PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد سفته

مهرسا1
20-12-2012, 21:08
این تاپیک رو فقط برای بالا رفتن اطلاعاتم خودم و بقیه دوستان زدم میخواستم درباره سفته همه چی رو کامل بدونم و از تجربه دوستان در این زمینه استفاده کنم مثلا من میخوام 10 میلیون پول به یه نفر فامیل قرض بدم چجوری باید ازش سفته بگیرم؟

aria_electric_fars
21-12-2012, 13:45
سلام دوست عزيز

ببينيد من خودم نزديك 2 سال درگير دادگاه و اين مسائل بودم براي چك برگشتي يه توضيحات كلي مي دم و دوستان بيان بگن درسته يا نه

چك به دو صورت هست كه حقوقي هست و كيفري كه چك حقوقي نزديك 3 ماه بيشتر طول مي كشه ولي كيفري در عرض يك هفته حكم جلب طرف رو مي گيري

سفته من شنيدم از چك محكم تر هست و اگر سفته را اجرا بزاري مي گن مي توني اول توقيف اموال بگيري بعدش هم حكم جلب

طبق مطالعاتي كه داشتم سفته از چك محكم تره ولي از چند وكيل سوال كردم مي گن چك بهتره در حالي كه چك كارش چيز ديگه هست ولي تو ايران براي كارهاي ديگه متداول هست كه استفاده مي شه

با تشكر

مهرسا1
21-12-2012, 15:43
آیا موقع گرفتن سفته امضا و اثر انگشت لازمه یا فقط امضا؟

aria_electric_fars
21-12-2012, 16:21

والا واسه دانشگاه كه سفته دادم فقط دو تا امضاء كردم و تموم حالا شما اثر انگشت هم بگيري جاي دوري نمي ره

از لحاظ قانوني گويا سفته بهتره ولي برعكس هست و گويا چك بهتره

با تشكر

Mr_100_dolari
21-12-2012, 17:40

اگر اثر انگشت بگیری بعدم اگر فردی که سفته رو امضا کرده زیرش بزنه (که البته به این راحتی نیست و باید بره کارشناس خط) میتونی از طریق اثر انگشت راحتر اثباتش کنی .

در ضمن سفته یک قانونی داره که اول باید توقیف اموال بشه و در صورتی که نتونی ثابت کنی اموالی به نامش داره طبق قانون نمیشه کاری کرد ولی در واقع طبق حکم قاضی میتونند براش مبلغ سفته رو قسط بندی کنند

نکنه مهم چه در مورد چک یا سفته به این توجه داشته باشید که حتما ضامن معتبر پشتش رو امضا کنند تا در مواقعی که به امضا کننده دسترسی نداشتید یا امضا کننده پولی نداشت برای پرداخت برید سراغ ضامن البته بازم میگم ضامن معتبر که شما بشناسیش .

aria_electric_fars
21-12-2012, 18:05
سلام

فكر نكنم سفته اينطوري باشه كه اگر مال و اموال نداشته باشه نتوني كاري كني

فكر كنم حكم جلب بدن !!!

من خودم چك داشتم هم كيفري و هم حقوقي در هر دو مورد اول توقيف اموال مي زنه كه راحت مي توني به كارشناس دادگستري بگي اموال نداره بدون اينكه بري سراغ كسي كه ازش طلبكاري بعد حكم جلب بهت مي دن فقط تو حالت كيفري اين روند توي يك هفته تموم مي شه ولي تو حالت حقوقي حداقل 2 يا سه ماه شايدم بيشتر طول مي كشه

با تشكر

Mr_100_dolari
21-12-2012, 19:13
سلام

فكر نكنم سفته اينطوري باشه كه اگر مال و اموال نداشته باشه نتوني كاري كني

فكر كنم حكم جلب بدن !!!

من خودم چك داشتم هم كيفري و هم حقوقي در هر دو مورد اول توقيف اموال مي زنه كه راحت مي توني به كارشناس دادگستري بگي اموال نداره بدون اينكه بري سراغ كسي كه ازش طلبكاري بعد حكم جلب بهت مي دن فقط تو حالت كيفري اين روند توي يك هفته تموم مي شه ولي تو حالت حقوقي حداقل 2 يا سه ماه شايدم بيشتر طول مي كشه

با تشكر

سلام

بله اول که باید حکم جلب بگیری وگرنه کاری نمیشه کرد ولی بعد از اینکه حکم جلب گرفتی و طرف اومد دادگاه وقتی مالی نداشته باشه برای مصادره (درسفته) شما غیر از اینکه بتونی مبلغ درخواستی رو قسط بندی کنی با توجه به حقوق ماهیانه طرف چی کار میتونی کنی ؟

مگر اینکه به ضامن ها دسترسی داشته باشی

در ضمن شما باید سعی کنی اثبات کنی که طرف اموال داره وگرنه اون که از خداشه بگه چیزی ندارم که بخواد قسط بندی بشه و وقتی مثلا یه مبلغ زیاد باشه و حقوق طرف ماهی 500 تومن تازه باتوجه به مجرد یا متعهل بودن بتونی ماهی 200 هزار بگیری حتی تا ابد آیا این به درد شما میخوره ؟ و ارزش کل پولت به مرور زمان باتوجه به تورم از بین میره و اون موقعست که بعد از چند سال حاظر میشی از خیر کل پولت بگذری و با پول کمتر رضایت بدی کاری که طرفت از خداش این طوری بشه برای همینه که همه سعی میکنند در وحله اول سعی کنند اموال طرف رو اثبات کنند طرف بدهکارم سعی میکنه بگه چیزی ندارم تازه طبق خود قانون سفته گرفتن از فردی که اموالی نداشته باشه پای خودت هستش و ... حالا شاید درواقعیت اجرا نشه .

مهرسا1
21-12-2012, 20:14
کلا من بحثم رو موارد حقوقی و کیفریش نیست میگم ممکنه طرف فردا روز زیرش بزنه این امضای من جعل شده؟واسه همینه میگم اثر انگشت بگیرم ازشون

Mr_100_dolari
22-12-2012, 02:31
کلا من بحثم رو موارد حقوقی و کیفریش نیست میگم ممکنه طرف فردا روز زیرش بزنه این امضای من جعل شده؟واسه همینه میگم اثر انگشت بگیرم ازشون

بحث زیرش زدن نیست بحث پول نداشتن یا پول ندادن هست شما غیر از امضا و اثر انگشت حتما به طرف بگو یه ضامن معتبر هم باید پشتش رو امضا کنه مخصوصا اگر مبلغ بالا هستش

aria_electric_fars
22-12-2012, 09:42
سلام

بله اول که باید حکم جلب بگیری وگرنه کاری نمیشه کرد ولی بعد از اینکه حکم جلب گرفتی و طرف اومد دادگاه وقتی مالی نداشته باشه برای مصادره (درسفته) شما غیر از اینکه بتونی مبلغ درخواستی رو قسط بندی کنی با توجه به حقوق ماهیانه طرف چی کار میتونی کنی ؟

مگر اینکه به ضامن ها دسترسی داشته باشی

در ضمن شما باید سعی کنی اثبات کنی که طرف اموال داره وگرنه اون که از خداشه بگه چیزی ندارم که بخواد قسط بندی بشه و وقتی مثلا یه مبلغ زیاد باشه و حقوق طرف ماهی 500 تومن تازه باتوجه به مجرد یا متعهل بودن بتونی ماهی 200 هزار بگیری حتی تا ابد آیا این به درد شما میخوره ؟ و ارزش کل پولت به مرور زمان باتوجه به تورم از بین میره و اون موقعست که بعد از چند سال حاظر میشی از خیر کل پولت بگذری و با پول کمتر رضایت بدی کاری که طرفت از خداش این طوری بشه برای همینه که همه سعی میکنند در وحله اول سعی کنند اموال طرف رو اثبات کنند طرف بدهکارم سعی میکنه بگه چیزی ندارم تازه طبق خود قانون سفته گرفتن از فردی که اموالی نداشته باشه پای خودت هستش و ... حالا شاید درواقعیت اجرا نشه .

سلام دوست عزيز

در مورد سفته من اطلاعات كاملي ندارم و فقط سطحي هست ولي در مورد چك حقوقي و كيفري حداقل 2 سال تو دادگاه ها درگيرش بودم

در مورد چك حقوقي بستگي به قاضي و طرف داره و در چك هاي حقوقي هم امكان داره قسط بندي بشه كه بستگي به نظر قاضي داره ولي من خودم چك حقوقي داشتم و طرف هم مالي نداشت و اومد دادگاه ولي قاضي اول توقيف اموال داد كه با كارشناس دادگستري رفتيم خونش و چيزي نداشت بعدش حكم جلب داد

پس در چك هاي حقوقي هم ممكنه قسط بندي كنن و هم ممكنه اول توقيف اموال بدن و اگر اموالي نداشت حكم جلب مي دن

در چك هاي كيفري هم اول توقيف اموال مي دن بعدش حكم جلب مي دن ولي احتمال قسط بندي كردن كمتره

در مورد ضامن كه بايد امضاء كنه حرفي توش نيست و اگر پشتش رو هر چي امضاء كنن بهتره

يك نكته هم بگم در مورد چك هاي حقوقي كه اول قاضي وقت مي ده مثلا سه ماه ديگه بعد اگر تو اون سه ماه اول طرف نيومد دادگاه دوباره احضار مي كنه براي سه ماه ديگه و اين روند تا سه بار ادامه پيدا مي كنه و اگر فاصله نوبت اول سه ماه باشه و فاصله نوبت هاي بعدي بگيم 2 ماه يا 1 ماه هم باشه خودتون حساب كنيد حداقل 5 ماه اينجا معطل مي شيد

با تشكر

مهرسا1
22-12-2012, 13:13
بحث زیرش زدن نیست بحث پول نداشتن یا پول ندادن هست شما غیر از امضا و اثر انگشت حتما به طرف بگو یه ضامن معتبر هم باید پشتش رو امضا کنه مخصوصا اگر مبلغ بالا هستش من اصلا بحث پول داشتن یا نداشتن طرف یا پس دادنش یا ندادنش برام مهم نیست فقط میخوام اگر فردا روز کار به دادگاه کشید طرف نتونه زیرش بزنه منظورم اینه که با اثر انگشت موضوع حل میشه؟

Mr_100_dolari
22-12-2012, 13:23
سلام دوست عزيز

در مورد سفته من اطلاعات كاملي ندارم و فقط سطحي هست ولي در مورد چك حقوقي و كيفري حداقل 2 سال تو دادگاه ها درگيرش بودم

در مورد چك حقوقي بستگي به قاضي و طرف داره و در چك هاي حقوقي هم امكان داره قسط بندي بشه كه بستگي به نظر قاضي داره ولي من خودم چك حقوقي داشتم و طرف هم مالي نداشت و اومد دادگاه ولي قاضي اول توقيف اموال داد كه با كارشناس دادگستري رفتيم خونش و چيزي نداشت بعدش حكم جلب داد

پس در چك هاي حقوقي هم ممكنه قسط بندي كنن و هم ممكنه اول توقيف اموال بدن و اگر اموالي نداشت حكم جلب مي دن

در چك هاي كيفري هم اول توقيف اموال مي دن بعدش حكم جلب مي دن ولي احتمال قسط بندي كردن كمتره

در مورد ضامن كه بايد امضاء كنه حرفي توش نيست و اگر پشتش رو هر چي امضاء كنن بهتره

يك نكته هم بگم در مورد چك هاي حقوقي كه اول قاضي وقت مي ده مثلا سه ماه ديگه بعد اگر تو اون سه ماه اول طرف نيومد دادگاه دوباره احضار مي كنه براي سه ماه ديگه و اين روند تا سه بار ادامه پيدا مي كنه و اگر فاصله نوبت اول سه ماه باشه و فاصله نوبت هاي بعدي بگيم 2 ماه يا 1 ماه هم باشه خودتون حساب كنيد حداقل 5 ماه اينجا معطل مي شيد

با تشكر

ممنون

من یه چیزی رو درست خاطرم نیست اگر شما میدونی به ما هم بگید :

اگر بد از گذشت 3 روز از تاریخ چک اون رو برگشت نزنی حالت کیفریش رو از دست میده و حالت حقوقی پیدا میکنه ؟

تو بحث چک که اصلا بحث توقیف اموال نیست طرف اگر پولت رو نده سریع میتونی بازداشتش کنی (کیفری) و تا رضایت شما رو نگیره میره بازداشت و وقتی قاضی اقساط رو قبول میکنه که هم اموالی نداشته باشه برای مصادره و هم منبع مشخصی برای اقساط ماهانه رو کنه و هم وثیقه درست حسابی به اندازه مبلغ چک بزاره بیاد بیرون

تو حالت کیفزی مگه سریع بدون اینکه به شخص مراجعه کنی حکم جلب نمیدن که با مامور بری سراغش ؟ اما تو حالت حقوقی باید بری دادگاه و کلی رفت و آمد داره و به راحتی حکم جلب نمیدن ... ؟ درسته ؟

Mr_100_dolari
22-12-2012, 13:32
من اصلا بحث پول داشتن یا نداشتن طرف یا پس دادنش یا ندادنش برام مهم نیست فقط میخوام اگر فردا روز کار به دادگاه کشید طرف نتونه زیرش بزنه منظورم اینه که با اثر انگشت موضوع حل میشه؟

وقتی شما برات مهم نباشه پولت رو بعدا پس بده یا نه دیگه چه فرقی داره که بخواد زیرش بزنه یا نه ...

ولی در کل بله با همون امضا هم به راحتی نمیتونه زیرش بزنه و شما برای محکم کاری بگو اثر انگشتم هم بزنه و برای دیگه 100% محکم کاری حتی بدون اثر انگشت بگو سفته رو در حضور دو تا شاهد مرد یا 4 تا شاهد زن امضا کنه و در آخر اگر خواستی بگو ضامن معتبر هم پشتش رو امضا کنه غیر از این موارد دیگه کاره دیگه ای نمیشه کرد ...

aria_electric_fars
25-12-2012, 19:02
ممنون

من یه چیزی رو درست خاطرم نیست اگر شما میدونی به ما هم بگید :

اگر بد از گذشت 3 روز از تاریخ چک اون رو برگشت نزنی حالت کیفریش رو از دست میده و حالت حقوقی پیدا میکنه ؟

تو بحث چک که اصلا بحث توقیف اموال نیست طرف اگر پولت رو نده سریع میتونی بازداشتش کنی (کیفری) و تا رضایت شما رو نگیره میره بازداشت و وقتی قاضی اقساط رو قبول میکنه که هم اموالی نداشته باشه برای مصادره و هم منبع مشخصی برای اقساط ماهانه رو کنه و هم وثیقه درست حسابی به اندازه مبلغ چک بزاره بیاد بیرون

تو حالت کیفزی مگه سریع بدون اینکه به شخص مراجعه کنی حکم جلب نمیدن که با مامور بری سراغش ؟ اما تو حالت حقوقی باید بری دادگاه و کلی رفت و آمد داره و به راحتی حکم جلب نمیدن ... ؟ درسته ؟

سلام دوست عزيز

ببينيد مهم نيست تو حالت كيفري چك رو كي فرم بزني ( البته تا 6 ماه)

ببينيد در حالت كيفري بايد چك به صورت روز باشه يعني چك داده بشه براي امروز و اگر مثلا امروز بده واسه فردا و بتونه ثابت كنه مي شه حقوقي

اگر چك روز باشه تا 6 ماه بعدش هم فرم بزني مي شه حقوقي تازه تا 6 ماه بعد از فرم زدن هم بري شكايت كني مي شه كيفري فقط مهم اينه كه چك كه داده مي شه براي امروز باشه نه براي فردا يا سه روز ديگه

چك كيفري فقط سريعتر پيگيري مي شه و مي ريد شكايت مي كنيد و در عرض 4 روز توقيف اموال مي دن كه يك بار مي ري و اگر چيزي نداشت مي ري دو روزه حكم جلب مي گيري البته براي اينكه طرف نفهمه كه پيگير چكش هستي و در نره مي توني به مامور كه مي خواد احضاريه بده و اين بساط ها يه پولي بدي و بنويسه الصاق شد و اينطوري طرف هم نمي فهمه و در نمي ره مي توني حكم جلب بگيري و يهو بري سراغش

حكم جلب هم انواع و اقسام داره به همين راحتي ها هم نيست

حكم جلب سيار
حكم ورود به منزل
حكم ورود به مخفيگاه در طول روز
حكم شكستن قفل درب

خلاصه مرحله به مرحله هست و مثلا اگر طرف قتل هم كرده باشه حكم تير هم مي دن كه با تير بزننش اگر ديدنش

تو حالت حقوقي مدت زماني كه طي مي كنه بيشتره و اگر طرف بخواد به راحتي مي تونه نزديك 6 ماه حداقل تو رو بدونه تازه بياد دادگاه چون اگر بار اول نيومد دادگاه بايد تا 3 بار احضار بشه يعني اگر نياد به ضرر شما هست تا اون ( اينم از قانون مملكت ما )

با تشكر

aria_electric_fars
25-12-2012, 19:06
يه مطلبي هم فراموش كردم كه بگم اينه كه:

وقتي حكم جلب مي دن به دو صورت مي توني بگيريش بسته به حكم جلبي كه داري كه يك راهش اينه كه بري كلانتري محل و حكم جلب رو نشون مي دي و يك يا دو افسر ميان باهات و مي گيريش و حالت ديگه اينكه مثلا طرف رو تو خيابون ديدي و زنگ 110 مي زني و مي گي حكم جلب دارم و طرف الان جلو ديدم هست و آدرس مي دي

راه سومي هم هست كه با چند نفر مي ري مي گيريش تو گوني مي كني و اونوقت زنگ 110 مي زني ولي مواظب باش خط روش نيومده وگرنه اگر آدم هفت خطي باشه بابت هر مشت مي تونه نزديك 1 ميليون ازت بگيره

با تشكر