PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چندتا سوال امارو احتمالاتی دارم!

barandeh
03-01-2012, 16:52
دوستان سلام واقعیتش من رشتم تجربی هست اصلا هم از ریاضیات خوشم نمیاد ولی بدبختانه این ترم امارو احتمال دارم موندم توش مث چی...!!!
دوستان ریاضی دان میتوین لطف کنین یه سری از سوالاتی که توشون موندم رو جواب بدین و اگه توضیح و استدلال هم بکنین که چطوری میشه اینارو حل کرد که دیگه شرمندم کردین.
خب من تو هر پست یه سوال میذارم بعد که حل شد سوال بعدی رو ...

سوال اول:
10 تا tv داریم که 3 تاشون نقص فنی دارن به چند طریق میشه 4 tv برداشت که حداقل 2 تاشون نقص فنی داشته باشن؟

davy jones
03-01-2012, 20:04
دوستان سلام واقعیتش من رشتم تجربی هست اصلا هم از ریاضیات خوشم نمیاد ولی بدبختانه این ترم امارو احتمال دارم موندم توش مث چی...!!!
دوستان ریاضی دان میتوین لطف کنین یه سری از سوالاتی که توشون موندم رو جواب بدین و اگه توضیح و استدلال هم بکنین که چطوری میشه اینارو حل کرد که دیگه شرمندم کردین.
خب من تو هر پست یه سوال میذارم بعد که حل شد سوال بعدی رو ...

سوال اول:
10 تا tv داریم که 3 تاشون نقص فنی دارن به چند طریق میشه 4 tv برداشت که حداقل 2 تاشون نقص فنی داشته باشن؟
سلام.

ترکیبیات و آنالیز ترکیبی یکی از شیرین ترین مباحث ریاضیاته ولی به شدن احتیاج به تمرین و ممارست داره و خیلی زود از ذهن آدم فرار میکنه. برای همینه که به نظرم خیلی ها باهاش مشکل دارن. وگرنه آنچنان هم سخت نیست.

این سوال رو با توضیحات کامل براتون حل میکنم تا آشنایی مقدماتی و نسبی براتون حاصل بشه تا از سوالات هر کس دیگه ای هم که اومد جواب بده شما با روش حل غریبی نکنید!

اول میایم تلویزیون های دارای نقص فنی رو انتخاب میکنیم. برای انتخاب اولین تلویزیون 3 حالت داریم. برای دومیش هم 2 انتخاب داریم. پس در کل میشه 3*2=6 حالت. منتها .... باید دقت داشته باشین که در حقیقت ترتیب انتخاب در اینجا مهم نیست و مثلا اگه تلویزیون خراب شماره ی 1 و شماره 3 انتخاب ما باشند تفاوتی با حالتی که تلویزیون شماره ی 3 و شماره ی 1 انتخاب بشن نداره و در حقیقت ما همه ی حالات رو تا اینجا دوبار شمردیم. پس تعداد حالات واقعی برای انتخاب تلویزیون های دارای نقص فنی 3 حالته. این دقیقا همون تعریف ترکیب دو عدد هستش. ترکیب یعنی تعداد حالات انتخاب k شیئ از n شیئ یکسان که ترتیب انتخاب شدن اونها مهم نیست:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 5Cfrac%7Bn%21%7D%7Bk%21%28n-k%29%21%7D

که در اینجا n=3 و k=2 هستش:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] B3%7D%7B2%7D=%5Cfrac%7B3%21%7D%7B2%21%283-2%29%21%7D=%5Cfrac%7B3%5Ctimes&space;2%5Ctimes&space;1%7D%7B2% 5Ctimes&space;1%5Ctimes&space;1%7D=3

در مورد انتخاب تلویزیون های سالم هم همین شرایط برقراره. دیگه عینا همون توضیحات بالا رو تکرار نمیکنم و فقط اشاره میکنم که از بین 7 تا تلویزیون مشابه به هم، میخوایم 2 تاشون رو انتخاب کنیم. تعداد حالاتی که بشه این کار رو کرد پس میشه:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] B7%7D%7B2%7D=%5Cfrac%7B7%21%7D%7B2%21%287-2%29%21%7D=%5Cfrac%7B7%5Ctimes&space;6%5Ctimes&space;5%5Ctimes &space;4%5Ctimes&space;3%5Ctimes&space;2%5Ctimes&space;1%7D%7B%282%5Ctimes &space;1%29%285%5Ctimes&space;4%5Ctimes&space;3%5Ctimes&space;2%5Ctimes&space;1% 29%7D=%5Cfrac%7B7%5Ctimes&space;6%7D%7B2%7D=21

نکته ی بسیار مهم: چون به هر حالتی که تلویزیون های ناقص رو انتخاب کنیم تاثیری بر روی تعداد حالات تلویزیونهای سالم نداره و از هم مستقلند، پس جواب کلی مساله حاصلضرب دو مقدار به دست اومده در هر مرحله است:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] Ctimes&space;21=63

امیدوارم توضیحاتم کامل بوده باشه. همچنین از شما توقع میره که اگه سوالات بعدیتون رو با این توضیحاتی که گفته شد، خودتون میتونین حل کنین، برای تمرین بیشتر از قرار دادن اونها در اینجا خودداری کنین و یا اگه سوال رو اینجا میذارین همراه با حلش باشه تا سایر کاربران در آینده از آنها به عنوان نمونه سوال حل شده استفاده ببرند.

موفق باشین.
90/10/13

barandeh
03-01-2012, 21:26
اااااااااای خدا خیرت بده
18 همین ماه امتحان ترم دارم هیچی هم بلد نیستم ولی الان با توضیحات شما فک کنم این یکی رو تا حدودی متوجه شده باشم.
چشم سعی میکنم رعایت کنم مسئله تکراری نذارم این مربوط به ترکیب بود که با توضیحات شما درکش اسون تر شد
حالا مبحث بعدی:
سکه ای که شانس مشاهده شیر در آن 2 برابر خط است را انقدر پرتاب میکنیم تا یک خط مشاهده شود سپس توفق مینماییم اگر متغیر x برابر تعداد پرتاب های لازم تا رسیدن به یک خط باشد احتمال اینکه حداقل 4 پرتاب لازم باشد چقدر است؟

barandeh
03-01-2012, 21:36
سوال بعدی رو هم میذارم که احتمالا به تعداد بیشتری از سوالات جواب داده بشه سعی میکنم تو هر پست یک سوال بذارم که دوستان خواستن جواب بدن فقط بگن پاسخ فلان پست .راحتتر بشه....
سوال:
یک مدار شامل 3 فیوز است و به گونه ای طراحی شده که اگر حداقل 2 فیوز سالم باشد انگاه مدار متصل است در غیر اینصورت مدار قطع میگردد. اگر این سه فیوز بطور مستقل عمل کنند و احتمال سالم ماندن آنها بترتیب یک دوم - دو سوم و سه چهارم باشداحتمال اینکه مدار متصل باشد را بیابید.

davy jones
04-01-2012, 00:26
حالا مبحث بعدی:
سکه ای که شانس مشاهده شیر در آن 2 برابر خط است را انقدر پرتاب میکنیم تا یک خط مشاهده شود سپس توفق مینماییم اگر متغیر x برابر تعداد پرتاب های لازم تا رسیدن به یک خط باشد احتمال اینکه حداقل 4 پرتاب لازم باشد چقدر است؟

سلام.

احتمال اومدن شیر [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و احتمال اومدن خط [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] هستش.
از متمم احتمال استفاده میکنیم. حداقل 4 پرتاب یعنی در 4 امین پرتاب اولین خط ظاهر بشه یا در 5 امین پرتاب، یا ششمین و ... همینجور تا بینهایت. که متمم این حالت میشه یک منهای احتمال اینکه در یکی از 3 پرتاب اول اولین خط ظاهر شود. برای محاسبه ی احتمال اینکه در یکی از 3 پرتاب اول اولین خط ظاهر شود هم داریم:

در اولین پرتاب خط بیاد: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
در دومین پرتاب خط بیاد: یعنی در اولی حتما شیر بیاد و دومین پرتاب حتما خط باشه: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 1%7D%7B3%7D=%5Cfrac%7B2%7D%7B9%7D

در سومین پرتاب خط بیاد: یعنی 2 تای اول شیر بیاد و سومی حتما خط باشه: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] times&space;%5Cfrac%7B1%7D%7B3%7D=%5Cfrac%7B4%7D%7B27%7D

حالا جواب کلی مساله میشه یک منهای مجموع اون 3 تا.

موفق باشین.
90/10/14

davy jones
04-01-2012, 00:37
سوال بعدی رو هم میذارم که احتمالا به تعداد بیشتری از سوالات جواب داده بشه سعی میکنم تو هر پست یک سوال بذارم که دوستان خواستن جواب بدن فقط بگن پاسخ فلان پست .راحتتر بشه....
سوال:
یک مدار شامل 3 فیوز است و به گونه ای طراحی شده که اگر حداقل 2 فیوز سالم باشد انگاه مدار متصل است در غیر اینصورت مدار قطع میگردد. اگر این سه فیوز بطور مستقل عمل کنند و احتمال سالم ماندن آنها بترتیب یک دوم - دو سوم و سه چهارم باشداحتمال اینکه مدار متصل باشد را بیابید.
پاسخ این سوال هم تا حدودی مشابه سوال اولتون هست. به چند حالت میشه 2 فیوز رو از بین 3 فیوز بدون در نظر گرفتن ترتیب انتخاب کردن، انتخاب کرد؟ میشه 3 حالت (فیوز شماره ی 1 و شماره ی 2 - فیوز شماره ی 2 و شماره ی 3 - فیوز شماره ی 1 و شماره ی 3) احتمال هرکدوم از این سه حالت بنا به استقلال عملکرد فیوزها از هم که در صورت سوال قید شده در هر مرحله تو هم ضرب میشه و سپس حاصل ضریهای این 3 قسمت رو باید با هم جمع کنید (چرا؟) ----> پاسخ: چون وصل ماندن یا قطع شدن کل مدار مستقل از اینکه کدام جفت از این فیوزها انتخاب بشود نیست و بدان وابسته است.البته باید حالتی که هر 3 فیوز سالم بماند را نیز به مجموع حساب شده در قسمت قبل اضافه کنید.

جزئیات حل رو به عهده ی خودتون میذارم.

موفق باشین.
90/10/14

barandeh
04-01-2012, 14:54
خدایی خیلی کارت درسته من هی فک میکنم دیگه فهمیدم بعد که میرم سراغ مسئله بعدی بازم توش می مونم!
3 -4 تا مسئله دیگه هم مونده!
مسئله 4:
به چند طریق می توان 7 نفر را با سه وسیله نقلیه که بترتیب گنجایش 2 , 2 و 3 نفر را دارنداز محلی به محل دیگر منتقل کرد؟

barandeh
04-01-2012, 15:00
مسئله 5:

4 زوج برای یک تئاتر 8 بلیط در یک ردیف دارند مطلوب است محاسبه احتمال اینکه :
الف) هر زوج کنار هم باشند
ب) تمام مرد ها کنار هم و در سمت راست زنها باشند

davy jones
05-01-2012, 01:17
:31:
خدایی خیلی کارت درسته من هی فک میکنم دیگه فهمیدم بعد که میرم سراغ مسئله بعدی بازم توش می مونم!
3 -4 تا مسئله دیگه هم مونده!
مسئله 4:
به چند طریق می توان 7 نفر را با سه وسیله نقلیه که بترتیب گنجایش 2 , 2 و 3 نفر را دارنداز محلی به محل دیگر منتقل کرد؟

سلام
اين مساله مشابه سوال اول هستش و هيچ چيزى به جز استفاده از مفهوم ترکيب و انتخاب بدون مهم بودن ترتيب انتخاب نيست. ۲ نفر از ۷ نفر رو براى ماشين اول انتخاب مى کنيم و سپس ۲ نفر ديگه از ۵ تاى باقيمونده براى ماشين دوم و ۳ نفر از۳ نفر باقيمونده براى ماشين سوم
. چون اين سوال به شدت ساده است براى اينکه مطمئن بشم طرىقه ى حلى رو که در توضيحات سوال يک مفصلا در موردش بحث کردم کاملا متوجه شدىن، حل اين سوال رو به عهده ى خودتون ميذارم. لطفا بعد از اينکه سوال رو حل کردين جوابش رو تو همين تاپيک قرار بدين.

موفق باشين و اگه فونت کلمات زياد خوانا نيست به بزرگواري خودتون ببخشين چون دارم با موبايل کانکت ميشم و جواب پستتون رو ميدم.

davy jones
05-01-2012, 16:33
مسئله 5:

4 زوج برای یک تئاتر 8 بلیط در یک ردیف دارند مطلوب است محاسبه احتمال اینکه :
الف) هر زوج کنار هم باشند
ب) تمام مرد ها کنار هم و در سمت راست زنها باشند

و اما در مورد این سوال هم یه روش و تکنیک معروف و کلّی رو توضیح میدم که خودم اسمش رو برای راحتی و ماندگاری در ذهن گذاشتم روش توی گونی کردن!!!:31: حالا وقتی توضیح بدم متوجه میشین.

اصولا برای مسائلی که در اون یک چینش از n تا چیز متفاوت یا یکسان یا ترکیبی از متفاوت و یکسان رو میخواد به طوری که r تا از اونها قراره حتما کنار هم باشند از این روش استفاده میکنیم. دقت کنید که این تکنیک هنگامی که قرار باشه تعدادی از افراد یا اشیاء مورد نظر کنار هم قرار نگیرند و از هم فاصله داشته باشند کاربرد نداره و فقط برای قرار داشتن کنار هم استفاده میشه.

مثلا در قسمت الف) قراره که تعداد حالات چینش 8 نفر در یک صف رو بشماریم به طوری که هر زوج کنار هم باشن. پس میایم و هر زوج رو توی یه گونی میندازیم تا همیشه کنار هم باقی بمونن! (:27:) حالا 4 تا گونی داریم که میخوایم اونها رو در یک صف کنار هم بچینیم و هیچ محدودیت و شرطی هم دیگه در کار نیست. تنها شرط همون کنار هم بودن زوج ها بود که با گونی حل شد. تعداد حالات جایگشت 4 نفر در یک صف بدون هیچ محدودیت هم برابر با !4 (چهار فاکتوریل) هستش. اما باید دقت کنید که هر گونی هم به !2 زوج های توش قابلیت جایگشت در درون گونی رو دارند. پس تعداد کل حالات در قسمت الف) با توجه به استقلال موجود بین جایگشت گونی ها و جایگشت داخل هر گونی که نتیجه اش اینه که تعداد حالات در هر قسمت رو باید در هم ضرب کرد میشه:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %21%5Ctimes&space;2%21=4%21%5Ctimes&space;%282%21%29%5E%7B4%7D

در قسمت ب) هم میایم و تمام مردها رو توی یه گونی میکنیم و تمام زنها رو هم توی یه گونی! حالا 2 تا گونی داریم که چون قراره گونی حاوی مردها همیشه سمت راست گونی حاوی زنها باشه پس نمیتونیم گونی ها رو آزادانه مث قسما الف) جایگشت بدیم و فقط به یک حالت میشه گونی مردها رو سمت راست گونی زنها قرار داد اما جایگشت داخل هر گونی میشه 4 فاکتوریل.
حالا با این توضیحات جواب آخر قسمت ب) رو خودتون بگین چند میشه؟

موفق باشین.
90/10/15

barandeh
05-01-2012, 16:50
:31:

سلام
اين مساله مشابه سوال اول هستش و هيچ چيزى به جز استفاده از مفهوم ترکيب و انتخاب بدون مهم بودن ترتيب انتخاب نيست. ۲ نفر از ۷ نفر رو براى ماشين اول انتخاب مى کنيم و سپس ۲ نفر ديگه از ۵ تاى باقيمونده براى ماشين دوم و ۳ نفر از۳ نفر باقيمونده براى ماشين سوم
. چون اين سوال به شدت ساده است براى اينکه مطمئن بشم طرىقه ى حلى رو که در توضيحات سوال يک مفصلا در موردش بحث کردم کاملا متوجه شدىن، حل اين سوال رو به عهده ى خودتون ميذارم. لطفا بعد از اينکه سوال رو حل کردين جوابش رو تو همين تاپيک قرار بدين.

موفق باشين و اگه فونت کلمات زياد خوانا نيست به بزرگواري خودتون ببخشين چون دارم با موبايل کانکت ميشم و جواب پستتون رو ميدم.

380 میشه ؟ البته هنوز این بخشو کامل نخوندم فردا تکمیلش میکنم
الان بخشایی که خوندم 2 تا دیگه رو متوجه نمیشم هرچند یکیش خیلی ساده بنظر میاد ولی خیلی گنگه!

سوال 1 : با ارقام 0 1 2 3 4 5 چند عدد 3 رقمی قابل قسمت بر 5 میتوان نوشت بطوریکه تکرار ارقام جایز نباشد؟

سوال 2 : بازی شیر و خط را با سکه ای نااریب (امکان شیر و خط مساویست) برای 10 مرتبه انجام می دهیم. احتمال اینکه یک در میان شیر و خط ظاهر شود چقدر است؟

barandeh
05-01-2012, 16:56
و بعدی :
از جعبه ای که شامل 5 مهره آبی 3 مهر سفید و 4 مهره قرمز است شش مهره تصادفی و بدون جایگزاری انتخاب میکنیم
الف) احتمال اینکه 2 مهره ابی و یک مهره سفید داشته باشیم چقدر است؟
ب) احتمال اینکه از هر رنگ به تعداد مساوی داشته باشیم چقدر است ؟

fariba000
25-11-2012, 10:43
سلام
والله من تو دبیرستانم که این جایگشت و احتمالو خوندیم درست و حسابی ازش سر در نیاوردم حالام دوباره خر ما رو تو دانشگاه گرفته:sq_3:
بدبختی تمرینها رو که استاده حل نمیکنه. مرجعی هم نیست که وقتی ما همینطوری دیمی تمرینا رو حل می کنیم بریم چک کنیم ببینیم خوب اینا درست حل شده یا نه. آخر کتابم که ورداشته فقط جواب آخرو زده نه راه حلو.
الهی خیر ببینید کسی اینجا هست که رشته اش نرم افزار (علمی کاربردی) بوده باشه و ترم اولش ریاضیات گسسته و ترکیباتی گریمالدی رو بهشون درس داده باشن؟ یه جایی واسه جواباش میخوام. تو اینترنت گشتم یه کتاب هست اما متاسفانه اون کتاب تمرینای خودشو حل کرده نه تمرینای کتابی که ما داریم. تازه حل کردنشم عین پاسخنامه آخر کتاب خودمونه بدون تشریح.
ممنون میشم اگه کسی هست راهنماییم کنه.

با تشکر فریبا

سید مهدی صالحی
04-12-2012, 02:27
دو کماندار به طرف هدف پرتاب کردند . احتمال اینکه اولین کماندار در یک پرتاب به هدف بزند 0/7 است و احتمال اینکه دومین کماندار در یک پرتاب به هدف بزند 0/5 است .

آنها بیست مرتبه به طور همزمان به سمت هدف پرتاب کردند بیشترین احتمال از تعداد دفعه ایی که حداقل یکی از این پرتاب ها به هدف برخورد کند چی هست ؟

kvhsade
04-12-2012, 12:28
دو کماندار به طرف هدف پرتاب کردند . احتمال اینکه اولین کماندار در یک پرتاب به هدف بزند 0/7 است و احتمال اینکه دومین کماندار در یک پرتاب به هدف بزند 0/5 است .

آنها بیست مرتبه به طور همزمان به سمت هدف پرتاب کردند بیشترین احتمال از تعداد دفعه ایی که حداقل یکی از این پرتاب ها به هدف برخورد کند چی هست ؟

سلام اينجا هر دو متغير تصادفي از نوع دو جمله اي هستند بطور كلي تابع احتمال دو جمله اي در [pn+p] بيشترين مقدار خود را دارد منظور از [ ] همان جز صحيح و n هم تعداد آزمايش و p هم كه همان احتمال پيروزي است

elena1993
06-02-2013, 11:58
اگر چهار جعبه و دو توپ داشته باشیم احتمال هر توپ برای انداختن درون جعبه یکسان است.xتعداد توپهای جعبه ی اول را نشان میدهد.تابع چگالی و توزیع ان را بدست اورید

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk 2

elena1993
06-02-2013, 17:24
با سلام چطوری میتونم توزیع احتمال یک مساله رو بدست بیارم بدون استفاده از تابع چگالی.،؟

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk 2