PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نکاتی که هنگام خرید پرینتر باید به اون توجه کنید ...

bahramn983
04-01-2012, 00:03
سلام دوستان خوب هستید ؟
با اجازه اساتید محترم چند تا نکته که به نظرم رسید اینجا خیلی بهش توجه نمیکنن دوستان (در مورد خرید پرینتر رو) بر اساس تجربه ای که خودم دارم میخوام ذکر کنم.
برای خرید پرینتر اولین چیزی که مشخص کننده انتخابتون خواهد بود ، کاربری و نوع مصرفیه که از اون پرینتر خواهید داشت. عمدتا" مصرف کننده ها پرینتر رو واسه چاپ (1) عکس با کیفیت بالا روی کاغذهای فوتوگلاسه و دوم واسه (2) مقاله و تحقیق و موارد مشابه که به صورت متن و عکس هستش نیاز دارند که واسه این مورد هم نیاز به سرعت بالا، مصرف کم و عمر طولانی هست. عده ای پرینتر رو فقط برای چاپ عکس میخوان و دسته ای هم فقط برای کارهای خانگی_اداری (یعنی همون مقاله و اسناد) .
برای خرید وقتی به فروشگاه برید ، با 4 سری مختلف روبرو خواهید شد. جوهر افشان. لیزری. چند کاره. فوتو پرینتر.
اینکه چه دستگاهی مناسب کارتون هست دقیقا" بستگی به استفاده خودتون داره. ولی چند تا نکته بد نیست که قبل از خرید بهش توجه کنید:
اول یه مورد کلی ه در باره برند یا نام تجاری دستگاه. اینکه پرینتری که میخواهید بخرید HP باشه یا Epson یا Canon یا Samsung (و یا برند های دیگه ...) خیلی مهم نیست. چرا که هیچ کدوم از این تولید کننده هایی که بعضا" افراد روشون تعصبه خاصی از خودشون نشون میدن، کوچکترین حساسیتی نسبت به محصول تولیدیشون (که به قصد ارسال به بازار مصرف کشورهای جهان سومی تولید میشه) ندارند. نکته نا امید کنندش اینه که نه تنها حساسیت به کیفیت بالای محصولشون ندارند، بلکه چون این دستگاه ها رو به قصد بازارهای جهان سومی تولید میکنن معمولا" تمامیه اونها تو خطوط تولید درجه 2 و 3 این شرکت ها که تو کشورهایی مثله مالزی و اندونزی (و نه حتی چین) تولید شده و بعد از بسته بندی مستقیما" ارسال میشه به کشورهایی مثله ایران و امثلهم ...
به همین دلیل خیلی مهم نباشه براتون این قضیه ، کیفیت گارانتی ای که شرکت های مربوط به هر برند بعد از فروش محصولشون به مشتری میدن (تو همین ایران) میتونه ملاک ه بهتری واسه انتخاب باشه. که اون هم نیاز داره به تحقیق توسط خودتون از کسانی که این دستگاه ها رو دارند و استفاده کردند.
· نظر شخصی من این هست که این شرکت ها در حال حاضر کوچکترین فعالیت ه مثبتی که به سود مشتری باشه ندارند و جو بازار این صنف به قدری فاسد و خراب شده که شرکتی اگر بخواد درست کار کنه نمیتونه بیش از چند ماه دووم بیاره.
از این قضیه که بگذریم ، میرسیم به انتخاب نوع دستگاه ، چند تا نکته واسه مصرف کننده ها بد جا افتاده که من نمیبینم جایی کسی ازش حرفی به میون بیاره .
اول اینکه ، زمانی که شما یک پرینتر جوهر افشان رو برای کار خودتون انتخاب میکنید ، بهترین حالت بازدهی اون دستگاه + عمر طولانی دستگاه و سلامت قطعات زمانی خواهد بود که شما از کارتریج های اورجینال و کاغذ های مرغوب استفاده کنید (چه برای چاپ عکس و چه موارد روزمره) یعنی اینکه شارژ کارتریج و یا نصب تانک جوهر پرینتر به هیچ عنوان کار حرفه ای و اصولی ای نیست .
مهم تر از این یه نکته دیگه : شما زمانی که با یک پرینتر جوهر افشان در بهترین شرایط (یعنی کارتریج اورجینال + کاغذ فوتوگلاسه مرغوب) عکس های خودتون رو چاپ کنید اون عکس در بهترین شرایط نگه داری (یعنی تو آلبوم های استاندارد عکس و در از نور و عوامل مخرب دیگه) بیش از 5-6 سال دووم نخواهد آورد. که این مدت تو شرایط متفاوت فرق میکنه . مثلا" تو فضای اتاق و وقتی جلوی نور باشه عمر عکس در بهترین حالت به بیش از 3 سال نخواهد رسید . پس اگر پرینتر جوهر افشان میخواهید بخرید ، به قصد اینکه یک لابراتوار چاپ عکس خونگی برای خودتون راه میندازید (اون هم با 150000 تومان هزینه) خیالیست باطل. و فقط خودتون رو گول میزنید.

متاسفانه تو بازار کشور ما و یه چند تا کشور مسلمون دیگه ، از این قضیه توسط شرکت های وارد کننده این قطعات سو استفا، شده. چرا که خیلی ها خوششون نمیآد عکس های خصوصی و خانوادگیشون رو بدن دست لابراتوار غریبه ، واسه همین تبلیغاتی با عناوین "لابراتوار چاپ عکس فلان در خانه شما ..._ با دستگاه فلان ... " خیلی تاثیر گذار خواهد بود روی این دسته افراد (که عده اشون هم کم نیست) ولی واقعیت اینه که شما با پرداخت صد و پنجاه هزار تومان هزینه نمیتونه کارایی یک دستگاه هفتاد هشتاد میلیون تومانی رو انتظار داشته باشید . با عقل جور در نمیآد. دلیلش هم روشنه : مهم ترین بخش از پروسه چاپ عکس تو دستگاه های حرفه ای چاپ عکس ، (که در لابراتوار ها میبینید) قسمت آخر یعنی تثبیت جوهر روی کاغذ توسط مواد شیمیایی ه ، روی کاغذ های مخصوص البته. که این قسمت از پروسه به دلیل اینکه هزینه زیادی داره پیاده سازیش ، و به لحاظ فضا جای زیادی رو هم اشغال میکنه و البته کاربری خاص خودش رو هم میطلبه ، روی دستگاه های کوچیک خونگی پیاده سازیش ممکن نیست و نخواهد بود. لذا اگر پرینتر جوهر افشان انتخاب شماست ، با نگرش درستی دست به این انتخاب بزنید.
این مطلب رو ادامه اش رو تو پست های بعدی بخونید.

سهیل نوزاد
23-01-2012, 02:20
والا بهترین راهنمایی برای خریدن پرینتر اینه که پرینتر سامسونگ نخرند و hp بخرند!
چرا؟
چون که گرفتار این نشند که وقتی پودر کارتریجشون تموم شد دیگه گرفتاریه چیپ و ریسیت و نمیدونم وصل کردن پایه های فلان ای سی با سیم به هم و خرج اضافی و .................................................. ......................... نشند!
ببخشید دلم پر بود!
من الان ml1640 سامسونگ دارم ولی اگه زمان برمیگشت عقب هیچ وقت سامسونگ نمیگرفتم و میرفتم سوی HP