PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : درخـــــواســـــت مــــدار خـــــود را ايــــــنــــــجـــــا مــــطـــرح كــنــيـــد

صفحه ها : 1 2 3 [4] 5 6

sheshdang
14-05-2010, 02:29
نکاتی که فرمودید خیلی اموزنده بود خیلی زیاد
میگم استاد الان دستگاه خازن تستر روشن شد ولی روی ال سی دی فقط نور هست و چیزی شبیه به مربع؟؟
به نظرتون اشکال کار کجاست؟؟وقتی خازن رو در میاری بازم تاثیری نمیکنه و وقتی دو پایه خازن رو به هم وصل میکنی صفحه خاموش میشه؟؟

Peji2010
14-05-2010, 14:58
یه نکته ای که هست اینه که LCD شما 16 پایه داره اما اونی که تو نقشه هست 14 پایه.باید پایه 16( آخرین پایه) به خط منفی وصل بشه ( علامت زمین) و پایه 15 هم باید با یه مقاومت 220 اهم به علامت مثلث ( پایه 3 رگلاتور) وصل شه. در ضمن حواستون باشه که اگر به LCD طوری نگاه کنید که پایه هاش پایین باشه شمارش پایه ها از سمت راست شروع میشه به سمت چپ از 1 تا 16 اما تو اون نقشه شماره پایه ها از چپ به راست نوشته شده.برای راحتی کار فعلا اون خازن رو از مدار حذف کنید . در این صورت باید روLCD بنویسه: C = 1 nF
بعد از اینکه پایه های LCD رو درست وصل کردید و بازم تصویر نداد یا یک خط کامل مربع نشون داد پتانسیومترو بچرخونید تا جایی که تصویر درست شه(تقریبا تا آخر بچرخونید).

sheshdang
14-05-2010, 15:42
بازم مرسی تشکر
خودم حدس زدم که باید مشکل از ال سی دی باشه که 16 پایه داره و تو نقشه 14 پایه ولی من دیشب خازن رو هم حذف کردم ولی چیزی ننوشت پتانسیومتر رو هم جابه جا کردم ولی فقط تصویر کامل میرفت و میومد.
الان پایه های ال سی دی رو درست میکنم شاید جواب بده.
پس در این صورتی که شما میگین یعنی پایه 1 ما تو نقشه پایه اخر حساب میشه یعنی 1 نقشه به 16 lcd و 2 نقشه به 15 lcd حالا باید طبق همین روال یعنی 3 به 14 و 4 ب- 13 همینجوری رفت جلو یا نه فقط اون دو پایه ای که عرض کردید رو باید جابه جا کرد.؟
ممنون از اینکه هر روز سر میزنید و سوال های منو جواب میدید اشنا الله بتونم جبران کنم.

Peji2010
14-05-2010, 19:20
باید همه رو برعکس کنید.1 به 16 _2 به 15 _ 3 به 14 و ...
دوپایه ی سمت چپ LCD رو هم که گفتم باید چیکار کرد(15به+و16به-)

sheshdang
14-05-2010, 23:57
دیگه یواش یواش دارم شرمند میشم :43:من تمام دستورات شما رو کامل اجرا کردم ولی جواب نداد ؟؟به نظر شما مشکل چیه الان وقتی عوض کردم و پایه های LCD درست وصل کردم LCD روشن میشه ولی بدون هیچ نوشته ای؟؟ایا امکان داره کسی که PIC 16F877A رو پروگرام کرده درست پروگرام نکرده باشه اخه وقتی که پروگرام کرد بهم گفت این اگر برنامه نویسش برنامه نویسی کرده باشه و تو برنامش کافیگ نکرده باشهدستگات کار نمیکنه؟؟
والا دیگه نمیدونم چیکار کنم همه رو چندین بار هم تست کردم ولی جالب اینجاست که از روی این خازن سنج که درست کنم حداقل 100 عدد میخوام.
شما نظری ندارید؟؟:13:
فقط یک چیزی منظور شما ازا ینکه خازن رو حذف کنید منظورتون خازن 1u است یا 100n من که 100 رو حذف کردم.
و تنها اینکه اون عدسی 10n c4 او گیرم نیومد و 22 زدم مشکلی که نیست یا هست؟
با کمال تشکر:11:

Peji2010
15-05-2010, 12:03
مجبور شدم شکل حقیقی مدارو بکشم.تو این نقشه دیگه خبری از مثلث و علامت زمین نیست و اتصالات به طور کامل رسم شده و فرقش با نقشه قبلی اینه که دو پایه LCD و یه مقاومت 220 اهم برای LCD اضافه شده :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

کافیگ دیگه چیه؟؟ اگه منظورت کانفیگ(Config) هستش اونا رو کسی که پروگرم میکنه باید انجام بده و منم قبلا تنظیماتشو گفته بودم.حالا دوباره میگم.اینا رو ببر بده به طرف و دوباره پروگرم کن بگو این تنظیماتشه:

Oscillator = HS
FlashProgramMemoryWrite = All
WatchDogTimer = BrownOutReset = PowerupTimer = Disable
DataEEPROM = NotProtected
Code = NotProtected

بدون اینا خوب معلومه مدار درست کار نمیکنه! همون خازن CX = 100n رو فعلا حذف کن.به جای 10 نانو اگه 22 نانو گذاشتی هم اشکالی نداره.
همه ی اینا رو که درست کردی باچرخش پتانسیومتر باید LCD تصویر بده.

sheshdang
15-05-2010, 12:31
:10:پژمان جان دستت درد نکنه دیگه جای هیچ تعریفی نذاشتی ممنون مرسی از نقشه بله حرف شما درسته همون کانفیگ یا config نشده الا میبرم بدم انجامش بدن مرسی ممنون.

sheshdang
15-05-2010, 18:49
سلام بر استاد خودم اقا پژمان گل آقا پژمان ممنون و مرسی رفتم یک ایسی دیگه گرفتم و دادم هم پروگرام کردن و هم اون تنظیملت رو روش انجام دادن ولی بازم جواب نداد نقشه و برد رو دوباره چک کردم ولی جواب نداد الان وقتی باطریروش میذاری و پتانسیومتررو تا اخر میپرخونم صفحه روشن میشه و 16 تا مربع شطرنجی میاد ولی خبر دیگه ای نیست دیگه نمیدونم مشکل از کجاست من که بیخیالش شدم چون هر کاریش کردم جواب نداد اگر راه حلی به ذهنتون میرسه بیان کنید اگر هم نه مزاحم نمیشم چون خیلی خیلی خیلی اذیتتون کردم.
بازم میگم شرمنده مرسی و تشکر

Peji2010
15-05-2010, 20:40
امروز من این مدارو عملا درست کردم از مولتیمتر خودمم دقیقتر کار میکرد.من که حدس میزنم یه جای مدارو اشتباه بستید.هر چی به ذهنم میرسید گفتم .حالا دوتا ولتاژو میگم اگه تونستید با مولتیمتر اندازه بگیرید ببینید درسته یا نه.
ولتاژ بین پایه ی 11 و 12 از آیسی باید 5 ولت باشه و ولتاژ بین پایه ی 12 و 2 هم باید نزدیکای 3 ولت باشه.اگه اتصالات بین میکرو و کریستال و LCD رو هم با مولتیمتر چک کردید که دیگه چیز دیگه ای نمونده بگم:41:

Capcom
15-05-2010, 21:08
سلام دوستان
در خواست یه مدار منطقی داشتم:
ساعت دیجیتالی
با ثانیه+ دقیقه+ ساعت

که با استفاده از ای.سی های 7092 و 7447 ساخته شده باشه
خیلی ضروری هست
ممنون میشم کمک کنید
باتشکر فراوان نیما

---------- Post added at 10:08 PM ---------- Previous post was at 10:06 PM ----------

اگه میشه تو پروتوس شبیه سازی شده باشه

sheshdang
16-05-2010, 15:28
اقا پژمان هر جور شما راحت تر هستید فقط اگر امکان داره سریعتر
ممنون میشم

JEskandari
17-05-2010, 16:41
با سلام
راستش من از برق و اینجور چیزها فقط لحیم کردن قطعات روی برد را بلد هستم ولی اصلا از منطقی که پشت
چیدن این قطعات وجود داره چیزی نمیدونم.
چند وقت توی بازار دنبال یک کنترل کننده فن برای کامپیوتر گشتم که مثل اینکه چنین چیزی توی ایران پیدا نمیشه
بنابر این تصمیم گرفتم که یکی را خودم بسازم این نقشه را توی اینترنت پیدا کردم

حالا میخواستم اگه ممکن هست به من بگید من باید چه تغییراتی توی اون بدم که این مدار توانایی کنترل فنهایی
12 ولت تا حد اکثر 20 وات برای هر فن را داشته باشه.
اینم عکس مدار هستش
4 x 2.2k potentiometer
5 x 5mm LEDs (1 for power indicator and the other 4 for each bus power indicator)
4 x LM317T Variable Voltage Regulator
5 x 180 ohm resistors
4 x 240 ohm resistors
8 x 3 pin connector(to connect the fans)
1 x 4-pin molex connector (male)

PCB Design (Component Placement)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
PCB Design (Layout)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
PCB Design (Layout + Component Placement)
یک سوال دیگه هم داشتم و اون اینه که چطورمیتونم این برد را طوری تغییر یدم که بتونه توان مصرفی برد
را یا بهتر از اون هر کدام از فنها را جدا نشان بده
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

sheshdang
18-05-2010, 10:49
مرسی اقا پژمان از زحماتتون
اقا پژمان در رابطه با مدار تست کریستال سوال داشتم
میگم پایه های منفی خازن ها مشخص نیست؟؟؟منظور c1 و c2 هست .
و اینکه اگر کجا نحوه تشخصی پایه هایt1 t2رو بفهمم و اینکه d1 دیود هست دیگه درسته؟؟؟پایه هاش کدو مطرف باید وصل بشه پایه منفی طرف سمت بالا ی مثلث قرار میگیره یا پایین مثلث؟؟
ممنون میشم به این سوالا تم جواب بدید
و اینکه مدار ایفون یک طرفه است یا نه دو طرفه؟؟

Peji2010
18-05-2010, 20:47
خازنهای c1 و c2 منفیشون پایینه.خازن c3 هم منفیش سمت راسته.c4 هم که عدسیه.
تو ترانزیستورها اون پایه که وسطه بیسه و اونی که فلش داره امیتره و بالایی هم کلکتوره که نحوه ی تشخیصشو قبلا گفتم.
d1 دیودشیشه ایه که فک کنم تو وسایلتون چندتا بود.نوک مثلث منفیه که با یه خط مشکی روی دیود مشخص شده.
مدار آیفون به تنهایی یک طرفه هست.دوتا ازش بسازید تا بشه دوطرفه!

sheshdang
18-05-2010, 23:11
مرسی از جوابتون
من قبلا یک دستگاه تستر ساختم برای یک دستگاه خاص حالا میخوام ایفون دو طرفه باشه که مثل تلفن عمل کنه و موبایل این وسط حذف بشه اخه اونجا که این دستگاه استفاده میشه موبایل انتن نمیده
ما واسا این کار فقط و فقط دو رشته سیم داریم د وتا تکی میشه دو تا از این ها ساخت و با این دوتا عمل رفت و برگشت رو انجام بدیم؟؟
راستیمیگم میشه یک کیت ساخت که این کیت به دستگاه خاصی مثل مودم یک یوزر نیم و پسورد بده گرفتین منظورم چیه؟؟
میخوام یک مودم توی یک مرکز مخابراتی نصب کنم و اون کیت رو هم نصب کنم روش و ما به اون کیت یک یوزر بدیم که دستگاه یوزر رو به مودم ای دی اس ال بده؟؟

تنها تغیرات شما در مدار خازن سنج همون جامپر 1 به 5 ال سیدی و بعضی مقاومت ها بود درسته برنامه و چیزی دیگش که تعویض نشده؟؟
راستی میگم میشه مدار ی هم ساخت که که کل مودم رو تست و بگه کجای مودم خرابه؟؟
یا اینکه مداری که برد وایرلس انتن های مودم رو افزایش بده؟؟

Peji2010
19-05-2010, 00:55
حالا نمیشه سه رشته سیم باشه؟؟؟ بادو سیم هم فک کنم بشه حالا بعدا مدارشو میذارم.

راستیمیگم میشه یک کیت ساخت که این کیت به دستگاه خاصی مثل مودم یک یوزر نیم و پسورد بده
میشه اما من نمیتونم:31:

راستی میگم میشه مدار ی هم ساخت که که کل مودم رو تست و بگه کجای مودم خرابه؟؟فکرشم نکن!

یا اینکه مداری که برد وایرلس انتن های مودم رو افزایش بده؟؟امکانش کمه.

sheshdang
19-05-2010, 11:19
من یه مودم adsl دارم که ورودیش 12 ولت 1 امپره حالا میخوام قسمت پاور حذف یا دستکاری بشه که یک باطری 12 ولت شارژِ بخوره روش ایا اامکانش هست معمولا چیکار میکنن؟؟؟

avhm_60
19-05-2010, 20:42
سلام
کسی در مورد کنترلر های الکترونیکی با آپ امپ و طراحی مدار اون و یا با میکرو کنترلر می تونه کمکی بکنه

Peji2010
19-05-2010, 22:47
شما به جای منبع DC که قبلا استفاده میکردید باتری وصل کنید.فرقی نمیکنه فقط باتری اگه ضعیف باشه زود خالی میشه.

Peji2010
19-05-2010, 22:56
این یه آیفون دوطرفه و دوسیمه :

قطعات سمت چپ و راست مدار یکی هستن.علامتهای زمین هم باید به منفی باتری وصل بشن. هر طرف یه کلید فشاری داره که با سه نقطه A , B , C مشخص شده. هر کی خاست حرف بزنه باید کلیدو فشار بده تا A_B قطع بشه و َA_C وصل بشه. و با رها کردن کلید دو باره برگرده به حالت اول.

sheshdang
19-05-2010, 23:32
شما به جای منبع DC که قبلا استفاده میکردید باتری وصل کنید.فرقی نمیکنه فقط باتری اگه ضعیف باشه زود خالی میشه.
پژمان جان منظور من رو متوجه نشدید من قبلا چیزی وصل نمیکردم مودم اداپتور و با برق شهر کار میکنه حالا میخوام این مودم جوری کار کنه که با یک باطری 12 ولت هم کار کنه اوکی من هر وقت شارژ باطری تموم شد با اداپتور شارژَ کنیم گرفتین چی شد.

Peji2010
19-05-2010, 23:44
اگه منظورتون اینه که به جای آداپتور باتری شارژی بذارید که جواب من همونه.در غیر این صورت من که حسابی گیج شدم:wac:

اطلاع رسان
19-05-2010, 23:56
سلام بر همه ی دوستان p30world

ببخشید من یه مدار ساده و کم حجم می خوام،که...
1-پس از زدن کلید on،بعد یک ساعت دو تا LED شروع به چشمک زدن بکنه.
2-اگر زحمتی نیست خیلی خیلی کم حجم(کوچک) باشه.
3-در زمینه ی پروگرام میکروکنترولر مشکلی ندارم ولی اگر بدون اون بشه ،بهتره.
4-اگر زحمتی نیست در برنامه ی Proteus،شماتیک مدار را بدید.
5-دستتون درد نکنه.
6-چاکرم.
7-خدا حافظ.

Peji2010
20-05-2010, 00:15

1-پس از زدن کلید on،بعد یک ساعت دو تا LED شروع به چشمک زدن بکنه.
2-اگر زحمتی نیست خیلی خیلی کم حجم(کوچک) باشه.
3-در زمینه ی پروگرام میکروکنترولر مشکلی ندارم ولی اگر بدون اون بشه ،بهتره.
4-اگر زحمتی نیست در برنامه ی Proteus،شماتیک مدار را بدید.
5-دستتون درد نکنه.
6-چاکرم.
7-خدا حافظ.

LED ها با چه سرعتی چشمک بزنن؟ منظور از کلید on چیه؟ کلید قطع و وصل کل مداره؟؟هر دو LED باهم چشمک بزنن(همزمان باهم روشن و همزما ن خموش شن) یا اینکه وقتی اولی روشنه دومی خاموش باشه و برعکس؟؟

sheshdang
20-05-2010, 01:10
این مودم قراره جایی قرار بگیره که برق نیست خب و این مودم هم فقط با اداپتوری که برق 220 ولت وصل میشه روشن میشه
تا اینجا که مشکلی ندارید حالا میخوام طوری بشه مدار طراحی بشه برد دستکاری بشه حالا هر کاری که خودتون بهتر میدونید که این مودم با باطری 12 ولت روشن بشه گرفتید؟؟

Peji2010
20-05-2010, 10:41
یه سوال! مودم شما ورودی برای فیش آداپتورداره وشما فیش آداپتور 12 ولت رو به اونجا وصل میکنید یا اینکه مدار آداپتور داخل مودم طراحی شده و فقط یک دوشاخه از مودم بیرون اومده که به پریز وصل میشه؟؟

اطلاع رسان
20-05-2010, 14:03
LED ها با چه سرعتی چشمک بزنن؟ منظور از کلید on چیه؟ کلید قطع و وصل کل مداره؟؟هر دو LED باهم چشمک بزنن(همزمان باهم روشن و همزما ن خموش شن) یا اینکه وقتی اولی روشنه دومی خاموش باشه و برعکس؟؟

سلام

1- LED ها در هر ثانیه دو بار چشمک بزنن.
2- کلید on کلید قطع و وصل مدار است.
3-هر دو LED با هم پشمک بزنن.
4-ممنون.
5-دستتون درد نکنه.
6-ببخشید اطلاعاتم نا مفهوم بود.
7- خدا حافظ.

sheshdang
20-05-2010, 14:13
مودم دارای اداپتور خارجی هست که اداپتور برق رو به 12 تبدیل و به مودم وصل میکنه

Peji2010
20-05-2010, 22:37
مودم دارای اداپتور خارجی هست که اداپتور برق رو به 12 تبدیل و به مودم وصل میکن

خوب اینکه دیگه تغییر مدار نمیخاد. شما به جای اون آداپتور باتری وصل کن.همین! دوتاسیم باتری رو لحیم کن به یه فیش نری آداپتور بعد اون فیشو بزن به مودم .

این مدارشه به همراه فایل پروتئوس :

بدون میکروکنترلر دیگه از این کم حجمتر نشد:31: فقط کافیه یک بار اون کلیدی که تو مدار هست رو فشار بدید تا به مدت 1 ساعت LED ها خاموش بشن و بعد شروع کنن به پشمک زدن!

اطلاع رسان
20-05-2010, 22:46
این مدارشه به همراه فایل پروتئوس :

بدون میکروکنترلر دیگه از این کم حجمتر نشد:31: فقط کافیه یک بار اون کلیدی که تو مدار هست رو فشار بدید تا به مدت 1 ساعت LED ها خاموش بشن و بعد شروع کنن به پشمک زدن!

سلام
ببخشید اگر با میکرو باشه،فکر کنم هم هزینه اش کمتره هم کم حجم تره.
فقط یه مشکل دارم برای پروگرام کردنش،من پورت سریال ندارم،همه USB هست.
بنظرتون میشه کاریش کرد.
ممنون برای زحمتی که کشیدید.
خدا حافظ

Peji2010
20-05-2010, 22:59
هزینش که کمتر نمیشه اما کوچکتر میشه و خیلی هم دقیقتره.حالا اگه پروگرامر PIC دارید میتونم یه مدار براتون بزارم.
پروگرامر که معمولا یا پورت موازی هستش یا USB .

اطلاع رسان
20-05-2010, 23:31
درسته اما میکروها بدون دردسر و هزینه با سریال ارتباط دارند و خودم یه پروگرامر سریالش را درست کردم ولی از وقتی
سیستم کامپیوتر را عوض کردم مجبورم برای USB پروگرامر بسازم که دردسر داره.

---------- Post added at 12:28 AM ---------- Previous post was at 12:27 AM ----------

من با سری AVR کار کردم که خیلی خیلی آسون بود ولی با PCI نه!

---------- Post added at 12:31 AM ---------- Previous post was at 12:28 AM ----------

حلا اگر زحمتی نیست با میکرو شم برام بزارید و فایل برنامش رو زمیمه کنید.
دست شما درد نکنه.
خدا حافظ

sheshdang
21-05-2010, 01:18
حرف شما کاملا درسته ممنون از راهنماییتون امتحان میکنم خبرشو میدم:10:
سوال
خب الان ما یک دستگاه داریم که 24 تا led داره که در صورتی که اون سر led ها اتصال داشته باشن روشن میشه به همین راحتی
حالا ما میتونیم اینجا led ها رو حذف کنیم و به جان ازیک lcd استفاده کنیم که در صورتی که اون سر led ها به هم وصل بشه روی lcd نشون داده بشه؟؟ایا امکانش هست و شما میتونید انجام بدید در حد سوال هست که ایا میشه انجام بدیم یا نه و اینکه روی lcd تا سیم رو اتصال بده مثلا لیست تمام سیم ها رو در اونور به فاصله متغیر نشون بده و درصورتی که وصل بشه بزنه کانکت و وصل نباشه بزنه دیسکانکت و حالا برای هر کدوم یک یا 24 تا مقاومت متغیر استفاده بشه چون طول سیم تغییر میکنه استفاده کرد و انجام بشه مشکلی هم نیست که برای هر کدوم مقومت رو بچرخونیم به نظرتون میشه اگر منظورم رو درست متوجه نشدید این رو رسم کنم براتون؟؟نظرتون چیه ایا امکانش هست؟؟
از زحمات و جواب های کاملتون هم متشکرم و به نظر من باید مدیریت سایت باید شما رو مدیر این قسمت بکنه چون واقعا دارین تلاش میکنین بدون هیچ چشم داشتی

Peji2010
21-05-2010, 18:37
درسته اما میکروها بدون دردسر و هزینه با سریال ارتباط دارند و خودم یه پروگرامر سریالش را درست کردم ولی از وقتی
سیستم کامپیوتر را عوض کردم مجبورم برای USB پروگرامر بسازم که دردسر داره.

---------- Post added at 12:28 AM ---------- Previous post was at 12:27 AM ----------

من با سری AVR کار کردم که خیلی خیلی آسون بود ولی با PCI نه!

---------- Post added at 12:31 AM ---------- Previous post was at 12:28 AM ----------

حلا اگر زحمتی نیست با میکرو شم برام بزارید و فایل برنامش رو زمیمه کنید.
دست شما درد نکنه.
خدا حافظاین مداری که میخاستید با میکروکنترلر. یه فایل txt هم توش هست که تنظیمات نرم افزاریه:

سوال
خب الان ما یک دستگاه داریم که 24 تا led داره که در صورتی که اون سر led ها اتصال داشته باشن روشن میشه به همین راحتی
حالا ما میتونیم اینجا led ها رو حذف کنیم و به جان ازیک lcd استفاده کنیم که در صورتی که اون سر led ها به هم وصل بشه روی lcd نشون داده بشه؟؟ایا امکانش هست و شما میتونید انجام بدید در حد سوال هست که ایا میشه انجام بدیم یا نه و اینکه روی lcd تا سیم رو اتصال بده مثلا لیست تمام سیم ها رو در اونور به فاصله متغیر نشون بده و درصورتی که وصل بشه بزنه کانکت و وصل نباشه بزنه دیسکانکت و حالا برای هر کدوم یک یا 24 تا مقاومت متغیر استفاده بشه چون طول سیم تغییر میکنه استفاده کرد و انجام بشه مشکلی هم نیست که برای هر کدوم مقومت رو بچرخونیم به نظرتون میشه اگر منظورم رو درست متوجه نشدید این رو رسم کنم براتون؟؟نظرتون چیه ایا امکانش هست؟؟یعنی با روشن شدن LED ها یک سری اطلاعات روی LCD بنویسیم؟؟ به نظر که چیز ساده ای میاد. باید رسمش کنید تا بهتر متوجه بشم.

اطلاع رسان
21-05-2010, 21:11
باز هم سلام
خیلی ببخشید که انقدر زحمتتون می دم.
لطف می کنید برنامه ی میکرو را به همان زبان برنامه نویسی که نوشتید برام بفرستید.
باز هم ببخشید.
خدا حافظ

sheshdang
22-05-2010, 11:58
این مدار

ما در یک منطقه 24 عدد پورت که 24 عدد سیم جفت هست داریم سر این سیم ها در یک محله و سر سیم دیگر در یک مرحله دیگر است که فاصله متغیر است.
حالا ما یک دستگاه داریم که درصورت اتصال بودن یکسر این سیم ها چراغ این دستگاه روشن میشود این دستگاه دارای 24 عدد چراغ هست
که هر چراغ برای یک پورت به کار میرود.
حالا ما میخوایم led ها رو حذف و به جاش یک lcd بذاریم که روی lcd ب 24 عدد جفت سیم تعریف شده باشه و در صورت اتصال دو سر سیم پین 1 روی ال سی دی ما بنوسید کانکت و اگر اتصال نداشت بنویسد دیسکانکت تا حدودی هم روی نقشه مشخص شده است. ok

Peji2010
22-05-2010, 13:52
باز هم سلام
خیلی ببخشید که انقدر زحمتتون می دم.
لطف می کنید برنامه ی میکرو را به همان زبان برنامه نویسی که نوشتید برام بفرستید.
باز هم ببخشید.
خدا حافظسلام.
این لینکشه:

این مدار

ما در یک منطقه 24 عدد پورت که 24 عدد سیم جفت هست داریم سر این سیم ها در یک محله و سر سیم دیگر در یک مرحله دیگر است که فاصله متغیر است.
حالا ما یک دستگاه داریم که درصورت اتصال بودن یکسر این سیم ها چراغ این دستگاه روشن میشود این دستگاه دارای 24 عدد چراغ هست
که هر چراغ برای یک پورت به کار میرود.
حالا ما میخوایم led ها رو حذف و به جاش یک lcd بذاریم که روی lcd ب 24 عدد جفت سیم تعریف شده باشه و در صورت اتصال دو سر سیم پین 1 روی ال سی دی ما بنوسید کانکت و اگر اتصال نداشت بنویسد دیسکانکت تا حدودی هم روی نقشه مشخص شده است
این طور که من فهمیدم یعنی یک دستگاه داریم که 24 تا ورودی داره. با وصل شدن هرورودی با یک مقاومت به سر مثبت یکی از LED های دستگاه روشن میشه. وحالا باید کاری کرد که وضعیت وصل بودن یا وصل نبودن هر ورودی روی LCD نشون داده بشه. درسته یا نه؟

sheshdang
22-05-2010, 15:26
بله 100 درصد درسته فقط یک نکته مهم اینکه هر پورت باید با جفت خودش اعلام وضعیت یعنی منظورم اینه که مثلا فقط پین 1 و روبروش باشن که هنگام اتصال اعلام وضعیت بشن یعنی اگر سیم پین 5 به جفت سیم پین 8 اتصال داشت هیچ گونه اعلام وضعیتی انجام نده خیلی خیلی مهم هستن و نهایت طول سیم ما 100 متر هست اوکی مهندس مرسی و تشکر :10:

Peji2010
22-05-2010, 17:44
چند تا سوال:
1-زمانی که قراره وضعیت اتصالاتو نشون بدیم اون دستگاه تو مدار هست یا نه؟
2-مقاومتها باید چند اهم باشن؟ میشه مقدار اونها رو خودمون تعیین کنیم؟
3-میدونید هر پایه ی ورودی در داخل دستگاه به چه مدار و قطعاتی وصله یا اینکه مدار داخلی دستگاه مشخص نیست؟
4-از خروجی LED های دستگاه برای تشخیص اتصالات میشه استفاده کرد؟
5-وقتی بخایم وضعیت 24 تا پایه رو نشون بدیم رو LCD که جا نمیشه!!!

چون گفتید ممکنه مثلا پایه ی 5 به جفت 8 وصل بشه مجبور شدم این همه سوال بپرسم !

sheshdang
22-05-2010, 17:51
ممنون و متشکر از پیگیریتون اقا پژمان گل

این کلا قراره یک دستگاه جدید باشه خارج از اون یعنی خودش تنهاست این که قراره طراحی بشه.
وقتی قراره طول سیممون حدود 100 متر باشه فکر کنم 330k کافیش باشه حالا در این مورد شما استاد ترین
به هیچی وصل نمیشه یه مدار کاملا جداست
اگر lcd بزرگ تر باشه چی؟؟اماکنش هست اگر نبود ایا امکان داره مثلا حدود نصفش یا هر تعداد که میشه بیاد رو صفحه و یک کلید قرار بدیم که با این کلید تعداد بعدی بیان رو صفحه

این مدار در عین سادگی تمامه ولی پیچیدس اگر بازم نیاز به توضیح هست و متوجه نشدید من تماس بگیرم اگر اجازه هست اخه خودم میدونم این مدار گیج میکنه ادمو
وقتی میگم ادمو گیج میکنه قصد توهین ندارم بخدا اصطلاحه
ایا اانکان داره برای 24 عدد از یک مقاومت استفاده کرد و یا اینکه اگر مقدار ومقاومت طبق تخمین ما درست نباشه ایا مشکلی پیش میاد؟؟

a.smor
23-05-2010, 21:04
با عرص سلام و خسته نباشيد.براي برنامه زير نياز به كمك دارم.
برنامه اي براي كد كردن ديتا توسط ميكرو كنترولر و حافظه.( به زبان ماشين)
لطفا برام ميل كنيد.
aiob.f1@gmail.com (aiob.f1@gmail.com)

zahra m
23-05-2010, 21:30
سلام من يه پروژه مدار با متلب دارم بايد ماتريس حالت مدار را براي هر مداري با متلب بدست بيارم ولي اصلا نميدونم بايد چه كار كنم؟خيلي به كمكتون نياز دارم اينم آدرس ايميلم خيلي خيلي............ فوري!:41:saghar1818@yahoo.com

sheshdang
24-05-2010, 12:53
اقا پژمان کار این ایسی رو میدونید؟؟
راستی اقا
پزمان وقتی مدار تست کریستال رو ساختم باید وقتی کریستال سالمه led روشن بشه؟؟؟
من الان مونتاژ کردم چه کریستال وصل باشه چه ناز روشن میشه مدار رو هم چند بار بررسی کردم درست بود؟چیزی به نظرتون نمیرسه؟؟
راستی روی کریستال من نوشته 24000 ایا این مدار به دردش میخوره؟

اطلاع رسان
24-05-2010, 15:33
سلام آقا پژمان
راستی یه سوال خیلی پیش پا افتاده دارم.چون هنوز برام حل نشده می پرسم.
در مداری که چند روز پیش زحمتش را کشیدید(مدار بدونه میکرو)،سر منفی باطری را به GND متصل کردید.
حلا که من مدار را ساختم باید آن را به کجا متصل کنم؟چون در اولین بار که مدارم را به باطری متصل کردم LED ها
چند بار درست چشمک میزدند،بعد سرعتشون میرفت بالا،و بعد خاموش می شدند ودیگه رشن نمی شدند.وبا قطع و وصل کردن مدار از باطری،LED ها یک چشمک کوچولو میزنن و دیگه کار نمی کنند.
لطف می کنید مثل همیشه باز کمکم کنید.
با تشکر
خدا حافظ

Peji2010
24-05-2010, 16:55
اقا پژمان کار این ایسی رو میدونید؟؟
راستی اقا
پزمان وقتی مدار تست کریستال رو ساختم باید وقتی کریستال سالمه led روشن بشه؟؟؟
من الان مونتاژ کردم چه کریستال وصل باشه چه ناز روشن میشه مدار رو هم چند بار بررسی کردم درست بود؟چیزی به نظرتون نمیرسه؟؟
راستی روی کریستال من نوشته 24000 ایا این مدار به دردش میخوره؟

اون یه آیسی مبدل DC به DC هستش.یعنی مثلا ولتاژ 12 ولت رو تبدیل میکنه به 20 ولت یا برعکس.
وقتی کریستال سالمه LED روشن میشه. وقتی هم کریستال تو مدار نباشه LED باید خاموش باشه. امکان نداره بدون کریستال LED روشن شه. نور LED کمه یا زیاد؟؟ بهتره خازن C1 و C2 رو به عدسی 220 پیکو فاراد و C3 رو به عدسی 100 نانو تغییر بدید. مطمئنید که پایه های ترانزیستورها رو درست وصل کردید؟؟؟ کریستال 24K بدردش میخوره ولی بیشتر باشه بهتره.

Peji2010
24-05-2010, 17:03
سلام آقا پژمان
راستی یه سوال خیلی پیش پا افتاده دارم.چون هنوز برام حل نشده می پرسم.
در مداری که چند روز پیش زحمتش را کشیدید(مدار بدونه میکرو)،سر منفی باطری را به GND متصل کردید.
حلا که من مدار را ساختم باید آن را به کجا متصل کنم؟چون در اولین بار که مدارم را به باطری متصل کردم LED ها
چند بار درست چشمک میزدند،بعد سرعتشون میرفت بالا،و بعد خاموش می شدند ودیگه رشن نمی شدند.وبا قطع و وصل کردن مدار از باطری،LED ها یک چشمک کوچولو میزنن و دیگه کار نمی کنند.
لطف می کنید مثل همیشه باز کمکم کنید.
با تشکر
خدا حافظ

منظورتون علامت زمینه؟ اونو لازم نیست به جایی وصل کنید(دکوره!!). وقتی مدار روشن میشه قبل از فشردن کلید باید ثانیه ای 2 بار LED ها چشمک بزنن. (اینو تو پروتئوس هم میتونید امتحان کنید) برای تست قسمت چشمک زن پایه ی کلکتور ترانزیستورو از مدار قطع کنید دراین صورت LED ها باید دائم چشمک بزنن و فشردن کلید هم تاثیری نداره. LED ها هم باید کاملا شبیه هم باشن.

اطلاع رسان
24-05-2010, 23:07
بازم سلام
ببخشید آقا پژمان
در این مدار ما IC اول یا همون U1 با اتصال به باطری خیلی سری داغ میکنه. و وقتی داغ می کنه LED ها خاموش میشه و دیگه روشن نمی شه و با ید صبر کنم تا IC خنک بشه.حلا با ید چه کار کنم؟
راستی من مقاومت 3k6 پیدا نکردم و بجاش مقاومت 3k3 استفاده کردم(R2).
لطفا کمکم کنید.
دستتون درد نکنه.
خدا حافظ

sheshdang
25-05-2010, 07:58
من از پیگیری و جواب های حرفه ای که به ما میدی بسیار متشکرم:11:
اره تشخصیص پایه ها رو با کمک شما یاد گرفتم دوباره هم چک کردم راستی اینو قبلش بگم من c1 ,c2 رو 220uf و 50v گرفتم مشکلی از این نیست؟؟؟ و اون خازن 100 رو هم 50v گرفتم ایا مشکل از اینها ینست و یا باید یک رنج خاصی میگرفتم؟؟

اقا پژمان وقتی این مودم ر وبا باطری روشن کنم باطری 12 ولت باشه باید چند ولت بدم به باطری تا شارژ بشه؟؟ و اینکه این باطری برای چند ساعت میتونه مودم ر روشن نگه داره مطرف مودم 12 ولت 1 امپر هست؟؟ اگر خودم باید پیدا کتم باید از کجا پیدا کنم؟؟؟چجوری؟؟؟
یک سوال
مثلا من نیاز به مقاومت 330 کیلو دارم الان من اگه دو تا مقاومت 100 رو به یک مقاومت 30 وصل کنم ایا میشه 330 یا چنین کاری امکان پذیر است و ایا در مورد خازن ها صدق میکند؟؟
ایا باید قانون سری و موازی رو یاد بگیرم من تو سایت ها گذشتم ولی درست متوجه نشدم اگر زیاد طول و دراز و اذیت کننده نیست یه توضیح اگر متونید بدید ممنون میشم؟؟

Peji2010
25-05-2010, 20:03
بازم سلام
ببخشید آقا پژمان
در این مدار ما IC اول یا همون U1 با اتصال به باطری خیلی سری داغ میکنه. و وقتی داغ می کنه LED ها خاموش میشه و دیگه روشن نمی شه و با ید صبر کنم تا IC خنک بشه.حلا با ید چه کار کنم؟
راستی من مقاومت 3k6 پیدا نکردم و بجاش مقاومت 3k3 استفاده کردم(R2).
لطفا کمکم کنید.
دستتون درد نکنه.
خدا حافظ

احتمالا یا اون آیسی سوخته یا یه نقطه از مدار اشتباه وصل شده. دلیل دیگه ای نداره. اگه از سوکت استفاده کردید آیسی ها رو باهم عوض کنید تا معلوم شه خرابه یا نه. اگه مقاومت 3K3 گذاشتید اشکالی نداره.(فقط یه کم LED ها سریعتر چشمک میزنن).

Peji2010
25-05-2010, 20:34
من از پیگیری و جواب های حرفه ای که به ما میدی بسیار متشکرم:11:
اره تشخصیص پایه ها رو با کمک شما یاد گرفتم دوباره هم چک کردم راستی اینو قبلش بگم من c1 ,c2 رو 220uf و 50v گرفتم مشکلی از این نیست؟؟؟ و اون خازن 100 رو هم 50v گرفتم ایا مشکل از اینها ینست و یا باید یک رنج خاصی میگرفتم؟؟

اقا پژمان وقتی این مودم ر وبا باطری روشن کنم باطری 12 ولت باشه باید چند ولت بدم به باطری تا شارژ بشه؟؟ و اینکه این باطری برای چند ساعت میتونه مودم ر روشن نگه داره مطرف مودم 12 ولت 1 امپر هست؟؟ اگر خودم باید پیدا کتم باید از کجا پیدا کنم؟؟؟چجوری؟؟؟
یک سوال
مثلا من نیاز به مقاومت 330 کیلو دارم الان من اگه دو تا مقاومت 100 رو به یک مقاومت 30 وصل کنم ایا میشه 330 یا چنین کاری امکان پذیر است و ایا در مورد خازن ها صدق میکند؟؟
ایا باید قانون سری و موازی رو یاد بگیرم من تو سایت ها گذشتم ولی درست متوجه نشدم اگر زیاد طول و دراز و اذیت کننده نیست یه توضیح اگر متونید بدید ممنون میشم؟؟

مقدار خزنهایی که گفتید مشکلی نداره ولی بهتره همونایی که گفتمو بذارید.
به باتری 12 ولت بدید. نمیدونم مودم چقدر مصرف میکنه ولی اگه یه آمپر متر رو با باتری یا آداپتوری که به مودم وصله سری کنید مشخص میشه.
دو تا مقاومت 100K با مقاومت 30K سری بشه میشه 230K . دوتا مقاومت که با هم سری بشن معادلش میشه جمع اونا. اگه با هم موازی بشن میشه : (R1*R2) / (R1+R2 ).
در خازن قضیه برعکسه. دو تا که با هم موازی بشن معادلش میشه جمعشون و اگه با هم سری بشن میشه:
(C1*C2) / (C1+C2 ).
اون کتابی که گفتید همش فرموله رو بخونید!! یا حداقل یه سری به کتاب درسی فیزیک 3 بزنید!

این مدار تست اتصال :

هشت مقاومت سمت چپ میکرو 22K هستن. 24 تا مقاومت سمت چپ از بالا پایین مقدارشون اینه:
22K
62K
22K
62K
....(تا آخر همینجوره)

24 مقاومت سمت راست هم اینه:
33K
100K
16K
33K
100K
16K
...(سه تا سه تا تکرار میشه تا آخر)

نحوه اتصال درست LCD رو هم که قبلا گفتم. LCD چهار صفحه داره که هرصفحه 6 تا نشون میده.(P1 = N یعنی قطعه و P1 = C یعنی وصله)
البته این مدار بعضی موقع ها ممکنه بعضی اتصالات رو اشتباه بنویسه. دقیقتر میخاستم درست کنم اما پایه های میکرو کنترلر نسبت به 48 پایه کم بود(نیاز به دو تا میکرو داشت) .دیگه این مدار ازین ساده تر نمیشه! ولی در کل خوب کار میکنه.

sheshdang
25-05-2010, 23:38
پژمان جان دست گلت درد نكنه نميدونم چطور تشكر كنم بخدا ممنون گل كاشتي :11:

Peji2010
26-05-2010, 11:58
راستی یادم رفت کد برنامه رو بذارم:31: اینم کد هگز:

تنظیماتش هم مثل قبلیه.

lahij_web
26-05-2010, 16:04
سلام .
بچه ها مدار مربوط به یه CPU با 4 عمل رو میخوام .
اگه 4 عمل Store , Load , Add , Sub باشه که دیگه توپپپ ! :19:
کمک کنین لطفا .
فایل پروتئوسش رو لازم دارم . ممنون :10:

sheshdang
27-05-2010, 08:06
سایز lcd سایز lcd قبلیه و پایه های lcd هم مثل گذشته یعنی 1همون 16 هست 2 همون 15 3همون 14 همینطور درسته؟؟؟
و جامپر بین 1 و 5 lcd رسته دیگه

Peji2010
27-05-2010, 09:08
آره همش مثل قبلیه.

sheshdang
27-05-2010, 09:35
در بعضی اوقات من دیدم دوستان تعمیر کار حالا تعمیر هرچی دیدم وقتی ایسی میسوزه تعویض ایسی نمیکنن یک دیودی مقاومتی سلفی خازنی چیزی میزنن سر راش یا به ایسی وصل میکنن و ایس درست کار میکنه من میتونم تو تعمیراتم مثلا تعمیرات مودم از اینا استفاده کنم چطور باید بفهمم چیکار باید بکننم

بعد من گشتم ولی نبود تو دیتا شیت ایسی از کلمان اختصاری استفاده میشه مثل nc که به معنی وصل نبود به جایی است خواستم بفهمم برای بقیه باید چیکار کنم از کجا پیداشون کنم ؟؟و بفهم مهنیشون چیه؟؟

Peji2010
27-05-2010, 23:08
اینکه یه خازن یا سلف یا چیز دیگه ای بذاریم بعد آیسی سوخته راه بیفته تا حالا نشنیدم !
اما مشخصات پایه ها معمولا تو دیتاشیت توضیح داده میشن.مثلا تو دیتاشیت همون آیسی ADM6996 مشخصات تمام پایه ها به طور کامل در یک جدول گفته شده. تو آیسی های دیگه هم مثل میکروکنترلرهاو مبدل ها و ..معمولا همینطوره .

sheshdang
28-05-2010, 16:07
راستي چطور امكان داره بفهمين اين ic كه تو مدار خازن سنج و اين تست اتصال بكار رفته سالم يا سوخته بدون ساخت مدار ميشه؟؟ ميشه يه پروگرام خوب براش درست كنم؟؟ يا اصلا پرگرام شده يا نه؟؟

Peji2010
28-05-2010, 22:42
بدون مدار نمیشه خراب بودن اون آیسی یا اینکه پروگرام شده یا نه رو تشخیص داد. خارج از مدار باید یه پروگرامر باشه تا بفهمیم آیسی پروگرام شده یا نه.اگه منظورت از پروگرام خوب همون پروگرامر هست این بهترین مداره که به پورت موازی وصل میشه:

البته شاید بعضی جاهای مدار براتون مبهم باشه.

sheshdang
30-05-2010, 13:02
مونتاژ کردم جواب نداد پایه هار و از رو دیتا شیت زدم درست شد ولی الان نور صفحه نداریم؟؟ ميشه مسير هاي كه درست كرديد تو مدار خازن سنج رو بگي ؟؟اخه الان دوباره روشنش كردم مثل قبل بود شايد سيم قطع شده؟؟

Peji2010
30-05-2010, 18:51
یعنی اول مدار درست کار میکرد و رو LCD وضعیتو نشون میداد ؟ خوب اتصالاتو چک کنید یا ولتاژ دو پایه سمت راست و دوپایه سمت چپ LCD رو اندازه بگیرید ببینید 5 ولته یا نه. تو مدار خازن سنج هم همینطور. تو خازن سنج تنها تغییری که دادم این بود که به جای مقاومتهای R5 ,R4 و R6 یک مقاومت 33 کیلو اهم گذاشتم و یک مقاومت 1 کیلواهم رو هم با R3 سری کردم.اگه مدار بازم درست نشد اگه امکان داشت یه عکس از اتصالات مدار برام بفرست.

sheshdang
30-05-2010, 23:06
نه كار نميكرد پايه ها رو از روي ديتا شيت lcdگذاشتم درست شد ولي الان lcd نور نداره

Peji2010
30-05-2010, 23:37
LCD رو درست مثل خازن سنج ببند. فقط 6 پایه از LCD که به میکرو وصل میشه با خازن سنج فرق داره بقیه مثل قبل هستن.پس بعد از اینکه از رو دیتا شیت نگاه کردید برای مدتی درست نشون داد. خوبه میکرو درست پروگرام شده.

sheshdang
31-05-2010, 13:55
اره من پایه 15 و 16 رو مثل خازن سنج زدم درست شد بقیه پایه رو هم از روی دیتا شیت ایسی زدم مرسی

sheshdang
01-06-2010, 10:09
به نظرتون اگر تو مداری ک هما کار میکنیم این
قرار بگیرهههه عالی نمیشه برای مقاومت ها میگم فقط سواله و نیازی نیست استفاده بشه.
خیلی زیباست این ایکون

به نظرتون میشه یک مدار پاور لاین ساخت پاورین مودمی هست که دیتا رو از طریق خطوط برق جا به جا میکنه
تو این سایت هم یه چیزایی زده به نظرتون این همون مدارهو جواب میده؟؟

اگر تو google هم اینو سرچ کنی بهتون چندین مدار میده Power Line Modem Circuit

Peji2010
01-06-2010, 22:32
به نظرتون اگر تو مداری ک هما کار میکنیم این کد:
قرار بگیرهههه عالی نمیشه برای مقاومت ها میگم فقط سواله و نیازی نیست استفاده بشه.

اونی که من دیدم یه آپ آمپ بود.آپ آمپ بزاریم تو مدارمون؟؟!! برای مقاومتها؟؟!!! من که نمیفهمم!

به نظرتون میشه یک مدار پاور لاین ساخت پاورین مودمی هست که دیتا رو از طریق خطوط برق جا به جا میکنه
تو این سایت هم یه چیزایی زده به نظرتون این همون مدارهو جواب میده؟؟

اگر تو google هم اینو سرچ کنی بهتون چندین مدار میده Power Line Modem Circuit

چیز عجیب غریبیه! باید ببینم طرز کارش چجوریه بعد بهت میگم.

sheshdang
02-06-2010, 07:12
من یه مقداری اطلاعات دارم شاید مفید باشد ببین دو تا برد مثل مودم هست یکیشون گیرنده ویکشیون فرستنده اوکی ولی هر دو هم قابلیت گیرندگی دارن هم فرستندگی من نمونه برد رو دارم میخوای براتون بفرستم ببینید برق مستیقیم 220 میخوره که تو خودش تغغییر پیدا میکنه یکیشون به کابل اترنت کامپیوتر وصل میشه و اون یکی هم همینطور یکیشون دیتا رو رو خط میفرسته و دیگری میگیره

sheshdang
02-06-2010, 11:02
ایا ایسی و یا مقاومت خاصی هست که خودش مقدار مقاومت رو تغییر به اتوماتیک
مثلا سیم از 1 متر جواب بده تا 2000 متر و خودش مقاومت رو تنظیم کنه

Peji2010
02-06-2010, 12:58
من یه مقداری اطلاعات دارم شاید مفید باشد ببین دو تا برد مثل مودم هست یکیشون گیرنده ویکشیون فرستنده اوکی ولی هر دو هم قابلیت گیرندگی دارن هم فرستندگی من نمونه برد رو دارم میخوای براتون بفرستم ببینید برق مستیقیم 220 میخوره که تو خودش تغغییر پیدا میکنه یکیشون به کابل اترنت کامپیوتر وصل میشه و اون یکی هم همینطور یکیشون دیتا رو رو خط میفرسته و دیگری میگیره

یعنی به شبکه Ethernet وصل میشه و با کامپیوتر کنترل میشه؟ اون مداری که گذاشتید به جای کامپیوتر با میکروکنترلر کنترل میشه. شما اونجوری میخاید؟ خوب اگه قطعاتش پیدا بشه فک کنم بشه با میکرو درست کرد. اونوقت چی باید ارسال کنیم؟؟

ایا ایسی و یا مقاومت خاصی هست که خودش مقدار مقاومت رو تغییر به اتوماتیک
مثلا سیم از 1 متر جواب بده تا 2000 متر و خودش مقاومت رو تنظیم کنه

میشه مداری ساخت که اگه با زیاد شدن طول سیم جریان کم بشه مقاومت رو کم کنه تا جریان زیاد بشه.البته باید جریان سیم مورد نظر مشخص باشه.

sheshdang
02-06-2010, 19:21
ديتا ميفرسته رو برق و اون يكي ميگيره

Peji2010
04-06-2010, 22:44
خوب همونطور که گفتم اگه قطعاتش پیدا بشه میشه درست کرد. فقط باید بگید که میخاید توسط یکی از پورتهای کامپیوتر(مثلا سریال) و با نرم افزار اطلاعات رو بفرستید یا غیر از اینه.

haniyee
05-06-2010, 15:04
سلام
خسته نباشید من مدار آداپتور 1.5 تا 25 ولت و 3 آمپری با آی سی رو میخوام امتحان دارم بلد نیستم مدارو طراحی کنم
اگه ممکنه بهم کمک کنین:40:

Peji2010
05-06-2010, 18:32
سلام
خسته نباشید من مدار آداپتور 1.5 تا 25 ولت و 3 آمپری با آی سی رو میخوام امتحان دارم بلد نیستم مدارو طراحی کنم
اگه ممکنه بهم کمک کنین:40:

این یه مدار تا 5 آمپر:

sheshdang
06-06-2010, 14:02
راستي ميگم ميشه چيزي طراحي كرد كه يك دونه تك سيم رو تست اتصال كرد

Peji2010
06-06-2010, 15:50
راستي ميگم ميشه چيزي طراحي كرد كه يك دونه تك سيم رو تست اتصال كرد
بستگی داره تک سیم به کجا وصل باشه.

kaveh_d
06-06-2010, 15:59
دنبال مداری میگردم که با زنگ خوردن به آیفون تصویری یه رله رو راه بندازه که باهاش یه زنگ کارگاهی رو فعال کنم.

خودم یه رله بین سیمهای 2 و 3 گذاشتم. با زنگ خوردن فعال میشه اما تا وقتی مانیتور روشنه رله هم فعاله. بجز گذاشتن تایمر راه دیگه ای هم داره؟

sheshdang
06-06-2010, 17:09
به هيچي و يا به هر چي كه شما بگين

afshin mardani
07-06-2010, 13:18
با سلام خدمت تمامي دوستان

من دنبال يه مداري هستم كه داراي حد اقل 6 كانال باشه و در هر كانال يك ورودي تصوير با فيش R.C.A داشته باشه و به 4 فيش R.C.A ديگه در كانال خودش خروجي بده
يعني در هر كانال بتونيم يك تصوير ويديويي رو براي مثلا 4 تلويزيون بدون افت كيفيت تقسيم كنيم و هر 6 كانال هم بطور همزمان و مستقل كار كنه

نسبتا مهم و فوريه
با تشكر از همه :10:

eshgh_namordeh
08-06-2010, 07:54
سلام - سوالی برام پیش اومد ، میخواستم از دیدو شاتکی b1645 استفاده کنم که توی بازار نبود اما دیود شاتکی stps3045cw
هست ،
توی دیتا شیت نگاه میکنم یکی را نوشته shottky barrier diod , و اون یکی را نوشته POWER SCHOTTKY RECTIFIER
این دو با هم فرق دارند ؟ یا میتونم استفاد کنم ؟ ممنون میشم زود جواب بدین مرسی

eshgh_namordeh
08-06-2010, 08:01
برای آیفون تصویری هم نه راه دیگه ایی جز گذاشتن تایمر نیست تا وقتی گوش فعال هست به سیم 2 و 3 تغذیه میرسه گوشی را که بزارند یا تصویر قطع بشه تغذیه را گوشی قطع میکنه ؛ یکی از ایرادهای این کار هم این هست که اگه از خود گوشی کلید تصویر را یزنند که تصویر بیرون را ببینند باز هم رله شما فعال میشه !! از خود پنل درب از صفحه کلید برای هر واحد یک سیم رفته که وقتی کلید را فشاربدهند به اون سیم زنگ ولتاژ وصال میشه که میتنی از اون سیم استفاده کنی و به تایمر بدین .

kaveh_d
08-06-2010, 10:57
برای آیفون تصویری هم نه راه دیگه ایی جز گذاشتن تایمر نیست تا وقتی گوش فعال هست به سیم 2 و 3 تغذیه میرسه گوشی را که بزارند یا تصویر قطع بشه تغذیه را گوشی قطع میکنه ؛ یکی از ایرادهای این کار هم این هست که اگه از خود گوشی کلید تصویر را یزنند که تصویر بیرون را ببینند باز هم رله شما فعال میشه !! از خود پنل درب از صفحه کلید برای هر واحد یک سیم رفته که وقتی کلید را فشاربدهند به اون سیم زنگ ولتاژ وصال میشه که میتنی از اون سیم استفاده کنی و به تایمر بدین .

با تشکر از پاسخ شما. به فکرم رسید که با یه تغذیه خارجی و توسط شاسی زنگ رله رو فعال کنم اما واسه یه واحد به بالا شاسی زنگا قاطی میشه که فکر کردمم اونارو با دیود به هم وصل کنم. به نظر شما مشکلی پیش نمیاد؟ اینطوری قاعدتا تا وقتی دست طرف رو شاسی زنگه باید رله فعال بمونه :13:.

kaveh_d
08-06-2010, 11:06
با سلام خدمت تمامي دوستان

من دنبال يه مداري هستم كه داراي حد اقل 6 كانال باشه و در هر كانال يك ورودي تصوير با فيش R.C.A داشته باشه و به 4 فيش R.C.A ديگه در كانال خودش خروجي بده
يعني در هر كانال بتونيم يك تصوير ويديويي رو براي مثلا 4 تلويزيون بدون افت كيفيت تقسيم كنيم و هر 6 كانال هم بطور همزمان و مستقل كار كنه

نسبتا مهم و فوريه
با تشكر از همه :10:

یه تقسیم کننده تقویت کننده واسه آیفونای تصویری هست که به کار شما هم میاد. البته 4 کاناله هست اما میتونید باهم سری شون کنید و هرچندتا خروجی خواستید بگیرید. قیمتش هم حدود 15-16 تومنه.

eshgh_namordeh
08-06-2010, 14:50
جای دیود اپتوکوپلر بزارید که مشکلی پیش نیاد.

afshin mardani
08-06-2010, 22:39
ممنون
كجا گير مياد از اينا؟

Peji2010
08-06-2010, 22:42
سلام - سوالی برام پیش اومد ، میخواستم از دیدو شاتکی b1645 استفاده کنم که توی بازار نبود اما دیود شاتکی stps3045cw
هست ،
توی دیتا شیت نگاه میکنم یکی را نوشته shottky barrier diod , و اون یکی را نوشته POWER SCHOTTKY RECTIFIER
این دو با هم فرق دارند ؟ یا میتونم استفاد کنم ؟ ممنون میشم زود جواب بدین مرسی

آره میتونی استفاده کنی. کلا این دو تا خیلی شبیه همن اما برای موج سینوسی جریانی که stps3045 میتونه تحمل کنه خیلی بیشتره.

kaveh_d
08-06-2010, 23:02
ممنون
كجا گير مياد از اينا؟

اکثر نمایندگیهای سیماران دارن. اگه تهرانی برو لاله زار پایین کوچه برلن فروشگاه الکترو مازیار

eshgh_namordeh
09-06-2010, 00:25
یکی در این چین را ببنده ، یکسال زحمت کشیدم مدار فرمان درب برقی دو سرعته درست کردم میبرم لاله زار میگم برام بفروش نیازی نیست بخری حتی حاضر نیست بزاره تو مغازش بی انصاف ، چرا چونکه خودشون از چین وارد کردند با این هم قیمته تازه نصف امکانات این مدار هم نداره ، واقعا اگر هر ایرانی جنس ایرانی بخره حتی بیکیفیتر و گرونتر کشور خیلی پیشرفت میکنه خلاصه با کلی نا امیدی برگشتیم خونه گفتیم واسه دلمون مدار بسازیم .
یک سوال دیگه هم بپرسم اینکه lm 317 با ka317 تفاوت داره؟ یا میتونم به جای ka از lm استفاده کنم؟

Hadi DO
09-06-2010, 00:36
سلام پژمان جان:11:
دوست عزیز ممنون از جوابت و راهنمایی , اما عزیزم شماتیک مدارو گرفتم , ولی برنامشو نتونستم بگیرم چون اصلا سایتشو باز نمیکرد.:41:
پررو بازی نیست اگه درخواست کنم برنامشو برام میل کنید؟
ازت ممنون میشم دوسته خوبم.
میل من : lifterac@yahoo.com
:11:باتشکر:11:

Peji2010
09-06-2010, 01:14
ka317 آمپرش بیشتره( حدود 2 آمپره).

afshin mardani
09-06-2010, 17:00
اکثر نمایندگیهای سیماران دارن. اگه تهرانی برو لاله زار پایین کوچه برلن فروشگاه الکترو مازیار
ممنون دوست عزيز

Peji2010
09-06-2010, 21:07
سلام پژمان جان:11:
دوست عزیز ممنون از جوابت و راهنمایی , اما عزیزم شماتیک مدارو گرفتم , ولی برنامشو نتونستم بگیرم چون اصلا سایتشو باز نمیکرد.:41:
پررو بازی نیست اگه درخواست کنم برنامشو برام میل کنید؟
ازت ممنون میشم دوسته خوبم.
میل من : lifterac@yahoo.com
:11:باتشکر:11:

سلام.
پررو بازی کدومه ؟! برنامه رو براتون میفرستم.

raha2010
10-06-2010, 13:44
salam mishe barname asansor ra dobare baraye download bezarii??/
mamnnoooonnnnnnnnnn

Squall Leonhart
14-06-2010, 08:58
سلام من میخوام دسته کنسول قدیمی میکرو رو وصل کنم به کامپیوترم. چطوری میتونم این کار رو بکنم؟ واسه USB باشه بهتره.
ممنون

nhkARAMI
14-06-2010, 13:31
ُلام
من يك مدار NOTمي خوام.كسي ميتونه كمك كنه.وقتي يك جريان روي پايه يك ترانزيستور هست ،يك رله رو تحريك كينه ولي من مي خوام كه وقتي جريان نباشه رله تحريك شه.بنابراين دنبال يك مدار NOT هستم

Peji2010
15-06-2010, 10:21
ُلام
من يك مدار NOTمي خوام.كسي ميتونه كمك كنه.وقتي يك جريان روي پايه يك ترانزيستور هست ،يك رله رو تحريك كينه ولي من مي خوام كه وقتي جريان نباشه رله تحريك شه.بنابراين دنبال يك مدار NOT هستم

میتونید رله رو اینجوری ببندید :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیداگرهم معکوس کننده میخاید این خوبه:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید( اینو با دوتا ماسفت هم میتونید درست کنید که میشه CMOS)

البته اگر از رله ی 5 پایه استفاده کنید نیاز به هیچ مداری نیست.

mb2010
16-06-2010, 23:37
سلام و خسته نباشید

نرم افزار و نقشه سخت افزاری سیستمی را میخوام که روی یک صفحه تابلوی تبلیغاتی led 8*16 پیغامی ( به عنوان مثال Hello ) را نمایش بده .
برنامه باید حتما به زبان اسمبلی باشه .

ممنونم و موفق باشید

mjt_tnt
17-06-2010, 18:17
من يک مدار دما سنج الکترونيکي نسبتا دقيق لازم دارم که از 0تا 45 درجه سانتيگراد را روي سون سگمنت(ترجيا کوچک باشد) نشان دهد اگه کسي
يک مدار خوب در نظر داره يا شرکتي که اين نوع مدار راتوليد مي کند و يا آدرسي که بشه اين مدار را تهيه کرد به من معرفي کنه

دشسثقشسشیه20
18-06-2010, 00:09
سلام
مدار برای نشون دادن زاویه
اگه کسی داره کمک کنه
اگه بشه یک مقدار بهش داد ویک موتور بچرخونه تا به اون زاویه برسه بهتر

دشسثقشسشیه20
18-06-2010, 00:15
سلام
اگه کسی داره کمک کنه
اگه بشه یک مقدار بهش داد ویک موتور بچرخونه تا به اون زاویه برسه بهتر:46:

دشسثقشسشیه20
18-06-2010, 00:26
سلام
من یک مدار زاویه سنج میخوام

Peji2010
18-06-2010, 10:13
سلام
اگه کسی داره کمک کنه
اگه بشه یک مقدار بهش داد ویک موتور بچرخونه تا به اون زاویه برسه بهتر:46:

خب سنسور زاویه که بیرون ریخته:27: برای موتور هم میتونید از سروو موتور استفاده کنید.

---------- Post added at 10:13 AM ---------- Previous post was at 10:08 AM ----------

من يک مدار دما سنج الکترونيکي نسبتا دقيق لازم دارم که از 0تا 45 درجه سانتيگراد را روي سون سگمنت(ترجيا کوچک باشد) نشان دهد اگه کسي
يک مدار خوب در نظر داره يا شرکتي که اين نوع مدار راتوليد مي کند و يا آدرسي که بشه اين مدار را تهيه کرد به من معرفي کنه

اگه با 8051 یا AVR میخاید تو همین تاپیک یا تاپیکهای دیگه یه گشتی بزنید شاید باشه. اگر هم با PIC خاستید میتونم یه مدار بذارم.

Amin-Nasim
18-06-2010, 18:05
سلام
من خیلی از مدار و این جور چیز ها سر در نمیارم
ولی
مدار یک ماشین حساب رو می خواستم

mjt_tnt
19-06-2010, 09:34
من يک مدار دما سنج الکترونيکي نسبتا دقيق لازم دارم که از 0تا 45 درجه سانتيگراد ويا بيشتررا روي سون سگمنت(ترجيا کوچک باشد) نشان دهد اگه کسي
يک مدار خوب در نظر داره (با ليست کامل قطعات به صورت جزئي و کامل|) يا شرکتي که اين نوع مدار راتوليد مي کند و يا آدرسي که بشه اين مدار را تهيه کرد به من معرفي کنه

silent mj
20-06-2010, 09:24
نميدونم سوالمو كجا مطرح كنم ولي ميپرسم،
كسي ميتونه يه سنسور حساس به خاك به من معرفي كنه ؟
خواهشا اگه ميشه زود تر جواب بدين...
.::با تشكر::.

jodye
20-06-2010, 14:37
سلام /من شکت مداری ساعت دیجیتال با سون سگمنت و آی سی 8051 را تازم دارم

jodye
20-06-2010, 14:42
مهم............................................ ..................................

هر كس مداري درباره USB TO Parallel به وسيله PIC داره به من كمك كنه.

مهم............................................ ..................................
سلام من شکت مداری ساعت دیجیتال با آی سی 8051 و سون سگمنت را لازم دا رم/ jodye

mjt_tnt
21-06-2010, 16:12
خب سنسور زاویه که بیرون ریخته:27: برای موتور هم میتونید از سروو موتور استفاده کنید.

---------- Post added at 10:13 AM ---------- Previous post was at 10:08 AM ----------

اگه با 8051 یا AVR میخاید تو همین تاپیک یا تاپیکهای دیگه یه گشتی بزنید شاید باشه. اگر هم با PIC خاستید میتونم یه مدار بذارم.

لطفا يک مدار با pic برام بذاريد.
ممنون

اطلاع رسان
21-06-2010, 22:21
سلام
اگر لطف کنید نقشه ی یک مدار ساده ی گیرنده و فرستنده اینجا بگزارید.
اگر هم مقاله ی ساده ای در این مورد دارید.به من معرفی کنید.
ممنون خدا حافظ.

eshgh_namordeh
22-06-2010, 07:22
کنترل دور موتور dc تا 4 آمپر را میتونیم با pwm توسط ترانزیستور انجام بدیم ؟ اگه میشه با چه فرکانسی باید انجام بدیم حداقل و حداکثر این فرکانس چقدر هست ؟ و آیا نیاز هست که خازن در خروجی pwm بزاریم که ولتاژ dc بشه؟

---------- Post added at 08:22 AM ---------- Previous post was at 08:18 AM ----------

سنسور خاک نمیدونم منظورت چیه من که نشنیدم اما اگه گرد وغبار هوا منظورت باشه میتونی توسط یک led یا یک لامپ و یک آی سی لوکس متر شدت نور تابیده شده را اندازه بگیری با وجود گرد و غبار این شدت کمتر میشه اما بازم دقیق نیست !!!!! جالبه اگه به نتیجه ایی رسیدین اینجا بگین ما هم بدونیم .

Peji2010
22-06-2010, 16:27
لطفا يک مدار با pic برام بذاريد.
ممنون

خب اینم مدار:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدسون سگمنتها آنود مشترکن و سنسور هم LM35 هست و 14 مقاومت سمت راست مدار همه 330 اهم هستن. کد هگز هم توفایل هست که هنگام پروگرام کردن باید تنظیماتی که تو فایل CONFIG گذاشتمو انجام بدید.منبع هم باید 6 تا 12 ولت باشه.این مدار از 0 تا 99 درجه رو نشون میده.

Peji2010
22-06-2010, 18:46
کنترل دور موتور dc تا 4 آمپر را میتونیم با pwm توسط ترانزیستور انجام بدیم ؟ اگه میشه با چه فرکانسی باید انجام بدیم حداقل و حداکثر این فرکانس چقدر هست ؟ و آیا نیاز هست که خازن در خروجی pwm بزاریم که ولتاژ dc بشه؟

با ماسفت میشه ...خازن هم لازم نیست چون موتور خودش یه سیم پیچه.فرکانس هم باید یه چیز بین 1k تا 20k باشه شما حول و حوش 5k بزار.

Peji2010
22-06-2010, 19:42
خب اینم مدار:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدسون سگمنتها آنود مشترکن و سنسور هم LM35 هست و 14 مقاومت سمت راست مدار همه 330 اهم هستن. کد هگز هم توفایل هست که هنگام پروگرام کردن باید تنظیماتی که تو فایل CONFIG گذاشتمو انجام بدید.منبع هم باید 6 تا 12 ولت باشه.این مدار از 0 تا 99 درجه رو نشون میده.

راستی کد برنامه رو با این عوض کن:

eshgh_namordeh
23-06-2010, 01:36
ماسفت مدار محافظ و راه انداز نیاز داره خوب از ترانزیستور قدرت نمیتونم استفاده کنم؟ اونها که این جریان را جواب میدند؟

Hadi DO
23-06-2010, 01:55
سلام خدمته دوست خوبم , آقا پژمان که خیلی حق به گردن من و این سایت داره.
دوست عزیز,با اجازه شما خواستم پیغام خصوصی برای شما بزارم,اما از اونجایی که بنده تازه عضوی از سایت شدم,چنین امکانیو به من ندادن.
جسارتا" مطالبیو برای شما در مورد خازن سنج با avr میخواستم خدمت شما بدم که با اجازتون برای شما به ایمیلتون ارسال میکنم.
موفق و سلامت باشید
دوست داره شما , Hadi DO

Peji2010
23-06-2010, 11:18
ماسفت مدار محافظ و راه انداز نیاز داره خوب از ترانزیستور قدرت نمیتونم استفاده کنم؟ اونها که این جریان را جواب میدند؟

خب اگه خروجی PWM شما در حدی هست که میتونه جریان ترانزیستورو تامین کنه و ترانزیستور هم تو اون فرکانس زیاد داغ نکنه میشه از ترانزیستور قدرت استفاده کرد. برای حذف نویز یه خازن هم بسته به فرکانس PWM باید با موتور موازی کرد.

---------- Post added at 11:18 AM ---------- Previous post was at 11:15 AM ----------

سلام خدمته دوست خوبم , آقا پژمان که خیلی حق به گردن من و این سایت داره.
دوست عزیز,با اجازه شما خواستم پیغام خصوصی برای شما بزارم,اما از اونجایی که بنده تازه عضوی از سایت شدم,چنین امکانیو به من ندادن.
جسارتا" مطالبیو برای شما در مورد خازن سنج با avr میخواستم خدمت شما بدم که با اجازتون برای شما به ایمیلتون ارسال میکنم.
موفق و سلامت باشید
دوست داره شما , Hadi DO

اشکالی نداره...ایمیل بفرستید.

satttanism
24-06-2010, 14:32
سلام دوستان

من دنبال مداری هستم که یک ولتاز مرجع براش تعریف کنم و بعد ولتاز دومی بهش بدم

تا زمانی که ولتاژ دوم از ولتاژ مرجع بزرگتر بود خروجی 0 باشه و وقتی ولتاژ دوم 0 شد (یا از مرجع کوچیکتر ) خروجی برابر ولتاژ مرجع یا Vcc بشه

Peji2010
24-06-2010, 20:36
سلام دوستان

من دنبال مداری هستم که یک ولتاز مرجع براش تعریف کنم و بعد ولتاز دومی بهش بدم

تا زمانی که ولتاژ دوم از ولتاژ مرجع بزرگتر بود خروجی 0 باشه و وقتی ولتاژ دوم 0 شد (یا از مرجع کوچیکتر ) خروجی برابر ولتاژ مرجع یا Vcc بشه

خب آیسی مقایسه گر که زیاد هست.مثل LM311 یا LM339

satttanism
24-06-2010, 20:39
خب آیسی مقایسه گر که زیاد هست.مثل LM311 یا LM339
درسته ولی من دنبال مدار عملی هستم خودم نتونستم با OPamp به نتیجه دلخواه برسم

sm_315
28-06-2010, 16:29
سلام
ایا میشه مداری درست کرد که یک کارت شبکه بیسم روش وصل بشه و مدار اطلاعاتی رو از طریق کارت شبکه بگیره و روی تابلو روان نشون بده؟
اگه شدنی هست لطفا راهنمایی کنید

eshgh_namordeh
28-06-2010, 17:30
میخواستم یک منبع تغذیه سوئیچینگ تا 6 آمپر درست کنم ، دوستان اگه لطف کنن راهنمائی کنند اول اصول کلی کار بعدش هم جزئیات ممنون میشم

mohammadmother
29-06-2010, 19:47
می شه بگین این گراند مدار یا اتصال به زمین مدار چیه من که واقعا گیج شدم در ضمن یه سوال دیگه وقتی یک پایه LED رو (معمولا +) به میکرو وصل کردم پایه ی دیگرشو به چی وصل کنم؟

با تشکر

Peji2010
30-06-2010, 00:36
می شه بگین این گراند مدار یا اتصال به زمین مدار چیه من که واقعا گیج شدم در ضمن یه سوال دیگه وقتی یک پایه LED رو (معمولا +) به میکرو وصل کردم پایه ی دیگرشو به چی وصل کنم؟

با تشکر

گراند یه نقطه از مداره که به عنوان مبنا (0) در نظر میگیریم و ولتاژ نقاط مختلف مدار نسبت به اون نقطه سنجیده میشه. پایه ی منفی اون LED رو با یه مقاومت به زمین( یا سیم منفی باتری) وصل کن .

mohammadmother
30-06-2010, 17:24
مثلا تو این عکس وقتی پایه های 18 تا 25 پرت پرینتر رو به هم لحیم کردم باید اونو به کجا وصل کنم

Peji2010
30-06-2010, 22:25
به سیم منفی منبع تغذیه وصل کن.

mohammadmother
01-07-2010, 10:42
به سیم منفی منبع تغذیه وصل کن.

این کابل وقتی که به کامپیوتر وصل می شه می تونه برق خودشه از کامپیوتر بگیره و دیگه به باتری وصل کردنش از نظر من توجیه پذیر نیست
اصلا چه لزومی داره که پایه ی منفی باتری به کامپیوتر وصل شه در صورتی که هر پین خودش جریان الکتریکی داره

eshgh_namordeh
01-07-2010, 11:07
سلام - آیا میتونیم چند میکروفن خازنی را موازی به هم وصل کنیم ؟ میخواهم مثلا در یک اتاق در 4 جهت مختلف بزارم که صدا کامل ضبط بشه
بعدش هم میکروفونهای خازنی کوچیک در بازار هست که تغذیه هم میخوره معمولا برای دوربین مدار بسته استفاده میکنند ، میخواستم از اونها چهار عدد بگیرم به یک کابل متصل کنم ، مشکلی ایجاد نمیشه ؟

Peji2010
01-07-2010, 16:45
این کابل وقتی که به کامپیوتر وصل می شه می تونه برق خودشه از کامپیوتر بگیره و دیگه به باتری وصل کردنش از نظر من توجیه پذیر نیست
اصلا چه لزومی داره که پایه ی منفی باتری به کامپیوتر وصل شه در صورتی که هر پین خودش جریان الکتریکی داره

اگه خود کامپیوتر منبع رو تامین میکنه پس شما فقط باید اون سیمهایی که گفتید رو به پایه GND)10) از اون آیسی وصل کنید.

سلام - آیا میتونیم چند میکروفن خازنی را موازی به هم وصل کنیم ؟ میخواهم مثلا در یک اتاق در 4 جهت مختلف بزارم که صدا کامل ضبط بشه
بعدش هم میکروفونهای خازنی کوچیک در بازار هست که تغذیه هم میخوره معمولا برای دوربین مدار بسته استفاده میکنند ، میخواستم از اونها چهار عدد بگیرم به یک کابل متصل کنم ، مشکلی ایجاد نمیشه ؟اونجوری بعید میدونم بشه مستقیم میکروفن ها رو باهم موازی کرد.
فک کنم باید با یه مدار میکسر اونا رو به هم وصل کنید. مثلا" برای هرکدوم یه تقویت کننده ی یک ترانزیستوری درست کنید و خروجی ترانزیستورها رو با مقاومت به هم وصل کنید.

mohammadmother
02-07-2010, 11:43
اگه خود کامپیوتر منبع رو تامین میکنه پس شما فقط باید اون سیمهایی که گفتید رو به پایه GND)10) از اون آیسی وصل کنید.

حالا پایه ی GND همون آی سی رو به کجا وصل کنم؟ در ضمن تو شکل شماتیک مدار من اون پایه ی آی سی با GND ای وی آر یکی می شه و با هم به GND وصل میشن
یه سوال دیگه هم داشتم تون این عکس منظور از 0 چیه که با پیکان بنفش مشخص کردم
یه سوال دیگه اینکه من یه قسمتی از شکل رو با رنگ قهوه ایی تو مسیر بسته گذاشتم که همون طور که می بینید VCC 5 V به 0 مدار وصل شده آخه چطور همچین چیزی می شه؟

Peji2010
02-07-2010, 12:10
تو این مدار نوشته VCC=5 اونوقت شما میگید این مدار لازم نیست به منبع وصل بشه؟ پس این پایه رو میخاید به کجا وصل کنید؟
این مدار یک آداپتور میخاد که سیم مثبتش به VCC=5 وصل میشه و تمام نقاطی که با علامت زمین مشخص شدن به سیم منفی آداپتور وصل میشه. منظور از 0 هم همون 0 ولته. VCC به 0 وصل شده؟؟ من که همچین چیزی نمیبینم! من فقط یک خازن میبینم که این دوتا به اون خازن وصل شدن. اینکه مشکلی نداره!

mohammadmother
02-07-2010, 12:31
تو این مدار نوشته VCC=5 اونوقت شما میگید این مدار لازم نیست به منبع وصل بشه؟ پس این پایه رو میخاید به کجا وصل کنید؟
این مدار یک آداپتور میخاد که سیم مثبتش به VCC=5 وصل میشه و تمام نقاطی که با علامت زمین مشخص شدن به سیم منفی آداپتور وصل میشه. منظور از 0 هم همون 0 ولته. VCC به 0 وصل شده؟؟ من که همچین چیزی نمیبینم! من فقط یک خازن میبینم که این دوتا به اون خازن وصل شدن. اینکه مشکلی نداره!

من نگفتم که به منبع تغذیه احتیاج نداره من گفتم که از طریق باتری ولتاژش تامیین می شه و احتیاجی نیست که به کامپیوتر وصل کنیم حالا بی خیال
می شه بگین اگه نخاییم که از خازن استفاده کنیم باید چی کار کنیم ?
اگه می شه به این تایپیک یه سری بزنید تو این تایپیک شخصی اومده بجای باتری از ریگلاتور استفاده کرده و من متوجه نشدم که GND و VCC ای وی آر رو چجوری وصل کرده
ممنون می شم یکمی توضیح بدید

Peji2010
02-07-2010, 12:57
برای چی نمیخاید خازن بذارید؟ برای کاهش نویز و ریپل خازن لازمه.
رگلاتور که حتما" باید بذارید. به این صورت که پایه شماره 1 از رگلاتور به سیم مثبت آداپتور و پایه شماره 2 (وسطی) به سیم منفی آداپتور وصل بشه و پایه 3 به عنوان خروجی مثبت به VCC=5 و پایه وسطی به علامتهای زمین (GND) وصل بشن. چه آداپتور میذارید و چه باتری باید ولتاژش حداقل 6 ولت باشه.

mohammadmother
02-07-2010, 13:19
من از AVR ATMEGA32 می خوام استفاده کنم از چه خازنی باید استفاده کنم در ضمن مگر حداقال ولتاژ 2.7 باشه تا 5.5
اگه 6 ولت باشه که AVR می سوزه؟

Peji2010
02-07-2010, 16:46
من از AVR ATMEGA32 می خوام استفاده کنم از چه خازنی باید استفاده کنم در ضمن مگر حداقال ولتاژ 2.7 باشه تا 5.5
اگه 6 ولت باشه که AVR می سوزه؟

100 نانو یا 1 میکرو...فرقی هم نمیکنه از کدوم آیسی استفاده میکنید.
AVR بسوزه؟ مگه رگلاتور این وسط کشکه.!! اون رگلاتور, ولتاژ رو میکنه 5 ولت.

mohammadmother
03-07-2010, 12:30
این مداری که که من برای ساخت پروگرمر درست کردم به نظر شما اشکالی که نداره؟

Peji2010
03-07-2010, 17:10
نه.........

mohammadmother
03-07-2010, 23:29
تو مدار من خازن وجود نداره یعنی اشکالی نداره؟

Peji2010
04-07-2010, 01:14
اون خازن رو باید به خروجی رگلاتور وصلی کنید که ازین مدار جداست.

mohammadmother
04-07-2010, 10:03
من این پروگرمر رو به کامپیوتر وصل کردم و با بسکام یه برنامه ی کوچیک برای امتهان نوشتم ولی نمی تونه سند کنه تو ای وی آر
یکی از مشکلاتش اینه که پروگرمر رو نمیشناسه
در ضمن تو لیست انتخاب ای وی آر ها مگا32 نیست البته یه گزینه هست به نام M32 که فکر کنم همون ATMEGA32 باشه

Peji2010
04-07-2010, 13:56
تو تاپیک AVR بنویسید دوستان اونجا بهتر میتونن در این زمینه کمکتون کنن.

sheshdang
16-07-2010, 03:13
واقعا این تاپیک بدون آقا پژمان نمیشه اینو خداوکیلی جدی میگم

Peji2010
16-07-2010, 13:20
واقعا این تاپیک بدون آقا پژمان نمیشه اینو خداوکیلی جدی میگم

لطف داری sheshdang جان.:11:
منم نباشم اینجا دوستان دیگه ای هم هستن که بهتر از من جواب میدن .:20:

Peji2010
17-07-2010, 13:59
آقا اگر کسی با آیسی HI7190 یا HI7191 کار کرده یا میتونه کار کنه منو خبر کنه که شدیدا" به کمک نیاز دارم.:19:

محمد حسین رحمانی
23-07-2010, 00:38
از دوستان تقاضا میکنم هرکسی نقشه مدار رادیو کنترل 6 کاناله رو داره یاتوی یه سایتی دیده به این آدرس ایمیل کنه. با تشکر حسین:13:

Peji2010
23-07-2010, 14:07
از دوستان تقاضا میکنم هرکسی نقشه مدار رادیو کنترل 6 کاناله رو داره یاتوی یه سایتی دیده به این آدرس ایمیل کنه. با تشکر حسین:13:
به کدوم آدرس؟!

KKillerman
25-07-2010, 00:38
به نقشه ي مدار آمپلي شامل TDA8947J با خروجي استريو Satelite2.5*2+Woofer6.5 و توان خروجي 48W rms نياز دارم.
مدارهاي تغذيه و اكوي ديجيتال و تن كنترل و ميكسر رو دارم.

Linux Learner
25-07-2010, 15:27
با آرزوی خوشی همه ی شما دوستان
به دنبال پروگرامری هستم که توانایی پروگرام کردن فیوزبیت ها و لاک بیت ها رو برای دفعات متوالی داشته باشه. مثل یونیورسال ها یا بعضی پروگرامر های ساده تر که تو بازار هم موجوده. اگه کسی مدار و مخلفاتشو (هگز و ...) پیدا کرد، نظری به من هم داشته باشه.
تشکرات!

Peji2010
25-07-2010, 22:51
با آرزوی خوشی همه ی شما دوستان
به دنبال پروگرامری هستم که توانایی پروگرام کردن فیوزبیت ها و لاک بیت ها رو برای دفعات متوالی داشته باشه. مثل یونیورسال ها یا بعضی پروگرامر های ساده تر که تو بازار هم موجوده. اگه کسی مدار و مخلفاتشو (هگز و ...) پیدا کرد، نظری به من هم داشته باشه.
تشکرات!

منظورتون اینه که وقتی آیسی رو پروگرام کردید , بازم بتونید آیسی رو با یه تنظیمات فیوزبیت و لاک بیت دیگه پروگرام کنید؟ خب اگه میکرو قابلیت چندین بار پروگرام کردن رو داشته باشه معمولا" همه ی پروگرامرها میتونن اینکارو بکنن!

Linux Learner
26-07-2010, 11:08
منظورتون اینه که وقتی آیسی رو پروگرام کردید , بازم بتونید آیسی رو با یه تنظیمات فیوزبیت و لاک بیت دیگه پروگرام کنید؟ خب اگه میکرو قابلیت چندین بار پروگرام کردن رو داشته باشه معمولا" همه ی پروگرامرها میتونن اینکارو بکنن!

ولی اگه تنظیمات فیوز بیت رو طوری تنظیم کنیم که از اوسیلاتور یا کریستال خارجی استفاده کنه، دیگه با پروگرامر های عادی نمیشه پروگرامش کرد. و باید شرایطی که گفتیم رو براش فراهم کنیم. در مورد لاک بیت هم که این پروگرامرا فقط میتونن یه بار قفلش کنن و بعد دیگه باز کردی در کار نیست. و من اینقدی نمیتونم هزینه کنم که یونیورسال بگیرم. پس نیاز به پروگرامر دست سازی دارم که حداقل بتونه فیوز بیت ها رو در هر حالتی پروگرام کنه.

Peji2010
26-07-2010, 19:41
تو PIC ها که چنین داستانی وجود نداره اما در مورد AVR ممکنه حق با شما باشه. حالا اگه مداری به پستم خورد میذارم.:12:

heater
28-07-2010, 14:09
یک مدار برای کنترل دما و رطوبت نیاز دارم. ترجیحا با سنسور SHT11 یا SHT75 ممنون

golabi2
30-07-2010, 20:23
سلام
یخ مدارمیخوام که راه انداز سنسور آب و رطوبت باشه!(یه سنسور گرفتم مقاومتیه)

arashyty
31-07-2010, 10:58
سلام دوستای گل....
نمیدونستم باید سوالم رو کجا بگم...
ولی اگه ما بخواییم ولتاج رو با خازنو دیود زیاد کنیم باید چطوری ببندیمشون؟ موازی یا متوالی؟
من چهار تا خازن 2000V دارم باید چطوری ببندمشون تا ولتازش بشه 8000V ؟
14 سالمه زیاد ازین چیزا نمیدونم.اگه میشه یه طوری بگید که متوجه بشم...
متشکرم از همه...

Peji2010
31-07-2010, 13:54
سلام
یخ مدارمیخوام که راه انداز سنسور آب و رطوبت باشه!(یه سنسور گرفتم مقاومتیه)
میخاید رطوبت رو نشون بده یا اینکه مثلا" با بالا رفتن رطوبت از یه حدی رله رو فعال کنه؟
حدود مقاومتش چقدره؟

سلام دوستای گل....
نمیدونستم باید سوالم رو کجا بگم...
ولی اگه ما بخواییم ولتاج رو با خازنو دیود زیاد کنیم باید چطوری ببندیمشون؟ موازی یا متوالی؟
من چهار تا خازن 2000V دارم باید چطوری ببندمشون تا ولتازش بشه 8000V ؟
14 سالمه زیاد ازین چیزا نمیدونم.اگه میشه یه طوری بگید که متوجه بشم...
متشکرم از همه...اگه میخای ولتاژ AC رو 4 برابر کنی اینجوری ببند:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدفقط دیودها باید بتونن 2 برابر ولتاژ ورودی رو تحمل کنن(در حالت معکوس) و خازنی که به ورودی وصل شده باید ولتاژش به اندازه ولتاژ ورودی باشه و ولتاژ 3 تا خازن دیگه باید دو برابر ولتاژ ورودی باشه.

golabi2
31-07-2010, 14:42
میخاید رطوبت رو نشون بده یا اینکه مثلا" با بالا رفتن رطوبت از یه حدی رله رو فعال کنه؟
حدود مقاومتش چقدره؟

میخوام یه رله رو فعال کنه!مقاوتش تو حالت عادی 3.2 اهمه.ولی وقتی تحریک میشه به 6 میرسه!

arashyty
31-07-2010, 21:31
برای افزایش ولتاج dc باید چیکار کرد؟یعنی باید خازن ها و دیود هارو چجوری ببندم؟
من روی 2000v به بالا کار میکنم.برای ایجاد قوس بزرگ تر باید جریان رو زیاد کنم یا اختلاف پتانسیل؟
سوم اینکه برای اندازه گیری ولتاج بالای 2000 ولت باید از چه وسیله ای استفاده کرد؟آخه این مالتیمترا تا 1999 بیشتر نشون نمیدن...:41:
خیلی ممنونم از همگی:11:

Peji2010
01-08-2010, 17:47
میخوام یه رله رو فعال کنه!مقاوتش تو حالت عادی 3.2 اهمه.ولی وقتی تحریک میشه به 6 میرسه!

خب این مدارو درست کن:

باید اون ولوم رو دقیقا" تنظیم کنی تا تو یه درجه ی خاصی مدار درست عمل کنه یعنی با مقاومت 3 اهم رله خاموش و با مقاومت 6 اهم روشن بشه. سنسورو به IN وصل کن.

برای افزایش ولتاج dc باید چیکار کرد؟یعنی باید خازن ها و دیود هارو چجوری ببندم؟
من روی 2000v به بالا کار میکنم.برای ایجاد قوس بزرگ تر باید جریان رو زیاد کنم یا اختلاف پتانسیل؟
سوم اینکه برای اندازه گیری ولتاج بالای 2000 ولت باید از چه وسیله ای استفاده کرد؟آخه این مالتیمترا تا 1999 بیشتر نشون نمیدن...[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
خیلی ممنونم از همگی[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
برای قوس بزرگ باید ولتاژ رو زیاد کنید.
dc رو که با خازن و دیود نمیشه زیاد کرد. شما مثلا" باید همه ی خازنها رو پر کنی(یعنی مستقیم به ولتاژ ورودی وصل کنی) و بعد که خازنها پرشدن درست مثل سری کردن باتری ها ، خازنها رو باهم سری کنی تا ولتاژ خازنها با هم جمع بشه!!! حالا یا باید با چندتا کلید مخصوص این کارو کرد یا مداری ساخت که خودش این کارو انجام بده!
برای مولتیمتر هم باید با دوتا مقاومت ، ولتاژ ورودی رو تقسیم کنید و بعد عددی که مولتیمتر نشون میده رو ضرب کنید تا ولتاژ اصلی بدست بیاد.

elyase mousavi
03-08-2010, 08:17

سلام دوستان من اماتورم یک قفل رمز با کیبرد و ال سی دی با میکرو 8051 میخوام اگه کمک کنید ممنون میشم

alireza570
12-08-2010, 10:20
سلام دوستان من مدار led power حدودن 40 تایی می خوام کسی میتونه به من کمک کنه.

farshaddm7
14-08-2010, 10:27
سلام
من مدار"plc"ايي را ميخوام که با زدن ورودی خروجی 4 ماه بعد کار کند آبا مي تونيد كمكم كنيد

ali20ar
14-08-2010, 13:53
چگونه می توانیم نمودار ها و مشخصات دیود ها و ترانزیستور ها را به دست اوریم؟

ebimeebime
22-08-2010, 22:47
لطفا مدار یک ولوم دیجیتالی را برای من بگذارید

ولوم ديجيتالي کنترل صدا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

توسط اين مدار مي توانيد بسادگي حجم صدا را توسط دو کليد تغيير دهيد کليد S1 جهت افزايش و S2 جهت کاهش حجم صدا استفاده مي گردد.توجه داشته باشيد که سطح سيگنال ورودي نبايستي زير منفي 0.2 ولت باشد.
نقشه

ليست قطعات :

قطعه

تعداد

توضيحات

قطعه مشابه

C110.1uf خازن عدسیU11DS1669 Digital Pot IC (به متن مرا جعه شود)S1, S22Momentary Push Button Switch

:31:

ebimeebime
22-08-2010, 23:07
سلام
برای افزایش ولتاژ باید خازنها را بطور متوالی (سری) ببندی در اینصورت هر کدام از خازنها میتونه تا 2000 ولت را تحمل کنه که جمعا میشه 8000 ولت

ebimeebime
22-08-2010, 23:14
بله میشه تک سیم را تست کرد کافیه که فاز 220 را به آن وصل کنی بعد از فازمتر استفاده کنی یا از یک ترانس کاهنده مثلا 12 ولت استفاده کنی بعد بجای 220 ولت از فاز این ترانس کاهنده استفاده کنی

Peji2010
26-08-2010, 14:17
سلام
برای افزایش ولتاژ باید خازنها را بطور متوالی (سری) ببندی در اینصورت هر کدام از خازنها میتونه تا 2000 ولت را تحمل کنه که جمعا میشه 8000 ولت

نه ، ایشون منظورش ولتاژ قابل تحمل خازن نیست. منظورش افزایش ولتاژ با خازنه.

eshgh_namordeh
05-09-2010, 12:29
سلام آقا پژمان یک سوال داشتم . توی Pic18f452 مقاومت های pull up پورت b را میخوام on کنم از دستور
option_reg=$7f استفاده میکنم اما syntax error میده توی دیتا شیت هم نگاه کردم گفتم شاید پورت B نداره اما داشت . همین دستور را توی 16f877- 16f876 ... اجرا کردم مشکلی نداره اما واسه این چرا پیغام خطا میده ؟

hadi357
05-09-2010, 20:54
سلام
من یک مولتی متر DEC 330FC دارم که میخواستم باهاش فرکانس برق شهری رو اندازه بگیرم زدم به برق حالا نمیدونم سلکتور رو اشتباه انتخاب کردم که یکی از مقاومت هاش سوخته.

اسم مقاومت تو مدار R15 هست ولی چون سیاه شده عدد روش رونمیشه خواند حالا یا بگین این مقاومت چی هست یا نقشه مولتی متر رو بدین.

Peji2010
05-09-2010, 22:33
سلام آقا پژمان یک سوال داشتم . توی Pic18f452 مقاومت های pull up پورت b را میخوام on کنم از دستور
option_reg=$7f استفاده میکنم اما syntax error میده توی دیتا شیت هم نگاه کردم گفتم شاید پورت B نداره اما داشت . همین دستور را توی 16f877- 16f876 ... اجرا کردم مشکلی نداره اما واسه این چرا پیغام خطا میده ؟

سلام دوست عزیز . خب معلومه که error میده چون این آیسی برخلاف PIC16F877 اصلا" رجیستری به نام OPTION_REG نداره! شما باید برای فعال کردن مقاومتها، بالاترین بیت رجیستر INTCON2 رو 0 کنی. یعنی کافیه که بنویسی INTCON.7 = 0 تا مقاومتها فعال بشن.

eshgh_namordeh
05-09-2010, 22:53
ممنونم آقا پژمان خیلی مشکلم را حل کردی .فقط گفته بودین intcon.7=0 یا اینکه intcon2.7=0 ؟

Peji2010
06-09-2010, 00:31
خواهش میکنم.
همون INTCON2 درسته.

hadi357
07-09-2010, 09:20
دوستان جواب ما رو کسی نیست بده؟؟:11:

eshgh_namordeh
07-09-2010, 22:49
خسیس نشو برو یک دیگه بخر :31:

hadi357
08-09-2010, 00:14
اینو که خودمم میدونم تازه یه کار دیگه میخوام بکنم میخوام یکی دیگه بخرم مقاومتشو باز کنم رو این ببندم فکر میکنم اینطوری بهتره ! :27:

Peji2010
08-09-2010, 03:00
فکر خوبیه تازه میشه یه کار دیگه هم کرد! یکی دیگه بخری بعد مقاومتشو اندازه بگیری بعد از همون مقاومت بخری بذاری رو اون یکی:27: اینجوری دوتا مولتی متر داری:27:

reza_karim
08-09-2010, 11:08
salam lotfan dar morede adres dehi ISD25120 behem komak konid

reza20.sh@gmail.com
lotfan baram Mail konid

madadnoki
09-09-2010, 10:26
سلام !!! من مدار یک MP3 PLAYER با توضیحش همراه با کد نویسی اون به زیان C رو میخوام

ممنون میشم

Amin.P30
10-09-2010, 09:46
سلام.
من نقشه های تابلوهای صنعتی رو میخام.
مثلا نقشه های سیلو های یه کارخانه.
هر نقشه ای باشه فرق نمیکنه. هر چی کاملتر بهتر.
خیلی خیلی ممنون میشم.:11::40::11:

sahar-hd
28-09-2010, 11:29
نقشه مدار اف اف 2 طبقه میخاستم
میشه راهنمایی کنید
اف اف الکترو پیک خوبه؟؟؟

icdriver
28-09-2010, 12:15
سلام
کسی میتونه یه مدار ساده agc یا همون اتوماتیک گین کنترل رو نشان بده
ممنونم

eshgh_namordeh
02-10-2010, 00:51
سلام -0 خسته نباشید . میخواستم روی کانالهای مخابراتی دیتا ارسال کنم که باید حتما fsk باشه از dtmf نمیتونم استفاده کنم چون باید فرکانس بین 2 کیلو و 4 کیلو باشه زیر 2 کیلو که dtmf شاملش میشه فیلتر میشه ، هدف اینه که مثلا اینجا یک دیتا با فرمت fsk ارسال کنم و جای دیگه این دیتا را بگیرم یعتی یک فرستنده گیرنده fsk نیاز دارم این دیتا ثابت هست مثل یک رمز که اگر گیرنده دریافت کرد عمل خاصی انجام بده ، ظاهرا میکرو کنترل نمیتونه ارسال و دریافت کنه دوستان چه پیشنهادی دارند چه کار کنم ؟ تا اینجا به این نتیجه رسیدم که از آی سی XR2211 و XR2206 استفاده کنم . آیا مناسب هستند؟ یا آی سی بهتری هست ؟ در مورد خروجی و ورودی این آی سیها اطلاع ندارم که چطوری به میکرو متصل کنم . ممنون میشم کمک کنید .

eshgh_namordeh
02-10-2010, 15:40
اف اف دو طبقه نقشه اون روی کارتن و کاتالوگ که خریداری میکنید هست اما محض اطلاع پنل دم درب دو تا ورودی تغذیه dc داره که ترانس dc وصل میکنید سه ورودی به نامهای a-b-c داره که مشترک به پنل و همه آیفونهای واحدها وصل میشه . شماره 1-2-... داره که مربوط به زنگه شماره 1 را به آیفون طبقه اول که با نام d هست وصل میکنید . و به همین ترتیب الی آخر . میمونه قفل برقی که روی پنل با نامهای e-f مشخص شده یا نوشته Lock که وقتی از آیفون کلید درب بازکن را میزنید این دو به هم متصل میشه ، پس یک سر ترانس ac را مستقیم به قفل برقی نصب میکنید و سر دیگه ترانس را به e پنل وصل میکنید حالا یک F میمونه و یک سر خالی ترانس که به e-f (یا lock) آیفون نصب میشه . همین .

saman_kh
05-10-2010, 21:11
با سلام خدمت تمام دانشمندان عزیز ، من یه مدار میخواستم که این کارو بکنه :

وقتی بوسیله یه کنتاکت تحریک شد به 4 تا شماره تلفن به ترتیب زنگ بزنه و وقتی طرف مقابل گوشیو برداشت یه پیغام صوتی ضبط شده تو حافظشو برای طرف پخش و بعد تلفنو قطع کنه . با تشکر

eshgh_namordeh
06-10-2010, 00:33
مراحل کار به این ترتیبه : با میکروکنترلر dtmf درست کن که شماره رابگیره بعدش برای تشخص اینکه طرف گوشی را برداشته باید فرکانس بوق را اندازه بگیری اینطوری میفهمی که یا اشغال بوده یا جواب نداده و اگر برداشت یک فرکانس جدیده باید رو این قسمتش کار کنی - صدا هم با آی سی صبط صدا که از قبل ضبط کرده بودی پخش کنی . برای اتصال میکرو به خط تلفن که خیلی مهمه از چوک استفاده کن تو بازار هست . که مقاومت ورودی و خروجی اون باید 1 کیلو باشه اگه کمتر بود مقاومت و یک خازن 470نانوصد ولت باهاش سری کن و مستقیم بزن به خط تلفن خروجی ترانس هم یکیش را زمین کن و اون یکی دیگه را که میخواهی به میکرو وصل کنی باز با یک خازن 470 نانو و مقاومت یک کیلو وصل کن . خروجی ای سی صدا هم همینطور با یک خازن 470 نانو و مقاومت 1 کیلو وصل کن . اگه میکروکنترلر بدونین کار خاصی نداره فقط تشخیص اینکه گوشی برداره کار داره که اکثرا بعد ازشماره گیری شروع به پخش صدا میکنند که همینطور تکرار بشه مثلا به مدت 20 ثانیه بعدش شاره بعدی الی آخر. برای اشغال کردن خط تلفن که در اصل هنگا م شماره گیری باید انجام بدی یک مقاومت 330 اهم 3 وات بزار با یک رله که وقتی رله عمل کنه دو خط تلفن توسط مقاومت 330 اهم به هم وصل بشند بعدش شماره بگیر .
اگه هم میخواهی راحت باشی مدار نسازی تو بازار هست . تلفن کننده دزدگیر بخرین 20 حافطه تلفن داره سخنگو هم هست 30 تومانه مارک کلاسیکش خوبه . اگه به تحریک مثبتش 3 ثانیه ولتاژ مثبت برسه شروع میکنه به شماره گیری . موفق باشید.

sahar-hd
06-10-2010, 06:36
نمیدونم چرا در باز کن وقتی در باز میکنه زبونک در رها نمیکنه که برگرده سر جاش
نمیدونم باید محکم باشه یا ...
راهنمایی کنید

eshgh_namordeh
08-10-2010, 01:39
زنجیر بلندی که به قفل باز کن و درب نصب کردید خیلی محکمه واسه همین باید درب را خیلی باز کنید تا فنر آزاد بشه . کمی زنجیر را آزاد کنید . درب روی قفل باز کن هم باید محکم ببندید اگه آزاد باشه قطعاتش به سمت بیرون میاد درست عمل نمیکنه . به پیچهائی هم که قفل باز کن را روی درب محکم کردید دقت کنید شاید گیر کنه نمیزاره برگرده
یک نگاهی هم به خود قفل بندازید ببینید سالمه بعضی قفلها با دست هم که باز میکنید درست سر جاش بر نمیگرده .
اگه این کارها را کردید و درس نشد قفل باز کن ایراد داره .
موفق باشید.

edris.noei
09-10-2010, 15:06
سلام دوستان
من پی سی بی مدار هشدار دهنده منواکسید کربن و گاز شهری رو می خواستم.

KETALON
12-10-2010, 02:21
سلام بر کلیه دوستان
برادرا این برد کنترل اسپیکر میکرولب مدل enod m663 به انفجار رسیده منم یه کیت (پری آمپلیفایر وتون استریو) مارک بهنام کیت گرفتم برای جای گزینی چون اصلیش پیدا نمیشد
ولی مشکلات من:روی کنترل فابریک 3d ,bass,treble قرار داره و ولوم روی ساب ووفر هست این کنترل بایک فیش دوسیمه به کارت صدا وبا یک فیش ps2 که 6عدد سیم داره به اسپیکر نصب میشه در ضمن داخل این کابل یکی از 6سیم بدون روکش شده روی بردبه قسمتی که روش نوشته GNB نصب شده اولا این GNBچی هست؟
دوما: کیتی که من خریدم دارای فقط دارای TREBLE,BASS,VOLUME هستش و3D نداره :41:
ثانیا: که به دوما ربط داره مجموع رشته سیمهاش6 تاس 3IN&3OUT ولی مال فابریکش 8تاس که6 رشته میره به اسپیکر 1 رشته هم مشترک
همین الان نیازمند F1 شما هستیم :10:
اگه سواد برقی ندارم دعوام نکنید فوقش یه دست دوم میگیرم هرچی داره میریزم تواین دیگه!! :31:

farshidshd
16-10-2010, 11:44
سلام دوستان

یه مدار جمع کننده کامل میخوام که دو تا عدد ممیز شناور رو فقط جمع کنه
فقط طرحش روی کاغذ هم باشه خوبه
ممنون میشم کمک کنید...

.

rajabi10
19-10-2010, 17:13
سلام
من نیاز به یک مدار سنسور اکسیژن هوا دارم .لطفا هرکس می تونه کمک کنه.

محمد2020
22-10-2010, 14:45
سلام من 1 مدار ترمومتر دیجیتالی می خوام .ممنون

jaber20
27-10-2010, 11:41
سلام دوستان
من نقشه مدار كاهش فركانس وهمچنين مدارافزايش فركانس نياز دارم.فركانسي كه مي خوام كاهش بدم(10000الي13000)است.مهم نيست چقدر كاهش بده فقط
بتونه فركانس رو بيار پايين.

لطفا راهنمايي كنيد.

farshidshd
27-10-2010, 11:52
دوستان ، فایل ها با پسوند CKT رو با چه نرم افزار ی باید باز کرد؟؟

france
27-10-2010, 11:55
سلام من 1 مدار ترمومتر دیجیتالی می خوام .ممنون

سلام...

اینو ببینید:

Digital thermometer circuit

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید[/B]

france
27-10-2010, 12:02
دوستان ، فایل ها با پسوند CKT رو با چه نرم افزار ی باید باز کرد؟؟

سلام..

این دو لینک رو ببینید:

france
27-10-2010, 12:15
سلام دوستان
من نقشه مدار كاهش فركانس وهمچنين مدارافزايش فركانس نياز دارم.فركانسي كه مي خوام كاهش بدم(10000الي13000)است.مهم نيست چقدر كاهش بده فقط
بتونه فركانس رو بيار پايين.

لطفا راهنمايي كنيد.

سلام..

این دو تا رو ببینید:

Circuit Map decreasing frequency

Circuit Map increasing frequency

---------- Post added at 12:13 PM ---------- Previous post was at 12:10 PM ----------

سلام
من نیاز به یک مدار سنسور اکسیژن هوا دارم .لطفا هرکس می تونه کمک کنه.

سلام...

Air oxygen sensor circuit

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید[/B]

---------- Post added at 12:15 PM ---------- Previous post was at 12:13 PM ----------

سلام دوستان

یه مدار جمع کننده کامل میخوام که دو تا عدد ممیز شناور رو فقط جمع کنه
فقط طرحش روی کاغذ هم باشه خوبه
ممنون میشم کمک کنید...

.

سلام..

این عکس ها رو ببینید می تونید با دادن متغیر در عنوان سرچ نتیجه دلخواه رو کسب کنید:

Full adder circuit

farshidshd
27-10-2010, 13:10
سلام..

این دو لینک رو ببینید:

ممنون

من خوده نرم افزارشو می خوام . اینا رجیستری رو فیکس میکنن.

این نرم افزاره:: CircuitMaker 2000

از اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) هم میشه دانلود کرد

mashk00k
28-10-2010, 09:16
ببخشبد از اساتید گرامی من خیلی مبتدیم این عکسی که کذاشتم برای یک آداپتور با خروجی 12 و 5 و0 هست میخواستم بدونم قطعهای که رو عکس مشخص شده چیه؟با چه ولتاز و آمپراژی؟ ممنون[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Amin.P30
28-10-2010, 13:15
سلام.
یکی از دوستا ن مدار های مورد استفاده در تابلو های برق صنعتی رو نداره.
مثلا نقشه مداری تابلو های سیلو های گندم یا ....
خیلی ممنون.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

hodajoon
29-10-2010, 14:24
سلام خسته نیاشید
من طراحی مدار ایفن تصویری با استفاده از نرم افزار مکس پلاس را باید شبیه سازی کنم
اگه میتونید هر چه سریعتر کمکم کنید
3 الی 4 روز دیگه باید تحویل بدم
.....لطفا کمکم کنید :sad:

hodajoon
29-10-2010, 14:27
سلام خسته نیاشید
من طراحی مدار آیفن تصویری با استفاده نرم افزار مکس پلاس را باید شبیه سازی کنم
لطفا کمکم کنید
.....mashinkamri@yahoo.com

hodajoon
29-10-2010, 14:36
طراحی مدار آیقن تصویری با استفاده از نرم افزار مکس پلاس را میخواستم
کمکم کنید .....

mashk00k
30-10-2010, 09:11
ببخشبد از اساتید گرامی من خیلی مبتدیم این عکسی که کذاشتم برای یک آداپتور با خروجی 12 و 5 و0 هست میخواستم بدونم قطعهای که رو عکس مشخص شده چیه؟با چه ولتاز و آمپراژی؟ ممنون[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

shs_micro2
31-10-2010, 20:50
سلام دوستان
من به یه منبع تغذیه 0تا100ولت 5آمپر نیاز دارم که تا حد ممکن بدون ترانس باشه
ممنون

Hossein.farahmand
31-10-2010, 23:09
دوستان سلام
من یه مدار تایمر میخوام که باهاش یه فن (هواکش خانگی) رو کنترل کنم
مثلا فن 15 دقیقه کار کنه بعد 10 دقیقه خاموش بمونه و دوباره همین روند ادامه پیدا کنه
خیلی هم ضروری
منتظرم دوستان

mrmmnb
02-11-2010, 21:36
با سلام خدمت همه دوستان
من نقشه يه مدار رو مي خوام كه وقتي موبايل زنگ مي زنه بتونه با صدا يا لامپ علامت بده مثل همين كه روي بعضي موتور سيكلت ها وجود داره كه چون موتور سوارها اغلب متوجه زنگ موبايل و يا لرزش اون نمي شن يه مدار روي اون تعبيه كردن كه وقتي موبايل زنگ مي خوره يه لامپ رو روشن و خاموش مي كنه و علامت مي ده
ممنون ميشم

سلام
دوستان منم به یه همچین مداری نیازمندم کسی میتونه چیزی معرفی کنه؟
با تشکر

sheshdang
03-11-2010, 09:56
سلام
دوستان منم به یه همچین مداری نیازمندم کسی میتونه چیزی معرفی کنه؟
با تشکر

شما می تونید از مدار نویز گیر موبایل استفاده کنید

mrmmnb
03-11-2010, 21:59
سلام
میشه یه عکس از نقشه اون بزارید؟ همراه با قطعات مورد نیازش؟

golmohammadi
03-11-2010, 22:53
سلام
مدار شارژر اتوماتیک نیاز دارم
یکی برای باطریهای گوشیهای موبایل
وقتی فول شارژ شد جریان شارژ قطع بشه

یه مدار هم برای شارژ اتوماتیک باطریهای تر میخوام
مثلا اون باطریهای گوشیهای تلفن سیار(خط ثابت) هستند که از 3 تا باطری چسبیده بهم تشکیل میشند

agha vahid
04-11-2010, 11:51
سلام.کسی مطلبی داره درباره FCMI(flying capacitor multi level Inverter

reza davari
04-11-2010, 23:21
سلام لطفا کمکم کنید. من نقشه یه مداری را میخوام که ولتاژ12 ولت را تبدیل به 48 ولت کنه. اگه کمکم کنید ممنون میشم

reza_davari1370@yahoo.com

reza davari
04-11-2010, 23:25
من نقشه یه آمپلیفایر با خروجی 500 وات می خوام اگه کمکم کنید ممنون میشم

reza_davari1370@yahoo.com

mobiledoost
06-11-2010, 19:40
سلام به همه اساتيد محترم مخابرات و الكترونيك
من دنبال يك مدار كوچك و كم مصرف هستم كه بتونه با دريافت كرير يك فركانس مشخص مثلا 433 مگا هرتز يك خروجي رو فعال كند. در واقع اين مدار بايد با ديدن هر ديتايي روي فركانس مشخص شده؛ مدار گيرنده اصلي رو روشن كند.
قبلا از همكاري شما تشكر مي كنم

reza davari
08-11-2010, 11:13
سلام
من یه کتاب میخوام که در مورد کنترل از راه دور با امواج رادیویی والبته نقشه این مدار ها بحث کرده باشه اگر کسی میتونه کمکم کنه ممنون میشم

imanfara
08-11-2010, 22:49
در مورد مدارهاي زير مطالبي را مي خواستم

1- مدار آيفن تصويري +درب بازكن
2- مدار آيفن معمولي+ درب بازكن
3- راه اندازي موتور سه فاز
4- مدارهاي چپ گرد و راست گرد
5-مدار كليد تك پل با پريز
6-مدار كليد دو پل با پريز

soheilsaghian
09-11-2010, 11:15
سلام دوستان
کسی مدار فایندر را دارد ؟

به غیر از این سایت :

eshgh_namordeh
11-11-2010, 00:10
سلام به همه اساتيد محترم مخابرات و الكترونيك
من دنبال يك مدار كوچك و كم مصرف هستم كه بتونه با دريافت كرير يك فركانس مشخص مثلا 433 مگا هرتز يك خروجي رو فعال كند. در واقع اين مدار بايد با ديدن هر ديتايي روي فركانس مشخص شده؛ مدار گيرنده اصلي رو روشن كند.
قبلا از همكاري شما تشكر مي كنم

دوست من فرکانس 433 مگا هرتز روی کابل باعث ایجاد مقاومت خیلی زیادمیشه که توی مدارات فرکانس بالااز موج بر استفاده میشه که توی دستگاه مبدل فرکانس راکاهش میده سپس وارد مدارات الکترونیک میشه . فکر میکنم منظور شما امواج رادیوئی مثل ریموت کنترلها یادر ادوات بیسیم . ضمنن مشخص کنید دیتا شما fsk - یا ask ارسال میشه ؟ که خوشبختانه توی این فرکانس 433 یا 315 یا 915مازول گیرنده هر دو موجود هست که fsk or ask را دریافت میکنه و خروجی پالس میده که میتونید مستقیما به میکرو متصل کنید و عرض پالس را اندازه بگیرید و صفر و یک و بقیه اطلاعات فرستنده را دریافت کنید .

eshgh_namordeh
11-11-2010, 00:45
در مورد مدارهاي زير مطالبي را مي خواستم

1- مدار آيفن تصويري +درب بازكن
2- مدار آيفن معمولي+ درب بازكن
3- راه اندازي موتور سه فاز
4- مدارهاي چپ گرد و راست گرد
5-مدار كليد تك پل با پريز
6-مدار كليد دو پل با پريز
--------------------------------------------
همه سایتهائی که عکس بزاریم فیلتر شده وگرنه عکسش را براتون میزاشتم . اما مدار آیفون تصویری را توضیح میدم :
1- آیفون تصویری :
پنل دم درب در دو مدل در بازار موجود هست یکی به اسم سوئیچر فابریک و دیگری معمولی
برای اتصال آیفون به پنل فقط از 4 رشته سیم استفاده میشه که مستقیما وصل میشه . اگر پنل سوئیچر فابریک باشه برای هر واحد 4 ورودی سیم داره که از هر واحد 4 تا سیم رابه ورودیها وصل میکنید به همین راحتی . اما اگر سوئیچ فابریک نباشه باید از سوئیچر اضافی استفاده کنید از بازار خریداری میکنید . در این روش پنل 4 سیم اصلی داره و برای هر واحد فقط یک سیم زنگ داره ، سوئیچر اضافی که خریدید ورودیش 5 پین داره که 4 تا اون بههمون 4 تا پنل وصلمیشه و سیم زنگ هم به پنجمی وصل میشه و خروجی سوئیچ 4 سیم هست که مستقیم به گوشی میزنید و بای هر واحد بایدین کار کنید .
اما درب باز کن برای تصویری : روی پنل 2 تا سیم مشکی وجود داره که وقتی از گوشی کلید درب باز کن را میزنید این دو به هم وصل میشوند . پس شما از ترانس 12 ولت ac دو سیم میگیرید یکی را مستقیم به قفل باز کن میزنید و اون یکی را به یکی سیم از مشکیهای پنل ، سیم مشکی دیگر پنل هم به سر دیگه قفل برقی میزنید .
2- آیفون معمولی :
پنل دارای 7ورودی به نامهای a-b-c-e-f میباشد و دو تاتغذیه 12ولت dc - بسته به تعداد واحدهابرایهر واحد هم یک ورودی زنگ هم دارد
گوشی دارای 6 وردی به نامهای a-b-c-d-e-fمیباشد که در زیر توضیح میدیم

در آیفونهای معمولی 4 سیم بین پنل و همه واحدها مشترک هست که با نام-f- a-b-c مشخص شده ، روی پتل برای زنگ هر طبقه 1-2-3.... نوشته شده که برای هر گوشی با علامت d مشخص شده که به اون وصل میکنید .
اما قفل باز کن : از ترانس 12 ولت ac دو سیم میگیرید یکی را به قفل باز کن وصل میکنید سر دیگه را به e پنل و صل میکنید . سر دیگه ترانس را مشترک به همه e گوشی وصل میکنید .
توضیح : اکثر آیفونهای تصویری مثل commax - simaran- kockom .و تابان .... از این روش استفاده میکنند . اما آیفون تصویری تک نما که دیجیتال هستاز 7 رشتهسیم برای همه واحدها استفاده میکنه و یا ayfon ژاپن که تقویت کننده و ادوات اضافی استفاده میکنه و باید هر گوشی را بهپنل دیجیتالی معرفی کرد .
پنل بعضی از آیفونهای تصویری نیاز به تغذیه 12 ولت dc دارند.

3- راه انداز موتور 3 فاز را نمیدونم کار نکردم
4- مدار چپ گردراست گرد موتور dc رابه نام مدار پل h معروفه که توی این سایت توضیح داده
اگر جریان زیادمیخواهید بکشید میتونید به جای ترانزیستور های مدار از ماسفت استفاده کنید . در جریان کم هم میتونید از آی سی مخصوص درایور موتور استفاده کنید مثل l291 و ........
میتونید با دو عدد رله جای مثبت و منفی تغذیه موتور را عوض کنید جهت چرخش عوض بشه به اینصورت:
com هر دو رله رابهدو سر موتور وصل کنید به nc یکی مثبت و no اون را منفی کنید و به nc دیگری منفی و No اون را مثبت وصل کنید . در حالتیکه هر دو رله قطع باشه دو سر موتور یکی مثبتو یکی منفی و وقتی هر دو رله را وصل کنید جای قطبها عوض میشهجهت چرخش موتور هم عوض میشه به همین شادگی.
اگر موتور هو ac باشه که خودش 3 تاسیم داره یکی مشترک یکی برای چپ یکی برای راست

5- مدار تک پلو دو پل هم که چیزی نداره توی تک پل یک ورودی و یک خروجی داره بهورودی فاز میدین و خروجی رابه سر وسیله مثلالامپ میزنید . نول هم که دائم سر دیگه لامپ وصله
6- توی دو پل یک ورودی و دو تا خروجی دارید مثل قبل به ورودی فاز میدین خروجی اولی رابرای یک لامپ خروجی دومی را برای لامپ دیگه همین .

eshgh_namordeh
11-11-2010, 01:05
سلام
من یه کتاب میخوام که در مورد کنترل از راه دور با امواج رادیویی والبته نقشه این مدار ها بحث کرده باشه اگر کسی میتونه کمکم کنه ممنون میشم
-------------------------------------------
کتابی به اسم مدارات Rf و یکی دیگه هم مدارات مخابراتی (جزو دروس رشته برق لیسانس) هست توضیحاتی داده اما عملی کتاب خوبی ندیدم تا حالا
یک توضیح کوچیک میدم شاید کمکت کنه وقتی این کنابها را میخونی
هدف ارسال دیتا هست . میدونیم دینت صفر و یک هست یعنی یک پالس مربعی . پالس مربعی توی فضا پخش نمیشه به همین دلیل تبدیل به سینوسی میکنند و ارسال میکنند . تعریف میکنیم در هر ثانیه چه تعداد صفر یا یک میشتونیم ارسال کنیم یا بهتر بگم در هر ثانیه چه تعداد بیت ارسال میکنیم که میشه یرعت انتقال اطلاعات یا همون باوود ریت baud rate که مثلا مودم های اولیه 300 بود یعنیدر هر ثانیه میتونه 300 تا بیت بفرسته .
پس فرکانس این پالس دیتا کمه میدونیم در مخابرات بای اینکه طول آنتن کم بشه باید فرکانس زیاد بشه هر چی بیشتر باشه طول آنتن کمترمیشه ، همچنین در فضا بیشتر پخش میشه واسه همیم دیتا که پالس بود را به سینوسی که تبدیل کرن بعدش فرکانسش هم زیاد میکنند که در فضا پخش بشه . حالا واسه تبدیل پالس به سینوسی میاند چند تاروش میزارند مثلا میگند که اگر 1 بود یک فرکانس 1 کیلو هرتز میفرستیم و اگر صفر بود یکفرکانس 2 کیلو میفرستیم به اینروش میگند fsk (Frequency-shift keying - ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] cy-shift_keying&ei=ng3bTKCgNOqK4gaS7oXICA&usg=AFQjCNGV5e880kj5E64XE1hGdJxqfoYBhg)
حالا هم به سینوسی تبدیل شد هم فرکانش را زیادکردن که در اصل این تعریف مدولاسیون بود .
همجنن در تلفن سیم به عنوان یک فیلتر در مقابل پالس عمل میکنه واسه همین مودمها از روش fsk دیتا را منقل میکنند.
اما برای اینکه وقتی ارسال میشه روی یک فرکانس ثابت قفل بمونه یا از کریستال استفاده میکنند یا مقاومت خازن که نوسانساز باشه و این فرکانس ارسالی شما را تعیین میکنه همجنین سطح ولتاژ خروجی سیگنال هم تعریف میشه که ایت قسمت را vco مینامند . پس توی گیرنده هم شما باشد Vco مشابه فرستنده داشته باشید . حالا واسه بهبود مدار فیلتر میزارند که فقط همین فرکناسهای خاص را عبور بده مدار خطای کمتری داشته باشه .
مدارات ارسال fsk خیلی زیاد هستند اما یک مدار ساده میگم برای شروع خوبه :
آی سی xr2206 همون آی سی فانکشن ژنراتور هستکه میتونه موج سینوسیمثلثی پالس و fsk تولید کنه .
گیرنده اون هم xr2211 هست که میتونید به راحتی باهاش یک مودم بسازید . فقط دقت کنید دما خیلی تاثیر داره چون تغییر دما ظرفیت خازن را عوض میکنه و تغییر ظرفیت خازن یعنی تغییر فرکانس واسه همین اگه خواستیدست کنی حتمت خازن Mkt بزار و مقاومت را کم انتخاب کن تا خازنت بزرگتر بشه . موفق باشی

eshgh_namordeh
11-11-2010, 01:27
دوستان سلام
من یه مدار تایمر میخوام که باهاش یه فن (هواکش خانگی) رو کنترل کنم
مثلا فن 15 دقیقه کار کنه بعد 10 دقیقه خاموش بمونه و دوباره همین روند ادامه پیدا کنه
خیلی هم ضروری
منتظرم دوستان
نمیدونم کجا عکس به اشتراک بزارم اما از آی سی 555 استفاده کن در حالت مونو استابل ببند خروجی پالس میده که خروجیش را با یک مقاومت بده به ترانزیستور مثلا bd137 که باهاش رله را on/off کنی واسهزمان شما مقاومتهات خیلی بزرگ میشه و خازنها کوچیک زیاد دقیق نمیشه . باید از دو تا 555 استفاده کنی
بهتره یک میکروکنترلر بزاری راحت کنی خودت را - اگه هم طراحی مدار انجام ندادی تایمر تو بازار هست همون تایمر راه پله ها مناسبند دو تا بخر به هم طوری وصل کن که با تحریک یکی اون یکی هم تحریک بشه و وقتی تحریکش تام شد دوباره اولی راتحریک کنه .
توی این سایت مدار تایمر 555 را گفته میتونید استفاده کنید: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ASATIR061
12-11-2010, 20:34
درخواست نحوه ساخت آمپرمتر و ولت متر دیجیتال به طور جامع

Test 1
14-11-2010, 00:35
با سلام و درود

یک مدار دیمر می خوام که با زدن کلید

یک لامپ 100واتی از نو کم به حداکثر نور ببره و با قطع کردن کلید هم لام آروم آروم مثلا در عرض 5 دقیقه خاموش بشه

آیا همچین چیزی ممکنه

nhkARAMI
14-11-2010, 13:22
آيا ريموت كنترل ها را مي توان براي ريموت ديگر تجهيزات تغيير داد؟

eshgh_namordeh
16-11-2010, 03:34
بستگی داره ریموت کنترل شما از چه مدل باشه - کلا 4 مدل رموت کنترل داریم که برای هر کدام گیرنده مخصوص داریم :
1- fix code : ریمت 18 بیت ثابت ارسال میکنه که هه ریوتها همین 18 بیت ثابت را اسال میکنند که گیرنده هم برای همین18 ثابت تنظیم میشه مثل آی سی ای pt22....
که معمولا لحیم میشه پایه هایی آیسی و صفر و یکرا درست میکنه
2- learn code :
که هر ریموت 24 کد مخصوص به خود و ثابت ارسال میکنه اما هر ریموت یک 24 بیت مخصوص خود ارسال مینه که کد هر ریوت را گیرنده میگیره ذخیره میکنه
3- hoopng rolling code :
که 64 بیت ارسال میکنه که هر بار عوض میشه و گیرنده طبق الگوریتم خاص دیکد میکنه
4- ریموتهائی که مخصوص و سفارشی ساخته میشه که میکو کد خاصی ارسال میکنه
اگر ریموت شما جزویکی از دو گزینه اول باشه و هم فرکانس باشه بله میتونید استفاده کنید اما فقط در گروه خودش-
ضمنا برای هر کلید ریموت یک کد تعریف مشه که مثلا کلید 1 میشه: 0001 و کلید 2 میشه : 0010 که برای هر ریموت ممکنه متفاوت باشه
برای همین خیلی بعیده که ریموتی که دارید دقیقا مشابه گیرنده خاصی باشه
اما جدیدا ریموت کنترلهای با نام universal در بازار اومده که از ریموت شما کپی میگیره و به راحتی روی هر گیرنده کار میکنه
موفق باشید.

eshgh_namordeh
16-11-2010, 04:01
یک مدار دیمر می خوام که با زدن کلید

یک لامپ 100واتی از نو کم به حداکثر نور ببره و با قطع کردن کلید هم لام آروم آروم مثلا در عرض 5 دقیقه خاموش بشه

آیا همچین چیزی ممکنه
------------------------------------------------------------
پاسخ :
بله امکان داره - برای این کار باید از میکرو کنترلر و تریاک اسفاده کنید

ابتدا خروجی میکرو را با یک مقاومت 1 کیلو به اپتوتریاک میدین مثلا moc3021 سپس خروجی اپتوتریاک را با یک مقاومت 1 کیلو 3 وات به تریاک میدین مثلا bta16cw
اما برنامه میکرو :
می دونیم که دیمر کاهش ولتاژ هست و برای کاهش ولتاژ دو روش داریم یکی تغییر ولتاژ یکی تغییر فرکانس که برای لامپ از تغییر ولتاز استفاده میشه
روش تغییر ولتاژ :
میدونیم فرکانس برق شهر 50hz هست یعنی هر 20 میلی ثانیه تکرار میشه از صفر شروع میشه به 110 میرسه بعد 110- بعد محددا صفر میشه
حالا اگه از صفر شروع نشه مثلا 30 ولت شروع بشه دیگه 220 ولت نیست کمتره مثلا 180 ولته و خود به خود نور لامپ کم میشه
برای این کار باید شما تشخیص بدید کی صفر شده بعد یک تاخیر بدید سپس اپتو تریاک را تحریک کنید . این تاخیر هر چی بیشتر باشه ولتاژ شما کمتره . البته دقت کنید این تاخیر باید بین 0 تا 10 میلی ثانیه باشه چون موج کامل 20 میلی ثانیه بود اما نیم موج 10 میلی ثانیه هست .
تشخیص عبور از صفر :
برای این کار خروجی یک ترانس 6 ولت ac را به اپتوکوپلر ac مثل moc3181 میدیم . و عبور از صفر را تشخیص میدیم.
قبلا یک وبلاگ داشتم نیمه کاره رها شد اما در مورد تریاک کامل توضیح دادم بخونی بد نیست :

eshgh_namordeh
16-11-2010, 04:18
مدار ولتمتر -آمپر متر :
-----------------------------
پاسخ :
دو راه برای ساختنش داری یکی از آی سی مخصوص ولتمتر استفاده کنی یکی هم میکروکنترلر
1- آی سی ICL7017 :
توضیحات این آی سی در سایت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] به طور کامل گفته شده
2- میکرو کنترلر :
برای اندازه گیری ولتاژ کافیه به ورودی آنالوگ تو دیجیتال میکرو کنترلر بدین
برای اندازه گیری جریان هم از یک مقاومت 10 اهم وات بالا عبور بدین و ولتاز دو سر مقاومت را اندازه بگیرید یعنی میدین به مبدل آنالوگ تو دیجیتال میکرو جریان شما میشه ولتاژ ورودی تقسیم بر 10 اهم .
فقط دقت کنید مداات محافظ بزارید ولتاژ اگه زیاده تقسیم مقاومتی بزارید و.......

reza davari
16-11-2010, 11:32
سلام. لطفا کمکم کنید من میخوام ولتاژ12 ولتdcرا تبدیل کنم به 48 ولت dc چکار باید کنم؟

خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ور نه این دنیا که ما دیدیم ارزش خندیدن نداشت

reza davari
16-11-2010, 11:35
سلام . من میخوام ولتاژ12 را به 48 تبدیل کنم(البته dc) لطفا کمکم کنید

خنده بر لب می زنم تا کس نداند راز من ور نه این دنیا که ما دیدیم ارزش خندیدن نداشت

eshgh_namordeh
18-11-2010, 06:29
4 برابر کننده ولتاژ dc :
-------------------------------
پاسخ :
برای این کار شما باید از آی سی 555 استفاده کنید که نوسانساز سیگنال مربعی 3 khz ایجاد میکنه که این نوسان ساز شبکه دو برابر کنده ولتاژ دیود خازن را راه اندازی میکنه ، اما چون از دیود عبور میکنه افت ولتاژ حدود 2/1 ولت داریم . این مدار به اسم چهار برابر کننده ولتاژ DC معروف هست که اگر به خروجی نگاه کنید از دو طبقه خازن دیود استفاده شده که شما میتونید این طبقات را بیشتر کنید . با دادن ولتاژ 12 ولت خروجی 36 ولت گفتم . دقت کنید این مدارها جریان خروجی محدودی دارند. دقت کنید دیودها 1N4148 هستند خازنها هم 100 ولت ا بزارید .
این هم شکل مدار : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

hjaliyan
18-11-2010, 15:08
salam,khaste nabashid.man ye barname be zabane c ba codevision mikham ke ye saate digital,saniya va daghighe va saat ro ruye lcd namayesh bede.ba timer 0 dar mode CTC ke clock madar 8M va clock saat 1024 bashe

hjaliyan
18-11-2010, 15:11
ye barnameye dge ham mikhastam.barnameyi ke moje PWM ba ferequence 750k va clock madare 8M tolid kone.be zabane c va atmega16

hjaliyan
18-11-2010, 15:18
سلام من یه ساعت دیجیتال به زبان C می خوام که ساعت دقیق رو روی LCD نمایش بده و در مد CTC با 8M بشمارد با تایمر صفر و کلاک مدار 8M و ATMEGA16

hjaliyan
18-11-2010, 15:20
سلام من یک برنامه میخوام که موج PWM با فرکانس 750k و کلاک مدار 8M با تایمر یک با دقت یک رقم تولید کنه

JALILI REZA
19-11-2010, 11:59
مهم.....لطفا کمک کنید.......................................... ...............................

سلام دوستان من تازه عضو شدم و نمیدونم کجا درخواستم و بدم
میخوام بدونم میتونم به ورودی ای سی 7805 .12 ولت از خروجی ترانس بدم؟
واسه فرکانس متر 5 ولت میخوام برای تغزیه میکرو

eshgh_namordeh
19-11-2010, 21:00
دوستان که در مورد avr سوال پرسیدن ، در مبحث avr سوالشون را مطرح کنند

---------- Post added at 11:00 PM ---------- Previous post was at 10:55 PM ----------

ورودی 7805 از ترانس 12:
----------------------------------
من که سوال شما را دقیقا متوجه نشدم اما همه همین کار را میکنند خروجی ترانس 12 را به پل دیود و خازن 1000uf میدند بعدش هم به 7805 اگه این وسط خازن 100 uf و 470 uf بزارید که ولتاژ صافتری میگیرید.
اما اگه منظور شما حذف پل دیود هست بله به یک شرط میتونید این کار را کنید یکی اینکه جای پل دیود فقط از یک دیود استفاده کنید بعد بدین به خازن 1000 uf - توی این روش باید حتما به جای 7805 از lm317 استفاده کنید خیلی بهتره .موفق باشید.

paul mauriat
20-11-2010, 23:50
سلام

من یه کیت پری آپلی فایر ضبط صوت بدستم رسید که کاغذ راهنما شو گم کردم البته قطعات درسته چون خودشون نصب کرده بودن ولی
جای ورودی وخروجی و منبع تغذیه روش مشخص نیست

این سیمارو شانسی وصل کردم البته جای سیمها درسته ولی مثلا شاید یه جارو کم و زیاد لحیم کرده باشم

حالا می خوام با توجه به محل قطعات جای ورودی و خروجی صوت و باطری رو بهم بگید

12 ولت و فک کنم استریو باشه

اینم عکسش

paul mauriat
20-11-2010, 23:50
سلام

من یه کیت پری آپلی فایر ضبط صوت بدستم رسید که کاغذ راهنما شو گم کردم البته قطعات درسته چون خودشون نصب کرده بودن ولی
جای ورودی وخروجی و منبع تغذیه روش مشخص نیست

این سیمارو شانسی وصل کردم البته جای سیمها درسته ولی مثلا شاید یه جارو کم و زیاد لحیم کرده باشم

حالا می خوام با توجه به محل قطعات جای ورودی و خروجی صوت و باطری رو بهم بگید

12 ولت و فک کنم استریو باشه

اینم عکسش

ممنون میشم اگه کمک کنید

paul mauriat
20-11-2010, 23:59
سلام

این پری آمپلی فایر رو یه سال پیش تهیه کردم قطعات روش نصب شده بود ولی جای ورودی و خروجی و منبع

تغذیه توی کاغذ رهنما توضیح داده شده بود که متاسفانه گمش کردم

حالا ممنون میشم اگه باتوجه به محل قرار گیری قطعات جای ورودی و خروجی و باطری رو بگید

البته این سیما رو شانسی وصل کردم ممکنه اضافه یاکم باشه و لی فک کنم در کل باید تو همین حوالی لحیم

بشه تا اون جایی که یادمه

اینم عکسش

ممنون

paul mauriat
21-11-2010, 14:21
چرا پست منو نزدید

eshgh_namordeh
21-11-2010, 17:26
داداش من که از این شکل هیچی نفهمیدم - اما به نظرم یکی دیگه بخری خیلی بهتره قیمتی که ندارند مهران کیت 2000 تومان میده .
اگه جواب ندادیم حتما کسی نمیدونه .
اما محض اطلاع آمپلی فایرها را معمولا از این آی سی ها استفاده میکنند :
lm386 خروجی 325 mW
lm388 خروجی 1.5 w
lm380-lm384 خروجی 2 الی 5 وات
lm2877 خروجی 4 وات
lm2878 خروجی 5 وات
lm2879 خروجی 8 وات
lm383 (tda2003) که در پخش کننده های اتومبیل استفاده میشه 5.5 وات
tda2005 خروجی 20وات
برای تقویت کننده صوت هم از این آی سیها استفاده میشه که با نام تقویت کننده های hi-fi معروف هستنتد :
tda2006 خروجی 68 وات
lm1875 خروجی 20 وات
tda 2030 خروجی 15 وات
tda1514a خروجی 40 وات

اگر دیتا شیت این آی سی ها را بگیرید در دیتا شیت نمونه مدارهاش هست که میتونید استفاده کنید
دیتا شیت هم از این سایت بگیرید : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
موفق باشید.

reza davari
21-11-2010, 18:07
سلام
من نقشه یه مدار کنترل از راه دور دو کاناله با امواج رادیویی نیاز دارم اگه کسی میتونه کمکم کنه ممنون میشم (البته اگه با مادون قرمز با برد بیشتر از 30 متر هم باشه ،راهنمایی کنید ممنون میشم.

paul mauriat
21-11-2010, 21:07
یعنی نمیتونید بگید کدوم یک از این سیما مال باتریه ودر مورد دو سیم دیگه هم همینطور؟

سوال من چه ربطی به آی سی داشت:41:

aabbas
21-11-2010, 22:49
لطفا مدار رطوبت سنج رابرایم بذارین متشکرم

reza davari
23-11-2010, 23:14
سلام
خسته نباشید
من این دفعه درخواست ندارم فقط خواستم بگم موفق باشید.

reza davari
23-11-2010, 23:19
سلام

بنشین بر کنار جوی آب و کذر عمر ببین.

reza davari
23-11-2010, 23:25
سلام
آقای حکمت پناه بابت کمک قبلی از شما تشکر میکنم .
اگر میتونید درباره درخواست جدیدم بهم کمک کنید .
( زندگی سرای گذر است بگذار آرام از کنارت بگذرد)

ho_612
25-11-2010, 12:41
با سلام
یه مداری ترجیحا با avr می خوام جهت ارتباط بین vb.net و چند ماشین صنعتی که اطلاعاتی از قبیل روشن و خاموش بودن و ... رو بتونم به vb ارسال کنم.فک کنم باید با پورت سریال باشه.

eshgh_namordeh
26-11-2010, 01:40
سلام آقا رضا
-------------
ریموت کنترل رادیوئی :

------------------------------------
دوست خوبم سوالت دو پهلو بود چون دو تا چیز مختلف بود
ریموت کنترل رادیوئی که امواج رادیوئی هست اما مادون قرمز نور هست دو تا بحث جدا هستند من تا حالا مادون قرمز نساختم اما میدونم چطوری کار میکنه اماگرنده فرستنده رادیوئی ساختم . حالا توضیح مختصری میدم اگه سوالی براتون پیش اومد تا جائی که بدونم میگم

فرستنده گیرنده رادیوئی :

برای فرستنده میتونید از ریموت کنتلهای بازار استفاده کنید که در دو فرکانس موجود هست یکی 315 mhz یکی هم 433 mhz که فرقی نداره کدوم را بخرید
دو مدل ریوت کترل در بازار هست :
الف - fix code : در این سایت بسیار جامع و خوب توضیح داده :
ب- learn code : ریموت کنترلهای لرن کد 24 کد اریال میکنند که 20 تا کده و 4 تا دیگر کلید ریموت کنترل هست توی اونها از آی سی ev1527 استفاده میشه که این ای سی 24 بیت ارسال میکنه .

اما اگه بخواهی خودت فرستنده بسازی :
خیلی خیلی ساده هست دو راه آسون داره : اول از فروشگاه یک ماژول فرستنده گیرنده fsk میخرید مثلا بگو ماژول فرستنده گیرنده 433 fsk میخوام یک 3000 تومنیش را بخری خوبه یعنی 6تومان .
این ماژول 3 تا پایه اصلی داره روش نوشته یکی gnd که همون زمینه یکی vdd که تغذیه 5 ولت میدین یکی هم data که توی گیرنده از همین بای ارسال استفاده میکنید . اگه ماژول را بخرید میبینید که 4 تا پایه داره اولی gnd دو تای وسط data و بعدی هم vcc . بعضی هاشون هم 8 تا پایه دارند 4 تا این طرف 4 تا اون طرف که تکراری هستند اصلش همون 3 تا پایه هست که گفتم .
حالا بیا میکروکنترل را بزن به data فرستنده و مثلا به صورت سریال با baud rate 300 مثلا reza را ارسال کن . دقیقا همین reza ارسال میشه که توی گیرنده میتونی با میکرو گنترل که به data گیرنده وصله ببینیش و راحت تشخیص بدی
از این روش توی دزدگیرهای پیشرفته اتومبیل استفاه میشه که قابلیت کپی شدن نداشته باشه چون هر چیزی میتونی بفرستی
اما دقت کن این ماژولها واسه دیتا نیستند اما میتونند ارسالکنند بهتره این کار را کنی پالس بدی مثلا تعریف کن برای خودت 50 ms اگه پایه میکرو را یک کردی یعنی 1 و اگر 100 ms یک کردی یعنی صفر و بین اینها را پایه میکرو را صفر کن مثلا اگه بخواهی 1101 را ارسال کنی میشه این :
50 میلی ثانیه پایه یک میشه حالا 10 میلی ثانیه صفر سپس دوباره 50 میلی ثانیه یک میشه دوباره 10 میلی ثانیه صفر حالا 100 میلی ثانیه یک میشه دوباره 10 میلی ثانیه صفر حالا 50 میلی ثانیه یک میشه
این قرار داد واسه خودته هر جوری دوست داری میتونی بزاری اما واسه اینکه تو گیرندت راحت باشی بیا قبل از ارسال 1101 مثلا 300 میلی ثانیه یک کن بعدش این را ارسل کن که تو برنامه گیرندت تعریف کنی اگر 300 میلی ثانیه یک اومد بعدش اونها را بخونه ببینه چیه این طوری راحت تری.
توی گیرنده هم ماژول گیرنده را میزاری data اون را به مبکرو متصل میکنید اگه توی فرستنده دیتا ارسال کردی با بادریت 300 که اینجا مرتن از دستور گیرنده سریال دیتا را میخونی اگه همون چیزی بود که فرستادی عمل خاصی انجام میده اگه هم مثلا 1101 کردی توی فرستنده که توی گیرنده باید عرض پالس ورودی را بخونب مرتب تا عرض پالس مثلا 300 میلی ثانیه شد یعنی دیتا داره میاد که بهتره محدوده بزاری مثلا بگی اگه بین 250 تا 350 بود که بهتره از تایمریک میکرو استفاده کنی تا جواببگیری و کریستال 4 mhz برای avr و 16 Mhz برای Pic .
راه دوم هم ینکه از همون ای سی pt2262 و pt 2272-L4 استفاده کنی که فرستنده و گیرنده هست چیز خاصی نداره توی اون سایت که آدرسش را دادم کامل گفته .
اما نکته خیلی مهم اگر فرستنده را خواستی 1101 ارسال کنی یعنی مثلا 50 میلی ثانیه یا 100 میلی ثانیه پایه 1 بشه باید حتما ولتاژ را کاهش بدی وگرنه فرستندت میسوزه باید سطح ولتازت یک ولت باشه که یک تقسیم مقاومتی بزاری خروجی 5 ولت میکرو را یک میتونی کنی مشکلی نداری مثلا خروجی میکرو را اول بدین به یک مقاومت 400 اهم بعدش بدی به یک مقاومت 100 اهم و بعد زمین کنی اگه از وسط اینها یعنی سر 100 اهم ولتمتر بزنی دقیقا یک ولت میشه وقتی میکرو 5 ولت بده چوت اگه فرض کنیم میخواهیم 10 میلی آمپر جریان بکشه میشه : V=R1i+R2i ---------> 5=400*10ma+100*10ma

2- مادون قرمز:
ببین دوست من اصول کلیش را در بلا توضیح دادم پس شما باید یک کد ارسال کنی و همون اگر در گیرنده گرفتی عمل خاصی انجام بدی میتونی جای ماژول رادیوئی که بالا گذاشتی حالا فرستنده گیرنده مادون قرمز بزاری و 1101 را ارسال کنی و اون طرف بگیری فقط اینجا مادون قرمزه باید هم را ببینند.
توی سن سایت با 555 ساخته که دیگه میکر حذف شذه قیمت مدار میاد پائینت مهم ایه اصول را بدونید سپس خودتون یک راهی پیادا کنید : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
و سایتهای مشابه سیرچ کنید برای مادون قرمز خیلی هست یا این سایت که یک مدار خیلی ساده گذاشته [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
همه یک کد ارسالمیکنند و اون طرف تشخیص میدهند این اساس انتقال دیتا هست هر راهی میتونید انتخاب کنید .
امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم .

eshgh_namordeh
26-11-2010, 12:45
با سلام
یه مداری ترجیحا با avr می خوام جهت ارتباط بین vb.net و چند ماشین صنعتی که اطلاعاتی از قبیل روشن و خاموش بودن و ... رو بتونم به vb ارسال کنم.فک کنم باید با پورت سریال باشه
-------------------------------------
پاسخ :
در مبحث avr سوالتون را مطرح کنید جواب کامل میگیرید

اما اصول کلی به این صورت هست :
بله درست گفتین از پرت سریال استفاده میکنید . چون خروجی میکرو 0-5 ولت هست (سطح ولتاژ TTL) اما برای کامپیوتر 12 ولت نیاز هست از آی سی مبدل ولتاژ TTLبه RS232 که آی سی MAX232 هست استفاده میکنید.
دستگاه را که به میکرو متصل کردید سپس خروجی میکرو را به max232 میدین و خروجی max232 را به پورت سریال وصل
میکنید .
توی پورت سریال هم که میدونید یک TX- RX-GND داریم که چون شما میخواهید از میکرو به کامپیوتر اطلاعات بدین خروجی MAX232 را به RX وصل میکنید .RECIEVE
توسط میکرو دیتا را باوود ریت مثلا 300 ارسال کنید و توی برنامه هم دیتا را با همین باوود ریت بخونید
یک مثال برنامش در این سایت هست : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اما چند نکته رعایت کنید که مدارها به مشکل بر نخوره :
چون دستگاه شما صنعتی هست حتما نویز ایجاد میکنه که باعث میشه میکرو هنگ کنه پس بهتره از دستگاه به اپتوکوپلر بدین سپس به میکرو کنترل وصل کنید که میکرو کاملا ایزوله باشه حتی خرجی میکرو به MAX232 هم میتونید بینش اپتوکوپلر بزارید تا کاملا میکرو شما از سیستم ایزوله باشه .
فیلترهائی به نام فیلتر EMI برای ولتاژ DC در بازار هست که اندازش نصف رگولاتور ولتاژه و در نویز گیری خط واقعا عالی عمل میکنه .
سعی کنید دو تا تغذیه داشته باشید یکی برای میکرو یکی بای بقیه ادوات مدار
موفق باشید.
دقیقا دو سر تغذیه میکرو یک خاز 100 نانو بزارید .

reza davari
27-11-2010, 14:25
سلام
بابت کمکتون تشکر ان شاءالله بتونم توی جبران کنم
البته اینکه شما در بحث الکترونیک استادید هیچ شکی نیست.

eshgh_namordeh
28-11-2010, 01:40
خواهش میکنم کاری نکردم منم در همین حدی که کار کردم میدونم آقا پژمان بود خیلی خوب نمیدونم چرا دیگه به اینجا سر نمیزنه امیدوارم حالش خوب باشه هر جا هست . در کل هر چی که میدونیم باید بگیم هر چی بیشتر اطلاعات را به هم بدیم به پیشرفت خودمون کمک میکنیم متاسفانه علم ایران مال 100 ساله پیشه کشورهای خارجیه همین اطلاعات ناچیز و قدیمی را به تجاری بهش نگاه میکنند خیلیا نمیگند که خوشبختانه توی خیلی از سایتها دیدم بچه ها واقعا میگند و این خیلی خوبه منم اطلاعاتم کمه مدارهائی که واسه کارم ساختم میدونم . امیدوارم همیشه موفق باشید منم چیزی بدونم حتما میگم .از لطف شما هم ممنونم برای شما و بقیه دوستان هم آرزوی موفقیت میکنم

sheshdang
28-11-2010, 14:56
نگو اقا پژمان نیست منم هیچ خبری ازش ندارم هیچ خبرییییی دلمون بدجور واساش تنگ شده فقط خدا کنه حالش خوب باشه خداوکیلی خیلی در این رمینه به بچه ها واز جمله خودم کمک کرد.