PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : كساني كه ميخواهند E Book Reader بخرند، بخوانند

emadpumad
12-10-2011, 20:39
درود بر شما
من ٢ دستگاه بوك ريدر كيندل يكي ٦ اينچي و ديگري ١٠ اينچي براي دو نفر از دوستانم خريدم كه با هر كدام تقريبا دو هفته كار ميكردم .
با چند تا مشكل بر خورد كردم كه احساس ميكنم دانسنتن آنها براي شما و دوستان خالي از لطف نباشه .
در كيندل ٦ اينچي وقتي فايلهاي pdf فارسي رو ريختم مشاهده كردم كه اين دستگاه توانايي زوم كردن فايلهاي pdf فارسي رو نداره و اون كسي كه من براش اين دستگاه رو يه پيشنهاد خودم خريده بودم هم چشمان ضعيفي داشت.
بايد ياد آور شوم كه فرمتي كه مخصوص اين بوك ريدر ها هست epub هست يعني شما بايد فايلهاتون كه ميريزيد توش اگه ميخوايد زوم بشه و فونتش بزرگ بشه و مطالب همچنان در صفحه باشه و از كادر بيرون نزنه بايد فرمت مذكور رو داشته باشه و من هرچه گشتو گذار و پرسو جو كردم علارغم تلاش زياد به هيچ موردي برخورد نكردم كه يك فايل فارسي با اين فورمت براي بوك ريدر وجود داشته باشه و هيچ برنامه اي هم براي تبديل pdf فارسي به epub وجود ندارد.
چندين كتاب فارسي با فرمت epub پيدا كردمكه متاسفانه فقط قابل اجرا بر روي تبلت آيپد بود و بعد از اينكه به بوك ريدر منتقلش كردم حروف را در هم نشان ميداد.
و در كيندل ,٠ اينچي هم بايد ياد آور شوم كه سرعت صفحه زدن بسيار بايين بود و همچنين شارژ آن حد آكثر ١٠ ساعت در صورت مطالعه مدام دوام مياورد.
در نتيجه به شما ميگويم كه به علت ساپورت نشدن زبان فارسي به درستيدر اين دستگاه ها مقدار زيادي ازمحاسن اين دستگاه عملا غير كاربردي ميشوند

tanha9964
12-10-2011, 20:53
:20: ممنون

haniballecter1
22-11-2011, 12:15
سلام دوست عزیز
ممنون از توضیحات و راهنمایی مفیدتون
منم یه سوال دارم اونم اینه که با وجود تبلتها و تقریبا هم قیمت بودن اونها اصولا ebook reader ها چه مزیتی دارن؟
البته ebook readerها مطمئنا برای مطالعه ارجحیت دارن اما واقعا با وجود بعضی محدودیتها نسبت به تبلت ها و سیاه و سفید بودن اکثر آنها دلیل گران بودنشان چیست؟
به نظر من اگر به لحاظ کارایی و هدف استفاده از یک دیوایس اگر تبلت رو با ebook reader مقایسه کنیم باید قیمت ebook reader ها حدودا یک سوم تا یک پنجم قیمت تبلت ها باشن.مثلا بین 100 تا 200 تومن
در مورد نرم افزار تبدیل فایلهای متنی به epub ها چندین نرم افزار هستش که به AnyBizSoft PDF To EPUB و Xilisoft.PDF.to.EPUB.Converter و Sigil میشه اشاره کرد. به نظر میاد نرم افزار Sigil گزینه مناسبتری باشد.
با تشکر.

Nocturne
12-01-2012, 02:10
از زننده تاپیک تشکر میکنم :11:
مدتی بود دنبال مطلع شدن از این قضیه بودم. پس با این وضع ساپورت فارسی کیندل رو منصرفم
اما برندهای دیگه هم هستند که نمیدونم اونها ساپورت فارسیشون چطوره

سلام دوست عزیز
ممنون از توضیحات و راهنمایی مفیدتون
منم یه سوال دارم اونم اینه که با وجود تبلتها و تقریبا هم قیمت بودن اونها اصولا ebook reader ها چه مزیتی دارن؟
صفحه E Ink که مطالعه از روی کتاب واقعی رو شبیه سازی میکنه و به طبع مثل مانیتورها چشم رو خسته نمیکنه

اما واقعا با وجود بعضی محدودیتها نسبت به تبلت ها و سیاه و سفید بودن اکثر آنها دلیل گران بودنشان چیست؟

کیندل 6 اینچی تو سایت آمازون 79 دلاره. از قرار هر دلار 1400 تومن میشه فقط 110600 تومن. اما تو ایران e reader ها اینقدر گرونن که منم دارم بی خیال میشم

babialex
13-01-2012, 19:46
تبلت ها و کتابخوان های نوک چطورن ؟ اونا هم فارسی رو ساپورت نمیکنن ؟ زوم نمیشن ؟ بهتر از کیندل هستن ؟

armenak
29-07-2012, 18:18
کمــــــــــک

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

3jokes_x
22-09-2012, 20:45
من ٢ دستگاه بوك ريدر كيندل يكي ٦ اينچي و ديگري ١٠ اينچي براي دو نفر از دوستانم خريدم كه با هر كدام تقريبا دو هفته كار ميكردم .با چند تا مشكل بر خورد كردم كه احساس ميكنم دانسنتن آنها براي شما و دوستان خالي از لطف نباشه [...] در نتيجه به شما ميگويم كه به علت ساپورت نشدن زبان فارسي به درستيدر اين دستگاه ها مقدار زيادي ازمحاسن اين دستگاه عملا غير كاربردي ميشوند

یا فایل پی دی اف شما مشکل داشته یا نرم افزار (Firmware) کیندل رو آپدیت نکردید یا...
من کیندل 3 کیبورد دارم. فایل های پی دی اف فارسی رو هم صحیح نمایش می ده و هم قابلیت زوم داره. در تصاویر پیوست می تونید کارکردش رو ببینید... (این تنها فایل فارسی نیست که من روی کیندل امتحان کردم. به جز این 3 تا فایل دیگه رو هم روی کیندل کپی کردم و همه بدون ایراد باز شدند.)

لینک تصاویر:

ولی نکته ای که لازمه این جا اشاره کنم اینه که قابلیت زوم در کیندل خیلی کاربردی نیست. شما (بر خلاف کامپیوتر) اختیارات کامل برای تعیین مقدار زوم رو ندارید و مجبورید از بین چند گزینه موجود 150% 200% 300% یکی رو انتخاب کنید و معمولا این گزینه ها بهترین زوم ممکن نیستند و اکثرا در هنگام زوم، کل متن درشتنمایی شده در یک صفحه جا نخواهد گرفت و برای خواندن هر یک جمله باید بین نیمه چپ و نیمه راست صفحه سویچ کنید... تصاویر شماره 3 و 4 رو ببینید. این یک شعر زوم شده هست. فکرش رو بکنید برای خوندن شعر هی باید برید چپ، بیایید راست... البته این قابلیت زوم در موارد خاصی خیلی می تونه کاربردی باشه: تصاویر 5 و 6 رو ببینید. اگر متن کتاب شما در دو ستون مرتب شده باشه، این جا با زوم می تونید یک ستون کامل رو به طور کامل (از نظر عرض) در صفحه نمایش داشته باشید و دیگه لازم نیست برای خواندن یک جمله بین نیمه چپ و راست صفحه سویچ کنید. این تنها مورد کاربرد زوم هست.

البته درسته که گفتم زوم کاربردی نیست، ولی نگفتم که کیندل نخرید... چون 2 راه حل بهتر به جای زوم وجود داره:

الف) در مواردی که عرض صفحه برای نمایش محتوای زوم شده کافی نیست (مثل تصاویر 3و4) می تونید از حالت Landscape (افقی) استفاده کنید. بدین ترتیب عرض بیشتری در اختیار خواهید داشت و احتمال این که کل جمله در یک صفحه جا بشه بیشتره. نکته: تا جایی که من می دونم، اقلا تا چند ماه پیش، کیندل تاچ قابلیت نمایش کتاب ها در حالت Landscape رو نداشت... (شاید الان توی ورژن جدید سیستم عامل این قابلیت اضافه شده باشه) اگر از فایل های پی دی اف زیاد استفاده می کنید حتما حتما حتما از قابلیت نمایش در حالت Landscape اطمینان حاصل کنید. من تجربه شو دارم و الان تقریبا همیشه در حالت Landscape کتاب ها رو می خونم. در این حالت چون عرض صفحه بیشتره، و کتاب ها Fit to Width می شن، متن به صورت بزرگتری نمایش داده می شه.)

ب) خیلی از کتاب های PDF یه عالمه فضای خالی سفید در دو سمت راست و چپ دارند. (تصویر 1 رو دوباره ببینید.) برای همینه که وقتی تمام صفحه کتاب در کیندل نمایش داده می شه نوشته ها کوچک هستند. شما می تونید با سرچ، نرم افزار رایگان و کم حجم Briss رو دانلود کنید، و به کمک این نرم افزار، تمام سفیدی دو طرف (و حتی بالا و پایین) فایل های پی دی اف رو بگیرید. بدین ترتیب، کتاب به صورت بسیار درشت تری نمایش داده می شه. تصویر شماره 7 همون کتاب تصویر شماره 1 هست که فقط سفیدی های دو طرفش گرفته شده و اصلا هم زوم نشده، چون نیازی به زوم نیست. حالا که تا اینجا اومدید، نرم افزار PDFTK Builder رو هم معرفی می کنم که برای جدا کردن یک یا چند صفحه از یک کتاب و ذخیره به عنوان یک فایل PDF جدید، یا برای پیوستن دو تا فایل پی دی اف و تشکیل یک کتاب واحد در فرمت PDF می تونید ازش استفاده کنید.

نکات دیگه:

- در مورد باتری کیندل اصلا نگران نباشید. باتریش خیییییییییییییییییییلی زیاده. من که هر روز 2-3 ساعت (درس های دانشگاهیم رو) مطالعه می کنم، شاید بعد از یک هفته یا دو هفته، یک بار لازمه شارژش کنم که اون هم 1-2 ساعت طول می کشه. این رو با موبایل یا تبلت مقایسه کنید که باید هر روز شارژ بشن...

- در مورد کندی صفحه زدن: چون شما در حالت عادی معمولا هر 5 دقیقه یک بار لازمه که صفحه رو عوض کنید، این 1 ثانیه کندی اصلا به چشم نمیاد ولی اگر مثلا بخواهید دنبال یک تصویر یا نمودار خاص در یک فصل از کتاب بگردید، یعنی بخواهید خیلی سریع صفحات کتاب رو از جلوی چشماتون عبور بدید تا اون عکس مورد نظر رو پیدا کنید... (کاری که با کتاب کاغذی به راحتی انجام می شه) اینجا این کندی صفحه زدن بسیار غیر قابل تحمل می شه.

- کیندل قابلیت وبگردی هم داره ولی اصلا روش حساب نکنید. یعنی اولا صفحه سیاه و سفید هست، ثانیا به دلیل نبود ماوس (اقلا در نسخه کیندل کیبورد) کار کردن باهاش خیلی سخته (فکرش رو بکنید باید با کلید های مکان نما نشانگر ماوس رو حرکت بدید) و در اکثر موارد صفحات سایت ها درست نمایش داده نمی شن (یعنی قالب سایت به هم می ریزه و فونت فارسی درست نمایش داده نمی شه) و مرور صفحات بسیار بسیار کند هست...

- کیندل برای مطالعه یک رمان خیلی خوبه، ولی مثلا اگر یه کتاب فنی دانشگاهی رو بخواهید توش بخونید، چون در آن واحد فقط یک صفحه از کتاب رو می بینید (و مرور بین صفحات هم کند انجام می گیره) بعضی وقتها ممکنه این کندی اذیتتون کنه. مثلا یه نمودار یا شکلی در صفحه 2 کتاب هست و در صفحه 3 کتاب در موردش صحبت می شه... توی کتاب های کاغذی خوب هر دو صفحه جلوی چشمتونه، هم زمان هم نمودار رو نگاه می کنید و هم توضیحاتش رو می خونید. ولی توی کیندل هی باید صفحه رو عوض کنید... البته خیلی بد نیست، ولی بعضی ها ممکنه اون قدر ها صبر و تحمل نداشته باشن!

- مزیت کیندل نسبت به کتاب کاغذی کاملا مشخصه. وزن بسیار کمی داره و در آن واحد می تونه هزاران کتاب قطور رو در خودش داشته باشه و همیشه همراهتون باشه. سر کلاس طراحی هواپیما مرجعی که از روش تدریس می کنه هفت جلد کتاب قطور انگلیسی هست که من همه شو توی کیندل هر روز همراه خودم می برم... مزیتش نسبت به مطالعه ایبوک در کامپیوتر اینه که لازم نیست ساعت ها سیخ جلوی مانیتور بشینید (قابلیت حمل داره و حتی توی جیب شلوار هم جا می شه) و همچنین چشمتون خسته نمی شه. مزیتش نسبت به تبلت ها خسته نشدن چشم و ارزان تر بودن کیندل هست (در خارج، کیندل 80-100 دلاره و ارزان ترین تبلت 200-250 دلار) و البته یه مزیت دیگرش برای من این بوده که چون این فقط کتابه، شما عملا فقط روی خواندن تمرکز می کنید ولی اگر بازی هم داشته باشه اینترنت هم داشته باشه فیلم هم پخش کنه یاهو مسنجر هم داشته باشه، عملا بعد از 5 دقیقه مطالعه می خواهید برید از قابلیت های دیگرش استفاده کنید!