشه.
اهلله (چرخه هلالی) عطارد و زهرا به راحتی قابل دیدن هست. جزییات عوارض سطح ماه عالی دیده میشه. مریخ در سرایط ایده آل ممکنه بشه کلاهک های قطبیش رو دید. مشتری چهار قمرش به همراه نواری از ابر های سطح. زحل و حلقه اش . در شرایط ایده آل شکاف کاسینی حلقه زحل هم دیده میشه. حدود 9 قمر از زحل دیده میشه. میتونید تشخیص بدید که اورانوس ستاره نیست ( قرص دیده میشه) . 100 ها کهکشان و سحابیو خوشه هم میشه باهاش دید.

babak_deghat
11-04-2010, 17:02
سلام
من این تلسکوپ کاتادیوپتریک ماکستوف-کاسگرین رو از خارج برام آوردن و اولین تلسکوپمه.چند تا سوال را جع بهش داشتم:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید-از متخصصین امر میخوام که نظرشون رو در مورد این تلسکوپ بگن و بگن که چه کارهایی میتونم باهاش کنم.
-تا اونجایی که من فهمیدم تصاویر در چشمی تلسکوپ به صورت آینه ای (معکوس)به ما نمایش داده میشن.چه کار میشه کرد تا توانست تصاویر را درست دید؟فیلتری عدسی ای چیزی باید سر راهش بزاریم؟
-بارلوی 2x به چه دردی میخوره؟
-من وقتی چشممو کامل رو چشمی میزارم نصف عکس میپره!یعنی مثل اینکه سایه انداختم روش ، فقط تکه ی کوچکی از تصویر معلوم میشه.اما وقتی چشممو دقیقا 3 سانتی متر دورتر نگه میدارم دوباره تصویر کامل میشه . البته خب خیلی سخته تمام مدت چشم رو دقیق 3 سانتی متر دور نگه داشتن.بزرگترین مشکلم همینه.برای رفع این مشکل چیکار باید کنم؟

راستی اینم عکساییه که میگن با این تلسکوپ گرفته شده :

Babak
12-04-2010, 12:59
سلام
اپتيك خيلي خوبيه ماكستوف.
تصوير معكوسش با قرار دادن چپقي كه ظاهرا هم همراهش هست كاملا تصحيح ميشه.
بزرگنمايي تلسكوپ ها محدود هست به قطر شيئي. براي شما كه 4 اينچ هستيد نهايتا 200 برابر. بارلو هر بزرگنمايي كه چشمي ها بهتون ميدن رو دو برابر ميكنه.
فرضا اگر يك چشمي بزرگنمايي 50 برابر ميده . وقتي با بارلو 2 ايكس تركيب بشه ميشه 100 برابر بزرگنمايي.
بزرگنمايي از تقسيم فاصله كانوني شيئي ( براي شما 1325 ميليمتر ) بر فاصله كانوني چشمي به دست مياد. چشمي شما 25 ميليمتر هست. بزرگنمايي شما با اين چشمي ميشه 53 برابر و با استفاده از بارلو 106 برابر.
مشكل ديد شما مربوط هست به نقص چشميتون. فاصله آسودگي چشمش بالاست. احتمالا چشمي شما براي تلسكوپ هاي اف پايين هست( كمتر از 8). و تلسكوپ شما اف بالا (13) .
يه توضيح در باره عكس ها براي ديگر دوستان. قابليت تلسكوپ ها در عكاسي چندين برابر ميشه. ميشه اين عكس ها رو گرفت اما نميشه اينجوري ديد اجرام رو.
موفق باشيد.

babak_deghat
12-04-2010, 17:46
من بارلوی 2x رو گذاشتم اما به نظر نمیاد تصویر بزرگتر شده باشه
این مشکل آسودگی چشمی رو چه جوری میشه حل کرد؟
استفاده از چپقی اجباریه؟

Babak
12-04-2010, 20:14
من بارلوی 2x رو گذاشتم اما به نظر نمیاد تصویر بزرگتر شده باشه
این مشکل آسودگی چشمی رو چه جوری میشه حل کرد؟
استفاده از چپقی اجباریه؟
براي تست بزرگنمايي از مناظر زميني استفاده كنيد. هر چند معمولا خطاي چشم و نا آشنايي با ديد تلسكوپي باعث عدم تشخيص ميشه. توي يكي از رصد ها، من از بزرگنمايي 100 استفاده ميكردم و دوستم با تلسكوپش بزرگنمايي 40 . كساني كه نگاه ميكردن ميگفتن بزرگنمايي اون بيشتره. ماجرا فقط اين بود كه تلسكوپ و چشمي دوستم كيفيت پاييني داشت و نتيجتا ميدان ديدش كمتر بود. مخاطب ها ميدان ديد رو لحاظ ميكردن در تشخيص بزرگنمايي.
آسودگي چشم فقط و فقط با عوض كردن چشمي حل ميشه. ( من از وجود روش ديگه بيخبرم)
استفاده از چپقي در تلسكوپ شما اجباري نيست. ولي بعضي تلسكوپ ها كه فاصله كانوني كوتاه دارن بدون نصب چپقي نميشه تصوير فكوس داشت. ( يعني طول لوله چپقي به لوله فوكوسر اضافه ميشه)

babak_deghat
14-04-2010, 10:24
من 4 تا چشمی مختلف تا حالا عوض کرد (اندازه هاش فرق میکرد)اما مشکل حل نشد.
دقیقا از چه جور چشمی ای باید استفاده کنم؟

mobile-enj
03-05-2010, 07:37
با سلام
من مدت زيادي هست كه روي نجوم مطالعه دارم حتي در مورد منظومه شمسي مدت زيادي رو تحقيق كرده و 240 صفحه مطلب درباره جزئيات منظومه شمسي جمع آوري كرد ه ام فقط به خاطر علاقه وافرم به نجوم.
خلاصه چند هفته پيش دست به كار شدم و خواستم يه تلسكوپ شكستي دست ساز برا خودم بسازم يه عدسي از عينك فروشي گرفتم با عدد ديوپتر +1 (فاصله كانوني 1000 م م ) بعنوان عدسي شيئي و يه عدسي معمولي با فاصله كانوني 75 ميلي متر به عنوان عدسي چشمي و خيلي تميز كار كردم و حتي فوكوسر براش ساختم و بالاخره تصويري بسيار واضح و شفاف با بزرگنمايي 13 ازش گرفتم و به عنوان آزمايش خوشه باز M44از ليست مسيه توي صورت فلكي خرچنگ رو هم باهاش ديدم...البته خطاي رنگ رو تا حدودي داشتم ولي كم بود
يه هفته پيش خواستم بزرگنمايي رو ببرم بالا
محاسبات نشون مي داد من ميتونم به بزرگنمايي هاي حدود 130 برسم كه حداكثر ظرفيت تلسكوپ خودم مطابق فرمول هست يه چشمي 20 ميلي متري از اختر نماي شيراز گرفتم تا به بزرگنمايي 50 هم برسم واين كار شد يعني به بزرگنمايي 50 رسيدم ولي تصوير مات هست و رزوليشين نداره و فوكوس به خوبي صورت نميگيره انگار توي يه محيط مه آلود به مناظر نگاه مي كني...!!!!!!
خلاصه يه ضد حال اساسي ...
لطفا دوستاني كه ميتونن نظر بدن
مخلص همگي عزيزان

Babak
04-05-2010, 09:10
من 4 تا چشمی مختلف تا حالا عوض کرد (اندازه هاش فرق میکرد)اما مشکل حل نشد.
دقیقا از چه جور چشمی ای باید استفاده کنم؟

من این موضوع رو با چند نفر از دوستانم مطرح کردم. همه گی نظرمون اشکالی در چشمی هست. اما تنها راه از دید من تست ابزارتون هست. پیشنهاد میدم تلسکوپتون رو به مراکز نجومی ببرید تا چشمی ها رو روش تست کنن.

با سلام
من مدت زيادي هست كه روي نجوم مطالعه دارم حتي در مورد منظومه شمسي مدت زيادي رو تحقيق كرده و 240 صفحه مطلب درباره جزئيات منظومه شمسي جمع آوري كرد ه ام فقط به خاطر علاقه وافرم به نجوم.
خلاصه چند هفته پيش دست به كار شدم و خواستم يه تلسكوپ شكستي دست ساز برا خودم بسازم يه عدسي از عينك فروشي گرفتم با عدد ديوپتر +1 (فاصله كانوني 1000 م م ) بعنوان عدسي شيئي و يه عدسي معمولي با فاصله كانوني 75 ميلي متر به عنوان عدسي چشمي و خيلي تميز كار كردم و حتي فوكوسر براش ساختم و بالاخره تصويري بسيار واضح و شفاف با بزرگنمايي 13 ازش گرفتم و به عنوان آزمايش خوشه باز M44از ليست مسيه توي صورت فلكي خرچنگ رو هم باهاش ديدم...البته خطاي رنگ رو تا حدودي داشتم ولي كم بود
محاسبات نشون مي داد من ميتونم به بزرگنمايي هاي حدود 130 برسم كه حداكثر ظرفيت تلسكوپ خودم مطابق فرمول هست يه چشمي 20 ميلي متري از اختر نماي شيراز گرفتم تا به بزرگنمايي 50 هم برسم واين كار شد يعني به بزرگنمايي 50 رسيدم ولي تصوير مات هست و رزوليشين نداره و فوكوس به خوبي صورت نميگيره انگار توي يه محيط مه آلود به مناظر نگاه مي كني...!!!!!!
مخلص همگي عزيزان

احتمالات من
یکی بازتاب داخلی لوله هست.
اما احتمال قوی ماجرا به خاطر همخط نبودن قطعات اپتیکی اتفاق افتاده.
راستش اگه دقیقا پیگیری کنید توی منابع رسمی ساخت تلسکوپ شکستی پیشنهاد نمیشه و اکثر سازندگان تلسکوپ نیوتونی میسازن. دلیلش هم عدم امکان همخط کردن شکستی ها با امکانات خانگیه.
توضیح اینکه خطاهای اپتیکی در بزرگنمایی بالا بیشتر خودشون رو نشون میدن.

babak_deghat
04-05-2010, 16:26
با سلام
مخلص همگي عزيزان

من این کتاب رو پیشنهاد میکنم
واقعا کمکت میکنه :

mobile-enj
09-05-2010, 10:03
سلام بابك جان
حال شما ؟
استاد بابك من با نرم افزار نجومي stellarium كار مي كنم و كار تلسكوپ رو شبيه سازي ميكنم و همانطور كه ميدونيم اجرام سماوي در اثر گردش زمين زود از ديد تلسكوپها خارج مي شوند (با پايه هاي معمولي و غير قطبي) اين مورد وقتي روي يه كهكشان زوم ميكنم و بزرگنمايي رو بالا مي برم كاملا مشهود هست و حركت كاملا آشكار هست.

اين مدل رو يه نگاهي بكنيد چون چند تا سئوال دارم:

۷٠ میلی‌متری شکستی لوله بلند SK707 AZ2

این تلسکوپ ابزاری مناسب برای دوست داران آسمان و طبیعت است که به تازگی نجوم را آغاز کرده اند این ابزار کوچک میتواند با چشمی های استاندارد خود به بزرگنمایی 140 برابر برسد که آخرین توانایی این تلسکوپ در بزرگنمایی است. در این بزرگنمایی رصد اجرام منظومه شمسی مانند : زحل، مشتری، مریخ و ماه بسیار جالب است. نوع استقرار این تلسکوپ سمتی و ارتفاعی است چپقی 45 درجه این ابزار رصدی کوچک تصاویر مستقیم در اختیارمان قرار میدهد . تصویر مستقیمی که از این تلسکوپ دیده میشود قابلیتی است که در طبیعت به کمک دوست داران طبیعت می آید.

ساختار اپتيكي:شکستی(عدسی آکروماتیک)مقر/پايه:سمت-ارتفاع / AZ٢ آلمینیومیقطر دهانه:٧٠ میلی مترفاصله كانوني:٧٠٠ میلی مترنسبت كانوني:١٠بيشترين بزرگنمايي كاربردي:١٤٠ برابرچشمي ها:٢٥ و ١٠ ميلي متر (بزرگنمايي ٢٨ و ٧٠ برابر)چپقي:٩٠ درجه مستقيم كنندهحداكثر قدر قابل مشاهده:٩/١١توان تفكيك نظري:٢ ثانيه قوستوان گردآوري نور:١٣٦ برابر چشم انسانجوينده:٦ در ٢٤پيچ حركت ريز:براي حركت ارتفاع داردموتور:نداردلوازم جانبي:بارلوي ٢ برابروزن خالص:٤ كيلو گرموزن كلي:٧ كيلو گرم قیمت : 1250000 ریال
سئوال 1 : بيشتر اجرام كم نور فهرست مسيه داراي قدري حدود 10 تا 11.5 هستن اين مدل هم حداكثر قدر قابل مشاهده اش 11.9 هست آيا اولا واقعا ميتونم تمام اجرام مسيه رو ببينم .

سئوال 2 : آيا ميشه اين اجرام كم نور رو به قدري بزرگنمايي داشته باشم كه در حد نصف قطر دهانه يعني 70 م م رو پر بكنه ( در اين حالت عدد بزرگنمايي در حالت عمومي چقدره ؟) و اگه ميشه اين كارو كرد در عرض چند ثانيه جرم مورد نظر از ميدان ديد من خارج ميشه

3- آيا عدسي آكرو و چشميهاي همراه اين مدل به دليل قيمت پائينترش از نوع نامرغوب هستند ؟ يا با مدلهاي گرونتر مثل 80 ميلي متري آكرو يكي هست

4- آيا ارزش خريدن رو داره يا من برم به سمت بازتابي ها ( البته خودم يه شكستي با بزرگنمايي 13 براي خودم ساخته ام قطر دهانه 65 ميلي متر با فاصله كانوني 1000 ميليمتر و عدس چشمي 75 ميليمتري كه بيشتر از اين بزرگنمايي تصاوير مات هستند حتي روي 28 برابر )

بابك جان ببخشين كه سرتونو درد آوردم !!!!!

chista
12-05-2010, 00:52
سلام دوستان و اساتید گرامی به ویژه بابک خان گل :40:

دوستان لطف کنید در مورد پارامترهایی که در مورد خرید یک دو چشمی مادون قرمز (دید در شب) باید در نظر گرفت توضیح بدین و اگه برند خاصی مد نظر هست معرفی کنید و اگه رنج قیمت این دو چشمی ها رو بفرمایید و وضعیتشون و تفاوت قیمتشون در بازار ایران و شهر دبی ممنون میشم:10:

Babak
12-05-2010, 14:04
سلام بابك جان
حال شما ؟
استاد بابك من با نرم افزار نجومي stellarium كار مي كنم و كار تلسكوپ رو شبيه سازي ميكنم و همانطور كه ميدونيم اجرام سماوي در اثر گردش زمين زود از ديد تلسكوپها خارج مي شوند (با پايه هاي معمولي و غير قطبي) اين مورد وقتي روي يه كهكشان زوم ميكنم و بزرگنمايي رو بالا مي برم كاملا مشهود هست و حركت كاملا آشكار هست.

اين مدل رو يه نگاهي بكنيد چون چند تا سئوال دارم:

۷٠ میلی‌متری شکستی لوله بلند SK707 AZ2

این تلسکوپ ابزاری مناسب برای دوست داران آسمان و طبیعت است که به تازگی نجوم را آغاز کرده اند این ابزار کوچک میتواند با چشمی های استاندارد خود به بزرگنمایی 140 برابر برسد که آخرین توانایی این تلسکوپ در بزرگنمایی است. در این بزرگنمایی رصد اجرام منظومه شمسی مانند : زحل، مشتری، مریخ و ماه بسیار جالب است. نوع استقرار این تلسکوپ سمتی و ارتفاعی است چپقی 45 درجه این ابزار رصدی کوچک تصاویر مستقیم در اختیارمان قرار میدهد . تصویر مستقیمی که از این تلسکوپ دیده میشود قابلیتی است که در طبیعت به کمک دوست داران طبیعت می آید.

ساختار اپتيكي:شکستی(عدسی آکروماتیک)مقر/پايه:سمت-ارتفاع / AZ٢ آلمینیومیقطر دهانه:٧٠ میلی مترفاصله كانوني:٧٠٠ میلی مترنسبت كانوني:١٠بيشترين بزرگنمايي كاربردي:١٤٠ برابرچشمي ها:٢٥ و ١٠ ميلي متر (بزرگنمايي ٢٨ و ٧٠ برابر)چپقي:٩٠ درجه مستقيم كنندهحداكثر قدر قابل مشاهده:٩/١١توان تفكيك نظري:٢ ثانيه قوستوان گردآوري نور:١٣٦ برابر چشم انسانجوينده:٦ در ٢٤پيچ حركت ريز:براي حركت ارتفاع داردموتور:نداردلوازم جانبي:بارلوي ٢ برابروزن خالص:٤ كيلو گرموزن كلي:٧ كيلو گرم قیمت : 1250000 ریال
سئوال 1 : بيشتر اجرام كم نور فهرست مسيه داراي قدري حدود 10 تا 11.5 هستن اين مدل هم حداكثر قدر قابل مشاهده اش 11.9 هست آيا اولا واقعا ميتونم تمام اجرام مسيه رو ببينم .

سئوال 2 : آيا ميشه اين اجرام كم نور رو به قدري بزرگنمايي داشته باشم كه در حد نصف قطر دهانه يعني 70 م م رو پر بكنه ( در اين حالت عدد بزرگنمايي در حالت عمومي چقدره ؟) و اگه ميشه اين كارو كرد در عرض چند ثانيه جرم مورد نظر از ميدان ديد من خارج ميشه

3- آيا عدسي آكرو و چشميهاي همراه اين مدل به دليل قيمت پائينترش از نوع نامرغوب هستند ؟ يا با مدلهاي گرونتر مثل 80 ميلي متري آكرو يكي هست

4- آيا ارزش خريدن رو داره يا من برم به سمت بازتابي ها ( البته خودم يه شكستي با بزرگنمايي 13 براي خودم ساخته ام قطر دهانه 65 ميلي متر با فاصله كانوني 1000 ميليمتر و عدس چشمي 75 ميليمتري كه بيشتر از اين بزرگنمايي تصاوير مات هستند حتي روي 28 برابر )

بابك جان ببخشين كه سرتونو درد آوردم !!!!!

سلام
1: حد قدری که برای تلسکوپ ها میگن در آرمانی ترین شرایط هست. شما به اون حد نمیرسید. از نظر من در شرایط متعارف حداقل تلسکوپ با گشودگی 100 میلیمتر نیازه برای دیدن تمام اجرام فهرست مسیه.
2: حد بزرگ دیدن اجرام در تلسکوپ جدا از بزرگنمایی به اندازه قطر ظاهری جرم هم بستگی داره. کهکشان آندرومدا در بزرگنمایی 50 کادر شما رو پر میکنه. با همکین بزرگنمایی شاید نتونید سحابی حلقه شلیاق رو تشخیص بدید. در بزرگنمایی حدود 140 برابر حدود چند ثانیه( کمتر از10) جرم تو کادر میمونه.
3: بله ارزون تر از مدل های بالاترن اما باز هم قابل قبول هستن.
4:اگر بتونید یک بازرتابی ( بازتابی ها ارزون ترن) با قطر بالای 5 اینچ بگیرید خیلی بهتری. یه سری برای سال جهانی اومد که 130 میلیمتر قطر شیئیشه. 180 تومن.

دوستان لطف کنید در مورد پارامترهایی که در مورد خرید یک دو چشمی مادون قرمز (دید در شب) باید در نظر گرفت توضیح بدین و اگه برند خاصی مد نظر هست معرفی کنید و اگه رنج قیمت این دو چشمی ها رو بفرمایید و وضعیتشون و تفاوت قیمتشون در بازار ایران و شهر دبی ممنون میشم:10:

دوربین دوچشمی مادون قرمز ممنوعه و اگر باهاش بگیرنتون میبرنتون اونجا که عرب ها نی میندازن. واقعا!
دو نوع هستن مادون قرمز ها. بعضی ها همراهشون نور افکن مادون قرمز دارن و عملا بدون اون نور کار نمیکنن. مثل آیفون تصویری. بعضی ها هم خودشون نور محیط رو دریافت میکنن. طبعا نوع اول به درد نمیخوره.
قیمت من ازش ندارم.
استفاده از این دوربین ها شما رو با وزارت اطلاعات طرف میکنه.

mobile-enj
13-05-2010, 10:42
بابك جان خيلي ممنونم از جواب سئوالات ( واقعا سپاسگزارم ازتون) :
استاد بابك من هم مدتيه روي مدل 6 اينچي دابسوني اسكاي واچر دارم فكر مي كنم
يه مدل 6 اينچي نيوتني هم هست كه ميتونيم فقط لوله اپتيكي رو خريد كنيم ( ساخت يا خريد پايه با خودمون هست ) ولي مقايسه اي كه كردم فاصله كانوني 6 اينچي دابسوني 1200 ميلي متره ولي براي اين مدل 6 اينچي نيوتني فقط 75 ميلي متر هست .

الف - تا اونجايي كه من ميدونم وضوح تصوير با قطر دهانه يكسان مربوط به تلسكوپي ميشه كه فاصله كانوني آئينه اون بيشتر باشه .يعني خطاي كمتري داره .

ب- درضمن طبيعي هست كه با يه چشمي يكسان بزرگنمايي دابسوني از نيوتني بيشتر خواهد بود.
به طور مثال با يه چشمي 25 م م بزرگنمايي در دابسوني( با فاصله كانوني 1200 م م ) 48 هست ولي براي نيوتني ( با فاصله كانوني 750 م م ) بزرگنمايي كه به ما ميده 30 هست .

بابك جان نظر شما چيه در اين موارد

Babak
15-05-2010, 17:58
سلام
همخط كردن لوله با فاصله كانوني بالا راحت تره و خطاهاي تصويريش هم نسبتا كمتر. البته وضوح تصويرشون فكر نميكنم فرقس داشته باشن.
پس دابسونيه بهتره. ( در واقع تلسكوپ خيلي خيلي خوبيه. بسيار با دوام و ماندگار. ( البته تلسكوپ فعلي من همين 6 اينچ لوله كوتاهه كه ميفرماييد 750 ميليمتر)
همين دابسوني رو هم ميتونيد بعد ها روي يك پايه استوايي خوب سوار كنيد تا بشه تلسكوپ همه كاره.
تنها تفاوتي كه حس ميكنيد كوچكتر بودن ميدان ديده توي لوله بلند كه اصلا مهم نيست.
موفق باشيد.

babak_deghat
16-05-2010, 10:56

اگه دوربینهای مادون قرمز و دید در شب و حرارتی خواستی من جایی تو دبی میشناسم که میفروشن.اگه خواستی پیغام خصوصی بده تا آدرسش رو بهت بدم

دوربین دوچشمی هم شدیدا بهت توصیه میکنم که یا zeiss بخری یا steiner

mobile-enj
17-05-2010, 17:00
دوستان آيا ميشه از تلسكوپ هاي بازتابي در روشنايي روز استفاده كرد ؟ ( اگر از واژگون و معكوس بودن تصاوير صرف نظر كنيم )

Babak
17-05-2010, 20:19
دوستان آيا ميشه از تلسكوپ هاي بازتابي در روشنايي روز استفاده كرد ؟ ( اگر از واژگون و معكوس بودن تصاوير صرف نظر كنيم )
سلام
بله
خيلي زود هم چشمتون به معكوس بودن جانبي تصوير عادت ميكنه. ( فقط تلسكوپ هاي بدنه باز به مشكل ميخورن در روز)

Mr.Lover
18-05-2010, 18:07
سلام
علت تفاوت قیمت دابسونی بدنه باز و بسته در قیمت شون چیه با این که از لخاظ سایر مشخصات فنی یکسان هستند؟(دابسونی 10 اینچی)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
745.000 تومان و 845.000 تومان

Babak
18-05-2010, 18:16
جز اينكه ساخت بدنه باز دشوار تر از بدنه بسته است و قطعات در بدنه هم بيشتره هيچ نظري ندارم. من تا يه مدت ديگه يه 12 اينچ بدنه باز ميخوام بگيرم. حمل و نقلش خيلي راحت تره تو اين سايز

mobile-enj
19-05-2010, 16:49
سلام
علت تفاوت قیمت دابسونی بدنه باز و بسته در قیمت شون چیه با این که از لخاظ سایر مشخصات فنی یکسان هستند؟(دابسونی 10 اینچی)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
745.000 تومان و 845.000 تومان

با اجازه بابك عزيز من هم يه توضيح مختصري در اين مورد عرض مي كنم:
تلسكوپ 10 اينچي به خودي خود شبيه يه توپ جنگي هست و حالا شما حساب كنيد در مدل لوله جمع شونده در حالت بيكاري تلسكوپ در محل استقرار در منزل يا موقع حمل اون به محل مناسب رصد طول لوله تقريبا نصف ميشه كه جاي كمتري در منزل يا تو ماشين در موقع حمل اشغال ميكنه كه به نظر خيلي ها اين يه مزيت و امتياز بزرگ به حساب مياد و طبيعي هست به علت ساختار اون گرونتر باشه .
البته اين مدل جمع شونده يه ايرادي كه داره اين هست كه در محل رصد اگه آلودگي نوري بالا باشه ، آئينه ثانويه از زواياي مختلفي نور مزاحم رو به چشمي هدايت ميكنه كه موجب اختلال در تصوير نهايي ميشه كه البته اين ايراد رو ميتونيد با كشيدن يه پوشش كدر مناسب ( البته بدون پرز ) بر روي قسمت هاي باز لوله رفع كنيد .
من خودم به شخصه لوله ثابت رو بيشتر دوست دارم .

البته بابك جان ببخشين ما در حضور شما جسارت ميكنيم

mahdimp5
22-05-2010, 12:14
سلام بر همه دوستان

کسي از قيمت دوربينهاي دوچشمي نيکون در ايران اطلاعي داره؟

مثلا مدل Action 10x40 چند قيمت است و کجا ميشه گير آورد؟

ممنون ميشم اگر کسي خبر داره يا تا به حال ديده اطلاع رساني کنه. :20:

meli_astronomer
23-05-2010, 15:08
دوستان سلام
نیاز به راهنمایی فوری دارم
میخوام دومین تلسکوپم رو بخرم تقریبا تو زمینه نجوم دارم حرفه ای میشم میخوام واسه المپیاد آماده بشم و چون باید طرز استفاده از تلسکوپ های نیوتونی رو بلد باشم تصمیم گرفتم این تلسکوپ رو بخرم.
اما بعضی ها بهم گفتند که این مدل کیفیت اپتیکی اش بهتره حالا من کدوم رو بخرم؟
بودجه ام هم هول و هوش 300 تومنه

لطفا بگید کار با تلسکوپ نیوتونی اونقدر سخت و وقت گیر هست که آدم از کار باهاشون خسته بشه؟؟؟؟؟؟؟؟

hamedsheikh
24-05-2010, 12:43
با سلام
از دوستانی که با تلسکوپ های شکستی لوله کوتاه اسکای واچر با مقر سمت ارتفاعی کار کرده اند تقاضا دارم در مورد کیفیت رصدی این تلسکوپ در مشاهده ی سیارات و اجرام اعماق اسمان و همچنین قابلیت حمل ونقل ان و تعقیب سوژه رصدی در بزرگنمایی های بالا و هر چیز دیگری که در مورد آن می دانند اطلاعاتی بدهند.:40::40::40::40:

در بین این مدل ها کدام بهتر بوده با ذکر دلیل :

meli_astronomer
24-05-2010, 21:01
من خودم یه تلسکوپ شکستی داشتم که اونم مثل اسکای واچر چینی بود از شرکت medic میشه گفت برای اولین تلسکوپ خیلی عالیه هم میدان دید بازی داره و هم وضوح تصاویرش بالاست در کل تلسکوپ های شکستی خیلی به صرفه اند

elyar...elite
25-05-2010, 10:40
با سلام خدمت همه دوستان گل
تازگی ها به عکاسی نجوم خیلی علاقه مند شدم نمی دونم از اون علاقه های زودگذره یا دائمی میشه
به هر حال اگر کسی تجربه ای در این کار داشته باشه و منو راهنمایی کنه ممنان میشم

Babak
25-05-2010, 16:35
دوستان سلام
میخوام دومین تلسکوپم رو بخرم تقریبا تو زمینه نجوم دارم حرفه ای میشم میخوام واسه المپیاد آماده بشم و چون باید طرز استفاده از تلسکوپ های نیوتونی رو بلد باشم تصمیم گرفتم این تلسکوپ رو بخرم.

لطفا بگید کار با تلسکوپ نیوتونی اونقدر سخت و وقت گیر هست که آدم از کار باهاشون خسته بشه؟؟؟؟؟؟؟؟
سلام
من پیشنهاد میدم همین نیوتونی رو با پایه eq3 بگیرید. یه عمر تلسکوپه و همه فن حریف.
کار با نیوتونی هیچ فرقی با شکستی نداره. فقط باید باهاش آشنا بشید. اینجا مهم نوع پایه است. استوایی ها کلا پیچیده تر از سمت ارتفاعی ها و دابسونی ها هستن. ( البته اگه قطر شیئی براتون مهمتره طبعا باید مدل دابسونی رو بگیرید)

MEYSAM.
26-05-2010, 11:42
با سلام من عضو جديد انجمن هستم و ميخوام يه تلسكوپ بخرم
كه هم باشه منظومه شمسي رو در حد قابل قبول ديد هم سحابي ها و اجرام تقريبا دور
البته اينم بگم كه من زياد از مشخصات سر در نميارم !! اگه ميشه در مورد مشخصات يه تلسكوپ كه در زير آن زده يه توضيحي بديد .
يه تلسكوپ مد نظر من است با اين اسم :
١٢٠ میلی‌متری شکستی لوله کوتاه (استوایی) Bk1206EQ3-2
اينم مشخصاتش :

این تلسکوپ به نسبت بزرگ با قطر120 میلی‌متر ارایه می‌شود.

این تلسکوپ ابزاری مناسب برای طبیعت دوستان و علاقه مندان نجوم است چون قدرت جمع آوری نور و شفافیت تصویر آن قابل توجه است و به راحتی میتوان از آن در طبیعت و آسمان استفاده کرد. تصاویر شفاف این ابزار از اعماق آسمان به علت ساختار اپتیکی و قطر دهانه مناسب آن است. تلسکوپ Sk1206EQ3-2 ابزاری اپتیکی بر پایه ای محکم و موتوردار سوار است که قابلیت قطبی شدن هم دارد. بدین ترتیب میتوان در زمانهای طولانی اگر به دقت تنظیم شده باشد به عکاسی و رصد پرداخت. موتور این تلسکوپ در هنگام رصد با بزرگنمایی بالا به کمک ما خواهد آمد و اگر از باتری خشک استفاده کنیم. در چند بار رصد تنها یک بار نیاز به شارژ آن خواهیم داشت. رصدگران آسمان این ابزار را بیشتر مورد توجه قرار داده اند و عکاسان برای شروع کار خود در بودجه ای متوسط از این ابزار استفاده کرده اند.

گروه‌های نجومی به ویژه علاقه‌مندان به رویت هلال ماه، جستجوگران دنباله‌دارها و برگزارکنندگان برنامه‌های عمومی از دیگر علاقه مندان این ابزارند در مجموعه های رصدخانه‌ای - به ویژه برای دانش‌آموزان - از این تلسکوپ‌ در کنار دیگر تلسکوپ‌ها به عنوان نمونه‌ی بسیار خوبی از تلسکوپ‌های شکستی که کاربرد بسیار مناسبی دارند، استفاده می‌شود.

ساختار اپتيكي:شکستی (عدسی آکروماتیک)مقر/پايه:استوایی (EQ3-2)قطر دهانه:١٢٠ میلی‌متر فاصله كانوني:٦٠٠ میلی‌مترنسبت كانوني:f/5بيشترين بزرگنمايي كاربردي:٢٤٠ برابر چشمي ها:۲۵ و ۱٠ میلی‌متر (برای بزرگنمایی ٢٤ و ٦٠ برابر)چپقي:٤٥ درجهحداكثر قدر قابل مشاهده:١/١٣توان تفكيك نظري:۱ ثانیه قوس توان گردآوري نور:٤٠٠ برابر چشم انسان جوينده:نقطه‌ای نور قرمز / جوینده‌ی ٦ در ٣٠پيچ حركت ريز:در هر دو محورموتور:داردلوازم جانبي:-وزن خالص:٩ کیلوگرموزن كلي:١٤ کیلوگرم قیمت : 6500000 ریال

این تلسکوپ ابزاری مناسب برای طبیعت دوستان و علاقه مندان نجوم است چون قدرت جمع آوری نور و شفافیت تصویر آن قابل توجه است و به راحتی میتوان از آن در طبیعت و آسمان استفاده کرد. تصاویر شفاف این ابزار از اعماق آسمان به علت ساختار اپتیکی و قطر دهانه مناسب آن است. تلسکوپ Sk1206EQ3-2 ابزاری اپتیکی بر پایه ای محکم و موتوردار سوار است که قابلیت قطبی شدن هم دارد. بدین ترتیب میتوان در زمانهای طولانی اگر به دقت تنظیم شده باشد به عکاسی و رصد پرداخت. موتور این تلسکوپ در هنگام رصد با بزرگنمایی بالا به کمک ما خواهد آمد و اگر از باتری خشک استفاده کنیم. در چند بار رصد تنها یک بار نیاز به شارژ آن خواهیم داشت. رصدگران آسمان این ابزار را بیشتر مورد توجه قرار داده اند و عکاسان برای شروع کار خود در بودجه ای متوسط از این ابزار استفاده کرده اند.

گروه‌های نجومی به ویژه علاقه‌مندان به رویت هلال ماه، جستجوگران دنباله‌دارها و برگزارکنندگان برنامه‌های عمومی از دیگر علاقه مندان این ابزارند در مجموعه های رصدخانه‌ای - به ویژه برای دانش‌آموزان - از این تلسکوپ‌ در کنار دیگر تلسکوپ‌ها به عنوان نمونه‌ی بسیار خوبی از تلسکوپ‌های شکستی که کاربرد بسیار مناسبی دارند، استفاده می‌شود.

ساختار اپتيكي:شکستی (عدسی آکروماتیک)مقر/پايه:استوایی (EQ3-2)قطر دهانه:١٢٠ میلی‌متر فاصله كانوني:٦٠٠ میلی‌مترنسبت كانوني:f/5بيشترين بزرگنمايي كاربردي:٢٤٠ برابر چشمي ها:۲۵ و ۱٠ میلی‌متر (برای بزرگنمایی ٢٤ و ٦٠ برابر)چپقي:٤٥ درجهحداكثر قدر قابل مشاهده:١/١٣توان تفكيك نظري:۱ ثانیه قوس توان گردآوري نور:٤٠٠ برابر چشم انسان جوينده:نقطه‌ای نور قرمز / جوینده‌ی ٦ در ٣٠پيچ حركت ريز:در هر دو محورموتور:داردلوازم جانبي:-وزن خالص:٩ کیلوگرموزن كلي:١٤ کیلوگرم قیمت : 6500000 ریال

ساختار اپتيكي:
شکستی (عدسی آکروماتیک)
مقر/پايه:
استوایی (EQ3-2)
قطر دهانه:
١٢٠ میلی‌متر
فاصله كانوني:
٦٠٠ میلی‌متر
نسبت كانوني:
f/5
بيشترين بزرگنمايي كاربردي:
٢٤٠ برابر
چشمي ها:
۲۵ و ۱٠ میلی‌متر (برای بزرگنمایی ٢٤ و ٦٠ برابر)
چپقي:
٤٥ درجه
حداكثر قدر قابل مشاهده:
١/١٣
توان تفكيك نظري:
۱ ثانیه قوس
توان گردآوري نور:
٤٠٠ برابر چشم انسان
جوينده:
نقطه‌ای نور قرمز / جوینده‌ی ٦ در ٣٠
پيچ حركت ريز:
در هر دو محور
موتور:
دارد
لوازم جانبي:
-
وزن خالص:
٩ کیلوگرم
وزن كلي:
١٤ کیلوگرم

قيمتش هم 650 هزار تومان

اگه ميشه مزايا و معايبش رو بگو....

چندتا سئوال ديگه هم دارم بعد ميپرسم

ممنون....

hamedsheikh
26-05-2010, 12:26
با سلام
از دوستانی که با تلسکوپ های شکستی لوله کوتاه اسکای واچر با مقر سمت ارتفاعی کار کرده اند تقاضا دارم در مورد کیفیت رصدی این تلسکوپ در مشاهده ی سیارات و اجرام اعماق اسمان و همچنین قابلیت حمل ونقل ان و تعقیب سوژه رصدی در بزرگنمایی های بالا و هر چیز دیگری که در مورد آن می دانند اطلاعاتی بدهند.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

meli_astronomer
26-05-2010, 22:14
دوستان سلام

دوستان کسی تا به حال با تلسکوپ نیوتونی کار کرده؟؟ چه قدر کار باهاش زمان بره؟؟ میشه باهاشون توی آسمون گشت و گذار کرد؟؟ کار باهاشون حوصله میخواد؟؟ کیفیت اپتیکی شون چطوره؟؟

MEYSAM.
27-05-2010, 14:57
سسسسسسسسسسسسلام

كسي نيست جواب ما رو بده !!!!!!!!!!!!!!!!!

اين مدل تلسكوپ چطوره ؟!

ميخوام بخرمش ..... معايبش چيه ؟

اصلان ميارزه اينقدر پول بدم پاش !!!

120 میلی‌متری شکستی لوله کوتاه (استوایی) Bk1206EQ3-2

مشخصاتش رو بالا زدم

سريع جواب ميخوام

تا تنور گرم ميخوام نان رو بچسبونم :46:

كماكان منتظرم :5:

Babak
27-05-2010, 17:07
با سلام
از دوستانی که با تلسکوپ های شکستی لوله کوتاه اسکای واچر با مقر سمت ارتفاعی کار کرده اند تقاضا دارم در مورد کیفیت رصدی این تلسکوپ در مشاهده ی سیارات و اجرام اعماق اسمان و همچنین قابلیت حمل ونقل ان و تعقیب سوژه رصدی در بزرگنمایی های بالا و هر چیز دیگری که در مورد آن می دانند اطلاعاتی بدهند.:40::40::40::40:

سلام
شکستی ها کلا:
برای رصد سیارات و ماه ایده آل هستن و نسبت به بازتابی های هم رده تصاویر واضح تری ارائه میدن . اما در مقابل این حسن عیب بزرگ خطای رنگ رو دارن. با عبور نور از لنز طول موج های مختلف در فاصله های مختلف کانونی میشن. نتیجتا دور اجسام یک هاله رنگی دیده میشه.
هر چه قطر شیئی شما بیشتر باشه تلسکوپ شما کاراتر خواهد بود.
هر سه مدلیشنهادی شما قطر 120 دارن که خوبه.
مدل های الماس سیاه فقط قشنگترن و توی مدل های بزرگ فوکوسر بهتری دارن. لینک اولی که گذاشتید از این دست فوکوسر ها داره. فوکوسر هر چه کیفیت بالاتری داشته باشه ( چرخدندا های بیشتر و روانی حرکت) میشه تصویر رو با کیفیت بهتری فوکوس گرفت.
تفاوت دیگه مدلهای بالا طو لوله است.
طول لوله کوتا میدان دید بازتری میده و حمل و نقلش هم راحته. من همیشه برای مبتدی ها لوله کوتاه شکستی پیشنهاد میدم. هر چه میدان دید بیشتر باشه احتمال خطا در هدف گرفتن سوژه پایین تر میاد. اما لوله کوتاه ها خطای رنگ بیشتری دارن نسبت به لوله بلند ها. پس اگر کیفیت تصویر براتون مهمه لوله بلند مناسبتره. در عین حال با اضافه شدن یک چشمی شما به راحتی به حد نهایی بزرگنمایی در لوله بلند ها میرسید. اما در لوله کوتاه ها باید از ترکیب چشمی و عدسی بارلو استفاده کنید که نتیجتا هزینه بالاتر میره.
بین سه پایه های معرفی شده پایه اول - ای زد فور - محکم تره و وزن بیشتری تحمل میکنه. اما کار با پایه های دوم و سوم -ای زد تری- خیلی خیلی راحت تره.

پیشنهاد من : اگر طول لوله توی حمل و نقل شما رو اذیت نمیکنه گزینه اوله. یک شکستی لوله بلند
موفق باشید

Babak
27-05-2010, 17:31
با سلام خدمت همه دوستان گل
تازگی ها به عکاسی نجوم خیلی علاقه مند شدم نمی دونم از اون علاقه های زودگذره یا دائمی میشه
به هر حال اگر کسی تجربه ای در این کار داشته باشه و منو راهنمایی کنه ممنان میشم

سلام
عکاسی نجومی چند رده بندی داره.
میخواین میدان دید باز عکس بگیرید؟ مثل راه شیری و صورت های فلکی ؟ یک دوربین slr یا dslr که دارای سرعت B باشه برای شما کافیه.

DSLR:
و SLR

همراه یه سه پایه عکاسی و یک دکلانشور. مثل این عکس ها از بابک تفرشی و اوشین زاکاریان:

یا اینکه به عکاسی مستقیو از اجرام اعماق اسمان علاقه دارید:

علاوه بر دوربین که بهتره دیجیتال باشه (DSLR) به یک تلسکوپ با یک پایه استوایی موتور دار احتیاج دارید.

گزینه سوم میشه عکاسی از سیارات که بهترین گزینه به جای دوربین استفاده از وب کم های متداوله به همراه تلسکوپه

اینها مقدمه بود.
موفق باشید

Babak
27-05-2010, 17:43
دوستان کسی تا به حال با تلسکوپ نیوتونی کار کرده؟؟ چه قدر کار باهاش زمان بره؟؟ میشه باهاشون توی آسمون گشت و گذار کرد؟؟ کار باهاشون حوصله میخواد؟؟ کیفیت اپتیکی شون چطوره؟؟

سلام
من رو کلا به نیوتونی بستن.
آشنایی با نیوتونی همون قدر زمان میخواد که آشنایی با شکستی. فرق زیادی ندارن. هر کدوم قلق های خودشون رو دارن.
معلومه. بخش اعظمه اماتور های دنیا نیوتونی دارن.
کار با نیوتونی فرق مهمی با شکستی نداره . هر کدوم قلق خودشون رو دارن.
کیفیت اپتیکیشون در اجرام اعماق آسمان فرقی با شکستی ها نداره. در سیارات و ماه حدود 10 20 درصد کمتر از شکستی ها است. اما بر خلاف شکستی ها فاقد خطای رنگیه.

مهمترین عیب نیوتونی ها اینه که هر از گاه احتیاج به هم خط کردن پیدا میکنن. ( قطعات اپتیکی باید هم راستا بشن) این کار مهارت میخواد.
مهمترین حسنشون ارزون بودنشونه نسبت به شکستی ها. یک نیوتونی 10 اینچ حدود 500 تومنه لوله اش. یک شکستی 10 اینچ باید بالای 5 میلیون قیمت داشته باشه. نتیجتا شما با رقم منطقی میتونید اجرام بیشتری رو ببینید.

موضوع راحتی کار با تلسکوپ بیشتر از اینکه به خود لوله اپتیکی مربوط باشه به سیستم استقرار پایه مربوطه.

Babak
27-05-2010, 17:51
با سلام من عضو جديد انجمن هستم و ميخوام يه تلسكوپ بخرم
كه هم باشه منظومه شمسي رو در حد قابل قبول ديد هم سحابي ها و اجرام تقريبا دور
البته اينم بگم كه من زياد از مشخصات سر در نميارم !! اگه ميشه در مورد مشخصات يه تلسكوپ كه در زير آن زده يه توضيحي بديد .
يه تلسكوپ مد نظر من است با اين اسم :
اينم مشخصاتش :

ساختار اپتيكي:
شکستی (عدسی آکروماتیک)
مقر/پايه:
استوایی (EQ3-2)
قطر دهانه:
١٢٠ میلی‌متر
فاصله كانوني:
٦٠٠ میلی‌متر
نسبت كانوني:
f/5
بيشترين بزرگنمايي كاربردي:
٢٤٠ برابر
چشمي ها:
۲۵ و ۱٠ میلی‌متر (برای بزرگنمایی ٢٤ و ٦٠ برابر)
چپقي:
٤٥ درجه
حداكثر قدر قابل مشاهده:
١/١٣
توان تفكيك نظري:
۱ ثانیه قوس
توان گردآوري نور:
٤٠٠ برابر چشم انسان
جوينده:
نقطه‌ای نور قرمز / جوینده‌ی ٦ در ٣٠
پيچ حركت ريز:
در هر دو محور
موتور:
دارد
لوازم جانبي:
-
وزن خالص:
٩ کیلوگرم
وزن كلي:
١٤ کیلوگرم

قيمتش هم 650 هزار تومان

اگه ميشه مزايا و معايبش رو بگو....

چندتا سئوال ديگه هم دارم بعد ميپرسم

ممنون....

این یک تلسکوپ شکستی ( جلوش عدسی داره و نه آیینه در انتهاش) با پایه کاملا مناسب عکاسی نجومیه.اما پایه اش برای کار های منظره کمس کنده. و البته نصب و راه اندازیش هم کمی زمان بر ( نسبت به پایه های سمت ارتفاعی که اونها مناسب عکاسی نجوم نیستن).
به نظر من همین اپتیک رو با فاصله کانونی بالا ( 1000 میلیمتر ) بگیرید مناسب تره.

این تلسکوپ خوبیه ( از نظر من هر اپتیکی ه اسباب بازی نیست خوبه) . اما سوال اینه : شما میخواین باهاش چی کار کنین و چقدر آسمون و نجوم رو میشناسین؟

meli_astronomer
28-05-2010, 16:46
جناب بابک منظورم از نیوتونی همون تلسکوپ هایی بود که استقرار استوایی دارند.

oxygenbig
29-05-2010, 01:26
یک تلسکوپ 3 اینچ شکستی میتونه طوفانهای مشتری ببینه؟

درمورد 4 و 6 چطور؟

اگه عکسی هست بذارین لطفن

meli_astronomer
29-05-2010, 09:22
اره با تلسکوپ 6 اینچ در حد قابل قبول میشه دید ولی از پشت 8 اینچ فوق العاده تره عکس دارم ولی نمی تونم آپلود کنم

MEYSAM.
29-05-2010, 10:10
سلام
بابك جون

اول اينكه ميخوام بدونم صحت داره كه اين تلسكوپ نسبت به باقي ، خطاي رنگي داره ؟!!

درست كه اين خطاي رنگي مشكل ساز ميشه و من نمي تونم باهاش حال كنم ؟! نظرت چيه ؟

آسمان را من در حده تيم ملي مالديو ميشناسم .!!!:31:

خب اگه ميگي كه با فاصله كانوني بالا بگيرم ، ميشه لينك تلسكوپ مورد نظرت رو برام بزاري .

من ميخوام با اين تلسكوپ ماه و سيارات رو در حد قابل قبول ببينم (نميخوام اونارو نقطه ببينم) - كهكشان ها و سحابي ها رو بازم در حد قابل قبول ببينم .

من اين تلسكوپ رو ميخوام چند سال داشته باشم و زود ازش سير نشم.. بعدشم تجربه من يواش يواش زياد ميشه و بايد يكم هم حرفه ايي باشه ديگه ....

حال نظرت رو بگو بخرم يا نه ...

اگه خودت پيشنهادي داري بگو ..
مرسي

oxygenbig
30-05-2010, 00:56
سلام آقا بابک

میخوستم بدون حداقل بزرگنمای برای دیدن طوقانهای مشتری چقدره
طبق فرمول ه سانت 10 برابر بزرگنمایی

آیا سایتی هست که عکسهای با بزرگنمایهای مختلف و با تلسکوبهای با اینچهای مختلف باشه
مرسی

meli_astronomer
30-05-2010, 08:59
سلام
بابك جون

خب اگه ميگي كه با فاصله كانوني بالا بگيرم ، ميشه لينك تلسكوپ مورد نظرت رو برام بزاري .

من ميخوام با اين تلسكوپ ماه و سيارات رو در حد قابل قبول ببينم (نميخوام اونارو نقطه ببينم) - كهكشان ها و سحابي ها رو بازم در حد قابل قبول ببينم .

من اين تلسكوپ رو ميخوام چند سال داشته باشم و زود ازش سير نشم.. بعدشم تجربه من يواش يواش زياد ميشه و بايد يكم هم حرفه ايي باشه ديگه ....

مرسي

اگه نظر من رو بخوای
شما باید ببینید که کدوم یکی از سوژه های بالا در اولویت بیشتری هستند اگه هردو تا و اگه از نظر بودجه مشکلی ندارید خوب چرا یک اشمیت کاسگرین نمی گیرید از سایت زیر می تونید تلسکوپ های اشمیت خوبی ببینید [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

MEYSAM.
30-05-2010, 14:57
داداش از نظره بودجه اين آخرين توانمه ديگه بيشتر از اين ندارم..

ميخوام بدونم اگه با اين قيمتي كه گفتم(650هزار) اگه بخرم ضرر ميكنم يا نه ؟!!

آخه فكر كنم تلسكوپ خوبي باشه هم موتور داره هم پيچه حركت ريز هم اينكه پايه استواي داره.

يه سئوال ديگه داشتم اينكه يعني نميتونم باهاش سيارات رو خوب و در حد قابل قبول رصد كنم البته فقط سيارات رو نميخوام سحابي ها و كهكشان ها رو هم ميخوام ببينم( اينم بگم انتظار ندارم در سطح هابل برام عمل كنه):5:

راستي اين لينكايي كه ميزاريد اصلا باز نميشه...:13:

اگه همين تلسكوپ رو با فاصله كانوني بالاتر كسي سراغ داره بگه ..........:20:

اين تلسكوپ كه مد نظر منه قيمتشم 650 تومانه.

اگه معايب قابل توجه ايي داره بگين -!!!

منتظره جوابم

داداش بابك تو هم نظر بده .............................

Babak
31-05-2010, 12:47
جناب بابک منظورم از نیوتونی همون تلسکوپ هایی بود که استقرار استوایی دارند.
سلام ببخشيد
استوايي كند تر از استقرار هاي سمت ارتفاعيه.
من سرعت پايه و راحتي كار باهاش به اين ترتيب ميزارم.
دابسوني
سمت ارتفاعي
استوايي

اگر قصد عكاسي نداريد و يا نميخواين توي بزرگنمايي هاي بالا رصد كنين از پايه هاي غير استوايي استفاده كنيين.

+
من پايه ها رو بدون احتساب موتور اينجا اوردم. موتور ها به هر شكل سرعت كار با پايه رو پايين تر ميارن. ( بسته به حد اكثر سرعت كار موتور)

---------- Post added at 12:47 PM ---------- Previous post was at 12:45 PM ----------

یک تلسکوپ 3 اینچ شکستی میتونه طوفانهای مشتری ببینه؟

درمورد 4 و 6 چطور؟

اگه عکسی هست بذارین لطفن

راست من با تلسكوپ 6 به بالا فكر ميكنم بشه ديد.8 به بالا حتما. استفاده از فيل تر هم كمك ميكنه.
البته ديدن با عكس گرفتن فرق داره. با 3 اينچ ميتونيد عكسي بگيريد در حد ديد تلسكوپ 20 تا 30 اينچ

با 8 تقريبا اينجوري ميبينيد:

Babak
31-05-2010, 13:10
سلام آقا بابک

میخوستم بدون حداقل بزرگنمای برای دیدن طوقانهای مشتری چقدره
طبق فرمول ه سانت 10 برابر بزرگنمایی

آیا سایتی هست که عکسهای با بزرگنمایهای مختلف و با تلسکوبهای با اینچهای مختلف باشه
مرسی
فكر ميكنم 250 برابر . البته كدوم توفان؟ من ملاك رو لكه سرخ گرفتم. با بزرگنمايي حدود 80 برابر هم نوار هاي سطح ديده ميشن.
براي عكس توي گوگل جستجو رو بر مبناي سايز شيئي تلسكوپ انجام بديد. البته همچنان كه گفتم اندازه ديد با اندازه عكس خيلي فرق داره.
البته هر سانت 20 برابر بزرگنمايي . هر اينچ 50 برابر.

Babak
31-05-2010, 13:21
سلام
بابك جون

مرسي

همه شكستي ها خطاي رنگ دارن. لوله كوتاه ها بيشتر. البته شكستي هاي آپو كرومتيك هم هست كه هيچ خطايي نداره جز خطاي قيمت. خيلي گرون تره.
راستش اونا كه شكستي دارن عاشق شكستي ميمونن و اونا كه نيوتوني دارن تا آخر عمرشون نيوتوني ميخورن.:31: ( البته معمولا)
اين رو ببين:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدقيمتش بالاست.
من پيشنهاد ميكنم سفارش بدي اين لوله رو روي پايه EQ3 يا EQ5 بدون - گوتو - برات بزارن تا قيمتش به حد بودجه شما برسه.( اين كار رو ميكنن . هم پايه مقر و هم لوله رو جدا گانه هم دارن.) بگو 120 شكستي لوله بلند ميخوام با پايه استوايي بدون گوتو) پايه eq3 به بالا. اين عالي ميشه.هم قطر مناسب . پايه همه فن حريف. هم خطاي رنگ كمتر . هم ايده آل رصد سيارات. و مناسب براي اعماق اسمان. يه تلسكوپ عمري( به نظر من)

نكته : تقريبا تلسكوپ بي خطا وجود نداره. يكي خطاي رنگ داره يكي خطاي كروي و ....

MEYSAM.
31-05-2010, 13:56
بابك جان من متوجه نشدم همين تلسكوپ رو كه لينكشو گذاشتي بخرم با پايه EQ3-EQ5 بدون -گوتو.(اين كه قيمتش زياد بالا نيست كه ، اوني كه من گذاشتم 650 تومانه ولي اين 495 تومنه)!!!!

يا اينكه ميگي يه 120 شكستگي لوله بلند با پايه استوايي بدون گوتو بخرم .

مگه -گوتو - اگه داشته باشه بده !!؟ يا اينكه قيمت ميره بالا ؟

اگه 120 شكستگي لوله بلند سراغ داري لينك بزار
داداش يكم بيشتر توضيح بده .... هرچي قيمت كمتر هم باشه اشكال نداره
اگه ميشه يه توضيح كاملتر بده من يكم گيج شدم....

يه سئوال ديگه دارم : نظرت راجعب به اين چيه ؟

پولش برام مناسبه..
فقط ميخوام ببينم ارزش داره يا نه..

١٠٢ میلی‌متر ماکستوف کاسگرین SKMAK 102 EQ2

ساختار اپتيكي:بازتابي ماکستوف کاسگرینمقر/پايه:استوايي EQ2قطر دهانه:١٠٢ ميليمترفاصله كانوني:١٣٠٠ ميليمترنسبت كانوني:f/12.7بيشترين بزرگنمايي كاربردي:٢٠٤ برابرچشمي ها:۲۵ و ۱٠ میلی‌متر (برای بزرگنمایی٦٠ و١٥٠ برابر)چپقي:٩٠ درجهحداكثر قدر قابل مشاهده:١٢توان تفكيك نظري:٢٥/١ ثانیه قوس توان گردآوري نور:٢٨٩ برابر چشم انسان جوينده:جوینده‌‌ی نقطه‌ای قرمزپيچ حركت ريز:در هر دو محورموتور:در محور بعدلوازم جانبي:-وزن خالص:١٠ کیوگرموزن كلي:١٢ کیوگرم

اينم لينكشه :

MEYSAM.
01-06-2010, 11:24
سلام

آقا بابك ظاهرا خيلي سرت شلوغه :20:
دير جواب ميدي..

Babak
01-06-2010, 19:17
بابك جان من متوجه نشدم همين تلسكوپ رو كه لينكشو گذاشتي بخرم با پايه EQ3-EQ5 بدون -گوتو.(اين كه قيمتش زياد بالا نيست كه ، اوني كه من گذاشتم 650 تومانه ولي اين 495 تومنه)!!!!

يا اينكه ميگي يه 120 شكستگي لوله بلند با پايه استوايي بدون گوتو بخرم .

مگه -گوتو - اگه داشته باشه بده !!؟ يا اينكه قيمت ميره بالا ؟

اگه 120 شكستگي لوله بلند سراغ داري لينك بزار
داداش يكم بيشتر توضيح بده .... هرچي قيمت كمتر هم باشه اشكال نداره
اگه ميشه يه توضيح كاملتر بده من يكم گيج شدم....

يه سئوال ديگه دارم : نظرت راجعب به اين چيه ؟

پولش برام مناسبه..
فقط ميخوام ببينم ارزش داره يا نه..

١٠٢ میلی‌متر ماکستوف کاسگرین SKMAK 102 EQ2

ساختار اپتيكي:بازتابي ماکستوف کاسگرینمقر/پايه:استوايي EQ2قطر دهانه:١٠٢ ميليمترفاصله كانوني:١٣٠٠ ميليمترنسبت كانوني:f/12.7بيشترين بزرگنمايي كاربردي:٢٠٤ برابرچشمي ها:۲۵ و ۱٠ میلی‌متر (برای بزرگنمایی٦٠ و١٥٠ برابر)چپقي:٩٠ درجهحداكثر قدر قابل مشاهده:١٢توان تفكيك نظري:٢٥/١ ثانیه قوس توان گردآوري نور:٢٨٩ برابر چشم انسان جوينده:جوینده‌‌ی نقطه‌ای قرمزپيچ حركت ريز:در هر دو محورموتور:در محور بعدلوازم جانبي:-وزن خالص:١٠ کیوگرموزن كلي:١٢ کیوگرم

اينم لينكشه :

سلام
سلام
لينك رو اشتباه دادم؟
اين منظورمه
گوتو قيمت رو بالا ميبره . همين . يه 120 شكستي لوله بلند با پايه استوايي.
كار با كاسگرين ها سخته . البته تلسكوپ هاي خيلي خوبين. اما ميدان ديد خيلي بسته اي دارن. جدا از اينكه ماكستوف ها هم مثل همه بازتابي ها كمي از نور ورودي به واسطه ايينه ثانويه گرفته ميشه . عملا اين قطر 102 ميشه 90. 90 رو مقايسه كنيد با 120 ؟
البته حمل و نقل كاسگرين ها عاليه. تو كيف جا ميگيرن.
آقا بابك ظاهرا خيلي سرت شلوغه :20:
دير جواب ميدي..
در حال اسباب كشيم.
قربانت

MEYSAM.
02-06-2010, 10:58
بابك جان با ماكستوف كاسگرين ميشه طبيعت رو خوب ديد يا فقط آسمون !؟

برا عكاسي چطورا ؟

اوني كه برات لينكشو گذاشتم ارزش خريدن داره يا نه ؟ معايبش رو بگو

من نظرم برگشته شايد اونو بخرم .

مرسي از راهنماييت....:11:

MEYSAM.
02-06-2010, 11:44
باز سلام
يه مطلب ديگه

اين چطوره ؟

فاصله كانونيش بالاست تقريبا .. ! چطوره ؟
قيمتش برا من مناسبه ؟

MEYSAM.
02-06-2010, 11:48
سئوال بعدي بابك جان
سايتي هست كه فهرست صورت هاي فلكي رو داشته باشه . چون من نميشناسم و همه جا خوندم اگه اونارو نشناسي كار با تلسكوپ سخت ميشه ( اگه كتابي هم راجعب به صورتهاي فلكي سراغ داري اسمش رو بگو)

بابك سرت رو درد اوردم ولي منم اگه استاد ميشدم همين بلا رو سرم مي اوردي:31:
من حالا حالا باهات كار دارم.:21:

Babak
02-06-2010, 21:38
پست قبلیمو الان خودم دارم با تعجب نگاه میکنم. من کلی نوشتم و فقط ازش ماجرای اسباب کشیم مونده. ماکستوف ها ( و کلا همه کاسگرین ها ) حمل و نقلشون خیلی راحته چون کوچکن. کیفیت تصویرشون خوبه . اما فاصله کانونیشون خیلی بلنده و نتیجتا میدان دید بسیار بسته. این کار رو با ایت اپتیک ها سخت میکنه. جدا از اینکه همه بازتابی ها از جمله ماکستوف یک ایینه ثانویه دارن که مقداری از نور ورودی رو میگیره .چیزی حدود 1 اینچ از شیئی شما حذف میشه. فرضا این اپتیک 102 میشه حدود 90 . که مقایسه اش کنید با 120 شکستی. من پیشنهاد نمیکنم. جدا از اینکه عرض کردم قطر شیئی بالا ملاک مهمیه و با بودجه شما ماکستوف کوچکی در مقایسه با شکستی میشه گرفت. من همچنان پیشنهاد شکستی رو میدم. یک لوله بلند 120 با مقر استوایی. با ماکستوف هم میشه طبیعت رو دید مثل شکستی . فقط میدان دید بسته است خیلی. شما برای شناخت آسمون احتیاج دارید به یک گردونه آسمان شب که بین 1000 تا 5000 تومن قیمتشه. و یک کتاب صورت های فلکی. حدود 3000 تومن. همین.

MEYSAM.
03-06-2010, 07:51
از راهنماييت واقعا ممنون...:11:
سايتي رو سراغ داري كه كتاب صورت فلكي رو داشته باشن برا فروش؟

بعد يه چيزه ديگه ، اون تلسكوپي رو كه پيشنهاد دادي قيمتش برا من زياده ،من نظر روي اينهاست:

هر كدوم رو كه ميدوني بهم پيشنهاد بده داداش (البته اگه عيب قابل توجه ايي دارن بگو)(در ضمن به علت پاره ايي از مسائل
بودجم محدود شده و اگه اون قيمت پايينه هم كه لينكشو گذاشتم ،ميدوني مشكل خاصي نداره بهم بگو)

يكي يكي تو اولويت خودت بزار اينارو :

راستي اينم ميدونم كه هرچقدر پول بدم آسمون رو همون قدر ميتونم ببينم !:27:

MEYSAM.
03-06-2010, 11:04
باز سلام
شرمنده بابك جون
واقعا من بيكارم !!!!!

ولي سخت مشغول اطلاعات جمع كردن در مورد تلسكوپ هستم واسه خاطره اينه كه هي سئوال ميكنم
البته اين بار سئوالي خاصي ندارم
فقط ميخوام بگم كه دوستم الان زنگ زد و رفته كه اين تلسكوپ رو بخره
اين لينكشه

فقط نظرت رو بگو
ارزش داره يا اسباب بازي

Babak
03-06-2010, 23:05
از راهنماييت واقعا ممنون...:11:
سايتي رو سراغ داري كه كتاب صورت فلكي رو داشته باشن برا فروش؟

بعد يه چيزه ديگه ، اون تلسكوپي رو كه پيشنهاد دادي قيمتش برا من زياده ،من نظر روي اينهاست:

هر كدوم رو كه ميدوني بهم پيشنهاد بده داداش (البته اگه عيب قابل توجه ايي دارن بگو)(در ضمن به علت پاره ايي از مسائل
بودجم محدود شده و اگه اون قيمت پايينه هم كه لينكشو گذاشتم ،ميدوني مشكل خاصي نداره بهم بگو)

يكي يكي تو اولويت خودت بزار اينارو :

راستي اينم ميدونم كه هرچقدر پول بدم آسمون رو همون قدر ميتونم ببينم !:27:

سلام دوباره
راستش من اون تلسکوپ رو بر مبنای بودجه تون پیشنهاد کردم. دقت کنید که ترکیب پایه و مقر و لوله و ابزار جانبی قیمت تلسکوپ رو تعیین میکنه. و میشه خیلی راحت این گزینه ها رو توی فروشگاه های نجومی ایران تغییر داد. شما هر چی دوست داری سفارش بده.

توی پست قبلی و اینجا نوعی از پایه رو گذاشتی به نام AZGT
این ها پایه های سمت ارتفاعی هستن. با این پایه ها نمیشه از اعماق آسمان عکاسی کرد. برای اینکار حتما باید پایه استوایی باشه. AZGT ها گوتو (GOTO ) هستن . یعنی با دادن اسم جرم مورد نظر به کنترلر دستگاه بطور خودکار اون جرم توی میدان دید شما قرار میگیره. پس کار رو خیلی راحت میکنن خصوصا برای تازه کار ها یا کسانی که حوصله یاد گرفتن آسمون رو ندارن. اما اما اینها بدون باطری کار نمیکنن. باطری تموم بشه تلسکوپ تعطیل.
از نظر من بعد از گزینه ای که قبل بهتون معرفی کردم ( شما گفتید حدود 600 تومن میتونید بودجه بزارید؟) یعنی 120 لوله بلند استوایی, توی مورد های بالا گزینه 2 از همه اش بهتره. بعد گزینه 3. پایه های خیلی خوبی دارن.

برای کتاب:

باز سلام
شرمنده بابك جون
واقعا من بيكارم !!!!!

ولي سخت مشغول اطلاعات جمع كردن در مورد تلسكوپ هستم واسه خاطره اينه كه هي سئوال ميكنم
البته اين بار سئوالي خاصي ندارم
فقط ميخوام بگم كه دوستم الان زنگ زد و رفته كه اين تلسكوپ رو بخره
اين لينكشه

فقط نظرت رو بگو
ارزش داره يا اسباب بازي

نه اسباب بازی نیست. یه سر و گردن از نمونه های هم قیمتش که اسباب بازی فروشی ها و کتاب فروشی ها میفروشن بالاتره. و میشه باهاش کار های جدی کرد. اما خوب تلسکوپ عالیی نیست. چشمی هاش متوسطن از نظر کیفیت و پایه اش هم زیاد خوب نیست. من یکی داشتم از این سری برای برنامه های عمومی استفاده میکردم. توسط شهرداری تهران گم شد:31:. یه حسن این تلسکوپ اینه که مجموع چشمی هاش تا نهایت بزرگنمایی ممکن این اپتیک رو میده به شما. نتیجتا لازم نیست برای چشمی هزینه کنید.

Alamate Soal
04-06-2010, 11:38
چه تاپيك قشنگي !
يه تلسكوپ خوب براي رصد اجرام خارج از منظومه شمسي معرفي كنين .
بابك خان قبلا تلسكوپ نيوتون به من معرفي كردن ولي يادم نيست جزئياتش كه باهاش چيكارا ميشه كرد .

زياد هم نميخوام خرج كنم اگه ميشه در محدوده قيمت 500 كمي اينور اونور معرفي كنين لطفا

Babak
04-06-2010, 17:44
چه تاپيك قشنگي !
يه تلسكوپ خوب براي رصد اجرام خارج از منظومه شمسي معرفي كنين .
بابك خان قبلا تلسكوپ نيوتون به من معرفي كردن ولي يادم نيست جزئياتش كه باهاش چيكارا ميشه كرد .

زياد هم نميخوام خرج كنم اگه ميشه در محدوده قيمت 500 كمي اينور اونور معرفي كنين لطفا

سلام
من یه نکته رو بگم. اگه یک نوع تلسکوپ خوب بود حتما باقی تلسکوپ ها تا بحال از بازار جمع شده بود. هر تلسکوپ خوبی بدی خودشو داره و کاربرد های خودش.
من به شخصه طرفدار تلسکوپ بزرگم. و کیفیت تصویر و راحتی کار, برام در رده های بعد قرار میگیره.
به همین خاطر معمولا نیوتونی ها رو پیشنهاد میدم . چون با بودجه یکسان نیوتونی بزرگتری رو میشه نسبت به هر نوع اپتیک دیگه تهیه کرد.
در مرحله بعد پایه های دابسونی رو پیشنهاد میدم که نسبت به باقی استقرار ها ارزون ترن و البته بسیار محکم و بدون لرزش و راحت و سریع. اینجا یک یادی هم از جان دابسون بزرگ داشته باشیک که نجوم آماتوری رو با ابداع خودش به جلو برد.

من دابسونی پیشنهاد میدم تا حد بودجه شما

البته تلسکوپ بزرگ حمل و نقلش سخته. دومی راحت تر منتقل میشه.

MEYSAM.
05-06-2010, 07:52
بابك جان از راهنماييت متشكرم.
من هميشه دغدغه اينو داشتم كه از محل سكونتم (خوزستان - بندر ماهشهر) چطوري از آسمان شب خريد كنم
ولي تو اينترنت چرخ ميزدم متوجه سايت ارجان اپتيك شدم و خيالم راحت شد.

بابك من هي تو سايت آسمان شب چرخ ميزنم و وضعيت مالي رو ميبينم ، يواش يواش قيمت تلسكوپم داره مياد پايين !!

حالا يكي ديگه رو انتخاب كردم و ميخوام راجعب يه اين نظر بدي ( البته 80 ميليمتري ) ولي يه چيزيشكه براي من عجيبه ردياب خودكار داره ..
واقعا داره !!! يا اسباب بازي !؟
آخه بايد قيمتش رو ببره بالا ولي انگار زياد فرقي براش نداره!

بعد يه چيزه ديگه : من بعدا سره فرصت ميتونم پايه اش رو استوايي كنم يا نميشه . اگه ميشه آيا ردياب خودكار كار ميده يا نه!

ولي قيمتش برا من مناسب .

معايب قابل توحه هش رو بگو ...! :5:

راستي اينم بگم كه تو سايت ارجان اپتيك قيمتش بالاتر .. علتش رو ميدوني ؟ ( آسمان شب :240-ارجان اپتيك:285)

Alamate Soal
05-06-2010, 08:22
آقا بابك ممنون از پيشنهاداتون ولي اين تلسكوپ ها خيلي بزرگن اصلا براي من ممكن نيست بتونم با تلسكوپ بزرگ كار كنم . يه چيزي براي من معرفي كنين كه كوچيك باشه و قابل حمل در كيف يا ساك ورزشي باشه .

راستي براي من كه در شهر زندگي ميكنم چه روشي هست كه بتونم باهاش اجرام رو رصد كنم ؟‌ چون فكر ميكنم نهايتا ماهي يك بار بتونم برم خارج از شهر براي رصد كردن .

در ضمن عكاسي نجومي چطوري با اين تلسكوپ ها انجام ميشه ؟ براش بايد چي ها داشته باشيم و چه نوع عكسي ميشه گرفت ؟

Babak
05-06-2010, 18:22
بابك جان از راهنماييت متشكرم.
من هميشه دغدغه اينو داشتم كه از محل سكونتم (خوزستان - بندر ماهشهر) چطوري از آسمان شب خريد كنم
ولي تو اينترنت چرخ ميزدم متوجه سايت ارجان اپتيك شدم و خيالم راحت شد.

بابك من هي تو سايت آسمان شب چرخ ميزنم و وضعيت مالي رو ميبينم ، يواش يواش قيمت تلسكوپم داره مياد پايين !!

حالا يكي ديگه رو انتخاب كردم و ميخوام راجعب يه اين نظر بدي ( البته 80 ميليمتري ) ولي يه چيزيشكه براي من عجيبه ردياب خودكار داره ..
واقعا داره !!! يا اسباب بازي !؟
آخه بايد قيمتش رو ببره بالا ولي انگار زياد فرقي براش نداره!

بعد يه چيزه ديگه : من بعدا سره فرصت ميتونم پايه اش رو استوايي كنم يا نميشه . اگه ميشه آيا ردياب خودكار كار ميده يا نه!

ولي قيمتش برا من مناسب .

معايب قابل توحه هش رو بگو ...! :5:

راستي اينم بگم كه تو سايت ارجان اپتيك قيمتش بالاتر .. علتش رو ميدوني ؟( آسمان شب :240-ارجان اپتيك:285)

یک اینکه تا این لحظه توی ایران فقط دو شرکت صاایران و آسمان شب تلسکوپ وارد میکنن . بقیه فروشنده ها که میبینید همه بدون استثنا از این میخرن و به شما میفروشن. معمولا نمایندگی میگیرن. هم آسمان شب و هم صا ایران تلسکوپ رو برای شما ارسال میکنن. همون طور که برای اون نماینده ها ارسال میکنن. البته یک شرکت اخترنامی شیراز هم هست که من اطلاع دقیقی ندارم تلسکوپ هاش رو از صاایران میگیره یا خودش وارد میکنه. و همچنین من تو این لیست شرکت هایی که تلسکوپ های در جه 2 وارد میکنن رو حساب نکردم . مثل کامار و امثالش کهکتاب فروشش ها اسباب بازی فروش ها میفروشنش و مفت نمیارزه.
خب وقتی قطر رو پایین بیارید اتفاقی که میوفته کاهش نور گیری دستگاه و کاهش حد بزرگنماییه. اینجا انتخاب با شماست. و ملاحظات بودجه هم واقعی.
از این پایه استفاده نکنید. این پایه صرفا اجرام رو تعقیب میکنه.( حرکت زمین رو به نوعی خنثی میکنه) حتما باید باطری همراهتون باشه و با تموم شدن باطری تلسکوپ تعطیله. ( محور افقی این اپتیک ها قفله و فقط با کنترلر میشه حرکتشون داد) این پایه ها ایده آل گروه های آموزشیه که میخوان برنامه های عمومی بزارن. من برای شما همچنان پایه های دستی رو پیشنهاد میدم.
شما بیشتر تاکیدتون روی لوله اپتیکی باشه تو انتخاب . از 7 سانت انتخاب دارید تا 15 سانت به نسیت بودجه.
اگر قصد عکاسی و کار خیلی جدی دارید پایه براتون حدود 300 میوفته. اگر نه پایه حدود 150.

آقا بابك ممنون از پيشنهاداتون ولي اين تلسكوپ ها خيلي بزرگن اصلا براي من ممكن نيست بتونم با تلسكوپ بزرگ كار كنم . يه چيزي براي من معرفي كنين كه كوچيك باشه و قابل حمل در كيف يا ساك ورزشي باشه .

راستي براي من كه در شهر زندگي ميكنم چه روشي هست كه بتونم باهاش اجرام رو رصد كنم ؟‌ چون فكر ميكنم نهايتا ماهي يك بار بتونم برم خارج از شهر براي رصد كردن .

در ضمن عكاسي نجومي چطوري با اين تلسكوپ ها انجام ميشه ؟ براش بايد چي ها داشته باشيم و چه نوع عكسي ميشه گرفت ؟
سلام
توی شهر تقریبا نجوم تعطیل میشه :31: . میشه از فیلتر آلودگی نوری کمک گرفت . البته تا حدودی جواب میده. البته رصد اجرام منظومه شمسی + دو تایی ها کاملا سر جاشه. مشکل با اجرام اعماقه آسمانه.

برای عکاسی شما احتیاج به پایه ای دارید با مقر سمت ارتفاعی که ترجیحا دارای دوربین قطبی کننده ( پولارسکوپ) باشه _ یا قابلیت نصب این دوربین رو داشته باشه. حداقل پایه ای که این امکان رو میده به شما EQ3 هست.
بعدش شما احتیاج دارید به یک دوربین SLR که امکان جدا شدن لنز از دوربین رو دارن به علاوه سرعت عکاسی نامحدود B یاااااااااااااااااااااااا ا یک وب کم و یک کامپیوتر. با وب کم از سیارات و ماه و خورشید عکس میگیرید ( اجرام پر نور منظومه شمسی) و با دوربین از اعماق آسمان کهکشان و سحابی و خوشه + اجرام میدان دید باز مثل راه شیری و صور فلکی.

من این رو پیشنهاد میدم :

که حمل ونقلش به نسبت راحته و خیلی مناسب عکاسی بخصوص از سیاراته. خیلی هم کم خطاسات این اپتیک. خود لوله اپتیکی توی کوچگترین ساک های ورزشی جا میشه. 5 اینچ هم نسبتا سایز خوبیه.
البته وزنه های پایه کمی سنگینش میکنن.

اینهم خوبه . من معرفی درستی ازش ندیدم باید این دو تا اپتیک رو با هم مخلوط کنید:
÷ایه اولی با لوله دومی :31:

که میشه همون قیمت اولی.
طبعا لوله بزرکتره از ماکستوف و حملش کمی سخت تر. قطر بیشتری داره. یادتون باشه که بازتابی ها کمی از نور ورودی رو به واسطه وجود آیینه ثانویه از دست میدن. پس ماکستوف 127 تقریبا میشه 100 تا 110 میلیمتر. و اینجا یک شکستی 120 داریم. و میدان دید شکستی ها بالاتر از ماکستوف هاست. برای رصد اجرام گسترده با شکستی راحت ترید. و شکستی ها خطای رنگی دارن.

MEYSAM.
06-06-2010, 08:32
سلام
باز از راهنماييت متشكرم.

با اين مطالبي كه نوشتي من از خريد اون تلسكوپ 240 تومني منصرف شدم

اگه امكان داره خودت از سايت آسمان شب يه تلسكوپ بين قيمت 300 تا 420 نهايتا ، معرفي كن.
من واقعا گيج شدم !!

فقط يه چيزي باشه كه از خريدش پشيمون نشم . !! :41:

راستي در مورد آسمان شب : اگر از سايت خريد كنم تلسكوپ رو چطوري به دستم ميرسونن منظورم اينه كه تو بار ضربه نبينه !
يا اينكه اگه مشكل داشته باشه دوباره بايد برگشت بدم ؟! فكر كنم خريد اينترنتي (البته خريد تلسكوپ رو ميگم) كار اشتباهي باشه ! نظر تو چيه ؟ اگه بخوام بخرم من كه نميتونم بيام تهران .
نظرت رو بگو
:5:

MEYSAM.
07-06-2010, 11:36
سلام دوباره

بابك جان بعد از اينكه سئوال قبلي (تايپيك قبلي) رو جواب دادي ، نظرت در مورد اين چيه . توي توضيحات موتور هم داره !!

قيمتش برا من مناسبه

راستي اين تلسكوپ ها گارانتي هم دارن :20: ؟!

Babak
07-06-2010, 18:54
سلام
باز از راهنماييت متشكرم.

با اين مطالبي كه نوشتي من از خريد اون تلسكوپ 240 تومني منصرف شدم

اگه امكان داره خودت از سايت آسمان شب يه تلسكوپ بين قيمت 300 تا 420 نهايتا ، معرفي كن.
من واقعا گيج شدم !!

فقط يه چيزي باشه كه از خريدش پشيمون نشم . !! :41:

راستي در مورد آسمان شب : اگر از سايت خريد كنم تلسكوپ رو چطوري به دستم ميرسونن منظورم اينه كه تو بار ضربه نبينه !
يا اينكه اگه مشكل داشته باشه دوباره بايد برگشت بدم ؟! فكر كنم خريد اينترنتي (البته خريد تلسكوپ رو ميگم) كار اشتباهي باشه ! نظر تو چيه ؟ اگه بخوام بخرم من كه نميتونم بيام تهران .
نظرت رو بگو
:5:

سلام دوباره

بابك جان بعد از اينكه سئوال قبلي (تايپيك قبلي) رو جواب دادي ، نظرت در مورد اين چيه . توي توضيحات موتور هم داره !!

قيمتش برا من مناسبه

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] Findex.aspx%3Fsiteid%3D1%26pageid%3D229%26proid%3D 22)

راستي اين تلسكوپ ها گارانتي هم دارن :20: ؟!
سلام سلام
تلسکوپی که گذاشتی یک تلسکوپ خوبه در سایز خودش. توی پایه های سمت ارتفاعی AZ3 فوق العاده راحته و پیچ های حرکت ریزش هم توی بزرگنمایی بالا کامل دستت رو میگیره. با این سیستم برای عکاسی نهایتا میتونی از ماه و خورشید عکس بگیری. موتور نداره این تلسکوپ. احتمالا اونجا یه ن جا افتاده (ندارد شده دارد)
تو این سبک این رو هم ببین ( من همش شیئی های بالا رو پیشنهاد میدم) تلسکوپ خیلی خوبیه در رده سمت ارتفاعی ها.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدآسمان شب ( و باقی ارسال کننده های تلسکوپ) با تیپاکس تلسکوپ رو میفرستن. این روش در حال حاظر امن ترین و سلامت ترین روش ارسال کالاهای حساس در ایرانه ( اداره پست فقط خورد میکنه همه چیز رو)
تا جایی که من میدونم باقی نماینده های فروش اپتیک در شهر های دیگه هم به این روش تلسکوپ ها رو از آسمان شب و صا ایران تحویل میگیرن. اگه شهر شما تیپاکس نداره راه منطقی دوم استفاده از اتوبوس های مسافریه. اینا هم امن میرسونن دستگاه رو ( و هر دو بیمه دارن)

من تلسکوپ گارانتی دار نمیشناسم توی ایران . تولید کننده اکثرا ما رو توی لیست تحریم دارن. وارد کننده ها هم معدود هستن و ما مجبوریم با شرایط اونها خرید کنیم. البته تلسکوپ ها ( غیر از قطعات الکترونیکی) هیچ نکته قابل خراب شدن ندارن مگر اینکه با چکش بشکونیمشون یا به زور باهاش کار کنیم که فکر نکنم این بالاها شامل هیچ نوع گارانتی بشه.

اگه تاکید روی شکستی باشه با این بودجه نمیتونی یه شکستی با پایه استوایی خوب بگیری. حداقل باید 500 بدی که میشه این :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدبیا نیوتونی ها رو تست کن
نیوتونی ها قیمتشون ارزون تره ( نسبت به قطر ) خطای رنگ ندارن + به جاش خطای کروی دارن :31: , هر از گاه احتیاج به تنظیم پیدا میکنن ( شکستی ها هیچ وقت تنظیم نمیخوان ) و کیفیت تصویر سیاره ایشون کمی از شکستی ها پایین تره. اما ارزون ترن :31: . من طرف دار اساسی نیوتونی ها هستم.

این تلسکوپ رو ببینید :

برای کسانی که میخونن این تاپیک رو .
تلسکوپی که معرفی میکنم در مقایسه با امکانات و توانایی ها به تناسب قیمت عملا ارزون ترین تلسکوپ موجود در ایرانه. 5 اینچ قطر که مناسبه. پایه استوایی موتور دار همراه با پولارسکوپ برای قطبی کردن دقیق و استحکام خوب: ( لینک تصحیح شد)

البته الان آبیش نیست و رنگ مشکیش وارد میشه.

آیا یکی از مسولین صنایع اپتیک اصفهان صاایران این جا رو میبینه؟؟؟ چه جوری میشه درباره محصولات صاایران اینترنتی مشاوره داد ؟؟؟

mobile-enj
08-06-2010, 10:58
يه خبر بد براتون دارم :
متاسفانه به دليل بالارفتن قيمت دلار ، تلسكوپ گرون شده

MEYSAM.
09-06-2010, 11:14
سلام
بابك اين لينكه آخري كه گذاشتي فكر كنم سر كاريه !! :31: خودت دوباره ببين !

من فقط شكستگي ميخوامممممممممممممممممممم ممم

البته اين 495 تومني چيزه خوبيه ولي يكم قيمتش بالاست ! ولي پولش رو بايد جور كنم .

اگه اون نشد اين چطوره ؟

بابك بساز :5:

3
توي سايت نيوتني پيدا كردم ( ميخوام بدونم هربار كه ميبرم بيرون برا رصد بايد آينه هارو تنظيم كنم!! - اين كه اعصاب خرد كنيه ! فعلا نظرم روي شكستگي آخر همه جا خوندم كه خيلي بهتر از بازتابي - بازتابيها فقط ارزنتر هستن (مگه غير از اينه) )

خب اينا با توجه به قيمتش برا من مناسبه فقط ميترسم بخرم و پشيمون بشم يا اينكه با اين پول ميتونستم شكستگي بخرم و بيشتر حال كنم :41:
اين لينك هاشونه :

نظرت رو بگو استاد بابك
( بابك حالا حالا ها باهات كار دارمممممممممممممم :31:)
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

---------- Post added at 11:14 AM ---------- Previous post was at 11:13 AM ----------

اين لينك آخري اشتباه شد . اونو بيخيال ....

Babak
11-06-2010, 21:32
سلام
لینک رو تصحیح کردم . خدا کنه کسی نخریده باشه عذاب قبرش بمونه برای من:31:

درباره نیوتونی و هم خطی ایینه هاش : هیچ قائده ای درباره زمان خارج شدن تلسکوپ از هم خطی وجود نداره . ممکنه همین الان ممکنه 10 سال بعد. تلسکوپ من تا 6 سال به همخط شدن نیاز پیدا نکرد. بازتابی ها ارزونترن و خطای رنگ ندارن ( نیوتن به همین دلیل بازتابی نیوتونی رو اختراع کرد)

سومیه همونیه که من پیشنهاد دادم تو پست قبل.. دومیه پایه اش خوب نیست. اولی که شکستی 90 میلی هم خیلی خوبه. کار با پایه اش خیلی راحته . اگه قصد عکاسی نداری اینو بگیر ( یا اگه پولت میرسه روی همین پایه az3 یه لوله 102 بگیر.
اگه تاکیدت شکستیه: قیمت پایهeq3 حدود 290 تومنه. حالا ببین چقدر میتونی بودجه برای لوله بزاری . 100 - 200 ؟

MEYSAM.
12-06-2010, 07:49
بابك جان
منظورت از اين حرف كه اگر قصد عكاسي نداري همين رو بگير يعني پايه اش براي عكاسي خوب نيست و من پايه eq3 بزارم و باهاش عكس هم بگيرم .! آره ؟

_ لوله 102 با پايه eq3 چقدر در مياد ؟(شكستگي)

البته الان دارم در مورد بازتابي هم تحقيق ميكنم (١٣٠ میلی‌متری بازتابی SK13065 EQ3-2) اين هم قيمتش برا من مناسبه .
فقط چندتا سوال دارم (شايد هم تكراري باشه)
_با اين تلسكوپ ميشه راحت عكس گرفت ؟
_ رصد باهاش راحته ؟
_تصاويره دريافتي در چه سطحي ؟
_سحابي ها و كهكشان ها و سيارات رو ميشه در حد قابل قبول ديد ؟

MEYSAM.
12-06-2010, 07:55
_در مورد بازتابي كه كه لينكش رو گذاشتم ميخواستم بگم كه فاصله كانونيش كمه ! اين مشكل ساز نميشه ؟

Babak
12-06-2010, 21:20
بابك جان
1:منظورت از اين حرف كه اگر قصد عكاسي نداري همين رو بگير يعني پايه اش براي عكاسي خوب نيست و من پايه eq3 بزارم و باهاش عكس هم بگيرم .! آره ؟

_2: لوله 102 با پايه eq3 چقدر در مياد ؟(شكستگي)

البته الان دارم در مورد بازتابي هم تحقيق ميكنم (١٣٠ میلی‌متری بازتابی SK13065 EQ3-2) اين هم قيمتش برا من مناسبه .
فقط چندتا سوال دارم (شايد هم تكراري باشه)
3_با اين تلسكوپ ميشه راحت عكس گرفت ؟
4_ رصد باهاش راحته ؟
5_تصاويره دريافتي در چه سطحي ؟
6_سحابي ها و كهكشان ها و سيارات رو ميشه در حد قابل قبول ديد ؟

1:این پایه که گفتم ( و همه سمت ارتفاعی ها ) به درد عکاسی نمیخورن . eq3 دارای همه حداقل های عکاسیه
2: باید حدود 450 بشه ( تقریبا . من قیمت تک لوله رو ندارم.
3: هم آره هم نه . با تلسکوپش ( یعنی پایه اش) راحت میشه عکس گرفت . اما عکاسی اعماق آسمان سخته. باید خیلی ماهر بشی.
4: بله
5:در حد همه تلسکوپ های 5 اینچ. اعماق آسمان با کیفیت خوب . سیارات کمی پایین تر از شکستی ها و البته بدون خطای رنگ
6: در حد این تلسکوپ . تا حد قابل قبول از دید شما چیه؟
با اکثر تلسکوپ های آماتوری :
چیزی به نام رنگ در کهکشان ها و سحابی ها نداریم. تمام اجرام اعماق آسمان به شکل لکه های غبار دیده خاکستری دیده میشن.
سیارات در حد یه عدس و نخود .( اگه رسا باشه مقایسه من ) عکس های بزرگ سیارات رو فضاپیماها گرفتن.

_در مورد بازتابي كه كه لينكش رو گذاشتم ميخواستم بگم كه فاصله كانونيش كمه ! اين مشكل ساز نميشه ؟

چندان نه. بیشتر ایده آل اعماق آسمانه این اپتیک و در رده بعد سیارات قرار میگیره.

MEYSAM.
13-06-2010, 08:09
منظور از اين حرفت كه :

با اکثر تلسکوپ های آماتوری :
چیزی به نام رنگ در کهکشان ها و سحابی ها نداریم. تمام اجرام اعماق آسمان به شکل لکه های غبار خاکستری دیده میشن. !!!!

پس در مورد بازتابي ها ميگي كه خطاي رنگي ندارن !!!!!

من متوجه نميشم اگه نميشه رنگي ديد پس خطاي رنگي چيه ؟

سئوال ديگه اينه كه سحابي و كهكشهان ها رو در حدي ببينم كه بتونم از هم تشخيص بدم و فقط به صورت يه لكه نباشه !!!

منظور از اينكه ميگن پايه رو قطبي كنيم و بعد رصد كنيم يعني چي ؟ !

مرسي بابك جان

Babak
15-06-2010, 13:57
سلام
خطای رنگ یه موضوع دیگه است . نور اجرام با عبور از شیئی تلسکوپ های شکستی مثل منشور میشکنه و طول موج های مختلف در فاصله های مختلف کانونی میشن.

توی این عکس آبیراهی رنگی رو میبینید:(البته با عدسی معمولی. تلسکوپ ها از عدسی آکروماتیک استفاده میکنن که خطای رنگ رو خیلی کاهش میده)

شما اجرام اعماق آسمان رو خاکستری میبینید . ستاره ها و سیارات به رنگ واقعی خودشون دیده میشن.

سوال 2 بستگی داره به جرم رصدی . کهکشان آندرومدا رو راحت میشه جزییاتی ازش دید. اما اکثر اجرام به سحتی قابل تشخیصه جزییاتشون. راه حل تلسکوپ های بزرگ و بزرگتره.

پایه های استوایی بعد از قطبی شدن (یکی از محور ها به سمت محور قطبی زمین تنظیم میشه) امکان تعقیب آسمان ( خنثی کردن گردش وضعی زمین ) رو میدن. نتیجتا اجرام در میدان دید شما ثابت میمونن. اینکار با استفاده از چرخاندن یک پیچ یا با استفاده از موتور انجام میشه.

avm123456
17-06-2010, 00:01
سلام.یه سوال داشتم میخواستم بدونم بهترین مدل دوربین دوچشمی چه نوع هست؟

Babak
18-06-2010, 12:54
سلام.یه سوال داشتم میخواستم بدونم بهترین مدل دوربین دوچشمی چه نوع هست؟

سلام
مثل ماشین. بهترین ماشین چیه؟ جواب میشه برای چه کاری ؟ برای مسافرکشی؟پراید. برای مسافرت خانوادگی؟پژو. برای کویر و کوه؟ جیپ . برای حمل 40 نفر آدم؟ اتوبوس .
شما برای چه کاری میخوای؟ و تو چه محدوده قیمتی؟ که جیپ مدل 60 معرفی کنیم یا هامر مدل 2010
منتظر اطلاعات کاملتریم.:20:

مرتضی nvcd
18-06-2010, 14:51
گذر پوست به دباغ خونه هم مي رسه !!!!!!

اقا بابك وقت كردي به ما هم جواب بده :

به اين ليست يه نگاهي بنداز و بگو براي سرهم بندي بعقيه وسايل تلسكوپ چيز ديگه اي نياز هست ؟.. يعني به نظرت چيز ديگه اي رو بخرم بهتره يا خودم درست كنم ؟ ( خريد ها : ايينه اصلي - ثانويه - چشمي ها - لوله افزايش دهنده )

انواع پايه هاي تلسكوپي كه تو ايران (همون سايت telescope.ir ...) مي شه پيدا كرد چيه ؟... به همراه نوع استقرا يه توضيح كوتاهي بده ... موتور يا ردياب خودكار يا سيستم گو-تو دارن يا نه هم بگو ...

گفتي مي شه لوله رو با پايه دلخواه سفارش داد ؟.... چطوري ؟... تماس ، از داخل سايت يا حضوري ؟

اينطور كه چند پست قبلت رو خوندم از كاتاديوپتريك ها زياد خوشت نمياد ؟... دليلت بيشتر براي كم بودن ميدان ديد و كم شدن دهانه بوسيله ايينه ثانويه جلوه ؟ يا نه عيب ديگه اي هم دارن ؟... ( اخه براي اونايي كه يكم با اسمون اشنا هستن پيدا كردن اجرام زياد سخت نيست و ميدان ديد گسترده زياد نياز نمي شه ؟؟؟!!! ... شايدم من اشتباه فكر مي كنم !؟)

خودت كه استادي بگو ... حرف اخر رو بازتابي ( ازگاسكرين گرفته تا دابسوني .. البته با استقرا و موتور خوب ) تو عكاسي مي زنه يا شكستي ؟...

اخرشم تو يه پيشنهاد بده ببينم چيز بهتري گير ميارم ... اينم نوع كاربريم :

1. بوجه كمتر از 550
2. رصد عمق اسمان و سيارات ... بزرگنمايي بالا (معقول البته )
3.عكاسي از اجرام اسماني

ممنون

Babak
18-06-2010, 16:23
سلام شما سروری
لیستت برای دیگران نمایش داده نمیشه.
ایینه اصلی و ثانویه + چشمی اجباری. هولدر آیینه ها + فوکوسر هم میتونی بسازی . پایه و لوله دسته خودت. پایه دابسونی البته.

دلیل اینکه من این مدل ها رو پیشنهاد نمیدم سختی کار باهاش برای تازه کارهاست. اینجا هم اکثریت اول کارن.

پایه ها خیلی زیادن . توی فهرست مقر ها ببینشون. برای عکاسی حداقل باید eq3 بگیری.
سفارش لوله و پایه تلفنی و با اصرار اتفاق میوفته.

برای عکاسی
جدا از اینکه پایه باید استوایی موتور دار باشه و چه بهتر که گوتو باشه. گوتو اجازه نصب اتو گایدر میده که کار گاید گردن رو راحت خودکار میکنه.
اما لوله اپتیکی .
درجه اول آپوکروماتیک ها که برای 6 سانتش لوله خالی حدود 500 تومن قیمت داره . بزرگترینش هم که 6 اینچه ( البته معمولا شکستی ها رو به میلیمتر میگن) 14 میلیون لوله خالی قیمت داره.:19:

رده عالی دوم میشه ریچی کرتین که فقط 8 اینچش هست حدود 2 میلیون لوله خالی.

بعد از اینها باید با انواع خطاها دست و پنجه نرم کنیم. اشمیت ها و ماکستوف های توی بازار دنیا اونی نیستن که باید باشن. توی تولید تجاری لوله کوتاه تر از حد شده و نتیجش خطاهای بالا.
اینجا من اول ماکستوف میزارم . بعد اشمیت.
جالبه که ماکستوف ها ارزون تر از اشمیت ها هستن با وجود کیفیت بهتر.
نیوتونی ها و شکستی ها میشه گفت مجموع عیب و ایرادش یه رتبه بهشون میده.

خب بودجه کمه . مثل همیشه نمیشه همه جیزو با هم جور کرد.
با این حد مالی من یه ماکستوف حدود 90 تا 127 رو با یه پایه eq3 پیشنهاد میکنم.
این:
برای سیارات عالیه. 5 اینچ برای اعماق آسمان قابل قبوله.برای عکاسی هم خیلی خوبه.

دو تا توضیح.
پایه باید به لوله لخوره از نظر تحمل وزن . مثلا ریچی کرتین 8 اینچ باید روی پایه های سنگینی مثل eq6 بره که خودش حدود 1800000قیمت داره.

گاید کردن چیه: همه موتور ها به هر شکل خطا میدن. قطبی کردن ها هم نمیتونه مطلقا دقیق باشه. پس بعد از چند دقیقه نور دهی ستاره ها خط میندازن. راه حل اینه که با یه تلسکوپ که به تلسکوپ اصلی وصله ستاره رو مرکز میدان دید بزاریم و هر وقت متوجه خارج شدنش از مزکز دید شدیم با کنترلر ها تصویر رو تصحیح کنیم. اتو گایدر این کار رو خود کار انجام میده.

عکس های این صفحه با آپو 80 میلی متری گرفته شده:

این با آپو 66 میلیمتری

آپو 88:

آپو 72:

اینجا رو هم ببین:

جایزه بهترین اثر:
یک دستگاه تلسکوپ شکستی آپوکروماتیک

قربانت

مرتضی nvcd
19-06-2010, 21:20
ممنون بابك جان ...

كلي روشن شدم ... راستي :

نيوتني ها هم استقرار استوايي داره نه ؟... مدلي بدرد بودجه ما نيست ؟

اگه عكاسي رو بيخيال بشيم ... تو دابسوني هم چيزي پيدا مي شه ؟

Babak
20-06-2010, 01:31
قربونت
برای نیوتونی ها اینو ببین:

این تلسکوپ خودمه. توی بزرگنمایی بالا برای سیارات یه خورده کم میاره. ولی همه فن حریفه اساسی.
اگه دابسونی بخوای بگبری با بودجه ات حداکثر 8 اینچ میتونی بگیری.

پیشنهاد من یا همین نیوتونی 6 اینچیه که الان گفتم یا اگه هنوز تو فکر عکاسی هستی ماکستوف پست قبلی واقعا گزینه خوبیه.
فقط میمونه دید اعماق آسمان که هر چی قطر شیئیت بیشتر باشه بهتر که همین 8 اینچه خوبه. میتونی 8 اینچ دابسونی بگیری الان بعد ها پول دستت اومد براش یه پایه استوایی سنگین ( حدود 500 تومن موتور دار و 1 میلیون گوتو) براش بگیری.

babak_deghat
25-06-2010, 18:03
اگه دو تا بارلوی 2x رو پشت سر هم وصل کنیم چی میشه؟قدرت 4x بهمون میده؟
در مورد چشمی ها هم میخواستم بدونم وقتی میگن مثلا چشمی 8میلیمتری با °66 Field of View یعنی چی؟
یه سوال دیگه هم داشتم.تلسکوپ من اینه :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدنظرتون راجع بهش چیه؟میشه باهاش از مشتری یا حلقه های زحل یا سحابی کله اسبی و خرچنگ عکس گرفت؟ کدومیک از این کیفها رو به نظرتون براش بخرم که اندازش باشه؟ :

مرتضی nvcd
26-06-2010, 08:55
بازم سلام بابك جان ....

همونطور كه براي همه نسخه مي پيچيم دي: كه مهمترين چيز در تلسكوپ دهانه است ... خودم هم بين دو گزينه اي كه دادي موندم :

ماكستوف گاسكرين 127 ميليمتري ( 5 اينچ ) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

نيوتني 6 اينچ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

با توجه به دهانه كوچك ماكستوف ولي فاصله كانوني بلند تري كه داره و براي بزرگنمايي هاي بالا مورد استفاده داره ... ولي به نظرت با قيمت يكساني كه بين اين دو تلسكوپ وجود داره ، 6 اينچ بهتر نيست ؟...

مثل اينكه خودت 6 اينچ رو داري ... مزيت خاصي مي شه براي ماكستوف در نظر گرفت تا كفه ترازو رو به سمتش پايين تر بياره ؟...

.................................................. .

با توجه به سه مقري كه اينجا معرفي شده :

مقر استوایی EQ1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

مقر استوایی EQ2 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

مقر استوایی EQ3-2 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

تلسكوپ 8 اينچ بازتابي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) رو كه بدون مقر ارائه شده ، مي شه با هيچ كدوم از مقر هاي بالا همراه كرد ؟ ... لوله خالي رو بدون پايه هم مي فروشن يا حتما بايد پايه اي انتخاب كرد ؟

با توجه با وزن كم ماكستوف گاسكرين و اينكه مدل هاي بدون پايه هم ارائه شده ... مي شه براي 127 ميليمتري ماكستوف پايه هاي ارزون تري هم استفاده كرد ؟

.................................................. .

نظرت در مورد اين چشمي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) كه قابليت زوم رو مي ده چيه ؟... سري چشمي ها رو بخرم بهتره يا همين زوم كار همشون رو مي كنه و اشكال خاصي نداره ؟

ممنون از راهنمايت

Babak
26-06-2010, 13:03
سلام سلام
خودت انخاب کن. ماکستوف برای کار با سیارات مناسب تره و نیوتونیه برای اعماق آسمان. علاوه بر اینکه اگه قصد عکاسی داشته باشی ماکستوف بهتره.

مقر های eq1 و eq2 امکان قطبی دقیق ندارن. پولارسکوپ بهشون وصل نمیشه. نتیجتا مناسب نیستن. eq3-2 حداقل مدلیه که پولارسکوپ همراهش هست.
8 اینچ برای نصب حداقل به eq4 یا eq5 نیاز داره. eq4 رو شک دارم.
لوله رو تنها هم میفروشن. اگه نفروختن از ابزار همیشه کاربردی اصرار استفاده کن:31:

بله ماکستوف رو میتونی با پایه سبک هم بگیری. ولی چون میدان دیدش کمه اصلا سراغ سمت ارتفاعی ها نرو.

من با این چشمی کار نکردم. شنیدم که خطا داره. اما موثق نیست.

قربونت

مرتضی nvcd
26-06-2010, 13:30
علاوه بر اینکه اگه قصد عکاسی داشته باشی ماکستوف بهتره.

پس همون ماكستوف

لوله رو تنها هم میفروشن. اگه نفروختن از ابزار همیشه کاربردی اصرار استفاده کن

جالب شد پس ... ببينم چيكار مي كنم

بله ماکستوف رو میتونی با پایه سبک هم بگیری. ولی چون میدان دیدش کمه اصلا سراغ سمت ارتفاعی ها نرو.

چند تا پايه معرفي مي كني ؟

مرسي

Babak
26-06-2010, 13:35
مرتضی جان همون پایه ها که خودت گزاشتی eq1 و eq2
اما اینا رو نمیشه قطبی دقیق کرد. eq3 بگیر خیال خودتو راحت کن. تازه بعد ها میتونی کیت ارتقا به گوتو هم بگیری براش. الان حدود 450 تومنه قیمتش.

Babak
26-06-2010, 13:57
اگه دو تا بارلوی 2x رو پشت سر هم وصل کنیم چی میشه؟قدرت 4x بهمون میده؟
در مورد چشمی ها هم میخواستم بدونم وقتی میگن مثلا چشمی 8میلیمتری با °66 Field of View یعنی چی؟
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدنظرتون راجع بهش چیه؟میشه باهاش از مشتری یا حلقه های زحل یا سحابی کله اسبی و خرچنگ عکس گرفت؟ کدومیک از این کیفها رو به نظرتون براش بخرم که اندازش باشه؟ :

من تا حالا این کار رو نکردم. نظری ندارم (فرصت شد تست میکنم خبر میدم) فقط یه توضیح . بارلو کلا کیفیت تصویر رو خیلی کم میکنه. من به جای بارلو پیشنهاد میدم چشمی برای بزرگنمایی های مورد نظرتون بگیرین. در هر صورت بزرگنمایی حد نهایی داره که وابسطه هست به قطر شیئی. به ازای هر سانت قطر شیئی نهایتا 20 برابر.

در باره چشمی ها:
هر چه میدان دید چشمی بالاتر باشه اون چشمی بهتریه و البته گرونتر. یکی از ملاک هایی که رو قیمت چشمی ها تاثیر اساسی داره ( بعد از بحث کیفیت بنز ها ) همین میدان دیده.
شما در یک بزرگنمایی خاص میتونید میدان دید بازتری داشته باشید. فرمولش رو فراموش کردم.

این اپتیک خوبیه. ماکستوف 4 اینچی. ماکستوف ها کلا جزو اپتیک های خوب هستن. سلسترون هم کمپانیه خیلی معتبریه. کار با پایه اش رو یه بار یاد بگیرید خیلی راحت میتونید باهاش کار کنید. بلدید؟ یا بگم؟
پایه گوتو داره که فقط کافیه اسم جرم مورد نظرتون رو بهش بدین تا خود کار بره به طرفش.

با تلسکوپت فقط و فقط میتونی از اجرام پر نور مثل ماه و سیارات عکس بگبری. برای عکاسی از اجرام اعماق اسمان ( سحابی خوشه و کهکشان) احتیاج به پایه استوایی داری. پایه این تلسکوپ سمت ارتفاعیه. البته با روش های ابتکاری شاید بتونی از سحابی ها ی پر نور هم عکس بگبری.

برای پایه چیزی مثل این رو باید بگیری: هر چه سایز کوچکتر بهتر.

این ها کیف های عمومی هستن . باید خودت چیدمان رو جور کنی. یه طرفش پایه میره. یه طرف دیگه اش لوله و مقر. وسطشون یه فوم هست. ( من خودم یه بزرگ از همینا دارم) برای چشمی ها و باقی خرت و پرت ها هم باید یه فکری بکنی. من یه کیف چرمی کهنه داشتم گذاشتمشون اون تو و بعد توی این کیف جا دادم.

babak_deghat
26-06-2010, 14:12
در باره چشمی ها:
هر چه میدان دید چشمی بالاتر باشه اون چشمی بهتریه و البته گرونتر. یکی از ملاک هایی که رو قیمت چشمی ها تاثیر اساسی داره ( بعد از بحث کیفیت بنز ها ) همین میدان دیده.
شما در یک بزرگنمایی خاص میتونید میدان دید بازتری داشته باشید. فرمولش رو فراموش کردم.
نفهمیدم چی شد.وقتی میگن چشمی 32میلیمتری 66 درجه ، اونوقت این 32 و 66 هر کدوم بیانگر چه خصوصیاتی هستند؟

Babak
26-06-2010, 15:55
نفهمیدم چی شد.وقتی میگن چشمی 32میلیمتری 66 درجه ، اونوقت این 32 و 66 هر کدوم بیانگر چه خصوصیاتی هستند؟
سلام دوباره
عددی که روی چشمی میزنه فاصله کانونیشه. 32 میلیمتر فاصله کانونی با میدان دید 66 درجه.
فاصله کانونی شیئی تقسیم بر فاصله کانونی چشمی میدهد: بزرگنمایی را.
فاصله کانونی شیئی شما 1325 میلیمتر هست. تقسیم بر این چشمی 32 میلیمتری میشه : 41 برابر .

مرتضی nvcd
26-06-2010, 16:10
کد:

اينو از كجا خريدي ؟...

babak_deghat
26-06-2010, 16:17
پس هر چی فاصله کانونی بیشتر باشه تصویری هم که میبینیم بزرگتره (نزدیکتر نه ها. . . .بزرگتر ) درست میگم؟
اونوقت این field of view که مثلا میگن 45 درجه یا 66 درجه یعنی چی؟

من یه بار داشتم ماه رو نگاه میکردم با چشمی 32 میلیمتری.بعد چشمی رو عوض کردم و یه 16 میلیمتری جاش گذاشتم.از اون 16 میلیمتریه چیزی که داشتم میدیدم نصف قبلی بود اما 2 برابر قبلی هم نزدیکتر میاورد! این یعنی چی؟ یعنی هر چی فاصله کانونی پایینتر میاد با اینکه تصویر کوچیکتر میشه ولی بزرگنمایی بیشتر میشه؟

اينو از كجا خريدي ؟...
از نمایندگیش تو دبی.
اگه خواستی آدرسش رو بهت بدم.نمایندگی celestron بود و همه جور چیزشم داشت
البته اینجا هم میفروشه تو خود ایران اما تقریبا دو برابر قیمت :

Babak
26-06-2010, 18:46
بابک جان
هر چی بزرگنمایی رو بالاتر ببری میدان دید کم میشه. برای جبرانش میشه از چشمی هایی با همون فاصله کانونی ( برای داشتن همون بزرگنمایی) اما با میدان دید بیشتر استفاده کرد.
دو تا چشمی فرضا 10 میلیمتر .

babak_deghat
26-06-2010, 18:49
مگه میشه 2 تا چشمی رو همزمان به کار برد؟

Babak
26-06-2010, 19:01
نوشته ام ناقص شده.
نه نمیشه. منظورم همزمان نبود. مقایسه چشمی های ارزان و گرون قیمت. میدان دید باز ها بهترن و گرون تر.
دو تا چشمی 10 میلیمتر یکی میدان دید 40 درجه یکی 80 درجه. هر دو یک بزرگنمایی رو میدن اما توی یکی میتونید محدوده بیشتری رو ببینید.

babak_deghat
26-06-2010, 19:26
وقتی میگن چشمی 10 میلیمتری منظور از 10 میلیمتر قطر عدسیشه یا شعاعش؟
هر چی field of view بیشتر باشه قطر عدسی بیشتره یا شعاعش؟

Babak
26-06-2010, 20:10
نه قطرش نه شعاعش. منظور فاصله کانونیشه.
معمولا هر چه میدان دید بیشتر باشه شعاع عدسی ها بیشتره. اما نه لزوما.
چشمی های سری ناگلر از بهترین و گرون ترین چشمی ها هستن 82 درجه میدان دید دارن. چشمی های پلوسل که معمولا پیش فرض روی تلسکوپ ها هستن حدود 50 درجه میدان دید دارن.

مقایسه میدان دید متفاوت در بزرگنمایی یکسان: تصویر وسط و سمت چپ بزرگنمایی یکسانه اما میدان دید وسطی باز تر.

برای مطالعه بیشتر:
چشمی ها:

میدان دید:

babak_deghat
26-06-2010, 21:30
وقتی یه نفر میگه که این عکس رو با فلان دوربین و فلان چشمی و این بارلو گرفتم یعنی اینکه میشه سر راه دوربینهای SLR یا DSLR که به تلسکوپ وصل میشن بارلو و چشمی قرار داد؟ بارلو رو که فکر کنم بشه اما چشمی چطور؟

Babak
27-06-2010, 10:35
سلام
بارلو هایی که آداپتوری هستن خودشون رزوه قرار گیری دوربین رو دارن.

برای استفاده از چشمی دو راه هست.
یکی استفاده از یونیورسال آداپتور:

این روش همون عکاسی آفوکال هست .

راه دوم استفاده از یونیورسال کمرا آداپتور ه. ( Universal Camera Adapters )

یک طرفش وصل میشه به فوکوسر تلسکوپ . سمت دیگه به دوربین عکاسی. چشمی داخل این قطعه قرار میگیره. اشکالش اینه که
: هر نوع چشمی توش جا نمیگیره .
: برای فوکوس شدیدا به مشکل برخورد میکنیم.

پیگیری میکنم که آیا راه دیگه ای وجود داره یا نه.

([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %2Fcatalogue%2Forion-universal-camera-adapters.htm)

hamedsheikh
28-06-2010, 08:54
می خواستم در مورد تفاوت دوربین های دوچشمی 20 * 80 و 15* 70 و 25 * 100 صا ایران با دوربین های دوچشمی با اندازه مشابه با مارک NightSky و یا سلسترون از نظر کیفیت سئوال کنم!!!!
( با توجه به قیمت بسیار پایین تر دوربین های دوچشمی صا ایران نسبت به برند های NightSky و سلسترون << تقریبا نصف>> )
آیا دوربین های صا ایران به خصوص اندازه ی 20*80 ارزش خریدن دارند؟
:13::13::13::13::13:

babak_deghat
28-06-2010, 11:18
من شنیدم محصولات صا ایران علی رغم قیمت پایین ، کیفیت بالایی داره

Babak
28-06-2010, 11:26
سلام
نایت اسکای همون سلسترونه.
من 15 در 70 و 20 در 80 رو تست همزمان کردم. 25 در 100 صاایران رو ندیدم از نزدیک.
دو دوربین تست شده صاایران شدیدا دچار خطای اعوجاج ه. این خطا نشانه تراش ضعیت لنز ها است. ( لنز های ارزان قیمت)
با این دوربین شما انحنای جهان رو به خوبی میبینید.:31:

این خطا رو به هیچ وجه توی مارک سلسترون یا نایت اسکای نمیبینید.
تاجایی که یادمه میدان دید صاایران ها کمتر از نایت اسکای بود.

babak_deghat
28-06-2010, 12:04
نایت اسکای همون سلسترونه.
مطمئنید؟!؟ یعنی کمپانی سلسترون و نایت اسکای یکی هستند؟ پس چرا دو تا اسم برا خودش گذاشته؟

در ضمن من این دوربین 20x50 سلسترون رو هم دارم :

مشکل اینه که هنوز نمی تونم دو تا تصویری که از 2 تا چشمی دریافت میکنم با هم هماهنگ و منطبق کنم تا تصویر اینجوری به دست بیاد: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] همش تصویرهای در هم و برهم دو تا چشمی رو اینجوری میبینم :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]آیا روش و قلق خاصی داره؟

یه سوال دیگه هم داشتم :
فیلتر های polarization و oxygen دقیقا به چه دردی میخورن و چه تاثیری دارن؟
آیا فیلترهای کاهش آلودگی نوری اونقدر تاثیر دارن که از وسط شهر کاری کنن که ما آسمون رو مثل بیرون از شهر ببینیم؟

Babak
28-06-2010, 12:54
مطمئنید؟!؟ یعنی کمپانی سلسترون و نایت اسکای یکی هستند؟ پس چرا دو تا اسم برا خودش گذاشته؟

در ضمن من این دوربین 20x50 سلسترون رو هم دارم :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدمشکل اینه که هنوز نمی تونم دو تا تصویری که از 2 تا چشمی دریافت میکنم با هم هماهنگ و منطبق کنم تا تصویر اینجوری به دست بیاد: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] همش تصویرهای در هم و برهم دو تا چشمی رو اینجوری میبینم :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]آیا روش و قلق خاصی داره؟

یه سوال دیگه هم داشتم :
فیلتر های polarization و oxygen دقیقا به چه دردی میخورن و چه تاثیری دارن؟
آیا فیلترهای کاهش آلودگی نوری اونقدر تاثیر دارن که از وسط شهر کاری کنن که ما آسمون رو مثل بیرون از شهر ببینیم؟

سلام
کمپانی سلسترون چین به مشتری های عمده اش اجازه میده هر مارکی رو دوست دارن روی دوربین هاش تحویل بگیرن. نایت اسکای اسم انگلیسیه موسسه آسمان شب که توی ایران فعالیت میکنه.

دوربین شما دچار دو بینی شده. ( تقریبا همه دو چشمی ها بدلیل ضربه یا فشار یا حتی غلط در دست گرفتن ( دوربیت رو از یک لوله نگه داشتن) از هم خطی خارج میشن. دوربینتون باید سرویس بشه.

فی لتر پولاریزه برای ماه استفاده میشه. ترکیبیه از دو تا صفحه که رو هم میچرخن. و قطبیده گی هر صفحه با اون یکی فرق داره. جهت های مختلفی که با هم داشته باشن مقدار نور خروجی متفاوتی میده. قابل تنظیم برای ماه در اهلله های مختلف.

فیل تر آلودگی نوری در شرایطی که آلودگی خیلی شدید نباشه (شهر های متوسط) 20 - 30 درصد تاثیر مثبت داره در دید.
شهر های بزرگ تاثیرش کمتر میشه. مشکل آلودگی نوری رو کم میکنن اما حل نمیکنن.

اکسیژن تری سحابی های سیاراه ای و نشری رو بارز تر نمایش میده.

babak_deghat
28-06-2010, 13:17
البته من از این دوربین 2 تا دارم که اون یکیش هم دقیقا همینجوریه. نمیدونم شاید من بلد نیستم

مرتضی nvcd
29-06-2010, 12:18
سلام بابك جان ...

براي عكاسي a focal چند نوع اداپتور داريم؟ ...

قطر لنز دوربين ديجيتال براي اداپتورها مهمه ؟

ممنون

Babak
30-06-2010, 09:58
سلام
من مطمئن نیستم منظور سوال رو درست فهمیده باشم

من این دو نوع رو دیدم توی فروشگاه های ایران.

اصلا کاری به لنز دوربین ندارن. یه جوری میشه گفت دوربین رو جلوی چشمی نگه میدارن.
برای افزایش کیفیت بهتره با یه پارچه تیره از ورود نور محیط به لنز جلوگیری کرد.

Mehdim
06-07-2010, 19:17
سلام خدمت كاربران فعال مخصوصا آقا بابك،
خيلي وقت هست كه اين تاپيك رو دنبال مي كنم، قصد خريد تلسكوپ با يكي از دوستان دارم خودم هم تحقيق كردم و به جند نتيجه رسيدم مي خواستم نظر شما رو هم بدونم.
بودجه ما حداكثر بين 1000 تا 1200 هزار تومان هست. اولين گزينه من دابسوني 10 اينج با موتور ردياب از SkyWatcher بود ( ظاهرا Orion هم سري Xtg رو اين ماه وارد بازار مي كنه) ولي با توجه به اينكه بنده دستي در هنر عكاسي هم دارم :31: و مي ترسم كمي بعد از خريد وسوسه عكاسي نجومي هم به سرم بزنه ( مخصوصا اعماق آسمان) (هرچند ميشه با Stack كردن عكسها هم با دابسوني عكاسي كرد(يا با وبكم) كه محدود تر هست) به همين علت گزينه دوم پيدا شد كه توي همين سايتهاي ايراني بود نيوتوني 8 اينچي با مقر EQ5 به قيمت 1030000 تومان، خوب حالا 8 اينچي نيوتوني به صورت آماده يا دابسوني با قابليت Tracking كه گردش اجرام رو خنثي نمي كنه يا مقر EQ5 به قيمت 540 + لوله نيوتوني جديدترSkyWatcher (سري الماس سياه) 380 هزار تومان + (هزينه هايي كه نمي دونم) ؟؟
پيشاپيش ممنون.

Mehdim
10-07-2010, 08:20
دوستان جواب ما رو هم بديد.! :31:

Babak
11-07-2010, 10:33
سلام
من یه بار نوشتم پرید.
راستش دو خط اخر نوشته شما کمی برای من گنگه.

یه نکته اینکه موتور ردیاب دابسونی ها ضعیفه. روشون جدی حساب نکنید. کار راه اندازن ففط.
لوله نیوتونی های جدید عموما الماسه سیاهه. حتما الماس بگبربد. چون فوکوسر های خیلی بهتری دارن.
eq5 عالیه برای عکاسی. البته بیتر از 8 اینچ رو مشکل داره.

ترکیب دابسونی با پایه eq5 گزینه نباید زیاد فرقی داشته باشه با تلسکوپ آماده. فاصله کانونیشون با هم اختلاف جزیی داره. اگه هدفتون عکاسی از اعماق اسمانه تلسکوپ اماده مناسب تره. اگه اشتباه نکنم تلسکوپ ترکیبی گرون تر میوفته.

و اینکه پایه eq5 رو میتونید بعدا گوتو کنید. ( کیت گوتو حدود 400 - 500 هزار تومن قیمت داره)

Mehdim
11-07-2010, 11:56
ممنون بابك جان،
راستش تو اين چند روز كمي تحقيق كردم، هدف اصلي قراره كه رصد باشه بعد شركت در مسابقات و ماراتن ها و بعدش عكاسي بودجه من از چيزي كه نوشتم بيشتر نميشه الان بحث اصلي اينه كه 8 اينچ بهتره يا 10 اينچ يعني چقدر تفاوت دارند؟ من حاضرم بعد از يكي دو سال يه پايه خيلي خوب براي دابسوني بگيرم ولي الان نميشه يعني حاضرم عكاسي رو تا اون موقع عقب بندازم، حالا با اين اوصاف دابسوني موتور دار ( با موتور كار راه انداز) يا اين نيوتوني:

Babak
11-07-2010, 13:54
100 درصد 10 اینچ
این 2 اینچ فوق العاده است. با 10 اینچ در شرایط خیلی ایده آل میشه پلوتو رو هم دید.

ایده من برای تلسکوپ آینده ام

یه 12 اینچ لوله باز (فلکسی) که بهش پلیت پیچ کنم و بزارمش روی eq6
البته کسی با لوله باز ها این کارو نکرده تا حالا تو ایران

Mehdim
11-07-2010, 14:13
خيلي ممنون بابك جان بابت وقت گذاشتن،پس شد 10 اينچ
يه كم بيشتر پرس و جو كردم يكي از دوستان با تجربه گفت:
فلكسي موتور دار نخر، موتورهاشون جالب نيست و زود خراب ميشه همچنين ميله هايي كه قسمت جلوي تلسكوپ رو به عقب وصل ميكنه بعد از چند وقت شل ميشه و آخرين نكته هم كه گرد و غبار بيشتري ميگيره نسبت به معمولي ها،
يك پارچه مخصوص كه اين فلكسي ها دارن پس گرد و غبار رو ميشه يه كاريش كرد، موتور دارش رو هم نمي خريم ولي ميله ها رو چه ميشه كرد، شما نظر اين دوستمون رو تاييد مي كنيد؟

Mehdim
11-07-2010, 14:19
لطفا حذف شود
----------------------------------

Mehdim
11-07-2010, 14:25
لطفا حذف شود.
--------------------------------

foroumand
12-07-2010, 16:37
سلام و دورد
میخواستم یه تلسکوپ خوب و ارزون دوروبر 200 تومن بخرم البته قصد از خریدن فقط تفریح و دیدن آسمون و کهکشانو و ... یعنی کار حرفه ای نمیخوام انجام بدم. در واقع قراره هدیه ای باشه برا خانومم چون هردومون به نجوم علاقه مندم هستیم میخوام با یک تیر دو نشون بزنم :31:
اولین بار تو یه نمایشگاه کتاب چندتا تلسکوپ دیدیم حول و هوش 120 تومن بودن اما شک داشتم و اومدن یخورده تحقیق کردم که یه چیزهایی دستم اومد اما باز بین اینهمه تلسکوپ گیج زدم
نظر خودم رو
70 میلی‌متری شکستی لوله کوتاه Sk 705 AZ3

و
70میلی‌متری شکستی لوله بلند SK707 AZ2

همینطور
8٠ میلیمتر شکستی با ردیاب خودکار SK809 AutoTrack

که البته فکر نکنم دوربین موتور دار بدرد تازه کارا بخوره.

منتظر راهنمایی تون هستم.

Babak
12-07-2010, 18:28
بحث موتور که درسته
درباره میله ها هم مثل آیینه های نیوتونی ها احتیاج به تنظیم پیدا میکنن. شل شدنشون با رگلاژ پیچ هاش درست میشه.

amirrh
13-07-2010, 13:19
برای شروع رصد آیا دوبین دوچشمی را پیشنهاد می کنید؟ 20x80?
تفاوت قیمتی بسیاز زیادی بین 20در80 سایت آسمان شب و قیمت سایت سلسترون وجود داره چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آسمان شب 250 / سلسترون 130$

Mohammad Hosseyn
13-07-2010, 13:56
برای شروع رصد آیا دوبین دوچشمی را پیشنهاد می کنید؟ 20x80?
تفاوت قیمتی بسیاز زیادی بین 20در80 سایت آسمان شب و قیمت سایت سلسترون وجود داره چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آسمان شب 250 / سلسترون 130$
بله ، این دوچشمی ابزار بسیار خوبیه ... برای شروع بسیار مناسبه . حتما با سه پایه و رابط بگیر . تفاوت قیمت رو هم نمی دونم واسه چیه . :31:

Mehdim
13-07-2010, 17:38
بحث موتور که درسته
درباره میله ها هم مثل آیینه های نیوتونی ها احتیاج به تنظیم پیدا میکنن. شل شدنشون با رگلاژ پیچ هاش درست میشه.

ممنون،
خريد دابسوني قطعي شده حالا بحث چشمي ها هست با توجه به فاصله كانوني نه چندان زياد و اينكه من به اجرام غير ستاره اي بيشتر علاقه دارم( فرض كنيم اجرام داخل فهرست مسيه) به جز دو چشمي كه 48 برابر و 120 برابر هستند فكر كنم به يك چشمي كه ميدان باز داشته باشه و بزرگنمايي زياد هم نداشته باشه احتياج دارم،
با همون 48 برابر براي اعماق سر كنم و پولشو بذارم يك بارلو بخرم براي بزرگنمايي؟

Babak
14-07-2010, 16:59
سلام و دورد
میخواستم یه تلسکوپ خوب و ارزون دوروبر 200 تومن بخرم البته قصد از خریدن فقط تفریح و دیدن آسمون و کهکشانو و ... یعنی کار حرفه ای نمیخوام انجام بدم. در واقع قراره هدیه ای باشه برا خانومم چون هردومون به نجوم علاقه مندم هستیم میخوام با یک تیر دو نشون بزنم :31:
اولین بار تو یه نمایشگاه کتاب چندتا تلسکوپ دیدیم حول و هوش 120 تومن بودن اما شک داشتم و اومدن یخورده تحقیق کردم که یه چیزهایی دستم اومد اما باز بین اینهمه تلسکوپ گیج زدم
نظر خودم رو
70 میلی‌متری شکستی لوله کوتاه Sk 705 AZ3

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدو
70میلی‌متری شکستی لوله بلند SK707 AZ2

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدهمینطور
8٠ میلیمتر شکستی با ردیاب خودکار SK809 AutoTrack

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدکه البته فکر نکنم دوربین موتور دار بدرد تازه کارا بخوره.

منتظر راهنمایی تون هستم.

سلام
همون اولی بهترینه. 705 az3
میتونید به جای یه دوربین هم برای طبیعت ازش استفاده کنید

---------- Post added at 04:59 PM ---------- Previous post was at 04:54 PM ----------

ممنون،
خريد دابسوني قطعي شده حالا بحث چشمي ها هست با توجه به فاصله كانوني نه چندان زياد و اينكه من به اجرام غير ستاره اي بيشتر علاقه دارم( فرض كنيم اجرام داخل فهرست مسيه) به جز دو چشمي كه 48 برابر و 120 برابر هستند فكر كنم به يك چشمي كه ميدان باز داشته باشه و بزرگنمايي زياد هم نداشته باشه احتياج دارم،
با همون 48 برابر براي اعماق سر كنم و پولشو بذارم يك بارلو بخرم براي بزرگنمايي؟

راستش وارد محدوده ای شدید که شدیدا نظر شخصی و سلیقه توش دخیله.
بزرگنمایی بالاتر از 120 توی تلسکوپ شما برای اجرام غیر ستاره ای هم کاربرد داره. سحابی های سیاره ای - خوشه های کروی و مرکز کهکشانها. سیاره ها هم که سر جاشونن.
بارلو کیفیت تصویر رو پایین میاره . من پیشنهاد میدم یه چشمی فاصله کانونی کوتاه بگیرید برای بزرگنمایی بالا.
چشمی 5 میلی متری اسکای واچر خیلی خوبه. 60 تومنه.
چشمی های 2 اینچ برای بزرگنمایی کم و میدان دید بالا خیلی خوبن. فقط مشکلشون اینه که هر بار که بخواین بزرگنمایی عوض کنین با یه چشمی 1.25 ، باید آداپتور فوکوسر رو همک عوض کنین که کمی سرعتتون رو میگیره.

amirrh
21-07-2010, 11:06
گرانفروشی تا چه حد؟؟؟؟؟
آسمان شب سر گردنه ای داره میفروشه

20x80 در سایت آمازون 99 دلار! مارک سلسترون روش خورده
در سایت آسمان شب 250 تومان با مارک اسکای نایت!(ریمارک سلسترون)

pm505
22-07-2010, 10:49
سلام خدمت اساتید محترم
اگه به سولام جواب بدید ممنون میشم
در صورتیکه چشمی ها گرد و غبار بگیرن با چی پاکشون کنم که آسیبی نبینن

تلسکوپم اینه :
با توجه به لوله باز بودنش احتمال گرد و غبار گرفتنش هست الانم یه ذره رو آیینش هست که البته تاثیری روی کفیت تصویر نداره با پیشنهاد شما برای پاک کردنشون چیه؟ با فوت کردن خوبه؟

واسه بزرگنمایی حدود 200 برابر چه چشمی بگیرم خوبه بودجه در حد 150هزارتومن ؟ با این بزرگنمایی مشتری و زحلو در چه حدی میشه دید ؟
تو سایت آسمان شب چندتا چشمی دیدم نظرتونو راجبشون بگین :
قیمتی که برای این لینک داده واسه تک تکشونه یا کلشون

pm505
22-07-2010, 10:49
سلام خدمت اساتید محترم
تلسکوپم اینه :
با توجه به لوله باز بودنش احتمال گرد و غبار گرفتنش هست الانم یه ذره رو آیینش هست که البته تاثیری روی کفیت تصویر نداره با پیشنهاد شما برای پاک کردنشون چیه؟ با فوت کردن خوبه؟

واسه بزرگنمایی حدود 200 برابر چه چشمی بگیرم خوبه بودجه در حد 150هزارتومن ؟ با این بزرگنمایی مشتری و زحلو در چه حدی میشه دید ؟

Babak
22-07-2010, 17:37
سلام خدمت اساتید محترم

تلسکوپم اینه :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدبا توجه به لوله باز بودنش احتمال گرد و غبار گرفتنش هست الانم یه ذره رو آیینش هست که البته تاثیری روی کفیت تصویر نداره با پیشنهاد شما برای پاک کردنشون چیه؟ با فوت کردن خوبه؟

سلام
برای تمیر کردن لنز و آیینه پک هایی هست که فروشگاه های عکاسی معتبر (دقت کنید عکاسی های معمول تمیز کننده های دارن که به درد نمیخوره) یا فروشگاه های نجومی میفروشن. در هر صورت به هیچ وجه از دستمال کاغذی استفاده نکنید.
برای نیوتونی ها من پیشنهاد میکنم از سشوار خنک یا جارو برقی استفاده کنید. با فوت قطرات باران هم احتمالا روی ایینه میباره.

حداکثر قدرت بزرگنمایی تلسکوپ شما 250 برابره تقریبا. من پیشنهاد میدم یه چشمی 5 میلیمتر بگیرید با یه بارلو 2 ایکس . حدودا میشه 100 تمون قیمتشون . یا بگردی و یک چشمی 2.5 میلیمتری پیدا کنی. حسن استفاده از بارلو اینکه ترکبیش با چشمی های دیگه رنج های مختلف بزرگنمایی بهت میده. در حالی که با یه چشمی فقط یه بزرگنمایی داری. عیب بارلو اینه که نسبت به چشمی کیفیت و میدان دید تصویرش کمتره.

اون قیمت ها تک . هر چشمی به اون قیمته.

یه نکته درباره تمیز کردن قطعات اپتیکی.
پیشگیری بهتر از درمان . سعی کنید تا حد امکان کثیف نشه . خاک و غبار زیاد مهم نیست . اما تماس دست و با لنز و موندن چربی دست روی لنز خیلی راحت کوتینگ لنز رو از بین میبره.
درباره غبار هم وسواس نشون داده نشه. تاثیر غبار رو لنز و آیینه کمتر از تاثیر مخرب بار ها تمیز کردنه قطعاته.
من نیوتونی خودم رو تا 6 سال به آیینش دست نزدم.

---------- Post added at 05:37 PM ---------- Previous post was at 05:34 PM ----------

گرانفروشی تا چه حد؟؟؟؟؟
آسمان شب سر گردنه ای داره میفروشه

20x80 در سایت آمازون 99 دلار! مارک سلسترون روش خورده
در سایت آسمان شب 250 تومان با مارک اسکای نایت!(ریمارک سلسترون)

سلام
List Price: $332.95 Price: $99.24 You Save: $233.71 (70%)
من اطلاع درستی از وضعیت صادرات و واردات ندارم . اما فکر نمیکنم بشه قیمت رو در سایت های خارجی با قیمت ایران مقایسه کرد. به نظرم اگر ممکن بود ارزون تر دادن محصولات در ایران، تا حالا آسمان شب صد ها رقیب داشت.

babak_deghat
24-07-2010, 17:21
سلام

کامپیوتر تلسکوپ من ساعت GMT رو فقط 3+ داره و +4
+3.5 که ایران هست رو نداره. چیکار کنم ؟

Babak
24-07-2010, 19:34
سلام

کامپیوتر تلسکوپ من ساعت GMT رو فقط 3+ داره و +4
+3.5 که ایران هست رو نداره. چیکار کنم ؟

سلام
باید آپ دیتش کنید. دفترچه راهخنما معمولا روش به روز کردن سیستم رو داره.

راه غیر منطقیش هم اینه که ساعت رو با تفاوت نیم ساعت بهش بدید.

babak_deghat
24-07-2010, 19:44
اگه بخوام که ساعت رو با تفاوت نیم ساعت بهش بدم باید چه چیز دیگه ایش رو تغییر بدم تا این نیم ساعت رو جبران کنه؟

arash-b
25-07-2010, 04:50
سلام من قصد تهیه یک تلسکوپ خوب رو دارم الان مبتدی هستم میخواستم راهنمایی کنید که چیزی بخرم که وقتی حرفه ای شدم هم ازش استفاده کنم در ضمن می خوام حتما موتور دار باشه(اگر با سیستم go to باشه چه بهتر)
بودجه من 1/5 تا 2 میلیون تومنه

در ضمن میخواستم بدونم نقاط ضعف تلسکوپ های بازتابی نیوتونی چیه
به نظر شما بهتره یه نیوتونی 8 اینچی بگیرم یا 120 شکستی یا انواع دیگه
با تشکر

Babak
29-07-2010, 18:56
اگه بخوام که ساعت رو با تفاوت نیم ساعت بهش بدم باید چه چیز دیگه ایش رو تغییر بدم تا این نیم ساعت رو جبران کنه؟

سلام
چیز دیگه ای لازم نیست.

سلام من قصد تهیه یک تلسکوپ خوب رو دارم الان مبتدی هستم میخواستم راهنمایی کنید که چیزی بخرم که وقتی حرفه ای شدم هم ازش استفاده کنم در ضمن می خوام حتما موتور دار باشه(اگر با سیستم go to باشه چه بهتر)
بودجه من 1/5 تا 2 میلیون تومنه

در ضمن میخواستم بدونم نقاط ضعف تلسکوپ های بازتابی نیوتونی چیه
به نظر شما بهتره یه نیوتونی 8 اینچی بگیرم یا 120 شکستی یا انواع دیگه
با تشکر

سلام
پایه های خوب eq5 و eq6 هستند که گوتو هم هستن. تفاوتشون تحمل وزنه . من شنیدم (خودم تست نکردم) که eq5 دقت بیشتری نسبت به eq6 داره.
نقاط ضعف نیوتونی ها :
احتیاج به همخط کردن هر از گاه دارن. میدان دید محدود تر دارن (نسبت به شکستی ها). خطای ابیراهی کروی.
محاسنش رو هم بگم ؟ میگم:
قیمت بسیار پایین تر در مقابل انواع دیگر تلسکوپ ها - نداشتن خطای رنگی شکستی ها .

با دو میلیون میتونید یه 8 اینچ نیوتونی با پایه eq5 بگیرید که ترکیب خیلی خوبیه. وقتی حرفه ای شدید هم میتونید باهاش کار کنید.

arash-b
30-07-2010, 12:14
ممنون از راهنماییتون
من بودجه خریدم رو تا 2/5 بردم بالا(با لوزم جانبی 3100000)
الان 3 مدل بهم پیشنهاد شده :
1.sk25012aw (البته10 اینچیه از سری بلک دیاموند) روی پایه eq6
2.شکستیED اپوکروماتیک 120 میلیمتر (مدل ED 120 OTA W سری الماس سیاه)
3.همون مدل بالا فقط 100 میلیمتریش

ایا فیلترها خیلی ضروری هستند مثلا اگر یه سحابی رو بدو فیلتر نگاه کنم چی میشه؟
ایا باطری برای پایه EQ6 ضروریه؟
لطفا به طور کلی راجع به لوازم جانبی هم توضیح بین
خیلی ممنون میشم اگر سریعتر جواب بدین

Babak
30-07-2010, 17:27
ممنون از راهنماییتون
من بودجه خریدم رو تا 2/5 بردم بالا(با لوزم جانبی 3100000)
الان 3 مدل بهم پیشنهاد شده :
1.sk25012aw (البته10 اینچیه از سری بلک دیاموند) روی پایه eq6
2.شکستیED اپوکروماتیک 120 میلیمتر (مدل ED 120 OTA W سری الماس سیاه)
3.همون مدل بالا فقط 100 میلیمتریش

ایا فیلترها خیلی ضروری هستند مثلا اگر یه سحابی رو بدو فیلتر نگاه کنم چی میشه؟
ایا باطری برای پایه EQ6 ضروریه؟
لطفا به طور کلی راجع به لوازم جانبی هم توضیح بین
خیلی ممنون میشم اگر سریعتر جواب بدین

سلام
با ابعاد و وزن سیستم مشکلی ندارید؟
بین این تلسکوپ ها : نیوتونی نور گیری بیشتری داره و خیلی بهتر میتونید برای عکاسی از اجرام کم نور استفاده کنید. اما عیب ها رو هم گفتم. من به ندرت عکس خیلی حرفه ای (عکاسی مهم بود براتون؟) با نیوتونی دیدم.
آپو ها مطلقا خطا ندارن و عملا بهترین تلسکوپ ها هستن از نظر کیفیت. اما نور گیریشون بخاطر محدودیت قطر شیئی طبعا کمتره.
انتخاب با شما. (آپو ها بدون پایه قیمت گذاری شدن)

فیلتر ها میانگین 25 تا 50 درصد توی دید تاثیر دارن. فیلتر ماه رو حتما میخواین و سیارات هم مهمه و سحابی هر کدوم برای سوژه خودش. اگه ماه نمیبینید پس فیلترش هم مهم نیست.

باطری نباشه تلسکوپ تعطیله. حتما باطری قابل شارژ و با عمر بالا بگیری. مصرف گوتو ها بالاست. نمیشه از باطری های معمولی (منظورم آلکالینه) استفاده کرد.

لوازم ضروری به ترتیب اهمیت : باطری - چشمی های اضافه برای بزرگنمایی کمتر از چشمی همراه و برای بزرگنمایی حداکثری - پک تمیز کننده - همخط کننده اگر نیوتونی میگیرید - فیلتر ها - اتصالات عکاسی اگر قصد عکاسی دارید - اتو گایدر اگه قصد عکاسی دارید (فقط با گوتو ها کار میکنه) و ...

arash-b
30-07-2010, 20:20
شما اگر خودت میخواستی بین 120 اپوکروماتیک با پایهeq5 و 10 اینچ نیوتونی با پایه eq6 انتخاب کنی کدوم رو انتخاب می کردی
عکاسی مهمه ولی نه خیلی رصد برام مهمتره
در ضمن می خواستم بدونم کار با اپوکرو ماتیک مشکلتره یا با نیوتونی؟
خیلی ممنون از کمکتون

Babak
30-07-2010, 21:03
من نور گیری رو به همه چی ارجحیت میدم. بابک فقط نیوتونی.
کار با شکستی راحت تر باشه. هم کوچیک تره و هم چشمی انتهای لوله است. برای رصد سمت راس با این نیوتونی و پایه ای کیو 6 حتما باید برید روی چهارپایه.
با نیوتونی هم میشه عکسای خوبی گرفت . خلاقیت عکاس مقدم بر کیفیت ابزاره.

blak hole
02-08-2010, 12:06
سلام من پیشنهاد میکنم اگر فعلا با اسمون خوب اشنا نیستیدبا چشم غیر مسلح اسمون عین کف دستتون یاد بگیرید (البته توهین نباشه چون خودم تجربه دارم این راگفتم)وگرنه بهترین مورد با این قیمت دوربین دوچشمی80*20 است چون هم بزگنمايي اش خوبه هم قابله حمله:20:

AlamtabC
03-08-2010, 16:18
سلام دوستان گرامی

من شیفته ی آسمون و اجرام آسمونیم در مورد تلسکوپ هم چیزی نمیدونم اما قصد کردم یاد بگیرم که فکر کنم با دنبال کردن این تاپیک بتونم بفهمم چه طوری رصد کنم (تا حدی)

اگه گاف دادم به حساب نادونی بذارید

یه تلسکوپ با زوم دوربین میگم حدود 100X زوم اپتیکال باشه

میخوام کهکشان راه شیری و تمام جزئیاتش رو ببینم

اون چاله چوله های ماه واضحه واضح معلوم باشه

خلاصه بگم دوربین چشمی یا تلسکوپ در این حد چند قیمته ؟

اصلا تفاوتشون رو هم اگه بنویسین ممنون میشم

تو شهری به غیر از تهران زندگی میکنم فکر نکنم اینجا تلسکوپ بفروشن شاید خیلی ها هم ندونن چی هست

لطفا اگه آدرس سایت معتبری در این زمینه دارین ممنون میشم راهنمایی کنین

خواهش میکنم خیلی برام مهمه چندین ساله که تو فکرشم اما حالا جدی تصمیم گرفتم لطف کنین و راهنمایی کنین

در ضمن حتما قابلیت عکاسی هم داشته باشه خیلی واسم مهمه

Babak
12-08-2010, 11:46
سلام

یه تلسکوپ با زوم دوربین میگم حدود 100X زوم اپتیکال باشه
مهمترین مشخصه یک تلسکوپ نه بزرگنمایی که قطر شیئی ه (دریافت کننده نور) بزرگنمایی تلسکوپ ها با تعویض چشمی ها با فاصله کانونی ها متفاوت تغییر میکنه به این شکل. فاصله کانونی شیئی به میلیمتر تقسیم بر فاصله کانونی چشمی به میلیمتر . عدد حاصل بزرگنماییه.
بزرگنمایی محدود هست به قطر شیئی . به ازای هر سانتیمتر قطر شیئی نهایتا میشه 20 برابر بزرگنمایی داشت.

میخوام کهکشان راه شیری و تمام جزئیاتش رو ببینم

اون چاله چوله های ماه واضحه واضح معلوم باشه
عوارض سطح ماه میشه گفت با همه تلسکوپ ها عالی دیده میشه.
اما منظور از تمام جزییات راه شیری چیه ؟
هیچ تلسکوپی نمیتونه هیچ ستاره ای رو (جز خورشید) به شکل قرص نشون بده.
ما توی تلسکوپ ها تصاویر رنگی از اجرام اعماق آسمان ( کهکشان سحابی و ... ) نمیبینیم . همه گی به شکب لکه های خاکستری دیده میشن.
سیارات توی تلسکوپ خیلی کوچن. پوستر هایی که از سیارات میبینید یا توسط فضاپیماهای مدارگردشون گرفته شده یا با تلسکوپ هابل.
تصویر بالا یخ نمونه خوب از توان تلسکوپ های آماتوریه برای رصد ماه و زحل. ( مجموعه تصائویری از اختفا)

تصویر پایین هم یه نمونه خوب دید تلسکوپی از کهکشان آندرومدا و دو کهکشان اقماریشه.

هر دو تصویر بالا با تلسکوپ حدود 10 اینچ گرفته شدن. ( زیر آسمانی کاملا تاریک)

شما برای خرید چند فاکتور رو باید لحاظ کنید:
-توان مالی
-آيا امکان انتقال تلسکوپ بزرگ رو دارید ؟ ( در صورتی که در منتقه ای با آلودگی نوری بالا مثل شهر های بزرگ زندگی میکنید رصد خوبی از اعماق آسمان نخواهید داشت)
-قصد چه نوع عکاسی دارید ؟ سیارات و ماه .... یا اجرام اعماق آسمان ؟ (برای عکاسی اعماق آسمان حتما به یک تلسکوپ با محور استوایی و موتور دار احتیاج دارید)

AlamtabC
13-08-2010, 20:35
ممنونم خیلی لطف کردین که پاسخ سوال من آماتور رو دادین

من میتونم حدود 500 یا 600 هزینه کنم پیشنهاد شما چیه ؟

اگه امکان داره یه کتاب خوب در این زمینه معرفی کنین

تصاویر در همین حد و حدودی که زحمتش رو کشیدین خوبه اما با 500 تومن میشه یه تلسکوپ با قابلیت عکاسی داشت؟

اگه واقعا ارزشش رو داشته باشه و خیلی متفاوت باشه تا 1 میلیون هم میتونم هزینه کنم

میخوام تصویر اجرام اعماق آسمان رو هم داشته باشم

تو شهری زندگی می کنم که اغلب هوای تمیزی داره

باور کنید من عاشق رصد کردن آسمون و اجرام آسمونیم

لطفا در مورد چگونگی خرید اینترنتی هم اگه امکان داره راهنمایی بفرمایید

ممنون

Babak
16-08-2010, 13:52
برای عکاسی به مقر های استوایی احتیاج داریم.
حداقل مقری که اجازه عکاسی منطقی بده eq3 موتور دار هست. با یه لوله 6 اینچی میشه حدود 600 تومن.

برای عکاسی به آداپتور برای اتصال دوربینتون به تلسکوپ هم احتیاج دارید که حدود 30 تومن قیمتشه.

این هم هست که 8 اینچه و پایه هم یه لول بالاتره. دو موتوره هست و برای عکاسی خیلی مناسب تر.

کمی هزینه برای باطری و آداپتور باید کنار بذارید

این میشه بیس عکاسی. عکاسی اعماق آسمان سخته و باید با حوصله باشید.

babak_deghat
17-08-2010, 23:25
سلام
من celestron 4se دارم که بورد الکتریکی پایه ی go to اش به دلیل آپدیت نا درست دیگه کار نمیکنه ، فلشش هم کردم درست نمیشه ! چی کار کنم ؟!؟

saeed_ans
19-08-2010, 03:20
سلام اگر کوتینگ اینه خراب بشه در تهران به کجا مراجعه کنم؟

Bret_Hart
20-08-2010, 17:28
سلام اگر کوتینگ اینه خراب بشه در تهران به کجا مراجعه کنم؟
زنگ بزن 118به گو انجمن نجوم ایران تلسکوپرو ازاون جا بخر

amirh20
22-08-2010, 20:55
سلام دوستان
من چیز زیادی راجع به ستاره شناسی نمیدونم و تازه میخوام شروع کنم. می خواستم بدونم دوربین دوچشمی مناسب در قیمت 200 تا 300 هزار تومان برای دیدن اجرام آسمانی و طبیعت چیه؟ آیا این پول برای خریدن یک دوربین خوب کافیه؟
لطفاً مشخصات دوربین رو هم بگین. متشکرم

Babak
22-08-2010, 23:30
سلام
بهترین گزینه دوربین دوچشمی 20 در 80 اکروماتیکه. حدود 250 تومن. این سایز متداول ترین دوربین نجومی در ایرانه. البته برای کار حتما باید روی سه پایه عکاسی نصب بشه که خب سه پایه ای هم که همچین دوربینی رو نگه داره ارزون نیست. حدود 80 تومن باید باشه حداقل.

اگه این گرون میوفته 15 در 70 هم گزینه خوبیه. حسنش اینه که برای طبیعت چندان احتیاجی به سه پایه نیست و راحت تر میشه توی دست استفاده کرد . سبک تره و کوچک تر. یه پایه حدود 50 تومن باید براش بگیری برای کار نجوم.

greena
22-08-2010, 23:42
سلام ودرود
میخواستم بدونم این تلسکوپهای صاایران چه جورین وبرای یه تازه کار علاقه مند چه مدلی و چه قیمتی خوبه ممنون؟

amirh20
23-08-2010, 18:27
شما کجا رو برای خرید دوربین پیشنهاد میکنید؟ آیا این دوربین ها تقلبی هم دارند؟

hamedsheikh
24-08-2010, 09:40
با سلام
از دوستانی که تلسکوپ شکستی لوله کوتاه اسکای واچر با پایه سمت ارتفاعی را در اختیار دارند تقاضا دارم درباره ی ویژگی های آن (مشاهده سیارات و اجرام اعماق اسمان) نظر خود ارائه کنند.

Babak
25-08-2010, 01:22
زنگ بزن 118به گو انجمن نجوم ایران تلسکوپرو ازاون جا بخر
انجمن نجوم ایران و شاخه اماتوریش تلسکوپ نمیفروشن. اگه منظورتون انجمن نجوم آماتوری ایرانه بله.
نگاه به این معرفی کالا در سایتشون نشون میده که تا چه حد ابزار هاشون ارزش بررسی داره:

پالايه(-----) مخصوص ماه وخورشيد قابل نصب بر روي چشمي تلسكو
هر کسی که کمی درباره تلسکوپ و فیل تر هاش بدونه متوجه میشه که این یعنی چی. فبلتر چشمی خورشیدی به شدت خطرنامه و ممکنه در حین رصد بشکنه و باعث کوری چشم بشه ( ب اثر دیده شدن خورشید )

سلام ودرود
میخواستم بدونم این تلسکوپهای صاایران چه جورین وبرای یه تازه کار علاقه مند چه مدلی و چه قیمتی خوبه ممنون؟

تا چند سال قبل تنها گزینه ما برای خرید با قیمت مناسب، همین صا ایران و تلسکوپ های روسی تال بود. (صا ایران خودش هم تلسکوپ هایی ساخته که بهتره درباره اونها حرفی نزنیم) اما الان و اومدن تلسکوپ های تولید چین به نظرم بهتره دور روسی ها رو خط کشید. چینی ها فناوری به روزتر ی دارن ، در تلسکوپ های بازتابی از آیینه های سهمی استفاده میکنن ( روس ها آیینه کروی دارن که خطای بالایی داره) روسی ها تقریبا دو برابر سنگیم تر از نمونه چینیش هستن. قطعات استاندارد تلسکوپ های چینی در بازار ایران به تعداد بالا موجوده ( قابل تعمیر) دقت مقر های استوایی چینی بالاتره و ... . تلسکوپ های چینی مثل سلسترون اسکای واچر و اوریون ( که همه عملا یک کارخانه مادر دارن) الان مناسب ترن.

شما کجا رو برای خرید دوربین پیشنهاد میکنید؟ آیا این دوربین ها تقلبی هم دارند؟
دوربین های روسی قدیمی ناصر خسرو . توی ناصر خسرو من کلی دوربین آمریکایی هم دیدیم که تقلبی بودن . ناصر خسرو تهران غیر از روسی ها بقیه دوربین هاش قابل اعتماد نیست. ( نمیگم تقلبین، شاید اصل باشن)
برای دو چشمی هایی مثل زاواروسکی و اشنایدر که مارک های فوق العاده ای هستن به این سایت ها رجوع کنید:

این دوربین ها البته قیمت های میلیونی دارن
برای خرید دوربین های خوب با قیمتن متعارف هم از آدرس زیر استفاده کنید . مارک ویلیام اپتیک دوربین های خیلی خوبی با قیمت های منطقی حدود 200 تا 400 هزار تومن میزنه. ت اینجا همه دوربین های طبیعت و شکار بود.
برای دوربین دوچشمی برای نجوم و رصد هم مارک نایت اسکای و سلسترون خوبن.

با سلام
از دوستانی که تلسکوپ شکستی لوله کوتاه اسکای واچر با پایه سمت ارتفاعی را در اختیار دارند تقاضا دارم درباره ی ویژگی های آن (مشاهده سیارات و اجرام اعماق اسمان) نظر خود ارائه کنند.

این تلسکوپ برای رصد کاملا مناسبه و بدلیل فاصله کانونی کوتاهش خطای رنگ بالاتری نسبت به نمونه های لوله بلند داره . میدان دید خیلی بازی داره ( در حد دوچشمی) که کار رو باهاش راحت میکنه. توان بزرگنماییش حدود 250 برابره در نهایت ( چشمی همراهش برای بزرگنمایی کم و رصد اعماق آسمان ساخته شده) تقریبا معادل یک 6 اینچ نیوتونی توان نور گیری داره. بیرون از شهر اگه مشکل خطای رنگش رو ندید بگیریم سایز مناسبی داره برای رصد اجرام اعماق آسمان . اما زمانی که میرسه به بزرگنمایی بالا برای سیارات مجموع خطا های اپتیکش بالا میره و اذیت میکنه. اگه هدف سیاره ای دارید بهتره لوله بلندش رو بگیرید. اگه نکته ای مد نظرتونه بفرمایید.

s_red_boy1
25-08-2010, 08:20
سلام عزیزان
اقا ما کو و جنگل زیاد میریم میخوام تا سقف 30 تومن یه شکاری ححالا چه تک چشمی یا دو چشمی بخرم و کوچیکتریننننننننن اندازشو میخوام بردشم مهم نیست خیلی زیاد باشه 50 متر هم کافیشه
دقت کنید کوچیکترین دو چشمی یا تک چشمی با برد 20-50 متر چا شکاری هست بهم معرفی کنید یه دنیا ممنون میشم

Babak
25-08-2010, 11:53
سلام عزیزان
اقا ما کو و جنگل زیاد میریم میخوام تا سقف 30 تومن یه شکاری ححالا چه تک چشمی یا دو چشمی بخرم و کوچیکتریننننننننن اندازشو میخوام بردشم مهم نیست خیلی زیاد باشه 50 متر هم کافیشه
دقت کنید کوچیکترین دو چشمی یا تک چشمی با برد 20-50 متر چا شکاری هست بهم معرفی کنید یه دنیا ممنون میشم

من یه دونه از همین دارم. همیشه توی کیفم همراهمه. کار راه اندازه و تو جیب جا میگیره. 10 برابر بزرگنمایی و 25 میلیمتر قطر شیئی. کمی خطای کرویت داره که زیاد مهم نیست.

توی ناصر خسرو تهران شاید بیتونید تو قیمت 30 - 40 تمون همین بزرگنمایی با قطر شیئی بالاتر پیدا کنید.
فقط یادشتون باشه کوتینگ لنز ها آبی سرمه ای سبز باشه. ( رنگ لنز)

s_red_boy1
25-08-2010, 12:48
سلام بابک جون اقا دست گلت درد نکنه اما یه سوال این بردش چقدر هست؟ 10 برابر یعنی چی؟ میتونی یه عکس بزاری کنارش همون عکس رو با 10 برابر بزرگتر شدنش بزاری ببینم یه دنیا ممنونت میشم البته عکسای مثلا 50 متر فاصله و یه سوال دیگه کوچیکتر از این چی هست؟