PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : یک سوال حقوقی (آیا میتواند شکایت کند؟)

MOHSEN_A1371
23-12-2012, 12:13
سلام
من ناآگاهانه کار اشتباهی در دانشگاه نسبت به یکی از همکلاسی ها انجام دادم که ایشون موقع اطلاع تهدید به شکایت کردند/اما موضوع حل شد و ایشون منصرف شدند
اما حالا میخوام بدونم از نظر قانونی چنین کاری شکایت محسوب میشه یا خیر؟

به طور خلاصه جریان را عرض میکنم
بنده اطلاعات مربوط به یکی از فامیل همکلاسیم رو به همکلاسی دیگه دادم (در واقع خبر چینی بوده!) / من دختر عموی ایشون رو می شناختم و اطلاعاتش رو به دوستم دادم همین.

البته بعدا من متوجه شدم که اون فرد دختر عموی این همکلاسیمون هست.قبلا اطلاع نداشتم
موضوع کمی خنده داره اما اتفاق افتاده

آیا شکایت ایشون قابل قبول هست یاخیر؟
به فرض اینکه ایشون شکایت کردند و شکایتشون رد شد آیا من میتونم اعاده حیثیت کنم و به خاطر کشوندن پای من به کلانتری از ایشون شکایت کنم؟ (تو فیلم ها زیاد دیدم که میگن این رو)
بعد ایشون که شکایت کنند میان و دم در منزل من رو میبرند کلانتری؟

در کل من جرمی مرتکب شدم یا خیر؟

راهنمایی کنید تا از این استرس خلاص شم.

مصطفی
23-12-2012, 13:55
باید ببینیم چه اطلاعاتی رو دادید ولی در کل : خبرچینی جرم نیست (طرف لاف زده و با مامور نمیان جلبتون کنن :n02:) . مگر اینکه جرمی رو به فرد نسبت داده باشید
اعاده حیثیت فقط توی فیلم ها هست . هیچ دادگاهی توی ایران برای این پرونده ها تشکیل نمیشه چون اصلا قانونی برای اعاده حیثیت نداریم

مهرسا1
23-12-2012, 14:47
سلام
من ناآگاهانه کار اشتباهی در دانشگاه نسبت به یکی از همکلاسی ها انجام دادم که ایشون موقع اطلاع تهدید به شکایت کردند/اما موضوع حل شد و ایشون منصرف شدند

بنده اطلاعات مربوط به یکی از فامیل همکلاسیم رو به همکلاسی دیگه دادم (در واقع خبر چینی بوده!) / من دختر عموی ایشون رو می شناختم و اطلاعاتش رو به دوستم دادم همین.

البته بعدا من متوجه شدم که اون فرد دختر عموی این همکلاسیمون هست.قبلا اطلاع نداشتم

به فرض اینکه ایشون شکایت کردند و شکایتشون رد شد آیا من میتونم اعاده حیثیت کنم و به خاطر کشوندن پای من به کلانتری از ایشون شکایت کنم؟ (تو فیلم ها زیاد دیدم که میگن این رو)

خیر به هیچ وجه شما تحت تعقیب قانونی قرار نخواهید گرفت
[حذف شد]
موفق باشید

Mr_100_dolari
24-12-2012, 10:59
اصلا هم چین چیزی امکان ندارد که به جرم حرف رو از یکی به یکی دیگه رسوندن بیان بگیرنت :n08:

در مورد اعاده حیثیت همچین چیزی وجود داره و جرم هست و اگر حاظر باشی هزینه و وقتش رو بزاری میتونی طرف رو بازداشت کنی اما شرط داره مهمترینشم ادله محکم و وجود شاهدانی هست که شاهدات بدهند آبروی شما توسط اون فرد رفته و ... به این راحتی نیستش

osmaan
24-12-2012, 11:37
سلام

اگر اطلاعاتی که رد و بدل شده به جان یا مال یا ناموس یا شرافت و یا حتی به روان شخص آسیب برسونه میتونه ازت شکایت بکنه اونم یه شکایت درست حسابی (هر چند که درباره جبران خسارت معنویی بحث بین دکترین زیاده) اما اگر من بودم و واقعا آسیبی میرسید حتما شیکایت میکردم و از حقم نمی گذشتم تا درس عبرتی بشه برای دیگران

در صورت شیکایت مامور ابلاغ میاد در خونتون و برگ احضاریه رو ابلاغ میکنه حالا چه قانونی چه واقعی

بله شما هم میتونید شکایت بکنید البته ایشون بازداشت نمیشن بلکه شما میتونید بهشون بگید که هزینه دادرسی رو پرداخت کنن و نهایت در جراید اعلام بکنن با هزینه خودشون که البته اینم حوصله و دوندگی میخواد

پیشنهاد میکنم همیشه در مسایل حقوق (البته این مورد که جزیی هست) از مشاور حقوقی و یا وکیل استفاده کنید تا یه وقت به خودتون نگید ای کاش همون اول وکیل میگرفتم این شکلی دوندگی شما هم کم میشه و فکرتون هم راحت تر و آزادتره

Mr_100_dolari
24-12-2012, 13:57
اگر اطلاعاتی که رد و بدل شده به جان یا مال یا ناموس یا شرافت و یا حتی به روان شخص آسیب برسونه میتونه ازت شکایت بکنه اونم یه شکایت درست حسابی (هر چند که درباره جبران خسارت معنویی بحث بین دکترین زیاده) اما اگر من بودم و واقعا آسیبی میرسید حتما شیکایت میکردم و از حقم نمی گذشتم تا درس عبرتی بشه برای دیگران

ببخشید یه سوال داشتم وقتی این اطلاعات برای یک شرکت یا موسسه حقوقی نیست که منافع شرکت رو به خطر بندازه و یا اطلاعات فوق خصوصی فرد حقیقی نیستش که بخواد به آبرو و یا حیثیت طرف در حد وسیعی مثلا در سطح جامعه یا یک شهر آسیبی بزنه مثل جریان همین دوستمون طرف با چه دلایلی میتونه از اون کسی که اطلاعتش رو در اختیار نفر دیگه ای گذاشته شکایت کنه ؟

و چطوری میتونه ثابت کنه که این اطلاعات تنها از طریق اون فرد و نه کسان دیگه ای منتقل شده ؟

مصطفی
24-12-2012, 14:32
دوستان من خودم کار میکنم توی رشته حقوق . هیچ پرونده ای تا حالا در مورد اعاده حیثیت تا حالا ندیدم که جنبه کیفری داشته باشه . از نظر تجربی امکان مطرح کردنش نزدیک به صفر هست . چون دوستمون کمک عینی میخواد بحث تئوریک فایده ای براشون نداره . دوست عزیز یور دریم ایز بد . برو به زندگیت برس !

karvas
25-12-2012, 20:45
شاید باورتون نشه ما دزد گرفته بودیم بردیم کلانتری گفت جا نداریم ببرید فردا بیاریتش :n02::n02::n02:
به این فیلما هم خیلی توجه نکنید یه پرونده رو همچین سفت میگرن این خبرا نیست

osmaan
26-12-2012, 01:25
ببخشید یه سوال داشتم وقتی این اطلاعات برای یک شرکت یا موسسه حقوقی نیست که منافع شرکت رو به خطر بندازه و یا اطلاعات فوق خصوصی فرد حقیقی نیستش که بخواد به آبرو و یا حیثیت طرف در حد وسیعی مثلا در سطح جامعه یا یک شهر آسیبی بزنه مثل جریان همین دوستمون طرف با چه دلایلی میتونه از اون کسی که اطلاعتش رو در اختیار نفر دیگه ای گذاشته شکایت کنه ؟

و چطوری میتونه ثابت کنه که این اطلاعات تنها از طریق اون فرد و نه کسان دیگه ای منتقل شده ؟
حتما نیازی نیست در سطح وسیعی باشه همین که خوده شخص متضرر بشه کفایت میکنه
البته بیشتر بحث، تئوریک و قواعد حقوقی هستش در جامعه کاربردی آنچنانی نداره و اثبات آسیب روحی بسیار بسیار دشوار هست
بعضی از موارد در حقوق هست که بیشتر جنبه علمی داره تا عملی مثل مطالبه حق الزحمه فعالیت زن در خانه که در جامعه ما اصلا کاربردی نداره (یادش بخیر پایان نامه ام بود چقدر دنبال این موضوع این ور و اون ور رفتم)

دوستان من خودم کار میکنم توی رشته حقوق . هیچ پرونده ای تا حالا در مورد اعاده حیثیت تا حالا ندیدم که جنبه کیفری داشته باشه . از نظر تجربی امکان مطرح کردنش نزدیک به صفر هست . چون دوستمون کمک عینی میخواد بحث تئوریک فایده ای براشون نداره . دوست عزیز یور دریم ایز بد . برو به زندگیت برس !

بله دوست هم رشته ای عزیز تقریبا یه بحث علمی هست تا عملی اما میشه موضوع رو پیگیر شد که البته در جامعه فعلی و متاسفانه در فرهنگ فعلی ما اصلا جایگاهی نداره