PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اموزش انریل اسکریپت .

silsin
10-12-2011, 22:09
سلام
دارم فایل دانلود می کنم خیلی طول می کشه واسه همین گفتم واسه پر شدن وقت خالی بین دانلودش یه اموزشی بنویسم . راستی این رو هم بگم این اموزش فقط یکیه و تا هر جا که رفت رفت دیگه صد البته وقت نمی کنم ادامه اش بدم یعنی فقط یک دونه است . یعنی تا وقتی که این دانلود تموم بشه :31:

شروع می کنیم .
تمامی این اموزش مطالبیه که همین الان به ذهنم رسیده اگه کم بود ببخشید .
خب اول از توضیح این زبان شروع می کنیم
انریل اسکریپت نام زبان اسکریپت نویسی برای برنامه نویسی بازی های رایانه ای در انجین انریل انجین 3 می باشد . سازنده این زبان تیم سویینی از شرکت اپیک گیمز که اون رو بعد از انریل انجین 2 ساخته و گسترش داده . زبون برنامه نویسی انریل 1 یه زبون به اسم zzot فکر کنم بود که الان این زبان جایگزین اون شده . این زبان یک زبان اسکریپتی مباشد . تاکید می کنم یک زبان اسکریپتی خصوصیات بارز زبان های اسکریپتی اینه که اولا به هیچ وجه یک زبان برنامه نویسی کامل نیستند و می توان گفت این گونه زبان ها بر روی زبان اصلی و مادر بسط داده شده اند .پس انتظاز زیادی از این زبان نداشته باشید که مانند زبان های برنامه نویسی عمل کند . باز هم تاکید می کنم این یک زبان اسکریپت نویسی است نه برنامه نویسی . تا اینجا امدیم که این زبان در انریل 2 به وجود امد و در انریل 3 به اونج خود رسید و همکنون و در حال حاظر همچنان با هر اپدیت این انجین در حال گسترش یافتن می باشد . از ویژگی های بارز این زبان اسکریپت نویسی می توان به شیئ گرا بودن که باعث شده همچنان سرعت برنامه نویسی در این انجین گسترش یابد و همچنین از ویژگی های دیگر این زبان می توان به سلسله مراتبی بودن ان اشاره کرد . مورد دیگری که می توان در این قسمت نام برد قابلیت پشتیبانی از شبکه . عدم پشتیبانی از گرافیک و . و .و .و .و .و را نام برد .
این زبان نیز مانند زبان های دیگر برنامه نویسی و اسکریپت نویسی از انواع متغییر رایج پشتیبانی می کند .
متغییر هایی از قبیل
ini عددی
str رشته ای
float نوع دادهی صحیح
bol بولین
و غیره ...
ساختار استفاده از این زبان به صورت فراخوانی و به قول خودم مشتق گرفتن از کلاس بالاتر می باشد . این همان مفهوم سلسله مراتبی می باشد . همانطور که گفتیم این ساختار باعث میشود که هر کلاس از یک کلاس بالاتر تغذیه شود .
ساختار تعریف کلاس در انریل انجین به این صورت می باشد
class myclassname extends myparentclass
همانطور که می بینید در اینجا ما از کلمه کلیدی extends استفاده کردیم . این بدین معناست که کلاس حاظر ما از کلاس بالایی یا همان والد خود ارث می برد یعنی تمامی ویژگی ها بعلاوه یکسری ویژگی های جدید که این گونه ویژگی ها نیز در حد همان کارایی ان کلاس محدود می باشد . در تعریف کلاس ها یکسری قوانین مطرح میشود .
مثلا نام کلاس شما نباید با هیچ کدام از فایل های اسکریپت در انجین یکسان باشد . در اخر تعریف کلاس باید ; اورده شود در صورتی که تنظیماتی برای کلاس تعیین کنی باید در انتهای اخرین تنظیمات این علامت را برای بستن ان بگذارید . از جمله موارد دیگر این مسئله می توان به چند مورد دیگر اشاره کرد مثلا نام کلاس نباید با عدد یا علامت شروع شود و حتما باید حروف باشد . نباید بین حروف ان فاصله باشد و غیره.......
در انریل اسکریپت نیز ما تعریف متغییر داریم که بدین صورت می باشد :
var نوع متغییر نام متغییر
همچنین در انریل اسکریپت نیز می توان از ساختار های مختلف زبان های دیگر نیز استفاده کرد که همچین از
ماژول ها توابع enum و بسیار از خاصیت های مشابه زبان های دیگر به خصوص c++ و جاوا پشتیبانی می کند .
یکی دیگر از قسمت های یک کلاس در یو دی کی مربوط می شود که بلاک defaultproperties این بلاک مخصوص مقدار دهی هرچیزی در یو دی کی می باشد . اگر در بالای این بلاک مثلا متغییری را نسبت داده اید در داخل این بلاک باید ان را مقدار دهی بکنی.
انریل همانند تمامی زبان های دیگر از تقدم عملگر ها نیز بهره می برد . مانند تمامی زبان ها مثلا
ضرب بالاتر/ تقسیم و غیره... و همچنین از قوانین داخلی ترین پرانتز نیز پشتیبانی می کند.
خب تا اینجا کافیه . فکر کنم کلی مطلب رو با این تند نویسیم پشتیبانی کردم . در کل ببخشید اگه یکمی سرسری بود اخه همین الان حس نوشتنش توی ذهنم اومد و اگه مقاومت می کردم از بین میرفت . فعلا تا همینجا کافیه امیدوارم هرچند کم تونسته باشم مطلبی رو انتقال بدم
با تشکر :40:

div0o0ne
25-02-2012, 18:11
آیا کسی هست به داد من برسه؟!!!!!!!!!!!!1
بابا سوال منو تاحالا کسی نپرسیده...یکیتون آن شه....

Reza Azimy_RW
25-02-2012, 20:03
چی رو کدوم سوال ؟!