PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : iPad Mini اا اخبار و شایعات درباره ی عرضه ی آیپد کوچکتر

JoWkErsSs
16-04-2012, 23:06
درود!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

همانطور که در جدید ترین شایعات مشاهده می شود، آیپد مینی دارای نمایشگر 7.85 اینچ خواهد بود. رزولوشن آن مانند آیپد 1 و 2 ، به صورت 1024 در 768 بوده و قابلیت اجرای اپلیکشن ها را بدون نیاز به تغییر سایز دادن فراهم می کند.
خیلی از مردم توانایی خرید آیپد را ندارند، شاید قیمت آیپد برای خیلی از افراد خیلی زیاد باشد و حاضر نباشند اینقدر پول بابت یک تبلت بدهند. شاید اپل آیپد مینی را تولید می کند برای این افراد تا آنها نیز بتوانند از این ابر تبلت استفاده کنند.

به نظر شما اپل کار عاقلانه ای می کند؟

PCminister
19-04-2012, 23:19
کیندل سقوط کرد و سوخت!

به نظر نمیرسه Apple به این زودی اصولش رو فراموش کنه!!!

Jobs به این زودیها فراموش نمیشه که بخوان چنین اشتباهی بکنن!

البته به نظر میرسه آمازون میخواست یه تبلت داشته باشه که از آیبوک استور کم نیاره. قصد رقابت (جسارت!) نداشته. داشته؟!

Stream
20-04-2012, 01:06
کیندل سقوط کرد و سوخت!

به نظر نمیرسه Apple به این زودی اصولش رو فراموش کنه!!!

Jobs به این زودیها فراموش نمیشه که بخوان چنین اشتباهی بکنن!

البته به نظر میرسه آمازون میخواست یه تبلت داشته باشه که از آیبوک استور کم نیاره. قصد رقابت (جسارت!) نداشته. داشته؟!

هدف اونها اصلا رقابت با آیپد نیست، دیدن تبلت ها محصولات جالبی هستن، گفتن ما یه محصول ارزون می دیم که روی اون محصول سرویس هامون رو بفروشیم. کلا کیندل، نوک و اکثر این تبلت های 7 اینچی با همین هدف به بازار اومدن: راهی برای رسوندن سرویس های فروشگاه هاشون به مشتری ها. بعضی ها هم مثل Netflix تصمیم گرفتن به جای دادن محصول خودشون، سرویس هاشون رو در آیپد قرار بدن، اگه اپل این امکان رو قرار نداده بود شاید امروز Netflix هم تبلت خودش رو داشت! اگه صحبت از تبلت 7 اینچی گوگل هم هست دقیقا به همین دلیله، Larry Page چند روز پیش گفت:

Larry Page: Android isn't critical, it's a delivery vehicle for Google services

این درسته که کیندل تعداد خوبی فروخته - میگن چند میلیون، آمازون آمار رسمی نداده - ولی تاثیری در بازار نمی بینیم. حالا چون تبلت های ارزون قیمت ممکنه تعدادی بفروشن دلیل نمیشه اپل پیش دستی کنه و تبلت کوچکتر و ارزون بده، وقتی اهدافشون با اپل متفاوته هیچ دلیلی وجود نداره بگیم اپل قراره همون تصمیمات رو بگیره.

*Ali*
20-04-2012, 13:42
این درسته که کیندل تعداد خوبی فروخته - میگن چند میلیون، آمازون آمار رسمی نداده - ولی تاثیری در بازار نمی بینیم. حالا چون تبلت های ارزون قیمت ممکنه تعدادی بفروشن دلیل نمیشه اپل پیش دستی کنه و تبلت کوچکتر و ارزون بده، وقتی اهدافشون با اپل متفاوته هیچ دلیلی وجود نداره بگیم اپل قراره همون تصمیمات رو بگیره.

جداي از اينا مشكل اپها هم هست. همين الانش دودستگي آيفون و آيپد توي اپ استور خيلي رو مخه! ديگه نفر سومي كه بياد چه شود.

JoWkErsSs
20-04-2012, 17:02
جداي از اينا مشكل اپها هم هست. همين الانش دودستگي آيفون و آيپد توي اپ استور خيلي رو مخه! ديگه نفر سومي كه بياد چه شود.

این موضوع برای تمام اپها صدق نمیکنه آخه ...! شاید اپها جوری ریلیز بشن که سازگاری داشته باشن به تمام دیوایس ها :20:

موضوع بعدی اینه که شاید خیلی ها پول خرید آیپد رو نداشته باشن ولی دوست داشته باشند که از این دستگاه محشر استفاده کنند . این دستگاه برای این دسته از آدما خیلی خوبه ...!

Masoud-Susa
07-06-2012, 10:13
چرا عاقلانه نباشه؟!
خودم اولیـن مشتری این تـبلت میشم اصلا! :31:

amir_rahmani
07-06-2012, 10:49
توی دنیای تجارت که رقابت حرف اول را می زنه می تونه ایده جالبی باشه

JoWkErsSs
07-06-2012, 12:28
من فکر می کنم که به خوبی آیپد در سایز اصلی نباشه! که صد درصد هم نیست!

ولی ایده جالبیه، همونطور که گفتم خیلیا میتونن تهیه کنن چون قیمتش به مراتب پایین تر هست.

*Ali*
07-06-2012, 16:47
تشخيص عاقلانه بودن يا نبودنش با ما نيست. سياست كلي اپل هم هميشه اين بوده كه محصولات حداقل تنوع رو داشته باشند.
از نظر من ايده آيپد ميني منتفيه چون مثل روز روشنه كه قبل از معرفي آيپد اورجينال همه جوانب كار و همه سايزبندي ها بررسي شدن و مطمئناً سايزهاي پايينتر هم جزو گزينه ها بودند. ولي در نهايت همين ٩.٧ بهتر تشخيص داده شد و فعلاً پاسخگوي همه نيازها هست. تا امروز هم كسي شكايتي به خاطر سايز بزرگ آيپد نكرده و فكر هم نميكنم به غير از ايران، هيچ جاي ديگه اي هزينه تبلت با هزينه خون پدر و مادر برابري كنه!!!

Stream
07-06-2012, 17:04
خیلی از مردم توانایی خرید آیپد را ندارند، شاید قیمت آیپد برای خیلی از افراد خیلی زیاد باشد و حاضر نباشند اینقدر پول بابت یک تبلت بدهند. شاید اپل آیپد مینی را تولید می کند برای این افراد تا آنها نیز بتوانند از این ابر تبلت استفاده کنند.

خب، آیا این حرف واقعا درسته؟ آیا قیمت 399 دلاری آیپد اونقدر زیاده که خیلی از مردم توانایی خریدش رو نداشته باشه؟ الان آیپد رقیب ارزون تری داره اصلا؟ هیچ تبلت 16 گیگی نیست که قیمتش کمتر از 399 دلار باشه، یعنی در اصل کسی که اینقدر پول نداره گزینه ای براش نیست مثل کسی که پول خرید ماشین اصلا نداره، و باید موتور بخره :دی آیپد الان خوش قیمت ترین تبلت بازار هم هست.

من احساس می کنم برنامه اپل اینه که زمانی که آیپد جدیدتر (نسل چهارم) رو معرفی کرد، آپید فعلی رو می کنه 399 دلار و آیپد 2 رو می کنه 299 یا 349 دلار... سایز کوچکتر مزیت خاصی نداره و فایده اش فقط و فقط قیمت پایین تره.

رزولوشن آن مانند آیپد 1 و 2 ، به صورت 1024 در 768 بوده و قابلیت اجرای اپلیکشن ها را بدون نیاز به تغییر سایز دادن فراهم می کند.

نه لزوما. رزولوشن صفحه آیپد 1024x768 هست (حتی در آیپد جدید هم سیستم عامل در این رزولوشن کار می کنه)، و بردن همین رزولوشن و همین استایل بدون تغییر به آیپد 7.85 ینچی که 35 درصد کوچکتره باعث میشه همه فونت ها و المان ها 35 درصد کوچکتر بشن، و اکثرا دیگه قابل خوندن نیستن. همینطوری نیست که چون رزولوشن یکسان رو میشه برد اونجا بگیم اپ ها مشکلی نخواهند داشت.

JoWkErsSs
07-06-2012, 17:40
خب، آیا این حرف واقعا درسته؟ آیا قیمت 399 دلاری آیپد اونقدر زیاده که خیلی از مردم توانایی خریدش رو نداشته باشه؟ الان آیپد رقیب ارزون تری داره اصلا؟ هیچ تبلت 16 گیگی نیست که قیمتش کمتر از 399 دلار باشه، یعنی در اصل کسی که اینقدر پول نداره گزینه ای براش نیست مثل کسی که پول خرید ماشین اصلا نداره، و باید موتور بخره :دی آیپد الان خوش قیمت ترین تبلت بازار هم هست.

من احساس می کنم برنامه اپل اینه که زمانی که آیپد جدیدتر (نسل چهارم) رو معرفی کرد، آپید فعلی رو می کنه 399 دلار و آیپد 2 رو می کنه 299 یا 349 دلار... سایز کوچکتر مزیت خاصی نداره و فایده اش فقط و فقط قیمت پایین تره.

نه لزوما. رزولوشن صفحه آیپد 1024x768 هست (حتی در آیپد جدید هم سیستم عامل در این رزولوشن کار می کنه)، و بردن همین رزولوشن و همین استایل بدون تغییر به آیپد 7.85 ینچی که 35 درصد کوچکتره باعث میشه همه فونت ها و المان ها 35 درصد کوچکتر بشن، و اکثرا دیگه قابل خوندن نیستن. همینطوری نیست که چون رزولوشن یکسان رو میشه برد اونجا بگیم اپ ها مشکلی نخواهند داشت.

بحث ما اصلا تبلت های دیگه نیست، ما روی آیپد بحث می کنیم و مسلما قیمت های تبلت های دیگه به مراتب ملاک نیست!
از نظر من آیپد = ماشین و آیپد مینی یا کوچکتر = موتور ! نکته همین جاست، آیپد مینی میتونه به عنوان همون موتوری کار کنه که فرد به جای ماشین می خره.(دقیقا مثل مثال شما)

نمیدونم از قیمت های داخل ایران خبر دارید یا نه! قیمت تبلت تو ایران بی داد می کنه به نظر من. درسته که 399 دلار پولی نیست، اما بیاید با هم تبدیلش کنیم به تومان....!
حتی همون 399 دلار رو هم خیلی ها توانایی پرداختش رو ندارند، چه در ایران و چه در کشور های دیگر. شاهد بودیم که فردی کلیه خودش رو برای خرید آیپد فروخت!!

به طور مثال، خیلی ها 399 دلار براشون فرقی با 1000 دلار نمی کنه، اما بعضی ها میتونن 200 دلار بدن اما 399 دلار نه! زیاد چیز عجیبی هم نیست که بخوایم تعجب کنیم.

اما همه میدونیم که هر قیمتی که بخوایم برای آیپد بپردازیم زیاد نیست، بدون تعصب بهترین گزینه برای تمام افراد آیپد هست.

و اما از لحاظ رزولوشن باید بگم که این رزولوشنی هست که شایعات می گن و اطمینانی نباید بهش داشت، پس این نیز یک شایعه هست. اما چیزیه که سر زبان مردم جهان هست و بیشتر سایت ها برای آیپد مینی این رزولوشن را پیشبینی میکنند؛ اما 100٪ چیزی که مردم فکر میکنن با چیزی که در نهایت میشه فرق میکنه...

Stream
07-06-2012, 21:41
بحث ما اصلا تبلت های دیگه نیست، ما روی آیپد بحث می کنیم و مسلما قیمت های تبلت های دیگه به مراتب ملاک نیست!
از نظر من آیپد = ماشین و آیپد مینی یا کوچکتر = موتور ! نکته همین جاست، آیپد مینی میتونه به عنوان همون موتوری کار کنه که فرد به جای ماشین می خره.(دقیقا مثل مثال شما)

نمیدونم از قیمت های داخل ایران خبر دارید یا نه! قیمت تبلت تو ایران بی داد می کنه به نظر من. درسته که 399 دلار پولی نیست، اما بیاید با هم تبدیلش کنیم به تومان....!
حتی همون 399 دلار رو هم خیلی ها توانایی پرداختش رو ندارند، چه در ایران و چه در کشور های دیگر. شاهد بودیم که فردی کلیه خودش رو برای خرید آیپد فروخت!!

به طور مثال، خیلی ها 399 دلار براشون فرقی با 1000 دلار نمی کنه، اما بعضی ها میتونن 200 دلار بدن اما 399 دلار نه! زیاد چیز عجیبی هم نیست که بخوایم تعجب کنیم.

اما همه میدونیم که هر قیمتی که بخوایم برای آیپد بپردازیم زیاد نیست، بدون تعصب بهترین گزینه برای تمام افراد آیپد هست.

و اما از لحاظ رزولوشن باید بگم که این رزولوشنی هست که شایعات می گن و اطمینانی نباید بهش داشت، پس این نیز یک شایعه هست. اما چیزیه که سر زبان مردم جهان هست و بیشتر سایت ها برای آیپد مینی این رزولوشن را پیشبینی میکنند؛ اما 100٪ چیزی که مردم فکر میکنن با چیزی که در نهایت میشه فرق میکنه...

درسته در کل... تبلت ارزون تر معنی می ده (همون شکلی که هر محصول ارزون تر معنی می ده)، تبلت کوچکتر نه.

خرید یه محصول 399 دلاری در دنیا حتی برای یه پست چی، گارسون یا کارگر ساختمون هم ممکنه و خیلی راحته، اپل هیچ وقت محصولاتی رو برای قشری که هیچ چیزی نمی تونستن بخرن تولید نکرده. افرادی که فقط 200 دلار می تونن بدن محصولای که براشون در دسترسه میشه آیپاد تاچ.. 399 دلار در اروپا و آمریکا برای هر کسی که فقط شغل داشته باشه (هر شغلی) قیمت معقولیه. به علاوه یادمون نره تبلت وسیله ضروری نیست، یعنی کسی که پول نداره نمی ره تبلت بخره، موبایل و لپ تاپ همیشه همیشه در اولویت هستن برای همین خود به خود قشری که پول ندارن کمتر سراغش میان.
+

یادمون باشه اپل هیچ وقت تجربه نصفه نیمه، متوسط، ارزون و چیپ تحویل کاربرهاش نمی ده. اپل هیچ وقت کاری نمی کنه که به خاطر دادن یه محصول ارزون، یه محصول مزخرف عرضه کنه. اپلی که همیشه پورشه می ساخته، موتور گازی تحویل یوزرهاش نمی ده. برای همینه که آیپد ارزون اگه جزو برنامه های اپل باشه، احتمالا آیپد 2 ارزون شده است، دقیقا مثل آیفون 3GS. یه پورشه قدیمی، نه موتور گازی.

حالا باید صبر کرد و دید.

JoWkErsSs
08-06-2012, 11:10
درسته در کل... تبلت ارزون تر معنی می ده (همون شکلی که هر محصول ارزون تر معنی می ده)، تبلت کوچکتر نه.خرید یه محصول 399 دلاری در دنیا حتی برای یه پست چی، گارسون یا کارگر ساختمون هم ممکنه و خیلی راحته، اپل هیچ وقت محصولاتی رو برای قشری که هیچ چیزی نمی تونستن بخرن تولید نکرده. افرادی که فقط 200 دلار می تونن بدن محصولای که براشون در دسترسه میشه آیپاد تاچ.. 399 دلار در اروپا و آمریکا برای هر کسی که فقط شغل داشته باشه (هر شغلی) قیمت معقولیه. به علاوه یادمون نره تبلت وسیله ضروری نیست، یعنی کسی که پول نداره نمی ره تبلت بخره، موبایل و لپ تاپ همیشه همیشه در اولویت هستن برای همین خود به خود قشری که پول ندارن کمتر سراغش میان.+یادمون باشه اپل هیچ وقت تجربه نصفه نیمه، متوسط، ارزون و چیپ تحویل کاربرهاش نمی ده. اپل هیچ وقت کاری نمی کنه که به خاطر دادن یه محصول ارزون، یه محصول مزخرف عرضه کنه. اپلی که همیشه پورشه می ساخته، موتور گازی تحویل یوزرهاش نمی ده. برای همینه که آیپد ارزون اگه جزو برنامه های اپل باشه، احتمالا آیپد 2 ارزون شده است، دقیقا مثل آیفون 3GS. یه پورشه قدیمی، نه موتور گازی.حالا باید صبر کرد و دید.

خرید یک محصول 399 در دنیا ؟! فکر نمی کنم اینجوری باشه :31: مثلا کشور ایران رو دوباره مثال می زنیم؛ در ایران هرکسی نمی تونه آیپد بخره! بی تعارف می گم، من در ایران زندگی می کنم و قصد خرید آیپد رو داشتم، اما وقتی قیمت کردم دیدم خیلی بالاتر از او چیزی بود که فکرش رو می کردم!! 1 میلیون و 400 هزار تومان پول کمی نیست... بنابر این من به سمت آیپاد تاچ 4G رفتم و اون رو خریدم. اما ببینیم تمایز قیمت های آیپد و آیپاد تاچ رو؛ اون موقع من آیپاد تاچ 4G رو گرفتم 280 هزار تومان، اما آیپد 1 میلیون و 200 هزار تومان تقریبا چیزی در حدود 6 برابر قیمت بیشتر، اما شما در کشوری زندگی می کنید که آیپد 399 دلار و آیپاد 200 دلار! تفاوت قیمت مشخصه... بیاییم همه کشور ها رو نگاه کنیم نه فقط بعضی کشور ها...

این موضوع فقط برای من پیش نمیاد، خیلی ها این مشکل رو دارن و صد درصد فقط من نیستم.

اینکه اپل محصول چیپ تولید نمی کنه مسلم هست. و اینکه آیپد مینی هم تولید بشه مسلم هست که چیز بکری میشه! به ضرس قاطع می تونم بگم عالی میشه!

اما همانطور که شما گفتید باید صبر کرد و دید!

*Ali*
08-06-2012, 14:50
خرید یک محصول 399 در دنیا ؟! فکر نمی کنم اینجوری باشه :31: مثلا کشور ایران رو دوباره مثال می زنیم؛ در ایران هرکسی نمی تونه آیپد بخره! بی تعارف می گم، من در ایران زندگی می کنم و قصد خرید آیپد رو داشتم، اما وقتی قیمت کردم دیدم خیلی بالاتر از او چیزی بود که فکرش رو می کردم!! 1 میلیون و 400 هزار تومان پول کمی نیست... بنابر این من به سمت آیپاد تاچ 4G رفتم و اون رو خریدم. اما ببینیم تمایز قیمت های آیپد و آیپاد تاچ رو؛ اون موقع من آیپاد تاچ 4G رو گرفتم 280 هزار تومان، اما آیپد 1 میلیون و 200 هزار تومان تقریبا چیزی در حدود 6 برابر قیمت بیشتر، اما شما در کشوری زندگی می کنید که آیپد 399 دلار و آیپاد 200 دلار! تفاوت قیمت مشخصه... بیاییم همه کشور ها رو نگاه کنیم نه فقط بعضی کشور ها...

این موضوع فقط برای من پیش نمیاد، خیلی ها این مشکل رو دارن و صد درصد فقط من نیستم.

اینکه اپل محصول چیپ تولید نمی کنه مسلم هست. و اینکه آیپد مینی هم تولید بشه مسلم هست که چیز بکری میشه! به ضرس قاطع می تونم بگم عالی میشه!

شرايط ايران خيلي خاص تر از اين حرفهاست. اينجا تبلت كه هيچي، اسمارت فون و حتي كامپيوتر شخصي هرگز جزو ضروريات زندگي حساب نميشن. در ايران به خاطر شرايط سياسي خاص، نحوه زندگي و بينش مردم نسبت به كامپيوتر و ابزار ديجيتال، عملاً اين مقوله مختص كارهاي خيلي پيش پا افتاده و در بسياري از موارد پز دادن هست. بعضي كاراي ضروري مثل ثبت نام و پرداخت قبض كه جديداً در اومده فقط موجودي دخل كافي نتي ها رو عوض كرده نه بينش مردمو!!!
اين حرفي كه شما ميزنيد مصداق بارز "بیاییم همه کشور ها رو نگاه کنیم نه فقط بعضی کشور ها..." هست. شما در شرايطي هستيد كه اصلاً فرقي بين آيپد و آيپاد توش وجود نداره. هردوش كالاي لوكسن و هيچ كدومش دردي از زندگي شما دوا نميكنند. ولي كسي كه مجبوره همه كارهاي بانكيشو اينترنتي انجام بده، مجلاتشو اينترنتي بخونه، آدرسشو با گوگل مپ پيدا كنه و... و مهمتر از همه اينترنت درست حسابي دم دستش باشه حتماً مياد بخشي از خرجاشو به كامپيوتر و متعلقات اختصاص ميده. ٣٩٩$ هم واسش هيچي نيست. ولي اينجا اساس كار به اين مقوله جات نميخونه!
البته الان كم كم اوضاع كشور ما داره بهتر ميشه. ولي با اين شرايط حكومتي و سياسي خاص فكر نميكنم زندگي مردم به سبك غربي ها ديجيتالي بشه.
در ضمن اون مقايسه قيمتتون هم كاملاً اشتباه بود. الان آيپاد تاچ ٤ جي ٨ گيگ = ٤٠٠ تومن و آيپد ٢ ١٦ گيگ وايفاي = ٨٠٠ تومن! دقيقاً همون دوبرابري كه تو قيمت دلاريش هم هست. ٦ برابر كجا بود؟ :دي اون وقت هم همين بوده. ١٢٠٠ شما مال ٦٤ گيگ تري جي اون زمان بود.

Stream
08-06-2012, 17:51

صحبت شما درباره ایران درسته بازار ایران اصلا بازار استیبلی نیست، ولی اپل در ایران اصلا حضور نداره که بخواد برای ایران (یا پنج شش کشوری شبیه ایران) محصول بده. تقریبا بیشتر از 99 درصد سود اپل از کشورهای توسعه یافته است و بازارش اونجاست. شاید بشه این منطق رو برای چین یا هند یا برزیل به کار برد چون فقیران زیادی داره، ولی در اونجا هم اکثر فقیر ها محتاج نون شب هستن و اصلا به این چیزها فکر نمی کنن، و قشری که پولدار هستن (که تعدادشون کم هم نیست) براشون 200 تا 400 تا 1000 دلار فرقی نمی کنه.

سیاست های اپل (و اکثر کمپانی های دیگه) رو بازارهای اصلیشون تعیین می کنن، که کشورهای توسعه یافته هستن.
+

من باز هم نگفتم آیپد ارزون تر مشکلی داره، آیپد کوچکتر اونچنان معنی نمی ده. پورشه ممکنه ماشین های دو سال پیشش رو ارزون بفروشه، ولی "موتور گازی" نمی فروشه چون نه سودی عایدش میشه و نه انتظارات رو برآورده می کنه.

Steve Jobs: 7-inch tablets are DOA
(DOA = Dead on Arrival)

تا حالا یه تبلت 7 اینچی موفق داشتیم؟ هرچی بود با هزار تبلیغ و ... اومد، و آخر هم هیچکس علاقمند نشد. آیفون بعد از 5 سال هنوز تغییر سایز نداشته با اینکه تغییر سایز براش منطقیه، آیپد که تغییر سایز اصلا براش منطقی هم نیست و اصلا نیازی هم نیست، رقیبی هم نداره بیاد و همچین Fragmentation ای در موفق ترین پلتفرمش ایجاد کنه؟ Not like Apple.

h!tman
08-06-2012, 17:54
سیاست رقابت ایجاب میکنه که به نظرم تبلت 7 اپل معرفی بشه
نمیگم اپل توی تبلت رقیب داره ولی هیچ دلیلی نمیبینه که به خاطر قیمت پایین محصولاتی مثل کیندل فایر اون قشر از بازار رو ول کنه! یعنی به شخصه خودمم اگر جای تیم کوک بودم رنجی که کیندل فایر با مارک زپرتی آمازون کار میکنه رو ول نمیکردم! فکر کنید شما با 200دلاری که میتونید کیندل فایر بخرید ،قدرت خرید یک آیپد رو دارید! محصولی که توی بازار تبلت ها بی رقیبه. و چون سعی میشه هزینه ساختش پایین بیاد اپل اصل سود رو از تولید و فروش بالا بدست میاره!

Stream
08-06-2012, 18:28
سیاست رقابت ایجاب میکنه که به نظرم تبلت 7 اپل معرفی بشه

رقابت زمانی است که واقعا رقابتی باشه.. ما اصلا تبلت 7 اینچی نداریم که در بازار خریدار داشته باشه.. همون کیندل فایر هست که مدتی تب و تاب داشت و بعد شدیدا خوابید و همون آمازون هم نه آماری از فروشش عرضه کرد و نه در گزارش های مالیش تاثیر خاصی از کیندل فایر عایدش شد. بازار تبلت های 7 اینچ کماکان یه بازار مرده است. یادمون نره آمازون این تبلت ها رو با ضرر می فروخت.

قبولش سخته، ولی تبلت های 7 اینچی "خدا بیامرز" شدن و به قبرستان تکنولوژی پیوستن.

نمیگم اپل توی تبلت رقیب داره ولی هیچ دلیلی نمیبینه که به خاطر قیمت پایین محصولاتی مثل کیندل فایر اون قشر از بازار رو ول کنه!

قشر تبلت های ارزون تر (که البته الان وجود نداره) برای اپل می تونه بازار خوبی باشه. باز هم روال منطقی (و اپلی) ورود به این قسمت (که هیچ رقابتی هم درش نیست) اینه که با اومدن آیپد های جدید، آیپد های قدیمی رو ارزون تر کنه. مثل آیفون 3GS که کم کم ارزون شد و رسید به رده گوشی های مجانی (با قرارداد).

یعنی به شخصه خودمم اگر جای تیم کوک بودم رنجی که کیندل فایر با مارک زپرتی آمازون کار میکنه رو ول نمیکردم! فکر کنید شما با 200دلاری که میتونید کیندل فایر بخرید ،قدرت خرید یک آیپد رو دارید! محصولی که توی بازار تبلت ها بی رقیبه.

آیا واقعا اپل می تونه محصولی که توی رده تبلت ها بی رقیب باشه رو با حفظ همه کیفیت ها، با 200 دلار عرضه کنه طوری که حاشیه سود مناسبی هم براش بمونه؟ کیندل فایر و نوک تبلت هاشون رو با ضرر می فروختن، به امید اینکه از طریق خرید کتاب و فیلم و ... در آینده سودشون بهشون برگرده. این مدل بیزنس اپل نیست.

همه اینها به کنار، من بازم میگم 7 اینچی کردن تبلت هیچ توجیهی نداره.. ارزون کردنش بله، به همون روالی که 3GS ارزون شد.

و چون سعی میشه هزینه ساختش پایین بیاد اپل اصل سود رو از تولید و فروش بالا بدست میاره!

به هیچ وجه!

چیزی که اپل رو متمایز کرده، بالاترین میزان سود نسبت به تعداد گوشیهای فروشیه... اپل در سال 2011 (و اوایل امسال) ، بین 8 برند اصلی موبایل کمتر از 8 درصد موبایل ها (فون و اسمارت فون) رو فروخت، در حالی که بیشتر از 75 درصد سودی که در بیزنس موبایل بود عاید اپل شد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]). یعنی با فروش 8 درصد، 75 درصد از کل سود رو صاحب شد. این راهیه که اپل پولش از 100 میلیارد دلار هم بالاتر رفته و نمی دونه با پول نقدش چکار کنه!

اینکه سونی داره خط به خط تکنیک های Supply Chain اپل رو تقلید می کنه به همین دلیله، که با حفظ سهمی که فعلا در بازار داره سود دهیش رو زیاد کنه (یا ضرر دهیش رو کم کنه).

سود اپل از حاشیه سود بسیار بالای محصولاتشه.. چیزی که با عرضه یه محصول چیپ از دست می ده. الان که آیپد 2 ارزون تر شده، هزینه تولیدش هم پایین اومده.. مثلا چیپ های حافظه الان وارد یه نسل جدید شدن و تعداد چیپ هایی که لازمه برای 16 گیگ نصف شده، اون پردازنده 32 نانومتری شده، لایسنس های خیلی از تکنولوژی ها آپدیت شده و نسخه های قدیمی تر ارزون تر شده و در نهایت حاشیه سودی که داشت رو حفظ کرده.. در سال آینده اینها هم باز ارزون تر میشن تا در نهایت محصول ارزونی رو با حاشیه سود مناسب و کیفیت مناسب عرضه کنه.. مثل آیفون 3GS در حال حاضر.

JoWkErsSs
08-06-2012, 23:41
ببینید از نظر من هیچ دلیلی نیست که اپل رو از ساخت آیپد کوچک تر منع کنه یا اشتباه بودن اون رو ثابت کنه! آخه این دلیل نمی شه که بگیم چون کیندل فایر زیاد فروش خوبی نداشت یا طرفدار نداشت آیپد مینی هم همین میشه..! هیچ ارطباتی ندارن باهم (منظورم اینه که تمام امکانات و فناوری ها و هرچیزی که فکرشونو بکنید میتونه متفاوت باشه!)

بیاید صادقانه فکر کنیم؛ اون روزی رو فرض کنید که اپل محصولی رو معرفی می کنه با نام iPad Mini ! قیمت پایین تر، آیپدی بسیار شباهت داره با آیپد اصلی، سایز کوچکتر که خیلیا اون رو یک پوئن میدونن و خیلی چیز های دیگر... فکر کنید که این محصول رو Apple معرفی کنه و طبق مصداقی که آرمان عزیز زدند، پورشه هیچوقت موتور گازی تولید نمی کنه و حرفی که رو هوا باشه هم نمی زنه ...

دوستان بازهم می گم، فکر نمی کنم دلیل محکمی باشه که اپل رو از ساخت آیپد کوچکتر منع کنه ...

*Ali*
09-06-2012, 10:22
دوستان بازهم می گم، فکر نمی کنم دلیل محکمی باشه که اپل رو از ساخت آیپد کوچکتر منع کنه ...
اگه فقط سايز ٧ اينچش براي كاراي مختلف مناسب نباشه همين كافيه كه اپل توليدش نكنه.

JoWkErsSs
09-06-2012, 18:35
اگه فقط سايز ٧ اينچش براي كاراي مختلف مناسب نباشه همين كافيه كه اپل توليدش نكنه.

این یک پیشبینی هست، شاید همینجوری باشه که شما می گید...
باید صبر کرد...

h!tman
10-06-2012, 22:40
اتفاقا به نظر شخص بنده و شاید بسیاری از افراد دیگه در سرتاسر جهان کار کردن با تبلت 7اینچی بسیار راحت تر از 10اینچی هست! مخصوصا در حال حرکت باشید
و این موضوع رو محصولی به نام Galaxy Note ثابت کرد ! 10میلیون فروش عدد کمی نیست!
حالا تصور کنید که اپل وارد رده تبلت های 7اینچی بشه! این خودش دلیل زنده شدن این رنج هست (هرچند از نظر من رده مرده ای نیست)

واقعیت اینه محصولات اپل در سراسر جهان ارزون هستند و افراد زیادی توان خریدش رو دارن! در عین حال افراد خیلی زیاد تر تری توان خریدش رو ندارن! که افت قیمت تا این حد در حالی که بدونید محصول جدیدیه ! برخلاف 3GS میتونه خیلی به خود شرکت اپل هم سود برسونه
اتفاقا خیلی از مردم سراسر دنیا از جیل بریک خبری ندارند و حاضرن هزینه ای که برای IPAD جدید رو میدن بزارن برای آپید ارزون تر و از اپ استور خرید کنند
خیلی مسائل دیگر هم دخیله که وجود Ipad مینی رو منطقی کنه

*Ali*
11-06-2012, 00:01
اتفاقا به نظر شخص بنده و شاید بسیاری از افراد دیگه در سرتاسر جهان کار کردن با تبلت 7اینچی بسیار راحت تر از 10اینچی هست! مخصوصا در حال حرکت باشید
و این موضوع رو محصولی به نام Galaxy Note ثابت کرد ! 10میلیون فروش عدد کمی نیست!
حالا تصور کنید که اپل وارد رده تبلت های 7اینچی بشه! این خودش دلیل زنده شدن این رنج هست (هرچند از نظر من رده مرده ای نیست)

واقعیت اینه محصولات اپل در سراسر جهان ارزون هستند و افراد زیادی توان خریدش رو دارن! در عین حال افراد خیلی زیاد تر تری توان خریدش رو ندارن! که افت قیمت تا این حد در حالی که بدونید محصول جدیدیه ! برخلاف 3GS میتونه خیلی به خود شرکت اپل هم سود برسونه
اتفاقا خیلی از مردم سراسر دنیا از جیل بریک خبری ندارند و حاضرن هزینه ای که برای IPAD جدید رو میدن بزارن برای آپید ارزون تر و از اپ استور خرید کنند
خیلی مسائل دیگر هم دخیله که وجود Ipad مینی رو منطقی کنه

ميشه يه منبع رسمي از آمار ده ميليوني نوت بذاريد؟
كسايي هم كه ديگه اينقدر به نون شب محتاج هستن به فكر تبلت كه هيچ، كامپيوتر هم نبايد باشن. تبلت كه وسيله ضروري نيست. هر كسي كه اقدام به خريدش ميكنه يعني قبلاً چيزاي ضروري ترشو مثل موبايل يا كامپيوترو خريده و حالا ميخواد تبلت بگيره. طبيعتاً چنين آدمي بايد وسع ماليش به تبلت برسه.
راحتي خريد از اپ استور هم خودش به تنهايي ميتونه تمايل به جيليريك كردن با اون همه دغدغه و ريسك و عدم امنيت رو از بين ببره. شما چرا اينجا رو ميبينيد؟ بله اينجا همه به خاطر پول جيبيريك ميكنن. ولي ٥٠ دلار ١٠٠ دلاري كه بقيه مردم دنيا پاي اپ ميدن كه همچين ولخرجي حساب نميشه. دليل جيلبريك كردن واسه خيلي از غيرايراني ها هرچي هست پولي بودن نرم افزارها نيست.
ديگه چه دليلي واسه اومدن آيپد ميني وجود داره؟

Stream
20-06-2012, 14:58
چند تا سوال و جواب از تیم کوک در ماه گذشته:

Why don't you have more than one iPhone and more than one iPad?

Cook: Our North Star is to make the best product. Our objective isn't to make this design for this kind of price point or to make the design for this schedule or line up other things or have X number of phones.

It's to build the best.

We didn't sit around the iPod and say "we need a $49 model." It was "we could have a pretty cool model called the Shuffle." Whenever we can do some fantastic models and they're at different price points, that's great.

و درباره Convergence لپ تاپ و تبلت (مدل ویندوز 8):

Walt: The public at large is going to be introduced to a different approach from this to your friends in Redmond. They're saying that a tablet is part of a continuum with a PC, and they're the same with different form factors. What's wrong with that? Why is a tablet not a PC?

Cook: In my view, the tablet and the PC are different.

You can do things with a tablet if you aren't encumbered by the legacy of a PC -- if you view it as different. If you say this is another PC, all of a sudden you're pulling all of the leadweight of the PC market and you wind up with something not as good.

We invented the modern tablet. I love convergence, but products are about tradeoffs and you have to make tough decisions. The more you look at a tablet as a PC, the more the past affects the product.

I read this thing, you can converge a fridge and a toaster. I'm not introducing that next week. I think you wind up not building the best product in this particular case, when you try to converge those.

You have people trying to converge laptops and tablets. You're lugging this clamshell and tablet and the industrial design isn't optimized for this. People want tablets to be incredibly thin. If you look at it as a notebook, you're not going to come out of the design and have a kickass product and have people say WOW!

I think many people will select the tablet over the PC, so at a macro point of view they're connected. But if you force them together I think the PC isn't as good as it can be, and I think the tablet isn't as good as it can be.

Stream
06-07-2012, 00:36
یه توضیح خیلی خوب درباره اینکه چرا سایز 7.8 اینچ برای آیپد سایز ممکنیه (از نظر فنی برای اپ ها و سیستم عامل):

البته این دلیلی بر آیپد 7.8 اینچی نیست، فقط بر اینه که سایز 7.8 اینچ بنا به دلایل فنی و ... سایز کاملا ممکن ایست و همه اپ ها بدون هیچ تغییری می تونن اجرا بشن.

*Ali*
06-07-2012, 08:36
یه توضیح خیلی خوب درباره اینکه چرا سایز 7.8 اینچ برای آیپد سایز ممکنیه (از نظر فنی برای اپ ها و سیستم عامل):

البته این دلیلی بر آیپد 7.8 اینچی نیست، فقط بر اینه که سایز 7.8 اینچ بنا به دلایل فنی و ... سایز کاملا ممکن ایست و همه اپ ها بدون هیچ تغییری می تونن اجرا بشن.
اگه فرض بگیریم که این مشکل هم برطرف بشه و چند دستگی تو اپ ها پیش نیاد، من هنوز هم نمیتونم دلیل محکمی پیدا کنم که چرا باید اینجور چیزی رو بسازند.
اگر تبلت های 7 اینچی یه موفقیت خیلی گنده تو بازار کسب کرده بودند باز هم راهی به جایی داشت که باور کنیم اپل از خر شیطون پیاده شده :31:

alirezawater
06-07-2012, 23:16
خوب مثه اینکه شایعات داره به حقیقت میپیونده

ورود آیپد کوچک‌تر و ارزان‌تر به بازار

بلومبرگ گزارش کرده که اپل امسال قصد دارد آیپد را در سایز کوچک‌تر و با قیمت ارزان‌تر وارد بازار کند. سایز آیپد جدید بین ۷ تا ۸ اینچ اعلام شده و به نظر می‌رسد بازار هدف آن نیز تبلت‌های ارزان قیمت مانند Kindle Fire و Nexus 7 باشد.

براساس گزارش بلومبرگ، اپل در همین سال ۲۰۱۲، آیپد را در سایز کوچک‌تر تولید و روانه بازار خواهد کرد. این تبلت حدود ۲ اینچ کوچکتر از آیپد فعلی خواهد بود. این گزارش همچنین اعلام کرده که اپل برای کاهش قیمت این تبلت از صفحه نمایش رتینا استفاده نکرده است.

پیش از این نیز شایعات بسیاری مبنی بر تلاش اپل برای تولید آیپد کوچک‌تر با قیمت ارزان‌تر منتشر شده بود، اما حالا با ورود Nexus 7 و فروش قابل توجه Kindle Fire به نظر می‌رسد که اپل تا ماه اکتبر (حدود ۳ ماه دیگر) از آپید ۷ یا ۸ اینچی پرده‌برداری کند.

در حال حاضر آیپد ۹.۷ اینچی بیشترین سهم بازار تبلت‌ها را در دست دارد اما قیمت ۵۰۰ دلاری آن باعث شده تا برخی به سمت تبلت‌های ارزان‌تر ۲۰۰ دلاری که فعلا در دست Kindle Fire آمازون است روی آورند. پس این تصمیم اپل دور از انتظار نیست و ممکن است اپل بخواهد بازار تبلت‌های ارزان قیمت را نیز تصاحب کند.

منبع: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اینو دیگه بلومبرگ از قول اپل گفته که یه وبسایت معتبره و حرفاش قابل اعتماده

Stream
07-07-2012, 00:02
اگه فرض بگیریم که این مشکل هم برطرف بشه و چند دستگی تو اپ ها پیش نیاد، من هنوز هم نمیتونم دلیل محکمی پیدا کنم که چرا باید اینجور چیزی رو بسازند.
اگر تبلت های 7 اینچی یه موفقیت خیلی گنده تو بازار کسب کرده بودند باز هم راهی به جایی داشت که باور کنیم اپل از خر شیطون پیاده شده :31:

این هماهنگی سایز دلیل کافی برای تولید آیپد جدید نیست، بالاخره هر محصولی هر سایزی باشه یک سایز پیدا میشه که اینطوری باهاش مچ بشه. اکثر خبرنگارهای نزدیک به اپل مثل جان گروبر هنوز متقاعد نشدن از نیاز به وجود همچین محصولی ولی خب خبر و شایعات زیاده و منابع معتبر هم حرف هایی زدن.

خوب مثه اینکه شایعات داره به حقیقت میپیونده

اینو دیگه بلومبرگ از قول اپل گفته که یه وبسایت معتبره و حرفاش قابل اعتماده

البته بلومبرگ خیلی حرف زده که به واقعیت تبدیل نشده ( اینجا هم از قول اپل چیزی نگفته) ولی این خبر رو WSJ هم تایید کرده که اونها نزدیک ترین مطبوعات به اپل هستن. قطعا یه خبرهایی هست وقتی این همه حرف در میونه، یا واقعا تبلت 7.8 اینچی در کاره و یا اپل داره سرنخ اشتباه به مطبوعات می ده برای رد گم کردن.

vipeer
18-09-2012, 19:18
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

گفته می شود تا یک ماه دیگر باید معرفی آی پد مینی اپل باشیم و امروز تصاویر جدیدی منتشر شده که ادعا می کنند تصویر آی پد جدید 7.8 اینچی اپل هستند.

این تصاویر توسط یک سایت چینی منتشر شده و البته مطابقت آن با کیس های لو رفته می گوید که ممکن است این تصاویر واقعی باشد. ضمن اینکه روی این تصویر پورت جدید لایتنیگ و اسپیکر دوتایی هم دیده می شود.

این روزها لو دادن اطلاعات پیش از معرفی رسمی، به روشی جهت کنترل بازار توسط شرکت ها بدل شده و این احتمال وجود دارد که اپل با قصد قبلی این اطلاعات را منتشر کرده تا بازار برای معرفی ماه آینده منتظر بماند. تجربه های قبلی هم نشان داده که در چند محصول اخیر اکثر مشخصات گجت های جدید اپل پیش از معرفی لو رفته است. شما فکر می کنید این تصاویر واقعی هستند؟

appleinsider ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] nt_plate_design)

arash59b
18-09-2012, 19:35
تا نباشد چیزکی مردم .......

یکی از دلایلی که اپل زیاد تمایل با بزرگ تر کردن صفحه نمایش ایفون نداشت همین هست که بین ۴ و ۱۰ اینچ یه دیوایس 7.8 اینچ در چنته داشت

VAHID
23-10-2012, 17:37

یک روز تا مراسم 2 آبان کمپانی اپل باقی مانده. مراسمی که به آن دعوت شده‌ایم چون اپل "یک خورده بیشتر" از آنچه تاکنون در سال 2012 به ما نشان داده، می‌خواهد رو کند. انتظار می‌رود که محصولات جدید شامل مدل‌های 2012 آیمک و مک مینی، آیپد جدید به روز رسانی شده، و دو محصول جدید یعنی آیپد 7.85 اینچی و مک بوک پرو رتینای 13 اینچی باشند.

اما قطعاً جذاب‌ترین محصول فردا، آیپد 7.85 اینچی خواهد بود. زیرا این روزها هواخواهان پُست پی‌سی ها گوی رقابت را از کاربران پی‌سی ها ربوده‌اند و توجه‌ها بیشتر به این سو است. و البته نباید از قیمت (به نسبت) ارزان‌تر نیز گذشت که تبلت‌ها را در سبد خرید عده بیشتری از مردم قرار داده.

به جای ردیف کردن مطالب قدیمی یا یک لشگر مشخصات فنی، برای شما آخرین گمانه‌ زنی‌ های معتبر افراد مطلع درباره آیپد 7.85 اینچی را گردآوری کرده‌ایم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.
نامگذاری؛ آیپد مینی یا آیپد ایر؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
حتماً متوجه شدید که از مقدمه مطلب تا اینجا، از عبارت "آیپد مینی" استفاده نکرده‌ایم. دلیلش این است که واقعاً معلوم نیست نام این محصول جدید چه باشد. اگر به خاطر داشته باشید با معرفی آیپد جدید (نسل سوم) همه غافلگیر شدیم که چرا اپل از نامگذاری عددی این محصول دست برداشته. مدیران اپل گفتند که می‌خواسته‌اند قابل پیش‌بینی نباشند (عجب!) و ما هم به این توضیح اکتفا کردیم.

اما کمی بعد که آرام آرام شایعاتی درباره آیپد کوچکتر به بیرون درز کرد، یک حدس اختصاصی در نارنجی ارائه کردیم و نوشتیم که شاید نامگذاری غیر عددی آیپد نسل سوم، بهترین دلیل برای این باشد که آیپدی کوچکتر در راه است. زیرا به نظرمان نامگذاری "آیپد و آیپد مینی" یا حالا "آیپد و آیپد ایر" دلنشین‌تر از نامگذاری بد سلیقه‌ای مثل "آیپد 3 و آیپد مینی" بود -و هنوز هم هست. از این گذشته، نسل‌های جدید محصولات اپل به جز آیفون، همگی فاقد نامگذاری عددی هستند؛ آیپاد تاچ جدید، نسل پنجم به حساب می‌آید ولی واقعاً نیازی به نامگذاری آن نیست چون هر کس به دنبالش باشد، جدیدترینش را می‌خرد.

تنها چند محصول در خط تولید اپل با نامگذاری عددی باقی مانده‌اند؛ آیفون 4 و 4s و 5، و آیپد 2. این آخری که به احتمال فراوان با عرضه آیپد 7.85 اینچی از دور خارج خواهد شد و از این رو فقط خط تولید آیفون به سنت نامگذاری عددی وفادار خواهد ماند.

تا پیش از این، نامگذاری "آیپد مینی" برای همه ما بدیهی می‌نمود ولی جان گروبر (صاحب وبلاگ معروف Daring Fireball ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])و از نزدیکان به اپل) نظر هوشمندانه دیگری دارد. او این سؤال را مطرح می‌کند که «یادتان می‌آید مشخصه‌های اصلی کدام محصول اپل "باریکی، وزن کم و قیمت پایین" هستند؟» یک لحظه مکث کنید... مک بوک ایر. و آن‌طور که قبلاً خوانده‌اید و خبرهای جدید نیز تأیید می‌کنند، آیپد 7.85 اینچی هم همین سه داعیه را دارد: فوق العاده باریک، بسیار سبک و البته ارزان‌تر از آیپد جدید. بنابراین آقای گروبر این اولویت‌ها را برای نامگذاری محصول جدید ذکر می‌کند. به ترتیب:
1. آیپد ایر
2. آیپد
3. آیپد مینی
او در وبلاگش نوشته: «"مینی" واژه مناسبی برای توصیف محصولی که قرار است به طور قابل ملاحظه‌ای باریک‌تر و سبک‌تر ولی "نه چندان کوچکتر از آیپد اصلی" باشد، نیست. با این حال من روی هیچ کدام از 3 اسم (بالا) شرط نمی‌بندم.»

نظر شما چیست؛ آیپد مینی، آیپد (خالی) یا آیپد ایر؟
چطور ممکن است آیپد 7.85 اینچی نمایشگر رتینا نداشته باشد؟
فکر کردن درباره این سؤال معمولاً این‌طوری پیش می‌رود: «آیپد جدید (نسل سوم) یک نمایشگر رتینا دارد، همین‌طور آیفون و آیپاد تاچ از دو سال قبل آن را دارند. چطور ممکن است (در سال 2012) اپل یک دستگاه جدید معرفی کند که نمایشگر رتینا نداشته باشد؟» این طرز فکر کاملاً منطقی به نظر می‌رسد. ولی این مورد را هم در نظر بگیرید: «هر دستگاه مبتنی بر iOS ابتدا با نمایشگر غیر رتینا معرفی و سپس بعد از 2 یا 3 سال میزبان رتینا شده.»

قبلاً درباره خاصیت اَلاکلنگی تصمیم‌های مهندسی برای شما نوشته‌ایم. توضیح خلاصه‌اش می‌شود این: «برای اضافه کردن هر مزیتی به یک دستگاه، باید هزینه‌ای هم داد. پس باید انتخاب‌های مهندسی را سبک و سنگین کرد و دید که آیا هزینه‌ها و فایده‌ها در راستای بهبود کلی روح محصول هستند یا خیر.» به عنوان مثال آیپد نسل سوم با نمایشگر رتینا عرضه شد که این یک مزیت است. ولی این انتخاب هزینه‌هایی هم داشت؛ آیپد جدید نسبت به آیپد 2 ضخیم‌تر و سنگین‌تر شد زیرا آن نمایشگر خوشگل و تابناک، به باتری نیرومندتری نیاز داشت. بنابراین برای طراحی هر چیزی، شما باید یک یا دو ویژگی کلیدی را بر گزینید و در مورد سایر چیزها، از در مصالحه وارد شوید.

همان‌طور که در بالا گفتیم، انتظار ما از آیپد 7.85 اینچی این است که باریک‌تر، سبک‌تر و ارزان‌تر باشد. اما استفاده از نمایشگر رتینا با تکنولوژی فعلی، می‌تواند آن را ضخیم‌تر، سنگین‌تر و گران‌تر کند. جان گروبر می‌نویسد: «من عاشق این هستم که خلاف این ثابت شود و اپل بتواند با یک معجزه مهندسی، نمایشگری 7.85 اینچی با رزولوشن 2048 در 1536 را در این آیپد کوچکتر جا بدهد و همزمان آن را فوق‌العاده باریک (مثلا 7.2 میلیمتر) و البته سبک نگه دارد و قیمت را هم پایین‌تر (و شاید خیلی پایین‌تر) از 300 دلار نگه دارد. ولی به نظرم واژه "معجزه" در این مورد خیلی کلیدی است» و واقعاً هم به آن نیاز هست.

آخرین نکته‌ای که آقای گروبر برای غیر رتینا بودن آیپد کوچک ذکر می‌کند این است که عدم وجود رتینا در این محصول جدید، کمک خواهد کرد تا وجه تمایز برجسته‌ای میان آن و آیپد رتینا به وجود بیاید. چطور؟ نمایشگر رتینا یک ویژگی اعلا برای محصولات اپل است ولی آیپد 7.85 اینچی به خاطر اندازه و قیمتش، محصول اعلای خانواده آیپد نخواهد بود و نکته نیز همین جا است؛ بالاخره آیپد اصلی باید یک ویژگی منحصر به فرد داشته باشد یا نه؟

در سمت دیگر باید به این نکته اشاره کرد که تکنولوژی به کار رفته در آیپد 7.85 باعث خواهد خواهد شد کل بازار صفحات لمسی تکان بخورد زیرا تقاضای بالا برای محصولات اپل معمولاً باعث عمومیت یافتن تکنولوژی‌های جدید می‌شود و به زودی این تکنولوژی‌ها به خط اصلی بازار بدل می‌شوند. در اینجا، تکنولوژی لمسی GF Ditto یا GF2 عامل این حرکت بزرگ به حساب می‌آید که باعث نازکی قابل توجه آیپد کوچک نیز هست. تصویر زیر، تخمینی از میزان نازکی کل دستگاه و بخش لمسی آن در مقایسه با آیپد نسل سوم است:
قیمت؛ ارزان‌تر از آیپد اصلی، ولی تا چه حد؟
قیمت‌گذاری چنین محصولی را می‌توان از قبل حدس زد؟ ما می‌دانیم که حتماً‌ ارزان‌تر از آیپد اصلی خواهد بود. ولی تا چه حد ارزان؟ مثلاً آیپاد تاچ از 299 دلار شروع می‌شود، ولی آیا این بدان معنا است که آیپد 7.85 اینچی قیمتی بالاتر از این خواهد داشت؟

پشت این سؤال چنین طرز فکری قرار دارد: «بزرگتر بهتر است و کوچکتر ارزان‌تر، بنابراین وقتی آیپاد تاچ جدید 299 دلار قیمت گذاری شده، پس حتماً آیپد 7.85 اینچی باید 349 دلار و بالاتر باشد و اگر چنین نشود و آیپد کوچک پایین‌تر از آیپاد تاچ برچسب قیمت بخورد، همه به جای خرید آیپاد دنبال خرید آیپد خواهند رفت زیرا با قیمت کمتر، نمایشگر بزرگتری ارائه می‌دهد.»

جدای از اینکه چنین اتفاقی بیفتد یا خیر، این طرز فکر غلط است. واقعیت این است که گجت "کوچکتر" عموماً ارزان‌تر است، ولی گجت‌های "مینیاتوری" مثل آیپاد و آیفون و سایر تلفن‌ها، محصولاتی در حد اعلا هستند. یعنی چه؟ ببینید، مک بوک 13 اینچی کوچکتر از مدل 15 اینچی است و از این رو ارزان‌تر. مک بوک ایر 11 اینچی هم کوچکتر از مدل 13 اینچی است و ارزان‌تر. ولی آیپاد تاچ فقط یک آیپد کوچکتر نیست، بلکه یک آیپد مینیاتوری است.

اگر تا الآن نمی‌دانستید اکنون بدانید که نمودار قیمت گجت‌ها U شکل است؛ گجت بزرگ گران، گجت کوچک ارزان، و گجت مینیاتوری... گران! بنابراین آیپد 3 در یک طرف شاخه U و آن بالا مالا ها قرار دارد و آیپاد تاچ و آیفون در سمت دیگر و کمی پایین‌تر. اما آیپد 7.85 اینچی احتمالاً در میانه جای خواهد گرفت.

مورد دیگر این است که اپل مشکلی با خورده شدن سهم یک محصول (آیپاد تاچ) توسط محصول دیگری از خانواده iOS (آیپد 7.85 اینچی) ندارد. اگر یک مشتری وارد فروشگاه شود تا آیپاد تاچ را به قیمت 299 دلار بخرد ولی آیپد کوچک با قیمت ارزان‌تر چشمش را بگیرد و 249 دلار خرج کند، این باز هم برای اپل یک بُرد است زیرا به هر حال پول به حساب کمپانی آمده، حالا نه بابت آیپاد بلکه بابت آیپد؛ برای اپل چندان فرقی نمی‌کند.

در مقابل، اگر مشتری وارد فروشگاهی شود و بخواهد یک گجت جیبی که راحت توی دست جا می‌شود بخرد، آیپد اصلاً در دیدرس او نخواهد بود. بنابراین یا آیپاد می‌خرد یا آیفون. پس نباید نگران رقابت قیمتی آیپد کوچک با آیپاد بود. بلکه باید قیمت آن را با تبلت‌های رقیب در بازار مقایسه کرد.

تاکنون سه خبر در مورد قیمت آیپد 7.85 اینچی داشته‌ایم. یکی را در این مطلب ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])برای شما آوردیم که دامنه‌ای بین 250 تا 450 دلار برای مدل وای-فای و 450 تا 650 دلار برای مدل سلولار را پوشش می‌داد و خبر جدیدتر همین یکی دو روز پیش از راه رسید که دامنه‌ای از 329 تا 529 دلار برای مدل وای-فای، و از 459 تا 659 دلار را برای مدل سلولار تخمین می‌زند:
عکس العمل جان گروبر به این خبر دوم که قیمت‌هایی بالاتر را نشان می‌دهد چنین است: «این کمی گران‌تر از چیزی است که انتظار داشتم. فکر می‌کردم حداقل از قیمت 299 دلار برای پایین‌ترین مدل وای-فای شروع شوند. کنجکاوم که چرا هیچ کدام از قیمت‌ها، چه برای وای-فای و چه برای سلولار، به فرم X99 دلار یا X49 دلار نیستند. این قیمت‌ها اگر 30 دلار پایین‌تر باشند خیلی قشنگ‌ترند.»

اما خبرها در اینجا پایان نپذیرفت و ساعاتی قبل، خبر جدیدی از راه رسید به این شرح:

آیپد 7.85 اینچی در 4 ظرفیت (64/32/16/8 گیگابایت) و 2 رنگ (سفید/مشکی) و 3 مدل (وای-فای/4G/3G) عرضه خواهد شد. یعنی 24 مدل مختلف در فهرست زیر:

خبر آخر جذاب‌تر از دو خبر دیگر است و به نظر می‌رسد قابل باورتر هم باشد. بهترین حالت این است که قیمت‌های خبر اول و مدل‌های خبر آخر به حقیقت بپیوندند. به هر حال کافی است تا فردا شب صبر کنیم و ببینیم اپل چه برنامه‌هایی برای قیمت‌گذاری دارد. یعنی تمام طیف‌ها را پوشش خواهد داد؟
آیا اپل راهش را گم کرده؟ خیر، تازه پیدا کرده.
استیو جابز با آیپد کوچک‌تر موافق نبود. بله نبود ولی فقط تا زمانی. هر نظر استیو جابز مربوط به زمان خاصی بود. او بارها با گذشت زمان حرف‌های قبلی خود را زیر پا گذاشت زیرا شرایطی که باعث تصمیم‌گیری و ابراز نظر می‌شد فرق کرده بود. در مورد منافات نداشتن آیپد کوچک با سیاست‌های اپل، همین بس که ادی کیو در سال‌های آخر عمر استیو جابز، تقریباً او را به عرضه آیپد کوچک مجاب کرده بود. و از این گدشته، با نگاهی به شرایط فعلی بازار تبلت‌ها، می‌توان با اطمینان گفت که آیپد کوچک راست کار اپل است و به احتمال خیلی زیاد، فوق‌العاده هم موفق خواهد بود.

تاکنون استراتژی رقبای اپل، یعنی به طور مشخص شرکای سخت‌افزاری گوگل که به اندروید وابسته‌اند، در بازار تلفن‌های هوشمند ایجاد تمایز از لحاظ "اندازه نمایشگر" بوده. این را ما از خودمان در نیاورده‌ایم. به هر طرف که سر بچرخانید، تلفن‌های هوشمند اندرویدی با نمایشگرهایی از 4 تا 5.5 اینچ را مشاهده می‌کنید. در حقیقت نمایشگر بزرگ بدل به یک امتیاز تیلیغاتی مهم برای آنها شده. این در حالی است که آیفون با نمایشگر کوچک خودش سال‌ها به رقابت پرداخته و نمایشگر جدید هم احتمالاً تا چندین سال تغییر اندازه نخواهد یافت. این از تلفن‌ها.

اما رقبای اندرویدی در بازار تبلت‌ها، وقتی با شکست‌های پی در پی در رقابت با آیپد 9.7 اینچی روبرو شدند، سیاستی به ظاهر بر عکس را در پیش گرفتند. سیاستی که شاید در وهله اول خلاف سیاست‌شان در بازار تلفن‌های هوشمند به نظر برسد. تلفن‌ها بزرگ شدند، ولی تبلت‌ها کوچک. و این یعنی سیاستی بر عکس، درست؟

خیر، سیاست به ظاهر متفاوت اندرویدی‌ها در دو بازار تلفن و تبلت در اصل کاملاً یکسان است. آنها یک فرار هوشمندانه به منطقه خالی دفاع اپل را شروع کردند. تلفن‌ها از پایین و تبلت‌ها از بالا به سمت منطقه خالی بین 3.5 تا 9.7 اینچ حمله بردند، و عجب حمله موفقیت‌آمیزی هم بود. موفقیت آن در تسخیر بازار تلفن‌های هوشمند توسط اندروید کاملاً آشکار است ولی حمله در جناح تبلت‌ها تازه شروع شده و شاید به گُل منجر شود. اگر به کسی بر نمی‌خورد باید گفت که ضعف گوگل و توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های تبلت، عامل عدم موفقیت چشمگیر اندروید در بازار تبلت‌ها بوده.

این ضعف‌ها، پیش‌رَوی اندروید در بازار تبلت‌ها را (نسبت به بازار تلفن‌ها) خیلی کند نگه داشته طوری که حالا اپل قصد دارد با یک خیز نه چندان بلند، مدافع کوچک خودش (آیپد 7.85 اینچی)‌ را برای شکار مهاجمین به منطقه خطر بفرستد (البته اپل نباید از دفاع هم غافل شود چون گوگل نیز احتمالاً نکسوس 10 را برای شلیک آماده دارد). نگرانی بزرگ اپل، این دو مورد است:

نخست اینکه هر چه فروش تبلت‌های 7 اینچی ارزان با پلتفرم اندروید بیشتر شود، کاربران بیشتری وارد اکوسیستم گوگل می‌شوند و این باعث خواهد شد که اولین آشنایی‌شان با گجت‌های پست پی‌سی طعم بستنی حصیری یا جیلی بیلی پیدا کند و بعدها امکان جذب آنها به سمت iOS کم باشد.

و نگرانی دوم اپل این است که با جذب کاربر بیشتر، اکوسیستم‌های اندروید و البته آمازون در بخش تبلت‌ها غنی‌تر خواهد شد که این به یک معنا است؛ اگر تا قبل از این، اندروید و آمازون مثل گروه‌های موسیقی محلی در بازار تبلت ساز خود را می‌نواختند، با جذب کاربر و قدرت گرفتن روز افزون، بیشتر و بیشتر شبیه ارکستر سمفونیک اپل خواهند شد و این یعنی شکل‌گیری رقابتی دیوانه‌وار!

دقیقاً همین نگرانی‌ها است که باعث شده تیم کوک و رفقا آیپد کوچک را با آغوش باز بپذیرند. آیپد 7.85 شاید یک محصول کوچک‌تر نسبت به اجداد خود باشد ولی شک نکنید که کلیدی‌ترین محصول اپل از سال 2009 تا کنون در بازار تبلت‌ها است و بار سنگینی را به دوش خواهد کشید.
مشخصات کلی؛ خلف وعده!
قرار بود مشخصات احتمالی آیپد 7.85 اینچی را در این مطلب مورد کنکاش قرار ندهیم؟ امان از دست ما! اعداد واقعاً شیطان هستند و مدام بالا و پایین می‌پرند، برای همین نمی‌خواستیم ذهن شما را مشغول کنیم ولی خُب از طرفی هم پایان بهتری برای این مقاله پیدا نکردیم. بنابراین بدون پرداختن به جزئیات، به مشخصات سخت‌افزاری مهم اشاره‌ای می‌کنیم:
- ابعاد تبلت: 200.13 در 134.73 در 7.3 میلیمتر (پهن‌تر، کمی کشیده‌تر و خیلی باریکتر از نکسوس 7).

- ابعاد و مشخصات نمایشگر: 7.85 اینچ قطر، 162 میلیمتر طول و 124 میلیمتر عرض؛ رزولوشن احتمالی 1024 در 768 پیکسل.

- چیپ پردازشی و رم: از آنجایی که نسبت‌های نمایشگر با آیپد 2 یکسان است، خیلی‌ها احتمال وجود چیپ A5 با رم 512 مگایابت را می‌دهند؛ اما یک احتمال دیگر هم هست. اگر اپل به دنبال این باشد که زمان معرفی سالانه آیپد و آیپد کوچک را هماهنگ کند، بعید نیست فردا آیپد 9.7 اینچی بهینه شده را هم رونمایی کند که چنانچه دامنه بهبودهای آن شامل حال پردازنده و رم بشود، شاید آیپد 7.85 اینچی نیز مفتخر به میزبانی چیپ A5X شود. ولی اجالتاً روی A5 حساب می‌کنیم.

- قابلیت‌های بی‌سیم: وای-فای و بلوتوث 4 که قطعی هستند؛ اما چنانچه آخرین خبر قیمتی واقعیت یابد و قابلیت‌های مخابراتی آیپد کوچک 3G و 4G باشد، از همه بیشتر مایه خوشحالی ما است زیرا انحصاری بودن مدل سلولار آن به 4G LTE باعث می‌شود ماجرای «آش نخورده و دهان سوخته» برایمان پیش بیاید، یعنی بابت امکانی پول بیشتر بدهیم که در ایران استفاده‌ای ندارد. اما اگر وجود مدل 3G -که قاعدتاً ارزان‌تر از 4G است- حقیقت داشته باشد، خریداران احتمالی خوشحال خواهند شد.

- دوربین: اگر آیپد کوچک نمایشگر رتینا نداشته باشد، استفاده از دوربین iSight از نوع 5 مگاپیکسلی چندان از نظر اپل توجیه پذیر نخواهد بود. ولی از طرفی ممکن است به خاطر هزینه‌های تولید، چنین دوربینی را در آیپد کوچک ببینیم. در غیر این صورت دوربین 3 مگاپیکسلی خواهد بود.

- باتری: نقطه قوت آیپد از ابتدا تا کنون باتری آن بوده و هست. اپل در این زمینه چیزی کم نخواهد گذاشت. حتی بعید نیست چنانچه محدودیت‌های مهندسی مانع نشود، یک باتری خیلی خیلی قوی در آیپد کوچک ببینیم که طول عمری نزدیک به 12 ساعت را برایش رقم بزند.
فردا شب با مراسم اپل هیجان آبان آغاز خواهد شد و سپس مایکروسافت و گوگل آتش بازی به پا خواهند کرد. اما برای اینکه مراسم فردای اپل را که نزدیک‌تر است کمی داغ کنیم بیایید نگاهی بیاندازیم به بنر مراسم فردا شب و حواشی آن:
- خیلی‌ها می‌پرسند این رنگین‌کمان زیبا چیست؟ به گذشته رجوع کنید؛ این رنگ‌ها یادآور دومین لوگوی اپل هستند که طرح سیب گاز خورده‌ای با 4 رنگ "زرد، نارنجی، قرمز، بنفش" در میان "آبی" آسمان و "سبز" زمین بود. گویا اپل می‌خواهد این ایده را در ناخودآگاه ما جا بیندازد که هنوز همان کمپانی نوآور قدیم است.

- انتخاب واژه "Little" احتمالاً از همان اشاره‌های زیرکانه به محصولات در راه معرفی است که اینجا یک آیپد "کوچکتر" مورد نظر است.

- بامزه است. اپل برای مشخص کردن آدرسی که خبرنگارها باید به آن رجوع کنند از نمای اپلیکیشن نقشه جدید iOS که خیلی هم سر و صدا به پا کرد استفاده نکرده و شاید تا چند مراسم دیگر هم استفاده نکند!

- محل برگزاری مراسم، California Theatre است که بر عکس تصور بعضی ها، اصلاً هم جای کوچکی نیست و در دو طبقه می‌تواند میزبان 1100 نفر باشد. این اولین بار است که اپل این مکان را برای یک مراسم انتخاب کرده.
این هم سرکی به درون California Theatre. جای زیبایی برای معرفی آیپد 7.85 اینچی و سایر محصولات مورد انتظار برای فردا است. موافق نیستید؟

narenji.ir

Stream
23-10-2012, 22:10
کلیه مطالب در تاپیک جدید لطفا

iPad mini|| آیپد مینی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])