PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ســوالات عمــومــی عکاسـی

tirdad_60
16-07-2010, 10:30
سلام دوستان

با وجود تاپیکهای مختلف در ارتباط با عکاسی و اینکه دوستان سوالات عکاسی رو در جاهای مختلف میپرسند
این تاپیک برای جواب دادن به سوالات دوستان در مورد عکاسی و مشکلات و ایرادهایی که مواجه میشیم هست

لطفا از پرسیدن سوالات مربوط به مشاوره برای خرید دوربین خودداری کنید

:40::40::40:

tirdad_60
21-07-2010, 22:29
اولین سوال رو خودم میپرسم

کلوین چیه؟ و به چه دردی میخوره؟

AliSub
02-08-2010, 18:56

احتمالا به دمای رنگ میگن.
توضیحات بیشتر رو کسی بلد نیست؟

درضمن: تاپیک خوبی رو زدید.
متشکرم

sastwhc
03-08-2010, 08:41
همینطوره، موضوع از دمای جسم نشات میگیرد.
وایت بالانس عکس ناشی از دمای سوژه است:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

satt1353
06-08-2010, 23:44
سلام :20:
دوربینی از دوستم گرفتم که بر روی مینی dvd ضبط می کند . حال حدود 10 dvd پرشده دارم که می خواهم آنها را به کامپیوترم منتقل کنم . dvd را که در DVD ROM کامپیوتر می گذارم هیچ چیزی نشان نمی دهد. اما با اجرای DVD بر روی دوربین همه فیلم ها را نشان می دهد .
آیا به نرم افزار خاصی نیاز دارد که بر روی کامپیوتر کپی و یا اجرا شود ؟
نوع دوربین سونی و DVD نیز RW می باشد . اگر راهنمایی کامل بفرمایید ممنون می شوم

tirdad_60
07-08-2010, 14:16
بله باید نرم افزار خود دوربین رو نصب کنید و از طریق کابل فیلمها رو به داخل کامپیوتر انتقال بدید
سپس فرمت فیلم را تبدیل کنید

tirdad_60
09-08-2010, 18:55

کلوین:تغییر نور از لحاظ شدت
در فیزیک اگر به فلزی حرارات داده بشه بر حسب مقدار گرمایی که به آن میرسد رنگهای متفاوتی به اینصورت ایجاد میکند
سرخ تیره--سرخ روشن--نارنجی--زرد--زرد--سفید--سفید مایل به آبی--آبی

حال همین دوای رنگی در عکس هم صادق هست

عوامل موثر در کلوین در عکاسی:
جنس منبع نور
موضوع در سایه یا آفتاب
وضعیت جغرافیایی
ساعت روز

خورشید در حالت غروب 2 تا 3 هزار کلوین
نور روز تا عصر در هوای آفتابی 3 تا 4 هزار کلوین
نور روز در وسط روز آفتابی 5 تا 6 هزار کلوین
آبی آسمان 13000 کلوین
لامپهای هالوژن 3400 کلوین
لامپ فلاش 6000 کلوین

استفاده:
به توجه به این مطالب و بررسی دقیقتر میتوان به تنظیم دقیق وایت بالانس دوربین پرداخت و رنگها رو همانطور که هستند ثبت کرد
در واقع تخمین دقیق کلوین نشاندهنده تسلط بر شرایط مختلف هست و کاربردی بسیار زیاد دارد

در میان عکاسان مبتدی یا نیمه حرفه ای این سوال که وایت بالانس رو چی تنظیم کردی زیاد به گوش میرسه

---------- Post added at 07:55 PM ---------- Previous post was at 07:53 PM ----------

حالا یه سوال دیگه تنظیم دقیق وایت بالانس به چه صورت هست؟

AliSub
10-08-2010, 13:02
وایت بالانس رو معمولا توسط یه کاغذ کاملا سفید در هر شرایط نوری تنظیم میکنند.

به این صورت که کاغذ سفید رو کاملا در کادر دوربین گرفته و تنظیمات را توسط دوربین انجام می دهیم. در این صورت رنگها کاملا طبیعی میشوند.

معمولا در Outdoor و در نور روز و یا هوای آفتابی استفاده از DayLight بسیار خوب است. که در تنظیمات هر دوربینی قرار دارد.

درست گفتم؟

tirdad_60
10-08-2010, 17:30
بله درسته
اما یک نکته هست و اونم استفاده از مود spot metering در هنگام استفاده از این روش هست

حالا میشه بگید این مود AWB بر چه اساسی کار میکنه؟

golnaz r
10-08-2010, 17:53

برای منبع نوره
که تو بعضی دوربینا قابل تنظیمه ، مثلا تو حالت تنگستن چون میزان نور (کلوین) لامپ ها یکسان نیست میشه کلوین دوربین رو منطبق با کلوین لامپ بذاریم تا رنگی که بهمون میده به واقعیت نزدیکتر باشه

golnaz r
10-08-2010, 17:59
حالا میشه بگید این مود AWB بر چه اساسی کار میکنه؟

این حالت اتوماتیک(automatic white balance) در واقع یه برآیندی از نورها و رنگها میگیره و عکس نهایی رو به ما میده

narges2
16-08-2010, 14:02
با سلام
یه سئوال سطحی دارم اگر به دوربینهای عکاسی اس ال ار فعلی در بازار (معمولی) نمره 90 را بدهیم

بهترین لایکها چه نمر ه ای می دهید

AliSub
16-08-2010, 16:03
با سلام
یه سئوال سطحی دارم اگر به دوربینهای عکاسی اس ال ار فعلی در بازار (معمولی) نمره 90 را بدهیم

بهترین لایکها چه نمر ه ای می دهید

slr نود باشه.
من slr like خیلی بدم 30-40

tirdad_60
16-08-2010, 20:07
البته اگر از دوربینهای SLR درست و با لنز خوب عکس بگیریم
لایک بیشتر از 20 نمیگیرد
چون تفاوت بسیار هست و در کارهای حرفه ای کانلا مشهوده

narges2
17-08-2010, 13:42
ضمن تشکر
واقعآ کیفیت عکاسی این دوربینها اینقدر تفاوت دارنداگر اینطور باشدمن با خرید لایک
اس 200 پولم را هدر داد ه ام

tirdad_60
17-08-2010, 23:13
نه اینطور هم نیست هر کسی باید با توجه به نیازهایش دوربین تهیه کنه
اگر اینطور باشه همه باید SLR بخرن

شما هم دوربین خوبی گرفتید در آینده اگر دیدید که میخواهید بصورت جدی تر و با هزینه بیشتری عکاسی کنید میتونید
SLR بخرید

narges2
25-08-2010, 11:55
با سلام
توی بعضی تاپیکها دیدم مثلآ برای فروش دوربین زده که این دوربین 5564 شات زده از کجا میشود

فهمید تعداد شات خورده دوربین را؟ متشکرم

vvc
25-08-2010, 14:37
با سلام
توی بعضی تاپیکها دیدم مثلآ برای فروش دوربین زده که این دوربین 5564 شات زده از کجا میشود

فهمید تعداد شات خورده دوربین را؟ متشکرم

اکثر دوربینها موقع روشن شدن ال سی دی در گوشه کادر تعداد عکسهایی که گرفته شده رو یا به اصطلاح تعداد شات خورده رو نشون میده

tirdad_60
25-08-2010, 16:16
اکثر دوربینها موقع روشن شدن ال سی دی در گوشه کادر تعداد عکسهایی که گرفته شده رو یا به اصطلاح تعداد شات خورده رو نشون میده

البته این راه حل مناسبی نیست و با تنظیم دوربین میشه شماره رو صفر کرد
برای اکثر دوربینها نرم افزارهای مخصوصی هست که اینکار را انجام میدهند

البته تعمیرگاههای تخصصی با نرم افزارهای خود کمپانی به راحتی اینکار را انجام میدهند

pedram325
26-08-2010, 11:08
من یه سوالی دارم که شاید کمی متفاوت باشه. من خودم زیاد وارد دنیای حرفه ای عکاسی نیستم و تفریحی برای خودم عکس میگیرم.
از دوستانی که با این دنیا آشنا ترند چند تا سوال داشتم.
میدونیم که عکاسهای حرفه ای و هنری عکس های خودشون رو با فتوشاپ چه از نظر کادر بندی اولیه و چه نور و رنگ اصلاح میکنند که نمونش رو تو همین تاپیک و صفحه دیدیم. عکسهایی که دوستمون sastwhc گذاشتند
در واقع میخوام بدونم تو دنیای عکاسی حرفه ای چقدر به کیفیت و کادر بندی عکس اولیه اهمیت داده میشه؟
اینکه ما بتونیم عکسی بگیریم که بدون هیچ تغییر در کادر زیبا ترین عکس باشه
مثلا آیا شاخه ای در این هنر وجود داره که تعصبی روی دست نزدن عکسها توسط نرم افزار وجود داشته باشه؟
در واقع میخوام بدونم کادر بندی اولیه (بیشتر تاکیدم روی کار بندیه) چقدر در این حرفه و هنر با ارزش محسوب می شه
ممنونم

tirdad_60
26-08-2010, 13:57
سلام

در مورد کادربندی که مساله راحتتر هست و اختلاف نظر وجود نداره تقریبا اکثر عکاسان به این نکته تاکید دارند که
کادربندی اولیه باید با دقت و صحیح انجام شود
اما گاهی پیش میاد که بعد از ثبت عکس و بازبینی میشه با تغییرات اندکی در کادربندی به مفهوم مورد نظرمون یا
به اصول کادربندی و در نهایت زیبایی تصویر افزود که در اینصورت اشکالی نداره
اما در مورد ادیت با نرم افزار دیدگاهها متفاوت هست
عده ای ویرایش را جزیی از عکاسی میدانند و بر این باورند که عکس بدون ویرایش فایده ندارد
و در هنگام ثبت باید به این فکر کرد که با چه تنظیماتی میتوان حداکثر جزییات رو ثبت کرد که بعد
بتوان در فتوشاپ به بهترین حالت رسید
اما عده ای دیگر این عقیده رو دارند که عکاس در هنگام ثبت باید به جزییات کامل توجه کند
و بهترین تنظیمات و بهترین ثبت رو انجام بده حال اگر نیاز به ویرایش مختصری هم بود اشکال نداره
(خود من هم این عقیده رو دارم)

در واقع عکاسان قدیم برای ثبت یک عکس مواردی مثله شرایط جوی . ساعت روز و ...
رو در نظر میگرفتند که عکسهای موفقی ثبت میکردند

کادربندی صحیح و بدون نقص و عدم نیاز به ویرایش عکس نشان دهنده تبحر و تسلط فرد به کار خود هست

tirdad_60
09-09-2010, 20:35
سلام

مودهای مختلف نورسنجی دوربین چه تفاوتهایی دارند؟

AliSub
30-09-2010, 21:26
با سلام خدمت همه دوستان.
دوستان اگر ممکنه مطالب و تجربیات و سوالها شون رو در مورد تکنیکهای مختلف عکاسی اینجا بذارن تا بقیه هم بتونن استفاده کنن.

اول خودم شروع میکنم.
از دوستان کسی میدونه چطوری میشه از صحنه های متحرک HDR عکس گرفت ؟ اصلا امکان داره؟
مثلا این عکس HDR هست ولی قایقها و امواج آب متحرکن.

سلام
برنامه DynamicPhotoHDR4 از اینترنت دانلود کن. بعد که برنامه نصب کردی Help برنامه بزن! که بزنی یه فایل PDF باز میشه!
صفحه ی 31 این فایل برو نوشته و با شکل توضیح داده که چجوری میشه از سوژه متحرک عکس HDR گرفت!

احسان جان (ELSIN) این برنامه ای که معرفی کردی خیلی به درد بخوره! :10:

tirdad_60
28-12-2010, 21:44
دوستان سوالات مربوط به عکاسی و مشکلات مروط به تکنیکها و کاربرد تنطیمات دوربین و ...
رو اینجا بپرسند

varians
28-12-2010, 22:13
من فعلا هیچی از فوت و فن عکاسی بلد نیستم. چکار کنم تو شب بیرون تو نور کم و بدون فلاش بهترین و کم نویز ترین عکسو داشته باشم؟ منظورم تنظیمات دستیه و همچنین تو هوای ابری؟
این تنظیمات شاتر و دیافراگم و نور دهی و... این اصطلاحات یعنی چی و موارد استفاده هر کدوم چطوریه؟ چجوری و با چه مقداری و بر چه اساسی اینا باید باهم ترکیب شن تا عکس عالی تو شرایط متفاوت بدست بیاد؟؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

sastwhc
29-12-2010, 09:08
عکاسی ثبت تصاویر بر روی صفحه ی حساس (تویه دنیای دیجیتال CCD) و همیشه به نور کافی احتیاج داره.در تاریکی برای رسیدن به نتیجه مطلوب میشه حساسیت سنسور را بالا برد(یعنی افزایش ایزو که با بالا رفتن اون نویز هم افزایش پیدا میکنه) و میشه زمان نور دهی را افزایش داد(افزایش زمان شاتر)
افزایش زمان شاتر وقتی بکار میاد که دوربین و سوژه هر دو ثابت باشند.در غیر اینصورت تصویر گرفته شده بلور Blur میشه.راه دیگر برای ثبت تصاویر خوب در شب و بیرون خانه out door باید از فلاش مناسب استفاده بشه.

در نهایت باید با توجه به شرایط نور محیط و شرایط سوژه کمترین عدد ایزوی قابل استفاده را بکار ببرید و با استفاده از سه پایه زمان نور دهی مناسب را پیدا کنید

سرعت شاتر مدت زمانی است که شاتر باز می ماند تا نور از طریق لنز روی سنسور حساس به نور تصویر را ثبت کند
عدد کمتر دیافراگم باعث افزایش میزان باز شدن ان را به همراه دارد و طبیعتا باعث می شود در زمان یکسان نور بیشتر از لنز عبور کند

اینجا ها رو نگاه کن:

khozestaniam
29-12-2010, 14:54
سلام دوستان من شنیدم دوربین های نیمه حرفه ای لنز نمیخورن که درسته . اما شنیدم مبدل روشون نصب میشم . می خواستم بدونم این مبدل چی هست و کارش چیه واگه بخوام برای hs10 بخرم چه نوعیش خوبه؟ ممنون از همه

AliSub
29-12-2010, 15:11
سلام دوستان من شنیدم دوربین های نیمه حرفه ای لنز نمیخورن که درسته . اما شنیدم مبدل روشون نصب میشم . می خواستم بدونم این مبدل چی هست و کارش چیه واگه بخوام برای hs10 بخرم چه نوعیش خوبه؟ ممنون از همه

این مبلا تاثیر اونچنانی رو زوم یا ماکرو و یا واید شدن ندارند.
دنبالشون هم نرو که معمولا کیفیت عکس میارند پایین!

khozestaniam
29-12-2010, 15:26
این مبلا تاثیر اونچنانی رو زوم یا ماکرو و یا واید شدن ندارند.
دنبالشون هم نرو که معمولا کیفیت عکس میارند پایین!

حرفت قبول ولی من خیلی دیدم استفاده میکنن حالا دقیقا نمیدونم واسه چی اصلا دلیل استفادش چیه؟

AliSub
29-12-2010, 15:36
مبدل تله داریم که به یه نسبتی زوم رو بیشتر میکنه.
مبدل واید هم ئاریم که عکس رو واید تر میکنه
مبدل کلوز اپ و . . .

pm505
05-01-2011, 09:28
سلام
دوستان شما لنز دوربنتونو با چی پاک میکنید مدتیه لنز دوربینم یه کم کثیف شده ولی نمیدونم با چه دستمالی پاکش کنم میترسم رولنز خط بندازه یا کوتینگشو خراب کنه اگه جایی تو وب سراغ دارید که دستمال لنز میفروشن بگید تو شهرمون که هرچی گشتم چیزی گیرم نیومد
این فیلترای محافظ لنز هم اگه سایتی میشناسید که میفروشه بگید.واسه FZ40فیلتر چند میلیمتری مناسبه

tirdad_60
05-01-2011, 11:53
سلام
میتونید از چرمهایی که دارای پوشش جیر مانندی هستند استفاده کنید
من خودم هم از این جنس استفاده میکنم

ELSIN
05-01-2011, 18:47
دستمال عینک بهترین و در دسترس ترین چیزه
محافظ لنز هم حتما براش بخر

pm505
05-01-2011, 22:55
سلام
ممنون بابت راهنمایی دوستان:11:

دستمال عینک بهترین و در دسترس ترین چیزه
محافظ لنز هم حتما براش بخر
تو شهر ما که از این جور چیزا (محافظ)گیر نمیاد یه مغازه دوربین فروشی تازگیا باز شده که اونم فقط تو کار کامپکته خیلی هم گرون میده (SX210رو میده 390)اگه سایتی چیزیرو میشناسین که میفروشه بگید در ضمن واسه FZ40 فیلتر چند میلیمتری باید بگیرم

vvc
06-01-2011, 11:52
سلام
ممنون بابت راهنمایی دوستان:11:

تو شهر ما که از این جور چیزا (محافظ)گیر نمیاد یه مغازه دوربین فروشی تازگیا باز شده که اونم فقط تو کار کامپکته خیلی هم گرون میده (SX210رو میده 390)اگه سایتی چیزیرو میشناسین که میفروشه بگید در ضمن واسه FZ40 فیلتر چند میلیمتری باید بگیرم

سایت دیجی کالا و camerashop.ir از معتبرترین سایتهان :5:

Pessimist
12-01-2011, 17:59
علی جان یه خرده بیشتر در مورد ایزو(iso) توضیح میدی؟
تو همه عکس مقدارش 80 یا 400 باید باشه یا اینکه فقط واسه آکواریوم؟

AliSub
12-01-2011, 18:16
علی جان یه خرده بیشتر در مورد ایزو(iso) توضیح میدی؟
تو همه عکس مقدارش 80 یا 400 باید باشه یا اینکه فقط واسه آکواریوم؟

خلاصه میگم:
ایزو به حساسیت سنسور میگن که هر چقدر بالاتر باشه حساسیت بیشتر میشه و همینطور نویز عکس هم بیشتر میشه.
کلا در دوربین های معمولی به خاطر اینکه عکس نویز دار نشه بهتره که ایزو بین 80-400 باشه.
:10:

ila
12-01-2011, 20:54
من ایزو رو گذاشتم روی 64 که از همه پایینتر بود ولی هیچتاثیری نداشت..میدونید مشکل چیه...خیلی نورانیمیندازه عکس رو..اصلا جایی هم نیست ما بریم بگیم از این تصویری که میگیری تاریک تر بگیر...ممنون باز هم راهنمایی کنید

Pessimist
12-01-2011, 20:57
من ایزو رو گذاشتم روی 64 که از همه پایینتر بود ولی هیچتاثیری نداشت..میدونید مشکل چیه...خیلی نورانیمیندازه عکس رو..اصلا جایی هم نیست ما بریم بگیم از این تصویری که میگیری تاریک تر بگیر...ممنون باز هم راهنمایی کنید

یه دوربین حرفه ای بگیر و خیال خودتو راحت کن:46:

AliSub
12-01-2011, 21:24

احتمال 99.9% دوربینت تنظیم نیست!
دوربین روی مود Auto بزار عکس بگیری چجوری میشه.؟

lahij_web
12-01-2011, 21:37
یه دوربین حرفه ای بگیر و خیال خودتو راحت کن:46:
اون که آره ! :46: ولی خب من عکسامو با موبایلم میگیرم میذارم تو تاپیک . بستگی به این داره چجوری Setup کنی دوربینو یا با چه زاویه ای و نوری و ... عکس بگیری ...
البته بازم میگم پیشنهاد دوربین حرفه ای Duncan رو جدی بگیر ! :5:

ila
13-01-2011, 13:02
coolpix s700
Nikon
..دقیقا تنظیماتش چیه...چه تنظیماتی رو انجام بدم که 99.9 درصد خوب بشه..چون زاویه و نور و همه چی رو تغییر دادم..فکر میکنم از تنظیمات خود دوربین باشه..چون من دست نزدم خیلی بهش..فقط ایزوش رو که شما گفتید تغییر دادم
ممنون

tik-tak
18-02-2011, 23:24
سلام
اگه لطف کنید راهنمایی کنید که با راهنمای نور سنج دوربین چه طور کار کنم ممنون میشم .
آخه کلاس عکاسی میرم کلی تکلیف دارم در رابطه با این موضوع ولی نمیدونم چطور باید کار کنم . ازش سر در نمیارم که عکسی که میخوام بگیرم دیاف و شاترش مناسبه یا نه ؟
نمی دونم منظورم رو تونستم برسونم یا نه ؟
ممنون میشم راهنماییم کنید.

tik-tak
18-02-2011, 23:36
در ضمن دوربینم نیکون دی 90

AliSub
19-02-2011, 00:30
خب بستگی به جا و مکانش داره

اینو میدونید که هرچی دیافراگم بسته تر باشه نور کمتر و برعکس و همینطور شاتر سرعت بالاتری رو داشته باشه نور کمتر وبرعکس هست؟

خب مثلا اگه شب باشه و بدون سه پایه باشید باید دیافراگم رو تا آخر باز کرد و وسرعت شاتر رو کمتر وهمینطور ایزو رو بالا برد.
و . . .
بخایم اینجوری توضیح بدیم یه صفحه باید بنویسم
اینجا بخون کمکت میکنه

tik-tak
19-02-2011, 01:01
ممنون از راهنمایی تون .
ولی منظور من نور سنج خود دوربین که وقتی از ویزور نگاه میکنیم خط هایی دیده میشه ،هست .که خودش راهنمایی میکنه مثلا دیاف یک درجه بسته شده باید شاتر 1 استاپ بیشتر بشه .
لینکی هم که گفتین فکر کنم یک مقدار پیشرفته تر از اون چیزی بود که من میخواستم.

Aless
19-02-2011, 19:30
اونی که شما میگی فکر میکنم جبران نوردهی هست.
یکم واضح تر بگو تا بهتر متوجه بشیم و بهتر راهنماییت کنیم.

tik-tak
20-02-2011, 00:22
اونی که شما میگی فکر میکنم جبران نوردهی هست.
یکم واضح تر بگو تا بهتر متوجه بشیم و بهتر راهنماییت کنیم.

مثلا همین لینکی که AliSub عزیز معرفی کردن آخرین عکس صفحه زیر عکس خط های سبزی که هست این طور که به من گفتن راهنمایی در مورد نورسنجی . که باید برای نور نرمال وسط باشه ولی من از دوربینم چیزی سر در نیاوردم . یعنی هرچی دیاف و شاتر رو تغییر میدم این خط ها راهنایی نمیکنند. ( شاید من سر کلاس بد متوجه شدم )

sastwhc
20-02-2011, 09:37
Exposure Compensation
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Aless
21-02-2011, 01:19
ببین دوست من
توی دوربین های campact & SLR Like تکنولوژی این دوربین ها به گونه ایست که وقتی در LCD نگاه میکنی همان چیزی را میبینی که اگر دکمه شاتر را فشار دهی ثبت میشود یعنی مثلا اگر سرعت شاتر پایین باشد تصویر LCD روشن میشود یا برعکس...
یعنی قبل از اینکه تصویر ثبت شود میشود نتیجه را دید که این یک تکنولوژی محبوب برای کاربران اماتور محسوب میشه
ولی در دوربین های DSLR ساز و کار متفاوت هست
شما در نگاه درون ویزور یا حتی نمونه های دوربین های DSLR با امکان Live view این تکنولوژی وجود ندارد
برای همین این سیستمی که شما گفتید درون ان ایجاد شده تا راهنمایی برای تنظیم دقیق و بهتر لحظه شات شما باشد.
به شکلی که اگر به سمت منفی یا راست باشد اگر شما شات بزنید عکس ثبت شده دارای مکان های تاریک است و اگر مثبت یا سمت چپ باشد دارای مناطق روشن هست و اگر تا انتها مثبت باشد امکان Over Expose هم وجود دارد.
دلیلی ندارد همیشه این نشانه گر وسط باشد.وسط یعنی حالت نرمال ولی شاید شما دوست داشته باشی مناطقی از عکس دارای سایه یا برعکس بسیار روشن باشد پس با تنظیمات باب میلتان میتوانید عکس های مورد علاقه خودتان را بگیرید.
امیدوارم توانسته باشم کمکتان کنم.
در خدمتم.

omidagho
21-02-2011, 21:35
سلام دوستان

میزان سرعت شاتر در مکان و زمان های متفاوت رو چطور مشخص میکنند

و

شاتر در عکس چه تاثیری میتونه داشته باشه مثلا یه عکسی میگیری میگن اگه با شاتر ...... گرفته بودی بهتر میشد؟

sayanermia
21-02-2011, 22:04
سلام دوستان

میزان سرعت شاتر در مکان و زمان های متفاوت رو چطور مشخص میکنند

و

شاتر در عکس چه تاثیری میتونه داشته باشه مثلا یه عکسی میگیری میگن اگه با شاتر ...... گرفته بودی بهتر میشد؟

ساده بگم تعیین زمان شاتر در مدت زمان فشردن دکمه شاتر تا ثبت عکس موثره!! به طور مثال شما فرض کنید میخواید از یک صحنه ورزشی عکس بگیرید! اگر سرعت شاتر شما روی 1.150 ثانیه تنظیم شده باشه سوژه ی شما در پرتحرک ترین فعالیتشم موقع ثبت عکس فریز و ثابت میشه !! یعنی با سرعت 1.150 ثانیه نورو به سنسور دوربین رسونده و سریع عکسو ثبت کرده! برای همین هستش که در عکاسی با سرعت های بالا باید نور کافی و لازم برای ثبت عکس وجود داشته باشه!

ولی در عین حال عکس هایی هستند که ترکیب فوق العاده زیبا و محوی دارند!! مثلا شما فکر کنید عکسی دیدید که از بالا یک پل عابر پیاده ، خیابون رو ثبت کرده ولی توی عکس شما فقط حاله های نورو می بینید انگار که یک جسمی نورانی در رفت و آمد بوده!! این نوع عکاسی با سرعت شاتر پایین انجام پذیره!! مثلا سرعتی برابر 4 ثانیه!! یعنی این مقدار ثانیه طول میکشه تا از زمان فشردن دکمه ی شاتر تا ثبت عکس ، نور و محیط پردازش بشه و سنسور اونو ثبت کنه!!

در کل برای گرفتن عکس های تمیز ، بدون ماتی ؛ سوژه فریز شده و شفاف ( که پایه هم ندارید تا دوربین و ثابت نگه دارید ) توصیه میشه از سرعت شاتر بالا استفاده کنید! ولی وقتی قرار باشه از یک منظره غروب عکاسی کنید که نور کافی هم ندارید توصیه میشه سرعت شاتر نه خیلی پایین نه خیلی بالا باشه!! یعنی حداقل 1 ثانیه و به بالا:11:

tik-tak
23-02-2011, 00:32
ببین دوست من
توی دوربین های campact & SLR Like تکنولوژی این دوربین ها به گونه ایست که وقتی در LCD نگاه میکنی همان چیزی را میبینی که اگر دکمه شاتر را فشار دهی ثبت میشود یعنی مثلا اگر سرعت شاتر پایین باشد تصویر LCD روشن میشود یا برعکس...
یعنی قبل از اینکه تصویر ثبت شود میشود نتیجه را دید که این یک تکنولوژی محبوب برای کاربران اماتور محسوب میشه
ولی در دوربین های DSLR ساز و کار متفاوت هست
شما در نگاه درون ویزور یا حتی نمونه های دوربین های DSLR با امکان Live view این تکنولوژی وجود ندارد
برای همین این سیستمی که شما گفتید درون ان ایجاد شده تا راهنمایی برای تنظیم دقیق و بهتر لحظه شات شما باشد.
به شکلی که اگر به سمت منفی یا راست باشد اگر شما شات بزنید عکس ثبت شده دارای مکان های تاریک است و اگر مثبت یا سمت چپ باشد دارای مناطق روشن هست و اگر تا انتها مثبت باشد امکان Over Expose هم وجود دارد.
دلیلی ندارد همیشه این نشانه گر وسط باشد.وسط یعنی حالت نرمال ولی شاید شما دوست داشته باشی مناطقی از عکس دارای سایه یا برعکس بسیار روشن باشد پس با تنظیمات باب میلتان میتوانید عکس های مورد علاقه خودتان را بگیرید.
امیدوارم توانسته باشم کمکتان کنم.
در خدمتم.

ممنون از راهنماییتون . با دوربین که کار کردم متوجه شدم . موضوع از چه قراره

omidagho
23-02-2011, 21:36
ممنون از شما دوستان عزیز خیلی به من راهنمایی کردید

مبينا توانا
05-05-2011, 19:40
سلام به همه دوستان من در شيراز زندگي ميكنم و تمايل دارم كه با رمز و راز عكاسي آشنا بشم و دنبال فردي ميگردم كه به من آموزش بده

در ضمن من با برنامه فوتوشاپ به صورت تقريبا حرفه اي كار ميكنم و تمايل دارم كه با معرفي يك دوربين حرفه اي و كار با آن آشنا بشم
همچنين لنز ها و لوازم جانبي عكاسي

Fox
10-05-2011, 09:01
تمايل دارم كه با رمز و راز عكاسي آشنا بشم و دنبال فردي ميگردم كه به من آموزش بده
سلام؛ به نظر من اینترنت خودش بهترین آموزشگاه برای یادگرفتن اون چیزاییه که دنبالش میگردین...
prophotocom یه سایته که من خودم از اونجا با خیلی از نکات عکاسی آشنا شدم...

با نگاه کردن عکسهای بقیه هم میتونین خیلی چیزا یاد بگیرین...
اگر بتونین لینک دانلود نشریه اینترنتی «شات» رو هم پیدا بکنین و 6 جلد اون رو دانلود بکنین، چیزای زیادی یاد میگیرین...
از سایتهای خارجی و آموزشهای اونا هم غافل نشین...
اگر دنبال دوربین حرفه ای خوب میگردین و پول هم به قدر کافی دارین، من (Canon EOS 600D (Kiss X5 رو پیشنهاد میکنم و اگر دنبال خرید لنزین و بازم پول زیاد دارین، به لنز تله واید بهترین انتخاب میتونه باشه... ولی بازم بستگی به بودجه ای که انتخاب میکنین و سلیقه شخصی خودتون داره...
اگر تازه کار هستین و از طرفی نمیخواین بودجه زیادی هم هزینه کنین... CanonSX30 و Fuji HS20 انتخابای واقعا خوبی هستن...

یاعلی

ravi
05-06-2011, 11:58
تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال چیه؟

alishadabmehr
05-06-2011, 12:09
خوب در مورد تفاوتاشون زياد مطلب تو سايت هست ولي خوب بطور خلاصه زوم ديجيتال اصلا يه فريب بيش نيس و فقط كار برش در تصوير رو انجام ميده و كيفيت تصوير رو واقعا خراب ميكنه ولي از اونور زوم optic بدون كاهش كيفيت تصوير بزرگنمايي رو بوسيله ي الگوريتمهاي بزرگنمايي روي لنز انجام ميده كه واقعا كارآمد و موثر هست .

Fox
05-06-2011, 12:11
زوم اپتیکال، واضحتر هست، چوت تصویر تحت تاثیر لنزها تا اون اندازه بزرگ میشه...
زوم دیجیتال همونطور که از اسمش معلومه زوم دیجیتالی و کامپیوتری هست، درست مثل وقتی توی کامپیوتر روی یه عکس زوم میکنین و خوب حتما میدونین که تصویری که توی کامپوتر روش زوم میکنین چقدر افت کیفیت پیدا میکنه...

ravi
30-06-2011, 23:24
دقیقا بفرمایید از فلش دوربین در چه موقع باید استفاده کرد؟

ravi
03-07-2011, 13:40
جوابی چیزی

pooria-ir
03-07-2011, 13:47
دقیقا بفرمایید از فلش دوربین در چه موقع باید استفاده کرد؟

بسته به دوربینتون،موقعیت عکاسیتون و خیلی نکات دیگه داره
اگه 3 پایه دارین و دهنه دیافراگم دوربینتون به اندازه کافی واسه اون محیط باز میشه پیشنهاد میکنم که از فلش استفاده نکنین،چون معمولا فلش باعث تغییر رنگ واقعی اجسام در عکس میشه
اگه نور محیط کافیه و 3 پایه ندارین سعی کنین به جای استفاده از فلش تا جای ممکن از لرزش دست خودتون جلوگیری کنین و به جاش عکسی با نور طبیعی بگیرین
به طور کل من حداقل تو دوربین های غیر حرفه ای استفاده از فلش رو پیشنهاد نمیدم ،مگر در شرایط اضطرار مثلا :نبود 3 پایه،تاریکی مطلق یا نزدیک به مطلق و سوژه متحرک،تو این موارد مجبور هستین از فلش استفاده کنین
یه مورد دیگه هم هست که فلش کاربرد داره،اونم موقعی که نور پشت سر سوژتون هست،مثلا موقع ظهر یا موقعی که یه منبع نور پشت یا بالای سوژه میفته،برای اینکه روی سوژه سایه های تند بوجود نیاد یا روی صورت افراد چروک بیش از حد نیفته میتونین از فلش استفاده کنین تا تاریکی و کنتراست رو خنثی کنه

سوال دیگه بود در خدمتم :10::11:

ravi
03-07-2011, 14:35
فرضا دوربین کنون sx 210 is و یا ixus 310 hs باشه و محیط هم هر جایی میتونه باشه

در این فرض چطور؟

Damian
03-07-2011, 14:38
از فلش بیشتر در مواقعی استفاده میشود که سرعت شاتر پایین یا ایزوی بالا برای عکس از سوژه میسر نیست که البته دومی بیشتر روی کیفیت عکس تاثیر منفی دارد حتی در دوربین های حرفه ای.
فلش بیشتر در سوژه های متحرک استفاده میشود تا سرعت شاتر بالا جبران شود البته در مسابقات ورزشی عکاسان اجازه استفاده از فلش را ندارند بنابراین در حالی که باید از سرعت شاتر بالا استفاده کنند نباید از فلش استفاده کنند که راه آن استفاده از ایزوهای بالاتر است.
در هنگام شب هم مسلما بهترین راه حل فلش است به دلیل اینکه تاثیر منفی در کیفیت عکس ندارد و احتیاج به ایزوی بالا را کمتر میکند.

Fox
03-07-2011, 15:21
علاوه بر مواردی که دوستان گفتن، گاهی نور فلاش نقش جبرانی داره و برای جلوگیری از ایجاد سایه روی سوژه، خصوصا در عکاسی پرتره، مورد استفاده قرار میگیره...

vvc
03-07-2011, 16:32
بهترین راه مطالعه کتابهای عکاسی و تمرینه

pooria-ir
03-07-2011, 17:37
فرضا دوربین کنون sx 210 is و یا ixus 310 hs باشه و محیط هم هر جایی میتونه باشه

در این فرض چطور؟

F این دوربین 210 نهایتا 3 هستش،که یه عدد متوسطه،من خودم این دوربین رو دارم،تو شب هم زیاد عکس گرفتم باهاش،شاید 10000 تا شات گرفته باشم،اما نهایتا بیشتر از 20 بار از فلش استفاده نکردم،چون رنگ ها رو غیر واقعی میکنه،ایزو بالا هم سعی میکنم استفاده نکنم،بالاخص تو همچین دوربین هایی که کامپکت هستن و پیکسل بالایی دارن،چون عکس خیلی نویزی میشه

Aless
05-07-2011, 16:17
کاربرد فلاش توی عکاسی بسیار زیاد و لذت بخشه ولی چه فلاشی مهمتره...!فلاش سر خود دوربین ها روش خیلی نمیشه حساب کرد.
کلا کار با فلاش هم دنیایی داره و نیاز به مطالعه و تمرین داره.

NirvanaH
05-07-2011, 16:46
خدایا با نام تو
با سلام
به عقیده من در عکاسی با فلاش اگر از تنظیمات دریچه لنز صرف نظر کنیم و ایزو رو هم زیاد این ور و اونور نکنیم . خلاصه با نور فلاش بخوایم به محیط جان بدیم، بهترین گزینه فلاشهای خارجی(External) می باشند. چون با تنظیمات خاصی که از لحاظ زاویه تابش نور و تنظیم جهت نور و میزان تابش نور، می توان به نتیجه ای خوب رسیدومضاف بر اینکه فواصل دور را هم بسیار عالی پشتیبانی می کنند. البته این امر در دوربینهایSLR قابل ردگیری است و در دوربینهای Compact که از کفشک فلاش پشتیبانی نمی کنند(البته برخی از مدلها دارای کفشک فلاش هستند!)زیاد قابل انجام نیست!

حامد:11:

najee
06-10-2011, 08:42
دئوتا سئوال تخصصی دارم .
میخواستم بدونم تفاوت یاکارایی محدوده دیافراگم (F2/7,..)که دقیقا نمیدونم مشخصه چیه ..چیه ؟
یکی دیگه کوچکی وبزرگی لنز چه تاثیری بر عکس داره همین که میگن 112*28میلیمترخیلی سرچ کردم
ولی درست نگرفتم که کارهرکدوم چیه وچجوری میشه تشخیص داد که چه لنزی بهتره یه چه محدوده دیافراگمی

حتی سرعت شاتر 1با 1600در15ثانیه یعنی چی؟اگه یه توضیح روشنی بدن دوستان ممنون میشم ؟مرسی ؟

vvc
06-10-2011, 11:28
دئوتا سئوال تخصصی دارم .
میخواستم بدونم تفاوت یاکارایی محدوده دیافراگم (F2/7,..)که دقیقا نمیدونم مشخصه چیه ..چیه ؟
یکی دیگه کوچکی وبزرگی لنز چه تاثیری بر عکس داره همین که میگن 112*28میلیمترخیلی سرچ کردم
ولی درست نگرفتم که کارهرکدوم چیه وچجوری میشه تشخیص داد که چه لنزی بهتره یه چه محدوده دیافراگمی

حتی سرعت شاتر 1با 1600در15ثانیه یعنی چی؟اگه یه توضیح روشنی بدن دوستان ممنون میشم ؟مرسی ؟
جواب این سئولهای شما در یک یا چند جمله نمیشه توضیح داد
پیشنهاد میدم کتابهای آموزش عکاسی رو دانلود و مطالعه بفرمایید

najee
06-10-2011, 17:50
من انقدراهم گیج نیستم بگی میگیرم یه کمی هم راهنمایی کنی بد نیست اگه لینک دانلودشو داری برام میذاری؟

farhad moradi
06-10-2011, 20:55
من انقدراهم گیج نیستم بگی میگیرم یه کمی هم راهنمایی کنی بد نیست اگه لینک دانلودشو داری برام میذاری؟

دوست عزیز این چه حرفیه. کسی به شما اینو نگفته. واقعا باید دربارش کتاب بخونی .
اینو بخون

sastwhc
09-10-2011, 00:56

---------- Post added at 12:56 AM ---------- Previous post was at 12:53 AM ----------

دئوتا سئوال تخصصی دارم .

حتی سرعت شاتر 1با 1600تا15ثانیه یعنی چی؟اگه یه توضیح روشنی بدن دوستان ممنون میشم ؟مرسی ؟

یعنی شاتر می تواند با سرعت یک هزار و ششصتم ثانیه تا سرعت پانزده ثانیه باز بماند

vvc
09-10-2011, 18:15
بله مطمئنا همینطوره منظورم اینکه این موضوع هایی که شما گفتید توضیح دادنشون
از ظرفیت این تایپیک خارجه

sedr
02-12-2011, 22:15
سلام

اینجا از دوستان وارد به عکاسی سوال می کنیم که موقعیت N چه جوری بهتر عکس بگیریم!

SuperSt@r
04-12-2011, 14:22
سلام
کلا به نظرتون اگه منی که تازه کارم و تازه یه دوربین کامپکت خریدم بخام عکسای نسبتا خوبی بگیرم بهتره که تو حالت Auto بذارم یا اینکه نه؟

Fox
04-12-2011, 18:56
بالاخره تازه کارها هم باید از یه جایی شروع کنن و به سمت عکاسی حرفه ای و اشنا شدن با تنظیمات برن دیگه... مگه اینطور نیست؟!
خوب تا کی میخواین از حالت اتوماتیک استفاده کنین؟
اگر توی شرایط خاص، مثل یه مراسم خاص مثل تولد، عروسی و... میخواین عکس بگیرین بهتره از حالت اتو استفاده کنین تا سوژه هارو از دست ندین و بعدا حسرت نخورین، ولی توی مواقع دیگه ، بهتره سعی کنین از تنظیمات دستی استفاده کنین و با تمرین و آزمون و خطا و اموزشهایی که همه جای اینترنت پیدا میشن، بتونین با عکاسی نسبتا حرفه ای هم آشنا بشین...
البته بسته به امکانات دوربین کامپکت شما هم داره... دوربینای کامپکت کنون از کامپکتهای نیکون امکان تنظیمات دستی بیشتری رو در اختیار شما میذارن...
فراموش نکنین گاهی با تنظیمات دستی میشه عکسهایی خلق کرد که امکان خلقشون هیچوقت توی حالت اتو وجود نداره...

mInI_ClockEr
09-12-2011, 16:57
با سلام
آقایون این تاپیک خیلی خوب داره پیش میره من هم به تازگی مدل HS20 فوجی گرفتم ولی فقط میتونم روی حالت اتو باهاش عکس بندازم
اصلاً روی حالت منوال نمیشه باهاش کار کرد خیلی سخته

mInI_ClockEr
14-12-2011, 00:21
برای استفاده از شاتر بهتره روی کدوم حالت بزاریم ؟؟؟؟؟
با تشکر

الان یخورده با شاتر ور رفتم تا نیارم زیر 20 عکس رو روشن نمیاندازه و وقتی میزارم مثلاً روی 400 کلاً عکس سیاه میشه البته بدون زدن فلش دوربین

3tareh
10-01-2012, 11:43
سلام
کسی میدونه مراحل فیلمبرداری از یک برنامه عروسی (از ابتدا تا خاتمه آن؛ مثل رفتن به گل فروشی و گرفتن فیلم از آن. بعد آرایشگاه. بعد... و الی آخر)، شامل چه اقدامات و مراحلی میشه؟ ضمناً من میخوام برای کار فیلمبرداری و عکاسی آتلیه مجالس اقدام کنم. میشه راهنماییم کنید؟
با تشکر

farzanehpaksima
10-01-2012, 11:58
معمولاً اولش عکسای اسپورت و کلیپ اسپورت عروس داماد هست

بعدش یه تیکه هایی از مراسم توی فیلم هست

بعدش یه تیکه فیلم یا عکس از کفش و دسته گل عروس + نمایی از تالار آماده شده

عروس به صورت ساده توی آرایشگاه ، داماد در حال چک مردن خودش توی آینه

رفتن دوماد به گل فروشی و گشتن بین گلا و انتخاب یه گل از دسته گل عروس

برگشتن سمت آرایشگاه و فیلمبرداری با عروس

اومدن عروس با پدرش به سمت مهمونا ، بعدش تحویل عروس به داماد :دی معمولاً داماد دست عروس رو میگره و عروس با یه چرخ میره سمت داماد

بعدشم که مراسم معمولی ، کیک و اینا

رقص دو نفره عروس و داماد ، آخرش پرتاب دسته گل عروس ، شام و ...

اگه بازم خواستی جز به جز میگم

worldm
02-04-2012, 17:12
ایا دوربین ما همچین قابلیتی رو خودش داره یا نه؟
اگه داره که همه چیزو تنظیم میکنه و شما فقظ باید دوربینو حرکت بدین در غیراینصورت خودتون میتونید صحنه مورد نظرو تقسیم بندی کنید و پست سر هم بدون اینکه تنظیم رو تغییر بدین یا دوربین حرکت بکنه از کل اون صحنه عکس بگیرید
پانوراما تنظیم خاصی نداره فقط دوربینو باید در امتداد عکسها حرکت بدین که با سه پایه میشه این کارو کرد دستی خیلی سخته

MojiOS
02-04-2012, 19:39
با عرض سلام و تبریک سال نو
دنبال کلاس عکاسی خوب می گردم که مدرک بده و معتبر باشه. تمامی دوره ها رو می خوام بگذرونم. چاپ عکس و نورپردازی و عکاسی صنعتی و...
گفتم از شما اساتید فن بپرسم که یه جای خوب و مطمئن بهم معرفی کنید:46:

memit
15-04-2012, 20:33
درود
فکر کردم اگه تاپیکی باشه که دوستان راجع به عکاسی سوالی داشتند مطرح کنند خوب باشه. در واقع جای این تاپیک توی مهم ها خالی هستش.
البته خواهشن راجع به دوربین اینجا سوال نپرسید.

---------- Post added at 09:33 PM ---------- Previous post was at 09:30 PM ----------

اولین سوال رو هم خودم می پرسم از اساتید

چطور میشه عکسی گرفت که فوکوس صفحه ای داشته باشه
یعنی روی سوژه فوکوس بشه و جلو و پشت سوژه تار نشون داده بشه. البته توی SlR ها حتماً به سادی انجام میشه. منظور من روی دوربین های نیمه حرفه ای هستش. مال من HX100

ممنون

farhad_198262
05-06-2012, 10:23
در مورد پخش کننده نور هیچی نمیدونم میشه یه نفر از اساتید در موردش یکم توضیح بده؟
خیلی ممنون

farhad_198262
05-06-2012, 10:24
این فلشهایی که به صورت جدا تو بازار فروخته میشن و روی کفشک دوربین قرار می گیرن چجورین؟
آیا اونا هم چهره رو مصنوعی میکنه؟
قیمتش چنده و آیا کلا ارزش خرید داره یا نه؟
دوستان هرکی اگه نظری بده ممنونش میشم

هیچکی جواب منو نمیدونه؟

jocker1
09-06-2012, 18:09
سلام
ببخشید میخواستم بدونم دوربینcanon d550واسه منه اماتور خوبه یا نه

اخه یجایی شنیدم که کارکردن با دوربینای حرفه ای خیلی سخنی و هر روز باید دم در تعمیر گاه باشی؟
لطفا راهنمایی کنید:31:

Hapoofesgeli
09-06-2012, 19:16
سلام
ببخشید میخواستم بدونم دوربینcanon d550واسه منه اماتور خوبه یا نه

اخه یجایی شنیدم که کارکردن با دوربینای حرفه ای خیلی سخنی و هر روز باید دم در تعمیر گاه باشی؟
لطفا راهنمایی کنید:31:
اگر شما واقعا به عکاسی علاقه داری و میخوای عکاسی کنی خیلی بهتره که یه DSLR بگیری،چون فقط تو این دوربینا دستت تو تنظمیات بازه و میتونی عکس رو اونجور که میخوای بگییری...
ولی اگه میخواین عکس دست جمعی و تفریحی و اینا بگیرین یه Compactهم کفایت میکنه چون هم کوچیکتره هم کار باهاش راحت تر و هم ارزونتر...
در ضمن کار کردن باهاش هم سخت نیست و فقط یه مدتی باید وقت بذارین و اصول اولیه عکاسی رو یاد بگیرین و بعد از اون با چند دقیقه کار کردن با دوربین همه تنظیماتش دستتون میاد
ولی قضیه تعمیر یکم فرق میکنه...DSLR هارو هر جایی بلد نیستن تعمیر کنن و اگر تو تهران نباشین و گارانتی هم نداشته باشه دوربینتون کمی دردسر ساز میشه تعمیرش(گارانتی هم داشته باشین برای ساده ترین تعمیر باید کلی معطل شین که بره تهران بعد نوبتش بشه و بعد هم برگرده :دی )
برای مثال بنده برای تعمیر فوکوس اسکرین این دوربین توسط گارانتی یک ونیم ماه معطل شدم(ولی خوب حداقل پولی نگرفتن :31: )

jocker1
09-06-2012, 20:30
اگر شما واقعا به عکاسی علاقه داری و میخوای عکاسی کنی خیلی بهتره که یه DSLR بگیری،چون فقط تو این دوربینا دستت تو تنظمیات بازه و میتونی عکس رو اونجور که میخوای بگییری...
ولی اگه میخواین عکس دست جمعی و تفریحی و اینا بگیرین یه Compactهم کفایت میکنه چون هم کوچیکتره هم کار باهاش راحت تر و هم ارزونتر...
در ضمن کار کردن باهاش هم سخت نیست و فقط یه مدتی باید وقت بذارین و اصول اولیه عکاسی رو یاد بگیرین و بعد از اون با چند دقیقه کار کردن با دوربین همه تنظیماتش دستتون میاد
ولی قضیه تعمیر یکم فرق میکنه...DSLR هارو هر جایی بلد نیستن تعمیر کنن و اگر تو تهران نباشین و گارانتی هم نداشته باشه دوربینتون کمی دردسر ساز میشه تعمیرش(گارانتی هم داشته باشین برای ساده ترین تعمیر باید کلی معطل شین که بره تهران بعد نوبتش بشه و بعد هم برگرده :دی )
برای مثال بنده برای تعمیر فوکوس اسکرین این دوربین توسط گارانتی یک ونیم ماه معطل شدم(ولی خوب حداقل پولی نگرفتن :31: )

ممنون بابت پاسختون
من به عکاسی علاقه دارم و می خوام به صورت حرفه ای ادامه بدم
به نظرتونcanon d550 خوبه؟
بعدم من تو تهرانم و فکر کنم زیاد تعمیر کردنش سخت نباشه
فقط می خواستم مطمئن شم که کار کردن باهاش سخت نیست چون یکی از دوستام که اشناش اتلیه داشت اصلا بلد نبود بعد 2 سال باهاش عکس بگیره
یه سوال دیگه هم داشتم این گارانتی ها واقعیه .؟..مثل گارانتی موبایل که نیست؟

MojiOS
09-06-2012, 20:58
ممنون بابت پاسختون
فقط می خواستم مطمئن شم که کار کردن باهاش سخت نیست چون یکی از دوستام که اشناش اتلیه داشت اصلا بلد نبود بعد 2 سال باهاش عکس بگیره
من پنجشنبه اولین جلسه کلاس عکاسیمو رفتم. استادمون دوربین هایی که پیشنهاد کرد اینا بود:
canon 450D
500D
550D
7D
لنز هم 135-18

Hapoofesgeli
09-06-2012, 21:41
ممنون بابت پاسختون
خواهش میکنم
در مورد خوب بودنش که من راضیم...اما من با دوربینای دیگه ای کار نکردم که مقایسه کنم...دوستان بهتر میتونن راهنمایی کنن
کار کردن باهاش اصلا مشکل نیست...
برای حدی که بتونین راحت عکس بگیرین وحتی یه روزم زیاده برای یادگیریش
بعد هم کم کم با یادگرفتن تکنیکای عکاسی و اینا با بقیه تنظیمات هم آشنا میشین هرجاهم که مشکلی داشتین راحت به دفترچه یا اینترنت مراجعه میکنین و حل میشه.
البته پیشنهاد میکنم که قبل از خرید و کار با دوربین اول با مبانی عکاسی مثل شاتر و دیافراگم و عمق میدان و اینجور چیزا آشنا باشین تا موقع کار با دوربین گیج نشین و بگین چه سخته و عکسا چه بد میوفتن :دی
گارانتی من آفوماره...یه بار مشکلی پیش اومد(همین فوکوس اسکرین)که مقصر هم من بودم ولی به خاطر بیمش بدون هزینه راحت تعمیر کردن آوردن فقط یکم طول کشید...در مورد بقیه گارانتی ها اطلاعی ندارم
-------------------
همونطور که دوستمون اشاره کرد لنز هم مقوله ی مهمیه...لنز فابریک 18-55 بعد از یه مدت کفاف عکاسی رو نمیده(منم که یه ساله باهاش مسوزم و میسازم :دی)
اگه پول دارین پیشنهاد میشه یه لنز بهتر بگیرین همون اول اگه هم نه خیلی اجباری نیست و میتونین بعدا لنز دیگه ای هم بگیرین(در مورد لنز ها هم میتونین تو اینترنت جستجو کنین و مورد مناسب خودتون رو انتخاب کنین...من حقیقتا اطلاعات زیادی در مورد لنز ها ندارم...)

jocker1
11-06-2012, 08:42
از هر دودوتون ممنونم
اطلاعات خوبی بهم دادین

راستی الان قیمت canon d550چنده؟
من قیمت کردم 1 میلیونو سیصد
گرون داره میده یا نه؟
راستی کسی اموزشی فارسی در مورد عکاسی به روش پرتو گیری طولانی نداره؟
اموزش مقدماتی در مورد همین چیزایی که گفتین ندارین؟

NAZISM
18-06-2012, 18:52
درود
چندی است که یه مدل دوربین سایبر شات سونی خریداری کرده ام
به همراه آن یک حافظه 8 گیگ هم گرفته ام
چند روزی است که میخواهم این حافظه 8 گیگ را از طریق رم ریدر به کامپیوتر وصل کنم اما نمیتوانم درایو مربوط به حافظه را باز کنم و مای کامپیوتر هنگ میکنه علت چی میتونه باشه؟
سپاس از یاری دوستان

ELSIN
18-06-2012, 20:20
درود چندی است که یه مدل دوربین سایبر شات سونی خریداری کرده ام به همراه آن یک حافظه 8 گیگ هم گرفته امچند روزی است که میخواهم این حافظه 8 گیگ را از طریق رم ریدر به کامپیوتر وصل کنم اما نمیتوانم درایو مربوط به حافظه را باز کنم و مای کامپیوتر هنگ میکنه علت چی میتونه باشه؟سپاس از یاری دوستانسلاماول حافظه رو فرمت کنید بعد دوباره تلاش کنید اگر جواب نداد از رم ریدر دیگه استفاده کنید اگر مشکل سر جاش بود با یه pc دیگه امتحان کنید

NAZISM
18-06-2012, 21:14
سلاماول حافظه رو فرمت کنید بعد دوباره تلاش کنید اگر جواب نداد از رم ریدر دیگه استفاده کنید اگر مشکل سر جاش بود با یه pc دیگه امتحان کنید

درود بر شما و سپاس از پاسختان

گرامی من نتونستم از طریق کامپیوترم فلش رو فرمت کنم چون هنگ میکرد
اما با دوربین فلش کردم و به رم ریدر وصل کردم باز هم نشد و هنگ کرد
اما به لپ تاپ که خودش یه جورایی رم ریدر داره وصل کردم خیلی راحت شناسایی کرد و توانستم باهاش کار کنم
فکر میکنید ایراد از رم ریدر هست تو باکس رم ریدر نوشته یو اس بی 2
هم دوربین هم لپ تاپ را به تازگی خریده ام فکر کنم مشکل از رم ریدر باشه درسته؟اگر ایراد از اون هست چه نوع رم ریدری باید بخرم؟

samaram
19-06-2012, 09:20
سلام. من یه کاربر معمولی ام. یعنی تو عکاسی سررشته ی خاصی ندارم. اما برای عکاسی های معمولی خانوادگی یه مشکلی دارم که میخوام بدونم با توجه به نوع دوربینم می تونم حلش کنم یا نه؟
دوربین من کانن IXUS 200 IS هست
وقتی از نزدیک میخوام از چهره ی یه نفر عکس بگیرم حالت چهره و بخصوص بینی رو خیلی بد نشون میده. راهی برای حل این موضوع دارم؟

اینم اطلاعاتی در مورد دوربینم:

کانن IXUS 200 IS (که در آمریکا با نام SD980 IS و در ژاپن با نام IXY 930 شناخته می شود) یک دوربین بسیار زیبا و شکیل می‌باشد که اولین دوربین فشرده کانن با صفحه نمایش لمسی نوع (Pure Color LCD II (TFT و باریک ترین دوربین با لنز میدان دید بازی می باشد که با صفحه نمایش لمسی 3 اینچی و لنز با زوم اپتیکال 5X عرضه شده است. این دوربین کانن دارای حسگر تصویر 12.1 مگاپیکسلی و توانایی ضبط ویدیویی با کیفیت HD می باشد.
مشخصات کلی :
مشخصات کلی: دوربین فشرده و کوچک - وزن 150 گرم
مشخصات حسگر و تصویر: حسگر CCD با کیفیت 12.1 مگاپیکسل - اندازه 1 به 2.3 اینچ
فیلم: ابعاد HD - سرعت 30 فریم بر ثانیه
لنز: 24-120 میلیمتر - بزرگنمایی اپتیکال 5 برابر - لرزشگیر تصویر
عکسبرداری: سرعت شاتر از 1 به 3000 ثانیه تا 15 ثانیه - ایزو اتوماتیک و 80 و 100 و 200 و 400 و 800 و 1600 - فلاش داخلی با برد 6.5 متر - تکنولوژی تشخیص چهره
صفحه نمایش: 3 اینچ با رزولوشن 230.000 پیکسل - Live View
سایر مشخصات: ذخیره بر روی کارت حافظه SD, SDHC, MMC, MMCplus, HC MMCplus - باتری یون لیتیوم استاندارد
نام ها ديگر : Canon PowerShot SD980 IS

sinaxex
19-06-2012, 09:30
شما سعی بفرمایید فاصله حقیقی خودتون تا سوژه را افزایش بدید و با زوم اپتیکال این فاصله رو جبران کنید

samaram
19-06-2012, 09:38
ممنونم. چشم تست میکنم. با این کار کیفیت عکسم پایین نمیاد؟
در واقع به نظرتون بهتره این فرمایش شما رو اجرا کنم یا اینکه عکس رو از همون نمای یه مقدار دورتر بگیرم و بعد تو سیستمم اون قسمت از عکس رو جدا کنم؟
حاصل کدوم کار کیفیت بالاتری داره؟

majid322
19-06-2012, 09:42
ممنونم. چشم تست میکنم. با این کار کیفیت عکسم پایین نمیاد؟
در واقع به نظرتون بهتره این فرمایش شما رو اجرا کنم یا اینکه عکس رو از همون نمای یه مقدار دورتر بگیرم و بعد تو سیستمم اون قسمت از عکس رو جدا کنم؟
حاصل کدوم کار کیفیت بالاتری داره؟

دقیقا راه حلش چیزیه که sinaxex ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) عزیز گفت شما فاصلت رو با سوژه زیاد کن با زوم اپتیکال ( نه دیجیتال ، دیجیتال کیفیت رو کم میکنه ) بگیر زوم اپتیکال هیچ تاثیری در کیفیت نداره...
در مورد دومی که گفتید کراپ گفته میشه که از کیفیت عکس کم میکنه..

موفق باشید..:11:

samaram
19-06-2012, 09:50
دقیقا راه حلش چیزیه که sinaxex ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) عزیز گفت شما فاصلت رو با سوژه زیاد کن با زوم اپتیکال ( نه دیجیتال ، دیجیتال کیفیت رو کم میکنه ) بگیر زوم اپتیکال هیچ تاثیری در کیفیت نداره...
در مورد دومی که گفتید کراپ گفته میشه که از کیفیت عکس کم میکنه..

موفق باشید..:11:

خیلی عذر میخوام. چجوری بفهمم این زومی که الان داره انجام میشه اپتیکاله یا دیجیتال؟ تو منوهای دوربین جایی برای انتخابش هست؟ کجاش؟

majid322
19-06-2012, 09:54
خیلی عذر میخوام. چجوری بفهمم این زومی که الان داره انجام میشه اپتیکاله یا دیجیتال؟ تو منوهای دوربین جایی برای انتخابش هست؟ کجاش؟

خیلی ساده ست تا جایی که لنز بیرون میاد و صدای لنز قطع نشده زوم اپتیکاله...البته در همه ی دوربینها وقتی به زوم دیجیتال میرسه رنگ اون عددی که زوم رو نشون میده تغییر میکنه..مثلا تو دوربین من رنگش ابی میشه...

samaram
19-06-2012, 10:59
اما لنز دوربین من همزمان با روشن شدن بصورت اتومات تا یه حد ثابتی میاد بیرون و بس. بیشتر نمیاد که. ببینید اینه:

به نظرتون با این دوربین میشه عکسای حرفه ای گرفت؟ البته بیشتر در همون حد عکسای خونوادگی منظورمه.

majid322
19-06-2012, 12:33
اما لنز دوربین من همزمان با روشن شدن بصورت اتومات تا یه حد ثابتی میاد بیرون و بس. بیشتر نمیاد که. ببینید اینه:

به نظرتون با این دوربین میشه عکسای حرفه ای گرفت؟ البته بیشتر در همون حد عکسای خونوادگی منظورمه.

بله چرا که نه با معمولی ترین دوربینها میشه بهترین عکسها رو گرفت...
در مورد چیزی که گفتم عدد زوم رو نشون نمیده دوربینتون؟

samaram
19-06-2012, 12:44
بله چرا که نه با معمولی ترین دوربینها میشه بهترین عکسها رو گرفت...
در مورد چیزی که گفتم عدد زوم رو نشون نمیده دوربینتون؟

ممنونم. فقط وقتی زوم دیجیتال انجام میدم یه عدد نشون میده. آخه همونطور که عرض کردم وقتی گوشی رو روشن میکنم، خود به خود لنزش تا حد ثابتی میاد بیرون و بس. بعد وقتی میخوام رو یه سوژه زوم کنم، از همون دکمه ی زوم بالای دوربین استفاده میکنم دیگه. که اونم لنط رو جابجا نمی کنه. این همون زوم دیجیتاله. درسته؟

majid322
19-06-2012, 12:52
ممنونم. فقط وقتی زوم دیجیتال انجام میدم یه عدد نشون میده. آخه همونطور که عرض کردم وقتی گوشی رو روشن میکنم، خود به خود لنزش تا حد ثابتی میاد بیرون و بس. بعد وقتی میخوام رو یه سوژه زوم کنم، از همون دکمه ی زوم بالای دوربین استفاده میکنم دیگه. که اونم لنط رو جابجا نمی کنه. این همون زوم دیجیتاله. درسته؟

نه اون مقداری که اول میاد بیرون جزو زوم نیست ..بعد از روشن شدن دوربین شما میتونید 5 برابر زوم اپیتکال داشته باشید یعین زوم به وسیله ی لنز و بعد از اون زوم به صورت دیجیتال تغییر میکنه..
عددی که مینویسه چنده؟

payaaaaam
19-06-2012, 14:35
این فکر کنم در مورد زوم اپتیکال کمکتون کنه

sedr
19-06-2012, 16:43
سلام

1. تو دوربین من یه قسمت هست ماکرو و یه قسمت دیگه هست سوپر ماکرو! دقیقا فرق این دوتا چیه!؟
2. یه دوربین چندتا عکس می تونه بگیره!؟

samaram
20-06-2012, 07:06
نه اون مقداری که اول میاد بیرون جزو زوم نیست ..بعد از روشن شدن دوربین شما میتونید 5 برابر زوم اپیتکال داشته باشید یعین زوم به وسیله ی لنز و بعد از اون زوم به صورت دیجیتال تغییر میکنه..
عددی که مینویسه چنده؟

متوجه شدم! بله درسته. دقیقا تا 5x زوم اپتیکال انجام میده که همزمان با انجام زوم، لنز هم داره جابجا میشه. بعد از 5x رقم مربوط به زوم با رنگ آبی نمایش داده میشه و لنز هم ثابت می مونه.

این فکر کنم در مورد زوم اپتیکال کمکتون کنه

بله. خیلی خیلی کمکم کرد. تازه فهمیدم انگار لنز دوربین منم موقع زوم جابجا میشه!(خسته نباشم با اینهمه دقتم!)

از هر دوتون خیلی خیلی سپاسگذارم. مشکلم با این جریان زوم روی یه سوژه حل شد. پس بطور کلی بهتره وقتی میخوام از یه تصویر یا منظره ی کلی(مثلا یه عکس دسته جمعی) عکس بگیرم، از نظر فیزیکی بهش نزدیک بشم یا با زوم اپتیکال عکس بگیرم؟
دو تا سوال دیگه:
1- با مشخصاتی که در دوربین من دیدین و همچنین در این لینک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) هم اومده، آیا امکان دیگه ای که در سطح عمومی مفید باشه در دوربینم دیدین که بتونم ازش استفاده کنم؟ متاسفانه من با دوربینم خیلی ساده فقط عکس گرفتم. هیچوقت به امکاناتش و کلا ویژگی های یه عکاسی خوب فکر نکرده بودم. امروز دفترچه اش رو بعد از 2 سال تازه دانلود کردم که بشینم بخونم!
2- ماکرو و فوکوس چه کاری رو انجام میدن؟ یعنی کلا نمی دونم اینا چی هستن!

MojiOS
22-06-2012, 20:06
من یه لنز 18-135 دارم. یه پشه رفته توش مرده و الان هر عکسی که می گیرم تو عکس پشه میفته! چه جوری باید تمیزش کنم؟! باید ببرم گارانتی؟!
از نورنگار خریدم

Majid ²
29-06-2012, 13:26
سلام دوستان
یه سـوال داشتم
میخوام دوربین بخرم ؛ در حد 200 تا 300 یورو
برای اینکـه بتونم عکس بگیرم از اینور اونور ، نه در حد حرفه ای ، ولی از این عکس حرفه ای هــا که ملت از مهمونیـاشون میگیرن از اونـا باشه
از این عکسـا که تا میبینـی عکس رو میفهمـی که دوربین طرف حرفه ای بوده و اگـه مهمونی معمولی با آدمای معمولی هم باشه با اون افکت ها فکر میکنـی خیلی شاخن
اُمیدوارم منظورم و فهمیده باشین و بتونین کمک م کنید

vahid_ba
16-08-2012, 18:49
سلام
دوستان من یه دوربین sx40 hs canon گرفتم
الان دو روزی هست که درگیرم و هر کاری میکنم نمیتونم از یه حدی بیشتر زوم کنم
زوم اپتیکل این دوربین 35 هست اما من وقتی مثلا میخوام ماکرو عکس بگیرم و به جسمی تا 30-40 سانتیمتریش نزدیک میشم وقتی مثلا 10x زوم میکنم تار میشه
با فوکوس دستی 3 پایه بستن دیافراگم و ... هر کاری میکنم نمیشه و تاره
رو حالت aouto - macro manumal و همه رو تست کردم اما بازم نمیشه

تو فروم عکاسی دیدم دوستان با همین دوربین sx40 چنین عکسهایی گرفتن :

اما واقعا چطور ؟
عیب کار من کجاس ؟
الان مثلا این عکس از فاصله چند سانتیمتری و تا چه اندازه زوم شده با این دوربین که اینجوری گرفته شده ؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

ELSIN
17-08-2012, 14:24
سلام
کار شما مشکلی نداره دوربین و لنز شما ضعیف هستند کاریش هم نمیشه کرد ، باید زیاد تمرین کنید تا با مثلا زوم 35 توی چه فاصله ای از سوژه قرار بگیرید تا فوکوس داشته باشید ، توی زوم های دیگه هم همین طور ، بعد از مدتی قلق های دوربین دستتون میاد و یاد میگیرید البته همش به شما و علاقه و پشتکارتون برمیگرده

اون عکس اگزیف نداره پس نمیشه نظر دقیق داد اما من فکر میکنم از فاصله 0 سانتی متری گرفته شده که دوربین توی این فاصله عالی عمل میکنه

vahid_ba
17-08-2012, 15:45
سلام
کار شما مشکلی نداره دوربین و لنز شما ضعیف هستند کاریش هم نمیشه کرد ، باید زیاد تمرین کنید تا با مثلا زوم 35 توی چه فاصله ای از سوژه قرار بگیرید تا فوکوس داشته باشید ، توی زوم های دیگه هم همین طور ، بعد از مدتی قلق های دوربین دستتون میاد و یاد میگیرید البته همش به شما و علاقه و پشتکارتون برمیگرده

اون عکس اگزیف نداره پس نمیشه نظر دقیق داد اما من فکر میکنم از فاصله 0 سانتی متری گرفته شده که دوربین توی این فاصله عالی عمل میکنه

ممنون
اما اینم یه عکس اگزیف دار که با SX1 گرفتن !
با وجود اینکه sx1 خیلی از دوربین من ضعیفتره + زومش نصف SX40 هم نیس و قیمتش هم پایینتره اما چطور اینطوری عکس میگیرن ؟:37:

راجع به اون 1 سانتی متری هم که اگه به این موجود انقدر نزدیک شی که فرار میکنه بنده:31:

dada_zebel
17-08-2012, 18:17
ممنون
اما اینم یه عکس اگزیف دار که با SX1 گرفتن !
با وجود اینکه sx1 خیلی از دوربین من ضعیفتره + زومش نصف SX40 هم نیس و قیمتش هم پایینتره اما چطور اینطوری عکس میگیرن ؟:37:

راجع به اون 1 سانتی متری هم که اگه به این موجود انقدر نزدیک شی که فرار میکنه بنده:31:

اون فاصله ای که میگی مربوط به سوژه ی مرده هستش
حشره رو با کمال آرامش میکشی :31: بعد ازش عکس میگیری
برای گرفتن عکس هم از سه پایه استفاده میکنی
نزدیک شدن بیش از حد به سوژه باعث میشه منبع نور سوژه دچار اشکال بشه که میتونه مثلا از دو چراغ قوه یکی در سمت راست و یکی هم در چپ سوژه استفاده کنی
این منبع های نوری باید تابششون کمی به سمت پایین باشه و نیز کمی به سمت بیرون لنز نه درونش
یک بوکه مصنوعی برای سوژه بساز ( یعنی پشت سوژه ) که فاصله اش از سوژه کمی زیاد باشه ( مثلا پارچه ی سبز )
فوکوس اتوماتیک باید حذف بشه ( خیلی مهمه )
بزو لایوویو و X10 کن رو سوژه ( در حالت ماکرو ) بعد به صورت دقیق روی لایوویو بر روی چشم های سوژه فوکوس کن
شاتر رو بزار رو اتوماتیک 10 ثانیه تا وقتی اونو فشار میدی تو اون ده ثانیه لرزش دوربین حذف بشه و بعد از 10 ثانیه عکس گرفته بشه
در ضمن نباید از فلش استفاده کنی
با تشکر

vahid_ba
17-08-2012, 18:30
اون فاصله ای که میگی مربوط به سوژه ی مرده هستش
حشره رو با کمال آرامش میکشی :31: بعد ازش عکس میگیری
برای گرفتن عکس هم از سه پایه استفاده میکنی
نزدیک شدن بیش از حد به سوژه باعث میشه منبع نور سوژه دچار اشکال بشه که میتونه مثلا از دو چراغ قوه یکی در سمت راست و یکی هم در چپ سوژه استفاده کنی
این منبع های نوری باید تابششون کمی به سمت پایین باشه و نیز کمی به سمت بیرون لنز نه درونش
یک بوکه مصنوعی برای سوژه بساز ( یعنی پشت سوژه ) که فاصله اش از سوژه کمی زیاد باشه ( مثلا پارچه ی سبز )
فوکوس اتوماتیک باید حذف بشه ( خیلی مهمه )
بزو لایوویو و X10 کن رو سوژه ( در حالت ماکرو ) بعد به صورت دقیق روی لایوویو بر روی چشم های سوژه فوکوس کن
شاتر رو بزار رو اتوماتیک 10 ثانیه تا وقتی اونو فشار میدی تو اون ده ثانیه لرزش دوربین حذف بشه و بعد از 10 ثانیه عکس گرفته بشه
در ضمن نباید از فلش استفاده کنی
با تشکر

من که رو هر حالتی گذاشتم از فاصله 30 سانتی متری زوم که میکنم تار میشه :37:
این live view کجاس ؟ ندیدم تا حالا تو دوربین !

dada_zebel
17-08-2012, 18:47
من که رو هر حالتی گذاشتم از فاصله 30 سانتی متری زوم که میکنم تار میشه :37:
این live view کجاس ؟ ندیدم تا حالا تو دوربین !

لای ویو همون مانیتور دوربین هستش
منظور اینه که باید از روی مانیتور نگاه کنی نه از ویزور ( چشمی ) دوربین )
در ضمن اطلاعات عکاسیتون خیلی پایینه
من میگم فوکوس دستی کن شما میری فوکوس اتوماتیک

vahid_ba
17-08-2012, 19:09
لای ویو همون مانیتور دوربین هستش
منظور اینه که باید از روی مانیتور نگاه کنی نه از ویزور ( چشمی ) دوربین )
در ضمن اطلاعات عکاسیتون خیلی پایینه
من میگم فوکوس دستی کن شما میری فوکوس اتوماتیک

اطلاعاتم که پایین هست
اما میرم رو فوکوس دستی دیگه !
manumal focus
که از اونجا میتونی فاصله رو تنظیم کنی که تا چه فاصله ای اجسام تو فوکوس باشند
درسته ؟

dada_zebel
17-08-2012, 19:20
اطلاعاتم که پایین هست
اما میرم رو فوکوس دستی دیگه !
manumal focus
که از اونجا میتونی فاصله رو تنظیم کنی که تا چه فاصله ای اجسام تو فوکوس باشند
درسته ؟

آره بزار رو فوکوس دستی
روی دوبین یه دگمه ای هستش که فقط عکس رو جلو میکشه تا فوکوس رو دقیق تنظیم کنی
دقت کن سوژه رو در عکس اصلی زوم نمیکنه بلکه به صورت مجاری عکس رو جلو میکشه تا فوکوس رو دقیق تر انجام بدی
فقط قبل از اینکه این کارو بکنی باید کادرتو تنظیم کنی و پایه رو محکم کنی
بعد از این که اینکارو کردی دکمه شات رو میزنی
در ضمن برای دوربین تو یه نرم افزار هست که اگه بزنیش میتونی عکس با فرمت RAW بگیری منتها باید دقت کنی چون این نرم افزار یا فریم ویر یه نوع حالت -- شده داره ممکنه دوربینت رو از گارانتی خارج کنه

vahid_ba
17-08-2012, 19:28
آره بزار رو فوکوس دستی
روی دوبین یه دگمه ای هستش که فقط عکس رو جلو میکشه تا فوکوس رو دقیق تنظیم کنی
دقت کن سوژه رو در عکس اصلی زوم نمیکنه بلکه به صورت مجاری عکس رو جلو میکشه تا فوکوس رو دقیق تر انجام بدی
فقط قبل از اینکه این کارو بکنی باید کادرتو تنظیم کنی و پایه رو محکم کنی
بعد از این که اینکارو کردی دکمه شات رو میزنی
در ضمن برای دوربین تو یه نرم افزار هست که اگه بزنیش میتونی عکس با فرمت RAW بگیری منتها باید دقت کنی چون این نرم افزار یا فریم ویر یه نوع حالت -- شده داره ممکنه دوربینت رو از گارانتی خارج کنه

اخه زومش در حالتی که تار نشه خیلی خیلی کمه !
مثلا این عکسها رو که میبینم با این دوربین گرفتن سرم شاخ در میاره

تنها مشکل من اینکه وقتی از فاصله نزدیک زوم میکنم تار میشه
وقتی از فاصله دور زوم میکنی خب بزرگنماییش کمه و خود حشره هم به زور دیده میشه چه برسه به چشماش :39:

sinaxex
17-08-2012, 20:31

وقتی از فاصله دور زوم میکنی خب بزرگنماییش کمه و خود حشره هم به زور دیده میشه چه برسه به چشماش :39:

دلیل اینکه وقتی شما خارج از فاصله کانونی لنز فوکوس کنید فوکوس اتفاق نمیوفتد!

dada_zebel
17-08-2012, 20:42

خب طبیعیه وقتی زوم میکنی فوکوس به هم میخوره
بعد از زوم دستت رو ببر جلوی لنز و یک حلقه کوچیک دیگه داره که برای فوکوس دقیقه و ااونو با دستت بچرخون
البته باید فوکوست قبلا دستی باشه

دفترچه دوربین رو بخون ببین در حالت ماکرو تا چه فاصله ای اجازه میده به سوژه نزدیک بشی
بعد سعی کن 1 سانتی متر هم بیشتر از اون فاصله قرار بگیری
بعد روی سوژه زوم کن
سپس با دستت جلوی لنز رو بچرخون تا فوکوس دستی کامل بشه
فوکوس اتوماتیک رو حذف کن

vahid_ba
17-08-2012, 21:54
دلیل اینکه وقتی شما خارج از فاصله کانونی لنز فوکوس کنید فوکوس اتفاق نمیوفتد!

خب واسه ماکرو گرفتن به هر حال باید حداقل یه متری سوژه باشی دیگه :|

خب طبیعیه وقتی زوم میکنی فوکوس به هم میخوره
بعد از زوم دستت رو ببر جلوی لنز و یک حلقه کوچیک دیگه داره که برای فوکوس دقیقه و ااونو با دستت بچرخون
البته باید فوکوست قبلا دستی باشه

دفترچه دوربین رو بخون ببین در حالت ماکرو تا چه فاصله ای اجازه میده به سوژه نزدیک بشی
بعد سعی کن 1 سانتی متر هم بیشتر از اون فاصله قرار بگیری
بعد روی سوژه زوم کن
سپس با دستت جلوی لنز رو بچرخون تا فوکوس دستی کامل بشه
فوکوس اتوماتیک رو حذف کن

حاجی مطمئنی میچرخه اون ؟
روی حالت دستی اوردم کلا همه چی رو اما بازم
من دوربین رو کندم ولی نچرخید:18:

dada_zebel
17-08-2012, 22:39
ممکنه حلقه تنظیم کننده ی فوکوست در وسط لنز باشه به هر حال لنزی که فوکوس دستی داره باید رینگ فوکوس دستی داشته باشه
این رینک در محلی روی لنز قرار داره

sinaxex
23-09-2012, 13:16
خب واسه ماکرو گرفتن به هر حال باید حداقل یه متری سوژه باشی دیگه :|
ابداع لنز مایکرو به همین دلیل هست که شما فاصله اتون رو با سوژه نزدیک هم کنید فاصله کانونی این اجازه رو به شما میده که بتونید عکسی شارپ بگیرید و فلو نشه در صورت که تو لنز ها استاندارد فاصله کانونی این اجازه رو نمیده که از یک فاصله مشخصی به بعد به سوژه نزدیک بشیم

arvinivra
07-12-2012, 15:45
سلام خدمت همه دوستان میخوام یه دوربین عکاسی بگیرم بین 500 تا 800 تومن که مناسب عکسبرداری در محیط های باز باشه چی رو پیشنهاد میدین؟
در ضمن تنظیماتی در حد اماتور با بالا داشته باشه

hadi h
08-12-2012, 11:36
سلام خدمت همه دوستان میخوام یه دوربین عکاسی بگیرم بین 500 تا 800 تومن که مناسب عکسبرداری در محیط های باز باشه چی رو پیشنهاد میدین؟
در ضمن تنظیماتی در حد اماتور با بالا داشته باشه

سلام دوست من
سوالتون رو در تاپیک زیر بپرسید
اونجا بهترین جواب هارو می گیرین.
موفق باشید.

Milad4171
21-12-2012, 02:29
دوربین من قدیمی نیست ولی تنظیماتی برای عکس گرفتن اتوماتیک با روشنای های مختلف نداره
برای گرفتن عکسهای به صورت HDR با این نوع دوربین ها چیکار باید کرد؟؟ میشه به صورت دستی توی سیستم روشنای رو کم و زیاد کرد؟ بعد ترکیب کرد؟ راستش من حرفه ای نیستم ولی علاقه مندم.

part gah
21-12-2012, 03:18
دوربین من قدیمی نیست ولی تنظیماتی برای عکس گرفتن اتوماتیک با روشنای های مختلف نداره
برای گرفتن عکسهای به صورت HDR با این نوع دوربین ها چیکار باید کرد؟؟ میشه به صورت دستی توی سیستم روشنای رو کم و زیاد کرد؟ بعد ترکیب کرد؟ راستش من حرفه ای نیستم ولی علاقه مندم.

ســــلام

قدرت فلاش رو باید تغییر بدین.حتی موبایل های ما هم این قابلیت رو داره.پس دوربین شما هم 100% این قابلیت رو داره. :n06:
توی تنظیمات باید دنبال قدرت فلاش برگردین.بعد یه بار کم.یه بار متوسط .یه بارم پرقدرت....عکاسی کنید .
3 عکس رو با هم در نرم افزاری که میخواین عکس HDR رو تهیه کنید ادغام کرده و عکس HDR بدست میاد.

Aless
21-12-2012, 16:56

بله
همین روشی که شما میگید درسته
با یک تک شات و تبدیل اون به 3 عکس با نورسنجی مختلف و بعد ترکیب به HDR
امیدوارم موفق باشید

Milad4171
21-12-2012, 20:32
میشه سه عکس با سه حالت روشنایی گرفت ولی برای تغییر دادن بین هر عکس اختلاف موقعیت در طول عرض بوجود میاد که عکسها به صورت دقیق با هم ادغام نمیشن.
دوربین من Nikon Coolpix S8100 هست. البته قدیمیه ولی خوب من ازش راضی ام...

Aless
21-12-2012, 23:46
میشه سه عکس با سه حالت روشنایی گرفت ولی برای تغییر دادن بین هر عکس اختلاف موقعیت در طول عرض بوجود میاد که عکسها به صورت دقیق با هم ادغام نمیشن.

از سه پایه استفاده کنید
دوربین خوبیست

aryna
22-12-2012, 14:44
سلام دوستان منم یک کانن مدلPowerShot A3300 IS دارم که میخواهم عکس پرسنلی بگیرم برای دو کار

1- برای ثبت نام اینترنتی مانند سازمان سنجش (با شرایط گفته شده در سنجش مثل سایز پس زمینه حجم وغیره )

2-برای چاپ عکس در سایز 3x4 (که فکر کنم باید در سایز 10x15 )اول چاپ کرد بعدش قیچی کنم

اما من از فتوشاپ هیچی یاد ندارم حتی مبتدی هم نیستم

دوربین را یکسال پیش گرفتم واز عکساش راضی ام
یک سه پایه کوچک واسه عکس گرفتن دارم

راستی یک سوال دیگه اکثر جاها دیدم دوربین را با کابلش به کیس وصل کرده وعکس میگیرند ومستقیم میرزند تو سیستم وویرایش میکنن اما من وقتی یو اس بی را وصل میکنم دوربین در حالت اسندبای میره ونمیشه باهاش عکس گرفت وفقط یک ایکن در مای کامپیوتر دیده میشه که مال مموری کارت است کمک کنید

ELSIN
22-12-2012, 17:25

بله خیلی مشکل رو اعصابیه
محمد گفت بهترین و اصولی ترین کار استفاده از سه پایه هست اما اگه به سه پایه دسترسی ندارید بهترین کار استفاده از چیز هایی هست که اون اطرافه دوربین رو بزارید روشون ، استفاده از تایمر هم از واجباته :دی

Aless
22-12-2012, 20:32
سلام دوستان منم یک کانن مدلPowerShot A3300 IS دارم که میخواهم عکس پرسنلی بگیرم برای دو کار

1- برای ثبت نام اینترنتی مانند سازمان سنجش (با شرایط گفته شده در سنجش مثل سایز پس زمینه حجم وغیره )

2-برای چاپ عکس در سایز 3x4 (که فکر کنم باید در سایز 10x15 )اول چاپ کرد بعدش قیچی کنم

اما من از فتوشاپ هیچی یاد ندارم حتی مبتدی هم نیستم

دوربین را یکسال پیش گرفتم واز عکساش راضی ام
یک سه پایه کوچک واسه عکس گرفتن دارم

راستی یک سوال دیگه اکثر جاها دیدم دوربین را با کابلش به کیس وصل کرده وعکس میگیرند ومستقیم میرزند تو سیستم وویرایش میکنن اما من وقتی یو اس بی را وصل میکنم دوربین در حالت اسندبای میره ونمیشه باهاش عکس گرفت وفقط یک ایکن در مای کامپیوتر دیده میشه که مال مموری کارت است کمک کنید

برای سنجش باید یکم فتوشاپ بدونید:
عکس را با فتوشاپ باز کنید.برید Image>Resaize و بعد پیکسل مورد نظرتونا بدید.بعد ک اوکی کنید حجم را میده چک کنید اگه مناسب بود ک هیچ نبود Quality را کم کنید
توی گوگل هم بزنید اموزش ریسایز عکس یه چیزایی پیدا میشه
فایل عکستون را بریزید روی فلاش یا سی دی و بدید به چاپ خونه و سایزش را بدید.خودش براتون درستش میکنه و چاپ میکنه:n09:
ممکنه دوربینتون قابلیت وب کم نداره.چیز خاص و مهمی نیست

moslem1391
23-12-2012, 23:57
سلام.چند روزی میشه که یک دوربین کانن مدلPowerShot A3300 IS خریدم که متوجه شدم عکاسی چه هنر باحالیه.
حالا یه سوال این دوربین برای شروع هنر عکاسی مناسب هست ؟
لطفا برای آموزش اصول عکاسی راهنماییم کنید.اگه سایتی هست یا کلاسی جایی باید برم بگین.ممنون:n12:

aryna
26-12-2012, 20:47
برای سنجش باید یکم فتوشاپ بدونید:

دوست عزیز گفته ی شما درست اما این اخر کار است ولی من

از ابتدا خواستم کمکم کنید یعنی مهیا کردن محیط عکس- عکس گرفتن(به چه نحوی روی چه مد عکس بگیریم)- روتوش و الی اخر

Aless
27-12-2012, 02:18
دوست عزیز گفته ی شما درست اما این اخر کار است ولی من

از ابتدا خواستم کمکم کنید یعنی مهیا کردن محیط عکس- عکس گرفتن(به چه نحوی روی چه مد عکس بگیریم)- روتوش و الی اخر

خب این موضوع خیلی کلی هستش.توضیح دادنش سخته
سعی کنید شرایط یک عکس خوب را فراهم کنید
پشت زمینه سفید مثل ملافه و یا دیوار با فاصله حدود 1 تا 1.5 متر
نور مناسب مثلا نور پنجره توی ساعت مناسب
ژست مناسب
روی همون حالت اتو هم باشه کفایت میکنه یا تقدم شاتر
فلش هم نزنید

بعد هم ورود به فتوشاپ و شاید پلاگین Portrait که فکر نکنم نیازی باشه و بعد هم...

البته ساده ترین کار رفتن به اتلیه و چاپ 6 تا عکس 3×4 و بعد هم اسکن اون برای سنجش(خود خدمات کامپیوتری ها میدونن!) :n01:

keykavoos
04-01-2013, 14:32
سلام.چند روزی میشه که یک دوربین کانن مدلPowerShot A3300 IS خریدم که متوجه شدم عکاسی چه هنر باحالیه.
حالا یه سوال این دوربین برای شروع هنر عکاسی مناسب هست ؟
لطفا برای آموزش اصول عکاسی راهنماییم کنید.اگه سایتی هست یا کلاسی جایی باید برم بگین.ممنون:n12:

دوست عزیز در وهله ی اول تا می تونید عکس ببینید اما برای مطالعه توی همین سایت در تالار عکاسی دوستان دیگه آموزش های خوبی رو گذاشتن که برای شروع کار خوبه. به سایت akkasee.com هم سری بزنید توی مقالاتش آموزش های مفیدی هست. اگر هم می خواید کتاب بخونید کتاب "عکاسی و دوربین‌های عکاسی" تألیف آقای علی صفاکار (البته اگه درست یادم مونده باشه) و یک کتابی هست به اسم تکنیک عکاسی که اسم نویسنده ش یادم نیست اما جلد مشکی قرمز داره :n02: اونم کتاب مفیدی هست.

Atghia
08-03-2013, 12:40
سلام به همه دوستان عکاس و علاقه مند به هنر عکاسی
یک سوالی دارم وقتی از نزدیک به آیینه نگاه میکنیم فرضا طوریکه دقیقا نصف صورت در آیینه(کادرفرضی عکس)مشخص باشه،
خب من هدفم اینه که یک عکس بگیرم مشابه باتصویری که درایینه توضیحش رو گفتم
چه فاصله ای بین دوربین با صورت باید باشه؟
حالا دوربین باید روی چه حالت و زاویه ای باشه تا بهترین حالت اتفاق بیفته و شبیه ترین به تصویر در اینه دربیاد؟
Amateِur
08-03-2013, 14:39
سلام به همه دوستان عکاس و علاقه مند به هنر عکاسی
یک سوالی دارم وقتی از نزدیک به آیینه نگاه میکنیم فرضا طوریکه دقیقا نصف صورت در آیینه(کادرفرضی عکس)مشخص باشه،
خب من هدفم اینه که یک عکس بگیرم مشابه باتصویری که درایینه توضیحش رو گفتم
چه فاصله ای بین دوربین با صورت باید باشه؟
حالا دوربین باید روی چه حالت و زاویه ای باشه تا بهترین حالت اتفاق بیفته و شبیه ترین به تصویر در اینه دربیاد؟
سلام جانم
خيلي پيچيده توضيح داديد و من چند بار روخوني كردم تا منظورتون رو فهميدم.:n02: مخصوصا جمله اخر

خدمتتون عرض كنم كه كاره خاصي نيست كه سوال پرسيدن داشته باشه. شما وقتي جلوي آينه مايستيد كادرو خودتو به راحتي ميتونيد ببنديد ديگه.
دوربين رو بچسبونيد به صورتتون و به صورت | نگه داريد (فك كنم ميشه عمودي :دی) چشم هاتون رو هم باز نگه داريد و به جاي نگاه كردن به خودتون در ايينه مستقيم به مركز لنز در اينه نگاه كنيد. (البته اگه دوربينتون حرفه اي يا نيمه حرفه اي هست.

Atghia
08-03-2013, 14:58
سلام جانم
خيلي پيچيده توضيح داديد و من چند بار روخوني كردم تا منظورتون رو فهميدم.:n02: مخصوصا جمله اخر

خدمتتون عرض كنم كه كاره خاصي نيست كه سوال پرسيدن داشته باشه. شما وقتي جلوي آينه مايستيد كادرو خودتو به راحتي ميتونيد ببنديد ديگه.
دوربين رو بچسبونيد به صورتتون و به صورت | نگه داريد (فك كنم ميشه عمودي :دی) چشم هاتون رو هم باز نگه داريد و به جاي نگاه كردن به خودتون در ايينه مستقيم به مركز لنز در اينه نگاه كنيد. (البته اگه دوربينتون حرفه اي يا نيمه حرفه اي هست.

:n02:
در این حد رو قاعدتا متوجه بودم:n06:
منتهی عکسی که گرفته میشه اصلا مشابه با تصویر آینه ای نیست!
من خواستم از کسایی که درامر عکاسی واردترن بپرسم
که ایا قلق خاصی یا تکنیک خاصی نمیدونم زاویه ی خاصی وجود داره که بتونه کمک کنه عکسی که دوربین میگیره مشابه با تصویری باشه که در آینه میبینیم!
وگرنه بله درسته دوربین را باید در دست گرفت و به صورت نزدیک کرده در آن نگاه نمود و ماشه را چکاند:n09:((تیکه آخر مزاح بود))

تشکر از اینکه جواب دادید:n16::n17:

ELSIN
08-03-2013, 19:31
اگه درست متوجه شده باشم ، فکر میکنم مشکل شما برمیگرده به واید نبودن لنز دوربین

Aless
08-03-2013, 20:00
که ایا قلق خاصی یا تکنیک خاصی نمیدونم زاویه ی خاصی وجود داره که بتونه کمک کنه عکسی که دوربین میگیره مشابه با تصویری باشه که در آینه میبینیم!
وگرنه بله درسته دوربین را باید در دست گرفت و به صورت نزدیک کرده در آن نگاه نمود و ماشه را چکاند:n09:((تیکه آخر مزاح بود))

احتمالا بخاطر تمیز نبودن اینه فوکاس روی اینه میشه و نه روی تصویر روی اینه
همون قضیه تصویر مجازی و دوبرابر فاصله سوژه تا اینه
اگه خیلی براتون مهم نیست چندبار امتحان کنید درست میشه...:n01:

masoudtr
08-03-2013, 20:02

فاصله کانونی چشم انسان حدودا 45 هست پس اگر فول فریم داشتید باید کادر را با فاصله کانونی 45 ببندید
اگ کراپدار نیکون داشتید با فاصله کانونی 30 ببندید
اگر کراپدار کانون داشتید باید با فاصله کانونی 28 ببندید
اگر کامپکت داشتید باید ضریب کراپ اش را تو دفترچه ببینید و بعد با توجه به اون فاصله کانونی را ببندید

Atghia
08-03-2013, 20:18
احتمالا بخاطر تمیز نبودن اینه فوکاس روی اینه میشه و نه روی تصویر روی اینه
همون قضیه تصویر مجازی و دوبرابر فاصله سوژه تا اینه
اگه خیلی براتون مهم نیست چندبار امتحان کنید درست میشه...:n01:[/
QUOTE]
نه دوست خوبم مشکل این نبود.منظورتون اینه که فرضا عکس من تار باشه و اینه بشه سوژه اصلی...:n06:؟
این نبود
[QUOTE=ELSIN;7524154]اگه درست متوجه شده باشم ، فکر میکنم مشکل شما برمیگرده به واید نبودن لنز دوربین
چطور بفهمم که واید هست یا نه؟من اصلا در عکاسی سررشته ندارم
دوربینم هم خیلی حرفه ای نیست
این مدل از سونی هستDSC-H55

فاصله کانونی چشم انسان حدودا 45 هست پس اگر فول فریم داشتید باید کادر را با فاصله کانونی 45 ببندید
اگ کراپدار نیکون داشتید با فاصله کانونی 30 ببندید
اگر کراپدار کانون داشتید باید با فاصله کانونی 28 ببندید
اگر کامپکت داشتید باید ضریب کراپ اش را تو دفترچه ببینید و بعد با توجه به اون فاصله کانونی را ببندید
فکر کنم خیلی تخصصی بود توضیحاتتون[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
الان زیر دیپلمش چی میشه دقیقا[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ممنونم از کمک و توضیحات دوستان ایشالله که با کمک بیشترتون به نتیجه برسم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Amateِur
08-03-2013, 21:45
فکر کنم خیلی تخصصی بود توضیحاتتون[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
الان زیر دیپلمش چی میشه دقیقا[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

فاصله ي بين ماده حساس به نور (سنسور دوربين CCD يا CMOS تا مركز لنز ميشه فاصله كانوني. سايز استاندارد ديجيتال سنسور تصوير 24 ميليمتر در 36 ميليمتر هست مطابق با گيت دوربين آنالوگ كه ميشه فول فريم. ساده بگم سايز سنسور فول فريم برابر با چشم انسانه. توضيح بيشتري نميدم چون دوربينتون كامپكت هست و نيازي نداريد.
همون طور كه مسعود جان فرمودند بايد ضريب كراپ سنسورش رو دراريد اما در كل ميتونيد با تشخيض خودتون فاصله كانوني (زوم) رو تغيير بديد و در نزديك ترين حالت به اون چيزي كه ميبينيد عكس بگيريد. كاري نيست كه نياز به سوال پرسيدن داشته باشه و با چند بار امتحان حله.

Atghia
09-03-2013, 06:34
فاصله ي بين ماده حساس به نور (سنسور دوربين CCD يا CMOS تا مركز لنز ميشه فاصله كانوني. سايز استاندارد ديجيتال سنسور تصوير 24 ميليمتر در 36 ميليمتر هست مطابق با گيت دوربين آنالوگ كه ميشه فول فريم. ساده بگم سايز سنسور فول فريم برابر با چشم انسانه. توضيح بيشتري نميدم چون دوربينتون كامپكت هست و نيازي نداريد.
همون طور كه مسعود جان فرمودند بايد ضريب كراپ سنسورش رو دراريد اما در كل ميتونيد با تشخيض خودتون فاصله كانوني (زوم) رو تغيير بديد و در نزديك ترين حالت به اون چيزي كه ميبينيد عكس بگيريد. كاري نيست كه نياز به سوال پرسيدن داشته باشه و با چند بار امتحان حله.

بنظر میرسه کلا نباید سوال مطرح میکردم:n17:عذرخواهی میکنم:n01:
ممنونم از لطف و توجهتون:n16:
من میخوام نتیجه گیری شخصی داشته باشم:
عکاسی هنری هست که اگه دوربینت دیجیتال باشه تنظیم و فن خاصی لازم نداره، چاره کار آزمون و خطاست :n06:

Miss Artemis
09-03-2013, 10:55
بنظر میرسه کلا نباید سوال مطرح میکردم:n17:عذرخواهی میکنم:n01:
ممنونم از لطف و توجهتون:n16:
من میخوام نتیجه گیری شخصی داشته باشم:
عکاسی هنری هست که اگه دوربینت دیجیتال باشه تنظیم و فن خاصی لازم نداره، چاره کار آزمون و خطاست :n06:

دوست عزیز ، کم لطفی نکن دیگه ، همه که در حد توانشون به سوالت جواب دادن :n11:

میتونی یه نتیجه گیری دیگه بکنی ، عکاسی هنریه که توضیح دادنش کمی سخته :n02: خاصیت هنر همینه . اگه کسی از تو سوال کنه من چه طوری باید تصویر این سیب رو بکشم که عین خودش در بیاد ؟ آدم نمیتونه با توضیح مشکلش رو رفع کنه . ولی با کشیدن اون سیب و نشون دادنش شاید بشه. که در اون صورت هم باز به تلاش خود فرد بستگی داره که چقدر بتونه تصویر رو شبیه سیب بکشه.

اصلا این طور نیست که اگه دوربین دیجیتال داشته باشی تنظیم و فن خاصی نداشته باشه :n04:

این یه ذهنیت کاملا اشتباهه که متاسفانه خیلی از ایرانی ها دارن :n29:

Amateِur
09-03-2013, 13:47
بله دقيقا ميس ارتميس جان درست ميگن.

براي رسيدن به اوج فقط بايد تمرين كني.

عكاسي هم يك حرفه س و نياز به علم و فن داره اما علم فقط نيمه كمي از عكاسيه و بيشترش برميگرده به خلاقيت عكاس. كاري به بحث حاشيه اي ندارم. برو جلو آينه چند بار از زوايايه مختلف عكس بگير جلو عقب كن زوم دوربينو تغيير بده بلاخره به نتيجه ميرسي فن خاصي نميخواد سلف پرتره. :n06:

Ghaioom
28-03-2013, 06:26
سلام

وقتی یه عکس جوری گرفته میشه که اونی که جلو هست سیاه میشه مثل این عکس:

وقتی آفتاب پشت باشه اینجوری میشه یا دستی هم میشه کرد؟ اگه جواب آفتاب باشه اینجوری میشه هست به نظرتون اگه آفتاب نباشه چی؟ دستی میشه کرد؟

Fox
28-03-2013, 10:25
سلام

وقتی یه عکس جوری گرفته میشه که اونی که جلو هست سیاه میشه مثل این عکس:

وقتی آفتاب پشت باشه اینجوری میشه یا دستی هم میشه کرد؟ اگه جواب آفتاب باشه اینجوری میشه هست به نظرتون اگه آفتاب نباشه چی؟ دستی میشه کرد؟

سلام٬ با دوربین هم میشه همچین کاری کرد٬ فقط باید در موقعیتی باشید که نور بخشی که روی اون فکوس کردید بیشتر از سایر نقاط نزدیکتر باشه (بهتره از نورسنجی نقطه‌ای استفاده کنید)٬ حالت ضد نور پیش میاد و به هدفتون میرسین. با فتوشاپ هم میتونید همچین کاری بکنید٬ کافی با نور و رنگ اجسام جلوتر و عقبتر کمی بازی کنید٬ بخشهای جلوتر رو انتخاب کنید و تیره کنید٬ برای عکسی مثل این عکسی که مثال زدین٬ میتونید با Color Range (در منوی select) در برنامه فتوشاپ٬ رنگ زرد و نارنجی رو انتخاب کنید و بقیه محیط رو تیره کنید تا خورشید و نور غروب باقی بماند. یا با استفاده از adobe lightroom هم در بخش presets (از سربرگ develop) با استفاده از presetsهای موجود روی اینترنت تغییراتی که دوست دارید رو راجع به تیره کردن محیط و افزایش تمرکز و رنگ در مرکز عکس انجام بدین.
امیدوارم مفید بوده باشه! :n11:

A.N.A.P
07-04-2013, 17:15
دوستان اگه ميشه چند تا نمونه عكس خالص( دستكاري نشده) از دوربين Canon Mark III بذاريد يا لينكش رو بذاريد .ممنون !

Amateِur
07-04-2013, 19:09
دوستان اگه ميشه چند تا نمونه عكس خالص( دستكاري نشده) از دوربين Canon Mark III بذاريد يا لينكش رو بذاريد .ممنون !

روي عكسي كه مي خواي كليك كن و در پايين عكس گزينه اورجينال رو بزن

kaivanika
20-04-2013, 05:06
سلام دوستان و استادان عزیز
برای عکس‌های پرتره در شب با این دوربین Dsc-HX7V Sony بهترین تنطیمات کدومه . در حد آماتور میشه راهنمایی کنید ؟

یه همچین عکس

Fox
20-04-2013, 12:27
برای عکس‌های پرتره در شب با این دوربین Dsc-HX7V Sony بهترین تنطیمات کدومه . در حد آماتور میشه راهنمایی کنید ؟

یه همچین عکس

سلام٬ این عکس اگزیف نداره٬ و با فتوشاپ CS5 هم ادیت شده٬ پس کیفیت و رنگ تصویر با تصویری که خود دوربین ثبت کرده احتمالا تا حدی متفاوت هست٬
شما نمیتونین انتظار داشته باشید که یک دوربین با یک تنظیمات مشخص بتونه در همه حال بهترین عکسهای ممکن رو بگیره٬ چون بسته به نور محیط و فاصله و نوع صحنه شما باید تنظیمات تازه‌ای از لحاظ سرعت شاتر٬ دیافراگم و ایزو اعمال کنید٬ وجود یا عدم وجود فلاش هم نقش مهمی رو در تغییر این تنظیمات ایفا میکنه... شاید برای یک کار آماتوری بهترین کار این باشه که دوربین رو روی مود Auto بذارین تا خود دوربین تنظیمات مناسب رو اعمال کنه و بعد میتونین با کامپیوتر نور و رنگ و کادربندی رو تا حدی اصلاح کنید... :n06:

kaivanika
20-04-2013, 12:50
حالا منم نمیخام دقیقن همین تصویر در بیاد ولی یه همچین حالتی
مثلن رو کدوم حالت باشه ؟
iso
ev رو چه جوری دستی تعیین کنم ؟
فلش دوربین روشن باشه ؟ یا خاموش ؟:n16:

masoudtr
20-04-2013, 13:04
حالا منم نمیخام دقیقن همین تصویر در بیاد ولی یه همچین حالتی
مثلن رو کدوم حالت باشه ؟
iso
ev رو چه جوری دستی تعیین کنم ؟
فلش دوربین روشن باشه ؟ یا خاموش ؟:n16:

برای گرفتن چنین عکسی دوربین را باید رو حالت مانوال بگذاری
دیاف در بازترین حالت
لنز در تله ترین حالت
سرعت شاتر سرعت با توجه به بک گراند متفاوت ولی حدودا 1/15
فلاش اکسترنال با زاویه 45 درجه رو به سوژه
احتمالا فلاش دیگری پشت سوژه برای روشن کردن موهای سوژه
استفاده از ژل رنگی برای تعادل وایت بالانس با محیط
و سه پایه
و کلی تمرین
و تمام

kaivanika
20-04-2013, 13:27
برای گرفتن چنین عکسی دوربین را باید رو حالت مانوال بگذاری
دیاف در بازترین حالت
لنز در تله ترین حالت
سرعت شاتر سرعت با توجه به بک گراند متفاوت ولی حدودا 1/15
فلاش اکسترنال با زاویه 45 درجه رو به سوژه
احتمالا فلاش دیگری پشت سوژه برای روشن کردن موهای سوژه
استفاده از ژل رنگی برای تعادل وایت بالانس با محیط
و سه پایه
و کلی تمرین
و تمام

مرسی
دیاف در باز ترین حالت ؟
لنز در تلخ ترین حالت ؟ و همه سئوال ها
رو با دوربین Dsc-HX7V Sony میشه تعیین کرد ؟

اگه زحمتی نیست یه کوچولو ساده تر میشه توضیح بدید

Amateِur
21-04-2013, 23:47

یه همچین عکس

شما برای ثبت چنین عکسی اول باید نور لازم رو تهیه کنید. رنگ رو میشه در فتوشاپ ادیت کرد.
اگر سافت باکس باشه با هر دوربین SLR با دیاف باز ممکنه (دوربین حرفه ای با لنز دیاف باز برای ایجاد محو شدگی در بکگراند). در غیر این صورت باید بهترین دوربین های SLR رو داشته باشید تا بشه ایزو رو به راحتی بالا برد و نویز فری عکس رو ثبت کرد.

سافت باکس: وسیله ی نورپردازی - دوربین اس ال آر یا همون حرفه ای

keivanalayi
22-04-2013, 15:22
بچه ها سلام.کسی اینجا هست که با دوربین معمولی تک لنز عکسی رو گرفته بعد اونو سه بعدی کرده و بعد تونسته با عینک عکس سه بعدی شده رو تو تلویزیون سه بعدی ببینه؟؟؟؟؟؟من خودم تا مراحلی اینکارو کردم ولی جواب نگرفتم اگه کسی اینکارو کرده میشه روال انجام کارو توضیح بده.من تا اینجا پیش رفتم که دوتا عکس JPEG دارم و با زاویه دید راست و چپ ولی وقتی اونها رو یکی مینکم تو تلویزیون فایل JPEG رو 3 بعدی نشون نمیده.باید MPO باشه.با نرم افزار StereoPhotoMaker هم کار کردم ولی باز نتونست اینکارو درست انجام بدم.خلاصه لطفا راهنمایی کنید.ممنون.

Amateِur
07-05-2013, 10:58
دوستانی که از مرورگر فایرفاکس استفاده میکنند میتونند برای دیدن آنلاین و بدون نیاز به ذخیره عکس در هاردتون اگزیف عکس هارو ببینید. با استفاده از پلاگین زیر.

exify 1.2 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

فقط کافیه موس رو روی عکسی که دارای اگزیف هست بیارید تا به صورت زیر نمایش داده بشه.

keivanalayi
09-05-2013, 23:09
دوست عزیز این چه ربطی به سوال من داشت ؟؟؟

Amateِur
09-05-2013, 23:27
دوست عزیز این چه ربطی به سوال من داشت ؟؟؟

هیچی
...........

e4lyas
10-09-2013, 02:18
دوستان در زمینه تجهیزات حرکتی برای فیلم برداری با دوربین های DSLR اطلاعی دارید ؟
من دنبال یک مدل ساده اون هستم که جلوی لرزش دست رو بگیره و دنبال نوع " شونه " ای اون نیستم .. با دست حمل بشه

عکسی پیدا نکردم تا منظورم رو برسونم ... ویدیویی از پشت صحنه یک کلیپ کوتاه رو دیدم و تنها با یک دست کنترل میشد ..

اسم تخصصی اون رو هم نمیدونم که بتونم سرچ کنم ..

مدل شونه ای که برای فیلم برداری قوی استفاده میشه مورد نظرم نیست :

================================================== ===========

پ.ن : عکسی پیدا کردم که نمونه مشابه هست . .. ( که به شونه ای هم تبدیل میشه .. ولی فعلا مد نظر من بر روی دست هست .. )
تو بازار ایران به چه اسمی باید جستجو کنم ؟ مدل هایی در اینرنت موجود هست ؟

================================================== ==============
پ.ن 2 : Hand Grip

hrz_wow
13-09-2013, 21:19
سلام دوستان دوربین من دی 600 کنن الان هر کاری میکنم دیافراگمشو تنظیم کنم نمیشه رو 0 مونده اشکال از کجاست؟؟؟؟

Atghia
13-09-2013, 21:27
دوستان لطفا راهنمایی بفرمایید خواهشا با یک توضیح نسبتا ساده که من حالیم بشه :دی
یک عکسی گرفتم که خیلی دوستش هم دارم بعد دست عکاس یک کمی که چه عرض کنم خلاصه تکون خورده و عکس واضح نیست
سوال: کاریش میشه کرد با کیفیتتر بشه؟ لطفا در فتوشاپ یه مسیری گزینه ای چیزی بگید خیلی داغونه اخه:n03:
راستی مرسی :n16:

sara_program
13-09-2013, 21:33
دوستان لطفا راهنمایی بفرمایید خواهشا با یک توضیح نسبتا ساده که من حالیم بشه :دی
یک عکسی گرفتم که خیلی دوستش هم دارم بعد دست عکاس یک کمی که چه عرض کنم خلاصه تکون خورده و عکس واضح نیست
سوال: کاریش میشه کرد با کیفیتتر بشه؟ لطفا در فتوشاپ یه مسیری گزینه ای چیزی بگید خیلی داغونه اخه:n03:
راستی مرسی :n16:

عزیزم امکانش هست عکس را بذاری؟ اگر امکانش نیست یه عکس مشابهش بذار تا ببینم چقدر عکس داغونه

در ضمن چرا میشه عکست را ادیت کرد . فتوشاپ امکاناتش خیلی گستردس

Atghia
13-09-2013, 21:51
عزیزم امکانش هست عکس را بذاری؟ اگر امکانش نیست یه عکس مشابهش بذار تا ببینم چقدر عکس داغونه

در ضمن چرا میشه عکست را ادیت کرد . فتوشاپ امکاناتش خیلی گستردس

نه نمیشه اخه عکس خودمه :دی
شما راهنمایی کنید من خودم گام به گام پیش میرم ایشالله به سرمنزل مقصود برسم:n17::n16:

vtn54
13-09-2013, 22:59
سلام

اول از همه خدمتتان عرض کنم که اگر میزان تکان شدید باشد هیچ‌ کاری نمی‌توان انجام داد ولی اگر میزان آن کم باشد:

در آخرین نسخه فوتوشاپ (نسخه Cloud ) یک امکان جدید به اسم Shake Reduction اضافه شده است که مخصوص این کار است ( البته معجزه نمی‌کند ولی عکسهای غیر قابل استفاده را به قابل استفاده تبدیل می‌کند:n09: ) برای دسترسی به آن به قسمت Filter>Sharpen>Shake Reduction بروید.معمولا خود فوتوشاپ به طور اتوماتیک عکس را اسکن می‌کند و بهترین حالت را انتخاب می‌کند ولی شما می‌توانید به صورت دستی آن را تنظیم کنید. برای نمونه:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

اگر از نسخه Cloud استفاده نمی‌کنید می‌توانید از پلاگین شرکت توپاز به اسم Topaz InFocus استفاده کنید که البته طبق تجربه‌های قبلی من به اندازه گزینه Shake Reduction خود فوتوشاپ موثر نیست.این هم نمونه‌ای از کار آن:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

sara_program
14-09-2013, 14:13
عزیزم نمی شه که اینجوری بهت بگم چیکار کن. من روی یک عکس ساعتها کار می کنم تا اون چیزی که می خوام از آب در میاد. اگر خواستی عکس را برام پ خ کن تا برات ادیتش کنم
لا اقل یه کاری کن. یه گوشه از عکس که خودت توش نیستی را بذار تا میزان داغونی عکس را ببینم.

e4lyas
14-09-2013, 16:37
دوستان در زمینه تجهیزات حرکتی برای فیلم برداری با دوربین های DSLR اطلاعی دارید ؟
من دنبال یک مدل ساده اون هستم که جلوی لرزش دست رو بگیره و دنبال نوع " شونه " ای اون نیستم .. با دست حمل بشه

عکسی پیدا نکردم تا منظورم رو برسونم ... ویدیویی از پشت صحنه یک کلیپ کوتاه رو دیدم و تنها با یک دست کنترل میشد ..

اسم تخصصی اون رو هم نمیدونم که بتونم سرچ کنم ..

مدل شونه ای که برای فیلم برداری قوی استفاده میشه مورد نظرم نیست :

================================================== ===========

پ.ن : عکسی پیدا کردم که نمونه مشابه هست . .. ( که به شونه ای هم تبدیل میشه .. ولی فعلا مد نظر من بر روی دست هست .. )
تو بازار ایران به چه اسمی باید جستجو کنم ؟ مدل هایی در اینرنت موجود هست ؟

================================================== ==============
پ.ن 2 : Hand Grip

کسی اطلاعی نداره ؟

ramin5749
07-03-2014, 23:31
باسلام
دوستان بهترین آموزشگاه عکاسی تو تهران که آموزش هاش عملی باشه کجاست؟

ممنون

(@.@)
16-05-2014, 22:36
دوستان یه سوال داشتم
اگه بخوام از فاصله 100 متری عکس با کیفیت خوب از بسته صورت بگیریم حداقل زوم اپتیکال دوربین چقدر باید باشه؟

keykavoos
21-05-2014, 18:06
کسی اطلاعی نداره ؟

این ابزار ها معمولا با اسم ریگ (ایزی ریگ، فیگ ریگ و ...) یا انواع استدی کم شناخته می شن.

hosseinf722
11-06-2014, 16:44
سلام
بعد از مدت ها بی دوربینی بالاخره یه دوربین خوب خریدم :n19:
به عکاسی علاقه دارم
قصد یاد گرفتن عکاسی رو دارم
وقت ندارم برم کلاس
از مطالب نت و مخصوصا همین فروم میخوام استفاده کنم
تاپیکی که عکاسی رو از پایه یاد داده باشه هست آیا؟:n13:

کلا اگه ممکنه راهنمایی کنین از کجا و چجوری شروع کنم
ممنونم.

ehsan_iace
19-09-2014, 22:32
سلام

یک نرم افزار میخواهم که فقط عکسهای جدیدی که گرفتم را از روی کارت حافظه بخوانه و بریزه داخل کامپیوتر و عکسهایی که قبلاً ریختم را دوباره کپی نکنه!

bahare_65
21-09-2014, 12:14
سلام دوستان یه سوال یه سری اطلاعات در مورد اگزیف میخوام کسی هست به من بده و بگه چطور ثبتش کنم :n27::n03::41:

Ali_Best
21-09-2014, 16:43
سلام دوستان یه سوال یه سری اطلاعات در مورد اگزیف میخوام کسی هست به من بده و بگه چطور ثبتش کنم :n27::n03::41:
سلام
شما لازم نیست چیزی ثبت کنید
عکسی که با هر دیوایسی میگیرید، موبایل یا دوربین، اطلاعات عکاسی من جمله تاریخ و زمان عکاسی و هم اطلاعات فنی ثبت عکس مثل سرعت شاتر و دیاف و... و هم اطلاعات دوربین و لنز در اون ثبت میشه
روی عکس گرفته شده کلیک راست کنید و پراپرتیز و بعد سربرگ دیتیلز را کلیک کنید تا اگزیف یا مشخصات عکس را ببینید

Fonixion
31-10-2014, 20:50
دوستان من یه دوربین DSLR D3100 دارم. ولی آشنایی حرفه ای با مقوله عکاسی ندارم. در این حد میدونم که تاثیر فاکتورهایی مثل ایزو و سرعت شاتر و اندازه دیافراگم و ... چی هست تو یه عکس (البته اونم از نظر تئوری)
با این سطح دانش وقتی سعی میکنم عکس با سرعت شاتر بالا (ثبت لحظه های سریع) بندازم، با اینکه ایزو رو 3200 میذارم و دیافراگم هم بازترین حالت میذارم که نور کافی به سنسور برسه، باز عکس خیلی تاریک میشه (تو روشنایی اتاق که با دو لامپ مهتابی روشن شده)
این قضیه طبیعی هست آیا؟ و اینکه راهی برای برطرف شدن داره؟ یا اینکه مشکل از دوربینه ؟

AliSub
31-10-2014, 21:04
دوستان من یه دوربین DSLR D3100 دارم. ولی آشنایی حرفه ای با مقوله عکاسی ندارم. در این حد میدونم که تاثیر فاکتورهایی مثل ایزو و سرعت شاتر و اندازه دیافراگم و ... چی هست تو یه عکس (البته اونم از نظر تئوری)
با این سطح دانش وقتی سعی میکنم عکس با سرعت شاتر بالا (ثبت لحظه های سریع) بندازم، با اینکه ایزو رو 3200 میذارم و دیافراگم هم بازترین حالت میذارم که نور کافی به سنسور برسه، باز عکس خیلی تاریک میشه (تو روشنایی اتاق که با دو لامپ مهتابی روشن شده)
این قضیه طبیعی هست آیا؟ و اینکه راهی برای برطرف شدن داره؟ یا اینکه مشکل از دوربینه ؟

این طبیعیه
یا باید لنزهایی با دهانه دیاف بازتر تهیه کنید یا باید یه بادی بگیرید که ایزوی بالاتری رو بده بهتون!

Fonixion
31-10-2014, 21:31
مرسی بابت راهنمایی. یه سوال دیگه تا اونجایی که من میدونم ایزو و سرعت شاتر و اندازه دیافراگم به طور مستقیم رو کنتراست عکس تاثیر نداره (یعنی اطلاعاتی که راجع به هرکدوم از این مقوله ها دارم اینو بهم میگه ولی حدس میزنم به دلیل کمبود اطلاعات هست این نتیجه گیری من:n02:) . سوال اینجاست که عامل ایجاد کنتراست بالای رنگ تو یه عکس چیه؟ منظورم اینه مثلا از طبیعت میخوام عکس بگیرم باید چه کنم که کنتراست عکس بالا بشه و مرده و بی روح نشه عکس (در حدی که مجبور نشم دیگه تو فوتوشاپ لول عکس رو دستکاری کنم برای این کار)
منظورم رو بخوام طور دیگه برسونم اینکه تو مود دستی اگر بخوام مطمئن بشم کنتراست عکس خوب خواهد شد باید به چی دقت کنم؟

AliSub
31-10-2014, 22:20
مرسی بابت راهنمایی. یه سوال دیگه تا اونجایی که من میدونم ایزو و سرعت شاتر و اندازه دیافراگم به طور مستقیم رو کنتراست عکس تاثیر نداره (یعنی اطلاعاتی که راجع به هرکدوم از این مقوله ها دارم اینو بهم میگه ولی حدس میزنم به دلیل کمبود اطلاعات هست این نتیجه گیری من:n02:) . سوال اینجاست که عامل ایجاد کنتراست بالای رنگ تو یه عکس چیه؟ منظورم اینه مثلا از طبیعت میخوام عکس بگیرم باید چه کنم که کنتراست عکس بالا بشه و مرده و بی روح نشه عکس (در حدی که مجبور نشم دیگه تو فوتوشاپ لول عکس رو دستکاری کنم برای این کار)
منظورم رو بخوام طور دیگه برسونم اینکه تو مود دستی اگر بخوام مطمئن بشم کنتراست عکس خوب خواهد شد باید به چی دقت کنم؟

برای بالا بردن کیفیت بهتره دیافراگم روی دوربر 8 باشه و ایزو کمترین مقدار باشه.
البته برای کانتراست از تنظیمات رنگ خود دوربین هم میشه عکس رو دستکاری کرد.

riyazi85
13-01-2015, 00:34
با سلام
چند وقتیه دارم بصورت نسبتا تخصصی عکاسی استدیویی انجام میدم
یک سوال از بزرگان این رشته داشتم
همانطور که میدونید برای اینکه دوربین با نور فلاش نورپردازی ست بشه سرعت شاتر تقریبا باید تو رنج 100 تا 160 صدم باشه تا فرصت کامل برای نوردهی سنسر باشه. درسته؟
حالا سوالم اینه: اگه میخواسته باشیم از جسمی که حرکتش زیادتره مثلا جسمی در حال پرتاب عکس بگیریم مجبوریم از سرعت شاتر بالا استفاده کنیم تا جسم و فریز کنیم.
اما اگه از 160 سرعت شاتر و بیشتر کنیم زمان نوردهی سنسر کم میشه و عکس سیاه میوفته اگرم با همون 160 عکس بگیریم یک مقدار کشیدگی و تارشدگی در عکس بوجود میاد
باید چیکار کنم؟؟؟؟!!

amirhoseiyn
16-01-2015, 22:30
سلام...دوستان یک سوالی ازتون داشتم .....امیدوارم جاش همین جا باشه
یک سایتی هست که عکس های به شدت حرفه ای و زیبا و بسیار کمیاب به خصوص از خوانندگان داره..من میخوام داخل این سایت ثبت نام کنم اما تایییده نهایی رو نمیده یعنی اطلاعات رو قبول میکنه ولی 2 تا ایمیل تایید که باید بیاد نمیاداین ادرس ش[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])اینم سایت اصلی..برای دیدن عکسها حتما باید لوگین کنیم...هر کی تونست لوگین کنه من ازش ممنون میشم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

mohsenfhm
16-01-2015, 22:58
سلام . دوستان تنظیمات Metering Mode دقیقا چه کاربردی داره ؟

در مورد عدد دیافراگ و F هم توضیح بدید ممنون میشم:n16:

mehr film
03-02-2015, 22:25
سلام . دوستان تنظیمات Metering Mode دقیقا چه کاربردی داره ؟

در مورد عدد دیافراگ و F هم توضیح بدید ممنون میشم:n16:

Metering mod حالت های نور سنجی در دوربین هست که به چند صورت Center average و Partial و Spot و Matrix یا Evaluative انجام میشه و بسته به نوع سوژه و شرایط نوری یکی از این حالت ها انتخاب میشه .

این حالت ها معمولا در همه ی دوربین ها ثابت هستند اسمشون فقط ممکنه فرق کنه که عکسش رو براتون میزارم . Center average مرکز تصویر رو به عنوان سنجش نور قرار میده . Spot یک نقطه از تصویر , حالت Matrix و Evaluative کل تصویر آنالیز میشه و یک نور سنجی تقریبی توسط دوربین انجام میشه و Partial هم برای موقعی که پس زمینه خیلی روشن تر از سوژه هست کاربرد داره .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] et.jpg

در مورد عدد دیافراگم هم هرچه عدد بالاتر بره مثلا F/16 یا F/22 دهانه دیافراگم کوچک تر میشه و نور کمتری به دوربین میرسه , تصاویر عمق میدان بیشتری پیدا میکنند و واضح تر میشند و معمولا برای عکاسی منظره کاربرد داره هرچه هم عدد پایین تر بیاد عکسِ این موضوع اتفاق میفته ، عمق میدان کمتر ، نور بیشتر و ....

*** البته نور رو با تنظیم شاتر هم میشه کم و زیاد کرد

ba maram
16-03-2015, 14:15
سلام دوستان
من به تازگی 700d canon گرفتم چند تا سوال داشتم که اگر بهم جوابش رو بدین ممنون میشم
-به نظرتون با فرمت raw عکس بگیرم یا jpg؟(به photoshop آشنایی دارم تا حدی و دارم اطلاعاتم رو زیاد میکنم)
-فوکوس دستی و اتوماتیک به چه نحوی هست ؟
-چطور میشه exposure رو مطلقا بالا برد توی یک عکس ؟(من وقتی بالا می برم ،به همون نسبت underexposure میشه ! یعنی در مجموع سه تا عکس می اندازه که فکر می کنم مخصوص hdr باشه )
-ضمنا چطور میشه توی یک عکس فوکوس وسط عکس می افته مثل این عکس؟

- این دکمه های stablizer و af / mf کجا کاربرد دارند ؟
-این گونه عکس ها رو چطوری ادیت می کنن دوستان ؟؟

-و آخرین سوالم این هست که چرا وقتی lcd دوربین رو می بندم و بهش نگاه می کنم صفحه اوکی نمایش میده(از نظر rotate بودن) اما زمانی که لولای lcd باز هست rotate 180 درجه ای داره ؟

ممنون ازتون

Nocturne
02-04-2015, 02:04
سلام. یه سوال در باره auto focus در دوربین های dslr دارم.
مدلهایی که موتور اتوفکوس ندارند آیا قادر به فکوس اتوماتیک نیستند و تنها دستی فکوس میشن؟
مثلا این مدل: nikon D5000

Aless
02-04-2015, 03:28
سلام. یه سوال در باره auto focus در دوربین های dslr دارم.
مدلهایی که موتور اتوفکوس ندارند آیا قادر به فکوس اتوماتیک نیستند و تنها دستی فکوس میشن؟
مثلا این مدل: nikon D5000

سلام
چند سری از دوربین های نیکون روی بدنه هاشون موتور فوکاس ندارن مثل همین دوربین که اشاره کردید و سری های بعدی اون
ولی تمام لنز های جدید نیکون خودش دارای موتور فوکاس هست و مشکلی از این بابت نداره

ehsan_iace
02-04-2015, 12:14
من با یک دوربین دیجیتال معمولی میخواهم از یک بچه پرتحرک عکس بگیرم! چه تنظیمی در دوبین انجام دهم که حرکات بچه ثابت شود! شنیدم با تنظیم شاتر میشه این کار را انجام داد ولی روی چه عددی باید آنرا تنظیم کنم؟

SNOW PATROL
02-04-2015, 12:30
من با یک دوربین دیجیتال معمولی میخواهم از یک بچه پرتحرک عکس بگیرم! چه تنظیمی در دوبین انجام دهم که حرکات بچه ثابت شود! شنیدم با تنظیم شاتر میشه این کار را انجام داد ولی روی چه عددی باید آنرا تنظیم کنم؟
طبیعتا باید عدد رو تا حدی که از نظر نوری به مشکل بر نخورید پایین بیاورید مثلا 1/320-1/160و... (سرعت را افزایش دهید)
چون اکثر دوربین های کامپکت سنسور کوچکی دارند اگر سرعت شاتر رو خیلی افزایش بدین در شرایط نوری ضعیف مانند اتاق, عکس گرفته شده تاریک خواهد شد
این مورد بستگی به عدد دیافراگم و ایزو دارد و با توجه به نوع و توانایی های دوربین متفاوت است

sara_program
02-04-2015, 18:19

در تائید حرفای دوستمون، باید ایزو را ببرید بالا. سرعت شاتر را هم باید افزایش بدید.
شما وقتی سرعت شاتر رو زیاد میکنید نور کمتری به سنسور می رسه پس باید با افزایش ایزو این رو جبران کنید. بنظرم کمی ازمایش و خطا کنید به عدد مطلوب خودتون در رابطه با سرعت شاتر و ایزو می رسید

Nocturne
02-04-2015, 18:20
سلام
چند سری از دوربین های نیکون روی بدنه هاشون موتور فوکاس ندارن مثل همین دوربین که اشاره کردید و سری های بعدی اون
ولی تمام لنز های جدید نیکون خودش دارای موتور فوکاس هست و مشکلی از این بابت نداره

من همین مدل رو دارم میگیرم! دست دو... میخواستم ببینم آیا برای اتوفکوس حتما باید لنز موتور دار ببندم؟

Aless
03-04-2015, 04:32
من همین مدل رو دارم میگیرم! دست دو... میخواستم ببینم آیا برای اتوفکوس حتما باید لنز موتور دار ببندم؟

بله برای داشتن اتوفوکاس باید لنز موتور دار تهیه کنید
ولی گفتم همه لنز های جدید نیکون موتور فوکاس دارن
اگه دقت کنید ابتدا هر لنز موتور فوکاس دار نوشته AF-S
اما لنزهای قدیمی تر پسوند D داره

ba maram
03-04-2015, 22:23
دوستان کسی جواب من رو نمیده چرا؟؟
خواهشا اگر کسی می دونه بگه...
پست در صفحه قبل درج شده...

Aless
03-04-2015, 23:41
سلام دوستان
من به تازگی 700d canon گرفتم چند تا سوال داشتم که اگر بهم جوابش رو بدین ممنون میشم
-به نظرتون با فرمت raw عکس بگیرم یا jpg؟(به photoshop آشنایی دارم تا حدی و دارم اطلاعاتم رو زیاد میکنم)
-فوکوس دستی و اتوماتیک به چه نحوی هست ؟
-چطور میشه exposure رو مطلقا بالا برد توی یک عکس ؟(من وقتی بالا می برم ،به همون نسبت underexposure میشه ! یعنی در مجموع سه تا عکس می اندازه که فکر می کنم مخصوص hdr باشه )
-ضمنا چطور میشه توی یک عکس فوکوس وسط عکس می افته مثل این عکس؟

- این دکمه های stablizer و af / mf کجا کاربرد دارند ؟
-این گونه عکس ها رو چطوری ادیت می کنن دوستان ؟؟

-و آخرین سوالم این هست که چرا وقتی lcd دوربین رو می بندم و بهش نگاه می کنم صفحه اوکی نمایش میده(از نظر rotate بودن) اما زمانی که لولای lcd باز هست rotate 180 درجه ای داره ؟

ممنون ازتون

سلام
اگه توانایی ادیت روی فایل های خام را دارید Raw عکسبرداری کنید صد در صد بهتره (نرم افزار های Lightroom و افزونه فتوشاپ ACR میتونید فایل خام را ادیت کنید)

فوکاس اتوماتیک و دستی همون af-mf هست که پرسیده بودید

اون قضیه expose را نفهمیدم چی پرسیدید

تنظیمات دوربین نقطه فوکاس را مشخص میکنه ولی عکسی که اشاره کردید بیشتر عمق میدان باز زیبا کرده تا فوکاس

عکس اولی که اول چندتا عکس متوالی میگیرید و بعد میاید با فتوشاپ میچینید روی هم و هرکدوم را خواستید هدف باشه مثل دختر وسطی اون عکس را opacity را توی لایه مورد نظر بیشتر میکنید

عکس دوم هم فکر کنم یا لنز fish eye هست یا فیلتر نرم افزاری fish eye هست

سوال اخر هم متوجه نشدم:n35:

ba maram
04-04-2015, 08:14
ممنون
من توی این چند روزه عید اون دو تا سوالی رو که متوجه نشدید رو فهمیدم چی هست و کاربردش رو...
سرفراز باشید

daneshdds
12-04-2015, 14:30
سلام عرض میکنم اساتید گرامی گروه
من یه دوربین D60 نیکون دارم که میخوام برای گرفتن عکسهای دندانپزشکی در مطب ازش استفاده کنم. میخواستم بنده رو برای خرید لنز و فلاش راهنمایی کنید و نیز شرایط و نور محیط هنگام عکاسی. ممنون.

TimeWarp
08-08-2015, 21:42
سلام

یه تایپک مجزا در مورد عکاسی با موبایل ندارید یا من ندیدم
به همین جهت سوالمو اینجا مطرح می کنم

اگر بخوایم از نمای پایین از یک فرد عکس بگیریم (زمینه ی پشت آسمون روشن یا همون پور نور هست) کل اون شخص یا حالا هر شی ای به صورت تماما سیاه و مشکی میفته (رو حالت های مختلف تست کردم از حالت خودکار تا حالت آفتابی یا ابری و ....) هیچ فرقی نکرد. همچنین اندام پایین تنه فرد نسبت به بالا تنه بزرگ تر نشون میده

برای رفع این دو مشکل چه کار باید کرد

موبایل نوت 4 هست . با تشکر:n16:

TimeWarp
08-08-2015, 21:43
سلام

اگر بخوایم از نمای پایین از یک فرد عکس بگیریم (زمینه ی پشت آسمون روشن یا همون پور نور هست) کل اون شخص یا حالا هر شی ای به صورت تماما سیاه و مشکی میفته (رو حالت های مختلف تست کردم از حالت خودکار تا حالت آفتابی یا ابری و ....) هیچ فرقی نکرد. همچنین اندام پایین تنه فرد نسبت به بالا تنه بزرگ تر نشون میده

ELSIN
09-08-2015, 20:31
سلام

روی اون شخص باید به سوی خورشید باشه تا عکس ضد نور نشه پشت سوژه نباید منبع نور باشه جلوش باشه ، یا این که از فلش و یا نور دهی مناسب استفاده بکنید
چون شما از فاصله نزدیک عکس میگیرید این جوری میشه و طبیعی هست !

M A M M U T
31-08-2015, 19:25
سلام
من مدت هاس علاقه دارم برم دنبال عکاسی حرفه ای تر دنبال کنم در واقع آکادمیک یاد بگیرم عکاسی رو ولی وقتش رو نداشتم و از رو تنبلی ولش کردم الان ولی میخوام شروع کنم ولی نمیدونم حتی باید چ دوربین DLSR ای بخرم...خواستم ببینم خب من الان هیچی از عکاسی بلد نیسم اصا نمدونم مثلا ISO و این صحبتا چیه طبیعتا نمیتونم از بین دوربینای DSLR هم انتخاب کنم ...بعد الان باید چیکار کنم؟باید دوره های آموزشگاه رو برم بعد دوربین بخرم؟ اونا راهنمایی میکنن؟ خودم باید شانسی بخرم؟ چ مدلیه؟

mehdi 78
18-12-2015, 00:26
سلام

hdr رو روشن کنید. برای همین مواقع هست دیگه:n10:

shabnam1986
18-12-2015, 12:44
میشه بگین کودوم مکان های عمومی عکاسی ممنوعه؟

anti-military
15-02-2016, 12:47
عکس زیر رو ببینید

این عکس ظاهرا از نظر کیفیت یه تصویر متوسط به نظر میاد اما عکس های گوشی های 16 و 20 مگاپیکسل هم دیدم کیفیتش بسیار پایین تر از این عکس بالا بوده. کلا برای رسیدن به این درجه از کیفیت چه دوربینی باید گرفت؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-02-2016, 17:59
میشه بگین کودوم مکان های عمومی عکاسی ممنوعه؟
از مناطق نظامی
سدها
پالایشگاهها
ساختمانهای دولتی
محل سکونت شخصیتها
تمام اماکن خصوصی که صاحبانشون دوست ندارند و اجازه نمیدند ازشون عکس گرفته بشه مثل مغازه ها , قروشگاهها , ساختمانها , ویلاها , کارخونه ها , خانه ها , باغها , انبارها
عکس از پستهای بازرسی داخل و بیرون شهرها
نیروگاهها و پستهای انتقال برق
تاسیسات آب و گاز

ممکنه حتی عکسبرداری از خیابونها هم ممنوع باشه برای عده ای مثل خبرنگار صدا و سیما که چند وقت پیش در ابتالیا بارداشت شد به جذم عکسبرداری از مردم توی خیابون
البته بعد از بازرسی حافظه ی دوربینهاش آزاد شد
عکسبرداری از مردم بدون اجازه

سرهنگ معمر قذافی
17-02-2016, 01:35
عکس زیر رو ببینید

این عکس ظاهرا از نظر کیفیت یه تصویر متوسط به نظر میاد اما عکس های گوشی های 16 و 20 مگاپیکسل هم دیدم کیفیتش بسیار پایین تر از این عکس بالا بوده. کلا برای رسیدن به این درجه از کیفیت چه دوربینی باید گرفت؟

این عکس باe995 نیکون ثبت شده و اف 3 ! . . تصویر حداقل مربوط به 12سال پیشه! خوده دوربین هم مربوط به 15سال پیش حداقل :دی

به میحط اطراف هم نگاه کنید تاریکه و نور کاملا رو سوژه پخش شده باساده ترین گوشی های فعلی هم میشه همچین عکسی گرفت

- - - Updated - - -

عکس زیر رو ببینید

این عکس باe995 نیکون ثبت شده و اف 3 ! . . تصویر حداقل مربوط به 12سال پیشه! خوده دوربین هم مربوط به 15سال پیش حداقل :دی

به میحط اطراف هم نگاه کنید تاریکه و نور کاملا رو سوژه پخش شده باساده ترین گوشی های فعلی هم میشه همچین عکسی گرفت

anti-military
17-02-2016, 02:02

- - - Updated - - -

این مدت خیلی بررسی کردم ببینم با دوربین گوشی (حتی 20 مگاپیکسلی) میشه همچین عکسی از بافت پوست با این کیفیت گرفت که دیدم نه نمیشه! تو عکس بالا کوچیک ترین جوش ها هم مشخصه اما با دوربین بهترین گوشی هیچ وقت همچین عکسی نتونستم بگیرم. یه نمونه عکس از پوست میشه بدید که با گوشی گرفته شده باشه و در حد عکس بالا باشه؟

سرهنگ معمر قذافی
17-02-2016, 15:45
این مدت خیلی بررسی کردم ببینم با دوربین گوشی (حتی 20 مگاپیکسلی) میشه همچین عکسی از بافت پوست با این کیفیت گرفت که دیدم نه نمیشه! تو عکس بالا کوچیک ترین جوش ها هم مشخصه اما با دوربین بهترین گوشی هیچ وقت همچین عکسی نتونستم بگیرم. یه نمونه عکس از پوست میشه بدید که با گوشی گرفته شده باشه و در حد عکس بالا باشه؟

مگاپیکسل و عدداشون در مورد گوشی بیشتر حنبه بازار گرمی داره! خودم شخصا به تنها چیزی که فکر نمیکنم مگاپیکسله! و بیشترین چیزی هم که بهش فکر میکنم لنز و دیافراگم پایین:دی

عکاسی رو بخوام در یک جمله خلاصه کنم=لنز !

این تصاویر رو ببینید گوشی های مختلف حتی در تشخیص رنگ هم مشکل دارن و فوکوس فاجعه! با این تفاسیر مگا پیکسل کیلو چند!)

اون نمونه پوست رو در شرایط نوری خوبه گرفته شده با لنز متفاوت خیلی بعیده با گوشی بشه همچین چیزی گرفت کهDetailبالا داشته باشه ولی میشه همچین چیزی گرفت من گوشی ندارم و سوژه مناسب اطرافم نیست:دی میتونید در یک محیط نسبتا تاریک با استفاده از نور مصنوعی نور پخش کنید رو سوژه و نتیجه رو ببینید

sm72
23-02-2017, 18:24
دوستان یه مدل دوربین کانن میخوام بگیریم، میخواستم ببینم توی شهر تهران از کجا و کدوم نمایندگی بگیریم؟؟

taranomtayebi912
08-07-2017, 16:01
دوستان یه مدل دوربین کانن میخوام بگیریم، میخواستم ببینم توی شهر تهران از کجا و کدوم نمایندگی بگیریم؟؟
سایت نورنگار واسه ی خرید دوربین ها و وسایل و تجهیزات عکاسی خیلی خوبه و به شما مشاوره ی رایگان در این بابت هم میده..

فرستاده شده از SM-J500Fِ من با Tapatalk

ardeshir n
04-09-2017, 22:49
درود.
دوستان یه سوال.
سایز پیکسل های عکس بزرگتر باشه بهتره یا کوچکتر؟
مثلا ۱.۰ میکرومتر بهتره یا ۱.۵ میکرومتر؟
یا مثلا هر کدوم کاربرد جدا دارن؟
سپاس از شما.

Sent from my ASUS using Tapatalk

HamiD-Xfors
08-12-2017, 10:44
سلام
من دوربینم سونی سوپر زوم هستش بعد از چند سال کیفیت عکسش خیلی اومده پایین اما کیفیت فیلم برداریش مشکل نداره. ریست هم کردم فرقی نکرد مشکل از کجاست؟