PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : استفاده صحیح از لپ تاپ

hamed2isf
29-12-2011, 13:53
سلام دوستان به همه
دوستانی که مدت زیادی هست لپ تاپ دارن میشه در این مورد تجربه خودشونو بیان کنند:
در مواقعی که برق در دسترس هست خیلی ها ترجیح می دن که لپ تاپشون رو به برق وصل کنند و باهاش کار کنند.
اما اینجا دو تا مطلب وجود داره
خیلی ها عقیده دارن که اگه مدام فقط با باتری کار کنند عمر باتری کم میشه
ولی من از بعضی ها هم شنیدم که میگن خارج کردن باتری و یا استفاده مداوم به صورت مستقیم از برق می تونه به منبع تغذیه و یا شارژر داخلی خود دستگاه فشار بیاره و اونو از بین ببره که ضررش بیشتره.
کدومش درسته؟
کدوم یکیش برای شما پیش اومده؟

سلام و خیلی ممنون از راهنمایی همه دوستان
نمی دونم درست یا غلط خیلی از دوستان عقیده به این دارن که وقتی که توی خونه هستیم بهتره باتری را خارج کنیم و با اون کار کنیم
اما مطلبی که هست اینه که من به شخصه خیلی شنیدم که وقتی که برق می ره ممکنه صدمات شدیدی به مادربورد وارد بشه.لپ تاپ خود من lenovo هست.من خودم توی توصیه هاش جایی اینکه وقتی به برق دسترسی دارید باتری را خارج کنید ندیدم.توی خود نرم افزارهای لپ تاپ هم نرم افزاری مربوط به نوع استفاده از باتری هست و توی اون توصیه شده که اگه بیشتر از آداپتور استفاده می کنید health battery را انتخاب کنید.با انتخاب این گزینه شارژ باتری روی 50 درصد میمونه و از تمام توان باتری هم استفاده نمیشه که از بین بره.
نظر شما چیه؟توی کاتالوگ بقیه برند ها چه توصیه ای شده؟

Farshid72
29-12-2011, 14:07
هر دوتاش تا حدودی میتونه درست باشه
ولی توصیه من اینه که اگه شما جایی نمیری و همش توخونه هستین باتری رو خارج کنیدو از خود آداپتور استفاده کنید

faraname
29-12-2011, 14:08
سلام دوستان به همه
در مواقعی که برق در دسترس هست خیلی ها ترجیح می دن که لپ تاپشون رو به برق وصل کنند و باهاش کار کنند.
ولی من از بعضی ها هم شنیدم که میگن خارج کردن باتری و یا استفاده مداوم به صورت مستقیم از برق می تونه به منبع تغذیه و یا شارژر داخلی خود دستگاه فشار بیاره و اونو از بین ببره که ضررش بیشتره.
کدومش درسته؟

در پاسخ به شما سعی می کنم گزیده جواب بدم .

1-کسی که میخواد دائم با یک کامپیوتر کار کنه , لپ تاپ انتخاب غلطی هست واسش. علت اش هم ساده است . این وسیله برای کارکرد های 3 الی 4 ساعته طراحی شده نه صبح تا شب روشن باشه . شما اگر به این نکته دقت بکنی جواب سوال های بعدی ات رو می گیری .

2- به برق وصل بودن در حالی که باتری هم به دستگاه وصل هست کار غلطی هست . باعث میشه به مرور زمان باتری خراب بشه ( خرابی سلول پیدا کنه ) پس استفاده از برق در حین اتصال باطری اشتباه ست .

3-اتصال دائم به برق بدون باتری کار خیلی درستی نیست ولی خطرش به اندازه اتصال باتری در بخش دوم حرف هام نیست . منظور اینکه اولا وقتی باتری نداری , شارژر ات انقدر که باتری رو شارژ میکنه گرم میشه , گرم نخواهد شد . اینکه میگن خطر دائم ترکیدگی و اینها هم داره بیشتر یک تئوری هست . من خودم ماه هاست باتری لپ تاپ رو در آوردم و دارم با برق مستقیم شهر کار میکنم . خیلی ها رو هم میشناسم که مثل من دارن این طور کار می کنن و مشکلی هم ندارن . از اون مهم تر خود شرکت های سازنده لپ تاپ و نمایندگی هاش میگن که اگر دائم می خواهید کار کنید , باتری رو دربیارید. لازم باشه چند تا منبع رسمی رو هم درج می کنم . البته تا یادم نرفته بگم که یک محافظ خوب سر راه برق شارژر ات بزار که خیال ات بابت نوسانات برق راحت باشه ( اگر استابلیزر یا یو پی اس داشته باشی که عالی میشه ) در واقع مسئله اصلی سر کار بدون باتری و برق شهر اینه که برق منطقه شما درست و حسابی باشه و نوسان نداشته باشه .

4- و آخر اینکه سعی کن برای سلامت بیشتر باتری و ترس از خطر ترکیدگی مدار و این حرف ها در صورتی که با برق مستقیم بدون باتری کار کنی یه سیاست دیگه رو پیش بگیر. اون هم اینکه ساعات کاری ات رو طوری تنظیم کن که بعد هر بار خالی شدن باتری اون رو خاموش کنی و راحت بزاری تو شارژ. در حال شارژ روشن نباشه . بذار بعد اینکه فوول شارژ شد راحت استفاده کنی تا خالی بشه . هنگام شارژ روشن نذار که بد بختی خیلی ها از همین جا شروع میشه . اگر هم مجبوری که دائم کار کنی همون باتری رو در بیاری و مستقیم با برق شهر کار کنی بهتر هست . ولی محافظ خوب یادت نره .

Farshid72
29-12-2011, 14:17
محافظ رو دوستمون از این بابت ذکر کردن چون گاهی اوقات ممکنه نوسانات بیش از حالت معمول باشه و به قولی برق نمی فاز بشه که باعث خاموش شدن لپ تاپ میشه که بهر حال صدمات ناشی از ظارتی برق رو در پی داره ولی در کل آداپتور به عنوان یه ترانس عمل میکنه و برق 220 شهری رو تبدیل به 19 میکنه پس از طرف آداپتور به لپ تاپ مشکلی نیست از بابت نوسان و اگرم نوسانی باشه از طرف برق شهری و آداپتور هستش...بهر حال به ups نیازی نیست وشما اگه فک میکنید که نوسانات وجود داره میتونید :
باتری رو روی لپ تاپ بزارید ولی از طریق تنظیمات مثل برنامه های مربوطه به باتری مانند battry care میزان شارژ رو مشخص کرده و battry care رو فعال کنید که در این حالت وقتی شارژ باتری به 10 20 30.. 90 ویا 100 % رسید باتری از کار میفته و سیستم شما مستقیما از طریق آداپتور تغذیه میشه که در صورت وجود نوسانات و یا رفتن برق ها لپ تاپ خاموش نشه و بیفته روی باتری تا زمانی که برق ها دوباره وصل بشه...
باتشکر

F R E E M A N
29-12-2011, 14:22
سلام دوستان به همه
کدومش درسته؟
منبع تغذیه و شارژر داخلی دیگه چیه؟
لپ تاپ چه از باتری برق بگیره چه از شارژر برای مدارات و آی سی های سیستم پاور تفاوتی نداره
باتری وقتی شارژ شد از مدار خارج میشه و تا وقتی که شارژر قطع نشه به مرور زمان دشارژ خود بخود میشه
دو مورد مهمی که عمر باتری را کاهش میدن: 1. تعداد سیکل شارژ و دشارژ 2. گرمای لپ تاپ
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

hamed2isf
01-01-2012, 00:57
سلام دوستان به همه
کدومش درسته؟

سلام و خیلی ممنون از راهنمایی همه دوستان
نمی دونم درست یا غلط خیلی از دوستان عقیده به این دارن که وقتی که توی خونه هستیم بهتره باتری را خارج کنیم و با اون کار کنیم
اما مطلبی که هست اینه که من به شخصه خیلی شنیدم که وقتی که برق می ره ممکنه صدمات شدیدی به مادربورد وارد بشه.لپ تاپ خود من lenovo هست.من خودم توی توصیه هاش جایی اینکه وقتی به برق دسترسی دارید باتری را خارج کنید ندیدم.توی خود نرم افزارهای لپ تاپ هم نرم افزاری مربوط به نوع استفاده از باتری هست و توی اون توصیه شده که اگه بیشتر از آداپتور استفاده می کنید health battery را انتخاب کنید.با انتخاب این گزینه شارژ باتری روی 50 درصد میمونه و از تمام توان باتری هم استفاده نمیشه که از بین بره.
نظر شما چیه؟توی کاتالوگ بقیه برند ها چه توصیه ای شده؟

F R E E M A N
01-01-2012, 11:37
هیچ دلیل علمی وجود نداره که با رفتن برق به مینبورد آسیبی برسه
اگر وجود باتری ضروری بود باید داخل لپ تاپ قرار داده میشد
وقتی لپ تاپ را با کلید پاور خاموش میکنید در نهایت برق مینبورد قطع میشه
شارژر لپ تاپ یک استابیلایزر محسوب میشه و اگر خراب بشه ممکنه به لپ تاپ آسیب بزنه چه باتری باشه چه نباشه
باتری هم در صورت خرابی ممکنه به مینبورد آسیب بزنه
موارد زیادی دیدم که شخصی لپ تاپ را خاموش کرده و بعد دیگه روشن نشده ولی تا بحال موردی ندیدم که با رفتن برق مینبورد خراب شده
مورد فول شارژ هم اهمیتی نداره بخصوص در مورد باتریهای جدید

firooze87
11-01-2012, 22:05
سلام در کنار صحبتهای تخصصی و تجربی دوستان اینو بگم کار کردن با وسیله در حال شارژ و متصل به برق از لحاظ پزشکی برای سلامتی هم ضرر داره چه گوشی موبایل چه لپتاپ...( به علت وجود امواج و ...)
من وقتی میبینم شارژم 100% شده فقط از باتری استفاده میکنم و برقو قطع میکنم
حالا نظر دوستانم بدونیم خالی از لطف نیست
ممنون

amir_t6262
12-01-2012, 22:37
در مورد شارژ باتری نظری ندارم ولی به تجربه پی بردم که خنک ماندن لپ تاپ در افزایش عمر خود لپ تاپ و باتری موثره!

منظورم استفاده از پد زیر لپ تاپ است.