PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : lıllıı نظر سنجی هفتمین مسابقه ی عکاسی [ موضوع : سازه و بنا ]

ELSIN
27-07-2012, 23:20
سلام بر دوستان گل :11:

مسابقه عکاسي سازه و بنا وارد مرحله دوم يعني نظر سنجي شد

دوستان لطف کردند و 25 عکس فرسـتادند که از همشون تشکر ميکنم

دقت کنيد اگر قصد داريد به عکسي راي بديد بايد تيک پایین سمت راست عکس مورد نظر رو انتخاب کنيد

برای این که دوستان راحت تر به عکس های مورد نظرشون رای بدهند تو پست شماره 2 عکس ها رو با شماره و سایز اصلی گذاشتیم و توی قسمت نظر سنجی عکس های کوچیک

مدت نظر سنجي دو هفته هست و دوستان ميتونند به يک يا چند عکس راي بدهند راي ها هم براي همه قابل مشاهده است

دوستان لطفا صبر کنند تا عکس ها لود بشوند بعد راي بدهند (حجم عکس ها فقط 3.30mb هست)

بنده اسم دوربين رو از اگزيف پاک کردم براي جذاب تر شدن مسابقه

بديهي هست که کسي نبايد بگه اين عکسه منه

موق باشید :40:

ELSIN
28-07-2012, 00:16
دقت کنید شماره هر عکس بالای همون عکسه

عکس شماره 1 :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

عکس شماره 2 :

عکس شماره 3 :

عکس شماره 4 :

عکس شماره 5 :

عکس شماره 6 :

عکس شماره 7 :

عکس شماره 8 :

عکس شماره 9 :

عکس شماره 10 :

عکس شماره 11 :

عکس شماره 12 :

عکس شماره 13 :

عکس شماره 14 :

عکس شماره 15 :

عکس شماره 16 :

عکس شماره 17 :

عکس شماره 18 :

عکس شماره 19 :

عکس شماره 20 :

عکس شماره 21 :

عکس شماره 22 :

عکس شماره 23 :

عکس شماره 24 :

عکس شماره 25 :

a.g g.a
28-07-2012, 14:14
سلام آقا گوشی من با این شکل جدید انجمن خیلی مشکل داره من هیچ کدوم از عکس ها رو نمی تونم ببینم :(

mehr film
28-07-2012, 14:17
منم بجز 4 و 5 تا بقیه برام لود نمیشن. 200 بار رفرش زدم

Vallio
28-07-2012, 14:28
بديهي هست که کسي نبايد بگه اين عکسه منه

خوب این عکس منه :دی ، مگه چی شد حالا :دی ؟!

Mehran
28-07-2012, 14:53

عکس ها در پرشین گیگ آپلود شدن، شاید سرور به صورت مقطعی مشکل پیدا کرده.

عکس ها رو ضمیمه کردم.

خوب این عکس منه :دی ، مگه چی شد حالا :دی ؟!

بهتره گفته نشه، چون شاید کسی دوست شما باشه و به این خاطر به عکس شما رای بده
یا کسی با شما مشکل داشته باشه و به این خاطر به عکس زیبای شما رای نده !

با تشکر مهران...

ELSIN
28-07-2012, 15:07

با یه مرورگر دیگه بیارید ، هرچند من با opera هیچ مشکلی ندارم همه 50 تا عکس میاد

PersiAndroid
28-07-2012, 22:52
من خواستم به 3 هم رای بدم چون گزینه 1 باز نشده بود به 2 رای دادم :خخخخخخخخخخ
معلوم نیس چجوریه باید کلی تمرکز کنی :پی

attractive_girl
28-07-2012, 23:09
سلام
میخواستم یه پیشنهاد بدم

اینکه عکس برتر فقط توسط نظرسنجی و تعداد رای ها انتخاب بشه به نظرم خیلی جالب نیست چون ممکنه عکسی که واقعا حقش باشه برنده نشه و از اونجایی که عکس هایی که دیدم خیلی زیبا و هنری هستن حیفه با یک رای ساده سنجیده بشن.

اگه که موافقید تیم داوری تشکیل بدین و نظر نهایی رو با توجه به تعداد رای ها و توسط یه تیم مدیریت که عکس رو از همه جوانب آنالیز و بررسی کنن به عنوان عکس های برتر انتخاب کنین

mehr film
28-07-2012, 23:10
عکس ها در پرشین گیگ آپلود شدن، شاید سرور به صورت مقطعی مشکل پیدا کرده.

عکس رو ضمیمه کردم.

بهتره گفته نشه، چون شاید کسی دوست شما باشه و به این خاطر به عکس شما رای بده
یا کسی با شما مشکل داشته باشه و به این خاطر به عکس زیبای شما رای نده !

با تشکر مهران...

ممنون از لطف شما .. با IE اومدم درست شد . فکر کنم مشکل از کش فایرفاکس بود .

با یه مرورگر دیگه بیارید ، هرچند من با opera هیچ مشکلی ندارم همه 50 تا عکس میاد آره احسان جان درست شد ممنون

راستی من به چند تا عکس که نسبتا از بقیه بهتر بودن رای دادم ... اما انتظارم عکس های بهتری بود

سلام
میخواستم یه پیشنهاد بدم

اینکه عکس برتر فقط توسط نظرسنجی و تعداد رای ها انتخاب بشه به نظرم خیلی جالب نیست چون ممکنه عکسی که واقعا حقش باشه برنده نشه و از اونجایی که عکس هایی که دیدم خیلی زیبا و هنری هستن حیفه با یک رای ساده سنجیده بشن.

اگه که موافقید تیم داوری تشکیل بدین و نظر نهایی رو با توجه به تعداد رای ها و توسط یه تیم مدیریت که عکس رو از همه جوانب آنالیز و بررسی کنن به عنوان عکس های برتر انتخاب کنین

این بد نیست ... اما خیلی ممکنه جواب گو نباشه و باعث حرف و حدیث میشه . حالا این نظر من هست

Fox
29-07-2012, 00:39
سلام
میخواستم یه پیشنهاد بدم

تیم داوری ایده خوبیه... داورها میتونن متشکل از برنده‌های ۲ مسابقه قبل از مسابقه فعال باشند... یا کسانی که با نظر جمع انتخاب بشن...
میتونیم یک عکس رو به عنوان برنده نظرسنجی داشته باشیم٬
و یک عکس هم به عنوان عکس منتخب داوران...
نظر بقیه دوستان چیه؟!

niosha m
29-07-2012, 00:59
سلام
بازم من دير رسيدم :37:
چند بار در روز هاي پيش همين موقع ها يا كمي جلو تر اومدم كه باز نميشد فروم
با يه سختي تونستم فارسي رو سيستمم بريزم.

اكي .تخصصي عكس هارو بررسي ميكنم
عكس هايي كه به نظرم خوب بود :
2 - 3 - 6 - 9 - 12 - 21 - 23 - 25

از عكس شماره 2 شروع ميكنم
اين عكس يه عكس استاندارد و ميشه گفت حرفه ايه چون زاويه عكس و كادر بندي به درستي رعايت شده.همچنين از اديت عكس خيلي خوشم اومد. نقاط ضعف: نويز عكس كمي بالاست - به نسبت بقيه عكس ها كيفيت بالايي نداره.

عكس شماره 3
گريت!زيباست.اديتش رو دوس دارم.مشكلاتش كادر بندي هست كه هدف خاصي رو به عكس نداده.

عكس شماره 6
گريت! اين عكس هم خيلي عاليه و فرقش با عكس شماره 3 اينه كه كادر بندي خوبي داره و از بين اين دو من 5 رو انتخاب ميكنم.

عكس شماره 9
منظره و پل بسيار زيبايي هست و كادر بندي هم گرت! فقط نياز به اديت بهتري داره.

عكس شماره 12
ووو!خيلي زيباست! اما متاسفانه فقط منظره جلوه داده به عكس و خلاقيتي در گرفتن اين عكس ديده نميشه. كادر بندي مناسبي نداره.

عكس شماره 21
عكسه جالب و خوبيه اما اگر عكس رو با اديت Antiques و يا سياه و سفيد معمولي درست ميشد عكس بي نظيري ميشد.

عكس شماره 23
خوب و زيبا اما از عكس هاي ديگه كمي در سطح پايين تري قرار داره.

عكس پاياني شماره 25
ووو!گريت! انتخاب من به عنوان بهترين عكس.مشكلي نداره. بسيار زيبا

در اخر اميدوارم كسي از نقد من ناراحت نشوده باشه.
از همه بابت عكس هاي زيباشون سپاس گذارم جاي منو خالي كرديد:31:
تنكس

ELSIN
29-07-2012, 01:22
سلام نیوشا

شماره عکسا رو اشتباه میگی ، عکس پل شماره 9 هست نه 8

بقیه شماره ها هم احتمالا اشتباه هست :دی

pandemonium
29-07-2012, 06:57
سلام
میخواستم یه پیشنهاد بدم

موافقم.
روال درست و اصولی هم همون روش هست: انتخاب از طریق تیم داوری خبره

-------------------------

در هیچ سایت عکاسی جدی، بهترین عکس در مسابقات و یا حتی عکس های آپلودی روزانه، از طریق نظرسنجی عمومی و رای کاربران انتخاب نمیشه. به شخصه یک مورد رو هم سراغ ندارم.
همیشه انتخاب بهترین عکس ها، از طریق تیم داوران انجام میشه. در مسابقات عکاسی شون که دیگه بحث تیم داوری پررنگ تر هم میشه.

سایت های عکاسی، تیم داوری کارشناس ها رو که حتما دارند و اصل اون هست،حالا در کنارش نظر سنجی عمومی هم میتونند داشته باشند اون هم فقط برای عکس های آپلودی روزانه و نه مسابقات.
ضمن اینکه حتی در همون عکس های آپلودی روزانه شون، یک بخش جدا دارند برای "محبوب ترین ها" (Popular) که با رای و امتیاز کاربران معلوم میشه و یک بخش جدا دارند به برای"بهترین ها"ی عکاسی که عکس های برگزیده هستند از نظر تیم داوران کارشناس ( Editors' Choise). در سایت های خیلی حرفه ای که دیگه نقش داوری خیلی پررنگ تر میشه و نظرسنجی عمومی خیلی کم تاثیر.
"بهترین عکس" فرق داره با "پرطرفدارترین عکس"
نظر سنجی عمومی فقط محبوبیت عمومی عکس ها رو نشون میده اون هم در محدوده کاربرانی که رای داده اند، یعنی بسته به کاربران رای دهنده، نتایج فرق میکنه و کاملا بر اساس سلیقه افراد هست نتایجش و نه معیارهای عکاسی. ولی برای تیم کارشناس داوری اصل استاندارد ها و معیارهای عکاسی هست همراه با زیبایی شناسی هنری.

نه تنها در عکاسی بلکه در هیچ شاخه هنری بهترین ها از طریق نظرسنجی عمومی و طرفدار داشتن تعیین نمیشه.
اگرملاک بهترین های هنری پرطرفداری و رای عمومی بود که فیلم Avatar میشد "بهترین" فیلم تاریخ سینما! چون پرفروش ترین بوده و اخراجی ها هم بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران! و یا مثلا در موسیقی، آهنگ های پاپ چون پرطرفدارتر از موسیقی کلاسیک هستند باید بگیم پاپ به مراتب "موسیقی بهتر" از موسیقی کلاسیک مثلا بتهوون و موتسارت هست؟؟
در نظرسنجی عمومی، کاربرها اکثرا سوژه محور هستند،ملاک براشون بیشتر خود سوژه داخل عکس هست و نه عکسی که عکاس از سوژه گرفته. در حالیکه سوژه بدون وجود عکاس هم وجود میداشت.کاربران عمومی کاری به استاندارد ها و معیارهای عکاسی و دید عکاسانه ندارند در عکس، خود سوژه بیشتر جذبشون میکنه. مثلا برای موضوع همین مسابقه،یکی پاریس رفته باشه از برج ایفل یک عکس معمولی یا حتی شاید ضعیف هم بگیره احتمال زیاد بیشتر امتیاز میگیره تا کسی که مثلا از یک ساختمان معمولی یک عکس خوب با رعایت استانداردها و ملاک های عکاسی با دید خوب گرفته باشه.در واقع کاربرها به خود برج ایفل رای میدند و نه اون عکس! با این حال اون عکس به عنوان بهترین عکس ها رای میاره!
کاربران عمومی معمولا نه کاری به ترکیب بندی عکس دارند نه چندان به نوع دید عکاس اهمیت میدند نه به مسائل فنی عکس مثل فوکِس، نویز عکس، under/overexpose شدن عکس و... زیاد کاری دارند و نه به کیفیت تکنیک های ادیت نهایی چندان اهمیت میدند(مثلا یکی HDR زده باشه معمولا کاربران عمومی جذبش میشند ولو اینکه HDR غیراصولی و جیغ هم زده باشه)

به نظر من اگر اینجا انجمن برای عکاسی هست بهترین ها باید از طریق تیم داوری خبره تعیین بشند نه نظرسنجی عمومی.
این صرفا یک آپشن نیست، این یک اصل هست برای هر انجمن و سایت عکاسی: وجود تیم داوری خبره به عکاسی
حالا خود این تیم داوری مشکل هست تشکیل شدنش ولی ضروری هست وجودش

حالا اگر میخواین مشارکت عمومی رو هم داشته باشید خب مشکلی نیست، در هر مسابقه ای میشه در کنار "بهترین عکس" که از طریق تیم داوری خبره تعیین میشه، یک نظر سنجی عمومی هم داشت که "محبوب ترین" یا "پرطرفدار" ترین عکس ها رو نشون بده.

به نظر من عنوان این نظرسنجی و تاپیک صحیح نیست به همین دلایلی که گفتم.
عنوان درست نظرسنجی تاپیک، "محبوب ترین عکس" و یا مثلا "پرطرفدارترین عکس" هست و نه "بهترین عکس".

اگر قراره تیم داوری خبره وجود نداشته باشه یا امکانش نیست حداقل عنوان نظرسنجی تاپیک ها رو میشه صحیح تر انتخاب کرد.

.

a.g g.a
29-07-2012, 08:23
سلام به نظر من تیم داوری ایده خوبیه ولی فکر نکنم اجراش چندان آسون باشه,نتیجه نظرسنجی خیلی برای من عجیبه به هر نتیجه ای فکر می کردم غیر از این نتیجه

attractive_girl
29-07-2012, 09:18
همونطور که مشاهده میکنین انتخاب عکس برتر از طریق نظرسنجی چندین مشکل داره که یکی از این مشکلات هم سرعت پایین نت و در نتیجه باز نشدن یا مشاهده نکردن بعضی از عکس ها و جابه جا شدن امتیازهاست

به نظر من تیم داوری اگه شامل 2 کاربر فعال انجمن + رتبه اول عکس برگزیده هر سری باشه بهتره.

گروه انجمن موسیقی هم در تاپیک مسابقه‌ی انتخاب آهنگ متناسب با عکس[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] همچین کاری کردن که تیم داوری شامل 3 تا کاربر فعال + نفر برگزیده هر دوره است.

هماهنگیش ممکنه اولاش مشکل باشه ولی شدنیه و کم کم باعث ارتقاء تاپیک میشه.

یه طرح دیگه هم میتونه این باشه که موضوع هر هفته رو نفر اول انتخاب کنه تا رقابت و کشش هم بیشتر بشه .

dash_mehdi
29-07-2012, 09:28
بعضي از دوستان چقدر غير كارشناسانه و غير منطقي به عكسي كه حقش نيست راي ميدن :44:
از تعداد راي های بعضي عكس ها در تعجبم.

من نميگم كدوم عكس براي منه اما عكس اخري خيلي زيباست و به نظرم اين عكس ميتونه بهترين عكس مسابقه باشه(جهت اطلاع عكس من نيست)
در حالي كه فقط تا اين لحضه 7 راي اورده اما بايد رده اول باشه.‌:(
نمي دونم واقعا. نمونه هاي بيشتري هم هست كه ديگه نام نميبرم
------------------------

همونطور که مشاهده میکنین انتخاب عکس برتر از طریق نظرسنجی چندین مشکل داره که یکی از این مشکلات هم سرعت پایین نت و در نتیجه باز نشدن یا مشاهده نکردن بعضی از عکس ها و جابه جا شدن امتیازهاست

به نظر من تیم داوری اگه شامل 2 کاربر فعال انجمن + رتبه اول عکس برگزیده هر سری باشه بهتره.

گروه انجمن موسیقی هم در تاپیک مسابقه‌ی انتخاب آهنگ متناسب با عکس[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) همچین کاری کردن که تیم داوری شامل 3 تا کاربر فعال + نفر برگزیده هر دوره است.

هماهنگیش ممکنه اولاش مشکل باشه ولی شدنیه و کم کم باعث ارتقاء تاپیک میشه.

یه طرح دیگه هم میتونه این باشه که موضوع هر هفته رو نفر اول انتخاب کنه تا رقابت و کشش هم بیشتر بشه .
attractive_girl ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) كاملا موافقم.لايك :دي

niosha m
29-07-2012, 09:52
سلام نیوشا

شماره عکسا رو اشتباه میگی ، عکس پل شماره 9 هست نه 8

بقیه شماره ها هم احتمالا اشتباه هست :دی

:31:الان دقت كردم نصفش اشتباه بود:دی
نصفه شبي قاطي كردم:دی
الان ديگه 100% همه درسته . خيلي دقت كردم:دی

F l o w e r
29-07-2012, 10:42
.

سلام

از نظرات و پیشنهادات همگی ممنـــون [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
یه تصمیماتی از قبل گرفته شده .. به مرور شاهد یه سری تغییرات در جهت ارتقا و تخصصی تر شدن انجمن خواهیم بود.

mehr film
29-07-2012, 12:36
موافقم.
حتی در همون عکس های آپلودی روزانه شون، یک بخش جدا دارند برای "محبوب ترین ها" (Popular) که با رای و امتیاز کاربران معلوم میشه و یک بخش جدا دارند به برای"بهترین ها"ی عکاسی که عکس های برگزیده هستند از نظر تیم داوران کارشناس ( Editors' Choise). در سایت های خیلی حرفه ای که دیگه نقش داوری خیلی پررنگ تر میشه و نظرسنجی عمومی خیلی کم تاثیر.
"بهترین عکس" فرق داره با "پرطرفدارترین عکس"
.

این بهترین کار هست به نظرم

payma
29-07-2012, 13:07
با کسب اجازه از دوستان من نظرم رو در مورد تک تک عکس ها میدم (قبلاً از دوستانی که از عکسش.ن انتقاد میشه عذرخواهی میکنم)

عکس1) عکس به خاطر سیاه و سفید بودن گیرایی خاصی داره و تقارن عکس به گیرایی اون افزوده گرچه مفهوم خاصی رو نمیرسونه

عکس2) فقط به عنوان یه snapshot میتونم به این عکس نگاه کنم. نه جذابیت بصری داره و نه تلاشی برای بهبود شرایط عکس برداری انجام شده

عکس3) یه کادر بندی نامناسب و عدم استفاده از رنج واید باعث گم شدن سوژه شده و چشم بیننده دنبال قسمت های کات شده سوژه میگرده
ادیت نامناسب که باعث آبرنگی شده عکس شده و نویز خیلی زیاد چشم رو آزار میده (مقداری کاهش نویز انجام بدید بهتر میشه)

عکس4) به نظرم اگه از روبروی تندیس عکاسی انجام میشد عکس بهتری از آب درمیومد. اون پروژکتورها واقعاً جلوه بصری عکس رو تخریب کرده و عکس نویز زیادی داده Noise Reduction توصیه میشه

عکس5) از مدل دوربینتون باخبر نیستم اما اگه امکان نورسنجی داشتید واقعا نورسنجی تخریبی انجام دادید که باعث اور شده پائین عکس و تاریک مونده بالاش شده

عکس6) به نظرم عکس خوبیه اما خود سوژه جذابیت خاصی نداره یکم زمخته

عکس7و8) فکر میکنم در حال حرکت جهت امتحان دورینتون این عکس ها رو گرفتین!

عکس 9) عکس از زاویه خوبی گرفته نشده کمی نزدیک شده به سوژه و استفاده از واید شاید بهتر باشه. نورسنجی هم خوب انجام نشده

عکس10) احساس میکنم عکس روی دست گرفته شده و باعث تاری سوژه شده که چشم رو ادیت میکنه

عکس11) فکر کنم سهوا دستتون به دوربین خورده و این عکس ثبت شده!!!

عکس12) گرچه سوژه زیباس اما کادربندی اصلا مناسب نیست!

عکس13) عکس خوبیه و ایده جالبی داره اما تنظیمات عکسبرداری جا برای بهتر شده داره

عکس14) ایده عکس بد نیست اما اگه اونطرفش سوژه جالب بود خیلی جذاب میشد

عکس15 و 16 و 18 و 19) واقعا عکس ها چیزی برای گفتن ندارن

عکس 17)شما با این کادربندی واقعا سوژه رو ترور کردین!

عکس 20) اگه عکس رو با زاویه بازتری میگرفتین و قسمت بالایی رو کراپ نمیکردین واقعا زیبا میشد. ضمنا محور عکس کجه تصحیحش کنین

عکس21) کادربندی و نورسنجی خوبی نداره

عکس22) عکس خوبی شده تبریک به عکاسش برای ثبت این عکس

عکس23) عکس دیستورشن زیادی داره، ادیت تخریبی انجام شده

عکس24) کراپ بد، نورسنجی بد، کادربندی خیلی بد!

عکس25) و این عکس به نظر من بهترین و زیباترین عکس ارسالی هست. عکس های سیاه و سفید همیشه حس نوستالژی و گیرایی خوبی دارن. به عکاس این عکس برای گرفتن این عکس زیبا تبریک میگم

نظرات ارسالی بنده در مورد عکس ها نظر شخصی من بوده و دلیل بد بودن عکس ها نیست و نقاط ضعف ذکر شده جهت بهبود کیفیت عکس های دوستان هست
با تشکر

sajjad1973
29-07-2012, 13:09
به نظر منم فکر جالبی هست به شرطی که نقاط ضعف عکسهایی رو هم که ضعیف هستن بگید

a.g g.a
29-07-2012, 14:16
عکس1) عکس به خاطر سیاه و سفید بودن گیرایی خاصی داره و تقارن عکس به گیرایی اون افزوده گرچه مفهوم خاصی رو نمیرسونه عکس2) فقط به عنوان یه snapshot میتونم به این عکس نگاه کنم. نه جذابیت بصری داره و نه تلاشی برای بهبود شرایط عکس برداری انجام. ... سلام دوست عزیز برای عکاسی معماری کادربندی خوب,ثبت فرم های خوب,انتخاب سوژه مناسب و بعضی وقت ها تقارن مهمه متوجه منظورتون از مفهوم خاصی نمی رسونه نمیشم!! موضوع مسابقه که عکس مفهومی نیست,اکثر عکس های معماری یک بنا رو به تصویر میکشن چه مفهومی مد نظر شما هست,البته تقارن عکس یک کمی ایراد داره,عکس 2قشنگه ولی به عنوان یه عکس معماری چندان خوب نیست,درمورد کادر عکس 3با شما موافقم,عکس 25هم قشنگه ولی موضوع مفهموی براش مناسب تر از معماریه یعنی بیشتر به عکس های مفهومی می خوره تا معماری.........راستی به نظر شما موضوع مسابقه بعدی چی باشه? من میگم این موضوعا خوبه مفهومی,آبستره,انتزاعی یا این که مسابقه پانوراما رو از اول برگزار کنیم نظر شما چیه?

dash_mehdi
29-07-2012, 15:17
خب من هم با اجازه اساتيد يه بررسي بكنم عكس هارو

قبل از هر چيزي دوست دارم بگم كه به نظر من يك عكس خوب به محيط و منظره اي كه گرفته شده نيست. بلكه اين خلاقيت عكاسه كه يك عكس رو خوب در مياره. در ليست نظر سنجي بعضي عكس ها هستند كه محيط و منظره بسيار زيبايي دارن ولي اديت و كادر بندي مناسب نيست كه در نظر سنجي هم اين عكس ها ناموفق شدند. بعضي عكس ها هستند كه محيط و منظره خاصي ندارند ولي كادر بندي و مخصوصا اديت انقدر زيباست كه ادم دلش نمي خواد چشماشو از رو عكس بر داره. مانند عكس اخر (25)-بعضي از عكس هام محيطه خاصي دارن اما خلاقيتي در عكس ديده نميشه اما متاسفانه كاربراي غير حرفه اي با ديدن اين عكس ها فكر ميكنن خوبه و به اون راي ميدن.
عكس هاي منتخب خودم ايناس:
2 - 6 - 9 - 12 - 13 - 21 - 25

عكس شماره 1
بينظير-شاهكاره قرن 21 - نمره : 100

عكس 2
اديت خيلي خوب - كادربندي 80% خوب - كيفيت رو به پايين.. نمره ي 75

عكس 3
اين عكس هم كادر بندي بسيار نا مناسبي داره و به اين عكس نمره 65 ميدم

عكس 4
فرق اين عكس با عكس 3 اينه كه كادربندي مناسبي داره اما اديت نشده. نمره من به اين عكس 60

عكس 5
كادربندي خوب-اديت معمولي- سوژه خوب. در كل يك عكس در سطح متوسط. نمره من 50

عكس 6
در يك عكس موفق اول به كادربندي و اديت توجه ميشه و بعد به سوژه. اين عكس كادربندي و اديت بسيار عالي داره و سوژه هم خوبه اما نه عالي. نمره من 80

عكس 7 و 8
اين دو عكس در يك سطح هستند سوژه فرق چنداني نميكنه و نوع معماري ساختمان عكس شماره 8 دليلي بر برتريش نداره. جملات اول من همين جا ثابت ميشه! تنها دليلي كه عكس 8 4 راي اورده و عكس 7 - 1 راي اينه كه عكس 8 در خارج از كشور گرفته شده. با تمام احترام براي صاحب عكس كادر بندي عكس 8 بدترين كادربندي در بين تمام عكس هاست. نمره عكس 7 -40 // نمره عكس 8 - 35

عكس 9
سوژه و اين منظر حرف اول رو ميزنه در اين عكس نه خلاقيت عكاس. نمره 60

عكس 10
مانند عكس اول. نمره 50

عكس 11
به نظرم بيشتر به ماكرو ميخوره تا بنا و ساختمان. نمره 35

عكس 12
اين عكس هم حرف اول رو محيط و منظره ي بسيار زيباي عكس ميزنه و خبري از خلاقيت و كادربندي نيست.نمره 55

عكس 13
عكس ميشه گفت حرفه اي هست و در سطح خوب قرار داره. نمره 65

عكس 14 و 15
كادربندي بسيار بد و كلا عكس معمولي. نمره هر دو 40

عكس 17 و 18
متوسط نمره 17 55 // نمره 18 - 50

عكس 21
نظرم كاملا شبيه نيوشا هست. با يك اديت قديمي و سياه و سفيد ميتونست جزء بهترين عكس ها قرار بگيره. نمره 60

عكس 22 و 23
عكس 22 پانورماي خوبي از اب در نيومده و 23 هم مانند 22 ولي در سطح بالاترو نمره 22 -45 // نمره 23 - 55

عكس پاياني‌(25)
واقعا بينظيره
هــــــــيچ ايرادي نميتونم بگيرم. تمام . نمره 100 در 100 :31:

دوستان از نقد هام ناراحت نشيدااا
مرسيييي

چاكريم - مهدی

mehr film
29-07-2012, 15:49
دوستان با اینکه صاحب عکس 1 رو نمیدونم کی هست و خودمم در مسابقه شرکت نکردم . فکر میکنم در حق عکس 1 یه مقداری کم لطفی شد چند بار ... که چیز خاصی نداره و ....

من با زیبایی عکس کاری ندارم از لحاظ دید خلاق این عکس و عکس 13 بهتر از بقیه عکس هاست ( با احترام به همه ی دوستان ) توجه داشته باشید که فاکتور دید خلاق رو مد نظرم هست و نه همه ی فاکتور ها

این عکس( عکس 1 ) به نظر من یک دید فرم گرایی در معماری و بنا هست ... به این ترتیب که اگر دقت کنید عکش شبیه به صورت یک انسان یا آدم فضایی عصبانی هست

شرمنده که نقاشیم افتضاحه

امیدوارم تبلیغ برای عکس محسوب نشه :31::11:

dash_mehdi
29-07-2012, 16:16
دوستان با اینکه صاحب عکس 1 رو نمیدونم کی هست و خودمم در مسابقه شرکت نکردم . فکر میکنم در حق عکس 1 یه مقداری کم لطفی شد چند بار ... که چیز خاصی نداره و ....

من با زیبایی عکس کاری ندارم از لحاظ دید خلاق این عکس و عکس 13 بهتر از بقیه عکس هاست ( با احترام به همه ی دوستان ) توجه داشته باشید که فاکتور دید خلاق رو مد نظرم هست و نه همه ی فاکتور ها

این عکس( عکس 1 ) به نظر من یک دید فرم گرایی در معماری و بنا هست ... به این ترتیب که اگر دقت کنید عکش شبیه به صورت یک انسان یا آدم فضایی عصبانی هست

شرمنده که نقاشیم افتضاحه

امیدوارم تبلیغ برای عکس محسوب نشه :31::11:

من در دوران جاهليت به سر ميبردم
عكس بي نظيريه
دست صاحبش درد نكنه:40:

mehr film
29-07-2012, 19:57
نه دوست عزیز شما حق داری که نظر خودت رو بگی . اصلا منم منظورم رد نظر شما نبود ... فقط نظرم و اطلاعتی رو که داشتم گفتم جایی برای ناراحتی نیست

Mahdi/s
29-07-2012, 22:14
ســــلام...
براي همه دوستاني كه شركت كردن آرزوي موفقيت دارم...
راستش من ديد عكسايي ندارم....اما خوب از دوره اول مسابقات تاپيك رو دنبال ميكردم و نظرات..پيشنهادات..نقل صاحبان نظر رو ميخوندم در مورد عكس ها...
يه عكسي توجه من رو جلب كرده به خودش ..ميگم من چون چيزي از عكاسي نميدونم..نميتونم نظر بدم كه خوبه يا بده كلا كاري هم ندارم با اين موضوع نميدونمم براي كدوم يكي از دوستانمون هست ...چيزي كه نظر منو جلب كرده توي عكس شماره 19 ..خود ساختمون هست شايد دليلي كه دوستمونم اين عكس رو انتخاب كردن همين موضوع باشه...ببخشيد اگر حرف ام بي ربط به تاپيك هست چون بيشتر ديد اجرايي داره تا ديد عكاسي..
از سمت راست كه نگاه كنيد خوب پنجره ميبينيد..مشكل خاصي نداره......از سمت چپ هم نگاه كنيد يه تراس رو ميبينيد بازم مشكل خاصي نداره اما وسط اين پنجره و تراس يه در هست:31: برام جالب بود حالا الان كه نه اما بعد از مشخص شدن برنده مسابقه دوستي كه عكس گرفته توضيح بده واقعا اون درهست..؟؟ ..هرچي فكر كردم چيز خاصي به ذهنم نرسيد گفتم...تنها چيزي كه گفتم شايد باشه پنجره قدي باشه بازم با عقل جور در نمياد چون پايينش بسته اس و عرض اش 1/20 يا نهايتا 1/50 بيشتر نيست و سايزه دره....

اميدوارم دوستمون كه عكس رو فرستادن ناراحت نشه قصدي نداشتم برام خيلي جالب بود.

ببخشيد پُر حرفي كردم.:20:

Fox
30-07-2012, 00:54
من قصد بی احترامی به کسی و صاحب عکسی رو ندارم٬ ولی چون دیدم خیلی ها به عکس ۲۵ اشاره کردن٬ خواستم نکته ای بگم...
سوژه در عکاسی٬ یعنی هدف اصلی عکاسی٬ یعنی اولین چیزی که بیننده نظرش به طرف اون جلب میشه... یعنی چیزی که در عکس پررنگ‌تر از بقیه دیده میشه...
سوژه مسابقه سازه و بنا هست... ولی در تصویر ۲۵ اولین چیزی که نظر من رو جلب کرد گاری بود و نه بنای پشت اون...
البته خوب این یک نظر شخصیه٬ ولی به نظرم عکس بیشتر حالت مفهومی و قرار گرفتنش در دسته‌ی still life بهتر از دسته معماری باشه...
امیدوارم کسی نرنجه...
همتون رو دوست دارم :10:
یاعلی

PersiAndroid
30-07-2012, 09:06
اگه امکانش یاشه نظر عکاس هم داشته باشیم خیلی خوبه
مثلا عنوان عکس و یک جمله برای توضیح مفهوم یا حداقل مکان عکس.

a.g g.a
30-07-2012, 18:21
سوژه مسابقه سازه و بنا هست... ولی در تصویر ۲۵ اولین چیزی که نظر من رو جلب کرد گاری بود و نه بنای پشت اون...البته خوب این یک نظر شخصیه٬ ولی به نظرم عکس بیشتر حالت مفهومی و قرار گرفتنش در دسته‌ی still life بهتر از دسته معماری باشه...امیدوارم کسی نرنجه... منم با این نظر موافقم

Mehran
30-07-2012, 20:57
سلام...

نادیا جان، ممنونم از پیشنهاد هایی که مطرح کردی

حرف شما درسته محمد جان، حتما در آینده تغییراتی خواهیم داشت.

قطعا زمانی که انجمن به پختگی و تحرک کافی برسه، این طرح میتونه از طرح های خیلی خوب باشه.

بعضي از دوستان چقدر غير كارشناسانه و غير منطقي به عكسي كه حقش نيست راي ميدن :44:
از تعداد راي های بعضي عكس ها در تعجبم.

من نميگم كدوم عكس براي منه اما عكس اخري خيلي زيباست و به نظرم اين عكس ميتونه بهترين عكس مسابقه باشه(جهت اطلاع عكس من نيست)
در حالي كه فقط تا اين لحضه 7 راي اورده اما بايد رده اول باشه.‌:(
نمي دونم واقعا. نمونه هاي بيشتري هم هست كه ديگه نام نميبرم

نظر مخاطبین عام عکاسی و نظر کاربران حرفه ای عکاسی، هر دو در جای خودش قابل احترام هست. (مثل هر هنر دیگه ای)

انتخاب عکس برتر از نظر متخصصین عکاسی، هم باعث میشه سطح کیفی مسابقه و انجمن افزایش پیدا کنه، و هم جنبه ی آموزشی داره و باعث میشه سطح مخاطبین غیر حرفه ای ارتقاء پیدا کنه.

.

سلام

از نظرات و پیشنهادات همگی ممنـــون [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
یه تصمیماتی از قبل گرفته شده .. به مرور شاهد یه سری تغییرات در جهت ارتقا و تخصصی تر شدن انجمن خواهیم بود.

دقیقا، همون طور که تینا جان گفت جز تغییرات مسابقه، طرح های دیگه ای هم برای بخش عکاسی داریم که در آینده اجراییشون خواهیم کرد.

با تشکر مهران...

Layken
30-07-2012, 21:10
اگه امکانش یاشه نظر عکاس هم داشته باشیم خیلی خوبه
مثلا عنوان عکس و یک جمله برای توضیح مفهوم یا حداقل مکان عکس.

منم موافقم...البته نظر سنجی تموم بشه دوستان بیان نظرشون رو و این که چی شد کجا بود و چطوری شد توضیح بدن
خیلی زیبا میشه

+

یک سوال دوستان عکس شماره 17 کجا هستش..؟
واقعا مکان زیبایی هستش..من یادم نمیاد تو داخل همچین بنایی داشته باشیم..یا بوده و من اطلاع ندارم
واقعا زیبا هستش

pandemonium
30-07-2012, 21:38
در مورد عکس هایی که بیشتر رای آوردند یا سرشون بحث هست منم نظرم رو مینویسم جداگانه.

نظرم در مورد عکس شماره 25 بطور کامل مینویسم :

در مورد بحثی که در باره سوژه شد، به نظر من بخاطر تعریف محدود شده و بسته ای که از معماری و موارد مربوط به معماری در ذهن خیلی هامون وجود داره، عکس از معماری برامون به یک برداشت محدود و غیرکامل خلاصه شده.اینکه وقتی صحبت از عکاسی هنری از معماری بشه ذهنمون صرفا به دنبال عکسی از یک ساختمان و بنای مشخص میگرده. از نظر من معماری و عکاسی هنری از معماری، صرفا به پرداختن محض به خود بنا خلاصه نمیشه. بنا همه چیز عکس نیست.(مثلا در معماری، فضای سبز و گیاهان اطراف ساختمان هم جزء کارهای طراحی معماری محسوب میشند و عضوی از مجموعه معماری)
ما در معماری چیزی هم داریم به اسم بافت. بافت معماری. منظورم بافت به معنای texture نیست، منظورم مجموعه ای از بناها + دیگر المان هاییست که تشکیل یک طرح(Style) کلی معماری برای یک مکان رو میدند. مثلا بافت معماری فلان روستا، فلان شهر یا فلان مکان. این بافت معماری مجموعه ای هست که از بناها گرفته تا چیزهایی مثل حتی شن های کف یک روستا اون بافت رو بوجود آورده اند و همگی در اون سهیم هستند.
نمود خیلی واضحش رشته طراحی صحنه هست در سینما که با معماری کاملا مرتبط هست و در اون از بناها یا دکورهای بناها به اضافه یک سری المان کاملا غیرساختمانی استفاده میکنند برای نشون دادن و به تصویر کشیدن یک صحنه، یا بافت مشخص. در عکس 25 هم همین اتفاق افتاده.
در مورد عکس 25، چیزی که اشاره شد بنظرم بیشتر بخاطر همین ذهنیت هست که وقتی صحبت از عکس از معماری شده ذهن خیلی ها سریع به دنبال یک ساختمان محض میگرده که روی اون ساختمان تمرکز کنه.

در صورتی که چیزی که من در عکس 25 میبینم به تصویر کشیدن "بافت اون مکان" هست.بناها، دیوارها، حتی المان های "غیر ساختمانی" محل همگی عضو سازنده بافت معماری این مکان هستند و تاثیرگذاردر بافت.

در سوژه بودن اون ساختمان سوال دارید؟ اصلا به نظر من خود اون ساختمان سوژه نیست! اصلا هدف تصویر، خود اون ساختمان نیست!چشمتون زیاد روی اون ساختمان تقریبا معمولی پرسه نزنه. اون "یک المان از بافت" معماری محل هست و نه سوژه. اهمیت تعیین شده خودش رو داره و نه بیشتر! و نه کمتر.
حتی خود شن های داخل این عکس هم یک عضو سازنده بافت معماری این مکان هست و اطلاعاتی از بافت به ما میدند: اینکه کف این منطقه شن پوش هست.خاک نیست آسفالت هم نیست. اون راه باریک سفید روی شن ها هم المان بافت این محل هست.ضمن اینکه اینها المان های ترکیب بندی هم هستند و از نظر ترکیب بندی هم پیداست روشون کار شده .
دیوارهای پشت ساختمان، بافت بناهای محدوده این منطقه رو نشون میده، که تا حدی قدیمی تر از بنای جلویی هستند که خودش هم تقریبا قدیمی هست.اهمیت بنای جلویی بیشتر از دیوارهای پشتی هست که این با بزرگتر بودن و روشن تر بودن در تصویر نسبت به اونها معلوم شده، با این حال همون دیوارهای پشتی به نسبت کم اهمیت تر در فضاسازی صحنه و بافتی که در اون قرار داریم تاثیر داشتند.در مجموع این رو نشون میده که در این صحنه ما با "بافتی قدیمی و محلی قدیمی" و شاید فراموش شده روبرو هستیم.

اون ارابه در کنار تصویر یک المان غیرساختمانی هست که بر قدیمی بودن و کهنگی بافت این مکان تاکید میکنه و اون رو تشدید میکنه. این یک المان غیرساختمانی هست که در تصور ما از بافت این مکان تاثیر گذاشته و بنابراین خودش عضوی از بافت تصویری این مکان شده.ضمن اینکه یک المان ترکیب بندی تاثیرگذار هم هست.با پرسپکتیو اش که به داخل تصویر رفته، به عکس عمق داره اگر نبود عکس حالتی flat پیدا میکرد. دسته های چوبی ارابه به طرف گوشه تصویر رفته اند که تشکیل خطوط قطری داده اند که چشم رو با خودش به عمق عکس میبره. بنابراین میبینید که ارابه قرار هم نیست که المان همچین کم رنگ و کم اهمیتی باشه! اون ارابه کهنه و به کناری رها شده خودش جزیی از محل شده،المانی از بافت محل شده،با این حال... هدف این نیست که بیشتر از اون حد معین شده المانی خودش نقش داشته باشه که اون به قضاوت مخاطب بستگی داره.
بنابراین در این عکس هدف این هست که کل خصوصیات و بافت معماری این محل به تصویر کشیده بشه و عکاس ، خصوصیات بافت این مکان رو همراه با جزییات برای مخاطب توصیف کرده.فضا سازی هم انجام شده.فضا خودش المان مهمی هست در معماری.
در این عکس به تصویر کشیدن یک صحنه با تمام المان ها و جزییات بافتش مطرح هست.
این یک نگاه متفاوت و خارج از کلیشه هست که عکاس به موضوع عکاسی هنری از بنا و معماری داشته.

به شخصه با موضوعات پیشنهاد شده برای عکس هم نظر نیستم، به دلایل بالا.

در مورد نوع عکس، من اسمش رو میذارم: عکاسی "مستند گونه" از "بافت" معماری یک مکان
بافت معماری هم که تعریف کردم و شرح دادم که فراتر از چیزی هست که در ذهن ها کلیشه شده.

.

pandemonium
30-07-2012, 21:39
در نهایت اینهایی که گفتم به معنی این نیست که تعیین تکلیف بشه که سوژه در یک عکس چی هست! نباید تعیین تکلیف بشه که سوژه قراره چی باشه. خود عکس باید سوژه رو به تصویر بکشه.
منظور از توضیحم این بحث نبوده.
اینجا یک برداشت و ذهنیت غیرکاملی در مورد محدوده عکاسی آزاد هنری از سازه و معماری وجود داشته که من سعی کرده ام اون ذهنیت غلط رو تصحیح کنم . مبحث و زمینه ای به اسم بافت در معماری رو مطرح کردم که برای خیلی هایی که اون ذهنیت رو داشته اند قبلا تعریف نشده بوده.بعدش بر روی عکس 25 توضیح دادم به عنوان یک مثال که بافت معماری چطوری بوجود میاد و میتونه از چه المان هایی تشکیل بشه و چه نقش و خصوصییاتی داشته اند در عکس.
شرحاینکه در این عکس توصیف بافت یک صحنه وجود داره.

الان که سعی کردم اون ذهنیت بسته و ناکامل ، به موضوع بنا و معماری رو پاک کنم، از اینجا به بعدش رو فقط خود "حس" هر کدام از مخاطبان به طور جداگانه تعیین میکنه:

- اگر کسی حس میکنه که سوژه عکس خود ارابه هست به تنهایی و این یک عکس در مورد ارابه هست، که خب موضوع بنا و معماری منتفی هست در عکس برای اون مخاطب.

- اگر کسی حس میکنه که نه، در این عکس در واقع کل یک صحنه به تصویر کشیده شده و عکاس مخاطب رو با خودش به اون مکانی که رفته بوده میبره و هدف توصیف اون مکان با همه المان ها و جزییات اون محل بوده، در اینصورت برای این مخاطب عکس به هدف خودش رسیده که همان به تصویر کشیدن "بافت" مرتبط با معماری اون مکان هست که در حیطه معماری و موضوع این مسابقه قرار میگیره.

این رو دیگه حس هر یک از مخاطبان به طور جداگانه تعیین میکنه.

dash_mehdi
31-07-2012, 02:28
نظر مخاطبین عام عکاسی و نظر کاربران حرفه ای عکاسی، هر دو در جای خودش قابل احترام هست. (مثل هر هنر دیگه ای)

انتخاب عکس برتر از نظر متخصصین عکاسی، هم باعث میشه سطح کیفی مسابقه و انجمن افزایش پیدا کنه، و هم جنبه ی آموزشی داره و باعث میشه سطح مخاطبین غیر حرفه ای ارتقاء پیدا کنه.

من اصلا همچين حرفي نزدم كه راي مردم قابل احترام نيست
اما مهران جان همين الان يه نگاهي به امار بنداز
چند عكس اول (مخصوصا اولي و بقيه) كيفيت فني و حرفه اي بالاتري داره و عكس 25 و عكس 6 اما عكس شماره 12 هيچ اصول حرفه اي درش مد نظر گرفته نشده اما به خاطر اون طبيعت چشم هر مخاطبي رو به خودش جلب ميكنه و اين تعداد راي جمع ميكنه.
بهتر نيست كمي حرفه اي تر به قضيه نگاه كنيم؟؟
به قول يكي از دوستمامون كه در اينجا پست دادن يكي از عكس ها انگار شخص مي خواسته دوربينش رو تست كنه اما در عين حال راي هاش تا اين لحظه 2 رقمي شده. دليلش اينه كه عكس مربوط به خارج از كشوره.
اين نا عدالتي در مسابقه دوره قبل هم تكرار شد كه 2-3 تا از عكس هايي كه از يك خانوم گرفته شده بود اما باز حس خاصي رو القا نميكرد جز بيشترين راي اورنده ها شد و دليل اون هم اون خانوم ها بود نه زحمت و خلاقيتي كه عكاس براي خلق عكسش كشيده. :(
من اصلا نمي خوام شماره ي عكس هارو نام ببرم اما براي رسوندن مفهوم بايد اين كارو بكنم پس از صاحبان عزيز عكس ها صميمانه پوزش ميطلبم و اميدوارم از كليه نظراتم كه دادم ناراحت نشن.

Mehran
31-07-2012, 02:51
محمد جان از نظر دقیق و موشکافانه ای که دادی بسیار بسیار ممنون، با
بخش زیادی از حرف ها موافقم قطعا هرچه بیشتر تخصصی بشیم باید به
این جزئیات بیشتر توجه کنیم.

مهدی جان حرف شما درست هست در هر دور مسابقه مشکلاتی وجود
داره که باید سعی کنیم برای دور بعد رفعشون کنیم و هـر دور مسابقه از
نظر کمـی و کیـفی بهتر از دور قبلش باشه، تاثیر مستقیم افراد متخصص
و حـرفه ای در نتیجه ی مسابقه هم بـاعث میشه سطح کیفی مسـابقه
بهتر بشه و هم سـطح کاربران عادی افزایش پیدا کنه و ایـن باعث میشه
بخش عکاسـی با سـرعت و کیفیت بیشتر و بهتری به سمت هـدفش که
تخصصی شدن هست، حرکت کنه.

با تشکر مهران...

payma
31-07-2012, 11:33
در باب کیفیت عکس های ارسالی دوستان بگم که من تو فروم تخصصی عکاسی عضو هستم و توی هر زمینه عکس عادی هم ارسال بشه باید تائید بشه برای نمایش
باور بفرمائید به جرات میگم شاید 2 تا از این عکس ها برای نمایش عادی تائید بشه مسابقه که دیگه جای خود دارد!

masoud glx
31-07-2012, 18:37
درود

از همه دوستانی که برای برگزاری این مسابه زحمت کشیدن تشکر میکنم .
عکسها رو دیدم و مثل همیشه زحمات دوستان عکس بردار قابل تقدیر و احترام هستش .
نقدها رو هم خوندم که همگی محترم هستند و البته بعضی ها فاقد اطلاعات علمی کاملا صحیح .

بعنوان فرد کوچکی که برای تمام دوستان فعال در انجمن عکاسی این سایت احترام ویژه ای قائل هستش و البته چند سالی هم در زمینه عکاسی و نقد عکس فعالیت هایی داشته ، یک سری نقد کاملا مختصر رو برای هر ثبت در ادامه می نویسم . امیدوارم که مورد نظر دوستان قرار بگیره . نکته ای که به ذهنم میرسه این هستش که در بعضی نقدها ، اشکالات بیش از خوبی هاست که دلیل بر بدی ثبت نیست . بلکه گاهی بعلت پیچیدگی هایی که ایده و اجرای یک ثبت داره ، مشکلات بیشتر میشن گاهی هم ثبت ساده ست ولی بعلت عدم اشراف عکاس دچار مشکلات میشه . در هر دو حالت هنر هر عکاسی جای تقدیر داره . این نوشته برای انتخاب بهترین یا بدترین عکسها نیست ، بلکه نقد اشکالات بصورت کاملا خلاصه و ابتدایی هستش برای آشنایی هرچه بیشتر دوستان با هنر و تکنیک های عکاسی .

ثبت شماره یک :

بخشی از یک بناست که با استفاده از قرینگی و نورپردازی مناسب ثبت شده . استفاده از BW کمک زیادی به عمق سایه ها و بازی نور در این ثبت داشته . از مشکلات این ثبت و البته بیشتر ثبت های ارسال شده میشه به عدم برنامه ریزی قبلی اشاره کرد که اولین اثرش ، عدم استفاده از مود M هستش یا حتی در صورت استفاده از مود M ، بعلت نداشتن سه پایه سرعت شاتر روی 1/10 ثانیه ست و دیاف 3.5 استفاده شده که به عمق میدان عکس صدمه زده . همچنین در ثبت های اینگونه میشه از نویز ریداکشن های مختلف استفاده و سطوح رو بدون از دست رفتن جزییات بصورت بهینه عاری از نویز کرد . در نهایت ، نمونه ی یک عکس خوب از یک معماری خاص هستش که در اجرا تقریبا موفق بوده .

ثبت شماره دو :

ثبت بنوعی تلفیقی از انتزاع و زندگی روزانه ست که نمادی همخوان با عنوان مسابقه رو هم در خودش جا داده . نویز موجود در ثبت چندان آزار دهنده نیست و حتی در صورت مدیریت و اجرای بهتر ، کمک شایانی هم به ثبت می کرد که متاسفانه نشده . حضور دو دکل برق و حفظ اونها باعث عمق دادن به عکس شده ولی بیننده رو به سمت عدم تمرکز روی سوژه ی اصلی کادر سوق میده . در نهایت باید گفت که ایده دوست داشتنیه ولی اجرای اون کیفیت کافی رو نداره ...

ثبت شماره 3 :

سوژه پتانسیل بالایی داره ولی چندان استفاده نشده . کادربندی صحیح نیست و ارتباط برقرار کردن با این بخش سازه مشکله ... حدفاصل آسمون و بنا بصورت نه چندان حرفه ای جدا شده که در ثبت ارسالی هنوز آثار ادیت نامناسب به چشم میخوره . خود ابرها تنها عناصر تشکیل دهنده آسمان هستن که با توجه به شرایط نوری بنا ، همخوانی ندارن . کارگردانی اثر چندان موفق نیست و به نظر مقداری عجله برای ثبت و ادیت باعث این مشکل بوده . باز هم مشکل استفاده از دیاف بیش از حد باز - اف 4 - و سرعت شاتر نامناسب - 1/400 - به چشم میخوره . مطمئنا عکاس محترم با صرف مدت زمانی بیشتر و به کار بردن المان هایی متفاوت برای آسمان ، نور و بازی با سایه ها و البته کادربندی مناسب تر ، به نتایج بهتری خواهد رسید .

ثبت شماره 4 :

سوژه غروب تمدن ماست که متاسفانه قدی که باید بهش پرداخته بشه ، نمیشه ... با تشکر از دوست عزیزی که این ثبت رو داشتن .
باز هم مشکلات عدم توجه کافی به شرایط سوژه و نور و . . . استفاده از دیاف باز - اف 4 - و شاتر 1/400 احتمالا در مورد اتوماتیک که عمق میدان رو به میزان زیادی کاهش داده . دوستان توجه داشته باشید که برای ثبت های معماری غیر از موارد خاص و با برنامه ریزی خاص ، بدلیل ثابت بودن سوژه ، نیازی به استفاده از سرعت های بالا مثل 1/400 نیست و در شرایط نوری مشابه میشه تا چند استپ سرعت رو کاهش داد و از دیاف های بسته تر استفاده کرد . ادیت تاحدی کل سوژه رو داون اکسپوز کرده . وجود نورافکن ها که بسادگی با تغییر جای ایستادن عکاس یا حتی در ادیت قابل حذف شدن هستن به کار آسیب زده . در چنین فضایی برای نشان دادن عظمت سوژه مقداری دوربین پایین تر از تراز معمول استفاده میشه حتی روی زمین که مزیت دیگه ای هم که داره پنهان شدن سقف مشبکی هستش که پشت کادر نصب شده .

ثبت شماره 5 :

عدم استفاده از سه پایه ... بزرگترین نقص این ثبت محسوب میشه .
اف 3.2 ؟؟ ایزو 400 و سرعت 1/10 رو با استفاده از یک سه پایه یا هر شیئ که میشد کار سه پایه رو انجام بده براحتی تغییر داد . در کل با هند هلد هم ثبت خوبی شده ولی در مورد ادیت و حذف چراغ سمت راست و چپ و رنگ سوژه دقت کافی بعمل نیومده . مود BW یا استفاده از تم های سرد یا حتی گرم ولی کنترل شده میتونه کمک شایانی به این ثبت بکنه . مقداری شارپنس هم کم شده که دور از انتظار نیست . در کل تلاش خوبی هستش ...

ثبت شماره 6 :

متاسفانه ویرایش کاملا تخریبی انجام گرفته . ایده و اجرای ثبت شامل کادربندی ، شارپنس ، عمق میدان و . . . همگی بخوبی انتخاب شدن و مشخصا عکاس آگاهی مناسبی نسبت به قابلیت های دوربین و همینطور تکنیک های عکاسی داشته ولی در بخش ادیت ، لطمه های جدی به کار وارد شده . درخت سمت راست کاملا داون شده ، گیاهان پایین و بیشتر بافت ساختمان کاملا دگرگون شدن و نهایتا آجرهای بنا همگی اوراکسپوز هستن . انتخاب مود BW میتونست در صورت اجرای مناسب کمک بسزایی برای این ثبت باشه ولی اینطور نشده . پیشنهاد برای ادیت در همچین مواردی میشه شامل تصحیح رنگ و وایت بالانس و شارپنس کار ، تشدید و اضافه کردن سایه ها و پررنگ کردن - تمرکز - بافت سازه در قسمت مرکز باشه .

ثبت شماره 7 :

ثبت بسیار ساده هستش و گویا .
یک فضای مدرن شهری که با انتخاب زاویه ای خاص انتهای اون رو نامحدود جلوه دادن . متاسفانه اثر از ویرایش محروم بوده ... با همچین کادری انتخاب بازترین دیاف ممکن چندان صحیح نیست - 2.6 - و البته فضای نوری دست عکاس رو در این مورد باز گذاشته بوده - شاتر 1/250 و ایزو 64 - که مورد استفاده قرار نگرفته . با تحصحیح وایت بالانس ، ویرایش رنگ ها و افزودش شارپنس یا حتی در صورت ثبت بصورت Raw تفکیک به چند شات با استپ های نوری متفاوت برای HDR ، قابلیت افزایش کیفیت و جلوه بصری بسیاری رو داره .

ثبت شماره 8 :

ثبت رنگ های زنده و شادابی داره . کادربندی چندان مناسب نیست و شاهد کات شدن نوک برج ها هستیم ... عکس فضای خوبی داره و براحتی با معماری بنا ارتباط برقرار میشه . قرار دادن درختچه در سمت چپ و پایین و نوشته ها در راست و بالا فضاهای خالی و بی استفاده رو بخوبی پوشش دادن . ثبت ساده و گویاست و ویرایش خاصی نیاز نداره ... لیبل تاریخ و ساعت اثر منفی روی کار میزاره .

ثبت شماره 9 :

این ثبت بیشترین لطمه رو بواسطه نبودن تجهیزات مناسب داشته ...
ایزو پایین و دیاف 2.8 و سرعت 1/60 دست عکاس رو برای هرگونه مانور بیشتر بسته و احتمالا نبود سه پایه هم این وضعیت رو تشدید کرده . استفاده مفید و بجا از عناصر مختلفی مثل رودخانه ، قایق ، غروب آفتاب و پلی زیبا نوید دهنده یک ایده مناسب و استفاده از زمان مناسب برای رسیدن به هدفی تعیین شده بوده . نویز با علم بر عدم توانایی بیش از این دوربین همچنان بالاست و شارپنس هم پایین اما به لطف دینامیک رنج مناسبی که حاصل شده ، هنوز هم ثبت پتانسیل ویرایش بهتر و کامل تر رو داراست .
دسته بندی سازه و بنا به این صورت خیلی گسترده هستش و به همین دلیل هم در این عکس و هم در سایر عکس ها میشه از چندین دسته بندی دیگه هم استفاده کرد .

بعلت کمبود وقت امکان نوشتن نقد حتی تا این حد مختصر برای تمامی عکس های ارسال شده رو بصورت یکجا نیست . بهمین دلیل در صورت امکان ، موافقت دوستان و استقبال برای ادامه بقیه عکسها در دو بخش دیگه نقد مختصری خواهند شد.
من باز هم از همه دوستان و اساتید حاضر تشکر میکنم و خواهشمندم اگر نکته ای رو جا انداختم یا اشتباهی در نوشته هست یادآوری بفرمایید .
شاد ، پیروز و سلامت باشید .

dash_mehdi
31-07-2012, 19:57
درود

از همه دوستانی که برای برگزاری این مسابه زحمت کشیدن تشکر میکنم .
عکسها رو دیدم و مثل همیشه زحمات دوستان عکس بردار قابل تقدیر و احترام هستش .
نقدها رو هم خوندم که همگی محترم هستند و البته بعضی ها فاقد اطلاعات علمی کاملا صحیح .

بعنوان فرد کوچکی که برای تمام دوستان فعال در انجمن عکاسی این سایت احترام ویژه ای قائل هستش و البته چند سالی هم در زمینه عکاسی و نقد عکس فعالیت هایی داشته ، یک سری نقد کاملا مختصر رو برای هر ثبت در ادامه می نویسم . امیدوارم که مورد نظر دوستان قرار بگیره . نکته ای که به ذهنم میرسه این هستش که در بعضی نقدها ، اشکالات بیش از خوبی هاست که دلیل بر بدی ثبت نیست . بلکه گاهی بعلت پیچیدگی هایی که ایده و اجرای یک ثبت داره ، مشکلات بیشتر میشن گاهی هم ثبت ساده ست ولی بعلت عدم اشراف عکاس دچار مشکلات میشه . در هر دو حالت هنر هر عکاسی جای تقدیر داره . این نوشته برای انتخاب بهترین یا بدترین عکسها نیست ، بلکه نقد اشکالات بصورت کاملا خلاصه و ابتدایی هستش برای آشنایی هرچه بیشتر دوستان با هنر و تکنیک های عکاسی .

بسيار ممنون
از نقدتون لذت بردم :20:
اگر عكس هاي بيشتري رو نقد كنيد خوش حال ميشم :)

Mehran
31-07-2012, 21:04
payma جان سطح انجمن دیگه در این حدهم نیست !
کاربرانـی داریم که به صورت حـرفه ای عکاسـی میکنن
شغل و یا رشـته ی دانشـگاهشون عکاسی هست و
چندبار هم نمایشگاه عکس برگزار کردن... ادعایی هم
در مقابل فروم های تخصصی عکاسـی نداریم. 41 روز
هست که انجمن هنــر، و زیر مجموعه ی عکاسـی رو
تاسیس کردیم و هدفمون این هست که هر روز بیشتر
از دیروز درجهت بهترشدن وتخصصی شدن حرکت کنیم

مسعود جان، از نقدی که داشتی ممنون هدف اصلی
برگزاری مسابقه شنیدن همین نقدهاست...

با تشکر مهران...

a.g g.a
31-07-2012, 21:12
سلام آقا مسعود به نظر من این یکی از بهترین نقد ها بود,فقط یه چیزی بعضی مواقع امکان استفاده از سه پایه نیست مخصوصا برای عکس های معماری که اطراف سوژه شلوغ هست به نظر من عکس یک چندان نویزی نداره,نظر بقیه دوستان چیه?

payma
01-08-2012, 01:53
payma جان سطح انجمن دیگه در این حدهم نیست !
کاربرانـی داریم که به صورت حـرفه ای عکاسـی میکنن
شغل و یا رشـته ی دانشـگاهشون عکاسی هست و
چندبار هم نمایشگاه عکس برگزار کردن... ادعایی هم
در مقابل فروم های تخصصی عکاسـی نداریم. 41 روز
هست که انجمن هنــر، و زیر مجموعه ی عکاسـی رو
تاسیس کردیم و هدفمون این هست که هر روز بیشتر
از دیروز درجهت بهترشدن وتخصصی شدن حرکت کنیم

مسعود جان، از نقدی که داشتی ممنون هدف اصلی
برگزاری مسابقه شنیدن همین نقدهاست...

با تشکر مهران...

والا من چون عکس خوب زیاد دیدم انتظارم از عکس خوب واقعا بالاست مثلا عکس زیر واقعا هم زیباست هم فوق العاده ثبت شده!
نظر من زیر سوال بردن عکس ها نیست فقط دوست دارم سطح عکس ها بره بالا

dash_mehdi
01-08-2012, 03:29
خب عکس در سطح بالایی قرار داره اما باز اولین دلیل جلوه ی این عکس این ساختمان هست و چون کادر بندی رعایت شده عکس خیلی حرفه ای به منظر میاد اما تنها هنر عکاس در این عکس کادربندی درست و عکس گرفتن از این مکان هست در حالی که مثلا در عکس ٢٥ در این نظر سنجی سطح عکس یک سرو گردن از این عکس بالاتره چون واقعا تمام هنر یک عکاس رو به نمایش دراورده با ادیت دقیق و علی ,ایسو مناسب,فوکوس,کادربندی عالی و در انتها مکان زیبا.در کل سطح چندین عکس در لیست عکس ها حتی بالاتر از این عکس هم هست.موفق باشی — مهدی

masoud glx
01-08-2012, 12:33
درود
دوستان مطمئنا سطح عکسهای ارسالی با دقت نظری که اساتید این بخش دارن و تلاش و علاقه ی وافری که دوستان شرکت کننده نشون دادن به مرور زمان ، پیشرفت میکنه و مسابقات حرفه ای تر ، نظرات فنی تر و همگی از زمان و تلاشی که کردن راضی تر خواهند بود . اگر بنا به این باشه که در سایت عکاسی یا . . . سطح عکسها بالاتر هستش و غیره که نمیشه . شما جایگاه سایت عکاسی رو موقع تاسیس بررسی کنید و ببینید حالا به چه سمتی حرکت میکنه ؛ فارغ از اینکه اون سایت محترم ، کاملا تخصصی عکاسی هستش . بنده تقریبا همزمان با عضویت در این سایت در سال 2006 یعنی 7 سال پیش اونجا هم عضو شدم ... هم با اینجا آشنا هستم هم اونجا و مطمئنم دوستان حاضر در این انجمن از بسیاری از دوستان علاقمند در اون سایت پرتلاش تر و مستعد تر هستن . فقط کافیه سری به گالری سایت بزنید و کیفیت 60 درصد عکسهای ارسالی رو با کیفیت عکس هایی که دوستان برای مسابقات ارسال کردن مقایسه کنید .

و یک مورد کلی تر ... عکسی که در این پست آخر گذاشتید که ظاهرا در یزد هستش یا ... عکس زیبایست و شکی هم نیست ، اما مگر حالا که روزانه چند ده عکس خارق العاده در سایت 1x.com قرار داده میشه ما کلا باید دوربین و لنزها رو غلاف کنیم و زانوی غم بغل بگیریم ؟ البته معتقدم نیت شما کمک به ارتقای انجمن هستش .
شاد و پیروز باشید .

پ.ن :
سری دوم نقد رو امروز تهیه و ارسال میکنم .

GiggleClub
01-08-2012, 13:05
ممنون از همه بچه ها که زحمت میکشید بابت برگزاری مسابقه ها.

این مورد جدیدی که دیدم بچه ها نظر میدن راجع به عکسها و نقد میکنند رو خیلی خوشحال شدم و امیدوارم ادامه داشته باشه. که تاپیک بسیار پربارتر میشه و واقعا میشه چیز یاد گرفت.

ممنون از همه

a.g g.a
01-08-2012, 13:19
انتخاب عکس برتر توسط تیم متخصص از کی شروع میشه?خدا کنه برا این مسابقه هم باشه

Fox
01-08-2012, 14:18
سلام آقا مسعود به نظر من این یکی از بهترین نقد ها بود,فقط یه چیزی بعضی مواقع امکان استفاده از سه پایه نیست مخصوصا برای عکس های معماری که اطراف سوژه شلوغ هست به نظر من عکس یک چندان نویزی نداره,نظر بقیه دوستان چیه?

توصیه من برای این مواقع : monopod

pandemonium
01-08-2012, 21:16
والا من چون عکس خوب زیاد دیدم انتظارم از عکس خوب واقعا بالاست مثلا عکس زیر واقعا هم زیباست هم فوق العاده ثبت شده!
نظر من زیر سوال بردن عکس ها نیست فقط دوست دارم سطح عکس ها بره بالا

عکس زیبا و چشم نوازی هست.
ولی منم با مهدی موافقم که علت اصلی چشم نوازی این عکس، خود سوژه خارق العاده و شرایط عالی خود سوژه هست و خود عکس ثبت خارق العاده ای نیست.
سوژه که معماری بسیار زیبای یزد هست، ریتم رو بخوبی در این معماری میبینیم و ثبت بخوبی اون رو نشون داده، دیوار ها با بافت نرم و هموار که اون نور مایل بنا، سایه ها و روشنایی های نرم روی این بافت هموار ایجاد کرده که چشم رو نوازش میده. و آسمون زلال کویر در یزد...
به نظر من مهمترین و اصلی ترین دلیل زیبایی این صحنه، نور هست. نور بسیار مناسب سازه که خود معمار نورپردازی کرده. نور مایل و هموار بر روی سازه.
با این حال میگم خود ثبت خارق العاده ای نیست چون این موارد رو هم توش میبینم:
-ارتفاع دوربین، زاویه نگاه به عکس رو مثل زاویه نگاه عکس های روتین و معمولی کرده. شاید اگر دوربین ارتفاع پایین تری داشت و دوربین کمی رو به بالا عکس میگرفت بنا جلوه بیشتری پیدا میکرد و ارتفاع در بنا برای مخاطب پررنگ تر میشد.(point of view در این عکس خیلی روتین و معمولی هست)
- مهم ترین نواحی عکس برای چشم(محل تلاقی دو دیوار و محل بادگیر ها) تقریبا در مرکز عکس قرار گرفته اند که این خودش از نظر زیبایی شناسی و ترکیب، از زیبایی ترکیب عکس کم میکنه. خیلی بهتر بود که زاویه عکس برداری و فاصله از بنا طوری تغییر میکرد که ضمن نگه داشتن تمام همین اجزاء، اون نواحی مهم کمی به طرف کنار (و خطوط یک سوم) متمایل میشدند.این کار شدنی بود.

-و یک نکته مهم که به نظر من یک اشکال در این عکس هست: درِ مربوط به دیوار روبرویی رو نگاه کنید. عکس در این ناحیه کاملا "مات و بلور" هست. در و بخصوص اجزاء در و نقش ها و خطوط فلزی درِ ِ روبرویی مات هستند.اون میله های عمودی و افقی که طرح های چارخونه ای تشکیل دادند رو توی در روبرویی نگاه کنید. کاملا مات هستند و وضوح ندارند. انگار عکس در این قسمت در فوکِس قرار نداشته.
-این یکی استنباط و نتیجه شخصی خودم که کلا بهش رسیدم: وقتی قراره از یک سوژه ای عکس بگیریم که "ارتفاع" یکی از مشخصه های مهم اون سوژه هست، تا حد امکان نباید کادر رو مربعی کنیم. کادر اگر بصورت درازا(کادر پرتره ای) و یا حتی پهنا(کادر منظره ای) باشه مشکلی نیست ولی کادر مربعی برای سوژه های مرتقع نامناسب هست.کادر مربعی یک جورایی بر ضد مشخصه ارتفاع سوژه عمل میکنه و حس ارتفاع سوژه رو برای مخاطب کمرنگ میکنه. برای سوژه مرتفع مثل یک قفس تنگ میمونه. این قانون کلی و مطلق نیست ولی اکثر مواقع این گونه هست. در اینجا هم میبینیم که برای سوژه مرتفع یک کادر تقریبا مربعی در نظر گرفته شده که اثر ارتفاع سازه رو تا حدی خنثی میکنه. بنا به دلایل اول،دوم و آخر که گفتم، به نظر من ترکیب بندی عکس چندان عالی نیست.
حالا اینهایی که گفتم معناش این نیست که آره ماها خیلی بهتریم . صرفا اینها چیزهاییست که به ذهن من میرسه در این عکس. کاری هم به این ندارم که این عکس در چه سایت یا سایتهایی منتشر شده، من این موارد رو توی این عکس میبینم.

ELSIN
01-08-2012, 23:30
دوستان نظری برای موضوع مسابقه بعد ندارند ؟

a.g g.a
02-08-2012, 00:12
من که پیشنهادامو گفتم انتزاعی,آبستره,مفهومی یا برگزاری مجدد مسابقه پانوراما

pandemonium
02-08-2012, 11:17
من که پیشنهادامو گفتم انتزاعی,آبستره,مفهومی یا برگزاری مجدد مسابقه پانوراما
در مورد انتزاعی و مفهومی،به نظر من این نوع موضوعات فعلا زود هست برای اینجا. اینها اکثرشون موضوعات خاص تری هستند، هر مخاطب و هر عکاسی طرفشون نمیره و باهاشون ارتباط برقرار نمیکنه. حتی سایت های عکاسی بزرگتر هم خیلی کاربرانش با عکسهای مفهومی مشکل دارند و درک اش نمیکنند(مثل همون سایت عکاسی دات کام)، اینجا که تازه نوپا هست. یک مدت بگذره از این دست عکس ها در تاپیک های دیگه گذاشته بشه اصلا ببینیم این نوع موضوعات چقدر مخاطب یا عکاس داره و چقدر فیدبک میگیره اونوقت بعدش اینها در مسابقات مطرح بشه. فعلا بهتره صبر کرد تا مخاطبان و عکاسان بیشتری به این انجمن اضافه بشه.
چیزی که من بحاش پیشنهاد میکنم زدن تاپیک گالری جداگانه ای برای این موضوعات هست که براشون هیچ تاپیکی در انجمن در نظر گرفته نشده: گالری عکس های مفهومی، انتزاعی، مود(احساسات انسانی)و ...
که در اونجا یک مقدار از این نوع عکس ها گذاشته بشه و روی این موضوعات کار بشه و فیدبک دیگران هم سنجیده بشه اونوقت بعد اگر شرایط مساعد بود بعدا مسابقه ای با این موضوعات برگزار بشه.

دوستان نظری برای موضوع مسابقه بعد ندارند ؟
حالا چه عجله ای هست! هنوز بیشتر از یک هفته به پایان این نظر سنجی مونده.
به نظر من تو این مدت بهتره بحث حول همون نقد و تحلیل عکسهای اینجا بگذره، اینکه وسطش بحث دیگه ای مطرح بشه مثل موضوع مسابقه بعدی، بحث فعلی رو عوض میکنه و بحث تحلیل عکسها ناتمام میمونه.

a.g g.a
04-08-2012, 09:37
سلام نگفتید تو این مسابقه از نظر تیم داوری استفاده میشه یا نه به نظر من این که اعضای این تیم نفرات برتر مسابقه قبل باشن زیاد جالب نیست و چون اعضاش کم میشه ممکنه نظرات کمی سلیقه ای بشه به نظر من بهتره تعداد اعضای این تیم بیشتر از سه نفر باشن و برای هر مسابقه هم تیم جداگانه در نظر گرفته بشه چون مثلا یک نفر که توی زمینه ماکرو اطلاعات زیادی داره ممکنه توان اظهار نظر تخصصی درمورد عکس های مسابقه پرتره نداشته باشه, به نظر شما چه طور اعضا رو انتخاب کنیم? نظرسنجی میشه گذاشت ولی وقت گیره(نظر بقیه چیه?), بهتر نیست یک تایپیک جداگانه برای مسایل مربوط به تیم داوری بزنیم? مثلا "مباحث پیرامون تیم داوری مسابقات عکاسی پی سی ورد"

F l o w e r
04-08-2012, 12:57
سلام نگفتید تو این مسابقه از نظر تیم داوری استفاده میشه یا نه به نظر من این که اعضای این تیم نفرات برتر مسابقه قبل باشن زیاد جالب نیست و چون اعضاش کم میشه ممکنه نظرات کمی سلیقه ای بشه به نظر من بهتره تعداد اعضای این تیم بیشتر از سه نفر باشن و برای هر مسابقه هم تیم جداگانه در نظر گرفته بشه چون مثلا یک نفر که توی زمینه ماکرو اطلاعات زیادی داره ممکنه توان اظهار نظر تخصصی درمورد عکس های مسابقه پرتره نداشته باشه, به نظر شما چه طور اعضا رو انتخاب کنیم? نظرسنجی میشه گذاشت ولی وقت گیره(نظر بقیه چیه?), بهتر نیست یک تایپیک جداگانه برای مسایل مربوط به تیم داوری بزنیم? مثلا "مباحث پیرامون تیم داوری مسابقات عکاسی پی سی ورد"

سلام

تیم داوری رو افراد متخصص و ثابتی تشکیل میدهند و عکس ها طبق اصول عکاسی مورد بررسی قرار میگیرند .
و در پایان دو نتیجه اعلام خواهد شد .

فعلا منتظر نظرات، پیشنهادات و نقد های دوستانی که تازه تاپیک رو دیدند و باقی عزیزان هستیم.
همزمان با بسته شدن نظرسنجی جزییات بیشتر رو اعلام میکنیم .

pandemonium
04-08-2012, 20:50
نقد نوشتن ها خیلی خوب هست و برای من که ارزشش از کلیک کردن های توی نظر سنجی مهم تره.
در مورد نقدی که نوشته شده بود در جاهایی اختلاف نظر دارم ، مثلا چیزی که در این عکس میبینم متفاوت هست نسبت به نقد، و تفاوت مهمی داره که به نظرم باید گفته بشه:

ثبت شماره 6 :

متاسفانه ویرایش کاملا تخریبی انجام گرفته . ایده و اجرای ثبت شامل کادربندی ، شارپنس ، عمق میدان و . . . همگی بخوبی انتخاب شدن و مشخصا عکاس آگاهی مناسبی نسبت به قابلیت های دوربین و همینطور تکنیک های عکاسی داشته ولی در بخش ادیت ، لطمه های جدی به کار وارد شده . درخت سمت راست کاملا داون شده ، گیاهان پایین و بیشتر بافت ساختمان کاملا دگرگون شدن و نهایتا آجرهای بنا همگی اوراکسپوز هستن . انتخاب مود BW میتونست در صورت اجرای مناسب کمک بسزایی برای این ثبت باشه ولی اینطور نشده . پیشنهاد برای ادیت در همچین مواردی میشه شامل تصحیح رنگ و وایت بالانس و شارپنس کار ، تشدید و اضافه کردن سایه ها و پررنگ کردن - تمرکز - بافت سازه در قسمت مرکز باشه .

اینکه گفته شده بیشتر بافت ساختمان کاملا دگرگون شده و آجرهای بنا همگی اووراکسپوز شدند، به نظر من اصلا اینطور نیست. این بخاطر این هست که به عکس دقت کافی نکرده اید که شاید بخاطر همون وقت کمتون بوده باشه که گفتید. دلیل من:
اگر به دیواره های ساختمان نگاه کنیم(بخصوص مثلا قسمت نبشی دیوار جلویی) اثرات "رنگ ساختمانی" رو بر روی دیوارها میبینم، مثل پوسیدگی رنگ در قسمت نبشی و لکه های پراکنده رنگ در نواحی مختلف دیواره ساختمان.پس این ساختمان "رنگ ساختمانی زده شده". چه طیف رنگی؟ اگر به دیوار کناری(سمت راست) نگاه کنیم میبینم با اینکه در سایه قرار داره ولی دیوار در سایه هم هنوز تا حد خوبی روشن هست.مشخص هست که دیواره های این ساختمان توسط نقاش ساختمان "رنگ کاملا روشن" زده شده اند.
یعنی دیوارهای این ساختمان(از جمله بافت ها و"" آجرها"" و پنجره ها) "رنگ ساختمانی" روشن(در حد سفید) زده شده اند. این یک ساختمان کاملا روشن هست،هیچ ربطی به ادیت عکس و چیزهایی مثل دگرگون شدن بافت، اووراکسپوز شدن و سفید کردن آجرها در ادیت که ذکر کردید نداره.
من به عکس که نگاه میکنم هیچ جایی از ساختمان بافت دگرگون شده و خراب شده و هیچ اووراکسپوز مخربی در ساختمان نمیبینم.با توضیحی که بالا دادم،شما ناحیه ای از ساختمان رو میتونید مثال بیارید که بافت تخریب شده؟ حتی خیلی از جزییات قسمت های تاریک ساختمان هم قابل دیدن شده اند.
-----------------------------------------------------------------------

نکته دیگه اینکه من فکر میکنم با شما نگاه کاملا متفاوتی در مورد عکس سیاه و سفید دارم. نقل قولی از یک عکاس معروف در ذهنم هست : "اگر عکس رنگی ترجمه ای از صحنه باشه، عکس سیاه و سفید یک تفسیر و برداشت از صحنه هست." بنابراین تفسیرها و برداشت های متفاوتی از یک صحنه وجود داره در عکس سیاه و سفید.
اینکه میگید درخت داون شده، نسبت به چه "ملاکی" داون شده؟ نسبت به طیف تونالیته خاکستری طبیعی درخت؟ مگه ملاک تونالیته ثابتی در عکس سیاه و سفید داریم؟ مگر در عکس سیاه و سفید قرار هست به تونالیته طبیعی پایبند بود؟ این یک عکس سیاه و سفید از نوع کنتراست بالا هست و عکاس آزاد هست برداشت و تفسیر خودش رو روی تونالیته عکس پیاده کنه و تونالیته رو بنا به تفسیرش اوور کنه و یا داون کنه. بخصوص در مورد اشیاه حاشیه ای که تونالیته شون عمدا مثلا داون میشه برای افزایش کنتراست ناحیه ای و کنتراست محیط با سوژه اصلی.
عکس هایی سیاه سفید کنتراست بالای زیادی هستند و سراغ دارم از عکاسان خوب در سایت های عکاسی معتبر که اگر با نوع دیدگاه شما بهشون نگاه کنیم باید بگیم که اینها مشکل دارند چون اکثرشون اشیاء یا داون شدن یا اوور! در صورتی که این تفسیر آزاد عکاس هست که در عکس سیاه سفید اجرا کرده.
---------------

عکس شماره 6 نکات مثبت خیلی بیشتری نسبت به خیلی عکس های دیگه این مسابقه داره . با این حال ایراداتی در این عکس میبینم البته از جنس اشکالات شما نیست، احتمالا در پست های بعدی ام بهشون اشاره میکنم.

tirdad_60
04-08-2012, 22:14
سلام
به همه دوستداران عکس و عکاسی افتتاح انجمنی مستقل برای عکاسی رو تبریک میگم امیدوارم این اتفاق باعث پیشرفت روزافزون تمام دوستان در عکاسی و تسلط بیشتر بر تکنیکهای آن شود
نظر من در مورد عکسهای این مسابقه که البته کامل نیست (به دلیل کمبود وقت)

عکسهای 1-3-6-12- 13 رو پسندیدم و به نظر من هر کدام حرفی برای گفتن داشتند
عکس شماره 3 به نظر من کمی دقت در کادر بندی و تصحیح رنگ آسمان خیلی در زیبایی عکس کمک میکرد
عکس شماره 6 هم به نظر من کمی در تنظیم کنتراست و هایلایت ها اغراق شذه و عکس رو از پیام اصلی خودش دور کرده نقاط روشن اور نشده اند اما زیاد به چشم میان یعنی عکس رو تبدیل به یکسری نقاط روشن و تاریک کرده که تمرکز بر موضوع اصلی رو از بین میبره
عکس شماره 13 رو خیلی نگاه کردم با اینکه عکسهایی از این دست زیاد هست اما با این حال اثری در خور توجه و جذاب هست و کادربندی خوب و جذابی داره

ببخشید اگه توضبحات کوتاه و غیر فنی بودند

نیکی پناهتان

masoud glx
05-08-2012, 05:14
درود
از دوستان و اساتید عذر میخوام که بخش های بعدی خلاصه نقد رو نتونستم تابحال بنویسم . بطور ناگهانی حجم کاری بسیار زیادی از بخشی از سه پروژه کاری با هم تداخل پیدا کردن و در حال حاضر من ، برادرم و دو تیم کاری بصورت 24 ساعته مشغول فعالیت هستیم و صادقانه عرض میکنم این ویزیت سایت و احیانا پست کردن چیزی رو در زمان غذا یا به اصطلاح خواب 2 ساعت در شبانه روز می نویسم . باز هم بابت تاخیر عذر میخوام ...

و اما در مورد

اگر به دیواره های ساختمان نگاه کنیم(بخصوص مثلا قسمت نبشی دیوار جلویی) اثرات "رنگ ساختمانی" رو بر روی دیوارها میبینم، مثل پوسیدگی رنگ در قسمت نبشی و لکه های پراکنده رنگ در نواحی مختلف دیواره ساختمان.پس این ساختمان "رنگ ساختمانی زده شده". چه طیف رنگی؟ اگر به دیوار کناری(سمت راست) نگاه کنیم میبینم با اینکه در سایه قرار داره ولی دیوار در سایه هم هنوز تا حد خوبی روشن هست.مشخص هست که دیواره های این ساختمان توسط نقاش ساختمان "رنگ کاملا روشن" زده شده اند.
یعنی دیوارهای این ساختمان(از جمله بافت ها و"" آجرها"" و پنجره ها) "رنگ ساختمانی" روشن(در حد سفید) زده شده اند. این یک ساختمان کاملا روشن هست،هیچ ربطی به ادیت عکس و چیزهایی مثل دگرگون شدن بافت، اووراکسپوز شدن و سفید کردن آجرها در ادیت که ذکر کردید نداره.
من به عکس که نگاه میکنم هیچ جایی از ساختمان بافت دگرگون شده و خراب شده و هیچ اووراکسپوز مخربی در ساختمان نمیبینم.با توضیحی که بالا دادم،شما ناحیه ای از ساختمان رو میتونید مثال بیارید که بافت تخریب شده؟ حتی خیلی از جزییات قسمت های تاریک ساختمان هم قابل دیدن شده اند.

بسیار ممنونم از توجه و زمانی که برای بررسی نوشته من و مهم تر از اون تصویر ارسالی دارید .

زمانی با چند نفر از دوستان بزرگوار برای عکاسی در برف به کوه های مختلف تهران یا . . . می رفتیم . فارغ از شرایط سخت محیطی برای خود عکاس و تجهیزات همراه ، عکاسی با هدف ثبت خروجی مورد نظر حقیقتا سخت بود . یادم هست گاهی حتی تمام ثبتهایی که داشتم اگر RAW نبودند بعلت وایت بالانس نامناسب و عدم توانایی بنده برای محیا کردن تونالیته مناسب که آیتم های درون کادر از لحاظ نوری به قدر نیاز تامین شده باشن ؛ از دست میرفتن و بی استفاده می شدن .
اون موقع استدلال من برای معیار اور یا داون بودن عکسها ، سفیدی بیش از حد کادر بدلیل وجود برف زیاد در همه جا و اثرات بازتابشی اون روی سایر آیتم های توی کادر بود که مثلا ... خوب این برف هستش و نور مستقیم خورشید و اور میشه و اگر بخوام اور نشه باید چند استپ کاهش بدم یا نورسنجی رو با نقطه دیگه داشته باشم که در اون صورت سایر نقاط داون میشن و و و !!
بعـــدها یاد گرفتم که در ثبت هام باید هماهنگی کاملی رو در راستای حفظ تمام جزییات آیتم هایی که هدفم هستن بوسیله نور مناسب فراهم کرد . گاهی ثبل از ثبت ، چند دقیقه فکر کرد و شرایط نوری رو سنجید تا سفید و مید و سیاه کادر کاری با هم نداشته باشن و گاهی هم در موقع ثبت همه شرایط محیا نمیشه و با ویرایش چه ساده چه HDR چه . . . باید بالانس نوری برای دیده شدن / نشدن آیتم های مختلف رو با حفظ دیتیل کافی فراهم کرد .
فکر میکنم منظورم رو رسونده باشم .

در هرصورت هدف نقد ، رد یا تایید هیچ عکسی نیست بلکه کمک به عکاس برای بهبود در تکنیک های فعلی و یادگیری موارد جدید تا رسیدن و پخته شدن در قالب فرمی خاص هستش و همین موضوع تفاوت دید عکاس ها رو مشخص میکنه ... چه در نقد عکس دیگران و چه در ثبت هایی که خودشون به نمایش میزارن . در مورد عکس مورد گفتگو بعلت کمبود وقت صحبتی نمیکنم ولی ضمن تشکر از عکاس ایرادات گفته شده رو همچنان پابرجا می دونم که خوشبختانه میشه با ویرایشی دوباره به خروجی با همین هدف ولی اجرای بهتر دست پیدا کرد .

عکس هایی سیاه سفید کنتراست بالای زیادی هستند و سراغ دارم از عکاسان خوب در سایت های عکاسی معتبر که اگر با نوع دیدگاه شما بهشون نگاه کنیم باید بگیم که اینها مشکل دارند چون اکثرشون اشیاء یا داون شدن یا اوور! در صورتی که این تفسیر آزاد عکاس هست که در عکس سیاه سفید اجرا کرده.
نوشته های بنده فقط حاوی دیدگاه من در مورد این ثبت ، با این ویرایش و نهایتا خروجی که عکاس محترم برای نمایش نهایی کرده بود ، ارائه شد . تعداد بسیار زیادی شاید حداقل 80 درصد از کل عکس های من طی سالهای گذشته در هر زمینه ای ، ثبت با خروجی منوکروم و BW هستن ...

شاد باشید و سلامت .

mehr film
05-08-2012, 12:24
آقا از بحث و نقد که بگذریم اجازه بدید من یک ایراد ملا لغتی بگیرم ... :دی

دوستان من Over و Under شنیدم ... اما داون ( Down) نشنیدم تا حالا ... :دی

موضوع برای مسابقه بعد هم مثلا یه چیزی مثل ریتم ، تضاد ، اشیا بی جان ، روزمره و .... میتونه باشه

dash_mehdi
06-08-2012, 12:51
موضوع برای مسابقه بعد هم مثلا یه چیزی مثل ریتم ، تضاد ، اشیا بی جان ، روزمره و .... میتونه باشه

والا من كه چيزي از اين موضوع نفهميدم :خخخخخخ
موضوعي كه قرار بود بشه ولي نشد رو ميگم بزاريم. (امتحــــــــان)

pandemonium
08-08-2012, 22:27
آقا از بحث و نقد که بگذریم اجازه بدید من یک ایراد ملا لغتی بگیرم ... :دی

دوستان من Over و Under شنیدم ... اما داون ( Down) نشنیدم تا حالا ... :دی

آره منم داون نشنیده بودم خودم!، از اصطلاحی که خود ایشون بکار برده بود استفاده کردم برای جواب.

PersiAndroid
08-08-2012, 23:27
مفهومی
شهر یا روستا
خیابون

pandemonium
08-08-2012, 23:32
چند روز انجمن در کما بود دسترسی نداشتم، یه چند تا از عکس ها رو دربارشون نظر بنویسم:

عکس شماره 1:
عکس خوبی هست. فرم های انتزاعی با نور محیط مناسب.ولی اشکالاتی در عکس میبینم:
1- عکس کج هست. تقارن درستی نداره. و این زود به چشم میاد بخصوص برای چشم حساس. عکس 1.5 درجه نسبت به خط افق کج هست که این برای عکس انتزاعی زیاد هست 2- برخی لبه های فرم ها در پایین عکس وضوح کافی نداره و شارپ نیست. عکس کاملا در فوکس نیست و وضوح کامل نداره..... در کل سوژه خوب بوده ولی اجرا کیفیت بالایی نداره.

عکس شماره 2:
صحنه دراماتیکی هست. با این حال یک سری مشکلات عمدتا فنی داره: - در قسمت آسمان نورها به خصوص قسمت های منابع نور از کنترل خارج شده اند و overglow شده اند. به نظر من اگه با یک استاپ underexpose عکس گرفته میشد نقاط روشن آسمان بهتر میشدند. راه های دیگری هم بود برای دوربین. و یا نرم افزاری مثلا اگر عکس اولبه Raw بوده از َAdobe Camera Raw هم میشد اون نواحی خیلی روشن رو اصلاح کیفیت کرد -عکس نویز داره و نویز هدفمندی هم نیست- مورد دیگه اینکه در کادر بندی بهتر بود بالای برج به بالای کادر برخورد نکنه چون هر چند اون انتهای برج هست ولی حس قطع شدگی رو به بیننده میده و ضمنا چشم رو بی جهت درگیر اون نقطه قطع شدگی میکنه.

عکس شماره 3:
من هر چه تلاش کردم هیچ نکته مثبت عکاسی در این عکس پیدا نکردم.واقعا دلیل عکاسی هم برای این همه رای به این عکس وجود داره؟ من صاحب عکس رو نمیشناسم صرفا تحلیلم از عکس هست. عکس مجموعه ای از مشکلات رو داره. از جمله اساسی ترین نوع مشکل: مشکل ترکیب بندی. عکس ترکیب بندی درستی نداره. عکس کاملا پراکنده و غیرمتمرکز هست - نور سنجی مشکل دار بطوریکه مثلا بافت زمین کاملا از بین رفته در سفید شدگی بیش از حد جاده -کیفیت عکس پایین هست و انواع مختلف نویز رو در عکس میبینم. نویز زیاد در آسمان و نویز بالای لبه های ساختمان که ساختمان رو کاملا از عکس جدا کرده انگار که عکس رو از جای دیگه چیده باشند و اینجا چسبونده باشند. بافت ساختمان هم که در ادیت به هم ریخته.
کسانی که اینجا نقد نوشته اند حتی اونهایی که به دید مثبت به عکس ها پرداخته اند هیچ کدوم نکته مثبت عکاسی راجع به این عکس ننوشته اند . در واقع نتونستند بیارند. از این همه رای به این عکس، ممنون میشم یکی بیاد اینجا یک نکته مثبت "عکاسی" راجع به عکس شماره 3بیان کنه. بلکه من توجیه بشم.

عکس شماره 6:
در این عکس به مسائلی مثل ترکیب بندی(زاویه مناسب به سوژه،کادربندی ...)، دیافراگم مناسب ، ... توجه شده. چیزی که در خیلی عکس ها اصلا توجهی بهشون نشده.
از طرفی من هم با یک سری کابرهایی که نقد نوشتند موافقم که این عکس یک مقدار خشن و زمخت شده. به نظر من چیزی که این عکس نیاز داره "تلطیف" هست. به شخصه مواردی رو که عکاس روی عکس در ادیت انجام داده رو مجاز میدونم ولی برای تلطیف عکس این موارد رو پیشنهاد میکنم:
-شارپنش عکس بد نیست و جیغ نیستش ولی لبه ها رو تیز و خشن کرده. یک مقدار از شارپنس عمومی عکس باید کم بشه. -حدود 10% از تیرگی های حاشیه سمت راست عکس و حدود 15% از کنتراست علف ها کم میشد عکس ملایم تر میشد. - یک مورد هم اینکه اون میله بالای سقف یک مقدار دندانه دندانه ای شده که دلیلش دو حالت داره: یا بخاطر شارپنس این طور شده و یا احتمالی که بیشتر میدم این هست که این در ادیت بوجود نیومده بلکه در پروسه تغییر سایز عکس PSD و یا پروسه خروجی PSD به Jpeg بوجود اومده که باید در گزینه های مربوطه الگوریتم پروسه تغییر داده میشده.

عکس شماره 12:
سوژه خوب، کادر بندی اشتباه. واقعا احتیاج به این همه اطلاعات اضافه و چیزهای زیاد در عکس نبود، مثل نشون دادن درخت های اون پشت که تازه باز هم نصفه نیمه افتادند. بدیهیه که بیشتر بخاطر خود سوژه توی عکس به این عکس توجه شده و نه نکات عکاسی.

عکس شماره 13:
ترکیب بندی خوب، ادیت فاجعه. نمونه اولیه این عکس رو قبلا در تاپیک های دیگه دیده بودم و اتفاقا واسش تشکر زده بودم، ولی عکاس برای این مسابقه برداشته اون عکس رو ادیت کرده، ادیت کاملا مخرب. بجای افزایش کنتراست بیشتر شاهد تاریک کردن و سیاه کردن عکس هستیم. عکس خیلی سیاه و تاریک شد. افزایش تیرگی + شارپنس مخرب، کیفیت خطوط رو خیلی پایین آورده بطوریکه دور بعضی خطوط هاله نور هست و لبه های خطوط مستقیم کاملا دندانه دندانه ای شده اند. کیفیت عکس خیلی پایین اومده نسبت به عکس اصلی که برای چشم من آزار دهنده هست این کیفیت، دیگران رو نمیدونم.
در مورد اینکه گفته شد این عکس یک نوآوری هست من موافق نیستم. از ده ها سال قبل از پیدایش دوربین دیجیتال، عکس های زیادی از همین صحنه با همین زاویه وجود داشته تا به امروز، نمونه زیاد دیده ام. یا از پایین پلکان مارپیچ یا از بالای اون با همین رنج زاویه.اگر المان دیگری هم در عکس وجود میداشت و یا مثلا از زاویه متفاوتی گرفته میشد شاید متفاوت بود ولی چنین عکسی نوآوری نیست و تکرار یک کلیشه همیشگی در عکاسی انتزاعی هست.

pandemonium
08-08-2012, 23:48
من الان نمیدونم چه تصمیمی راجع به این مسابقه گرفته شده.
اگر قرار هست که دوره های بعدی عکس ها کارشناسی بشند، خب یه فکری هم به حال همین دوره بشه. چون "بعدا" قرار هست تیم کارشناس تشکیل بشه این دوره هم بسوزه مثل دوره های قبلی؟
این وقت و انرژی که یک سری کاربرها واسه تحلیل عکس ها گذاشتند اینجا و بحث هایی که صورت گرفت این ها هم به حال خودش رها؟
این بحث ها و انرژی گذاشتن ها به اندازه یک کلیک کردن کاربران توی نظر سنجی ارزش نداره؟(که به این اجماع رسیدیم که ملاک عکاسی نیست). اون موضوع جنبه آموزشی داشتن که بحثش به کنار، ولی وقتی این بحث ها هیچ مورد ملاک قرار نگیره در مسابقه آیا واقعا میشه گفت برای این نقد ها عملا ارزش و اعتباری قائل شدیم؟ وقتی که عملا اعتباری ندارند در مسابقه.

من چون نمیدونم تصمیم نهایی برای این مسابقه(به غیر از نظر سنجی عمومی) چی هست این رو مطرح کردم. اگر هنوز داوری و کارشناسی برای این دوره تشکیل نشده خب همین نقد هایی که کاربران اینجا نوشتند نهایتا جمع بندی بشه و نتیجه این جمع بندی آورده بشه علاوه بر نتیجه نظرسنجی عمومی. اگر هم هییت داوری انتخاب شده که خب اونها ضمن نیم نگاهی به نقد های کاربران در اینجا یک جمع بندی انجام بدند.
در کل کار سخت و طاقت فرسایی نیست با توجه به اینکه قسمت عمده کار یعنی نقد ها و تحلیل ها رو کاربران اینجا انجام داده اند.
منظور تعیین تکلیف نیست میگم حیفه همه تحلیل هایی که نوشته شده بسوزه و فدای آینده بشه.

PersiAndroid
09-08-2012, 00:30
یه چیز جالبی که در مورد این نظرسنجی حس کردم اینه که دوستان به شدت ایراد می گیرن...
این تاپیک ( فعلا ) یه مسابقه ی فوق تخصصی نیست فقط یه نظر سنجی از کاربران بین عکس های ارسالی کاربران هست
اگر حس می کنین کسی به چیزی زیاد رای داده سلیقه ای هست... حسودیت میشه؟ هیچکس تو عنوان مسابقه اعلام نکرد فقط عکس های اعضای حرفه ای رو میپذیریم
چطور کسی جرئت می کنه عکسشو ارسال بکنه وقتی اینجوری به باد توهین انتقاد می گیرینش؟؟؟؟ خیلی ها به صورت تجربی عکاسی رو شروع می کنن
اگر می خواین نظر بدین سعی کنین سازنده باشه نکات رو به عکاس ها یادآوری کنین تا جنبه ی آموزشی داشته باشه
تا همون کاربر سطح عکاسیشو تا سطح حرفه ای ارتقاء بده
شما دارین به سلیقه ی جمعی توهین می کنین.. در صورتی که کاملا واضحه هیچوقت الزاما سلیقه ی جمعی انتخاب برتر یا تخصصی نیست
برای همین داوری نقش مهمی در انتخاب برترین ها در مسابقه های مهم و تخصصی رو داره...
اگر مسابقه ای تخصصی هست باید عکس های ارسالی از فیلتر های تخصصی عبور داده بشن
لذا خواهش می کنم از نقد های فوق تخصصی فقط برای ابراز نظر استفاده کنید و اگر انتقاد و پیشنهادی دارین تعداد رای رو زیر سوال نبرین.
تا به حال که من تاپیک ها رو دنبال می کردم داشتم از نظرات دوستان در مورد بهبود کار ها و عکاسیم که به صورت کاملا آماتور هست رو به حرفه ای تر شدن استفاده می کردم
ولی الان حس می کنم اون جنبه داره از بین میره و نوعی هراس رو برای بعضی کاربرا ی تازه کار ایجاد می کنه که تعدادی آدم فوق تخصصی هستند که دارن از کلمات فوق تخصصی استفاده می کنن و شانس نقد کاراشون رو ندارن و اگر عکسشون حرفه ای باشه به باد تمسخر و توهین گرفته میشه... خواهش می کنم از احسان عزیز که دفعه ی بعد یا تو دعوت نامه برای ارسال آثار بنویسن فقط آثار حرفه ای پذیرفته می شود که کاربرای آماتور عکس نفرستن یا یه عده بیان عکس ها رو گلچین کنن و اونایی که حرفه ای تر هست رو انتخاب کنن واسه رای گیری یا لطف کنن این جنبه ی همگانی بودن برای کاربران و احترام به سلیقه ی جمعی و امکان نقد آثار و فضای آموزشی اینجا رو از بین نبرن...
در غیر این صورت من به شخصه ترجیح میدم اصلا شرکت نکنم.

در کل حس می کنم زیادی حساس شدین.. هیچ چیزی نسوخته و از بین نرفته... اگه قراره دوره مسابقات تخصصی شروع بشه که چه بهتر
اگر هم شد دلیل نیست که عکسا ی مسابقات قبلی سوختن و حقشون خورده شده این یه نظر سنجی از کاربرا بوده نه جایزه ای در کار بوده که به حق دار نرسیده باشه و نه اینکه ملاک خاصی فراموش شده...
تو خیلی از سایت های به اشتراگ گذاری عکس هم خیلی ها عکس هاشونو آزادانه میذارن و گاه گاهی از یه عکس غیر تخصصی توسط عموم بیشتر استقبال میشه دلیلش این نیست که عکس برتره!
این سری تاپیک ها یه نظر سنجی بوده که همه حق داشتن شرکت کنن و همه حق داشتن حتی به یه عکس غیر تخصصی هم رای بدن...
البته گاهی شده بیشترین رای به بهترین کار رسیده و گاهی هم نه.... ولی مهم اینه که نظر سنجی به معنای واقعی انجام شده یعنی به نظر عموم و کاربرای رای داده ( نه متخصصین ) اون عکس بهتر بوده
من به شخص خاصی اشاره ندارم فقط میگم نقد کنید ولی آرا رو زیر سوال نبرین. مثلا بارها گفتن فک کنم داشته رد میشده دوربینشو امتحان کرده! این نقده؟؟؟

عکس بدون ادیت و کراپ:

pandemonium
09-08-2012, 01:28
جالبه برداشت شما از نقد.

اول اینکه کسی نمیتونه برای نقد محدوده ای قائل بشه. کسانی که برای نقد محدوده و تبصره قائل میشند با خود ذات نقد مشکل دارند.
مثلا توی صدا و سیما میان میگن ما با نقد خودمون مشکل نداریم "ولی" نقد باید فلان باشه. ما با آزادی مشکلی نداریم "ولی" آزادی باید فلان جور باشه.
تبصره و چیز اضافه میکنند به تعاریف برای محدود کردن اون تعاریف باب میل خودشون.

نقد قرار نیست لزوما ملاحظه چیزی رو داشته باشه. بله نقد میتونه لبه تند و تیزی داشته باشه و صریح باشه.

شما اگر با نقد صریح مشکل دارید در معرض نقد قرار نگیرید. مشکل از نقاد نیست.
من نکات اون عکس رو نوشتم و نقد کردم تمام چیزهایی هم که نوشتم در مورد خود عکس هست و موارد عکاسی همراه با دلیل. اینکه سازنده بوده یا نبوده دیگه به خود طرف بستگی داره که پیگیر این نکات عکاسی بشه یا نه.ولی عکس العمل ایشون به این نکات کاملا عکاسی در نقد خود عکس این هست :

حسودیت میشه؟ هیچکس تو عنوان مسابقه اعلام نکرد فقط عکس های اعضای حرفه ای رو میپذیریم
چطور کسی جرئت می کنه عکسشو ارسال بکنه وقتی اینجوری به باد توهین انتقاد می گیرینش؟؟؟؟
به جای پرداختن به عکس به خود "شخص" پریده ایشون.
توهین؟!
توهین به کی به چی؟!
از یکی از کاربرانی که به این عکس رای دادند خواستم که نکات عکاسی این عکس رو بگند از نظر خودشون که من هم بدونم.

من در مورد خود عکس نوشتم ولی شما به "شخص" برگشتید:{ حسودیت میشه!.... کاربر تازه کار با اصطلاحات فوق تخصصی!}
---------

شما برید توی هر زمینه هنری ببینید ملت چطور صریح آثار رو نقد میکنند، حتی آدم های آماتور چطور کارهای همدیگه رو صریح نقد میکنند.
بله این نقد هست و چیزی جدا از نقد نیست.
من رشتم هنر نیست ولی کاملا دیده ام که کسی که پا توی همچین موضوعاتی میذاره حتی آماتور چطور صریحا نقد میشه کارهاشون.

نه کسی نخواسته که اینجا عکس غیر تخصصی گذاشته نشه ولی کسی هم جلوی نقد رو اینجا نگرفته. محدودیتی در نقد اینجا گذاشته نشده.
این شمایید که در جواب نقد "عکس" برداشتید به خود "شخص" پریدید .که: حسودیت میشه؟! و کنایه هایی مثل یک مشت اصطلاح فوق تخصصی!

محض اطلاع بنده برخلاف دیگران، به عکس خودم رای نداده ام در نظر سنجی.

ضمنا عکس خودم رو هم نقد کرده ام و اشکالاتی هم ازش گرفته ام حتی اشکالاتی که دیگران در نقد هاشون هیچ اشاره ای به اون اشکالات نکرده اند.

به علاوه اینکه در همون مسابقه دوره قبلی که اصلا نه عکس شرکت داده بودم و نه کلا حضوری در این انجمن داشتم در اون نظر سنجی اومدم کاملا همین چیزهای کلی رو در مورد نظر سنجی و عکاسی گفتم که در این یکی مسابقه گفتم. نوشته هام موجود هست. حرفم یکی بوده چه مسابقه ای شرکت کرده باشم چه نکرده باشم.

در جواب نقد عکس ایشون برداشته به کاربرها میتوپه!

.

PersiAndroid
09-08-2012, 01:37
من اصلا به طور خاص با شما و عکس خودم اشاره نکردم! با همه بودم بعضیا اومدن به بقیه عکسا گفتن فک کنم طرف داشته رد می شده دوربینشو امتحان می کرده
من خودمم گفتم نقد خوب سازندس ! نه اینکه یکی بیاد بگه من موندم چرا بهش رای دادن.. این حسودی نیس؟؟؟؟ رای دادن دیگه! میخوای بیاین خفشون کنین!
من عبارت "اصطلاحات تخصصی" رو به کنایه نگفتم جدی گفتم یه سری که من واقعا هم بهشون افتخار می کنم تخصصی بررسی می کنن.
من نقد رو محدود نکردم دوباره پستمو بخون... تازه التماس کردم نقد کنن ... گفتم به آرا کار نداشته باشین و زیر سوال ببرینش...

Mehran
09-08-2012, 01:45
سلام رئوف جان، با حرف های شما کاملا موافقم هیچکس هیچ ادعایی در مورد تخصصی بودن انجمن و مسابقه و... نداره
هیچکدوم از برگزار کنندگان، شرکت کنندگان، و رای دهندگان نگفتن این یک مسابقه ی تخصصی عکس هست و هرکس که
دوست داشت، آزادانه در مسابقه شرکت کرد و رای داد... دوستانی که اطلاعاتی در مورد عکاسی دارن در کمال احترام و با
هدف ارتقاء سطح عکاسی دوستان، نکات فنی و اشکالات دوستان رو یادآوری کردن، قطعا اگر سـر سوزنی توهین چاشنی
این نقد باشه، من اولین کسی هستم که با اون کاربر برخورد خواهم کرد.همون طور که گفتم نظر مخاطبین عام (که منم جز
شون هستم) در جای خودش بسـیار محترم هست و کسی حق کوچکتـرین توهینی به این اظهار نظر رو نداره. نظر دوستان
هست که عکس برتر رو انتخاب میکنه، در کنار این برای اینکه سطح دانش فنی همـه ما (چه به عنوان عکاس و چه به عنوان
بیینده) افزایش پیدا کنه، عکسی که از نظر فنی بهترین هست توسط تیـم داوری انتخاب میشه به نظرم این هیـچ چیز بدی
نیست... از شما میخوام به عنوان احترام به 41 نفری که به عکس شما رای دادن، از تصمیمی که گرفتید صرف نظر کنید.

با تشکر مهران...

pandemonium
09-08-2012, 02:48
سلام رئوف جان، با حرف های شما کاملا موافقم هیچکس هیچ ادعایی در مورد تخصصی بودن انجمن و مسابقه و... نداره
هیچکدوم از برگزار کنندگان، شرکت کنندگان، و رای دهندگان نگفتن این یک مسابقه ی تخصصی عکس هست و هرکس که
دوست داشت، آزادانه در مسابقه شرکت کرد و رای داد... دوستانی که اطلاعاتی در مورد عکاسی دارن در کمال احترام و با
هدف ارتقاء سطح عکاسی دوستان، نکات فنی و اشکالات دوستان رو یادآوری کردن، قطعا اگر سـر سوزنی توهین چاشنی
این نقد باشه، من اولین کسی هستم که با اون کاربر برخورد خواهم کرد.همون طور که گفتم نظر مخاطبین عام (که منم جز
شون هستم) در جای خودش بسـیار محترم هست و کسی حق کوچکتـرین توهینی به این اظهار نظر رو نداره. نظر دوستان
هست که عکس برتر رو انتخاب میکنه، در کنار این برای اینکه سطح دانش فنی همـه ما (چه به عنوان عکاس و چه به عنوان
بیینده) افزایش پیدا کنه، عکسی که از نظر فنی بهترین هست توسط تیـم داوری انتخاب میشه به نظرم این هیـچ چیز بدی
نیست... از شما میخوام به عنوان احترام به 41 نفری که عکس شما رو پسنیدن، از تصمیمی که گرفتید صرف نظر کنید.

با تشکر مهران...

درست ولی از طرف دیگه شما این موضوع رو هم مشخص نکرده اید که از اون طرف اصلا کسانی که اینجا خود عکس رو نقد میکنند ولو صرییح (و نه توهین آمیز)، اصلا از حاشیه امنیت برخوردارند که مثل ایشون یکی برنگرده به "شخص" کاربر صرفا بخاطر اینکه عکسی رو نقد کرده.
موضوع رو یکطرفه نگاه کرده اید.

ایشون پریده به خود کاربر یا کاربران (نه عکس)، شما از اون طرف اشاره ای نمیکنید که در این مورد هم آیا قوانینی هم وجود داره یا نه. اینکه آیا حاشیه امنیتی هم برای شخصیت کاربران نقد کننده وجود داره یا نه.
من کاری به اونی که طرف اومده گفته طرف اتفاقی دستش روی دکمه دوربین رفته و اینا ندارم.
نقدهایی از جنس چیزهایی که مثلا خودم نوشته ام رو میگم. من توی بحث و تحلیل (چه موسیقی چه هر چیز هنری دیگه) به عنوان یک مخاطب کاملا جدی و صریح هستم و وقت و انرژی هم گذاشتم برای نوشتن. اگه قراره قانون کلی وجود نداشته باشه و مثل ایشون یهو بپرند به آدم بگید ما بدونیم همین الان.
اینجا شما از یک سمت قضیه حمایت کرده اید بدون در نظر گرفتن اینکه این وسط گروه دیگه ای هم وجود داره (کسانی که نقد میکنند) و تکلیف اونها در مقابل این جور پریدن ها.

من خودمم گفتم نقد خوب سازندس ! نه اینکه یکی بیاد بگه من موندم چرا بهش رای دادن.. این حسودی نیس؟؟؟؟ رای دادن دیگه! میخوای بیاین خفشون کنین!
این همه من در مورد اون عکس نکات عکاسی نوشتم شما اصلا نگاه کردی؟
چرا حرف منو عوض میکنید اونجا نوشتم ممنون میشم نکات مثبت عکاسی این عکس رو اینجا بنویسید.
ضمنا خود نظرسنجی ها هم قابل نقد هست از نظر فاکتورهای عکاسی، چیزی که هم در صفحات قبل این تاپیک و هم در نظر سنجی های گذشته توسط کاربران مختلف انجام شده و هیچ مشکل و منعی هم نداره (تا وقتی که عنوان نظر سنجی "بهترین" هست که بحث عکاسی مطرح میشه و نه عنوان محبوب ترین که بیشتر بحث سلیقه پیش میاد). کی گفته نمیشه نظر سنجی رو نقد عکاسی کرد؟ این فرق داره با توهین به کاربران رای دهنده و رای ها! کسی نگفت کسایی که رای دادن آدمهای فلان و بهمان هستند و هیچ توهینی صورت نگرفته. بدیهیه نقد عکاسی نظر سنجی ها هیچ مشکلی نداشته و منعی نداره از نظر مدیران اینجا. چون بقول مهران اگر توهینی به رای دهنده ها صورت گرفته بود مدیران اینجا برخورد میکردند چه در گذشته و چه در حال.

Mehran
09-08-2012, 03:01
سلام محمد جان

من هم از دوستانی که نقد میکنن تشکر کردم و گفتم:
"دوستانی که اطلاعاتی در مورد عکاسی دارن در کمال احترام و با هدف ارتقاء سطح عکاسی دوستان، نکات فنی
و اشکالات دوسـتان رو یادآوری کردن + عکسی که از نظر فنی بهترین هست توسـط تیـم داوری انتخاب میشه به
نظرم این هیـچ چیز بدی نیست"

و هم اضافه کردم:
"قطعا اگر سـر سوزنی توهین چاشنی این نقد باشه، من اولین کسی هستم که با اون کاربر برخورد خواهم کرد."

از طرفی باید نقد بشیم که متوجه اشکالاتمون بشیم و عکس به عکس و روز به روز پیشـرفت کنیم و در جا نزنیم،
از طرف دیگه این نقد نباید فضای دوستانه ی انجمن رو خدشه دار کنه.

بحثی که پیش اومد به این معنا نیـست که کسی توهین کرده یا مخالف نقـد هست، به نظرم تذکر این دو نکته بود
که هر دو رو باید باهم در انجمن داشته باشیم. :)

لطفا دیگه پستی در این مورد داده نشه، مطلبی هست از طریق پیغام خصوصی در خدمتم.

با تشکر مهران...

a.g g.a
09-08-2012, 12:49
چند روز انجمن در کما بود دسترسی نداشتم، یه چند تا از عکس ها رو دربارشون نظر بنویسم:عکس شماره 1:عکس خوبی هست. فرم های انتزاعی با نور محیط مناسب.ولی اشکالاتی در عکس میبینم:1- عکس کج هست. تقارن درستی نداره. و این زود به چشم میاد بخصوص برای چشم حساس. عکس 1.5 درجه نسبت به خط افق کج هست که این برای عکس انتزاعی زیاد هست 2- برخی لبه های فرم ها در پایین عکس وضوح کافی نداره و شارپ نیست. عکس کاملا در فوکس نیست و وضوح کامل نداره..... در کل سوژه خوب بوده ولی اجرا کیفیت بالایی نداره.
سلام دوست عزیز

متشکرم که برای نقد عکس ها وقت میذارید ولی خواهشا قبل از نقد کمی بیشتر عکس رو بررسی کنید!

نمی گم که عکس شماره یک بی عیب و نقصه ولی حداقل این عیب هایی که شما گقتین و نداره این عکس تا حالا چند جا آپلود شده(که توی سایت عکاسی چند روز به عنوان پر امتیاز ترین عکس منتخب توی اون دوره بزرگترین عکس صفحه اول سایت بوده) وقعا ایراد هایی که شما میگید اولین باره که به این عکس نسبت داده میشه

1-کادر این عکس کج نیست(اگه با قسمت کراپ فتوشاپ یا هر نرم افزار دیگه ای که خطوط عمودی و افقی داره نگاه کنید متوجه میشید)و برای تراز کردنش هم دقت زیادی شده,تقارن خود بنا مقداری مشکل داره(طرف راست و چپش درست قرینه نیست)و خط عمودی مرکز عکس کاملا عمودی قرار گرفته.

2-شما انتظار چه عمق میدانی از لنز یک دوربین کامپکت دارید? اونم در شرایط نوری که برای همین F3.5 هم مجبور به استفاده از سرعت شاتر 0.1 ثانیه بودم و اگر می خواستم از دیاف بسته تر استفاده کنم میبایست روی F8 تنظیم میکردم که اونوقت شاید سرعت شاتر حدود یک ثانیه میشد که امکان عکاسی بدون سه پایه نبود,سه پایه هم همراهم نبود اگر هم بود به خاطر شلوغی و ارتفاع سوژه امکان استفاده ازش نبود. با این حال اگه شما پیشنهادی برای بهبود این مشکل دارید بگید ممنون میشم(البته غیر از خرید یک دوربین حرفه ای با امکان استفاده از دیافراگم بسته تر و حساسیت بالاتر!(شوخی))

هرچند به نظر من قرار نیست همه بخش های عکس توی محدوده فوکوس باشن,اکثر عکس ها یک بخش داخل محدوده فوکوس و یک بخش خارج از اون دارن,این عکس هم فوکوس کامل روی بخش اصلی(قسمت بالا و روشنتر عکس)داره(با اون حرفتون هم که گفتین فوکوس کامل نداره موافق نیستم)و بافت اون قسمت کاملا مشخصه,یک بخش عکس هم تار تره و فقط فرمش مشخصه تاریک تر هم هست.

شاید اگه امکان استفاده از سه پایه هم بود همین شکل رو ترجیح میدادم(نظر بقیه دوستان چیه?)

ببخشید که خیلی صریح گفتم به نظر من باید برای نقد و دفاع با صراحت نظرات گفته بشه و اصلا قصد بی احترامی نداشتم

از مدیران محترم هم عذر می خوام که مشخص شد این عکس مال منه
کاش امکان دفاع عکاس از عکسش بدون مشخص شدن نام کاربری بود...

peaceful1
10-08-2012, 18:32
خیلی دوست داشتم در این مسابقه شرکت کنم در هر دو مرحله ولی چون ملاکم برای انتخاب هیچ ربطی به هنر عکاسی نداره ترجیه میدم فقط با جمع همراهی کنم و از هنر دوستان استفاده کنم.

عکس این مدلی بیشتر میپسندم.:31:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

البته قابل ذکر هست که این عکس ها رو من نگرفتم.

ELSIN
11-08-2012, 00:41
سلام

نظر سنجي اين مسابقه هم تموم شد

برنده ها :

مقام اول : عکس شماره 3 با 41 راي از رعوف عزيز PersiAndroid ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
تبريک خيلي تبريک جيگر :40:

مقام دوم : عکس شماره 13 با 37 راي از محمد عزيز Nocturne ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
ملي پوشان دلاوران پيروز باشيد ، مبارکه نقره گرفتي :دي

مقام سوم : عکس شماره 1 با 35 راي از علي عزيز a.g g.a ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
علي جون مبارک باشه خيلي عکست باحاله :46:

و ليست دوستاني که شرکت کرده بودند

a.g g.a 1
dash_mehdi 2
PersiAndroid 3
Samin_System 4
ELSIN 5
pandemonium 6
Nocturne 7
attractive_girl 8
amin khan 9
Fox 10
Vallio 11
Samin_System 12
Nocturne 13
Fox 14
sajjad1973 15
layken 16
attractive_girl 17
aluminum 18
aluminum 19
Aless 20
amin khan 21
a.g g.a 22
ELSIN 23
Vallio 24
pandemonium 25

ممنون از همه عزیزشان شرکت کننده
و همه 109 نفری که رای دادند

موفق باشید :11:

aluminum
15-08-2012, 20:49
ســــلام...
براي همه دوستاني كه شركت كردن آرزوي موفقيت دارم...
راستش من ديد عكسايي ندارم....اما خوب از دوره اول مسابقات تاپيك رو دنبال ميكردم و نظرات..پيشنهادات..نقل صاحبان نظر رو ميخوندم در مورد عكس ها...
يه عكسي توجه من رو جلب كرده به خودش ..ميگم من چون چيزي از عكاسي نميدونم..نميتونم نظر بدم كه خوبه يا بده كلا كاري هم ندارم با اين موضوع نميدونمم براي كدوم يكي از دوستانمون هست ...چيزي كه نظر منو جلب كرده توي عكس شماره 19 ..خود ساختمون هست شايد دليلي كه دوستمونم اين عكس رو انتخاب كردن همين موضوع باشه...ببخشيد اگر حرف ام بي ربط به تاپيك هست چون بيشتر ديد اجرايي داره تا ديد عكاسي..
از سمت راست كه نگاه كنيد خوب پنجره ميبينيد..مشكل خاصي نداره......از سمت چپ هم نگاه كنيد يه تراس رو ميبينيد بازم مشكل خاصي نداره اما وسط اين پنجره و تراس يه در هست:31: برام جالب بود حالا الان كه نه اما بعد از مشخص شدن برنده مسابقه دوستي كه عكس گرفته توضيح بده واقعا اون درهست..؟؟ ..هرچي فكر كردم چيز خاصي به ذهنم نرسيد گفتم...تنها چيزي كه گفتم شايد باشه پنجره قدي باشه بازم با عقل جور در نمياد چون پايينش بسته اس و عرض اش 1/20 يا نهايتا 1/50 بيشتر نيست و سايزه دره....

اميدوارم دوستمون كه عكس رو فرستادن ناراحت نشه قصدي نداشتم برام خيلي جالب بود.

ببخشيد پُر حرفي كردم.:20:

عكس منه
نه بابا چرا ناراحت بشم
حداقل يه راي ميدادي دل نسوزه.فقط ميايي از شاهكار معماري استفاده ميكني و ميري :31:
من انتظار داشتم اين عكس ، عكس برتر مسابقات بشه ولي خب معمولا تا هنرمندان زنده هستند قدر هنرشون رو مردم نميدونن:18:

علت اينكه عكس رو فرستادن(همون موقع به ناظر مربوطه گفتم) بيشتر براي ايجاد محيط شاد و مفرح بود ولي بهدش وقتي عكسها دوستان رو ديدم ديدم عكسه ديگه خيلي تو ذوق ميزنه

در مورد شاهكار معماري هم بايد بگم اين عكس رو من دو سه سال پيش گرفتم.توي مسافرت بوديم و اين ساختمان جلب نظر كرد و ازش در اون شرايط عكس گرفتم(با گوشي)
نميدونم من شايد از معماري مدرن سر در نميارم:18: و شايد در جوامع امروزي و مدرن :18: وقتي مردم دچار انزوا و افسردگي ميشن چاره اي جز خودكشي ندارند و اين معمار خلاق راه را براي اينگونه دوستان آسان كرده.ميدوني اگر اين خونه توي ژاپن بود چقدر ارزش داشت

gipsy kings
25-08-2012, 13:36
احسان مسابقه عكاسي بعدي هم معماري بزار تا يه عكس خفن بزارم اين كم راي اورد. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]