PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مواردی برای نگهداری بهتر خودرو ( لطفا تجربیات مفید و نکات فنی رو بذارید )

Lady parisa
28-09-2011, 11:15
دوستان سلام
همونطور که از عنوان تاپیک معلومه نکته هایی مربوط به نگهداری بهتر خوردو رو قرار بدیم .از تجربیات غیر فنی و یه بار آزمایش شده:31:جدا پرهیز کنیم :46:
*توی هر پست یه نکته رو قرار بدیم.
*اساتید هم نظر کارشناسانه خودشون رو اعلام کنن! خیلی عالی میشه

امیدوارم تاپیک خوبی باشه و از پستای جامع و کامل دوستان بهره کافی رو ببریم
:11:

هر 20000 کیلومتر شمع خودرو تعویض گردد.

rami_hemi
28-09-2011, 11:18
تاپیک مهم میشه .
به قوانین تاپیک تو پست اول توجه کنید . ممنونم از پریسا خانم .

rami_hemi
28-09-2011, 12:00
اولین نکته در مورد شستوشوی خودرو
-برای شستوشوی خودرو هیچکاه از شوینده های پودری و شیمیای قوی مانند سفید کننده ها یا جرمگیرها استفاده نکنید
در ساده ترین حالت از آب ولرم و مایع ظرفشویی استفاده کنید .

Lady parisa
28-09-2011, 12:24
اگه منبع خاصی سراغ دارین ذکرش خالی از لطف نخواهد بود
+
آقا محمد به نکته خوبی اشاره کردن
لطفا نکاتی رو که ذکر می کنین و شامل مدل ماشین خاصی میشه حتما ذکر کنین

mohamad skystar
28-09-2011, 15:59
اولین نکته در مورد شستوشوی خودرو
-برای شستوشوی خودرو هیچکاه از شوینده های پودری و شیمیای قوی مانند سفید کننده ها یا جرمگیرها استفاده نکنید
در ساده ترین حالت از آب ولرم و مایع ظرفشویی استفاده کنید .

رامین جون خیلی به نکته حیاطی اشاره کردی.
من خودم هفته یکبار حتما ماشین میشورم کاری ندارم که تمیز هست یا نه
فقط با مایع ظرفشویی یا شامپوهای تخم مرغی استفاده میکنم.
یه نکنه دیگه: با هر پارچه یا الیافی ماشین نشورید سعی کنید با خز استفاده کنید خیلی نرم و راحت.

mohamad skystar
28-09-2011, 16:12
دوستان عزیز این مایع برای تمیز کردن و براق شدن :

جلو داشبورد
رو دری ها
کنسول وسط
زه های دور بدنه که مشکی رنگ هستن
و حتی دور لاستیک ها کاربرد داره.

خیلی تمیز و براق میکنه و مثل پارافینم نیست که چرب باشه.
کافیه مقدار قابل توجهی رو روی سطح مورد نظر اسپری کنید
و با یه تکه ابری که نم داشته باشه سطح رو تمیز کنید.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

pouria_br
29-09-2011, 00:17
سلام به دوستان گلم
ممنون از پریسا جان
منم یه نکته رو بگم شاید خیلی ساده باشه ولی توجه بهش باعث میشه که خط و خطوط کمتر بیفته روی ماشین
اونم اینه که حتما برای لنگ کشیدن اونو مرطوب کنید
اگه خشک باشه باعث میشه خط بیفته
حالا در ماشینهای که رنگشون مشکی و قرمز باشه بیشتر تابلوئه این خط و خش ها

شاد باشید :11:

ŞHÍЯÍŃ
29-09-2011, 00:23
:20:سلام تاپیک خوبیه

از موارد مواردی که به سلامت فنی ماشین هم کمک میکنه میشه گذاشت؟؟

مثل این:

نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازها :این کار فشار زیادی را به سیستم فنربندی،اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد میکند و نحوه صحیح رد شدن از دست انداز به این صورت است که باید طوری برنامه ریزی کنیم که تا قبل از رسیدن به دست انداز سرعت را کم کرده باشیم و در هنگام عبور از دست انداز ترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد.

hamed malekpour
29-09-2011, 09:33
هیچ وقت ماشین را خلاص نکیند چون ترمز کار نمی کنه

ЯΣZΛ
29-09-2011, 14:49
سلام خدمت عزیزان

توی ماشین های انِزکتوری بر عکس ماشین های کاربراتوری گاز دادن در هنگام استارت اصلا تاثیری نداره
و حتی گاز دادن قبل از روشن کردن ماشین های انزکتوری نه تنها مفید نیست بلکه مضر وباعث میشه حتی توی روشن شدن ماشین تاثیر منفی بزاره:20:

موفق باشید....

mohamad skystar
30-09-2011, 00:00
دوستان عزیز بعد از شستشوی تایر خودرو اگر دوست دارین لاستیک ها براق تمیز و زیبا بشن
از این اسپری کف استفاده کنید.من استفاده میکنم خیلی عالیه و تا 6 بارم میشه استفاده کرد.
طرز استفاده به این شکل هست که کف رو اسپری میکنید دور لاستیک و 5 تا 10 دقیقه صبر میکنید
و نیازی نیست دستمال بکشید کف ها خودشون از بین میرن.قیمتش هم 5000 تومان

hamed malekpour
30-09-2011, 10:18
یه روش دیگه برای براق کردن تایر ها از نوشابه یا آب میوه استفاده کنید تست شده تئسط خودم خیلی تمیز می شه وسیاه تر.

rami_hemi
30-09-2011, 10:29
برای آب رادیاتور و مخزن شیشه شور از آب لوله کشی یا آبهای معمولی شیرین استفاده نکنید یا از آب مقطر استفاده کنید یا اگه با اون حجم به آب مقطر دسترسی ندارید آب رو بجوشونید و بذارید الاح سنگین آب تهنشین بشن
وگرنه سیستم خنک کننده و آب پاشها به مرور زمان جرم میگیرن .
همیشه از مایعات ضد جوش ضد یخ و نمونه های جدیدی از این مواد که املاح آب رو توی خودشون به خوبی حل میکنن استفاده کنید برای شیشه شورها هم از مواد شوینده مخصوص که جلوب یخ زدن آب رو میگیرن استفاده کنید.

mohamad skystar
30-09-2011, 12:31
دوستان عزیز گفتم یه عکس از وسایلی که باهاشون ماشینم رو میشورم یزارم تا شما هم استفاده کنید.
تو عکس 7 وسیله میبنید.

.یک تکه ابر بزرگ
.یک تکه ابر کوچک
.مایع ظرفشویی
.برس ( فرچه ) آبی رنگ
.یک لوله دستمال آبی رنگ
.اسپری زرد رنگ STP
.اسپری F1 برای لاستیک ها.

اول باید تمام کفپوش ها و لاستیک هایی که کف ماشین هست رو بیرون بیارم و بشورم بزارم تا خشک بشن.
اول مایع ظرفشویی رو میریزم تو سطل خالی و بعد آب رو با فشار میگیرم تو سطل تا حسابی
کف کنه.بعد با تکه ابر بزرگ شروع میکنم به شستن ماشین.
مرحله بعد تایر ها:
ابتدا رینگ رو با همون تکه ابر میشورم و بعد لاستیک رو با اون برس ( فرچه )
آبی رنگ میشورم.بعد از اتمام شستشوی تایر ها
با یه لنگ ( تو این عکس نیست ) ماشین رو خشک میکنم تا لک نیوفته.
مرحله بعد با اون اسپری F1 لاستیک هارو برق میندازم تا تمیز و زیبا بشه.
بعد با اون لوله دستمال آبی رنگ شیشه ها رو با شیشه پاک کن تمیز میکنم.
مرحله آخر:
تکه ابر کوچک رو کمی نم میکنم ( دقت کنید خیس نشه ) و با اون اسپری STP
زرد رنگ تمام جلو داشبورد-کنسول-رودری ها-پا رکابی ها رو تمیز میکنم.
و درآخر هم کفپوش ها و لاستیک های کف ماشین رو که اول شسته بودم میندازم کف ماشین.

خسته شدم.
موفق باشید

jupiterx
30-09-2011, 12:46
دوستان عزیز گفتم یه عکس از وسایلی که باهاشون ماشینم رو میشورم یزارم تا شما هم استفاده کنید.
تو عکس 7 وسیله میبنید.

.یک تکه ابر بزرگ
.یک تکه ابر کوچک
.مایع ظرفشویی
.برس ( فرچه ) آبی رنگ
.یک لوله دستمال آبی رنگ
.اسپری زرد رنگ STP
.اسپری F1 برای لاستیک ها.

اول باید تمام کفپوش ها و لاستیک هایی که کف ماشین هست رو بیرون بیارم و بشورم بزارم تا خشک بشن.
اول مایع ظرفشویی رو میریزم تو سطل خالی و بعد آب رو با فشار میگیرم تو سطل تا حسابی
کف کنه.بعد با تکه ابر بزرگ شروع میکنم به شستن ماشین.
مرحله بعد تایر ها:
ابتدا رینگ رو با همون تکه ابر میشورم و بعد لاستیک رو با اون برس ( فرچه )
آبی رنگ میشورم.بعد از اتمام شستشوی تایر ها
با یه لنگ ( تو این عکس نیست ) ماشین رو خشک میکنم تا لک نیوفته.
مرحله بعد با اون اسپری F1 لاستیک هارو برق میندازم تا تمیز و زیبا بشه.
بعد با اون لوله دستمال آبی رنگ شیشه ها رو با شیشه پاک کن تمیز میکنم.
مرحله آخر:
تکه ابر کوچک رو کمی نم میکنم ( دقت کنید خیس نشه ) و با اون اسپری STP
زرد رنگ تمام جلو داشبورد-کنسول-رودری ها-پا رکابی ها رو تمیز میکنم.
و درآخر هم کفپوش ها و لاستیک های کف ماشین رو که اول شسته بودم میندازم کف ماشین.

خسته شدم.
موفق باشید

سلام.با تشکر تاپیک بسیار مفید هست.
میشه بگی جنس اون دستمال ابیه چیه از کجا میشه تهیه کرد؟؟و وقتی با لنک ماشینو خشک میکنی به نظتر پارچش مناسبه واسه خشک کردن یعنی زبر نیست که واسه ماشین که رنگش تیره هست بد باشه و باعث خش بشه به مرور؟؟تو صفحه قبل گفتی با خز بشوریم.خز منظورت همون پارچه هایی که باهاش عروسک درست میکننه؟؟روش پرز داره؟؟یعنی اونا بهتره ازابر؟؟
با تشکر

mohamad skystar
30-09-2011, 17:29
سلام.با تشکر تاپیک بسیار مفید هست.
میشه بگی جنس اون دستمال ابیه چیه از کجا میشه تهیه کرد؟؟و وقتی با لنک ماشینو خشک میکنی به نظتر پارچش مناسبه واسه خشک کردن یعنی زبر نیست که واسه ماشین که رنگش تیره هست بد باشه و باعث خش بشه به مرور؟؟تو صفحه قبل گفتی با خز بشوریم.خز منظورت همون پارچه هایی که باهاش عروسک درست میکننه؟؟روش پرز داره؟؟یعنی اونا بهتره ازابر؟؟
با تشکر

جنس اون دستمال آبیه تو مایه های کاغذ و پارچه هست و از فروشگاه های ظروف یکبار مصرف
میشه تهیه کرد.
واسه خشک کردن ماشین فقط از لنگ نم دار استفاده کنید و رو رنگ هم تاثیری نداره.
خز همون پارچه هایی هست که شما میگین.
اما باید جنس خوبش رو داشته باشید تا پرز نده جنس خز بهتر از ابر هست
اما ابر راحت تر و در دسترس تره من با ابر میشورم.

mohamad skystar
01-10-2011, 00:08
دوستان عزیز توجه داشته باشید هنگام شستشوی خودرو:

ماشین را به صورت 4 مرحله ای شستشو کنید

1-شستن سقف
2-بدنه- قمت سمت راننده به همراه درب موتور و جلوی ماشین
3-بدنه-قسمت سمت شاگرد و صندوق عقب و پشت ماشین
4-لاستیک ها

اگر فضولات پرندگان یا فرضا چیزی به بدنه ماشین چسبیده بود هرگز آن را با فشار دادن بی خود از بین نبرید که این کار باعث خش روی بدنه می شود . بایستی به گرفتن آب روی آن و به آرامی با تیکه ای پنه یا ابر نرم اقدام کنید.
حتی ممکن است نیاز به پاک کننده هایی مثل نفت یا الکل باشد که بایستی به مقدار اندک و فقط در همانجا استفاده کرده و سریعا بعد از آن با آب شستشو کنیم

jupiterx
01-10-2011, 20:08
سلام محمد اقا
شما گفتین که با اسپری STP داشبورد و ... رو تمیز کنیم میخام ببینم که اسپری رو روی داشبورد و ... بزنیم و با ابر نم دار بکشیم روش یا اینکه روی ابر اسپری کنیم و بعد با ابر بکشیم رو داشبورد و ...؟مقدار اسپری کردنمون زیاد باشه یا کم؟؟
ممنون

mohamad skystar
01-10-2011, 20:55
سلام محمد اقا
شما گفتین که با اسپری STP داشبورد و ... رو تمیز کنیم میخام ببینم که اسپری رو روی داشبورد و ... بزنیم و با ابر نم دار بکشیم روش یا اینکه روی ابر اسپری کنیم و بعد با ابر بکشیم رو داشبورد و ...؟مقدار اسپری کردنمون زیاد باشه یا کم؟؟
ممنون

اسپری رو بزنید روی داشبورد و بعد با ابر بکشید.
مقدار اسپری باید به میزان لازم باشه اون دیگه دست شماست که چقدر استفاده کنید.

اما این اسپری STP رو برای لاستیک هم میشه مصرف کرد.
بعد از شستن تایرها درست برعکس داشبورد اسپری رو اول میزنی روی ابر نم شده
و بعد ابر رو میکشی به لاستیک.

a6l3i
02-10-2011, 18:38
سلام دوستان

تا جایکه یادمه هربار میرفتم اسپری SON of a Gun بگیرم (چه برای لاستیک یا برای داشبورد) قیافش عوض میشد و هربار فروشنده ها میگفتن واسه همه تقلبیه واسه من اصله! آخرشم نفهمیدیم کی راست میگفت! از خیابون ملتِ بازار گرفته تا سورنا!

از اونجا که ماشینی که داریم میگیرم داخلش چرم و رنگش کرمه (حتی فرمون و دنده) گقتم از دوستان بپرسم بهترین تمیز کننده برای داشبورد و چرم الآن چیه؟ که احتمالا باید جدا باشه. برای داشبورد میخوام براق نکنه و فقط بحالت طبیعی تمیز کنه. خودم از STP راضی بودم که البته داشبوردِ پژو مشکی و واسه پیکاپ طوسی بود. ولی این یکی فکر کنم نازک نارنجی تر باشه. مخصوصا صندلی هاش.

یادمه تو این زمینه امریکا و آلمان پیشرو بودن. گفتم الآن که آلمان هستم، ببینم چی خوبه که اگه تو ایران اصلش نباشه ، با خودم بگیرم بیارم. اگرم هست ، ممنون میشم جایی که جنسای اصل داره رو تو پ.خ. بهم بگین که بگم خانواده بگیرن.

mohamad skystar
02-10-2011, 20:14
سلام دوستان

تا جایکه یادمه هربار میرفتم اسپری SON of a Gun بگیرم (چه برای لاستیک یا برای داشبورد) قیافش عوض میشد و هربار فروشنده ها میگفتن واسه همه تقلبیه واسه من اصله! آخرشم نفهمیدیم کی راست میگفت! از خیابون ملتِ بازار گرفته تا سورنا!

از اونجا که ماشینی که داریم میگیرم داخلش چرم و رنگش کرمه (حتی فرمون و دنده) گقتم از دوستان بپرسم بهترین تمیز کننده برای داشبورد و چرم الآن چیه؟ که احتمالا باید جدا باشه. برای داشبورد میخوام براق نکنه و فقط بحالت طبیعی تمیز کنه. خودم از STP راضی بودم که البته داشبوردِ پژو مشکی و واسه پیکاپ طوسی بود. ولی این یکی فکر کنم نازک نارنجی تر باشه. مخصوصا صندلی هاش.

یادمه تو این زمینه امریکا و آلمان پیشرو بودن. گفتم الآن که آلمان هستم، ببینم چی خوبه که اگه تو ایران اصلش نباشه ، با خودم بگیرم بیارم. اگرم هست ، ممنون میشم جایی که جنسای اصل داره رو تو پ.خ. بهم بگین که بگم خانواده بگیرن.

دوست من STP اصل امریکا دیگه نیست.
اما STP الان 2 نوع داریم.
هر موقع خواستی بخری یه اسپری کوچیک بزن رو دستت.
اگر رنگش شیری مانند بود یعنی جنسش خوب و اصلیه اما اگر مثل آب بود تقلبیه.
من خودم همینجور تست میکنم.

mehdi_08
02-10-2011, 22:17
دوست من STP اصل امریکا دیگه نیست.
اما STP الان 2 نوع داریم.
هر موقع خواستی بخری یه اسپری کوچیک بزن رو دستت.
اگر رنگش شیری مانند بود یعنی جنسش خوب و اصلیه اما اگر مثل آب بود تقلبیه.
من خودم همینجور تست میکنم.

همین اسپری stp هم دو نوع داره
یکی اون کله مشکی داره که براق کننده اس
یکی دیگه کله زرد داره که جرم گیره و خیلی خوب جرم های رو داشبورد رو پاک می کنه

a6l3i
03-10-2011, 00:42
همین اسپری stp هم دو نوع داره
یکی اون کله مشکی داره که براق کننده اس
یکی دیگه کله زرد داره که جرم گیره و خیلی خوب جرم های رو داشبورد رو پاک می کنه
اینا که گفتین چه رنگی هستن؟ ممکنه موضوعی که محمدجان گفت به همین برگرده؟ یا هردو شیری رنگ هستن؟

راستی محصولات 303 (مثل Aerospace Cleaner) که تو آمریکا خیلی مشتری داره و مشهوره ، تو ایران هست؟ چون تو خیلی فروم های امریکایی ازش تعریف کردن و طالب زیاد داره.

mohamad skystar
03-10-2011, 00:50
اینا که گفتین چه رنگی هستن؟ ممکنه موضوعی که محمدجان گفت به همین برگرده؟ یا هردو شیری رنگ هستن؟

راستی محصولات 303 (مثل Aerospace Cleaner) که تو آمریکا خیلی مشتری داره و مشهوره ، تو ایران هست؟ چون تو خیلی فروم های امریکایی ازش تعریف کردن و طالب زیاد داره.

دوست من شما اگر هنوز ایران نیومدی از همون جا بهترین اسپری هارو بخر بیار
حداقل چند وقتی باهاش حال میکنی

Lady parisa
03-10-2011, 16:14
خیلی خوشحالم که تاپیک مورد استقبال واقع شده.امیدوارم همچنان نظرات فنی دوستان رو شاهد باشیم:11:

صافی بنزین و لنت ترمز هر 15000 کیلومتر تعویض شود.

D r i v e r
03-10-2011, 22:16
خیلی خوشحالم که تاپیک مورد استقبال واقع شده.امیدوارم همچنان نظرات فنی دوستان رو شاهد باشیم:11:

صافی بنزین و لنت ترمز هر 15000 کیلومتر تعویض شود.

سلام
من یادمه جایی خوندم که هر 6500 کیلومتر عوض بشه تقریبا صافی بنزین
مخصوصا با این وضعیت کیفیت پایین
چون باعث فشار اومدن به پمپ بنزین میشه و مرخص کردنش :|
در مورد لنت ترمز هم کاملا بستگی به طرز رانندگی داره
معمولش همون حدود 15000 کیلومتر هست ولی خیلی ها هم بیشتر یا کمتر مصرف میکنن
مثلا خود من تقریبا هر 8000 کیلومتر یه بار لنت جلو رو عوض میکنم :)
+ اینکه سعی بشه فیلتر هوا با هر تعویض روغن عوض بشه
روی مصرف سوخت و خوب کار کردن موتور تاثیر مستقیم و نسبتا زیادی داره
البته این امر به شهر محل سکونت هم برمیگرده
مثلا من یه هفته ای که شمال کشور بودم فیلتر کثیف که نشد هیچ!
تازه تمیز تر هم شد : )))
البته اونجا تا حدودی نم هوا هم میتونه مشکل ساز بشه برای فیلتر هوا
ولی توی غرب شور مثلا به دلیل گرد و خاک زیاد بهتره همون با تعویض روغن هم فیلتر هوا عوض بشه

Lady parisa
04-10-2011, 11:40
تسمه تایم خودرو هر 60000 کیلومتر تعویض گردد.

mehdi_08
04-10-2011, 12:32

همین کله زردی که من دارم مایع داخلش شیری رنگه
کم براق می کنه ولی جرم ها رو خیلی خوب از بین می بره

ŞHÍЯÍŃ
15-10-2011, 19:47
گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو: این کار قبلا در خودرو های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام میشد .ولی در خودرو های انژکتوری این کار مضر است زیرا زمانی که شما گاز میدهید وسپس سویچ را میبندید مقداری بنزین نسوخته باقی میماند که خود باعث خرابی سوزن انژکتور و بد کار کردن خودرو در هنگام استارت زدن میشود.:20:

ŞHÍЯÍŃ
15-10-2011, 19:53
تسمه تایم خودرو هر 60000 کیلومتر تعویض گردد.

دیدم پریسا جان از تسمه تایم گفتن که گفتم یه چیز کوچیک ه من بگم:20:

تسمه تایم خیلی مهم که باید خیلی حواستون بهش باشه اگه خدایی نکرده پاره بشه آسیب های وحشتناکی

به موتور وارد میشه مثلا بر از بین رفتن سوپاپ ها و کله پیستون ها حتی شکسته شدن سر سیلندر ها:41:

اگر تسمه تایمینگ فرسوده باشه یا از تنظیم خارج بشه و با اون وضعیت حتی چند بار استارت هم بزنید ، باعث كج شدن میل سوپاپ ها میشه و كلی خرج رو دستتون میذاره..بهترین كار خاموش كردن و استارت نزدن و كمك خواستن از امداد خودرو هست.

jupiterx
22-10-2011, 19:35
سلام
دوستانی که پیشکسوتن و اطلاعات دقیقی دارن اگه لطف کنن و دقیقا سرویسهای دوره ای که باید انجام بشه و مواردی که باید تعویض یا چک بشه تو هر دوره بگن ممنون میشم . اولین سرویس باید رو چند هزار باشه چه چیزایی چک یا تعویض بشه و بقیه سرویسهای دوره ای به همین ترتیب.
باتشکر

pouria_br
06-11-2011, 20:26
سلام
دوستانی که پیشکسوتن و اطلاعات دقیقی دارن اگه لطف کنن و دقیقا سرویسهای دوره ای که باید انجام بشه و مواردی که باید تعویض یا چک بشه تو هر دوره بگن ممنون میشم . اولین سرویس باید رو چند هزار باشه چه چیزایی چک یا تعویض بشه و بقیه سرویسهای دوره ای به همین ترتیب.
باتشکر

1500 تا 2000 موقع عوض کردنه روغن موتوره اولیه ماشینه
بعضیا میگن چون روغن کارخونست روغن آب بندیه باید بیشتر باهاش کار کرد مثلا تا 5000 یا 7000
ولی مورد یک رو مد نظر داشته باش،به مکانیک بگو چون واسه بار اوله از کارتل روغنو عوض کنه چون الان روغن موتور مخلوطی از براده های موتور هم شده با ساکشن درست خالی نمیشه بعد حتما تذکر بده به آرومی این پیچ زیر رو ببنده
بعد اینکه شما هردفعه روغن موتور عوض میکنی حتما فیلتر روغن+ فیلتر هوا + فیلتر کابین رو عوض کن
دیگه دیگه جونم برات بگه که سطح روغن ترمز + چک کردن دور و اطراف در روغن هیدرولیک که روغن پس نداده باشه
+ تعویض لنت (بستگی به نحوه رانندگی داره )
روی فیلتر بنزین هم حساسیت داشته باش با این اوضاع شیر تو شیر بنزین زود به زود فیلتر رو عوض کن
سطح آب رادیات هم چک کن
اگه باطریت اسیدیه حتما حواست به آبش باشه
سعی کن همیشه از یه نوع روغن موتور استفاده کنی
هرکی یه چی میگه من خودمم توش موندم چی بریزم ولی نظرم توتال 7000 اماراتی اگه اصلیش گیر بیاد که نمیاد (تیپ 5 )
اگه جایی رو اشتبا گفتم اساتید اصلاح کنن
ذهن من تا اینجا یاری داد
بقیش تو ذهنمم نیست
========================
ویرایش : یه چیزی هم یادم اومد 3000 که شد باید بری واسه آچار کشی
مکانیک من گفت 3000 تا که شد بیار تا برات آچار کشی کنم
البته حوااست باشه که 206 ظریفه همچین نزار دست ببرن توش

ŞHÍЯÍŃ
14-11-2011, 20:19
ریختن آب لوله کشی داخل رادیاتور:این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادیاتور و واتر پمپ و موتور میشود و بسیار دیده شده که حتی باعث سوختن واشر سر سیلندر هم شده. بهترین کار این است که آب را جوشانده و بگزاریم تا سرد شود و دوباره آن را بجوشانیم هرچه دفعات سرد شدن وجوشاندن بیشتر شود آب سالم تر میشود فقط دقت کنید که بعد از سرد شدن رسوبات در ته ظرف است پس از ریخت ته آب به داخل رادیاتور خود داری کنید البته مایع های آماده هم در بازار هست که خوب روش اول قابل اطمینان تر است

mohamad skystar
14-11-2011, 21:51
از شستشوی بی مورد موتور خودرو خودداری کنید چون ریختن آب بر روی موتور باعث
رسیدن آب به سایر نقاط الکترونیکی و آسیب دیدن اون ها میشه.
بهترین روش اینکه هر چند وقت یکبار به وسیله دستگاه فشار باد که تو کارواش ها هم
موجود هست یه گردگیری انجام بشه.

Lady parisa
22-11-2011, 09:16
با حرف شیرین جان صد در صد موافقم و به عینه دیدم که یه سهل انگاری ساده چقدر هزینه بر میتونه باشه:46:
+
تسمه تایم باید برند معتبر باشد.روغن، فیلتر روغن و فیلتر هوا در هر 5000 کیلومتر تعویض شود.

Lady parisa
26-11-2011, 11:47
از تمیز کردن فیلتر هوا جدا" خودداری فرمایید چون ذرات موجود در آن سرطان زا می باشد.

Lady parisa
29-11-2011, 11:47
از هل دادن خودروهای انژکتوری جهت روشن نمودن خودرو خود داری کنید.

becareful
29-11-2011, 14:27
چه نکات چالبی رو بچه ها گذاشتن حیفه ما نذاریم:
دوساتا اکثرا دیدن آب رادیاتورها(حالا یا سبز یا آبی) با قیمتی پایین عرضه میشه که روی برچسبشون هم انواع و اقسام جلوگیری ها از پوسیدگی و زنگ زدگی موتور و رادیاتو و جلوگیری از جوش آوردن و ... نوشته شده همه دروغی بیش نیست هیچ گاه از این آب رادیاتور ها استفاده نکنید با دستگاه TDS سنج تست کردیم بعضی ها شون عین آب لوله هستند.
راه کار:
یه بشکه آب مقطر 3 تومنی از این آب تصفیه فروشیا میخرین و بهشون میگین آب مقطر میخوام براتون پرش میکنه(حدود 20 لیتر هست) بهش بگین سختیش(TDS) صفر باشه. قیمتش 2 تومن میشه و کل رادیات رو خالی کنید و از این به بعد از این آب استفاده کنید .در 6 ماه دوم سال از ضد یخ هم استفاده کنید توجه بشه که ضد یخ بعد از 2 سال موتور خودرو رو بسیار کثیف میکنه. شاید مشاهده کرده باشید آب نارنجی شده از رادیاتور دلیلش همینه همراه با زنگ زدگی. نکته آخر: هر چی دم دستتون اومد ضد یخ و ضد جوش نریزین به مقدار کم چون هر چی هم باشه خودش بعد یه مدت رسوب ایجاد میکنه.
از همین آب مقطر در شیشه شور هم میتونید استفاده کنید پمپ رو مثل خان میشوره.
منبع: تحربیات ساده و مشاهده های عینی خودم در 4 سال

Lady parisa
03-12-2011, 09:41
ماهی یک بار کولر خودرو را به مدت چند دقیقه جهت مخلوط شدن گاز با روغن مخصوص آن و جلوگیری از فاسد شدن آن روشن نمایید.

Lady parisa
07-12-2011, 14:49
در هنگام روشن بودن خودرو از باز کردن کابل باتری خودداری کنید.

amirfiri
07-12-2011, 15:26
چی کار کنیم شیشه های ماشین اینقدر بخار نگیره؟
مایعی برای این کار اختراع نشده؟!

Abbas.V
07-12-2011, 15:49
یکی از شیشه های عقبو نیم سانت بده پایین دیگه بخار نمیگیره . یا از شیشه پاک کن اتک استفاده کن . روش نوشته ضد بخار . اگه جواب داد بگو بقیه هم استفاده کنن . البته داروگر هم داره که با توجه به درپیت بودن محصولاتش فکر نکنم جواب بده . این اتک ها 1500 تومنه فکر کنم .

mohamad skystar
08-12-2011, 13:04
چند نکته برای نگهداری بهتر ماشین در فصل زمستان

این روزها که هوا سرده برای گرم کردن خودرو سعی کنید ماشین درجا کار نکنه.
ماشین رو روشن کنید و با دنده 1 مسافتی رو طی کنید تا موتور کم کم گرم بشه.

افرادی که خودروهای دوگانه سوز دارن توجه داشته باشن که همون اول که ماشین
رو استارت میزنن سیستم روی گاز نمیره اول باید دمای موتور به حد مطلوبی برسه
بعد میتونن از گاز استفاده کنن و یه موقع فکر نکنن ماشین مشکل پیدا کرده.

افرادی که سمند EF7 پایه گازسوز دارن دقت کنن
فکر نکنید چون موتور ماشینتون با گاز سازگاری داره همون اول که استارت
میزنید میشه از گار استفاده کرد چون برخی از دوستان این نظر رو دارن که
چون موتور EF7 با گاز سازگاره مشکلی پیش نمیاد.
سعی کنید رو حالت بنزین ماشینتون رو گرم کنید.

و در آخر دوستانی که سفرهای برون شهری دارن حتما وسایل مورد نیاز
مثل زنجیر چرخ-جعبه ابزار-مواد خوراکی-پتو و لباس گرم همراه داشته باشن.
موفق باشید

™meego
09-12-2011, 10:46
چی کار کنیم شیشه های ماشین اینقدر بخار نگیره؟
مایعی برای این کار اختراع نشده؟!

سیستم تهویه+بخاری رو روشن کن.

amirfiri
09-12-2011, 11:40
سیستم تهویه+بخاری رو روشن کن.
اون که بله.
منظورم یک مایع بود که به شیشه اسپری بشه.

Lady parisa
10-12-2011, 14:18
با روشن شدن چراغ انژکتور، خودرو را خاموش نموده وبسط باتری را چند ثانیه جدا نموده و سپس اتصال دهید اگر چراغ خاموش نشد به نمایندگی مراجعه نمایید.

Lady parisa
12-12-2011, 14:37
هیچ دستگاه عیب یابی قادر به تنظیم میزان سوخت مصرفی نمی باشد.دستگاه عیب یاب فقط می تواند میزان مصرف سوخت بالا یا پایین را نشان دهد. و رفع عیب به عهده مکانیک می باشد.

Lady parisa
17-12-2011, 14:52
توصیه می گردد اولین تعویض روغن در 2500 کیلومتر انجام شود .

Lady parisa
18-12-2011, 12:37

jupiterx
18-12-2011, 13:12

حتما این مورد رو چک کنین . واسه من اتفاق افتاده اونم شانسی میخاستم موتورو چک کنم دیدم خوابیده رو موتور تا منو دید خودشو سرداد زیر موتور جای سینی کف ماشین که اخر مجبور شدم با یک چوب بزنمش که بیاد بیرون.
پس حتما یک چک بکنید زیر کاپوتو تو روزای سرد

majid_98
29-12-2011, 16:22
دوستان برای تمیز کردن لاستیک های ماشین میتونید از اب و شکر هم استفاده کنید.
اول خوب لاستیکو با اب و مایع ظرفشویی یا همون شامپو تخم مرغیا تمیز کنید بعد با یه دستمال خشک تایر هارو خشک کنید
بعدش مقداری شکر(زیاد نباشه چون نتیجه معکوس میده)را با یک لیوان اب مخلوط کنید تا کامل حل بشه بعدش با یه دستمال تمیز مخلوط اب و شکر رو خوب به تایر ها بمالید و صبر کنید تا خشک بشه.
این روش هم خیلی کم هزینه تره هم تایر ماشین خیلی دیر تر گرت و خاک به خودش میگیره و تمیز تمیز میشه.
امیدوارم خوشتون بیاد و امتحان کنید.:11:

zr1
31-12-2011, 12:58
اتومبیل را 2بار پشت سر هم بشویید!هردفعه با اب و کف تازه.من وقتی متوجه شدم که وقتی داشتم ماشین رو ملایم تی میکشیدم دیدم ابش کثیفه!این تو رنگ هایی مثل سفید به وضوح دیده میشه.دفه اول که شستید تو سطل اشغال اب و کف تازه درست کنید و کاملا رو ماشیین خالی کنید و فقط یه بار ماشینو ابر بکشید و بعد با تی به ارامی خشک کنید.
قابل توجه دوستانی که ماشینو با تی خشک میکنن
تی رو به ارامی بر روی بدنه بمالید چون اگه با فشار این کارو انجام بدید بدنه خش سطحی عمیقی بر میداره که این در رنگ هایی مثل مشکی به وضوح رویت میشه.اینا تجربه ی چندین سال ماشین شستن من به شما.امیدوارم مفید بوده باشه.

zr1
31-12-2011, 14:25
هر موقع میرید تعویض روغنی فیلتر روغن رو نیز عوض کنید.این حرف یه کارشناسه نه خودم

majid_98
01-01-2012, 00:54
هر موقع میرید تعویض روغنی فیلتر روغن رو نیز عوض کنید.این حرف یه کارشناسه نه خودم

دلیلش چی بود؟
یعنی حتما باید این کارو انجام بدیم؟

majid_98
01-01-2012, 01:10
دوستان تو شستن ماشینتون وسواس به خرج ندین
زیاد ماشینو نشورین. چون اب و مایعی که واسه شستشو استفاده میکنید در طولانی مدت باعث پوسیدگی زود هنگام و تغیر رنگ ماشین میشه.
یکی بهم گفت از پولیش واسه براق کردن رنگ ماشین استفاده نکن چون رنگو خراب میکنه.
کسی اطلاعاتی چیزی داره؟

zr1
01-01-2012, 19:36
دلیل اینکه تو فیلتر روغن حدود نیم لیتر روغن موجوده و چون روغن کثیف که ساکشن شد و روغن جدید ریختین تو ماشین همون روغن از اون فیلتر کثیف که نیم لیتر از اون روغن کثیف توشه با روغن جدید ترکیب میشه و.....!اینو منم نمی دونستم ولی کارشناس وارد گفته و از من دراوردی نیست.مجید جان میشه توضیح بدی که چطوری شستن باعث پوسیدگی میشه؟لطفا با دلیل و کامل توضیح بده.پولیش سالی یا دوسالی یکبار برای رنگ لازمه تا دوباره روشنایی شو تجدید کنه.عزیزانی که ماشینشونو دیر دیز میشورن حتی اگه فقط رو ماشین خاک نشسته باشه باعث میشه که رنگ اسیب ببینه وچون گرد و خاک و گل خشک شده از مهمترین عواملی هستند که باعث خراش های جزیی یا بعضا عمیقی روی رنگ میشه رو دست کم نگیرید.بابای من ماشین قبلیش مشکی بود که زیاد باهاش کوه میرفت که وقتی میومد ماشین انقد همه جاش گلی میشد که این ماشین طی کمتر از دو سال بدنه ای پر از خش و در بعضی جاها مثل جا پایی.اونجایی که وقتی در رو باز میکنیم گاها پامون میخوره و جدیدا یه روکش روش میزارن اونجارو میگم.حالا اون پرشیای مدل 82 بود.وای به حال این جدیدا!

Mehran-King
01-01-2012, 19:38
هر روز بعد از اینکه اومدین خونه و دیگه نمیخواین برین بیرون ماشین رو بشورین این کاریه که همیشه انجامش میدم

الان 4 سال از خرید ماشین میگذره ولی هنوزم برق میزنه ^^

zr1
01-01-2012, 19:38
اینو پروندم!تو جاپاییش از زیر رنگ پوسیدگی داشت که قبلا نداشت.اینم دلیل من عزیزای من.

majid_98
01-01-2012, 23:57
هر روز بعد از اینکه اومدین خونه و دیگه نمیخواین برین بیرون ماشین رو بشورین این کاریه که همیشه انجامش میدم

الان 4 سال از خرید ماشین میگذره ولی هنوزم برق میزنه ^^

عجب حوصله ای داری!!
یعنی هفته ای چند بار ماشینو میشوری؟
اگه واقعا اینجوریه رنگ ماشینتو با یه مدل صفر مقایسه کن
ماشینت چیه؟
ماشینو با چی میشوری؟
چه جوری میشوری؟

majid_98
02-01-2012, 00:06
البته دوستان منظور من از تغییر رنگ ماشین این نبود که مثلا ماشین شما سفیده بعد چند سال دودی میشه!!
شاید این تغیر رنگ در ظاهر به چشم نیاد.اما بسته به جنس رنگ و نوع رنگ(مقاومتش) میتونه تغیرات ظریفی در رنگ خودرو ایجاد بشه که با دقت کردن و مقایسه با یه مدل صفر میشه به تفاوتشون پی برد.
البته بازم میگم اونایی که همش ماشین میشورن نه اونی که فقط ماهی چند بار ماشینشو میشوره!
موفق باشین

zr1
03-01-2012, 00:47
یه نکته به ذهنم اومد گفتم بگم.تو فصل های بارندگی(همون پاییز و زمستون)به دلیل اینکه قسمت زیرین اتومبیل گل و لای میشه و چون تن تن ماشینو نمی برین کارواش( که البته فقط زیر شویی شو قبول دارم)به مروز باعث زنگ زدگی اتومبیل میشه.البته بگم اونایی که ماشیناشون تو زمستون کثیف میشه بهتره هر جند وقت یکبار ببرن زیر شویی.موتور شویی اصلا نبرینا!بابای من سوناتاشو برد موتور شویی چون تازه خریده بود دید موتورش کثیفه برد شست بعد چند روز ماشین عیب پیدا کرد!به نظر من موتورو نباید شست ولی باید با یه دستمال نم گهگاهی تمیزش کرد.من با بخاز شو شدیدا مخالفم چون خیلی راحت میتونه به کابل ها اسیب بزنه و به مرور زمان سیم کشی اتومبیل با مشکل رو به راه میشه.یکی از دوستام بهم میگفت شستن موتور اینطوری میکنه البته با اصولی ترین روش هم سوناتای ما رفت نمایندگی دوستان!

majid_98
03-01-2012, 01:44
دوستان اتومبیلتون رو دوستش داشته باشین یعنی به چشم یه وسیله فقط جهت رفع نیازهاتون بهش نگاه نکنید
این خودش باعث میشه خیلی بهتر ازش نگهداری کنین.

zr1
06-01-2012, 22:10
امروز چنتا چیز یاد گرفتم گفتم خالی از لطف نیست.
برف پاک کن اتومبیلتون رو گه گاهی که یادتون افتاد با دسمال و شیشه پاک کن تمیز کنید چون اینکار مانع از این میشه که تیغه ی برف پاک کن شما زود فرسوده بشه.اینو میدونید که خاک ماده ای حیاتی است ولی رو بعضی چیزا موندنش ضرر داره.هر موقع که یادتون افتاد این کارو بکنید که رو عمر تیغه بسیار موثر و کارامده.یه چیزی هم راجب به رینگای الومنیومی بگم.ماشین و رینگ ماشینینتون کثیفه وقتی که رسیدین برای شستن رینگ یه مسواک و خمیر دندون بردارید و اون قسمت های ریز که با دست شستنشون مشکله رو با اینکار تمیز کنید و اینم بدونید که برای تمیز کردن رینگ و لاستیک از ابری جداگانه استفاده کنید.

majid_98
07-01-2012, 02:42
امروز چنتا چیز یاد گرفتم گفتم خالی از لطف نیست.
برف پاک کن اتومبیلتون رو گه گاهی که یادتون افتاد با دسمال و شیشه پاک کن تمیز کنید چون اینکار مانع از این میشه که تیغه ی برف پاک کن شما زود فرسوده بشه.اینو میدونید که خاک ماده ای حیاتی است ولی رو بعضی چیزا موندنش ضرر داره.هر موقع که یادتون افتاد این کارو بکنید که رو عمر تیغه بسیار موثر و کارامده.یه چیزی هم راجب به رینگای الومنیومی بگم.ماشین و رینگ ماشینینتون کثیفه وقتی که رسیدین برای شستن رینگ یه مسواک و خمیر دندون بردارید و اون قسمت های ریز که با دست شستنشون مشکله رو با اینکار تمیز کنید و اینم بدونید که برای تمیز کردن رینگ و لاستیک از ابری جداگانه استفاده کنید.
خمیر دندون واسه شستن رینگ؟؟!!
حالا چرا خمیر دندون؟؟
نکته مثبتش چیه؟
:blink:

GHORME
07-01-2012, 02:50
مهمترین مورد پارکینگه

zr1
07-01-2012, 13:09
خمیر دندون واسه شستن رینگ؟؟!!
حالا چرا خمیر دندون؟؟
نکته مثبتش چیه؟
والا اون برنامه ای که دیدم زبانش المانی بود نفهمیدم چرا از خمیر دندون استفاده کرد!
یه چیزی هم تو اون برنامه دیدم که وقتی حشرات به سپر و بدنه میچسبن رو با دستمال مرطوب بچه پاک میکرد که اگه درست بگم واسه این بود که رو بدنه خراش کمتری بندازه.من موندم که چیکار باید کرد که توی رادیاتور ماشین حشرات نره توش؟البته توری پلاستیکی میشه گذاشت ولی نمیدونم روی خنک شدن ماشین تاثیر داره یا نه.

zr1
27-01-2012, 13:50
بابا کسی نیست اینجا تجربشو بهمون بگه!:13:این تاپیک باید فعال باشه چون هرچی که باشه نگه داری ماشین یعنی نگه داشتن سرمایه خودتون!یه چیزی راجب این کاهنده های بنزین بگم.نه تنها باعث مصرف کم میشه بلکه به موتور ماشینتون هم اسیب وارد میکنه!عزیزان استرس بار رو حتما شنیدید چیه مگه نه!استرس بار یه میله ای هستش که به دو سر کمک فنز جلو وصل میشه.اگه کاپوت رو بالا بزنید از انتهای کمک هر کمک فنر 3تا میله زده بیرون.استرس بار نه تنها کمک در سالم ماندن قسمت جلوی اتومبیل میکنه بلکه در فرمان پذیری نیز کمک بهبودی میکنه.البته جای نصب برای استرس بار وجود داره و شما تنها ملزم به خرید استرس بار هستید

Lady parisa
20-02-2012, 10:21
سرویس دوره ای بازدید و تعویض روغن موتور از مهمترین اولویت های نگهداری خودرو است . توصیه می شود مقدار روغن به طور مداوم بازدید شود و در صورتی که سطح روغن پایین تر از علامت min باشد ، حتماً مقداری روغن به آن اضافه کنید تا سطحش بین دو علامت روی گیج قرار گیرد . البته توجه داشته باشید که زیاد بودن روغن نیز به موتور آسیب می رساند . برای چک کردن روغن باید خودرو را روی زمین صاف پارک و صبر کنید تا سرد شود . سپس شاخص روغن را بیرون بکشید ، با دستمال آن را پاک کنید و دوباره در محفظه روغن قرار دهید و پس از چند ثانیه دوباره آن را بیرون بکشید . اگر روغن بین دو خط بالا و پایین بود ، مقدار روغن خودرو شما مناسب است . کم شدن روغن موتور یک امر عادی است و بر اساس استاندار تولید کنندگان خودرو معمولاً تا 0.5 لیتر در هر 10 هزار کیلومتر طبیعی است ( البته در خودروهای مختلف متغیر است ) .

اگر مصرف روغن غیر عادی باشد ، باید در اولین فرصت به نمایندگی های مجاز مراجعه کنید .

حتی وقتی از خودرو استفاده نمی کنید ، روغن موتور آن فاسد و خراب می شود . پس باید به فاصله زمانی بین دو تعویض روغن که معمولاً شرکت سازنده خودرو آن را تعیین می کند ، توجه کرد . همچنین شرایط کاری و نوع موتور در این زمان مؤثر است . هنگام تعویض روغن ، حتماً به سطح کیفی API و گریدویسکوزیته روغن مطابق با فصول سال توجه و از روغن های ذکر شده در دفترچه راهنمای خودرو استفاده کنید . اگر این کار را انجام ندهید ، علاوه بر فرسایش سریع و آسیب رسیدن به موتور خودرو ، ممکن است خودرو از شرایط گارانتی نیز خارج شود . در ضمن توصیه می شود همیشه از یک نوع روغن موتور استفاده کنید ، چون تعویض پی در پی نوع روغن ، به دلیل تفاوت در فرمولاسیون آن ها ممکن است باعث واکنش شیمیایی و آسیب رسیدن به موتور خودرو شود .

Lady parisa
20-02-2012, 10:45
تیغه های لاستیکی برف پاک کن بر اثر یخ زدگی ، گرما و سرمای زیاد دچار خشکی یا پوسیدگی می شوند و باید تعویض گردند . معیوب بودن تیغه های برف پاک کن علاوه بر تمیز نکردن شیشه و کاهش دید ممکن است به شیشه ها نیز آسیب وارد نماید.

Lady parisa
21-02-2012, 09:40
سرویس و نگهداری شمع ها که وظیفه مشتعل کردن مخلوط سوخت و هوا را در موتور به عهده دارند ، بسیار مهم است .

نوک شمع ها باید سفید رنگ باشد و اثری از دوده ، چربی و رنگ زدگی در آن ها مشاهده نشود . جرقه نامنظم ، استارت نامناسب ، شتاب کم ، احتراق ناقص ، لرزش در دور آرام موتور و دود آبی رنگ اگزوز می تواند نشانه معیوب بودن شمع های خودرو باشد . شمع ها را باید با نظر و توصیه سازنده تعویض کرد .

گاز دادن بیش از حد یا کمتر از حد معمول ( مرده گاز ) ، هر دو عمر موتور را کم می کنند .
برای خودروهای عادی ، دور موتور 2500 تا 4500 مناسب است .

Mehran-King
22-02-2012, 22:39
هر روز وقتی که کارتون با ماشینتون تموم شد ، بهتره ماشینتونو بشورین اینجوری ماشینتون همیشه براق باقی میمونه

abolfazl12345
02-03-2012, 00:08
سلام به دوستان از تجربیاتتون نهایت استفاده رو کردم
و حالا یدونه من میگم
اگه ماشینتون دوگانه سوزه و در حال استفاده از گاز هستید اگر ماشین ریپ زد یا در هنگام رد کردن دست اندازها ماشین خاموش شد یا اگر در هنگام حرکت در سرعت بالا صدای تپ تپ از موتور اومد مشکلش در شمع یا وایرهاتون میباشه وبا تعویض انها مشکل حل میشه:46:

---------- Post added at 12:08 AM ---------- Previous post was at 12:07 AM ----------

وحالا یکی دیگه
کهنه بچه که کمی مرطوب باشه بهترین وسیله برای پاک کردن شیشه های اتومبیل میباشد نه نیاز به شیشه پاک کن دارید نه چیز دیگر وهمچنین هیچ پرزی رو شیشه ها نمیشینه(خودم از این روش استفاده میکنم):5::31:

Lady parisa
07-03-2012, 13:17
عملکرد نامطلوب ترمزها یا روشن شدن چراغ اخطار آمپر می تواند نشان دهنده زمان تعویض کفشک ترمز در ترمزهای کاسه ای و لنت در ترمز های دیسکی باشد اگر ضخامت کفشک یا لنت کمتر از 5/1 میلیمتر بوده یا سطحش روغنی شده باشد ، آن را تعویض کنید بعد از تعویض لنت ها بهتر است مدار ترمز هواگیری شود چون در غیر این صورت ممکن است پدال ترمز سفت تر یا نرم تر از حد معول عمل کند که امری خطرناک می باشد .

به یاد داشته باشید اگر لنت ها استاندارد نباشند ، احتمال آسیب رسیدن به دیسک یا کاسه ترمز نیز وجود دارد . خرابی در دیسک که مواد سخت تری نسبت به لنت ساخته شده اند در ترمز های شدید می تواند باعث لرزش در پدال ترمز و غربیلک فرمان شود و جلوی کنترل مناسب خودرو را بگیرد ترمزها معمولاً گرد و خاک محیط را به سوی خود جذب می کنند ؛ بهترین راه برای تمیز کردن آنها آب سرد است . پس از شست و شوی خودرو یا هنگام رانندگی در جاده های خیس که دیسک یا لنت ترمز خیس می شود ، برای مدت مشخصی پا را به آرامی روی پدال فشار دهید تا سطح خارجی آن خشک گردد . همچنین در کارواش قبل از شست و شو حتماً صبر کنید تا ترمز خنک شود چون در غیر این صورت ممکن است دیسک ترمز شما آسیب بیند.

Lady parisa
07-03-2012, 13:25
میزان فشار باد داخل تایر تأثیر مستقیمی در میزان سایش آن دارد . برای مثال در اثر کاهش فشار و کم باد شدن تایر ، شاهد سایش بیش تر قسمت های بیرونی تایر که با زمین در تماسند ، در مقایسه با قسمت های داخلی خواهیم بود. افزایش مصرف سوخت و افزایش گرمای تولید شده در تایرها از دیگر عواقب کم بودن فشار تایرهاست . در صورت افزایش بیش از حد فشار نیز سطح مرکزی تایر در مقایسه با دیگر نقاط فرسودگی بیشتری پیدا خواهد کرد . به همین دلیل است که سازندگان تایر همواره فشار مناسب را تا حدی کمتر از فشار ماکزیمم درج شده روی دیوار تایر اعلام می کنند . در این فشار ، قدرت تایر در برابر نیروی وزن ، شرایط مختلف ترمزگیری و شتاب گیری بهینه می باشد .

علاوه بر تنظیم باد ، عمق آج لاستیک های خودرو را نیز باید همیشه بررسی و کنترل کرد . در داخل شکاف گل های لاستیک زائده هایی وجود دارد که نشان دهنده مقدار مجاز استفاده از آج لاستیک هستند . برای پیدا کردن آنها ، روی کناره های لاستیک علامت هایی معمولاً به شکل مثلث حک شده است . تعویض تایر ممکن است ابتدا کمی گران به نظر برسد ولی هزینه آن از یک تصادف بسیار کمتر می باشد .

برای اطمینان از مناسب بودن فشار تایرها ، توصیه می شود هر دو هفته یکبار ، زمانی که لاستیک ها سرد هستند ، فشار آنها تنظیم شود . تنظیم نکردن باد تایر بر مصرف سوخت ، فرمان پذیری و راحتی خودرو تأثیر منفی می گذارد و عمر آن را نیز کم می کند .

میزان فرسایش تایرها در دو محور خودرو ، بسته به نوع ، شرایط استفاده و محور محرک خودرو متفاوت است . همچنین میزان سایش سمت داخل و خارج تایرها یکسان نیست . بنابراین جابه جایی تایرها به صورت ضربدری ، علاوه بر ایجاد تعادل در میزان سایش کلی و افزایش عمر مفید آنها ، زمان تعویض هر چهار لاستیک را یکسان می کند.

Lady parisa
07-03-2012, 13:43
منظور از صدای موتور ، هر نوع صدای ناخوشایندی از قبیل ، زوزه کشیدن ، تق تق کردن ، تاپ تاپ کردن و سوت کشیدن است .

صدای غالباً با لرزش و بد کار کردن همراه است ، منظور از لرزش ، تکان های با فرکانس بالاست که غالباً فقط در سرعت های خاص حس یا شنیده می شود ، لرزشی که در سرعت کمتر از 80 کیلومتر در ساعت رخ دهد ، لرزش سرعت پایین نام دارد . لرزشی که در بالاتر از این سرعت رخ دهد ، لرزش سرعت بالا می باشد .

یکی از منابع احتمالی لرزش ، درست مجزا نشدن سیستم تخلیه و اگزوز از بدنه خودرو است . یکی دیگر از صداهای مربوط به موتور زوزه کشیدن است . این صدا زوزه ای است که حین کم گاز دادن به ازای دور موتور خاص یا مقدار مشخصی بازشدگی دریچه گاز به وجود می آید . این صدا معمولاً در سرعت های بین 40 تا 80 کیلومتر در ساعت شنیده می شود .

علت ایجاد این صدا غالباً خرابی دسته موتورها ، ملحقات موتور یا اجزای سیستم تخلیه است . اگر مشخص شود کدام قطعات یا وسایل در ایجاد صدا نقش دارند و صدا در چه وضعیتی ایجاد می شود ، آسان تر می توان علت ایجاد صدا را یافت . بعضی از صداها در موتور زیاد مهم نیستند ولی بعضی صداها نشانه مشکلات جدی اند که باید فوری به آنها توجه کرد تا موتور به طور جدی صدمه نبیند . گاهی با گوش دادن به صدای موتور می توان فهمید که چه عیبی پیدا کرده است .

نوک میله مخصوص را همراه با گوشی آن روی قطعات مختلف بگذارید ، به این ترتیب صداهای غیر عادی را آسان تر می توان آشکار سازی کرد . نوک میله یا گوشی را جابه جا کنید تا بفهمید صدا در کجا بلندتر است ، با این وسیله به آسانی می توانید منبع ایجاد صدا یا علت آن را دریابید .

farshid_civil
07-03-2012, 20:22
Lady parisa ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) عزیز ممنون از تاپیک مفیدتون
یه پیشنهاد داشتم اونم اینکه که دوستان صرفا از توضیحات خشک وخالی و تا حدی کپی کردن از جاهایه دیگه خودداری کنن، با عکس خیلی چیزیا قابل درک میشه، مثلا اگه در مورد فیلتر هواست یه عکس (حتی با موبایل و کیفیت پایین) گرفته شه، در مورد شمع میشه با یه آچار شمع ساده خودمون شمعو عوض کنیم، در مورد لنت ترمز، فیلتر بنزین هم همینطور (حتی تسمه تایمینگ)
یه سوالم در مورد اندازه فشار لاستیکا داشتم، تو روزهای گرم و سرد چقد باید باشه؟
گه کسی خودش از این دستگاههای کوچیک تنظیم باد که تو فروشگاهها میفروشن داره بگه کدومش خوبه؟
فک کنم با دونستن اندازه فشار خودمونم میتونیم باد چرخارو تنظیم کنیم و هزینه های اضافی کم کنیم

Jang Bogo
12-03-2012, 10:35
سلام. دوستان یک هفته هست یک پراید 132 اس ال گرفتیم. صفره. تا الان باهاش 200 تا رفتم. چه توصیه هایی برای بهتر نگهداشتن ماشین صفر دارید؟؟؟ لطفا کمک کنید. من شنیدم باید روغن موتور فابریک زود عوض بشه؟ این صحت داره؟ من الان با روغن موتور خود کارخونه که ریخته دارم با ماشین سواری میکنم.

majid_98
12-03-2012, 18:58
سلام. دوستان یک هفته هست یک پراید 132 اس ال گرفتیم. صفره. تا الان باهاش 200 تا رفتم. چه توصیه هایی برای بهتر نگهداشتن ماشین صفر دارید؟؟؟ لطفا کمک کنید. من شنیدم باید روغن موتور فابریک زود عوض بشه؟ این صحت داره؟ من الان با روغن موتور خود کارخونه که ریخته دارم با ماشین سواری میکنم.
زیاد عجله نکن
بذار خوب اشغالای تو موتو مثل خورده اهن و پیلیسه هارو خوب تو خودش جمع کنه بعد عوضش کن
4یا5 هزارتا

sayan_se666
18-03-2012, 20:10
با سلام

نمی دونم این سوال رو تو کجا مطرح کنم
تو هیوندای سوناتا قاب های کنار ظبط یه سری خراشهای سطحی هست یعنی ته کفش خورده
میخواستم ببینم ماده ای هست که بزنم لااقل یه کم محو بشه مثل پولیش

Shahin.ShaSha
12-05-2012, 00:24
بالا کشیدن ترمز دستی بدون گرفتن کلاچش
اون دکمه ی رو ترمز دستی منظورمه
در صورتی که کلاچ ترمز دستی گرفته نشه به مرور زمان باعث خرابی چرخ دنده های ترمز دستی میشه

Shahin.ShaSha
12-05-2012, 00:30
بهتره دنده رو پشت چراغ قرمز یا ایست های طولانی مثل ترافیک و... خلاص کنیم چون نگه داشتن پیاپی کلاچ هم به گیربکس هم به کلاچ فشار میاره

بهتره از آب معدنی یا تصفیه شده تو شیشه شور بریزیم تا رسوبات تو شلنگ و پمپ و.. رو نگیره ، اگه یه مقدار شیشه شور هم بریزین تو منبع شیشه شور که دیگه عالی میشه نتیجه

یکی دیگه از کارهای خطرناکی که رانندگان انجام میدن اینه که بچه رو روی پاهاشون میشیندونن
این کار شدیدا خطرناکه و هم از کنترل راننده روی اتومبیل کم می کنه هم برای بچه می تونه خطرآفرین باشه
بدتر از اینم میتونه باشه که تو Air Bag دارهاس
تصور کنین چه بلایی می تونه سر بچه بیاد وقتی air bag باز شه

---------- Post added at 11:35 PM ---------- Previous post was at 11:32 PM ----------

این یکی خیلی مهمه و اشتباه خیلی از ماهاس (خودمم این اشتباه رو میکردم)

گاز دادن قبل از خاموش کردن ماشین در انژکتوری ها
تو کاربرات برا روشن شدن بهتر این کار انجام میشد اما تو انژکتوری ها نباید این کار انجام بشه چون وقتی گاز میدیمو خاموش می کنیم یه مقدار بنزین نسوخته و خام باقی می مونه که باعث خراب شدن سوزن انژکتور و.. میشه و وقتی استارت میزنین باعث بد روشن شدن ماشینتونم میشه

kasra2002
14-05-2012, 20:00
سلام یه سوال شاید تکراری آیا راهی برای برگرداندن رنگ طبیعی داشبورد کرم هست که به مرور تیره شده
ممنون

یکی اینکه وقتی ماشین توی افتاب میمونه یه بخاز چرب روی شیشه میشینه
یکیم اینکه کفی های ماشین هرکاری می کنم مثل اولش تیز نمیشه و کدر میمونهو فقط کارواش اونو خوب میشوره
ممنون میشم

Shahin.ShaSha
14-05-2012, 22:00
یه سری دیگم بگم !

*. بعضی از دوستان که تو مکان های سرد زندگی می کنن تو زمسون داخل منبع آب شیشه شور ضد یخ می ریزن که خیلی مضره هم برا شیشه هم برا رنگ خودرو و هم برا مخزن و...
بهترین کار ممکن اینه که یه مقدار خیلی کم الکل داخلش بریزین تا مشکلتون حل بشه و آسیبی به اتومبیل نزنین

*. وقتی احساس خستگی می کنین بهترین کار اینه که یه نوشیدنی گرم و شیرین میل کنین مثل چای نبات و... چون یکی از دلایل خواب آلودگی پایین اومدن قند خونتون هست

سلام یه سوال شاید تکراری آیا راهی برای برگرداندن رنگ طبیعی داشبورد کرم هست که به مرور تیره شده
ممنون
درود کسرا جان
به رنگ اولش که بر نمیگرده اما می تونی با اسپری های داشبورد مثل STP و Formula1 و... تا حدی نو و تازه کنی
از پارافین مایع هم می تونی استفاده کنی که فوق العاده میشه نتیجه ی کار فقط صبر و حوصله باید بزاری براش

یکیم اینکه کفی های ماشین هرکاری می کنم مثل اولش تیز نمیشه و کدر میمونهو فقط کارواش اونو خوب میشوره
با آب و کف بشورشون
بعد با فشار بالای آب بگیر روش
کاملا تمیز میشه اما نو نمیشه ! برای نو شدنش برو رنگ فروشی یه اسپری مشکی مات بخر
بیا با فاصله 2 سری روش اسپری کن
نوتر از نو میشه :46:

kasra2002
17-05-2012, 21:39
یه سری دیگم بگم !

*. بعضی از دوستان که تو مکان های سرد زندگی می کنن تو زمسون داخل منبع آب شیشه شور ضد یخ می ریزن که خیلی مضره هم برا شیشه هم برا رنگ خودرو و هم برا مخزن و...
بهترین کار ممکن اینه که یه مقدار خیلی کم الکل داخلش بریزین تا مشکلتون حل بشه و آسیبی به اتومبیل نزنین

*. وقتی احساس خستگی می کنین بهترین کار اینه که یه نوشیدنی گرم و شیرین میل کنین مثل چای نبات و... چون یکی از دلایل خواب آلودگی پایین اومدن قند خونتون هست

درود کسرا جان
به رنگ اولش که بر نمیگرده اما می تونی با اسپری های داشبورد مثل STP و Formula1 و... تا حدی نو و تازه کنی
از پارافین مایع هم می تونی استفاده کنی که فوق العاده میشه نتیجه ی کار فقط صبر و حوصله باید بزاری براش

با آب و کف بشورشون
بعد با فشار بالای آب بگیر روش
کاملا تمیز میشه اما نو نمیشه ! برای نو شدنش برو رنگ فروشی یه اسپری مشکی مات بخر
بیا با فاصله 2 سری روش اسپری کن
نوتر از نو میشه :46:
ممنون برا کل راهنماییاتون
رنگ ترک نمی خوره؟
ازاون امریکایی زرد ا دارم ولی کدر بودنش و تیرگیش بر طرف نشد
ممنون

kasra2002
21-05-2012, 20:44
سلام دوستان می خواستم نظرتون رو درباره کارکرد درجای اشین بدونم
ای مشخصه که برای گرم شدن ماشین انژکتوری باید 2 دقیقه اروم روند و درجا گرم نکرد ولی مخوام بدونم
ماشین چه گرمو مخصوصا سرد برای توقف تا چند دقیقه بهتره درجا کار کنه و از اون بیشتر خاموش شه
یعنی برای حتی 2 دقیقه توقف هم بهتره خاموش و روشن کنیم؟
این رو از نظر علمی هم برا مصرف و ه اصطحلاک حتی باتری و استارت بررسی کنید لطفا
ممنون

Lady parisa
22-05-2012, 08:02
ماشین هم مثل آدم می مونه! دقت کردین وقتی چند دقیقه پیاده راه میرین یا می دوئین یه جایی می ایستین و نفس تازه می کنین!
چه توی سرما چه گرما بهتره وقتی می رسین 2-3دقیقه درجا کار کنه بعد خاموش کنین!

kasra2002
25-05-2012, 22:29
ممنون منظورم اینه که مثلا من صبح ماشینو از پارکینگ بیرون میارم و مجبورم 5 دقیقه منتظر باشم تا بقیه بیان حالا خاموش کنم یا روشن بذارمو یه چیزی توی این مایه ها
ممنون

majid_98
27-05-2012, 23:35
ممنون منظورم اینه که مثلا من صبح ماشینو از پارکینگ بیرون میارم و مجبورم 5 دقیقه منتظر باشم تا بقیه بیان حالا خاموش کنم یا روشن بذارمو یه چیزی توی این مایه ها
ممنون
خاموشش کن البته یه راه حل بهتر هم داری!!!:20:
صبر کن تا بقیه بیان بعد ماشینو از پارکینگ بیرون بیار!

Lady parisa
02-07-2012, 11:38
جلوگیری از مصرف اضافه سوخت در خودروها از جمله دقدقه های اصلی سازندگان و استفاده کنندگان از خودروها است. در این میان باورهایی در مورد کاهش یا افزایش مصرف سوخت وجود دارند که برای سالها به عنوان باورهایی صحیح انگاشته می شدند. اما حقیقت این است که بخش زیادی از این باورها اشتباه هستند و یا با معرفی فناوری های جدید دیگر صحیح نیستند. در این مطلب شما را با بعضی از این باورهای غلط آشنا می کنیم.

فیلتر هوای کثیف
در اتومبیل های قدیمی تر وجود یک فیلتر هوای کثیف باعث تغییر در حجم هوای ورودی به موتور برای عمل ترکیب با سوخت شده و باعث می شد که سوخت بیشتر مصرف شود. خودروهای مدرن امروزی که از سیستم های کامپیوتری برای محاسبه میزان هوا و سوخت ورودی به محفظه احتراق استفاده می کنند دچار این مشکل نمی شوند و زمانی که با کاهش حجم هوا رو به رو شوند به صورت اتوماتیک میزان سوخت ورودی به موتور را نیز کاهش می دهند.

سوخت گیری در هوای سرد
شاید شما هم این نکته را شنیده باشید که سوخت گیری در صبح و یا هوای سرد باعث می شود که شما حجم بیشتری سوخت دریافت کنید. دلیل ابراز این نظر نیز این است که بنزین در هوای سرد و یا صبح زود فشرده شده و شما حجم بیشتری از بنزین را دریافت می کنید. اما حقیقت این است که اکثر پمپ های بنزین مخازن خود را در زیر زمین نگاه داری می کنند و دمای بنزین در تمامی مدت روز ثابت است.

سوخت های سوپر همیشه بهترین هستند
زمانی که شما وارد یک پمپ بنزین می شوید با چند نوع بنزین رو به رو می شوید که هر کدام از درجه کیفی متفاوتی برخوردار هستند. نکته این است که این کیفیت مرتبط با میزان " اوکتان " موجود در بنزین است. میزان بالاتر اوکتان از سوختن بی دلیل بنزین در موتور جلوگیری می کند. اما نکته ای ظریف و مهمی که عمدتا در این جا مورد توجه قرار نگرفته است این است که مسئله سوختن بیش از حد بنزین در موتور مربوط خودروهای اسپرت و گران قیمت است که از موتورهای با توان بالا بهره می برند. حقیقت این است که نه فقط در جامعه ما و بلکه کلیه کشورهای جهان این گونه از ماشین ها متعلق به اقشار محدودی از جامعه هستند. پس در هنگام خرید سوخت نیز به نوع خودروی خود نیز دقت کنید.

رانندگی با شیشه های پایین
بسیاری از ما تا به امروز این فکر را قبول داشتیم که رانندگی با شیشه های پایین به موتور فشار آورده و باعث می شود که مصرف سوخت خودرو افزایش یابد. باید به شما بگوییم که این تصور نیز غلط است. در آزمایشاتی که در تاسیسات شرکت " هوندا " انجام شده است مشخص شده است که در زمانی که شما با شیشه های بالا و کولر روشن و با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت حرکت می کنید به میزان 1 لیتر برای هر 1200 متر با افزایش سوخت مواجه می شوید. در صورتی که در زمان حرکت با شیشه های پایین میزان افزایش مصرف سوخت خیلی بالا نبوده و به نوعی قابل اندازه گیری نبوده است.

کارکرد خودرو و مصرف سوخت
یکی از اصلی ترین نکات در مورد ماشین های کارکرده میزان مسیری است که این خودروها طی کردند. بسیاری تصور می کنند که یک ماشین هر چه بیشتر کار کند مصرف سوخت آن نیز افزایش می یابد. این تصور غلط است و باید گفت که مصرف سوخت یک خودرو در ابتدا شروع به حرکت از کیلومتر صفر تا چند هزار کیلومتر حرکت تفاوت چندانی ندارد. اما این مسئله مستلزم رعایت یک مسئله است که آن هم رعایت اصول تعمیر و نگهداری خودرو است. در صورتی که خودروی خود را به موقع تحت بازدید و تعمیر مناسب قرار دهید تا مدتها از یک میزان مصرف سوخت ثابت بهره خواهید برد.

اندازه و دوگانه سوزی
شاید بسیاری تصور کنند که هر چه یک خودرو کوچکتر باشد کمتر مصرف می کند و یا اینکه دوگانه سوزها نیز کمتر مصرف می کنند. این تصور نیز یک اشتباه بزرگ است. بر اساس تحقیقات انجام شده در آمریکا مشخص شده است که میزان مصرف یک خودرو بیشتر به عواملی هم چون نوع موتور، نوع طراحی بدنه و یا قدرت پیشرانهای ثانویه ارتباط دارد تا به صرف اندازه خودرو یا دو گانه سوز بودن آن.

kasra2002
02-07-2012, 17:50
فیلتر هوای کثیف
در اتومبیل های قدیمی تر وجود یک فیلتر هوای کثیف باعث تغییر در حجم هوای ورودی به موتور برای عمل ترکیب با سوخت شده و باعث می شد که سوخت بیشتر مصرف شود. خودروهای مدرن امروزی که از سیستم های کامپیوتری برای محاسبه میزان هوا و سوخت ورودی به محفظه احتراق استفاده می کنند دچار این مشکل نمی شوند و زمانی که با کاهش حجم هوا رو به رو شوند به صورت اتوماتیک میزان سوخت ورودی به موتور را نیز کاهش می دهند.

سوخت گیری در هوای سرد
شاید شما هم این نکته را شنیده باشید که سوخت گیری در صبح و یا هوای سرد باعث می شود که شما حجم بیشتری سوخت دریافت کنید. دلیل ابراز این نظر نیز این است که بنزین در هوای سرد و یا صبح زود فشرده شده و شما حجم بیشتری از بنزین را دریافت می کنید. اما حقیقت این است که اکثر پمپ های بنزین مخازن خود را در زیر زمین نگاه داری می کنند و دمای بنزین در تمامی مدت روز ثابت است.

سوخت های سوپر همیشه بهترین هستند
زمانی که شما وارد یک پمپ بنزین می شوید با چند نوع بنزین رو به رو می شوید که هر کدام از درجه کیفی متفاوتی برخوردار هستند. نکته این است که این کیفیت مرتبط با میزان " اوکتان " موجود در بنزین است. میزان بالاتر اوکتان از سوختن بی دلیل بنزین در موتور جلوگیری می کند. اما نکته ای ظریف و مهمی که عمدتا در این جا مورد توجه قرار نگرفته است این است که مسئله سوختن بیش از حد بنزین در موتور مربوط خودروهای اسپرت و گران قیمت است که از موتورهای با توان بالا بهره می برند. حقیقت این است که نه فقط در جامعه ما و بلکه کلیه کشورهای جهان این گونه از ماشین ها متعلق به اقشار محدودی از جامعه هستند. پس در هنگام خرید سوخت نیز به نوع خودروی خود نیز دقت کنید.

رانندگی با شیشه های پایین
بسیاری از ما تا به امروز این فکر را قبول داشتیم که رانندگی با شیشه های پایین به موتور فشار آورده و باعث می شود که مصرف سوخت خودرو افزایش یابد. باید به شما بگوییم که این تصور نیز غلط است. در آزمایشاتی که در تاسیسات شرکت " هوندا " انجام شده است مشخص شده است که در زمانی که شما با شیشه های بالا و کولر روشن و با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت حرکت می کنید به میزان 1 لیتر برای هر 1200 متر با افزایش سوخت مواجه می شوید. در صورتی که در زمان حرکت با شیشه های پایین میزان افزایش مصرف سوخت خیلی بالا نبوده و به نوعی قابل اندازه گیری نبوده است.

کارکرد خودرو و مصرف سوخت
یکی از اصلی ترین نکات در مورد ماشین های کارکرده میزان مسیری است که این خودروها طی کردند. بسیاری تصور می کنند که یک ماشین هر چه بیشتر کار کند مصرف سوخت آن نیز افزایش می یابد. این تصور غلط است و باید گفت که مصرف سوخت یک خودرو در ابتدا شروع به حرکت از کیلومتر صفر تا چند هزار کیلومتر حرکت تفاوت چندانی ندارد. اما این مسئله مستلزم رعایت یک مسئله است که آن هم رعایت اصول تعمیر و نگهداری خودرو است. در صورتی که خودروی خود را به موقع تحت بازدید و تعمیر مناسب قرار دهید تا مدتها از یک میزان مصرف سوخت ثابت بهره خواهید برد.

اندازه و دوگانه سوزی
شاید بسیاری تصور کنند که هر چه یک خودرو کوچکتر باشد کمتر مصرف می کند و یا اینکه دوگانه سوزها نیز کمتر مصرف می کنند. این تصور نیز یک اشتباه بزرگ است. بر اساس تحقیقات انجام شده در آمریکا مشخص شده است که میزان مصرف یک خودرو بیشتر به عواملی هم چون نوع موتور، نوع طراحی بدنه و یا قدرت پیشرانهای ثانویه ارتباط دارد تا به صرف اندازه خودرو یا دو گانه سوز بودن آن.

با اجازه و موافقت کامل با شما استاد گرامی فقط چند نکته را عرض کنم
سوخت گیری در هوای سرد: من تا بحال اینو نشنیده بودم آِیا منظور اینه که مثلا بجای 60 لیتر در واقع 60.5 لیتر بنزین گیرمون میاد ؟ که واقعا بعید میدونم
شیشه پایین : فکر می کنم شرایط جاده و رانندگی خیلی تاثیر در این موضوع داره مقدار گاز دادن و شیب و جهت باد و ...( من که شخصا از شیشه پایین بدم میاد
در رابطه با کارکرد هم کاملا بستگی به تیون آپ و نگهداری داره در برخی موارد اتومبیل های ایرانی در ابتدا مصرف بالاتری دارند
سوخت سوپر هم با اینکه نظر های مختلفی داره ولی به نظر من نباید زیاد پشت سر هم استفاده کرد و حتی درباره مکمل و انژکتور شوی هم نظری ندارم
فکر می کنم فیلتر هوا با کثیف شدن و پایین آمدن مقدار سوخت در خودرو های جدید باعث کم شدن راندمان و قدرت خودرو می شوند
با تشکر از شما برای اطلاعات مفیدتون
یه نکته رو هم بگم که قدیمیه و لی استفاده از ترموستات و ضدیخ-ضدجوش همراه با آب مناسب برای رادیاتو در همه فصل ها ضروریه

rami_hemi
30-08-2012, 09:43
با اجازه و موافقت کامل با شما استاد گرامی فقط چند نکته را عرض کنم
سوخت گیری در هوای سرد: من تا بحال اینو نشنیده بودم آِیا منظور اینه که مثلا بجای 60 لیتر در واقع 60.5 لیتر بنزین گیرمون میاد ؟ که واقعا بعید میدونم
شیشه پایین : فکر می کنم شرایط جاده و رانندگی خیلی تاثیر در این موضوع داره مقدار گاز دادن و شیب و جهت باد و ...( من که شخصا از شیشه پایین بدم میاد
در رابطه با کارکرد هم کاملا بستگی به تیون آپ و نگهداری داره در برخی موارد اتومبیل های ایرانی در ابتدا مصرف بالاتری دارند
سوخت سوپر هم با اینکه نظر های مختلفی داره ولی به نظر من نباید زیاد پشت سر هم استفاده کرد و حتی درباره مکمل و انژکتور شوی هم نظری ندارم
فکر می کنم فیلتر هوا با کثیف شدن و پایین آمدن مقدار سوخت در خودرو های جدید باعث کم شدن راندمان و قدرت خودرو می شوند
با تشکر از شما برای اطلاعات مفیدتون
یه نکته رو هم بگم که قدیمیه و لی استفاده از ترموستات و ضدیخ-ضدجوش همراه با آب مناسب برای رادیاتو در همه فصل ها ضروریه

این نظر برای مخازن سطح زمین یا سوخت های گازی شکل میتونه تاثیر بذاره ولی در مورد سوختهایی مثل بنزین و گازوئیل تاثیر چشمگیری نداره یعنی تبخیر این سوختها اونقدر هم زیاد نمیشه که مثلا وقتی از سر تازل خارج میشه مقدار زیادی از اون تبخیر بشه یا مثل سوخت گاز نیست که با گرم بودن مخزن یا سیستم جایگاه سوخت فشار گاز بالا بره و به خاطر افزایش فشار دما و فشار سوخت کمتری رو دریافت کنید .
در مورد شیشه پایین در مسافتهای طولانی و سرعتهای بالا که مسله آیرودینامیک و جریان های هوایی مطرح میشه بیشتر اهمیت پیدا میکنه . وگرنه توانی که کمپروسور کولر از موتور میگیره و شما رو مجبور میکنه برای حفظ سرعت بیشتر به گاز فشار بیارید بیشتر از تاثیر آیرودینامیکی در سرعتهای پایین هست. ولی در سرعتهای بالاتر اختشاشات هوای ایجاد شده بیشتر روی حرکت تاثیر میذاره.
در مورد سوخت سوپر یا همون اکتانهای بالاتر دوستان عزیز در نظر بگیرید اکتان بالاتر نشانگر بهینه بودن و مقاومت سوخت در مقابل خود اشتعالی یا همون ناک هست .در موتورهایی با پرفورمنس بالا به دلیل نسبت های تراکم بالاتر یا استفاده از سیستم های کمپروس هوا خود اشتعالی سوختهایی با اکتان پایین سریعا رخ میده برای همین از سوتخت با اکتان بالا یا همون شاخه های هیدروکربنی بیشتر استفاده میشه تا انفجار در موقعیت مناسب و زمان صحیح صورت بگیره.
در مورد فیلتر هوای کثیف بهتره تمیز باشه چون پرفورمنس رو پایین میاره برای اینکه میزان هوای ورودی با کاهش روبرو میشه و در نتیجه سوخت کمتری به موتور تزریق میشه در نتیجه موتور توان کمتری تولید میکنه و راننده برای جبران این توان از دست رفته فشار بیشتری به موتور وارد میکنه و مصرف بالا میره .
در ضمن دوستان زیاد روی آب رادیاتور حساس نباشند از مایعات ضد جوش ضد یخ استفاده کنید اونها دارای موادی هستند که موجب رسوب زدایی و جلوگیری از رسوب گیری قطعات سیستم خنک کننده میشند .

alone_boy
30-08-2012, 13:19
سلام
این لکه ها که توی عکس مشخص هستن رو چطوری پاک کنیم؟.تقریبا روی کل رنگ کرم بغل درها این لکه ها هستن(کیفیت عکسها پایینه)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

+
لکه های ریز حاصل از شیره درختها که روی ماشین میفته رو چطوری پاک کنیم؟
ممنون

hossein.az
19-10-2012, 10:48
معمولاَ کمتر کسی به مقوله آب بندی کردن ماشین اهمیت می ده یا حتی فکر میکنه .
متاسفانه عادتهای اشتباه ما در استفاده بهینه و بهتر از خودرو داره به یک فرهنگ غلط در میاد
اکثراَ کسانی رو می بینیم که تازه خودرو صفر گرفته اند و عشق گاز و سرعت دارند و اصلا به صفر بودن ماشین یا آب بندی و ..... توجه نمی کنند!

یکی از نکات آببندی اینجاست که ممکن است آببندی نادرست، تاثیر مستقیم بر عملکرد خودرو نداشنه باشد و یا بزودی ایرادی نمایان نشود ولی مشکلات جزئی و حل نشدنی از جمله سوت یا زوزه جزئی دیفرانسیل یا هریک از دنده های 1و2و3و4و5 ، کارکرد و صدای بد موتور همراه با لرزش و... را برای همیشه بوجود آورد.
گاهی وقتها عیبهایی که برای ماشین پیش میاد از عدم آب بندی صحیح خودرو هست که هیچگاه در زمان بروز عیب به فکر ما خطور نمی کند و نمی دانیم که علت اصلی چیست.

بد نیست بدانید که کلیه مشخصات و قابلیت های اکثر خودرو ها( اعم از حداکثر قدرت و گشتاور و شتاب و سرعت) بعد از آببندی قابل دست یابی است برای مثال خودرو های پراید- پژو پارس- پژو206... بعد از تحویل از کارخانه به سختی به سرعت 130km/h خواهند رسید.
دلایل آببندی خودرو:

۱-قطعات مکانیکال خودرو از جمله لاینر و رینگ ها و نیز سایر نقاط از نقطه نظر میکروسکپی کاملاً ربز می باشند که بایستی با کارکرد آرام همراه با روغن کاری سطوح مذکور را ملایم کرد.

۲-بدلیل غیر هم جنس بودن قطعات استفاده شده در موتور خودرو ها نیاز است تا این قطعات با یکدیگر اداپته شده و جهت گیری شوند.

۳-با توجه به وجود انواع سیل و واشر های از جنس مس در اتومبیل و پک بودن کل موتور که ضریب انبساط طولی و حجمی گوناگونی دارند در اوایل کارکرد موتور بایستی با دور پایین آببندی گردد.

۴-آببندی تنها بر روی موتور نمی باشد و قطعات موجود در گیربکس نیز از حساسیت بالایی برخوردارند و با توجه به اینکه تماس متال به متال در گیرکس و یاتاقان های موجود در سایر قطعات متحرک، آببندی لازم و ضروری می باشد.

زمانیکه يه جفت دنده تازه ساخته شده كنار هم قرار بگيرند خوب با هم مَچ نميشن و با اصطكاك و سر وصدای بیشتر كار ميكنند
حالا اگر شركت سازنده شركت معتبري باشه مياد و اين دو تا دنده رو با هم روي دستگاه مخصوص مي بنده و چند ساعتي رو در حال كار كردن با هم قرار ميده تا به اصطلاح دنده ها با هم آببندي بشن (که در حالت تولید انبوه امکان پذیر نیس) يعني در واقع اون مقدار بد تراشيدگي خورده ميشه و دنده ها با هم از نظر پروفيل دنده مَچ ميشن.

دلیل اینکه موتور های تعمیری آببندی بیشتری میخواد برای اینه که تراشکارها قطعات رو سفت تر میگیرن ولی کارخونه روون تر. (فاصله بین دو قطعه که در کنار هم حرکت می کنند)

هرچند سطح کلیه قطعات فلزي، پیش از مونتاژ ( برحسب دقت عملیات ماشینی و تراش كاري) صيقلي مي شوند اما زمانی به بهترین حالت خود می رسند که در دور پائين و با روان كاري مناسب، بر روي هم حركت كنند. روانکاری در دور موتور بالا در آغاز به کار این قطعات و قبل از آب بندی، بازده بالایی ندارد. این مساله بیشتر به دلیل رفتار مصالح درگیر در اصطکاک و سایش است نه به دلیل ضعف احتمالی در عملکرد پمپ روغن. در واقع در دورهای بالا به دلیل اصطکاک بیشتر قطعات با هم، روغن نمي تواند مانند دورهاي پائين بین قطعات نفوذ کند و روانکاری کند. در نتیجه، بخوبی صیقلی نمی شوند و دما بالا رفته و عملیات آب بندي، به خوبي انجام نخواهد شد. بنابراین، گرفته شدن دمای قطعات و خنک شدن آنها هم اهمیت دارد. اتفاقی که در حالت درجا و سکون خودرو، به خوبی انجام نمی شود. به همین دلیل در راهنمای بیشتر خودروها گفته می شود: در چند کیلومتر ابتدایی از دورهای بالا، شتاب گیری ناگهانی و کارکردن درجا (بیش از اندازه) پرهیزکنید.

حال چندتا سوال پیش میاد....

پیستون هر چی با سرعت بیشتر(در حد مجاز) کار کنه سیلندر رو صیغلی تر میکنه اینجوری هم اصطحکاک کم میشه هم آب بندی محفظه احتراق بهتر میشه...؟

آیا با افزایش دور گرمای محفظه بیشتر و محفظه گشاد تر نمیشه ؟
آیا توی دور بالا روغن میتونه از عهده فشار خیلی زیادی که به خاطر نو بودن موتور و مقدار بسیار زیاد پلیسهء داخلش هست بر بیاد ؟
خوب به غیر از دلایلی که در بالا گفته شد حداقل این رو می دانیم که استرس روی موتور توی دورهای پایین خیلی کمتر از دورهای بالاست پس بهتره قطعات توی دور پایین تر کار کنن حتی اگر مراعات اولیه موتور سود نداشته باشه حداقل ضرر نداره ولی از روز اول تخته کردن گاز حتماً ضرر داره .

بهتر است در زمان آب بندی از این امور، پرهیز کنیم:
- رانندگی پر شتاب (چه حرکت چه توقف).
- حرکت تخت گاز یا پرسرعت.
- رانندگی با یک سرعت ثابت یا دور موتور یکنواخت به مدت طولانی.
- حرکت در شیب های تند به مدت طولانی.
- استفاده از ظرفیت کامل خودرو (بار، بکسل و ...).
- پر کردن دنده ها، یا استفاده از دنده مرده (که البته در گیربکس های اتوماتیک نیست).
- کارکرد درجا بیش از 3 دقیقه (ضمن اینکه رانندگی با موتور سرد، موجب آسیب می شود)

_ در طول این مدت (رسیدن تا 1000 کیلومتر) مرتب آب و روغن ماشین رو چک کنید
_ سعی کنید همیشه از بنزین سوپر استفاده کنید اما اگر دسترسی ندارید یا اینکه هزینه اون بالاتر هست ، حتی الامکان تا 1000 کیلومتر اولیه بنرین سوپر استفاده کنید
_ تا آب بندی کامل ماشین از دست زدن به ماشین خودداری کنید منظورم اسپورت کردن و تیونینگ و .... هست

_ بعد از طی مسافت 1000 کیلومتر یه مرتبه فشار به ماشین نیارید بگذارید به مرور دورهای بالای موتور رو ماشین شما تجربه کنه
_ معمولا بعد از طی 5000 کیلومتر می شه دورهای 6000 یا بیشتر رو استفاده کرد
باور بفرمایید که رعایت این موارد اصلا سخت نیست فقط کمی حوصله می خواد

- توجه به دستورات مندرج در دفترچه هر خودرو و توصیه های سازنده آن.
امروزه در اکثر دفترچه های خودرو از این توصیه ها دیگر به نام آب بندی، یاد نمی شود بلکه از آنها به عنوان توصیه هایی برای کارکرد اقتصادی و کمک به دوام محصول، یاد می شود

* آببندی به روش کلی فقط در خودرو های صفر کاربرد دارد و موتور تازه تعمیر پس از ۵ ساعت کارکرد درجا آببندی می شود.

برای مثال، آببندی پراید:

۱-تا ۲۰۰ کیلومتر اول با دنده های ۱و۲ -دور موتور ماکسیسمم بر روی ۲۵۰۰ دور

۲-پس از آن دور موتور را در دنده های ۱و۲ افزایش داده و روی دور ۳۰۰۰ تعویض دنده از ۱به ۲ را انجام می دهیم

۳-پس از آن در ۲۵۰ کیلومتر تعویض دنده از ۲ به ۳ و بر روی دور ۳ انجام می گیرد.

۴-با دنده های ۱و۲و۳ تا دور ۳۲۰۰ رانندگی نمایید و پس از آن در ۶۰۰ کیلومتر زمانی که سرعت خودرو به ۷۵ کیلومتر رسید تعویض دنده را انجام دهید.

۵-از کیلومتر ۷۵۰ می توانید از دنده ۵ و با دور زیر ۳۰۰۰ استفاده نمایید.تا خودرو ۹۰۰ کیلومتر را طی کند.

۶- پس از آن در اتوبان ۲۰۰ کیلومتر با بیشترین سرعت موجود ۱۷۵ رانندگی نمایید و پس از آن در ۱۱۰۰ خودرو را به نمایندگی مجاز ببرید.و روغن گیربکس و موتور را تعویض نمایید.

نکته:در طول آببندی از دو نفر بیشتر سوار نکنید.ایرادات استخراجی را یادداشت نمایید و پس از مراجعه به مراکز مجاز اعلام نمایید.

***این روش بر اساس اطلاعات قطعات بکار رفته در خودرو و آزمایش های علمی استخراج گردیده است و یک روش کاملا پیشنهادی می باشد و این شرکت مسولیت های ناشی از انجام این آببندی را نمی پذیرد

بر گرفته از مطالب یک دوست اینترنتی
شاید به درد دوستان بخوره

Actros
25-10-2012, 23:02
تعویض فیلتر بنزین از 5000 تا یا 10000 تا با توجه به افتضاح بودن کیفیت بنزین داخلی از نون شب هم واجب تره . وقتی فیلتر رو در میاره رنگ بنزین داخل فیلتر سیاهه !!!
اکثر خودروهای داخلی بعد از 70 تا 80 هزار کیلومتر کارکرد . کاتالیستشون کپ میشه که باید یا درش بیاری به جاش لوله جوش کنی که این کار هم سود داره هم ضرر._ افزایش توان به دلیل تخلیه بهتر.و ضررشم یکم صدا ماشین زیاد میشه و لرزش زیر پای راننده خیلی کم و در آخر محیط زیست هم به ...... میره !
یه راه دیگه هم داره که کاتالیست بخری که خیلی گرونه :sq_2:

hamed malekpour
26-10-2012, 20:12
من صافی بنزین را عوض کردم بعد دوسال اصلا کثیف نبود .

hossein.az
29-10-2012, 15:07
بیشتر رانندگان برف پا کن ها را موقع بارش شدید باران روشن کرده و روی سرعت تند یا خیلی تند می گذارند ، ولی بازهم دید از شیشه جلو ، بد هست.در صورتی که با چنین شرایطی مواجه شدید ، کافی است عینک آفتابی تان را بزنید(هر مدلی که باشد) و معجزه رخ می دهد!ناگهان دید شما از شیشه ی جلو کاملاً واضح میشود، درست مثل اینکه هیچ بارانی در کار نیست.

همیشه یک عینک آفتابی در ماشین داشته باشید.با این کار نه تنها در رانندگی ایمن تربا دید کامل به خودتان کمک می کنید،بلکه ممکن است زندگی دوست تان را هم با دادن این ایده به او، نجات دهید..
خودتان امتحانش بکنید و با دوستانتان در میان بگذارید. جالب این است که هنوز قطره ها را روی شیشه ی جلو می بینید، اما دیگر سطحی از باران در حال فروریختن را نخواهید دید.می توانید ببینید که باران کجا به جاده برخورد می کند .
این کار عدم دید شما را نسبت به ماشین هایی که از کنار شما رد می شوند ، یا ماشینی که باید در باران دنبال کنید ، از بین می برد.
باید این نکته را در تعلیم رانندگی می گنجاندند چون واقعاً موثر است..یک نکته ی خوب دیگر:یک خانم 36 ساله چند هفته قبل تصادفکرد.داشت باران می بارید اگرچه خیلی شدید نبود.ناگهان ماشین او روی آب شناور شد و به معنای واقعی کلمه در هوا به پرواز در آمد. او آسیب جدی ندید ولی از این اتفاق ناگهانی شگفت زده شد! وقتی این موضوع را برای پلیس بزرگراه شرح داد او مطلبی را بهش گفت که هر راننده ای باید بداند. هرگز در باران با کروز کنترل (کنترل اتوماتیک سرعت) حرکت نکنید.آن خانم فکر می کرد حرکت با کروز کنترل محتاطانه است چون سرعت را همیشه در حد مناسب نگه می دارد . ولی افسر پلیس بزرگراه به او گفت که با روشن بودن کروز کنترل ، چرخ های ماشین تماس شان را با سطح جاده از دست داده و ماشین شتاب بیشتری می گیرد در حدی که ماشین شما مثل هواپیما از زمین بلند می شود! – هرگز از کروز کنترل در هنگام خیس یا یخبندان بودن جاده استفاده نکنید-.بعضی ماشین ها مثل تویوتا سی ینا ایکس ال ایی در هنگام روشن بودن برف پاک کن اجازه روشن کردن کروز کنترل را نمی دهند

majid_98
13-11-2012, 15:00
الان که هوا داره سردتر میشه دوستان مواظب خودروشون باشند
این گربه ها وقتی سرماشون میشه علاقه زیادی به ماشینتون پیدا میکنن
و صد البته بازیگوشی هم میکنن که اگه روی کاپوت ماشین باشه!!!
رنگ ماشین رو حسابی خش میندازن
:sq_11:نمیشه هم از گربه انتقام گرفت××

hossein.az
13-11-2012, 22:06
در ضمن برای این که شیشه های جلو کثیف نشه وشیشه های داخل ماشین بخار نکنه محصول خورشید نگین نانو تو بازار است که رانندگی را راحت تر می کنه اگه باین شرایط مشکل دارید حتما بخرید

دوست عزیز تبلیغات یک برند خاص ممنوعه
از این اسپری های ضد بخار با مارکهای مختلف توی بازار هست

mehdi_08
14-11-2012, 20:13
معمولاَ کمتر کسی به مقوله آب بندی کردن ماشین اهمیت می ده یا حتی فکر میکنه .
متاسفانه عادتهای اشتباه ما در استفاده بهینه و بهتر از خودرو داره به یک فرهنگ غلط در میاد
اکثراَ کسانی رو می بینیم که تازه خودرو صفر گرفته اند و عشق گاز و سرعت دارند و اصلا به صفر بودن ماشین یا آب بندی و ..... توجه نمی کنند!

یکی از نکات آببندی اینجاست که ممکن است آببندی نادرست، تاثیر مستقیم بر عملکرد خودرو نداشنه باشد و یا بزودی ایرادی نمایان نشود ولی مشکلات جزئی و حل نشدنی از جمله سوت یا زوزه جزئی دیفرانسیل یا هریک از دنده های 1و2و3و4و5 ، کارکرد و صدای بد موتور همراه با لرزش و... را برای همیشه بوجود آورد.
گاهی وقتها عیبهایی که برای ماشین پیش میاد از عدم آب بندی صحیح خودرو هست که هیچگاه در زمان بروز عیب به فکر ما خطور نمی کند و نمی دانیم که علت اصلی چیست.

بد نیست بدانید که کلیه مشخصات و قابلیت های اکثر خودرو ها( اعم از حداکثر قدرت و گشتاور و شتاب و سرعت) بعد از آببندی قابل دست یابی است برای مثال خودرو های پراید- پژو پارس- پژو206... بعد از تحویل از کارخانه به سختی به سرعت 130km/h خواهند رسید.
دلایل آببندی خودرو:

۱-قطعات مکانیکال خودرو از جمله لاینر و رینگ ها و نیز سایر نقاط از نقطه نظر میکروسکپی کاملاً ربز می باشند که بایستی با کارکرد آرام همراه با روغن کاری سطوح مذکور را ملایم کرد.

۲-بدلیل غیر هم جنس بودن قطعات استفاده شده در موتور خودرو ها نیاز است تا این قطعات با یکدیگر اداپته شده و جهت گیری شوند.

۳-با توجه به وجود انواع سیل و واشر های از جنس مس در اتومبیل و پک بودن کل موتور که ضریب انبساط طولی و حجمی گوناگونی دارند در اوایل کارکرد موتور بایستی با دور پایین آببندی گردد.

۴-آببندی تنها بر روی موتور نمی باشد و قطعات موجود در گیربکس نیز از حساسیت بالایی برخوردارند و با توجه به اینکه تماس متال به متال در گیرکس و یاتاقان های موجود در سایر قطعات متحرک، آببندی لازم و ضروری می باشد.

زمانیکه يه جفت دنده تازه ساخته شده كنار هم قرار بگيرند خوب با هم مَچ نميشن و با اصطكاك و سر وصدای بیشتر كار ميكنند
حالا اگر شركت سازنده شركت معتبري باشه مياد و اين دو تا دنده رو با هم روي دستگاه مخصوص مي بنده و چند ساعتي رو در حال كار كردن با هم قرار ميده تا به اصطلاح دنده ها با هم آببندي بشن (که در حالت تولید انبوه امکان پذیر نیس) يعني در واقع اون مقدار بد تراشيدگي خورده ميشه و دنده ها با هم از نظر پروفيل دنده مَچ ميشن.

دلیل اینکه موتور های تعمیری آببندی بیشتری میخواد برای اینه که تراشکارها قطعات رو سفت تر میگیرن ولی کارخونه روون تر. (فاصله بین دو قطعه که در کنار هم حرکت می کنند)

هرچند سطح کلیه قطعات فلزي، پیش از مونتاژ ( برحسب دقت عملیات ماشینی و تراش كاري) صيقلي مي شوند اما زمانی به بهترین حالت خود می رسند که در دور پائين و با روان كاري مناسب، بر روي هم حركت كنند. روانکاری در دور موتور بالا در آغاز به کار این قطعات و قبل از آب بندی، بازده بالایی ندارد. این مساله بیشتر به دلیل رفتار مصالح درگیر در اصطکاک و سایش است نه به دلیل ضعف احتمالی در عملکرد پمپ روغن. در واقع در دورهای بالا به دلیل اصطکاک بیشتر قطعات با هم، روغن نمي تواند مانند دورهاي پائين بین قطعات نفوذ کند و روانکاری کند. در نتیجه، بخوبی صیقلی نمی شوند و دما بالا رفته و عملیات آب بندي، به خوبي انجام نخواهد شد. بنابراین، گرفته شدن دمای قطعات و خنک شدن آنها هم اهمیت دارد. اتفاقی که در حالت درجا و سکون خودرو، به خوبی انجام نمی شود. به همین دلیل در راهنمای بیشتر خودروها گفته می شود: در چند کیلومتر ابتدایی از دورهای بالا، شتاب گیری ناگهانی و کارکردن درجا (بیش از اندازه) پرهیزکنید.

حال چندتا سوال پیش میاد....

پیستون هر چی با سرعت بیشتر(در حد مجاز) کار کنه سیلندر رو صیغلی تر میکنه اینجوری هم اصطحکاک کم میشه هم آب بندی محفظه احتراق بهتر میشه...؟

آیا با افزایش دور گرمای محفظه بیشتر و محفظه گشاد تر نمیشه ؟
آیا توی دور بالا روغن میتونه از عهده فشار خیلی زیادی که به خاطر نو بودن موتور و مقدار بسیار زیاد پلیسهء داخلش هست بر بیاد ؟
خوب به غیر از دلایلی که در بالا گفته شد حداقل این رو می دانیم که استرس روی موتور توی دورهای پایین خیلی کمتر از دورهای بالاست پس بهتره قطعات توی دور پایین تر کار کنن حتی اگر مراعات اولیه موتور سود نداشته باشه حداقل ضرر نداره ولی از روز اول تخته کردن گاز حتماً ضرر داره .

بهتر است در زمان آب بندی از این امور، پرهیز کنیم:
- رانندگی پر شتاب (چه حرکت چه توقف).
- حرکت تخت گاز یا پرسرعت.
- رانندگی با یک سرعت ثابت یا دور موتور یکنواخت به مدت طولانی.
- حرکت در شیب های تند به مدت طولانی.
- استفاده از ظرفیت کامل خودرو (بار، بکسل و ...).
- پر کردن دنده ها، یا استفاده از دنده مرده (که البته در گیربکس های اتوماتیک نیست).
- کارکرد درجا بیش از 3 دقیقه (ضمن اینکه رانندگی با موتور سرد، موجب آسیب می شود)

_ در طول این مدت (رسیدن تا 1000 کیلومتر) مرتب آب و روغن ماشین رو چک کنید
_ سعی کنید همیشه از بنزین سوپر استفاده کنید اما اگر دسترسی ندارید یا اینکه هزینه اون بالاتر هست ، حتی الامکان تا 1000 کیلومتر اولیه بنرین سوپر استفاده کنید
_ تا آب بندی کامل ماشین از دست زدن به ماشین خودداری کنید منظورم اسپورت کردن و تیونینگ و .... هست

_ بعد از طی مسافت 1000 کیلومتر یه مرتبه فشار به ماشین نیارید بگذارید به مرور دورهای بالای موتور رو ماشین شما تجربه کنه
_ معمولا بعد از طی 5000 کیلومتر می شه دورهای 6000 یا بیشتر رو استفاده کرد
باور بفرمایید که رعایت این موارد اصلا سخت نیست فقط کمی حوصله می خواد

- توجه به دستورات مندرج در دفترچه هر خودرو و توصیه های سازنده آن.
امروزه در اکثر دفترچه های خودرو از این توصیه ها دیگر به نام آب بندی، یاد نمی شود بلکه از آنها به عنوان توصیه هایی برای کارکرد اقتصادی و کمک به دوام محصول، یاد می شود

* آببندی به روش کلی فقط در خودرو های صفر کاربرد دارد و موتور تازه تعمیر پس از ۵ ساعت کارکرد درجا آببندی می شود.

برای مثال، آببندی پراید:

۱-تا ۲۰۰ کیلومتر اول با دنده های ۱و۲ -دور موتور ماکسیسمم بر روی ۲۵۰۰ دور

۲-پس از آن دور موتور را در دنده های ۱و۲ افزایش داده و روی دور ۳۰۰۰ تعویض دنده از ۱به ۲ را انجام می دهیم

۳-پس از آن در ۲۵۰ کیلومتر تعویض دنده از ۲ به ۳ و بر روی دور ۳ انجام می گیرد.

۴-با دنده های ۱و۲و۳ تا دور ۳۲۰۰ رانندگی نمایید و پس از آن در ۶۰۰ کیلومتر زمانی که سرعت خودرو به ۷۵ کیلومتر رسید تعویض دنده را انجام دهید.

۵-از کیلومتر ۷۵۰ می توانید از دنده ۵ و با دور زیر ۳۰۰۰ استفاده نمایید.تا خودرو ۹۰۰ کیلومتر را طی کند.

۶- پس از آن در اتوبان ۲۰۰ کیلومتر با بیشترین سرعت موجود ۱۷۵ رانندگی نمایید و پس از آن در ۱۱۰۰ خودرو را به نمایندگی مجاز ببرید.و روغن گیربکس و موتور را تعویض نمایید.

نکته:در طول آببندی از دو نفر بیشتر سوار نکنید.ایرادات استخراجی را یادداشت نمایید و پس از مراجعه به مراکز مجاز اعلام نمایید.

***این روش بر اساس اطلاعات قطعات بکار رفته در خودرو و آزمایش های علمی استخراج گردیده است و یک روش کاملا پیشنهادی می باشد و این شرکت مسولیت های ناشی از انجام این آببندی را نمی پذیرد

بر گرفته از مطالب یک دوست اینترنتی
شاید به درد دوستان بخوره
ممنون ازتون
این مطالب خوبه ولی دیگه زیادی درش اغراق شده که باعث زحمت بیشتر برای صاحاب خودرو می شه و هیچ سودی نداره

هر میاشینی توی دفترچه راهنماش نوشیته شده که تا چه کیلومتری تا چه دور موتوری باید رفت بیشتر از اون می شه وسواس (سازنده خودرو تا یه حدی خطای راننده رو هم در نظر می گیرن و یه کیلومتر مشخص اعلام می کنن)

مثلا همین آب بندی پیشنهادی پراید !!
اجرا کردن این روش جز زحمت هیچ سودی نداره

عزیزان دقت کنن در دوران آبندی محدودیت سرعت ندارین ولی محدودیت دور موتور دارین که عملا خودش سرعت رو محدود می کنه
مثلا در ال 90 تا 1000 تای اول محدودیت دور موتور 3500
بعد 1000 تا محدودیتی نیست

برای پراید هم دستور العملی از طرف سازنده ارائه نشده

ملا نصرالدین
31-12-2012, 11:17
دوستان هر چند وقت یک بار باید توی ماشین ضد یخ بریزیم؟

ما چون پارکینگ نداریم و ماشین رو بیرون میذاریم از شیشه شوی زیاد استفاده میکنیم.چند سری از این مایع های شیشه شوی گرفتیم ولی تند تند تموم میشه.امکانش هست به جای اون مواد از چیز دیگه ای استفاده کرد؟

mohamad skystar
31-12-2012, 13:05
دوستان هر چند وقت یک بار باید توی ماشین ضد یخ بریزیم؟

ما چون پارکینگ نداریم و ماشین رو بیرون میذاریم از شیشه شوی زیاد استفاده میکنیم.چند سری از این مایع های شیشه شوی گرفتیم ولی تند تند تموم میشه.امکانش هست به جای اون مواد از چیز دیگه ای استفاده کرد؟

شما همون اول زمستون که ضدیخ و آب رادیاتور رو چک کنید کافیه و نیازی به اضافه کردن مجدد ضدیخ در ضورت سالم ودن سیستم رادیاتور نیست.
مایع شیشه شویی که الان دارین مصرف میکنید خوبه و به هر حال همونطور که خودتونم میگید به طور مرتب دارین استفاده میکنید
پس مصرف شما بالاست و اگرنه مایع مناسبه و درسته

ahmad154
30-01-2013, 12:30
با سلام
در مورد ضد یخ
1- اگه کم میکنه زیر ماشین رو بررسی کنید ببینید قطره ای چیزی نریخته باشه اگه بود نشتی داره باید یه مکانیک ببینه
2- اگه کم نمیکنه حد اکثر عمر ضد یخ دو سال هستش (خوباش) و بعد از اون کارایی نداره و ممکنه بعلت امکان رسوب گذاری نتیجه منفی هم بده ش عوض کنید .
برای مایع شیشه پاک کن هم مخلوطی از آب مقطر و مقدار بسیار کمی شیشه پاک

mohamad skystar
19-03-2013, 12:54
نکات آموزشی قبل از سفر نوروزی

رییس اداره فنی و مهندسی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران‌بزرگ به رانندگان توصیه کرد که پیش سفر از سالم‌بودن برف پاک‌کن و آب‌پاش وسیله‌نقلیه اطمینان حاصل کنید و هرگز با وسیله نقلیه دارای نقص فنی مسافرت نکنید.

سرهنگ مراد مرادی در تشریح اقداماتی که رانندگان پیش از سفر حتما به مراکز مجاز معاینه فنی برای اطمینان از سلامت وسیله‌نقلیه خود مراجعه کنند، گفت: رانندگان از سالم‌بودن سیستم روشنایی وسیله‌نقلیه قبل از سفر اطمینان حاصل داشته باشند.

وی با بیان اینکه وضعیت فنی وسیله‌نقلیه خود را قبل از سفر حتما کنترل کرده و هرگز با وسیله‌نقلیه دارای نقص فنی مسافرت نکنید، گفت: از وضعیت ترمزها و سطح روغن ترمز اطمینان حاصل کنید.

مرادی همچنین به رانندگان توصیه کرد که وسیله نقلیه خود را به تجهیزات زمستانی از قبیل زنجیرچرخ، ضدیخ و ... مجهز کرده و افزود: قبل از سفر حتما از سالم‌بودن سیستم فرمان و جلوبندی وسیله‌نقلیه اطمینان حاصل کرده و وسیله نقلیه خود را حتما به جعبه‌ کمک‌های اولیه مجهز کنید.

وی با بیان اینکه به رانندگان توصیه می‌شود که حتما یک کپسول آتش‌نشانی مخصوص را با رعایت تاریخ مصرف محتوای آن، در خودرو به همراه داشته باشند گفت: وضعیت آج لاستیک‌ها را از نظر بریدگی، ساییدگی و سایر صدمات احتمالی بررسی کرده و باد آنها را قبل از سفر حتما کنترل کنید چراکه تنظیم دقیق باد آن باعث تنظیم مصرف سوخت و نیز دوام عمر لاستیک خواهد شد.

مرادی با بیان اینکه رانندگان از سالم‌بودن برف پاک‌کن و آب‌پاش وسیله‌نقلیه اطمینان حاصل کنند گفت: رانندگان همواره قبل از شروع رانندگی از شفافیت شیشه‌ها اطمینان حاصل کرده و در صورت کثیف‌بودن آن نسبت به تمیزبودن آنها اقدام کنند و از سالم‌بودن،‌ شفاف بودن و تنظیم دقیق آینه نسبت به موقعیت راننده، قبل از شروع حرکت اطمینان حاصل کنید.

وی با بیان اینکه قبل از سفر از پربودن باک سوخت وسیله‌نقلیه اطمینان حاصل شود گفت: از اعتبار بیمه‌نامه شخص ثالث وسیله نقلیه خود قبل از سفر اطمینان حاصل کنید و توصیه می‌شود قبل از سفر نقشه مسیر راه‌های زمینی و معابر شهری و بزرگراهی را تهیه و به همراه داشته باشید.

مرادی با بیان اینکه رانندگانی که از معابر کوهستانی عبور می‌کنند، توصیه می‌شود که پوشاک گرم و اضافی همراه داشته باشند گفت: در صورتی که تازه گواهینامه دریافت کرده‌اید یا اگر مدت زیادی رانندگی نکرده‌اید یا به لحاظ جسمانی و روانی شرایط خوبی ندارید، از رانندگی در بزرگراه‌ها، حرکت با سرعت بالا و رانندگی در شرایط نامساعد جوی یا جاده‌های کوهستانی که نیازمند توانایی‌های خاص خودش است، جدا بپرهیزید و در صورت استفاده از داروهای خواب‌آور و روان‌گردان هرگز اقدام به رانندگی نکنید.

منبع : مجله ماشین 91/12/28

mInI_ClockEr
04-04-2013, 01:31
با سلام
دوستان یه سوال دارم
اینکه
به اشتباه کیلومتر رو صفر کردم آیا ضرر داره ؟؟؟
میشه برگردوندش؟؟؟
البته ماشین صفر هست و همش 1000 تا رفته بود
:n03::n03:

shabe.saket
24-04-2013, 16:00
شما چجوری به اشتباه صفر کردید؟
تا جایی که من میدونم مکانیک ها میتونن این کارو بکنن و باز تا جایی که میدونم میتونن روی اعداد مختلف بزارن
حالا الزامی نیست برش گردونید ضرری نداره
فقط سوال شد واسم که چجوری صفر ردید؟

وین رونی
27-05-2013, 14:46
سلام
نمی دونم جای این سوال اینجاست یا نه
چطور برچسب های شیشه جلو مثل برچسب معاینه فنی رو از روی شیشه میشه کند?

Sent from my ST15i using Tapatalk 2

hossein.az
28-05-2013, 13:48
سلام
نمی دونم جای این سوال اینجاست یا نه
چطور برچسب های شیشه جلو مثل برچسب معاینه فنی رو از روی شیشه میشه کند?

Sent from my ST15i using Tapatalk 2

برچسب رو با سشوآر
10-15 دقیقه حرارت بدید بعد کم کم برچسب رو بلند کنید
در آخر کار اگر جای برچسب روی شیشه هنوز مونده بود
میتونید از استون برای پاک کردنش استفاده کنید

khorshid298
26-01-2014, 03:08
من یه سوالی داشتم
من چند ماهه که سمند خریدم .. دیروز هوا سرد هم بود داشتم از سربالایی بالا میرفتم ... یهو ماشین وایساد .. از جلو ماشین دود بیرون میمومد .. یه بوی بدی هم ازش میمود که انگار بوی سوختنی بود .. اولیین بار بود اتفاق میوفتاد ..
که وایسادم تا موتور سرد شه بعد حرکت کردم که دوباره همون بو ازش میمومد .. البته دیگه سربالایی رو ادامه ندادم و دور زدم

حالا امروزم که بعد نیم ساعت روشن بودن .. برای چند دقیقه ماشینو خاموش کردم .. استارت که زدم روشن نشد .. دزدگیر ماشینم کار نمیکرد .. انگار باتری خوابیده بود .. من رفتم از جلو ماشین دزدگیرو برای یه دقیقه بازش کردم .. بعد روشنش کردم ماشین با زور خیلی زیادی روشن شد و دوباره همون بو ازش بیرون اومد .. به نظرتون مشکل کجاشه ؟؟ ببرم باتری سازی ؟؟

khorshid298
26-01-2014, 03:09
یه سوالدیگه هم داشتم .. تو زمستون حتما باید ضد یخ توی رادیاتور ریخت ؟؟ مگه خود رادیاتور ضد یخ نداره که ابی که توش میریزیم سبزه ؟؟ دوباره باید ضد یخ بریزم .. ؟ مشکل قبلی من میتونه به خاطر ضد یخ نریختن بود باشه ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-01-2014, 09:04
یه سوالدیگه هم داشتم .. تو زمستون حتما باید ضد یخ توی رادیاتور ریخت ؟؟ مگه خود رادیاتور ضد یخ نداره که ابی که توش میریزیم سبزه ؟؟ دوباره باید ضد یخ بریزم .. ؟ مشکل قبلی من میتونه به خاطر ضد یخ نریختن بود باشه ؟
سلام .
مایع رادیاتور ( coolant ) فصلی نیست .
این مایع اگر استاندارد باشه هم ضد یخ هست هم ضد جوش هم ضد زنگ و چرب کننده که با مصرفش عمر موتور و رادیاتور و بخاری و شیلنگها و واترپمپ رو چند برابر میشه .
اطلاعات بيشتر

a_rudi
30-01-2014, 20:13
من یه سوالی داشتم
من چند ماهه که سمند خریدم .. دیروز هوا سرد هم بود داشتم از سربالایی بالا میرفتم ... یهو ماشین وایساد .. از جلو ماشین دود بیرون میمومد .. یه بوی بدی هم ازش میمود که انگار بوی سوختنی بود .. اولیین بار بود اتفاق میوفتاد ..
که وایسادم تا موتور سرد شه بعد حرکت کردم که دوباره همون بو ازش میمومد .. البته دیگه سربالایی رو ادامه ندادم و دور زدم

حالا امروزم که بعد نیم ساعت روشن بودن .. برای چند دقیقه ماشینو خاموش کردم .. استارت که زدم روشن نشد .. دزدگیر ماشینم کار نمیکرد .. انگار باتری خوابیده بود .. من رفتم از جلو ماشین دزدگیرو برای یه دقیقه بازش کردم .. بعد روشنش کردم ماشین با زور خیلی زیادی روشن شد و دوباره همون بو ازش بیرون اومد .. به نظرتون مشکل کجاشه ؟؟ ببرم باتری سازی ؟؟

دود یا بخار آب بود؟؟؟

به احتمال خیلی زیاد واشر سرسیلندر رفت و به ابدیت پیوست بیش از این به ماشین فشار نیار و دیگه روشنش نکن

بوکسل کن ببر پیش دکتر

mohamad skystar
07-12-2016, 21:53
چگونه خودرو خود را سالم نگهداریم؟ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

رعایت کردن نکات نگهداری خودروهای سواری در سالم ماندن و درست کار کردن آن‌ها نقش به سزایی دارند که در این گزارش به برخی نکات مهم اشاره کرده ایم.نکاتی که برای سالم نگه داشتن خودرو باید رعایت کرد : از رانندگی با سرعت زیاد در جاده های ناهموار یا دارای سنگ ریزه خودداری کنید.بدنه خودرو خود را همیشه تمییز نگه دارید و از آلوده شدن به مواد روغنی ،جلوگیری نمایید.از پارک کردن خودرو در فضاهای آلوده، محیط های صنعتی ،کارگاههای ساختمانی،زیر درختان ،انبارهای دارای رطوبت و زیر نور شدید آفتاب خودداری کنید.درصورت ضرورت حتما از چادر خودرو استفاده کنید.بهترین مکان پارک (توقف)خودرو فضاهای سرپوشیده با جریان هوای آزاد است.لکه های احتمالی، رنگهای مزاحم، قیر و ..... را قبل از شست و شوی ، با حلالهای مناسب که به رنگ اصلی خودرو،آسیبی وارد نمیکنند پاک کنید.نقاطی از خودرو که قابل رویت نیستند مثل زیر گلگیرها را همیشه از رسوبات تمییز کنید تا باعث پوسیدگی بدنه خودرو نشوند.بعد از انجام رانندگی بعلت وجود نمک و سنگ ریزه در گل ولای و برف ،خودرو را بشوئید.در صورت نشت آب به صندوق عقب و قسمتهای داخلی ،خودرو آن را حتما خشک کنید. اگر قسمتهای مختلف متصل به خودرو،در هنگام رانندگی شل شده و باعث ایجاد لرزش و سر و صدا میشود آنهارا محکم کنید.تنظیم مداوم درهاو راحت باز و بسته شدن آنها باعث سالم ماندن ستونهای خودرو میشود.روغن کاری لولای مختلف خودرو قفل در پوش موتورو صندوق عقب رابطور مرتب انجام دهید.از محکم بودن اتصالات موتور بر روی شاسی خودرو (دسته موتور)اطمینان حاصل کنید.از حمل و نقل اجسام فلزی حجیم مثل کپسول گاز ، در صندوق عقب بدون اطمینان از ثابت ماندن آن و همچنین از حمل سوخت اضافی،در خارج از باک جدا خودداری نمائید.از حمل بارهای حجیم که مانع بسته شدن در صندوق عقب خودرو میشوند جدا خودداری نمائید. انجام موارد زیر برای مراعات مقررات ایمنی ضرورت دارد.یک دستگاه اطفاء حریق و جعبه کمکهای اولیه پزشکی را در دسترس داشته باشید.باطریها محتوی مایع اسید سولفوریک هستند که در صورت تماس آن با پوست بدن و یا چشمهاباعث ایجاد صدمات جدی میشود .در چنین مواردی نقاط آغشته به اسید را با آب کاملا بشوئید و یا در صورت لزوم برای پیشگیری از ضایعات به پزشک مراجعه نمائید. برای کار در زیر خودرو از پایه های مطمئن و با ایمنی کامل استفاده نمائید.جکها فقط برای بالا بردن خودرو مورد استفاده قرار میگیرند.برای مراعات موارد ایمنی در هنگام کار در زیر خودرو آنرا در روی پایه های مطمئن قرار دهید و همچنین قبل از بالا بردن خودرو توسط جک ،ترمز دستی را بکشید و جلوی چرخ هایی را که در روی زمین قرار خواهند داشت با موانعی مسدود نمائید.در هنگام استفاده از روغن ترمز ضدیخ،رنگها و حلالها به دستورات کارخانجات سازنده جهت طریقه استفاده صحیح از آنها با ایمنی لازم توجه نمائید.مایعات مذکور سمی و خطرمرگ را بهمراه دارند.همیشه پس از استفاده،در پوش ظرف محتوی آنها را کاملا بسته،آب بندی کنیدوآنها را در جای امن و دور از دسترس کودکان نگهداری نمائید.از ابزارها بطور مناسب استفاده کرده و نگهداری و مراقبتهای لازم را در مورد آنها بعمل آورید. لقی دسته چکش ،عدم اتصال بدنه در مدارهای الکتریکی، خوردگی بیش از حد در سنبه ها ،دم باریک و پیچ گوشتیها،سائیدگی و ترک در آچار بکس هاو نیز آچارهای معمولی ،خرابی دسته جغجغه و اتصال غلط در مدارهای الکتریکی میتواند بنوبه خود خطر آفرین باشد.در هنگام استفاده از آچار قابل تنظیم(انبرقفلی)،فکهای آن کاملا باید با مهره یا سر پیچ در گیر شوندونیروی وارد بر آن در هنگام محکم کردن باید بر روی فک ثابت اعمال گردد.از آچار بکس و آچارهای دو سر با اندازه مناسب با سر پیچ یا مهره استفاده نمائید.آچارها در هنگام استفاده برای باز و بستن پیچ و مهره ها باید کاملا بطور صحیح در روی آنها قرارداده شوند.در بعضی موارد برای درگیر نمودن آچار با پیچ و مهره ،میتوان از ضربات آرام چکش که در جهت عمود بر آنها نواخته میشود استفاده نمود.قبل از شروع بکار بر روی موتور روشن ،ترمز دستی را بکشیدو جلوی چرخها ی محرک خودرو را با موانعی مسدود نمائید. مواردی که در هنگام تعمیر و نگهداری خودرو باید از آن جدا خودداری کرد:موتور خودرو را در محلهایی که فاقد تهویه مناسب است به حالت در جا نگذارید زیرا تنفس گازهای خروجی از لوله اگزوز مانند گاز منواکسید کربن برای سلامتی افراد بسیار مضر میباشد.این گاز سمی پس از ورود به ریه در مجاری تنفسی رسوب و در اثر ادامه تنفس در هوای آلوده به چنین گازی بتدرج مسمومیت های شدیدی در بدن ایجاد مینمایند. برای جلو گیری از این پیامد در محیطهای سربسته و گاراژها باید از تهویه مناسب استفاده شود.در هنگام کار با وسایل و قطعات متحرک ،از لباس کار گشاد استفاده نموده و از بستن کراوات جدا خودداری نمائید. ضمنا لباس کارهای آستین کوتاه ایمنی بیشتری دارند.برای محافظت انگشتان پا از صدمات احتمالی و جلوگیری از لغزیدن در سطوح لغزان محیطهای کار ،از کفشهای ایمنی مناسب استفاده نمائید. ساعتهای مچی ،دستبندفسگک های تزئینی کمربند،زنجیر گردن و وسایلی از این قبیل نیز میتواند در هنگام کار باعث صدمات و ضایعات زیادی شوند. موهای بلند سر را مهار کردهو یا آنها را در زیر کلاه جمع کنید.از جیبهای لباس کار خود بعنوان جعبه ابزار استفاده نکنید. احتمال فرورفتن ابزارهایی مانند پیچ گوشتی به بدن در اثر وارد آمدن ضربه یا لغزیدن و افتادن برروی زمین وجود دارد. حتی یک دستمال آویزان از جیب لباس کار میتواند در بین قسمتهای محرک خودرو درگیر شده و خطراتی ایجاد نماید.از استعمال دخانیات در هنگام کار در محیطهایی که مایعات قابل اشتعال وجود دارد،جدا خودداری نمائید.از استعمال دخانیات در هنگام کار با باطری جدا خودداری نمائید.زیرا در هنگام شارژباطری گاز هیدروژن از آن متصاعد شده که در اثر بی احتیاطی میتواند باعث انفجار باطری گردد.دستهای خود را با بنزینتمییز نکنید.برای این کار از صابون و مایعات پاک کننده مناسب استفاده نمائیدسرب موجود در بنزین میتواند از طریق بریدگیهای دست وارد بدن شده و باعث ایجاد امراض گوناگون میگردد.بنزین همچنین چربی های طبیعی پوست دست را از بین برده و پوست را برای جذب روغن و گریس آماده مینماید. باطری خودروبررسی ارتفاع سطح مایع (باستثنای باتریهایی که نیاز به سرویس و نگهداری ندارند)حداقل یکبار در ماه و در مناطق گرمسیر با فواصل زمانی کوتاهتر از یک ماه بررسی نمائید.در باتریهایی که دارای پوسته نیمه شفاف هستند .سطح آب باتری را میتوان ازبیرون مورد بررسی قرار داد.در سایر باتری ها برای این کار باید درپوش خانه های باتری را از روی آن باز نموده و سطح آب باطری در هر یک از خانه ها باید تا ارتفاع پائین حلقه شکاف دار داخلی یا ارتفاع علامت بر روی پوسته باتری در نظر گرفته شود را مورد بررسی قرار داد. در صورت پایین بودن سطح مایع ،فقط آب مقطر به آن اضافه نمائید.خانه های باطری کاملا جدا از هم ساخته شده اند ،لذا بررسی ارتفاع سطح آب باتری در هر یک از آنها باید بطور جداگانه صورت گیرد .در هنگام برودت زیاد هوا بهتر است ÷س از اضافه نمودن آب مقطر به باطری ،مسافت مناسبی را با خودرو طی کرد تا بدین وسیله آب با آب باطری مخلوط شده و از انجماد آن جلوگیری شود. مخزن روغن ترمز خودرونکته : هر روز یکبار باید سطح روغن در مخزن روغن ترمز بازدید گردد. خودرو را در روی یک سطح صاف پارک نمائید.در پوش منبع روغن ترمز را قبل از باز کردن آن تمیز کنید.بعضی از درپوشها به وسیله پیچ درجای خود بسته میشوند.در بعضی از مدلهای جدید مخزن روغن ترمز از مواد پلاستیکی ساخته شده و دارای در پوش پیچی میباشد.در پوش را باز کنید.در انجام این کار دقت نمائید باعث افتادن و یا پاره شدن لاستیک دیافراگم زیر آن نشود.از ریختن و یا تماس روغن ترمز با قسمت های رنگ شده بدنه خودرو نیز جلوگیری کنید،زیرا این روغن باعث خوردگی رنگ میشود.ارتفاع سطح روغن ترمز در سیلندر اصلی باید در حدود 6 میلی متر پائین تر از لبه بالای آن باشد.در صورت نیاز به افزودن روغن ،فقط از روغن ترمزهای مرغوب استفاده نمائید.روغن ترمز باید تازه باشد. زیرا روغن ترمز فاسد و کهنه باعث خوردگی و تخریب سیستم مدار ترمز میگردد.اطمینان از صحت قرار گرفتن درپوش سیلندر ترمز و لاستیک دیافراگم ،در محل مناسب خود .در صورت پائین رفتن ارتفاع سطح روغن در سیلندر ترمز ،باید سیستم ترمز را از نظر نشتی مورد بررسی قرار داد. لازم به ذکر است که پائین رفتن سطح روغن در سیلندر ترمز در نتیجه سائیده شدن تدریجی لنت های ترمز میباشد . نزول سطح روغن به مقدار 3 میلی متر پس از طی حدود 1700 کیلومتر قابل پیش بینی میباشد.نکته: روغن ترمز میتواند رطوبت هوا را جذب نماید. در اثر این کار میزان کیفیت و کارایی آن کاهش یافته و باعث زنگ زدگی سیلندر ترمز در مدار داخلی سیستم ترمز میگردد.برای جلوگیری از این کار در پوش سیلندر اصلی ترمز را بلافاصله پس از بررسی های لازم در جای خود قرار دهید. میزان کشش تسمه های خودرو (تنظیم تسمه)هر ماه یکبار و یا پس از طی 2000 کیلومتر ، باید کشش تسمه های پمپ آب ، دینام (مولد برق خودرو)،پمپ فرمان هیدرولیکی ، پمپ هوا و کمپرسور دستگاه تهویه مطبوع و نیز شرایط آنها بررسی نمود. در صورت سایش و یا نخ نما شدن ،حتما آنها را تعویض نمائید.کشش تسمه بوسیله ابزار مخصوص که به همین منظور در نظر گرفته شده بررسی میگردد.در صورت مهیا نبودن چنین ابزاری ،این کار را میتوان با فشار دادن انگشت شست در نقطه ای از وسط تسمه انجام داد.در صورتی که طول تسمه در بین دو فولی کمتر از30 سانتی متر باشد مقدار خلاصی آن باید بین 3 تا 6 میلیمتر و طویلتر از 30 سانتی متر بین 3 تا 10 میلی متر باشد. نکاتی در مورد یخ و ضد جوشتاپنجا سال پیش از آب به عنوان مایع خنک کننده خودروها ، باموفقیت استفاده میشد اما آب در عین حال که از لحاظ خواص انتقال حرارت بسیار خوب است از برخی لحاظ آب دارای نقایص زیادی میباشد بویژه در سیستمهای خنک کننده موتورهای جدید که در شرایط سخت تری باید کار کنند لذا سازندگان خودرو، مخلوطی از آب و ضد یخ به نسبت 50 به 50 راتوصیه میکننددلایل چنین توصیه ای هم این است که:آب به تنهایی نقطه جوش پائینی داردیعنی در دمای بالای کارکرد موتور به نقطه جوش میرسد.نقطه انجماد بالایی دارد یعنی در سرما زود یخ میبندد.از همه مهمتر باعث پوسیدگی و زنگ زدگی قطعات رادیاتور و بدنه موتور میشود.ضد یخهای مرغوب، حاوی اتیلن گلیکول و مواد افزودنی ضد یخ در سیستم خنک کننده مصرف میشود نقطه جوش مایع ،بالاتر از آب خالص خواهد بود و نقطه انجماد مایع کاهش میابد همچنین قطعات سیستم خنک کننده از زنگ زدگی و پوسیدگی مصون میمانند. وایر شمع خودروبا وجودی که علائم خرابی در وایر شمع ها معمولا قابل رویت نمیباشند ولی باید آنها را هر بار هنگام تنظیم موتور مورد بررسی قرار داده و پس از 8000 کیلومتر تعویض گردند.ترک و بریدن در وایرها قابل رویت میباشد ولی بعضی از آنها دارای عایق سیلیکونی میباشند که وجود عیوب یاد شده در آنها را نمیتوان روئیت نمود.همه وایر شمع ها باید یکجا تعویض گرددو وایرهای تعویضی بهتر است از همان جنس قبلی انتخاب شوند. سطح روغن در موتور خودروارتفاع سطح روغن موتور باید بطور مرتب هر هفته یک بار و یا در هر توقف برای شوخت گیری بررسی گردد . این کار بهتر است در هنگامی که درجه حرارت موتور در حد عادی میباشد انجام گیرد.بررسی ارتفاع سطح روغن در موتور بلافاصله پس از خاموش کردن آن ، مقدار حقیقی روغن داخل آنرا مشخص نمیکنند چون هنوز همه روغنها از قسمت های مختلف به داخل مخزن برگشت داده نشده اند.برای تشخیص ارتفاع صحیح روغن خودرو را در سطحی تراز پارک نمائید: 1 - میله عمق سنج را از جای خود خارج نموده وپس از تمییز کردن،مجدداآنرا در جای خودقرار دهید.2- میله عمق سنج (گیج)رامجددا از جای خود خارج نمائید و با جلوگیری از ریزش روغن آنرا به حالت افقی نگهدارید.سطح روغن باید بین علائم add (اضافه) و یا full (پر) برروی میله عمق سنج باشد.3- در صورت پایین تر بودن ارتفاع روغن از علامت سطح پائین میبایست مقدار کافی روغن در موتور بریزید تا ارتفاع آن برابر با علامت با علامت بالائی میله عمق سنج گردد . فواصل علائم روی میله در حدی است که با ریختن کمتر از یک لیتر روغن به داخل موتور ارتفاع سطح آن از علامت add به علامت fullصعود خواهد کرد. روغن از مجرای در پوش دار واقع در روی درب سوپاپ ها به داخل موتور ریخته میشود . فقط از روغن های مرغوب توصیه شده از طرف کارخانه سازنده خودرو استفاده نمائید.4_از ریختن روغن اضافی در داخل موتور خودداری شود.زیرا این کار باعث نشت از شمعها و نیز خرابی کاسه نمد میگردد. مایع شستشوی شیشه خودروسطح آب مخزن شستشو شیشه خودرو باید هرهفته مورد بازدید قرار گیرد.برای شستشوی بهتر ،مایع داخل مخزن را میتوان به نسبت 50 – 50 با مواد تمییزکننده مخلوط نمود. هرگز از محلول ضد یخ استفاده نکنید.زیرا این محلول به رنگ خودرو صدمه میرساند. برف پاکن و شستشو دهنده شیشهبرای استفاده مفید و موثر و نیز دوام عمر برف پاک کن و تیغه های آن باید آنها را تمییز نگهدارید.شیره های گیاهی گزدوخاک و گل و لای جاده ها در صورت باقی ماندن در روی شیشه باعث خرابی تیغه برف پاک کن میشود.توصیه میگردد که شیشه جلو را حداقل هر هفته یکبار با مواد پاک کننده شیشه به دقت شستشو نموده و لاستیک تیغه برف پاکن را با پارچه مرطوب و تمییز خشک کنید.در صورت ترک یا بریدگی در لاستیک و نیز مشاهده خرابی در تیغه ها آنها را تعویض نمائید. تایر (لاستیک) خودروفشار هوای داخلی لاستیکها باید یکبار در هفته بازدید گردد.در این رابطه ممکن است جدولی جهت توصیه فشار مناسب هوای داخل لاستیکها ارائه شده باشد.تنظیم دقیق فشار هوای داخل لاستیکها ،تنظیم سوخت و نیز دوام عمر لاستیک را به همراه خواهد داشت.معمولا فشار هوای لاستیک زاپاس به مراتب بیشتر از بقیه آنها در نظر گرفته میشور.همزمان با تنظیم فشار،آج لاستیک را از نظر بریدگی ،سائیدگی و سایر صدمات احتمالی بررسی نمائید.سروالف (روزنه ورودی باد لاستیکها )را از نظر نشتی آزمایش شده.لاستیکها را همچنین از نظر سایش غیر یکنواخت بررسی نمائیدو در صورت لزوم زوایای چرخهای جلو راتنظیم نمودهو یا لاستیکها را مطابق با جهت و دستورالعمل داده شده از طرف کارخانه سازنده جابجا نمائید.قبل از خرید لاستیک به خصوص از نظر نوع،اندازه و کیفیت و موارد زیر مورد توجه قرار دهید: 1- کیفیت و ظاهر هر چهار لاستیک باید مانند هم باشد.2- ابعاد لاستیکها باید متناسب با رینگ چرخها باشد.در این رابطه فروشندگان لاستیک جداول راهنمائی را در اختیار دارند،عدم تناسب اندازه های لاستیکبا رینگ چرخ باعث فرسایش سریع آن میگردد.3- قطر خارجی بزرگتر از اندازه معمول رینگ و لاستیک باعث از بین رفتن دقت سرعت سنج ،برهم خوردن تناسب ساعت دورانی موتور نسبت به سرعت خودرو،بالا رفتن مصرف سوخت و کم شدن شتاب اولیه خودرو میگردد.سازندگان لاستیک کلیه ابعاد آنها را برای جلوگیری از موارد ذکر شده دقیقا مورد بررسی قرار میدهند.4- لاستیک یدک (زاپاس) خودرو باید برای استفاده د رمسافتهای کوتاه و همراه با سرعت متوسط خودرو باشد.5- لاستیکها نباید د رهنگام دور زدن خودرو یا عبور از موانع و نیز در هنگام اعمال بار با بدنه قسمتهای اطراف خود(گلگیر) تماس پیدا نماید. جابجایی لاستیکهابرای سایش یکنواخت کلیه لاستیکها باید آنها را ÷س از طی (حدود 10000 کیلو متر) جابجا نمود. تایرهای کم باد در خودروپنچر شدن در واقع خروج هوای داخل لاستیکها میباشد که این امر میتواند در اثر وارد شدن میخ یا یک شی تیز به داخل تایر ،اتفاق بیفتدحتی اگر تایر نو باشد. لاستیکهایی که دارای بافت فولادی هستند در مقابل عوامل موجود درراه باعث بروز پنچری میشوند،مقاومت بیشتری از خود نشان خواهند داد.اکثر مواقع پنچر شدن باعث کاهش فشار هوای داخل تایرها شده و آنها را از رینگ جدا می کند. میانگین عمر لاستیکها معمولا 96000 کیلومتر است ،ولی تحت شرایط زیر کاهش میابد،ترمزهای شدید،رانندگی در هوای گرم، رانندگی با سرعتهای زیاد،باشتاب زیاد شروع به حرکت کردن،رانندگی در راههای با شرایط بد.هرگز زمان تعویض تایر را تا موقعی که کاملا سائیده و سطح آنها صاف شده و یا رویه آنها ترک خورده باشد به تعویق نیندازید.همواره با کنترل فشار هوای داخل لاستیکها، بالانس کردن لاستیکها و میزان کردن فرمان میتوان عمر لاستیکها را افزایش داده و از پنچر شدن آنها جلوگیری کرد. برای تعویض لاستیک از روش زیر استفاده کنید: 1- اگر خودروی شما دنده اتوماتیک است،دنده را در حالت پارک قرار دهید و اگر سیستم دنده دستی است،آنرا در وضعیت دنده عقب قرار دهید.فلاشر های عقب را روشن کرده و ترمز دستی رانیز بکشید.مطمئن شوید که همه سرنشینان از خودرو پیاده شده اندپس از آن در پست خودرو مثلث خطر و یااشیاء منعکس کننده نور قررار دهید بطوری که حداقل از 45 متری قابل روئیت باشد.2-برای آنکه مطمئن شوید که ماشین سر نخورده یا از روی جک نخواهد غلطید،یک تکه آجر سنگ یا چوب یا چوب چرخ به عنوان مانع در جلو یا عقب تایر ماشین بصورت مورب قرار دهید.گذاشتن مانع برای جلوگیری از حرکت در شیب است.در سطح صاف تفاوتی ندارد ولی بهتر است اگر چرخ عقب نیاز به تعویض دارد زیر چرخ جلو و اگر چرخ جلو نیاز به تعویض دارد زیر چرخ عقب گذاشته شود3- جک را در محل مناسب خود که در راهنما خودرو مشخص کرده ، در زیر ماشین قرار دهید.به آرامی جک بزنید تا ماشین بلند شود. مطمئن شوید که جک به خوبی با ماشین در گیر شده است . جک زدن را تا جایی ادامه دهید که ماشین به اندازه کافی از زمین بلند شود و بتوان پیچهای لاستیکرا که در تماس با زمین است را باز کرد مراقب باشید در چنین وضعیتی هیچ قسمتی از بدن شما زیر خودرو قرار نگیرد.4-اگر رینگ دارای قالپاق میباشد برای دسترسی به پیچها آنرا بردارید.همه ی پیچها را شل کنیدولی بطور کامل در نیاورید.اگر پیچها مدت زیادی است که باز نشده اند ممکن است باز نمودن آنها مشکل باشد.اگر روغن ترمز همراه خود دارید کمی از آنرا در روی پیچها (محل رزوه)بریزید و چند دقیقه صبر کنید.حتی اگر لازم باشد میتوان از فشار بدن و پاها نیز برای باز کردن پیچها و یا لوله ای به اندازه نیم متر که بتوان آنرا در داخل دسته آچار چرخ وارد نمود و استفاده کرد.پیچها را به صورت متقاطع و دایرهای باز کنید.5- جک زدن را ادامه دهید تا چرخ بطور کامل از روی زمین بلند شود. مهره ها را از روی پیچها باز کنید . لاستیک را بطوز کامل از محل خود در آورید و در محل امنی قرار دهید که در صورت در رفتن جک آسیبی به ماشین نرسد. سوراخهای رینگ زاپاس را در امتداد پیچها قرار داده و با کمی فشار و بهآرامی لاستیک را جا بزنید. پس از جا زدن لاستیکها مهره ها را ابتدا چند رزوه با دست ببندید که این کار باعث جلوگیری از هرز شدن رزوها میشود را با همان روش در جای خود قرار داده و بصورت یکی در میان و ضربدری با استفاده از آچار سفت کنید.6- برای سفت نمودن مهره ها ،اهرم جک را در جهت مخالف پیچانده و خودرو را پائئی بیاورید . مطمئن شوید که خودرو بطور کامل روی زمین قرار گرفته است.لاستیک پنچر را در پوشش زاپاس قرار دهید. پس از اتمام کار اشیائی را که محض اطمینان در جلویا عقب خودرو قرار داده اید بردارید. اکثر لاستیکها ی زاپاس برای حداکثر سرعت 80 کیلومتر در ساعت طراحی شده اند و حرکت با سرعتی بیش از آن میتواند خطر آفرین باشد و به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

mohamad skystar
10-12-2016, 21:55
چگونه از یخ‌زدگی‌ در برف و کولاک جلوگیری کنیم؟

برف و کولاک طاقت‌فرسا می‌تواند باعث فلج اعضای بدن شود اما با رعایت نکات کوچک می‌توان تا حد زیادی از این آسیب‌ها کاهش داد.ریزش برف سنگین، سرمای طاقت‌فرسا و طوفان‌های زمستانی می‌تواند سیل، تندبادهای شدید، بسته‌شدن جاده‌ها و حتی از کارافتادن خطوط برق را به دنبال داشته باشد و همچنین سرمای غیرمعمول ممکن است سبب یخ بستن زمین تا عمق قابل ملاحظه‌ای شود که بر اثر آن لوله‌های آب و فاضلاب ممکن است ترک بردارند اما انجام اقداماتی در قبل، حین و بعد از بارش می‌تواند آسیب‌ها را تا حد زیادی کاهش دهد. اقدامات قبل از بارش برف و یخبندان با این حال می‌توان پیش از گرفتارشدن در برف و کولاک اقداماتی انجام داد تا از میزان خسارات و آسیب‌ها در امان باشید، اقداماتی همچوان: تجهیزاتی مثل نمک برای آب کردن یخ جاده، شن برای سهولت رفت و آمد، پارو، بیلچه یا لوازمی برای کنارزدن برف را به تجهیزات زمان بحران در منزل اضافه کنید.استفاده از ضدیخ برای رادیاتور و افزودنی‌هایی همچون الکل در آب شیشه شور در دمای بسیار پایین مهم است، چرا که آب شیشه‌شور در سرمای زیاد یخ می‌زند.همیشه چراغ قوه یا روشنایی سیار در دسترس داشته باشید.کیف امداد و کمک‌های اولیه را همیشه در منزل آماده داشته باشید.همواره به گزارش‌های هواشناسی رادیو و تلویزیون توجه کنید.نزدیکترین مراکز امدادرسانی مانند جمعیت هلال‌احمر، راهداری، اورژانس، درمانگاه‌ها، آتش‌نشانی و قرارگاه‌های نیروی انتظامی که در هنگام حادثه می‌تواند به شما کمک کند را شناسایی کنید.از آنجا که احتمال می‌رود منبع اصلی سوخت قطع شود، سوخت مناسب برای گرما به اندازه کافی تامین کنید.با عایق‌بندی دیوارها، درزگیری شکاف در و پنجره‌ها، پوشاندن پنجره‌ها و نیز نصب پنجره‌های مناسب طوفان مهیای آمدن زمستان شوید.خانه، اصطبل، سایبان و جاهایی که ممکن است برای خانواده، همسایه‌ها، احشام یا تجهیزات سرپناه خوبی باشند را از قبل آماده کنید، شاخه‌های درختان را که امکان سقوط‌شان می‌رود، قطع کنید.کپسول آتش‌نشانی شارژشده را در دسترس قرار داده و مطمئن شوید تمام اعضای خانه محل آن را می‌دانند چرا که آتش‌سوزی خانه عموما به خاطر رعایت‌نکردن نکات ایمنی در مورد منابع گرمایی رخ می‌دهد.نحوه بستن شیر اصلی آب را بیاموزید زیرا زمان ترکیدن لوله‌ها می‌تواند مفید باشد.خودروی خود را بررسی کنید و برای جلوگیری از یخ‌زدگی مطمئن شوید که خودرو ضد یخ دارد و حتما زنجیرچرخ داشته باشید و در صورت لزوم از آن استفاده کنید.وضعیت شبکه‌ احتراق و باتری خودرو بادی در بهترین شرایط باشند. (قطب‌های باتری نیز باید تمیز باشند.) و ترمزها، دنده‌ها و میزان آب و روغن ماشین را خوب بررسی کنید و حتی فیلترهوا و سوخت را در صورت نیاز تعویض کنید و بخاری و یخ‌زدا باید به خوبی کار کنند.لوله‌های اگزوز را بررسی کنید تا روزنه یا مشکلی نباشد و در صورت خرابی آن را تعویض یا تعمیر کنید.میزان روغن و کیفیت آن را بررسی کنید چرا که روغن‌های سنگین‌تر در دمای پایین سفت می‌شوند و روان‌کاری مورد نظر را انجام نمی‌دهند و از درستی کار ترموستات خودرو مطمئن شوید.برف پاک‌کن و تجهیزات شیشه جلوی ماشین باید درست کار کنند. هرگونه اشکالی را رفع کنید و منبع آب شستشوی شیشه‌ها را پر نگهدارید و همچنین لاستیک مناسب زمستان در خودرو به کار ببرید و توصیه می‌شود در طول فصل زمستان، همواره حداقل نیمی از باک را پر نگهدارید.هر خودرو حتما باید دارای لوازم اضطراری شامل یک عدد بیلچه، جاروی کوچک یا پارو، چراغ قوه، رادیوی باتری‌خور، باتری اضافه، آب خوراک سبک، کبریت، کلاه، جوراب و دستکش اضافی، کیف کمک‌های اولیه همراه با یک چاقوی کوچک، داروهای لازم و ضروری، پتو، دو رشته‌زنجیر یا طناب، نمک و شن برای پاشیدن در جاده، سیم بکسل و شبرنگ باشد.به جای پوشیدن یک دست لباس سنگین چند دست لباس مناسب، راحت، سبک ولی گرم بپوشید و کلاه نیز فراموش نشود در ضمن برای محافظت از ریه‌ها، دهان و بینی خود را با شال گردن بپوشانید. اقدامات حین بارش برف و یخبندان سرمای شدید و بادهای سخت می‌تواند ظرف چند دقیقه باعث یخ‌زدن قسمت‌های باز بدن شود به همین دلیل تمام بدن، دست‌ها و پاها را به طور کامل بپوشانید و توجه کنید دمای بدن از نقاط باز به سرعت خارج‌شده و سرما نیز به راحتی وارد می‌شود، پس بهتر است در اولین اقدام یقه و سر آستین‌ها و پاچه‌های شلوار را با بند یا کش ببندید و پاچه‌های شلوارتان را درون کفش یا جورابتان کنید.برای دریافت اخبار هواشناسی و اطلاعات لازم به رادیو و تلویزیون گوش دهید.در صورت لزوم، با حفظ دمای معمول اتاق سوخت را حفظ کنید. هر از گاهی بخاری و دستگاه‌های گرم‌کننده اتاق‌های دیگر را خاموش کنید و برای جلوگیری از یخ‌زدگی لوله‌ها، ماده عایق یا چند لایه روزنامه را به دور لوله‌ها بپیچید.وقتی از چراغ‌نفتی استفاده می‌کنید، هواکش را روشن بگذارید تا گازهای سمی در اتاق نماند و چراغ‌نفتی را در بیرون از خانه دوباره نفت کنید و در صورت امکان با فاصله خیلی زیاد از اجسام قابل اشتعال قرار دهید.موادغذایی و آب موجود در منزل را برای نیاز چند روزه خانواده خود بازبینی کرده و در صورت کم‌بودن برای جیره‌بندی آن برنامه‌ریزی کنید.قبل از خروج از منزل در صورت امکان آدرس مقصد و زمان حرکت خود را به یکی از بستگان اطلاع دهید.مراقب کرخ‌شدن و رنگ پریدگی در قسمت انتهایی انگشت‌ها، شصت پا، نرمه گوش و نوک بینی باشید و در صورت مشاهده این موارد درخواست کمک کنید و در نظر داشته باشید اگر علایم افت شدید دمای بدن مشاهده شد مصدوم را به جای گرمی ببرید، لباس‌های خیس را در آورده و او را در پتویی بپوشانید، مراکز حیاتی بدنش را گرم کنید و مصدوم را به مراکز درمانی انتقال دهید. اگر در حال رانندگی هستید مخزن سوخت ماشین‌تان را پر کنید، در صورتی که اتومبیل‌تان خراب شد تا رسیدن کمک داخل اتومبیل بمانید و در صورتی که وسیله نقلیه خراب شد پس از تماس با مراکز امدادی تا رسیدن کمک‌های امدادی لازم داخل اتومبیل بمانید تا از خطر سرمازدی و عوارض ناشی از آن و نیز حمله حیوانات درنده در امان باشید.از انجام فعالیت‌های خسته‌کننده و بی‌نتیجه، مانند هل‌دادن اتومبیل خودداری کنید و در صورتی که ماشین شما درون برف فرو رفته است، کافی است ابتدا برف جلوی چرخ‌ها را برداشته و با دنده سنگین به آرامی حرکت کنید.در صورت ماندن در جاده در اولین اقدام هرآنچه پوشاک در صندوق عقب ماشین دارید را بردارید. مطمئن باشید که به همه آنها نیاز پیدا خواهید کرد و در صورتی که کیسه‌خواب با خود دارید آن را داخل ماشین بر تن کنید.در صورتی که سوخت ماشین شما تمام شد و نیروهای امدادی هنوز به شما نرسیده‌اند، می‌توانید با آتش‌زدن لاستیک زاپاس ماشین برای کمک، علامت دود ایجاد کنید و تا زمانی که لاستیک می‌سوزد از گرمای آن برای نجات جان خود استفاده کنید و در نظر داشته باشید بهترین روش برای آتش‌زدن لاستیک، استفاده کردن از بنزین، پارچه آغشته به نفت یا موادقابل اشتعال دیگر همچون روغن‌موتوراست.تنها در صورت لزوم رانندگی کنید. اگر مجبور به این کار هستید، در روز رانندگی کنید و برنامه خود را با دیگران در میان بذارید، در جاده اصلی رانندگی کنید و از میان‌برها عبور نکنید. اگر بخاطر وجود بارش برف و یخبندان در ماشین گیر افتاده‌اید از جاده کنار بکشید، چراغ خطر را روشن بگذارید و از آنتن رادیو ماشین یا پنجره پارچه یا نشانه اضطراری برای درخواست کمک آویزان کنید و ابدا برای پیداکردن راه، حرکت نکنید مگر اینکه ساختمانی را در آن نزدیکی ببینید که بتوانید در آن پناه بگیرید.مراقب باشید که بخاطر بارش برف ممکن است فاصله‌ها واقعی بنظر نیایند، ممکن است ساختمانی نزدیک باشد، اما برای پیاده‌روی در برف عمیق خیلی دور باشد.برای اینکه گرم بمانید بخاری و موتور ماشین را هر یک ساعت حدود 10 دقیقه روشن کنید. وقتی موتور ماشین روشن است یکی از پنجره‌های به سمت باد را برای تهویه هوا باز کنید و به نوبت برف‌ها را از لوله اگزوز پاک کنید، این کار بخاطر جلوگیری از مسمومیت با گاز سمی منواکسیدکربن است و پیشنهاد می‌شود که نوبتی بخوابید، حتما باید یک تن تا آمدن گروه نجات در تمام اوقات بیدار باشد.در شب چراغ‌های داخل را روشن بگذارید تا در این صورت گروه نجات و امدادگران قادر به دیدن شما باشند. اقدامات بعد از بارش برف و یخبندان وقتی برف‌ها را پارو می‌زنید زیاد جنب و جوش و فعالیت نکنید چرا که این کار باعث حمله قلبی می‌شود که عمده‌ترین علت مرگ و میر در زمستان است و اگر لازم است برف‌ها را پارو بزنید حتما قبل از بیرون آمدن، دست و پای خود را نرمش دهید.

منبع : خبر خودرو

mohamad skystar
10-12-2016, 21:58
آنچه را که يک راننده در هنگام داغ کردن موتور خودرو بايد بداند

1. با احتياط کامل سرعت خودرو را کاهش داده و با توجه به اطراف از جاده خارج شده و اتومبيل را متوقف ، دنده را خلاص کرده وترمز دستي را بکشيد بايد به اين نکته توجه داشت که به هيچ عنوان در اين شرايط خودرو را خاموش نکنيد.
2. کولر اتومبيل را خاموش کنيد.
3. در صورت خروج آب جوش يا بخا رآب از رادياتور يا مخزن ذخيره، موتور را به علت کم آبي خاموش نکنيد و به تدريج مقداري آب داخل رادياتور بريزيد تا موتور خنک شود.
4. بازديد هاي نظري تسمه پروانه جهت پارگي يا شل بودن ، همچنين بازديد ازنشت آب رادياتور ، شيلنگ ها و زيراتومبيل بويژه هنگام مبادرت به سفرها با مسير هاي طولاني در دفعات مختلف که بايد دقت داشته باشيد در صورت روشن بودن اتومبيل جهت بازديد، دست يا لباس شما به تسمه پروانه خودرواصابت نکند.
5. در صورت پارگي يا شل بودن تسمه پروانه و يا نشت آب به هر علت موتور را بايد خاموش کنيد.
6. در صورت سالم بودن تسمه پروانه اجازه دهيد موتور چند دقيقه اي با 1500دور در دقيقه در حالت خلاص کارکند چرا که اين عمل باعث خنک شدن سريع موتور مي شود.
7. در صورت جوش بودن آب رادياتور قبل از سرد شدن آن به هيچ عنوان اقدام به باز کردن درب رادياتور نکنيد چراکه امکان دارد آب جوش داخل رادياتور به اطراف يا صورت شما پاشيده شود.

mohamad skystar
23-12-2016, 01:09
نگاهی به بازار کارواش انواع خودرو
در این مطلب به انواع نرخ‌گذاری‌های جدید توسط اتحادیه کارواش‌داران خودرو نگاهی خواهیم انداخت و سعی خواهیم کرد تا شما را با انواع سرویس‌های جدیدی که کارواش‌های برتر در ارائه خدمات به مشتری به کار می‌گیرند، آشنا کنیم. همچنین برای آنان که قصد بازگشایی کارواش جدید در سطح کشور دارند، نکاتی مهم و ضروری خواهیم داشت، با ما همراه باشید.در این بازار چه می‌گذرد؟
امروز با تخصصی‌تر‌‌شدن مشاغل، کاهش زمان فراغت مردم و ... پدیده‌ای به نام کارواش یکی از برترین حوزه‌های خدمات جانبی خودرو به شمار می‌رود تا جایی که امروزه نمایندگی‌های مجاز خودروها به عنوان اشانتیون این خدمات را به مشتری ارائه می‌دهند و حتی جدیدا با خلاقیت فراوان در این صنعت می‌توان شاهد پدیده‌ای به نام «کارواش در محل» بود.
این پدیده نو‌ظهور که فعلا در کلانشهرها در حال پا‌گرفتن است، به خوبی توانسته ‌اعتماد مشتری را جلب کند و از طرفی ضمن افزایش میزان گردش پول برای کارواش‌داران، این خدمات وقت مشتری را به میزان هر‌چه کمتر تلف کنند. این کارواش‌ها با اینکه هزینه بیشتری از نرخ ثابت کارواش‌ها از مشتری دریافت می‌کنند اما خدماتی که در هر جای شهری بزرگ مانند تهران تنها با یک تلفن به شما ارائه می‌دهند یقینا ارزش مبلغ پرداختی شما را خواهد داشت.
در مورد نرخ‌های جدید باید گفت افزایش چشمگیری در ابلاغ این نرخ‌های ثابت مشاهده نمی‌شود، اما همگان می‌دانیم که نرخ هر کارواشی با توجه به محل کارواش و همچنین خدماتی که ارائه می‌دهند، متفاوت است. نرخ کارواش‌های بالای شهر تهران که حتی از مشتری در جای گرم پذیرایی می‌کنند تا کارواش‌هایی که مشتری باید ایستاده منتظر نوبت و در نهایت نظاره‌گر شست‌و‌شوی ماشین باشند از زمین تا آسمان فرق می‌کند.
بازار کارواش‌های لوکس آنقدر داغ است که حتما باید با وقت قبلی به آنها مراجعه کرده و اگر خودروی شما زیر 100 میلیون است، امکان وقت دادن به شما بسیار کاهش می‌یابد. ارائه خدمات در این کارواش‌ها بسیار دقیق انجام شده و در اکثر اوقات مشتری کاملا راضی است. اما برعکس در کارواش‌های معمولی کیفیت ارائه خدمات آنقدر پایین است که مشتری دارای وضعیت مالی متوسط باید مدام به دنبال کارواش مناسب بگردد. در حقیقت اگر واقعیت این بازار را از ما بخواهید، باید گفت اگر خودروی شما جزو پرتیراژترین اتومبیل‌های تولید داخل است، نحوه برخورد مدیران و کارگران کارواش با شما متفاوت خواهد بود و در صورت عمل نکردن به پدیده‌ای شوم به نام دادن انعام، شما نسبت به پول پرداختی خود سرویس متوسطی را دریافت خواهید کرد. اکثر کارواش‌هایی که تابلوهایی بزرگ با عنوان «شست‌و‌شوی با آب داغ» را با خود می‌بینند فاقد آب داغ هستند که همین امر تناقض در این بازار را به خوبی نمایان می‌کند. اما به هر روی با همه این مشکلات باید گفت روز‌به‌روز بر تعداد مراکز شست‌و‌شوی خودرو افزوده می‌شود و طبق گفته رئیس اتحادیه کارواش‌داران به‌زودی قرار است تمام شهرستان‌ها نیز مجهز به کارواش‌های مکانیزه و کاملا اتومات شوند. به عنوان کلام آخر و جمع‌بندی این گزارش باید گفت امروزه با وجود پمپ‌های ارزان‌قیمت چینی و نازل‌های کوچک می‌توان با سرمایه‌ای در حدود 10 میلیون تومان یک کارواش کوچک راه انداخت، اما به صراحت باید بگوییم این کیفیت ارائه خدمات است که مشتری را بار دیگر به کارواش شما باز‌می‌گرداند و در غیر این صورت باید بدانید عدم سرویس‌دهی مناسب و درخواست کارگرها از مشتری برای پرداخت انعام کار و کاسبی شما را کساد خواهد کرد.

منبع : عصر خودرو

mohamad skystar
25-12-2016, 21:28
نکات کلیدی در شست و شوی خودرو

مواد آلاینده تولید شده توسط صنایع مختلف، باران های اسیدی ، حشرات مرده ، شیره درختان و فضولات پرندگان همگی باعث آسیب رساندن جدی به رنگ بدنه اتومبیل می شوند .امروزه رنگ اتومبیل های مدرن بطور کامل توسط یک لایه شفاف پوشانده شده اند تا محافظت بهتری از آنها به عمل آید، حتی این لایه نیز که در مقابل اشعه ماورای بنفش خورشید مقاومت بالایی دارد، می تواند در اثر مراقبت صحیح ، عمر طولانی تری در حفظ کیفیت رنگ خودرو داشته باشد لذا توصیه می شود که همواره بدنه خودروی خود را تمیز و واکس زده نگه داشته و آب و مواد آلاینده را از آن جدا کنید . همین دقت و توجه باید در داخل کابین اتومبیل نیز رعایت شود.شامپو کردن پوشش پارچه ای صندلی ها باعث می گردد مواد آلاینده ای که به سطح آنها چسبیده، جدا شود . محلول هایی که برای شستشوی ظروف به کار می روند فقط به درد همان کار می خورند و بهتر است جهت شستشوی اتومبیل از محلول هایی که به همین منظور در بازار وجود دارد استفاده کنید. آخرین قسمتی که در اتومبیل می بایست به تمیز کردن آن بعد از شستشو بپردازید، شیشه ها هستند .اغلب رینگ های چرخ اسپرت به رنگ نقره ای هستند و سپس روی آنها لعاب پاشیده‌اند لذا جهت تمیز کردن آنها همانند سایر سطوح رنگ شده اتومبیل رفتار کنید .برای نظافت صندلی هایی که دارای پوشش چرم طبیعی هستند از تمیزکننده های مخصوص استفاده کنید و در انتها از روغن های مخصوص جلا دادن چرم برای تازه نگه داشتن آن بهره ببرید همچنین از ترکیبات و مواد محافظ که معمولاً براق کننده نیز هستند فقط برای تمیز کردن و جلا دادن جلو داشبورد استفاده کنید.شستشوی اتومبیل در زیر نور آفتاب باعث می گردد لکه هایی که روی بدنه آن به وجود می آید قبل از آنکه پاک شوند خشک شده و اثر نامطلوبی روی رنگ بدنه ،بگذارد .اولین مرحله در شستشوی بدنه خیس کردن آن بوده چون باعث می­گردد حشرات باقی مانده روی بدنه و همین طور سایر آلاینده های چسبیده به بدنه جدا شده و تمیز کردن آسان تر انجام گیرد.برای جلوگیری از ترشح و انتشار آلاینده های روی رینگ­های چرخ به روی بدنه توصیه می­شود ابتدا اقدام به نظافت آنها بنمایید و بعد از شستشوی رینگ­های چرخ حتما آنها را خشک کنید و اگر قصد پولیش کردن آنها را دارید، این کار را هم زمان با پولیش کردن سایر قطعات رنگی بدنه انجام دهید . در این مرحله اتومبیل آمادگی آن را دارد که مورد شستشوی کامل قرار گیرد و برای شستشو توصیه می­‌شود از اسفنج­های نرم و یا الیاف پارچه­ای و کتانی نرم استفاده کنید چون در غیر این صورت رنگ بدنه دچار آسیب دیدگی و خراش خوردگی می‌شود . برای خشک کردن نیز از پارچه­‌های مخصوص کتانی نرم استفاده و حتما شیشه ها را هم از داخل و هم از خارج تمیز کنید .مراحل شست و شوی خودروآلوده و مات بودن چراغ­های جلو که معمولا دارای قاب پلاستیکی هستند ، نه تنها به زیبایی ظاهری اتومبیل لطمه می­زند بلکه خطرناک نیز هست . برای تمیز کردن قاب­های پلاستیکی چراغ­های بزرگ جلو می­توان از پولیش­های مخصوص استفاده کرد که حتی باعث می­‌گردند چراغ‌های کهنه و قدیمی نیز نو به نظر برسند .بهتر است اطراف چراغ­های جلو را قبل از تمیز کردن توسط چسب­های نواری مخصوص بپوشانید تا مانع از آسیب دیدگی بدنه رنگی اتومبیل شوید .ابتدا رینگ چرخ و تایر را کاملا مرطوب کرده و سپس به وسیله اسپری مخصوص یا برس ، اقدام به تمیز کردن آنها بنمائید . استفاده از برس‌های نرم باعث می­‌گردد بتوانید آلاینده‌­هایی که در نقاطی از رینگ چرخ قرار گرفته و از دید ناپیدا هستند را از بین ببرید که بخش اعظم این آلاینده ها ذرات لنت ترمز هستند و سپس با آب را بشویید و سپس رینگ­های چرخ را خشک کنید.در بسیاری از اتومبیل­‌های امروزی قطعاتی به چشم می‌­خورد که به نظر قطعه فلزی براق می رسد ولی آنها چیزی نیستند جز قطعات پلاستیکی دارای پوشش کرومی و یا فلزاتی که دارای پوشش رنگی براق هستند . برای نظافت این قسمت­ها می­بایست از مواد واکسی مخصوص که به مدت فقط چند ثانیه روی آنها قرار می گیرد استفاده کرد . فلزات بدون پوشش از خود رنگی خاکستری روی پارچه واکس بر جای می گذارند و اگر چنان چه چنین رنگی روی پارچه قرار نگرفت این بدان معناست که روی آن ماده مخصوصی که جنبه پوششی داشته قرار دارد .پرداختن به جزئیات استفاده از رده خارج و برس های مخصوص می­تواند آلاینده­هایی که در درزها و شکاف انباشته شده‌­اند را از آنها خارج کند . همواره اطمینان از خشک بودن اتومبیل قبل از واکس زدن داشته باشید.در صورتی که رنگ اتومبیل شما مشکی بوده وظایف نظافت کردن شما دو برابر می­شود و علاوه بر آن نوع پولیش رنگ­های مشکی با سایر رنگ‌­ها متفاوت است و توصیه می­شود از پولیش­‌های سیاه رنگ استفاده کنید چون این پولیش‌­ها هیچ گونه باقی مانده سفید رنگی در درزها و شکاف ها باقی نمی­‌گذارند .چنان چه از پولیش های شیمیایی مخصوص استفاده کنید می توانید مجدداً شفافیت زیادی به رنگ­‌های کهنه بدهید . اتومبیل­‌هایی که دارای لایه رنگ کیلر هستند که که معمولاً اتومبیل هایی که بعد از دهه 1990 میلادی ساخته شده اند دارای این لایه هستند می بایست از پولیش هایی استفاده کنند که برچسب عدم آسیب دیدن به لایه رنگ کیلر روی آنها وجود داشته باشد .پولیش های خشن مناسب ترین ماده برای اتومبیل های قدیمی هستند که فاقد لایه رنگ کیلر هستند.اگر می خواهید مطمئن شوید که رنگ اتومبیل شما دارای چنین لایه ای است از همان روشی استفاده کنید که در مورد تصویر 3 به آن اشاره شد.عدم توجه کافی به قطعات پلاستیکی باعث می گردد که ظاهر آن بسیار زودتر از حد معمول کهنه به نظر برسد . مواد محافظ کننده تا حدودی می توانند کمک کنند امّا مقاومت چندانی در زیر نور آفتاب ندارند . کرم های مخصوص برای این کار وجود دارند و در ضمن توصیه می شود که از واکس مخصوص کفش برای این قطعات و جلا دادن به آنها استفاده نکنید .

عصر خودرو

mohamad skystar
27-12-2016, 21:18
چگونه خط افتادگی روی خودرو را برطرف کنیم؟

محتاط ترین رانندگان نیز نمی توانند خودرو خود را از خط افتادن و خراش برداشتن رنگ حفظ کنند، چرا که با وجود رعایت تمام نکات ایمنی در رانندگی و پارک کردن خودرو، باز هم ممکن است افرادی به هر دلیلی، با نوک کلید بر روی خودرو تمیز و خوشرنگ پارک شده خط بیاندازند.
مرمت خراشیدگی ها و خطوطشما برای تشخیص خراشیدگی از اثر رنگ نیازی به دستگاههای پیچیده ندارد.
کافی است ناخن خود را بر روی سطح آسیب دیده بکشید تا متوجه شوید که محل گود شده است یا رنگ بر روی آن نشسته است.
اگر این خط در اثر کشیده شدن لاستیک، پلاستیک یا حتی رنگ وسیله ای دیگر ایجاد شده باشد، به سادگی با کمی اسپری ورنی یا پاک کننده چسب برداشته میشود.
لکه های سرسخت تر را میتوانید با کمی استون یا رقیق کننده رنگ که بر پارچه نرمی ریخته اید، پاک کنید.اگر این لکه پس از استفاده از روشهای مذکور همچنان باقی ماند، از پولیشها یا مواد خش گیر حاوی مواد ساینده استفاده کنید.
ابتدا محل را با آب و صابون بشویید، سپس پولیش ساینده بر روی آن پخش کرده و آنرا به صورت دورانی روی لکه بمالید تا لکه ناپدید شود.
به محض اینکه خط افتادگی ناپدید شد، برای از بین رفتن جای سایش دورانی، روی آنرا با حرکت چپ و راست با دست بمالید تا هیچ اثری باقی نماند.ماده ساینده را با یک پارچه تمیز از روی آن پاک کنید. سپس با استفاده از یک ابر نرم و تمیز مقداری پولیش معمولی را بر روی محل بمالید تا خراشهای ریزی که در اثر سایش ایجاد شده اند محو گردند.
کار را با یک واکس خوب بدنه خودرو تکمیل کنید.اگر اثر ایجاد شده بر روی خودرو خراشیدگی است، باید ببینید که آیا عمق آن به آستر هم رسیده یا خیر. گاهی یک سمت خراش سطحی است اما هرچه جلوتر میرود عمیق و عمیقتر میشود تا اینکه میبینید از آستر هم عبور کرده و به فلز زیر آن رسیده است.
چقدر از این خراش تا زیر رنگ رفته است؟ اگر بخش کوچکی از تمام خراش باشد، شما میتوانید تا جایی که امکان دارد آنرا ترمیم کنید و باقی آن را تا زمانی که بخواهید کل قطعه را مجددا رنگ کنید، نادیده بگیرید.تقریبا تمام خودروهای جدید دارای یک لایه نگهدارنده شفاف بر روی رنگ بدنه هستند. این لایه برای براق شدن بیشتر رنگ نهایی و همچنین جلوگیری از رنگ پریدگی خودرو در اثر تابش اشعه ماورا بنفش است.خراشهای بسیار سطحی بر روی این لایه شفاف، به سادگی با سمباده بسیار نرم یا مواد ساینده کرم مانند قابل مرمت است.
با این حال اگر شما تمام لایه شفاف را تا رنک بسایید، باید یک مرتبه اسپری رنگ شفاف روی آن بپاشید. این کار باز هم ساده تر از ساختن رنگ اصلی خودرو است.توضیح کامل تمام مراحل ترمیم خراشبرای ترمیم خط افتادگی، از شستشوی قسمت مخدوش با محلول آب و صابون شروع کرده و سپس آن را به خوبی خشک کنید.
برای ترمیم خط افتادگی شما نمیتوانی خط را پاک کنیدف بلکه باید رنگ اطراف تانحیه آسیب دیده را بسایید تا با عمق خط همسطح شود. همانطور که حدس میزنید، هدف این است رنگ اطراف را بدون آسیب رساندن یا وارد شدن به لایه بعدی رنگ همسطح عمق خراش کنیم.برای اینکه مطمئن باشید بیش از حد جلو نخواهید رفت، باید درون خراش را با ماده ای پر کنید که با رنگ بدنه تضاد داشته باشد. برای مثال برای بدنه قرمز، از واکس کفش مشکی استفاده کنید و اگر بدنه تیره است، واکس سفید را انتخاب نمایید. هنگامی که این ماده رنگین به داخل خراشیدگی نفوذ کرد، باقی آنرا از روی بدنه پاک کنید.رمز سنباده کشی بی خطر، استفاده از کاغذ سنباده بسیار نرم 2000 تا 3000 خشک و تر است که در فروشگاههای لوازم صافکاری و رنگ خودرو یافت میشود. کاغذ سنباده را روی یک بلوک چوبی اندازه دستان قرار داده و آنرا در آب سرد فرو ببرید، میتوانید یکی دو قطره مایع ظرفشویی به آب اضافه کنید تا لیزی بیشتری پیدا کند و کار ساییدن را مطمئن تر کند. محل خراشیدگی را با حرکات نرم و کوتاه بسایید و جهت حرکت دست خود را در زاویه های 60 درجه نسبت به محل خراش تغییر دهید.ساییدن را از بالا تا پایین خط انجام دهید و هر چند وقت یک بار سنباده را در آب خیس کنید. باید نرم و آهسته کار کنید و تا زمانی که رنگ واکس محو نشده است به کار ادامه دهید.در این زمان، محل سنباده زده را خشک کنید و برای اطمینان از محو شدن خط، آنرا به خوبی بررسی نمایید. اگر لایه شفاف را رد کرده و در ظرف آب سنباده ذرات رنگ مشاهده میکنید، باید اسپری شفاف را روی آن بپاشید. اگر رنگ خودرو شما از نوع معمولی و فاقد لایه شفاف است، مقدار زیادی رنگ در آب مشاهده خواهید کرد. هنگامی که خراش به کلی از بین رفت محل آنرا با ماده مخصوص پرداخت کنید. اگر سطح کار بزرگ است به دستگاه پولیش برقی نیاز دارید، در غیر این صورت برای مناطق کوچکتر یک تکه پارچه حوله ای نرم و کمی از ماده مذکور کافی است. کار پرداخت را در حرکات دورانی انجام داده و پودر حاصل از آن را با یک پارچه حوله ای دیگر بگیرید.هنگامی که تمام آثار سنباده از بین رفت، از یک پارچه نرم برای پاک کردن ذرات ماده ساینده استفاده کنید. محل را با آب بشویید. پارچه روی دستگاه پولیش را عوض کنید و پد تمیز و آغشته به پولیش روی آن قرار داده، تمام محل را پولیش کنید (برای سطوح کوچک باز هم میتوانید از پارچه حوله ای و پولیش استفاده کنید.) پس از اتمام پولیش، باز هم سطح را بررسی کنید و در صورت برطرف شدن خراش، بدنه را واکس بزنید.

عصر خودرو

mohamad skystar
14-01-2017, 14:05
درباره پولیش خودرو بیشتر بدانیم

رنگ روی بدنه خودرو، در واقع 8 تا 10 لایه از رنگ است که روی هم قرار می گیرند و اصطلاحا روی ورق بدنه خودرو را پوشش می دهند.
پولیش بدنه، یک لایه از این رنگ را بر می دارد و در نتیجه بدنه خودرو براق تر می شود.
پولیش لزوما باید توسط متخصص انجام شود زیرا زمان بندی مشخصی برای پاک کردن مواد وجود دارد. انجام پولیش به دفعات، به رنگ بدنه آسیب می رساند.
واکس پولیش فرایندی شبیه به پولیش دارد ولی فقط بدنه را براق می کند اما لایه ای از رنگ را بر نمی دارد. کسانیکه می خواهند بدنه خودرو زیباتر جلوه کند، معمولا از واکس پولیش استفاده می کنند.

sara-hoseni
20-01-2017, 19:47
دوستان توجه کنید مضرترین کار برای یک خودرو این است که سرعت رو بالا ببرید مجددا پایین بیارید این کار خودرو را فرسوده می کند. به عنوان مثال در 200 متری چراغ قرمز گاز دادن خیلی مناسب نیست زیرا به زودی بایستی ترمز کنید.

mohamad skystar
24-01-2017, 14:55
علت ایجاد لایه چربی و کثیفی بر روی شیشه خودرو چیست؟
یک از شایع‌ترین علل ایجاد چربی و آلودگی ، استفاده از کولر در فصول گرم می باشد . به خاطر تشدید شدن عمل تعرق چربی ها و املاح معدنی بیشتری از بدن خارج می شود و سرد کردن هوای داخل خودرو و مبحث ماندن این مولکول ها در داخل خودرو باعث می شود چربی ها بیشتر به شیشه ها جذب شوند .
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])آلودگی ها و موادی دیگری که در هوا وجود دارد (دود خودرو های دیزلی به همراه خود مقدار زیادی مولکول های چربی درون خود دارند)

استفاده از دستمال های نه چندان تمیز برای پاک کردن شیشه ها، براق کننده های داشبورد و لوازم داخلی خودرو ، واکس ها و لوسیون های مخصوص رو کش صندلی های چرمی از دیگر عوامل ایجاد آلودگی بر شیشه است.راه حل ها برای جلو گیری ازایجاد لایه چربی و آلودگی بر روی شیشه خودروبرای تنفس و تعرق که راه حلی وجود ندارد . اما می توان در فصول گرم که تعرق زیاد تر است ، به محض ورود به خودرو از کولر استفاده نکنیم و شیشه ها را پایین بدهیم تا به مرور رطوبت بدن کم شود و تنفس آرام تر شود ، سپس شیشه ها را بالا کشید.

در زمان آلودگی هوا و زمانی که پشت خودرو های سنگین قرار می گیرید شیشه ها را بالا دهید و دریچه تهویه هوا را ببندید.

بهتر است برای شیشه ها از دستمال جداگانه ای استفاده کنیم و اگر شیشه ها خیلی کثیف هستند به یک روش دیگر و یا دستمال دیگر شیشه ها را تمیزتر کنیم بعد با پارچه یا روزنامه ای تمیز شیشه ها را پاک کنیم . (دستمال های میکرو فایبر و کاغذ ها قدرت جذب چربی های بیشتری نسبت به دستمال های عادی دارند).

زمانی که از لوسیون ها و واکس ها ، برای براق کردن لوازم داخلی خودرو استفاده می کنید بهتر است بگذارید درب ها برای مدتی باز باشند و یا شیشه ها برای چند دقیقه ای باز بمانند .

منبع:ایران جیب

mohamad skystar
28-01-2017, 14:11
دست خود را روی دسته‌دنده نگه ندارید!
نگه‌داشتن دست روی دسته‌دنده عادت تعداد زیادی از رانندگان است اما این عمل می‌تواند تأثیرات بدی روی گیربکس خودرو داشته باشد.
احتمالاً هنگام دوره‌های آموزشی دریافت گواهینامه فرد آموزش‌دهنده به شما گفته که هر دو دست خود را تا حد امکان روی فرمان قرار دهید و اگرچه شاید شما با گذشت زمان و به دست آوردن تجربه‌ی بیشتر برخی روش‌های خود را داشته باشید اما این قانون واقعاً به درد شما می‌خورد. بسیاری از ماها تنبل هستیم و دست خود را روی دسته‌دنده نگه می‌داریم اما آیا می‌دانید که با این کار می‌توانید به گیربکس خودرو آسیب برسانید؟
با دنبال کردن دسته‌دنده به داخل تونل گیربکس و نگاه کردن به طرف دیگر میله‌ی کنترلی را خواهید یافت که دارای دوشاخه‌ی انتخاب کننده بوده و هر شاخه برای دو دنده مشترک است. این دوشاخه‌ی تعویض کننده برای درگیر شدن با پیوست دندانه‌ای (دنده‌ای که در شفت گیربکس و در حال چرخش دیده می‌شود) طراحی شده است. سپس این شاخه باعث فشار دادن پیوست دندانه‌ای به طرف دنده‌ی موردنیاز می‌شود، این عمل با کمک سنکرون انجام می‌شود تا عمل درگیر شدن قطعات دندانه‌دار به نرمی صورت گیرد.
بنابراین دوشاخه‌ی انتخاب کننده برای اعمال نیرو به پیوست دندانه‌ای طراحی شده و تماس‌های کوچک در هر طرف شاخه به عنوان مناطق تماس بین دو شاخه استفاده می‌شود. البته دوشاخه‌ی انتخاب کننده زمان کوتاهی را به پیوست دندانه‌ای تماس می‌یابد؛ اما با قرار دادن دست خود روی دسته‌دنده، این فشار دوشاخه برای دوره‌ی ثابتی خاتمه می‌یابد و بنابراین باعث ایجاد ساییدگی ناخواسته می‌شوید.
عموماً دوشاخه‌های تعویضی از فولاد سخت شده ساخته می‌شوند بنابراین می‌توانند فشار نرمال ایجاد شده حین تعویض دنده را تحمل کنند اما وزن دست شما روی دسته‌دنده می‌تواند ساییدگی پیوست دندانه‌ای و دوشاخه‌ی انتخاب کننده را سرعت بخشد.
سناریوی بدتر اینکه شما می‌توانید باعث شکستن دوشاخه‌ی انتخاب کننده و یا ساییدگی بست پیوست دندانه‌ای شوید که این امر مشکلات بیشتری را برای گیربکس ایجاد خواهد کرد؛ بنابراین از این به بعد تمرین کنید که پس از هر بار تعویض دنده مجدداً دست خود را روی فرمان قرار می‌دهید و حداکثر کنترل خودروی خود را در اختیار دارید. از این طریق مهارت‌های رانندگی شما نیز ارتقا خواهد یافت و خودرویتان امن‌تر و دقیق‌تر خواهد بود و البته گیربکس نیز به خاطر عدم وجود فشار ناخواسته روی قطعاتش از شما تشکر خواهد کرد.
با مزیت‌های ایمنی واضحی که نگه‌داشتن هر دو دست روی فرمان دارد مطمئن شوید که دست‌های خود را در حالت ساعت 10 و 2 قرار می‌دهید و دسته‌دنده را نیز تنها بگذارید! زیرا در این مورد جذاب‌ترین راه صحیح‌ترین راه نیست!