PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : عـکاسـی رو از کـی? چــه طور?و با چـه دوربیـنی شـروع کردیـد?

a.g g.a
12-08-2012, 12:11
سـلام دوستـان

این تایپیک رو درست کردم تا دوستان عکاس توضیح بدن چه چیزی باعث شد که به این هنر دوست داشتنی روبیارن , چند وقته عکاسی می کنن , از چه تجهیزاتی استفاده می کنن و...

امیدوارم با همکاری شما تایپیک جالبی بشه!

a.g g.a
12-08-2012, 15:57
خوب با اجازه خودم شروع می کنم

حدود سه سال پیش وقتی داداش کوچیکم به دنیا اومد,تصمیم گرفتیم برای گرفتن فیلم و عکس از بچگیای داداشم یه دوربین بگیریم.

توی همون سال وقتی برای زیارت امام رضا رفته بودیم مشهد جشنواره تابستانی سونی توی الماس شرق برگزار شده بود,یه بار که رفته بودیم الماس شرق رفتیم تو نمایشگاه سونی,از دوربینای کامپکتشون فقط یه Cyber Shot DSC-H20 مونده بود,فروشنده هم خیلی تعریفشو کرد(واقعا برای یه تازه کار دوربین خوبیه),دیگه همونو گرفتیم.

اوایلی که دوربین گرفته بودیم زیاد به منظور عکاسی از دوربین استفاده نمی کردم,تا این که یه سال سیزده به در خالم با دوربین ما چند تا عکس قشنگ گرفت منم جوگیر شدم چند تا عکس گرفتم.

بعد از چند وقت با خالم(weronika ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]))تصمیم عکس هامونو توی پی سی ورد بذاریم ولی هرچی توی بخش هنر گشتیم تابپیکی برای عکاسی پیدا نکردیم و خودمون تایپیک "بهترین عکس های شما ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])" رو تاسیس کردیم(اون موقع هنوز انجمن عکاسی راه نیفتاده بود),وقتی اونجا عکس هامو گذاشتم و بقیه هم عکساشونو گذاشتن بیشتر به عکاسی علاقه مند شدم و تصمیم گرفتم در این زمینه بیشتر کار کنم یعنی خالم و انجمن پی سی ورد باعث شد به عکاسی علاقه مند بشم,سعی می کردم توی عکس هام خلاقیت به خرج بدم,تنظیمات دوربینو تغییر میدادم,مودهایM و P رو امتحان میکردم,دنبال مقاله برای عکاسی می گشتم خلاصه از عکاسی خوشم اومده بود
آشنا شدنم با سایت عکاسی هم جالب بود,یه بار یکی از دوستان درمود عکاسی یه مقاله گذاشته بود(از روی سایت عکاسی برداشته بود)و روی همه عکس های مقالش نوشته بود
"این عکس به صورت غیر قانونی از سایت عکاسی برداشته شده است
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]"!!
این طوری شد که باسایت عکاسی آشنا شدم!
نمی خوام بگم سایت عکاسی بهتر از اینجاست اصلا خودم از این جا بیشتر خوشم میاد
ولی سایت عکاسی هم خیلی به پیشرفت من کمک کرد درسته هنوز هم یه عکاس آماتورم ولی نسبت به اولای خودم خیلی پیشرفت کردم.

توی تابستون هر روز عکس های منتحب سایت عکاسی رو نگاه می کردم و دانلود میکردم(دیدین عکس های خوب خیلی به آدم کمک می کنه)الآن حدودسه چهار هزار تا از عکس های منتخب سایت عکاسی و وان ایکس و عکس های خوب پی سی ورد توی کامپیوترم دارم,به عکس های دیگران نظر میدادم,اوایل هیشکی به عکسام نظر نمی داد ولی کم کم عکسام امتیاز گرفتن چند تاشون منتخب شدن

کم کم تایپیک بهترین عکس ها خلوت شد و دیگه بیشتر وقتمو توی سایت عکاسی می گذروندم تا این که یه بار که می خواستم برای یکی از دوستام برای خرید دوربین مشاوره بگیرم,احسان جان(ELSIN ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) تایپیک "آخرین عکس هایی که گرفتیم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])" رو بهم معرفی کرد و عکس هامو انجا هم گذاشتم و دوستای زیادی پیدا کردم از اون موقع خیلی بیشتر از سایت عکاسی میام پی سی ورد چون جوش بهتر از اونجاست و دوستانه تره.

ببخشید خیلی حرف زدم,اینایی که گفتم برای تعریف از خودم نبودا وسطای متن گفتم الآنم می گم من هنوزم یه عکاس آماتورم ولی خوب اگه اولا 10- بودم الآن شاید 3- باشم

راستی تجهیزاتمو نگفتم!!
SONY Cyber Shot DSC-H20 + دو تا چراغ قوه + یه سه پایه تلسکوپی با یه سه پایه خرچنگی + یه لنز دست ساز !!

Nocturne
12-08-2012, 23:55
با اجازه منم میگم... البته دانش من به دوستان نمیرسه. به زور بشه بهم گفت آماتور. برا همین مخصتر مینویسم. عکاسی رو با یه دوربین که در حدود 10 سالگی بخاطر درسم جایزه گرفتم تجربه میکردم. دوربین ساده و مکعب مستطیلی بود. فیلم 36 تایی مینداختم... دیگران میگفتن میخواد عکس هنری بگیره چونکه سعی میکردم از زوایای عجیب بندازم.. عکسای مجله ماشینو که قبلا دیده بودم تو ذهنم می آوردم و سعی میکردم از ماشینمون مثل اونا عکس بگیرم! از چراغش از فرمونش... موضوع زنده هم داشتم از جمله یه بار از دوتا گربه روی دیوار گرفتم که هردوشونم دقیقا دارن به دوربین نگاه میکنن!.. البته یکی از ایراداتم هم این بود که بیشتر از در و دیوار مینداختم - که اکثرا هم بخاطر کیفیت پایین دوربین خراب میشد - درحالیکه که ارزش آدمها رو درک نمیکردم. بعدها فهمیدم یه عکس خوب از آدمهای اطرافمون هم میتونه زیبا باشه و هم اینکه موندگار میشه... خلاصه ش اینکه دوربینم به یه ابزاری تبدیل شد که معمولا وقتی جای خاصی میرفتم با من بود و کلا در خانواده کوچک ما من وظیفه عکاسی رو داشتم. :20:

پ.ن: بطور اتفاقی وقتی داشتم مینوشتم یه آهنگی گوش میدادم که خاطراتو زنده میکنه! David Arkenstone - Shadows Of The Past تصاویری که در بالا شرح دادم و خیلی تصاویر دیگه با این آهنگه جون گرفت. موزیک ویدئو شد!... خلاصه باتشکر :11:

Fox
13-08-2012, 15:49
اولین باری که دوربین دستم گرفتم٬ دبستانی بودم٬ فکر کنم حوالی سال ۷۵ بود٬ یه دوربین معمولی و آنالوگ کداک بود که توی خونه داشتیم و پدرم بهم اجازه داده بود باهاش چندتا عکس بگیرم٬ منم رفتم خونه قدیمی مادربزرگم و ۳-۴ تا عکس از درو دیوار گرفتم٬ عکسا که ظاهر شد همه گغتن چرا فیلم رو حروم کردم! ولی الآن اون عکسا شده یادگاری اون دوران و اون خونه قدیمی...
دوره راهنمایی اولین باری بود که یک دوربین نیمه حرفه‌ای میدیدم٬ دست دخترخاله‌ام که معماری میخوند... خیلی منحصر به فرد بود٬ زوم زیاد! فلاش قوی٬ و یه شکل عجیب! و واقعا کیفیت عکسهاش بینظیر بود...
بعد از اون دوربینهای زیادی دیدم ولی عید ۹۰ بود که تصمیم گرفتم یه SX30 بخرم که آخرین دوربینم بود و فعلا هست!
نمیدونم٬ ولی شاید دیگه هیچوقت و هیچ دوربینی رو نتونم پیدا کنم که حس اون روزا و عکاسی با کداک رو بهم بده... دوبینی که بهترین کیفیت عکس رو زمانی داشت که در فاصله ۲ متری سوژه می ایستادی... آخی! ... یادش به خیر!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Hapoofesgeli
13-08-2012, 16:48
اولین دوربینی که باهاش عکس گرفتم یه دوربین آنالوگ بوده که هنوزم داریم...خیلی یادم نمیاد چه عکسایی باهاش گرفتم ولی خب اولین دوربینی بود که باهاش عکس گرفتم.بعد از اون تو اول راهنمایی یه i8910 گرفتم و با اون عکس میگرفتم و میذاشتم تو یه سایت موبایل بعدشم عوض کردم یه s8500 خریدم و با اون عکس میگرفتم...کم کم یا عکاسی آشنا میشدم...االبته قبل از اون با یه دوربین فیلمبرداری سونی هم عکس میگرفتم ولی کم...بعد از اون هم یه دوربین فیلمبرداری دیگه اومد دستمون دادیم یه Samsung st45 گرفتم ولی بازم موبایل رو ترجیح مییدادم .اولین دوربن slr ی که باهاش کار کردم sony a100 بود که بابام از اداره آورده بود اون موقع برای اولین بار بود که سرعت شاتر و دیافراگم و iso و اینا رو میتونستم تنظیم کنم...خیلی کم باهاش کار کردم و اصلا هم حال نداد چون عکسایی که با موبایل میگرفتم خیلی بهتر بودن :دی بعد از اتمام راهنمایی یادمه هرچی پول داشتم دادم به یه تبلت که حالم رو بهم زد :دی خواستم عوضش کنم که یهو به سرم زد بفروشم یه دوربین بخرم...خوشبختانه تونستم بفروشم و بعدش تو تاببستون یه 550d خریدم،میخواستم 600d بخرم ولی پولم نرسید...یادمه قبلش همش تو نت عکس های 600d رو میدیدم و کلی هم review میخوندم :دی تقریبا میشه گفت هرچی از عکاسی رو بلدم اون موقع یاد گرفتم...ولی یه نفر که تو سایت موبایلستان باهاش آشنا شده بودم واقعا کمک کرد شاید خودش ندونه ولی اگه نبود شاید من اصلا دوربین نداشتم...بالاخره با کمک مادرم و گذاشتن تمام پولام یه 550d به علاوه یه لنز 18-55 گرفتم و تا الآن دارمشون...شدیدا هم لنز میخوام ولی پول ندارم :دی جدا چه روزهایی بود...الآن دیگه حوصله ندارم دوربین رو دستم بگیرم مونده اون گوشه خاک میخوره...کل وسالم هم همینان...یه لنز 18-55 یه 550d و یه سه پایه که مال فیلمبرداری بود و یادمه 30 تومن چند سال پیش خریده بودیم...امیدوارم اون علاقم بازم برگرده...

hadi h
04-12-2012, 10:05
سلام دوستان.
بنده هم اولین عکسی که گرفتم حدودا 9 سالم بود . (یعنی حدود سال 79)
پدر بنده عکاس هستن ! و خوب اون زمان ها هم بسیار عکس می گرفتن. یادمه یه روز رفتیم توی یه باغ در همدان تا از شکوفه ها بابام عکس بگیره ! انقدر پاپیچ بابام شدم که بلاخره دوربینشو به ما هم داد تا یه عکسی بگیریم.
کادر اینا که حالیم نبود اومدم عکس بگیرم که بابام گفت ای فیلم منو هدر نده حداقل یه عکس خوب بگیر ! بهم گفت که این درخت رو باید وسط اون مربع (ویزور) ببینی بعد عکس بگیری ! و چون دوربینش یکم برام سنگین بود زیر دستمو گرفت تا دستم نلرزه !
بعد ما اولین عکس را با دوربین Canon AE1 پدر انداختیم و از قضا قشنگ هم در اومد ! البته بگم علاقه من به عکاسی قبل از این حرفا بود ! (یه جورایی تو خونم بود) ولی اولین عکس این بود.
بعد هم که دیگه هر وقت دوربین به دست ما می رسید یه عکسی می انداختیم باهاش ! .لی به وصرت حرفه ای و آموزش دیده حدود 2 سال هست که عکاسی می کنم.

Amateِur
05-02-2013, 10:18
با اجازه اساتيد.
بنده 7 سال پيش تقريبا علاقمو تو عكاسي پيدا كردم. بعد چند وقت يه دوربين انالوگ زنيت 122 گرفتم و كارمو با اون شروع كردم. بعد 4 سال پيش يعني در سن 17 سالگي رفتم و مدرك فني و حرفه اي گرفتم و سال بعدش هم به دانشگاه راه يافتم و فوق ديپلم عكاسي رو گرفتم. دومين دوربينم 350دی كنون بود كه 4 سال پيش گرفتم. بعد از اون 30دی كنون گرفتم حدود 3 سال پيش و نزديك به 1 سال پيش هم 7دی كنون و همين 2 هفته پيش هم يه 40دی گرفتم. البته 7دی در آتليه استفاده ميشه و بادي دست خودم 40دیه. بعد سال گذشته بود (حدود 13-14 ماه پيش) در يك آتليه استخدام شدم و مشغول به كارم و انشالا بعد از كسب تجربه بيشتر در آتليه، شخصا يك آتليه ميزنم.

tanhae1
06-03-2013, 23:34
سلام

من علاقه به عکاسی داشتم اما زیاد دنبال اون نبودم تا اینکه چند وقت پیش در یکی از کلاسهای عکاسی ثبت نام کردم و هم اکنون هم در دوره آموزشی عکاسی می باشم .
و کلا چیزهای خوبی دارم یاد می گیرم و علاقه ام نسبت به عکاسی بیشتر شده و حتی اگه بشه می خوام رشته عکاسی رو دنبال کنم (در دانشگاه)
و به تازگی هم یک دوربین کانن 1100 دی خریداری کردم.

ما تازه اول راهیم ...

Amateِur
07-03-2013, 00:15
سلام

من علاقه به عکاسی داشتم اما زیاد دنبال اون نبودم تا اینکه چند وقت پیش در یکی از کلاسهای عکاسی ثبت نام کردم و هم اکنون هم در دوره آموزشی عکاسی می باشم .
و کلا چیزهای خوبی دارم یاد می گیرم و علاقه ام نسبت به عکاسی بیشتر شده و حتی اگه بشه می خوام رشته عکاسی رو دنبال کنم (در دانشگاه)
و به تازگی هم یک دوربین کانن 1100 دی خریداری کردم.

ما تازه اول راهیم ...

به به ايشالا عكاسي رو به جد دنبال كني و دانشگاه بري . واقعا يه دنياييه عكاسي ازش بيرون نكش. موفق باشي

tanhae1
07-03-2013, 23:56
مرسی

تشکر از دلگرمی تان

MohammadAnsari
11-04-2013, 13:00
از حدود سال 88 یعنی حدودا 14-15 سال پیش عکاسی رو شروع کردم.
شروع کارم با زنیط 122 بود. بعد دوربین پنتاکس کا 1000، و کنن ای ای وان. بیشتر از اینکه بدنه بگیریم ترجیحم روی تکمیل لنزهام بود، الان هم مجموعه خوبی دارم، از حدود 7-8 سال پیش و دیر تر از خیلی ها منم به دیجیتال روی آوردم، با دوربین دیجیتال پنتاکی کا 10 دی. اما همچنان از آنالوگ غافل نیستم.
اینکه چه چیزی باعث شد روی بیارم به عکاسی توضیحش سخته، فقط اینو بگم که عاشقشم
تا حالا در چندین جشنواره ایرانی حضور داشته تقدیر شدم. تا الان در سه جشنواره بین المللی در اتریش و هلند و آمریکا هم پذیرفته شدم و آخریش هم اولین جشنواره بین المللی زیر نظر فیاپ در ایران یعنی جشنواره خیام. نمایشگاههای انفرادی و گروهی هم داشتم، برگزاری کارگاهها و کلاسهای آموزش عکاسی به ویژه عکاسی نجومی. عضو اصلی انجمن عکاسان ایران و انجمن بین المللی فیاپ فرانسه هستم.

Mehran-King
01-05-2013, 04:36
از سال اول راهنمایی :دی
تو مدرسه عکاس بودم! با دوربین سونی:n16: