PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کول پدتون رو خودتون بسازین !

pooria-ir
11-10-2011, 22:44
سلام :11:

مدت مدیدی بودش تو فکر کول پد بودم واسه لپ تایم که خیلی داغه (Asus N61JQ)
با توجه به طراحی زیرش هر کول پدی رو که چک میکردم،میدیدم خیلی نمیتونه روش اثر بزاره

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

چند تا از بچه های کلوپ N61 هم کول پدهای Cooler Master گرفته بودن،اما خیلی نتونسته بود اثر بزاره،نهایتا 2 درجه !
حدودا هم 30-40 تومن هزینه کرده بودن و در نهایت هم نتیجه خاصی نداده بود،به خاطر همین به ذهنم رسید که خودم بشینم کول پد متناسب با ورودی و خروجی هوای این مدل رو طراحی کنم و بسازم،هر چقدر تو نت گشتم اصلا سایت ایرانی رو ندیدم که کسی کول پد ساخته باشه،اما تو یوتوب ویدئو زیاد بود،یکم هم از اونا الگو برداشتم،جالبه که بدونین کل کار ساخت این کول پد کمتر از 2 ساعت طول کشید :46:

خوب،بریم سراغ اصل مطلب،مواد مورد نیاز :دی :

من خودم یه میز Table Mate تو خونه داشتم که 3-4 ماه پیش 10 تومن خریده بودمش،معمولا لپ تاپ رو میزاشتم روش،تصمیم گرفتم که از این میز به عنوان استند کار استفاده کنم

برای اینکه هیچ حرف و بحثی تو خنک کنندگی باقی نمونه،3 تا فن استفاده کردم،2 تا 8 سانت و یک عدد هم 12 سانت

الگوی برش میز :

زیر میز پیش از شروع کار :

بعد از برش :

نمای شب :دی
(زیر میز)

اینا + یه کم سیم و پیچ شد کل مواد مورد نیاز :دی
پس : 3 تا فن به قیمت حدودیه 8 تومن + میز به قیمت 10 تومن + پیچ های خورده ریز که شد حدود 4 تومن،هزینه کل : 22 تومن
البته در واقع نباید میز رو حساب کنم،چون میز رو از قبل داشتم و واسه این کار نخریدم،اما من فول همه چیز رو در نظر گرفتم :)

حالا نتیجه کار :

حالت آیدل،روی میز،فن ها خاموش،دمای کل 61 درجه،دمای هسته 61،دمای هارد 36

حالت آیدل،روی میز،15 دقیقه فن بزرگ روشن،و 5 دقیقه بعد هر 3فن با هم روشن،دمای کل 51 درجه،دمای هسته 50،دمای هارد 34

البته فعلا خیلی جای کار داره،این نمونه اولیه بود،گفتم بزارم که نظر شما رو هم بدونم،مثلا برای برقش فعلا از یه آداپتور معمولی 12 ولت استفاده میکنم،که اصلا پاسخگو نیستش،و 1 آمپر کم میاره،USB سیستم هم تا جایی که میدونم 5 ولته،اما اینا هرکدوم 12 !
پس اونم نمییشه،باید به فکر یه منبع برق خوب باشم،الان وقتی 3 تا فن با هم روشن میشه،دورشون میاد پایین و آداپتور هم تا مرز ترکیدن داغ میکنه :دی

منتظر پیشنهاداتتون هم هستم:11:

A S A L
11-10-2011, 23:15
Ty.............

amin_pwa
11-10-2011, 23:18
منبغ تغزیه فن ها چی هستن ؟
اگر از usb استفاده کنی ممکنه به نوت بوک فشار بیاد !!

pooria-ir
11-10-2011, 23:27
منبغ تغزیه فن ها چی هستن ؟
اگر از usb استفاده کنی ممکنه به نوت بوک فشار بیاد !!

تا آخرشو میخوندی دیگه :دی
گفتم پایین که فعلا از آداپتور معمولی ولتاژ متغیر استفاده میکنم،که کافی نیستش،اتفاقا یکی از سوالام همینه که با حداقل هزینه از چه منبعی میتونم استفاده کنم واسه این 3 تا فن،که هم دورشون نیفته،هم به اون منبع فشار نیاد

Xilevens
12-10-2011, 00:58
جالب بود خوشم اومد
یه آداپتور هست که ولتاژ رو میشه روش تنظیم کرد ولی جریانش ثابته و از یه مقدار تا یه مقداره
بری ببینی میتونی بخری
ولی یه چیز دیگه هم هست که به نظر من واسه N61 خیلی بهتر جواب میده
یه سری دستگاه هایی دیدم (تو فروم هم هست) که میخوره رو دریچه و هم مکش میکنه هم باد رو وارد میکنه
همچین حالتی شاید واسه N61 بهتر جواب بده چون دریچش خیلی باد داغ میزنه
در کل حرکت جالبی بود

pooria-ir
12-10-2011, 18:54
جالب بود خوشم اومد
یه آداپتور هست که ولتاژ رو میشه روش تنظیم کرد ولی جریانش ثابته و از یه مقدار تا یه مقداره
بری ببینی میتونی بخری
یه سری دستگاه هایی دیدم (تو فروم هم هست) که میخوره رو دریچه و هم مکش میکنه هم باد رو وارد میکنه
در کل حرکت جالبی بود

ممنون :10:
ببین الان آداپتور منم همین جوریه که میشه روش ولتاژ رو تنظیم کرد،دقیق نمیدونم منظورت چیه،اگه همینه که گفتم،زیاد جواب نمیده،کم میاره
اون چیزی هم که میگی میخوره دم هواکش رو هم اتفاقا تو اینترنت دیدم و حرفت هم درسته،دقیقا همون به درد N61 میخوره،اما متاسفانه اصلا تو ایران ازش پیدا نکزدم هرچقدر گشتم،اما اینم خوب جواب میده،و با توجه به میزان هزینه خاص که در حدود 10 تومن بود،ازش راضیم :46:

amin_pwa
12-10-2011, 18:54
تا آخرشو میخوندی دیگه :دی
گفتم پایین که فعلا از آداپتور معمولی ولتاژ متغیر استفاده میکنم،که کافی نیستش،اتفاقا یکی از سوالام همینه که با حداقل هزینه از چه منبعی میتونم استفاده کنم واسه این 3 تا فن،که هم دورشون نیفته،هم به اون منبع فشار نیاد

باریک الله ! :12:

Xilevens
12-10-2011, 20:16
ممنون :10:
ببین الان آداپتور منم همین جوریه که میشه روش ولتاژ رو تنظیم کرد،دقیق نمیدونم منظورت چیه،اگه همینه که گفتم،زیاد جواب نمیده،کم میاره
اون چیزی هم که میگی میخوره دم هواکش رو هم اتفاقا تو اینترنت دیدم و حرفت هم درسته،دقیقا همون به درد N61 میخوره،اما متاسفانه اصلا تو ایران ازش پیدا نکزدم هرچقدر گشتم،اما اینم خوب جواب میده،و با توجه به میزان هزینه خاص که در حدود 10 تومن بود،ازش راضیم :46:

بابت آداپتور گفتم باید یه تخمین جریان مصرفی رو بالاترین حالت ممکن بزنی یا مقدار دقیقشو حساب کنی بعد بری آداپتورشو بخری
چون جریان معمولا تو آداپتورهای خانگی تنظیم نمیشن ولی با ولتاژ از یه مقدار تا یه مقدار دیگه تغییر میکنن
بابت اون دستگاهه هم یه دونه هم اونا بساز :31:

pooria-ir
13-10-2011, 12:26
بابت آداپتور گفتم باید یه تخمین جریان مصرفی رو بالاترین حالت ممکن بزنی یا مقدار دقیقشو حساب کنی بعد بری آداپتورشو بخری
چون جریان معمولا تو آداپتورهای خانگی تنظیم نمیشن ولی با ولتاژ از یه مقدار تا یه مقدار دیگه تغییر میکنن
بابت اون دستگاهه هم یه دونه هم اونا بساز :31:

ببین مصرف این 3 تا فن به این صورته :

8 سانتی ها زدن : 0.20A
و 12 سانتی هم زده 0.14A
آداپتوری که الان استفاده میکنم ولتاژ متغیر 500MA هستش
2 تا 8 سانتی هستش که میشه : 0.4 A + یه دونه هم که 12 هستش و 0.14 A.که میشه حدود 550 میلی آمپر
نیاز به منبع قوی تری دارم

اون دستگاه هم اگه آموزشش باشه حتما میشینم پاش و یه دونه میسازم،اصلا از ساز و کار اون سر در نیاوردم :دی

sina.belyad
16-10-2011, 18:11
همه چیزش خوب بود ولی جنس میزو باید از فلز درست می کردی تا گرمارو راحت انتقال بده.این کارو انجام بده اونوقت تفاوت رو احساس کن:8:

Pami
18-10-2011, 19:47
خوب بود ، ایده جالبی بود ، البته اگر میز فلزی داشتید نتیجه خیلی بهتری می گرفتید ولی خب برش دادنش کار راحتی نیست
تاپیک به بخش آموزش ها انتقال داده میشه

image369
25-10-2011, 00:58
درود
ذهن فعالی داری .افرین
چند تا سوال
میز را چه طوری برش دادی ؟
led های ابی توی خود فن بود یا خودت اضافه کردی ؟
سیستم خاموش و روشن کردن فن ها به چه صورته ؟ دستیه ؟( هر زمان دوست داری یکی از فنها را از مدار خارج میکنی؟)
و یک سوال دیگه اصولا باید فن از زیر به لبتاپ باد بزنه یا از زیر هوای گرم را خارج کنه ؟ :)

image369
25-10-2011, 01:52
در کل حرکت جالبی بود

اینی که ازش صحبت میکنید چی هست
عکسی ازش دارید ؟

pooria-ir
25-10-2011, 21:09
درود
ذهن فعالی داری .افرین
چند تا سوال
میز را چه طوری برش دادی ؟
led های ابی توی خود فن بود یا خودت اضافه کردی ؟
سیستم خاموش و روشن کردن فن ها به چه صورته ؟ دستیه ؟( هر زمان دوست داری یکی از فنها را از مدار خارج میکنی؟)
و یک سوال دیگه اصولا باید فن از زیر به لبتاپ باد بزنه یا از زیر هوای گرم را خارج کنه ؟ :)

مرسی عزیز :46:
میز رو خیلی ساده :)
اول الگوی فن ها رو روش زدم،بعدش با کاتر،کاتر رو داغ کردم و بعد هم....برش
LED ها داخل خود فن بودش ;)
من فعلا خیلی رو منبع تغذیش کار نکردم،تو بخش برق هم تاپیک زدم اما کسی جواب ندادش،و فعلا همونطور که خودت گفتی به صورت دستیه
والا حداقل تو این مدل جوری نیستش که فن بتونه هوا رو از زیر لپ تاپ خارج کنه،بیشتر وقتی نتیجه داد که هوا رو میدمید زیر لپ تاپ و خنکش میکرد

image369
26-10-2011, 22:30
مرسی عزیز :46:
میز رو خیلی ساده :)
اول الگوی فن ها رو روش زدم،بعدش با کاتر،کاتر رو داغ کردم و بعد هم....برش
LED ها داخل خود فن بودش ;)
من فعلا خیلی رو منبع تغذیش کار نکردم،تو بخش برق هم تاپیک زدم اما کسی جواب ندادش،و فعلا همونطور که خودت گفتی به صورت دستیه
والا حداقل تو این مدل جوری نیستش که فن بتونه هوا رو از زیر لپ تاپ خارج کنه،بیشتر وقتی نتیجه داد که هوا رو میدمید زیر لپ تاپ و خنکش میکرد

اقا پوریا این که ازش صحبت میکنید که میخوره رو دریچه و هم مکش میکنه هم باد رو وارد میکنه
میشه بیشتر در موردش توضیح بدید یا عکسی ازش نشون بدید
ممنون

arlox
27-10-2011, 01:17
dash karet khob bod am to vorodie fan hat filter bezar ke k=gardo khak to lap top nare.filtero ba 1 ghabi chizi nasb kon ke be parvane nazdik nabashe .akhe behesh fehsar miado badesh kheyli kam mishe.had aghal 5.sant azash dor kon.maslan livan pelastili bechaspon zire miz roye fan.sare livano bebor filter bechaspon rosh

BabakNoAndish
07-12-2011, 11:51
کارت خوب بود ولی اینجوری بخشی از جریان تولیدی فنها بخاطر کوچک بودن منافذ ورودی لپ تاپ هدر میره پس بجای فن بزرگ و دور معمولی فن کوچکتر ولی دور بالا بگیر بهتر جواب میده !

منم فن گرافیکم لاجون که شد موندم چکار کنم هر چی فن گذاشتم زیرش خوب نبود تا اینکه یه فن کوچیک دور بالا گرفتم (نمیدونم شاید حدود 4 - 5 سانت باشه ) و دقیق گذاشتم بزنه زیر دماغ ! جی پی یو ...خیلی خوب شد
البته اگه تو هم بزرگ بگیری هم دور بالا که خیلی توپ میشه

saeed_2007r
25-05-2012, 18:36
از دوستان گلم میشه یکی دوباره عکس هارو آپ کنه