PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمایی برای اورکلاک

smrbh
11-01-2012, 19:46
سلام بر همگی
دوستان عزیز با توجه به اطلاعات کمی که من در مورد اورکلاک دارم ، از شما و مدیران محترم خواهشمندم که به بنده کمک بفرمایید تا اطلاعاتم را در این مورد افزایش بدم و همینطور بتوانم سیستم خودم رو اورکلاک کنم .
در ضمن مشخصات سیستم من به صورت زیر می باشد .

Motherboard : ASUS - P8Z68-V
CPU : Intel® Core™ i5-2500K
Graphics : ASUS - ENGTX570 DCII/2DIS/1280MD5
Ram : Crucial Ballistix Sport 4GB - 1600
Hard : MAXTOR STM3320820AS
DVD RW : Plextor PX-L890SA
Power Supply : GREEN - GP885B
Case : GREEN – Falcon

----------------------------------------------------

Windows 7 Ultimate Service Pack 1 - 64 Bit

در ابتدا چند سوال از شما دوستان عزیز دارم :

1. آیا اورکلاک باعث کاهش عمر قطعات میشود یا نه ؟

2. برای اورکلاک کردن به چه نرم افزارهایی احتیاج هست و اگه امکان داره لطفا لینک دانلود نرم افزارهایی که برای اورکلاک کردن سیستم من نیاز هست رو برای دانلود بزارید .

3. آیا سیستم من دارای خنک کنندگی خوبی می باشد یا نه ؟

و در آخر از دوستان خواهشمندم که در همین تاپیک قدم به قدم به بنده برای اورکلاک کردن صحیح قطعات ( پردازنده ، گرافیک و رم ) کمک و راهنمایی بفرمایند و آموزشهای لازم را در این مورد به من بدهند تا دچار مشکل نشوم .

با تشکر و سپاسگزاری از همه شما دوستان عزیز . موفق و پیروز باشید .

PC_Expert
11-01-2012, 19:57
سلام

مشخصات سیستم رو نوشتید اما حرفی از CPU Cooler نزدید.
از خنک کننده استوک استفاده میکنید یا CPU Cooler مناسب دارید؟

1. آیا اورکلاک باعث کاهش عمر قطعات میشود یا نه ؟

نمیشه گفت کاهش نمیده، اما اگه به صورت اصولی و Safe باشه نگرانی چندانی نداره.

2. برای اورکلاک کردن به چه نرم افزارهایی احتیاج هست و اگه امکان داره لطفا لینک دانلود نرم افزارهایی که برای اورکلاک کردن سیستم من نیاز هست رو برای دانلود بزارید .

برای اورکلاک پردازنده و رم نیاز به نرم افزار خاصی نیست، فقط برای سنجش دما باید HWMonitor رو داشته باشید، برای جزییات هم CPU-Z .
برای اور کارت گرافیک نرم افزار های مختلفی هست، مهم ترین اونها MSI Afterburner هست.

در مورد اورکلاک پردازنده، رم و کارت گرافیک تاپیکش موجوده، بهتره اونها رو مطالعه کنید.

3. آیا سیستم من دارای خنک کنندگی خوبی می باشد یا نه ؟

شما باید اول بگید خنک کنندتون چیه :31:

EXTREME
11-01-2012, 21:06
شما اول 215 دقیقه تست پرایم 95 بگیرید و حین تست دمای سی پی یو رو چک کنید ببینید چقدره
برای اور سی پی یو تون از ضریب سی پی یو باید استفاده کنید
بنابراین یک عکس از تب اصلی نرم افزار cpu-z و تب مموری اون بزارید

smrbh
12-01-2012, 01:10
سلام

مشخصات سیستم رو نوشتید اما حرفی از CPU Cooler نزدید.
از خنک کننده استوک استفاده میکنید یا CPU Cooler مناسب دارید؟

نمیشه گفت کاهش نمیده، اما اگه به صورت اصولی و Safe باشه نگرانی چندانی نداره.

برای اورکلاک پردازنده و رم نیاز به نرم افزار خاصی نیست، فقط برای سنجش دما باید HWMonitor رو داشته باشید، برای جزییات هم CPU-Z .
برای اور کارت گرافیک نرم افزار های مختلفی هست، مهم ترین اونها MSI Afterburner هست.

در مورد اورکلاک پردازنده، رم و کارت گرافیک تاپیکش موجوده، بهتره اونها رو مطالعه کنید.

شما باید اول بگید خنک کنندتون چیه :31:
سلام
سيستم من داراي CPU Cooler نمي باشد ، يعني من نخريدم ... ولي سوالي که دارم آيا بدون CPU Cooler نمي توان اورکلاک کرد ...
لطفا دوستان چند تا CPU Cooler که مناسب با سيستم من باشد معرفي کنند ( با ذکر قيمت ) که اگه بودجه لازم رو داشتم بتونم يک CPU Cooler مناسب بخرم .
و اما در مورد نرم افزارهايي که نام برديد ، من همه اين نرم افزارها رو به همراه چند نرم افزار دیگر که در فروم بود رو دانلود کردم .

شما اول 215 دقیقه تست پرایم 95 بگیرید و حین تست دمای سی پی یو رو چک کنید ببینید چقدره
برای اور سی پی یو تون از ضریب سی پی یو باید استفاده کنید
بنابراین یک عکس از تب اصلی نرم افزار cpu-z و تب مموری اون بزارید

سلام
دوست عزیز من به هیچ عنوان با اورکلاک سی پی یو آشنایی ندارم و نمی دونم به چه شکل باید سی پی یو رو اورکلاک کرد ، به خاطر همین نمی دونم که با چه نرم افزاری و به چه شکل باید این تستی رو که گفتید انجام بدم ، ممنون میشم اگه در این مورد راهنمایی کنید .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

EXTREME
12-01-2012, 02:22
سلام
سيستم من داراي CPU Cooler نمي باشد ، يعني من نخريدم ... ولي سوالي که دارم آيا بدون CPU Cooler نمي توان اورکلاک کرد ...
لطفا دوستان چند تا CPU Cooler که مناسب با سيستم من باشد معرفي کنند ( با ذکر قيمت ) که اگه بودجه لازم رو داشتم بتونم يک CPU Cooler مناسب بخرم .
و اما در مورد نرم افزارهايي که نام برديد ، من همه اين نرم افزارها رو به همراه چند نرم افزار دیگر که در فروم بود رو دانلود کردم .

سلام
دوست عزیز من به هیچ عنوان با اورکلاک سی پی یو آشنایی ندارم و نمی دونم به چه شکل باید سی پی یو رو اورکلاک کرد ، به خاطر همین نمی دونم که با چه نرم افزاری و به چه شکل باید این تستی رو که گفتید انجام بدم ، ممنون میشم اگه در این مورد راهنمایی کنید .

شما نرم افزار prime95 رو دانلود کنید به همراه نرم افزار hwmonitor
و نرم افزار prime95 رو اجرا کنید رو حالت blend و بزارین به مدت 15 دقیقه تست بگیره در حین
تست دما با نرم افزار hw monitor چک بشه که شما باید اون دما رو بگین
اورکلاک سی پی یو شما هم راحته و مشکلی نداره
فقط باید برین تو ستاپ سیستم و ضریب سی پی یو رو افزایش بدین و در صورت نیاز ولتاژ بدین به سی پی یو
فرکانس رم رو دستکاری کردین ؟
رمتون باید در فرکانس 1600 با cl9 کار کنه

PC_Expert
12-01-2012, 11:09

خنک کننده استوک این پردازنده به قدری ضعیفه که شما بدون اور سیستم رو زیر تست بذارید دما از 80 درجه هم بالاتر میره، بنابراین بدون خنک کننده خوب اصلا" فکر اور رو هم نکنید.

چیزی که الان تو بازار موجود باشه و مناسب، Zalman CNPS 10X Performa هست که بعد از گرونی دلار به قیمت 75 تومن فروخته میشه.

از شاتی که از CPU-Z گذاشتید مشخصه که BCLK بالاتر از حالت عادی هست و روی 103 قرار گرفته، که باید بیاریدش روی 100 ، علت کار کردن رم در فرکانس 824 هم همینه. به نظر میاد تایمینگ رم شما به صورت پیش فرض 10 هست! البته به راحتی میتونه روی تایمینگ 9 هم کار کنه.

smrbh
12-01-2012, 15:00
شما نرم افزار prime95 رو دانلود کنید به همراه نرم افزار hwmonitor
و نرم افزار prime95 رو اجرا کنید رو حالت blend و بزارین به مدت 15 دقیقه تست بگیره در حین
تست دما با نرم افزار hw monitor چک بشه که شما باید اون دما رو بگین
اورکلاک سی پی یو شما هم راحته و مشکلی نداره
فقط باید برین تو ستاپ سیستم و ضریب سی پی یو رو افزایش بدین و در صورت نیاز ولتاژ بدین به سی پی یو
فرکانس رم رو دستکاری کردین ؟
رمتون باید در فرکانس 1600 با cl9 کار کنه

با سلام خدمت شما دوست عزیز
من با نرم افزاری که گفتید به مدت 15 الی 20 دقیقه تست گرفتم که نتیجه رو به صورت یک فایل براتون میزارم تا ببنید دما تا چه حدی بوده ...
و در مورد رم من هیچگونه تغییری در فرکانس ها و یا دیگر جزییات اعمال نکردم ... چون چیزی بلد نیستم که بخوام تغییراتی انجام بدم .

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

خنک کننده استوک این پردازنده به قدری ضعیفه که شما بدون اور سیستم رو زیر تست بذارید دما از 80 درجه هم بالاتر میره، بنابراین بدون خنک کننده خوب اصلا" فکر اور رو هم نکنید.

چیزی که الان تو بازار موجود باشه و مناسب، Zalman CNPS 10X Performa هست که بعد از گرونی دلار به قیمت 75 تومن فروخته میشه.

از شاتی که از CPU-Z گذاشتید مشخصه که BCLK بالاتر از حالت عادی هست و روی 103 قرار گرفته، که باید بیاریدش روی 100 ، علت کار کردن رم در فرکانس 824 هم همینه. به نظر میاد تایمینگ رم شما به صورت پیش فرض 10 هست! البته به راحتی میتونه روی تایمینگ 9 هم کار کنه.

دوست عزیز نظرتون در مورد CPU Cooler های گرین چیه ، کدوم یکی از این مدلها به نظرتون بهتره ؟
در ضمن من چجوری می تونم این تغییراتی رو که گفتید در رم اعمال کنم . ممنون
موفق و پیروز باشید .

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

PC_Expert
12-01-2012, 21:18
دوست عزیز نظرتون در مورد CPU Cooler های گرین چیه ، کدوم یکی از این مدلها به نظرتون بهتره ؟

این مدل ها یا در بازار نیستند، یا به درد نمیخورن!

در ضمن من چجوری می تونم این تغییراتی رو که گفتید در رم اعمال کنم . ممنون

وارد تنظیمات BIOS بشید و در تنظیمات Advanced mode ، تب AI Tweaker ، گزینه ی AI Overclock Tuner رو بر روی manual قرار بدید و سپس BCLK / PCI-E Frequency رو بر روی 100 قرار بدید.

اگه محیط بایوس با چیزی که میگم متفاوته عکس بگیرید و اینجا بذارید، چون من از روی عکس ها دارم راهنماییتون میکنم!

smrbh
13-01-2012, 00:56
وارد تنظیمات BIOS بشید و در تنظیمات Advanced mode ، تب AI Tweaker ، گزینه ی AI Overclock Tuner رو بر روی manual قرار بدید و سپس BCLK / PCI-E Frequency رو بر روی 100 قرار بدید.

اگه محیط بایوس با چیزی که میگم متفاوته عکس بگیرید و اینجا بذارید، چون من از روی عکس ها دارم راهنماییتون میکنم!

علی جون من تمامی تنظیماتی رو که شما گفتید رو انجام دادم و بعدش سیو کردم ولی بعد از اینکه ریستارت می کنم دوباره به همون حالت اولش برمیگرده ... به نظرتون مشکل از کجاست ...
راستی من چجوری می تونم از محیط بایوس عکس بگیرم ...

PC_Expert
13-01-2012, 01:04
علی جون من تمامی تنظیماتی رو که شما گفتید رو انجام دادم و بعدش سیو کردم ولی بعد از اینکه ریستارت می کنم دوباره به همون حالت اولش برمیگرده ... به نظرتون مشکل از کجاست ...

نباید این اتفاق بیفته، بایوس مادربرد رو به آخرین ورزن آپدیت کنید.

راستی من چجوری می تونم از محیط بایوس عکس بگیرم ...

با دوربینی چیزی :31: نرم افزاری فکر نمیکنم بشه.

smrbh
13-01-2012, 20:29
نباید این اتفاق بیفته، بایوس مادربرد رو به آخرین ورزن آپدیت کنید.

با دوربینی چیزی :31: نرم افزاری فکر نمیکنم بشه.

من بایوس مادربورد رو قبلا آپدیت کردم ... در هر حال تنظیمات سیو شدن ، ولی باید هر تنظیمی رو که انجام میدی برای اینکه سیو بشه باید دوبار تنظیمات رو انجام بدی و هر بار کامپیوتر رو ریستارت کنی .

اینم چند تا عکس از محیط تنظیمات سیستم من :

سه تا عکس اولی تنظیمات در حالت دیفالت قرار داره ... اگه امکان داره یه توضیحاتی در مورد گزینه هایی که در این سه عکس وجود داره بفرمایید ...
در ضمن برای اورکلاک رم الان باید چه کارایی رو انجام بدم .

در عکسهای زیر با توجه به توضیحاتی که شما دادید ، تغییرات رو اعمال کردم .

اگه میشه یه توضیحی هم در مورد این X.M.P بدی ممنون میشم .

اینم چند تا عکس از CPU-Z بعد از اعمال تغییرات :

شرمنده علی جون ، خیلی اذیتت کردم .... :11:
موفق و پیروز باشید .

PC_Expert
13-01-2012, 21:01
در عکس اول، شما میتونید انواع ولتاز رو تنظیم کنید، در اورکلاکی که قراره انجام بدید شما فقط با CPU Voltage کار خواهید داشت ، و البته برای فرکانس 4500 تا 4600 باید بر روی Fixed و نه Offset باشه و بر روی 1.3 قرار بگیره.
و در صورت اور رم با DRAM Voltage رو هم باید افزایش بدید.

در عکس دوم فرکانس پایه (همونی که کم کردید) بهمراه فرکانس حافظه وجود داره (که برای اورکلاک رم از این گزینه استفاده میشه، مثلا" فرکانس بر روی 1866 قرار میگیره و با تنظیم ولتاژ و تایمینگ، رم پایدار میشه)
گزینه ی مهم دیگه ای که تو این عکس هست Power Saving Mode هست که موقع اورکلاک باید غیر فعالش کنید.
همچنین گزینه ی Internal PLL Overvoltage تو این عکس هست که تو اور سنگین بکار میاد (برای فرکانس کمتر از 5 لازم نیست کاریش کنید)

xmp یک فناوری ارایه شده از طرف اینتل برای تنظیم بهینه ی فرکانس و تایمینگ رم هست.

شما از قسمت های OC Tuner، DRAM Timing Control و CPU Power Management هم عکس بگیرید، چون گزینه هایی هست که باهاش سر و کار داریم.
بخصوص DRAM Timing Control که قبل از خرید خنک کننده پردازنده با اور رم شروع کنیم!

یه سوال: شما 1 ماژول رم دارید؟
یا رم ها رو در اسلات های همرنگ قرار ندادید که Dual Channel بشه؟

smrbh
13-01-2012, 21:54
در عکس دوم فرکانس پایه (همونی که کم کردید) بهمراه فرکانس حافظه وجود داره (که برای اورکلاک رم از این گزینه استفاده میشه، مثلا" فرکانس بر روی 1866 قرار میگیره و با تنظیم ولتاژ و تایمینگ، رم پایدار میشه)
گزینه ی مهم دیگه ای که تو این عکس هست Power Saving Mode هست که موقع اورکلاک باید غیر فعالش کنید.
همچنین گزینه ی Internal PLL Overvoltage تو این عکس هست که تو اور سنگین بکار میاد (برای فرکانس کمتر از 5 لازم نیست کاریش کنید)

با توجه به توضیحاتی که دادید ، الان فرکانس رو بزارم روی 1866 یا 2133 و در ضمن Power Saving Mode رو کلا غیر فعال کنم ، مشکلی پیش نمیاد . ( چه زمانی که اورکلاک میکنم و چه زمانی که اورکلاک نمیکنم )

xmp یک فناوری ارایه شده از طرف اینتل برای تنظیم بهینه ی فرکانس و تایمینگ رم هست.

اگر روی این گزینه بزارم و بعد تنظیمات لازم رو انجام بدم ، بهتر نیست .

یه سوال: شما 1 ماژول رم دارید؟
یا رم ها رو در اسلات های همرنگ قرار ندادید که Dual Channel بشه؟

من فقط 1 ماژول رم دارم .

شما از قسمت های OC Tuner، DRAM Timing Control و CPU Power Management هم عکس بگیرید، چون گزینه هایی هست که باهاش سر و کار داریم.
بخصوص DRAM Timing Control که قبل از خرید خنک کننده پردازنده با اور رم شروع کنیم!

خدمت شما :

در عکس اول، شما میتونید انواع ولتاز رو تنظیم کنید، در اورکلاکی که قراره انجام بدید شما فقط با CPU Voltage کار خواهید داشت ، و البته برای فرکانس 4500 تا 4600 باید بر روی Fixed و نه Offset باشه و بر روی 1.3 قرار بگیره .

راستی گزینه Fixed در اون قسمت نبود ...

PC_Expert
13-01-2012, 22:14
با توجه به توضیحاتی که دادید ، الان فرکانس رو بزارم روی 1866 یا 2133 و در ضمن Power Saving Mode رو کلا غیر فعال کنم ، مشکلی پیش نمیاد . ( چه زمانی که اورکلاک میکنم و چه زمانی که اورکلاک نمیکنم )

به این راحتی نیست، بذارید سیستم بالا نمیاد!

اگر روی این گزینه بزارم و بعد تنظیمات لازم رو انجام بدم ، بهتر نیست .

نمیدونم رم شما از این فناوری پشتیبانی میکنه یا نه. تنظیم دستی رو بیشتر ترجیح میدم.

راستی گزینه Fixed در اون قسمت نبود ...

منظور همین Manual هست.

خب حالا وارد قسمت DRAM Timing Control بشید و 4 گزینه ی اول رو به 9-9-9-24 کاهش بدید، تنظیمات رو ذخیره کنید و سیستم رو ریست کنید، ببینید بالا میاد یا نه. اگه بالا بیاد شما یک مرحله رم رو اور کردید (تایمینگ رو کاهش دادید)
در صورتی که خواستید ادامه بدید دفعه بعد DRAM Voltage رو روی 1.6 یا یک عدد نزدیک اون قرار بدید و فرکانس رو روی 1866 بذارید ببینید چی میشه.

smrbh
13-01-2012, 22:40
خب حالا وارد قسمت DRAM Timing Control بشید و 4 گزینه ی اول رو به 9-9-9-24 کاهش بدید، تنظیمات رو ذخیره کنید و سیستم رو ریست کنید، ببینید بالا میاد یا نه. اگه بالا بیاد شما یک مرحله رم رو اور کردید (تایمینگ رو کاهش دادید)

این مرحله رو انجام دادم و سیستم بدون هیچگونه مشکلی بالا اومد ...

در صورتی که خواستید ادامه بدید دفعه بعد DRAM Voltage رو روی 1.6 یا یک عدد نزدیک اون قرار بدید و فرکانس رو روی 1866 بذارید ببینید چی میشه.

حالا این مرحله رو انجام بدم ، وقتی این تغییرات رو اعمال کنم از کجا بدونم که درست اورکلاک شده و مشکلی نیست .

PC_Expert
13-01-2012, 22:54
حالا این مرحله رو انجام بدم ، وقتی این تغییرات رو اعمال کنم از کجا بدونم که درست اورکلاک شده و مشکلی نیست .

اگه سیستم تونست در این فرکانس دفعه اول بوت بشه و ویندوز رو بالا بیاره ، در cpu-z هم دیدید که فرکانس رم روی عددی نزدیک به 933 هست بگید تا سراغ تست و پیدا کردن کمترین ولتاژ پایدار بریم.
اگه نتونست تایمینگ رو به صورت 9-10-9-24 و باز هم اگه نتونست به صورت 9-11-9-24 تنطیم کنید و دوباره امتحان کنید.

smrbh
13-01-2012, 23:33
اگه سیستم تونست در این فرکانس دفعه اول بوت بشه و ویندوز رو بالا بیاره ، در cpu-z هم دیدید که فرکانس رم روی عددی نزدیک به 933 هست بگید تا سراغ تست و پیدا کردن کمترین ولتاژ پایدار بریم.
اگه نتونست تایمینگ رو به صورت 9-10-9-24 و باز هم اگه نتونست به صورت 9-11-9-24 تنطیم کنید و دوباره امتحان کنید.

همه این کارایی رو گفتی انجام دادم ولی سیستم بالا نیومد و مجبور شدم تنظیمات رو به حالت اول برگردونم .
میتونه این مشکل به خاطر کم بودن ولتاژ باشه ...

PC_Expert
13-01-2012, 23:44
همه این کارایی رو گفتی انجام دادم ولی سیستم بالا نیومد و مجبور شدم به حالت اول برگردونم .
میتونه این مشکل به خاطر کم بودن ولتاژ باشه ...

سیستم اگه بوت میشد هم کار تموم نشده بود و باید تست پاس میکرد، بنابراین نمیشه به اندازه دلخواه ولتاژ داد، برای استفاده 24/7 هم ولتاژ بالاتر صحیح نیست.

دو راه دیگه هست، یکی با تایمینگ 10-10-10-28 سعی کنید به فرکانس 1866 برسید و یا رو تایمینگ متمرکز بشید، یعنی سعی کنید با ولتاژ حداکثر 1.62 (ولتاژی که واقعا" ست میشه نه ولتاژی که شما تنظیم میکنید، چون بعضی مادربرد ها Drop Voltage دارند و بعضی دیگه ممکنه ولتاژی بالاتر از چیزی که شما ست کردید ست کنند، معمولا" ولتاژی که واقعا" ست شده در Bios در کنار DRAM Voltage به صورت کمرنگ نوشته میشه) تایمینگ رو به 8-10-8-22 کاهش بدید.

smrbh
13-01-2012, 23:50
سیستم اگه بوت میشد هم کار تموم نشده بود و باید تست پاس میکرد، بنابراین نمیشه به اندازه دلخواه ولتاژ داد، برای استفاده 24/7 هم ولتاژ بالاتر صحیح نیست.

دو راه دیگه هست، یکی با تایمینگ 10-10-10-28 سعی کنید به فرکانس 1866 برسید و یا رو تایمینگ متمرکز بشید، یعنی سعی کنید با ولتاژ حداکثر 1.62 (ولتاژی که واقعا" ست میشه نه ولتاژی که شما تنظیم میکنید، چون بعضی مادربرد ها Drop Voltage دارند و بعضی دیگه ممکنه ولتاژی بالاتر از چیزی که شما ست کردید ست کنند، معمولا" ولتاژی که واقعا" ست شده در Bios در کنار DRAM Voltage به صورت کمرنگ نوشته میشه) تایمینگ رو به 8-10-8-22 کاهش بدید.

الان من به غیر از تایمینگ ، فرکانس و ولتاژ رو روی چی تنظیم کنم.

PC_Expert
13-01-2012, 23:54
حداکثر ولتاژ: 1.62
حالت اول: فرکانس 1866 - تایمینگ 10-10-10-28
حالت دوم: فرکانس 1600 - تایمینگ 8-10-8-22

نکته: در پلتفرم سندی بریج فرکانس مهمتره، بنابراین حالت اول اولویت داره.

smrbh
14-01-2012, 00:30
حداکثر ولتاژ: 1.62
حالت اول: فرکانس 1866 - تایمینگ 10-10-10-28
حالت دوم: فرکانس 1600 - تایمینگ 8-10-8-22

نکته: در پلتفرم سندی بریج فرکانس مهمتره، بنابراین حالت اول اولویت داره.

با تنظیمات حالت اول سیستم بالا اومد ... فقط یکی ، دو دفعه وقتی که می خواست وارد ویندوز بشه یک اروری با صفحه آبی ظاهر شد و سیستم ریستارت شد .

راستی ببین من ولتاژ رو درست وارد می کنم یا نه ؟
ممنون

PC_Expert
14-01-2012, 09:57
با تنظیمات حالت اول سیستم بالا اومد ... فقط یکی ، دو دفعه وقتی که می خواست وارد ویندوز بشه یک اروری با صفحه آبی ظاهر شد و سیستم ریستارت شد .

کرش کردن با ولتاژ اضافه قابل حله، ولی ولتاژ بالا میشه و باعث تولید گرمای اضافه و کاهش عمر رم میشه.
رم شما تو عکس ولتاژ 1.615 داره، برای تست یک مقدار دیگه ولتاژ رم رو افزایش بدید (مثلا" تا 1.625 ) و وارد ویندوز شده و تست زیر رو انجام بدید:
تست Prome95 ، تست حالت چهارم (Custom ) که در اون مقدار Max FFT Size رو 30000 قرار بدید، به مدت نیم ساعت.
میتویند از تست SuperPi 32M هم استفاده کنید.

smrbh
14-01-2012, 10:51
البته با اون تنظیمات حالت اول سیستم درست کار نمیکرد و چند دقیقه یکبار همون اروری که گفتم رو نشون میداد و سیستم ریستارت میشد و به خاطر همین تنظیمات رو به حالت اول برگردوندم.
حالا به نظرتون همون تنظیمات رو با ولتاژی که گفتید امتحان کنم یا حالت دوم رو ... ممنون

PC_Expert
14-01-2012, 11:49
حالا به نظرتون همون تنظیمات رو با ولتاژی که گفتید امتحان کنم یا حالت دوم رو ... ممنون

برای استفاده 24-7 بیخیال حالت اول بشید، چون ولتاژ بالایی لازم داره.
حالت دوم رو امتحان کنید، اگه حالت دوم هم ولتاژ بالایی لازم داشت تنظیمات رو روی فرکانس 1600 و تایمینگ 9-9-9-24 که بدون مشکل کار میکرد حفظ کنید.
رم شما به صورت پیش فرض تایمینگ بالایی داره که جالب نیست، 4 گیگابایتی بودن ماژول هم مزید بر علت شده. ماژول های 2 گیگابایتی راحت تر اور میشن.

هر وقت خنک کننده پردازنده رو تهیه کردید میتونید اور پردازنده رو هم انجام بدید.

smrbh
14-01-2012, 12:16
کرش کردن با ولتاژ اضافه قابل حله، ولی ولتاژ بالا میشه و باعث تولید گرمای اضافه و کاهش عمر رم میشه.
رم شما تو عکس ولتاژ 1.615 داره، برای تست یک مقدار دیگه ولتاژ رم رو افزایش بدید (مثلا" تا 1.625 ) و وارد ویندوز شده و تست زیر رو انجام بدید:
تست Prome95 ، تست حالت چهارم (Custom ) که در اون مقدار Max FFT Size رو 30000 قرار بدید، به مدت نیم ساعت.
میتویند از تست SuperPi 32M هم استفاده کنید.

من تنظیمات رو در حالت اول و ولتاژ رو 1.625 قرار دادم و تستی رو که گفتید ، انجام دادم . ( تا به این لحظه هیچ مشکلی یا اروری بعد از تغییرات به وجود نیومده )
در ضمن من تست رو به نظرتون درست انجام دادم .

PC_Expert
14-01-2012, 12:54
من تنظیمات رو در حالت اول و ولتاژ رو 1.625 قرار دادم و تستی رو که گفتید ، انجام دادم . ( تا به این لحظه هیچ مشکلی یا اروری بعد از تغییرات به وجود نیومده )

تست رو درست انجام دادید، اورکلاک رمتون مشکلی نداره.

فقط دمای پردازنده اصلا" جالب نیست، فن استوک اینتل واقعا" فن بیخودیه، بهتره یک خنک کننده خوب تهیه کنید وقبل از خرید خنک کننده دیگه از این تست ها Run نکنید!

smrbh
14-01-2012, 13:50
بعد از حدود 45 دقیقه اون ارور رو دوباره آورد .... عکشو برات میزارم ببین میشه درستش کرد یا باید تغییرات دیگه ای رو برای اورکلاک رم انجام بدم .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] viewer.php%3Ffile%3D74657606772058807015.jpg)

فقط دمای پردازنده اصلا" جالب نیست، فن استوک اینتل واقعا" فن بیخودیه، بهتره یک خنک کننده خوب تهیه کنید وقبل از خرید خنک کننده دیگه از این تست ها Run نکنید!

حتما ، سعی میکنم یک خنک کننده خوب تهیه کنم تا سی پی یو دچار مشکل نشه .

واقعا ازت ممنونم ...:11:

PC_Expert
14-01-2012, 20:06
با این اوصاف فکر کنم همون 1600 9-9-9-24 بمونه بهتر باشه.

vegas
14-01-2012, 20:51

98 درجه !!!!:18:
CPU که الان مشکلی نداره ؟
اگه میخوای CPU رو به .... ببری 1 ساعتی همینطور با همین دما ادامه بده !:31:

smrbh
14-01-2012, 21:31
علی جون با توجه به شرایطی که در این چند روز دیدم و همینطور توضیحاتی که شما دادید ، رم من برای اورکلاک مناسب نیست و قابلیت تحمل در فرکانس بالا رو ندارد و همینطور اگه بخوام به فرکانس بالاتر برسم باید تایمینگ ها رو افزایش بدم که این کار هم باعث کاهش کارایی سیستم می شود ، پس در نتیجه اورکلاک برای رم من مناسب نمی باشد ولی در هر حال از شما به خاطر توضیحات خوبی که در مورد اورکلاک رم دادید واقعا سپاسگزارم ، چون باعث شد اطلاعاتم در این زمینه بیشتر شود که هدف اصلی خودم هم بالا بردن اطلاعاتم درباره اورکلاک بود ، فقط به عنوان آخرین سوال در این زمینه اینکه اعدادی که برای تایمینگ میدید بر روی چه اساسی می باشد . و در ضمن اگه من این رم رو بفروشم و به جاش یک رم دیگه رو بخرم ، خوبه یا نه . اگه جواب مثبت هست تا مبلغ 70 هزار تومان کدوم رم رو برای خرید پیشنهاد میدید که هم از نظر قدرت و سرعت و کارایی عالی باشد و همچنین برای اورکلاک مناسب باشد .

انشاالله هر موقع یک خنک کننده خوب برای پردازنده خریدم برای اورکلاک پردازنده مزاحمتون خواهم شد و در مورد گرافیک هم هر موقع شما وقت داشتید ، در اون مورد هم از شما کمک میگیرم و اورکلاک گرافیک رو انجام میدم ، چون فکر نمی کنم برای اون مشکلی خاصی وجود داشته باشد . ممنون :11:
موفق و پیروز باشید ... :10:

smrbh
14-01-2012, 21:39
98 درجه !!!!:18:
CPU که الان مشکلی نداره ؟
اگه میخوای CPU رو به .... ببری 1 ساعتی همینطور با همین دما ادامه بده !:31:

خدا رو شکر تا به این لحظه مشکلی برای CPU به وجود نیومده ... چشم با همین دما ادامه میدم ... :31:

PC_Expert
15-01-2012, 01:08
علی جون با توجه به شرایطی که در این چند روز دیدم و همینطور توضیحاتی که شما دادید ، رم من برای اورکلاک مناسب نیست و قابلیت تحمل در فرکانس بالا رو ندارد و همینطور اگه بخوام به فرکانس بالاتر برسم باید تایمینگ ها رو افزایش بدم که این کار هم باعث کاهش کارایی سیستم می شود ، پس در نتیجه اورکلاک برای رم من مناسب نمی باشد ولی در هر حال از شما به خاطر توضیحات خوبی که در مورد اورکلاک رم دادید واقعا سپاسگزارم ، چون باعث شد اطلاعاتم در این زمینه بیشتر شود که هدف اصلی خودم هم بالا بردن اطلاعاتم درباره اورکلاک بود ، فقط به عنوان آخرین سوال در این زمینه اینکه اعدادی که برای تایمینگ میدید بر روی چه اساسی می باشد . و در ضمن اگه من این رم رو بفروشم و به جاش یک رم دیگه رو بخرم ، خوبه یا نه . اگه جواب مثبت هست تا مبلغ 70 هزار تومان کدوم رم رو برای خرید پیشنهاد میدید که هم از نظر قدرت و سرعت و کارایی عالی باشد و همچنین برای اورکلاک مناسب باشد .

انشاالله هر موقع یک خنک کننده خوب برای پردازنده خریدم برای اورکلاک پردازنده مزاحمتون خواهم شد و در مورد گرافیک هم هر موقع شما وقت داشتید ، در اون مورد هم از شما کمک میگیرم و اورکلاک گرافیک رو انجام میدم ، چون فکر نمی کنم برای اون مشکلی خاصی وجود داشته باشد . ممنون :11:
موفق و پیروز باشید ... :10:

خواهش میکنم دوست من

من نمیخواستم روی رم شما عیب بذارم، اما خودتون به این نتیجه رسیدید :31:
رم اگه خوب باشه تا 1.65 هم ولتاژ بدی ایراد نداره ولی از رم شما مطمئن نبودم، البته خیلی هم نباید ازش نا امید بود، حداقل از سری xms3 کورسیر که بین خریداران طرفدار داره از لحاظ اور بهتره!
اون تایمینگ ها هم ملاک مشخصی نداره یا اگه داره من نمیدونم! بر اساس تایمینگ هایی که خود سازندگان برای رم ها ست میکنند و یا پیشنهاد میدن میشه تنظیمشون کرد، خودتون باهاش سر و کله بزنید قلق هاش دستتون میاد :46:
خواستید رم بگیرید از سری Ripjaws X برند G.Skill بگیرید، رم های خیلی خوبی هستند، الان یک کیت 4 گیگابایتی با تایمینگ 9 و فرکانس 1600 این رم حدود 60 تومنه که روی فرکانس 1866 و تایمینگ 8-10-8-22 راحت کار میکنه!
به این نکته هم توجه داشته باشید که 2 ماژول 2 گیگابایتی علاوه بر اینکه Dual Channel مشه قابلیت اور بهتری هم داره.