PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نصب مجدد 98 بدون خرابی xp

ooje_asman
25-03-2005, 23:18
با سلام
ویندوز 98 من خراب شده یعنی فایل های اصلی اش طوری که وقتی می خاد بالا بیاد می گوید که بایس دوباره نصب بشه و با safe mode هم همین پیام رو می ده من چه جوری می تونم درستش کنم و یا بدون خرابی xp دوباره نصبش کنم مرسی

M.R.M
26-03-2005, 09:50
سلام دوست عزيز.
در وبلاگ ويندوز آموزش اين كار را قرار دادم. اما ببينيد ريسك اين كار بسيار بالا است. در هر حال به صورت ساده ميتوانيد از روش زير استفاده كنيد :
1) درايو ويندوز 98 خود را فرمت كرده و ويندوز را مجددا نصب كنيد. با اين كار صفحه بوت از بين ميرود.
2) پس از اتمام عمليات نصب ويندوز 98 سي دي ويندوز XP را درون درايو گذاشته و وارد قسمت نصب شويد. سپس وارد قسمت Repair شويد. در آنجا بايد دستور FIXMBR را به كار ببريد.
پس از انجام اين كار و راه اندازي مجدد سيستم صفحه بوت مجددا ظاهر خواهد شد و شما ميتوانيد وارد ويندوز XP خود نيز بشويد.
براي ديدن كامل مقاله ميتوانيد به آدرس زير مراجعه كنيد :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

موفق باشيد.

سعید مشکی
26-03-2005, 16:13
دوست عزيز سلام
با اجازه اساتيد محترم بايد يك تجربه رو در اختيارت بگذارم
احتياجي نيست كه اين همه سختي بكشي .دو تا راه ساده تر هم داري . اول اينكه در درايوي كه ويندوز 98 رو نصب كردي پرونده هاي windowsوprogram files را deliteكني و بعد باخيال راحت فقط ويندوز 98 رو نصب كني با اينكار فايل boot.ini در جاي خود باقي ميماند و سيستم در زمان بوت آدرسهارا از طريق همان بوت قبلي اجرا ميكند و به ويندوز xp شما هيچ آسيبي نميرسد.
دومين راه اينه كه درايو c را كاملا فرمت كنيد و بعد از نصب ويندوز فايلها را از حالت مخفي(hiden) خارج كني و در فايل boot.ini درايو c اين عبارات را تايپ كنيد
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
اطمينان داشته باشيد كه مشكل شما حل خواهد شد.البته به شرطي كه ويندوز xpشما در داخل درايو d نصب شده باشد . البته يك راه ديگه هم داري و آن اين است كه اول فايل boot.ini را كه داخل درايوc بوده در يك درايو ديگه كپي كني و بعد از نصب ويندوز به جاي قبلي و بر روي فايل جديد پيست كني ديگه از تايپ اين همه آدرس راحت خواهي شد.
اميدوارم تونسته باشم كمكي كنم.
موفق باشيد.

Ehsani
27-03-2005, 02:26
من كاري رو كه سعيد ميگه 100٪تاييد مي كنم اصلا راحش هم همينه ..repaire كردن ويندوز مال مواقع خيلي ضروري هست و در حالت عادي بهترين روش همون روشي هست كه سعيد جان گفتن

M.R.M
27-03-2005, 08:24
سلام Ehsani عزيز.
منظور من Repair به آن شكل كه مجددا فايلها نصب شوند نيست.
منظور من در اصل وارد شدن به قسمت Recovery Consol است كه در نهايت فقط يك دستور ساده اجرا ميشود و تمام.
اما در مورد روشهايي كه دوست عزيزم آقا سعيد گفتند بايد يك سري نكات را يادآور شوم :
اولين نكته : روش اول آقا سعيد درست است كه ممكن است نتيجه دهد اما شما بايد به اين نكته توجه داشته باشيد كه اگر مشكل اين دوستمان ناشي از ويروس و يا تروجان و يا فايلهاي خوداجرايي باشند كه درون پوشه هاي مخفي ( به قول دوست عزيزم امير ، سوپر مخفي ) قرار داشته باشند ( براي مثال پوشه هايي تحت نام FOUND000 ) ، در آن صورت از بين نخواهند رفت و مجددا با نصب ويندوز 98 فعاليت خواهند كرد و مشكل همچنان باقي خواهد ماند.
نكته دوم : اين نكته را به دوست خوبم آقا سعيد متذكر ميشوم. اشتباه بسياري از كاربران اين است كه فكر ميكنند همه چيز براي بوت ويندوز در فايل Boot.ini خلاصه ميشود !
اما بايد بدانيد كه فايل Boot.ini فقط قسمتي از اطلاعات بوت سيستم را در بر دارد. اطلاعات كامل بوت ويندوز XP در فايلهاي زير است :
NTLDR ، NTDETECT.COM
اين دو فايل در واقع رابط اطلاعات ويندوز براي بوت شدن ميان Bios سيستم است.
در هيچ كدام از روشهاي شما نامي از اين دو فايل برده نشده است. در صورتي كه اصل موضوع اين فايلها هستند نه تنها صرفا فايل Boot.ini .
اگر شما نتوانيد اين دو فايل را بازيابي كنيد ، اگر با روش آقا سعيد فايل Boot.ini را تغيير دهيد ، درست است كه ممكن است يك صفحه انتخاب بوت در ابتداي راه اندازي سيستم ظاهر شود ، اما در نهايت اگر XP را انتخاب كنيد با پيغامهاي خطايي مبتني بر اينكه اين فايلها يافت نميشوند متوقف خواهيد شد و ويندوز XP بالا نخواهد آمد.
دستوري كه من گفتم ( يعني FIXMBR در قسمت Recovery Consol ) باعث تعمير و بازگرداني اين دو فايل نيز ميشود. در واقع همين دستور ساده تمام كارهايي را كه لازم است تا فايلهاي مورد نياز براي بوت XP تعمير شوند و بازگردند را انجام خواهد داد ( از تغيير فايل Boot.ini و در واقع ساخت مجدد آن گرفته تا بازگرداني فايلهايي كه ذكر كردم ).
موفق باشيد دوستان. :)

mohammad hamed
27-03-2005, 18:14
ما كه كار را كرديم و نتيجه نگرفتيم
من اين راه را انجام ميدهم
يك نسخه از فايل بوت را كپي ميكنم و بعد از فرمت درايو و نب ويندوز ساتب XP را اجرا ميكنم وشروع به نصب ميكنه و وقتي كه قسمت اول كار ويندوز تمام شد قبل از ري استارت اتوماتيك فايل بوت را كپي ميكنم و بعد از ري استارت منوي بوت مثل اول ميشود و فايل هاي اضافي را پاك ميكنم
در مورد راه سعيد جان اگر درايو ويريس گرفته وبايد فرمت كامل بشه اين راه جواب نميده

Arashi
27-03-2005, 21:59
مشكل دوست من با روشي كه M.R.M عزيز داد حل شد
از طرف دوستم : مرسي M.R.Mجان

Ehsani
28-03-2005, 00:38
M.R.M, ممنونم از توضيحاتت ..اطلاعات خوبي رو ياد گرفتم :wink:

OMID
28-03-2005, 01:09
مرسی M.R.M جان اطلاعات جالبی بود کلی استفاده کردیم.
در مورد روش آقا سعید هم این رو بگم که همیشه جواب نمیده ولی خب خیلی مواقع جواب میده.
ولی روش M.R.M جان روش خوبی وفکر نکنم مشکلی داشته باشه.

omid emamhadi
05-04-2005, 10:15
با سلام خدمت
M.R.M
جان عزيز.سال خوبي داشته باشيد.پيرو سخنان شما در مورد نصب ويندوز 98بدون خرابي اكس پي بايد چند نكته را بگويم:من در سيستم خودم در درايو cويندوزملنييم ودر درايو dيك اكس پي دارم.ويندوز ملنييم من بدلايلي خراب شدومجبور به فرمت درايو cشدم .
شما فرموديد: درايو ويندوز 98 خود را فرمت كرده و ويندوز را مجددا نصب كنيد. با اين كار صفحه بوت از بين ميرود.
من هم همينكار را كردم وصفحه بوت از بين رفت.
بعد شما فرموديد: پس از اتمام عمليات نصب ويندوز 98 سي دي ويندوز اكس پي را درون درايو گذاشته و وارد قسمت نصب شويد. سپس وارد قسمت Repair شويد. در آنجا بايد دستور FIXMBR را به كار ببريد. پس از انجام اين كار و راه اندازي مجدد سيستم صفحه بوت مجددا ظاهر خواهد شد و شما ميتوانيد وارد ويندوزاكس پي خود نيز بشويد.
وبعد فرموديد:ان دستور باعث تعمير و بازگرداني اين فايلهاي ذكر شده نيز ميشود. در واقع همين دستور ساده تمام كارهايي را كه لازم است تا فايلهاي مورد نياز براي بوت اكس پي تعمير شوند و بازگردند را انجام خواهد داد.
من هم دقيقا همينكار را كردم و مقاله شما را نيز خواندم و به دقت به آن عمل كردم ولي از صفحه بوت خبري نشد كه نشد.ويك ارور در مورد فايل NTLDRداد ونوشت :
NTLDR is missing
ومجبور به نصب مجدد اكس پي شدم.
حالا از شما سوال دارم كه آيا مگرفايلهاي بوت 98 باملنييم فرق دارد كه اين ارور را داد؟
ايا طبق دستور شما نبايد صفحه بوت بيايد؟
مي توانيد شما هم باملنييم تست كنيدو اشكال كار را پيدا كنيد؟
قبلا از راهنمايي شما سپاسگذارم.
خداحافظ

M.R.M
05-04-2005, 10:58
سلام اميد جان.
همان طور كه از اسم اين تاپيك پيداست موضوع در مورد ويندوز 98 است. اما در پاسخ به سوال شما بايد بگم كه شما تا حدودي درست حدس زديد.
ويندوز ملنيوم تا حدودي با بقيه ويندوزها فرق دارد. پارامترهاي كنترلي آن بيشتر از ويندوز 2000 ( با ساختار NT ) پيروي ميكنند تا ويندوز هاي سري 9x به همين دليل به آن لقب ويندوز هزاره ها را داده اند !!! :wink:
من نميدانم شما براي چه منظور و كاري از ويندوز ME استفاده ميكنيد اما به شما پيشنهاد ميكنم اگر ميخواهيد از دو ويندوز استفاده كنيد يا از دو ساختار كاملا متفاوت استفاده كنيد ( مانند XP و 98 ) و يا از دو ساختار متشابه با قابليتهاي مختلف در اموري نظير شبكه و ... ( مانند XP و 2000 ) استفاده كنيد ( با توجه به نياز كاريتان.
در هر صورت در پاسخ به سوال شما بايد بگويم كه شما بايد در اين حالت با ويندوز ملنيوم مشابه ويندوز 2000 عمل كنيد.
براي اين منظور ميتوانيد به مقاله زير مراجعه كنيد :

البته باز هم ياد آوري ميكنم كه بنده خودم تا به حال اين روش را امتحان نكرده ام ( در مورد ويندوز ملنيوم در كنار XP ) چون نظر بنده نسبت به ويندوز ملنيوم اصلا خوب و جالب نيست ( در واقع من 98 را به ملنيوم ترجيح ميدهم ، و دلايل خودم را هم دارم ) و معتقد هستم XP و 98 همواره زوج مكمل و مناسبي براي هم هستند. :wink:
در كل در اينجا بحث يك جور سليقه و ... هم پيش مي آيد كه اگر كمي منطقي به آن نگاه كنيم ميشود يك انتخاب درست را انجام داد.
در مورد تست هم اگر روزي دوباره خواستم با ملنيوم وارد جنگ شوم حتما اين كار را خواهم كرد ( چون فعلا خيلي وقت است كه آتش بس اعلام كرديم ! :D )
باز هم اگر سوالي بود در خدمت هستم.
موفق باشيد. :)

Mehdi_Best
08-04-2005, 16:16
امید جان به نظر من هم اگه می خواهی از 2 ویندوز استفاده کنی از 98 و ایکس پی استفاده کن
من خودم همیشه همین کارو می کنم
در ضمن 2-3 تا از دوستام بودن که مثل شما از میلینیوم و ایکس پی استفاده می کردن که ابتدا به توصیه من عمل نکردن اما بعد از مدتی خودشون به حرف من پی بردن و الان اونها هم از 98 و ایکس پی استفاده می کنن