PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش ساخت يك لودينگ!(تصوير)

Aminneo
26-07-2006, 15:58
منبع:سايت شايگان

در اين آموزش شما ياد خواهيد گرفت كه چگونه يك Loading (بار گذاري) و يا به عبارتي Preloader درست كنيد اين Loading تعداد بايت هاي بارگذاري شده و همچنين مجموع بايت ها را نمايش مي دهد.
در اولين قدم صفحه نمايش را در اندازه 450x250 قرار دهيد و در ادامه دو لايه با نامهاي Actions و Loading Bar (به ترتيب از بالا به پايين) و براي هر كدام 2 فريم به كمك كليد F5 درست كنيد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

لايه Actions : در اين لايه دستورات اجراي اين پروژه (Preloader) قرار مي گيرد.
لايه Loading Bar : اين لايه براي قرار دادن Loading استفاده مي كنيم.
حال لايه Loading Bar را انتخاب و به مسير Insert > New Symbol برويد و يا كليد Shift+F8 را فشار دهيد. يك مووي كليپ (Movie Clip) با نام bar درست كنيد.
به درون مووي كليپ bar برويد و سه لايه جديد به نام هاي Actions و Outline و Fill (به ترتيب از بالا به پايين)كه هر كدام 10 فريم دارد درست كنيد.

Actions:در اين لايه Action (دستور) Stop قرار مي گيريد.
Outline: در اين لايه شكلي از loading bar قرار مي گيريد.
Fill: اين لايه Loading bar را از رنگي پر مي كند. اين لايه همچنين وظيفه پر شدن مستطيل در هنگام بارگذاري را دارد.
لايه Outline را انتخاب و به كمك ابزار Rectangle Tool يك مستطيل مثل شكل زير رسم كنيد. به دور اين مستطيل خطي سياه و درون آن را به هر رنگي كه دوست داريد پر كنيد.
قسمت رنگي درون مستطيل را انتخاب و Cut كنيد سپس لايه Fill را انتخاب و به مسير Edit > Paste In Place برويد و يا Ctrl+Shift+V را فشار دهيد. قسمت رنگي را انتخاب كرده و به مسير Insert > Convert to Symbol برويد و يا كليد F8 را فشار دهيد و نام آن را fill قرار دهيد.
در لايه Fill يك KeyFrame در فريم 10 ايجاد كنيد. سپس به فريم اول لايه Fill برويد و اندازه اين مستطيل را كم كنيد (50px x 16px)

بعد از كوچك كردن، فريم اول لايه Fill را انتخاب در قسمت Properties و در قسمت Tween گزينه Motion را انتخاب كنيد حال بر روي فريم 10 كليك و به Motion تبديل كنيد.
لايه Actions را انتخاب و دستور Stop را در فريم اول آن با استفاده از قسمت Actions و يا كليد F9 قرار دهيد.
به Scene اصلي بر گرديد و لايه Loading Bar را انتخاب كنيد. ما در اينجا احتياج به چهار text (متن) داريم كه دو تا Static Text و دو تا Dynamic Text است.
بعد انتخاب ابزار Text tool دو تا Static Text با نام هاي Bytes Loaded و Total Bytes ايجاد كنيد.
و همچنين دو تا Dynamic Text ايجاد كنيد كه براي اينكار بعد از انتخاب ابزار Text tool و كليك بر روي صفحه (ابتدا در روبروي متن Total Bytes كليك كنيد) از قسمت Properties و در قسمت Text tool گزينه Static Text را به Dynamic Text تغيير دهيد و در قسمت Instance Name و Var نام tbytes را تايپ كنيد حال دوباره روبروي متن Bytes Loaded كليك كنيد با تغيير گزينه Static Text را به Dynamic Text (البته اين كار را خود فلش انجام مي دهد)نام آن را bloaded در قسمت Instance Name و Var تايپ كنيد.

حالا لايه Loading Bar را قفل و لايه Actions را انتخاب كنيد. فريم 2 را انتخاب و به مسير Insert > KeyFrame و يا كليد F6 را فشار دهيد. در فريم دستور ( gotoAndPlay(1 را قرار دهيد.

بر روي فريم 1 كليك و اسكريپت زير را در در قسمت Actions بريزيد (Paste)

// tbytes = Total Bytes
tbytes = getBytesTotal()
// bloaded = Bytes Loaded
bloaded = getBytesLoaded()
/*
Basically the code below takes the Total bytes for the swf
the multiplies them by a percentage.
Example = .25 = 25% Loaded, 50 = 50% loaded. .75 = 75% loaded ect...
It then checks the Bytes Loaded to the Total Bytes, If it is Higher
than the current statement it then executes the tellTarget actionscript
*/
if (bloaded >= Number(tbytes * .25)){
tellTarget(box){
gotoAndStop(3);
}
}
if (bloaded >= Number(tbytes * .50)) {
tellTarget(box){
gotoAndStop(5);
}
}
if (bloaded >= Number(tbytes * .75)) {
tellTarget(box){
gotoAndStop(7);
}
}
if (bloaded >= Number(tbytes * .90)) {
tellTarget(box){
gotoAndStop(9);
}
}
if (bloaded == tbytes) {
tellTarget(box){
gotoAndStop(10);
}
gotoAndPlay(11);
}
// end of Script

حال شما يك Preloader طراحي كرديد كه بايد توجه داشت كه اين Scene مربوط به Loading است و براي كار اصلي Scene جديدي ايجاد كنيد. و همچنين در قرار دادن Scene هميشه Scene مربوط به Loading در بالا قرار مي گيرد (مي توانيد با رفتن به مسير Modify > Scene و يا با زدن كليد Shift+F2 پنچره Scene را باز كنيد و نحوه ترتيب Scene ها را مشاهده كنيد.)

Aminneo
26-07-2006, 15:58
سوال داشتيد در خدمتيم!

Elfin-D
27-07-2006, 00:44
سلام
عکسها مشکل داره
لطفا چک کنید
لطفا کد ها رو در تگ کد قرار بدید
مرسی

Aminneo
27-07-2006, 12:46
عكس ها مشكل ندارند و كدها رو تگ كد از اين به بعد قرار ميدم!

Elfin-D
27-07-2006, 18:08
سلام
بله
عکسها اوکی شد
مرسی از اموزشت

Aminneo
27-07-2006, 18:56
قابل نداشت!.!

tak2006
11-08-2006, 16:16
آقا دستت درد نكنه! :blush: ولي اگه پي دي افشم را بزاري خيلي آقا يي كردي. :biggrin:

blacksword
14-08-2006, 19:47
سلام ممنون از آموزشتون اگه ميشه فايل fla اين Preloader رو بگذارين واقعا ممنون ميشم بخدا صواب داره ها مرسي

Aminneo
14-08-2006, 22:31
باشه براتون آپ ميكنم!

Aminneo
14-08-2006, 22:51
اينم عكس سورس:
اينم لينك دانلود زيپ!با حجم 6 كيلوبايت
كليك! ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
راستي طرحشم 100% مال خودم هست و خودم طراحي كردم!

Aminneo
14-08-2006, 22:52
ببخشيد عكسش بد افتاد و 2تا پست پشت سرهم ميدم!ولي كيفيتش توپ هست و حجمش همش 6 كيلوبايت!
البته طراحيش يك نيم ساعتي طوا كشيد ولي قشنگ شد!
اينو واسه يك ويندوز ساخته بودم يعني يك سايت فول فلش كه شبيه ويندوز عامل اكس پي هست و قابليت انتخاب 10 والپيپر و 25 كرسر موس و...

Aminneo
15-08-2006, 23:17
آقا كسي راجع به اين سورس نظري نداشت؟

blacksword
17-08-2006, 13:14
امين من كلا با ساخت Preloader مشكل دارم آقا الفين آقا امين ببين مشكل كجاست اين فايل لودينگ رو كه گداشتي باز ميكنم يه New Scene به اسم Scene 2 ميسازم بعد تو فريم دوم لايه Layer 3 از Scene 1 اكشن ميدم gotoAndPlay("Scene 2", 1); ولي نميشه الان اين Preloader كه گذاشتي چطوري بايد به Scene 2 ربطش داد طوري كه قبل از نمايش فيلم Preloader اجرا شه در واقع ازين Preloader واسه اينكه اول يه فيلم اجرا شه چي كار كنم؟؟؟؟

Elfin-D
17-08-2006, 13:38
بايد صحنه اي كه لودينگ درش هست رو اول بزاريد تا اول اون لود بشه.

blacksword
17-08-2006, 13:52
منم همين كار رو ميكنم ولي موقعي كه اجرا ميكنم يه لحظه Scene 1 رو نشون ميده يه لحظه Scene 2 رو هي پرك پرك ميزنه نميدونم شايد من بد ميفهمم من يه كتاب دارم واسه آموزش اكشن اسكريپت بعضي آموزشايي رو كه ميزارم از همين كتاب ياد گرفتم اينجا يه آموزش داره ولي اينطوري نيست كه امين نوشته الفين جان كمكم كن اين مشكل رو حل كنم من كلمه به كلمه ي اين آموزشو كه تو كتاب ميزارم اگه تونستي از اين راه درست كني FLA فايل رو بگذار ما هم ياد بگيريم اگه نشد پس اين آموزش ايراد داره نميدونم اشتباه چاپي هم امكان داره داشته باشه شما كه ديگه اينكاره اي اگه اشكالي داشت كد ها يا آموزش به ما هم بگو ممنون باشه؟؟؟ آموزشو توي يه تاپيك جديد ميزارم خيلي حال دادي اگه اينو حل كني

Elfin-D
17-08-2006, 13:55
سلام
بهتره براي امتحان كردنش دو بار ctrl+enter رو بزنيد
در صحنه دو هم لازمه اكشن استاپ بديد

Aminneo
17-08-2006, 23:55
اين كارو بعد از كنترل انتر بكن:
از منوي ويو قسمت بيهادور پروفايلر رو بزن و دوباره برو تو ويو و شو استرمينگ رو بزن!حالا دوباره كنترل انتر بزن!؟

soleares
19-08-2006, 22:07
دوستان يه سرچ بكنيد مي تونيد آموزش ساخت پي دي اف رو پيدا كنيد .

viper-max
22-08-2006, 04:52
بابا اي ول

H2O2
29-08-2006, 09:41
اقا امين سورس جالب بود

Aminneo
29-08-2006, 13:05
قابل نداشت!

Saeid.Online
01-09-2006, 10:18
يه سوال داشتم عزيز

اگر من كليپي و يا لوگويي را با فلش و يا سويش درست كردم و كارم تمام شد منظورم درست كردن كليپ است.

بعد تصميم گرفتم لودينگ بزارم بازم ميشه اين كارو كرد يا اينكه بايد از همون اول درست كردن كليپ مراحل لودينگ رو برم .!!.

Aminneo
01-09-2006, 12:19
براي سويش مكس بايد كاره ديگه كرد!
انشا... آموزشو ميگذارم!

Saeid.Online
01-09-2006, 20:43
ممنون Aminneo جان.

هر چه زودتر بهتر.