PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : صبحونه چی بخورم ؟

A M ! N
14-01-2013, 14:14
سلام .

من خیلی مجاب هستم بدونم این شیرخشک دقیقن چیه ؟؟ از چه موادی تشکیل شده و آیا میشه منم استفاده کنم ؟

من صبحونه به سختی میخورم و میخوام بدونم آیا شیرخشک تغذیه ی خوبی برای صبحونه هست یا خیر...

سپاس./.

مهرسا1
14-01-2013, 14:22
سلام .

من خیلی مجاب هستم بدونم این شیرخشک دقیقن چیه ؟؟ از چه موادی تشکیل شده و آیا میشه منم استفاده کنم ؟

من صبحونه به سختی میخورم و میخوام بدونم آیا شیرخشک تغذیه ی خوبی برای صبحونه هست یا خیر...

سپاس./.

شیر خشک اصلی شامل پودر شیر خشک شده هست
ولی خوب من شنیدم با استفاده از نان خشک هم میشه یه چیزی شبیه شیر خشک درست میکنن
العان که خیلی کمیاب و گرون شده شما میتونین این هزینه رو بدین خیلی چیزای مقوی و بهتر

رستگار15
14-01-2013, 14:29
شیر خشک مزایای زیادی داره اما با این وضع بازار بهترین و مقوی ترین چیز برای هر وقت روز بخصوص صبح خشکباره

V E S T A
14-01-2013, 14:34
سلام .

سپاس./.

سلام

شیر خشک یا از شیر گاو درست میشه یا شیری که منبع گیاهی داره مثل سویا یه علتی که نوزادا از شیر خشک استفاده میکنن (نوع گیاهی) اینه که نمیتونن لاکتوز شیر رو تحمل کنن برای همین

از شیر مادر یا شیر خشک که از شیر گاو تهیه میشه نمیتونن استفاده کنن باید از شیر خشک گیاهی استفاده کنن

بدن خیلی از بالغین هم آنزیم لاکتاز که لاکتوز شیر رو به گلوکز و گالاکتوز تبدیل میکنه نداره..برای همین ووقع خوردن شیر مشکلات گوارشی پیدا میکنن

شما هم میتونید از شیر خشک استفاده کنید ولی اگه علت استفاده نکردن از شیر تازه بخاطر مشکل گوارشی هست از شیر کم لاکتوز استفاده کنید یا شیر سویا ..شیر سویا واقعا مفیده چربی شیر گاو میتونه

مانع از جذب کلسیم شیر بشه و شیر سویا برای جذب کلسیم منبع مفیدیه .ولی برای صبحونه رژیم غذایی تون باید غلات و مواد قندی، میوه و پروتین مثل تخم مرغ رو هم شامل بشه ..

برای تهیه شیر خشک تغییر زیادی روی شیرسویا و شیر گاو داده مبشه مثل تغییر روی پروتیین کربوهیدرات چربی و املاح و مواد معدنی.. به نظرم شیرسویا اگه مشکل گوارشی دارین خیلی بهتره

(بخاطر وجود فیتواستروژن ‌ها سویا خاصیت ضد سرطانی هم داره)

A M ! N
14-01-2013, 15:05
ممنون دوستان.. نه من با خوردن شیر مشکلی ندارم - راستش بیشتر دنبال یه چیزی میگردم که جمع و جور باشه و تقریبن تمــام چیزهایی که برای یک صبحونه نیازه درش وجود داشته باشه.
همونطور که میدونید بیشتر کشورهای خارجی یک صبحونه ی مخصوص دارند ؛ حالا خارج از این قضیه یک سری مواد غذایی آماده دارند که سریعن مخلوط میکنند و میل میکنند ، میخوام ببینم
در سوپرمارکتها چیزی هست که هم به صرفه باشه و اینکه آماده کردنش برای صبحونه وقتگیر نباشه و پروتئین کافی هم داشته باشه.

نمیدونم منظورم رو درست گفتم یا نه.. مثلن شیر و بیسکوییت شوکلاتی مخلوط شده با هم یا همچین چیزی که آماده باشه.

:n16:

V E S T A
14-01-2013, 15:19
ممنون دوستان.. نه من با خوردن شیر مشکلی ندارم - راستش بیشتر دنبال یه چیزی میگردم که جمع و جور باشه و تقریبن تمــام چیزهایی که برای یک صبحونه نیازه درش وجود داشته باشه.
همونطور که میدونید بیشتر کشورهای خارجی یک صبحونه ی مخصوص دارند ؛ حالا خارج از این قضیه یک سری مواد غذایی آماده دارند که سریعن مخلوط میکنند و میل میکنند ، میخوام ببینم
در سوپرمارکتها چیزی هست که هم به صرفه باشه و اینکه آماده کردنش برای صبحونه وقتگیر نباشه و پروتئین کافی هم داشته باشه.

نمیدونم منظورم رو درست گفتم یا نه.. مثلن شیر و بیسکوییت شوکلاتی مخلوط شده با هم یا همچین چیزی که آماده باشه.

امین اگه برات مختصر و مفید بودنش مهمه و نمیخوای وقتی بذاری و میزان قند برات اهمیتی نداره :

ارده یا حلوا ارده(از حلوا ارده خشک که بهش شکر اضافه میشه استفاده نکن ، ارده ای که مقدار کنجد بیشتری داره بهتره یا حلوای اماده پسته ای یا بادامی که بجای شکر اضافه پسته و

بادام بیشتری داره) + شیره انگور یا خرما + گردو + شیر سویا (میتونی ارده و شیره خرما یا شیره انگور یا عسل رو قبلا با هم مخلوط کنی زمان صبحونه فقط مخلوط ارده و شیره یا عسل +

شیر سویا رو استفاده کنی.)

کرده بادوم زمینی + عسل هم خیلی خوشمزه و مقوی هست اینم توصیه میکنم زود هم آماده میشه در کنار همشون حتما از شیر سویا استفاده کن

راستی نوتلا:n12: اصل کاری رو جا انداختم :n02: ولی همش شکلاته یکم ضرر داره

A M ! N
14-01-2013, 15:31
خیلی ممنون وستا جان..:n11:

باورت میشه الان خونه ی ما به مقادیر فراوان " ارده-شیره " اونم از بهترین نوعش !! یافت میشه که از محلات پدرم خریده ( معدن ارده محلات و قم هستش )
ولی زیاد تاحالا طرفش نرفتم پدرم هم هی میگه بیا ازینا بخور !! :دی اگه اینقدر خوبه برم ازینا بخورم ؟ :n13: گردو هم میخورم صبح ها چندتایی... کره ی بادام
زمینی نمیخورم چون حساسیت دارم کلن زیاد مشکلات آلرژیکی دارم. نوتلا قبلن خوردم خیلی ام خوشمزه بود.... فقط این شیر سویا رو از کجا گیر بیارم ،
بعد شیر سویا خوشمزس ؟ با چی بخورم ؟ خالی ؟ گرم ؛ سرد ؟؟ :دی

V E S T A
14-01-2013, 15:46
ارده و شیره هم حتما بخور خیلی خاصیت داره + انرژی زاست

شیر سویا تو سوپر ماکت ها هست یه مارک هست (soyfresh)که ساخت مالزی هستش ایرانی هم فکنم باشه میتونی شیر سویا طعم دار بخری مثلا با طعم شکلات یا قهوه یا توت فرنگی

مثل شیر معمولی میمونه میتونی یکم ولرم بخوری برای صبحونه ..فک نکنم گرم و سرد بودنش باعث تغییر خواصش بشه.

شیر سویا یکم بی مزس البته از نظر من:n02: ولی خوب طعم دار بخر ..شایدم اصلا به نظرت بد مزه نیاد .اگه بی مزه بود طعم دار بخر یا با عسل بخور

raana
14-01-2013, 15:46
طعم شیر سویا با شیر معمولی فرقی نداره ....به نظر من که خوشمزس..گرم و سردشم بستگی به ذائقه خودت داره...

من یه مدت صبح ها قبل از ورزش به عنوان صبحانه فقط شیره انگور می خوردم خیلی خوب بود واقعا به آدم انرژی میده....

می تونی به جای صبحانه از کورن فلکس +شیر یا آب میوه استفاده کنی.....

راستی خواهره من یه چیزایی درست میکنه من بهش میگم توپ خرمایی:n02: طرز تهیه:

البته اگه کالری برات مهم نیست...

بیسکوئیت ساقه طلایی رو خورد کن با کره آب شده مخلوط کن...بعد بهش خرمای له شده با گردو پودر شده اضافه کن..

به شکل توپی کن بعد بزن تو پودر نارگیل.......برای صبحانه خیلی جواب میده... تا ظهر سیر می مونی

A M ! N
14-01-2013, 15:56
ممنون رعنا - وستا - مهرسا :دی

- پس من یک تستی به شیر سویا میزنم

راستی خواهره من یه چیزایی درست میکنه من بهش میگم توپ خرمایی:n02: طرز تهیه:

البته اگه کالری برات مهم نیست...

بیسکوئیت ساقه طلایی رو خورد کن با کره آب شده مخلوط کن...بعد بهش خرمای له شده با گردو پودر شده اضافه کن..

به شکل توپی کن بعد بزن تو پودر نارگیل.......برای صبحانه خیلی جواب میده... تا ظهر سیر می مونی

:n04::n04:

من اینهارو بخورم فک کنم دیگه گشنم نشه کلن :دی

- ولی رعنا فک کنم این کورن فلکس که گفتین همون چیزی باشه که امریکایی ها هرروز صبح میخورن ؟
اینم میگیرم داخلش پراز ویتامین خانواده ی B باید باشه.

TR4NC3
14-01-2013, 16:04
مثل خودم ساعت 12 - 1 ظهر بیدار شو یهو ناهار رو بخور :n02:

raana
14-01-2013, 16:10
درسته همون صبحانه آمریکایی ها و اروپایی هاس.....من حدود 2 سال کرون فلکس با شیر میخوردم...البته من کورن فلکس رژیمی می

خوردم....الانم کلا زده شدم دیگه نمی خورم...

حجم معده رو پر میکنه در عین حال کالری کمی هم داره....تقریبا زیاد سیر نگه میداره....

ولی انواع مختلفی داره...مثلا یه نوعش با تمشک و بلو بری ایناس.....یه مدلش شکلاتی....یه مدلش مخصوص صبحانه...

می تونی داخل شیری که با کورن فلکس می خوری یه قاشق عسلم اضافه کنی...

دارای فیبر- ویتامین خانواده B- آهن-چند تا مورد دیگه هم بود که یادم نیست....

اون توپ خرمایی هارو بخوری بعدش بری ورزش کنی ....بعدش گشنه میشی....:n02:

A M ! N
14-01-2013, 18:50
مثل خودم ساعت 12 - 1 ظهر بیدار شو یهو ناهار رو بخور :n02:

من صبح ساعت هشت همیشه بیدار میشم ناخوداگاه ! بیشتر نمیتونم بخوابم.

+

یه چیز شنیدم میگن خیلی انرژی داره ( فکر کنم هم سطح ارده و شیره انرژی داشته باشه )

روغن روستایی که دقیقن نمیدونم چطور درست میشه ، مث اینکه کره ی خودمانی رو آب میکنن و تبدیل به روغن میشه.
این روغن رو صبحونه میخورن روستایی ها و میگن قوتش خیلی زیاد هست.

V E S T A
14-01-2013, 19:39
امین اون روغنی که میگی من تاحالا نخوردم ولی فکر میکنم برای صبحونه بیشتر چربی که بخوان بخورن از شیر تازه میگیرن مثل سر شیر و کره هایی که به روش خودشون درست میکنن

raana
14-01-2013, 20:13
من به اسم روغن روستایی تا حالا نشنیدم......ولی یه کره هایی هست که سفیده و به شکل توپ گرده.....اونا کره ی محلیه

احتمالا اونو آب میکنن و میخورن....چون محلیه خیلی چربه ...در واقع ما عادت نداریم به خوردن چیزای محلی انقدر چیزای الکی خوردیم

که وقتی کره محلی بخوریم معده مون هنگ میکنه........خیلی چرب و پر انرژیه

ولی یه کم بو گوسفند میده:n02:

hp722
14-01-2013, 22:03
اسم این روغن باید روغن حیوانی باشه یا همون کره ی طبیعی که بسیار خوشمزه و همینطور چرب هست

کاربر شماره ی یک
15-01-2013, 13:26
یه چیز شنیدم میگن خیلی انرژی داره ( فکر کنم هم سطح ارده و شیره انرژی داشته باشه )

روغن روستایی که دقیقن نمیدونم چطور درست میشه ، مث اینکه کره ی خودمانی رو آب میکنن و تبدیل به روغن میشه.

واسه كسايي كه فعاليت بدني دارند خوبه ،‌ مزش رو هم بعضيا دوست ندارند ،‌ بايد تست بزني بعد نظر بدي

رستگار15
16-01-2013, 15:15
وااااااااااای ارده شیره خیلی خوشمزه هست....
یه بار صبحانه ارده شیره خوردم انقدر انرژی بهم داد که از صبح زود تا ظهر بدون مکث درس خوندم تازه وقتی سرم رو از رو جزوه برداشتم ذره ای احساس خستگی نکردم.خیلی توپه

A M ! N
16-01-2013, 15:22
میگن ارده شیره برای سفت کردن استخون خیلی خوبه ( پدر میگه :دی ) ولی واقعن انرژیش خیلی زیاده.

راستی بچه ها بهتره ازین شیر یارانه ای ها نگیرین همش آبه :|

kalantarahura
16-01-2013, 16:31
من صبح ساعت هشت همیشه بیدار میشم ناخوداگاه ! بیشتر نمیتونم بخوابم.

+

امین اون روغنی که میگی من تاحالا نخوردم ولی فکر میکنم برای صبحونه بیشتر چربی که بخوان بخورن از شیر تازه میگیرن مثل سر شیر و کره هایی که به روش خودشون درست میکنن

من به اسم روغن روستایی تا حالا نشنیدم......ولی یه کره هایی هست که سفیده و به شکل توپ گرده.....اونا کره ی محلیه

احتمالا اونو آب میکنن و میخورن....چون محلیه خیلی چربه ...در واقع ما عادت نداریم به خوردن چیزای محلی انقدر چیزای الکی خوردیم

که وقتی کره محلی بخوریم معده مون هنگ میکنه........خیلی چرب و پر انرژیه

ولی یه کم بو گوسفند میده:n02:

اسم این روغن باید روغن حیوانی باشه یا همون کره ی طبیعی که بسیار خوشمزه و همینطور چرب هست

سلام.بهش روغن زرد میگن.از کره گوسفندی بدست میاد.کره گوسفندی معمولا بصورت توپهای سفید رنگی است که خیلی خوشمزه هست.اونو ابش میکنند و ازش روغن زرد میگیرند.روغن حیوانی هم میگن.

ترنم اعتمادی
16-01-2013, 21:12
من هیچ میلی به خوردن صبونه ندارم و خیلی لاغرم چیکار کنم؟

A M ! N
16-01-2013, 21:48
من هیچ میلی به خوردن صبونه ندارم و خیلی لاغرم چیکار کنم؟

Corn flakes مخلوط شده با شیر ببینی خود به خود اشتهات باز میشه :دی من فکر میکنم مهمترین دلیلش که افراد صبحونه نمیخورن
اینه که همه با هم پای میز نمیشینن ، مثلن من پدرم اول از همه صبح میره سرکار صبحونش رو با مامانــــم میخورن ، داداشم بعدش
میخوره ، آخر سر هم من ساعت 9 میشینم صبحونه میخورم تنهایی زیاد بهم نمیچسبه.

V E S T A
16-01-2013, 21:52
دیر از خواب پا شدن هم میتونه دلیلش باشه .. مثلا ساعت 7 -6 احساس گرسنگی بیشتر میشه اگه این زمان هم میل به خوردن نداشته باشیم 1ساعت بعدش حتما گرسنه میشیم

A M ! N
16-01-2013, 23:53
راستی یکی از عادتهای جالبم رو یادم رفته بود بگم ، من صبح که بیدار میشم بلا استثنا
هرروز ، اول یک لیوان آب تگری میندازم بالا ، مولکولهای بدنم شاداب میشه :دی

V E S T A
17-01-2013, 00:06
خوردن آب خنک به صورت ناشتا باعث کاهش وزن میشه چون بدن برای گرم کردن آب کالری میسوزونه

ولی یه جا خوندم

آشامیدن ناشتا :به علت آنکه آب بدون توقف و با برودت خود از معده عبور کرده و به اعضاء اصلی بدن همچون قلب و کبد می رسد مضر هست

فکنم ضرر داره جون وقتی آب خیلی خنک ناشتا خورده میشه یخاطر خالی بودن معده فرصت کافی برای گرم کردن آب وجود نداره و باعث ضعف میشه .

A M ! N
17-01-2013, 00:11
ای بابا حالا چطوری ترک کنم :دی اصن نمیتونم تصور کنم صبح آب خنک نخورم عادت
دارم. البته وزنم که کمه 64 کیلو هستم ولی خب لاغری رو ترجیح میدم.

hp722
17-01-2013, 00:21
من عادت کردم صبحا همیشه 7 پامیشم.بعد چون بقیه خوابن یا میشیم پشت لپ تاپ و فیلمی که دیشب دانلود کردم رو میبینم یا میام نت.صبحانه ام اصلا میل ندارم.ولی حتما نصف شیشه آب یخ میزنم به بدن.عادت کردم

ツツツ
17-01-2013, 00:39
ای بابا حالا چطوری ترک کنم :دی اصن نمیتونم تصور کنم صبح آب خنک نخورم عادت
دارم. البته وزنم که کمه 64 کیلو هستم ولی خب لاغری رو ترجیح میدم.

من عادت کردم صبحا همیشه 7 پامیشم.بعد چون بقیه خوابن یا میشیم پشت لپ تاپ و فیلمی که دیشب دانلود کردم رو میبینم یا میام نت.صبحانه ام اصلا میل ندارم.ولی حتما نصف شیشه آب یخ میزنم به بدن.عادت کردم

با این کار استرس حرارتی به دستگاه گوارش‌تان وارد می‌کنید و منجر به سر دردهای میگرنی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])خواهد شد.
به گزارش بخش فارسی شبکه خبری "ورلد نیوز" مردی 44 ساله ساکن لندن به خاطر مصرف بیش از اندازه آب یخ جان باخت.

گویا وی دو و نیم گالن آب یخ (معادل ده لیتر) را در مدت هشت ساعت نوشیده بود تا دردهای ناشی از بیماری لثه‌ی خود را کاهش بدهد. وقتی وی به مراکز پزشکی انتقال یافت تصور می‌شد مست باشد زیرا به لکنت زبان مبتلا شده و تعادل مغزی خود را از دست داده بود که این‌ها نشانه‌های مسمومیت ناشی از مصرف زیاد آب یخ بود. زیاده‌روی در مصرف آب یخ سبب شده بود توازن آب موجود در مغز این مرد انگلیسی به هم بخورد.

به گفته‌ی دکتر مایکل بِیدن مصرف زیاد آب یخ سبب کاهش شدید پتاسیم موجود در بدن می‌شود. کاهش پتاسیم نیز به این دلیل که توازن الکترودی بدن را برهم می‌زند می‌تواند به بروز حملات قلبی منجر می‌شود.
به گفته‌ی متخصصان مصرف زیاد آب یخ سبب می‌شود شکم از هم پاشیده شود بدین معنا که در آن سوراخ‌هایی بروز می‌کند. از گذشته به صورت سنتی این باور وجود داشته که مصرف زیاد آب یخ زیان آور است اما نتایج تحقیقات، مرگبار بودن آن را نیز اثبات کرده است.
چینی‌ها در گذشته برای شکنجه متهمان از این شیوه قدیمی بهره می‌گرفتند به طوری که آب یخ را به مقادیر زیادی در درون حلق آن‌ها می‌ریختند.
بوعلی سینا می‌فرماید: آب یخ خوردن، ضرر خود را اگر در جوانی نشان ندهد، در پیری حتماً ضربه‌اش را به تو خواهد زد!

Kelly Clarkson
17-01-2013, 02:00
برای صبحانه ، نون و پنیر و چای خوب نیستن؟

wichidika
17-01-2013, 09:35

بدترین چیز برای صبحانه همین نون و پنیر چای هست انرژی خاصی ندارد و باعث خواب الودگی میشه مخصوصاً پنیرش و خواب اور هست.
چای هم که باعث افت فشار میشه و کمی بعد از خوردن باعث بی حالی و ضعف میشه.
می تونید به جاش از مربای سیب یا به استفاده کنید یا عسل
یا خرما یا رطب و همچنین مقداری نان کامل و سبوس دار مثل نون سنگک
چیزهای پرانرژی و کم حجم و سریع الهضم

poonel
17-01-2013, 09:42
من یه روز در میون پنیر و چایی یا نیمرو می خورم.

گهگاهی هم حلیم می خورم.

به نظرم حلیم و تخم مرغ واسه صبحانه عالی هست و انرژی خوبی داره اما پنیر زیاد با حال نیست. البته اگه نون تازه و داغ باشه پنیرم خوبه.

majid322
17-01-2013, 10:10
کامل ترین صبحانه : 1 لیوان شیر + 1 یا 2 تا تخم مرغ اپ پز + مقداری پنیر و نون

راستی یکی از عادتهای جالبم رو یادم رفته بود بگم ، من صبح که بیدار میشم بلا استثنا
هرروز ، اول یک لیوان آب تگری میندازم بالا ، مولکولهای بدنم شاداب میشه :دی

منم دقیقا همینکارو میکنم بعد مسواک.اصلا بدن حال میاد.:دی

MR.CART
17-01-2013, 11:21
یعنی میگی تخم مرغ آبپز با پنیر میکس کتنیم بخوریم؟:دی

majid322
17-01-2013, 11:24
یعنی میگی تخم مرغ آبپز با پنیر میکس کتنیم بخوریم؟:دی

نه بابا تو هم :دی در کنارش منظورم بود..این یه نمونه ست...از این ترکیب صبحونه ها تا دلت بخواد میشه جور کرد..

A M ! N
17-01-2013, 13:25
تخم مرغ آب پز خیلی طول میکشه تا درست بشه درصورتی که بیشتر افراد اینقدر وقت ندارن صبح.
یکی از دلیلهای دیگه که افراد درست صبحونه نمیخورن همین وقت کم در صبحه.

من کلن چای نمیخورم خیلی ساله.. واقعن نمیـــدونم دیگه چیزی از چای بیخودتر هست که ایرانیها
به عنوان نوشیدنی برتر ازش استفاده میکنن... یه سری ها که معتاد چای هستن !!! طرف میگـــه
من روزی 4 تا لیوان چای نخورم سردرد میگیرم !!

kalantarahura
17-01-2013, 13:51
تخم مرغ آب پز خیلی طول میکشه تا درست بشه درصورتی که بیشتر افراد اینقدر وقت ندارن صبح.
یکی از دلیلهای دیگه که افراد درست صبحونه نمیخورن همین وقت کم در صبحه.

من کلن چای نمیخورم خیلی ساله.. واقعن نمیـــدونم دیگه چیزی از چای بیخودتر هست که ایرانیها
به عنوان نوشیدنی برتر ازش استفاده میکنن... یه سری ها که معتاد چای هستن !!! طرف میگـــه
من روزی 4 تا لیوان چای نخورم سردرد میگیرم !!

جالب.منم از 83 اصلا چای نخوردم و هنوز هم هیچیم نشده.البته نسکافه و قهوه روزی یک و ندرتا 2 استکان میخورم

A M ! N
17-01-2013, 14:08
جالب.منم از 83 اصلا چای نخوردم و هنوز هم هیچیم نشده.البته نسکافه و قهوه روزی یک و ندرتا 2 استکان میخورم

منم از همون سالها ، بدترین بخشش این بود که وقتی میرفتیم خونه ی فامیل همه چای
تعارف میزدن و البته من بدون تعارف همه جایی میگفتم که چای دوست نمیخورم. البتـــه
الان دیگه کل فامیل اخلاق منو میدونن و حتی موقع گردوندن سینی چای جلوی من دیگه
نمیان :دی واقعن متنفرم از چای :n21:

منم به جاش نسکافه میخورم درست کردنش خیلی آسونتر از قهوه هست.

clau
17-01-2013, 14:12
منم از همون سالها ، بدترین بخشش این بود که وقتی میرفتیم خونه ی فامیل همه چای
تعارف میزدن و البته من بدون تعارف همه جایی میگفتم که چای دوست نمیخورم. البتـــه
الان دیگه کل فامیل اخلاق منو میدونن و حتی موقع گردوندن سینی چای جلوی من دیگه
نمیان :دی واقعن متنفرم از چای :n21:

منم به جاش نسکافه میخورم درست کردنش خیلی آسونتر از قهوه هست.

جالبه من بر عکس شما هستم چای خیلی زیاد میخورم به نحوی که اگه یک روز نخورم سر درد میگیرم:n28:صبحانه هم که امارش از دستم در رفته که چند ساله اصلن نخوردم فقط دوره سربازیم اونجا محل خدمتم با کادریا صبحانه میخوردیم

ツツツ
17-01-2013, 15:07

سیب هم خوبه برای از بین بردن خواب آلودگی چند برابر چای تاثیر داره!

ترنم اعتمادی
17-01-2013, 17:12
من کلا از هر نوع صبحونه به جز حلیم بوقلمون بدم میاد
هیچ چیزی میلم رو به خوردن تحریک نمیکنه

A M ! N
17-01-2013, 22:28
دوستان عزیز.. نظرسنجی هم به این تاپیک اضافه شد.

majid322
17-01-2013, 22:48
اینو یادم رفت بگم..من خودم یه مدت زیادی هیچ میلی به صبحونه نداشتم همش ایراد میگرفتم..

اون زمان ورزش هم میکردم..مطالعات زیادی در این مورد کردم و فهمیدم هر جور شده باید صبحانه بخورم و واقعا واجبه..

یعنی یقین پیدا کردم که نخوردن صبحانه بهم اسیب میزنه..همین باعث شد که الان امکان نداره صبحانه رو ترک کنم کاملا هم راضی هستم..

این روش رو من خیلی جواب داد..شما هم اگه علم به این داشته باشید که نخوردن صبحانه چه اسیبی به بدن میزنه تو خوردنش دریغ نمیکنید..

hp722
17-01-2013, 23:05
میگم شما که نظرسنجی زدی گزینه ی "آب" رو هم بهش اضافه میکردی آخه من تا خروس میخونه میرم 1لیوان آب یخ میخورم:n02:

A M ! N
17-01-2013, 23:27
اگه بخوایم اون جوانب رو در نظر بگیریم که لیست نظرسنجی یک متر میشد : دی
اینطور که من حدس میزنم بیشتر افراد صبح میل به خوردن ندارن.

ترنم اعتمادی
18-01-2013, 15:16
قبول دارم و باید بگم نخوردن صبحونه برای افراد چاق، چاقی میاره و برای افراد لاغر، لاغری
اینو از یکی از استادام شنیدم
شاید درست نباشه

raana
18-01-2013, 15:25
منم صبح زود میلی به خوردن صبحانه ندارم.....ولی مجبورم هر طور که شده یه چیزایی بخورم.......چون بعدش باید برم ورزش...

اگه چیزی نخورم کلا بدنم هنگ میکنه............یعنی اصلا مغزم درست کار نمیکنه........

ترنم اعتمادی
18-01-2013, 16:56
چرا خوراک خوردن رو 3 وعدش کردن بعد میگن اگه میل به خوردن نداری 5 6 وعده با حجم کم بخور؟؟؟؟؟
خوب از اول می گفتن چن وعده باید بخوریم دیگه
اکه صبحانه حذف شه که عالیه

A M ! N
18-01-2013, 17:04
چرا خوراک خوردن رو 3 وعدش کردن بعد میگن اگه میل به خوردن نداری 5 6 وعده با حجم کم بخور؟؟؟؟؟
خوب از اول می گفتن چن وعده باید بخوریم دیگه
اکه صبحانه حذف شه که عالیه

من قبلن از یه متخصص شنیدم که این رو برای افرادی که میخوان لاغر بشن توصیه کـرد.
دکتر مظاهری ( البته بعید میدونم واقعن متخصص باشه :دی ) گفتــــــن که افـــرادی که
چاق هستن و میخوان لاغر کنن بهترین کار اینه که به جای سه وعده غــذا خوردن تعـــداد
وعده هارو افزایش بدن ولی از حجم غذا کم کنن که دچار گشنگی نشـن.. چون اگه دچـار
گشنگی بشن در یک وعده خیلی بیشتر از حدمعمول میخورن.

Atghia
18-01-2013, 19:19
من به شخصه صبحانه کامل میخورم همیشه!
حتی گاهی دیرم میشه جا میمونم و مجبورم با اژانس رفت و امد کنم اما صبحونه رو کامل میخورم :دی
در حد خوردن دو سوم یک نون بربری
از طرفی اصلا هم چاق نیستم و اینم بگم من شنیدم هرکسی صبحونه رو درست مصرف کنه و کافی، در تعدیل وزنش موثره!:n18:
محتویات صبحونه من هم معمولا شیر-عسل-کره هستش:n17:
این پست رو زدم بگم که همه جز اون دسته صبونه نخورها نیستن :دی

V E S T A
19-01-2013, 15:53
یه مطلب میذارم بخونید حتما مخصوصا کسایی که صبحونه نمیخورن :

یک متخصص شيمي مواد غذايي با بيان اينکه يک سوم انرژي بدن در طول روز از طريق مصرف صبحانه تامين مي‌شود، گفت: مصرف کاکائو در شير و يا هر فرآورده ديگري در وعده صبحانه، جذب کلسيم در بدن را به‌ خطر

مي‌اندازد.

مصرف صبحانه کامل را زمينه‌ساز مصرف ناهار متعادل و شام متعادل‌تر عنوان کرد و افزود: صبحانه کامل صبحانه‌اي است که در آن از گروه غلات، حبوبات، ميوه‌جات، لبنيات و البته چربي‌ها به ميزان کم استفاده شود.

نوشيدن آب ميوه‌ها در وعده صبحانه موجب جذب ميزان قابل ‌توجهي از ويتامين‌ها مي‌شود که متاسفانه مصرف آب ميوه‌ در وعده صبحانه ايراني‌ها جايگاه ثابتي ندارد.

پرهيز از مصرف مواد‌غذايي پرچرب مانند سوسيس و کالباس و يا کله‌پاچه در وعده صبحانه افرادي که داراي اضافه وزن هستند را تاكيد كرد و يادآور شد: در مورد کودکان هم توصيه مي‌شود که از اين نوع مواد غذايي

به ميزان کم استفاده شود و يا اينکه حتي‌المقدور استفاده نشود.

مصرف صبحانه کامل به‌ ويژه در کودکان را موجب کاهش خطر چاقي دانست و افزود: علاوه بر آن، مصرف صبحانه در کودکان مانع از پرخاشگري آنها نيز مي‌شود و افزايش سطح ايمني، يادگيري، خصوصيات روحي و

رواني و رشد كودكان را در پي خواهد داشت.

90درصد لبنيات مصرفي در وعده صبحانه جذب مي‌شود، گفت: غلات نيز با افزايش تدريجي گلوگز خون ميزان قند خون را تا ظهر و زمان مصرف ناهار، به ‌تدريج افزايش داده و مانع از افت قند خون مي‌شود.

V E S T A
31-01-2013, 00:54
یك برنامه ساده غذایی برای شما پیشنهاد می‌شود. می‌توانید بنابر نوع ذائقه و رژیم خود از تعداد یا تركیبی ازآنها بهره ببرید :

- كره و عسل یا مربا بویژه مرباهای مقوی مانند مربای هویج، آلبالو، توت فرنگی و غیره.

- شكلات صبحانه، چای و یا شیر و خامه.

- تخم مرغ آب پز، خیار و گوجه تازه.

- نیمرو و سبزی خوردن.

- لوبیا چیتی یا عدسی یا حلیم.

- استفاده ازحلوا ارده ( بویژه درفصل سرد ) و پنیر.

- شیربرنج و آب میوه فصل.

- فرنی، كره و مربای هویج.

- ساندویج مرغ یا تخم مرغ، سبزیجات مانند كاهو و میوه.

- مصرف آب میوه‌های طبیعی بویژه پرتقال یا میوه‌هایی كه ویتامین ث دارند - نان و پنیر ،خرما یا گردو.

شایان ذکر است، برای بالا رفتن بازدهی بیشتر در كار و داشتن روحیه‌ای شاد و جسمی سالم درمحل كار لازم است به ارزش غذایی صبحانه واقف باشیم و بدانیم كه كسانی كه صبحانه میل

نمی‌كنند، از ویتامین‌های ضروری مثل A ، C، B12 و ریبوفلاوین، كلسیم، منیزیم و فسفر بهره كمتری می‌برند.

منبع : سیمرغ

waltz
31-01-2013, 04:29
پنیر خامه ای یا فتای چرب و چیل کنارشم کره حیوونی :n02:

ssaraa
27-02-2013, 12:46
بچه ها ولي حتما يادتون باشه كه شير سويا رو روز در ميون استفاده كنين نه بيشتر

V E S T A
05-03-2013, 11:57
ایگاه اطلاع رسانی بریتانیا :

تحقیقات در آلمان حاکیست این تصور که خوردن صبحانه مفصل باعث کاهش مصرف کالری در طول روز می شود، یک توهم بیش نیست.

این مطالعه، که نتایج آن در "نشریه تغذیه" (Nutrition Journal) چاپ شده است، نشان داد که علیرغم مصرف صبحانه مفصل، افراد نهار

و شامی به همان اندازه زیاد می خورند.

دانشمندان اشاره می کنند که کاستن از کالری های مصرفی در صبحانه می تواند به افت وزن بدن کمک کند. علیرغم این یافته، انجمن

رژیم غذایی بریتانیا تاکید کرد که خوردن صبحانه عنصری مهم در یک رژیم متوازن غذایی است.

مطالعات متعدد قبلا نشان داده است که شروع کردن روز با یک صبحانه کامل اغلب با کاهش وزن مرتبط است. در مطالعه تازه تیم محققان

در دانشگاه مونیخ برای دو هفته نزدیک به 400 نفر را دنبال کرد. افراد مورد مطالعه فهرست آنچه می خوردند، زمان خوردن و وزن آن را یادداشت

می کردند. بعضی از آنها صبحانه های مفصل، بعضی کم و بعضی از خوردن صبحانه پرهیز کردند. افردای که صبحانه مفصل خورده بودند - یعنی

به طور متوسط 400 کالری بیش از کسانی که یک صبحانه کوچک خورده بودند - در طول روز هم حدود 400 کالری بیشتر مصرف کردند.

دکتر ولکر شودزیارا سرپرست این تحقیقات گفت: "نتایج مطالعه نشان داد که افراد صرفنظر از اینکه چه صبحانه ای خورده بودند، همان مقدار هم

نهار و شام خوردند."

اما کارشناسان همچنان می گویند که صبحانه نقش مهمی در رژیم غذایی بازی می کند.

سیان پورتر، سخنگوی انجمن رژیم غذایی بریتانیا، گفت: "نشان داده شده است که کسانی که صبحانه می خورند نسبت به کسانی که آن را حذف

می کنند یک رژیم غذایی متوازن تری دارند، کمتر احتمال دارد که اضافه وزن داشته باشند، با موفقیت بیشتری وزن کم می کنند و در مقابل بعضی

بیماری های خاص کمتر آسیب پذیرند." او گفت: "حذف صبحانه ممکن است به خوردن تنقلات کمتر سالم قبل از نهار منجر شود و اگر صبحانه را حذف

کنید لزوما در ادامه روز از لحاظ مغذی ها آن را جبران نمی کنید."

منبع : شبکه اطلاع رسانی پزشکی کشور

Atghia
05-03-2013, 13:26
سوسیس و کالباس

اگر شما هم جزو افرادی هستید که صبح‌ها برای خودتان سوسیس آماده می‌کنید و یا ساندویچ کالباس میل می‌کنید و تصور می‌کنید چه صبحانه مفصل و کاملی خورده‌اید سخت در اشتباهید. گوشت‌های فراوری شده مانند سوسیس و کالباس و غیره حاوی نیترات هستند که خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را بالا می‌برند. به عقیده متخصصان تغذیه برای سالم بودن و پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان‌ها باید از مصرف نیترات خودداری کنید. اگر عاشق سوسیس و کالباس هستید این حرف ما همیشه یادتان باشد: مصرف منظم این مواد غذایی به سلامت شما رحم نمی‌کند. از همین الآن به فکر یک جایگزین سالم برای این مواد غذایی باشید.

غلات شیرین

غلات صبحانه مفیدند اما برخی از این غلات حاوی میزان بسیار زیادی هیدرات‌های کربن و قند هستند. زمانی که شما از این غلات صبحانه مصرف می‌کنید میزان گلیسمی‌خونتان بالا می‌رود و تا زمانی که به حالت نرمال برگردد شما را خسته می‌کند. برای اینکه یک روز مفرح و پر از انرژی را شروع کنید بهتر است از مصرف غلات خیلی شیرین خودداری کنید. بهتر است از غلاتی استفاده کنید که حاوی پروتئین و فیبرهای بیشتری هستند. همچنین می‌توانید به غلاتتان گردو یا تخم کتان آسیاب شده اضافه کنید تا فیبر و پروتئین بیشتری دریافت کنید.

شیرینی‌جات، پیراشکی، دونات

این شیرینی‌جات نه تنها از آرد سفید تصفیه شده (بدون سبوس) تهیه می‌شوند بلکه سرشار از قند نیز هستند. باید بدانید که قند بدترین منبع انرژی برای شروع یک روز خوب است. به خاطر اینکه به سرعت میزان گلیسمی‌(قند) خون را بالا می‌برد. برای همین هم خیلی زود گرسنه‌تان می‌شود و احتمال اینکه کم کم دچار فشار خون بالا، چاقی مفرط و دیابت شوید را بالا می‌برد.اگر خطراتی که بر شمردیم همچنان شما را قانع نکرده تا از پیراشکی‌ها و دونات‌های محبوبتان دست بکشید بهتر است بدانید این شیرینی‌جات به یک شیوه دیگر نیز سلامتیتان را به خطر می‌اندازد: اکثر دانشمندان بر این عقیده‌اند که مصرف زیاد قند و سرطان ارتباط تنگاتنگی دارند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

شیرین کننده‌های غیرطبیعی

اگر چه شربت افرای طبیعی یک شیرین کننده مفید برای سلامتی است اما شربت‌های دیگری هم هستند که از ذرت تهیه شده و حاوی میزان زیادی فروکتوز هستند. این گونه شیرین کننده‌های غیرطبیعی در مواد غذایی بسته بندی شده و فراوری شده استفاده زیادی می‌شوند. باید بدانید که این قبیل خوراکی‌ها حاوی میزان زیادی فروکتوز هستند و باعث چاقی دور شکمی‌ و انباشتگی چربی در اندام‌های داخلی بدن می‌شود. متأسفانه این نوع چربی‌ها نیز خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند.نتایج پژوهشی که در مجله Global Public Health به چاپ رسیده نشان می‌دهد که ارتباط زیادی بین مصرف شربت ذرت با فروکتوز بالا و ابتلا به دیابت نوع 2 وجود دارد.

برای صبحانه چه بخوریم؟

به عقیده بیشتر متخصصان تغذیه بهتر است برای صبحانه حق تقدم با دانه‌های سبوس‌دار و پروتئین باشد. گردو، دارچین، نوشیدنی سویا یا شیر بدون چربی و میوه نیز از بهترین گزینه‌های یک صبحانه سالم هستند. اگر دارچین را به چای یا مربای کم شیرینتان اضافه کنید برای تنظیم قند خونتان خوب است.

منبع:salamatnews.com

V E S T A
01-04-2013, 12:33

سلامت نیوز : مطالعات و بررسی های مختلف یكی پس از دیگری تایید می كنند كه خوردن یك صبحانه سالم و مفید برای حفظ سلامت انسان در بلندمدت و برخـورداری از ذهن و جسم

سالم ضروری است و باید در اولویت های یك برنامه غذایی مناسب قرار بگیرد.

به گزارش ایسنا، مزایای استفاده از مواد غذایی سالم و مناسب در وعده غذایی صبحانه این است كه به شما انرژی بیشتری می دهد، ذهن را شفاف تر و هوشیارتر می سازد، قـدرت

تمركز را بالا می برد و به تناسب اندام و مقابله با اضافه وزن كمك می كند.

روزنامه دیلی میل در مقاله ای در این باره نوشت: بدون شك صبحانه مهمترین وعده غذایی در طول روز اسـت و اگر آن را از برنـامه غذایی خود حذف كنـیم، فاكتورهای مهـمی را در حفـظ

سلامت خود از دست خواهید داد، اما اگر از همین حالا تصمیم گرفته اید كه به طور منظم صبحانه بخورید به خاطر بسپارید كه انتخاب مواد غذایی سالم و مغذی نیز حیاتی است.

متخصصان تغذیه معمولا توصیه می كنند كه برای یك صبحانه سالم و ساده علاوه بر مصـرف لبنیات و عسـل، می توانید از ماسـت و میوه های تازه نیز استـفاده كنید. ماست سرشـار از

كلسیم و پروتئین است و تهیه آن بسیار ساده و سریع امكانپذیر است. همچنین می توانید بدون این كه هنگـام صبح وقت خود را تلف كنید یك پیاله ماست را سریع سر بكشید تا به موقع

به محل كار خود برسید و خوردن آن وقت شما را تلف نمی كند. همچنین مصرف چند میوه همراه با آن نیز می تواند مواد مغذی مورد نیاز شما را برای طول روز تامین كند.

گزینه مناسب و مغذی دیگر برای صبحانه مخلوط میوه ها هستند. برای تهیه آن می توانید آب میوه مورد علاقه خود مثل آب پرتقال را داخل یك ظرف بریزید سـپس یك عدد موز را داخـل آب

پرتقال خرد كرده و این مخلوط را كاملا هم بزنید تا مخلوط شما نرم و یكدست شود سپس می توانید مقداری از میوه های منجمد شده از قبل مثل چند تكه توت فرنگی، هلو یا تمشك آبی

را داخل این مخلوط ریخته و نوش جان كنید. این خوردنی های سالم به راحتی برای صبحانه آماده می شوند و باعث خواهند شد كه روز خود را قوی، سرزنده و سلامت آغاز كنید.

Atghia
02-05-2013, 10:22
اشتباهاتی که هنگام صبحانه خوردن انجام می دهیم

بیشتر افراد صبحانه را صرفاً به این دلیل حذف می‌کنند که هر زمان صبحانه می‌خورند، بیشتر از زمانی که نمی‌خورند احساس گرسنگی به آنها دست می‌دهد.

به نظرتان این دلیل برایتان آشنا نیست؟ اما در واقع آنها به این دلیل که صبحانه می‌خورند، گرسنه نمی‌شوند؛ آنها در خوردن صبحانه اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند که منجر به بروز مشکل شده و آنها را از عادت به صرف صبحانه دور می‌کند.

در این مطلب به این اشتباه رایج در خوردن صبحانه اشاره شده است.
1 - کمبود پروتئین مورد نیاز در صبحانه
اغلب افراد کاسه‌ای از غلات به همراه شیر را برای صبحانه در نظر می‌گیرند، به نظر انتخاب خوبی است. بله یک لیوان شیر حدود هشت گرم پروتئین برای بدن تامین می‌کند، اما به این موضوع نیز باید فکر کنید که آیا اغلب شیر را با غلات میل می‌کنید؟ احتمالاً خیر! پروتئین آهسته‌تراز کربو هیدرات هضم می‌شود به همین دلیل شما زودتر گرسنه خواهید شد نه دیرتر. حتی اگر نمی‌خواهید شیر بنوشید، جهت دریافت پروتئین بیشتر یک تخم‌مرغ آب پز به صبحانه خود اضافه کنید. شما همچنین می‌توانید ۱۰۰ درصد پروتئین را با خوردن یک نان سبوسدار تامین کنید، به شرطی که فقط با لایه نازکی از کره بادام زمینی آن را نپوشانید. سعی کنید از خوردن نان سبوسدار با کره زیاد لذت برده و پروتئین بیشتری را جذب کنید.

2 - فیبر کم در اغذیه صبحگاهی
هر چه مقدار شیرینی در صبحانه شما بیشتر باشد، با سرعت بیشتری هضم شده و شما زودتر گرسنه می‌شوید. اما مقدار زیاد فیبر شما را مدت زیادی سیر نگه می‌دارد. بنابراین پیشنهاد می‌شود سعی کنید همیشه حداقل مقدار پنج گرم فیبر را در هنگام صرف صبحانه ‌به بدن خود برسانید. به یاد داشته باشید که مقدار فیبر همیشه باید بیشتر از شیرینی باشد. برای به دست آوردن فیبر اضافه می‌توانید از دانه‌های چیا یا کتان استفاده کنید اما در نظر داشته باشید که قبل از مصرف به خوبی آنها را خرد کنید، در غیر اینصورت فیبر به خوبی جذب نمی‌شود.
چیا، دانه‌ای از خانواده نعنایان است که خواستگاه آن در مکزیک و گواتمالاست. این گیاه سرشار از آهن، آنتی‌اکسیدان، امگا۳ و پروتئین است.

3 - کمبود چربی
یک وعده غذایی بدون چربی می‌تواند بعد از یک ساعت شما را مجددا گرسنه کند. خوردنی‌هایی مانند ماست‌های بدون چربی، غلات با فیبر بالا و میوه‌جات، غذاهای سالمی هستند ولی چربی آنها کجاست؟ توصیه می‌شود در صورت مصرف ماست، ماست با چربی دو درصد را انتخاب کنید و یا حداقل مقداری آجیل که حاوی چربی است را نیز برای پیشگیری از گرسنگی مصرف کنید. مقدار کمی چربی، مدت زیادی دوام می‌آورد.

4 - میزان ناکافی مواد غذایی
میوه منبع غنی از آنتی‌اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی است، اما برای صبحانه کافی نیست. به جای خوردن یک سیب در مسیر رسیدن به محل کار، بهتر است یک صبحانه کامل را در خانه میل کنید. شما در فاصله زمانی بیدار شدن تا زمان نهار، حداقل به ۳۰۰ تا ۴۰۰ کالری نیاز دارید. انرژی‌ای که با مصرف یک میوه مانند یک سیب، برطرف نمی‌شود. در صورتی که این میزان کالری در هنگام صبحانه به بدن نرسانید، پرخوری در هنگام صرف نهار اجتناب‌ناپذیر و بروز مشکلاتی مانند چاقی غیرقابل پیشگیری است.

5 - مصرف دیرهنگام صبحانه
بهترین زمان صرف صبحانه، ابتدای روز و اول صبح است؛ درست زمانی که از خواب بیدار می‌شوید. هر چه برای خوردن صبحانه صبر کند بعد از آن بیشتر گرسنه می‌شوید. به خاطر داشته باشید که هدف اصلی صبحانه فراهم کردن سوخت کافی برای بدن شما بعد از یک مدت طولانی است که چیزی نخورده‌اید. هنگامی‌که زمان صبحانه به زمان نهار نزدیک باشد، کارایی خود را ندارد.

در نهایت اگر می‌خواهید صبحانه شما را راضی نگه دارد، سعی کنید انجام اشتباهات فوق را به حداقل برسانید و همیشه به یاد داشته باشید که خوردن هر صبحانه‌ای بهتر از نخوردن صبحانه است.

منبع : salemzi.com

Raـــــ Hـــــ Za
12-05-2013, 20:03
صبحانه مهمترین وعده غذایی است و در کشورهای مختلف جهان با توجه به شرایط جغرافیایی و فرهنگی بهترین تدارک را برای صبحانه میگیرند . اما شاید برای شما جالب باشد که بدانید در کشور های دیگر از چه موادی استفاده میکنند.

صبحانه؛ از انگلیس تا ترکیه!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

منبع زیست نیوز

V E S T A
18-10-2013, 11:52
برای داشتن روحيه شاد و جسمی سالم صبحانه را فراموش نکنيد.

یكی از وعده های غذایی مهم كه كمتر به آن اهمیت داده می‌شود صبحانه است درصورتی كه لازم است برای تهیه صبحانه مناسب، با تدبیر اقدام شود.

صبحانه باید حداقل 20 درصد از انرژی روزانه را فراهم نماید. این در حالیست كه اغلب به دلیل عدم آشنایی با اهمیت این وعده غذایی، یا ازآن صرفنظر می‌شود و یا مفید و مغذی تهیه نمی‌شود.

مصرف مواد مفید و مناسب برای این وعده غذایی بسیارمهم است.

مصرف صبحانه باعث افزایش قدرت تمركز، توجه و تامین انرژی روزانه می‌شود و توانایی ذهنی و كاركرد فردی را بالا می‌برد.

خوردن یك وعده صبحانه كامل به دلیل تامین نیازهای غذایی باعث كنترل وزن و پایین آمدن سطح كلسترول خون می‌شود، ناراحتی‌های گوارشی را از بین می‌برد و جذب ویتامین‌ها را افزایش می‌دهد .

نخوردن صبحانه باعث می‌شود درطول روز بخصوص نزدیك ظهر و ناهار، فرد دچار گرسنگی شدید شده و حجم بیشتری ازغذا را دریك وعده غذایی مصرف نماید و از آن جایی كه غذاهای وعده ناهار اغلب پرچربی و پركالری

است، بنابر این عواقب بعدی را به دنبال خواهد داشت.

اغلب دیده شده كسانی كه صبحانه نمی‌خورند، نیم چاشت روزانه خود را با غذاهای پركالری و كم اهمیت همچون بیسكویت، پفك، شكلات و چیپس وغیره پر می‌كنند كه این امر علاوه بر خطرات ذكرشده باعث چاقی

وسرطان نیزمی شود.

تهیه یك صبحانه خوب و مناسب نیاز به آگاهی و برنامه ریزی دارد. شما به عنوان یك عضو خانواده می‌توانید در این زمینه مطالعه و لیستی از مواد مغذی را تهیه و در اختیار اعضای خانواده قراردهید.

چیدن میز صبحانه یا سفره می‌تواند به تحریك ذائقه كمك كند. ازمواد غذایی متنوع ورنگی ومیوه‌های فصل كمك بگیرید.

- برای آمادگی لازم جهت صرف یك صبحانه كامل، لازم است شام را زود مصرف كنید تا در هنگام صبح احساس گرسنگی كامل داشته باشید.

- زودتر از خواب بیدار شوید و به نرمش‌های معمول بپردازید. كمی آب میوه مصرف كنید و زمان لازم برای صرف صبحانه را درنظر بگیرید.

- صبحانه را با آرامش و فارغ از دغدغه هایی چون دیركرد وقت و زمان سرویس اداری و یا ساعت اداری میل كنید.

- در هنگام صبحانه به برنامه رادیویی مورد علاقه خود گوش دهید، با اعضای خانواده صحبت كنید و از بیان و یادآوری آنچه نشاط را از شما دور می‌كند خودداری نمایید.

- از خوردن غذاهای كافئین دار مانند چای، قهوه و كاكائو در هنگام شب خودداری كنید.

- ازخوردن غذاهای سنگین و پرچرب درهنگام شام خودداری كنید زیرا این كار اشتهای شما را كور می‌كند.

- از تماشای تلویزیون یا فكركردن به كار و مسوولیت‌های روزانه خودداری كرده و صرفا به آنچه میل می‌كنید توجه نمایید. به یاد داشته باشید دغدغه واسترس مانع جذب مواد مفید ومغذی می‌شود و میزان جذب چربی

بدن را بالا می‌برد.

- هنگام صبحانه قبل و بعد از آن مطلقا سیگار نكشید.

- مواد مغذی و پركالری وانرژی زا درگروه صبحانه جای می‌گیرد. شما بسته به ذائقه و وضعیت مزاجی خود می‌توانید ازاین مجموعه وسیع، تعدادی را انتخاب ودررژیم غذایی خود بگنجانید.

- شیر یكی از این مواد لازم است زیرا شیر حاوی مواد معدنی، كلسیم فسفر و ویتامین‌هاست و برای رشد استخوان و استحكام آن مفید است. اگرشیر به مزاج شما سازگار نیست و موجب به هم ریختگی دستگاه

گوارش یا كورشدن اشتهای شما می‌شود، می‌توانید آن را در وعده‌های دیگر یا میان وعده‌ها مصرف كنید. دیگر محصولات لبنی همچون خامه پنیر و حتی ماست هم می‌تواند جایگزین شیر شود.

- اگر به غذاهای سنتی علاقه دارید، می‌توانید فرآورده‌های شیری مانند فرنی، شیربرنج را به رژیم غذایی خود بیافزایید.

- از تركیبات شكلات صبحانه یا ارده و شیر یا غذاهای ساده سنتی تخم مرغ، لوبیا چیتی، عدسی، حلیم و غیره استفاده كنید.

- در مورد نان حساس باشید یكی از نان‌های كامل سنتی نان سنگك است زیرا تمامی مراحل عمل آوری و خمیر و پخت آن مطابق روش استاندارد است و استفاده از آن بر سایرنان‌ها ترجیح دارد. نان‌های فانتزی یا

ماشینی نیز مناسب وخوب است. امروزه تنوع این نان‌ها بسیار زیاد است و شما می‌توانید از نان‌هایی با آرد غلات متفاوت همچون ذرت، جو دوسر، جو و... استفاده كنید.

گروه اینترنتی نیک صالحی
daneshju.ir

V E S T A
21-10-2013, 15:23
به گزارش خبرگزاری فارس، متخصصان بهداشتی، بی دلیل صبحانه را مهم‌ترین وعده غذایی روز نمی‌نامند.

تحقیقات ثابت کرده است که افرادی که صبحانه را از وعده غذایی خود حذف کرده‌اند با احتمال بیشتری از افزایش وزن و اسیدیته شدن رنج می‌برند.
با این حال، این بدان معنا نیست که روز خود را باید با غذاهای غنی شده از قند، چربی و کربوهیدرات آغاز کنید.
در این مقاله به بدترین غذاهایی که در صبحانه خورده می‌شود اشاره شده است.
به گفته کارشناسان، نخوردن صبحانه بدترین کاری است که می‌توانید انجام دهید‌، این یک پیام واقعی به خصوص برای نوجوانان دختر است.
یک صبحانه سالم به بزرگسالان و همچنین به کودکان کمک می‌کند تا در طول روز بهترین کار را انجام دهند.
کودکان و نوجوانان به دلیل اینکه در مرحله رشد هستند به مصرف مواد غذایی سالم بطور منظم بیشتر نیاز دارند.
همانطور که از نام انگلیسی صبحانه مشخص است (breakfast) یا صبحانه، شکستن روزه بین شام و ناهار است.
اگر شما فقط به دلیل صرفه‌جویی در زمان و یا بیشتر خوابیدن صبحانه نخورید، در واقع بدن خود را در حالت ناشتایی طولانی‌‌مدت قرار می‌دهید که این موضوع منجر به مشکلات متعدد جسمانی و رفتاری شما می‌شود.
این مهم است که صبحانه را از وعده‌‌های غذایی خود حذف نکنید، اما بطور قطع باید بدترین غذاها را در این وعده حذف کنید.
اکثر ما به دلیل اینکه برای خوردن صبحانه در وقت خود صرفه‌جویی کنیم و بدلیل عجله داشتن به غذاهای بسته‌بندی شده روی می‌آوریم.‌
متاسفانه، موادغذایی‌های منتخب ما، مملو از مواد نگهدارنده مصنوعی، نمک، شکر و کالری است.
اغلب این مواد در ایجاد طعم مواد غذایی، نقش بسزایی دارند، و آنها به خصوص برای کودکان بسیار ناسالم هستند.
موادغذایی که واقعا جزء بدترین موادغذایی صبحانه محسوب می‌شوند به شرح زیر هستند.

دونات

دونات‌ها، اولین چیزی است که شما در صبح علاقه زیادی به خوردن آن ها دارید. دونات‌ها یکی از گزینه‌های صبحانه است که به دلیل عجله داشتن و راحت بدست آوردن آنها در مسیر مدرسه یا محل کار بیشتر ترجیح داده می‌شود.
به خاطر داشته باشید که دونات‌ها مملو از قندهای تصفیه شده، چربی‌های ترانس، روغن هیدروژنه و آرد سفید فرآوری شده‌اند که از نظر فواید تغذیه‌ای برای بدن مناسب نیست.
هات‌داگ‌

هات‌داگ‌ها به طور متوسط حاوی حدود 130 تا 140 کالری هستند که این میزان به 80 درصد کالری که چربی ناسالم است، افزایش می‌یابد. همچنین، علاوه بر این انواع سس‌ها و چاشنی‌های روی غذا فاجعه بیشتری را برای قلب ایجاد می‌کنند.
گوشتهای فرآوری شده و چاشنی‌های مورد استفاده بر روی هات‌داگ‌ها با بیماری‌های قلبی و سرطان روده بزرگ مرتبط هستند.
غلات شیرین تفت داده شده

اگر چه کودکان و بزرگسالان غلات شیرین تفت داده شده را بسیار دوست دارند اما این نوع مواد غذایی انتخابی درست برای صبحانه نیست.
سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) متذکر شده است که رنگ‌های موادغذایی مورد استفاده در این نوع مواد غذایی، در کودکان منجر به بیش فعالی می‌شود.
غلات شیرین تفت داده شده، همچنین با شیرین کننده‌های مصنوعی و طعم دهنده‌هایی که می‌تواند باعث چاقی شود، بسته‌بندی شده است.
اگر شما ترجیح می‌دهید که این نوع غلات را برای صبحانه بخورید، سعی کنید که آنها را با فیبر بالا و قند کم امتحان کنید.
شیرینی

موادغذایی از قبیل شیرینی دانمارکی، رول دارچین و شیرینی‌های نان برشته شده از کالری و چربی بالایی برخوردار هستند.
علاوه بر این، زیادی خامه‌های روی کیک یا شیرینی منجر به چاقی می‌شود. همچنین، بسیاری از نانوایان از آرد سفید فرآوری‌شده استفاده می‌کنند تا‌ کالری‌های بیشتری را به آن بیافزایند.
این خوشه‌ها با قندها افزایش می‌یابد و بدن را با انفجار اولیه انرژی مجهز می‌کند که به احتمال زیاد در چند ساعت ناپدید می‌شود.
شیر کامل

شیر مملو از چربی‌هایی اشباع شده که سطح کلسترول را افزایش می‌دهد، باعث بروز التهاب و در موارد شدید به انسداد عروق نیز کمک می‌کند.
برای آنهایی که نمی‌توانند خوردن شیر را ترک کنند، توصیه می‌شود که شیر کم‌چرب مصرف کنند؛ این نسخه کم‌چرب شیرعاری از چربی است و تنها شامل کلسیم، پتاسیم، ویتامین D و پروتئین است.
پن‌کیک

پن‌کیک‌ها موادغذایی محبوبی برای صبحانه محسوب می‌شوند و امروزه با مخلوط‌های آماده در فروشگاه‌ها موجود هستند که حتی راحت‌تر درست می‌شوند‌. شما فقط این پودر را با آب مخلوط کنید و سپس آن را در یک ماهی تابه گرم یا ماهی تابه بریزید.
پن‌کیک‌‌ها غنی از کربوهیدرات‌ها هستند که بطور حتم معده شما را پر می‌کند، اما دوباره، نبودن کالری باعث می‌شود که شما سریع گرسنه شوید.
به علاوه انتخاب چاشنی‌های روی غذا، مانند شربت افرا، پودر شکر و بیکن به چاقی و ناسالمی منتهی می‌شود.
نان شیرینی حلقوی

از نشاسته سفید و نان شیرینی حلقوی با طعم‌هایی نظیر پیاز، سیر و دانه خشخاش اجتناب کنید؛ چرا که این نوع شیرینی‌ها با آرد گندم تصفیه شده که حاوی هیچ مواد مغذی و فیبر نیستند، درست می‌شوند.
اکثر شیرینی‌ها در حال حاضر حاوی مقادیر بالایی از قند و سرشار از پنیر خامه‌ای و کره که کالری‌های بیشتر و چربی‌های اشباع‌شده را اضافه می‌کنند منجر به افزایش قند و سطوح انسولین در بدن می‌شوند.

فست‌فود

آماده کردن صبحانه و غذا خوردن می‌تواند وقت‌گیر باشد، از این رو خرید صبحانه از سر راه محل کار یا مدرسه به نظر می‌رسد بهترین گزینه باشد.
بسیاری از ما، از جمله کودکانمان، از این کار لذت می‌برند، اما هر زمانی که در یک اشتراک فست فود توقف می‌کنید اقلامی از چربی‌های اشباع‌شده، ‌سدیم و قندهای مصنوعی را به میزان بالا مصرف می‌کنید.
سدیم بیش از حد می‌تواند باعث یک افزایش ناگهانی در فشار خون شود و آن همچنین ممکن است احتمال سکته مغزی در افراد مبتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.
بهترین غذاهای صبحانه به شما انرژی لازم برای زنده ماندن در طول روز را می‌دهد.
این غذاها سوخت‌و‌ساز بدن را افزایش می‌دهد، افزایش وزن را کنترل می‌کند و از بیماری‌‌ها بدن را حفظ می‌کند.

از سوی دیگر، بدترین غذاهای صبحانه در چربی‌های اشباع شده و قندها بشدت زیاد هستند که بدن را در معرض خطر بسیاری از بیماری‌ها قرار می‌دهند.

نویسنده مقاله‌: Kulbhushaan Raghuvanshi
مترجم: مریم قره داغی

کاربر شماره ی یک
21-10-2013, 16:13
صبحانه شیر نخوریم :n29: خیلی جالب بود ...

آشنایی
28-10-2013, 12:17
کورلن فلکس عالیه. نیمرو عالیه . ارده و شیره خوبه اگه چاق نشی:n02:

Atghia
07-11-2013, 22:09
روزتان را با این خوراکی ها آغاز نکنید

مصرف شیرینی جات در وعده صبحگاه باعث ایجاد خستگی در طول روز می‌شود زیرا خوردن غذای ناکافی و به عبارتی غذای اشتباه یکی از دلایل ایجاد خستگی در افراد است.

نجمه اسماعیلی مدیر اداره سلامت شهرداری منطقه ۶ و پزشک عمومی‌ منظور از مصرف غذای اشتباه را اینگونه بیان کرد: به علت افزایش ناگهانی گلوکز خون و به همان سرعت کاهش آن بعد از مدت کوتاهی احساس کسالت و خستگی ایجاد می‌شود. این پزشک عمومی‌توصیه کرد: مصرف صبحانه کامل شامل پروتئین و کربوهیدرات های کمپلکس از جمله تخم مرغ و غلات راه حل مناسبی است.

وی خاطر نشان کرد: این ترکیب شامل منبع غذایی است که به تدریج در اختیار سلول ها قرار می‌گیرد و گلوکز خون کاهش ناگهانی پیدا نمی‌کند و در نهایت خستگی و کسالت ایجاد نمی‌کند.

منبع : آرمان

A M ! N
12-01-2014, 15:28
باید اعتراف کنم که وضعیت صبحونه خوردنم از "یه صبحونه ی مختصر" به "یه صبحونه ی کامل" تغییر پیدا کرده. برخی عوامل بی تاثیر نبوده در این تغییر مزاج.

- از وقتی کارم سنگین تر شده نیاز به خوردن صبحونه هم بیشتر شده و این رو خودم کاملن احساس میکنم
- دیدن یه سری چیزها روی میز صبحونه اشتهای من رو کور می کرد. مهمترینشون پنیر بود. بعدش هم نون لواش. الان اینهارو کامل حذف کردیم از صبحونه!
- اخیرن برای صبحونه از کره ی خودمانی (که کالری بیشتری هم داره) و ارده شیره (که فوق العاده انرژی زا هستش) استفاده میکنم و کاملن راضی ام.
- البته اگه ظرف میوه هم جلوی چشمم باشه و میوه ها زیاد سرد نباشن از خوردن یه پرتقال و سیب هم دریغ نمیکنم!
- نون سنگک بیشتر با مزاجم سازگاره و اگه کیفیت خوبی داشته باشه حتا دیدنش برام اشتها آوره در صبح!
- و دیگر اینکه ساعت صبحونه خوردنم هم تغییر پیدا کرده به ساعت 8:30
- در پایان اینکه خیلی به صبحونه ی مفصل وابستگی پیدا کردم.

HOOSEIN 105
12-01-2014, 16:49
سلام
من خودم یه زمون صبحانه پنیر و بربری و کره میخوردم ولی واقعا جوابگوی کار کردن و خلاصه سیر نگه داشتن ادم رو نداشت
تا اینکه سال قبل به فکر تغییر عادت صبحانه افتادم . البته کمی خرج داشت ولی خوب واقعا ارزش داشت
اولیش پیدا کردن کره و روغن حیوانی صد در صد خالص که این مورد رو به لطف داشتن اشنا در شهرستان سراب در تبریز حل شد.
کره که یا گوسفندی بود یا برای گاو یا برای گاومیش !
خلاصه منم که کلا جو گیر چند کیلیو کره گاومیش خریدم:n02:

البته واقعا چرب بود و بسیار پر انرژی که چند روز اول حسابی ادم سر گیجه میگرفت .
و خلاصه یک سالیه که کلا مصرف کره مون محدود شده به کره گوسفندی ( بو گوسفند میده:n02:) و کره گاویش!
اما مورد بعدی هم عسل طبیعی بود که برای پیدا کردنش خیلی زحمت کشیدم تا یه فروشنده معتبر پیدا کنم .
و برای اطمینان هم عسل هاش رو ازمایش گاه بردم که درصد ساکاروز و شکرش 3 درصد بود .
عسل ها رو هم به صورت خام میخرم که اصطلاحا بهش میگن رس بسته!
چون عسل های طبیعی تو بازار هم اگه پیدا بشه گرما دیده هستن و تا دمای نزدیک به جوش حرارت دیدن و تمام خواص خودشون رو از دست دادن.

الانم یک سالیه که صبحانم شده کره عسل و تخم مرغ با روغن حیوانی
این روغن حیوانی رو مادر بزرگم درست میکنه . همین کره ها رو اب میکنه و یه چند تا حرکت میزنه روش و میشه روغن حیوانی یا همون روغن کرمانشاهی معروف

Demon King
16-01-2014, 20:48
به نظر شخصی من بهترین گزینه برای صبحانه پنیر و گردو به همراه شیر هست همونطور پیامبر اسلام( ص) میفرمایند:

" پنیر درد است و گردو درد است اما این دو در کنار هم درمان هستند. "

همچنین نبودن شیر در وعده ی صبحانه ی ما باعث بروز مشکلاتی هم چون پوکی استخوان خواهد پس دوستان اگه پنیر و گردو هم نمیخورید خوردن شیر رو ترک نکنید

با تشکر...

academian
21-05-2014, 02:03
رعنا دستور خوبی بود قندش یکم فک کنم خوب نباشه خاصیتی که باید تو وعده صبحونه برسونه رو نمیرسونه ولی معلومه تز خوبیه.....:n22:

eliza2000
17-12-2014, 17:52
خیلی ممنون وستا جان..:n11:

باورت میشه الان خونه ی ما به مقادیر فراوان " ارده-شیره " اونم از بهترین نوعش !! یافت میشه که از محلات پدرم خریده ( معدن ارده محلات و قم هستش )
ولی زیاد تاحالا طرفش نرفتم پدرم هم هی میگه بیا ازینا بخور !! :دی اگه اینقدر خوبه برم ازینا بخورم ؟ :n13: گردو هم میخورم صبح ها چندتایی... کره ی بادام
زمینی نمیخورم چون حساسیت دارم کلن زیاد مشکلات آلرژیکی دارم. نوتلا قبلن خوردم خیلی ام خوشمزه بود.... فقط این شیر سویا رو از کجا گیر بیارم ،
بعد شیر سویا خوشمزس ؟ با چی بخورم ؟ خالی ؟ گرم ؛ سرد ؟؟ :دی
سلام امین جان :n16:
من خودم مدتهاست از شیر سویا استفاده میکنم و بسیار مفیده
یه شرکت تو ایران هست که شیر سویا تولید میکنه ,اسم شرکت بکر است
میتونی آدرس نمایندگی هاشو از سایت شرکت برداری
شیر سویا رو میتونی خالی بخوری چون تو 8 طعم داره تولید میشه . . .

ehsan_iace
09-04-2015, 02:01
خوراک لوبیا
سوپ عدس
خوراک عدسی
آش شله قلمکار
آش رشته
حلیم
پنیر
املت
نیمرو

(کیک و حلواشکری و مربا و بقیه محصولات شکردار را پیشنهاد نمیکنم چون خستگی ایجاد می‌کند)