PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ده نکته مهم برای افزایش زمان شارژ و کارایی گوشیهای آندرویدی

parvizb7
13-06-2012, 21:44
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) سخت افزار گوشی های موبایل بسیار ظریف و حساس است و در صورت عدم توجه به آن ها به سادگی خراب می شوند و مشکل پیدا می کنند و باعث می شود که قسمت نرم افزاری گوشی هم مشکل پیدا کند. در ادامه ده نکته مهم برای افزایش زمان شارژ و کارایی موبایل را ذکر کرده ایم که با رعایت آنها عمر گوشی شما بیشتر خواهد شد.

به طور مداوم و با فاصله زمانی کم بازی ها و برنامه های سنگین را روی گوشی خود اجرا نکیند و به آن فرصت استراحت بدهید.
گوشی خود را لای پنبه نگه ندارید! (منظورم از نظر نرم افزاری است) یعنی اینکه آن را تحت فشار بگذارید. البته فقط گاهی این کار را بکنید.
هر دو هفته یکبار یا هر ده روز یکبار یک بازی و یا برنامه سنگین را روی گوشی خود به مدت حدود ۲۰-۱۵- ۱۰ دقیقه اجرا کنید تا موبایل در حداکثر فشار باشد. این کار باعث می شود پردازنده گوشی شما تنبل بار نیاید!
هیچگاه از لایو والپیپرها برای پس زمینه استفاده نکنید زیرا در آن صورت پردازنده گوشی (هر چند قدرتمند) مجبور می شود به صورت مداوم کار کند و همین باعث فرسودگی زود هنگام و کاهش سرعت عمل گوشی می شود.
هنگامی که شارژ باطری کم است (مثلاً ۶%)، با آن کارهای سنگین انجام ندهید و از اجرای بازی یا نرم افزارهای سنگین یا روشن کردن دوربین خودداری کنید.
موبایلتان را مدت زمان زیادی روی یک حالت ثابت مثلاً روی یک عکس، روشن قرار ندهید. چون باعث آسیب دیدن صفحه نمایش می شود.
حتی الامکان از تماس گوشی موبایل با وسایل فلزی و مغناطیسی و کارت های هوشمند جلوگیری کنید.
حافظه با ارزش گوشی را با نصب برنامه هایی که برایتان کاربرد آن چنانی ندارد و ضروری نیست اشغال نکنید. این مورد در مورد SMS ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ها هم صدق می کند. SMS هایی را که به دردتان نمی خورد را حذف کنید.
موبایلتان را مدت زمان زیادی در مقابل نور خورشید قرار ندهید زیرا باعث آسیب دیدن صفحه نمایش خواهد شد.
حافظه Cash گوشی خود را مدیریت کنید و موارد اضافی را از روی آن پاک کنید.

منبع: آندرویدفا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

amir200812
13-06-2012, 22:16
"این کار باعث می شود پردازنده گوشی شما تنبل بار نیاید!"؟؟؟

این جوک هست؟ مگه بدنساز هست که تمرین نکنه ضعیف بشه!!؟؟

این نظر های کارشناسی رو کی داده؟:39:

avril
13-06-2012, 22:20
:blink::blink::blink::blink::blink::blink::blink:

hsein
13-06-2012, 22:40
یعنی Live wallpaper اینقدر کار میکشه که سی پی یو 800 هرتزی بهش فشار میاد؟!!!!

Ali_Best
14-06-2012, 09:58
چند تا نکته هم من بگم که حاصل تجربه و خوندن یکی دو تا مقاله هست!

1 - نذارید باطری همیشه به شارژ 10% برسه و شارژ کنید. وقتی یه باطری شارژ یا دشارژ میشه تغییرات الکتروشیمیایی داخل باطری باعث انقباض و انبساط در اون میشه و بهتره که اکثر اوقات تو همون درصد های 40 - 50 بزنید به شارژ و گاهی هم بذارید وقتی به 10 درصد رسید بزنید به شارژ (ماهیت شارژ خودکار وقتی گوشی رو با کابل وصل میکنی به پی سی هم همینه! و گفته میشه باید گوشی در واقع همیشه در حال شارژ باشه)
2 - خیلی بهتره که وقتی گوشی در حال شارژ قرار میگیره اجازه بدید تا 100% باطری گوشی شارژ بشه!
3 - از قرار دادن گوشی در مکان های خیلی گرم و خیلی سرد خودداری کنید و مواظب باشید که اصلا روی باطری گوشی مایعی چیزی ریخته نشود و ضربه ای هم به آن وارد نشود
اینا چند نکته عملی برای طول عمر باطری بودند!

و چند نکته برای افزایش میزان نگهداری شارژ:
1 - برنامه ها در اندروید وقتی ازشون خارج میشید به بک گراند میرن و بازهم از رم و سی پی یو استفاده میکنند پس حتما اونها را بوسیله تسک منیجر گوشی کاملا از اجرا خارج کنید (حتی میتونید توی تسک منیجر یه لیست درست کنید که وقتی از فلان برنامه ها خارج شدید خود گوشی خودکار این کارو انجام بده)
2 - یه برنامه هست توی گوگل پلی که موتورولا نویسنده اش هست. به نام smart action. این برنامه عالیه و قابل استفاده برای همه گوشی ها هم شده. حتما این برنامه رو دانلود و نصب کنید. این برنامه به شما اجازه میده که چند حالت برای گوشی تعریف کنید مثلا:
در حالتی که گوشی در حالت استندبای هست battery extender فعال میشه. که کاملا سی پی یو و رم رو در حالت استراحت قرار میده
در حالتی که نیمه شب میشه خودکار گوشی رینگتونش قطع میشه و میره به حالت سایلنت و مجددا به کم ترین میزان مصرف سی پی یو و رم میرسه
در حالتی که باطری مثلا به 20% برسه خودکار اجازه اجرای یه سری از نرم افزارها که یا شما ران میکنید یا خودکار ران میشن داده نمیشه و باز صرفه جویی میشه تا گوشی شما خاموش نشه
و یه سری حالات دیگه مثلا وقتی در اتومبیل هستید و.....
نمیدونم مشابه این برنامه هست یا نه که فک کنم باشه ولی نباشه این خودش عالی هست
3 - تبادل دیتا در بک گراند رو هم در تنظیمات گوشی کاملا قطع کنید (اگر در آن حال از نت گوشی استفاده نمیکنید)

با انجام همین چند نکته ساده راحت میتونید شارژ گوشی خود را در استفاده عادی به بیش از 2 و حتی 3 روز برسانید!
شرمنده اگه تکراری بود دیگه!
یا علی :)

fire159
14-06-2012, 10:03
یعنی Live wallpaper اینقدر کار میکشه که سی پی یو 800 هرتزی بهش فشار میاد؟!!!!

بله لایو والپیپر به سی پی یو فشار میاره و خوراکش باطری هست

parvizb7
15-06-2012, 13:00
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اگر شما هم از کاربران اسمارت فون ها با سیستم عامل آندروید باشین، بی شک با مشکل مصرف بالای شارژ این گوشی ها آشنا هستین. اما با دونستن و رعایت چند نکته کوچک، می تونید با باطری تلفن همراه تون هم کنار بیایین و از انتخاب این سیستم عامل پشیموان نشوین.
معمولا موارد و تنظیمات زیادی هستن که به عنوان قاتل باتری گوشی تون شناخته می نوند، اما اغلب اوقات به جز برخی موارد خاص، هیچ کاربردی براتون ندارن و تنها شارژ گوشی تون رو به آخر می رسونن. البته نگران نباشید. اغلب این مشکلات تنها با چند تنظیم و سروکله زدن با منوها، قابل حل هستند.

صفحه نمایشگر:
بیشترین مصرف باتری اسمارت فون ها به صفحه نمایشگر آنها مربوط می شه، به خصوص اگر از انواع AMOLED و یا LCD باشن. به منظور بهینه سازی مصرف باتری در این زمینه بایستی نور صفحه نمایشگر را در بخش تنظیمات کم کرد.
به صورت پیش فرض تنظیم نور صفحه نمایش بر روی Auto گذاشته شده . اما به نظر می رسد که این هم گزینه پر مصرفیه. بهتر آن است که Brightness صفحه نمایشگر را۱۰ درصد انتخاب کنید. برای این کار به Settings > Display > Brightness برین و ابتدا تیک کنار عبارت “Automatic Brightness” را بردارین. حالا با منوی کشویی میزان نور رو تا حدی که برای شما مناسبه کم کنین. برای اینکه تنظیم نور در موقعیت های مختلف را به سرعت انجام بدین، بهتره ویجت کنترل نیرو را روی صفحه اصلی گوشیتون قرار بدین. برای این کار، یک منطقه خالی از صفحه گوشی رو لمس کنین و نگه دارین. از منوی باز شده عبارت Widgets را انتخاب کنین و بعد گزینه Power رو کلیک کنید. البته این تنظیمات ممکنه در تلفن های اندرویدی مختلف کمی متفاوت باشه. با کمی جستجوی همه رو پیدا می کنید.
همچنین بهتر است مدت زمان خاموش شدن خودکار صفحه نمایشگر رو از میزان پیش فرض یک یا پنج دقیقه به ۱۵ و یا ۳۰ ثانیه کاهش بدین.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Wi-Fi:
تنها زمانیکه می خواهید از شبکه وای فای استفاده کنید این امکان را برای گوشی خود فعال نگه دارید. اگر به صورت دائم WiFi روشن باشه، همیشه در حال جستجوی شبکه برای اتصال به اونه و این جستجو فرایندی پر مصرف محسوب می شه. برای خاموش و روشن کردن آسان وای فای، همان ویجت کنترل نیرو که در بخش قبلی فعال کردید، کاملا مفید و کارآمده.
بلوتوث:
روشن بودن گزینه بلوتوث هم مانند وای فای، باتری زیادی صرف جستجو و کار می کنه. با استفاده از ویجت کنترل نیرو، امکان خاموش و روشن کردن بلوتوث رو هم دارید. حتی اگه از هندزفری بلوتوث هم استفاده می کنید، برای بهینه شدن مصرف باتری، پیشنهاد می شه تنها هنگام لزوم با استفاده از ویجت روی صفحه گوشی بلوتوث را روشن کرده و پس از اتمام مکالمه اون رو خاموش کنید.
GPS:
برخلاف تصور همه جی پی اس گزینه چندان پر مصرفی نیست. مصرف باتری گوشی در زمان روشن بودن جی پی اس تنها زمانی بالا می ره که در حال استفاده از انواع برنامه های مکان یاب نظیر نقشه گوگل یا سرویس های مکان یابی توییتر، فیس بوک و یا سایر شبکه های اجتماعی باشید. باز هم همان ویجت کنترل نیرو به دادتون می رسه تا فقط هنگام نیاز جی پی اس را روشن کنید و باتری تون رو نجات بدید.
چه کنیم که این تنظیمات به صورت اتوماتیک انجام بشن؟
فعال و غیر فعال کردن این امکانات و جستجو و حرکت بین منو ها به صورت مداوم خود در مصرف شارژ گوشی تاثیر گذاره. این مشکل رو هم می تونید با برنامه های ساده ای که برای سیستم عامل آندورید در نظر گرفته شده حل کرد.
فکر کنید اگه گوشیتون بدانه در چه مکان و زمانی لازمه جی پی اس یا وای فای را خاموش و روشن کنه، چقدر خوش به حال خودتون و باتری گوشی می شه. با استفاده از برخی برنامه ها مانند Tasker‏، ‏Locale و ‏Settings Profiles می تو نید کارهای اینچنیی رو به راحتی انجام بدبن. با این اپلیکیشن ها می تونید حتی مشخص کنید که مثلا هنگام استفاده از برنامه های خاصی مثل نقشه گوگل یا فیس بوک، جی پی اس به صورت خودکار روشن شوبشه.د.
استفاده از اپلیکیشن JuiceDefender:
جویس دیفندر یکی از برنامه های بسیار هوشمند و مفید برای بهینه سازی مصرف باتری اسمارت فون های اندرویدی محسوب می شه. با نصب این برنامه می تونید اتوماتیک سازی رو با انعطاف پذیری بیشتری انجام بدین.
با کمک این برنامه می تونید تنظیمات رو به گونه ای انجام بدین که برای مثال هر یک ساعت یک بار به شبکه وای فای متصل بشه و شما را از ایمیل ها و سایر اخبار آنلاین باخبر کنه. در ضمن تلاش برای اتصال به شبکه بیشتر از یک دقیقه طول نکشه و در صورت معطلی بیشتر فرایند را ادامه نده. یا اینکه می تونه شبکه های وای فای که بیشتر به آنها متصل می شید رو شناسایی کرده و تنها هنگامی که در محدوده انها قرار دارید، وای فای رو روشن می کنه. همچنین این برنامه می تونه کلیه برنامه ها و ارتباطات پر مصرف رو هنگام شب غیر فعال کنه.
اپلیکیشن های پر مصرف:
برخی از برنامه های نصب شده روی اندروید، حتی زمانی که کاربر از آنها استفاده نمی کنه در حال جستجو جهت پیدا کردن شبکه و اتصال هستند. این جستجو از چشم کاربر هم مخفی می مونه و به نظر اون تنها یک برنامه بی آزاره که روی گوشی خود نصب کرده. بهتره در انتخاب برنامه های نصبی خودتون بیشتر دقت کنید.
برنامه ها و بازی هایی رو که از آنها استفاده چندانی ندارید از روی گوشی خودتون پاک کنید و از درگیر کردن بیهوده باتری گوشی جلو گیری کنید.
تصایر متحرک پر مصرف:
انیمیشن ها و تصاویر پس زمینه متحرک در اسمارت فون ها شرایط کاری رو برای cpu سخت و سنگین می کنن و کار مداوم سی پی یو مصرف باتری گوشی رو به طور چشم گیری بالا می بره.
بهتره که برای سلامت باتری گوشی هم که شده از این تصاویر و پس زمینه ها کمتر استفاده بشه.
گوشی رو خنک نگه دارید
هیچ چیز مثل گرمای زیاد نمی تونه سلامت کاری باتری اسمارت فون ها رو به خطر بندازه. اونا رو تو تابش مستقیم خورشید در ماشین و یا روی میز کار خود رها نکنید.
نیازی نیست که گوشی خودتون رو تو یخچال بذارید. اما گرمای زیاد محیط علاوه بر بالا بردن مصرف باتری از طول عمر مفید اون هم کم میکنه.

منبع: آندرویدفا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Pedram_mrn
15-06-2012, 13:36
- نذارید باطری همیشه به شارژ 10% برسه و شارژ کنید. وقتی یه باطری شارژ یا دشارژ میشه تغییرات الکتروشیمیایی داخل باطری باعث انقباض و انبساط در اون میشه و بهتره که اکثر اوقات تو همون درصد های 40 - 50 بزنید به شارژ و گاهی هم بذارید وقتی به 10 درصد رسید بزنید به شارژ (ماهیت شارژ خودکار وقتی گوشی رو با کابل وصل میکنی به پی سی هم همینه! و گفته میشه باید گوشی در واقع همیشه در حال شارژ باشه)

من شنیده بودم اگه باتری رو همیشه وقتی شارژش تموم میشه شارژ کنید بهتره؟!!!

دوستان کدومش درست تره؟ اصلا فرقی داره؟

h!tman
15-06-2012, 13:44
فکر کنم این مطلب اشتباهه
باطری به 5درصد برسه که اکثر سل هاش خالی بشن و دوباره پر بشه بهتره

Ali_Best
15-06-2012, 14:20
من شنیده بودم اگه باتری رو همیشه وقتی شارژش تموم میشه شارژ کنید بهتره؟!!!

دوستان کدومش درست تره؟ اصلا فرقی داره؟

فکر کنم این مطلب اشتباهه
باطری به 5درصد برسه که اکثر سل هاش خالی بشن و دوباره پر بشه بهتره

قدیما که باطری نیکل کادمیوم تو بازار بود روش درست شارژ کردن همین بود که شما میگید
یعنی باید از ظرفیت تمام سلول ها استفاده میشد و بعد شارژ میشد.
و اون زمان بود که لفظ شارژ اولیه برای گوشی های موبایل هم باب بود و هرکس گوشی می خرید اول باطریشو خالی میکرد بعد هم یه 10 ساعتی میزد به شارژ

ولی با ورود نسل جدید باطری های لیتیوم یون رویه فرق کرده! ولی متاسفانه هنوز همون فرضیه قبلی برای این باطری ها هم بکار گرفته میشه!
در حالی که تو این نسل، کاملا این عبارت نادرسته و از طرفی گفته میشه سعی کنید همیشه گوشی رو در حالت شارژ قرار بدید. لفظ لاتینش میشه: ABC = Always Be Charging
این گوشه ای از مقاله ای هست که در سایت جی اس ام اومده:

مواظبت از باطری‌های لیتیومی: باطری‌ها به دو علت با گذشت زمان، طرفیت شارژشان کاهش می‌یابد:

اولین علت، برهمکنش‌های الکتروشیمیایی است که در داخل باطری رخ می‌دهند، این برهم‌کنش‌ها حتی در حالت استراحت باطری هم اتفاق می‌افتند.

دومین علت، اثر خود شارژ کردن باطری است، یون‌های لیتیوم با شارژ کردن در داخل گوشی منبسط و با دشارژ شدن منقبض می‌شوند و به تدریج باعث تنرل ظرفیت گوشی می‌شوند.

شارژ کردن منظم باطری به افزایش عمر باطری کمک می‌کند، این توصیه موصوم به قانون ABC یا Always Be Charging است.

عمق دشارژ شدن گوشی، عامل تعیین‌کننده‌‌ای است، به این معنی که اگر مرتب در هر بار شارژ مثلا بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد شارژ حرکت کنید، نسبت به کسی که در هر بار شارژ بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد حرکت می‌کند، ظرفیت باطری‌تان زودتر کاهش می‌یابد.

دمای بیشتر، سرعت واکنش‌هایی به زوال‌برنده باطری را تسریع می‌کند، بنابراین هر چقدر گوشی‌تان خنک‌تر نگه داشته شود، باطری‌اش بیشتر حفظ می‌شود و برعکس مثلا اگر گوشی‌تان را در یک روز داغ تابستانی در خودرو جا بگذارید، با باطری‌اش صدمه وارد کرده‌اید.

h!tman
15-06-2012, 15:27
اتفاقا به نظر من بر اساس این که باطری یون لیتیم تقریبا معایب لیتیم رو نداره بهتره این کار انجام بشه
گوشی باید تا مقدار زیادی دشارژ بشه و بعدا شارژ بشه
چون سل های گوشی یا لپ تاپ یا هر دیوایس دیگه ای تخلیه بشن و دوباره باردار بشن

فکر کنم توی مقاله ای که گداشتید هم به این موضوه در مورد یکی مونده به اخر اشاره شده

parvizb7
16-06-2012, 15:37
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) اینکه وسط روز شارژ موبایل تان ته بکشد، می تواند حسابی دردسر ساز و مشکل آفرین باشد. و وقتی داستان بدتر می شود که شما مجبور باشید بقیه روز را دور از پریز برق و شارژر (یا زمان لازم برای شارژ) بگذرانید و کارهای تان به دلیل خاموش شدن تلفن همراه عقب بیفتند. قبلا درباره راه حل آبی (شارژ کردن با آب) این مشکل صحبت کرده بودیم. و حالا قرار است محصول جدید گازی به بازار بیاید که شما را از شر جستجوی خسته کننده به دنبال پریز برق در طول روز نجات دهد.

شرکت Lilliputian Systems سلول سوختی تولید کرده است که با گاز بوتان کار می کند و به گفته شرکت همانند «یک پریز سیار جیبی» همیشه همراه شما خواهد بود. این ابزار با استفاده از کابل USB به تلفن همراه شما متصل شده و نیروی لازم را برای ادامه فعالیت، در اختیار آن می گذارد. نکته جالب اینجا است که با یک کارتریج سوخت بوتان، این شارژر جیبی می تواند تا دو هفته تلفن همراه شما را شارژ کند. البته برخی منابع هم پیش بینی می کنند که این پیل سوختی با هر کارتریج گاز بوتان از پس ۱۰ تا ۱۴ بار شارژ یک اسمارت فون بر آید.
و پس از اتمام گاز آن، به راحتی می توانید کارتریج سوخت دیگری را جایگزین کرده و برای دو هفته دیگر از این شارژر پرکار استفاده کنید. وزن و ابعاد شارژر Lilliputian Systems تقریبا به اندازه یک تلفن همراه است. این پیل سوختی قرار است به زودی از طریق فروشگاه آنلاین گجت Brookstone به بازار عرضه شود. البته هنوز درباره قیمت احتمالی این گجت به درد بخور، چیزی اعلام نشده است.

Hamid.KingBoy
21-01-2014, 20:20
با عذر خواهی فراوان از همگی دوستان اگرچه این تاپیک قدیمی شده ولی وقتی مطالبتون رو خوندم خیلی نگران شدم
علی عزیز یا سایر دوستان گرامی ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
من سه چهار روزیه یه گوشی جدید (Lg G2) خریدم ولی روز اول اونقدر هیجان زده بودم که اصلا به نحوۀ شارژ کردنش توجهی نکردم
تو دفترچه راهنماییش نوشته که "برای به حداکثر رساندن عمر باتری، قبل از استفاده از تلفن برای اولین بار، مطمئن شوید که باتری کاملا شارژ شده باشد"
متاسفانه من این کارو نکردم وبدون شارژ اولیه شروع به استفاده کردم و فردای اون روز زمانی که شارژ به حدود 20 رسیده بود زدم به برق و زمانی که به 90% رسید از برق کشیدم
خواهش میکنم راهنماییم کنید که آیا واقعا به باتری گوشیم صدمه زدم و آیا راهی برای جبرانش هست؟

h!tman
21-01-2014, 20:26
خیر صدمه ای نزده ، نترسید عزیز.
مثلا اگر باتریتون قراره تو 20هزار سایکل خراب شه
تو 19500 میشه

Hamid.KingBoy
21-01-2014, 21:35
خیر صدمه ای نزده ، نترسید عزیز.
مثلا اگر باتریتون قراره تو 20هزار سایکل خراب شه
تو 19500 میشه

ممنونم از اینکه به این سرعت پاسخ دادید
اگه ممکنه بفرمایید از الآن به بعد به چه نحوی گوشیمو شارژ کنم که از حداکثر طول عمر باتریش بتونم استفاده کنم
باتری گوشی من 3000 میلی آمپری و از نوع لیتیوم پلیمری هست
باز هم ممنون وسپاسگزارم

h!tman
21-01-2014, 22:05
شما صد در صد از شارژ بکش و تا 5 % استفاده کن
البته هر موقع خواستید بزنید به شارژ ، مثلا میخواید جای دوری برید و 50% ه بزنید 100 بشه ، زیاد حساس نباشید ، از گوشیتون لذت ببرید

Hamid.KingBoy
21-01-2014, 23:32
شما صد در صد از شارژ بکش و تا 5 % استفاده کن
البته هر موقع خواستید بزنید به شارژ ، مثلا میخواید جای دوری برید و 50% ه بزنید 100 بشه ، زیاد حساس نباشید ، از گوشیتون لذت ببرید

دوست عزیز واقعا ممنونم از راهنماییت
خدا شما رو همیشه سلامت نگه داره که به کسانی مثه من که نیاز به کمک اورژانسی دارن به همین سرعت جواب بدی

mohammad.asghari
13-02-2014, 16:24
دوستان یه سوال داشتم مه گلکسی گرند دارم.
شارژ رسید به 50 اینا بزنم به شارژ یا کمتر چون نظر های مختلفی وجود داشت؟
بعد این والپیپر لایو واقعا صدمه میزنه به سی پی یو؟