PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمای خرید ابزارهای نجومی: تلسکوپ, دوربین دوچشمی و ...

صفحه ها : 1 [2] 3 4 5 6

ارِژنگ
18-01-2008, 12:09
بابک جان هولوهوش 1200000 تومان بودجمه.
یکی دو سالی هست رصد می کنم اما با دوربین دو چشمی، حلا می خوام با تلسکوپ رصد کنم علاقه زیادی هم به عکاسی از سهابی ها دارم حالا کدوم تلسکوپ خوبه؟

Babak
18-01-2008, 12:38
بابک جان هولوهوش 1200000 تومان بودجمه.

من اینا رو پیشنهاد میدم .
این مناسب عکاسی نیست اما محشره برای رصد . [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
1350000 تومنه باهاش میشه از ماه و سیارات فقط عکاسی کرد . ( با وب کم )

و این برای عکاسی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
930 تومنه

اگه میتونی بودجه رو بالا ببری در حد 1800 این خیلی خوبه : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

بازم سوالی باشه در خدمتم

ارِژنگ
18-01-2008, 13:31
ممنون در ضمن سلسترون آمریکاییش گیر می آید؟ برای پسر داییم می خواهم.

ارِژنگ
18-01-2008, 19:02
بابک جان تلسکوپ مید مدل Lx200 هشت اینچی قیمتش چنده؟
و تلسکوپ مید مدل Lx90 هشت اینچی برای رصد اعماق آسمان خوبه؟
اگه امکان داره سریع تر.

ارِژنگ
18-01-2008, 19:20
تلسکوپ مید مدل lx200 هشت اینچ قیمتش چنده؟
تلسکوپ مید مدلLX90 هشت اینچ برای رصد اعماق آسمان مناسب است؟

Babak
18-01-2008, 19:21
سلسترون رو نمیدونم هست یا نه آمریکاییش .

مید باید حدود 2.5 تا 3 میلیون باشه . من مید رو پیشنهاد نمیکنم .
چون بردش راحت میسوزه و وقتی سوخت خداحافظ ردیاب . تعمیر نمیشه . خوب هم ترک نمیکنه . مید بیشتر تبلیغات هست که معرئوفش کرده ( این نوع معروف استقرار چنگالیش ) البته اپتیک خوبی داره .
اگه این اندازه پول داری گزینه های بهتری میشه پیشنهاد کرد

راستی کار با این تلسکوپ ها واقعا سخته و یه دوره آموزش اساسی لازمه . شخص مورد نطر بلده با تلسکوپ کار کنه ؟

ارِژنگ
18-01-2008, 19:23
آره بلده.
حالا چه گزینه هایی مناسب؟
البته برای رصد اعماق آسمان

Babak
18-01-2008, 19:32
عکاسی هم بکنه یا رصد ؟ یا هر دو ؟

ارِژنگ
18-01-2008, 19:34
هر دو هم عکاسی هم رصد.

Babak
18-01-2008, 19:43
jشماره آخر مجله نجوم تبلیغ تلسکوپ اشمیت کاسگرین سلسترن روی پایه eq6 هست در اندازه های 8 . 9 و 11 اینچ
قیمت ندارم . اما این بهترین گزینه ممکنه که میتونم پیشنهاد بدم . 8 اینچ باید حدود 2.5 تا 3 باشه قیمت . پایه خودش 1.5 قیمت داره .
کاسگرین ها بهترین اپتیک ها هستن .

ارِژنگ
18-01-2008, 19:45
حتی با وجود F بالایی که دارن برای رصد و عکاسی اعماق آسمان باز هم مناسب اند؟
اگر مناسب است لوازم جانبی اش چیست؟

Babak
18-01-2008, 19:55
برای عکاسی معادل ندارن. برای اعماق در عمل دوربین ها بهترین گزینه هستن .
ببینین میگیم بهترین . در واقع همه تلسکوپ ها همه کار میکنن . اما بعضی ها بهتر
شاید فقط چند جرم خیلی گسترده مشکل ساز بشن در این نوع تلسکوپ .
شکستی هایی در حد ویلیام اپتیکس میدان دید باز تری دارن . اما نمونه 13 سانتی این تلسکوپ بالای 7 میلیون قیمت داره .
توازم جانبی خاصی ندارن . یعنی هر چی به اینها بخوره به باقی تلسکوچپ ها هم میخوره . چشمی ها . ----- ها

ارِژنگ
18-01-2008, 20:00
منظورت از دوربین چیه؟
خصوصیات سلسترون هشت اینچ رو داری اگه داری برام بزار.
بابک جان لطفا سریع تر.

ارِژنگ
18-01-2008, 20:25
منظورت از دوربین چیه؟
خصوصیات سلسترون هشت اینچ رو داری اگه داری برام بزار.
بابک جان لطفا سریع تر.
من عجله دارما.
راهی هست که بشه نسبت کانونی تلسکوپ رو کم کرد با وسایل جانبی و ...؟

ارِژنگ
19-01-2008, 11:39
بابک جان منظورت رو از دوربین فهمیدم اگه می شه یک سوال دیگه هم دارمسوالم اینه:
آیا راهی هست که بشه F یا هماننسبت یا فاصله ی کانونی تلسکوپ رو پایین آورد؟ با وسایل جانبی و ...؟

ارِژنگ
19-01-2008, 11:40
بابک جان منظورت رو از دوربین فهمیدم اگه می شه یک سوال دیگه هم دارم سوالم اینه:
آیا راهی هست که بشه F یا همان نسبت یا فاصله ی کانونی تلسکوپ رو پایین آورد؟
با وسایل جانبی و ...؟

ارِژنگ
19-01-2008, 11:42
خیلی گشتم ولی پیدا نکردم.
آیا راهی هست که بشه فاصله کانونی تلسکوپ رو پایین آورد؟

Babak
19-01-2008, 12:59
بله یه اداپتور هست که تو ایران هم هست . کاهنده فاصله کانونی . اسمش رو یادم نیست . البته بگین کاهنده فاصله کانونی میفهمن . بین چشمی و بدنه نصب میشه ( مثل بارلو ) تقریبا نصف میکنه فاصله کانونی رو

ارِژنگ
19-01-2008, 13:04
بابک جان ببخشید این قدر سوال می پرسم آخه پسر داییم وسواسیه.
الان سلسترون های تو ایرن ساخت کجا هستند؟

Babak
19-01-2008, 13:11
چیزی که میدونم اینه که اکثر تولیدات سلسترون و مید در چین انجام میشه . یعنی شما در آمریکا هم که خرید کنی ساخت چین دستته

ارِژنگ
19-01-2008, 13:16
یعنی هیچ راهی نیست که امریکاییش رو پیدا کنی؟
اگه سفارش بدی چی؟
اگه چین باشه یعنی بدرد نمی خوره دیگه درسته؟
به نظر شما بهترین مارک تلسکوپ چیه؟

ارِژنگ
19-01-2008, 15:10
بازم معزرت بخاطر سوالات مکرر.
جایی رو نمی شناسی که سلسترون اصل رو بفروشند؟مثلا آسمان شب و...؟
اگه لطف کنی سریع تر ممنون می شم.

Babak
19-01-2008, 15:41
آمریکاییه . اصلی فرعی نداره . تلسکوپ آمریکاییه داره توی چین تولید میشه . کارخونه توی چینه . الان منجم آمریکایی هم داره با تلسکوپ چینی کار میکنه . تلسکوپ های خیلی خوبی هستن . برند سلسترون یا مید خودش رو با کالای ضعیف خراب نمیکنه . پس اینها تلسکوپ های خیلی خوبی هستن . کالای چینی درجه بندی کیفیت داره . اونی که شما باهاش آشنا هستی و بی کیفیته درجه سه هست . همون ها با کیفیت عالیش رو هم تولید میکنن .

بهترین مارک آستروفیزیکس از نظر من . البته خیلی قیمتشون بالاست . فکرشونو نکن . نماینده اش شرکت زروانه . ناشر مجله نجوم .
بعد از اون به نظر من همین سلسترون بهترین کیفیت رو داره . بعدش مید ( اونها که در ایران موجود هست رو میگم و میشناسم .

مارک ویلیام اپتیکس ساخت خود آمریکاست . 5 اینچش با پایه میشه 7 میلیون . البته شکستی آپو کروماتیک . تلسکوپ خوبیه برای عکاسی اما کوچیکه برای رصد اعماق آسمان

با این پول که داری یه سلسترون کاسگرین بگیر . روی پایه Eq6 یه عمر برات کار میکنه این پایه . اپتیک عالی روی پایه عالی .
البته کمی سنگین میشه این تلسکوپ .حدود 50 کیلو

ارِژنگ
19-01-2008, 15:51
کاهنده فاصله کانونی هم بهش می خوره؟ منظورم 8 یا 9 اینچش.

Babak
19-01-2008, 16:02
عزیزم قطعات جانبی تلسکوپ ها یکی دو تا استاندارد داره . 1.2 اینچ - 2 اینچ مرسوم هستن . و اینها در این استاندارد ها به هم میخورن . شما میتونی چشمی هندی رو بزاری روی تلسکوپ آمریکایی .

پس جواب شما بله میخوره .

و خوبی کالای وارد شده به ایران اینه که قطعاتش هم پیدا میشه . اگه از جایی مثل آسمان شب یا صاایران باشه .

ارِژنگ
19-01-2008, 16:08
ممنون از راهنماییات.

Ali-a-W810
23-01-2008, 09:40
سلام به دوستان

من محل کارم تو یکی از شهرستانهای مرزی هستش هوائی بسیار پاک و عالی برای رصد داره

تو خارج از شهر که میری خیلی از شبها به راحتی کهکشان راه شیری بصورت ابری پر رنگ
قابل دیدنه و تو شلوغی آسمان حتی صور فلکی همیشگی مثل دب اکبر یا ذات الکرسی رو
گم میکنی . خلاصه
نعمتیه . دیدن داره این همه عظمت . به هرحال خیلی تلاش کردم که یک تلسکوپ در حد آماتوری خوب
که قابلیت حمل و نصب سریع رو داشته باشه پیدا کنم .
ولی خب دوری از مرکز کشور و نبود امکانات مشکلیه و از اون مهمتر نبود بودجه برای خرید که باید
یه هوئی پول رو بدی .
اگه میشد جائی مطمئن که بشه خرید اقساطی رو انجام داد معرفی میکردید .

خرید تلسکوپ و بعد از اون هم به مرور تجهیزات جانبی حتی دوربین عکس برداری و.....

به هرحال ممنون میشم که راهنمائی نمائید .

متشکرم

Babak
25-01-2008, 11:24
فروش قسطی تلسکوپ اخترنمای شیراز
و تلسکوپ هایی که قسطی میدن

تلسکوپ های تال در مجموع نمره متوسط دارن . بسیار سنگین هستن و احتمالا نمیتونید تنهایی بلندشون کنید .
آیینه شون کرویه و خطای کروی آشکار دارن . و مهمتر از همه در مدل های استوایی امکان تراز کردنشون وجود نداره . نتیجتا ترک کردن ممکن نیست ( موفقیت آمیز نیست ) مگر اینکه ( باید ) زمین تراز باشه . نوع پایه مانع از رصد در مکان شیب دار میشه . قبل از ورود تلسکوپ اسکای واچر به ایران تال تلسکوپ عمومی ما بود ( بخاطر قیمت مناسب .

Mr Unknown
25-01-2008, 23:00
این تلسکوپ چطوره

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Babak
25-01-2008, 23:31
ایینه اش کوچکه با معیار های امروزی در ایران . 9 سانت
بر عکس اون چیزی که به نظر میاد کار با این تلسکوپ ها سخته . قطبی کردنشون خیلی سخت تر . باید دقیق قطبی بشن تا نتیجه مفید داشته باشن . اون وقت اگر شما تونستید خوب قطبی کنید میشه باهاش بدون اینکه جای اجرام رو بلد باشیم رصدشون کنیم . همین . کوچک بودنش هم باعث میشه چیز زیادی نبینیم .
با وجودیکه موتور داره اما ترک موفق باهاش نمیشه گرفت ( به سختی میشه ) یعنی عکاسی بلند مدت دشواره . حداکثر بزرگنمایی عملیش 180 برابره . به نظر من حیفه میشه تلسکوپ های بزرگتری گرفت .
شاید تنها مزایاش کوچک بودن و حمل راحت + جستجوی خودکار باشه .
به عنوان کسی که دو سوم عمرش یه جوری به نجوم ربط داشته میگم خدمتتون که لذت رصد اجرام سماوی در اینه که خودتون پیداشون کنین . که اون وقت دور این تلسکوپ ها رو خط میکشین .

البته اگه منظور شما از سوال کیفیت دستگاهی این تلسکوپه بگم مید جزو مار کهای معتبره جهانیه . اپتیک ها عالی . اما موتور و خصوصا چرخ دنده ها ضعیف . برد هم اگر بسوزه خداحافظ تلسکوپ

Mr Unknown
25-01-2008, 23:44
خوب پیشنهاد شما چیه؟
تو همین قیمت
این یکی چطوره؟

بازتابی بهتره یا شکستی؟
ممنون می شم یه توضیحی بدین

Babak
26-01-2008, 00:14
شما چقد پول دارین؟
چی انتظار دارین از تلسکوپتون ؟
چه کار هایی میخواین انجام بدین ؟

Mr Unknown
26-01-2008, 00:55
من یه آماتورم که تازه می خوام رصد کردن رو شروع کنم
بودجه هم تا همون 950 تومن

Babak
26-01-2008, 01:09
من
همیشه و تا جایی که بتونم همه رو تشویق به استفاده از تلسکوپ های دابسونی میکنم .
چون میشه باهاش رصد کرد
بهترین رصد های زندگیتونو . و میشه عملا باهاش کار کرد . با کمترین هزینه میشه بزرگترین ها رو خرید

من اینو پیشنهاد میدم . این نسخه ای که من برای خیلی ها پیچیدم و بار ها تست شده .10 اینچ 25 سانت آیینه
بسیار محکم ( من چند بار این رو روی پایه بلند کردم و ولش کردم . سالم موند )
سنگین و بزرگه البته . رصد باهاش خیلی آسونه . و خیلی سریع . نصبش هم بسیار ساده و سریعه .
در همین وضعیت عکس های خیلی خوبی از ماه و سیارات میشه باهاش گرفت .
بعد ها
میتونید به سادگی با خریدن یک پایه سنگین EQ6 دارای جستجوگر کامپیوتری ( goto ) این رو روش نصب کنید و یک تلسکوپ موتور دار داشته باشید . برای عکاسی اعماق آسمان

Mr Unknown
26-01-2008, 01:29
بازم ممنون
حالا از کجا این Eq6 رو باید خرید؟
قیمتش چنده؟

Babak
26-01-2008, 01:47
بازم ممنون
حالا از کجا این Eq6 رو باید خرید؟
قیمتش چنده؟

هست تو ایران . حدود 1.5 میلیون تومن . جزو پایه های خیلی خوبه . البته شما حالا حالا ها بهش احتیاج نداری . آسمان شب تهران داره

Mr Unknown
26-01-2008, 11:27
با این دابسونی می شه سطح سیارات رو خوب دید؟
اجرام اعماق آسمان رو چی؟
عکاسی هم می تون بکنم؟
پایه اش رو می تونم عوض کنم دیگه؟

Babak
26-01-2008, 12:14
دقیقا چون پایه اصلیش خیلی ارزونه و میشه عوض کرد .
عکاسی رو که گفتم خدمتتون . با همین پایه از ماه سیارت و خورشید میشه عکس عالی گرفت . برای عکس اعماق آسمان هم باید بره روی پایه موتور دار ( توضیح بدم که این نوع عکاسی واقعا سخته و تجربه بالا نیاز داره )
هر چیزی که با همه تلسکوپ ها دیده میشه با این هم میشه دید . فقط وقتی تلسکوپ بزرگتر باشه دید هم بهتر میشه .
عطارد و زهره خیلی خوب اهله اش رو میبینید . سطح مریخ مشتری و حلقه های زحل خیلی خوب تفکیک میشن . اورانوس قرص دیده میشه . نپتون نقطه .
البته شما به تعدادی تجهیزات الحاقی احتیاج دارید . یکی دوتا چشمی و ----- های سیارات و ماه و خورشید .
تلسکوپی که شما در ابتدا معرفی کزدید 180 برابر حداکثر بزرگنمایی داشت این 500 برابر

این ها نمونه عکس 10 اینچی ها

ماه و مشتری

زحل

الیته این عکس ها هم ویرایش تصویری داشتن و هم اینکه دید خوب به عوامل زیادی مثل جو پایدار هم بستگی داره .

Mr Unknown
26-01-2008, 15:07
فرق اون دابسونی با این فقط تو پایه شونه؟

این بخاطر پایه گرونتره؟
تو بقیه چیزها دابسونیه بهتره؟

Mr Unknown
26-01-2008, 17:10
لوازم جانبی چی باید بخرم؟

Babak
26-01-2008, 21:15
اونی که من گفتم 10 اینچ بود این 8 اینچ
این پایه eq5 هست اونی که من گفتم eq6. و البته جستجوگر کامپیوتری نداره .
eq6 یه سرو گردن بالاتر از اینه . اما اینی که گذاشتین هم تلسکوپ خوبیه .
لواتزک جانبی اول فوری نیست که حتما اول کار لازم باشه بخرین .
برای چشمی ها تا مدل تلسکوپ رو نگین نمیشه قطعی گغت . دو سه تا چشمی که محدوده دید کاملی رو از حداقل بزرگنمایی تا حداکثر بشما بده . ----- های سیارات + ----- ماه + ----- خورشید .

Mr Unknown
27-01-2008, 02:41
ببخشید که اینقدر سوال می کنم
کدوم جستجو گر کامپیوتری نداره؟
یعد من اول که بخرم هنوز eq6 رو ندارم.باید جدا بخرم
بعد میشه سحابی ها رو دید؟خوشه ها رو چی؟
اگه هر دو eq5 بود کدوم رو پیشنهاد می دادین؟
تلسکوپ های شکستی چطورن؟
شما شکستی ها رو پیشنهاد نمی کنید؟
ممنون

Ali-a-W810
27-01-2008, 08:43
سلام

و سلام به شما آقا بابک . ممنون از زحمتتون بابت راهنمائی خرید اقساطی
البته بگم خیلی شرایط مشکل و بازپرداخت زیادی رو به دنبال داره . انشاء الله
یک وام با سود پائین جور میکنم و خرید میکنم .

از پیگیری پیامهاتون خیلی مطالب مفیدی درخصوص خرید تلسکوپ نصیبم شد
از جمله اون نوع پیشنهادی شما که اگه واقعاً با همون قیمت باشه با توجه به تجربه
کاری جناب عالی باید یک نوع بسیار کارآمد باشه . البته من هدفم اینه که بتونم به راحتی
حملش کنم و فکر کنم این مدل خوب باشه .

مدل پیشنهادی شما 10 اینچیه که البته میتوان گفت پایه و اساس یک مجموعه ابزاری
نجومی خوب خواهد شد که به مرور میتوان تجهیزات از جمله پایه برایش تهیه کرد که موتور
جستجوگر هم داشته باشه . به این ترتیب در آینده نیازی به تعویض خود تلسکوپ نخواهد بود .

سؤال : آیا مدل 12 اینچی این رده تلسکوپ مثل 10 آن میتوان پایه اش رو عوض کرد که جستجوگر
داشته باشه یا اینکه اصلاً نیازی نداره و اینکه اصولاً تفاوت این دو در چه چیزی خواهد بود ؟؟؟
در وضوح ؟ در عمق آسمان ؟ و.... به هرحال ممنون میشم که از مطلبتون استفاده کنم .

بازم متشکرم
موفق باشید .

Babak
27-01-2008, 09:09
ببخشید که اینقدر سوال می کنم
کدوم جستجو گر کامپیوتری نداره؟
یعد من اول که بخرم هنوز eq6 رو ندارم.باید جدا بخرم
بعد میشه سحابی ها رو دید؟خوشه ها رو چی؟
اگه هر دو eq5 بود کدوم رو پیشنهاد می دادین؟
تلسکوپ های شکستی چطورن؟
شما شکستی ها رو پیشنهاد نمی کنید؟
ممنون
سلام خواهش
یه پیشنهاد شما چند صفحه قبل رو مطالعه کنید . اونجا یک سری سوالات رو جواب ددادیم با دوستان .
eq6 جستجوگر داره . بله باید جدا بخرید جدا فروخته میشه .
همه چیز رو میشه دید . شکستی ها دید واضح تری در رصد ماه و سیارت میدن . اما خطای رنگی دارن و در اندازه های بزرگ هم خیلی گرون تر هستن .
10 اینچ آینه ای حدود 500 تومن باشه شکستیش میشه حدود 5 میلیون تومن . چون ساخت لنز خیلی سخت تر از ساخت آیینه است . البته اندازه های کوچک چندان تفاوت در قیمت ندارن .
من معمولا شکستی پیشنهاد نمیدم .

درباره اینکه گفتید میشه سحابی دید سیاره دید و اینها یک توضیح ضروری .
عکس هایی که معمولا از سیارات میبینید توسط سفینه ها ( ویه جر + پایونییر + گالیله + کاسینی و ... ) تهیه شدن . هیچ تلسکوپ زمینی نمیتونه عکس هایی با دقت بالا تهیه کنه از سیارات . ( بدلیل محدودیت های جو )
عکس هایی که از سحابی ها میبینید هم توسط تلسکوپ های بزرگ با نور دهی های طولانی تهیه شده .
ما معمولا ثصویر رنگی نمیبینیم در آسمان . کهکشان ها و سحابی ها به شکل توده های کمی محو خاکستری دیده میشن .
پیشنهاد میکنم قبل از خرید تلسکوپ با تور های نجومی خارج شهر رصد رو تجربه کنید .

Babak
27-01-2008, 09:22
سلام

و سلام به شما آقا بابک . ممنون از زحمتتون بابت راهنمائی خرید اقساطی
البته بگم خیلی شرایط مشکل و بازپرداخت زیادی رو به دنبال داره . انشاء الله
یک وام با سود پائین جور میکنم و خرید میکنم .

از پیگیری پیامهاتون خیلی مطالب مفیدی درخصوص خرید تلسکوپ نصیبم شد
از جمله اون نوع پیشنهادی شما که اگه واقعاً با همون قیمت باشه با توجه به تجربه
کاری جناب عالی باید یک نوع بسیار کارآمد باشه . البته من هدفم اینه که بتونم به راحتی
حملش کنم و فکر کنم این مدل خوب باشه .

مدل پیشنهادی شما 10 اینچیه که البته میتوان گفت پایه و اساس یک مجموعه ابزاری
نجومی خوب خواهد شد که به مرور میتوان تجهیزات از جمله پایه برایش تهیه کرد که موتور
جستجوگر هم داشته باشه . به این ترتیب در آینده نیازی به تعویض خود تلسکوپ نخواهد بود .

سؤال : آیا مدل 12 اینچی این رده تلسکوپ مثل 10 آن میتوان پایه اش رو عوض کرد که جستجوگر
داشته باشه یا اینکه اصلاً نیازی نداره و اینکه اصولاً تفاوت این دو در چه چیزی خواهد بود ؟؟؟
در وضوح ؟ در عمق آسمان ؟ و.... به هرحال ممنون میشم که از مطلبتون استفاده کنم .

بازم متشکرم
موفق باشید .

سلام مجدد و خواهش میکنم عزیز .
امن خودم چند سال پیش میخواستم خرید کنم از خلاصه اون شرایط فهمیدم که اقساطی نمیدن :31:

دابسونی ها متداول ترین نوع تلسکوپ آماتوری دنیا هستن . چون کارامد هستند . مدل 12 ندیدم از اینها . اگه منظورتون 12 اینچ بدنه بازه ؟ اونها قابل نصب روی پایه نیستن . شنیدم که مارک دیسکاوری 12 اینچ وارد شده بدنه بسته . اما نمیدونم که پایه EQ6 میتونه تحملش کنه یا نه .

جستجو گر ( goto )البته بحثی جدا داره از موتور دار .
گوتو برنامه و امکاناتی که تلسکوپ فهرست اجرام رو در خودش داره و با درخواست کاربر ( در صورت قطبی شدن دقیق تلسکوپ ) بشکل خودکار تلسکوپ رو به سمت جرم مورد نظر هدایت میکنه . شما به سیستم وارد میکنید مریخ ، چند لحظه بعد مریخ در دید تلسکوپ شماست .
اما موتور و سیستم پایه استوایی باعث میشه شما بتونید حرکت زمین ( که خودش باعث حرکت کره آسمان میشه ) رو خنثی کنید .
در حالت عادی و خصوصا در بزرگنمایی بالا بعد از چند لحظه جرمی که شما در میدان دید دارید بر اثر حرکت زمین از دید خارج میشه و شما باید مجدادا تلسکوپ رو تنظیم کنید . موتور به این حرکت غلبه میکنه و تصویر مدت ها در میدان دید میمونه . بسیار مناسب برای رصد سیارات و واجب برای عکاسی اعماق آسمان
اما
اکثر کهکشانها و سحابی ها گسترده هستند . و نیازی به بزرگنمایی بالا ندارن . ( حتی شما گاهی به کمترین بزرگنمایی نیاز دازید براشون .) نتیجتا بدون مشکل برای چند دقیهقه سوژه در میدان دید باقی میمونه بدون موتور .

Ali-a-W810
27-01-2008, 09:35
سلام مجدد

ممنون از راهنمائی

مدل 12 اینچی رو توی همون آسمان شب مشخصاتش رو داده که حدوداً دوبرابر
قیمت این 10 اینچیه همون بدنه باز که فرمودید .

خب این مدل 10 اینچی آیا موتور و سیستم پایه استوایی داره یا باید براش خرید کرد
چون تو جدول مشخصات مطرح نکرده
ضمناً برای خرید ، به کدوم آدرس میشه مراجعه کرد که حتماً هم در تهرانه نه جاهای دیگه .

راستی عکسهائی که پیوست فرموده بودید واقعاً با این نوع تلسکوپ قابل رؤیته و میشه عکس گرفت ؟؟؟
از مشتری ، زحل سطح ماه با این وضوح ؟؟؟!!!!

متشکرم

Babak
27-01-2008, 09:49
این 10 اینچی روی پایه دابسونیه ( واسه همین شده اسمش ) یه پایه ساده اما محکم و بدون لرزش که جان دابسون کبیر اختراعش کرد و تکون داد نجوم آماتوری رو با این اختراع .
همین جوری تلسکوپ عالیه . اگر روزی خواستید عکاسی کنید باید پایه بخرید براش که حدود 1.5 میلیون قیمت داره . البته عکاسی از ماه و سیارات همین جوری هم میشه .
برای خرید همه فروشندگانی که من میشناسم پستی هم کار میکنن از جمله آسمان شب که تی پاکس میکنه اپتیکتون رو . فروشکاه آسمان شب اول میرداماد پاساژ پایتخته .

حتی با وضوح بیشتر به شرط داشتن جو پایدار .

Ali-a-W810
27-01-2008, 10:05
من هم باید بگم که عذر از سؤالهای زیادی

این تلسکوپ دارای پایه چوبی هستش پس بدون موتور و سیستم پایه استوائی
با توجه به حرکت زمین پس باید دائماً دنبال سوژه حرکت کنی و مسلماً عکاسی ممکن نیست
ولی برای رصد یا بهتر بگم شروع اون
1 - آیا این سیستم استوائی لزوم داره ؟ ( قیمت 1.5 میلیونی ) یا بعدها هم میشه تهیه کرد .

از طرفی ، وضوح بیشتر فرمودید پس توانائی بالائی رو ازش میشه انتظار داشت .
فقط باید به مرور اونو تجهیز کرد .

ممنون

Babak
27-01-2008, 10:21
خواهش.
نه لزومی نداره . خود من که موتور دارم معمولا استفاده نمیکنم . لزومش فقط برای عکاسی بلند مدت هست .
این نوع استقرار بهش میگن سمت ارتفاعی . که امکان تعقیب اجرام یا اتصال موتور رو نمیده .
شما حالا حالا ها به پایه ای کیو سیکس احتیاج پیدا نمیکنید .

بله 10 اینچ لسکوپ قدرتمندیه .

Ali-a-W810
27-01-2008, 10:31
خواهش.
نه لزومی نداره . خود من که موتور دارم معمولا استفاده نمیکنم . لزومش فقط برای عکاسی بلند مدت هست .
این نوع استقرار بهش میگن سمت ارتفاعی . که امکان تعقیب اجرام یا اتصال موتور رو نمیده .
شما حالا حالا ها به پایه ای کیو سیکس احتیاج پیدا نمیکنید .

بله 10 اینچ لسکوپ قدرتمندیه .

ممنون و متشکرم

Mr Unknown
27-01-2008, 15:33
خیلی ممنون
به عنوان اخرین سوال
اگه دابسونی رو با یه پایه ی eq6 بگیرم بهتره یا اینو

Babak
27-01-2008, 21:45
همونه عزیز فقط رنگش فرق داره کمی هم فاصله کانونیش فکر میکنم کمتر باشه دقیق ندیدم که باز بهتره کمی لوله کوتاه تر مبشه .

spica
20-03-2008, 18:53
می گن اگه بخوایم بصورت اینترنتی دوربین یا تلسکوپ سفارش بدیم خیلی طول می کشه تا به دستمون برسه.درسته؟

Babak
21-03-2008, 08:42
به چه شرکتی ؟ و به کدوم شهر ؟
صا ایران رو خبر ندارم . اختر نما شیراز فکر میکنم 1 هفته و آسمان شب تهران حدود 24 تا 48 ساعت بسته به مکان شما ( اگه خارج از تهران باشید )

m_maj2004
21-03-2008, 21:57
سلام دوستان
من یک دوربین 2 چشمی خوب برای رسد آسمان می خوام البته قیمت تا 80 تومن
ده ما خیلی آسمون صافی داره یک شب 3 تا جسم نا شناس دیدم که خیلی توجه من رو به خودش جلب کرده برای همین چون اونجا خیلی صاف هست می خوام با دوربین دو چشمی رسد کنم
راستی چطور میشه با این دوربین ها یک عکس هم تهیه کرد البته با دوربین عکاسی.

Babak
21-03-2008, 22:40
من 15 در 70 صا ایران رو پیشنهاد میکنم . قیمتش همین حدوده

با دوربین دوچشمی تقریبا میتونم بگم نمیشه عکس گرفت .

یه تلسکوپ داره آسمان شب تهران 6 سانتی قطر شیئی . که بزرگنمایی متغیر 30 تا 60 داره و میشه باهاش عکس هم گرفت . ( د.ربین بهش وصل میشه ) یه پایه رو میزی هم داره . حدود 60 - 70 قیمت
فکر کنم برای کار شما این مناسب باشه .

Mr.Lover
21-04-2008, 16:51
سلام
مدتی هست که دنبال یک تلسکوپ می گردم البته قبلاً از دوربین تک چشمی 50*20 استفاده کردم.
یک نوع تلسکوپ با مشخصات زیر پیدا کردم، نظر اساتید در این مورد چیه؟
مشخصات:
مدل70076
انعکاسی
فاصله کانونی700
بزرگنمایی525X
دارای سه عدد چشمی 4 و12.5 و 20 mm- بارلو 3 برابر- 1.5Erecting Eyepeice برابر - دو عدد ----- مخصوص رصد ماه - پایه اصلی فلزی و سه پایه آلومینیوم - قطب نما - کیف ضد ضربه مخصوص ،جهت حمل ونقل - دفترچه راهنمائی فارسی
قیمت89000 تومان

اگر دوستان نظر دیگه ای دارند در همین محدوده قیمت لطفاً دریغ نفرمایند.
ممنون

مرتضی nvcd
21-04-2008, 17:07
سلام دوست عزیز ...

یکی از مشخصه های اصلی تلسکوپ دهانه اونه ... دهانه این تلسکوپ چنده؟

بعد هم اینکه به تبلیغات در مورد بزرگنمایی زیاد توجه نکن ... عملا هر تلسکوپ بیشتر از 50 برابر به ازای هر اینچ قطر دهانه (2.5سانتیمتر ) نمی تونه کارایی داشته باشه ... بیشتر از این مقدار تصویر رو کدر و قدرت تفکیک رو کم می کنه ...

چشمی های تقریبا خوبی رو می ده ...البته اگه از شیشه ای بودن ان اطمینان داری ... وگرنه چشمی های پلاستیکی که که از نظر شکل ظاهری با چشمی شیشه ای تفاوتی نداره ... ولی با یه بار پاک کردن خش هایی می گیره که کل چشمی رو از کار می ندازه ...بدرد نمی خوره ...

پایه رو حتما قبل از خرید امتحان کن ... مطمئن بشو که استقرارش کاملا محکمه و لغزش نداره ...

از نظر قیمیت اگه از شرکت خوبی باشه و تمام موارد بالا رو رعایت کرده باشه ... به نظر من قیمت خوبیه ...

پیشنهاد های دیگه رو هم می تونی از فروشگاه اسمان شب دیدن کنی ...

اگه سوالی داری حتما بپرس

ممنون

مرتضی

Mr.Lover
21-04-2008, 17:49
سلام
خیلی ممنون و سپاس گزارم از راهنمایی شما (مرتضی nvcd)
اما جایی من در مورد همین نوع تلسکوپ مورد بحث شنیدم که تا 525x بزرگ نمایی داره!

Objective Lens Diameter: 76mm

Babak
22-04-2008, 07:47
ظاهرا اين تلسکوپ مارکش کامار
هرگز گزارش رصد درست و حسابي يا يک عکس مناسب گرفته شده با اين تلسکوپ ها نديدم
اگر محدو.ديت بودجه داريد ميتونيد از مارک تال يا اسکاي واچر استفاده کنيد که تست خودشون رو پس دادن .
جدا از اينکه از مارک کامار پشتيباني قطعات نميشه در ايران .
کامار رو ميشه توليد کننده اسباب بازي هاي علمي دونست
دربازه بزرگنمايي هم اونچه ميبينيد يه تبليغ و ديگر هيچ . شرکتي که چنين دروغي رو براي تبليغ کالاش عنوان ميکنه نبايد بهش اطمينان کرد .
براي هر اينچ قطر هم.نطور که همکار محترم انجمن گفتن امکان داشتن بزرگنمايي بيشتر از 50 برابر نيست . حالا تلسکوپ آمريکايي هم باشه همينه فرقي نميکنه . اين يه قانونه .

يه نکته ديگه : تلسکوپي که با قيمت پايين کلي امکاناتن ( چشمي و فيل تر و ... ) داره معنيش اينه که براي بدنه + پايه + آينه که مهم هستن کم خرج کرده . يعني باز هم يک ابزار عامه پسند و بازاري توليد کرده .

مرتضی nvcd
22-04-2008, 10:10
يه نکته ديگه : تلسکوپي که با قيمت پايين کلي امکاناتن ( چشمي و فيل تر و ... ) داره معنيش اينه که براي بدنه + پايه + آينه که مهم هستن کم خرج کرده . يعني باز هم يک ابزار عامه پسند و بازاري توليد کرده .

با اجازه بابک جان عزیز ...

دقیقا با این جمله شما موافقم ...

Mr.Lover عزیز اینا رو از طرف کسی (بابک جان) داری می شنوی که هم سابقه و هم تجربه کافی در مورد تلسکوپ دارن ...

منم هم تجربه رصد با تلسکوپ اسکای واچر رو داشتم ... می شه گفت در حد تلسکوپ های عالی ایرانه ... پس شما در انتخابتون بیشتر دقت کنید ...

با تشکر فراوان از بابک جان

و دوست عزیزم

مرتضی

Mr.Lover
22-04-2008, 14:29
سلام
با تـــشکر فراوان از جناب "Babak" و "مرتضی nvcd" عزیز بابت راهنمایی های ارزشمندشان.
ولی با اجازه شما درخواستی داشتم ، چطوری می تونم در مورد انواع تلسکوپ و تا حدودی هم در مورد نجوم (آماتوری) اطلاعات کافی بدست بیارم؟

ممنون

مرتضی nvcd
22-04-2008, 16:23
ولی با اجازه شما درخواستی داشتم ، چطوری می تونم در مورد انواع تلسکوپ و تا حدودی هم در مورد نجوم (آماتوری) اطلاعات کافی بدست بیارم؟

ممنون

خواهش می کنم دوست من ...

در مورد انواع مارک تلسکوپ ... و قیمت های اون ... فروشگاه اسمان شب بهترین جا ست ... البته چند ادرس اینترنتی دیگه هم هست که به زودی برات می زارم

اما در مورد نجوم اماتوری ... باید بگم که خود نجوم اماتوری بحث بسیار گسترده ایه ...

اولا ما باید بدونیم شما در سطحی اطلاعات دارید؟... بعد اینکه تو کدوم قسمت نجوم می خواید بیشتر بدونید ؟

انجمن نجوم خودمون مطالب زیادی در مورد نجوم اماتوری داره ... که با سرچ کردن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]_forumsearch)می تونید به دنبال مطلب

خودتون بگردید ...

اگه منابع , کتاب , یا هر سوال دیگه ای در این مورد دارید ... بهتره تو تالار اصلی انجمن نجوم و اختر شناسی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])... تاپیک جدید بزنید ... و اونجا سوالاتون رو مطرح کنید ...

تا دوستان بهتر بتونن کمکتون کنند ...

ممنون

مرتضی

جوراب
23-04-2008, 13:07
سلام
راجع به تلسکوپ های Skyview اطلاعات می خواستم.
چه فرقی با Skywatcher داره؟ (از نظر کیفیت و قیمت)

hypercube
17-05-2008, 23:10
با سلام

تلسکوپ شخصی من tal120 روسی هست که حدود 3 سال پیش اون رو خریدم.
اما برای رصد در شهر کاربرد چندانی نداره.
من هم ÷یشنهادم این هست که برای شروع از یک دوربین دوچشمی خریداری کنید.

saeidmoldb
19-05-2008, 15:07
salam

تلسکوپ 10 اینچ دابسونی پایه داره یا نه ؟
تلسکوپ دابسونی 10 اینچی اسکی واچر بهتره یا tal 150 p ؟
من یه تلسکوپ می خوام بخرم که از خونمون که تو مشهده منظومه ها و کهکشان ها رو ببینم

saeidmoldb
19-05-2008, 15:59
تلسکوپ دابسونی 10 اینچی یا 8 اینچی (مارکشو نمی دونم) بهتره یا tal 150 p ؟ (اگه چیز بهتری هم هست بگین)
بیشتر می خواستم قمرها و ستاره ها و ماه و مشتری و مریخ و زحل و منظومه ها و ................ رو ببینم.

راستی این دو مدلی که گفتم پایه و کیف هم دارن
لوازم جانبی بدرد بخور اگه هست اونا رو هم بگین تا برای اوناهم یه فکری بردارم .

من برای اولین بارمه که می خوام تلسکوپ بگیرم و خونمونم تو مشهده و روش استفاده از تلسکوپ رو هم بلد نیستم . حالا سوالم اینه که برای اولین بار میتونم از تلسکوپ استفاده کنم یعنی نصبش کنم و ازش استفاده کنم (بیشتر آدمام دوربین دو چشمی پیشنهاد کردن و من اصلا و ابدا ازش خوشم نمی یاد و فقط تلسکوپ می خوام) .

عکس برداری با تلسکوپ چجوریه ؟ سخته - آسونه - لذت بخشه و ................
اگه لذت بخشه اگه بشه با تلسکوپ عکس گرفت بد نیست تلسکوبش این قابلیت رو داشته باشه وگر نه نداشته باشه .

وقتی تلسکوپ به کامپوتر وصل میشه باهاش چه کارایی می شه کرد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

این بود همه چیزایی که می خواستم
ببخشید سرتونو یدرد آوردم .

با تشکر سعید

Babak
19-05-2008, 19:39
salam

تلسکوپ 10 اینچ دابسونی پایه داره یا نه ؟
تلسکوپ دابسونی 10 اینچی اسکی واچر بهتره یا tal 150 p ؟
من یه تلسکوپ می خوام بخرم که از خونمون که تو مشهده منظومه ها و کهکشان ها رو ببینم

تلسکوپ دابسونی 10 اینچی یا 8 اینچی (مارکشو نمی دونم) بهتره یا tal 150 p ؟ (اگه چیز بهتری هم هست بگین)
بیشتر می خواستم قمرها و ستاره ها و ماه و مشتری و مریخ و زحل و منظومه ها و ................ رو ببینم.
من تا 000/700 هزار تومن پول دارم
راستی این دو مدلی که گفتم پایه و کیف هم دارن
لوازم جانبی بدرد بخور اگه هست اونا رو هم بگین تا برای اوناهم یه فکری بردارم .

من برای اولین بارمه که می خوام تلسکوپ بگیرم و خونمونم تو مشهده و روش استفاده از تلسکوپ رو هم بلد نیستم . حالا سوالم اینه که برای اولین بار میتونم از تلسکوپ استفاده کنم یعنی نصبش کنم و ازش استفاده کنم (بیشتر آدمام دوربین دو چشمی پیشنهاد کردن و من اصلا و ابدا ازش خوشم نمی یاد و فقط تلسکوپ می خوام) .

عکس برداری با تلسکوپ چجوریه ؟ سخته - آسونه - لذت بخشه و ................
اگه لذت بخشه اگه بشه با تلسکوپ عکس گرفت بد نیست تلسکوبش این قابلیت رو داشته باشه وگر نه نداشته باشه .

وقتی تلسکوپ به کامپوتر وصل میشه باهاش چه کارایی می شه کرد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

این بود همه چیزایی که می خواستم
ببخشید سرتونو یدرد آوردم .

با تشکر سعید

سلام
دابسونی اشاره به پایه تلسکوپه . اختراع جان دابسون که دنیای نجوم آماتوری رو متحول و دست یابی به تلسکوپ های بزرگ رو برای آماتور ها ممکن کرد .

پایه هایی بسیار ساده و ارزان اما بسیار دقیق و سریع و البته بدون لرزش . ( در کلاس آموزشی اشتفان زایپ منجم آلمانی مهمترین ابزار کار یک عکاس نجومی رو این 3 مورد میدونست . 1 : پایه خوب . 2 : پایه خوب . 3 : پایه خوب . اگر کار کنید با ابزار میفهمید که تلسکوپ هابل هم با یک استقرار بد به یک اسباب بازی تزیینی تبدیل میشه .

من تال رو پیشنهاد نمیکنم . اسکای واچر با سطح بود جه های متعارف بهترین گزینه است .
با دابسونی 10 اینچ میتونید تصویر مناسبی حتی در شهر داشته باشید .

میتونید قمر سیارات مشتری و زحل رو ببینید . همه سیارات + کلی کهکشان و سحابی و خوشه و ... . ستاره ها حتی در تلسکوپ هابل هم نقطه دیده میشن .
دابسونی 10 اینچ بهترین انتخاب شماست با این بودجه . بعد ها میتونید یه ژایه سنگین براش بگیرید که موتور داشته باشه برای عکاسی بلند مدت . ( حدود 1.5 میلیون قیمت داره پایه مناسب )
تلسکوژ اسکای واچر کیف همراه نداره اما جداگانه هست میتونید بخرید . لوازم جانبی لازم : قیلتر ماه و خورشید ( قیلتر ماه رو اگه اهل ابتکار باشید میتونید خودتون بسازید ) چشمی هایی برای بزرگنمایی حداکثری و حداقلی .
لوازم جانبی رده دوم اهمیت . قیلتر سیارات و قیلتر سحابی . کالیمیتور ( هم خط کننده ) . مبدل های عکاسی

برای اولین بار کمی سخته . خصوصا هدف گیری ( اصل کار یعنی پیدا کردن جرم در میدان دید ) . اما اگه کمی صبور باشید میتونید . دابسونی ها ساده هستن .

عکس برداری سخته . من هر کی رو میبینم میخواد تلسکوپ بخره میگه برای عکاسی میخواد . اما عکاس نجومی کم میبینم . با دابسونی میتونید از ماه خورشید و سیارات عکاسی کنید . اما اجرام اعماق آسمان احتیاج به پایه های استوایی مجهز به موتوز دارن .

تلسکوپ های گو تو ( goto ) به کامپیوتر وصل میشن . بعد از هم محور مردن تلسکوپ با محور زمین ( کار راحتی نیست ) روی نقشه کامپیوتر جای هر جرمی رو مشخص کنید تلسکوپ خودکار به اون سمت میره . شما فقط نگاه میکنید . به نظر من یک ابزار صرفا فانتزیه .

شما با پولتون دو تا گزینه دارید .
یک تلسکوپ کوچک با همه جور امکانات ( غیر قابل ارتقا )
یک تلسکوپ بزرگ ( دابسونی 10 ) با امکانات حاشیه ای کم که بعد ها قابل افزایشه به راحتی ( با پول )
و
اکثر منجم های آماتور دنیا از دابسونی ها استفاده میکنند .

saeidmoldb
19-05-2008, 22:24
آقا بابک بابت توضیه دستت درد نکنه .
من همین دابسونی 10 اینچی رو پسندیدم .
این ----- خورشید و سحابی و ماه و .......... به چه دردی می خوره ؟ مگه نمی شه با تلسکوپ سطح ماه رو همینجوری ببینی ؟

این فیلترا و چشمی ها سر جمع چند می شه ؟؟؟؟؟؟؟؟ (هیچکدوم از اینا روی خود تلسکوپ نیست !!!!!!!!!!!)
منظور از دکلانشور - بارلو 2X - چپقی چیه ؟ کدومش بدرد من می خوره ؟

همه این لوازم جانبی به همه تلسکوپا می خوره یا باید مخصوص دابسونی 10 اینچی بخرم ؟

درباره نصبش و ........ برام توضیح ندادی ؟‌تو مشهد جایی بلدی که یادم بدن ؟

saeidmoldb
19-05-2008, 22:28
از کدوم فروشگاه خرید کنم ؟

saeidmoldb
19-05-2008, 22:51
راستی بابک جان تلسکوپ خودت چیه ؟ زش راضی هستی ؟

من تا حالا فکر می کردم با دابسونی ها نمی شه عکس گرفت !!!!!!!!!!!!

Babak
20-05-2008, 08:00
ماه تو این تلسکوپ ها خیلی پر نوره . در حدی که چشم درد میگیره . باید نورش کم شه . میتونید با یه نگاتیو خودتون بسازید قیلترش رو .
خورشید فقط قیلتر مخصوص میخواد . مایلار .
قیلتر سحابی ، اجرام اعماق رو مشخص تر میکنه . از زمینه آسمان جدا میکنه و کنتراست رو بالا میبره .
قیلتر سیارات هم کنتراست رو بالا میبره . عوارض سطح بهتر دیده میشن .

دکلانشور مال تلسکوپ نیست ماله دوربین عکاسی . دکمه شاتر که با یک سیم به دوربین وصل میشه . لازم برای عکاسی نجومی .
بارلو بزرگنمایی رو با عدد روش بالا میبره . لارلو 2 برابر بزرگنمایی رو دو برابر میکنه . میتونید به جاش از چشمی کوچک تر استفاده کنید . بارلو کیفیت تصویر رو پاتیین میاره ÷یشنهاد نمیکنم .
چپقی یه منشوره که قبل از چشمی نسب میشه و جهت دید ( قرار گرفت سر ) رو عوض میکنه . باعث رصد راحت تر میشه . چندان مورد نیاز نیست .
هچکودوم اینها ضروری نیستن .
به همه تلسکوپ های استاندارد میخورن . از جمله همه تلسکوپ های اسکای واچر
نصب اولین بارش کار متخصصه . اما بعد خیلی ساده است . فقط باید لوله رو بزاری روی پایه همین .
آسمان شب تهران میفزوشه . مشهد نمایندگی داره تا جایی که یادمه .

من دو تا تلسکوپ دارم . یه 6 اینچ موتور دار اسکای واچر
یه ماکستوف 102 میلیمتر
راضا هستم . اما اگه الان و با دید امروز میخواستم بخرم یه داب 10 تا 12 میگرفتم .

saeidmoldb
20-05-2008, 20:20
یه خبر تازه دارم :
قیمت دابسونی 20٪ افزایش یافته و فروشگاه آسمان شب الان داره با 10٪ تخفیف میده.

saeidmoldb
20-05-2008, 23:20
فرقه چپقی 90 درجه با 45 درجه چیه ؟ کدومش بهتره ؟

این نرم افزارا بدرد من می خورن ؟ Starry Night Pro 6 SkyMap 10.0

کدوم ----- خورشید رو بگیرم ؟
نوع ----- قیمت (تومان)[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ( مايلار ) در اندازه A4
75000[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ( مايلار ) در اندازه 15×21 سانتي متر
38000
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ( مایلار ) در اندازه 15×10.5 سانتی متر
18000
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ( مایلار ) در اندازه 7.5 ×10.5 سانتی متر
10000

----- ماه هم مثل ----- خورشید یا فرق داره ؟

Babak
21-05-2008, 07:03
آقا بابک دستت درد نکنه مر30
من حوصله درست کردن ----- ندارم اگه اینا رو بخرم بسه ؟
یه فیلترماه ---- یه ----- خورشید ----- ----- آلودگی نوری پهن باند 25/1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] )
و یک چپقی بخرم .

بله . فقلتر آلودگی نوری تو شهر به کارت میاد خیلی . چپقی اضافه است

فرقه چپقی 90 درجه با 45 درجه چیه ؟ کدومش بهتره ؟

این نرم افزارا بدرد من می خورن ؟ Starry Night Pro 6 SkyMap 10.0

کدوم ----- خورشید رو بگیرم ؟
نوع ----- قیمت (تومان)[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ( مايلار ) در اندازه A4
75000[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ( مايلار ) در اندازه 15×21 سانتي متر
38000
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ( مایلار ) در اندازه 15×10.5 سانتی متر
18000
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ( مایلار ) در اندازه 7.5 ×10.5 سانتی متر
10000

----- ماه هم مثل ----- خورشید یا فرق داره ؟

فرق چپقی ها در جهتشونه . فعلا پیشنهاد میکنم نخریش .
مایلار در کوچکترین اندازه . 5 *5 اگر دادن خوبه .
قیلتر ماه صرفا نور رو کم میکنه و جلوی چشمی نصب میشه .
قیلتر خورشید علاوه بر کم کردن نور خورشید جلوی نور ماورا بنفش و مادون قروز زو هم میگیره .و مقابل شیئی نصب میشه .

saeidmoldb
21-05-2008, 12:06
mer30
ولی درباره نرم افزار Starry Night Pro 6 و SkyMap 10.0 چیزی نگفتی ‌؟
این قیلتر خورشید مایلار 5*5 رو کجا داره ؟

saeidmoldb
21-05-2008, 13:03
این قیلتر آلودگی نوری پهن باند 25/1 : پهناش خوبه ؟ به "10 وصل میشه ؟
این قیلتر کار ----- سحابی‌ها، کهکشان‌ها و خوشه‌ها رو هم انجام می ده ؟ (نمی خواد قیلتر سحابی‌ها، کهکشان‌ها و خوشه‌ها رو بخرم )
این ----- خورشید شکلش مثل همین ----- آلودگی ؟ 5*5 کوچیک نیست ؟ مخصوص "10 هستش ؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
من تا 000/900 تومن پول دارم میتونم همه فیلترا رو بخرم ؟

Babak
21-05-2008, 21:42
به هر دو نرم افزار احتیاج ژیدا میکنی . همین دو تا برای نمای کلی آسمان و اگر رصد گر دقیق ماه باشی Virtual Moon Atlas
استاری نمای بهتری بهت میده و خوب آپ دیت میشه . اما فهرست ستارگانش شدید ناقصه . زمانی که میخوای یه سیارک رو رصد کنی احتیاج به نقشه دقیق ستاره ای منطقه داری . اسکای مپ این کار رو برات انجام میده .

نه قیلتر سحابی کارش فرق داره کنتراست رو در اجرام اعماق آسمان بالا میبره . فرضا بازو های کهکشان ها رو بهتر تشخیص میدی . این قیلتر ها روی چشمی نصب میشن . 10 اینچ ها دو استاندارد چشمی رو ساپورت میکنن. 1.25 و 2 اینچ . پیش فرض روش 1.25 داره که همین کافیه . قیلتر رو برای همین سایز بگیر . 2 اینچ رو هر تلسکوپی ساپورت نمیکنه .
امروز آمار مایلار رو گرفتم . ظاهرا دیگه به هر سایزی نمیفروشن . هر تلسکوپ با سایز خودش داره . برای دستگاه خودت باید بگیری .
نه قیلتر ها همه جز خورشید کوچک هستن و زیر چشمی نصب میشن . قطرشون حدود 2 تا 3 سانته . مایلار روی دهانه ورودی نصب میشه و هم قطر دهانه تلسکوپه . برای شما حدود 25 سانت .
با پولت میتونی مه رو بخری .
اولویت جانبی ها
1 : چشمی برای حداقل و حداکثر بزرگنمایی
2 : قیلتر ماه و خورشید
3 : قیلتر آلودگی نوری
4 : کا لی میتور ( هم خط کننده )
5 : باقی قیلتر ها

rosemaryam
22-05-2008, 08:47
لطفا یه تلسکوپ خوب و مقاوم که بشه باهاش از آسمون لذت برد و تا حدودی هم کارهای تحقیقاتی کرد، معرفی کنید. تا سقف 330هزار تومن

Babak
22-05-2008, 11:20
اسكاي واچر دابسوني 6 اينچ
و
اسكاي واچر استوايي موتور دار 5 اينچ

هر دوش خوبه و ميشه كار جدي باهاشون كرد
حدود 350 تومن

saeidmoldb
22-05-2008, 11:41
بابک جان راهنماییات عالیه ممنون :11:

بابک جان اگه اینا رو بطور کامل:42: برام توضیح بدی ممنون می شم / دیگه تموم شه بره پی کارش

من با یه فروشنده صحبت کردم گفت ست کامل قیلترا برای "10 57000 تومن . اینو بگیرم خوبه؟
بعد این هم خط کننده و چشمی برای حداقل و حداکثر بزرگنمایی چه مارکیش عالیه بگیرم (مگه رو خود تلسکوپ چشمی نیست) ؟

قیلتر کاهش دهنده رنگ بنفش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) رو بخرم ؟

قطبی کردن -دوربین قطبی کننده - کیت تلسکوپ - کیت تراش آینه تلسکوپ - کوتینگ آینه تلسکوپ - لوله -
كمربند لوله - اینه اصلی و ثانویه - هلدر منشور - هلدر آینه -
فوكوسر چشمي چیه ؟:45:

:exclamati آپارتمان ما 5 طبقه بعد خونه خودومن طبقه اول و آسانسور نداره . اگه من این تلسکوپ رو هی پشت بوم ببرم و بیارم پایین طبیعتا هی تکون می خوره . این تلسمکوپ تو این حمل و نقل خراب نمی شه (آینه و ... تکون نمی خوره) ؟ :exclamati

saeidmoldb
22-05-2008, 11:57
راستی کتاب و نقشه Cd و Dvd و مرم افزار چی خوبه ؟

Babak
22-05-2008, 12:34
ست كامل قيلتر فكر ميكنم ماله سياراته . نظري ندارم . بسته به كاربرد خودته . سه با چهارتاست در رنگ هاي مختلف

رو خود تلسكوپ ها دو تا چشمي هست 10 و 25
اينا ميانه رو بهت ميدن و البته پر كاربرد ترين ها هستن . اما نهايت رو بهت نميدن .
هم خط كننده ( كاليميتور ) براي زماني كه آيينه ها از هم خطي در ميان ( پيش مياد در تلسكوپ هاي ايينه اي ) البته كار راحتي نيست اگر به فروشنده دسترسي محلي داريد بهتره نخريد و كار رو بخودش واگزار كنيد .

كاهش دهنده بنفش ماله تلسكوپ هاي شكستيه كه خطاي رنگ دارن . اصلا به كار بازتابي ها نمياد.

تلسكوپ هاي با پايه ( استقرار ) استوايي براي اينكه حركت آسمان رو ( در واقع حركت زمين ) خنثي كنن بايد قطبي بشن . دابسوني اينجوري نيست . دوربينش هم دقت كار رو بالا ميبره .
كيت تشكيل شده از دو تا شيشه و پودر هاي تراش . پيشه ها رو ميتراشيد ميشن ايينه باهاش تلسكوپ ميسازين .
كوتينگ : روي شيشه نقره يا المينيوم اندود ميشه تا ايينه بشه .
لوله همون بدنه تلسكوپه . كمربند لوله دو تا حلقه است كه لوله رو وري پايه نگه ميداره .
آيينه اصلي ايينه مقعر و بزرگ ته لوله است. دربافت كننده اول نور . نور رو كانوني ميكنه و ميفرسته جلوي تلسكوپ به يه ايينه كوچك تخت كه با زاويه 45 درجه قرار گرفته وسط لوله . اين ايينه هم نور رو به چشمي ميرسونه .
ايينه ها بايد قابل تنظيم باشن . اون سيستم تنظيم رو بهش ميكن هولدر . ( نگهدارنده )
چشمي براي دادن تصوير مناسب بايد جلو عقب بره . ابزاري كه جلو عقب ميبره ميشه فوكوسر .

ممكنه از هم خطي در بياد تو حمل و نقل . با كالي ميتور ميتوني تنظيم كني .
( دلايل خارج شدن از همخطي ايينه ها : ضربه + حمل و نقل + تغيير اب و هوا و انبساط و انقباض + همينجوري الكي الكي )
نميتوئني هميشه تو پشت بون نگهش داري ؟ يه چادر بگيري بزاري توش ؟ سنگينه 10 اينچ .

كتاب : اسكاي اطلس 2000 كه فارسي هم شده .
نقشه استاري نايت + اسكاي مپ

saeidmoldb
22-05-2008, 13:27
بابک جان ممنون عالی بود

saeidmoldb
22-05-2008, 13:35
به جز خارج شدن از همخطي ايينه ها دلیل دیگه هست که تلسکوپ خراب شه ؟
اگه از هم خطی در بیان تلسکوپ تصاویر رو خراب نشون می ده ؟؟

این هم خط كننده ( كاليميتور ) و قیلتر سحابی و خوشه ها و ... رو کدوم فروشگاه داره ؟ من از ایران اپتیک پرسیدم گفتن تو مشهد نمایندگی ندارن این آسمان شب هم که گرون میده .

Babak
22-05-2008, 13:53
خرابي ها :
آب بخوره به ايينه ها . بشكنه تلسكوپ . كوتينگ ايينه پاك بشه . كوتينگ چشمي ها پاك بشه .
در واقع بغير از بحث همخطي باقي مسائل مشكلات صدمه زدن به سيستمه

فقط آسمان شب داره . از كجا فهميدين كه گرون ميده ؟ با كجا مقايسه كردين ؟ من تاييد نميكنم .

saeidmoldb
22-05-2008, 21:17
آخه ایران اپتیک 660000 تومن با پک نرم افزاری شامل نرم افزارهای SkyMap10.0 به همراه نقشه راهنمای آسمان شب ولی آسمان شب 726000 تومن بدون اینا !!!!!
این مدیر ایران اپتیک ID شو داده به من با من مشورت می کنه

تلسکوپ تو آفتاب چیکار می شه ؟ این کوتینگ چجوری پاک می شه ؟

اگه من یک کیف حمل بگیرم این تلسکوپ رو بالا پشتبوم و پایین بیارم خراب می شه ؟ آخه می ترسم اگه تلسکوپ رو بالا پشت بوم بزارم این بچه مستاجرمون خرابش کنه .

توان تفکیک نظری و حداکثر قدر قابل مشاهده چیه ؟

Babak
23-05-2008, 12:27
تو آفتاب یعنی چی ؟ رنگ بدنه شاید عوش بشه . اینا تلسکوپ های محکمی هستن .
کوتینگ : روی لنز ها و ایینه دستمال کشیده نشه و شسته نشه مشکلی پیش نمیاد . البته باید بعد از 10 تا 20 سال تجدید بشه .
نه خراب نمیشه اصلا . من تلسکوپ خودمو که ظریف تر هم هست گذاشتم پشت نیسان 80 کیلومتر جاده خاکی و سنگ لاخ بردمش چیزیش نشد .

تفکیک : حدی که تلسکوپ میتونه دو جرم نزدیک به هم رو از هم جدا کنه . دو تا ستاره نزدیک به هم فرضا . عملا شما به حد نظری نمیرسید . محدودیت سینک جو مانع میشه .
حد قدر : قدر واحد درخشش ستارگانه . کم نورترین جرمی که شما میتونید ببینید میشه حداکثر قدر قابل مشاهده . این هم نظریه و بستگی داره به آلودگی نوری منطقه رصد .

sabers
30-05-2008, 22:15
سلام ؛ من یه تلسکوپ میخوام با قیمت حداکثر 500 هزار تومن که وضوح تصویر خوبی داشته باشه ، ممنون میشم اگر راهنماییم کنید .

Babak
01-06-2008, 12:48
سلام
وضوح تصویر منظورتون چیه . و چه چیزی رو میخواین ببینین باهاش که احتیاج به وضوح بالا داره .
تلسکوپ های شکستی آپو کروماتیک کیفیت تصویر بالایی دارن . اما قیمتشون بالاست .
سوال منو جواب بدین تا من راهنمایی دقیق کنم

sabers
01-06-2008, 14:41
وضوح تصویر منظورتون چیه . و چه چیزی رو میخواین ببینین باهاش که احتیاج به وضوح بالا داره .
تلسکوپ های شکستی آپو کروماتیک کیفیت تصویر بالایی دارن . اما قیمتشون بالاست .

:23: منظورم وضوح خیلی بالا نبود ؛ یه چیزی که حداقل برای رصد منظومه شمسی قابل قبول باشه ..!

Babak
01-06-2008, 15:33
بهترین گزینه برای رصد سیارات تلسکوپ های شکستی هستند .
اما اختلافشون با باقی تلسکوپ چندان پر اهمیت نیست . برای رصد سیاره ای شما به بزرگنمایی بالا احتیاج دارید و بزرگنمایی دارای رابطه مستقیم با قطر شیئی تلسکوپه ( گرد آورنده نور )

من گزینه های زیر رو پیشنهاد میکنم .
کیفیتش مناسبه بزرگنماییش حدودا 200 برابره حداکثر

این همون قبلیه . فقط موتور داره . تنظیمش و نصبش سخته ( برای اول کار ) اما کمک خیلی بزرگیه برای رصد راحت تر در بزرگنمایی بالا

این یکی از تلسکوپ های خودمه . همه کاره . بزرگنمایی 300 برابر . موتور دار . کار باهاش سخت . اما موتورش کمک خوبیه .

و بزرگترین تلسکوپی که با این پول میتونی بخری . بسیار ساده نصب میشه و کار باهاش راحته . میشه براش پایه موتور دار هم گرفت . بزرگنمایی 400 برابر . متداولترین تلیکوپ آماتور ها در دنیا .
من طرفدار سر سخت این نوع تلسکوپ هستم .

توضیح : موتور حرکت زمین رو خنثی میکنه . باعث میشه جرم از کادر دید شما خارج نشه و بتونید برای مدتهای طولانی رصدش کنید . بدون موتور و در بزرگنمایی های بالا جرم مورد رصد خیلی زود از کادر تصویر خارج میشه .

crc_elec
12-06-2008, 17:12
با سلام وتشکر از شما بابک عزیز.
من میخواستم یک تلسکوپ بگیرم .مطالب قبلی شما را هم مطالعه کردم .من تا حالا با تلسکوپ کار نکردم و اطلاعات محدودی هم که دارم از تو اینترنت گرفتم . میخوام تو تهران با تلسکوپ کار کنم و حتمابا با تلسکوپ عکاسی هم بکنم.بودجه هم حدود 1تومنی دارم. از شما میخوام که لطف ککنید و یک تلسکوپی که برای من مناسب هست پیشنهاد کنید.
هنوز دابسونی 10اینچ را پیشنهاد میدین.؟
دابسونی 12 اینچ رو هم میشه رو پایه eq6 سوار کرد ؟12بهتر یا 10 ؟

مهدی زین الدین
14-06-2008, 08:46

ر تلسکوپ شکستی ، یک عدسی ، نور را جمع می‌کند و تصویری از جسم بوجود می‌آورد. این عدسی که در جلوی آن است، عدسی شیئی نامیده می‌شود. یک یا چند عدسی کوچک دیگر که چشمی نام دارد، برای دیدن تصویر بدست آمده از شیء بکار می‌رود. در تلسکوپ شکستی ، عدسی شیئی تصویری از جسم بوجود می‌آورد و عدسی چشمی آن را درست می‌کند.

شاید ندانید که اخترشناسان ، همیشه مایل به استفاده از درشتنمایی‌های بسیار زیاد نیستند. در یک تلسکوپ ، چشمیهای گوناگون ، درشتنمایی‌های گوناگون ایجاد می‌کنند. ولی هر قدر تصویر یک ستاره را درشت‌تر کنیم، باز هم چیزی جز یک نقطه نورانی نخواهیم دید! قطر شیئی بزرگترین تلسکوپ شکستی جهان ، 1.1 متر است. مسائل زیاد سبب می‌شوند که ساختن تلسکوپهای بزرگتر ، اخترشناسان از آینه خمیده استفاده می‌کنند و تصویر جسم را بعد از تابش نور آن ، بدست می‌آورند

seied-taher
14-06-2008, 13:48
من یه تلسکوپ دارم یه چشمیه ...
برای تمیز کردنش بازش کردم و وقتی بستمش دیگه مثل اولش نمیتونم باهاش ببینم ...
با وسیله ای چیزی میشه تعمیرش کرد؟

مهدی زین الدین
14-06-2008, 14:37
سلام بابک جان :
نظرت درباره این تلسکوپ چیه اگه میشه مشخصات بیستری را بگو.
ممنون

Babak
14-06-2008, 14:46
با سلام وتشکر از شما بابک عزیز.
من میخواستم یک تلسکوپ بگیرم .مطالب قبلی شما را هم مطالعه کردم .من تا حالا با تلسکوپ کار نکردم و اطلاعات محدودی هم که دارم از تو اینترنت گرفتم . میخوام تو تهران با تلسکوپ کار کنم و حتمابا با تلسکوپ عکاسی هم بکنم.بودجه هم حدود 1تومنی دارم. از شما میخوام که لطف ککنید و یک تلسکوپی که برای من مناسب هست پیشنهاد کنید.
هنوز دابسونی 10اینچ را پیشنهاد میدین.؟
دابسونی 12 اینچ رو هم میشه رو پایه eq6 سوار کرد ؟12بهتر یا 10 ؟

سلام
اگر حتما عكاسي ميكنيد دابسوني بايد روي پايه استوايي سوار بشه وگرنه كاربردش محدوده .
12 اينچ مطمئن نيستم جواب بده روي اي كيو 6 . شايد بشه پايه قوي تري ( مثل لوزماندي كه جزو بهترين پايه هاست) گير آورد .
با بودجه 1 تومن دقيقا ميتونيد رو نسخه من بريد جلو . فعلا دابسوني 10 بگيريد . بعد ها 1.5 ميليون بدين براي پايه . اين بهترين پيشنهاده منه . كار با تلسكوژ كمي سخته و كار با پايه هاي استوايي خيلي سخت . اينجوري فرصت ياذگيري هم داريد .
با 1 ميليون حداكثر 8 اينچي با پايه اي كيو 4 ميتونيد بگيريد .

Babak
14-06-2008, 14:48
مهدي عزيز اگر پايه سالم و بدون لرزش باشه خيلي خوبه . در غير اين صورت مفت نمي ارزه .

مهدی زین الدین
14-06-2008, 14:55
انواع مختلف تلسکوپ وکار اونها را میتوان مشاهده کرد:

Babak
15-06-2008, 08:21
من یه تلسکوپ دارم یه چشمیه ...
برای تمیز کردنش بازش کردم و وقتی بستمش دیگه مثل اولش نمیتونم باهاش ببینم ...
با وسیله ای چیزی میشه تعمیرش کرد؟

سلام
يا جهت لنز ها اشتباه شده
يا اگر نيوتونيه تلسكوپتون از هم خطي در اومده
اگر اينها نبود يا كوتينگ لنز ها پاك شده يا دستمالس كه باهاش پاك كردين خيلي كثيف بوده .
نوع تلسكوپ و مدل چشمي رو مشخص كنيد لطفا

مهدی زین الدین
15-06-2008, 10:38
يا جهت لنز ها اشتباه شده

سلام :
مگر ممکن است که با یک دستمال کشیدن ساده جهت لنز ها عوض شود؟............

رشته تحصیلی شما را میتونم بپرسم؟...........

seied-taher
15-06-2008, 10:39
سلام

من به صورت تخصصی نمیدونم مدلش چیه ....
یک سری مشخصات میدم شما کمکم کنید لطفا :

رنگش مشکیه ، مدل روش نوشته نشده ، البته پاک شده فقط روش نوشته ساخت روسیه ،
سه قسمت داره ...
به صورت کشویی و تلسکوپی از هم باز میشه و یه عدسی کوچیک اولشه و یه عدسی بزرگ قسمت بالاییشه ، 2 عدسی هم داخلشه ....
با اون عدسی کوچیک که اولشه به قول خودمون چشمیه تلسکوپه وضوح تصویر رو تعیین میکردم یه طوری بود که راحت سطح ماه رو میدیدم اما حالا دیگه اون وضوح رو نداره ...
البته خیلی قدیمیه...
اگر بخوام یه مدل بخرم با 50 هزارتومان شما چی رو پیشنهاد میکنید؟

Babak
15-06-2008, 10:59
سلام :
مگر ممکن است که با یک دستمال کشیدن ساده جهت لنز ها عوض شود؟............

رشته تحصیلی شما را میتونم بپرسم؟...........
بازش کردم و وقتی بستمشمن اشتباه خوندم ( یا فهمیدم شاید ! )
تحصیلات هم ندارم . بی سوادم .

سید گرامی :
لنز ها رو رو به نور بگیرید ببینید تصویر هر لنز آیا کاملا شفافه یا نه و لکه ای دارن یا نه .
کدول لنز رو باز کردید ؟ شیئی یا چشمی ؟

با 50 هزار تومن تلسکوپ بدرد بخور نمیتونید بگیرید .حداقل 100 تومن .

seied-taher
15-06-2008, 14:05
کدول لنز رو باز کردید ؟ شیئی یا چشمی ؟

هرچی لنز داخش بود باز کردم و تمیز کردم ....
با پارچه تمیز اونو پاک کردم...
تازه پارچه هم نبود من یه دوربین زنیت دارم که با دستمال مخصوص لنز اون پاکش کردم...
فکر میکنم تنظیمات داشته باشه.

Marichka
19-06-2008, 14:13
سلام

لطفا از پستها و مباحث خارج از چارچوب تاپیک خودداری بفرمایید و اطلاعات در رابطه با تلسکوپ ها رو منسجم قرار بدین در تاپیک نه چندین پست نیمه.
پستهای تبلیغاتی رو هم لطفا ارسال نکنید.

تاپیک ویرایش شد...

موفق باشید

پيرمرد
21-06-2008, 13:53
سلام يه سئوال ؟‌ قيمت يك دوربين دوچشمي براي شركت در مسابقات ماراتن مسيه چقدره ؟

muhammadinfo
22-06-2008, 07:58
آقا یه سوال.
توی ایران اپتیک تو سایتش که میری این جمله برام یه حالی بود .
"ساختاری مناسب برای رصد اجرام اعماق،"
اینا برای دوربین 20x60 زده بود.
یعنی چی؟
مثلا این دوربین مریخ را چطوری نشون میده براش این جمله را نوشته.
من با تلسکوپ مریخا نیگا کردم هیچی ندیدم.
حالا این چیچی نشون میده؟
اگر کسی میتونه یه عکس از نمایش سیارت این دوربین برام بزاره.

Babak
22-06-2008, 13:52
سلام يه سئوال ؟‌ قيمت يك دوربين دوچشمي براي شركت در مسابقات ماراتن مسيه چقدره ؟

حداقل دوربین 15 در 70
مدل صاایران حدود 80 تومنه و مدل نایت اسکای حدود 130

آقا یه سوال.
توی ایران اپتیک تو سایتش که میری این جمله برام یه حالی بود .
"ساختاری مناسب برای رصد اجرام اعماق،"
اینا برای دوربین 20x60 زده بود.
یعنی چی؟
مثلا این دوربین مریخ را چطوری نشون میده براش این جمله را نوشته.
من با تلسکوپ مریخا نیگا کردم هیچی ندیدم.
حالا این چیچی نشون میده؟
اگر کسی میتونه یه عکس از نمایش سیارت این دوربین برام بزاره.
اجرام اعماق آسمان کهکشان ها ، سحابی ها و مشابه هستند . سیارات در این لیست نیستن .
دوربین ها اصلا برای رصد سیاره ای مناسب نیستن . مریخ با این دوربین یک نقطه دیده میشه .

muhammadinfo
22-06-2008, 22:46
حالا مثلا با دوربین 17 اینچی مریخ را چطوری میشه دید.
راستی بابک جان منظورت از رصد سحابی ها به خوبی چطوری .
میشه با عکس نشون بدی.
مثلا سحابی ها را چطوری میشه دید.

Babak
26-06-2008, 15:46
حالا مثلا با دوربین 17 اینچی مریخ را چطوری میشه دید.
راستی بابک جان منظورت از رصد سحابی ها به خوبی چطوری .
میشه با عکس نشون بدی.
مثلا سحابی ها را چطوری میشه دید.

با 17 اینچ اینه مریخ :

سحابی ها در تلسکوپ به شکل لکه های خاکستری دیده میشن . لبه ها معمولا قابل تشخیص نیست .

;iکهکشان آندرومدا - m 31

muhammadinfo
26-06-2008, 16:17
بابک خیلی تشکر.
بعد با دوربین 20 در 80 سحابیها را چطوری میشه دید.

Babak
26-06-2008, 16:48
طبعا هر چی قطر شیئی بیشتر باشه , تفکیک و وضوح بهتری دارید و اجرام کم نور تری رو میتونید ببینید .
مهمترین تفاوت دوربین با تلسکوپ در اینجاست .
1 : دید با دو چشم که طبعا زیباتره .
2: میدان دید باز تر , سحابی ها عموما گسترده هستند و چون بزرگنمایی تلسکوپ بالاست کامل در کادر قرار نمیگیرن . دوربین ها میدان دید باز دارن .
در تصویر بالا با یک تلسکوپ نیوتونی 6 اینچ , میبینید که لبه های آندرومدا از کادر بیرون رفته .

muhammadinfo
26-06-2008, 19:52
مشکلی که هست با دوربین فکر نکنم اصلا بشه چیزی دید.
الهی یه عکسم از دید با دوربین میزاشتی.

mafarid
28-06-2008, 11:33
آقا تاپیک خیلی خوبیه من همه 36 صفحه رو خوندم از آقایون اساتید می خواهم که منو راهنمایی کنن من واسه تابستون پسرم قول خریدن 1 تلسکوپ دادم . واسه اینکارم دور رو بر 150 تومن در نظر گرفتم با خوندن این تاپیک متوجه شدم که کاش قول دوربین دو چشمی داده بودم ولی حیف بچه است و فقط تلسکوپ می خواهد . با تحقیقاتی که کردم متوجه شدم با بودجه من فقط میشه این چند مدل رو خرید
1- تلسکوپ 70 میلی‌متر شکستی Startravel-70 تومن122
2- 76 میلی‌متری بازتابی سمت – ارتفاعی اسکای واچر 110 تومن
3- تلسکوپ اینفینیتی (مخصوص کودکان) 50 تومن
4- دوربین تک چشمی minox 40*62 دست دوم ای به نظر سالمه بدون سه پایه میده 180 تومن من قبلا یک دو چشمی minox8.5*42 IF بازم دست دوم ازش خریدم 75 تومن به درد ستاره دیدن می‌ خوره با یک افلاک یابه قدیمی پاره پوره ماله جوونیای خودم میشه بعضی چیزارو دید .
5- تلسکوپ چینی canrar 50x پسرم دیده 80 تومان با سه پایه .
نمیخواهم اسباب بازی باشه لااقل باهاش بشه یک چیزی دید . پولم سقفشو گفتم . صورتهای فلکی رو بلده با افلاک یاب بهش یاد دادم . یک چیز عمومی که با هاش بشه هم حلقه های زحل رو دید و هم اجرام مسیه رو ممنونم .

مهدی زین الدین
28-06-2008, 17:16
أنومالي خارج از مركز (eccentric Anomaly)

پارامتر مفيدي است كه براي تبيين تغيير طول شعاع دايره محيطي به كار مي رود و با (e) نشان داده مي شود.
به كمك زاويه أنومالي خارج از مركز مي توان حركت جسم B را در يك مدار دايره اي نيز تعقيب نمود. أنومالي متوسط (m) زاويه ميان خط (pf) و خط و اصل ( F) به يك جسم فرضي است.
اين جسم فرضي داراي يك چرخه مداري مشابه چرخه يك جسم حقيقي مي باشد،اما مسير خود را با يك سرعت زاويه اي ثابت طي مي كند.

أنومالي حقيقي (true Anomaly)

اويه مابين خط و اصل نقطه كانوني مدار بيضي شكل با جسم متحرك و محور بزرگ بيضي است كه با نماد (υ) نمايش داده مي شود.كه تصوير يك جسم متحرك در مدار بيضي شكل، همواره در مسير دايره اي، با خط عمود بر
محور بزرگ بيضي مشخص مي گردد.

سمت الراس (zenith)

نقطه ای روی کره سماوی درست بالای سر ناظر.

آپكس (apex)
در مفهوم لغوي به معناي رآس هر زاويه يا نقطه اوج است، ولي در ستاره شناسي به يك نقطه در صورت فلكي
هركول (جاثي يا زانوزده) گفته مي شود كه به نظر مي رسد خورشيد و ساير ستارگان مجاور، به سمت أن در حركت اند. در مسير حركت زمين به دور خورشيد نيز از واژه براي ناميدن يك نقطه در زمان معين در هر قسمت از مدار
استفاده مي كنند.

nebula سحابی

ابر های بین ستاره ای متشکل از گاز و غبار

IIنوع NGC6822 کهکشان نامنظم

به طور کلی برای کهکشان های بی نظم می توان ویژگی های زیر را قائل بود :
قطر : ۱۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ سال نوری
جرم : ۷^۱۰ تا ۹^۱۰ جرم خورشیدی
درخشندگی : خورشید * ۷^۱۰
غبار : ۲ تا ۵ درصد
گاز (خنثی) : ۱۰ تا ۱۳ درصد
انواع ستارگان : جوان (آبی)

sigma
سيگما

هجدهمين حرف از حروف الفباي يوناني است كه با نماد ((***))يا ((***)) مشخص ميشود

Babak
29-06-2008, 07:34
آقا تاپیک خیلی خوبیه من همه 36 صفحه رو خوندم از آقایون اساتید می خواهم که منو راهنمایی کنن من واسه تابستون پسرم قول خریدن 1 تلسکوپ دادم . واسه اینکارم دور رو بر 150 تومن در نظر گرفتم با خوندن این تاپیک متوجه شدم که کاش قول دوربین دو چشمی داده بودم ولی حیف بچه است و فقط تلسکوپ می خواهد . با تحقیقاتی که کردم متوجه شدم با بودجه من فقط میشه این چند مدل رو خرید
4- دوربین تک چشمی minox 40*62 دست دوم ای به نظر سالمه بدون سه پایه میده 180 تومن من قبلا یک دو چشمی minox8.5*42 IF بازم دست دوم ازش خریدم 75 تومن به درد ستاره دیدن می‌ خوره با یک افلاک یابه قدیمی پاره پوره ماله جوونیای خودم میشه بعضی چیزارو دید .
نمیخواهم اسباب بازی باشه لااقل باهاش بشه یک چیزی دید . پولم سقفشو گفتم . صورتهای فلکی رو بلده با افلاک یاب بهش یاد دادم . یک چیز عمومی که با هاش بشه هم حلقه های زحل رو دید و هم اجرام مسیه رو ممنونم .

سلام
تلسکوپ هاي 1 و 2 خوبن .
3 و 5 اسباب بازي
4 خيلي کوچيکه فقط ماه رو ميشه باهاش ديد
پسرتون چند سالسشه ؟ ميتونيد تا 220 تومن بريد بالا ؟

mafarid
29-06-2008, 10:27
سلام ممنون از اینکه جواب دادید پسرم 13 سالشه درسته که این تلسکوپ رو واسه پسرم می گیرم ولی خودمم گاهی ممکنه که ازش استفاده بکنم . حداکثر بودجه من 150 تومنه . بین تلسکوپ 1 و 2 کدوم به نظر شما بهتره تو سایتی که اینارو دیدم توضیح نداده بود که با 3 پایه هستند یا نه. این اجرام مسیه که پسرم میگه چیه ؟ زیاد چیز دندون گیری در موردش ندیدم .
ممنون
گر بدین سان زیست باید پست من چه بیشرمم اگر فانوس عمرم را به رسوایی نیاویزم بر بلند کاج خشک کوچه ای بن بست ...

Babak
29-06-2008, 10:46
1 گزينه خوبيه من باهاش زياد کار کردم . کامله و همه قطعات مورد نياز همراهشه . دومي رو نديدم فکر کنم فقط بدنه باشه .
اجرام مسيه 110 جرم پر نور و مشهور آسمانه . کهکشان + سحابي و ... . تو آلودگي نوري شهر ها بيشترشون ديده نميشن .
حلقه زحل و چند قمرش + قرص مشتري و 4 قمرش اهله زهره و عطارد رو خوب ميبينه . ماه هم که عالي .

مهدی زین الدین
29-06-2008, 16:34
1)آیا به راستی میتوان با دو عدسی که من نمیدونم چه جوری ( به اون ریزی) ستارگان یا کهکشان هایی را دید که میلیارد ها فرسخ از ما دورتر هستند؟

2)اولین تلسکوپ را جهان را که کسی اختراع کرد؟

3)این تلسکوپ های تک چشمی که کشویی هستند میتوان آسمان وستارگان را دید؟

نسبت کانونی چی هست ؟
کارش تو تلسکوپ چیه؟

paaghi
09-07-2008, 21:05

گزينه 1 بهتره. شك نكن. كيفيت تصوير شكستي از بازتابي واضح تر و درخشانتره. حتي اگه قطرش 6 ميليمتر كمتر باشه. من با يه 70 ميليمتري شكستي با چشمي 12.5 كار كردم راضي بودم.

amirhassan
12-07-2008, 13:24
سلام دوستان.یه سوال فنی در مورد تلسکوپ های داپسونی:کارباهاشون سخت و خسته کننده نیست؟ چون پایه ندارند من به نظرم میاد باهاشون باید روی زمین کارکرد اونوقت آدم خاکی نمیشه؟!

Babak
13-07-2008, 08:20
سلام
کار با دابسوني ها از کار با هر نوع تلسکوپ اماتوريه ديگه راحت تر . سريع تر و دقيق تره .
اين تلسکوپ ها پايه دارن . اسم پايه شون هم روشه . پايه دابسوني .
اين پايه ارتفاع ميانه تلسکوپ رو بالا ميبره . زماني که سر سو رو رصد مسکنسد تقريبه نلسکوپ هم قد شماست . زماني هم که افق رو رصد ميکنيد بايد بشينيد .
مثل همه تلسکوپ ها .
تنها تلسکوپي که ممکنه رصد گر مجبور به سينه خيز رفتن بشه براي رصد شکستي ها هستن .

به عکس دقت کنيد :

Antonio Andolini
13-07-2008, 13:52
سلام
یه دوربین دو چشمی معمولی حدودا چه قدر قدرت داره؟ .. تا چه سیاراتی رو میشه باهاش سطحش رو به خوبی ببینی؟

سپاس

Babak
13-07-2008, 15:51
با هيچ دوربين دوچشمي نميشه سطح سيارات رو ديد .
ميشه 4 تا قمر مشتري رو ديد
ميشه چند تايي قمر زحل رو ديد .
ميشه اهله زهره و عطارد رو ديد

amirhassan
13-07-2008, 23:15
دستت دردنکنه آقا بابک.با این توضیحاتی که شما دادید پس علت قیمت پایین داپسونی ها چی هست؟(اگه میشه یه عکس از داپسونی 8 اینچ بزار که نشون بده چه جوری اجرام آسمون رو نشون میده)خیییلی ممنون

Babak
13-07-2008, 23:30
ساخت پایه های دابسونی خیلی ساده است . در عین اینکه اصلا لرزش نداره و خیلی محکمه . نتیجتا ارزون میوفته ساختش نسبت به پایه های معمول . خود پایه خصوصا توی تلسکوپ های بزرکتر از 5 اینچ بخش بزرگی از قیمت رو بخودش اختصاص میده .

اینا 10 اینچن

Benygh
20-07-2008, 17:58
قیمت یک تلسکوپ که باهاش بشه قشنگ آسمون رو دید چنده ؟ من اطلاعات دقیق ندارم ولی علاقه مندم ستاره ها رو از نزدیک نگاه کنم .
راستی میشه با تلسکوپ عکس برداری کرد ؟

مرتضی nvcd
21-07-2008, 01:19
قیمت یک تلسکوپ که باهاش بشه قشنگ آسمون رو دید چنده ؟

سلام دوست عزیز ...

با هر تلسکوپی می شه اسمون ور قشنگ دید ... ولی بستگی به این داره که شما مقصود و انتظارتون از یه تلسکوپ چیه؟...

چه قیمتی می خواید ؟... می خواید باهاش چی رو ببینید ؟

خود همین تاپیک و سوالاتی که قبلا دوستان کردند منبع بسیار خوبی برای خرید تلسکوپ مورد نظر شماست ... مطالعه کن ... اگه سوالی داستی بپرس ...

من اطلاعات دقیق ندارم ولی علاقه مندم ستاره ها رو از نزدیک نگاه کنم

نجوم اماتوری یعنی همین ... البته باید سعی کنید اطلاعات خودتون رو بیشتر کنید .. تا از اماتورهای پیشرفته هم عقب نمونید ...

راستی میشه با تلسکوپ عکس برداری کرد ؟

بله ... توی این تاپیک می تونی مطالب جالبی پیدا کنی :

عکاسی نجومی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ممنون

hamidrezabehzadi
03-08-2008, 14:13
لطفا اگه کسی در مورد تلسکوپ با مارک Maxvision اطلاعاتی داره منو راهنمایی کنه.

mehdicoola55
17-08-2008, 20:43
سلام دوستان
من چند تا سوال دارم. ممنون می شم اگه راهنماییم کنید.
من تازه نجوم آماتوری رو شروع کردم و می خوام یک دوربین دوچشمی بخرم. نظرتون درباره 80*20 که لینک زیر معرفی کرده چیه؟ مارک و کشور سازنده رو ننوشته. شما میدونین چیه؟
فاصله ما تا تهران زیاده. شما توی یزد فروشگاه لوازم نجومی میشناسین؟
خیلی متشکرم.

Babak
17-08-2008, 20:54
این بهترین دوربینی که تو ایران میشه پیدا کرد .
توی آخرین شماره مجله نجوم دبیران رقابت مسیه برسیش کرده بودن . عملا نقص نداره .
ساخت چینه .
تو یزد من نشنیدم فروشگاه نجومی باشه .

mehdicoola55
18-08-2008, 14:34
ممنون بابک جان
چینیه یا محصول کشور دیگست که کارخونه رو بردن تو چین؟ آخه من از جنسای چینی میتریم!!
برا خرید سه پایه هم چیزی خاصی هست که وقت خرید بهش توجه کنم؟

Babak
22-08-2008, 17:11
سلام
والا ظاهرا اصل کارخونه مال کاناداست . احتمالا ورشکست شده و چینی ها خریدنش ( مثل کارخونه های آمریکایی ورشکسته : مید و سلسترون )
سه پایه سنگینی میخواد این دوربین . و در زمانی که به بالاترین ارتفاع خودش میرسه باید هم قد شما باشه . ( بیشتر شد چه بهتر )
در این ارتفاع باید لرزشش رو تست کنید ( وقتی دوربین روش بسته شده ) نلرزه . یا زیاد نلرزه .

amirhassan
02-09-2008, 22:15
باسلام.دوربين هاي دوچشمي(مثل80*20 يا 70*15)کلا اجرام مسيه را چگونه نشان ميدهند؟به طور مثال سحابي جبار به چه اندازه ديده ميشود؟(درکل منظورم اينه که ارزش خريد دارند يا زياد با چشم انسان تفاوتي ندارند؟)مثلا همين مدل80*20راميتوان با تلسکوپ مقايسه کرد؟(چون درتوضيحاتش نوشته ميتونيد حلقه زحلو باهاش ببينيد!درحاليکه من بايک تلسکوپ6اينچ که حلقه زحلو ديدم خيلي کوچيک نشون ميداد).درضمن درمورد پايه سوالم اينه که پايه رو کلا بايد جداگانه خريد؟قيمتش در چه حدوديه؟

Mohammad Hosseyn
03-09-2008, 06:46
باسلام.دوربين هاي دوچشمي(مثل80*20 يا 70*15)کلا اجرام مسيه را چگونه نشان ميدهند؟به طور مثال سحابي جبار به چه اندازه ديده ميشود؟(درکل منظورم اينه که ارزش خريد دارند يا زياد با چشم انسان تفاوتي ندارند؟)مثلا همين مدل80*20راميتوان با تلسکوپ مقايسه کرد؟(چون درتوضيحاتش نوشته ميتونيد حلقه زحلو باهاش ببينيد!درحاليکه من بايک تلسکوپ6اينچ که حلقه زحلو ديدم خيلي کوچيک نشون ميداد).درضمن درمورد پايه سوالم اينه که پايه رو کلا بايد جداگانه خريد؟قيمتش در چه حدوديه؟
یه دو چشمی 20*80 خیلی خوب و با ارزش هست . شاید از خیلی از تلسکوپا با ارزش تر باشه چون کیفیت تصویر بالا و خوبی داره . اجرام مسیر مثل صورت فلکی جبار رو هم خوب نشون میده و ارزش دیدن رو داره . در مورد زحل هم شاید نشون بده اما خیلی هم عالی نیست تو این زمینه .

اما برای رصد اجرام غیر ستاره ای مشهور خوب و کارامده .

در کل برای درک زوم این دوربین اگه نرم افزار Stary Night Pro رو داری زوم رو ببر روی 3 درجه . این همون دید این دوربین دوچشمی هست .

به نظر من اگه بخوای دوچشمی بگیری یا همین 20*80 یا هیچی .

البته قیمت بالایی داره . و بدون سه پایه هم نگیری بهتره .

موفق باشی .

amirhassan
03-09-2008, 13:47
دستت درد نکنه.ولی این جمله آخرتو متوجه نشدم.(دو سه تا کلمه ضدونقیض داره!:9:)
ضمنا کسی از دوستان میدونه هزینه ارسال یک دو چشمی به شهر ما چقدر هست؟(باخرید از فروشگاه آسمان شب)

ضمنا من سه درجه زوم در استاری نایت5.8انجام دادم.خداییش مفت نمیارزید!

amirhassan
03-09-2008, 14:58
ضمنا میدونید این تصویر از سحابی جبار با چه وسیله ای گرفته شده؟

Babak
03-09-2008, 15:59
سلام
دوربین های دوچشمی ( و البته اکثر تلسکوپ های معمول ) اجرام اعماق آسمان رو به شکل لکه های خاکستری رنگ با لبه های نا مشخص نشون میدن .
منظور از اینکه حلقه زحل دیده میشه در نوشته واضحه . یعنی قابل تشخیصه به سختی . نه اینکه تفکیک کاملی داشته باشه و بشه جزیات حلقه ها رو دید .
دوربین دوچشمی برای بزرگنمایی نیست عزیز. در واقع ابزار های نجومی برای اینکار نیستن . برای جمع اوری نور بیشتر طراحی شدن . تا بشه اجرام کم نور رو دید . اجرام عمقی آسمان معمولا گسترده هستند . برای همین از دوربین ها که دارای میدان دید بالا تری نسبت به تلسکوپ ها هستند استفاده میشه .
دوربین های دوچشمی بدون پایه هستن . قیمت ها هم غیر قابل گفتنه چون امکانت متفاوته . حداقل باید 60 - 70 تومن برای پایه کنار بگزارید .
به شما پیشنهاد میکنم دوربین نخرید . از نوع نوشته تون این برداشت رو دارم که این وسیله مناسب شما نیست . شاید تلسکوپ جواب گو باشه . که ظاهرا شما از تصویر یک 6 اینچ ( تلسکوپ من ) هم راضی نیستید .
عکسی که گذاشتید با یک دوربین عکاسی معمولی از نوع Slr گرفته شده . با هر دوربینی که سرعت B داشته باشه میشه چنین عکس هایی گرفت . البته نوردهی طولانی بوده و نتیجتا باید روی یک پایه استوایی موتور دار نصب بشه این دوربین ها .

Mr.Lover
03-09-2008, 16:57
سلام
دوربین های دوچشمی ( و البته اکثر تلسکوپ های معمول ) اجرام اعماق آسمان رو به شکل لکه های خاکستری رنگ با لبه های نا مشخص نشون میدن .
...

سلام
چون من هم قبلاً با این سئوال روبرو بودم و همچنین جهت تایید گفته استاد عزیزمون Babak تصویر زیر که تفاوت بین منظره واقعی قابل مشاهد با تلسکوپ و عکاسی نجومی رو نشون میده در این پست قرار دادم.

amirhassan
03-09-2008, 17:45
دستتون درد نکنه.این تصویری که گذاشتم بادوربین دوچشمی 80*20 صحابی جبار در این حد دیده میشه یا نه؟(آخه یه نفر گفت مثل اینه که در استاری نایت 3درجه زوم کنی درحالی که با سه درجه زوم فرق خاصی نکرد)اگه پایه نداشته باشیم میشه با دوربین دوچشمی خوب کارکرد یا نه؟ضمنا آقابابک منظورشما اینه که ما بادوربین دو چشمی یا تلسکوپ درحد400تومن نمیتونیم یه سحابیه یاجرم آسمونیه رنگی ببینیم؟!:18:

Babak
04-09-2008, 14:16
با این دوربین ها ( بزرگنمایی بالای 10 - 12 تقریبا ) نمیشه بدون سه پایه کار کرد .
شما با تلسکوپ در حد 5 میلیون تومن هم فکر نمیکنم تصویر رنگی در آسمان ببینید .

amirhassan
04-09-2008, 15:46
بابک جان ممنون.خیالم از هرچی تلسکوپ عادی بود راحت شد.من دنبال تصاویر رنگی از سحابی ها وسطح سیارات بودم که ...!(خیلی که عقده ای شدم میرم رصدخونه دانشگاهمون(کاشان )تلسکوپ 16 اینچ مید داره!)ولی چون به نجوم علاقه دارم ورشته فیزیک هم میخونم میخام یه دوچشمی بخرم. یه سوال دیگه هم دارم اینه که همین دوربین دوچشمی حداکثر قدری روکه نشون میده چقدر هست؟باتلسکوپ5.1یا6اینچ میشه چشم مشتری رو دید؟مممنون

Babak
07-09-2008, 10:17
حد قدر دوربینش حدود 12 تا 12.5 در شرایط خوب رصدیه .
با تلسکوپ هایی که گفتین دیده میشه اما خیلی سخت . کمرنگ هم شده دیگه سخت تر .

amirhassan
13-09-2008, 22:35
چندسوال درمورد دوچشمی80*20

1-اینکه اجرام پرنور را باهاله ای ازرنگهای قرمزوآبی نشون میده !طبیعیه؟

2-کهکشانهارو بدجور کدر ومات نشون میده!طبیعیه؟

3-درشرایط خوب رصدی به نظرتون میشه کل اجرام مسیه رو باهاش دید؟(کلا دراین شرایط سحابی هارو چه جوری نشون میده؟)

Babak
13-09-2008, 23:31
1 : تمام اپتیک های مبتنی بر عدسی شیئی دارای خطای رنگی هستند . عدسی شیئی طول موج های مختلف رو در فاصله های متفاوت کانونی میکنه . با بکار بردن روش هایی مشکل کمتر میشه
مثل دوربین شما که آکروماتیک هست . یا انواع پیشرفته تر که آپو کروماتیک هستن . البته مشکل برقراره و تنها راه حل استفاده از آیینه برای بازتابه نوره به جای عدسی برای شکستنش . تلسکوپ های بازتابی .

2 : بله همینه .

3 : بله کل اجرام رو میشه دید . همه شون به شکل لکه های محو هستن سحابی ها . سحابی های حلقوی یا سیاره نما ، یه قرص کوچیک دیده میشن ( شبیه سیاره ) .
تقریبا لبه های هیچ جرمی رو نمیشه تفکیک کرد .
بعضی از اجرام مثل یکی از اقماری های آندرومدا ( ام 32 ) فقط یه اختلاف کنتراست از زمینه آسمون میشه ازش تشخیص داد . ( بهتره از واژه دیدن درباره اش استفاده نشه ) قمر دومش m110 هم شبیه ستاره به نظر میاد فقط با لبه های محو که ماهیت غیر ستاره ایش رو آشکار میکنه .

hosmol2
02-10-2008, 21:14
با سلام و خسته نباشید:
میخوام یه دوربین شکاری بگیرم موندم
1/دوچشمی بگیرم یا یه چشمی
2/بزگنماییش چقدر باشه خوبه و بهترین قطر شیئی برای دوربین شکاری چنده
3/اگه برزگنمایی 20 باشه میدان دید چجوریاس
4/لرزش دست اذیت نخواهد کرد
5/در مورد دوربینای تک چشمی چی مارکی خوبه
6/از چه سایتی میتونم راجب دوربینای تک چشمی اطلاعات کسب کنم
ممنون

Babak
04-10-2008, 20:33
سلام
دوچشمی کار باهاش سریع تره . و خیلی مشخص 3 بعدی میبینید که لذت بیشتری داره همچین نگاهی به طبیعت .
دوربین مناسب باید بزرگنمایی کمتر از حدود 12 داشته باشه تا بشه بدون 3 پایه ازش استفاده کرد . بزرگنمایی بالای 15 حتما سه پایه میخواد .
قطر شیئی مناسب بستگی به نور محیط داره . در شرایط عادی چندان مهم نیست . استاندارد باشه . همین . من حتی دوربین 8 در 20 رو امتحان کردم عالی جواب داده . اما اگه توی محیط کم نور کار میکنید شیئی بالاتر دید بهتری براتون میسازه . البته باعث سنگینی دوربین هم میشه که نگه داشتن روی دست رو سخت میکنه .
بزرگنمایی 20 بسته به کیفیت تولید دوربین حدود 2 تا 4 درجه میرسه .
بزرگنمایی 20 بدون سه پایه نمیشه کار کرد اصلا .
مار کهایی که توی بازار داریم اکثرا غیر قابل اعتماد هستن . یه دوربین 20 در 50 تک چشمی هست که روسیه و ارزون ( حدود 30 تومن ) که خیلی هم مقاومه . من هنوز نمونه ای که حدود 17 سال پیش خریدم رو دارم . اما این دوربین مناسب طبیعت نیست .

اما اصل مطلب
این ها دوربین های طبیعت هستند .

همه مشخصات هم داده شده . فقط اگه منظرتون از دوربین شکاری واقعا برای شکاتر هست بهتره از دوربین های دو چشمی کوچیک استفاده کنید .

HoJJaT_007
15-10-2008, 16:48
این تلسکوپ های 25000 تومانی کار میکنند ؟

یعنی میشه ماه و ... رو دید ؟

Babak
16-10-2008, 09:29
این تلسکوپ های 25000 تومانی کار میکنند ؟

یعنی میشه ماه و ... رو دید ؟

سلام
کدوم تلسکوپ ها ؟ مدل ؟ عکس ؟ مارک ؟
ماه رو با هر تلسکوپی میشه خوب دید تقریبا .

HoJJaT_007
16-10-2008, 16:55
مارک و مدل رو نمیدونم

اما توی کتاب فروشی محلمون یدونه دیدم خیلی کوچیک بود , نوشته بود 25000 تومان

Babak
18-10-2008, 09:31
در کل همچین چیزی در رده اسباب بازی قرار میگیره . میشه باهاش ماه رو دید . بله . اما قطعا لرزش داره و کافیه یک بار با تلسکوپی بد کار کرده باشید تا معنی لرزش در رصد رو احساس کنید .
با این رقم اگه یه دوربین تک چشمی روسی 20 در 50 که لوله تلسکوپی داره بگیرید وسیله مفید تر و کارا تری خواهید داشت .

ZERO2
05-12-2008, 12:01
باسلام
من حدود5 سال يك 20*50 روسي داشتم وبا كتاب the observers sky alass 1995 رصد ميكردم عضو انجمن نجوم هم بودم
تمام 41 صفحه اينجا رومه خوندم كه خيلي مفيد بود پارسال يك6اينچ شكستي خريدم فكر كنم چينيه وتا بزگنميي 120 خوب جواب ميده اما خوشه هاي كروي مثل m13, m4, را خيلي بد تفكيك ميكنه سايت اسمان شب و اختر نما وايران اپتيك رو ديدم به صا ايران هم رفتم حالا كاملا گيج شدم دنبال goto وعكاسي نيستم فقط تلسكوپ قويتر وجون دار ميخوام صا ايران تال200k يا 250k را پيشنهاد داده 1.6 و2.6 ميليون خودم دابسوني 10 و12 اينچ رو دوست دارم اگ لطف كنيد منو كامل راهنمايي كنيد كه كدوم اعماق اسمون را بهتر نشون ميده وخصوصا خوشه هاي كروي دنبال سرارات هم نيسته همه را ديدم

Babak
07-12-2008, 23:03
باسلام
من حدود5 سال يك 20*50 روسي داشتم وبا كتاب the observers sky alass 1995 رصد ميكردم عضو انجمن نجوم هم بودم
تمام 41 صفحه اينجا رومه خوندم كه خيلي مفيد بود پارسال يك6اينچ شكستي خريدم فكر كنم چينيه وتا بزگنميي 120 خوب جواب ميده اما خوشه هاي كروي مثل m13, m4, را خيلي بد تفكيك ميكنه سايت اسمان شب و اختر نما وايران اپتيك رو ديدم به صا ايران هم رفتم حالا كاملا گيج شدم دنبال goto وعكاسي نيستم فقط تلسكوپ قويتر وجون دار ميخوام صا ايران تال200k يا 250k را پيشنهاد داده 1.6 و2.6 ميليون خودم دابسوني 10 و12 اينچ رو دوست دارم اگ لطف كنيد منو كامل راهنمايي كنيد كه كدوم اعماق اسمون را بهتر نشون ميده وخصوصا خوشه هاي كروي دنبال سرارات هم نيسته همه را ديدم

برای تفکیک بالاتر (و بزرگنمایی بیشتر) احتیاج دارید به شیئی بزرگتر . موتور و گوتو مهم نیست . بهترین گزینه دابسونیه چون پایه های ارزون (اما بدون لرزش ) داره که نتیجتا امکان میده بتونید اپتیک بزرگ با قیمت مناسب بگبربد
هر چه میتونید بزراید برای دابسونی بزرگتر . 12 یا 16 اینچ که چه بهتر .
من تلسکوپ های تال رو چندان مناسب نمیدونم . خیلی سنگینن . اینه شون کرویه و نه سهمی که خطای بیشتری میده .
تلسکوپ های چینی متداول مثل اسکای واچر سلسترون مید و اریون خوبن . البته دور کامار رو خط بکشید

ZERO2
11-12-2008, 16:31
با تشكر
دوتا سوال ديگه داشتم
ا- اينه دابسوني كروي يا سهموي
2 - دابسوني 12" يك تكه وجود داره
3- ميگند دابسونيهاي لوله دو تكه يا جمع شوها بعد از يك مدت محور اپتيكيشون بهم ميخره وديگه مثل اول نميشه

Babak
11-12-2008, 20:17
با تشكر
دوتا سوال ديگه داشتم
ا- اينه دابسوني كروي يا سهموي
2 - دابسوني 12" يك تكه وجود داره
3- ميگند دابسونيهاي لوله دو تكه يا جمع شوها بعد از يك مدت محور اپتيكيشون بهم ميخره وديگه مثل اول نميشه
سلام
1: بستگی داره به کمپانی سازنده . اسکای واچر رو میدونم که سهموی آینه هاش.
2: بله هست. 12 اینچ حدود 1.100 قیمت گرفتم الان.
3: من نشنیدم.اون مورد هایی که من باهاشون کار کردم همچین اتفاقی نیوفتادهو تو یه بازه زمانی 2 - 3 ساله البته . حالا دوره طولانی تر شاید.نمیتونم بگم اینجوری هست یا نه. البته بعید میدونم چون اکثر تلسکوپ های بزرگ اماتوری بدنه باز هستن.
اگه حمل و نقل زیاد دارید و وسیله مناسب هم ندارید حتما بدنه باز یا بدنه کشویی بگیربد. 12 اینچ یکسره عظمتیه.
اگه بودجه ت میرسه و جدی جدی میرصدی 16 اینچ رصما یه رصد خونه است. 3.300 الان قیمت گرفتم

ZERO2
14-12-2008, 16:05
با تشكر از اقا بابك
ميشه محل فروش 12" يك تكه رو معرفي كني يا لينكشا بگذاري ممينطور 16" رو
البته تو كارم جديم اما فعلا نمي خام زياد هزينه كنم
در ضمن شماكه با دابسوني رصد كردهايد 10 و 12" تا چه بزرگنمايي را خوب جواب ميده تجربي ميخوام نه فرمولي
با تشكر مجدد

Babak
14-12-2008, 21:29
سلام
آسمان شب داره ظاهرا. تهران - بلوار میرداماد - پاساژ میرداماد.
telescope.ir
حد بزرگنمایی مفید تقریبا 35 تا 40 برابر برای هر اینچه.

specialist
08-01-2009, 16:03
دوستان عزیزی که به دوربین های دوچشمی آشنایی کامل دارند ، من نیاز به راهنمایی و پیشنهاد حرفه ای شما دارم.

من مدتیه که دنبال یک دوربین دوچشمی خوب و باکیفیت میگردم که هم بتونم باهاش آسمان رو رصد کنم و هم در سفر و جاهای دیگه برای دیدن مناظر دور ازش استفاده کنم.

حالا با توجه به اینکه یکی از اقوامم تا یک ماه دیگه از آمریکا میاد میخواستم بهش سفارش بدم که از اونجا برام بیاره.
خودم تا اونجایی که تحقیق کردم چندتا مدل Celestron رو تا سایتش دیدم که فکر کردم خوب باشه. که این مدلها ایناست:

1. SkyMaster 25x100 به قیمت 431.95$
آدرس : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

2. SkyMaster 25-125x80 Zoom به قیمت 179.00$

3. SkyMaster 20-100x70 Zoom به قیمت 129.00$

4. SkyMaster 20x80 به قیمت 289.95$

البته دوستان عزیز مشخصات کاملتر هرکدوم رو میتونید در آدرسی که زیر هدکدوم گذاشتم ببینید.
راستش من زیاد به مارکها آشنا نیستم و فقط Zeiss و Celestron رو میشناسم که Zeiss رو تا اونجایی که گشتم قیمتهاش خیلی بالا بود منم بیشتر از 500 دلار نمیخوام پول بدم.

حالا اگه دوستانی که در این زمینه تخصص دارن لطف کنن بین این دوربینها و یا حتی اگه پیشنهاد بهتری با مارک دیگه ای برای من دارن مطرح کنن ممنون میشم.

Babak
09-01-2009, 12:15
سلام
برای اینکه بتونید :

هم در سفر و جاهای دیگه برای دیدن مناظر دور
ازش استفاده کنید هیچ کدوم از اینها مناسب نیستن. چون همشون حتما باید روی سه‌پایه نصب بشن. (مگر اینکه بخواید توی سفرها با خودتون سه‌پایه ببرید) چون بزرگنمایی ها بالاست و میدان دید کم. باید بگردید دنبال نمونه ای با بزرگنمایی 15 که هم مناسب رصده و هم منظره. 15 در 70 بهترین گزینه است.

چند نکته:
اگر با سه‌پایه کار میکنید گزینه اول 25 در 100 فوق‌العاده است.
دور دوربین‌های زوم دار خط بکشید، باهاشون کار کردم، کارایی ندارن.
سلسترون در چین تولید میشه. کمپانی آمریکایی سلسترون ورشکسته شد و چینی ها خریدنش.
اگر هزینه واردات و گمرکی رو حساب کنید با همین قیمت در ایران هست همه این دوربین ها.

specialist
10-01-2009, 03:09
آقا بابک ممنون که پاسخ سوال من رو دادین. چند سوال دیگه هم داشتم...

1. اصولا شما مارک Celestron رو مارک خوبی برای دوربین دوچشمی میدونین یا نه؟
2. من تو ناصرخسرو دوربین های مارک Zeiss رو دیدم که با قیمتهای زیر 100 تومن میفروشن اما تو نت تقریبا قیمتهای دوربینهای Zeiss بالای 1000 دلاره شما میدونین جریان از چه قراره؟ نکنه اینایی که تو ناصرخسرو هست تقلبین؟

در آخر یک بار دیگه تشکر میکنم.

Babak
10-01-2009, 23:09
سلام
اون چیزی رو میدونم که توی بازار ایران هست و من تست کردم
مارک سلسترون و نایت اسکای کاملا مشابه هستن و هر دوشون خیلی خوبن.
چیزی درباره زایس نمیدونم. فقط تا حالا من با منجمی برخورد نکردم که زایس داشته باشه. همه یا دوربین های روسی دارن یا سلسترون و نایت اسکای.

franch
23-01-2009, 16:57
جزئیات ساخت تلسکوپ ملی / پایان ساخت تلسکوپ 3 متری تا 7 سال آینده

مجری طرح رصدخانه ملی ایران با اشاره به ساخت تلسکوپ ملی با همکاری محققان کشور گفت: با توجه به تحولات 10 سال آینده در علم نجوم ساخت تلسکوپ 3 متری در دستور کار قرار گرفت که با همکاری مشترک ایران و دانشگاه "لوند" سوئد این طرح اجرا می شود. دکتر رضا منصوری در گفتگو با خبرنگار مهر به طرح ساخت تلسکوپ ملی اشاره کرد و گفت: در اوایل دهه 80 طرح ساخت تلسکوپ ملی رده 2 متری (2 تا 4 متری) به دولت ارائه شد که با تاخیر، اجرای این طرح به پژوهشکده نجوم ابلاغ شد.

وی افزود: با توجه به شرایط منطقه و تحولات جهانی در نهایت ساخت تلسکوپ 3 متری که یک تلسکوپ متوسط است، تصویب شد و اجرای آن در دستور کار قرار گرفت.

دلایل انتخاب تلسکوپ 3 متری
منصوری در خصوص دلایل انتخاب تلسکوپ 3 متری گفت: در ابتدای کار بر روی ساخت تلسکوپهای یک، 2 و 5 متری از لحاظ میزان بازدهی و هزینه های ساخت مطالعه شد و نتایج این بررسیها نشان داد که مناسب ترین تلسکوپ برای کشور ما تلسکوپ 3 متری است که با استفاده از آن می توانیم مقالات علمی تولید و با همکاری سایر کشورها پروژه های تحقیقاتی تعریف و اجرا کنیم.
رئیس انجمن فیزیک ایران با تاکید بر اینکه هر چه از تلسکوپهای 2 متری به سمت 4 متری می رویم به لحاظ تکنولوژیکی پیچیده تر و از لحاظ هزینه، سنگین تر می شود به مهر گفت: از این رو با در نظر گرفتن تحولات علمی 10 سال آینده در این رشته علمی و سند چشم انداز که قرار است سهمی از تولیدات علمی در این حوزه را داشته باشیم، ساخت تلسکوپ 3 متری انتخاب مناسبی است.

دکتر رضا منصوری - مجری طرح رصدخانه ملی ایران
منصوری به نحوه ساخت این تلسکوپ اشاره کرد و ادامه داد: برای ساخت این ابزار نجومی چند راه در پیش رو داشتیم. یا باید ساخت و نصب آن را به یکی از شرکتهای خارجی سفارش می دادیم یا خودمان می ساختیم و نصب می کردیم و یا اینکه مدیریت ساخت آن را بر عهده می گرفتیم.
وی با اشاره به توانمندیهای علمی داخل کشور تاکید کرد: از میان این راهکارها، روش مدیریت ساخت را انتخاب کردیم چرا که ساخت کلیه بخشهای تلسکوپ در داخل کشور غیر قابل دفاع بود چون دانش فنی آن را نداشتیم ولی با مدیریت این پروژه، زیرساختهای لازم در کشور برای اجرای پروژه های علمی در این حوزه و سایر حوزه ها ایجاد می شود.

تولید 80 درصد بخشهای مکانیکی تلسکوپ ملی توسط محققان داخل کشور
رئیس انجمن فیزیک ایران با تاکید بر اینکه طراحی و ساخت تلسکوپ در دانشگاه "لوند" سوئد انجام می شود به مهر گفت: بخش اپتومکانیکی که مسئول حرکت تلسکوپ است، بسیار حساس است که با توجه به اینکه دانش فنی آن در کشور وجود ندارد در دانشگاه "لوند" اجرا می شود ولی بیش از 80 درصد از بخشهای مکانیکی که شامل بخشهایی چون نگهدارنده تلسکوپ و گنبد است در داخل کشور تولید خواهد شد.

راه اندازی تلسکوپ ملی در 5 تا 7 سال آینده
منصوری با بیان اینکه این تلسکوپ 5 تا 7 سال آینده راه اندازی می شود، ادامه داد: بخش طراحی این تلسکوپ پیشرفتهای زیادی کرده است و در حال حاضر در حال مذاکره با دو شرکت اروپایی برای خرید شیشه خام تلسکوپ هستیم که پس از نهایی شدن مذاکرات، شیشه خریداری شده برای صیقل دادن و شکل دهی آینه های تلسکوپ ارسال می شود.
وی به مشکلات اجرایی این پروژه پرداخت و گفت: هر چند که از سوی سطوح بالاتر دولتی و مدیریتی حمایتهای مناسبی از اجرای این طرح شده است ولی در سطوح پایینی هنوز به ضرورت اجرای این طرح اعتقادی ندارند که امیدواریم با مذاکراتی که در این زمینه می شود به ضرورت راه اندازی رصد خانه و ساخت تلسکوپ واقف شوند.

alborzir
13-02-2009, 19:42
با سلام
من می خوام برای تماشای پرندگان یک دوربین دو چشمی(بدون استفاده از پایه) بخرم. تا سقف 80000 تومان حاضرم هزینه کنم ولی ترجیح می دهم از 50000 بالاتر نرود. لطفا منو راهنمایی کنید . با تشکر فراوان

mohammad.y1993
14-02-2009, 19:35
با سلام
من می خوام برای تماشای پرندگان یک دوربین دو چشمی(بدون استفاده از پایه) بخرم. تا سقف 80000 تومان حاضرم هزینه کنم ولی ترجیح می دهم از 50000 بالاتر نرود. لطفا منو راهنمایی کنید . با تشکر فراوان

سلام...
دوست عزيز شما ميتوني 50*7 بخري قيمتش حدود 30 تومان هست.... مهم اينكه به علت وزنش كه حدود 870 گرم هست شما ميتوني مدت خوبي با دست نگه داريش.... البته 60*20 هم هست كه اونم فكر كنم طرفاي 60 تومان بود... البته اين قيمت هاش مال صاايران هست كه اكيدا توصيه ميكنم نخري.... فقط دوربين هاي ژاپني...و البته orion , nightsky كه البته اينارو ديگه چين عزيز دستشون رو ميبوسه.... اما اگه بتوني اصلش رو گير بياري خيلي خوبه.... دوربين هاي روسي هم خوب هست...

دليل: 1.كيفيت صاايران اصلا جالب نيست:13::13:
2. صاايران براي نگه داري منشور داخل دوربين از چسب استفاده ميكنه ( كه متاسفانه نوعش هم از نوع معمولي هست) اما در دوربين هاي ژاپني از پيچ و مهره استفاده ميشه....حالا چرا اين ايقدر مهم هست : 1- اگه چسب به سرعت گرم و سرد بشه منشور تكون خورده و تصوير باي باي كرده و تار ميشه ..... و اگر كه دوربين از دست شما بيفته ديگه چسب وفات يافته محسوب ميشه... اما در دوربين هاي ژاپني اين مشكلات رو نداريد...

قيمت دوربين هاي ژاپني هم 50*7 حدود 50 بايد باشه ( اطلاع دقيق ندارم)...

توجه مهم : به هيچ وجه از يك مغزه غير معتبر لوازم اپتيكي نخريييييييييييييييد

موفق باشيد دوست عزيز :11::11::11::11:

alborzir
18-02-2009, 12:26
سلام
دوست عزيز خيلي ممنون از راهنماييهاي خوبت. در مورد دوربين ژاپني آيا مدل خاصي را مي شناسي؟ در ضمن بين مدل ژاپني، روسی ، سلسترون و نایت اسکای كدام را توصيه مي كني و از كجا ميتونم آنرا تهيه كنم؟ در ضمن براي استفاده اي كه گفتم به نظر شما كدام مشخصه مناسب تر است(50*7 يا ...)؟ با تشكر فراوان

geni!us!i!i!i!i
18-02-2009, 13:53
سلام :اینجانب بعد از کنکاش ها و مکاشفات درونی در حیطه ی نجوم بالاخره فهمیدم به رصد و عکاسی نجومی علاقه مندم ؛1 سوال :از کجا باید شروع کنم؟؟؟؟؟(راستی: رشته ی دانشگاهیم اصلا ربطی به نجوم نداره....(ولی مهندسیه)

tanx

mohammad.y1993
18-02-2009, 20:00
سلام
دوست عزيز خيلي ممنون از راهنماييهاي خوبت. در مورد دوربين ژاپني آيا مدل خاصي را مي شناسي؟ در ضمن بين مدل ژاپني، روسی ، سلسترون و نایت اسکای كدام را توصيه مي كني و از كجا ميتونم آنرا تهيه كنم؟ در ضمن براي استفاده اي كه گفتم به نظر شما كدام مشخصه مناسب تر است(50*7 يا ...)؟ با تشكر فراوان
سلام...
خوب دوست عزيز من چيزهايي رو كه از استادم شنيده بودم براي شما گفتم...اما خودم تا حالا گول صاايران رو خوردم و ديدم كه زياد تعريفي نداره...تصوير لبه هاش زياد جالب نيست و تازه يه پيچشم هرز شده و موقع فوكوس به بدبختي دچار ميشم :19::19:
خوب دوربيني كه شما مي خواين بايد سبك باشه چون هم و هم محكم و خوب... چون ميخواين مدت زيادي حملش كنين و تو طبيعتم كه افتادن و اين طورچيزا طبيعي هست...از طرفي بايد سبك باشه چون هم حملش آسون بشه و هم اينكه از اونجا كه بدون پايه ميخواين استفاده كنين سخت ميشه كه براي يه مدت طولاني روي دست نگهش داشت...خوب 50*7 يعني 7 برابر بزرگ نمايي و قطر هر كدوم از شيئي ها هم 50 ميليمتر هست...
من فكر ميكنماين مقدار بزرگ نمايي خوب باشه براي تماشا ... چون تا اونجا كه من با اين دوربين كار كردم فاصله دويست متر رو خلي خوب براي ما مشخص ميكنه و تا حدود 300 و 400 متر هم تصوير قابل قبولي ميده ( امتحان مي كنم خبر دقيقش رو ميدم...)
راستش دوربين هاي ژاپني و روسي و همچنين نايت اسكاي و سلسترون واقعا خوب هستن اما هركدوم در يك زمينه اي...مثلا از نظر كيفيت اپتيكي واسه ما رصد گرا سلسترون فوق العاده است و همچنين نايت اسكاي هم همين طور.... اما قيمت مخصوصا سلسترون خيلي بالاست .... و از اونجايي هم كه شما براي كار رصدي نمي خواين از نظر اقتصادي صرفه نداره كه بخرين.... ولي هم دوربين هاي روسي و هم ژاپني هردو از نظر كيفيت و از نظر قيمت هم خوبن... راستش بايد بريد مغازه و قيمت كنين...لطفا شهر تون هم بگيد....من كه خودم تا حالا با روسي 10 در 50 ( شايدم 40 بود ) كار كردم و از نظر من كيفيتش خوب بود...البته باهاش آسمون رو رصد نكردم و فقط منظورم در زمين بود كه كيفيت خوبي داشت...

موفق باشيد :11::11::11:

سلام :اینجانب بعد از کنکاش ها و مکاشفات درونی در حیطه ی نجوم بالاخره فهمیدم به رصد و عکاسی نجومی علاقه مندم ؛1 سوال :از کجا باید شروع کنم؟؟؟؟؟(راستی: رشته ی دانشگاهیم اصلا ربطی به نجوم نداره....(ولی مهندسیه)

tanx

سلام....
خوشحالم كه به رشته نجوم علاقه مند شديد...اول از همه بايد بدونين كه نجوم آماتوري قشر خاصي رو نميشناسه...مثلا من منجم آماتور ميشناسم به اين شغل ها:

مهندس مكانيك ؛ مهندسي برق ؛ دانشجو ، محصل دبيرستان ، و حتي شخصي رو ميشناسم كه رشتش زمين شناسي هست و البته همه اينها جزو اون منجم هاي واقعا عالي و خبره محسوب ميشن كه من در مقابلشون مثل قطره اي از كل آباي كره زمين هستم.... ولي منظورم اينه كه شما نبايد به اين فكر كني كه رشتت چيه ... ما خيلي از منجمين بزرگ جهان رو داشتيم كه اصلا رشتشون ربطي به نجوم نداشته ( مثل هابل كه اولين كسي بود كه فهميد كهكشان ها دارن از هم دور ميشن ولي رشتش وكالت بود و هم اكنون ما ثابتي به نام ثابت جهاني هابل داريم... ( در اين مورد رشتشت زياد مطمئن نيستم)...)

خوب براي شروع نجوم اولين كتابي كه به همه معرفي ميشه نجوم به زيان ساده هست....ويرايش 86 رو بگيرين...بعدش شروع كنين و آسمون رو با دوتا چشماتون و بدون هيچ ابزار رصدي خاصي ياد بگيرين...نام هاي صورت هاي فلكي و موقعيتشون نسبت به هم ديگه... واقعا لازم هست و منجمين موفق كساني هستند كه آسمون رو خوب بشناسن...

براي عكاسي هم خيلي عجله نكنين.... لطف كنين بهم پيغام خصوصي بزنين تا يادم بمونه كه دفعه بعد بيشتر براتون بگيم...

پيروز و موفق باشيد :11::11::11:

آسمانتان پر ستاره :11::11::11:

alborzir
19-02-2009, 18:40
سلام و تشکر فراوان از راهنماییهایت. من تهرانی هستم و برای انتخاب دوربین به ناصر خسرو رفتم. در اونجا دوربین صاایران 50*70 30000 تومان، روسی 75000 و یک مدل زایس آلمانی 80000 تومان بود که فکر کنم 75000 هم می داد. راستش نمی دونم این روسیها و آلمانیها اصل هستند یا نه؟ ژاپنی هم ندیدم. در فروشگاه آسمان شب هم(تو سایت دیدم) ارزانترین مدل دو چشمی کوچک، یک مدل 45*8 آکروماتیک نایت اسکای به قیمت 95000 بود. در مجموع فکر میکنی برای کار من کدام بهتر باشد. در ضمن فرق آکروماتیک با آپوکروماتیک چیست(تو سایت فروشگاه آسمان شب دسته بندی کرده بود)؟ با تشکر فراوان

سایه آسمون
19-02-2009, 22:21
اینی که که گفتید عضو باشگاه ها بشیم قضیش چیه؟

mohammad.y1993
24-02-2009, 11:56
سلام و تشکر فراوان از راهنماییهایت. من تهرانی هستم و برای انتخاب دوربین به ناصر خسرو رفتم. در اونجا دوربین صاایران 50*70 30000 تومان، روسی 75000 و یک مدل زایس آلمانی 80000 تومان بود که فکر کنم 75000 هم می داد. راستش نمی دونم این روسیها و آلمانیها اصل هستند یا نه؟ ژاپنی هم ندیدم. در فروشگاه آسمان شب هم(تو سایت دیدم) ارزانترین مدل دو چشمی کوچک، یک مدل 45*8 آکروماتیک نایت اسکای به قیمت 95000 بود. در مجموع فکر میکنی برای کار من کدام بهتر باشد. در ضمن فرق آکروماتیک با آپوکروماتیک چیست(تو سایت فروشگاه آسمان شب دسته بندی کرده بود)؟ با تشکر فراوان

سلام...
ببخشيد دير شد سرم شلوغ بود...

اول از همه تفاوت آكروماتيك با آپوكرومات...

عدسي هاي معمولي خطاهايي(ابيراهي) دارند كه از همه مهم تر كجنمايي كروي و كجنمايي رنگي(ابيراهي رنگي و ابيراهي كروي هست...توضيح آنها زياد به بحث ما برنميگرده ولي بهتره بدونين براي تصحيح اين خطاها ميايم و يك عدسي به عدسي معموليمون اضافه ميكنيم كه ميشه آكروماتيك...حالا اگه به جايي كه عدسي ما دوتيكه باشه سه تيكه كنيم ميشه آپوكرومات...همين...كه عدسي آپوكرومات در كانوني كردن رنگها بسيار بهتر از عدسي آكروماتيك معمولي هست..

خوب بايد از نظر اقتصادي هم شما يه نگاه بندازي...مثلا شما كه ميخواين طبيعت گردي كنين از نظر بودجه نمي صرفه كه پول بابات آپوكرومات بديد....
خوب قيمت صاايرانش كه درست بوده...براي تشخيص اينكه دوربين اصل هست يا نه هم راههايي هست كه برات ميزارم...الان خيلي وقتم پره...ببخشيد...فعلا:11::11::11:

m_jjus
27-02-2009, 10:12
با سلام
اينجانب قصد خريد تلسكوپي براي بچه برادرم دارم.سن ايشان 10 ساله است.به نظرم زياد اهل حرفه اي شدن نيست.لطفا حول و حوش 300 تومن يه تلسكوپ به من راهنمائي فرمائيد.

mohammad.y1993
27-02-2009, 15:21
با سلام
اينجانب قصد خريد تلسكوپي براي بچه برادرم دارم.سن ايشان 10 ساله است.به نظرم زياد اهل حرفه اي شدن نيست.لطفا حول و حوش 300 تومن يه تلسكوپ به من راهنمائي فرمائيد.

سلام...
تال 120...يك تلسكوپ روسي با پايه واقعا محكم..قيمت : 240 مشهد....

فقط بايد قدش برسه ... :31::31:

راستي اگه كه هيچ كسي نيست كه آسمون رو بشناسه ... بهتره بي خيال بشين...چون بعد از يه مدت آينه تلسكوپ ميشه آينه دق!!!!فقط پولتون رو دور ريختين...بهتره اول بهش آسمون رو نشون بدي...كم كم درش علاقه ايجاد كنين ( اگه بتونين يه بار شب ببرينش روستا واسه رصد علاقش خيلي زياد ميشه...) يعد كه آسمون رو شناخت مي تونه از تلسكوپش لذت ببره...اونم زياد...

موفق باشيد :11::11::11:

Babak
28-02-2009, 00:24
با سلام
من تلسکوپ اسکای واچر 8 یا 7 سانت شکستی با لوله کوتاه رو پیشنهاد میدم

سبکه و کارکرد همزمان دوربین دوچشمی و تلسکوپ رو داره.
استفاده بسیار اسانی داره

sm6m10
12-03-2009, 08:29
می خوام حلقه ها زحل و روی ماه را ببینم؟چی باید بخرم؟حداقل پولی که میتونم هزینه کنم چقدر است؟لطفا بگید از کدام شرکت بخرم؟چون می خواهم پستی تهیه کنم.ممنونم.فعلا 100تومان دارم تا 150 هم میتونم هزینه کنم؟

Babak
12-03-2009, 11:04
تقریبا با هر اپتیکی (به شرط اینکه اسباب بازی نباشه)سطح ماه عالی دیده میشه. حلقه های زحل هم با بزرگنمایی حداقل 30 برابر دیده میشن. ( برای دید بهتر حداقل 100 برابر رو لازم دارید
توی ارزان قیمت ها من اسکای واچر رو بهترین گزینه موجود در بازار ایران میدونم که چینیه.
این ها با بودجه شما تناسب دارن و کار هم باهاشون عملی و راحته.

در کل کار با نوع شکستیش آسون تره و تصاویر واضح تری نشون میده.
برای خرید اینترنتی هم تقریبا همه فروشندگان تلسکوپ در ایران اینترنتی میفروشن. فقط باید یه جستجو کنید در اینترنت. فروش تلسکوپ

Dark Kingdom
10-04-2009, 01:41
سلام دوستان :)
میخواستم ببینم با این تلسکوپ :

مریخ یا سیاره های دیگه رو به چه اندازه میشه دید ؟
اگه ممکنه با عکس نشون بدید .

Babak
12-04-2009, 01:31
سلام مریخ رو در مقابله نصف اندازه همین اسمایلی ها میبینین تقریبا. :20:
مریخ: به سختی میشه کلاهک های قطبی رو تشخیص داد. اگر طوفان مریخی بشه اون رو هم میبینید ( کل سیاره مات دیده میشه)
عطارد و زهره اهله شون ( چرخه هلالی ) دیده میشه.
مشتری به سختی میشه نوار های سطح رو دید. با 4 قمر گالیله ای.
زحل حلقه راحت دیده میشه . به سختی میشه شکاف کاسینی رو دید. حدود 7 تا 9 قمر دیده میشه.
اورانوس به سختی ممکنه قرص دیده بشه.

Dark Kingdom
12-04-2009, 06:19
سلام مریخ رو در مقابله نصف اندازه همین اسمایلی ها میبینین تقریبا. :20:
مریخ: به سختی میشه کلاهک های قطبی رو تشخیص داد. اگر طوفان مریخی بشه اون رو هم میبینید ( کل سیاره مات دیده میشه)
زحل حلقه راحت دیده میشه . به سختی میشه شکاف کاسینی رو دید. حدود 7 تا 9 قمر دیده میشه.

وقتی مریخ اندازه ی نصف این اسمایلی هاست پس مشتری و زحل فک کنم یه نقطه باشن دیگه .ها ؟

مرتضی nvcd
12-04-2009, 10:18
با اجازه بابك جان ...

وقتی مریخ اندازه ی نصف این اسمایلی هاست پس مشتری و زحل فک کنم یه نقطه باشن دیگه .ها ؟

مشتری و زحل با اینكه دورترن ولی چون بزرگترن به همون حدود اندازه مریخ دیده می شن ..

مریخ یا سیاره های دیگه رو به چه اندازه میشه دید ؟
اگه ممکنه با عکس نشون بدید .

تصویری كه بشه باهاش تصور دیدن مریخ یا مشتری و غیره رو از چشمی تلسكوپ بده وجود نداره ... فقط از نظر اندازه می شه گفت اینقدریه ... به نظرم بابك جان خیلی عالی تصویر دیده شده از تلسكوپ رو براتون توضیح دادن

مریخ : یعنی دیدن كلاهك ها رو در یه شب عالی و بدون غبار باید انتظار داشته باشی ... اگه شبهای زیادی رو به دیدن مریخ گذرونی ... رنگ سرخش خیلی واضحه ... وقتی طوفان بشه می تونی تغییر رنگ رو به خوبی ببینی ( یادت باشه فقط تغییر رنگ نه اینكه باد و طوفان ببینی !)

اهله زهره و عطارد : اگه با اسمون اشنا باشی می دونی دیدن اهله ها تجربه خاصی می خواد ... اما خیلی لذت بخشه ... تصور دیدن اهله ها رو هم ... می تونی فرض كنی هلال ماه رو كوچیك كنی تا بشه نصف اسمایلی

مشتری : اگه باز هم هوا خوب باشه و الودگی نوری كم ... می تونی رنگ های مختلف كه نوارهایی رو بر سطح مشتری درست كردن تشخیص بدی ... البته باید خیلی خوش شانس باشی كه هوا خوب باشه ... قمر ها هم همون قمر های معروف گالیله هستن كه دیدن چرخششون ... اون هم در مدت كم لذت خاصی داره ... ولی خوب از نظر اندازه اخرش دیگه یه نقطه هستن

زحل : دیدن حلقه ها به راحتی انجام می شه ... خیلی هم شگفت اوره ... شكاف كاسینی هم باز به هوا و چیزای دیگه بستگی داره ... فرض كن یه نصف اسمایلی با یه صفحه نورانی دورش ... قمر ها هم مثل مال مشتری نقطه

اورانوس : احتیاج به اطلاعات كافی و خوندن نقشه اسمون عالی داره ... ولی اگه پیداش كنی ... كی شه گفت تقریبا اندازه یه "ه " می شه !!! ... یعنی قرص كوچیك

اگه نرم افزار استاری نایت یا چیزی دیگه رو داری ... می تونی دیدی از همون سیاره رو بیاری ... بعد اینقدر زوم رو كم كنی تا اندازه سیاره بشه همون نصف اسمایلی ... دیگه این راحترین كاره دی:

یا اینكه عكسی اگه از مریخ داری ... بزار تو فتوشاپ ... اینقدر كوچیكش كن تا بشه اندازه نصف اسمایلی !!! ...

با این حال دیدن خود جسم در تلسكوپ خیلی فرق داره ...

Dark Kingdom
12-04-2009, 18:55
واقعا" ممنونم خیلی کمک کردین :40::11:
دوتا سوال :
اینایی که گفتین در مورد همون تلسکوپی که انتخاب کردم بود دیگه ؟؟؟؟؟
چرا هرجا که راهنمای رصد سیارات هست خبری از نپتون نیست ؟ یعنی معلوم نیست ؟ با هر تلسکوپی ؟

مرتضی nvcd
12-04-2009, 22:29
دوتا سوال :
اینایی که گفتین در مورد همون تلسکوپی که انتخاب کردم بود دیگه ؟؟؟؟؟
چرا هرجا که راهنمای رصد سیارات هست خبری از نپتون نیست ؟ یعنی معلوم نیست ؟ با هر تلسکوپی ؟

بله .. در همون ادامه نظرات بابك جان در مورد تلسكوپ انتخابی شما بود

نپتون هم كوچیكه و هم خیلی دور ... با تلسكوپ های اماتوری به سختی قابل رویته ... تازه اگه هم دیده بشه چیزی برای گفتن نداره ...

hamedsheikh
09-05-2009, 15:44
می خواستم در مورد کیفیت دوربین های دو چشمی ساخت صاایران و مقایسه آنها با نمونه های روسی و ژاپنی سئوال کنم؟

آیا دوربین 7 در 50 صاایران برای نجوم آماتوری مناسب می باشد یا نمونه هایی با همین اندازه از نوع خارجی را پیشنهاد می کنید در صورت امکان مدل و قیمت را ذکر کنید.

این سئوال را از آنجا می پرسم که دوربین های صاایران نسبت به نمونه های خارجی ارزان تر بوده ولی در مورد کیفیت آنها سخنان ضد و نقیض بسیاری گفته می شود.

:20:

Babak
10-05-2009, 00:48
سلام
7 در 50 رو من تست نکردم
اما مقایسه کاملی داشتم روی 15 در 70 و 20 در 80 صا ایران و نایت اسکای
دوربین های صا ایران یه وضوح خطای کروی دارن.

7 در 50 چندان مناسب نجوم نیست. حداقل بزرگنمایی مناسب 15 برابره.

hamedsheikh
10-05-2009, 13:39
دوربین 7 در 50 برای میدان دید باز آن و رصد صورت فلکی هایی که در آسمان شب شهر هایی مثل اصفهان دیده نمی شوند می خواهم

می خواستم ببینم دوربین دوچشمی 7 در 50 صاایران کلا ارزش خریدن دارد ؟

و اگر نمونه 7 در 50 خارجی پیشنهاد می کنید چه مارکی و چه قیمتی مناسب است ؟

در اصفهان کجا می توانم دوربین دوچشمی خوب و اصل پیدا کنم ؟ (به غیر از فروشگاه صاایران در خیابان کاوه)
:41:

hamedsheikh
12-05-2009, 14:52
کسی نیست جواب منو بده ؟

:19::18::19::18::19::18::19::18::41::41::41::41::4 1:

مرتضی nvcd
13-05-2009, 01:31
در اصفهان کجا می توانم ............

خوب دوست عزیز بابك جان كه توضیح دادن ... فروشگاه های اینترنتی رو هم شما می شناسید .... دیگه اصفهان رو باید یكم صبور باشید ... چون اگه كسی اصفهانی بود می گفت !!!!!!!!!! ( قراره ما از كل استان ها خبر داشته باشیم ؟!)

یه شركت تو شیراز بود كه فكر كنم اسمش اختر نمای شیرازه .... اونم سایت اینترنتی داره ... تنها چیزیه كه من میشناسم و یكم به اصفهان نزدیكه ...

hamedsheikh
13-05-2009, 13:04
بالاخره کیفیت دوربین های دوچشمی ساخت صاایران چه جوره ؟

:11:

ارزش خریدن دارند؟

ajnoori
15-05-2009, 16:14
من هم همینطور!
صاایران 10-30*50 خوبه؟؟؟؟؟؟

mohammad.y1993
15-05-2009, 17:20
بالاخره کیفیت دوربین های دوچشمی ساخت صاایران چه جوره ؟

ارزش خریدن دارند؟

من هم همینطور!
صاایران 10-30*50 خوبه؟؟؟؟؟؟

سلام...
متاسفانه دوربين ها و تلسكوپ هاي صاايران از كيفيت پاييني بر خوردار هست ... ( توجه كنيد اونايي كه خود شركت ميسازه وگرنه شركت صاايران محصولات فوق العاده اي مانند برند mead و tal و رو هم ميفروشه)

براي مثال : عموما داراي خطاهاي كروي و كج نمايي هستند ، چسب هاي به كار رفته براي ثابت نگه داشتن منشورها مرغوب نيوده و بر اثر تغيير حرارت و ضربه باعث جا به جا شدن منشور ميشود كه ديگه دوربين شما عملا فوت كرده...در تست هايي هم كه از تلسكوپ هاي صاايران گرفته شده نتايج خراب بوده و تلسكوپ هاي اين شركت داراي ابيراهي هاي مختلفي بودند...

البته از نظر فني هم محصولات صاايران مشكلاتي دارند مثلا دوربين 50*7 خودم الان فوكوس يكي از چشمي هاش كار نمي كنه....يا يكي از دوستان بود كه 10-30*50 را داشت كه به درستي فكوس نمي شد

در حال حاضر بهترين دوربين ها ژاپني و روسي و night sky ، sky watcher هستند كه كيفيت فني ژاپني ها از نظر به كار گرفتن پيچ براي بستن منشور ها باعث شده دوربين ضربات رو تحمل كنه و سرد و گرم شدن اثري بر روي دوربين نداشته باشه....

موفق باشيد...:11::11::11:

mohammad.y1993
15-05-2009, 17:21
دوربین 7 در 50 برای میدان دید باز آن و رصد صورت فلکی هایی که در آسمان شب شهر هایی مثل اصفهان دیده نمی شوند می خواهم

می خواستم ببینم دوربین دوچشمی 7 در 50 صاایران کلا ارزش خریدن دارد ؟

و اگر نمونه 7 در 50 خارجی پیشنهاد می کنید چه مارکی و چه قیمتی مناسب است ؟

در اصفهان کجا می توانم دوربین دوچشمی خوب و اصل پیدا کنم ؟ (به غیر از فروشگاه صاایران در خیابان کاوه)
:41:

سلام...

فروشگاه آسمان و طبيعت پارس... تو نت سرچ كن سايت داره

موفق باشي دوست عزيز...:11::11::11:

Grand
15-05-2009, 18:11
من یک سایت سراغ دارم که تلسکوپ واسه فروش داره از 900 هزار تا 3 میلیون و هفتصد

این هم گرون‎ترین مدلش:

mohammad.y1993
15-05-2009, 18:27
من یک سایت سراغ دارم که تلسکوپ واسه فروش داره از 900 هزار تا 3 میلیون و هفتصد

این هم گرون‎ترین مدلش:

سلام....

خوب قربونت لينك بزار مام ببينيم ديگه...:10::10::10:

Grand
16-05-2009, 21:37

Babak
17-05-2009, 07:59
اینها همه واسطه هستند
تا جایی که من میدونم تولید کننده / وارد کننده تلسکوپ اینها هستند
صا ایران - آسمان شب پارسه - اخترنمای شیراز

telescope.ir
akhtarnama.com
sairan.ir

البته در رده تلسکوپ های معتبر . نه مارک هایی مثل کامار

mohammad.y1993
17-05-2009, 10:00
اینها همه واسطه هستند

telescope.ir
akhtarnama.com
sairan.ir

سلام....

مطمئنين كه آسمان شب پارسه تسكوپ توليد ميكنه؟؟؟من تا حالا جايي نديدم كه تلسكوپ هاي ساخت خودش رو بفروشه...

ممنون....:11::11::11:

Grand
17-05-2009, 12:50
اینها همه واسطه هستند

telescope.ir
akhtarnama.com
sairan.ir

مهم اینه که شما پول میدی و تلسکوپ تحویل میگیری. آیه که نازل نشده حتماً از صا ایران - آسمان شب پارسه و اخترنمای شیراز تلسکوپ بخرین!

Grand
17-05-2009, 12:55
اینها همه واسطه هستند

telescope.ir
akhtarnama.com
sairan.ir

مهم اینه که شما پول میدی و تلسکوپ تحویل میگیری. آیه که نازل نشده حتماً از صا ایران - آسمان شب پارسه و اخترنمای شیراز تلسکوپ بخرین!

ajnoori
17-05-2009, 13:16
سلام به همه
لطفا دوستانی که 10-30*50 دوچشمی صاایران رو دارن عکسهایی از این دوربین در زوایای مختلف قرار بدن
راستی کوتینگ این دوربین چه رنگیه؟آیا این دوربین هم مثل بقیه صاایرانها عدسیهاش با چسب گیر شده یا پیچیه؟
لطفا زودتر دوستانی که براشون امکان داره اقدام کنند و وزن این دوربین چقدره؟
هر جا تو نت گشتم نتونستم مشخصات و عکسها(کل مدلهای این مارک) و قیمت دوربینهای صاایران رو یکجا پیدا کنم
سایت آسمان شب رو هم دیدم که اوریون و اسکای نایت داره اما انگار 10-30*50 صاایران از بقیه مدلهای این رنج بهتره؟؟؟
لطفا راهنمایی

mohammad.y1993
17-05-2009, 14:49
سلام به همه
لطفا دوستانی که 10-30*50 دوچشمی صاایران رو دارن عکسهایی از این دوربین در زوایای مختلف قرار بدن
راستی کوتینگ این دوربین چه رنگیه؟آیا این دوربین هم مثل بقیه صاایرانها عدسیهاش با چسب گیر شده یا پیچیه؟
لطفا زودتر دوستانی که براشون امکان داره اقدام کنند و وزن این دوربین چقدره؟
هر جا تو نت گشتم نتونستم مشخصات و عکسها(کل مدلهای این مارک) و قیمت دوربینهای صاایران رو یکجا پیدا کنم
سایت آسمان شب رو هم دیدم که اوریون و اسکای نایت داره اما انگار 10-30*50 صاایران از بقیه مدلهای این رنج بهتره؟؟؟
لطفا راهنمایی

سلام....

اين ديگه از اون حرفا بود ها:18::18::18:....اوريون و اسكاي نايت كجا صاايران كجا...دوتا شركت خارجي كه واقعا تلسكوپ ها و دوربين هاي خوبي مي دن رو نمي شه با كيفيت دوربين هاي صاايران مقايسه كرد...متاسفانه صاايران سايت مناسبي براي اطلاع رساني نداره....اما من فكر نمي كنم كه قيمتش بيشتر از 60-70 تومن باشه...در هر صورت من كسايي رو مي شناسم كه با اين دوربين مشكل دارن..فكوس ، تغيير چشمي و ....

البته شما تفاوت قيمت صاايران با مارك هاي خارجي معروف رو هم مدنظر قرار بده...

اگه تونستم مشخصاتش رو برات گير ميارم...

موفق باشي دوست عزيز...:11::11::11:

mohammad.y1993
17-05-2009, 14:58

سلام...

نه آيه نازل نشده اما عقل حكم مي كنه كه از جاي معتبر كه داراي پشتيباني هم باشه و محصولاتش متنوع و با كيفيت باشه خريد كني...اونم تو يك همچين شاخه اي كه كيفيت خيلي اهميت داره....

چند تا مثال مي زنم كه منظورم رو خوب رسونده باشم :

1.ما از پوشش مايلار براي رصد خورشيد استفاده مي كنيم...اما مايلار در بازار به انواع متنوعي از آلمينيوم گفته ميشه كه هيچكدوم از اونها براي رصد خورشيد ساخته نشدن....حالا شما فكر كنين كه اگه يك تازه كار از يك محل غير معتبر اين محصول رو بخره و مدل اشتباهي هم خريده باشه چي ميشه...يك عمر پشيماني...براي همين هميشه دقت كنين كه چنين محصولاتي رو حتما از فروشگاههاي معتبر نجومي بخريد...

2.الان متاسفاه تلسكوپهاي اسباب بازي چيني در بعضي از فروشگاهها ديده ميشن كه هيچ گونه كاراري رصدي ندارند و متاسفانه برخي افراد علاقه مند بدون اطلاع اين تلسكوپ ها رو خريداري ميكنن...البته در اين مورد خدارو شكر خطر جاني مثل مورد قبلي وجود نداره...

البته فكر كنم قصداين دوستمون هم اطلاع رساني بوده و نگفتن كه فقط از اين سه شركت خريد كنين...( البته من پيشنهاد مي كنم كه در صورت امكان از اين شركت ها خريد كنيد...مخصوصا آسمان شب پارسه...البته نه توليدي هاي خود شركت ها رو...)

موفق باشيد....:11::11::11:

hamedsheikh
17-05-2009, 22:10
برای مقایسه و انتخاب دوربین دوچشمی و اطلاع از کیفیت دوربین های دوچشمی ساخت صاایران ، این مقاله که در سایت فروشگاه آسمان شب پارسه موجود است بسیار مفید به نظر می رسد :

لینک مقاله :

:31::31::31::31::31::31::31::31::31::31:

hamedsheikh
29-05-2009, 00:05
میدان دید دوربین های دوچشمی که بر روی دوربین ها یا در مشخصات دوربین ها موجود است میدان دید هر لوله دوربین است یا مجموع میدان دید دو لوله ی دوربین دوچشمی است؟

مرتضی nvcd
29-05-2009, 04:54
میدان دید دوربین های دوچشمی که بر روی دوربین ها یا در مشخصات دوربین ها موجود است میدان دید هر لوله دوربین است یا مجموع میدان دید دو لوله ی دوربین دوچشمی است؟

مطمئنی میدان دید روی دوربین دوچشمی نوشته شده؟... اخه معمولا اندازه دهانه و بزرگنمایی رو می نویسن !

بهرحال اگه هم به قول شما نوشته شده باشه ... چون دو تا دایره دید ما برای اینكه تصویری درست توی دوربین دوچشمی نجومی داشته باشیم به یه نقطه اشاره می كنن ( نه مثل دوربین های شكاری كه انگار دو تا دایره رو بهم چسبوندی .) ... همون قطر یه دونه حساب می شه ...

Babak
30-05-2009, 07:32
سلام....

مطمئنين كه آسمان شب پارسه تسكوپ توليد ميكنه؟؟؟من تا حالا جايي نديدم كه تلسكوپ هاي ساخت خودش رو بفروشه...

ممنون....:11::11::11:

سلام
من جمله رو به این شکل نوشته بودم. تولید کننده / وارد کننده
تصحیحش میکنم با این جمله : تولید کننده و یا وارد کننده.
و البته مطمئن هستم که آسمان شب هیچ تلسکوپی تولید نمیکنه. (حداقل در حال حاضر):20:

فکر میکنم هدف بنده رو متوجه نشدید.
تمام فروشگاه های عموما اینترنتی ایران محصول خودشون رو از صا ایران و آسمان شب و احتمالا اخترنما شیراز میخرن. هیچ آیه‌ای نازل نشده برای اینکه حتما از کسی یا جایی بخریم. احساس کردم معرفی وارد کننده های اصلی مفید باشه. صرفا یک اطلاع رسانی بود.:20:
هر چند فکر میکنم عرضه کننده های اصلی ساپورت بهتری میتونن ارائه بدن علاوه بر تخفیف.

hamedsheikh
30-05-2009, 22:52
برای رصد از درون شهرهای بزرگی مثل اصفهان چه نوع تلسکوپی را پیشنهاد می کنید؟

تلسکوپ های بازتابی که توسط فروشگاه های ابزار نجومی مثل آسمان شب پارسه فروخته می شوند آیا بعد از مدتی آینه ی آنها نیاز به پوشش آلومینیومی دادن دوباره است؟ یا بدون پوشش دادن دوباره می توان به صورت مادام العمر از آنها استفاده کرد؟
:11::11::11::11:

mohammad.y1993
31-05-2009, 06:56
سلام...
براي رصد از درون شهرهاي بزرگ تلسكوپ معمولي خوب هست...من دقيقا منظورتون رو از مناسب بودن نفهميدم؟؟؟

پوشش آلومينيوم هم بين 2 تا 10 سال عمر مي كنه...كه معمولا بايد براي شما حدود 5-6 سال عمر داشته باشه....بعد از اون هم مي تونيد پوشش رو عوض كنيد...

موفق باشيد....

Babak
31-05-2009, 12:04
برای رصد در شهر های بزرگ ( جدا از رصد اجرام پر نور ) تنها راه حل استفاده از تلسکوپ های بزرگه . 10 اینچ و بالاتر (تقریبا) . تا بشه اجرام اعماق آسمان رو دید.

مدت دوام اندود نقره آیینه ها به کیفیت ساخت و شرایط نگه داری شما بستگی داره . خوب ساخته شده باشه و زیاد توی گرما سرما شدید و رطوبت بالا نره 10 تا 15 سال نیاز به اندود مجدد نداره. بعد این زمان هم البته شما کاهش نور دارید طبعا . اما تلسکوپ به خوبی قابل استفاده است.

hamedsheikh
04-06-2009, 00:11
من مدت هاست که دنبال یک تلسکوپ با گشودگی زیاد و پایه ای ساده (بدون نیاز به موتور ) و تصویر مستقیم و همچنین بدون نیاز به تعمیر و تنظیم و همچنین قیمت مناسب می گشتم که در نهایت تلسکوپ شکستی آکروماتیک با پایه سمت ارتفاعی اسکای واچر با قیمت 500 هزار تومان را در سایت فروشگاه اسمان شب پارسه پیدا کردم.

لینک تلسکوپ :

از کلیه دوستان که این تلسکوپ را در اختیار دارند یا با آن کار کرده اند تقاضا دارم در مورد کیفیت آن اظهار نظر کنند؟

از نظر ابیراهی رنگی و میزان گشودگی برای تماشای اجرام اعماق آسمان و بزرگنمایی برای رصد سیارات و همچنین استحکام و در مورد هرز روی پیچ های تنظیم دقیق پایه سمت ارتفاعی ( آیا بر اثر زمان دچار هرز روی نمی شود؟)

ازهمین نوع تلسکوپ چه نمونه دیگری را پیشنهاد می کنید؟

با تشکر:40::40::40::40:

Babak
05-06-2009, 21:23
این تلسکوپ خوبیه . طبعا نیوتونی ها احتیاج به همخط کردن دارن و انتخاب شما میشه شکستی .
این تلسکوپ با همین گشودگی یک نمونه لوله بلند هم داره. انتخاب شما میدان دید بالا تر همراه با هدف گیری راحت تر رو داره . اما کمی خطای رنگ بیشتر نسبت به نمونه لوله بلند. که اون هم چندان حاد نیست. یعنی مهم نیست تو دید.
برای اجرام اعماق آسمان کاملا مناسبه . چیزی بین تلسکوپ و د.ربین دوچشمیه این اپتیک.
فقط یک نکته
برای اینکه به حد بزرگنمایی این تلسکوپ برسید ( 300 برابر ) باید چشمی اضافه بخرید . یه چشمی 2 میلی متری.

hegoz
23-06-2009, 00:57
با سلام:11:.file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/showthread.php_files/N_aggressive%252017.gif من به شدت به روشي براي تقويت نور احتياج دارم. مي خوام نور يه چراغ رو از 70 تا 100 متري بگيرم و تقويتش كنم اونقدر كه وقتي به من ميرسه بتونه تقريبا يه كف دست جا رو روشن كنه file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/showthread.php_files/N_aggressive%252024.gif. بايد از چه نوع عدسي هايي استفاده كنم و اصلا چي بسازم،file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/showthread.php_files/N_aggressive%25204.gif مشخصات كامل بدين. خيلي لازم دارم لطفا اگه كسي ميدونه كمك كنه مرسي.file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/showthread.php_files/N_aggressive%252026.gif:20:
فكر كنم يه نكته رو نگفتم من اين سيستم رو براي شب لازم دارم. ببينيد من يه لامپ دارم حدود 100 وات و نورش تو 100 متري منه حالا من ميخوام اين نورو نزديك كنم اونقدر كه يه كف دست و روشن كنه من به اون لامپ دست رسي ندارم كه كاسه ايش كنم تا قوي بشه . فكر كنم با يه چيزي شبيح تلسكوپ بشه اين كارو كرد همونطور كه تلسكوپ اشياي دور را نزديك مي كنه ميتونه اون نورو هم نزديك كنه بعد كه اين كارو كرد چطور مساحت اون نور يا تصويرو بزرگتر كنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مشخصات اون عدسي ها رو ميخوام و اينكه اين راه واقعا جواب ميده؟؟؟؟؟؟؟؟؟file:///C:/Documents%20and%20Settings/Dear-User/Desktop/showthread.php_files/N_aggressive%252026.gif:19:

hegoz
23-06-2009, 01:01
با سلام:11:.من به شدت به روشي براي تقويت نور احتياج دارم. مي خوام نور يه چراغ رو از 70 تا 100 متري بگيرم و تقويتش كنم اونقدر كه وقتي به من ميرسه بتونه تقريبا يه كف دست جا رو روشن كنه بايد از چه نوع عدسي هايي استفاده كنم و اصلا چي بسازم،مشخصات كامل بدين. خيلي لازم دارم لطفا اگه كسي ميدونه كمك كنه مرسي.:46:
فكر كنم يه نكته رو نگفتم من اين سيستم رو براي شب لازم دارم. ببينيد من يه لامپ دارم حدود 100 وات و نورش تو 100 متري منه حالا من ميخوام اين نورو نزديك كنم اونقدر كه يه كف دست و روشن كنه من به اون لامپ دست رسي ندارم كه كاسه ايش كنم تا قوي بشه . فكر كنم با يه چيزي شبيح تلسكوپ بشه اين كارو كرد همونطور كه تلسكوپ اشياي دور را نزديك مي كنه ميتونه اون نورو هم نزديك كنه بعد كه اين كارو كرد چطور مساحت اون نور يا تصويرو بزرگتر كنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مشخصات اون عدسي ها رو ميخوام و اينكه اين راه واقعا جواب ميده؟؟؟؟؟؟؟؟؟:20:

Arash_323
23-06-2009, 10:43
سلام
من یه دوربین دوچشمی خیلی قوی برای مشاهده طبیعت می خوام بخرم
یه 8x30 دارم روسی مارک بایگیش زیاد بدرد بخور نیست
یه چیزی میخوام که از این خیلی بهتر باشه
قیمت حداکثر 250000 تومن
ممنون

Babak
24-06-2009, 14:23
سلام
من یه دوربین دوچشمی خیلی قوی برای مشاهده طبیعت می خوام بخرم
یه 8x30 دارم روسی مارک بایگیش زیاد بدرد بخور نیست
یه چیزی میخوام که از این خیلی بهتر باشه
قیمت حداکثر 250000 تومن
ممنون

یاد‌اوری اینکه دوربین های بزرگ حتما باید روی سه‌پایه نصب بشن.
یک گروه تک چشمی های طبیعت گردی هستن با بزرگنمایی های متغیر

اما اگه حتما میخواین دو چشمی باشه

Babak
24-06-2009, 14:38
با سلام:11:.من به شدت به روشي براي تقويت نور احتياج دارم. مي خوام نور يه چراغ رو از 70 تا 100 متري بگيرم و تقويتش كنم اونقدر كه وقتي به من ميرسه بتونه تقريبا يه كف دست جا رو روشن كنه بايد از چه نوع عدسي هايي استفاده كنم و اصلا چي بسازم،مشخصات كامل بدين. خيلي لازم دارم لطفا اگه كسي ميدونه كمك كنه مرسي.:46:
فكر كنم يه نكته رو نگفتم من اين سيستم رو براي شب لازم دارم. ببينيد من يه لامپ دارم حدود 100 وات و نورش تو 100 متري منه حالا من ميخوام اين نورو نزديك كنم اونقدر كه يه كف دست و روشن كنه من به اون لامپ دست رسي ندارم كه كاسه ايش كنم تا قوي بشه . فكر كنم با يه چيزي شبيح تلسكوپ بشه اين كارو كرد همونطور كه تلسكوپ اشياي دور را نزديك مي كنه ميتونه اون نورو هم نزديك كنه بعد كه اين كارو كرد چطور مساحت اون نور يا تصويرو بزرگتر كنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مشخصات اون عدسي ها رو ميخوام و اينكه اين راه واقعا جواب ميده؟؟؟؟؟؟؟؟؟:20:
تو همین تاپیک دنبال بشه بهتر نیست ؟

nafas
18-07-2009, 09:55
دوم مرداد در جزاير قناري
بزرگترين تلسكوپ جهان ديده به آسمان مي‌گشايد

چهارصد سال پس از آنكه گاليله براي نخستين بار روي تلسكوپ دست‌ساز خود را به سوي آسمان گرداند، بزرگترين و پيشرفته‌ترين تلسكوپ بشر به طور رسمي آغاز به كار مي‌كند.

به گزارش سرويس علمي ايسنا، افتتاح «تلسكوپ گرن كانارياس» (GTC) با آينه 4/10 متري كه بيشتر از هر تلسكوپ موجود ديگر ناحيه تمركز و جمع‌آوري نور را دارد، براي 24 ژوئيه ( دوم مرداد) در جزاير قناري اسپانيا برنامه‌ريزي شده است.
مقامات رسمي و اختر‌شناسان دانشگاه فلوريدا - تنها موسسه امريكايي درگير در پروژه - در مراسم افتتاحيه به بيش از 500 منجم، روزنامه‌نگار و مقامات سرشناس خواهند پيوست تا در جشني كه خوان كارلوس، پادشاه اسپانيا به همين منظور برگزار مي‌كند، شركت كنند.
طي قراردادي از سال 2000، سهم اسپانيا در اين پروژه 90 درصد، مكزيك پنج درصد و دانشگاه فلوريدا (UF) نيز پنج درصد بوده است.
دانشگاه فلوريدا به ميزان پنج ميليون دلار در اين پروژه 180 ميليون دلاري سرمايه‌گذاري كرده و اخترشناسان آن يكي از دو ابزار نجومي پايه تلسكوپ را طراحي كرده و ساخته‌اند كه شامل دوربين حرارت سنج چند ميليون دلاري با نام «كاناري ‌كم» است

mf.designing
18-07-2009, 22:57
بازم سلام :
دوستان قصد خريد يه تلسكوپ رو دارم كه ميخوام براي اولين بار با چشم مصلح با آسمان زيبا نگاه كنم .
چه تلسكوپي بخرم و چه ماركي ؟ از كجا شروع كنم، دوربين 2 چشمي ؟ تبريز ميشه تلسكوپ گير آورد ؟!
كسي آدرس نمايندگي هاي تبريز رو ميدونه ؟ :11::40:

mf.designing
19-07-2009, 12:54
كسي از دوستان نيست كه در اين باره اطلاعاتي داشته باشه ؟

seymour
19-07-2009, 14:50
تاپیک استیکی در همین ارتباط داریم که این سوال و سوالات مشابه چندین بار مطرح شده .. اونو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])چک کردی؟

ery666
02-08-2009, 22:08
كسي از دوستان نيست كه در اين باره اطلاعاتي داشته باشه ؟
سلام دوست عزیز:
همیشه گفتن وقتی میخایی تلسکوپ بخری اول به دهنه ی لوله ی تلسکوپ نگاه کن. ولی در کل من به شما میگم چی بخر. اگر میخوایی با تلسکوپ نجوم رو شروع کنی، نکن.!!!! اول برو یه کم مطالعه راجع به آسمان و صورتهای فلکی بکن بعد برو بخر. تلسکوپ مدلtal 150 که ساخت روسیه هم هست بهترین چیز برای شرو ع نجوم. موفق باشی

7777
04-08-2009, 22:35
درخواست راهنمایی از آقا بابک و سایر متخصصین فن برای مناسب ترین دوربین جهت رصد هلال روز اول ماه و آخر ماه

دوستان می دانند که ماه رمضان نزدیک است ، قصد دارم مناسب ترین دوربین جهت رصد ماه اول رمضان و آخر ماه رمضان را خریداری کنم.
قبلاً هیچ تجربه ای در زمینه نجوم و دوربین نداشته ام.

اول ) احتمال زیاد از دوربین بیشتر اوقات برای رصد هلال رمضان در داخل شهر استفاده می شود ( یک شهر با یک میلیون نفر جمعیت مدنظرم است ) لذا قدرت کافی برای رصد هلال اول و آخر ماه رمضان در نور داخل شهر یا حاشیه شهر را داشته باشد.

دوم ) بهتر است حتی الامکان احتیاجی به نصب پایه برای دوربین نباشد همچنین اندازه دوربین هر چه کوچکتر باشد بهتر است ( احتمالاً هنگام حمل ونقل دوربین را درون کیف دستی کتابهایم در کنار کتابها قرار دهم لذا می خواهم دوربین کوچک باشد و کمتر مجبور به حمل و نقل پایه دوربین باشم )

سوم ) در سایت آسمان شب

این مطلب را خواندم

« دوربین های مجهز به قطب نما:
نـــوع دیگری از دوربین های دوچشمی هستند که در داخل آنها قطب نما وجود دارد و به کمک
آ ن میتــوان زاویـــه سمــت را از داخل چشمی مشاهده نمود. این قابلیت بخصوص می تواند گره گشای رصدگران هلال ماه باشد. به این صورت که با دانستن اختلاف سمت بین ماه و خورشید در لحظه غروب خورشید ، بسادگی میتوان محل هلال را در آسمان مشخص کرده و با دقت و سرعت بیشتری آن را آشکار نمود. این چنین دوربین هایی از آنجا که برای کاربری نظامی طراحی میشوند ، اغلب کیفیت اپتیکی عالی و به همان نسبت قیمت بالایی دارند. »

با توصیفی که این سایت اینترنتی کرده است ظاهراً برای کار تخصصی رصد هلال ماه اول و آخر رمضان ، چنین دوربینی مناسب ترین دوربین است ، لذا اگر دوربینهایی با این مشخصات را اگر معرفی کنید ممنون می شوم .

چهارم ) دوربین مقاومت خوبی در مقابل وارد آمدن ضربه و آسیب فیزیکی داشته باشد و عمر و دوام کاری بالایی داشته باشد ، و چندان نگران خراب شدن آن بخاطر زمین خوردن و تکان خوردن و فشار نباشم.

پنجم ) رصد هلال ماه رمضان هنگام غروب آفتاب یعنی در روز صورت می گیرد و در حاشیه شهر یک میلیون نفری ، من عینکی هستم و دوربین برای استفاده همراه با عینک مناسب باشد.

ششم ) با توجه به تجربیات دوستان در صورت امکان یک یا دو مدل مناسب را معرفی بفرمایند.
با ذکر جزئیات مثل شرکت سازنده و مشخصات دقیق دوربین ، لطفاً چون تجربه قبلی در زمینه نجوم ندارم با زبان ساده و ابتدائی توضیح داده شود.
ظاهراً اغلب توصیه می شود دوربین های خارجی خریداری شود نه صاایران ،
آیا دوربین خارجی مقاومت خوبی در مقابل ضربه فیزیکی و زمین خوردن دارد؟ و آیا آپوكرومات بودن دوربین در کار رصد هلالی تأثیر دارد ؟

هفتم ) مایل هستم بهترین دوربین را جهت رصد هلال اول ماه و آخر ماه بخصوص هلال ماه رمضان تهیه کنم ، البته سایر کارهای تخصصی نجوم را هم در کنار آن امکان پذیر باشم و بتوانم آنها را نیز پیگیری کنم، ولی مناسب بودن جهت رصد هلال اولویت اول است ، البته دوربین زیاد گران قیمت نباشد.

با تشکر

7777
05-08-2009, 20:37
درخواست راهنمایی از آقا بابک و سایر متخصصین فن برای مناسب ترین دوربین جهت رصد هلال روز اول ماه و آخر ماه

با تشکر

از همگی بزرگواران متخصص درخواست راهنمایی می شود

amirrh
09-08-2009, 22:35
جناب بابک عزیز من تقربا کل صفحات این تاپیک را خواندم . ولی نمی تونم جمع بندی کنم. آیا امکان دارد راهنمایی کنید که آیا night sky 15x70 برای شروع تحوم آماتوری بهتر است؟ یا تهیه تلسکوپی در همین رنج بودحه ای مثل startavel-70 ؟

amirrh
10-08-2009, 19:35
درضمن برای night sky 15x70 چه سه پایه ای مناسب و چثدر هزینه داره؟

amirrh
10-08-2009, 19:36
گزینه زیر با توجه به قیمتش رو با 15x70 چگونه مقایسه می کنید؟

تلسکوپ دابسونی ٧٦ میلیمتر - پیش فروش با ١٠ درصد تخفیف
قطر دهانه: 76 میلیمتر
فاصله کانونی: 500 میلیمتر

قیمت : 650000 ریال

Babak
10-08-2009, 20:29
7777 عزیز
درباره دوربین های قطب نما دار من چیزی نمیدونم. همین الان ÷یگیری کردم از دوستان هلال بین. 20 در 80 رو مناسب میدونن. حمل و نقلش سخت نیست و برای شهر ها هم مناسبه. مارک سلسترون و نایت اسکای و صا ایران رو تست کردم. دو تای اولی مناسب هستن.

amirrh عزیز
اینکه کدومشون بهترن به خود شما بستگی داره. داریم درباره اپتیک های پایه صحبت میکنیم.
15 در 70 خوبه اما در شهر خوب جواب نمیده. سیاره ها هم هیچ. ( بزرگنمایی کمه) اما کاربری راحت داره . مناسبه برای طبیعت و هلال ماه نو.
تلسکوپ های شکستی لوله کوتاه این مزیت رو دارن که در حالی که میدان دید بالا دارن شبیه به دوربین ها , امکان بزرگنمایی بالا هم فراهمه توشون.
من اگر باشم بین این دو تا تلسکو÷ لوله کوتاه شکستی رو میگیرم. البته اگه نصب و حمل و نقل زیاد برام مهم نباشه.

درباره این دابسونی ارزون.
این هنوز وارد نشده و تست نکردمش من. به محض اینکه بیاد من نتیجه کارش رو مینویسم اینجا.اگه خوب کار کنه میشه بهترین گزینه برای بودجه های کم.
اما
این اپتیک نیوتونی هست و نیوتونی ها میدان دید کم دارن . کار با نیوتونی ها به راحتی کار با شکستی ها نیست معمولا. نتیجتا فکر نمیکنم بشه با دوچشمی مورد نظر مقایسش کرد.
دلیل اینکه به تازه کار ها دوچشمی پیشنهاد میشه بجای تلسکوپ همین میدان دیده. میدان دید کم جستجوی اجرام رو سخت میکنه. یعنی نمیشه راحت توش جرم رصدیی پیدا کرد.

amirrh
11-08-2009, 19:21
با تشکر فراوان:

برای night sky 15x70 چه سه پایه ای مناسب و چقدر هزینه داره؟

همینطور قیمت 3 پایه برای سایر تلسکوپ هایی که معرفی کردید حداقل چه بودجه ای هستند؟

Babak
12-08-2009, 08:13
سلام
تلسکوپ ها ست کامل هستن. سه پایه همراهشونه. برای 15 در 70 یه سه پایه تو قیمت های 40 - 50 مناسبه.

khankhajeh
12-08-2009, 11:12
جناب بابک عزیز من تقربا کل صفحات این تاپیک را خواندم . ولی نمی تونم جمع بندی کنم. آیا امکان دارد راهنمایی کنید که آیا night sky 15x70 برای شروع تحوم آماتوری بهتر است؟ یا تهیه تلسکوپی در همین رنج بودحه ای مثل startavel-70 ؟

اگر یک دوربین دو چشمی خوب بگیرید بهتر از یک تلسکوپ ارزان قیمت با کارایی پایینه،مخصوصا اگه مثل من تازه کار باشید
من آکروماتیک 20*80 متوسط را توصیه می کنم،اینم توضیحش:
دوربین‌های دوچشمی NighySky از بهترین ابزارهای ستاره‌شناسی برای علاقه‌مندان تازه‌کار آسمان است. این ابزارهای ساده به دلیل دید مستقیم، سبکی و کوچکی، جابه‌جایی سریع و آسان و میدان دید باز، پیدا کردن اجرام را ساده و دلپذیر کرده است.
این دوربین‌ها که در چهار مدل و به سفارش آسمان‌شب تولید می‌شوند با استانداردهای شرکت امریکایی سلسترون ساخته و برای دوست‌داران ستاره‌شناسی طراحی شده است. تمامی عدسی‌ها و منشورها پوشش کامل چند لایه دارند و در ساخت لوله و بدنه‌ی آن نیز بهترین مواد استفاده شده است.
خروجی مناسب مردمک چشم، فاصله‌ی مناسب چشمی‌ها از همدیگر و قابلیت تغییر این فاصله نسبت به فاصله‌ی چشم‌های کاربر، دامنه‌ی تغییرات مناسب دیوپتر برای چشم‌های مختلف . کیف حمل آلومینیومی مقاوم در برابر ضربه و شوک از جمله ویژگی‌های این دوربین‌ها است.
قیمت حدود 226000ت

برای اطلاعات بیشتر به آدرس زیر بروید:

s_sh256
12-08-2009, 14:32
سلام
من تازه واردم خیلی هم برای گرفتن جواب عجله دارم...
چند روزه کارم شده سرچ عبارت دوربین دو چشمی!!!
کسی می تونه کمکم کنه که اگه بخوام یه دوربین دو چشمی 70 * 15 بگیرم با سقف 150000تومان چه مارکی بگیرم بهتره؟
یه نفر بهم گفت night sky و oberwerk فرقی با هم ندارن و فقط مارکی که روشون هست فرق داره و هر دوشون تولید یه شرکت چینی هستن...
لطفا راهنمایی ام کنید...

s_sh256
12-08-2009, 14:57
سلام
من تازه واردم!
الان یه هفته اس همه اش دارم تو تهران دنبال یه دوربین دو چشمی خوب می گردم...
به این نتیجه رسیدم که 15 در 70 night sky با توجه به سقف هزینه ام برام مناسبه...حالا یکی پیدا شده که فروشنده ی night sky هست و می گه فقط چینیه و به سفارش آمریکا...هیچ فرقی هم با oberwerkندارن...
من خیلی عجله دارم می خوام تا فردا بخرمش...فقط هم یه آسمان شب رو تو تهران بلدم که نداره...کسی می تونه کمکم کنه چی کار کنم؟...

amirrh
12-08-2009, 15:14
جناب بابک 20در 80 یا 15 در 70 یا انتظار برای ورود تلسکوپ دابسونی ٧٦ میلیمتربا قیمت نصف 15در70؟

babak_deghat
12-08-2009, 21:54
به نظر شما تلسکوپهای کمپانی Mead بهتره یا celestron?

Babak
13-08-2009, 00:34
نظری نمیدم فقط عرض کنم که هر دو شرکت ورشکست شدند و چین خریدشون. الان هر دو چینی هستن در واقع.

Babak
13-08-2009, 00:36
amir 'گرامی عرض کردم که این دو ابزار با هم قابل مقایسه نیستن. حالا که 20 در 80 هم وسط ماجرا اومده صد در صد 20 در 80. فقط وقتی دوربین دوچشمی میخرید با بزرگنمایی خداحافظی کنید. ( کاربرد بزرگنمایی بیشتر در رصد سیاره ای مفیده. باقی اجرام معمولا گسترده هستند.)
تکمله: دوربین 20 در 80 به پایه سنگین نیاز داره . حداقل قیمت 80 - 90 تومن

babak_deghat
13-08-2009, 09:58
یعنی چی ورشکست شدند؟یعنی به خاطر بحران اقتصادی؟یعنی همه ی محصولاتشون تقلبیه و ارزش خریدن نداره؟
celestron که هنوز سایتش رو به راهه و مشتریاش رو ساپورت میکنه؟

Babak
13-08-2009, 10:18
سلام . شرکت های ورشکسته رو چینی ها خریدن. حالا محصول با کارگر چینی و کارشناس آمریکایی و مدیریت چینی تولید میشه. کیفیت تولید هم خیلی خوبه در حد همون آمریکایی. ( چینی ها جنس بد و خوب دارن)
ورشکستگی سلسترون بخاطر شکایت مید بود که یکی از اختراعاتش رو کپی کرده بودن . دادگاه غرامت سنگینی از سلسترون خواست که منجر به ورشکستگی شد. مید رو یادم رفته چرا ورشکست شد.

yt76ytu
13-08-2009, 15:24
با سلام.....
من تلسكوپي ميخوام بخرم با شرايط زير :
1- سيارات (تمام سيارات از نزديكترين به خورشيد تا دورترين به آن) را واضح بتونم ببينم.
2- ماه و اجرام مصنوعي (مثل ماهواره ها ، ايستگاه فضايي ، تلسكوپ هابل و غيره) را خيلي واضح باهاش ببينم.
3- دورترين فواصل بر روي سطح زمين را بتونم ببينم (مناسب براي ديدن اجسام ريز و يا پرندگان كوچك از فواصل دور).
4- حداكثر قيمت آن 600 هزار تومان باشه. (اگه با اينقدر پول نميشه محتاطانه بريد بالاتر!!! چون پول ندارم ... و يا شرط 1 «ديدن تمام سيارات با وضوح خوب» را ناديده بگيريد)
5- نيازي به مشاهده اعماق بيشتر آسمان (مثل سحابيهاي دور دست) ندارم.

«تمامي شرايط را با هم در نظر بگيريد و يا اگر متناقض بودند، شرايط 2 تا 5 را با هم در نظر داشته باشيد. در واقع پيشنهادي بدهيد كه حداقل 4 شرط آخر را داشته باشد»

توجه :
لطفا فقط با توجه به پارامترهايي كه اشاره كردم پيشنهاد دهيد.

در ضمن اطلاعات زيادي راجع به آسمان دارم. تاكنون كتابها و مقاله هاي زيادي درباره انواع تلسكوپها ، نظريه هاي نجومي و اجرام آسماني رو مطالعه كرده ام. بنابراين خواهش ميكنم كه كلي گويي نكنيد و فقط بگين كه با تلسكوپي كه معرفي ميكنين ، «چه چيزي را؟» و «چگونه؟ و با چه كيفيتي» ، ميتوان مشاهده كرد.

در ضمن : اين روزها در حال مقايسه و انتخاب اين دو مارك برای خريد هستم : هر دو از نوع شكستي ان :
آيا اينها با آنچه كه ميخوام بدست بيارم ، همخواني دارند و مناسب هستند؟

1- شکستی آپوکروماتیک ٦٦ میلی‌متری William Optics - ZenithStar 66 SD Apo & Petzval ED
2- شكستي آپوکروماتیک دابلت مگرز ٧٢ میلی‌متری MEGREZ 72 Apo Doblet WO - William Optics

با تشكر بسيار زياد.:40:

amirrh
13-08-2009, 16:33
بابک جان می بخشید دوباره سوال می کنم بین این دو کدام بهتر است :

آکروماتیک ٨٠ x ٢٠ (Night Sky) - پیش فروش با ١٠ درصد تخفیف
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

قیمت : 2030000 ریال

یا :

70 میلی‌متری شکستی لوله کوتاه Sk 705 AZ3

قیمت : 2035000 ریال

همانطور که معلوم است هر دو یک قیمت هستند

Babak
13-08-2009, 17:12
1- سيارات (تمام سيارات از نزديكترين به خورشيد تا دورترين به آن) را واضح بتونم ببينم.
2- ماه و اجرام مصنوعي (مثل ماهواره ها ، ايستگاه فضايي ، تلسكوپ هابل و غيره) را خيلي واضح باهاش ببينم.

میشه کمی درباره منظورتون از واضح دیدن توضیح بدید؟
با هر تلسکوپی میتونید همه سیارات رو ببینید. حتی بزرگترین تلسکوپ ها از عهده دیدن سطح نپتون بر نمیان.
ماه با هر تلسکوپی خوب دیده میشه. ماهواره ها ایستگاه فضایی هابل و غیره با چشم معمولی دیده میشن . اگر منظورتون دیدن خود ماهواره هاست احتمالا تلسکوپ های بالای 10 اینچ بتونن بزرگ ها رو ( مثل ایستگاه فضایی) نشون بدن. مثل این عکس از ایستگاه بین المللی با 10 اینچ دابسونی

3- دورترين فواصل بر روي سطح زمين را بتونم ببينم (مناسب براي ديدن اجسام ريز و يا پرندگان كوچك از فواصل دور).
هر چی بزرگنمایی بیشتر باشه بهتر میبینید. بزرگنمایی هم مربوط هست به قطر شیئی که هر چه بزرگتر باشه بزرگنمایی بیشتر.
فقط اگر پرندگان در پرواز ( متحرک ) منظورتونه باید از بزرگنمایی کم استفاده کنید تا میدان دید بالا باشه. این درباره ماهواره ها هم صدق میکنه. در عکس بالا ایستگاه فضایی حدودا در عرض نیم تا 1 ثانیه میدان دید تصویر رو طی میکنه. و با تلسکوپ بزرگنمایی بالا به این راحتی ها نمیشه جسمی رو تعقیب کرد.

دو تلسکوپ مورد نظرتون خطای رنگ کمتری نسبت به آکروماتیک ها دارن. مدل دابلت بهتره . هم قطر شیئیش بیشتر و هم خطای رنگش کمتر. اما نکته اینکه خطای رنگ بیشتر در رصد ستاره ای خودش رو نشون میده و با مصرف شما زیاد مهم نیست.( البته اینها بدون پایه هستن و باید حتما براشون پایه با کف قیمتی 150 تا 200 بخرید)

شما بهتره شکستی بخرید ( مثل انتخاب هاتون) چون وضوح تصویر سیاره ای توشون بیشتره و منظره طبیعی رو بهتر نشون میدن.
فاصله کانونیش کوتاه باشه تا میدان دید بیشتری داشته باشید ( برای منظره)
پایه تون سمت ارتفاعی باشه . هم سریع تره و هم ارزون تر ( از نمونه های استوایی)

این به نظر من گزینه خوبیه البته با یک پایه سمت ارتفاعی ارزون تر میشه.

اینم خوبه اما از قبلی ضعیف تره :

فقط با این ( اولی) سطح اورانوس و نپتون دیده نمیشه. احتمالا بشه به سختی ایستگاه فضایی رو غیر نقطه ای دید. برای منظره و پرنده بسیار عالیه.

سوالی بود در خدمتم.

Babak
13-08-2009, 17:15
بابک جان می بخشید دوباره سوال می کنم بین این دو کدام بهتر است :

آکروماتیک ٨٠ x ٢٠ (Night Sky) - پیش فروش با ١٠ درصد تخفیف
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

قیمت : 2030000 ریال

یا :

70 میلی‌متری شکستی لوله کوتاه Sk 705 AZ3

قیمت : 2035000 ریال

همانطور که معلوم است هر دو یک قیمت هستند
هم قیمت نیستن . برای دوربین باید 80 تا 120 تومن پول سه پایه بدی . بدون پایه نمیشه باهاش کار کرد.
اگر دیدن سطح سیارات و جزییات ماه برات مهم نباشه دوربین فوق العاده است. 20 در 80 یکی از بهترین دوربین هایی که در ایران پیدا میشه. حتی شنیدم که کاراییش از 25 در 100 هم بالاتره.
20 در 80 یک وسیله عمریه.

amirrh
13-08-2009, 17:40
من بودجه کلم رو برای حدود 200 بسته ام . با این حساب باید از خیر 20*80 بگذرم. با این تفاسیر آیا خرید همین 70 میلیمتری که خودت بهم پیشنها داده بودی بهتره یا میشه امکان این رو ر نظر گرفت که ممکنه اون دابسونی 76میلیمتری با قیمت بسیار مناسب 65 تومان تقریبا کارکرد شکستی 200 تومانی رو داشته باشه؟ و یا نه و 15*70 بگیرم با سه پایه که حدود 200 تموم میشه

باز هم می بخشی که به زحمتت انداختم

Babak
13-08-2009, 17:47
اون دابسونی هیچ وقت توانایی های تلسکوپی که معرفی کردم رو نداره . تلسکوپ 70 ، میدان دید بالا داره که جستجوی جرم رو راحت میکنه. دابسونی ها نیوتونی هستن و میدان دید بسته دارن. الان که بودجه 20 در 80 رو ندارید همون تلسکوپ 70 مناسبه.

amirrh
13-08-2009, 20:32
ممنون بابک جان
من امروز رفتم فروشگاه آسمان شب.
به نیت خرید همون 70 که معرفی کردید. اما طاهرا بارلو 2x و همینطور فیلترهای ماه و خورشید به ترتیب 48و 21و 8 تومان هزینه جدا خواهد داشت و این هزینه را به 300 می رسانه. فروشنده فروشگاه به همین دلیل به من گفت حالا که مجبوری حدود 300 با مخلفات هزینه کنی ، بیا و دهانه را به 130 میلیمتر بازتابی

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدرا بگیر که موتور هم داره.
در رابطه با سه پایه هم گفت ارزون ترینش 120 تومن هست و ارزون تر نداریم.
همین طور حالا که قراره با مخلفات خدود 300 بپردازم نظرتون رو خرید ٨٠ ميليمتر شكستي لوله كوتاه اوريون

(نمیدونم اونی که آسمان شب می فروشه کدوم یکیشونه)
با قیمت 160 و یه سه پایه AZ3 که می کنه 285 چیه؟ آیا ایم 80 مم هم بارلو می خواد؟

منتظر نظرات ارزشمند شما هستم.

babak_deghat
13-08-2009, 21:59
حالا از همین چینی ها به نظرت کدومش بهتره؟

yt76ytu
14-08-2009, 00:38
با تشكر babak عزيز ، ولی :41:

متاسفم ، ولي مجبورم در پاسختون جملاتي از خودتون را نقل قول كنم. شما كه داراي تجربه هستين، چطور اين همه جمله ي مبهم و گاها متناقض به كار ميبريد :
مثل اين :

با هر تلسکوپی میتونید همه سیارات رو ببینید. حتی بزرگترین تلسکوپ ها از عهده دیدن سطح نپتون بر نمیان.
يه لحظه فكر كردم منظورتون اينه كه نپتون از ليست سيارات حذف شده و شامل «همه سيارات » نميشه. ولي بلافاصله اينو ديدم :

فقط با این ( اولی) سطح اورانوس و نپتون دیده نمیشه.

و يا اين : (منظور از خوب؟!!)

ماه با هر تلسکوپی خوب دیده میشه.

يا اين :

هر چی بزرگنمایی بیشتر باشه بهتر میبینید.

لطفا از تجربه تان استفاده كنيد و بگيد كه منظور تان از خوب ديدن و وضوح چيه؟

شما بهتره شکستی بخرید ( مثل انتخاب هاتون) چون وضوح تصویر سیاره ای توشون بیشتره و منظره طبیعی رو بهتر نشون میدن.

آيا از نظر شما اين دو پيشنهاد شما از دو تايي كه من گفتم مناسب تره؟ يا اينكه هر چهار تا مناسب اند؟!

البته اين انتقاد منو ببخشيد، از مطالبتون استفاده لازم رو هم كردم ولي همچنان ترديد دارم و زمان خريد را به تعويق انداختم كه احتمالا به نفعم تموم خواهد شد. :40:

yt76ytu
14-08-2009, 01:17
متشكرم......... ولي :41:

راستش منم منظور شما را از كيفی گويي ها و تناقض گويي هايتان متوجه نشدم. مثل اين موارد :

با هر تلسکوپی میتونید همه سیارات رو ببینید. حتی بزرگترین تلسکوپ ها از عهده دیدن سطح نپتون بر نمیان. ماه با هر تلسکوپی خوب دیده میشه.

اما نکته اینکه خطای رنگ بیشتر در رصد ستاره ای خودش رو نشون میده و با مصرف شما زیاد مهم نیست.

راستش ترديد من براي انتخاب بيشتر شد. لطفا شما كه تربه دارين بگين منظور از خوب ديده شدن و واضح ديده شدن چيست؟

حالا 4 تا گزينه براي انتخاب دارم. نمي دونم چيكار بايد بكنم؟!!!!!!! :23:

yt76ytu
14-08-2009, 01:25
متشكرم......... ولي :41:

راستش منم منظور شما را از كيفی گويي ها و تناقض گويي هايتان متوجه نشدم. مثل اين موارد :

با هر تلسکوپی میتونید همه سیارات رو ببینید. حتی بزرگترین تلسکوپ ها از عهده دیدن سطح نپتون بر نمیان. ماه با هر تلسکوپی خوب دیده میشه.

اما نکته اینکه خطای رنگ بیشتر در رصد ستاره ای خودش رو نشون میده و با مصرف شما زیاد مهم نیست.

راستش ترديد من براي انتخاب بيشتر شد. لطفا شما كه تربه دارين بگين منظور از خوب ديده شدن و واضح ديده شدن چيست؟

حالا 4 تا گزينه براي انتخاب دارم. نمي دونم چيكار بايد بكنم؟!!!!!!! :23:

amirrh
14-08-2009, 11:07
همه کارشناسان عزیز لطفا بنده را بین دو گزینه زیر برای خرید راهنمایی کنید :

1- ٨٠ ميليمتر شكستي لوله كوتاه اوريون
یا قیمت 160 + 3پایه AZ3به قیمت 125 + لوازم جانبی ( نمی دانم بارلو و فیلتر می خواهد یا نه با فرض خواستن = 80) = 360

70 -2میلی‌متری شکستی لوله کوتاه Sk 705 با پایه AZ3
با قیمت 203 + لوازم جانبی ( فیلتر خوشید 8 + فیلتر ماه 22+ بارلو 48 ) = 280 هزار تومان

یا پیشتهاد دبگری که با تجهیزات لازم جانبی حداکثر 330 تمام شود.
شرایط خودم : تازه وارد دنیای رصد و نجوم ولی بسیار علافمند به رصد

amirrh
14-08-2009, 13:04
سوال از متخصصین:
من یک سه پایه دوربین نقشه برداری نیو ویلد دارم واقعا محکم . بی نظیره . آیا امکان ساخت رابطی برای نصب دوربین دو چشمی 20در80 و رابطی برای نصب 80میلیمتری اوریون روی آن هست؟

Babak
14-08-2009, 14:30
ممنون بابک جان
من امروز رفتم فروشگاه آسمان شب.
به نیت خرید همون 70 که معرفی کردید. اما طاهرا بارلو 2x و همینطور فیلترهای ماه و خورشید به ترتیب 48و 21و 8 تومان هزینه جدا خواهد داشت و این هزینه را به 300 می رسانه. فروشنده فروشگاه به همین دلیل به من گفت حالا که مجبوری حدود 300 با مخلفات هزینه کنی ، بیا و دهانه را به 130 میلیمتر بازتابی

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدرا بگیر که موتور هم داره.
در رابطه با سه پایه هم گفت ارزون ترینش 120 تومن هست و ارزون تر نداریم.
همین طور حالا که قراره با مخلفات خدود 300 بپردازم نظرتون رو خرید ٨٠ ميليمتر شكستي لوله كوتاه اوريون

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید(نمیدونم اونی که آسمان شب می فروشه کدوم یکیشونه)
با قیمت 160 و یه سه پایه AZ3 که می کنه 285 چیه؟ آیا ایم 80 مم هم بارلو می خواد؟

منتظر نظرات ارزشمند شما هستم.

سلام
شما بهشون گفتید که تازه میخواین رصد رو با تلسکوپ شروع کنید و اونها بازتابی پیشنهاد دادن ؟ تلسکوپ موتور دار اصلا و اصلا و اصلا مناسب یک فرد تازه کار با تلسکوپ نیست.مگر اینکه بخواید بعنوان دکور خونه ازش استفاده کنید.
پایه فقط سمت ارتفاعی دارای پیچ حرکت ریز.

فیلتر خورشید الان اصلا مهم نیست. دوره کم فعالیتیشه و لکه نداره. بعد ها بگیرید. فیلتر ماه برای این تلسکوپ ها اصلا ضرورتی نداره . ماه کامل (بدر) پرنوره . توی تلسکوپ های بزرگ نورش چشمو میزنه ( فقط میزنه ، خطری نداره) من با تلسکوپ 6 اینچم فیلتر ماه ندارم و مشکلی هم نیست. بارلو هم ضرورت فوری نداره. بعدا بگیرینش.

یه تلسکوپ شکستی لوله کوتاه بگیرید با پایه سمت ارتفاعی که پیچ حرکت ریز داشته باشه. بین انتخابی ها هر کدوم قطر شیئی بیشتری داشت مناسب تره ( از دید من البته)

اگر فکر میکنید که میتونید خیلی جدی کار کنید و با مشکلات و دشواری های اولیه کار راه بیاید. هر تلسکوپی که با پول شما جور باشه و قطر شیئی بالاتر داشته باشه مناسبه.

بزارید یه نکته بگم. همه تلسکوپ ها خوبن ( مارک ها معتبر منظورمه) هر کدوم خوبی و بدی ( معایب و محاسن) خودش رو داره به تناسب نیاز های مصرف کننده.
شما گفتید شروع میکنید رصد رو . اینجا پیشنهاد دوربین دوچشمیه. گفتم اون تلسکوپ لوله کوتاه، کار دوربین رو انجام میده و امکانات تلسکوپ رو داره. پس شد یک انتخاب. اما این انتخاب مربوط میشه به بودجه شما و توانایی رصدیتون.
اگر پولت میرسه ( و باز هم میگم با مشکلات اولیه راه میای) یه نیوتونی 130 با پایه حتما و حتما eq3-2 بگیر 325 تومن. به لوازم جانبی فکر نکن. لوازم جانبی میتونم لیست کنم برات مهم تر از اینا که گفتن بهت و با قیمت بیشتر ار تلسکوپت. اما نبودنشون کارت رو لنگ نمیزاره.