PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ◄◄◄ تاپیک اختصاصی گیاه خواران ►►►

A M ! N
18-12-2012, 15:53
درود و خسته نباشید.

من از دوران طفولیت هم با غذاهای حاوی گوشت میونه ی خوبی نداشتم و هیچوقت نتونستم باهاشون کنار بیام.
میخواستم بدونم چه نوع غذاهای گیاهی مصرف کنم کـه یک جایگزیـــــن خــوب برای گوشت این حیوانـــات باشه.

ممنون میشم اگر کاملن بنده رو راهنمایی کنید.

باسپاس./

begotten
18-12-2012, 18:54
منظورتون اینه که نگران تامین پروتئین و اینا هستید؟
این 2 تا لینک خیلی مفیده:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
من هم تو اون تالار هستم. سوالی داشتید می تونید اون جا یا همین جا بپرسید.

A M ! N
19-12-2012, 01:01
آقا ممنونم منابع جالبی بود ، هرچند که فاروم رو حوصلم نیومد کاوش کنم چون زیاد بود.

یه نقل قول از یک کارشناس در پاسخ به یک شروع کننده ی رژیم غذایی گیاهی:

مطمئن نیستم نگرانی شما درمورد رابطه گیاهخواری و کم خونی و فقر آهن از کجا سرچشمه میگیرد . شاید از تبلیغات نادرستی که مداوما در اطراف ما درباره " مشکلات" و مسایل ناشی از گیاهخواری وجود دارد .

من شخصا بیش از 20 سال است که گیاهخوارم و هرگز در این مدت دچار فقر آهن نگردیده ام . در هیچ یک از بیماران و مراجعین خود نیز نه تنها هیچگونه "فقر" مواد غذایی در نتیجه تغییر به رژیم غذایی گیاهخواری را مشاهده نکرده ام بلکه شاهد بهبود وضع سلامتی آنان از هر نظر بوده ام .
البته باید از آشغال خوری پرهیز کرده گیاهخواری صحیح یعنی استفاده از مواد غذایی گیاهی – سبزیها ، میوه ها ، مغزها و دانه ها ی خام، غلات و حبوبات (به مقدار کمتر) را پیشه کنید تا بدنی سالم داشته باشید .
اگر به آرشیو پرسش و پاسخها مراجعه بفرمائید خواهید دید که در مورد آهن و جذب آن ، رژیم غذایی گیاهی و چگونگی شروع و ادامه آن بارها نوشته ام . همچنین میتوانید به وب سایت من مراحعه کنید و بخش مربوط به " برای شروع چه باید کرد " * را مطالعه کنید .

مطمئنم پاسخ سوال خود را خواهید یافت .
بسیار خوشحالم که تصمیم گرفته اید گیاهخواری کنید . درود و آفرین برشما . سعی کنید تا متیوانید سطح دانش و آگاهی خود در این زمینه را بالا ببرید تا بتوانید دوستان و اطرافیان خودتان را هم تحت تاثیر قرار بدهید .
با آرزوی پیروزی شما

+

شما هم گیاه خوار هستین خودتون ؟ من تقریبن تموم چیزهایی که اینجا گفته شده رو مصرف میکنم ، غذای مورد علاقم هم بورانی اسفناج هستش وای که چقد این غذا خوشمزس...
نکته ی دیگه اینکه عاشق خوردن اسفناج به صورت خام هستم :دی

با اینکه برنج هم نوعی گیاه محسوب میشه ولی سعی کردم نخورم تاحالا.

begotten
20-12-2012, 05:13
آره من خام گیاه خوارم. یعنی فقط میوه و سبزی خام میخورم.

در ضمن ایشون که ازشون نقل قول کردین متخصص تغذیه هستند.

نظرتون در مورد گیاه خواری و خام گیاه خواری چیه؟

A M ! N
20-12-2012, 11:48
منم عاشق میوه و سبزی هستم ، خامشون هم خیلی دوست دارم ، مثلن زیاد پیش میاد یه ظرف بزرگ اسفناج خام بزارم جلوم همینطوری بخورم :n02:
فقط مشکل اینه که خونواده ی من گوشتخوار هستند بیشتر :n21: من اصن نمیتونم گوشت بخورم بالا میارم .

من زیاد شنیدم که میگن اگه سبزی هارو بپزی ویتامین هاشون رو از دست میدن ، به خاطر همین بیشتر به صورت خام دوست دارم مصرفشون کنم.
این بورانی رو تاحالا با اسفناج خام امتحان نکردم ، خوردین شما ؟:n13:

begotten
20-12-2012, 20:05
نه نخوردم.

A M ! N
29-12-2012, 15:10
خب ازین به بعد بحثهای مربوط به گیاه خواری رو میتونیم در این تاپیک پیگیری کنیم.

پ.ن : عنوان تغییر داده شد.

مهرسا1
30-12-2012, 14:01
خوردن چه غداهای گیاهی میتونه حسابی به بدن انرژی بده؟

A M ! N
30-12-2012, 16:13
انرژی زیاد بخواین فکر کنم بهترینشون دسته ی مغزها باشه ، مث گردو و بادوم .. گردو رو میتونین به جای تخم مرغ به بدن بزنید ! امگا 3 داره.

یه نوع جلبک هست به نام اسپیرولینا ، که خیلی مغذیه ، البته من ازش بد هم شنیدم.... ولی کلن شعار من همون اسفناجه :دی

مهرسا1
30-12-2012, 17:37
انرژی زیاد بخواین فکر کنم بهترینشون دسته ی مغزها باشه ، مث گردو و بادوم .. گردو رو میتونین به جای تخم مرغ به بدن بزنید ! امگا 3 داره. یه نوع جلبک هست به نام اسپیرولینا ، که خیلی مغذیه ، البته من ازش بد هم شنیدم.... ولی کلن شعار من همون اسفناجه :دی فک کنم اسفناج با خرید و طبخشم خیلی ارزون تر میافته نسبت به گوشت درسته؟

A M ! N
30-12-2012, 17:43
بله مهرسا جان ، از لحاظ قیمتی خیلی پایینتر از گوشته ( :n21: ) ، دم خونه ی ما که همین ماشینهای
سبزی فروش میارن کیلویی 500 تا 800 من همیشه میگیرم ( یعنی مامانم میگیره درواقع :n07:)

انصافن قیمت ارزون و سالمی و خوشمزگی رو ول کنی و بری گوشت یه حیوون بدبخت رو بخوری ؟!

A M ! N
30-12-2012, 18:42
جالبه که بدونید ، گیاه یونجه ( که چهارپایان میخورن ! ) یه داروی خوب برای درمان شبکوری هستش.
البته باید یونجه رو به خوبی بشورین ، چون از بیابان چیده میشه و کثیفه. خوردن یونجه با آب قوره هم
میچسبه واقعن !

V E S T A
30-12-2012, 19:37
سلام

سویا گیاهی هست که انواع و اقسام آمینو اسیدهای مورد نیاز برای ساخت پروتئین های بدن رو داره ولی بعضی آمینو اسیدهای مورد نیاز برای ساخت پروتئین های مهم بدن فقط در گوشت قرمز هست (توو گوشت سفید و سویا هم وجود نداره) به نظرم اگه تو یک ماه حداقل یکبار از گوشت قرمز استفاده کنید برای سلامتی بدنتون مفید باشه ..:n06:

A M ! N
31-12-2012, 12:48
البته درکنار سویا قارچ هم خوبه که فیبر زیادی داره ولی خب پروتئینش زیاد نیست. پروتئین هارو همونطور که
گفتم میشه از حبوبات و مغزها پیدا کرد که واقعن منبع مغذی ای هستن.

ولی الان یک سری میکسهای گیاهی اومده که تقریبن هرچیزی که در گوشت وجود داره رو در این قرار دادن.

به هرحال من حتی اگر دراین راه تلف بشم !!! :دی سراغ گوشــت نمیــرم

raana
01-01-2013, 16:44
من گوشت قرمز ،جگر ، کله پاچه،تخم مرغ رو دوست ندارم...به جاش اینارو میخورم:همه نوع میوه و

سبزی،مغرها،حبوبات،جوانهها ،سویا،قارچ،خرما

همه ویتامین ها و مواد معدنی و آهن و پروتئینی که تو گوشت هست تو اینام هست...:n02::n02:

چون واقعا از گوشت بدم میاد:n27:

majid322
01-01-2013, 16:54
من هیچ وقت تصور اینم نمیتونم بکنم که گیاه خوار بشم...لذتی که تو خوردن گوشت هست تو هیچ چیز نیست .. :دی
.
از طرفی ارزش بیولوژیکی پروتئینهای گیاهی بسیار پایینتر از گوشت هست...البته تخم مرغ و شیر رو فاکتور بگیرید..چون ارزش بیولوژیکی اینا خیلی بالاست...
.
ولی در کل واقعا چه کاریه ادم گیاه خوار شه ؟ :دی گوشت قرمز کم استفاده بشه مفیده...جالبه راجع به همین گوشت بدونید که برادرم نه از جگر ، نه از کله پاچه ، نه از رون مرغ خوشش
.
نمیمود .... ولی حالا همه اینا رو میخوره...شما هم شروع کنید .. کباب کنید بزنید به بدن لذت دنیا رو بفهمید :دی

A M ! N
01-01-2013, 17:04
:دی

والا مجید دلایل من یکی که یکم فرق داره ، برای نخوردن گوشت. به هرحال گوشت متعلق به حیوان هست،
و انسان هم گونه ای از حیوان هست بالاخره. خوردن گوشت یک حیوان برای من مث این میمونه که برم یـک
انسان بی گناه رو بکشم و گوشتش رو بخورم :n21::n03:

به هیچ عنوان نمیتونم با این فکر کنار بیام ، موقعی که حتی گوشت توی غذا ببینم حالم بد مـیشه. از لحاظ
پروتئینی خوشبختانه همیشه بدنم توی یه رنج نرمال بوده. از طرفی ما گیاه خوار ها خیلی معضل داریـــــم،
به عنوان مثال توی مهمونی ها همیشه مشکل دارم ، یا مثلن توی تالارها مواقع جشن و عـروسی و .....

ولــی الان موجی که شاهدش هستیم اینه که بیشتر افراد دارن رو به گیاه خواری میارن ، خیلی چیزها هم
داره به محصولات گیاهی اضافه میشه. حتی من شنیدم سوسیس هم تولید شده گیاهی !

majid322
01-01-2013, 17:11
نمیدونم ...شاید گیاه خوراها خیلی احساساتی هستن.....:دی
.
ولی قبول نداری این قانون طبیعته ؟ این یه چرخه ست..حیوانات قویتر حیوانات ضعیفتر رو میخورن...پس اقا شیره بگه من میخوام گیاه خوار بشم :دی دیگه گور خرای گوگول مگولی رو نمیخورم :دی
.
البته من منم...این قضیه برا من اینطوریه ولی برای یه کس دیگه شاید خیلی جدی باشه و اصلا دوست نداشته باشه گوشت بخوره..

V E S T A
01-01-2013, 18:45
:دی

والا مجید دلایل من یکی که یکم فرق داره ، برای نخوردن گوشت. به هرحال گوشت متعلق به حیوان هست،
و انسان هم گونه ای از حیوان هست بالاخره. خوردن گوشت یک حیوان برای من مث این میمونه که برم یـک
انسان بی گناه رو بکشم و گوشتش رو بخورم :n21::n03:

به هیچ عنوان نمیتونم با این فکر کنار بیام ، موقعی که حتی گوشت توی غذا ببینم حالم بد مـیشه. از لحاظ
پروتئینی خوشبختانه همیشه بدنم توی یه رنج نرمال بوده. از طرفی ما گیاه خوار ها خیلی معضل داریـــــم،
به عنوان مثال توی مهمونی ها همیشه مشکل دارم ، یا مثلن توی تالارها مواقع جشن و عـروسی و .....

ولــی الان موجی که شاهدش هستیم اینه که بیشتر افراد دارن رو به گیاه خواری میارن ، خیلی چیزها هم
داره به محصولات گیاهی اضافه میشه. حتی من شنیدم سوسیس هم تولید شده گیاهی !

منم تو خوردن گوشت مزه دار شده و خوب پخته شده این احساس رو ندارم بخاطر اینه که شما موقع خوردن گوشت این تصور رو بهش دارین

انسان بی گناه رو بکشم و گوشتش رو بخورم

باید فکر کنید این یه غذاست و خوشمزس ولی این حس شما رو درک میکنم چون بعضی وقتا که از کنار قصابی رد میشم یا تو فریزر چشمم به گوشت میوفته این حس شما رو دارم حسی بدیه:n28:

A M ! N
01-01-2013, 20:35
خب دوستان گوشتخوار ، میخوام طرز تهیه ی یکی از محبوب ترین غذاهای گیاهیم رو بهتون بگم.

بورانی اسفناج

مواد مورد نیاز : سیر ، آب ، ماست ، اسفناج ، نمک

ابتدا اسفناج را در قابلمه گذاشته روی آن مقداری آب بریزید.

سپــس کمی نمک به آن اضافه کرده در قابلمه را بگذارید تا حدود نیم ساعت وقتی آب آن کشیده شد،
سیر را با سیر خردکن خرد کرده به آن اضافه کنید و در قابلمه را بگذارید تا کاملا بخارپز شود.

پس از پخته شدن اسفناج آن را در غذاساز ریخته با ماست کاملا مخلوط کنید. این خــوراک سرشـــار از
آهن بوده و برای افرادی که دچار عارضه کم خونی هستند، بسیار مفید است. آن را در یخچال گذاشته
و خنک سرو کنید.

پ.ن : البته بهتره کسایی که بار اولشون این غذا رو درست میکنن ، از سیر استفاده نکنن فعلن !

majid322
01-01-2013, 20:41
ممنون امین جان..یه غذای گیاهی هم معرفی کن که سرشار از پروتئین باشه..من هر چیز که پروتئین زیاد داشته باشه استقبال میکنم :دی

A M ! N
01-01-2013, 21:08
به نظر من آش غذای خوبیـه، خصوصن اگه داخلش به اندازه ی کافی حبوبات باشه ، کلن همونطوری که میدونید حبوبات و غلات منبع بزرگی از پروتئین هستند.
یــه غذای دیگه خیــــلی خیلی دوست دارم و اون هم اسپاگتی هستش. اسپاگتی با سس گوجه فرنگی هم گفته میشه سرشار از پروتئین هستش. توفو یا
همون پنیر سویا هم پروتیئن داره. به طور کلی اگه میخواین غذاهای گیاهی رو بیشتر بشناسین ، باید وارد فرهنگ هندی ها بشین ! هندی ها بیشترین تعداد
گیاه خوار هارو دارن.

شعار تاپیک : مصرف اسفناج و کاهو !

begotten
03-01-2013, 01:31
غذا های گیاهی مورد علاقه ی من:
خورش آلو اسفناج. قرمه سبزی. خورش کدو. خورش به.

A M ! N
03-01-2013, 11:32
غذا های گیاهی مورد علاقه ی من:
خورشت آلو اسفناج. قرمه سبزی. خورشت کدو. خورشت به.

قسمت نشده "خورش به" بخورم ، چطوری درست میشه ؟

begotten
03-01-2013, 23:41
قسمت نشده "خورش به" بخورم ، چطوری درست میشه ؟

ممنون بابت تذکرتون که خورش درسته نه خورشت.

طرز تهیه:
تفت پیاز داغ با نمک و زردچوبه.
به رو سرخ می کنیم و به و آلو بخارا رو به پیاز داغ اضافه می کنیم.
همین.

البته انواع دیگه ی پختش هم هست ولی من این مدلیش رو خوردم.

A M ! N
04-01-2013, 01:53
نه خواهش میکنم قصدم اصلن تذکر نبـــــود ، خیلی ها میگن خورشت.
ممنونم.

مامانم یه غذایی میزاره که اسمش "تــــاس کباب" هستش ، تقریبــــن
شبیه اونه ولی هویج و سیب زمینی و ادویه جات هم داره البته گوشت
هم میریزه داخلش ولی من خودم بــــدون گوشت درست میکنم واقعن
خوشمزس ( به طرز ناجوان مردانه )

begotten
04-01-2013, 02:54
نه خواهش میکنم قصدم اصلن تذکر نبـــــود ، خیلی ها میگن خورشت.
ممنونم.

مامانم یه غذایی میزاره که اسمش "تــــاس کباب" هستش ، تقریبــــن
شبیه اونه ولی هویج و سیب زمینی و ادویه جات هم داره البته گوشت
هم میریزه داخلش ولی من خودم بــــدون گوشت درست میکنم واقعن
خوشمزس ( به طرز ناجوان مردانه )

رو دربایستی نکنید اگه منظورتون تذکر بود بگید چون من به شخصه اصلا ناراحت نشدم هیچ, خیلی هم خوشحالم که دوباره بهم یاد آوری شد که خورش درسته نه خورشت.
ندانستن عیب نیست دوست عزیزم.

راستی یادم رفت بگم(البته شایدم واضحه) که خورش به رو با برنج می خورن.

تاس کباب هم اگه همونی باشه که فکر می کنم اتفاقا ما امروز همون رو خوردیم بدون گوشت:n02:

A M ! N
04-01-2013, 02:57
نه من آدم رکـــی هستم ، ولی توی اون لحظه اصلن حتی دقت هم نکرده بودم که شما گفتین خورشت !
خیلی خوشمزس ، ما این رو با برنج نمیخوریم ، با نون میخوریم یا خالی. این تاس کباب که میگم جز خورش
ها نیست ولی بی اندازه خوشمزس

A M ! N
11-01-2013, 19:27
دوستان منابع گیاهی که درشون سلنیوم یافت میشه رو میشناسید ؟

V E S T A
11-01-2013, 19:57
سلام

سلنیوم در مخمر آبجو و سبوس گندم ،سیر و غلات در یونجه، ریشهٔ باباآدم، دانه رازیانه، جینسنگ، برگ تمشك و بومادران یافت میشه ولی اگه به صورت فراورده شده یعنی کنسروی با فریز شده در بیان سلنیوم این مواد از

بین میره .

میدونید که سلنیوم دارای فعالیت آنتی اکسیدانی هست و آنتی اکسیدان ها در میوه هایی مثل انواع توت ها نظیر توت فرنگی، تمشک و شاتوت، آلبالو، انگور قرمز، سیب، مرکبات سیب و هلو انواع سبزی ها مانند هویج،

گوجه فرنگی کلم برگ، اسفناج، ذرت فرآورده های فرآوری شده گوجه فرنگی پیاز، بروکلی گل کلم، کلم بروکلی و تربچه و همچنین تخم مرغ ، چای، قهوه، شکلات و دارچین وجود دارد

اگر از سلنیوم به صورت مکمل استفاده میکنید در کنارش از ویتامین C استفاده نکنید چون باعث کاهش سلنیوم و سمیت میشه.

غلظت سلنیوم در مواد غذایی بستگی به مقدار سلنیوم خاک و آبی دارد که ماده غذایی در آن رشد کرده است.

غذاهای دریایی، قلوه، جگر، گوشت و ماکیان منابع غذایی عمده سلنیوم هستند. میوه‌ها و سبزی‌ها محتوای سلنیوم پایینی دارند و در میان مواد گیاهی دانه‌ها، بیشتر حاوی سلنیوم هستند.

سلنیوم در مواد غذایی به اسیدهای آمینه حاوی گوگرد (متیونین و سیستئین) متصل است. بنابراین منابع پروتئینی‌ حیوان، حاوی سلنیوم هستند.

A M ! N
11-01-2013, 21:30
اگر از سلنیوم به صورت مکمل استفاده میکنید در کنارش از ویتامین C استفاده نکنید چون باعث کاهش سلنیوم و سمیت میشه.

ممنون.
ای بابا.. من یک نوع مولتی ویتامین مصرف میکنم که ACE هست و سلنیوم هم داره !!

V E S T A
11-01-2013, 22:12
ممنون.
ای بابا.. من یک نوع مولتی ویتامین مصرف میکنم که ACE هست و سلنیوم هم داره !!

کمبود ویتامین C باعث می‌شود به‌کارگیری سلنیم مختل شود، مصرف مکمل این ویتامین جذب سلنیت سدیم را کم می‌کند. در صورتی‌که بدن دچار کمبود ویتامین E باشد نیاز به سلنیم افزایش می‌یابد.

برای همین توصیه میشه از مکمل های با نام سلنیت سدیم استفاده نشه از مکمل هایی از نوع ال – سلنومتيونين استفاده شه که احتمال عوارض جانبی به حداقل برسه.ویتامین ای اثر سلنیوم رو افزایش میده.

وقتی ویتامین ث به همراه سلنیوم مصرف می شه بدن زمان بیشتری برای جذب و استفاده از سلنیوم نیاز داره.

تو مکملی که گفتین 60 میلی گرم ویتامین ث وجود داره اینکه این 60 میلی گرم به صورت ترکیب و همراه با ویتامین ای هست شاید مشکلی که زمان مصرف همزان با سلنیت سدیم ایجاد میکنه رو نداشته باشه یا عوارض

کمتری داشته باشه .. ولی به نظرم اینو از دکتر بپرسین که همراه بودن ویتامین ث با این میزان تو مکمل مشکلی پیش میاره یا این مکمل که استفاده میکنید مثل انواع ال – سلنومتيونين هستن یا نه