PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : رفع هنگ کردن های کامپیوتر

maryamy
26-03-2005, 14:21
سلام دوستان. سال نو مبارک
کامپیوتر من مدتیه موقع کار هنگ میکنه بطوریکه هیچ کاری نمیشه انجام داد یعنی تصویر مانیتور ثابت میشه. نشانگر موس حرکت نمیکنه. کیبورد کار نمیکنه(alt+Ctrl+delete ) و وقتی restart میکنم ویندوز بالا نمیاد و یه صفحه سورمه ای ثابت میمونه. باید از پشت کیس خاموش کنم و بعد روشن کنم تا ویندوز بالا بیاد. ویندوزم رو فرمت و مجددا نصب کردم اما مشکل به قوت خودش باقیه.لطفا منو راهنمایی کنید.
متشکرم :cry:

Mohammad
26-03-2005, 15:01
از کی اینجوری شده؟

Navid
26-03-2005, 15:02
اين مشكل ممكنه از رم باشه ! يا احتمالا فن CPU مشكل پيدا كرده !

patal
26-03-2005, 16:34
یه صفحه سورمه ای ثابت میمونه.

سلام

[كامل] توضيح بده.
كدوم صفحه ي سرمه اي؟
توي اين صفحه چي نوشته؟
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
از كي اين طوري شده؟
چي شد كه اين طوري شد؟
مدل windows ت رو عوض كردي كه اين طوري شد؟
سخت افزاري از سيستمت عوض كردي كه اين طوري شد؟
يا اينكه [يهويي] اين طوري شد؟
بعد از اين كه hang كرد، [به سرعت] سيستم رو restart كن و برو به setup سيستم.
دماي CPU ، دماي سيستم و سرعت چرخش fan ها رو بنويس.
[ريتم] hang شدن چه جوري اي؟
مثلا اين طوري ه؟ ==> اولين بار كه روشن مي كني بعد از 30 دقيقه، دفعه ي بعد 20 دقيقه و هي كم مي شه؟
يا اينكه [ريتم] خاصي نداره؟
در مواقع خاصي hang مي كنه؟
در برنامه هاي خاصي hang مي كنه؟
يا اينكه كاملا [تصادفي] ه؟
مشخصات سيستمت رو بنويس. (غلط نكنم مدل CPU ت AMD ه. قابل توجه [AMDباز] ها :P )
اگه مي توني case ت رو باز كن و از [چرخيدن] تمام fan ها مطمئن شو.
خصوصا fan كارت گرافيك و همچنين fan مربوط به CPU.
سوال ها رو [كامل] و [به ترتيب]، پاسخ بده كه دوستان بتونن، نسخه مناسبي برات تجويز كنند.

خوش باشي،
©م.م.©

Navid
26-03-2005, 16:40
مشخصات سيستمت رو بنويس. (غلط نكنم مدل CPU ت AMD ه. قابل توجه [AMDباز] ها Razz )

آقا حتما بگو CPU ت چييه ! اين پاتال از اين كارا زياد مي كنه ! فقط دوست دارم intel باشه ! :twisted:

مهمان
26-03-2005, 23:00
سلام
به نظر من مشکل از هارد شما هست
احتمالا هارد شما بد سکتور گرفته.
اون هم از نوع سخت افزاري
اميدوارم گارانتي داشته باشه
موفق باشيد

Mohammad
26-03-2005, 23:03
خدا وکیلی حال میکنم با جواب دادن آقا patal
کامل کامل :)

maryamy
26-03-2005, 23:38
اين اولين post من بود. امشب كه از سر كار اومدم اميد نداشتم كسي جواب داده باشه اما وقتي جوابا رو ديدم خيلي ذوق كردم. دم همه بر و بكس بامرام p30world گرم. :oops:
حالا توضيح كامل مشكلم:
اين مساله چند ماهي ميشه وجود داره (2-3 ماه) .صفحه سورمه اي در مواقع عادي قبل از صفحه اول windows (كه نوشته windows XP) مياد و توي اين صفحه نوشته اي نيست. اين مساله تا اونجايي كه فكر ميكنم بدون مقدمه شروع شده. نه مدل ويندوزم رو عوض كردم(همون سي دي قبلي رو نصب كردم) نه سخت افزاري عوض كردم.( فقط يك سال هست كه بعضي وقتاصدايي كه از كيسم مياد بيشتر شده )
هنگ شدن ها ريتم خاصي نداره اما اينجور كه حس كردم موقع كارهاي سنگينتر احتمالش بيشتره (اما اين مساله كليت نداره) به برنامه و عمل خاصي هم بستگي نداره. مشخصات cpu رو هم از device manager براتون مينويسم:
CPU: Intel(R) celeron(R) cpu 1.70GHz (روم سياه جناب پاتال كه AMD نبود)
راستش من خيلي از كامپيوتر سر رشته ندارم واسه همين جرات نكردم كيس رو باز كنم اگرم باز ميكردم احتمالا نميدونستم كدوم فن مال چيه. اما خيلي دوست دارم اين مشكلو خودم رفع كنم چون از دادن كيس به بيرون دل خوشي ندارم.
خيلي خيلي از همتون ممنونم

hajHasan
26-03-2005, 23:40
يكي از كارهايي كه حتما بايد چند وقت يكبار انجام بدين چك رجيستري ويندوز با نرم افزارهاي كمكي معروف مثل نورتن سيستم وركز يا سيستم مكانيك يا ... هست.
بسياري از مشكلات هنگ سيستم با رفع اشكالات رجيستري برطرف ميشه. اينكار را حتي اگر دستگاهتون هنوز تو مد هنگ نرفته ، انجام بدين. در برخي اوقات كمي كارايي سيستمتون را بالا ميبره
يكي ديگه از عوام مشكل ساز ،درايورهاي برخي قطعات ميتونه باشه. سعي كنيد آخرين نسخه درايورها را بخصوص كارت گرافيك، دانلود و نصب كنيد

maryamy
27-03-2005, 00:15
گلاب به روتون الان باز کامپیوترم هنگ کرد. طبق امر پاتال خان restart کردم و به setup رفتم اینم نتایج:

Current CPU Temperature 120 ^ C

Current CPU Fan Speed 0 RPM

Current Power Fan Speed 0 RPM

Current System Fan Speed 0 RPM

چیز دیگه هم بوده که باید بنویسم؟

hajHasan
27-03-2005, 00:42
اگه دماي سي پي يو 120 درجه هست ، پس تا حالا شانس اوردين كه نسوخته. معمولا دما حدود 60 درجه بايد باشه
مطمنا فن سي پي يو يا سوخته يا گيره آن ترك خورده و كمي از سي پي يو فاصله گرفته!
ديگه بايد كيس باز كنيد و تا اين مشكلو حل نكردين ، روشنش نكنيد

patal
27-03-2005, 00:49
سلام به همه،

mohammadkh جان، شما لطف دارين. :oops:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~

مشخصات سيستمت رو بنويس. (غلط نكنم مدل CPU ت AMD ه. قابل توجه [AMDباز] ها :P )

آقا حتما بگو CPU ت چييه ! اين پاتال از اين كارا زياد مي كنه ! فقط دوست دارم intel باشه ! :twisted:

CPU: Intel(R) celeron(R) cpu 1.70GHz (روم سياه جناب پاتال كه AMD نبود)

من هيچ حرفي براي گفتن ندارم. :mrgreen:
نكته ي 1==> يك fan وقتي در آستانه ي خراب شدن قرار مي گيره، شروع به صدا دادن مي كنه و [فوق العاده] لرزش ايجاد مي كنه. در اين موقع سرعتش هم مي افته.

نكته ي 2==> اگر CPU خنك نشه، سيستم hang مي كنه.

فقط يك سال هست كه بعضي وقتاصدايي كه از كيسم مياد بيشتر شده

بنابراين ==> احتمال خراب بودن fan، بالاست.

Current CPU Fan Speed 0 RPM

احتمال من به يقين تبديل شد.

نسخه اي كه من برات تجويز مي كنم:
1. نترس.

2. case رو باز كن.

3. احتمالا اون تو بيشتر از [جاروبرقي] خاك مي بيني. اصلا نگران نشو. كاملا طبيعي ه. :wink:

4. سيستم رو روشن كن.

5. به دقت به fan ها نگاه كن.
بايد يه fan بزرگ روي CPU ببيني.
شايد يه fan كوچيك روي كارت گرافيك ببيني.

6. به آرومي با انگشتت يه هل ي به fan بده :shock: ، شايد راه افتاد. اصلا نترس فقط مواظب باش كه دستت به هيج جاي ديگه اي برخورد نكنه. وگرنه تا آخر عمر به من نفرين مي كني :shock:

:arrow: نكته: اگر CPU خنك نشه، مي سوزه ها... :arrow:

hajHasan راست مي گه: ديگه نبايد سيستمت رو روشن كني.

البته، اين كه تا حالا CPU ي شما نسوخته، به علت اينه كه intel ه و همه مي دونن كه intel چه قدر مقاومه. ( navid_kashani من كم نمي آرم. :roll: :wink: :P )

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~

ديگه بايد fan رو عوض كني.
اگه قصد اين كار رو داري، بگو كه همگي بگيم چه كار كني.

خوش باشي،
©م.م.©

Navid
27-03-2005, 12:41
من هيچ حرفي براي گفتن ندارم

navid_kashani من كم نمي آرم.
ماشاا... بابا من كم آوردم !!! :? :wink:

Harry Potter
27-03-2005, 12:56
البته، اين كه تا حالا CPU ي شما نسوخته، به علت اينه كه intel ه و همه مي دونن كه intel چه قدر مقاومه.

این رو واقعا راست میگه . CPU من یک ماه بدون فن کار کرد ، تازه هنگ هم نمی کرد که من متوجه بشم ... بعدا که خواستم ویندوز رو عوض کنم تازه فهمیدم بدبخت چی می کشیده :cry:

moslem.b
27-03-2005, 13:25
بابا اين patal جان ما كه سخت افزار رو ميزاره تو يكي از جيب هاش نرم افزار هم تو يكي ديگه از جيب هاش :lol: :lol: :lol:
خلاصه آخرشه ما هم تا patal رو داريم غم نداريم :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

patal
27-03-2005, 14:27
:oops: :oops: :oops: moslem.b جان، شما لطف دارين. :oops: :oops: :oops:
من در زمينه ي [نرم افزار] اسكلي بيش نيستم. :P
البته اين حرف دليل بر اين نمي شه كه من [سخت افزار] بارم ه.

maryamy
27-03-2005, 23:38
بر و بچ همگي خسته نباشيد.
از اونجايي كه در كار خير حاجت هيچ استخاره اي نيست من سريعا case رو باز كردم و ديدم تمام فن ها ميچرخند. كامپيوترو خاموش كردم و چون آق پاتال گفته بودند نترسم. بدون هيچ ترسي با حالت دمنده جارو برقي غبار كيس رو گرفتم (آق پاتال اين شكلك سبزه كه شوما گذاشتين پس كوش؟ فعلا اين بجاش: :?: ) بعد خواستم بازش كنم اما نشد كه نشد دو تا گيره داشت كه در جهت مخالف هم قفل ميشدند اونا رو آزاد كردم اما فن درنيومد (اين فن يه مكعب 8cm*8cm هست.بزرگه ها. يعني همش فنه!؟)
حالا روشن كردم و تازه فهميدم صداي كيسم بيشتر بخاطر فن كوچيكس كه فكر كنم مال كارت گرافيگه. مشكل شد دو تا.
حالا از شما مي خوام اولا لطفا با جزييات بگين چه جوري فنcpu رو باز كنم؟
ثانيا براي صداي فن كارت گرافيك چيكار كنم اونم عوض كنم؟
خيلي خيلي متشكرم. جون داداش چوبكاري ميكنيد :wink:

saghy
28-03-2005, 03:11
سلام
جناب مريمي ...
چرخيدن تمامي فن ها يا چرخش فن به طور عام دليل بر سلامت فن نيست !
چگونه ؟ ببينيد اكثر مادربرد ها در قسمت ست آپ خودشان و جايي تقريبا به اسم HEALTH (البته با پسوند و پيشوندهاي مختلف ) گزارشي از دور فن و درجه حرارت برد و سي پي يو را ارايه ميدهند . اگر گردش فن در پردازنده اينتل شما با فن هاي عادي اينتل كمتر از 2000 دور بود فن شما رو به خرابي است . بهتر است تعويض شود يا لااقل با برداشتن برچسب روي فن و ظاهر شدن سوراخ فن آنرا با اسپري چرب اسپري كنيد (هنگام چرخش همراه با لوله نازل اسپري ) يا اگر اسپري نبود يك قطره روغن از هر نوعي درون سوراخ فن بريزيد تا فعلا سالم كار كند . براي برداشتن فن هاي اينتل پس از باز كردن دو قفل روي فن ابتدا يك پيچ گوشتي مثل فازمتر را درون سوراخ كنار پايه فن كه منتهي به گيره روي برد ميشود بكنيد و وقتي آچار شما پايين رفت به آرامي سر آچار را به بيرون فشار داده و با دست پايه فن را بالا بياوريد و اين كار را براي هر چهار پايه انجام دهيد . البته با مراقبت !
اگر صداي فن گرافيك شما با روانكاري از بين نرفت بهتر است آنر باز كرده و مشابه آنرا از نظر ابعاد و حتي المقدور سيم برق از بازار تهيه كنيد كه قيمتي در حدود 1500 تومان بيشتر ندارد.