PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : درخـــــواســـــت مــــدار خـــــود را ايــــــنــــــجـــــا مــــطـــرح كــنــيـــد

صفحه ها : 1 2 [3] 4 5 6

Shahab_H
16-01-2009, 17:08
stranggirl ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) 1 سایت هست مخصوص الکترونیک!‌
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
من خودم همین درخواست این جا رو اون جا هم مطرح کردم البته کسی جواب نداده ولی بد نیست شانستونو امتحان کنید

reza41
18-01-2009, 20:47
با سلام خدمت همه دوستان
من نقشه يه مدار رو مي خوام كه وقتي موبايل زنگ مي زنه بتونه با صدا يا لامپ علامت بده مثل همين كه روي بعضي موتور سيكلت ها وجود داره كه چون موتور سوارها اغلب متوجه زنگ موبايل و يا لرزش اون نمي شن يه مدار روي اون تعبيه كردن كه وقتي موبايل زنگ مي خوره يه لامپ رو روشن و خاموش مي كنه و علامت مي ده
ممنون ميشم

amir-shakh
20-01-2009, 02:42
ُسلام دوستان من يه پروژه با ps pice ميخوام موضوع آزاد هرچي باشه ok
اگه ميشه تقريبا در سطح بالاي باشه و نحوه ي محاسبه مثلا kvl or kcl مدار رو هم در يك فايل ورد ميخوام

تورو خدااااااا كمك كنيد
باي

Shahab_H
22-01-2009, 20:25
مثل این که pspice نفرین شده ست:(
من الان 1 ماه تو کلی سایت 1 پروژ هی خیلی یاده ازش خواستم که واقعا برای کسی که بلده بیشتر از 5 مین هم نمیشه!‌اما دریغ از 1 جواب!

hamedgl
26-01-2009, 14:07
مدار ویومتر رومی خواستم البته با خروجی ال سی دی رنگی .طوری که تغیرات صدا رو روی ال سی دی نمایش بده .

reza41
27-01-2009, 13:17
چرا تو اين تاپيك كسي جواب نمي ده

hamedgl
29-01-2009, 18:03
یه مدار تایمر با قابلیت تنظیم از 1 ساعت تا 24 ساعت رو می خواستم.:41:
این مدار باید بتونه یه هیتر100وات رو تو زمانهای دلخواه خاموش و روشن کنه.

mohammad_0031
01-02-2009, 14:27
درایور موتورdc فول بریج با igbt

Javad_Sebbo
05-02-2009, 19:19
سلام
خواهشمندم بدلیل پر کاربرد بودن مطلب یک کتاب الکترونیکی یا ترجیحا pdf که مطلب را از صفر صفر شروع و تا مراحل بسیار پیشرفته بطور کامل و گویا و ترجیحا به همراه مثالهای حل شده در هر بخش را دارا باشد را ارایه دهید البته نا گفته نماند که من در مورد آموزش مطلب در میان سایت های گوگل بسیار گشتم ولی آن چیزی که من با آن مشخصاتی که در بالا بدان ذکر کردم را یافت نکردم
با تشکر javad_sebbo

sp165man
06-02-2009, 11:47
سلام
خواهشمندم بدلیل پر کاربرد بودن مطلب یک کتاب الکترونیکی یا ترجیحا pdf که مطلب را از صفر صفر شروع و تا مراحل بسیار پیشرفته بطور کامل و گویا و ترجیحا به همراه مثالهای حل شده در هر بخش را دارا باشد را ارایه دهید البته نا گفته نماند که من در مورد آموزش مطلب در میان سایت های گوگل بسیار گشتم ولی آن چیزی که من با آن مشخصاتی که در بالا بدان ذکر کردم را یافت نکردم
با تشکر javad_sebbo

سلام
با اجازه دوستان و اينکه نمي دونم اين سوال مربوط به اين تاپيک مي شه يا نه

تو اينترنت دنبال يه همچين پک کاملي نباش که از صفر تا آخرش (البته مطلب آخر نداره) واسط توضيح داده باشه بهترين کار خريدن کتاب البته اونم چند نفر خاص که الان خاطرم نيست.(يادم اومد بهت مي گم)
و از همه بهتر خود help مطاب که تمام کتابا ترجمه همين قسمته.(البته اگه زبانت خوبه)

ولي در کل من اين فايلم واسط ميزارم واسه شروع بد نيست ولي يادگيري مطلب نياز به کار فراوان باهاش داره.

mohammad ms
10-02-2009, 21:41
دوستان لطفا کمک کنید( درخواست فوری)
من یه مدار ساعت ساده با میکرو میخوام (avr یا 8051 ) که نمایش اعداد روی سون سگمنت باشه

hoseinmetroo
11-02-2009, 00:43
با سلام خدمت همه دوستان
من دنبال مداري مي گردم كه بتونم باهاش فايلهاي صوتي يا ام پي تري روي يك كول ديسك يا فلش مموري رو آشكارسازي كنم.بعدشم حالا يا با هدفون يا توسط يك آمپلي فاير تقويت كنم و پخش كنم.البته شايد بگيد برو يه ام‌پي‌تري پلير از بازار بخر خودتو راحت كن ولي منظور من اينه كه هر مموريي توسط رم ريدر بهش وصل بشه و اطلاعات صوتيش قابل پخش باشند.

saeid inventor
11-02-2009, 20:13
سلام من مدارهای نظامی رو می خوام هر چی باشه
مثلاً رادیویی
موشکی
ماهواره ای
که مدار اینها چطوری هست
هر چی دارید بگید.
خیلی فوری هست ...کمک کنید.
جوابش رو برام کامنت بزارید.
TnQ

haji125
15-02-2009, 09:21
من یه مدار می خواهم که وقتی برق رفت موتور برق روشن کنه و وقتی برق امد موتور برق خاموش کنه

hea886
17-02-2009, 11:01
سلام
چرا کسی جواب نمیده
میگید مدار رو مطرح کنین بعد جواب نمیدین؟
یه مدار اسیلاتور میخوام تا 100مگ سینوسی بده!!!
چرا جوابی نمیاد؟

sm_315
21-02-2009, 14:13
سلام من یک امپلی فایر توپ میخوام

S@l@m
21-02-2009, 17:02
سلام امیدوارم یکی جواب بده
من یه مدار تبدیل تلویزیون به اسیلوسکوپ میخام یا از طریق ورودی آنتن وصل بشه یا از داخل مدار تلویزیون:41::41:

reza41
27-02-2009, 22:02
سلام امیدوارم یکی جواب بده
من یه مدار تبدیل تلویزیون به اسیلوسکوپ میخام یا از طریق ورودی آنتن وصل بشه یا از داخل مدار تلویزیون:41::41:

سلام دوست عزيز
من اين مدار رو تو يكي از كتاب هاي مجموعه مدار بخت آور ديدم اگر خودت كتاب رو داري تا بهت آدرس بدم و گرنه بگو تا برات اسكن كنم

pershianix
01-03-2009, 18:18
من دنبال یه مدار واسه تقویت میکروفن میگردم. میخوام میکروفون هدستمو جدا کنم و با یه تقویت کننده که نویز نداشته باشه تقویتش کنم. واسه مصارف کامپیوتری!

S@l@m
02-03-2009, 15:19
سلام دوست عزيز
من اين مدار رو تو يكي از كتاب هاي مجموعه مدار بخت آور ديدم اگر خودت كتاب رو داري تا بهت آدرس بدم و گرنه بگو تا برات اسكن كنم
ممنون از اینکه جواب دادی
اگه همون مداری باشه که با یه 741 و تقویت جریان با 4 تا ترانزیستور کار میکنه ممنون اونو دارم اگه یکی دگیه است ممنون میشم اگه اسکن کنی

reza41
02-03-2009, 23:57
ظاهرا اين مداري كه من ديدم با اوني كه شما داري فرق ميكنه و سعي مي كنم در اولين فرصت اسكن كنم و بزارم

bideli
03-03-2009, 09:31
سلام من نمای شماتیک مبدل ولتاژ12به 220 و کنترل از راه دور مادون قرمز و نشان دهنده سطح صدا را می خوام لطفا

S@l@m
03-03-2009, 14:46
سلام من نمای شماتیک مبدل ولتاژ12به 220 و کنترل از راه دور مادون قرمز و نشان دهنده سطح صدا را می خوام لطفا
مدار اینورتر 12 به 220:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اون دوتای دیگه هم مطمئننم توی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دیدم یه سر بزن

S@l@m
03-03-2009, 14:50
ظاهرا اين مداري كه من ديدم با اوني كه شما داري فرق ميكنه و سعي مي كنم در اولين فرصت اسكن كنم و بزارم
ممنون میشم اگه کمکم کنی خیلی حیاتی بود و هست منم خوشحال میشم اگه بتونم کاری کنم کاری داشتی پیام خصوصی بذار

reza41
03-03-2009, 15:19
سلام اينم عكس نقشه و توضيحاتش اگه به دردت نخورد معذرت ميخوام

Prince O.P
03-03-2009, 16:53
با سلام
از دوستان کسی میتونه در مورد بکارگیری دوربینهای جلوی گوشیهای موبایل، که عکسهایی کم حجم و درحالت ماکرو میگیرن،و ارسال اونها بوسیله بلوتوث تحت پروتکل FTP(انتقال فایل)، خارج از برد موبایل و بصورت مستقل راهنمایی بکنه و شگفتی ساز بشه.اگر وسیله ای میشناسین که این کارو میکنه، مثل این [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]لطفا معرفی کنین.عذر میخوام اگرپست نامربوطیه،گفتم شاید بشه با قطعات موبایل(دوربین جلو و چیپ بلوتوث) بشه چنین مداری طراحی کرد.مرسی

S@l@m
07-03-2009, 16:28
سلام اينم عكس نقشه و توضيحاتش اگه به دردت نخورد معذرت ميخوام

خیلی خیلی ممنون

reza41
07-03-2009, 21:52
خواهش ميكنم ولي نگفتي به دردت خورد يا نه؟

S@l@m
08-03-2009, 21:21
خواهش ميكنم ولي نگفتي به دردت خورد يا نه؟
فعلا نبستمش چون یه مدار داریم من میخام هر جور که شده تلویزیون سیاه سفید قدیمی بدرد نخور رو به یه وسیله با ارزشی مثل اسیلوسکوپ تبدیل کنم برای همین هم اول میخام هر چی مدار در این رابطه هست جمع کنم بعد یکی یکی امتحان کنم تا بلکه یکیش جواب بده تا حالا سه تا جمع کردم اگه از هر کدوم جواب گرفتم با مدارشو مخلفاتش همین جا معرفی میکنم تا دوستان هم استفاده کنن
ممنون از کمکت
اگه بازم همچین چیزی دیدی ممنون میشم خبرم کنی:10:

reza41
08-03-2009, 22:49
خواهش ميكنم اختيار دارين هر وقت ديدم به چشم

amir3408
08-03-2009, 23:31
سلام

دم شما همتون گرم

يه كمك لازم دارم من بايد كامپيوتر سپ 1 يا سپ 2 رو با مكس پلاس طراحي كنم و روي training kit پيادش كنم كسي كمكي ميتونه بكنه؟؟؟؟؟

ممنان

tanha dar donya
15-03-2009, 00:05
سلام.
به علت کسرت تایپک ها من اینجا رو ندیده بودم.پس سوالم رو دوباره مطرح می کنم
میشه دوربین وب کم رو به آیفن خونه وصل کرد و یا به طوره کلی کاری کرد که تصویر از دوربین بیاد به ال سی دی که در کنار آیفن میذاریم(مثل ال سی دی موبایل)
لطفا توضیح بدین که میتونیم خودمون ایفن تصویری بسازیم ؟؟؟!!!

S@l@m
16-03-2009, 10:08
سلام.
لطفا توضیح بدین که میتونیم خودمون ایفن تصویری بسازیم ؟؟؟!!!
خوب چرا که نشه شما یه دوربین سوزنی بخر یه ولتاژ 12 ولت بهش بده و از سیم زرد تصویر و از اون یکیش هم صدا رو بگیر و به هر چیزی که ورودی صدا و تصویر داره وصل کن به همین راحتی

tanha dar donya
16-03-2009, 15:16
خوب چرا که نشه شما یه دوربین سوزنی بخر یه ولتاژ 12 ولت بهش بده و از سیم زرد تصویر و از اون یکیش هم صدا رو بگیر و به هر چیزی که ورودی صدا و تصویر داره وصل کن به همین راحتی

بالاخره یه نفر پیدا شد جواب بده.خیلی ممنون.من یه وب کم دارم میخوام از دوربین اون استفاده کنم.یه ال سی دی گوشی هم میخرم.خوب حالا میشه کاملتر توضیح بدی که چطوری این دوتارو به هم وصل کنم از طریق ایفن

S@l@m
16-03-2009, 16:06
بحث که تخصصی میشه من میمونم.
من نه طرز کار وبکم رو میدونم نه ال سی دی گوشی فقط میدونم که اگه وبکم خروجی تصویر داشته باشه که حتما داره و از اون طرف هم ال سی دی ورودی تصویر داشته باشه که حتما داره فقط باس پیداش کنی میشه ایندو رو به هم وصل کرد فقط هردو باید بایاس بشن

tanha dar donya
17-03-2009, 19:16
بحث که تخصصی میشه من میمونم.
من نه طرز کار وبکم رو میدونم نه ال سی دی گوشی فقط میدونم که اگه وبکم خروجی تصویر داشته باشه که حتما داره و از اون طرف هم ال سی دی ورودی تصویر داشته باشه که حتما داره فقط باس پیداش کنی میشه ایندو رو به هم وصل کرد فقط هردو باید بایاس بشن

خب پس با این اوصاف از داخل آیفن نمیشه سیم ها رو رد و بدل کرد و باید از یه جای دیگه سیم ها رو به هم وصل کنیم؟درسته؟

ahoy ziba
18-03-2009, 13:09
خب پس با این اوصاف از داخل آیفن نمیشه سیم ها رو رد و بدل کرد و باید از یه جای دیگه سیم ها رو به هم وصل کنیم؟درسته؟
سوال از سرفصل های کتاب مدار 1(تمرین لطفا به ایمیلم ارسال کنید

S@l@m
20-03-2009, 12:35
من که منظورتو از اینکه داخل آیفن گفتی نفهمیدم
در ضمن شرمنده که دیر به دیر میام

tanha dar donya
21-03-2009, 01:17
من که منظورتو از اینکه داخل آیفن گفتی نفهمیدم
در ضمن شرمنده که دیر به دیر میام

اصلا آیفون رو ولش کن .من چطوری ولتاژ رو بدم که مستقیم دوربین تصویر رو بندازه رو ال سی دی

S@l@m
23-03-2009, 18:53
اصلا آیفون رو ولش کن .من چطوری ولتاژ رو بدم که مستقیم دوربین تصویر رو بندازه رو ال سی دی
بستگی به دوربینت داره خوب ولی معمولا دوربینای سوزنی با12 ولت کار میکنن مه باس بدی به سیم قرمز
ولی وبکمها رو نمیدونم باس از اینترنتی چیزی طرز کارشو پیدا کنی که اون پورت یو اس بی هر کدوم از سیماش مال چی هستن فکر کنم با رنگ سیمایی که از داخل کیس کامپیوتر به یو اس بی وصله میشه حدس زد مثلا شاید قرمز 5+ و سیاه زمین و ... باشه

S@l@m
23-03-2009, 18:57
کسی میتونه برای من مدار تولید یون منفی برای تصفیه هوا رو گیر بیاره؟ ممنون میشم اگه کمکم کنین
در ضمن یه سوال ابتدایی: اون سر دیود که با یه نوار سفید مسدود شده سر مثبتشه یا منفی؟

tanha dar donya
26-03-2009, 12:29
کسی میتونه برای من مدار تولید یون منفی برای تصفیه هوا رو گیر بیاره؟ ممنون میشم اگه کمکم کنین
در ضمن یه سوال ابتدایی: اون سر دیود که با یه نوار سفید مسدود شده سر مثبتشه یا منفی؟

در مورد سوال اول شرمنده
اون سر دیود هم منفی یا همون کاتد هستش

adel_anhari
31-03-2009, 01:33
سلام کسی نقشه مدار چراق راهنما 2 طرف را دارد.

aliar2
31-03-2009, 02:22
سلام
من مدار فرستنده fm مي خواهم آيا مي توانيد كمكم كنيد

با سلام
من مدار فرستنده fm نسبتاً قوی مي خواهم اگه میتونید کمکم کنید.
ممنونم.

payam
01-04-2009, 12:10
با سلام
من مدار فرستنده fm نسبتاً قوی مي خواهم اگه میتونید کمکم کنید.
ممنونم.

سلام . بفرماييد :

payam
01-04-2009, 12:12
سلام کسی نقشه مدار چراق راهنما 2 طرف را دارد.

سلام . نقشه ي مدار چراغ راهنما ؟!!!
به نظرتون نقشه ي خاصي داره اين مدار ؟

htyn
05-04-2009, 16:40
با سلام
من یک مشکل در باره سون سگمنت دارم
من یک کیت ساعت دیجیتالی خریدم وحالا میخوام سون سگمنتهای ان را بزرگ کنم ولی ولتاژ سون سگمنت بزرگ 6 ولت و ولتاژ کار سون سگمن روی مدار 3 ولت است و سون سگمنتها از نوع اند مشترک میباشند
لطفن مرا راهنمای کنید

با سلام
من یک مدار ساعت دیجیتالی خریدم ولی سون سگمنتهاش کوچیک هست و حالا میخوام بزرگش رو وصل کنم ولی ولتاژشون درست در نمیاد و روشن نمکنه اگه میشه من رو راهنمایی کنید در ضمن ولتاژ کار سگمنتهای بزرگ 6 ولت هست و از نوع اند مشترک
با تشکر:20:

reza41
06-04-2009, 23:32
فكر ميكنم تو يكي از كتاب هاي محمود بخت آور در مورد اين ديدم بررسي ميكنم اگه بود برات مينويسم

shahshahani
07-04-2009, 11:40
سلام
من يه پروژه دارم كه بايد يه منبع نويز درست كنم و اونو به نويز صوتي تبديل و سپس پخش كنم.
استادم براي ايجاد نويز گفته بايد از ديود نويز 5722 استفاده كنم اما تو بازار هر چه گشتم پيدا نشد.
غير از اين چيز ديگه اي هست كه بشه از اون به عنوان منبع نويز استفاده كرد؟
با تشكر.

payam
07-04-2009, 16:39
با سلام
من یک مشکل در باره سون سگمنت دارم
من یک کیت ساعت دیجیتالی خریدم وحالا میخوام سون سگمنتهای ان را بزرگ کنم ولی ولتاژ سون سگمنت بزرگ 6 ولت و ولتاژ کار سون سگمن روی مدار 3 ولت است و سون سگمنتها از نوع اند مشترک میباشند
لطفن مرا راهنمای کنید

با سلام
من یک مدار ساعت دیجیتالی خریدم ولی سون سگمنتهاش کوچیک هست و حالا میخوام بزرگش رو وصل کنم ولی ولتاژشون درست در نمیاد و روشن نمکنه اگه میشه من رو راهنمایی کنید در ضمن ولتاژ کار سگمنتهای بزرگ 6 ولت هست و از نوع اند مشترک
با تشکر:20:
نميتونيد از يه تغذيه ي مجزا استفاده كنيد واسه ي اين سون سگمنت ها ؟ يا به اين راحتي نيست قضيه!

payam
07-04-2009, 16:43
سلام
من يه پروژه دارم كه بايد يه منبع نويز درست كنم و اونو به نويز صوتي تبديل و سپس پخش كنم.
استادم براي ايجاد نويز گفته بايد از ديود نويز 5722 استفاده كنم اما تو بازار هر چه گشتم پيدا نشد.
غير از اين چيز ديگه اي هست كه بشه از اون به عنوان منبع نويز استفاده كرد؟
با تشكر.

سلام . نظر من زياد كارشناسانه نيست البته .

واسه ي توليد نويز ميشه از ديود هاي نويز استفاده كرد كه درواقع همون ديود زنري هستند كه از پديده ي شكست بهمني براي توليد نويز استفاده ميكنند .

يك نوع ديود نويزي هم هست به نام nc401

همين :31:

9461998968
13-04-2009, 21:50
سلام به همه دوستان
من مدار دستگاه ترموگراف رو میخام اون دستگاهیه که به تغییرات دمایی زمین حساسه و اونا رو نشون میده بردش هم تا 3 متر باشه عالیه همچنین اگه کسی مدار فلزیاب حرفه ای هم داره برام میل بزنه (فقط میل)از خجالتش در میام 

aquaquest
22-04-2009, 19:48
سلام
من تازه كار هستم و نقشه فني و حقيقي مدار كليد يك پل و دو پل را مي خواستم؟ البته با جزييات كامل و واضح ديگه!
با تشكر از دوستان

payam
22-04-2009, 20:35
سلام
من مدار دستگاه ترمو گراف رو می خام اون دستگاهی هست که تغییرات دمایی زمین رو نشون میده بردش هم تا 3 متر باشه عالیه
در ضمن اگه کسی مدار فلزیاب حرفه ای هم داره برام میل بزنه از خجالتش در میام(فقط میل)reza_ahmadi225@yahoo.com

سلام به همه دوستان
من مدار دستگاه ترموگراف رو میخام اون دستگاهیه که به تغییرات دمایی زمین حساسه و اونا رو نشون میده بردش هم تا 3 متر باشه عالیه همچنین اگه کسی مدار فلزیاب حرفه ای هم داره برام میل بزنه (فقط میل)از خجالتش در میام reza_ahmadi225@yahoo.com

سلام . اين مدار فلزياب هستش :

و اين هم :

و مداري با عنوان مدار دستگاه ترموگراف توي نت وجود نداره دوست من ! لااقل من نديدم

samanajan
24-04-2009, 00:32
با سلام و خسته نباشی خدمت همه دوستان

در خانه 3 تا تلفن وجود دارد که هر 3 تا از یک خط مشترک استفاده میکنیم

من یک مداری می خواهم که مثلا اگر یکی گوشی را برداشت اون 2 گوشی دیگر قطع شوند و نتواند صدا را بشنود

با تشکر

samira82
25-04-2009, 19:32
سلام اگه ممکن مدار یه سیگنال ژنراتور با avrرو می خواستم هر سه موج سینوسی ومثلثی ومربعی همراه با برنامه avrاون .فرکانس بالا مدار ساده نباشه ممنون

سلام شما مدار سیگنال ژنراتور با avrهم دارید.ممنون

taaaagi
27-04-2009, 09:34
سلام به همه الکترونیکی ها من دنبال یک مدولاتور am و ای سی اسیلاتور برای فرستنده am میگردم نقشه کامل هم

قبول میکنم

payam
28-04-2009, 16:50
سلام اگه ممکن مدار یه سیگنال ژنراتور با avrرو می خواستم هر سه موج سینوسی ومثلثی ومربعی همراه با برنامه avrاون .فرکانس بالا مدار ساده نباشه ممنون

سلام شما مدار سیگنال ژنراتور با avrهم دارید.ممنون

سلام ؛ آره كه داريم:31: . هر سه موج رو هم ميده بهت واست آپ كردم

سلام به همه الکترونیکی ها من دنبال یک مدولاتور am و ای سی اسیلاتور برای فرستنده am میگردم نقشه کامل هم

قبول میکنم

سلام. اين مدولاتور AM

rasoul2005
30-04-2009, 20:50
سلام دوستان
الکترونیکیهای عزیر من دنبال مداری هستم که با تنظیم ساعتش- زنگ بخورد یعنی مثلا ساعت 4 زنگ شروع به زنگ زدن کند خودم مدار ساعتشا دارم ولی استادم می خواد همراه با زنگ باشد اگه کسی کاری ازش بر میاد اقایی کند کمک کند

sari262
01-05-2009, 17:38
نقشه شماتيك TV card رو بهمراه تحليل قسمتها برام بذاريد ممنون ميشم.
خسته نباشيد

payam
01-05-2009, 22:24
نقشه شماتيك tv card رو بهمراه تحليل قسمتها برام بذاريد ممنون ميشم.
خسته نباشيد

سلام . فكر نميكنم مدار شماتيك تي وي كارت توي نت موجود باشه . !

سلام دوستان
الکترونیکیهای عزیر من دنبال مداری هستم که با تنظیم ساعتش- زنگ بخورد یعنی مثلا ساعت 4 زنگ شروع به زنگ زدن کند خودم مدار ساعتشا دارم ولی استادم می خواد همراه با زنگ باشد اگه کسی کاری ازش بر میاد اقایی کند کمک کند

سلام . شما چرا از ميكرو واسه اين كار استفاده نميكنيد ؟ كه قابليت اتصال كيبورد هم داشته باشه . تمايل دارين ؟

rasoul2005
02-05-2009, 07:05
سلام . شما چرا از ميكرو واسه اين كار استفاده نميكنيد ؟ كه قابليت اتصال كيبورد هم داشته باشه .
دوست غزیز سلام
من نقشه ای که دارم یکی ازای سیهاش برنامه نویسی دارد(فایل hex) ولی این برنامه مال ساعته

تمايل دارين ؟
شما پیشنهادت بر برنامه ای که خودت میگی بگو ببینم میشد انجامش داد

rasoul2005
02-05-2009, 07:09
سلام . شما چرا از ميكرو واسه اين كار استفاده نميكنيد ؟ كه قابليت اتصال كيبورد هم داشته باشه .
دوست غزیز سلام
من نقشه ای که دارم یکی ازای سیهاش برنامه نویسی دارد(فایل hex) ولی این برنامه مال ساعته

تمايل دارين
شما پیشنهادت بر برنامه ای که خودت میگی بگو ببینم میشد انجامش داد من این پروزه پایانترمم استادم گفته باید زنگ داشته یاشد

ممنون

payam
02-05-2009, 16:54
شما پیشنهادت بر برنامه ای که خودت میگی بگو ببینم میشد انجامش داد

خوب من نظرم اينه كه با يه ميكرو 8051 و كيبورد اين كارو انجام بدي .

rasoul2005
05-05-2009, 08:13
خوب من نظرم اينه كه با يه ميكرو 8051 و كيبورد اين كارو انجام بدي .

سلام
اگه مداری مورد نظرته بگو پنج شنبه به استادم بدم ببینم نظرش چیه

واقعا ممنون

payam
05-05-2009, 16:12
خوب ؛‌اين يك ساعت آلارم دار ؛ با قابليت تنظيم . با سون سگمنت و كيبورد

اين هم ساعت آلارم دار با ميكرو AVR

واسه دانلود بايد توي سايت عضو باشي .

موفق باشي

mrahmati
06-05-2009, 17:31
باسلام و خسته نباشيد.اگه امكان داره يك مدار قطار ضربه(توليدكننده پالس) با IC555 كه مدارش مداري تقريبا پيچيده باشه و جواب هم بده براي پروژه درس آز تكنيك ميخواستم. باتشكر و خداحافظ

ehsan653
13-05-2009, 14:20
سلام
می دونم شاید یه خورده پیچیده باشه
اما اگه کسی هست که بتونه مدار کنترل یک مانیتور LCD یعنی تبدیل VGA به LVDS رو برام پیدا کنه کمک بزرگی بهم کرده.
اگه بتونید سایتی که بتونم همچین چیزی رو پیدا کنم رو معرفی کنید هم خوبه .
با تشکر
ehsan653@yahoo.com
یه زحمت دیگه:
لطفا جوابتون رو برام ایمیل کنید.
:20:

payam
14-05-2009, 19:58
باسلام و خسته نباشيد.اگه امكان داره يك مدار قطار ضربه(توليدكننده پالس) با IC555 كه مدارش مداري تقريبا پيچيده باشه و جواب هم بده براي پروژه درس آز تكنيك ميخواستم. باتشكر و خداحافظ

سلام دوست عزیز . مدار تولید کننده ی پالس با آی سی 555 خدمت شما :

و اما توضیحات تکمیلی :

موفق باشید.

amirsaeid254
17-05-2009, 15:56
با سلام
من نقشه ي مداري رو مي خواهم كه ما وقتي كه مي خواهيم كامپيوتر را روشن كنيم بايد يك رمز وارد كنيم
درزم شما ميتوانيد مانند آن را در كتاب مشهد كيت ببينيد
اگر ممكن است مفصل توضيح دهيد چون من زياد وارد نيستم
با سپاس فراوان

p.c.cen
18-05-2009, 21:58
سلام دوستان
من نیاز فوری به یک مقاله در مورد طراحی یک مدار 14 باسه به کمک برنامه متلب و 15تا17 صفحه مشخصات آن مدار طراحی شده دارم
اگر میتوانید کمکم کنید به این ایمیل اطلاع دهید shahzadekocholo@ymail.com

saladii
26-05-2009, 18:06
کسی از مهندسا مدار ساعت دیجیتال با گیت های منطقی ( شمارنده bcd همگام) سراغ داره؟

موسی*رایانه
01-06-2009, 19:32
سلام
در باند vlf کسی فرستنده و گیرنده داره بزاره دستشم درد نکنه

payam
01-06-2009, 21:47
سلام
در باند vlf کسی فرستنده و گیرنده داره بزاره دستشم درد نکنه

سلام دوست گرامی :)

در مورد گیرنده های VLF ، یک PDF واستون آپلود کردم . خدمتتون :

در مورد فرستنده های VLF هم لینک زیر رو مطالعه بفرمایید :

به طور کامل شرح داده شدند .

موفق باشید :)

موسی*رایانه
20-06-2009, 20:00
سلام و خسته نباشید
دو تا درخاست داشتم امیدوارم اجابت کنید

یه مدار برای ترکیب صدا و تصویر برای انتقال از طریق کابل آنتن { مثل دستگاه های ویدئو های قدیمی } مرحمت فرمائید

یه مدار برای بالا بردن کیفیت تصاویر دریافتی از آنتن {حذف سایه و برفک و ... }

ممنون از شما

payam
20-06-2009, 22:48
سلام و خسته نباشید
دو تا درخاست داشتم امیدوارم اجابت کنید

یه مدار برای ترکیب صدا و تصویر برای انتقال از طریق کابل آنتن { مثل دستگاه های ویدئو های قدیمی } مرحمت فرمائید

یه مدار برای بالا بردن کیفیت تصاویر دریافتی از آنتن {حذف سایه و برفک و ... }

ممنون از شما

سلام .

توی همون تاپیک خودتون راجع بهش بحث میکنیم .

sourena_z
04-07-2009, 11:17
سلام .معذرت میخوام که دارم تاپیک قدیمیو بالا میکشم.اما توی قسمت درخواست ها نتونستم مطرح کنمL .من نقشه یه کورنومتر با دقت.1 (ترجیحا با آی سی 7490) رو میخوام.میتونید کمکم کنید؟؟خیلی فوریه L
سایتتون عالیه.مرسیJ

payam
04-07-2009, 21:59
سلام .معذرت میخوام که دارم تاپیک قدیمیو بالا میکشم.اما توی قسمت درخواست ها نتونستم مطرح کنمL .من نقشه یه کورنومتر با دقت.1 (ترجیحا با آی سی 7490) رو میخوام.میتونید کمکم کنید؟؟خیلی فوریه L
سایتتون عالیه.مرسیJ

سلام دوست عزیز . مدار درخواستی شما :

مدار کرنومتر با استفاده از میکرو مگا8 و سون سگمنت

دانلود پروژه :

این هم یک مدار کرنومتر با استفاده از آی سی 7490

شاد باشید :)

p30pro
11-07-2009, 18:47
دوستان یه مدار می خوام برای روشن کردن لامپ کم مصرف 6 ولت (از همین ها تو نو چراغ شارژی ها هست)
یه سوال دیگه هم دارم آیا لامپ کم مصرفی هست که کلا با 12 ولت رو شن بشه ؟ (آماده)
یه مدار هم می خوام که میزان شارژ دو تا باتری 6 ولت شارژی خشک که با هم سری شده اند رو نشون بده

amirsaeid254
12-07-2009, 12:14
من يه مدار مي خوام كه يه ارميچير را در دو جهت بتابوند

p30pro
12-07-2009, 23:14

فکر نکنم به مدار احتیاج داشته باشی فقط یه کلید می خواد که پایه های اون از زیر به صورت

- - -
- - -

باشه و دو حالت داشته با شه (به وفور پیدا می شه) سیم های آرمیپر رو به دوسر و سط ببند و یکبار برق رو به دوتای اولی و یک انشعاب از دو تا برق اولی بگیر و با عوض کردن جهت به پایه های سوم کلید ببند اینطوری با حرکت دادن کلید + و - در آرمیچر عوض می شه و بلافاصله جهت هم عوض می شه

y_bahmani
13-07-2009, 08:38
مدار ضبط و پخش صدا با اي سي

mojele
13-07-2009, 15:50
سلام- نقشه مدار فرستنده-گیرنده آلتراسونیک(نقشه ماژول) رو می خواستم - ممنون میشم واسم بفرستین

amirsaeid254
13-07-2009, 17:56
اخه مي خواهم يه چيزي باشه كه بشه براش رله گذاشت

payam
14-07-2009, 09:37

فکر نکنم به مدار احتیاج داشته باشی فقط یه کلید می خواد که پایه های اون از زیر به صورت

- - -
- - -

باشه و دو حالت داشته با شه (به وفور پیدا می شه) سیم های آرمیپر رو به دوسر و سط ببند و یکبار برق رو به دوتای اولی و یک انشعاب از دو تا برق اولی بگیر و با عوض کردن جهت به پایه های سوم کلید ببند اینطوری با حرکت دادن کلید + و - در آرمیچر عوض می شه و بلافاصله جهت هم عوض می شه

سلام. فکر کنم سخت واسشون توضیح دادی .
منظور کلی دوستمون این بود که با عوض کردن سر + و - باطری میتونید جهت چرخش آرمیچر رو تغییر بدید .

مدار ضبط و پخش صدا با اي سي

از این مدار میتونید استفاده کنید :

توضیجات تکمیلی رو هم از لینک زیر ببینید :

payam
14-07-2009, 09:51
سلام- نقشه مدار فرستنده-گیرنده آلتراسونیک(نقشه ماژول) رو می خواستم - ممنون میشم واسم بفرستین
سلام خدمت شما . . .
این مدار فرستنده آلتراسونیک + گیرنده .

توی مدار فرستنده از یک 555 استفاده شده .

موفق باشید../

اخه مي خواهم يه چيزي باشه كه بشه براش رله گذاشت

اگه یک مدار نیاز دارید که فقط رله توش بکار رفته باشه ؛ و خود مدار واستون اهمیتی نداره ؛ این مدارات رو ببینید :

شاد باشید../

p30pro
14-07-2009, 11:54
دوستان یه مدار می خوام برای روشن کردن لامپ کم مصرف 6 ولت (از همین ها تو نو چراغ شارژی ها هست)
یه سوال دیگه هم دارم آیا لامپ کم مصرفی هست که کلا با 12 ولت رو شن بشه ؟ (آماده)
یه مدار هم می خوام که میزان شارژ دو تا باتری 6 ولت شارژی خشک که با هم سری شده اند رو نشون بده

لطفا سوالای ما رو هم جواب بدین

mohaghegh64
18-07-2009, 18:39
خیلی جالب بود ممنون

semaphor_001
25-07-2009, 13:49
سلام
كسي اينجا در مورد كابل تستر چيزي ميدونه ؟؟؟
مدار يا حتي طرز كار هم باشه كافيه ...
آخه خيلي جالبه...
با يك سيم سالم ميتونه يك ديود رو روشن كنه...
آخه چطور ؟؟؟
بدون هيچ خازني...
و فقط با يك آيسي...

amirsaeid254
25-07-2009, 18:24
اگه ميشه يك مدار كنترل از راه دور 6 كاناله بذاريد ممنون مي شم

payam
25-07-2009, 19:48
سلام
كسي اينجا در مورد كابل تستر چيزي ميدونه ؟؟؟
مدار يا حتي طرز كار هم باشه كافيه ...
آخه خيلي جالبه...
با يك سيم سالم ميتونه يك ديود رو روشن كنه...
آخه چطور ؟؟؟
بدون هيچ خازني...
و فقط با يك آيسي...
سلام . من تا به حال در موردش چیزی نشنیدم !
معادل لاتینش چی میشه ؟

اگه ميشه يك مدار كنترل از راه دور 6 كاناله بذاريد ممنون مي شم

Tomas.Edison
25-07-2009, 22:43
سلام .
ترانس راه انداز لامپ تصویر یکی از قدرتمند ترین ترانس های تولید ولتاژ در حد 30کیلوولت است

حالا تقاضای من از دوستان این است که مدار ی برای راه اندازی و تولید این ولتاژ توسط این ترانس است که ترانس(high voltage‎)‎نام دارد و معمولا 8 تا 10تا پایه دارند

این عکس را ببینید :

semaphor_001
26-07-2009, 11:40
payam : سلام . من تا به حال در موردش چیزی نشنیدم !
معادل لاتینش چی میشه ؟

تستر...
كار شبكه انجام داده باشي حتماً باهاش سرو كار داشتي...

amirsaeid254
26-07-2009, 11:59
اقا من اشتباه تايپ كردم من يه كنترل از راه دور مي خواهم كه 6 تا كار انجام بده بايد چي كار كنم؟

payam
26-07-2009, 23:44
اقا من اشتباه تايپ كردم من يه كنترل از راه دور مي خواهم كه 6 تا كار انجام بده بايد چي كار كنم؟

سلام دوست عزیز .
نهایتا 4 کاناله پیدا شد ؛ 6 کاناله ها همگی فروشی بودند !
البته نه شماتیک مدار ؛ بلکه آماده .
این یک مدار کنترل از راه دور 4 کاناله ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

semaphor_001
28-07-2009, 08:50
به نظر اساتيد من به غير از اين نمونه كانكتور از چه نمونه اي ميتونم استفاده كنم ؟

همچنين اگه بخوام يه پتانسومتر (ولوم) روي همچين منبعي ببندم, چند اهم بايد باشه ؟
يكي واسه 12v با 10A شدت جريان و يكي هم 5v با 10A شدت جريان!

anti_girl
28-07-2009, 14:48
دوست عزيز...پتانسيومتر ها در بازار معملا داراي رنج خاصي هستن......هم از نظر كيفيت هم از نظر مقاومت مثلا تا 100k اهم....شما بايد بسته به كارت ببيني كدومش به كارت مياد....!
ببين توان اين چيزايي كه بالا نوشتي ميشه
اولي:120 دومي ميشه 50 وات.....بايد يه مقاومت بگيري كه اين توان رو جواب بده.....
ومقاومتش هم به دلخواه خودت انتخاب كن.....!

semaphor_001
28-07-2009, 16:55
دوست عزيز...پتانسيومتر ها در بازار معملا داراي رنج خاصي هستن......هم از نظر كيفيت هم از نظر مقاومت مثلا تا 100k اهم....شما بايد بسته به كارت ببيني كدومش به كارت مياد....!
ببين توان اين چيزايي كه بالا نوشتي ميشه
اولي:120 دومي ميشه 50 وات.....بايد يه مقاومت بگيري كه اين توان رو جواب بده.....
ومقاومتش هم به دلخواه خودت انتخاب كن.....!
من كه اطلاعات كافي واسه اين انتخاب ندارم...
اي كاش خودتون يه چيزي ميگفتين كه من تهيه كنم...!
راستي در مورد كانكتورها نظري نداري ؟؟؟

payam
28-07-2009, 17:30
من كه اطلاعات كافي واسه اين انتخاب ندارم...
اي كاش خودتون يه چيزي ميگفتين كه من تهيه كنم...!
راستي در مورد كانكتورها نظري نداري ؟؟؟

من توضیح بدم چون که گفتید اطلاعات کافی ندارید .
همون طور که تورج عزیز گفتن :

يكي واسه 12v با 10A

12 * 10 = 120 W

5v با 10A

10 * 5 = 150 w

مقاومت رو به دلخواه بگیرید ؛ اما توان رو مد نظر داشته باشید . یعنی مثلا یک مقاومت با توان بالای 120 برای اولی و 150 برای دومی خریداری کنید .

anti_girl
29-07-2009, 01:35
دوست عزيز من هرچي موضوع رو باز كنم شما بدتر گيج ميشي......من فردا دارم ميرم بازار براي خريد يه سري قطعات بزار ببينم چي برات مناسبه بهت بگم....!
ميدوني اگه بخوام همه چيز رو واضح توضيح بدم ميشه يه كتاب بدش از رشته برق سر در مياري....!
ببين پتانسيو متر ها كلا داراي رنج خاصي هستن....مثلا 1 اهم تا 100 اهم با يه توان خاص....يا بيشتر.....

من نميدونم شما براي چه كاري ميخواي....افت ولتاژ يا جريان...اصلا براي تست ميخوا براي چه كاريه؟
در مورد كانكتور ها نظر خاصي ندارم....!
بسته به كاري كه داري ميتوني چيزاي ديگه هم انتخاب كني...!

reza454
31-07-2009, 11:43
سلام من مدار كنترل دما آب مي خواهم

anti_girl
31-07-2009, 12:18

مقاله ويژه اين هفته به تشريح مدار و نحوه ساخت يک دماسنج ( ترمومتر ) ديجيتال مربوط مي شود. اين مدار داراي کاربرد و جذابيتهاي فراوان مي باشد و قابليت ارائه به عنوان پروژه دانشجويي و يا در در کنار مجموعه اي از وسايل ديگر با کمي چاشني ابتکار مي تواند طرحي جهت ارائه به جشنواره خوارزمي باشد.اين مدار با دقت قابل قبولي دماي محيط را بر روي نمايشگر کريستال مايع ( در صورت تمايل مي توانيد از نمايشگر ال اي دي استفاده نماييد ) نشان مي دهد. براي سنسور حسگر حرارت اين مدار مي توانيد از آي سي S8100 استفاده نماييد که قابليت اندازه گيري دماهايي بين -40 تا +100 درجه سانتيگراد را دارد. همچنين مي توانيد از ديود 1S1588 استفاده نماييد که در اين صورت مدار شما قابليت اندازه گيري دما از -20 تا +150 درجه سانتيگراد را دارا خواهد بود.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
نمايشگر کريستال مايع استفاده شده در اين مدار و شکل پايه هاي آن

در اين مدار آي سي ICL7136 به کار گرفته شده است که ولتاژ رسيده از ديود حسگر حرارت را را اندازه گيري مي نمايد.براي نمايش اطلاعات از يک نمايشگر کريستال مايع 3/5 رقم به شماره SP521PR استفاده شده است. که با ارزش ترين رقم آن تنها امکان نمايش عدد يک را دارد. در صورت نياز مي توانيد با کمي تغيير در مدار از نمايشگرهاي ال اي دي و نظير آنها نيز استفاده نماييد. انرژي مصرفي آي سي ICL7136 بسيار اندک بوده به گونه اي که دماسنج ديجيتال شما مي تواند حدود 3 ماه به صورت پيوسته تنها با يک باتري 9 ولت به خوبي دماي محيط را اندازه گيري نمايد. توجه داشته باشد که براي آيسي و نمايشگر مدار حتماً از سوکت استفاده ماييد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

شکل PCB ( نقشه مدارچاپي ) ترمومتر ديجيتال به صورت زير است. دقت کنيد که به خاطر واضح شدن نقشه تصوير بزرگتر از اندازه واقعي برد است. براي بدست آوردن اندازه واقعي مي توانيد اندازه آي سي را مبناي کار خود قرار دهيد.

خطوط سبز فسفري سيم هاي اتصال در طرف ديگر برد را نشان مي دهندو سيم قرمز رنگ براي روشن کردن نقطه ( مميز ) نمايشگر به کار رفته است.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

تنظيم و راه اندازي :

پس از ساخت مدار ، هنگامي که مطمئن شديد همه چيز به درستي انجام شده است ، تغذيه مدار را متصل نماييد. دماسنج ديجيتال شما قبل از استفاده نياز به تنظيم دارد. معمولاً اين تنظيم را در دماي صفر و 100 درجه انجام داده و ملاک را مخلوط آب و يخ براي صفر درجه و آب جوش براي 100 درجه قرار مي دهند.
براي تنظيم ابتدا سنسور را در مخلوط آب و يخ قرار داده و توسط پتانسيومتر VR2 دما را بر روي صفر درجه تنظيم نماييد. پس از آن سنسور را در آب در حال جوشیدن قرار داده و پتانسیومتر VR1 را آنقدر بچرخانید تا دماسنج دیجیتال عدد 100 را نمایش دهد. حال دستگاه شما تنظیم شده و آماده به کار است.
در زیر جدول مقایسه ای بین دماهای اندازه گیری شده توسط دماسنج الکلی و ترمومتر دیجیتال را مشاهده می کنید . همانگونه که از نمودار رسم شده نیز مشخص است ، دماسنج ساخته شده توسط شما با دقت قابل قبولی قادر به اندازه گیری دما است.

جهت استفاده شما عزیزان مقاله ای شامل عملکرد بخشهای مختلف این مدار به صورت تشریحی در دست تهیه می باشد که به محض آماده شده بر روی سایت منتشر خواهد شد.

mohd
04-08-2009, 09:56
سلام دوستان
من یه مدار می خواستم که مشخصاتش اینها هست :
این مدار از حداقل 5-10 قسمت تشکیل و در هر قسمتی 10-50 LED قرار داره
و این مدار باید به این نحو عمل کنه که با وصل شدن مدار با یه تاخیر رمانی 5 ثانیه یک قسمت مدار روشن بشه و بعد قسمت دوم و بعد از اون سوم و ...
در ضمن اگر یک قسمت روشن میشه دیگه نباید خاموش بشه مثل
0000000000
1000000000
1100000000
1110000000
1111000000
1111100000
1111110000
1111111000
1111111100
1111111110
1111111111
ممنون میشم اگه کمکم کنید

miad_wonder
05-08-2009, 11:49
سلام دوستان عزیز.کسی میتونه کمکم کنه یه مداری بسازم که توش سنسور بکار رفته باشه(سنسور گازی مثلا) ممنون میشم از کمکتون

کسی میتونه کمکم کنه یه مداری بسازم که توش سنسور باشه؟ هر چی شد قبول.البته گازشهر رو اگه سنس کنه خیلی بهتر میشه

کسی هست که بتونه کمکم کنه؟
زیاد وقت ندارم:41:

anti_girl
05-08-2009, 14:25
دوست عزيز ميشه بگين شما چه مداري ميخواين؟
منظورم اينه كه اون سنسور مربوط به چه گازيه؟

amiraliasghari
06-08-2009, 22:04
سلام.
من atmega 32 خریدم و با پروگرامر هاتل(usb) برنامه رو ریختم.ولی وقتی ولتاژ 5 ولت رگولاتور بهش می دم فقط تمام پایه هاش1 می شن و هیچکار نمی کنه. می تونید بهم بگید عیبش کجا هست؟ با تشکر

سلام . من میکرو atmega 32 خریدم و برنامم رو با پروگرامر هاتل(usb) توش ریختم. ولی وقتی بهش 5 ولت رگولاتور می دم تمام پایه هاش 1 می شن. هیچکارم نمی کنه . می تونین بگین عیبش کجا هست؟ با تشکر

payam
09-08-2009, 11:07
سلام دوستان
من یه مدار می خواستم که مشخصاتش اینها هست :
این مدار از حداقل 5-10 قسمت تشکیل و در هر قسمتی 10-50 LED قرار داره
و این مدار باید به این نحو عمل کنه که با وصل شدن مدار با یه تاخیر رمانی 5 ثانیه یک قسمت مدار روشن بشه و بعد قسمت دوم و بعد از اون سوم و ...
در ضمن اگر یک قسمت روشن میشه دیگه نباید خاموش بشه مثل
0000000000
1000000000
1100000000
1110000000
1111000000
1111100000
1111110000
1111111000
1111111100
1111111110
1111111111
ممنون میشم اگه کمکم کنید

سلام . این خیلی سادست . کافیه از میکرو استفاده کنیم و پورت هارو طوری تعریف کنیم که با تاخیر یک بشند و خاموش هم نشن . توی تاپیک پروژه های AVR درخواست بدید تا واستون بنویسم .

adameh_bahal
09-08-2009, 14:41
توی pspice چطوری ميشه شکل موج خروجی و شکل موج انتقالی رو رسم کرد؟

من يه مداری با pspice به صورت زير طراحی کردم ولی همشerror ميده ؟ علتش چيه؟

mohd
10-08-2009, 14:27
سلام . این خیلی سادست . کافیه از میکرو استفاده کنیم و پورت هارو طوری تعریف کنیم که با تاخیر یک بشند و خاموش هم نشن . توی تاپیک پروژه های AVR درخواست بدید تا واستون بنویسم .

خیلی ممنون دوست عزیز که کمکم کردید

pakarmokh
12-08-2009, 01:38
سلام باعرض پوزش از دوستان من یک کمک میخام
طرح آماده برای مونتاژ مدار رطوبت سنج با دقت بالا برای محیط کوچک میخوام
فوری فوری است ممنون میشم اگه کمکم کنین.اگه لینک انرا برام به شماره تلفن09369554599بفرستید یدنیا ممنون میشم

pakarmokh
12-08-2009, 02:46
اگر صداشو در نياري يه فرستنده با برد 50 كيلومتر دقت كن پنجاه كيلومتر ميخوام بهت بدم روي FM تنظيم ميشه.
اول از همه بگو بچه كجا هستي تا بهتر بتونيم با هم تماس داشته باشيم.
داداش اين فرستنده غير قانوني هستا. مدارشو بزور از آتوآشغالام پيدا كردم.
بگذريم. با تلفن من كه تو امضام اومده تماس بگير تا اين مدارشو بهت بدم.

00000000000000000000000000000000000000000000000000 000000000000000000000000000000000000000
سلم خسته نباشید منم این فرستنده50ک میخوام فقط لینک دانلود را بیزحمت به شمارم بفرستید09359554599
ممنون میشم یه دنیا

SALEHI0611
16-08-2009, 13:41
من مدار یه پروگرامر USB تحت ویندوز(بسکام)میخوام هر چی ساده تر بهتر!
فقط ATMEGA16 رو پروگرام کنه بسه!!

Shredder
24-08-2009, 23:41
سلام و بسیار ممنونم از مطالب و مدارهایی که قرار دادید..
دوستان من خواهشی دارم..
دنبال آمپلیفار هستم در حدود 100 وات و یا کمی بیشتر البته مونو.بلندی صدا زیاد برام اهمیتی نداره فعلا و من بیشتر روی سالم بودن و تمیز بودن صدای خروجی نظر دارم..(برای آمپلی گیتار برقی) اگر ممکن هست کمی توضیح بفرمائید..واقعا ممنون هستم.البته هزینه تقریبی هم قید کنید...:11:

H A M Z E H
25-08-2009, 21:37
سلام خدمت دوستان
راستش بنده یه مدار فرستنده و گیرنده رادیویی 8 کانال یا بیشتر میخام با برد حدود 700-800متر .
ممنون میشم دوستان کمک کنند.موفق باشید .
یا حق

golabi2
25-08-2009, 21:53
سلام
من يه مدار چشمک زن ميخوام براى مدل هواپيما که مثل هواپيماى واقعي چراغارو خاموشش و روشن کنه!

Shredder
27-08-2009, 18:15
سلام به همه دوستان..
و من تخصصم الکترونیک نیست ولی در این لحظه بهش احتیاج دارم..
از اساتید گرامی خواهش میکنم کمی راهنماییم کنند در مورد:

مدار یک آمپلی فایر مونو در حد 100 وات حالا کمتر یا بیشترش زیاد مهم نیست..نمیخوام توان خروجی از 50 کمتر و یا از 500 بیشتر باشد که خب برای من کاربری نداره..
من اینرو برای آمپلی فایر گیتار الکتریک میخواهم، برای همین هم بلندی صدا زیاد در الویت نیست چون ملودی میزنم برای همین کیفیت و کلین بودن صدا بیشتر برای من اهمیت داره..
هزینه قطعات هم زیاد مهم نیست تا جایی که من اطلاع دارم فکر نکنم بیشتر از 20 یا 30 هزینه بر باشه.و با اطلاعاتی که کسب کردم ظاهرا باید بدنبال مداراتی باشم که بر پاییه آی سی ساخته شده اند و نه ترانزیستور..حالا خواهش من از شما اینه که در این مورد من رو در دانش و تجربیاتتون شریک کنید..
درکل همه قطعات رو بشه پیدا کرد و هم اینکه هزینه ساخت بالا تر از 30 برای خود آمپ و پری آمپ نشه..صدای صافی داشته باشه و حدالامکان بلند..

اگر کسی مدارات خود آمپهای گیتار رو از نزدیک دیده و کار کرده هم ممنون میشم نظرش رو بگه..

MOHSEN50
29-08-2009, 07:10
سلام كسي مدار دستگاه انگشت نگاري رو داره ممنون ميشم.

sm_315
01-09-2009, 16:35
سلام
من یه سایت پیدا کردم راجع به ساخت ریموت کنترل یو اس بی برای کامپیوتر
از دوستان تقاضا دارم یه سر به این سایت بزنن ببینن چیزی میتونن بفهمن

zahra 86
01-09-2009, 21:24
salam,man be barnameye namayeshe adade 0 ta 99 barroye seven segment niyaz mandam ,va barnamaro ke gereftam niyaz be kod darad ke rahnamaei befarmaeid ke man che kar konam mamnun mishavam

ba tashakor

sinaaeeni
03-09-2009, 00:42
سلام به همه دوستان..
و من تخصصم الکترونیک نیست ولی در این لحظه بهش احتیاج دارم..
از اساتید گرامی خواهش میکنم کمی راهنماییم کنند در مورد:

مدار یک آمپلی فایر مونو در حد 100 وات حالا کمتر یا بیشترش زیاد مهم نیست..نمیخوام توان خروجی از 50 کمتر و یا از 500 بیشتر باشد که خب برای من کاربری نداره..
من اینرو برای آمپلی فایر گیتار الکتریک میخواهم، برای همین هم بلندی صدا زیاد در الویت نیست چون ملودی میزنم برای همین کیفیت و کلین بودن صدا بیشتر برای من اهمیت داره..
هزینه قطعات هم زیاد مهم نیست تا جایی که من اطلاع دارم فکر نکنم بیشتر از 20 یا 30 هزینه بر باشه.و با اطلاعاتی که کسب کردم ظاهرا باید بدنبال مداراتی باشم که بر پاییه آی سی ساخته شده اند و نه ترانزیستور..حالا خواهش من از شما اینه که در این مورد من رو در دانش و تجربیاتتون شریک کنید..
درکل همه قطعات رو بشه پیدا کرد و هم اینکه هزینه ساخت بالا تر از 30 برای خود آمپ و پری آمپ نشه..صدای صافی داشته باشه و حدالامکان بلند..

اگر کسی مدارات خود آمپهای گیتار رو از نزدیک دیده و کار کرده هم ممنون میشم نظرش رو بگه..

سلام
دوست عزیز یه آمپلی فایر 100 وات کاملا عملی برات میذارم امیوارم که بتونه مشکلت رو حل بکنه

maralz
10-09-2009, 00:35
سلام
مدار داخلی تلویزیون رو میخوام
میدونم زیاده ولی هرکمکی بشه ممنون میشم

sinaaeeni
10-09-2009, 16:36
سلام
مدار داخلی تلویزیون رو میخوام
میدونم زیاده ولی هرکمکی بشه ممنون میشم
سلام دوست گرامی
شما مدار داخلی کدو تلویزیون رو میخوای لطفا مدل و نوع TV و اگه امکانش باشه شماره شاسی رو با جزئیاتش بدین من براتون میذارم
موفق باشید

tashakkor
10-09-2009, 17:29
این مدار ها رو چه طوری درست می کنید؟

payam
14-09-2009, 14:35
سلام
من يه مدار چشمک زن ميخوام براى مدل هواپيما که مثل هواپيماى واقعي چراغارو خاموشش و روشن کنه!

سلام . اون مدارات LED Blinker نمونه هاي خيلي زيادي دارن . يك نمونش اينها هستند

يه مدار داشتم با چند تا سلف و خازن درست شده بود . بين جزوه هام ميگردم پيدا كردم ميزارم واستون :)

salam,man be barnameye namayeshe adade 0 ta 99 barroye seven segment niyaz mandam ,va barnamaro ke gereftam niyaz be kod darad ke rahnamaei befarmaeid ke man che kar konam mamnun mishavam

ba tashakor

سلام . خواهش ميشه پينگيليش تايپ نفرماييد . توي تاپيك مربوطه توضيح دادم كه پسورد فايل ها p30word هست . ممنون

این مدار ها رو چه طوری درست می کنید؟

به سختي :دي

شماتيك(همون شكل مدار ) رو تبليد به PCB يا فيبر مدار چاپي ميكنيم ؛ و بعد قطعات رو روي بورد سوار ميكنيم . البته به همين راحتي ها هم نيست :)

sm_315
16-09-2009, 14:19
سلام
من یه مدار شمارنده تعداد دور رو میخوام
یعنی مثلا وصلش کنی به دریل و تعداد دور رو بشمره

000000k
06-10-2009, 09:00
کسی هست کمک من کنه یک مدار دین دین رومی خوام (مدار دینگ دانگ نمی خوام)؟

850493057
12-10-2009, 20:36
سلام
من نقشه ی یک مدار شبیه هشدار دهنده آب میخوام اما نه فقط برای آب برای همه ی مایعات اگه لطف کنید راهنماییم کنید خیلی خیلی مممنون میشم

86115185
15-10-2009, 05:02
سلام من مدار ولت متر و اهم متر دیجیتالی رو میخوام اگه کسی بلده لطف کنه راهنماییم کنه مرسی

kuomarss
17-10-2009, 19:16
با سلام خدمت دوستان
نقشه یک مدار کلید الکترونیکی ساده را میخواستم که اگر با ولتاژ 3 کار کند بسیار عالی میشود.
مدار به این صورت کار کند که بتوان با قرار دادن پتانسیومتری از 5 تا 30 ثانیه زمان قطع و وصل این کلید را کنترل کرد. ممنون میشوم که دوستان راهنمایی کنند.

elc_tabriz
18-10-2009, 16:18
یک کلید الکترونیکی لازم دارم که یک پالس شروع به قطع و وصل کردن قسمتی از یک مدار کند.

Iysal2000
19-10-2009, 16:24
سلام
من مدار دستگاه ضبط مکالمات تلفنی را میخوام ممنون میشم اگه کسی بتونه کمکم کنه:8:

payam
21-10-2009, 22:29
سلام .

لطفا توجه داشته باشيد . . .

درخـــــواســـــت مــــدار خـــــود را ايــــــنــــــجـــــا مــــطـــرح كــنــيـــد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

و اما مدار

نخست وزیر
23-10-2009, 21:57
من یه مدار می خوام با میکروکنترلر که به کول دیسک وصل بشه و یه فایل خاص رو در صورت وجود پاک کنه.

nima21
23-10-2009, 23:41
من مدار آداپتور BNC to VGA رو می خواستم (تبدیل خروجی ویدئو از دوربین به ورودی vga مانیتور کامپیوتر)
امیدوارم تونسته باشم بگم منظورم چیه

نتونستم تو بازار گیر بیارم
ممنون

Iysal2000
25-10-2009, 18:08
اسلام
من مداری رالازم دارم که با برداشتن گوشی شروع به ضبط کردن مکالمه نماید خیلی برام حیاتی است
لطفا کمکم کنید ( برروی کسات یا مموری)
باتشکر

sahel12
29-10-2009, 09:47
سلام من يك پروزه به اسم كنترل جعبه دنده اتوماتيك ىارم البته modeling هستش و نيازي به gearboxندارم ولي تو اتصال سرعت سنج به ميكرو و سخت افزار قسمتي كه شيب رو با چي و چطوري بسنجم مشكل دارم مثلا دوستان كليد جيوه اي رو بيشنهاد دادن ولي من حتي كليد جيوه اي نديدم و نميد ونم جطور به ميكرو اتصال بدمش
ميشه كمك كنين؟
(ازatmega32ميخوام استفاده كنم و دنده ها رو با ledنشون دادم و موتورمو با pwmدورشو كنترل مي كنم)
ممنون

milad_badboy
30-10-2009, 00:24
سلام دوستان من يه مدار قفل الكتريكي ميخواستم كه مثلا تا يه كد 4 رقمي رو بهش ندي رله رو فعال نكنه

payam
02-11-2009, 11:51
سلام من مدار ولت متر و اهم متر دیجیتالی رو میخوام اگه کسی بلده لطف کنه راهنماییم کنه مرسی

سلام .

مدار ولت متر دیجیتال DC ساده
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])ولترمتر + آمپر متر دیجیتال ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

یا علی .

payam
02-11-2009, 11:54
من مدار آداپتور BNC to VGA رو می خواستم (تبدیل خروجی ویدئو از دوربین به ورودی vga مانیتور کامپیوتر)
امیدوارم تونسته باشم بگم منظورم چیه

نتونستم تو بازار گیر بیارم
ممنون

سلام دوست من .

مدار مورد نظر شما

موفق باشید .

payam
02-11-2009, 11:57
اسلام
من مداری رالازم دارم که با برداشتن گوشی شروع به ضبط کردن مکالمه نماید خیلی برام حیاتی است
لطفا کمکم کنید ( برروی کسات یا مموری)
باتشکر

سلام دوستان من يه مدار قفل الكتريكي ميخواستم كه مثلا تا يه كد 4 رقمي رو بهش ندي رله رو فعال نكنه

سلام . توی تاپیک AVR پروژه ی قفل چند تایی بود .

یه نمونه هم این هستش :

saladii
04-11-2009, 13:18
سلام.من مدار دماسنج غیر تماسی می خوام.کسی داره؟

payam
04-11-2009, 15:29
سلام.من مدار دماسنج غیر تماسی می خوام.کسی داره؟

سلام . این دماسنج ها مدل تجاری هستند با Infra Red کار میکنند . و بعید میدونم مدارش دست همه کس باشه و کسی سراغ داشته باشه !

saladii
04-11-2009, 15:41
سلام . این دماسنج ها مدل تجاری هستند با Infra Red کار میکنند . و بعید میدونم مدارش دست همه کس باشه و کسی سراغ داشته باشه !

ببین،من یک دماسنج دیجیتال می خوام،که دمای بدن رو انداژه بگیره و رو lcd نمایش بده.دقتشم خوب باشه.حالا اگه می گی غیر تماسی نمی شه،تماسی چی؟؟؟چی پیشنهاد می دی؟

nima21
04-11-2009, 21:37
سلام دوست من .

مدار مورد نظر شما
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] com%2F778%2Fvga-to-bnc-adapter%2F)

موفق باشید .

ممنون ولی ظاهرا این برعکس چیزیه که من می خواستم این vga to bnc این جوری که من تو نقشه ش دیدم vga رو می گیره خروجی R G B می ده درسته؟
من bnc to vga می خواستم تو همون عکسی که گذاشتم معلومه می خواستم بدون کامپیوتر خروجی ویدئو یا دوربین رو به مانیتور وصل کنم مثل همون کاری که tv box می کنه فقط این فرقش اینه که تیونر نداره
ممنون

TicTak
06-11-2009, 03:53
سلام خدمت دوستان!

مدار GSM MODEM رو لازم دارم. اگر دوستان دارن ممنون میشم:20:

adameh_bahal
08-11-2009, 11:41
چجوری با IC75157 و 7475 ميشه واحد ALU رو با Proteus طراحی کرد؟

payam
12-11-2009, 21:57
ممنون ولی ظاهرا این برعکس چیزیه که من می خواستم این vga to bnc این جوری که من تو نقشه ش دیدم vga رو می گیره خروجی R G B می ده درسته؟
من bnc to vga می خواستم تو همون عکسی که گذاشتم معلومه می خواستم بدون کامپیوتر خروجی ویدئو یا دوربین رو به مانیتور وصل کنم مثل همون کاری که tv box می کنه فقط این فرقش اینه که تیونر نداره
ممنون

آها. من اشتباهی متوجه شدم . اینی که شما میخواین رو پیدا نکردم ؛ فک نکنم راحت پیدا بشه !

nima21
13-11-2009, 23:28
ممنون :20:

milad_badboy
14-11-2009, 21:33
من يه مدار شوكر دستي درست كردم اما نتونستم چوكش رو گير بيارم چه قطعه اي ميتونم جايگزين چوك كنم كه همون 2000 ولت رو القا كنه آيا ميشه از ترانس هاي ولتاژ تلويزيون استفاده كرد بجاي چوك؟

ard123
19-11-2009, 07:38
با سلام من نقشه هاي نصب لوگو در plc و مشخصات اينورتورها و نقشه هاي نصب اون رو خواستم ممنون

milad_badboy
27-11-2009, 10:01
من يه مدار كوچولو و جور جمع ميخواستم كه با وللتاژ 12 كار كنه و بتونه تا 3 سانتيمتر جرقه بزنه

YAHYA-PRO
11-12-2009, 22:32
خسته نباشید واقعا !
عجب انرژی ای داری شما !!!

خواهشا یه مدار ساده و جمع جور به من معرفی کنید حالا هر چی باشه فقط جالب باشه
برای کارگاه مبانی الکترونیک میخوام

ممنون

milad_badboy
14-12-2009, 14:21
كسي اينجا نيست كمك كنه؟؟؟؟؟

payam
26-12-2009, 15:06
من يه مدار كوچولو و جور جمع ميخواستم كه با وللتاژ 12 كار كنه و بتونه تا 3 سانتيمتر جرقه بزنه

سلام . من يه جستجو كردم ؛‌ يك سري مدارا پيدا كردم . با برق 12 ماشين و همينطور 220 AC . به صحت عملكردشون شك دارم...

حالا شما با چه نوع ولتاژ 12 ولتي ميخواين ؟‌

خسته نباشید واقعا !
عجب انرژی ای داری شما !!!

خواهشا یه مدار ساده و جمع جور به من معرفی کنید حالا هر چی باشه فقط جالب باشه
برای کارگاه مبانی الکترونیک میخوام

ممنون

سلام . صفحات آخر اين تاپيك مدار جمع و جور زياده .

مدارهای الکترونیکی اماده برای مونتاژ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

موفق باشيد .

Js0ner
26-01-2010, 11:54
مداری میخوام که بجای اینکه بلندگوی یک اسپیکرو به دهنی تلفن نزدیک کنم این مدار بیاد و دو سیم ورودیو از بلندگو بگیره و دو سیم خروجیش به دو سیم دهنی وصل بشه. (چون اینطوری صدای محیط روی دهنی نمیره و فقط صدار اسپیکر میره)

amin_pwa
30-01-2010, 19:05
با سلام خدمت دوستان من نياز شديدي به يك مدار اكولايزر دارم .
البته منظورم تنظيم صداي خروجي نيست بلكه مي خواهم مثل اين تي شرت كه با صداي اطراف رقص نور دارد باشه !
يعني طبق صداي ورودي از خارج چراغ هاي ان شروع به رقص كنند.
البته اگر يه محصولي مثل اين بيرون است بگين تا من آن را بخرم !
عاشق رقص نورم 1 در ضمن يه مداري يا محصولي بگين كه قيمتش زير 20000 هزار تومان باشد .

در ضمن ولتاژ ورودي اش كمتر از 7 ولت باشه بهتر اگر هم كمتر نبود فداي سرتان !
:31: :8: :5: :21:

Elahe_11111
31-01-2010, 12:02
اين برنامه مربوط به آزمايشگاه ريز پردازنده مي باشد و بايد با codevision نوشته شود.
با توجه به شكل (1) AVR كليد و (2) AVR قفل گفته مي شود.
در (1) AVR يك رمز با استفاده از كيبورد مجازي وارد مي كنيم و اين رمز بايد در (1) AVR نگه داشته شود.در برنامه، كد اتصال كيبورد مجازي به AVR نوشته شود.
در (2) AVR 100 تا رمز وجود دارد. اين 100 تا رمز يا از طريق load كردن فايلي كه شامل 100 رمز مي باشد در
(2) AVR ريخته مي شود يا از طريق دسترسي به حافظه EPROM كه 100 تا رمز در آن ذخيره شده صورت ميگيرد.
برنامه نويس مطابق سليقه خود ميتواند يا فقط از فايل استفاده كند يا فقط از EPROM .
پس (2) AVR يا بايد يك فايل را به صورت txt بخواند(لود كند) كه در آن 100 رمز وجود دارد يا به حافظه EPROM كه در آن 100 تا رمز ذخيره شده دسترسي داشته باشد.
اتصال بين (1) AVR و (2) AVR از طريق يك كليد ميباشد.به محض وصل شدن كليد بايد رمز موجود در (1) AVRبا 100 تا رمز موجود در (2) AVR مقايسه شود،اگر رمزي كه در (1) AVR است با 100 رمز (2) AVR برابر نباشد،LCD بايد پيغام خطا چاپ كند.
(2) AVR به يك LED(ديود) وصل مي باشد.بعد از وصل شدن كليد و مقايسه رمز (1) AVR با 100 رمز (2) AVR در صورتي كه رمز (1) AVR با يكي از 100 رمز (2) AVR برابر باشد بايد LED روشن شده و به مدت 100 ميلي ثانيه روشن بماند و بعد خاموش شود.
شكل برنامه در پروتئوس بايد طراحي شود و كد برنامه با codevision نوشته شود. برنامه همراه با داكيومنت و توضيحات كامل باشد.

gsmmob
10-02-2010, 00:54
لطف کنید یه مدار فلزیاب حرفه ای که حداقل 3 متر واقعی را بزتد لطف کنید؟
بنظر شما ماینر4 ارزش ساختن رو دارد ؟ اگر شما بهترش را دارید لطفا بگویید؟

alpacino_2010
10-02-2010, 02:11

اگر مدار ساده با استفاده از یک کلید فشاری و کویل و شمع درست کنید ، با هر بار فشار دادن کلید یک جرقه تولید میشه.
اگر میخواهید با فشردن کلید ، سیستم مدام جرقه بزنه ، بسته به تعداد جرقه در ثانیه که مد نظرتون هست میتونید از اتوماتیک راهنما و یا تایمر به همراه رله استفاده کنید

divoone87
10-02-2010, 17:57
سلام.مدار مادون قرمز با ای تی مگا 16 یا 32 می خواستم که بتونه با سه کلید ورودی 3 تا رله رو تو خروجی تحریک کنه هر کلید برای یک رله.. خواهش می کنم کمک کنید

miriamhk
14-02-2010, 19:57
سلام دوست عزیز من خیلی وقت پیشا نزدیک 3 سال پیش الکترونیک کار میکردم ولی الان زیاد یادم نیست
اگه میشه یه مدار رادیو برام بزارین که بتونه با دکمه کانالای رادیو رو سرچ کنه
تیونرش دیجیتال باشه! اگه میشه با 3 ولت کار کنه!

abc#def
27-02-2010, 20:39
سلام دوستان،
من براي دستگاهي که ساختم مي خوام يه برد ديجيتال درست کنم با مشخصات زير: (لطفا اگر در توانايي شما ساختن چنين بردي هست قيمت و زمان بدين تا با شما تماس بگيرم)

مدار بايد دماي يک المنت را اندازه گيري کنه و در هر لحظه روي يک مانيتور يا سون سگمنت نشون بده
وقتي المنت داغ شد و دماش رسيد به يه دمايي که کاربر بايد وارد کنه (توسط کيبرد کاربر يه دما رو ست مي کنه واسه دستگاه) مثلا 280 درجه دستگاه بايد دماي المنت رو روي اين دما به مدت مشخص (مثلا 20 دقيقه) که اونم کاربر مشخص مي کنه نگه داره بعد از اتمام اين مدت (بهتره که مدت زمان به صورت معکوس در مانيتورش نشون داده بشه) مدار يک رله را به مدت مشخص شده توسط کاربر (مثلا 30 ثانيه) روشن مي کنه و بعدش خاموشش مي کنه.

به صورت خلاصه:

ورودي ها:

** دماي المنت (بايد از سنسور بگيريد)
** دماي نهايي (از کاربر بايد گرفته بشه)
** زمان اوليه (از کاربر بايد گرفته بشه)
** زمان نهايي (از کاربر بايد گرفته بشه)

کارکرد:
کنترل دما و نمايش آن و آنچه که در بالا گفته شد

نکته ها:
** حداکثر دمای مجاز دستگاه: 350 تا 400 درجه
** المنت حدود 1100 وات هستش

mmojtabaa
01-03-2010, 15:45
برنامه ای می خواهم تا بتواند با آن آی سی های and و or را تست نماید با تشکر
مجتبی باغبانزاده رشته الکترونیک دانشگاه شهید رجایی کاشان:7:

nbpaa
04-03-2010, 12:37
سلام .من مدار کنترل موتور dc میخوام کسی میتونه کمک کنه!

roknedin
05-03-2010, 01:26
سلامچه جوری میشه چهار لامپ به ترتیب روشن خاموش کرد به طوری که با فرمان تنها یک پایه یعنی هروقت اون پایه فاز دار شد خروجی اول وصل شه و وقتی پایه را بی فاز کردم خروجی اول قطع شه و وقتی دوباره همون پایه فار دار شه خروجی دوم وصل شه و وقتی مجددا بی فاز شد خروجی دوم قطع شه و دفعه سوم وصل شد خروجی سوم وصل شه و دفعه چهارم هم همینطور و مجددا با وصل همون ورودی خروجی اول روشن شود و با هر قطع و وصل خروجی ها به ترتیب روشن و خاموش شوند .ببخشید اگه سوالم خیلی کلاس پایینه چون به plc وارد نیستم

مهران2
06-03-2010, 10:34
سلام به همه دوستان. من تازه با اين سايت آشنا شدم و عضو شدم .... من چون تو بازار كار هستم مدارات كاربردي برق صنعتي نياز دارم .... بيشتر براي مونتاژ تابلو....... ممنون ميشم كمكم كنين

roknedin
08-03-2010, 21:42
سلام به همه دوستان. من تازه با اين سايت آشنا شدم و عضو شدم .... من چون تو بازار كار هستم مدارات كاربردي برق صنعتي نياز دارم .... بيشتر براي مونتاژ تابلو....... ممنون ميشم كمكم كنين

سلامحالا چی چی میخوایبیشتر توضیح بده

pinokio
09-03-2010, 22:41
با سلام
لطفا کمک کنید:
من مداری ساده می خواهم که با قطع یک اتصال یا سیم منجر به اتصال در یک مسیر یا مدار یا سیمی دیگر بشود..فرض کنید مثل حالت دزد گیر باشد. که اگر کسی سیمی را قطع نمود جریان در یک مسیر دیگر برقرار شود.

بزارین بیشتر توضیح بدم. شما تصور کنید یک کلید چطور عمل میکنه. با فشار دادن اون درست مثل اینه جایی که مسیر جریان یا سیم قطع بوده اتصال برقرار میشه و لامپ روشن میشه. حالا من دقیقا عکس این عمل رو می خواهم. یعنی وضعیتی که با قطع مسیر جریان یا قطع سیم جریان در مسیر دیگه ای برقرار و لامپ روشن بشه. مثل اینه که شما یک سیمی رو ببری یا قیچی کنی بعدش لامپ روشن بشه. به همین سادگی اقا
ممنون

mohsen_gh1991
10-03-2010, 21:40
سلام
یه مدار میخوام برای ایفون تصویری که وقتی گوشی ایفون رو بر میداری یه لامپ جای شستی زنگ روشن بشه و وقتی گوشی رو میذاری لامپ هم خاموش بشه.

roknedin
10-03-2010, 22:24
با سلام
لطفا کمک کنید:
من مداری ساده می خواهم که با قطع یک اتصال یا سیم منجر به اتصال در یک مسیر یا مدار یا سیمی دیگر بشود..فرض کنید مثل حالت دزد گیر باشد. که اگر کسی سیمی را قطع نمود جریان در یک مسیر دیگر برقرار شود.

بزارین بیشتر توضیح بدم. شما تصور کنید یک کلید چطور عمل میکنه. با فشار دادن اون درست مثل اینه جایی که مسیر جریان یا سیم قطع بوده اتصال برقرار میشه و لامپ روشن میشه. حالا من دقیقا عکس این عمل رو می خواهم. یعنی وضعیتی که با قطع مسیر جریان یا قطع سیم جریان در مسیر دیگه ای برقرار و لامپ روشن بشه. مثل اینه که شما یک سیمی رو ببری یا قیچی کنی بعدش لامپ روشن بشه. به همین سادگی اقا
ممنون
سلام
می تونی از رله یا کنتاکتور استفاده کنی یعنی وقتی که برق بوبین رله یا کنتاکتور را قطع کردی برق دیگه ای از بسته رله یا کنتاکتور مدار را ببندد و برق جریان داشته باشه

pinokio
12-03-2010, 22:34
سلام
می تونی از رله یا کنتاکتور استفاده کنی یعنی وقتی که برق بوبین رله یا کنتاکتور را قطع کردی برق دیگه ای از بسته رله یا کنتاکتور مدار را ببندد و برق جریان داشته باشه

د نشد اقا جان . د نشد
من که رشتم برق نیست . خواهشا یک جوری با شکل هم بکش بفهمم.
رله یا کنتاکتور چیه؟
البته بین خودمون بمونه . من می فهمم چی میگی.مثل حالت زنگ اخباره . یا در بازکن خونه ها
البته اولش گفتم نفهمیدم چی گفتین که این رو گفته باشم که که اگر کسی خواست جواب سوالی رو محبت کنه کمی کاملتر بنویسه که فرد بی سوادی مثل من هم متوجه بشه.

البته من می خواهم که همین کار رله و بوبین و.. رو یک قطعه الکترونیکی بکنه (به جای ترکیب یک سیستم مکانیکی و الکتریکی.)
ممنون

AliSub
16-03-2010, 19:00
سلام دوستان
یه مدار ساب ووفر با کیفیت و بیس نرم میخواستم / از 25W به بالا باشه.
اگه دارید ممنون میشم بزارید.

microbeh
18-03-2010, 12:11
با عرض سلام و خسته نباشید
دوستان من یک مدار فلاشر از یک سایت دانلود کردم و با پرتیوس شبیه سازی کردم و ساختمش و به جای این لامپ چند چراغ led که بهم وصل شده بودند از یک چراغ قوه کوچک برداشتم و به مدار وصل کردم حالا این لامپه سوخت و من مجبور شدم برم led آبی رنگ خریدم و این لامپ ها تو برد خودشون هستن و چندتا مقاونت بشون وصله و مشکل انجاست وقتی لامپ های led رو به رو به مدار وصل میکنم روشن میشه ولی از نور واقعی ضعیف و ثابت می مونه از این که مدارم سالم اصمینان دارم ولی نمیدونم چیکار کنم اگه میشه کمک کنید خیلی ممنون میشم

اینم لیکه عکس مدا توی یه سایتم مطرح کردم کسی جواب نداد

خواهش میکنم جواب بدید

AliSub
18-03-2010, 12:41
با عرض سلام و خسته نباشید
دوستان من یک مدار فلاشر از یک سایت دانلود کردم و با پرتیوس شبیه سازی کردم و ساختمش و به جای این لامپ چند چراغ led که بهم وصل شده بودند از یک چراغ قوه کوچک برداشتم و به مدار وصل کردم حالا این لامپه سوخت و من مجبور شدم برم led آبی رنگ خریدم و این لامپ ها تو برد خودشون هستن و چندتا مقاونت بشون وصله و مشکل انجاست وقتی لامپ های led رو به رو به مدار وصل میکنم روشن میشه ولی از نور واقعی ضعیف و ثابت می مونه از این که مدارم سالم اصمینان دارم ولی نمیدونم چیکار کنم اگه میشه کمک کنید خیلی ممنون میشم

اینم لیکه عکس مدا توی یه سایتم مطرح کردم کسی جواب نداد

خواهش میکنم جواب بدید

خود نقشه شو با همون پروتوس سیو کن برام بفرست ببینم میتونم کاری کنم

microbeh
18-03-2010, 18:16
خود نقشه شو با همون پروتوس سیو کن برام بفرست ببینم میتونم کاری کنم

سلام دوست خوب اینم فایل پروتیوس
مدار فلاشر
اگه میشه زودتر کمک کنید

Old_Chater
18-03-2010, 20:31
يه مدار براي كمتر كردن ولتاژ و جريان خروجي يك موتور دي سي با ولتاژ خروجي 12 تا 50 ولت

AliSub
18-03-2010, 20:51
سلام دوست خوب اینم فایل پروتیوس
مدار فلاشر
اگه میشه زودتر کمک کنید

فایل و که نتونستم دانلود کنم.
دلیل اینکه ثابت میمونه و با نور کم فکر کنم این باشه:
فلاشر لامپ قوی میخاد مثل اینکه مقاومت زیاد گذاشتی لامپ کم نور شده و چون تخلیه خازن به دلیل مصرف کم LED خیلی دیر انجام میشه دیگه چشمک هم نمیزنه.
این LEDها با یه لامپ 6-12 انجام بده شاید درست بشه.

microbeh
19-03-2010, 15:31
فایل و که نتونستم دانلود کنم.
دلیل اینکه ثابت میمونه و با نور کم فکر کنم این باشه:
فلاشر لامپ قوی میخاد مثل اینکه مقاومت زیاد گذاشتی لامپ کم نور شده و چون تخلیه خازن به دلیل مصرف کم LED خیلی دیر انجام میشه دیگه چشمک هم نمیزنه.
این LEDها با یه لامپ 6-12 انجام بده شاید درست بشه.

سلام ىوست خوب خيلي ممنون از کمکت
ولی این لامپ ها قوی هستن آخه قبلا یه لامپ ال ای دی واسه چراغ قوه ماشین وصل کردم کار کرد ولی این لامپ ها تو یه برد و پشت هر کدوم مقاومت داره و جالب اینه که به چهار تاشون وصل کردم واسه 1 دقیقه کارکرد ولی لامپ ها سوخت چون بدون مقاومت زدم و الان 10 تاش سالمه .

اگه بتونم عکس لامپ رو آپلود میکنم
و لی این فایل آپلود شده درسته وا قعا کار نمیکنه
یه بار دیگه امتحان میکنم اگه میشه بازم راهنمایی کنید.

kian99
29-03-2010, 13:15
سلام آیا میشه مداری طراحی کرد که اگر درب خودرو را باز کردند اعلام بکند((لطفا درب راآهسته ببندید))
چون درب تندر براحتی وآرامی بسته می شود وبیشتر کسانی که سوار می شوند خیلی محکم درب را میبندند وبه همین خاطر درب سمت شاگرد به صدا افتاده ودر ضمن به همه کس نیز نمی توان شفاهی تذکر داد.

shs8
07-04-2010, 15:36
سلام دوستان
من یه مدار صوت سنج با ledبرای آمپلی فایر میخوام
اگر کسی داشت هر چه زودتر یه ندایی بده
ممنون

peter-se
08-04-2010, 16:34
سلام مخلص همه بچه های گل p30world مخصوصا برقیها و اقا پیام.پیام جان بد جوری التماس دعا دارم.
من یه زخمتی براتون دارم اگه یکی لطف کنه چنتا پلان سیمکشی ساختمان حداقال 10تا بیشتر بود چه بهتر با پسوند اوتوکد برام پیدا کنه واقعا لطف و کمک بزرگی بهم کرده
اگر فایل اموزشی در مورد طراحی و سیمکشی ساختمان هم داشتین محبت کنید
باز هم ممنون

ادیت:اقا پیام وسایرین دستم به دامنتون تروخدا یه حرکتی واسه من بکنید

lahij_web
09-04-2010, 21:25
سلام به همه متخصصين برق عزيزم ‌!
2 تا زحمت داشتم برا دوستان !
كسي ميتونه براي طراحي CPU‌ تو پروتئوس كمكم كنه ؟
ميخوام فايل طراحي CPU‌ (‌قسمت هاي مختلفش )‌تو پروتئوس رو پيدا كنم !
يه مدارم ديگه هم ميخواستم پياده سازي كنم :‌
با فليپ فلاپ D و فليپ فلاپ JK يه رجيستر 4 بيتي با باردهي موازي طراحي كنم.
- مدار قسمت اول رو با استفاده از IC‌هاي 7474 - 7473 پياده كنم .
( آخه بگو مارو چه به مدار بستن ! ياري كنين واحد رو پاس كنيم ! (‌درست حدس زديد آز معماري ! ))‌ :5:

*Shima*
10-04-2010, 17:35
سلام

من مدار رطوبت سنج با 8051 مي خوام. هرچي مي گردم نمي تونم پيدا كنم. ممنون ميشم اگه كمكم كنين.

qaranfil
12-04-2010, 00:47
سلام دوستان
من یه نقشه از منبع تغذیه سوئیچینگ پاور کیس کامپیوتر 800 وات به بالا از یکی از شرکتهای مطرح رو میخوام
اگه دوستان لطف کنند و نقشه را بذارن ممنون میشم

ali_lovely
14-04-2010, 04:28
با سلام به اساتید محترم :
یه مدار مربوط به چراغ قوه که شش Led داشته باشه و همچنین با برق شهر شارژ بشه
می خواستم . آیا وجود داره ؟

vahid--p
14-04-2010, 09:07
man mdar ya har ettelaei dar morede data loger mikham dar morede tabdile signale analog be digitalo frerestadan bve pc hastesh mamnun misham komakam konin

mohsen_gh1991
15-04-2010, 19:05
سلام
من مداری میخوم برای آیفون تصویری که هر وقت گوشی آیفون رو برداشتم یه لامپ توی کوچه و کنار زنگ روشن بشه و با گذاشتن گوشی لامپ دوباره خاموش بشه.اگه میشه کمکم کنین خیلی برام حیاتیه.

eshgh_namordeh
15-04-2010, 19:31
از گوشی آیفون تصویری به پنل درب 4 سیم میره که سیم 2و 3 پس از برداشتن گوشی و زدن کلید تصویر ولتاژ 12 وارد میشه اگه اپتوکوپلر به این دو سیم بزنی و خروجی اپتوکوپلر را رله راه اندازی کنی میتونی لامپ را با برداشتن گوشی روشن کنی ،فقط الان دقیقا یادم نیست بین کدام سیمها ولتاژ 12 میاد به راحتی میتونی تست کنی ببینی گوشی را بر میداری بین کدوام سیمها ولتاژ 12 میاد .اما فکر کنم 2- 3 بود موفق باشی

eshgh_namordeh
15-04-2010, 19:38
آي سي هايي وجود دارند که با نام مبدل آنالوگ به ديجيتال(Analog to Digital Converter) عمل مي کنند که خانواده ADC080X از مشهورترين آنها هستند .
آي¬سي هاي ADC0801-ADC0804 مبدل آنالوگ به ديجيتال يک کاناله هستند و ADC0808 يک مبدل 8 کاناله است به اين معني که مي تواند 8 ورودي را با استفاده از 3 پايه سلکتور به ديجيتال تبديل کند.با استفاده از پايه هاي سلکتور طراح تعيين مي کند که در هر زمان کدام ورودي به ديجيتال تبديل شود.
براي کار با اين IC ابتدا بايد کميتي را که مي خواهيد به ديجيتال تبديل کنيد را به وسيله سنسور دريافت کرده و به ولتاژ تبديل کنيد.سپس اين ولتاژرا در پايه هاي ورودي IC به بازه 0-5 ولت انتقال دهيد.IC متغير مورد نظر را پس از تبديل کردن به ديجيتال به بازه 0-255 خواهد برد با استفاده از يک تناسب ساده از روي عدد تبديل شده خواهيد فهميد که مقدار واقعي عدد چقدر بوده است.
اختلاف ولتاژي که به عنوان ورودي بايد به IC داده شود توسط پايه هاي Vin(+) و Vin(-) دريافت خواهد شد.آي¬سي اختلاف ولتاژ اين دو پايه را اندازه خواهد گرفت و به ديجيتال تبديل خواهد کرد عموما اختلاف نسبت به زمين سنجيده مي شود در اين حالت پايه ي Vin(-) را به زمين مدار متصل مي کنند و Vin(+) مقدار ولتاژ کميت مورد نظر را در ورودي دارد.
براي استفاده از IC پايه ي CS با نام Chip select بايد به زمين مدار يا ولتاژ low متصل باشد تا آي سي فعال باشد .در زماني که آي سي فعال است در صورتي که پايه ي WR با نام Write را صفر کنيم( اين پايه با لبه منفي يعني لبه اي که در آن ولتاژ مثبت به منفي مي رود عمل مي کند) آي سي اندازه اختلاف ولتاژ دو سر Vin(-)و Vin(+) رابه ديجيتال تبديل مي کند و بر روي پايه هاي DB0-DB7 قرار خواهد داد عمل تبديل چيزي حدود 100 ميکرو ثانيه به طول خواهد انجاميد پس از کامل شدن عمليات آي سي پايه INTR را صفر مي کند مقدار اين پايه در صورتي که صفر باشد يعني مقدار موجود بر روي پايه هاي داده مقدار معتبري است از اين پايه براي اتصال به ميکرو پروسسور يا ميکروکنترلر به عنوان ورودي وقفه مي توان استفاده کرد که با صفر شدن، برنامه داده را بخواند .به ياد داشته باشيد که پايه هاي Wr,CS ,INTR همگي فعال صفر هستند.
دو پايه با نامهاي AGND وDGND در شکل مشخص هستند اين دو پايه زمين آنالوگ و ديجيتال مدار هستند در اکثر موارد هر دو را به تنها زمين مدار متصل مي کنند.
پايه ديگر اين آي سي پايه ي Vref/2 است با اين پايه تعيين مي کنيد که رنج ورودي آي سي در چه گستره اي است اين پايه به Vmax/2 ورودي متصل خواهد شد براي مثال در صورتي که آي سي قرار است ورودي 0-5 ولت داشته باشد اين پايه بايد به ولتاژ 2.5 ولت متصل شود .در تعيين سطح ولتاژ ورودي در قسمت طراحي، محدوده مجاز براي اين آي¬سي را در نظر داشته باشيد.

Vref/2=(Vmax-Vmin)/2;

در بيشتر کاربرد ها پايهCs را به زمين متصل مي کنند و هر زمان که بخواهند داده موجود بر رودي را به ديجيتال تبديل کنندپايه ي WR را ابتدا set و سپسCLR مي کنند تا لبه منفي ايجاد شود.
بسته به کاربرد هاي مختلف نويز ورودي با توجه به مدار مورد استفاده متغير است بهتر است هميشه از خازن هايي به عنوان نويز گير استفاده کنيد .هميشه به پايه VCC يک خازن الکتروليتي 10 ميکرو فاراد را زمين کنيد.
اگر احتمال داديد که پايه ي ورودي آنالوگ در معرض ولتاژ بيش از 5 ولت است با استفاده از يک ديود زنر آنرا محدود کنید
میتونید از میکروکنترل به راحتی استفاده کنید مبدل آنالوگ به دیجیتال را فعال کنید اطلاعات را توسط max232 به صورت سریال به پورت com کامپیوتر بدید.

eshgh_namordeh
15-04-2010, 20:35
خیلی ساده هست :اما برای 6 led : ledha ها را به صورت موازی میبندیم خروجی باطری را به رگولاتور 2,2 ولت میدیم بعد هم به led ها ، برای شارژ باطری هم توسط برق 220 میتونی ترانس 300 میلی آمپر کوچک بزاری با یک مقاومت جریان را محدود کنی بدی سر باطری ، حالا بستگی به نوع باطری جریان شارژ را تعیین میکنی مثلا اگه باطریت 8 آمپره با 800 میلی آمپر باید شارژ بشه اگه 1 آمپره با 100 میلی آمپر یعنی جریان تقسیم بر 10 . ولتاژی هم که به باطری میدی همیشه 2 ولت بیشتر از ولتاژ باطری باشه اگه باطریت 6 ولت باید 8 ولت به باطری بدی یک مدار میزارم :

اگر هم باطریت 12 ولته که 6 تا led دو ولتی داری اگه سری ببندی نیاز به رگولاتور ولتاژ هم نداری .مقاومت محدود کننده جریان باطری هم با آمپر متر خودت تعیین کن ببین چه مقاومتی مناسب باطری انتخابیت هست با توجه به آمپر باطری.

mohsen_gh1991
15-04-2010, 21:57
از گوشی آیفون تصویری به پنل درب 4 سیم میره که سیم 2و 3 پس از برداشتن گوشی و زدن کلید تصویر ولتاژ 12 وارد میشه اگه اپتوکوپلر به این دو سیم بزنی و خروجی اپتوکوپلر را رله راه اندازی کنی میتونی لامپ را با برداشتن گوشی روشن کنی ،فقط الان دقیقا یادم نیست بین کدام سیمها ولتاژ 12 میاد به راحتی میتونی تست کنی ببینی گوشی را بر میداری بین کدوام سیمها ولتاژ 12 میاد .اما فکر کنم 2- 3 بود موفق باشی
مرسی از راهنماییت ولی چون ما آیفون تصویری نداریم یه ذره سخته فهمش.در ضمن اپتوکوپلر چیه و چطوری سیمها رو از هم تشخیص بدم؟(یعنی شماره سیمها رو روی خود سیم نوشته؟

sheshdang
17-04-2010, 07:44
سلام دوستان
یک مدار خازن سنج که بتونه بین20nf و200nf رو اندازه گیری کنه میخواستم
ممنون

eshgh_namordeh
17-04-2010, 19:29
اول مشخص کنید تصویری هست یا معمولی و چند واحد هست - اما برای تصویری پنل درب را که باز کنید یک صفحه کلید داره که از هر کلیدی یک سیک اومده به گوشی واحدها وصل شده - دو تا سیم مشکی رنگ ضخیم هست که برای قفل برقی استفاده میشه و در بعضی مدلها هم 2 تا سیم تغذیه 12 ولت استفاده میشه -به جز اینها 4 تا سیم هست که همه واحدها با این 4 تا سیم به هم وصل هستند که پنل را باز کنید اون 4 تا سیم پیداست بالای پنل هم هست معمولا از رنگهای قرمز آبی سبز سفید استفاده میشه - اگر تک واحدی باشید که بالای پنل 4 تا محل پیچ سیم هست که معلومه همین 4 تا هستند - سیمها را دو به دو با ولتمر بگیر و گوشی را بردار ببین وقتی گوشی را بر میداری بین کدوم یک ازاونها ولتاژ 12 ایجاد میشه - در آیفونهای تصویری وقتی گوشی را بر میداریم و کلید تصویر را میزنیم خود گوشی ولتاژ 12 ولت برای پنل میفرسته .
اپتوکوپلر هم ترکیب یک دیو د نورانی با یک ترانزیستور حساس به نور در یک بسته میباشد که ورودی از خروجی کاملا ایزوله هست با دادن والتاژ به دیود ورودی روشن شده و ترانزیستور به اشباع میره اما برای اینکه منبع تغذیه جدا نگذاری نیاز به اپتوکوپلر نیست مداری که میخواهی را میزارم :
خیلی ساده هست هیچی نداره با ترانزیستور رله را راه اندازی میکنی همین.

lop2lop
19-04-2010, 18:23
سلام به همه
من یه مدار اسپیکر قوی برای موبایل میخواستم که با ولتاژ کم کار کنه (9-3 ولت ) و صداش هم تقریباً زیاد باشه . درسته آمادش تو بازار هست ولی میخوام خودم موتاژش کنم
هر چی هم میگردم پیداش نمی کنم
اگه دوستان کمک کنن خیلی ممنون میشم

nhkARAMI
21-04-2010, 14:57
سلام
من يك مدار ميخوام كه برق شهر رو قطع و وصل كن
فرمان قطع و وصل كردن اون هم توسط يك سنسور داده بشه كه وقتي بين دو سنسور مايع بود ،جريان برقرار باشه و وقتي بين دو سنسور مايع نبود برق قطع بشه

eshgh_namordeh
21-04-2010, 17:08
برای تشخیص مایع : چند تا راه حل هست : 1- میتونی یک شناور بزاری اون طرفش را دو تا صفحه فلزی یا میکروسوئیچ وصل کنی وقتی مایع اومد بالا شناور بالا میاد و سوئیچ را وصل میکنه ، 2- سر راه ورودی مایع یک صفحه فلزی بزاری که وقتی مایع داخل اومد صفحه به جلو حرکت کنه و نزدکیش یک صفحه دیگه ثابت میزاری که به هم برخورد کنند .3- میتونی از زوج سنسور آلترسونیک فرستنده گیرنده استفاده کنی و اون را بالای ظرف نصب کنی و عمق ظرف را اندازه بگیره
اگه از دو روش اول استفاده کنی مدارت به این صورت میشه :
اما اگه بخواهی از زوج سنسور فرستده گیرنده آلترسونیک استفاده کنی بگو مدارش را بزارم برات .

eshgh_namordeh
21-04-2010, 17:22
برای طراحی آمپلی فایر برای بلندگو میتونی از چند آی سی مخصوص استفاده کنی مثل :
lm386 که خروجی این ای سی 325 میلی آمپر هست بیشتر در اسپیکرهای تلفن که صدا پخش میکنه استفاده میشه
lm388 خروجی این آی سی 2 وات هست
lm2877 خروجی 4 وان
lm2878 خروجی 5 وات
lm2879 خروجی 8 وات
tda2003 این آی سی میتونه تا 15 وات خروجی بده اکثر وسایل هم از این استفاده میکنند
خوب اگه دیتا شیت اونها را از سایت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بگیری یک مدار نمونه گذاشتند که میتونی از اونها استفاده کنی .
دقت کنید برای مدارهای صوتی قبل از آمپلی فایر یک پری آمپلی فایر هم میزارند که جریان زیاد از دستگاه نکشه و همچنین نویزها را حذف کنه و سطح توان یا همان db سیگنال صوت را به سطح مناسب برای آمپلی فایر برسونه
هر چی هم وات بیشتر استفاده کید جریان بیشتر استفاده میشه و به طبع خودش مجبورید از باطری بزرگتر و آمپر ساعت بالاتر استفاده کنید. یک کتاب معرفی میکنم که خیلی کمکتون میکنه و مدارهای بسیار جالبی داره :
کتاب : مدارهای کاربردی power control مترجم : رضا خوش کیش
موفق باشید.

eshgh_namordeh
21-04-2010, 19:43
خازن سنج:
برای خازن سنج از آی سی معروف 555 استفاده میکنیم . انطور که میدونیم این آی سی توانائ ایجاد پالس در فرکانسهای مختلف را دارد . برای تغییر فرکانس این آی سی از یک مقاومت و خازن استفاده میکنیم حال اگر مقاومت را ثابت بزارید و خازنهای مختلف استفاده کنید فرکانسهای مختلفی دریافت میکنید پس با اندازه گیری فرکانس توسط میکرو میتونید به راحتییک خازن سنج درست کنید . چون رنج خازن شما کم هست مقاومت را زیا بزارید مثلا 150 کیلو . موفق باشید دوست من.

nhkARAMI
22-04-2010, 08:08
برای تشخیص مایع : چند تا راه حل هست : 1- میتونی یک شناور بزاری اون طرفش را دو تا صفحه فلزی یا میکروسوئیچ وصل کنی وقتی مایع اومد بالا شناور بالا میاد و سوئیچ را وصل میکنه ، 2- سر راه ورودی مایع یک صفحه فلزی بزاری که وقتی مایع داخل اومد صفحه به جلو حرکت کنه و نزدکیش یک صفحه دیگه ثابت میزاری که به هم برخورد کنند .3- میتونی از زوج سنسور آلترسونیک فرستنده گیرنده استفاده کنی و اون را بالای ظرف نصب کنی و عمق ظرف را اندازه بگیره
اگه از دو روش اول استفاده کنی مدارت به این صورت میشه :
اما اگه بخواهی از زوج سنسور فرستده گیرنده آلترسونیک استفاده کنی بگو مدارش را بزارم برات .

سلام
تشكر از زحمت شما
ولي من امكان استفاده از دو روش فوق را ندارم و فقط مي خوام كه مداري باشه كه بتونه با حس آب يا مايع بين دوتيغه ،اينكار رو انجام بده وضمنا مي خوام از خود اين برق بعنوان منيع تغذيه استفاده بشه و اين مدار تغذيه اش از خود اين برق شهر باشه .منتها اول ولتاژش به حدود 5 ولت برسه بعد بعنوان تغذيه استفاده بشه.راستي چطور ميشه يك برق شهر رو به حدود 6و لت برسونيم كه هزينه كم باشه؟اگه من سر راه اين مدار يك مصرف كننده 1000 وات داشته باشم مي تونم اين ولتاژ رو به دست بيارم؟

nhkARAMI
22-04-2010, 08:33
""اما اگه بخواهی از زوج سنسور فرستده گیرنده آلترسونیک استفاده کنی بگو مدارش را بزارم برات . """اين زوج سنسور چجوي ميشه توضيح بيشتري بدي و قيمتش چنده؟

eshgh_namordeh
22-04-2010, 16:47
وات دستگاهی که از برق استفاده میکنه مهم نیست منبع تولید باید بتونه وات مصرفی را تامین کنه که برق شهره و مشکلی نداره برای اینکه ولتاژ را بیاری روی 6 ولت باید ابتدا با یک ترانس 220 به 12 ولتاژ را 12 میکنیم بعدش هم یک پل دیودی و یک خازن 1000 میکرو فاراد ولتاژ را dc میکنه حالا ولتاژ dc را میتونی بدی به رگولاتورهای ولتاژ که همه رنج ولتاژی دارند مثلا l7805 برای 5 ولته یا مثلا l7806 برای 6 ولته این یک منبع تغذیه ساده و خوب آنالوگ dc هست که تا 1 آمپر رگولاتور میتونه خروجی بده
حالا میتونی ولتاژ 5 ولت به یکی از تیغه ها بدی با اومدن آب داخل ظرف چون رسانا هست اون تیغه هم ولتاژ میگیره و خروجیش را وصل کنی به یک ترانزیستور که رله را راه اندازی کنه مدارش میشه همون مداری که قبلا برات گذاشتم فقط جای مقاومت یک پتانسومتر 4.7 k بزار وقتی آب بین دو صفحه قرار گرفت پتانسیومتر را کم کن تا رله فعال بشه همین .
سنسور آلترسونیک هم در این آدرس کامل توضیح داده شده یک فایل Pdf هست بگیرید مطالعه کنید اما به طور خلاصه سنسور فرستنده امواج صوت میفرسته و پس از برخورد با مانع سنسور گیرنده دریافت میکند توسط فاصله زمانی بین ارسال و دریافت موج فاصله تشخیص داده میشه که باید توسط میکروکنترلر برنامه نویسی بشه قیمت هر سنسور آلترسونسک بستگی به توانش داره که از 3000 به بالا میباشد . در سایت زیر نقشه کامل و توضیحات هست که به اندازه کافی کامل هست نیازی به توضیح نمیبینم:

sali147
23-04-2010, 17:28
اینجوری که نمی‌شه،هرکی‌ توی یه زمینه بگه که مهارت داره بعد بقیه با اون کار کنن.
من مهارت خاصی‌ ندارم ولی‌ اگه کسی‌ طراحی آزمایشگاه معماری یا مدار منطقی‌ مشکلی‌ داره بگه کاری از دستم بر بیاد در خدمتم

Peji2010
25-04-2010, 17:32
برای خازن سنج اگه بخای از میکروکنترلر استفاده کنی اصلا نیازی یه 555 نیست.شما میتونی با یه میکرو PIC16f877A و چند تا مقاومت و یه کلید سلکتور یه خازن سنج بسازی که تقریبا تمام خازن ها رو اندازه بگیره.
اگه خاستید مدارشو براتون میذارم.

eshgh_namordeh
25-04-2010, 19:59
یعنی از دستور pot استفاده کنه ؟

Peji2010
25-04-2010, 21:15
نه اصلا نیازی به دستور pot نیست.این دستور دقت چندانی هم نداره.میکروکنترلر PIC16f877A دارای دو مقایسه کننده ی آنالوگه که به کمک تایمر 16 بیتی (TIMER1) و یک یا هر دو مقایسه کننده به راحتی میشه هم فرکانس متر آنالوگ ساخت و هم خازن سنج.

sheshdang
26-04-2010, 10:44
خازن سنج:
برای خازن سنج از آی سی معروف 555 استفاده میکنیم . انطور که میدونیم این آی سی توانائ ایجاد پالس در فرکانسهای مختلف را دارد . برای تغییر فرکانس این آی سی از یک مقاومت و خازن استفاده میکنیم حال اگر مقاومت را ثابت بزارید و خازنهای مختلف استفاده کنید فرکانسهای مختلفی دریافت میکنید پس با اندازه گیری فرکانس توسط میکرو میتونید به راحتییک خازن سنج درست کنید . چون رنج خازن شما کم هست مقاومت را زیا بزارید مثلا 150 کیلو . موفق باشید دوست من.

اگر امکان دارد نقشه این مدار را بگذارید ممنون میشم:46:

sheshdang
26-04-2010, 10:54
برای خازن سنج اگه بخای از میکروکنترلر استفاده کنی اصلا نیازی یه 555 نیست.شما میتونی با یه میکرو PIC16f877A و چند تا مقاومت و یه کلید سلکتور یه خازن سنج بسازی که تقریبا تمام خازن ها رو اندازه بگیره.
اگه خاستید مدارشو براتون میذارم.

ممنون میشم اگر مدارشو بذارید
این میکروکنترلر نیازی به برنامه نویسی داره؟؟
من میخوام این خازن سنج بین 20nf و 200nf رو اندازه گیری کنه

منتظر مدار هستم.

sheshdang
26-04-2010, 10:59
ممنون میشم مدارشو بذارید
من یک خازن سنج میخوام که بین 20nf ,200nf رو اندازه گیری کنه
این میکرو کنترلر نیاز به برنامه نویسی داره؟؟

منتظر مدار هستم

ماستن
26-04-2010, 20:37
اضطراری::41:سلام من نقشه مبدلacبهacیاdcبهdcمیخوام هرچه سریعتر

eshgh_namordeh
26-04-2010, 20:55
دوست من میکرو کنترلر نیاز به برنامه نویسی داره ، من میتونم مداری که گفتم را بزارم اما ظاهرا مدار آقا peji2010 بهتره قطعه کمتر میبره :
دوستمون peji2010 گفتند میکرو کنترلر کافیه ، اگه لطف کنید آقا peji مدار را با برنامش بزارید هم من استفاده کنم هم دوستمون ممنون میشم .

eshgh_namordeh
26-04-2010, 21:07
دوستان در مورد سیگنال av که بر روی تلوزیون میبینیم اگه اطلاعاتی دارید ممنون میشم ، هدف اینه که ماهیت این سیگنال را کاملا بشناسم برای مثال سیگنال هاریزنتال ورتیکال با چه مشخصاتی به Tv ارسال میشه ،با تشخیص کامل این سیگنال میتونیم در پروژه ها خروجی tv استفاده کنیم . لطفا دوستانی که در این مورد کار کردند ممنون میشم جواب بدند .؟

---------- Post added at 10:07 PM ---------- Previous post was at 10:06 PM ----------

آقای 2010peji لطفا مدار خازن سنج را بزارید ممنون میشم .

Peji2010
26-04-2010, 23:25
این نقشه شماتیک خازن سنج:

اینم کد HEX :

این مدار میتونه از 1nF تا 260nF رو اندازه بگیره.LCD هم از نوع 2*16 هستش.نیازی هم به کلید سلکتور نداره.اگه کسی خواست رنج های بیشتری رو اندازه بگیره باید کمی مدارو تغییر بدم.فعلا همین برای دوستمون کافیه.برای پروگرم کردن این گزینه ها رو انتخاب کنید:

Oscillator = HS
WatchDogTimer = BrownOutReset = PowerupTimer = disable
بقیه = NotProtected

برنامه رو به زبان Proton+ ) PBP )نوشتم و بسیار ساده است.اگه کسی کد برنامه رو هم خاست بگه تا بذارم.این مدارو تو Proteus هم امتحان کردم.به غیر از قطعاتی که برای همه ی PIC ها لازمه فقط یه LCD و 6 تا مقاومت تو مدار به کار بردم.اونم به خاطر اینکه مقاومت استاندارد تو بازار نداشت و مجبور شدم چند تا رو باهم سری موازی کنم.ولتاژ ورودی باید بالای 5 ولت باشه که در اینجا یه باتری 12 ولت گذاشتم.

پژمان صدام کنین:31:

sheshdang
27-04-2010, 10:05
اقا پژمان ممنون تشکر مرسی
فقط یک سوال باید با ایسی پروگرامر برنامه ریزی کنم یعنی برنامه که شما با هکس نوشتین رو بریزم توش درسته؟

من مدتیه الکترونیک کار نکردم بیاین با هم یک مرور روی برد بکنیم
اگر مشکل داشت به من بگین
ممنون میشم

برد بالا u2 یک ترانزیستور هست 7805 که زیرش نوشتین چیه؟؟رنج ترانزیستوره؟؟؟

pic pin 11 , 12 چیه؟؟ ایا منظورتون سیم پراپ هست برای تست خازن؟؟؟

زیر c5 , c4 نوشتین 1u , 10n ایا منظورتون خازن هست؟؟
دوتا خروجی برد بالا که یکی با مثلت نمایش داده شده و دیگری با 3 خط زیر هم منظور چیه؟؟

توی عکس زدین x1 20mhz و دیگری زدید cx 100 منظور چیه؟؟
و باز هم مثلث های نمایش داده شده و 3 خط زیر هم و rv1 یعنی چی
میدونم خیلی زحمت میدم ولی دست ما رو هم بگیرین ممنون میشم
بازم میگم شرمنده لطف میکنید
:46:

Peji2010
27-04-2010, 15:48
بله باید کد HEX رو به وسیله ی پروگرمر PIC بریزید تو آی سی.
u2 یه آی سی رگولاتور 5 ولت هست که زیرش چیز خاصی ننوشتم!! رنج ترانزیستور دیگه چیه؟؟:18:
اگه منظورتون VI هست اون اسم پایه است که یعنی ولتاژ ورودی. نقاط pin11 و pin12 رو باید به ترتیب به پایه های شماره 11 و 12 از PIC16F877A وصل کنید. Cx همون خازنیه که میخاید مقدارشو اندازه بگیرید.در اینجا برای مثال 100 نانوفاراد گذاشتم.در واقع باید این خازن رو حذف کنید و به جاش سیمهای پراب رو وصل کنید برای اندازه گیری خازن موردنظر.
اون علامتهای مثلثی که میبینید باید به هم وصل بشن.و علامتهای زمین( یا به قول شما با سه خط زیر) هم باید به هم وصل بشن.البته حواستون باشه که تو این عکس یه بورد بیشتر نداریم.و اون قسمت بالایی مدار از قسمت پایین جدانیست و برای راحتی اونجوری رسمش کردم.مثلا پایه ی وسط 7805 که به علامت زمین متصل شده باید به پایه ی VSS از LCD و سایر نقاطی که با اون علامت نشون داده شدن وصل بشه.همچنین پایه شماره 3 از 7805 هم باید به پایه ی VDD از LCD وسایر نقاطی که با علامت مثلث مشخص شدن وصل بشه.
بقیه مشخصات هم اینه:

C2 = C3 = خازن 22 پیکوفاراد.
C4 = خازن 10 نانوفاراد.
C5 = خازن 1 میکروفاراد.(پایه ی هاشور خورده یعنی قطب منفی خازن)
Rv1 = پتانسیومتر 5K
X1 = کریستال 20 مگاهرتز.
مقاومتها هم که مشخصه.

امر دیگه ای بود ما هستیم.

eshgh_namordeh
27-04-2010, 19:08
مرسی آقا پژمان - یک توضیح میدین چطوری خازن را اندازه میگیره ؟ مدار چه کار میکنه . ممنونم

Peji2010
27-04-2010, 21:01
طرز کار مدار خیلی ساده است.هر مقایسه کننده آنالوگ دارای دو ورودی است که اگر ولتاژ ورودی مثبت بیشتر از ورودی منفی باشه بیت 6 از رجیستر CMCON برابر 1 میشه و در غیر این صورت این بیت 0 هست.ورودی منفی به یه مدار ساده تقسیم ولتاژ وصل شده که ولتاژ خروجی آن تقریبا 3.15 ولته(0.63 * 5).ورودی مثبت هم به یه شبکه ی RC وصل شده که مقاومتش 50 کیلو اهمه(دو تا 100k موازی) و خازنش هم همون خازنیه که مقدارشو قراره حساب کنیم و ولتاژ ورودی این شبکه RC توسط پایه PORTD.1 کنترل میشه.هنگام شروع برنامه پایه PORTD.1 خاموش بوده و خازن خالیه.برای اندازه گیری خازن ابتدا خروجی این پایه 1 میشه و همزمان شمارنده TIMER1 فعال میشه.پس از طی یک ثابت زمانی RC همونطور که میدونید ولتاژ خازن به اندازه ی 63 درصد ولتاژ ورودی(5*0.63 = 3.15) میرسه.در این هنگام چون این ولتاژ بیشتر از ورودی منفی مقایسه گر هست پس بیت CMCON.6 برابر 1 میشه و میکرو با خوندن مقدار این بیت مقدار شمارنده رو ثبت میکنه.چون فرکانس شمارنده 5 مگاهرتزه مقدار خازن بر حسب نانو فاراد برابره با : ( 250 / مقدار تایمر ).برای اندازه گیری خازنهای کوچکتر از نانو هم باید مقدار مقاومت 50k رو افزایش داد تا ثابت زمانی زیاد بشه.
همین:31:

sheshdang
28-04-2010, 07:25
اقا پژمان بسیارررررررررررررر متشکرم و مممنونم مرسی
دیگه ما رو خجالت زده نکنید گفتم که مدت زیادی از الکترونیک دور بودم و اینا یادم رفته :10:
--------------------
اگر لطف کنید یک مدار دیگه هم میخوام
یک دستگاه مودم voip دارم که اداپتورش رفت رو هوا و روی اداپتور این ارو زده
output +18v 0.85a
output 15w max
حالا اگر مدارشو دارید یا میتونید برای ما بذارید یکی دیگه براش بسیازیم
و سوال بعدی
من یک مدار درست کردم که هر وقت که دو سیم خروجی داره و هر وقت دور سیم رو به هم وصل میکنیم ال ای دی روشن میشه حالا میخوام همون خروجی ها رو به سیم 80 متری وصل کنم که ببینم دو تا سیم 80 متری اتصال دارن یا نه از باطری 9 ولت استفاده کردم و مقاومت 330 اهم به نظرتون جواب میده ؟؟ اگر جواب نمیده باید مقاومتو بیشتر کنم یا راهی دیگه داره

بخدا شرمندم ولی نیاز دارم

sheshdang
28-04-2010, 08:07
راستی یادم رفت یک سوال دیگه بازم شرمنده:46:
میشه علامت زمین و مثلت های دیگه رو بگید به کجا وصل میشه اشتباه نزنم یعنی مثلث که قبلش r7 10k داره رو به r6 560r وصل کنم؟؟؟
وعلامت زومین رو به بقیه؟؟
و خازن های c4و... بجز c5 هاشور نداره یعنی طبق c5 منفیشون رو وصل کنم یا نه؟؟

PaRkOr
28-04-2010, 14:01
سلام دوستان
کسی مدار ساعت عقربه ای دیجیتال رو با گیت منطقی نداره. استاد اجازه استفاده از میکرو رو نداده وگرنه می ساختمش.
یا هووووووووووووووو

Peji2010
28-04-2010, 15:24
اگه آداپتورتون از نوع معمولی باشه فکر کنم این مدار کافیه:

تو اون مداری که گفتید اگه میخاید LED رو مستقیما با سیم 80 متری به باتری 9 ولت وصل کنید یه مقاومت 600 اهم باشه بهتره ولی با همون 330 اهم هم باید جواب بده.

بله باید مثلثی که به r7 وصل شده به r6 وصل شه.در کل تو اون نقشه 4 تا مثلث هست که همه باید به هم وصل شن و 4 تا هم علامت زمین هست که اونا هم باید به هم وصل بشن.
خازن c5 از نوع الکترولیته و جهت داره اما خازنهای دیگه عدسی هستن و جهت خاصی ندارن.:46:

sheshdang
29-04-2010, 07:28
پژمان جون ممنون و مرسی تشکر بازم گل کاشتی

sheshdang
01-05-2010, 10:58
پژمان جان من میخواستم پایه واسا طراحی مدار رو بدونیم باید به کجا کدوم کتاب یا کدوم کتاب رجوع کنم
نمیدونم منظورم رو متوجه شدید یا نه میخوام بدونم مثلا ما چرا باید برای روشن کردم چراغ که طول سیمش 80 متره از مقاومت اونم مقاومت 330 اهم استفاده کنیم میخوام پایه واسا طراحی رو بدونم؟

sheshdang
01-05-2010, 11:05
من اگر بخوام بفهمم سیم 40 متری ما باید از په مقاومتی استفاده کرد باید با مولتی متر روی چه رنجی بذارم که نشون بده به ما؟؟

Peji2010
01-05-2010, 14:56
برای پایه فک کنم کتاب اصول الکترونیک به دردتون بخوره(البته فقط جلد اولش).
برای مدار شما در عمل سیم 80 متر و 40 متر و 1 متر هیچ فرقی باهم ندارن(چون مقاومت سه تا شون خیلی کمه) و در هر صورت باید یه مقاومت به کار برد چرا که جریان یک ال ای دی 10 میلی آمپر بیشتر نیست و با ولتاژ 9 ولت طبق قانون اهم برای کاهش جریان باید یه مقاومت 900 اهم گذاشت (900 = 0.01 / 9) که من برای اطمینان از روشن شدن کامل ال ای دی گفتم 600 اهم بزارید.با اون مقاومت مصرف مدار هم خیلی پایین میاد و باتری شما خیلی دیرتر خالی میشه.ولتاژ ال ای دی هم حدود 3ولت بیشتر نیست و چون باتری شما 9 ولته باید اون مقاومت رو بزارید تا مقداری از این ولتاژ بر روی مقاومت افت کنه.
مولتی متر به شما نشون نمیده که باید چه مقاومتی بذارید.باید خودتون محاسبه کنید.:46:

sheshdang
02-05-2010, 06:46
پژمان جان طبق چه اصولی بر چه پایه ای باید محاسبه کنم؟؟
یک مدار میخوام مثل ایفون میخوام دو نفر از طریق همین کیت ایفون با هم صحبت کنند وطول مسیر هم 80 متر هست یعنی 80 متر از هم فاصله دارند و میخوام هم دهنی داشته باشه هم گوشی
اخه از بازار کیت گرفتم ولی فقط هر طرف یک بلندگو داشت که هم دهنی بود هم گوشی.
یک کیت توپ و حرفه ای عالی اگر داری برام بذاری ممنون میشم.:10:

sheshdang
02-05-2010, 08:40
بازم سلام
من یک مداری رو میخوام بسازم البته با کمک شما یک دستگاه ایسی پروگرامر تو بازار هست ولی دوست دارم خودم بسازم که بتونه ایسی فلش مودم adsl رو پروگرام کنه>>
اگر داری زحمت اینو هم بکش

Peji2010
02-05-2010, 10:35
اول باید طرز کار قطعات الکترونیکی رو بدونید بعد با استفاده از قوانینی مثل قانون اهم و KVL و KCL و ... شروع به محاسبه کنین.
برای آیفن فک کنم این خوب باشه(البته باید دوتا ازش بسازید):

شماره ی اون آی سی فلش چیه؟؟ با چه نرم افزاری میخاید پروگرام کنید؟

sheshdang
02-05-2010, 12:29
mx 29lv160dbti این شماره فنی ایسی فلش
نمی دونم هر نرم افزاری که به نظر شما بهتره و قدرتمند تره و کارایی بیشتری داره.
استاد ایا سنسوری وجود داره که وصلش کنید به دوسیم تلفن و بعد وصل بشه به نمایشگر و مقدار نویز رو روی صفحه بیاره؟؟ اگر هست و مدارشو دارید زحمت اینو هم بکشید.
من تو شرکت شاتلم کاری داشتید در خدمتم.

davy jones
02-05-2010, 13:28
در خواست کمک در مورد ماسفت ها سلام. میشه یه نفر روابط آنالیز dc و ac و معادل های این ترانزیستورها رو در مدل سیگنال کوچیک به طور خلاصه برام بذاره؟ ممنون میشم. اگه چند تا مثال به همراه خلاصه ای از ماهیت این ترانزیستورها هم همراهش باشه بیشتر ممنون میشم.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
با تشکر[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Peji2010
02-05-2010, 20:03
برای اون آی سی نه پروگرمر سراغ دارم نه نرم افزار. باید هم پروگرمرشو خودم بسازم(که میکروکنترلر هم داره) و هم نرم افزارشو(با #C یا ++C) که اینم وقت میبره.
والا من زیاد با خط تلفن کار نکردم.حالا اگه کسی دراین مورد اطلاعاتی داره یه لطفی بکنه و راهنمایی کنه .:41:

---------- Post added at 08:03 PM ---------- Previous post was at 08:02 PM ----------

در خواست کمک در مورد ماسفت ها سلام. میشه یه نفر روابط آنالیز dc و ac و معادل های این ترانزیستورها رو در مدل سیگنال کوچیک به طور خلاصه برام بذاره؟ ممنون میشم. اگه چند تا مثال به همراه خلاصه ای از ماهیت این ترانزیستورها هم همراهش باشه بیشتر ممنون میشم.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
با تشکر[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اینجور که شما میگید فک کنم یه کتاب کاملو باید اینجا کپی کرد:31:
حالا اگه وقت شد شاید یه چیزایی تو اون تاپیکی که زدید بنویسم.

Peji2010
02-05-2010, 20:09
دوستان در مورد سیگنال av که بر روی تلوزیون میبینیم اگه اطلاعاتی دارید ممنون میشم ، هدف اینه که ماهیت این سیگنال را کاملا بشناسم برای مثال سیگنال هاریزنتال ورتیکال با چه مشخصاتی به Tv ارسال میشه ،با تشخیص کامل این سیگنال میتونیم در پروژه ها خروجی tv استفاده کنیم . لطفا دوستانی که در این مورد کار کردند ممنون میشم جواب بدند .؟
.

برای tv از کابل 1 کاناله(زرد رنگ) استفاده میشه که فرمت اطلاعات Composite Video هست (اکثرا از نوع NTSC) که اگه من بخام توضیح بدم طولانی میشه! بهتره اینو بخونید و بعد اگه مشکلی بود ما در خدمتیم:

eshgh_namordeh
03-05-2010, 01:07
خوب من اینطور فهمیدم که برای سیستم NTSC ابتدا یک سیگنال SYNC TIPمیفرستیم که از اول خط شروع کنه بعدش رنگش را توی COLOR BRUST تعیین میکنیم بعد میرسیم قسمت ACTIVE VIDEO که نفهمیدم چیه ، فکر کنم هر جا نقطه ایی بخواهد نمایش بده اینجا یک پالس با یک سطح ولتاژ میده که این سطح ولتاژ شدت نورش هست (حالا چه ولتاژی و چه زمانی؟) و هر جا خالی باشه سطح صفر این چیز کلی بود که فهمیدم . حالا وارد جزئیات بشیم :
طبق اطلاعاتی که دادید برای سیستم NTSC یک خط را که طی کند کلا 63.5 US زمان میبره که ابتدای هر خط یک یک HORIZENTAL BLANKING (شماره 1) هست که شامل FRONT PORCH به مدت 1.5US( که نفهمیدم چیه ) و SYNC TIP به مدت 4.7 US(که دستور میده به اول خط برود) بعدش BREEZEWAY(که نفهمیدم چیه) و COLOR BURSTکه شدت رنگ و رنگ به مدت 2.5US (که نفهمیدم سطح ولتاژو تاخیر فاز منظورش چیه در چه سطحی با چه فرکانسی؟)و بعد هم BLACK PORCH (نفهمیدم واسه چیه)
بعد از همه اینها وارد ACTIVE VIDEO میشه که 52.6US زمان برده این چیه ؟ اگه مشخصات هر نقطه صفحه نمایش در یک خط چند نقطه داریم و هر پالس چه زمانی داره بین هر پالس چه زمانی باید بگزاریم ؟
و سوال دیگه سطح ولتاژهاست اینکه :
BLANKING LEVEL را صفر ولت زده
SYNC TIP را 40-IRE زده یعنی چه ولتاژی؟ آیا ولتاژمنفی هست ؟
BLCAK LEVEL را 7.5IRE زده چه ولتاژی میشه ؟
WHITE هم 100 IRE زده این چه ولتازیه؟

Peji2010
03-05-2010, 20:15
هر IRE برابره با 7.14 میلی ولت.بنابرین : 100IRE = 714mV .
نا حیه های FRONTPORCH , BACKPORCH , BREEZEWAY برای تعیین موقعیت دقیق اطلاعات هستن.
درکل اگه بخام مراحل ارسال هر خط افقی رو بنویسم به این صورته:

###
1_FRONTPORCH : تو این مرحله باید به مدت 1.5us ولتاژ برابر با 0 ولت باشه.
2_SyncTip : به مدت 4.7us ولتاژ باید 40IRE- باشه(که یه ولتاژ منفیه).
3_BreezeWay : باید به مدت 0.6us ولتاژ 0 باشه.
4_ColorBurst: تو این مرحله باید به مدت 2.5us موجی سینوسی با نوک به نوک 40IRE و فرکانس 3.58Mhz اعمال بشه.این موج , موج مرجع رنگه که تو قسمت ActiveVideo استفاده میشه.
5_BACKPORCH : مدت 1.6us ولتاژ باشد 0 باشه.
6_ActiveVideo : تو این مرحله به مدت 52.6us باید اطلاعات مربوط به رنگ یک خط افقی ارسال بشه که موجی سینوسی با فرکانس 3.58Mhz هست که نسبت به موج مرجع اختلاف فاز داره و شامل سه مقدار saturation , hue و luminance است و با این اطلاعات مقدار RGB بدست میاد.مقدار luminance بین 0 تا 100IRE هست و با خط افقی وسط هر موج تعیین میشه.مقدار saturation با نوک به نوک موج سینوسی(دامنه) مشخص میشه و مقدار hue هم که رنگ اصلیه با میزان اختلاف فاز بین این موج و موج مرجع که تو قسمت ColorBurst فرستاده شد معین میشه.
###
پنج مرحله ی اول باید برای هر خط افقی که رسم میکنیم تکرار شه و برای رسم هر صفحه ی کامل باید 525 خط افقی ارسال بشه.در هر خط افقی مقداری متغیر بین 320 تا 650 نقطه وجوداره که باید زمان 52.5us رو براین مقدار تقسیم کنیم تا زمانی که برای هر پیکسل افقی لازمه مشخص شه.

eshgh_namordeh
03-05-2010, 22:48
واقعا چیزی جزآفرین نمیتونم بگم :11: قبلا دنبالش رفته بودم اما اطلاعات جامع نتونستم پیدا کنم واقعا آفرین
متشکرم

حالا فرض کنیم هر خط 400 تا نقطه داره و زمان 6/52 us را بر این تقسیم کنیم میشه : 6/7 us
پس برای هر پیکسل 6/7 میکرو ثانیه موج سینوسی می فرستیم آیا نیاز هست بین ارسال هر موج سینوسی واسه یک نقطه کمی مکث کنیم و 0 ولت ارسال کنیم ؟
و اینکه تلویزیونهای معمولی توی خونه چند پیکسل هستند؟
نیاز به حداقل تاخیر 1 us داریم با اسیلاتور 40 Mhz با pic میتونم درست کنم ؟ یا نیاز به سرعت بالاتری احساس میشه؟ یا dspic?

Peji2010
04-05-2010, 14:37
لطف دارید قربان:11:
دقیق نمیدونم چند تا پیکسل افقی هست اما فک کنم برای tv های معمولی 330 تا باشه که با تقسیم عدد 52.6us بر 330 عدد 0.16us = 160ns بدست میاد(که فک کنم اشتباها شما 400 رو بر 52.6 تقسیم کردید!) و زمان 160 نانوثانیه خیلی کمه اما چون نیازی به مکث بین هر پیکسل نیست شما باید کیفیت تصویر ارسالی رو کم کنید تا بشه با میکرو کار کرد.مثلا اگه 50 پیکسل در نظر بگیریم تقریبا میشه 1 میکروثانیه برای هر پیکسل که بازم کمه مگه اینکه از dspic استفاده شه و تو میکروهای PICمعمولی حداکثر سرعتو PIC های USB دار سری 18 دارن که با کریستال 48Mhz میتونن تو 12MIPS کار کنن.
البته اگه بخاید تصویر سیاه_سفید رسم کنید کار راحتتر میشه چون نیازی به موج سینوسی و تغییر فاز موج نیست و با یه ولتاژ DC بین 7.5IRE و 100IRE میشه میزان روشنایی هر پیکسلو تعیین کرد.

eshgh_namordeh
05-05-2010, 02:27
بسیار عالی
متشکرم
برای سیاه و سفید موج مرجع چی میشه؟ صفر ولت بفرستیم ؟

---------- Post added at 03:27 AM ---------- Previous post was at 03:23 AM ----------

و اینکه به جز استفاده از میکرو کنترلر آیا آی سی خاصی هست که کار راحت بشه ؟

ضمنا خواستم دوباره تشکر کنم ، دوستانی که بحث را دنبال کردند باید بدونند اطلاعات کمی در این مورد هست که آقا پژمان لطف کردند جامع در اختیار ما گذاشتند .ممنونم.

Peji2010
05-05-2010, 23:01
برای سیاه و سفید باید موج مرجع مثل قبل ارسال بشه مگر اینکه تلویزیون هم از نوع سیاه و سفید باشه!

فک کنم یه سری آی سی های شرکت MAXIM مخصوص این کارا باشه(که البته نمیدونم تو ایران هست یا نه) که این آی سی ها مبدل هستن و مثلا فرمت VGA رو به NTSC یا S-VHS تبدیل میکنن. یه سری به سایت maxim-ic.com بزنید.

eshgh_namordeh
07-05-2010, 03:34
متشکرم
مقدار luminance بین 0 تا 100IRE هست و با خط افقی وسط هر موج تعیین میشه.مقدار saturation با نوک به نوک موج سینوسی(دامنه) مشخص میشه و مقدار hue هم که رنگ اصلیه با میزان اختلاف فاز بین این موج و موج مرجع که تو قسمت ColorBurst فرستاده شد معین میشه.

خوب توی این مقادبر دامنه و اختلاف فاز را میشه ایجاد کرد ، اما luminance که با خط وسط هر موج مشخص میشه یعنی سیگنال سینوسی را شیف بدیم بالا یا پائینتر؟ (منظورم DC سیگنال سینوسی که الان صفر هست تغییر بدیم؟)

Peji2010
07-05-2010, 09:06
خوب توی این مقادبر دامنه و اختلاف فاز را میشه ایجاد کرد ، اما luminance که با خط وسط هر موج مشخص میشه یعنی سیگنال سینوسی را شیف بدیم بالا یا پائینتر؟ (منظورم DC سیگنال سینوسی که الان صفر هست تغییر بدیم؟)

بله دقیقا باید همین کارو کرد.البته اگه یه تصویر رنگی معمولی میخاید بهتره مقدار luminance رو همیشه 50IRE قرار بدید.یعنی وسط موج همیشه 50IRE باشه و فقط دامنه و فاز رو تغییر بدید.

farnok
07-05-2010, 14:50
salam bebakhshid farsi nadaram,az dafe dige farsi minevisam.

man mikham ye raghse nor ba led doros konam ham ba led mamoly ham ba power led

ke tedadesh ro beshe kamo ziad kard masalan matrise 5dar5 ya 4dar4 ya

mikham ke in madar 2vorody dashte bashe ke yekish cable line in ke be khorojie sedaye ye dastga vasl beshe va efect bede be raghse nor va ye vorodie microphone ham dashte bashe ke age be kabl vasl nabod az microphon dastor begire kasy chizy soragh dare azin tarhe man?in tarhe be zehne man omade va mikham tarahi konam va besazam kasy tarho nazary dare?

sheshdang
08-05-2010, 09:13
کتابی که گفتین رو چک کردم ولی به درد من نمیخوره 90 درصدش فرموله من به زبان ساده میخوام
من نقشه خونی یا همون شماتیک موبایل رو بلدم اما نقشه خونی الکترونیک رو بلد نیستم یعنی دست و پا شکسته بلدم تو این زمینه چی بخونم چه کتابی مطلبی ویا... که بتونم فوری متوجه بشم.:20:

با توجه به مودم که قادر به اپ شدن بر روی خط تلفن و مقدار نویز رو با عدد نشان میده و اگر کامپیوتر باشه میشه وصل کرد به مودم از طریق کابل شبکه و وارد کنسول مودم بشی و ببینی مقدار نویز خط ما چقدر است حالا ما میخوایم همین اعداد و مقدار نویز رو که تو کنسول نشون میده رو انتقال بدیم رو یک نمایشگر که وقتی بخوایم مقدار نویز رو بفهمیم چقدره با یک مودم و نمایشگر بشه فهمید و این وسط کامپیوتر حذف بشه من چنین مداری میخوام کسی میتونه منو کمک کنه

sheshdang
09-05-2010, 09:42
برای تست کریستال یا همان راه انداز ایسی از اهمتر میشه استفاده کرد چطور اگر نمیشه مدار تست کریستال را برای من گبذارید تا یکی بسازم

Peji2010
09-05-2010, 17:27
یه کتابی هست به نام الکترونیک به زبان ساده که نخوندم اما تعریفشو شنیدم.البته اگه منظورتون اینه که میخاید علامتهایی که در نقشه شماتیک مدارها به کار میره رو بشناسید خودمم میتونم کمکتون کنم.
با مولتی متر نمیشه کریستال رو تست کرد.این یه مدار تست کریستاله:

eshgh_namordeh
10-05-2010, 05:05
برای تست کانالهای مخابراتی و تشخیص نویز و افت سیگنال دیتا یا صدا کانال را ازیک طرف لوپ میکنند و سپس میتونید از چند روش استفاده کنید :
1- سیگنال سینوسی با db مشخص بفرستید و db سیگنال دریافتی را معلوم کنید در صورت افت مشخص میشه .
2- دیتاهای مشخص ارسال کنید و خطای دریافت دیتا را معلوم کنید که مشخص میشه چقدر کانال نویز داره
و....
برای مثال برای یک شبکه خانگی میشه مودم را به کابل متصل کرد و از اون طرف کابل، tx را به rx متصل کنیم و نویز یا افت سیگنال را محاسبه کنید .
مودم هم توی شبکه همین کار را انجام میده چون ارتباط دو طرفه هست در صورت خطا (حالا از هر روش خطایابی) مودم تشخیص میده، این که بخواهی هم دیتا رو خط باشه هم تست کنی فکر نمیکنم بشه باید خط لوپ باشه ، و اینکه بتونیم اطلاعات مودم را مستقیم بخونیم نمیدونم .

sheshdang
11-05-2010, 07:30
مرسی ممنون پژمان جان بازم شرمنده کردی پژمان من ترانس 18 ولت 1 امپر رو سر هم کردم و چند بار هم چک کردم ولی جواب نداد جریان از پل دیود ها بیرون نمیومد و ترانسمم سوخت؟

sheshdang
11-05-2010, 18:44
سلام
چند سوال
کار پتاسیومتر چیه؟؟
کار ترانزیستور چیه؟؟
چگونگی نصب ترانزیستور و سناخت پایه ها؟؟
مدار خازن سنج برنامه هگذ کامل و کافیگ شده است؟؟
نحوه نصب پل دیود از طریق شماتیک یا نقشه ایا منفیش باید کدوم سمت باشه؟؟
من خازن سنج رو مونتاژ کردم ولی جواب نداد چند باری هم چک کردم ولی هیچ یک سوال تو مدار خازن خازن همون عدسی 100n میشه جای خازنی که باید تست کرد؟ درسته؟
مرسی متشکر

Peji2010
12-05-2010, 13:01
خواهش میکنم.
اگه مدار ترانس رو درست بسته باشید و قطعات هم سالم باشه مدار حتما درست کار میکنه.ترانس سوخت؟ :18:
مگه چیکار کردید؟؟خروجی AC ترانسو اندازه بگیرید ببینید چی نشون میده.خروجی DC رو هم بدون رگلاتور امتحان کنید.(با ولتمتر)

سوالاتونو خلاصه جواب میدم:
پتانسیومتر یه مقاومت متغیره که مقاومت بین دوسر کناری ثابته اما مقاومت بین سر وسط و سرهای کناری متغیره.
ترانزیستور یه قطعه است که در اون جریان عبوری از امیتر به کلکتور توسط بیس قابل کنترله.(ترانزیستور دوقطبی معمولی)
برای تشخیص پایه ها به دیتاشیت قطعه مراجعه کنید.البته با اهم متر هم میشه تشخیص داد که اگه خاستید براتون مینویسم.
بله برنامه ی هگز کامله فقط کافیه بریزیش تو آی سی.
پل دیود چهار تا پایه داره که دو پایه با علامت ~ باید به دو سیم خروجی ترانس وصل بشه و پایه ها ی - و + هم منفی و مثبت خروجی هستن.
بله خازن 100n همونیه که باید تست بشه. با اون خازن باید رو LCD بنویسه:
C = 100 nF
مدار خازن سنج کاملا درسته و همونطور که گفتم خودمم امتحانش کردم.اگه رو LCD چیزی نشون نمیده باید پتانسومترو بچرخونید.

sheshdang
12-05-2010, 14:36
متشکرم از جواب کاملتون.
برای تست ایسی باید چیکار کنم مثلا یک ایسی دارم دیتا شیت هم دارم و از روی برد هم خارج کردم ایا امکان داره تست کنیم؟؟؟
اگر ترانزیستور رو برام توضیح بدهید ممنون میشم.

mahyarahimi
12-05-2010, 14:55
سلام دوست عزیز . مدار درخواستی شما :

مدار کرنومتر با استفاده از میکرو مگا8 و سون سگمنت

دانلود پروژه :

این هم یک مدار کرنومتر با استفاده از آی سی 7490

می شه یکی بگه چرا تو این مدار Q3 به کلاک بالایی وصل شده؟ کلاک بالایی وقتی کار می کنه که یک بشه و وقتی که ما به 9 می رسیم باید با کلاک بعدی 1 بشه. در حالیکه این هروقت Q صفر شد کار می کنه! می شه یکی توضیح بده؟

Peji2010
13-05-2010, 18:43
برای تست هر آی سی باید یه مدار مخصوص درست کرد.اگه SMD نباشه باید روی بردبورد یه مدار درست کنی.برای آیسی های سری 4000 و 7400 تستش زیاد سخت نیست اما اگه آنالوگ به دیجیتال یا فلش یا ... باشه دردسرش بیشتره.راه دیگه ای بلد نیستم!

برای تشخیص پایه های ترانزیستور مولتی مترو تو قسمت تست دیود قرار بده و همه ی پایه ها رو دوتادوتا تست کن و تو هربار تست کردن جای سیمای مشکی و قرمزو عوض کن. هر وقت مولتیمتر عدد خیلی کمتری نسبت به قبل نشون داد یعنی پایه ای که به سیم قرمز وصله بیسه.وقتی بیس رو تشخیص دادی سیم قرمز رو به بیس وصل کن و مشکی رو به نوبت به دوتای دیگه.اونی که مولتیمتر عدد بیشتری نشون داد امیتره و پایه سوم کلکتوره.(البته این اختلاف عدد خیلی کمه)
اینا که گفتم برای ترانزیستور npn بود. برای pnp فرقش اینه که به جای سیم قرمز , سیم مشکی بیس رو نشون میده.
هر وقت هم دیدی بین دو تا از پایه ها اتصال کوتاه شده و مولتیمتر بوق میزنه یعنی ترانزیستور سوخته!