PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سيستم هاي پردازش تصاوير

register
28-07-2006, 22:29
كسي هست در مورد اصولش يه كم توضيح بده.....
از مبدل هاي انالوگ به ديجيتال تا اخرشو....
خيلي ممنونش مي شم.....

Spartan II
30-09-2006, 18:30
سلام
دوست عزيز من موضوع يكي از تحقيقاتم پردازش تصوير(image processing)است كه هنوز هم ادامه دارد
ما از نرم افزار matlab استفاده ميكنيم درآنجا toolbox به همين نام است و مي شود تصاوير را پردازش كرد
البته خيلي وسيع است اما با مراجعه به help متوجه مي شويد
اصولا matlab تصاوير وروديش را به حالت ماتريس 2بعدي يا3بعدي بسته به اينكه سياه و سفيد باشد يا rgb باشددر مي آورد
و كار پردازش ديگر بر روي ماتريس است نه عكس .

Spartan II
07-10-2006, 20:33
دوستاني كه پيرامون بحث پردازش تصاوير
فعاليتي دارندو يا تمايل به يادگيري دارند
لطفا در اين تاپيك شركت كنند

Spartan II
20-10-2006, 00:51
باشه حالا كه كسي نظري نميده منم طبق وظيفه ، چون ميدونم هر كس وارد دنياي پيشرفته الكترونيك ،كامپيوتر و رباتيك
شده باشه يا بخواد بشه ،چه ديجيتال و چه آنالوگ ، نياز به نرم افزاري مثل matlab و قطعه ايي مثل FPGA داره ، تا اونجايي
كه بتونم درمورد اين دو بحث نكات ، راهنماييها ، كاربردها و مثالها و لينكهاي مرتبط رو براي استفاده دوستان عزيز ضميمه
مي كنم .
حالا بااين اوضاع واحوال آيا بازم شما دوستاني كه دانشجو يا فارغ التحصيل الكترونيك كامپيوتر يا رباتيك در هر مقطعي
كه باشين ، نمي خواين با اين علوم روز رشته تحصيليتون آشنا بشين( كه البته مي دونم خيلياتون آشنا هستيد ;) ) تا با اون ايدهاي بكرتونو عملي كنين ويگام بجلو بزارين؟

اميدوارم دوستان عزيزي كه دراين زمينه ها فعاليت دارن در اين تاپيك مارو ياري كنن تا ما هم استفاده كنيم .

Spartan II
20-10-2006, 20:28
هوالمحبوب

بخش اول:مقدمه
درابتدا مقدمه ايي از نحوه كار تا رسيدن به بخش مربوطه يعني پردازش تصاوير Image processing

نرم افزار matlab يكي از پيشرفته ترين نرم افزارهاي محاسباتي دنياست كه با كاربرد وسيعي كه در علوم مختلف
دارد طرفداران زيادي پيدا كرده.
نام اين نرم افزار گرفته شده از matrix laboratory است به معني آزمايشگاه ماتريس.

سايت شركت پشتيبان نرم افزار :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
اين شركت در سال 1984 توسط جك ليتل و كليو مولر ، كه هردو از متخصصان مجرب زمان خود بودند در ماساچست تاسيس شد.

نمايي از شركت Mathwork

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در چند سال گذشته ورژنهاي مختلفي از اين نرم افزار به بازار آمده كه تعدادي از آنها عبارتند از :

V6.5.1 (R13SP1
V7 (R14
V7.0.1 (R14SP1
V7.0.4 (R14SP2
V7.1 (R14SP3
V7.2 (R2006a
V7.3 (R2006b

تقريبااز دههُ پيش چندسالي اينور اونور اين نرم افزار وارد كشور ما شده .
اما بصورت حرفه ايي تعداد اندكي از متخصصان كشور توانسته اند از آن استفاده مناسب كنند

اين نرم افزار اگر به صورت كامل نصب شود در حدود 2گيگابايت فضا در روي هارد نياز دارد .
پس از نصب ، با اجراي نرم افزار، ميزكارمطلب (matlab deskop) نمايان مي شود
كه پنجره اصلي كار در matlab است و شامل:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

از جمله بخشهاي بسيار جالب اين نرم افزار بخش شبيه سازي(Simulink) است كه در محيط جداگانه ايي با كتابخانه ايي كامل شروع به شبيه سازي ، مدلينگ و طراحي كرده و خروجي آن را با ابزارهاي مناسب به نمايش در مي آوريم و تحليل مي كنيم.
در بخشهاي بعد راجع به اين بخش توضيحات كاملي ارايه ميكنيم

در Toolbox اين نرم افزار قسمتهاي جالبي براي كاربر آماده شده است تا هر كاربر بسته به نياز خود بدون
صرف كردن وقت زياد براي برنامه نويسي از آن جواب مناسب رابگيرد.
از جمله اين Demoهاي آماده عبارتند از:

پرازش تصاوير Image Processing Toolbox Demos
شبكه هاي عصبي Neural Network Demos
طراحي ----- Filter Design Toolbox Demos
سيستمهاي كنترل Control System Demos

Help اين نرم افزار هم فوق العاده كامله و كسي كه يكم انگليسي بلد باشه مي تونه خيلي بهتر پيشرفت كنه.
در بخش دوم در مورد پردازش تصاوير و اصول كار آن توضيحاتي را ارايه ميكنم و چند دستورالعمل را معرفي كرده وچند مثال براي آنها مي آوريم .
دوستاني كه علاقه مند هستند اين نرم افزار را كه در بازار هم هست تهيه كنند .
موفق باشيد

Spartan II
22-10-2006, 22:18
بخش دوم-قسمت 1: شروع كار با Image Processing Toolbox

دستوراتي كه در زير ارائه ميشود را بايد در قسمت ورود دستورالعمل واقع در ميز كار(desktop) وارد كنيد.

براي اينکه مطمئن شويد که اين Toolbox روي Matlabشما نصب شده است؛ دستور ver را اجرا کنيد. اين دستور ليست هرچه که از Matlab روي رايانه شما نصب شده است را ارائه مي‌دهد. بين ورژنهاي مختلف Matlab براي کار پردازش تصوير تفاوت چنداني وجود ندارد اما مثل هميشه نسخة جديدتر امکانات بيشتري دارد که البته فعلا با آنها کاري نداريم.

دستور‌هاي معرفي شده: ver

چگونه يک فايل تصوير را در Matlab باز کنيم

Matlab می‌تواند فايل‌هاي گرافيکي با فرمت‌هاي JPEG, TIFF, GIF, BMP, PNG, HDF, PCX, XWD, ICO, CUR را به عنوان فايل گرافيکي بخواند. مثلاً براي وارد کردن تصويري به نام cameraman.tif به فضاي Matlab کافي است از دستور imread استفاده کنيم:

عكس cameraman.tif در فايل جاري موجود است.
MyImage يك متغير دلخواه است.
توجه داشته باشيد که فايلي که دستور خواندنش را مي‌دهيد بايد براي برنامه قابل دسترس باشد. يعني يا بايد در مسيرفايل Matlab‌ باشد يا اينکه در پرونده‌اي (folder) قرار داشته باشد که در حال حاضر برنامه به آن دسترسي دارد. براي اينکه بدانيد که Matlab براي پيدا کردن فايلي که دستورش را داديد کجا را خواهد گشت اينکارها را بکنيد: از دستور path براي اينکه بدانيد کدام پرونده‌ها جزء مسير پيش‌فرض Matlab است و از دستور dir براي اينکه بدانيد که Current Directory چيست؛ استفاده کنيد.
دستور whos براي نمايش ليست ، نوع ومحتواي متغيرها.
خب تا اينجا يک فايل تصوير را در محيط Matlab وارد کرده‌ايم. همانطور که مي‌دانيم يک تصوير ديجيتال بر روي کامپيوتر در قالب يک ماتريس ذخيره مي‌شود. پس MyImage مثل همه متغيرهاي Matlab يک ماتريس است. براي اينکه بدانيم فايل خوانده شده از چه فرمتي است(سياه سفيد، يا Gray Scale يا رنگي ) مي‌نويسيم:

اين دستور را اجرا کنيد و ببينيد چه مي‌نويسد... اما اگر بخواهيد بدانيد که ماتريس ذخيره شدة MyImage از چه نوعي است کافي است بنويسد: whos و ليست متغييرهاي مقيم شده در حافظه و نوع و اندازه آنها را ببينيد.

دستورهاي معرفي شده: imread, imfinfo, whos, path, dir

چطور تصوير را ببينيم؟

خب حالا مي‌خواهيم تصوير را که در يک ماتريس ذخيره شده است را ببنيم. بنويسيد:

جالب است نه؟ فکر مي‌کنيد اگر بخواهيم دوتا تصوير را با هم ببنيم بايد چکار کنيم؟ اين را امتحان کنيد:

با اجراي اين دستورات به آن چيزي که اتفاق افتاد توجه کنيد؛ حتما متوجه مي‌شود که هرکدام از اين دستورات چکار مي‌کنند.
دستور figure يك پنجره جديد را باز مي كند
دستورهاي معرفي شده: imshow, subplot, title, figure
×دوستان عزيز اين دستورات كه تا به حال عنوان شد يك مرجع اينترنتي داشت كه باعث سهولت تايپ شد
ولي خودم شخصا تمام دستورات را چك كرده و آنها را ويرايش كردم.
سايت مكمل:

:) موفق باشيد.

iranesabz
02-11-2006, 03:31
مي توني براي شروع به كتاب سيگنال پراسسينگ oppenheim مراجعه كني!

بعد از اون، با مطلب هم مي توني كلي كار بكني!

inforfang
12-11-2006, 20:05
Spartan II عزیز ...

اگر امکان داره در مورد روش های پردازش تصویر , مثلا تشخیص یک شکل خاص و ... توضیح بدین

یا تکنیک های خاص اونو معرفی کنین ...

ممنون

Spartan II
17-11-2006, 13:58
Spartan II عزیز ...

اگر امکان داره در مورد روش های پردازش تصویر , مثلا تشخیص یک شکل خاص و ... توضیح بدین

یا تکنیک های خاص اونو معرفی کنین ...

ممنون
سلام
منو ببخشيد چند روزي نبودم
از اینکه علاقه مندی خودتونو به این مبحث نشون دادین خوشحالم چون من تعجب کردم که چطور
این علم جدید طرفدار زیادی نداره!
در مورد سوالتون بايد بگم در imageprocessing یک بخش و دستور بانام correlation وجود داره
که با مراجعه به help مطلب ميتونين روش كارشو ببينين.
فقط در موردش بگم دستور با مقايسه تصوير مورد نظر با تصوير مبنا با ضريبي كه شما تعيين مي كنين كه چنددرصد
شباهت رو تاييد كنه اجرا مي شه
مثلا بين تصوير ورودي دوربين و عكس موجود در حافظه اگه 97% شباهت بود اون شي رو مي شناسه و اقدام مي كنه
البته روشهاي ديگه ايي هم براي كار وجود داره
اميدواروم جوابتونو داده باشم

inforfang
20-11-2006, 23:24
سلام
از اینکه علاقه مندی خودتونو به این مبحث نشون دادین خوشحالم چون من تعجب کردم که چطور
در مورد سوالتون بايد بگم در imageprocessing یک بخش و دستور بانام correlation وجود داره
فقط در موردش بگم دستور با مقايسه تصوير مورد نظر با تصوير مبنا با ضريبي كه شما تعيين مي كنين كه چنددرصد
مثلا بين تصوير ورودي دوربين و عكس موجود در حافظه اگه 97% شباهت بود اون شي رو مي شناسه و اقدام مي كنه

ممکنه یه توضیح مختصر (در حد نام بردن) از اون روش های دیگه هم بدی ...

ممنونم

inforfang
20-11-2006, 23:33
سلام

ممکنه یه توضیح مختصر (در حد نام بردن) از اون روش های دیگه هم بدی ...

ممنونم

Spartan II
23-11-2006, 01:26
سلام
چندتاسوال
شما از مطلب براي كارتون استفاده مي كنيين ؟
با مطلب چقدر آشنايين؟
اصولا اين سيستمو در چه جايي مي خواين بكار ببرين؟
درمورد سوالا تون چون يمقدار كار تخصصي مي شه بعداز جواباتون پاسخ مي دم.

fazi
13-12-2006, 17:30
سلام
من درس پردازش تصویر این ترم دارم. ولی استاد ما از ما می خواد که از مطلب استفاده نکنیم و خودمون برنامه ها رو بنویسیم. یعنی یه تابع بنویسیم که محتویات یک فایل رو dispaly کنه یا از این جور چیزا. شما می تونید من رو راهنمایی کنید. آخه من با فایل ها زیاد کار نکردم

mpc
21-04-2007, 06:26
با سلاممن میخواهم با استفاده از وب کم یک شی را شناسایی کنم . مثلا سیب لطفا اگر کسی با vb در این زمینه کار کرده برایم میل بزنه و کمکم کنه با تشکر .gm_mpc@yahoo.comنمونه برنامه باشه متشکرم یا کتاب خوب به زبان فارسی نیز معرفی کنید.باز متشکرم

sanih
07-05-2007, 03:31
فازی جون میشه چرا نم شه تو میتونی به اون استاد کزایی کلک بزنی یعنی کد های متلب رو توی بر نامه ی خودت کپی ،پیست کن خیلی خیلی راحت فقط حواست باشه اونا رو از فرم ساختار یافته ی اتو کشیده خارج کنی و یا الکی چندتا تابع بی ربط صدا کنی و از این جور کارا دیگه.

mpc
07-05-2007, 12:29
با سلام
دوستان عزيز كسي با Vb پردازش تصوير كاري نكرده....... كمكم كنيد
متشكر ميشوم.

sama730
19-10-2007, 11:22
سلام
دوست عزيز من موضوع يكي از تحقيقاتم پردازش تصوير(image processing)است كه هنوز هم ادامه دارد
ما از نرم افزار matlab استفاده ميكنيم درآنجا toolbox به همين نام است و مي شود تصاوير را پردازش كرد
البته خيلي وسيع است اما با مراجعه به help متوجه مي شويد
اصولا matlab تصاوير وروديش را به حالت ماتريس 2بعدي يا3بعدي بسته به اينكه سياه و سفيد باشد يا rgb باشددر مي آورد
و كار پردازش ديگر بر روي ماتريس است نه عكس .

سلام
می خواستم ازتون خواهش کنم اگر مطالبی به فارسی درباره پردازش تصویر و بویژه تکنیک های قطعه بندی آن دارید برام بفرستید. قبلا از کمک و همکاریتون سپاسگذارم.

reza60sa
02-11-2007, 18:42
سلام
من درس پردازش تصویر این ترم دارم. ولی استاد ما از ما می خواد که از مطلب استفاده نکنیم و خودمون برنامه ها رو بنویسیم. یعنی یه تابع بنویسیم که محتویات یک فایل رو dispaly کنه یا از این جور چیزا. شما می تونید من رو راهنمایی کنید. آخه من با فایل ها زیاد کار نکردم

سلام
تا اونجایی که من میدونم با زبان برنامه نویسی ++C براحتی این کار رو بکنی . هر فایلی ابتدا اطلاعاتی در مورد فرمت فایل و تاریخ ساخت فایل وغیره رو داره و بعد اصل اطلاعات هست . در مورد فایل های تصویری این اطلاعات بصورت ماتریس هست که فقط این قسمت رو استخراج میکنی و کارهای پردازش تصویر رو انجام میدی.
ولی اطلاعات تخصصی تر در این مورد رو باید از یک مهندس کامپیوتر-نرم افزار بگیری.

davidrat2009
04-11-2007, 12:32
دوستان خوب و عزیز کسی جزوه پردازش تصویر فارسی داره اینجا بذاره و اینکه اگه کسی در مورد سگمنتیشن وارده توضیحاتی بده ممنون میشم

naia
24-12-2007, 12:44
:19:
سلام مي شه راجع به پردازش تصوير در MATLAB اطلاعاتي بEMAIL من بفرستيد

naia
24-12-2007, 12:44
سلام مي شه راجع به پردازش تصوير در MATLAB اطلاعاتي بEMAIL من بفرستيد

naia
24-12-2007, 12:46
سلام مي شه راجع به پردازش تصوير در MATLAB اطلاعاتي بهEMAIL من بفرستيد

naia
24-12-2007, 12:56
سلام Spartan من مطالبي راجع به پرازش تصوير در Matlab, Vhdl مي خواهم ممنون:19:

ALI Kheradmand
02-01-2008, 00:41
سلام

سلام ...
یه کار جالبی می شه کرد .
می شه اول ضریب رو 100% گذاشت . بعد هر دفه عکس رو با مجموعه عکس هایی که داره مقایسه کنه . اگه عکس شناسایی نشد بپرسه که این چیه ... بعد اگه دید که عکس یکی از عکس هایی بوده که می شناخته شروع می کنه ضریب رو کاهش می ده تا حدی که این عکس با عکس دیگه (از همین شی ) تفاوت داره .

یعنی همیشه یک اپسیلم تفاوتی وجود داره که هر دفه جسمی شناخته نشد افزایش پیدا می کنه .

البته چون کلا این مساله ی تشخیص جسم (می شه گفت ) np-complete هست ... نمی شه همیشه جواب درست گرفت .

اساتید محترم اگه اشتباه کردم بگین .

GET
05-01-2008, 21:21
كسي هست در مورد اصولش يه كم توضيح بده.....
از مبدل هاي انالوگ به ديجيتال تا اخرشو....
خيلي ممنونش مي شم.....
بر حسب تقسیم بندی ولت کار میکند یعنی یک ولت ثابت را تقسیم بر 256 یا 1024 مکند و پله بدست میاورد

h_zaman06
05-01-2008, 23:29
دوستان ... سلام
من دانشجوی رشته برق ترم دوم هستم

و تازه وارد گروه رباتیک دانشگاه شدم .... از من خواسته شده کار با نرم افزار matlab را یاد بگیرم ... میشه راهنمایی کنید که از کجا باید شروع کنم ؟

همچنین ما قراره در مورد imageprocessing تحقیق کنیم و در این مورد کار کنیم ... اگه میشه یکم راهنمایی بفرمایید

با تشکر ...

Spartan II
10-01-2008, 20:57
سلام به همه دوستان عزیز
منو ببخشید که مدتی نبودم
الانم درمورد image processing تا اونجایی که بتونم درخدمتون هستم

sir_djalireza
14-01-2008, 07:13
دوستان خوب و عزیز کسی جزوه پردازش تصویر فارسی داره اینجا بذاره و اینکه اگه کسی در مورد سگمنتیشن وارده توضیحاتی بده ممنون میشم

اگر کسی داره به من هم بده جزوه رو:10:

sanih
21-01-2008, 18:19
دوستان به شدت پیشنهاد می کنم که این کتاب رو دانلود کنید معرکه ست در باره ocrفارسی و عربیه:

ببخشید که لینک مستقیم میذارم!
داونلود 10.2MB ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] nt%20Recognition%20Techniques%20And%20Applications %20Jun%202005%20Ebook-Ddu.pdf)

sanih
26-01-2008, 23:57
شما رو به بحث در مورد پردازش تصویر دعوت میکنم.

Spartan II
10-02-2008, 02:20
سلام
دوستانی که در مورد image processing مطلب میخوان حتما یه سر به این فروم بزنن
امیدوارم کمک کنه.

silver moon
08-04-2009, 11:13
سلام
من دانشجوی مقطع لیسانس هستم اما میخوام درباره ی روشهای سگمنتیشن در هوش مصنوعی اطلاعاتی پیدا کنم لطفا جزوه یا کتاب در این مورد دارید در اختیارم قرار دهید متشکرم

مهدیه دیانتی نیا
13-09-2010, 15:29
سلام اطلاعات مقدماتی در مورد تبدیل موجک در پردازش تصویر میخواستم اگه کمک کنید ممنون میشم