PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آیا آدامس جویدن مضره؟

hamed malekpour
18-12-2011, 21:57
یه سوال آیا روزانه جویدن 20عدد آدماس ضرر داره یا نه هم برای دندان وهم برای سایر اعضا ی بدن؟

Sayam
19-12-2011, 17:01
روزی 20 تا آدامس یک کم زیاد نیست ؟ :31:

بعضی از آدامس ها که قند زیادی دارند از این نظر میتونند مضر باشند ...

این مطلب را هم بخونید :

قابل توجه افرادی كه عادت به جویدن آدامس دارند. بله، افرادی كه مدام باید آدامس بجوند و بعضی وقت ها هم اعصاب دیگران را با صداهای عجیب و غریبی كه از دهان خود خارج می كنند خورد می كنند.
این افراد باید بدانند كه علاوه بر سایر مضرات آدامس برای بدن خودشان و اعصاب دیگران ، جویدن بیش از حد آدامس جلوی تشنگی فرد را گرفته و بدن را در معرض خطر كم آبی قرار می دهد. دكتر ناصر نیكی متخصص تغذیه به ایرنا می گوید جویدن طولانی مدت آدامس می تواند موجب احساس سیری شده و درمورد كودكان ممكن است به عاملی برای كم غذایی و سوء تغذیه آنها مبدل شود. آدامس هایی كه حاوی قندهای طبیعی مثل گلوكز هستند می توانند به رشد باكتری های دهان كمك كرده و خطر پوسیدگی دندان را به همراه داشته باشند اما آدامس هایی با شیرین كننده های مصنوعی به دلیل نداشتن انرژی، قابل استفاده میكروب های دهان نبوده و خطری را برای افراد نخواهد داشت.
برخی متخصصان معتقدند آدامس هایی كه حاوی شیرین كننده های طبیعی مانند شكر هستند به دلیل آن كه به رشد میكروب های دهان كمك می كنند نه تنها باعث پوسیدگی دندان می شوند بلكه می توانند موجب گسترش باكتری های مفید در بدن شده و حتی زمینه ایجاد عفونت های جدی را فراهم كنند.
اگرچه می توان از مزایای آدامس فعال كردن قشر مغز و به این ترتیب از بین بردن مشكلاتی از قبیل مسائل ناراحت كننده جزئی، تقویت ماهیچه ها و عضلات دهان و زبان به وسیله تحریك و در نیتجه دفع مواد سمی موجود را نام برد اما باید توجه داشت كه خطرات استفاده از آدامس هم كم نیست. دكتر نیكی درخصوص عدم مصرف آدامس می گوید: استفاده به اندازه از آدامس های بدون قند طبیعی می تواند برای فرد مفید باشد.

روزنامه سلامت

در ضمن در بین انواع آدامس ها ، orbit از نظر پزشکان تایید شده ...

موفق باشید :40:

Pessimist
19-12-2011, 17:09
زیاد از حد جویدن آدامس فکر کنم ضرر داشته باشه اما من خودم معمولا هر سه چهار روز یه بار یه دونه آدامس میگیرم و وقتی شروع به جویدن میکنم آرامش خاصی بهم میده البته بهتره آدامس بدون قند باشه.

موفق باشی

LOVEFORLOVE
19-12-2011, 19:50
منم اون موقع ها که سیگار را ترک میکردم روزی 20 تا آدامس نمیخوردم چه خبرته:31:

SuperSt@r
19-12-2011, 19:55
20 تا ادامس! من 20 تا ادامس رو يه جا نديدم:31: اونوقت روزي 20 تا ادامس :18:
من كه خودم يه بسته ريلكس تو كيفم هست شايد دو سه روزي يكيش رو بجوم راستي ادامس ريلكس چه جوريه خوبه يا نه؟

MOHAMMAD2010
19-12-2011, 19:56
آدامس های بدون قند هیچ ضرری ندارن

راستي ادامس ريلكس چه جوريه خوبه يا نه؟
آره خوبه خودم روزی یکی دو تا میخورم

SuperSt@r
19-12-2011, 19:59
آدامس های بدون قند هیچ ضرری ندارن

آره خوبه خودم روزی یکی دو تا میخورم

چرا خوبه؟ چون شما ميخوريد:31: خب يكي دوتا دليل بيار راستي بدون قند كه نيست؟

ramingsm
19-12-2011, 20:15
20تا آدامس که ديگه واسه آدم فک نميزاره

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

LOVEFORLOVE
19-12-2011, 21:21
آدامس نکیوتین خیلی فاز میداد اون موقع ها که به جا سیگار میخوردم بالاخره بهد 10 سال از شر سیگار راحت شدم و راسته میگن اول اراده و انگیزه طرف کسی اینجا هست سیگار ترک کرده من 25/2/89 سیگار نکشیدم تا الان:31:

MOHAMMAD2010
19-12-2011, 21:25
چرا خوبه؟ چون شما ميخوريد خب يكي دوتا دليل بيار راستي بدون قند كه نيست؟
نخیر !!! چون بدون قنده ! آدامس های بدون قند هم هیچ کدوم مشکلی ندارن

armin_punisher6
19-12-2011, 21:28
به نظر من فقط orbit بخور.البته اکالیپتوسش فواید دیگه هم داره.D:

SuperSt@r
19-12-2011, 21:59
نخیر !!! چون بدون قنده ! آدامس های بدون قند هم هیچ کدوم مشکلی ندارن

از كجا ميشه فهميد يه ادامس بدون قنده؟

Sayam
19-12-2011, 22:31
از كجا ميشه فهميد يه ادامس بدون قنده؟

یکی از راههاش اینه که روی بسته ی آدامس نوشته شده باشه : Sugar-free

EngineeR EhsaN
19-12-2011, 22:39
ولی جدای از قندش اینش مضره که فک آدمو سرویس میکنه :دی

Sent from my GT-I9003 using Tapatalk

amirkhan_0o0
20-12-2011, 00:55
فقط آداممس اکالیپتوس اربیت

Lady parisa
26-12-2011, 15:05
از یه جهت خوبه اون هم به خاطر اینکه مصرفش باعث سوزوندن چربی ها میشه:31:
و از طرفی هم که در دراز مدت باعث چین و چروک اطراف دهن و آسیب زدن به دندونها میشه

Hamid Reza
27-12-2011, 11:40
سلام

آدامس جويدن زياد حتي اگه بدون قند هم باشه ميتونه عوارض داشته باشه

اولين عارضه اش در بلند مدت آسيب زدن به فك هست

دومين عارضه اش هم اينه كه شما وقتي آدامس مي جويد معده فكر ميكنه كه شما داريد غذا ميخوريد و شروع به ترشح اسيد معده ميكنه كه اين اسيد معده اضافي در دراز مدت ميتونه به معده آسيب بزنه

پس سعي كنيد به مقدار منطقي و معقول آدامس بجويد

SuperSt@r
27-12-2011, 16:12
ایا جویدن ادامس باعث لاغری هم میشه؟

™meego
27-12-2011, 17:37
الکس فرگوسن (مربی منچستر) ماشاله 70 سالشه تو هربازی هم یک ساعت و نیم آدامس میجوه هیچ مشکلی هم نداره.

NET DOCTOR
30-12-2011, 23:47
همونطور که سایرین هم گفتن ، تعداد آدامس خوردن باید به حد معقول و متعادل باشه تا جویدن بیش از حد باعث آسیب به مفصل فک پایین(TMJ) نشه(البته این در صورتیه که واقعا شما همیشه دائما این همه آدامس رو بجوی)
آدامس هم در کل برای دندان مفیده (حتی انواع با قند هم اگر بعد از بی مزه شدن باز هم جویده بشن مقداری از پوسیدگی جلوگیری میکنن)
اما انواع بدون قند علاوه بر اینکه ساکاروز ندارن یک سری قندها دارند که برای باکتر های پوسیدگی زا مضرند
مهمترین آن ها قندیست به نام زایلیتول(Xylitol) که در بسیاری از آدامس های suger free که توسط بنده چک شده وجود نداره
بنده از relax white استفاده میکنم که دارای تمامی قندهای مفید از جمله همین قند مزبور است(دقت کنید که سایر انواع ریلکس این قند رو ندارن)
البته قصد تبلیغ ندارم و دوستان هم اگر مارک دیگه ای سراغن که این قند رو داره میتونن بزارن
ضمن اینکه همونطور که قبلا گفتم در کل اگر در روز بعد از مصرف غذا به مدت حداقل 20 دقیقه از هر نوع آدامسی استفاده کنید ؛ برای جلوگیری از پوسیدگی مفید است
البته دقت کنید که باید از تنقلات و امثالم و میان وعده های پوسیدگی زا مثل پفک و چیپس و... هم چشم پوشی کنید که هم چاق میکنن و هم باعث پوسیدگی میشن و 100 تا آدامس هم جلودارشون نیست!!!

htvieq
14-01-2012, 15:13
هیچی زیادیش خوب نیست. ولی آدامس یا هر چیز مشابه اونو در طی روز بجوی غدد بزاقی رو تحریک به ترشح میکنی
غدد بزاقی هم دارای آنزیمهای هضم غذا و بخصوص تا یه حدی قلیایی کردن دهان و مری و .. میشه که این باسه اونایی که مدام ترش میکنن خوبه! حالا بازم دوست داری بجوی؟!:5:

Sayam
14-01-2012, 15:20
سلام ...

یکی از چیزهایی که فکر کنم گفته نشد:

مضر بودن برای دندانها

(البته بیشتر، آدامس های قند دار)

:)

NET DOCTOR
14-01-2012, 15:50
سلام ...

یکی از چیزهایی که فکر کنم گفته نشد:

مضر بودن برای دندانها

(البته بیشتر، آدامس های قند دار)

:)
خیر مضر نیست البته با فرمولی که در پست صفحه قبل گفته شده

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Saeed System
21-01-2012, 23:45
سلام :11:

نکات مثبت درمورد آدامس

حتما از آدامس های بدون قند(sugar free) استفاده کنید.
1-کمک به تمرکز و بهبود حافظه. عمل جویدن باعث تحریک هیپوتالاموس مغز و ترشح هورمونی میگردد که انسان را گوش بزنگ، هوشیار و متمرکز نگه میدارد.
2-کاهش گرفتگی گوش ها ناشی از تغییرات فشار هوا حین پرواز با هواپیما.
3-افزایش بزاق دهان تا 10 برابر. بزاق دهان حاوی یونهای کربنات هیدرون است که نوعی قلیای ضعیف محسوب شده و موجب خنثی شدن اسیدهای پلاک در دهان میگردد. همچنین بزاق حاوی مواد معدنی نظیر کلسیم، فسفات و فلوراید است (مواد تشکیل دهنده مینای دندان) که در ترمیم زود هنگام پوسیدگی ها و افزایش استحکام مینای دندان ها موثر میباشد. آنزیم آمیلاز موجود در بزاق نیزهضم کربوهیدرات ها را سرعت میبخشد. بنابراین افزایش ترشح بزاق موجب محافظت از دندانها در برابر پوسیدگی (تا 40 درصد)، تسهیل عمل هضم کربوهیدراتها و جلوگیری از خشکی دهان میگردد. افزایش بزاق با خنثی سازی اسید معده، سوزش سردل را نیز کاهش میدهد.
4-رفع بوی بد دهان و خوشبو کردن تنفس.
5-پاکسازی سطوح دندان ها از مواد غذایی.
6-کاهش استرس و تنش.
7-آدامس های حاوی شیرین کننده الکل زایلیتول(xylitol) از پوسیدگی دندان ها جلوگیری میکنند.
8-آدامس های حاوی کافئین برای هوشیار نگه داشتن ذهن و بیدار ماندن موثر میباشند.
9-کمک به هضم غذا با تحریک معده.
10-سفید شدن دندانها توسط آدامسهای حاوی مواد سفید کننده.
11-آدامس نعناعی ضد نفخ میباشد.
12- آدامس از سوی دیگر با تحریک معده و تسریع عمل هضم باعث افزایش حس گرسنگی میشود. (افرادی که قصد کاهش وزن دارند نباید آدامس بجوند)
13-جویدن آدامس ضربان قلب را اندکی افزایش میدهد (5 ضربان در دقیقه) که باعث افزایش جریان خون به مغز و دیگر اعضاء بدن میگردد.
نکته:جویدم آدامس در هر ساعت 12 کیلوکالری انرژی می سوزاند.
نکته:جویدن طولانی مدت و با شدت آدامس میتواند به مفصل گیجگاهی فکی آسیب رسانده و یا پرکردگی های دندانها را از جای خود خارج سازد.
نکته:افرادی که از درد مفصل گیجگاهی فکی رنج میبرند نبایستی آدامس بجوند.
نکته:برای پر کردن موقت درزها و شکافها و یا محکم کردن موقت شیشه لق پنجره ها نیز میتوان از آدامس استفاده کرد.

نکات منفی درمورد جویدن آدامس

1- استفاده از برخی خمیر دندان ها و برخی آدامس ها بیش از خرابی داندان ها ، موجب انتقال و حفظ باکتری هایی می شوند که عفونت ایجاد شده توسط آن باکتری ها در بدن، نهایتاً موجب ایجاد و یا تشدید بیماری های قلبی می شود.
2- جویدن برخی آدامس ها ، موجب افت فشار خون مینیمم و افزایش ضربان قلب در بیماران قلبی شده، و احتمال خطر را در آنان افزایش می دهد.
3- گاهاً جویدن آدامس های شیرین شده با برخی شیرین کننده ها موجب بروز واکنش های حساسیتی در برخی افراد می گردد. ضمناً محققان اعلام کرده اند که جویدن آدامس در بعضی افراد حساس و مستعد، موجب تحریک دستگاه گوارش می شود. به علاوه مطالعه ی دیگر،مؤید بالا رفتن احتمال خطر سرطان زبان درکسانی بود که آدامس های با طعم دارچین، زیاد جویده بودند.
4- مصرف آدامس های حاوی کافئین (ماده تسکین دهنده موجود در قهوه) ممکن است به قدری بر خواب افراد اثر کند که موجب بی خوابی آنان شود.
علاوه بر ضررهایی که عده ای از محققان برای جویدن آدامس ذکر می کنند، مواردی از پَرید ن آدامس به ریه افراد و خطرات عدیده ی برای آن ذکر شده است. برخی از محققان بیان کرده اند که جویدن آدامس برای کسانی که قرار است بیهوشی قبل جراحی داشته باشند بسیار خطرناک است وهمین کار ممکن است باعث مسدود شدن ریه شود. بنابراین افرادی که قرار است جراحی لوزه داشته باشند، باید از جویدن آدامس در روز جراحی خودداری کنند. همچنین جویدن آدامس قبل از جراحی گوارشی با افزایش ترشحات گوارشی ، احتمال خطر را افزایش می دهد.

منبع:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 2Farticle%2Fshow-24368.aspx)