PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کدنویسی عملکرد اسلحه و گلوله در یونیتی

rightclick
09-05-2012, 15:47
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

از اونجایی که اکثر ما وقتی بحث از بازی سازی میشه به تیر و تفنگ فکر می کنیم و همچنین این بحث میتونه برخی از مطالب اساسی در کد نویسی بازی ها مثل ایجاد اشیاء در زمان اجرا ( Instantiate ) ، تشخیص برخورد ( Collision Detection ) ، اجرای انیمیشن از طریق کد و… رو در خودش داشته باشه، گفتم که آموزش کدنویسی رو با این موضوع شروع کنیم.
در این سری آموزشی که در نظر دارم در ۴ قسمت تمومش کنم با همدیگه عمکردهای اصلی یک اسلحه رو پیاده سازی می کنیم. سطح آموزش ها مقدماتی خواهد بود و برای کسانی که آشنایی اولیه با محیط یونیتی دارند ولی هنوز دست بکار کدنویسی نشده اند مفیده.

مباحثی که در این سری آموزشی باهاشون آشنایی پیدا می کنیم :

استفاده از منبع اطلاعات کدنویسی در یونیتی ( Unity Scripting Reference )
ایجاد اشیاء جدید در زمان اجرا
استفاده از توابع کنترل کننده ورودی ( Input Class )
دسترسی به اجزاء اشیاء ( Component )
استفاده از فیزیک و اجسام سخت ( Physics and Rigidbody )
تشخیص برخورد با استفاده ( Collision Detection )
استفاده از مختصات برخورد مثل سطح نرمال اشیاء
متحرک سازی در یونیتی و دسترسی به انیمیشن ها از طریق کد

هدف از این سری آموزشی معرفی نحوه ارتباط کد و اشیاء در یونیتی است و در پایان این سری آموزشی حداقل اطلاعات لازم برای کدنویسی و چگونگی گسترش اون رو بدست خواهید آورد.

در قسمت اول ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) محیط کاری ساده ای ایجاد می کنیم و اشیاء ساده ای رو بعنوان اسلحه و گلوله آماده می کنیم. به سراغ کدنویسی میریم و کدی رو می نویسیم تا با زدن کلیک ماوس اسلحه شلیک کنه و گلوله ایجاد شده در جهت صحیح به حرکت در بیاد.
دانلود ویدئوی آموزشی قسمت اول ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[/URL]

([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
در قسمت دوم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) خواهیم دید که چطور جلوه آتشی که از اسلحه هنگام شلیک خارج میشه ( Muzzle Flash ) رو ایجاد کنیم و برای کاری کنیم که در هر بار شلیک متفاوت با دفعه قبلی باشه.
دانلود ویدئوی آموزشی قسمت دوم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

در قسمت سوم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) برخورد گلوله رو با محیط با استفاده از توابع فیزیک ( Physics ) تشخیص میدیم و یاد خواهیم گرفت که چطور شیء جدیدی رو با زاویه ای مناسب در محل برخورد ایجاد کنیم. همین طور در ادامه با اضافه کردن صدای شلیک به اسلحه مون آشنا می شویم و اینکه چطور از طریق کد اون رو اجرا کنیم.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
دانلود ویدئوی آموزشی قسمت سوم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

در قسمت چهارم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) برای اسلحه ای که داشتیم! یک انیمیشن ساده ایجاد می کنیم و میبینیم که اصلا سیستم انیمیشن خود یونیتی چطور کار میکنه. در پایان هم یاد میگیریم که چطور از طریق کد میشه به انیمیشن ها دسترسی پیدا کرد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
دانلود ویدئوی آموزشی قسمت چهارم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

[URL="[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]"] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

rightclick
09-05-2012, 23:22
دوستان خوشحال میشم نظراتتون رو بدونم. اگه مشکلی چیزی وجود داره حتما بهم بگین.

parvizamd
10-05-2012, 12:59
راستش بخواهید من دانلود نکردم ولی میدونم خیلی زحمت کشیدید خسته نباشید.

با تشکر بازگشا

rightclick
10-05-2012, 21:48
اصلا کسی هست که دیده باشه ؟ :دی
چون می خوام ادامه بدم، اگه کسی ندیده برم سراغ یه موضوع دیگه!

alicc
12-05-2012, 14:52
من قاطی کردم :31: از قسمت سه به بعد واقعا عالی بودن فکر کنم تو کل ایران همچین اموزشی نباشه

iload
12-05-2012, 20:13
آقا حتما دامه بده خیلی عالیه . بسیار بسیار مفید :8:

rightclick
13-05-2012, 14:32
اوکی :دی

در قسمت پنجم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) یه دشمن ساده ( خیلی ساده!) به بازی اضافه می کنیم و کد مورد نظر رو براش می نویسیم تا تشخیص بدیم کدوم شیء در صحنه دشمن هست و با برخورد گلوله بهش خون بپاشه مثلا. همینطور یه نگاهی به توابع GUI میندازیم و اینکه چطور جون ( Health ) دشمنمون روی صفحه ظاهر بشه و با هر بار تیر خوردن جونش کم بشه.

lord arthas
13-05-2012, 14:44
واقعا با سایتتون حال کردم هم اموزش های بلندر هم یونیتی واقعا عالیه...

حتما ادامه بدید ;)

lord arthas
13-05-2012, 15:58
یک سوال کد Instanlate تو یونیتی 3.5 تغیری چیزی کرده؟ چون نمیاره برا من همچین کدی را :(

rightclick
13-05-2012, 22:17
یک سوال کد Instanlate تو یونیتی 3.5 تغیری چیزی کرده؟ چون نمیاره برا من همچین کدی را :(

نه. همونه. من خودم این آموزش رو با 3.5 ساختم. مطمئن بشین که ادیتورتون کلاس های لازم رو داره. از Unity Develope استفاده کنید.

lord arthas
14-05-2012, 11:58
از Unity Develop هم که استفاده میکنم فایل toplevel.js رو پیدا نمیکنه ولی فایل تو اون مسیر موجوده O.o

ahengine
14-05-2012, 17:35
سلام
ممنون از آموزشتون
یونیتی هم هم همین مشکل داره اصلا تابعی که شما می زنید وجود ندارد

rightclick
15-05-2012, 00:07
توی ادیتور رو ملاک قرار ندید. اگه دستور رو کامل به صورت دستی بنویسید اروری نباید داشته باشین. ( به اسپل صحیح کلمه توجه کنید. Instantiate )

lord arthas
15-05-2012, 00:35
اره خوب ولی مثله مونو خودش نمیاره کلا هیچ کدی رو چرا؟

iload
15-05-2012, 01:21
اره خوب ولی مثله مونو خودش نمیاره کلا هیچ کدی رو چرا؟

منم همین مشکل رو دارم و نتونستم حلش کنم :41:

parvizamd
15-05-2012, 12:32
شما باید گزینه ASSETS>SYNC MONODEPLOY PROJECT بزنیید

lord arthas
15-05-2012, 14:30
دوستان اون مشکل حل شد ولی الان اینو میگه باز

---- ویرایش : مشکل حل شد دوستان دقت کنین پوشه ی UnityDevelop باید فخ مسیر C:/Program Files قرار بگیره ;)

parvizamd
15-05-2012, 20:14
مشکلات احتمالا از کرکت هست.
شما نسخه یونیتی چنده...؟

alicc
25-05-2012, 16:32
داش ایمان واسه سایتتون چه اتفاقی افتاده ؟

rightclick
07-07-2012, 22:04
داش ایمان واسه سایتتون چه اتفاقی افتاده ؟ سلام الان مشکلی نداره. اون موقعی که شما سوال برسیدین احتمالا داشتیم سرور عوض میکردیم یا ... معذرت میخوام که دیر جواب دادم.

amirmadii
31-08-2021, 09:07
آقااا این کد حرکت موس کاملو بزارین من هرچی تلاش کردم نه تونستم درستش کنم نه پیداش کنمم کمممککککک:sad::sad: