PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اسم این جونده چیه؟

molang
10-09-2012, 13:02
سلام
این حیوونو توی باغ اطراف کاشان پیدا کردیم کسی اسمشو میدونه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Ezel
10-09-2012, 13:28
سلام /

تصویری وجود نداره !

molang
11-09-2012, 11:50
این هم عکسهاش.

anti-military
12-09-2012, 03:31
حاصل ازدواج موش و سنجابه

Saeed System
06-10-2012, 09:49
سلام من از پریروز که این تاپیک رو دیدم تو اینترنت گشتم و دیشب هم تو راز بقا دیدم...

تو راز بقا دیشب شبکه تهران ساعت حدود 2 شب به یک نمونه که شباهت زیادی به عکس شما داشت میگفت موش میمون...موش میومنها..که روی درخت زندگی میکنند و با شکا رحشرات مثل سوسک زندگی میکنند...

ولی امروز تو اینترنت که گشتم یک نمونه که باز شباهت زیادی به عکس شما داشت وشته بود موش درختی ...

و بازم سرچ کردم و چینچیلا هم یافتم که تو شیلی زندگی میکنه که نمونه شما چینچیلا نیست چون تو آسیا نیست.

حالا این به نظر من یا اسمش موش درختی یا موش میمون...تو این شکل حیوون که شبیه موشن خیلی خیلی گونه های زیادی وجود داره..

این عکس چینچیلا که یه نوع موش درختی:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اینم یک مدل دیگه موش درختی ( خیلی شبیه گونه ای که شما پیدا کردید) شاید نمونه شما موش درختی باشه:

تو گشتن یه مدل هم پیدا کردم که خیلی جالب بود موش گوش دراز که شبیه کانگرو حرکت میکنه ( گفتم شماهم ببینید جالبه):

هر چی بیشتر سرچ میکنم گونه ها بیشتری پیدا میشه ..

یه داستان هم هست البته خاطره فکر کنم باشه که خانم عافیت نوشتن و دقیقا به همین نمونه برخوزد کردن اما آخر شنفهمیدن اسمش چیه:

صبح زود پدر
را به حالتی که شانه‌هایش به جلو وپاهایش به عقب بود، داخل باغ دیدم. به درخت گیلاس
کوتاهی نگاه می‌کرد. امتداد نگاهش را دنبال کردم تا رسیدم به یک جفت چشم ریز که تا
حد امکان گشاد شده بود و زل زده‌بود به چشم‌های پدر. هیچ کدام‌شان تکان
نمی‌خوردند_خودشان و نه نگاهشان_درست مثل صحنه‌ی دوئل بود اما حریف‌ها هم ردیف
نبوند. تصور کنید یک مرد بلند چهار شانه رودر روی یک موش که شبیه سنجاب بود. پدر
آهسته خم شد و زیر لب زمزمه‌کرد: موش‌های لعنتی تمام باغ را از بین
بردند.

مامان که
کمی دورتر از پدرایستاده‌بود ومشغول جمع کردن آلبالو از درخت بود گفت که نه در واقع
داد زد:«بلایی سر او نیاوری. مسافر توی راه داریم. بگزار خاطرمان جمع باشد»
نزدیک‌تر آمد و ادامه داد:«موش نیست بیشتر شبیه سنجاب . دم بلند و پشمی
دارد.»

_«آخر خانم
کجای این به سنجاب شبیه است؟»غرغر کنان شبیه یک قورباغه ادامه داد :«انگار ارث
بابایش است»

توی دلم
گفتم :«در واقع ارث پدرشان بوده. دیگر گفتن ندارد.»

سنجاب هم از
این فرصت استفاده‌کرد و پرید روی درخت آلبالو و لابه لای شاخه‌ها ناپدید
شد.

.........

شرمنده من جواب قطعی پیدا نکردم ..ولی هر چی هست از خانواده موش سانان و جوندگان است.

ولی از لحاظ چهره و چشمهاش خیلی شبیه موش درختی. احتمال زیاد موش درختی باشه.

molang
16-10-2012, 10:48
خیلی ممنون دوست عزیز.

molang
16-10-2012, 11:12

سنجابک درختی
نام انگلیسی: forest dormouse
نام علمی: Dryomys nitedula

سنجابک درختی یکی از گونه های زیبا و بومی ایران است که در رده پستانداران و رده جوندگان قرار دارد. در ایران 4 گونه از سنجابکها وجود دارد که سنجابک ایرانی یکی از گونه های منحصر بفرد است.
سنجابکهای درختی در جنگلهای انبوه دیده می شوند.همچنین در درختزارهای انبوه و بیشه هایی در ارتفاع 3500 متر از سطح دریا.آنها در مناطق مزروعی مانند باغها. بوته زارهای سنگلاخی هم یافت می شوند.

طول بدن این گونه ۸ تا ۱۳ سانتي متر و طول دمش به ۵/۹ سانتي متر مي رسد.وزن بدن 18 تا 34 گرم است. این حیوان در نگاه اول بسیار شبیه به سنجاب است. مشخصه اصلي آن دو نوار چشمي سياه رنگ است. چشم ها درشت اند، گوش ها كوچك ولي از بين موها قابل رويت هستند. دم پشمالو و بلند است.رنگ پشت قهوه ای مایل به خاکستری تا قهوه ای مایل به زرد است و رنگ زیر شکم همراه نواسانات سفید است.
درباره سیستم تولید مثل این گونه اطلاعات کاملی در دسترس نیست.فصل تولید مثل در این گونه با تغییرات جغرافیایی تغییر می کند.در اسرائیل، فصل جفت گیری از مارچ تا دسامبر است. به طور میانگین هر ماده در هر سال 2 تا 3 زایمان دارد. در اروپا، فصل تولید مثل از می تا آگوست طول می کشد و معمولا فقط یک زایمان در هر سال اتفاق می افتد.دوره بارداری بین 21 تا 30 روز است.معمولا در هر زایمان 2 تا 5 بچه بدنیا می آیند . گهگاه ممکن است تعداد بچه ها به 7 عدد هم برسد.وزن هر نوزاد هنگام تولد تقریبا 2 گرم است. چشمها بسته هستند و در 16 روزگی باز می شوند. بچه ها در بدو تولد بسیار به مادر وابسته هستند که این وابستگی احتمالا در مورد غذا(شیر)، نظافت و محافظت است و در 4 تا 5 هفتگی به استقلال می رسند. عمر این جانور زیبا در بالای 5/5 سال می باشد.سنجابکهای درختی همانطور که از نامشان پیداست بیشتر این که زمینی باشند، درختی هستند.به سرعت از درخت بالا می روند و می توانند از شاخه ای به شاخه دیگر و در حدود 2 متر بپرند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](1).jpg
سنجابک استان یزد

سنجابکهایی درختی لانه های موقتی در درختان دارند که در گروه هایی دور هم می شوند. این لانه ها موقت هستند و بسیار معمولی. آنها تقریبا تمام انرژیشان را می گذارند برای لانه های زایشی خود می گذارند.این لانه ها بسیار محکم هستند. در ارتفاع 1 تا 7 متری زمین وجود دارند و به ضخامت 150 تا 250 میلی متر، به شکل کروی هستند با یک در ورودی که معمولا روکشی از پوست درختان دارد. این لانه ها در بين شكاف سنگ ها ، سوراخ درختان يا آشيانه متروك پرندگان هستند و از برگها و شاخه های کوچک و نما بیرونی از رشته هایی از پوست درختان و خزه ها ساخته می شوند.سنجابک درختی حیوانی شب گرد است، ولي بعضي وقت ها روزها هم ممكن است ديده شود.آنها بنا به موقعیت جغرافیایی که در آن زندگی می کنند دارای خواب زمستانی هستند. در اسرائیل و روسیه این حیوانات در تمام طول سال حتی در ارتفاعات بالاتر فعال هستند اما در ایران به خواب زمستانی می روند.در هنگام خواب زمستانی سنجابک روی پاهای عقبی می نشیند و به دور خودش می پیچد، دمش را بدور خود می پیچد و سپس دستها را روی گونه های خود می گذارد.

سنجابکهای درختی صداهای گوناگونی دارند.بیشترین صدای قابل توجه یک جیر جیر دارای ملودیست که بنظر می رسد در هنگام خطر به عنوان زنگ خطر از خود تولید می کنند.تحقیقات انجام شده روی سنجابکهای در اسارت نشان می دهد که آنها قابلیت تولید امواج فرا صوت را دارند که برای انسان قابل شنیدن نیست.
مجموعه ارتباطات بین این گونه شامل ارتباطات لمسی، شیمیایی و دیداری می باشد.آنها از ارتباطات لمسی در هنگام جفت گیری، نزاع و تربیت فرزندان استفاده می کنند.ارتباطات شیمیایی هم می تواند در شناسایی دیگر سنجابکها و مفاهیم جفت گیری مهم باشد.علامتهای دیداری اغلب بوسیله طرز ایستادن مشخص می شوند برای ابراز مخالفت یا قصد دوستی است.
سنجابک درختی همه چیز خوار است.آنها برگها را بعلاوه گلها، میوه ها و دانه های گلچین شده می خورند.همچنین حشرات، تخم پرندگان و پرندگان کوچک در لیست غذایی آنها می باشند.
شکارچیان این گونه شاه بوف و جغد گندم گون(برنزه ای) می باشند.
سنجابکهای درختی ممکن است برای کنترل جمعیت حشرات باشند که قسمت مهمی از تغذیه آنها هستند.آنها همچنین دانه ها و میوه ها را می خورند و در گسترش دانه ها و دانه افشانی کمک می کنند و همچنین منبع غذایی مهمی برای جغدها به شمار می روند.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](zag1-iljenko).jpg
در ایران بيشتر در مناطق جنگلي و مشجر واقع در زيستگاه هاي مختلف زندگي مي كند و در جنگل هاي ارس واقع در كوهستان هاي مرتفع شمال بجنورد و همچنين در باغ هاي انار منطقه كويري «رباط پشت» بارام واقع در بين يزد و طبس مشاهده شده است. در اكثر مناطق كشور به جز سواحل جنوبي، خوزستان و سيستان و بلوچستان زندگي مي كنند. سنجابك درختي در ارتفاع 4200 متر در مسير صعود به قله دماوند، يعني 1400 متر اختلاف ارتفاع دیده شده است. اما اينكه اين گونه نسبتا جنگلي در اين ارتفاع چه مي كند؟!اين جونده كوچك و زيبا، رنج زيستگاهي اش نهايتا ارتفاعات 2800 متر بوده و اين مساله كه اين حيوان خودش را به ارتفاع 4200 متري و شايد حتي بيشتر از اين هم كشيده است، نشان از قدرت تطابق بالاي اين گونه دارد که بدلیل تخریب زیستگاههای طبیعیش دارد. در ارتفاع 4200 متر كمتر اثري از ميوه، دانه و تخم پرندگان كه رژيم غذايي سنجابك درختي را تشكيل مي دهند، وجود ندارد. بنابراين احتمالا منبع غذايي اين جونده را باقيمانده غذاي كوهنوردان تشكيل مي دهد.
سنجابک درختی در سرار اروپا، شمال و جنوب آفریقا و آسیای مرکزی هستند.در آسیا در کشورهای اسرائیل، ایران، افغانستان، روسیه و چین.

این گونه در لیست قرمز IUCN و Lower Risk - Near Threatened در معرض تهدید می باشند.
منبع:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]