PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : جستجوی شنيداری

mahmoodreza
01-04-2005, 02:57
به كمك جستجوگرهای اينترنتی و كلمه جستجو"فايند" در برنامه لغت يابی، ظرف چند ثانيه می توانيد يك تارنما يا فقط يك كلمه را در يك متن بيابيد. اما اگر بخواهيد يك نماهنگ يا يك صحنه از يك رسانه ديداری يا شنيداری را پيدا كنيد چه خواهد شد؟ تيم سيبلی 28 ساله يكی از موسسان و دانشمند بزرگ استريمسيج است كه جستجوگری را به اين منظور راه اندازی كرد.

تيم سيبلی(1)
جستجوی شنيداری(2)

به كمك جستجوگرهای اينترنتی و كلمه جستجو"فايند"(3) در برنامه لغت يابی، ظرف چند ثانيه می توانيد يك تارنما يا فقط يك كلمه را در يك متن بيابيد. اما اگر بخواهيد يك نماهنگ يا يك صحنه از يك رسانه ديداری يا شنيداری را پيدا كنيد چه خواهد شد؟ تيم سيبلی 28 ساله يكی از موسسان و دانشمند بزرگ استريمسيج(4) است كه جستجوگری را به اين منظور راه اندازی كرد.

سيبلی در مورد پيدايش اين جستجوگر می گويد: "جرقه آغازين بر اساس نياز ايجاد شد. من با ديدگاه دانشگاهی مايل بودم بدانم كه رسانه پويا و ارتباطات چگونه می توانند به علم و ابداعات آن كمك نمايند." او فكر می كرد هيچ كس حاضر نمی شود به 300 الی 400 ساعت سخنرانی گوش دهد تا يك كنفرانس يا سخنرانی مشخص را پيدا كند، پس چرا چيزی طراحی نشود كه بتواند يك قطعه صوتی يا يك نماهنگ را بيابد؟ چنين جستجوگری می توانست به همه انواع رسانه ها از خبری گرفته تا سرگرم كننده افزوده شود.

طراحی اين جستجوگر مشكل از آب درآمد. او می گويد: "وقتی با رسانه های زمانمند مثل رسانه های شنيداری يا ديداری طرف هستيد، يافتن كل برنامه برای يك نفر به اندازه كافی خوب نيست، زيرا بايد يك ساعت برنامه را تماشا كنند تا به آن بخش مشخص از خبر برسند. و ممكن نيست كه مانند متن بتوانيد فقط نگاهی به كل آن بياندازيد." بخشی از كامل ساختن فن آوری استريمسيج عبارت بوده است از توانمند ساختن آن به درك زبان و محتوا و ايجاد اطمينان از حل مشكلاتی كه در مسير پيش می آيد. در روند دشوار كار مشخص شد كه استريمسيج با كتابخانه گدار(5) ناسا مانند يك مراجع برخورد می كند.

سيبلی پيش از تاسيس استريمسيج در سال 2000 بين علوم و تجارت مردد بود. پس از پايان تحصيل در اسوارتمور كالج(6) پنسيلوانيا به كمك ديگران اولين نشريه خوش كيفيت تحقيقات علمی زير ليسانس را به نام مجله محققان جوان راه اندازی كرد. او می گويد: "من هميشه فكر می كردم كه به فيزيك تئوريك روی خواهم آورد، اما متوجه شدم كه به فن آوری و مردم و حل مسايل عملی علاقمند هستم."

1. Tim Sibley
2. Audio Searching
3. Find
4. Streamsage
5. Goddard
6. Swarthmore