PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تاپیک جامع استان خوزستان / خوزستانی های مقیم پی سی ورلد

arash59b
17-08-2012, 15:30
سلام
تو این چند سالی که کم وبیش به انجمن سر می زدم میدیدم که خیلی از بچه های خوزستانی بطور فعال و حرفه ای تو تاپیک ها و بحث ها شرکت دارند و خودم هم کم وبیش از نظرات و کمک های خیلی از این عزیزان

استفاده کرده ام که همین جا دوباره از همشون تشکر می کنم.

هدف این تاپیک درمرحله اول اینه که بتونه دوستان هم استانی و هم شهری رو دورهم جمع کنه و محلی برای بیان صحبت ها و نظرات همدیگر در مورد مسایل، مشکلات، کمبودهای شهر و استان عزیزمون باشه و در مرحله دوم بتونیم

دنبال راه حلها و طرح هایی باشیم که بشه اونها رو برطرف کرد.

شاید از همین جمع خودمون کسانی پیدا شوند که دستشون به جایی برسه و بتونه مشکلی از مشکلات خوزستان و یا حتی برخی از دوستان رو حل کنند

یا در حالت ساده تری بتونیم همدیگر رو راهنمایی کنیم و شاید هم از همین نظرات دوستان بشه به طرح ها و ایده های ناب و جالبی دست پیدا کنیم.

کمتر کسی پیدا میشه که اطلاعات و دانسته هاش در مورد ظرفیت ها، توانایی ها و استعدادهای شهرها و مناطق مختلف استان خوزستان کامل باشه چون یقینا همه چیز را همه کس دانند،

پس اینجا مکان خوبی است که با استفاده از نقطه نظرات هم دیگه بتونیم دانش خودمون و کسانی که به این استان علاقه دارند رو افزایش بدیم و خوزستان عزیزمون رو بهتر بشناسیم و بشناسونیم.

به نظرم خیلی وقته که جای یه تاپیک واسه دور هم جمع شدن بچه های خوزستانی (اهوازی) خالی هست، امیدوارم همگی بتونیم با کمک همدیگه به پیشرفت و سربلندی کشورعزیزمون ایران کمک کنیم

البته همه باید این کار رو از خودمون و شهرمون شروع کنیم.

aftab_azad20
17-08-2012, 21:14
من هستم:11:

dirt road
17-08-2012, 22:10
اهواز :46:
:7:

arash59b
17-08-2012, 23:19
آیا می دانید....

آیا می دانید خوزستان علاوه برقطب نفتی و پتروشیمی کشور قطب کشاورزی ایران هم هست

آیا می دانید خوزستان در زمینه تولید خرما رتبه اول را در ایران دارد

آیا می دانید خوزستان در زمینه تولید گندم معمولا رتبه دوم و امسال (90-91) رتبه اول کشور بود

آیا می دانید خوزستان در زمینه تولید نیشکر رتبه اول ایران را دارد

آیا می دانید شمال خوزستان در زمینه تولید مرکبات از قطب های مهم ایران است

آیا می دانید خوزستان در زمینه تولید صیفی جات از قطب های کشاورزی ایران هست

آیا می دانید پراب ترین و معروف ترین رودخانه های ایران در خوزستان جاری بودند

آیا می دانید بیشترین تعداد سد و بزرگترین سدهای استراتژیک ایران و خاورمیانه و قدیمی ترین سد های ایران در خوزستان هستند

آیا می دانید مهمترین بنادر تجاری ایران (امام خمینی و ابادان) در خوزستان قرار دارند

آیا می دانید قدیمی ترین پل قابل استفاده جهان در خوزستان و دزفول است

آیا می دانید شهر شوش پایتخت دوم (زمستانی) هخامنشیان بوده است

آیا میدانید قدیمی ترین بنای خشتی جهان (زیگورات) در خوزستان و در شهر شوش قرار دارند

آیا می دانید خوزستان از معدود استانهای ایران است که نیروگاه هسته ای دارد (دارخوین)

آیا می دانید خوزستان از قطب های تولید فولاد در ایران است

آیا می دانید قدیمی ترین دانشگاه جهان (جندی شاپور) در خوزستان تاسیس شده است

آیا میدانید اولین بار در خاوره میانه نفت در خوزستان کشف شد و اولین چاه نفت خاوره میانه نیز در خوزستان (مسجد سلیمان) احداث شد

و آیا میدانید ......

شما هم به شناسایی بهتر و بیشتر منحصر به فرد ترین استان ایران کمک کنید

پست های شما به این مطلب اضافه خواهند شد

arash59b
17-08-2012, 23:45
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

saeediranzad
18-08-2012, 08:09
سلام
خوب، مبارکه! فقط یه چیز را تصحیح کنم:
نیروگاه دارخوین (اگه اصلاً نیروگاه داشته باشه) هسته ای نیست.
تنها نیروگاه هسته ای دایر و البته تحقیقاتی در تهران است و دومی که سالهاست داره ساخته میشه در بوشهر.

arash59b
18-08-2012, 18:11
سلام
خوب، مبارکه! فقط یه چیز را تصحیح کنم:
نیروگاه دارخوین (اگه اصلاً نیروگاه داشته باشه) هسته ای نیست.
تنها نیروگاه هسته ای دایر و البته تحقیقاتی در تهران است و دومی که سالهاست داره ساخته میشه در بوشهر.

سلام

همونطور که می دانید طرح اولیه وکارشناسی شده بسیار از سدها و پتروشیمی ها کشور که حتی در چند سال اخیر افتتاح شدن مربوط به قبل از انقلاب است

نیروگاه هسته ای دارخوین هم یکی از این طرح ها بود که حتی شروع به کارساختمانی ساخت تاسسات آن نیز شروع شده بود(البته نه به شدت بوشهر)

همانطور که می دانید این نیروگاه در فاصله بسیار کم با مرز عراق (45 کیلومتر) قرار دارد این انتخاب به دلیل مسائل استراتژیک بود چون حتی در زمان شاه نیز روابط ایران و عراق دچار کشمکش و حتی درگیری های کوتاه مدت بود

از این رو ساخت این نیروگاه می توانست به دلیل حساسیت بالا نقش بازدارندگی در رابطه با عراق داشته باشد چون هر گونه حادثه برای این نیروگاه می توانست عواقبش را متوجه خود عراق کند.

همونطور که میدانید یکی از دلایل ساخت سد کرخه نیز این مساله بوده است

احیای طرح ساخت نيروگاه اتمي دارخوين در خوزستان ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

aftab_azad20
20-08-2012, 12:40
استان خوزستان نيازمند، توجه ويژه دولت ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
کد خبر: ۲۶۶۵۰۶
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۳:۰۹

استان خوزستان با توجه به منابع عظيم نفت و گاز - حدود 85 درصد منابع نفت و گاز كشور در اين استان قرار دارد- و همچنين توليد بالاي محصولات كشاورزي در اين استان- در اين استان 13 الي 14 محصول كشاورزي توليد مي‌شود- در توليد برخي از اين محصولات رتبه اول را دارد، ولي همچنان در سطح استان شاهد كمبودها و محروميت‌هايي هستيم.

سيد راضي نوري نماينده مردم شوش و عضو كميسيون كشاورزي مجلس شوراي اسلامي با اعلام اين مطلب به خبرنگار ما افزود: متأسفانه استان خوزستان در طبقه‌بندي استان‌ها، در رديف استان‌هاي محروم قرار دارد. در ديداري كه وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، خانم مرضيه وحيددستجردي، از استان خوزستان داشت و از نزديك با محروميت‌ها و كمبودها آشنا شد، در نشستي كه به همين منظور برگزار شد اعلام كرد اين كمبودها و محروميت‌هايي كه در سطح استان ديدم را اگر كسي برايم تعريف مي‌كرد باور نمي‌كردم ولي هنگامي كه با چشمان خودم ديدم باورم شد كه در سطح كشور نقاطي وجود دارد كه پر است از محروميت. اميدوارم مسئولان دولتي نگاه ويژه‌اي به استان‌هاي محروم كشور، علي‌الخصوص استان خوزستان داشته باشند.

وي گفت: مسئولان دولتي بايد به‌صورت جدي پا در راه بگذارند و سعي كنند تا محروميت‌ها را از سطح كشور بزدايند، در اين بين همان طور كه اشاره شد استان خوزستان به‌دليل توليد ثروتي كه براي كل كشور مي‌كند بايد در رديف اول رسيدگي به محروميت‌ها و كمبود‌ها قرار داشته باشد، خوشبختانه اين نگاه در حال گسترش است و مسئولان قدم‌هايي را براي رفع كمبودها و محروميت‌ها در سطح استان برداشته‌اند ولي از آن جايي كه متأسفانه محروميت‌ها و كمبودها زياد است اين اقدامات به چشم نمي‌آيد.

راضي نوري تاكيد كرد: همان طور كه امام راحل(ره) و مقام معظم رهبري فرمودند خوزستان در 8 سال دفاع مقدس دين خود را به كشور و اسلام ادا كرده است و امروز نوبت مسئولان دولتي است كه تمام قد در خدمت استان خوزستان باشند و هر چه در توان دارند براي از بين بردن محروميت‌ها از سطح استان به كار بندند.
منبع:تابناک

poonel
24-08-2012, 03:59
کاشکی میشد از خوزستان فرار کنم!

والا از بس اینجا محرومیت کشیدم پوکـیـــــدم.

گرافيكار
24-08-2012, 13:56
کاشکی میشد از خوزستان فرار کنم!

والا از بس اینجا محرومیت کشیدم پوکـیـــــدم.

منم بارها به خودم این رو گفتم
اما هر جا رفتم بیش از یکی دو هفته دوام نیاوردم

خاک اینجا واقعا دامنگیره
درسته کمبود امکانات واقعا داره این استان عزیز رو اذیت میکنه
آب و هوا که بخش زیادیش این روزا زیر سایه گرد و غبار پنهان شده در ماه های زیادی مردم این استان رو واقعا کلافه میکنه
اما این استان استعدادهای زیادی برای زندگی کردن داره و فقط دستها آلوده داخل و خارج استان باعث میشن این استعدادها نهفته بمونن

بابا طاهر میگه
من از بیگانگان هرگز ننالم
که با من هر چه کرد آن آشنا کرد

اما من فکر میکنم خوزستانیها هم از دست بیگانگان باید بنالن هم آشنایان

arash59b
24-08-2012, 21:15
سلام

منم با مطلب بالا کاملا موافقم

این ما هستیم که باید باعث پیشرفت سرزمین خودمان بشیم و از دیگران انتظار داشتن و به امید اونها نشستن بی فایده است

این روزگار و حال و احوال ما هم تقسیر خودمون است و از ماست که برماست

منم بعد از 10 سال وقتی به خوزستان برگشتم واقعا از کمبودها و نوافص زیاد و ریشه ای اینجا ناراحت شدم و می خواستم هرجور شده برگردم تهران، ولی دیدم که بالاخره باید ایستاد و از یک جا شروع کرد.

اگه دقت کرده باشید اکثر هموطن های استان های دیگه هستند که میان اینجا و از ثروت و منابع خوزستان استفاده می کنند (مخصوصا اصفهانی ها و...) و مردم نجیب و زحنت کش این استان در مرحله بعد قرار دارند (اگه یه سر به شهرک های صنتعتی شهر های مختلف استان بزنید کاملا مشهود هست)

امیدوارم که بتونیم دست به دست هم یکی یکی و به سرعت این عقب موندگی ها و نواقص رو جبران کنیم.

Masoud-Susa
27-08-2012, 17:01
بــه بــه ! آقا ما هم به جمع بچه های خوزستانی این تاپیک پیوستیم ! :10:

خیلی خوشحالم که میبینم هم استانی هام تو پی سی فــعالیت خوبی دارن.:46:

اول کاری با اجازه‌تون یه پیشنهاد دارم که امیدوارم دوستان موافق باشن باهاش؛

پیشنهاد می کنم اسم تاپیک به : " خــوزســتان ؛ دیـــار مـردمان خـونگـرم " تغییر پیدا !

چرا که اینجوری هم اسم تاپیک کاملـتر میشه(کل استان رو پوشش میده) و هم یه معرفی خیلی مختصر از استان (ویژگی شاخص مردم این استان) هست !

نظر دوستان چیه؟ !

arash59b
27-08-2012, 17:56
سلام مسعود جان

اسم تاپیک بیشتر بخاطر این بود که خوزستانی هایی که تو انجمن هستند و هزار ماشاا... پست بالا و قدیمی هم هستند بیشتر دور هم جمع بشن

به نظرم اسمی که الان داره یکم خودمونی تر و تحریک پذیریش بیشتره

اسم شما هم برای تاپیک جالب و قشنگ و نشون دهنده ویژگی شناخته شده مردم خوزستان هست و البته رسمیتش بیشتره

masoud glx
28-08-2012, 02:12
من هم اصالتا خوزستانی هستم ... دزفول .
به خوزستان خیلی ظلم میشه . از اول همین طور بوده و خواهد بود و من بشخصه حدس می زنم بغیر از مواردی که مردم بشخصه پیگیری و اهتمام داشتن ، در سایر موارد خوزستان به شدت محرومه .
متاسفانه بنده خیلی خیلی دورم از خوزستان ولی مفتخرم به خاک و آفتاب سوزانش .

شاد و پیروز باشید دوستانم .

Masoud-Susa
28-08-2012, 09:08
ولی آرش جان فکـر کنم واسه دور هم جمع کردن بچه های خوزستان از گروه های اجتماعی استفاده بشـه بهتر بـاشه !
منظورم اینه که اینــجا یه شــکل معــرفی گـونه از استان بـاشه بهتره تا صحبت کردن هم استانی ها (البته صحبت ها ؛ گلایه ها و مشکلات و سایر حرف ها هم میتونه مطرح بشه همینجا) .
در کل هر جـور که صلاح میدونی :46:

+

یــک عــکس هــوایی از شــهــر بــاستانی شــوش در ســال 1367

arash59b
28-08-2012, 13:31
من هم اصالتا خوزستانی هستم ... دزفول .
به خوزستان خیلی ظلم میشه . از اول همین طور بوده و خواهد بود و من بشخصه حدس می زنم بغیر از مواردی که مردم بشخصه پیگیری و اهتمام داشتن ، در سایر موارد خوزستان به شدت محرومه .

بله نکته ای که همه روش اتفاق نظر دارند همین نکته هست

نمی دونم چرا مردم اینجا مثل بعضی از استانهای دیگه اینقدر برش ندارند درحالیکه مدیون هیچ استان دیگه ای نیستند و تازه این بقیه استان ها هستند که اکثرمواد اولیه شون رو از اینجا واسشون می برند

جرم این مردم سربزیری و قناعت و صبر زیاد در مشکلات هست

بقول قیصر امین پور دلی سربلندو سری سر به زیر.....

واقعا اهواز رو میشه با بقیه کلان شهر های ایران مقایسه کرد؟؟

ولی آرش جان فکـر کنم واسه دور هم جمع کردن بچه های خوزستان از گروه های اجتماعی استفاده بشـه بهتر بـاشه !
منظورم اینه که اینــجا یه شــکل معــرفی گـونه از استان بـاشه بهتره تا صحبت کردن هم استانی ها (البته صحبت ها ؛ گلایه ها و مشکلات و سایر حرف ها هم میتونه مطرح بشه همینجا) .
در کل هر جـور که صلاح میدونی :46:

+

یــک عــکس هــوایی از شــهــر بــاستانی شــوش در ســال 1367

عکس خیلی قشنگی بود ولی کاشکی جدیدتر و مربوط به سال های اخیر رو هم بزاری

arash59b
28-08-2012, 14:32
جاتون خالی روز عید فطر با بچه ها قرار گذاشتیم واسه اولی بار رفتیم ایذه (بچه خوزستان رو داشته باش)

نمی دونستم این شهر از خیلی از شهر های دیگه مثل شوش هم قدیمی تر هست و اثار باستانی زیبا و قشنگی داشت مثل شکف سلمون که مربوط به عصر ایلامی ها بود

اما نمیخوام واستون از ایذه بگم میخوام واستون از حایی تو خوزستان بگم که پر از باغ انار و گردو و انجیر هست

باورتون میشه !!!! (خدایا این استان دیگه چی نداره)

بعدازظهر رفتیم سد کارون سه

5 کیلومتر بعد از سد، و بعد از گذشتن از پل های حلالی معروف که رو دریاجه سد زدند می رسید به منطقه حفاظت شده شیوند

شیوند دو راه داره یه راه آبی با استفاده از قایق های بزرگی که توانایی حمل اتومبیل رو هم دارند (چون جاده اصلی الان زیر دریاچه است) و یه راه دیگه که از دهدز و سادات میره و چون همش اسفالت نشده زیاد جالب نیست.

ما از طریق این کشتی های کوچک رفتیم که حدود یک ساعت و ربع طول دریاچه رو میرند تا به شیوند برسند البته می تونید ماشین تون رو هم با این کشتی ها ببرید ولی ما ترجیح دادیم که ماشین رو همون ور تو پارکینگ بزاریم و فقط خودمون و وسایلمون رو بردیم

البته استفاده این کشتیها مجانی هست و از طرف سازمان نیرو- آب و برای رفاه حال روستاهاییانی که جادشون زیر اب رفته گذاشته شده اند

وقتی به روستا رسیدن از باورتون نمیشه که شما تو خوزستان هستید هوا فوق العاده عالی و لطیف بود و پر از باغ های گردو و انار و انجیر و ... بود

بعد از استراحت تو یک از باغها رفتیم ابشار شیوند که حدود ربع ساعت بعد از روستای شیوند قرار داره

یه اب شار بلند با آب بسیار سرد که هر کاری کردیم بریم زیرش از شدت فشار و سرما نتونستیم

هنوز یکی دو ماه تا رسیدن انارها و گردوها وقت بود جاتون خالی کلی انجیر خشک و عسل طبیعی خریدیم

جای خیلی خوب و قشنگی هست اصلا از دستش ندید که پشیمون می شید

اصل عکس ها دست یکی از بچه هاست (که هنوز بدستم نرسیده) ولی خودم چندتا عکس گرفته بودم که فعلا واستون میزارم (البته کیفیتشون پایینه)

mrtrevenge
28-08-2012, 14:53
با سلام خدمت تمامی بچه های خوزستانی
من اگه خدا بخواد با توجه به رتبم و انتخاب رشتهای که کردم و وضع جدید دانشگاه صنعت نفت که دختر نمی گیره!!!!! احتمال زیاد اهواز مهندسی نفت قبول شم اینو با توجه به نرم افزار های انتخاب رشته هم میگم!
من خودم اهل کرمانشاهم رتبم طوری بود که دانشگاه های تهران احتمال داشت صنایع عمران نقشه این رشته ها قبول بشم اما من خودم به نفت علاقه داشتم!!! خانواده که کلا ناراضی بودن و میگفتن کجا میخوای بری مگه از جونت سیر شدی؟!!! حتی بعضی از رفیق هام میگن سر دوهفته بر میگردی از دست هوای شرجی و گرم!!
خلاصه که همه میگن اب شرب نداره و...
میخواستم نظرتون بدونم خیلی نا امید شدم . :41:شرایط شهر و فرهنگ مردمش و جاهای دیدنیشو و.. خلاصه هر چی که به نظرتون اهمیت داره اگه برام بگین ممنون میشم در ضمن تا حالا خوزستان نیومدم:31: با تشکر

saeediranzad
28-08-2012, 15:37
سلام
تابستونها دانشگاه اهواز تعطیله. یعنی ترم تابستونی نداره. دانشگاه نفت به گمونم همینطور باشه.
شما ازاینور تا پایان آبان یا نهایت نیمه آذر و از اونور از اول خرداد یا نیمه اردیبهشت، باید گرما را تحمل کنید.
الآن تو هر ده کوره ای هم که بری، آب بطری بندی (!) پیدا میشه. بیشتر خونه ها و گمونم خوابگهها دستگاه تصفیه آب دارند.
به هرحال، هر که را طاووس خواهد، جور هندوستان کشد.

arash59b
28-08-2012, 16:10
همونطور که سعید جان گفت به غیر از گرما فکر نکنم مشکل دیگه ای داشته باشی بستگی به خودت هم داره اکثرا بعد از یک سال عادت می کنند

من کرمانشاه هم بودم بالاخره هرچی باشه اینجا جزء کلان شهر های ایران هست و رتبه دانشگاه هاش هم بالاتر از خیلی استان های دیگه است مخصوصا واسه نفت و گرایش هاش بهترین جاست

Mohammad King
26-09-2012, 13:34
با سلام خدمت تمامی بچه های خوزستانی
من اگه خدا بخواد با توجه به رتبم و انتخاب رشتهای که کردم و وضع جدید دانشگاه صنعت نفت که دختر نمی گیره!!!!! احتمال زیاد اهواز مهندسی نفت قبول شم اینو با توجه به نرم افزار های انتخاب رشته هم میگم!
من خودم اهل کرمانشاهم رتبم طوری بود که دانشگاه های تهران احتمال داشت صنایع عمران نقشه این رشته ها قبول بشم اما من خودم به نفت علاقه داشتم!!! خانواده که کلا ناراضی بودن و میگفتن کجا میخوای بری مگه از جونت سیر شدی؟!!! حتی بعضی از رفیق هام میگن سر دوهفته بر میگردی از دست هوای شرجی و گرم!!
خلاصه که همه میگن اب شرب نداره و...
میخواستم نظرتون بدونم خیلی نا امید شدم . :41:شرایط شهر و فرهنگ مردمش و جاهای دیدنیشو و.. خلاصه هر چی که به نظرتون اهمیت داره اگه برام بگین ممنون میشم در ضمن تا حالا خوزستان نیومدم:31: با تشکر

دوست من نامزد منم اهوازی هست

از لحاظ فرهنگ به نظر من خیلی با مرامن اهل حالن مردم عالی ایی داره

در مورد گرما هم من خودم بچه اراکم ولی 5بار تابستون اومدم اهواز مشکلی نداشتم فقط انصافن سر ظهر تابستون نمیشه بیای بیرون :دی

در حدی که مغازه ها هم میبندن ولی باز میشه تحمل کرد

البته فکر کنم الان دیگه فصل گرماش تموم شده. آب شرب هم داره

seetherali
02-10-2012, 15:09
كسي يادش هست اهواز قبل از اينكه اين بساط مترو رو راه بندازن چه شكلي بود ؟! :31: بلوار پاسداران كه صد تيكه شده . يكي نيس بگه بابا مترو نخواستيم , شهر رو به حالت اولش برگردونين. تا 5 سال ديگه هم آماده نميشه.
+
پارك آبي رو كسي آمارشو نداره كه افتتاح شد يا نه ؟ قرار بود اواخر شهريور بازش كنن.

saeediranzad
02-10-2012, 17:35
سلام
حالت اولش؟ یعنی کی؟ 20سال پیش؟ 30 سال پیش؟
یه زمانی بغل هتل پارس فعلی (آستوریا) یه پارک دنج و خلوت بود. یا اونور آب، روبروش پارک ریورساید؛ چقدر باحال بود!
شهرداری آمد درختهاش را برید و آسفالت کرد.
شهرداری از پل آخر کیانپارس تا پل دانشگاه را جاده کشیده (ساحل غربی)، بتون و موزاییک و سنگ کاشته. ولی انگار یادش رفته درخت بکاره.
این همه درخت مفت که انگار استرالیا بهشون داد، هیچ برنامه ای براش نداشتند. چون لابد پورسانت نداره براشون.
انصافاً اگر اعتقاد دارید، هروقت از کنار یه اکالیپتوس اهدایی رد میشید، یه صلوات نثار استرالیاییهای بیدین بکنید.

arash59b
02-10-2012, 17:39
كسي يادش هست اهواز قبل از اينكه اين بساط مترو رو راه بندازن چه شكلي بود ؟! :31: بلوار پاسداران كه صد تيكه شده . يكي نيس بگه بابا مترو نخواستيم , شهر رو به حالت اولش برگردونين. تا 5 سال ديگه هم آماده نميشه.
+
پارك آبي رو كسي آمارشو نداره كه افتتاح شد يا نه ؟ قرار بود اواخر شهريور بازش كنن.

چون خاک زمین اهواز سست و منابع اب زیر زمینیش بالا هستند ساخت مترو زمان بیشتری میبره تکنولوژیش هم با بقیه جاها فرق میکنه

تو همه شهر ها به این صورت بود که اول تونل مترو رو حفر می کنند بعد ایستگاه می زنند ولی تو اهواز روش کار اینطور است که اول ایستگاه رو می سازند بعد با دستگاه های حفار بین دو ایستگاه تونل حفر می کنند.

دستگاه هایی هم که این کار رو می کنند به اسم هستند و تو ایران منحصربفرد بوده و بجز 2 تایی که تو اهواز کار می کنند تنها 1 دونه دیگه هست که اونم ماله قرارگاه خاتم االنبياء است. این دستگاه ها که خودشون یه قطار هستند طولی بیش از 100 متر دارند و تمام عملیات خاک برداری ،انتقال و نصب تجهیزات رو باهم انجام میده.

تا اونجا که می دونم کار تونل از کورش تا چهارشیر تموم شده.

برخلاف متروی شهرهای دیگه که هر دو خط رفت و برگشت در یه تونل انجام می شه، در مترو اهواز برای هر خط یه تونل جداگانه حفر میشه و خطوط رفت و برگشت از هم جدا هستند. روش کار هم به اینصورت هست که از دو ایستگاه مقابل هم شروع به حفاری می کنند تا دستگاههای حفار به هم برسند

ایستگاه سه راه فرودگاه

Ramin khuzestan
08-10-2012, 16:38

arash59b
09-10-2012, 14:20

تا چند سال پیش هم می دونستم تقریبا تمام تیم ملی واترپلو از بچه های باشگاه عملیات غیرصنعتی ماهشهر (پتروشمی ماهشهر) بودند

arash59b
22-05-2013, 20:14
مـروری بر شگفتـی‌های متنـوع استـان خـوزستان

استان خوزستان با مساحت 64.075 کیلومتر مربع در جنوب غربی ایران در کرانه خلیج فارس و اروندرود قرار دارد و مرکز استخراج نفت ایران به‌شمار می‌آید. در این استان که پنجمین استان پرجمعیت ایران است، می‌توان بناهای تاریخی بسیاری یافت. طبیعت متنوع، در کنار تنوع قومی و مذهبی، این منطقه از ایران را به مکانی قابل توجه برای گردشگران تبدیل کرده است.

اهواز مرکز استان خوزستان

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
در زمان ساسانی‌ها "خوجی‌ها" که یکی از طوایف اصیل ایرانی بودند و نام خوزستان هم از آن‌ها گرفته شده، در اطراف کارون به کشت نیشکر و تهیه شکر می‌پرداختند. شهر هرمز اردشیر در اواخر دوره ساسانی به "خوجستان وازار" یعنی بازار خوزی‌ها مشهور شد. پس از سقوط ساسانیان، هنگامی که این شهر به دست اعراب افتاد، خوزی و هوزی را به جمع مکسر درآوردند و آن را "اهواز" نامیدند. عکس: نمایی از پل کابلی اهواز در شب.

صائبی‌ها و آیین‌های مندایی

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
صائبین یا مندایی‌ها پیروان دین حضرت یحیی هستند که تعدادی از آنان در اهواز و در کنار رود کارون زندگی می‌کنند. مندایی‌ها، یکتاپرستانی هستند که بیش از دو هزار سال پیش به ایران مهاجرت کردند و به دلیل مراسم مذهبی که دارند باید در کنار رودهای جاری زندگی کنند. این مراسم روزهای یکشنبه برگزار می‌شود.

آبادان

آبادان زمانی یکی از زیبا‌ترین شهرهای ایران بود. گرچه با حمله عراق به ایران، اکثر مناطق شهر ویران شد. ساحل بسیار زیبای رودخانه‌های اروند و بهمن‌شیر و نخلستان‌های سرسبز از مکان‌های دیدنی این شهر هستند. از مکان‌های مذهبی آبادان می‌توان به کنیسه یهودیان و کلیسای ارامنه، قدمگاه خضرنبی و زیارتگاه سیدعباس اشاره کرد.

پل معلق اهواز

پل سفید اهواز یا پل معلق در سال ۱۳۱۵ بر روی رودخانه کارون ساخته شد. این پل دارای دو قوس بتنی ۱۲ و ۲۰ متری است. مهندسی آلمانی به اتفاق همسر شروع به ساختن این پل کرد. برخی مشکلات ساخت پل را متوقف کرد. در همین زمان سازنده آلمانی پل نیز درگذشت، اما چندی بعد همسر وی ساخت پل را به پایان رساند.

خانه تیزنو دزفول

خانه تیزنو یکی از نمونه‌های زیبای معماری شهر دزفول است. قدمت اولیه بنای این خانه به دوره صفویه می‌رسد. خانه تیزنو یکی از بزرگ‌ترین و زیبا‌ترین خانه‌های محله قلعه در بافت تاریخی دزفول می‌باشد.

پل ساسانی

پل ساسانی (قدیم) دزفول مهم‌ترین اثر تاریخی این شهر است. این پل که دو منطقه شرقی و غربی را به هم وصل می‌کند و یکی از راه‌های رابط منطقه جندی شاپور و سرزمین بین النهرین بوده که به دستور شاپور اول ساسانی پس از پیروزی بر روم و با بکارگیری اسرای رومی در سال ۲۶۳ میلادی ساخته شد. این پل با گذشت نزدیک به ۱۸ قرن همچنان پابرجاست و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین پل‌های استوار جهان شناخته می‌شود.

مسجد جامع دزفول

مسجد جامع دزفول بعد از پل ساسانی، دومین اثر مهم تاریخی شهر دزفول به شمار می‌رود و از لحاظ معماری و دارا بودن شبستان و ستون‌های سنگی در شمار مساجد اولیه دوره‌ی اسلامی است که در قرن سوم هجری احداث شدند. نوسازی این بنا به اواسط دوره صفویه (۱۰۵۰ هجری قمری) بر می‌گردد. عمده تزئینات کاشی کاری بنا مربوط به دوره‌ی قاجاریه است.

آبشار شِوی

آبشار شوی یا تله زنگ در سردشت از توابع دزفول یکی از زیباترین آبشارهای ایران است. این آبشار حدود ۸۵ متر ارتفاع و ۷۰ متر عرض دارد. در دامنه کوه و خروجی آبشار غاری وجود دارد که افراد محلی می‌گویند کیلومتر‌ها طول دارد. در بدنه آبشار نیز خروجی‌های متعددی وجود دارد که آب با فشار از آن‌ها خارج می‌شود.

حمام کرناسیون

حمام کرناسیون یا موزه مردم‌شناسی دزفول یکی از بناهای دوره قاجاریه است. این بنای تاریخی پس از بازسازی در سال ۱۳۸۵ به عنوان موزه مردم‌شناسی مورد استفاده قرار گرفت. حمام کرناسیون با مساحتی حدود ۸۸۰ متر مربع دارای سردری کوچک و زیبا با تزئینات ساده آجرکاری می‌باشد.

شیرهای سنگی

خوزستان موزه روباز شیرهای سنگی تاریخی ایران است. نمادهای قدرتی که قرن‌هاست در قبرستان‌های این استان دیده می‌شوند، اما به‌گفته مجتبی گهستونی روزنامه‌نگار و فعال حوزه میراث فرهنگی با کم توجهی مسئولان نسبت به ساماندهی آن‌ها، رفته رفته رو به نابودی هستند.

نرگس‌زارهای بهبهان

قدیمی‌ترین نرگس‌زارهای ایران متعلق به بهبهان در شرق خوزستان است که قدمت آن به دوران قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. ب‍‍ه‍ب‍‍ه‍‍ان ‌ب‍‍ا ب‍‍اف‍ت‍‍ی‌ زی‍ب‍‍ا و ک‍‍ه‍ن ‌‌آث‍‍ار‌ی‌‌ ه‍م‍چ‍ون ‌شهر "‌ارج‍‍ان" برجای مانده از‌دوره ‌‌عی‍لام‍‍ی‌، پ‍ل ‌س‍‍اس‍‍ان‍‍ی‌ خ‍ی‍ر‌آب‍‍اد، ‌آت‍ش‍ک‍ده ‌خ‍ی‍ر‌آب‍‍اد و ک‍‍ارو‌ان‍س‍ر‌ا‌ی ‌دژ م‍‍ه‍ت‍‍اب‍‍ی متعلق به دوره ساسانی ر‌ا در خ‍ود ج‍‍ا‌ی‌ د‌اده ‌‌اس‍ت‌.

حلقه قدرت ارجان

در سال ۱۳۶۱ در ارجان بهبهان آرامگاهی مربوط به عیلامیان کشف شد. این آرامگاه حاوی تابوتی بزرگ از جنس برنز بود. به همراه این تابوت یک حلقه طلایی، نود و هشت دگمه زرین، یک خنجر، یک میله نقره‌ای، تنگ و ساغر و سینی برنزی، ده ظرف استوانه‌ای شکل پیدا شد. حلقه طلایی قدرت در دست چپ جسد قرار داشت. در محل دسته حلقه نوشته شده است: کیدین - هوتران پسر کورلوش

اش‍ک‍ف‍ت‌س‍ل‍م‍‍ان‌

ن‍ی‍‍ای‍ش‍گ‍‍اه ‌ت‍‍اری‍ش‍‍ا یا اشکفت در جنوب ایذه بزرگترین خط نوشته میخی "عیلام نو" را در خود جا داده‌ و درب‍رگ‍ی‍رن‍ده ‌چ‍‍ه‍‍ارن‍ق‍ش‌ب‍رج‍ س‍ت‍ه‌‌ عی‍لام‍‍ی ‌‌اس‍ت ‌ک‍ه‌ ن‍ی‍‍ای‍ش‌"‌ه‍‍ان‍‍ی" پ‍‍ادش‍‍اه‌ م‍ح‍ل‍‍ی‌‌ آی‍‍اپ‍ی‍ر ب‍ه‌‌ه‍م‍ر‌اه‌ وزی‍ر و خ‍‍ان‍و‌اده‌‌اش ‌ر‌ا ب‍ه‌ن‍م‍‍ای‍ش‌ گ‍ذ‌اش‍ت‍ه ‌‌اس‍ت‌.

خ‍ون‍گ‌‌اژدر

خونگ اژدر یا تنگ نوروزی در ۱۵ کیلومتری ایذه است. بر روی سنگ بزرگی دو نقش برجسته قرار دارد. یکی از دوره عیلامی‌ها متعلق به ۴ هزار سال پیش و دیگری از زمان اشکانیان در حدود ۱۸۰۰ تا ۲ هزار سال پیش. نقش عیلامی تقریبا محو شده، ولی نقش اشکانی همچنان قابل تشخیص است.

مال آقا

مال آقا در منطقه‌ای کوهستانی از سلسله جبال زاگرس واقع شده که رودخانه‌ای مواج و سرد از کنار آن می‌گذرد. از سوی شهر باغملک به سمت مال آقا می‌توان شهر قلعه ‌تل را هم مشاهده کرد. روستای تمبی با قدمتی چند هزار ساله در دل کوهستان نیز در همین مسیر قرار دارد.

چاه شماره یک نفت

چاه شماره یک نام اولین چاه نفت خاورمیانه است که در منطقه مسجد سلیمان در استان خوزستان قرار دارد. این چاه در ۵ خرداد ۱۲۸۷ به نفت رسید. بردنشانده، چهارطاقی سیم بند و قلعه‌های لیت و بردی در اندیکا، نقش برجسته های‌ بی‌شمار و بازرفت، قبرستان انگلیسی‌ها و ارامنه، از جمله دیدنی‌های مسجد سلیمان هستند.

قلعه‌ی شوش

قلعه‌ی شوش قلعه‌ای است که توسط ژاک دمورگان فرانسوی برای سکونت باستان‌شناسان فرانسوی در نزدیکی آرامگاه دانیال نبی در شوش بر روی تپه‌ای تاریخی بنا شد. از مهم‌ترین آثار به دست آمده از این تپه‌ها می‌توان به مجسمه‌ی معروف ملکه ناپیر اسوستون، لیوان مشهور سفالی شوش به رنگ نخودی و نقش بزکوهی و قانون حمورابی اشاره کرد. این قلعه، نقشه‌ای قرون‌وسطایی دارد.

آرامگاه دانیال نبی در شوش

در مورد محل دفن پیکر دانیال نبی اختلاف نظر وجود دارد اما هر ساله صدها تن از ایرانیان یهودی بر روی تپه‌ی ارگ شوش جمع می‌شوند و به پیامبرشان ادای احترام می‌کنند. دانیال، پسر یوحنا پیامبری است که نسب‌ وی به یهودا فرزند یعقوب نبی می‌رسد. آن‌چه بیش از همه محل استناد و توجه است، حضور وی در شهر باستانی شوش و در ‌‌نهایت وفات او در همین مکان است.

زیگورات

بنای عظیم معبد پنج طبقه "زیگورات چغازنبیل" در اطراف شوش هم اکنون یکی از بناهای عظیم خاورمیانه است که با دیوارهای تو در تو و هزاران خشت و آجر بر تپه‌ای بنا شده و کتیبه‌های آجرین با خط میخی عیلامی قدمت این بنا را آشکار می‌سازد. شوش مرکز حکومت عیلام به وسیله پادشاه آشوری، "آشوربانی پال" ویران گردید و بعدها ‌که با تلاش هخامنشیان و برپائی کاخ‌های زمستانی، بار دیگر رونق گذشته خود را به دست آورد.

آسیاب‌های شوش

سازه‌های آبی شوشتر در دوران ساسانیان، برای استفاده از نیروی آب به‌عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی ساخته شد. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب‌ها، آبشار‌ها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است قابل توجه هستند. در سفرنامه یک باستان‌شناس فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.

روستاى لیوس

روستاى لیوس در ۷۳ کیلومترى شمال شهرستان دزفول در بخش سردشت واقع شده است. على رغم گذشت سالیان زیاد از عمر این روستاى تاریخى، در بافت کهن آن، هنوز نحوه معیشت، فرهنگ و سنن، گویش، آداب و رسوم و برپایى مراسم مختلف به شیوه کاملاً سنتى است. این روستا داراى یک سبک خاص معمارى است به نحوی که از تمام بخش‌هاى موجود در یک ساختمان استفاده بهینه می‌شود.

بقعه یعقوب لیث صفاری

بقعه یعقوب لیث صفاری نخستین شهریار ایرانی در شرق دزفول واقع شده است. یعقوب لیث صفاری زبان پارسی را نخستین بار پس از ورود اسلام به ایران دوباره به عنوان زبان رسمی ایران اعلام کرد. وی در سال ۱۶۵ هجری قمری در شهر جندی شاپور درگذشت.

arash59b
07-08-2013, 19:01
استان خوزستان تنها استان کشور هست که به دلیل اهمیت و موقعیت خاص خود سه پایگاه از مجموع 17 پایگاه هواپیماهای شکاری ایران را درخود جای داده است.

دو پایگاه 4 شکاری دزفول و 5 شکار امیدیه از قبل از انقلاب تاسیس شدند و پایگاه هفدهم مسجدسلیمان نیز بعنوان پایگاه رزور بعد از انقلاب ساخته شد.

پایگاه هوایی دزفول دومین پایگاه نظامی هوایی است که در سال 1338 در ایران تاسیس شد.

TFB.4- پایگاه چهارم شکاری دزفول [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]۳۲°۲۵′۵۷″ شمالی ۴۸°۲۴′۰۷″ شرقی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 7%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%B4%DA%A9%D8 %A7%D8%B1%DB%8C_%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C_%D9 %87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C_%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8% B4&language=fa&params=32_25_57_N_48_24_07_E_type:airport&title=Vahdati+%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87 +%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C)
گردان ۴۱ شکاری اف ۵
گردان ۴۲ شکاری اف ۵
گردان ۴۳ شکاری اف ۵
TFB.5- پایگاه پنجم شکاری امیدیه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] D8%A7%DB%8C%DB%8C_%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%AF%DB%8C%D 9%87) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]۳۰°۴۹′۵۱″ شمالی ۴۹°۳۲′۳۵″ شرقی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 7%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%B4%DA%A9%D8 %A7%D8%B1%DB%8C_%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C_%D9 %87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C_%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8% B4&language=fa&params=30_49_51_N_49_32_35_E_type:airport&title=Omidiyeh+%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%8 7+%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C)
گردان ۵۱ شکاری اف ۷
گردان ۵۲ شکاری اف ۷
گردان ۵۳ شکاری اف ۷

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 0%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C%20%D9%87%D9%88%D8% A7%DB%8C%DB%8C/%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%2 0%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C%20%D9%87%D9%88%D8% A7%DB%8C%DB%8C%20%D8%AF%D8%B1%20%D9%BE%D8%A7%DB%8C %DA%AF%D8%A7%D9%87%20%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8 C%20%D8%AF%D8%B2%D9%81%D9%88%D9%84%20(4).jpg

arash59b
21-08-2013, 17:04
یه سوال

مکان دیگه ای به عنوان مرکز فروش لوازم جانبی کامپیوتر تو اهواز (بغیر از بازار بزرگ) هست؟

شنیدم یکی تو پاداد راه افتاده؟!

arash59b
24-08-2013, 17:51
مهم‌ترین مشکل اهواز نداشتن مدیریت قوی است

عضو شورای شهر اهواز نداشتن مدیریت قوی را مهم‌ترین مشکل اهواز و استان خوزستان دانست.

غلامرضا سبزعلی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار کرد: هم اکنون مهم‌ترین مشکل ما در استان خوزستان و اهواز نداشتن مدیریت قوی است.وی افزود: اهواز از باب محرومیت خیلی عقب افتاده، دولت خیلی کار‌ها انجام داده ولی به لحاظ اینکه اهواز عقب افتادگی وسیعی دارد این مشکلات هنوز برطرف نشده است.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 8%DA%86%DA%A9/sabz%20ali%202.jpgعقب افتادگی 25 ساله اهوازمنتخب مردم اهواز در چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر وجود جنگ در اهواز را یکی از عمده‌ترین موانع سد راه پیشرفت این شهر عنوان کرد و گفت: بعد از دفاع مقدس نیز رسیدگی به اهواز به درستی و در خور شان آن انجام نشد.وی با بیان اینکه اهواز نسبت به دیگر مراکز استان‌ها 25 سال عقب‌تر است تاکید کرد: یکی دیگر از مشکلات مهم اهواز مهیا نبودن زیر ساخت‌ها است.لیاقت اهوازی‌ها بیش از این استسبزعلی فاضلاب، آب و جاده‌های اصلی در شهر را از دیگر معضلات کلانشهر اهواز بیان کرد و گفت: اتوبوبان‌ها، بلوار‌ها و روگذر و زیر گذرهایی جدیدی باید ساخته شود تا ترافیک این شهر حل شود.وی با تاکید بر اینکه باید مشکلات خدمات رفاهی مردم حل شود تصریح کرد: به اهواز رسیدگی شده ولی مردم ما لیاقت بیش از این‌ها را دارند.عضو شورای شهر اهواز با بیان این مطلب که اهواز از همه لحاظ مشکلاتی دارد که باید رسیدگی شود خاطرنشان کرد: بخش درمانی که رسیدگی به آن بر عهده شهرداری نیست نیز باید کاستی‌هایش شناسایی و برطرف شود.ضرورت آماده سازی زیرساخت‌هابه گفته سبزعلی، باید فکری به حال تفریح سالم مردم کرد تا شهروندان با نشاط و روحیه بیشتر به امور زندگی خود و کارشان بپردازند.وی با اشاره به این نکته که عقب افتادگی‌های حوزه شهرداری و شورای شهر در اهواز بیش از حد تصور است متذکر شد: مشکلات شهر ما با یک سال دو سال حل نمی‌شود.عضو شورای شهر اهواز یادآور شد: همه باید تلاش کنیم تا عقب افتادگی‌هایی که بوده زود‌تر از موعد برطرف شود هر چند موعدش گذشته ولی باید تلاش کرد تا اول زیر ساخت‌ها مهیا شوند.

arash59b
24-08-2013, 17:51
تخفیف 50 درصدی عوارض واردات و جرایم خودروهای پلاک اروند

به مناسبت عید سعید فطر عوارض واردات خودرو به منطقه آزاد اروند از 19 مرداد الی 19 شهریورماه و جرایم خودروهای پلاک اروند از 19 الی 28 مردادماه شامل 50 درصد تخفیف خواهد شد.
به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه‌خوزستان، مهدی نیک‌پی مدیرعامل منطقه آزاد اروند اظهارکرد: شهروندان آبادانی و خرمشهری می‌توانند به مناسبت عید سعید فطر از 19 مرداد الی 19 شهریورماه از تخفیف 50 درصدی عوارض واردات خودرو به منطقه آزاد اروند برخوردار شوند.
وی افزود: متقاضیان برای برخورداری از این تخفیف باید در این ایام نسبت به ورود خودروی خود به منطقه آزاد اروند از طریق بندرخرمشهر اقدام نمایند.
نیک‌پی همچنین از تخفیف 50 درصدی جرایم خودروهای پلاک اروند خبرداد و گفت: مالکان محترم جهت برخورداری از بخشودگی 50 درصدی جرایم خودروهای پلاک اروند می‌توانند از 19 الی 28 مردادماه امسال به گمرک منطقه آزاد اروند مستقر در بندر خرمشهر مراجعه کنند.
رئیس هیات مدیره منطقه آزاد اروند اظهارداشت: از زمان آغاز طرح واردات خودرو به منطقه آزاد اروند تخفیف‌های ویژه عوارض به مناسبت‌های مختلف برای شهروندان آبادانی و خرمشهری اعمال شده است.
وی گفت: در حال حاضر بیش از یک هزار و 600 خودرو با پلاک منطقه آزاد اروند در سطح شهرهای آبادان و خرمشهر در حال تردد هستند که محدوده تردد این خودروها تا مرکز استان خوزستان و طبق نقشه مندرج در سایت سازمان منطقه آزاد اروند است.

----Ali----
13-09-2013, 21:13
امیدیه:n11:
آقا کجاش گرمه؟:n02:
والا ما ساعت 4 یا 5 عصر تو میدون جمع میشیم واسه فوتبال:n02:
کلا خیلی خون گرمیم:n04::n02:

arash59b
22-10-2013, 15:42
شهر پل ها- اهواز

عکس هوایی از پل هشتم ، نادری ، سفید ، پارک جزیره عکس هوایی از پل هشتم ، نادری ، سفید ، پارک جزیره

arash59b
22-10-2013, 16:21
اهواز، شهر پل ها 1- پل سفید (معلق)

کمتر از پنجاه سال پس از احداث و افتتاح پل بروکلین (اولین پل فلزی جهان)، پایه های احداث چهارمین پل معلق دنیا در شهر اهواز گذاشته شد که امروز نماد و مظهر زیبایی شهر به شمار می رود. گفته می‌شود این پل نخستین بار توسط یک مهندس آلمانی طراحی شد که کار او به دلیل کارشکنی‌های انگلیسی‌ها بی نتیجه ماند. از نظر تاریخی قرارداد ساخت پل به دوره پهلوی اول باز می‌گردد.
در تاریخ 10 خرداد 1312، از طرف ریاست اداره بهره برداری راه ‌آهن ناحیه جنوب اهواز (اریك كسوندسن) و معاونت فنی و مهندسی سیف‌ الله ‌خان مشاور پروژه ساختمان، گزارش یازده صفحه‌ای احداث یك پل جدید بر روی رود كارون جهت عبور و مرور اهالی شهر اهواز را به وزارت كل طرق و شوارع دادند. سه محل برای احداث پل پیشنهاد گردید. تا این زمان تنها پل معلق بر روی رودخانه كارون، پل فلزی راه آهن (پل سیاه) بود كه برای اتصال راه‌آهن سراسری به بندر امام خمینی در سال 1308 احداث شده بود.

در تاریخ 17 خرداد 1313، قراردادی در 12 ماده بین میرزا علی‌خان منصور، وزیر طرق و شوارع ایران و اسكار لیندال نماینده شركت سوئدی سونسكاانتر پرناداكتی پولاكت منعقد و بر طبق آن، مسئولیت ساخت پل كارون اهواز و امتحان زمین و تهیه نقشه‌های اصلی به شركت مذكور كه به اختصار (سنتاب) نامیده می‌شد واگذار گردید.
كل هزینه عملیات مربوط به پل كارون كه بایستی به موجب قرارداد پرداخت می‌شد، مجموعا پنج ‌میلیون و هفتصد و هشت هزار ریال (000/708/5 ریال) برآورد گردید كه پرداخت آن طی 12 فقره چك به عهده بانك ملی ایران گذاشته شد. فولاد مورد نیاز و سایر مصالح و لوازم ساختمان پل از طرف شركت سنتاب، پس از تایید رسمی سفارت ایران در استكلهم به كشور سوئد داده شد.
بر اساس ماده 3 این قرارداد، مدت زمان انجام كار بعد از تصویب نقشه‌های تفصیلی و امضاء قرارداد بیست ماه تعیین گردید و شركت سنتاب موظف شد تا طی شش ماه یك نفر نماینده با اختیارات تام برای مذاكرات و تصمیمات مربوط به امور ساختمان در محل كار تعیین نماید. در همین بند از قرارداد، اداره راه آهن جنوب نیز به عنوان ناظر و نماینده وزارت طرق و شوارع در اجرای عملیات ساختمانی طبق نقشه‌های مصوب، معرفی گردید. یك ماه بعد، از تاریخ 20 مرداد 1313، گونتربرگ از طرف شركت سنتاب به سمت ریاست ساختمان پل اهواز منصوب و بعنوان نماینده شركت مذكور به اهواز اعزام شد. مهندس سیف‌الله‌خان هم در سمت مشاور از طرف وزارت طرق و شوارع به نمایندگی انتخاب شد.
در اوایل مهرماه 1313، موقعیت خط وسط پل بر روی رود كارون تعیین و در دوم شهریور همان ماه به منظور افزایش استحكام زمین برای شالوده ریزی پایه‌های پل از شركت نفت درخواست وسایل حفاری شد كه در اواخر همین ماه، یعنی در 28 مهرماه 1314، اولین پی‌كنی آن آماده گردید. تا 20 بهمن‌ماه همان سال، پنج پایه از هفت پایه اصلی پل بر اساس طرح (ك. لوبرك استاد آكادمی استكهلم) پی‌كنی و بتون‌ریزی شد. در ماه های اردیبهشت و تیر ماه سال 1314 دو پایه باقیمانده آن نیز تكمیل شد. قطعات فلزی پل كه در كارخانه مولارك استاد سوئد ساخته شد، به هم متصل شد و سپس به وسیله جرثقیل كشتی فلورستان متعلق به كمپانی استریل در روز 18 مرداد 1314، اولین قطعه آهن پل فلزی اهواز بالا كشیده شد.
کمی بعد در 12 مرداد 1315، بتن‌ریزی سرتاسری پل به پایان رسید و سه روز بعد آسفالت ریزی سطح اتومبیل روی پل آغاز شد و 24 مرداد، ضمن شروع سیم كشی برق جهت روشنایی پل، از سوی شركت سنتاب اعلام شد كه پل اهواز، 14 روز دیگر برای تحویل حاضر می‌شود. آزمایش پل چهار ساعت و نیم به درازا کشید و سرانجام در ساعت ده و سی دقیقه ۳۰ شهریور سال ۱۳۱۵، با بیش از هفت ماه تاخیر و با ضمانت بیست و چهار ماهه و عمر مفید پنجاه ساله به ناحیه راه آهن جنوب تحویل داده شد. سپس در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۱۵ افتتاح و ضمن تاکید بر رعایت موارد زیر مسیر ارتباطی اهواز قدیم و اهواز جدید را فراهم نمود:
۱- در موقع عبور و مرور بیش از یک ماشین روی پل در حرکت نباشد.
۲- چند درشکه پشت سر هم روی پل در حرکت نباشد.
۳- حداکثر سرعت حرکت اتومبیل بر روی پل ۵ کیلومتر در ساعت باشد
پل تمام فلزی سفید اکنون دارای 501/20 متر طول و 9/8 متر عرض، با دو پیاده رو، دارای دو دهانه بزرگ به طول های ۱۳۶ و ۱۳۰ متر و سه دهانه میانی ۴۹ متری و دو دهانه کناری به طول های ۱۲ و ۲۰ متر است و تمامی قطعات آن توسط پیچ و مهره به هم متصل شده اند. این پل بر روی پایه بتنی قرار دارد که درگذشته جهت عبور و مرور درشکه و وسایل نقلیه سبک، انسان، احشام و … مورد استفاده قرار می گرفت و در حال حاضر جهت عبور عابران و وسایل نقلیه به صورت یک طرفه مورد استفاده قرار می گیرد. پل سفید درسال ۱۳۷۸ به شماره ۲۴۹۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

arash59b
22-10-2013, 21:24
در سال ۱۳۰۸ خورشیدی و همزمان با احداث راه‌آهن سراسری ایران، اولین پل شهر اهواز ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) که بعدها بدلیل رنگ سیاه بدنه و پایه‌های آن به پل سیاه شهرت یافت، به طول ۱۰۵۰ متر و عرض ۶ متر، تقریباً درست در محل احداث پل تاریخی اهواز (که دارای قدمت ساسانی بوده و به پل شادووان معروف بود)، بر روی رودخانه کارون ساخته شد. تا خط آهن بندر امام خمینی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %D8%AE%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C)، در جنوب استان خوزستان ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86) و در ساحل خلیج فارس، را به راه‌آهن سراسری خرمشهر ـ تهرانـ شمال وصل نماید قدمت این پل به پهلوی اول بر می‌گردد.
پل سیاه از نوع فلزی با فونداسیون‌های بتنی بر روی بستر سنگی کف رودخانه کارون بنا شده‌است و با طول ۱۰۵۰ متر و عرض حدودی ۶ متر دارای ۵۲ پایه‌است.
در سطح پل دو خط رفت و برگشت برای عبور قطار وجود دارد و در طرفین آن پیاده‌روهایی به عرض حدوداً یک متری قرار گرفته‌است. این پل متعلق به اداره کل راه آهن جنوب است و در زمان جنگ جهانی دوم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %D8%AF%D9%88%D9%85) به عنوان مسیر حمل آذوقه، نیرو ومهمات ارتش روس مورد استفاده قرار می‌گرفت و به دلیل تاثیر زیادی که در پیروزی متفقین داشت به آن «لقب پل پیروزی» داده شد.[۱] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %D9%88%D8%A7%D8%B2#cite_note-1)
این اثر در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ۲۵۹۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] D8%B1_%D9%85%D9%84%DB%8C_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7% D9%86) به ثبت رسیده است.[۲] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %D9%88%D8%A7%D8%B2#cite_note-2)
در تاریخ ۱۱ مرداد ۸۸ در محله عامری و زیر پل سیاه اهواز در کنار حرم علی ابن مهزیار اهواز بمب‌گذاری صورت گرفت و به یکی از پایه‌های این پل که محل عبور قطار است، آسیب جدی وارد شد.
همچنین مدیرعامل سازمان زیباسازی اهواز از نورپردازی پل سیاه، قدیمی‌ترین پل رودخانه کارون در آینده نزدیک خبر داده و گفته‌است این نور پردازی با هدف زیباسازی و ایجاد فضاهای مطلوب، به زودی اجرا می‌شود.

arash59b
25-10-2013, 23:11
تصاویر/زنجیره انسانی در اعتراض به انتقال آب کارون ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 8%AC%DB%8C%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B6-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D9%84-%D8%A2%D8%A8-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%86)

DariushGreat
19-03-2014, 11:20
سلام
نمیدونستم همچی جایی هم هست! :دی بسیار خوشحااااااااااااالم :n16:
قرار بود کارون لایروبی بشه، شد؟ توی فیسبوک خونده بودم که تجهیزاتش رو آوردن اهواز...

arash59b
19-03-2014, 15:11
سلام
نمیدونستم همچی جایی هم هست! :دی بسیار خوشحااااااااااااالم :n16:
قرار بود کارون لایروبی بشه، شد؟ توی فیسبوک خونده بودم که تجهیزاتش رو آوردن اهواز...

سلام
یه مقداری و تقریبا مناطق مهم اش رو لایروبی کردن ولی نه درحدی که بچشم بیاد

تنها کاری که کردن اومدن تو چند نقطه اب بند درست کردن سصح اب رو بصورت دروغین بالا بردن هم برای اینکه منظره بهتری داشته باشه و هم اینکه میزان خشک شدن کارون بخاطر انتقال اب سرچشمه هاش زیاد بچشم نیاد

arash59b
21-03-2014, 14:22
امیدوارم سال 93 سالی پراز موفقیت و شادی برای و همه دوستان، همشهری ها و و خوزستانی های عزیز باشه

arash59b
14-04-2014, 13:25
تبریک قهرمانی فولاد خوزستان و صعود نفت مسجد سلیمان به لیگ برتر

با ارزوی پیشرفت هر چه یشتر خوزستان عزیز در همه زمینه های ورزشی و علمی

arash59b
14-04-2014, 13:40
سری دوم عکس ها

DariushGreat
15-04-2014, 01:18
با تاخیر دو روزه برد فولاد مبارک :n20::n11::n19:

الف مبروک یا فولاد ، اتهنیک الخفاجیه
بلطوبه انکتب تقریر ، کتبتها الحمیدیه
هجمت عالغدیر اسباع ، لاحت بالعلم لاحـت
یا فولاد املنه الفوز ، کلهه اتناخت او صاحت
فولاد انت خیمتــنه ، یا ورده سعادتـــــنه
نرید النصر دوم اویاک ، او ضوی اشموع دیرتنه
فرحانه اهلنه الیوم ، ضیف الملعب او بیتــه
مرر للهدف یا حید ، او زید اهوازک ا بصیته
صاروخ انظرب لیفوگ ، سدد یا بعد عینی
والمرما الک نیشان ، ربع لا تحاچینـی
فولاد انت خیمتنــه ، یا ورده سعادتنـــــه
نرید النصر دوم اویاک ، او ضوی اشموع دیرتنه

arash59b
18-08-2014, 22:14
باز هم زلزله اینبار ساعت ۲۲:۳۸ دقیقه
چقدر تو ایلام قوی بوده که اهواز هم حس میشه
خدا به همه رحم کنه

DariushGreat
19-08-2014, 13:45
باز هم زلزله اینبار ساعت ۲۲:۳۸ دقیقه
چقدر تو ایلام قوی بوده که اهواز هم حس میشه
خدا به همه رحم کنه

آره واقعا :n03:

Mohammad King
19-08-2014, 14:54
دوستان پروژه مترو چی شد؟؟؟

به کجا رسیده الان؟

DariushGreat
19-08-2014, 15:51
دوستان پروژه مترو چی شد؟؟؟

به کجا رسیده الان؟

آخرین خبری که دارم مال سه هفته پیشه. تونل ها رو دارن میکنن و تقریبا کار خوب پیش میره. میگن انشالله ایستگاه های اول هم به زودی بهره برداری میشه (دقیق یادم نیست ولی فکر کنم ایستگاه فرودگاه جزو اولین ایستگاه ها بود). فقط این که به مناقصه خرید قطار از چین نرسیدن. احتمالا از ایتالیا وارد کنن (چون چند وقت پیش اعلام شد که قراره واردات قطارهای درونشهری از ایتالیا انجام بشه و از اونجایی که شهرهای مترودار قطارهاشون رو از چین گرفتن، احتمالا اهواز در اولویت اول قطارهای ایتالیایی باشه).

arash59b
19-08-2014, 16:02
درسته اولین ایستگاه که قراره راه بیوفته مربوط به سه راه فرودگاه هست که با خونه ما چند متر فاصله داره

بعد از مدت ها الان چندروزی هست شروع کردن به رفت وامد و کار.

arash59b
20-08-2014, 14:15
بازهم یه زلزله دیگه تو ایلام
اینبار لرزش تو اهواز شدیدتر بود فکر کنم چون عمق اش بیشتر بود اثرش بیشتر حس شد

قدرت ۵/۶ ریشتر در عمق حدود ۱۲ کیلومتری زمین

Sent from my iPad using Tapatalk

ahwazp30
20-08-2014, 16:17
بازهم یه زلزله دیگه تو ایلام
اینبار لرزش تو اهواز شدیدتر بود فکر کنم چون عمق اش بیشتر بود اثرش بیشتر حس شد

قدرت ۵/۶ ریشتر در عمق حدود ۱۲ کیلومتری زمین

Sent from my iPad using Tapatalk

کاش باز هم بیاد .فقط از نوع خفیفش .میدونم خیلی خطرناکه و ممکنه جونمون رو از دست بدیم اما قبول کنید خیلی باحاله .به جای اینکه روی تاب بشینیم توی خونه هر جاش بودیم اتوماتیک دسته جمعی تاب بازی میکنیم کلی هم حال میده:n10:

arash59b
04-01-2015, 09:18

چقدر حال و روز این همشهری شبیه خودمونه

ما وارث یک جان و تن سوخته ایم

خاکستری از یک چمن سوخته ایم

این تهمت زندگی است بر ما زده اند

ما آش نخورده و دهن سوخته ایم

arash59b
30-01-2015, 15:52
اهواز همين الان

Sent from my iPhone using Tapatalk

arash59b
20-02-2015, 18:05
بالاخره خدا خودش دست بکار شد (نمیدونم چرا پزش رو مسولان دارن میدن
اهواز بدون گرد و غبار

Sent from my iPhone using Tapatalk

arash59b
05-04-2015, 15:22
نوروز 94

قسمتی از دریاچه سد کارون 3