PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اهل فن بگند چرا نمیشه در ایران fps ی مانند call of duty یا battlefield ساخت؟

armardeh
21-09-2011, 19:54
اهل فن بگند چرا نمیشه در ایران fps ی مانند call of duty یا battlefield ساخت؟

2lombe
21-09-2011, 20:02
من نمیدونم.

1.بودجه کافی نیست.

2. می خواهند سریع بسازنند.

3.از نیروی کافی استفاده نمی کنند.

4.حوصله ندارنند.

5. نیروی مجهز ندارنند.

6.امکانات ندارنند.

7.و به هزار رو یک دلیل نمی توتنند

Reza Azimy_RW
21-09-2011, 20:19
خیلی خیلی زیاد دربارش تا حالا تو انجمن بحث شده .
سرچ کن به نتیجه میرسی

1navid
21-09-2011, 20:49
1-سخت افزار قوی ندارند
2-نیروی کافی ندارند
3- پول ندارند
4- اطلاعات و تخصص کافی ندارند
5- نرم افزار های درستی ندارند
6-مهمترین عامل فروش کم قیمت بازی هاست که سرمایه گزار رو دل سرد می کنه
البته خارجی ها یه چیزی ندارند که ماداریم اونم حق کپی رایت هست

silsin
21-09-2011, 21:41
همه چیز دارن . خوبش هم دارن
ولی
غرور دارن /
خسیس هستن و پول واسه این کار خرج نمی کنن/
اهل کلاه بردارین/
فرهنگ کار گروهی رو ندارن /
اهل دزدی ان اونم از نوع باهالش . بازی رو -- می کنن می گن ما ساختیم /

anti-military
21-09-2011, 21:55
مهم ترین دلیلش پوله ! یعنی در اصل تنها دلیلش پوله ...

هر شرکت خارجی بازی سازی رو که ببینید همیشه سعی میکنن بهترین طراح ها و برنامه نویس هارو استخدام کنن
اما تو ایران هرکی تصمیم میگیره بازی بسازه بدون برسی سریع چندتا مدل آماده میچینه کنار هم و چند خط کند مینوسه و فقط به پول فروشش فکر میکنه ( غافل از اینکه راه های بهتری هم واسه پول در آوردن هست . پول بازی سازی رو هواست )
به خاطر همین هم حالا حالاها خیلی زوده که ایرانی ها بخوان بازی تخصصی و با ارزش بسازن

درکل به نظر من هرکی به بازی سازی تخصصی علاقه داره باید یه مهارت رو کامل یاد بگیره و بره تو یه شرکت بازی سازی یا خودش شرکت بزنه . اینکه بگیم من میشینم تو خونه و وقت میزارم و یه بازی در حد بازیهای خارجی میسازم تقریبا غیر ممکنه

تنها بازی تخصصی و خوبی که تو ایران ساخته شد و روش وقت گذاشته شد گرشاسب بود که چندین سال واسش وقت گذاشتن
البته ایده و داستانش خیلی کلیشه ای بود اما از نظر مشخصات فنی تخصصی روش کار کرده بودن

====
راستی گفتی اهل فن . من اهل فن نیستم ها همینجوری گفتم یه پستی بدم :31:

p30c
21-09-2011, 21:59
چرا ميشه. براي شروع كار مي توان از engine‌مناسب استفاده كرد.

amd>intel
21-09-2011, 22:11
مشكل حقوق ناكافي . نبودن و مهاجرت برنامه نويسان نخبه و .... مشكلات مالي مسخرست . يك گيم متوسط احتياج به 15 برنامه نويس 2 نفر جلوه هاي ويژه و .... دارد

NINJA0098
21-09-2011, 22:18
البته من جزئ اهل فن نیستم ولی نظرمو میگم.....

1-سخت افزار قوی ندارند
اشتباهه...

2-نیروی کافی ندارند
اشتباهه ....

3- پول ندارند
تا حدودی درسته

4- اطلاعات و تخصص کافی ندارند
اشتباهه...

5- نرم افزار های درستی ندارند
اشتباهه...

ایرانیا تا وقتی نتونن کنار هم یه کار گروهی درست انجام بدن نمیتونن یه بازی خوب بسازن....
سیاست گذاری ها برای حمایت هم مسیر اشتباهی رو داره میره.....بنیاد و تبیان و اینا رو میگم....اونا منظور حمایت رو با شراکت اشتباه گرفتن....(البته نظر منه ... )

p30c
21-09-2011, 23:08
ببينيد الان نرم افزارهاي بازي سازي مناسبي مثل game maker و غيره وجود داره. حتي انجين هاي مناسب هم داريم. به نظرم اينها كار را خيلي راحت مي كنه. فقط افراد بايد يكخورده حوصله داشته باشند. يك بازي يكي دو روزه ساخته نميشه حداقل يكسال صبر و تلاش لازم هست

Reza Azimy_RW
21-09-2011, 23:54
3- پول ندارند تا حدودی درسته
حسین چرا این موردو گفتی تا حدودی؟
100 درصد

Kaptian Black
22-09-2011, 00:26
تو کشوری که بالا سری هاش کلا با واژه کامپیوتر نا آشنا هستن و اونو یه تهاجم فرهنگی میدونن که باید با مشت و جفتک زد به دهنش ! چه انتظاری دارین ؟ قربون آمریکایی ها برم که اگه نبودن تنها تفریهه ما الان تظاهراتو مشت و .. به دهن اینو اون زدن بود ! ببخشید یکم تند رفتم...

NINJA0098
22-09-2011, 01:36
حسین چرا این موردو گفتی تا حدودی؟
نگا کن وقتی 40 میلیون دلار خرج یه بازی میشه برای ساخت اونا برای انتشار تو تمام دنیا برنامه ریزی میکنن کیفیت بازیشونم به اندازه ای در نظر میگیرن که سه الی چهار برابر اون پولو برگردونه ....حالا ببین ما داریم در مورد بازی صحبت میکنیم که تو ایران ساخته میشه ....متوسط در آمد یه ایرانی معمولی بین 600 تا 800 هزار تومنه ولی متوسط در امد یه آمریکایی بین 3500 تا 7000 دلار میشه ....
حالا اگه یه شرکت تو ایران زده بشه که بخواد یه بودجه در حد بازیای روز براش اختصاص داده بشه بیشتر از 1 میلیارد نیز نداره چون خرج به همین نسبته....
مثلا دانشگاه استفورد شایر برای رشته بازیسازیسالانه 18میلیون تومن میگیره و دانشگاه (اسمشو یاد رفت ولی تو نیو یورکه) حدود 12 میلیون ... این متوسط در آمد تو یه کشوره که مشخص میکنه چقدر هزینه نیازه.....
الان بازی گرشاسپ با 350 میلیون تومن ساخته شد و کیفیتش در حد قابل قبوولی بود(نسبتا).. الان همین بودجه دوبرابر بشه در حال حاضر میشه تو ایران یه بازی با کیفیت عالی ساخت ....منتها فقط یه ایرادی این وسط هست اونم این عدم کار گروهی تو ایرانه ...نمونشم همین پروژه طنز که من و تو از کی قرارشو گذاشتیمو هنوز حتی شروعش نکردیم : دی
خلاصه برای هزینه تو ایران پول پیدا میشه منتها اول باید اطمینان و همکاری پیدا بشه.....

parvizamd
22-09-2011, 16:09
دوستان مشکل اینجاست که نمیشه با موتوری کرکی اینجور بازی ها رو ساخت برای مثال مثال سرباز یونتی رو اجرا کنید
روی سیستم من با این مشخصات پرش داره(دک می زنه):
AMD ALTHON 4200 64 2X
RAM:2GB
CPU:2.21GHZ
VGA:1GB

خوب در حالی بازی COD6 رو سیستم من مشکلی نداشت....

زمان کافی برای اینجور بازی ها نمی گزارند تا حدودی درسته به غیر از گرشاساب...

با انجنین مثل گیم میکر و یونتی و گیم استدیو نمیشه CALL OF DUTY ساخت چون توان اینکار رو ندارند

بازی ساختن از نوع AAA تو خونه معنی نداره......چرا که سیستم خونه شما توانایی ساخت بازی سنگین رو نداره.......

رندر و غیره وقت زیادی رو میگیره.

انیشمن ما تو بازیمون خوب نمیشه چرا اون ها از موشن کیچر 300میلیون تومانی استفاده می کننه.

موتور IW ENGIEN یه دفعه رشد نکرد........ بلکه به تدریج.و اینکه پایه موتور CALL OF DUTY یکی هست.

و اینکه یه مشکل گنده به نام MONEY یا مایه یا پول هست که سعی می کنیم همه چیز رو ارزون تموم کنیم.........

aliscan
22-09-2011, 17:08
سلام
منم مشکل اصلی رو پول میدونم،وگرنه ماشالله ایرانیها اینقدر استعداد دارن که بخوان بازیها بهتر Call رو بسازن،اگه پول باشه امکانات پیدا میشه-نیروی مجهز پیدا میشه-سخت افزار قوی پیدا میشه و........

:46:

S@nti@go_s&k
22-09-2011, 17:15
پول ندارن ؟

هه هه پول ندارن هزار هزار میلیاردی پول غیب میشه ؟

در مورد سوالت هم
چرا نمیشه در ایران fps ی مانند call of duty یا battlefield ساخت؟

واقعیتش تو ایران که نه ولی تو کشورای سوریه و لبنان (کلا تو منطقه ) بصورت واقعیشو دارن میسازن

شما خبر نداری

NINJA0098
22-09-2011, 17:55
اکثرا میگین پول .... به خدا اگه یه نمونه کار عالی و کوتاه در حد cod بسازین ببینین چجوری پول براتون جور میشه....
نمونش بازی hawken که با یو دی کی اول ساخته شد (البته هنوزکامل نشده) به عنوان یه پروژه دانشگاهی و یه مپ بازی تحت شبکه ....اما الان EA و چندتا ناشر بزرگ دیگه میخوان ازشون حمایت کنن....
شما یه نمونه کار کوتاه و خیلی با کیفیت بسازین.... همین شرکتایی که همیشه دنبال اینن که کمترین پولو بدن ببینین چجوری خرج میکنن....

RatAtouille
22-09-2011, 18:42
اکثرا میگین پول .... به خدا اگه یه نمونه کار عالی و کوتاه در حد cod بسازین ببینین چجوری پول براتون جور میشه....
نمونش بازی hawken که با یو دی کی اول ساخته شد (البته هنوزکامل نشده) به عنوان یه پروژه دانشگاهی و یه مپ بازی تحت شبکه ....اما الان EA و چندتا ناشر بزرگ دیگه میخوان ازشون حمایت کنن....
شما یه نمونه کار کوتاه و خیلی با کیفیت بسازین.... همین شرکتایی که همیشه دنبال اینن که کمترین پولو بدن ببینین چجوری خرج میکنن....

این هم ایده خوبیه ! پس چرا کسی ( چند نفر :31:) اینجا شروع نمیکنه ؟!

majid322
22-09-2011, 18:53
من دلیلش رو فقط تو یه چیز میدونم هیچ کس برا یه بازی توی ایران ارزش قایل نمیشه...

شما خودت بگو مثلا 1 یا 2 میلیارد سرمایه داری

حاضر هستی بیای یه استدیوی بازی سازی بزنی و یه بازی بسازی

بعد ماهیانه به این همه تعداد ادم حقوق بدی...

خب میری دنبال یه کاری که بیشتر توش پول باشه...

hadi665
22-09-2011, 20:58
خوب منم یه نظری بدم
پول خرج میکنند ، البته کمه ، اما همینقدرشم بد خرج میشه
پولو به کسایی نمیدن که کارشون درسته ، بلکه به کسایی میدن که آشنا باشن

خوب اون افراد هم واسه اینکه قسمت بیشتره پولو بزارن توی جیب خودشون ، افراد کم مهارتو استخدام میکنن

.

و البته دلیل اصلی عدم پیشرفت ما توی زمینه ی کامپیوتر همونه که دوستمون گفت ، توی کشوره ما همیشه کامپیوتر و اینترنت و حتی بازی های کامپیوتری ، مخوف ، علت انحراف ، ضد فرهنگ ، و نمونه ای از تهاجم فرهنگی میدونن !
پس امکان نداره با این ذهنیت دنبال پیشرفت تو این ضمینه باشیم !

NINJA0098
22-09-2011, 21:28
پول خرج میکنند ، البته کمه ، اما همینقدرشم بد خرج میشهآره خیلی بد خرج میشه ... همین نمایشگاه آلمان.... کلا توش بازیساز فقط فرهود فرمند بود (اگه اشتباه نکنم) اونوقت بنیاد کاروان 15 نفره (بازم اگه اشتباه نکنم) برد اونجا ... حالا ببینین کیا رفتن؟

و البته دلیل اصلی عدم پیشرفت ما توی زمینه ی کامپیوتر همونه که دوستمون گفت ، توی کشوره ما همیشه کامپیوتر و اینترنت و حتی بازی های کامپیوتری ، مخوف ، علت انحراف ، ضد فرهنگ ، و نمونه ای از تهاجم فرهنگی میدونن !
پس امکان نداره با این ذهنیت دنبال پیشرفت تو این ضمینه باشیم ! کاملا درسته .... کشور ما به خاطر دلایل سیاسی توی نبرد تبلیغاتیه با بیشتر کشورای پیشرفته تو ایم زمینه اونوقت کمترین بها رو به همین بخش میدن .... هی تو تلویزیون و رسانه ها میگن جنگ نرم .... اونوقت یه بازیساز باید دو سال بره سربازی و بعد سر زندگی .... کل بودجه بنیادم که معلوم نیست کجا میره؟ کارشناساشونم در حدین که وقتی یه بازی با UDK میخوای ببری برای حمایت میگن ... این انجین ضعیفه و اگه ده تا دشمن تو لول شلیک کنن بازی هنگ میکنه !!!!! یا بر میگردن میگن اگه مستقل ساختی بازی رو و میخوای شریک بشی (بازی کامل رو بده بودن پیششون برای حمایت) فقط 30 درصد رو میگیری !!!1
وضعیت اینه فعلا ولی مشکل نباید باعث بشه بازیسازا نا امید بشن ..... اگه بشه صنف بازیسازا تشکیل بشه میشه تمام این ایراداتو توی مجلس و دادگاه پیگیری کرد و حد اقلش اینه که کمتر این اتفاقا می افته ....

دوستان مشکل اینجاست که نمیشه با موتوری کرکی اینجور بازی ها رو ساخت برای مثال مثال سرباز یونتی رو اجرا کنید
نه پرویز داداش واسه کرکی بودن موتور نیست ... مگه دیکشنری کرک شده با اصلش تو کارایی فرق میکنه؟.... اون فرق توی PERFORMANCE بازیه موقع طراحی .....
اونا به تک تک فیسا تو طراحی سه بعدی دقت میکنن .... انجین رو با کلی برنامه نویس بهینه میکنن.... مثلا تو یه لول وقتی میخوان یه محیط با جزئیات خیلی زیاد بسازن دیگه نمیان برای هر دیوار یه تکستچر جدا و یه مترال جدا بسازن میا یه متریال میسازن که تو کل لول یه بار لود میشه یه چیز تو مایه های تصویر زیر....بعکس زیر نگا کن یا متریاله که با جابجایی تو لول جزئیاتش تغییر میکنه...میدونی همین چیزا چقدر تو پرفرمنس بازی تاثیر داره؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

.:PAR3A:.
22-09-2011, 21:58
پول ندارن ؟

هه هه پول ندارن هزار هزار میلیاردی پول غیب میشه ؟

در مورد سوالت هم

واقعیتش تو ایران که نه ولی تو کشورای سوریه و لبنان (کلا تو منطقه ) بصورت واقعیشو دارن میسازن

شما خبر نداری

پول دارن... کشور ما با این نفتی که داره به شدت پول داره... ولی این پول دست کسی نمیرسه... یعنی کسی بویی هم از این پول نمیبره...

همین باعث میشه که اکثریت ملت ایران ، همونطور که دوستمون گفت ، 600-800 هزار تومن حقوق معمولی باشه... در حالی که توی امریکا خیلی خیلی بالاتره حقوق واسه ی زندگی عادی...
ملت نمیتونن با این وضع مالی حتی 10هزار تومن هزینه کنن واسه بازی... بازی هایی مثل COD یا BF ، هزینه ساخت بالایی داشتن ، اما قیمت فروش هر بازی در حدی بود که به راحتی (با یه فروش معمولی ، نه مثل COD با این ارقام فضایی) هزینه ساخت رو + یه سود کلان تامین میکرد... مثلا قیمت BO واسه 360 ، 50 دلار ، واسه پی اس 3 ، 40 دلار و واسه پی سی 38 دلار بود... بگذریم از اینکه COD توی چندین کشور عرضه شد ، ولی بازی های ما توی خود ایرانش به زور عرضه میشه...
منظور من اینه که عرضه ی یک بازی با قیمت نهایتا 3-4 هزار تومان ، اون هم فقط توی کشور ایران (جالبش اینه که به خاطر ناموفق بودن صنعت بازی سازی ایرانی الان یه بازی 1000 برابر COD هم بسازن خیلی از مردم به خاطر ایرانی بودنش نمیخرن ، نمونش رو توی گرشاسپ دیدم) ، حتی نمیتونه هزینه ساخت رو تامین کنه ، چه برسه به اینکه سود آور باشه...

LordPedi
22-09-2011, 22:44
اصلا تا بودجه نباشه نمیشه بازی ساخت.
توی هر زمینه ای بدون پول عملا پیشرفتی رخ نمیده.
مثلا توی صنعت سینما وقتی فیلمی مثل X-Men First Clause میاد 150 میلیون دلار هزینه میکنه، از اون طرف 350 میلیونم سود میکنه.
یعنی به اندازه ای که هزینه بشه و کیفیت کار هم بالا باشه درآمد هم حاصل میشه.
ولی متاسفانه تو ایران هرگز به این مسائل بها داده نمیشه.

Hotsun
24-09-2011, 14:56
دیگه نوبت من شد:
1.خاک و کود لازم است تا گل بروید,اما گل نه خاک است نه کود.
2.هیچ کس نمیتواند به عقب برگردد و از نو شروع کند اما...همه میتوانند از همین حالا شروع کنند.
حالا از 2 جمله بالا میرسیم به بحث خودمون:
یه سوال:
چند نفر رو میشناسید بتونه یا حوصله داشته باشه Normal map و Heightmap و غیره اش رو خودش بسازه نه با نرم افزار؟؟؟
اگه میخواین ببینین چقدر فرق میکنه کاری که نرمال و هایتش با دست ساخته شده به تصاویر زیر خوب نگاه کنید(تو بالایی که کار خودمه سایه ها خوب معلومند و پارالاکس به نحو احسنت پیاده شده ولی تو پایینی اصلاً معلوم نیست چی به چیه و پارالاکسش که خوب نشده هیچ الکی سنگ ها هم نویز دار شدن و هیچ گونه برجستگی رو نشون نمیدن و طوری شده که انگار یه لایه پلاستیک کشیدی روش و کلاً ...) :

من خودم به شخصه تو ایران کسی رو به جز خودم نمیشناسم چنین کاری بکنه چون آموزشی براش نیست و خود منم با سختی و زحمت و دقت بسیار زیاد تونستم به چنین حدی برسم و اینا رو هم به هیچ بنی بشری یاد نمیدم مگر اینکه بدونم نفع داره برای خودم,نفعش هم این نیست که طرف بگه 1000تومن میدم بهت چون خودش میتونه ازش چندین برابر در بیاره و تعداد کسانی که بلد میشن میشه 2 تا و همینجوری پیش میره تا جایی که دیگه کل ایران بلد هستن.
خب حالا فکر میکنید به من چی دادن که اینجوری شدم؟نه پول دادن نه امکانات,به من فقط توانایی رشد دادن.
این قضیه همون گل هست که با یه چیزی رشد پیدا میکنه که خودش اون نیست,اون چیزی که انسان رو رشد میده تلاش+دقته.

حالا میخوام به شما بگم اگه همون موقع که داشتین یاد گرفتین نرمال مپ و هایت مپ چی هستن بد یاد گرفتین بسازین نمیخواد حسرت بخورین و بگین کاش میشد رفت عقب و یجور دیگه یاد گرفت بلکه میتونید از همین حالا شروع کنید یه راه دیگه برین.
(اینم نکته دومی بود)
خب نرمال مپ و هایت مپ که مثال بودن اگه بخوایم اینجوری نگاه کنیم که خوب اگه الان رسانا شکوه کویر یه نفر رو داره(خودم رو میگم)که میتونه این کار رو بکنه پس کرایتک 10 نفر رو داره,در کل منظورم اینه که تواناییتون رو ببرین بالا.
شما اگه میدونستین مزایا و مبالغ قرارداد من چقدره انقدر پول پول نمیکردین چون بابت توانایی بیشتر همیشه کسی هست که بتونه بهتر بپردازه.
الان خودتون فکر کردین چی بلدین آخه.
هر کی هر چیزی بلده بره نشون بده شرکت ها خودشون حقوق خوب میدن.
توی همین انجمن یه دفعه بود اومدم گفتم پرتوی نوری دینامیک به FPSC اضافه کردم اینم عکسش یه نفر که بیشترتون میدونید کی بود گفت اینم عکس از UDK که چنین چیزی داره ولی عکسش رو از سایت خود UDK گذاشته بود و این یعنی طرف میخواست بگه پز کارایی که بلدی رو نده انجین من از اول روی خودش داره و من با زدن یک تیک فعالش میکنم ولی متاسفانه این یعنی اینکه اون فرد هیچی از خودش نداره و فقط متکی به انجین و نرم افزاره این وسط برای چی پول میخواد هم نمیدونم.
هر موقع فقط یکیتون تونست بگه پرتوی نور دینامیک از چه سیستمی استفاده میکنه برای پیاده شدن و خودش تونست الگوریتمش رو پیاده کنه اون موقع بیاد بگه برای کارای بیشتر پول میخوام.

همیناش رو خیلی هاتون بلد نیستین بعد میخواین بازی بسازین میگین پول بدین من براتون بتلفیلد میسازم.
تازه من خودم هم خیلی جاها مشکل دارم و از نظر خودم تازه اول راهم ولی کسایی که بلد نیستن هیچ اول راه هم نیستن.
این رو هم به خاطر داشته باشید که:
طولانی ترین سفرها نیز یک روز با گامی کوچک آغاز میشوند.
در آخر این مطلب باید بگم که کلاً اگه گفتم کسی چیز خاصی بلد نیست منظورم فرد خاصی نبود(البته به جز یه مورد)کلاً گفتم که اگر کسی وضعیتش اونجوریه بدونه فعلاً مهمترین نیازهاش تلاش+دقت هستند,ادعای الکی هم نزنه چون با ادعای الکی کسی به جایی نمیرسه حتی اگه پول در اختیار داشته باشه,اگه اونی که پول داره و تلاش میکنه پس وای به حال اونی که پول نداره و تلاش نمیکنه.
اگر هم کسی اومد جواب کوبنده به این مطالب من داد بدونید که از هموناست که نه پول داره نه تلاش کلاً هم هیچی بارش نیست و فقط میخواد با ادعا زدن روی من رو کم کنه.
همین الان بگم اگه کسی میخواد روی من رو توی توانایی کم کنه اول باید تو این زمینه ها از من بهتر باشه:
مدل سازی,UV,طراحی تکسچر,ادیت تکسچر,طراحی Normal map,Heightmap,Specular,Illumination,...,شیدرس ازی به زبون های GLSL,HLSL,الگوریتم نویسی برنامه از نظر فنی,کاهش حجم شیدر با استفاده از برنامه نویسی انجین(نمونش رو با پرویز انجام دادن یه شیدر ساختم دیدم بخوام ادامه بدم چندین خط بهش اضافه میشه به پرویز گفتم با یه برنامه 4-5 خطی و میکس کردنش با شیدر کار رو بهینه کردم),پیاده سازی ایده های جدید و بهینه(مثلاً از بین بردن لوپ با روشی تو مایه های Mega texture که با رونمایی از بازی جدیدمون تحت یونیتی میتونید توش این رو ببینید که هیچ گونه لوپ وجود نداره ولی روی یه سیستم معمولی به راحتی هرچه تمام تر اجرا میشه),توانایی انتقال علم که مثلاً یه چیزی رو تو زمینه بهینه کردن مدل بلدی بدونی چجور به مدل سازت یاد بدی,توانایی افزایش قدرت رندر انجین به وسیله برنامه نویسی یا افکت تصویری و غیره, بهینه کردن تکسچرها از نظر چند بیتی بودن و نسبت سایز به فاصله و غیره,توانایی تشخیص تعداد پلی مورد نیاز طبق موقعیت و سطح پروژه و ...

شاید یکی بیاد تو یک یا 2 یا حتی چند مورد بهتر از من باشه ولی اگه فکر میکنه تو همش بهتره من تضمین میکنم رزومه اگه سفید هم باشه میتونه با نمونه کار بره تو شرکت های معتبر و حداقل مدیریت یه قسمت رو عهده دار بشه و با بودجه شرکت بازی بده بیرون تا اینقدر نگه بودجه کمه حتی اگه واقعاً کم باشه.مدیر عامل نشدی که بخوای بهونه بودجه رو بیاری باید با حقوقی که میدن کار رو براشون انجام بدی و مطمئن هم باش که با اون توانایی ها کم حقوق نمیدن در ضمن اگه حقوقش هم کمه تو تلاش بیشتر بکن که اسمت بره بالا بعداً بگن کل پروژه مدیون توئه و رو هوا ببرنت شرکت های مایه دارتر.
آخر این مطلب هم باز میرسیم به تلاش زیاد.
شما مطمئن باشید روی هر بحثی در مورد بازی سازی ایران دست بذارید آخرش من میرسونمتون به تلاش زیاد.
در ضمن کلمه تلاش رو فقط من نمیگم,امید عسگری توی یکی از مصاحبه هاش 3 دفعه تاکید کرده,رضایی مدیر پروژه میرمهنا موقع جشن رونمایی بازی گفت که اگر تلاش بچه ها نبود به چنین چیزی نمیرسیدیم, فصیحی مدیر پروژه گرشاسپ یه جا گفته بود گرشاسپ حاصل تلاش تمام بچه های تیممونه(فکر کنم یا توی یه سایت بود یا توی تلویزیون)و....
اونایی که این افراد رو قبول ندارن و تلاش هم قبول ندارن برن یه کار بهتر,از خودشون بیارن که بدون زحمت و تلاش ساخته شده باشه.
پس همیشه بگین:اول تلاش بعد پول.
چون همین تلاشی هم که از چند نفر یا چند تیم خوب تو ایران می بینید بازم کمه...

Reza Azimy_RW
24-09-2011, 15:18
پیام جان خوده منم خودم تکسچرهای مورد نیازمو میسازم ( دستی ) مثه نرمال مپ و ...
ولی خوب بعضی جاها دیگه واقعا وقت گیره واسه یه شی کوچیک بخای خودت این کارو بکنی باید از نرم افزار استفاده کنی
تو بازیهای بزرگم از نرم افزار برای ساخت تکسچرها برای مدلهای کوچیک که زیاد نیاز نیست دستی ساختن استفاده میکنن . اخه اینجوری مدت زمان ساخت خیلی بالا میره

parvizamd
24-09-2011, 15:43
رضا جون شما حالتی که میگی همه کار و خودتی می کنه ولی اگه فقط یکی برای تچکسر باشه چی؟.

مطممن باشید دیگه خیلی اوضاع فرق می کنه و انتظار ها میره بالا.

NINJA0098
24-09-2011, 16:00
بحث سر تکستچر و این چیزا نیست ... موضوع اینه که هرچی بیشتر بلد باشی بیشتر میتونی درآمد داشته باشی .....
بالا رفتن سطح علمی شما تو هر زمینه ای میتونه براتون نردبون موفقیت باشه ..... بحث پول هم اشباه نیست منتها برای مدیرای پروژه و اینا ... ما باید به فکر ارتقای سطح علمیمون باشیم ..... ولی در کنارش باید از حقوقمون مثل پولی که به بنیاد داده میشه برای حمایت دفاع کنیم .....

Hotsun
24-09-2011, 16:03
البته نرمال که یه مثال بود ولی بازم حق با پرویزه اگه این همه هم تلاش کنی بازم تکی نمیتونی کار خاصی انجام بدی برای همین به گروه نیاز داری که بازم در این صورت تلاش تمام افراد گروه نیازه.
در هر صورت میرسیم به تلاش که اگه هزینه چه به صورت زمانی چه به صورت پولی و چه به هر شکل دیگه باهاش آمیخته بشه از بتل فیلد بهترشم میشه ساخت.(البته اینو بگم که تکنولوژی هایی هست که ما خوابشم نمیتونیم ببینیم ولی فقط انیمیشن طبیعی و این چیزا نیست که بازی رو خوب میکنه,ما تا الان از بتل بیشتر گرافیک+گیم پلی دیدیم تازه بازم سوتی من توش دیدم مثلاً با ماشین گان که تیر میزنه تیراش اصلاً حرکت ندارن در صورتی که توی کال آف دیوتی تیرها لرزش و حرکت دارن)پس میشه چیزای خیلی خوبی ساخت که ازش جلو زد ولی همینجوری الکی نمیشه.

silsin
24-09-2011, 17:06
می گم اقا پیام کشته منو این اعتماد به نفست :31:

اقایون بحث سر این نیست که ما چی نداریم . بحث اصلی سر اینه که ما چرا نمی تونیم همچین چیزی بسازیم . خوبه که ماشالله همه چیز واسه ساخت بهترین چیزها داریم . ببینید هرکاری توی این صنعت پول می خواد . نمی خوام بگم پول نداریم که این اصلا درست نیست مسئله اصلی اینه که پول خرج نمی کنیم . به عنوان مثال من چند وقت پیش با یکی داشتم صحبت می کردم یه مدیر بود گفته بودم بهش که واسه ساخت یه انجین بازی سازی چقدر پول لازمه طرف گفت 2 میلیارد تومان و 4 سال زمان گفتم حالا نتیجه این کار چی میشه . گفت کرای انجین یا انریل انجین . خب الان کی توی ایران حاظره همچین پولی رو خرج کنه اونم واسه 4 سال ؟اصلا به نظرتون خرج می کنن ؟
بحث های دیگه ای هم هست . معمولا تیم های بازی سازی توی ایران به ندرت پیدا میشه که از خودشون بودجه شخصی داشته باشند و در بیشتر مواقع تابع یک نهاد یا جای دیگه ای هستند . به نظر شما این نهاد ها و یا همین بنیاد ملی بازی های رایانه ای به فکر ایناست ؟ مطمئن باشین اینا نفع خودشون رو از سرمایه گذاری توی این پروژه ها میبرن . که این رو هم اضافه کنم احتمالا دیگه بنیاد هم توی هیچ پروژه ای سرمایه گذاری نمی کنه ((البته من این رو شنیدم نیمی دونم راسته یا دروغ) )مطمئن باشین نهاد ها و یا سرمایه گذارانی که بخوان واسه این پروژه های بازی سرمایه گذاری کنند واقعا انگشت شمارند با این وضع یک تیم بازی سازی بدون سرمایه و پول چه کار می تونه بکنه ؟
هزینه های جانبی گرو های بازی سازی بسیار بالا است . مثلا هزینه موشن کپچر یک بازی مثلا در حد call of duty توی ایران بین 15 تا 30 ملیونه . واقعایک تیم بازی سازی بدون سرمایه لازم می تونه از این استفاده کنه ؟
الان اینو ببینید :
الان یه تیم توی ایران بخواد اینقدر پول بده که دیگه بد بخته . تازه کلی شرایط دیگه هم واسه این هستش که مثلا ورودی استدیو 200 هزار تومنه و هر روزشون سه ساعت حساب میشه ها و از این چیزا . تازه اگه خودت هم بخوای بخری . یه هزینه 50 ملیونی باید بدی و اونم از کشور ها ی دیگه بیاری اونم با خون دل .
مثلا من یه اشنایی دارم که 50 ملیون پول موشن کپچر دادن از کانادا اوردن . حالا جالب اینه که با بنیاد هم قرار داد دارن . بنیاد بهشون 50 ملیون بیشتر نداده و تا حالا 120 ملیون خرج کردن . بقیه اش رو هم وام گرفتن از بیرون .این وضع گروهای ما توی ایرانه. ببینید الان کی بدون پول کار می کنه دقیقا من خودم از چند وقت پیش با خودم عهد کردم که به هیچ وجه دیگه بدون هیچ چشم داشتی واسه کسی کاری انجام ندم چه این مورد بازی سازی باشه و چه حتی تعمیر یه سیستم کامپیوتری ساده
ببینیتد مشکل ما پول نداشتن نیست مشکل ما اینه که کسی واسه این کار سرمایه گذاری نمی کنه . و اگر هم سرمایه گذاری بشه بازم می گم فقر پولی نه خساست توی پول به خرج می دن تا مثلا یه بازی با کیفیت جهانی ساخته بشه .
ببینید هزینه های بازی هایی مثل بتلفیلد و کال اف دیوتی زیاده درست / ما هم این پول رو داریم اینجا اگه همچین پولی اینجا هم خرج بشه مطمئن باشین با مدیریت درست همچین بازی هایی هم ساخته میشه .
درضمن چند تا نکته دیگه هم یادم رفت :
1- چه طور امکان داره تمامی بازی هایی که در داخل ساخته بشن همه یا باید با دفاع مقدس ارتباط داشته باشن یا مشاهیر و اساطیر یا نفع ملیو کودکان ؟ این وسط تکلیف داستان های خلاقانه چی میشه ؟ ببینید ما از این نظر هم محدودیم /
2- نبود تخصص های لازم در زمینه مدیریت ساخت بازی توجه کنید مدیریت ساخت بازی نه خود ساختش . ساختش رو که ماشالله همه بلدن . این شده یه مد جدید .:31: می خوام مثال بزنم باز می گم بد میشه ....((ولش کن اگه اصرار زیاد بود چند تا بازی ایرانی رو هم مثال میزنم نه نه اصلا ولش کن ال غیبت اشد من الزنا:31:))
3- نبود فرهنگ مناسب این کار . چه فرهنگ خود کار چه فرهنگ خود صنعت . چند تا مثال می زنم . حتما همه شما هم همینجوری بودین که وقتی پای کامپیوتر یا دستگاه بازی منشستین کل خانواده دل خون بودن از دست شما . حالا هم که بازی میسازین هم باز شرایط فرقی نکرده . توی خانواده خود من من وقتی بازی می کنم چهارتا ..... بارم می کنن . وقتی برنامه نویسی می کنم می گن چرا اینقدر بازی می کنی :18: وقتی میریم بازی بسازم می گن پسر این قدر بازی می کنی می خوای بلاخره به کجا برسی :18: ببینید این ذهنیتی که تعداد بسیار زیادی از خانوار های ایرانی راجب بازی و بازی سازی دارن به نظر شما وقتی این فرهنگ و این ذهنیت توی کشور ما هست ما بازی ساز ها تا چقدر می تونیم موفق باشیم . صنعت گیم الان توی کشور های خارجی از جمله ژاپن یا امریکا یه منبع مالی شده واسشون و حتی یه صنعت ملی . اما کشور ما چی ؟ هی چپ برو راست بیا بازی و بازی سازی یعنی وقت تلف کردن یعنی هدر دادن وقت . اقایون بیخیال شین بهتره هرچی من سخنرانی کنم شما چیزی بگین نه چیزی درست میشه و نه چیزی بهتر میشه کل افرادی که این تاپیک رو میبینن هم یک هزارم جامعه بازی ساز و بازی باز کشور ما رو تشکلیل می دن
و من نمی دونم این بچه ها خسته نمیشن از بس بحث های تکراری می کنن فکر کنم بالای دو سه هزار تا پست توی این قسمت فقط و فقط برای این مسئله داده شده

Hotsun
24-09-2011, 20:14
مشکل اینجاست که الان توی ژاپن انقدر بازی های مستقل زیاده که نمیدونن چجوری جلوش رو بگیرن ولی اینجا هر کی از راه میرسه یه موشن کپچر میگیره و از این و اون وام و حمایت میگیره تا یه بازی معمولی بسازه.
حالا من موندم ما چجوری جلوی اینا رو بگیریم که اینقدر رویایی فکر نکنن :31:

می گم اقا پیام کشته منو این اعتماد به نفست [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ما اینیم دیگه :46:کلاً کسی که حرف برای گفتن داشته باشه اعتماد به نفسش هم خوبه.

ببینید الان خیلی ها توی همین انجمن زورشون به ساخت یه بازی مستقل هم نمیرسه بعد چت میکنی باهاشون بهت میگن ما قصد داریم یه بازی به سبک Devil May Cry بسازیم :31:
خب اینجاست که باید یه کسی مثل من بیاد بگه آقا تلاش کن حالا پول هم باشه چه بهتر.
دیگه چی میتونم بگم,اگه خندیدن جزو گفتن محسوب میشه سر چنین حرف هایی تا صبح برات خنده در میکنم. :31:

با این شرایط هزینه ها تنها چیزی که میشه گفت اینه که انقدر تلاش کنید تا به سطحی برسید که سرمایه گذاران خودشون بیان دنبالتون(خدا شاهده بیشتر از 5 تا تیم و شرکتی که سرمایه درست داشته باشن اومدن سراغ من یکیشونم احسان در جریانه)نه اینکه برین با کلی خواهش و تمنا یکم بودجه بگیرین و بعدش به وام گرفتن بیوفتین و آخرشم نتونین کاری بکنین و ورشکست شین و فقط اسم بازیتون به گوش مردم برسه.

ویرایش:
منم وقتی اینجا دارم حرفی میزنم در سطح بیشتر بچه ها حرف میزنم چون میدونم بودجه ندارن بیشترشون پس حداقل توانایی و تلاششون رو زیاد کنن.

ویرایش 2:
حالا فهمیدم قضیه چیه.
شماها روتون نمیشه بگین چه کارایی بلدین.
میبینین من میام میگم کسی رو نمیشناسم فلان کار رو بلد باشه به جز خودم یا مثلاً من اولینم و از این جور چیزا نباید فکر کنین الکی دارم اینا رو میگم.
همین جوری هی گفتم چه کارایی بلدم اون تیم ها اومدن دنبالم دیگه :46:
شماها چی...
خداوکیلی الان اولین باره که میبینم یه نفر تو ایران میگه من دستی نرمال مپ میزنم اونم رضائه تازه من نمیدونم با چه کیفیتی میسازه ولی بازم بهش افتخار میکنم که اومد گفت.

اصلاً برای اینکه درگیری پیش نیاد باید یکی یه تاپیک بزنه همه توانایی هاشون رو بنویسن اونوقت هر کی بیاد انجمن بره توش میتونه فرد مورد نظرش رو پیدا کنه.
منم اگه ببینم یکی شیدر سازی بلده دیگه نمیتونم بیام بگم تنها فرد تو ایران منم :31:هر چند هیچ وقت اینجوری نمیگم.
من اینجوری میگم:من کسی رو با این توانایی ندیدم.خب واقعاً هم ندیدم.
مثلاً چند نفرتون توی یه انجین مثل یونیتی میتونید لوپ توی تکسچرها رو کاملاً حذف کنید طوری که تقریباً افت فریم زیر 10 درصد باشه؟؟؟
این رو در اولین رو نمایی از بازیمون نشونتون میدیم.
خب وقتی کسی رو با چنین توانایی ندیدم ادعام زیاد میشه دیگه,یعنی اگه نشه باید تعجب کنید.

anti-military
24-09-2011, 21:41
ایرانی ها کلا تو ادعا مقام اول رو در منطقه دارن :دی

شوخی بودها کسی ناراحت نشه

parvizamd
24-09-2011, 22:49
بردارمن هرچی آدم که بلده نباید داد بزنه:31:خوب اگه اینطوره بله من gta ساختم!
راستش واقعا اعتماد به نفست به اوج رسیده (به ما قرض نمی دهی لازم دارم برای طرف x)
قضیه شما می گی بیشتر به تنبل بازی می خوره قضیه اینکه زمان به اندازه کافی برای اینکار ها صرف نمیشه.

این نصحیت تو یکی به من کرد:
خواستم بگم می ترسم ناراحت بشی بی خیال.

Hotsun
24-09-2011, 23:46
آقا من میگم بیاید بگید که چه توانایی هایی دارید شاید یکی لازمش بشه اینجوری هیچی ازتون وجود نداره کسی هم نمیشناستون.
در ضمن یه چیز دیگه:
الان من و رضا عظیمی و نینجا و سیسیلین دقیقاً یه چیز کلی رو گفتیم اونم این بوده که کلاً همینجوری بازی در نمیاد بیرون ولی من و نینجا میگیم تواناییتون بره بالا,رضا میگه زمان نداریم,سیسیلین هم میگه پول نداریم :31:
اونوقت این وسط شما میگی:

قضیه شما می گی بیشتر به تنبل بازی می خوره قضیه اینکه زمان به اندازه کافی برای اینکار ها صرف نمیشه.حالا من واقعاً کم آوردم و نمیدونم جواب چنین چیزی چیه :31:

ایرانی ها کلا تو ادعا مقام اول رو در منطقه دارن [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]کاملاً اشتباهه.
باید میگفتی مقام اول رو تو جهان دارن منطقه کمشونه :5:(یعنی همون کممونه)
خداوکیلی لوپ رو تا الان فقط جان کارمک با اون همه تجربه اش بدون افت فریم کم کرده که الان منم این کار رو کردم :31::31::31:
این یعنی جهانی دیگه :46:
ولی این یکی رو راست میگم به خدا,باور کنید.
تازه 2 تا جمله گفتم تپل:

1.خاک و کود لازم است تا گل بروید,اما گل نه خاک است نه کود.
2.هیچ کس نمیتواند به عقب برگردد و از نو شروع کند اما...همه میتوانند از همین حالا شروع کنند.بعد ازشون نتیجه هم گرفتم حالا این وسط 4 تا چیز هم که بلدم رو گفتم و در عوض خیلی چیزا رو هم نگفتم بعد اومدید جای بحث اصلی گیر دادین به اعتماد به نفس و این جور چیزا:31:یعنی همتون خوبید :31:
واقعاً نمیدونم چی بگم به شما,هممون میدونیم تو ایران نمیشه بازی درست و حسابی ساخت ولی یکی میگه بودجه یکی میگه زمان یکی میگه توان و همینجوری تا ابد این چندگانگی پیش میره.
دیگه فکر کنم باید هر چی تاپیک این شکلیه کلاً پاک بشه تا دیگه اینجوری وقت مردم گرفته نشه.
موندم چجوری من و سیسیلین اون شونصد خط رو نوشتیم,حیف وقت و انرژی که گذاشتیم پای این بحث الکی که تو پایه اش هممون اتفاق نظر داریم ولی جلو که میریم به هیچی نمیرسیم.
راستی حالا که فکرش رو میکنم میبینم میشه به یه نتیحه خوب رسید.
نتیجه:ما به 3 راس مثلثی که شامل توانایی-زمان-بودجه هست نیاز داریم برای اینکه بتونیم بازی خوب بسازیم ولی وسط مثلث که حمایت مردمه چیزیه که بقای ما رو تو بازی سازی تضمین میکنه و چون این حمایت در حد 10% هم نیست کلاً 3 ضلع روی هم بند نمیشن پس سه راس رو هم به خطر می اندازن.
آقا کلی بگم:بازی سازی آینده هر کسی رو تامین نمیکنه از الان به فکر یه کار دیگه باشین که هر موقع خواستین بازی سازی رو ول کنین بتونین برین روی اون کار.
یه زمانی بود میگفتیم بازی سازیمون اولشه پس نیاز به حمایت داریم ولی الان دیگه اول محسوب نمیشه و کم کم بازی ساز های ضعیف تر و حتی معمولی حذف میشن و فقط یه عده میمونن پس اگر معمولی به پایین هستین بدونین جزو اون دسته این که بازی سازی آینده اتون رو تامین نمیکنه.

***ویرایش:من همینجا به خاطر اینکه در جواب آقا پرویز گل تند رفتم عذرخواهی میکنم. :11:

silsin
25-09-2011, 00:06
هیچی نمیشه باید خودم دست به کار بشم :31:

یک بار برای همیشه فردا یه تاپیک میزنم میام توش کل قضیه بازی و بازی سازی و هرگونه خرجش رو توضیح میدم واستون که دیگه اینجور بحثث ها نشه

lord arthas
25-09-2011, 00:24
خداوکیلی لوپ رو تا الان فقط جان کارمک با اون همه تجربه اش بدون افت فریم کم کرده که الان منم این کار رو کردم
این یعنی جهانی دیگه
ولی این یکی رو راست میگم به خدا,باور کنید.

اینو راست میگه من دیدم :31:

anti-military
25-09-2011, 00:25
هیچی نمیشه باید خودم دست به کار بشم :31:

یک بار برای همیشه فردا یه تاپیک میزنم میام توش کل قضیه بازی و بازی سازی و هرگونه خرجش رو توضیح میدم واستون که دیگه اینجور بحثث ها نشه

شما که اعتماد به نفست بیشتره حسن :31:

NINJA0098
25-09-2011, 00:58
از همه معذرت میخوام ولی مثل چت روم باهم بحث نکنید .....
اگه یه بحثی رو شروع کردین یه کار کنین تا بشه ازش یه نتیجه ای گرفت و به درد کسایی که میخونن بخوره .... بیاین فکرامونو بریزیم رو هم به یه نتیجه ای برسیم .....

اگه کسی میخواد باز پست بده فقط نظر و چیزایی که فکر میکنه مفیده رو بگه ....لطفا....

نتیجه:ما به 3 راس مثلثی که شامل توانایی-زمان-بودجه هست نیاز داریم برای اینکه بتونیم بازی خوب بسازیم ولی وسط مثلث که حمایت مردمه چیزیه که بقای ما رو تو بازی سازی تضمین میکنه و چون این حمایت در حد 10% هم نیست کلاً 3 ضلع روی هم بند نمیشن پس سه راس رو هم به خطر می اندازن.عماد (اگه اسمتونو درست گفته باشم) این مثلث کاملا درسته ولی فقط میخوام بگم که اگه بازی خوب ساخته بشه حمایت مردم خود به خود ایجاد میشه ... مردم اگه ببینن ایران داره حد اقل در حد استاندارد بازی های جهانی بازی میسازه مطمئن باشید بازی ایرانی می خره .... اگه ما میخوایم تو بازی سازی حرفی برای گفتن داشته باشیم باید سطح تکنیکی کارمونو بالا ببریم ... بقیه چیزا درست میشه ....

بردارمن هرچی آدم که بلده نباید داد بزنهباهات تا حدی موافقم ....بعضیا (عین خودم:دی) آدمای نجیبی هستن (:دی) واسه همین زیاد اهل خود نمایی نیستن منتها مشکل اینجاس که نمیدونن (نمیدونم) که این خودنمایی نیست یه جور اعلام آمادگیه ....
حرف هات سان اینه که موسس یه شرکت بازیسازی باید بدونه شما چقدر کارتونو بلدین که بیاد دنبالتون و شمارو استخدام کنه...پس شما باید یه رزومه ای داشته باشین تا طرف بتونه شمارو پیدا کنه و بهتون پیشنهاد بده ....
متاسفانه الان برای استخدام شدن تو یه شرکت بازیسازی استعدادیابی پیشرفته ای وجود نداره ...یعنی الان بچه های انجمنای مختلف که همدیگه رو میشناسن با هم کار میکنن ....کسی نمیدونه هرکس چقدر توانایی داره تا بتونه مدیریت کنه ....

البته الان سایت بازیساز داره یه همچین چیزی راه میندازه که منم توش عضو شدم اما هنوز بتاست ...سایت پژدوگیم هم احتمالا قراره همچین چیزی رو راه بندازه و یه سایت دیگه هم بود که یادم نیست ....
به زودی در سطح بزرگ هم قراره یه اتفاقاتی بیفته ..... کلا یه حرکتایی داره میشه برای رزومه گزاشتن از خودتون تا بتونین توسط شرکتای بازی سازی شناخته و استخدام بشین .....
پس باید خجالت رو کنار بزارین و یه رزومه کامل از توانایی هاتون ارائه بدین (بدیم) تا حد اقل شناخته بشین ....
برای شروع هم میشه با یه پست تو همین انجمن شروع کنیم .....
اگه موافقین اعلام کنین و یه پست با عنوان " رزومه کاری بازیسازان " رو بزنین و توش لیست توانایی هاتون با نمونه کار بزارین ....
همین فردا یکی نره یه پست بزنه ... اگه موافقین همینجا صحبت کنیم تا یه سری قوانین هم براش مشخص بشه ....

parvizamd
25-09-2011, 06:44
خدایش نه کم آوردم نه چیزی ولی دلم نمی خواد دلخوری ایجاد بشه.

اما درباره اون جی تی ای شوخی کردم.ولی خدایش اگه می اومدم از مدل آماده استفاده می کردم و ماشین آماده بود باز این حرف ها می زدی گرافیک داغون!!!

من ادعایی ندارم

اما گفتم نباید داد بزنه نگفتم نمونه کار نده بیرون .شما نمونه کار بده خدایش واست صدتا کار جور میشه.اینم همون اعلام آمادگی.

گفتم به تنبلی می خوره نگاه کن بنین میشه همون تکچستر برای برای تصویر اصلی گذاشت برای نرمال هم میشه تصویر جدا طراحی کرد من از این لحاظ گفتم که طرف تبلی می کنه روش اوش اول انجام میده.

بی خیال اگه کسی ازم دلخور شرمنده:40:

hasansmoke
25-09-2011, 13:48
Hotsun ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
میشه منظورتو از لوپ در تکسچر ها بگی؟

Hotsun
25-09-2011, 20:15
عماد (اگه اسمتونو درست گفته باشم)
البته من پیام هستم:31:عماد یکی دیگست.

میشه منظورتو از لوپ در تکسچر ها بگی؟
منظورم همون تکراره دیگه,یعنی تکسچرها رو تکرار کنی کنار هم.چون حالت حلقه مانند میسازه از نظر برنامه نویسی باب شده میگن لوپ :31:

Reza Azimy_RW
25-09-2011, 20:43
منظورم همون تکراره دیگه,یعنی تکسچرها رو تکرار کنی کنار هم.چون حالت حلقه مانند میسازه از نظر برنامه نویسی باب شده میگن لوپ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
خوب این یعنی چی پیام ؟!:دی
خوب همه میتونن این کارو بکنن ؟!
منظورت اینه تو انجین تکسچرها رو لوپ کنی ؟ اینم باز شدنیه

چیه منظورت ؟ دقیق برسون :دی

parvizamd
25-09-2011, 20:52
بچه ها نترسید خودمونیه:31:!مثل اینکه Tiling خودمونه هست .

شوخی کردم :31:

Hotsun
25-09-2011, 21:32
ای خدا :41:
من نگفتم تکسچر ها رو لوپ میکنم که.
اینو به بچه 10 ساله هم 1 دقیقه یاد بدی میتونه تو یونیتی پیاده کنه.
من میگم همین لوپ رو که میندازیم من میتونم یه کاری بکنم لوپ به چشم نخوره.
اصلاً بیخیال,از اونجایی که این کار عجیب غریب رو دارم برای شرکت انجام میدم و فعلاً قراره هیچ چیزی از بازی به نمایش در نیاد نمیتونم نشون بدم.
فقط میتونم بگم مثل این میمونه که جای تکرار 10 مرتبه ای یه تکسچر 512*512 که میشه 512*5120 بیایم یک تکسچر به اون بزرگی استفاده کنیم که جاهای مختلفش با هم فرق داشته باشن یعنی با فتوشاپ تکرار نکرده باشی کلاً از اول تکسچر هر تیکه اش با یه تیکه دیگش فرق داشته باشه,حالا من این کار رو طوری پیاده کردم که فقط یه درصد خیلی خیلی خیلی کم از تکسچر 512*512 سیستم بیشتر نیاز داره در صورتی که بازدهی و کیفیت 512*5120 رو داره. :46::5:
عملاً یه همچین کاری غیر ممکن به نظر میاد ولی من تست کردم و توی یه مرحله پر از تکسچر با شیدر بامپ-پارالاکس-سپکیولاری که خودش به جز Diffuse از Normal map , Height map استفاده میکنه فقط بین 2تا4 فریم سرعت کم شد که اگر میخواستم همین رو از تکسچرهای بزرگ استفاده کنم ممکن بود کلاً یه 50 فریمی سرعت کم بشه تازه باید این رو هم در نظر بگیرین که یونیتی بیشتر از 4096*4096 ساپورت نمیکنه.

فعلاً بیخیال شید تا نتیجه رو در آینده ببینید.

Reza Azimy_RW
25-09-2011, 22:05
خوب اینم میشه :دی
ببین یه تکسچر مثلا 512-512 داریم
حالا یه تکسچر دیگه ( تو انجین ) باهاش ترکیب میکنیم جوری که متریال تو هر موقعیتی قرار گرفت تکسچر 2 به یه صورت روش قرار بگیریه
بهتره منظورمو اینجوری بگم که یه متریال میسازیم که تو موقعیت های مختلف کثیفی یا سنگ و ... مختلفی روش قرار بگیره .
اینو حسین گذاشت ببین منظورت همینه دیگه ؟:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
تصویر انیمیشنه بزار لود شه و ببین
موفق باشی

hasansmoke
26-09-2011, 00:32
ای خدا :41:
من نگفتم تکسچر ها رو لوپ میکنم که.
اینو به بچه 10 ساله هم 1 دقیقه یاد بدی میتونه تو یونیتی پیاده کنه.
من میگم همین لوپ رو که میندازیم من میتونم یه کاری بکنم لوپ به چشم نخوره.
اصلاً بیخیال,از اونجایی که این کار عجیب غریب رو دارم برای شرکت انجام میدم و فعلاً قراره هیچ چیزی از بازی به نمایش در نیاد نمیتونم نشون بدم.
فقط میتونم بگم مثل این میمونه که جای تکرار 10 مرتبه ای یه تکسچر 512*512 که میشه 512*5120 بیایم یک تکسچر به اون بزرگی استفاده کنیم که جاهای مختلفش با هم فرق داشته باشن یعنی با فتوشاپ تکرار نکرده باشی کلاً از اول تکسچر هر تیکه اش با یه تیکه دیگش فرق داشته باشه,حالا من این کار رو طوری پیاده کردم که فقط یه درصد خیلی خیلی خیلی کم از تکسچر 512*512 سیستم بیشتر نیاز داره در صورتی که بازدهی و کیفیت 512*5120 رو داره. :46::5:
عملاً یه همچین کاری غیر ممکن به نظر میاد ولی من تست کردم و توی یه مرحله پر از تکسچر با شیدر بامپ-پارالاکس-سپکیولاری که خودش به جز Diffuse از Normal map , Height map استفاده میکنه فقط بین 2تا4 فریم سرعت کم شد که اگر میخواستم همین رو از تکسچرهای بزرگ استفاده کنم ممکن بود کلاً یه 50 فریمی سرعت کم بشه تازه باید این رو هم در نظر بگیرین که یونیتی بیشتر از 4096*4096 ساپورت نمیکنه.

فعلاً بیخیال شید تا نتیجه رو در آینده ببینید..

خوب اینو که گفتی رو به راحتی میشه با Substance Designer انجام داد.من خودم همین کار رو کردم.

Hotsun
26-09-2011, 11:20
خوب اینم میشه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ببین یه تکسچر مثلا 512-512 داریم
حالا یه تکسچر دیگه ( تو انجین ) باهاش ترکیب میکنیم جوری که متریال تو هر موقعیتی قرار گرفت تکسچر 2 به یه صورت روش قرار بگیریه
بهتره منظورمو اینجوری بگم که یه متریال میسازیم که تو موقعیت های مختلف کثیفی یا سنگ و ... مختلفی روش قرار بگیره .
اینو حسین گذاشت ببین منظورت همینه دیگه ؟: نقل قول:
کد:

تصویر انیمیشنه بزار لود شه و ببین
موفق باشی
نگرفتی چی شد.
اون که میگی کثیفی و سنگ و اینا رو میذاره روش خودش کلی حجمشه من میگم بعدش هم کل اون متریال که میگی باید لود بشه و همزمان رندر بشه در صورتی که تو سیستم من فقط قسمتی که جلوی دوربین هست چون با قسمت دیگه هیچ رابطه ای نداره لزومی نداره لود و رندر بشه.
اون تصویر هم دیده بودم و در مورد چنین قابلیتی شنیده بودم ولی اون قابلیت خودش دچار تکرار ممکنه بشه یعنی متریال تا ابد نمیتونه متغیر بشه.با این روش خیلی بخوای تکرار رو از بین ببری میشه به اندازه تعداد تکرار که خودش مثلاً اگه 512*512 باشه 10 بار تکرار شده باشه باید یه متریال به اندازه 512*5120 براش بذاری که خیلی کار رو سنگین میکنه در صورتی که کاری که من کردم به خاطر نوع خاص طراحی و محاسبات شیدرش به ازای هر تکرار میتونه بین یک شانزدهم خود تکسچر تا سایز 4096 (چون یونیتی حداکثر تا 4096 میره)کار رو سنگین تر کنه که من روی بهینه ترین حالت کار میکنم یعنی توی هر 10 بار تکرار میشه 512*5120 تقسیم بر 16 که میشه 512*320 که بازم از یک تک تکسچر 512*512 کوچیکتره. :5:
کلاً قضیه اش خیلی پیچیده هست و فکر نکنید با همین یه تکسچر کوچیک تکرار دیگه نمیبینید و کلی نقطه و مساحت و حجم روی تکسچر و مدل حساب میکنم و هر چند زمان انجام کار میره بالا ولی ارزشش فراتر از چیزیه که فکر میکنید.

خوب اینو که گفتی رو به راحتی میشه با Substance Designer انجام داد.من خودم همین کار رو کردم. اولاً این چیزی که میگی از Layer system برای اینکار استفاده میکنه که بازم خود لایه های جدید حکم یه تکسچر رو دارن و حجم رو زیاد میکنن.
دوماً من تو یونیتی این رو پیاده سازی کردم بدون کمک نرم افزار.
سوماً Substance Designer برای مدل هایی که UV شده اند این کار رو پیاده سازی میکنه در صورتی که من برای دیوارها و تکسچرهای خالی که روی Cube , Plane و غیره توی یونیتی ساخته میشه این کار رو انجام دادم.
اینا در نظر بگیری متوجه میشی که کار راحتی نیست.
در ضمن اگر توی 3 مورد بالا جایی رو اشتباه گفتم بگین لطفاً(چون با Substance Designe 2 زیاد کار نکردم.)

hasansmoke
26-09-2011, 13:44
اولاً این چیزی که میگی از Layer system برای اینکار استفاده میکنه که بازم خود لایه های جدید حکم یه تکسچر رو دارن و حجم رو زیاد میکنن.
دوماً من تو یونیتی این رو پیاده سازی کردم بدون کمک نرم افزار.
سوماً Substance Designer برای مدل هایی که UV شده اند این کار رو پیاده سازی میکنه در صورتی که من برای دیوارها و تکسچرهای خالی که روی Cube , Plane و غیره توی یونیتی ساخته میشه این کار رو انجام دادم.
اینا در نظر بگیری متوجه میشی که کار راحتی نیست.
در ضمن اگر توی 3 مورد بالا جایی رو اشتباه گفتم بگین لطفاً(چون با Substance Designe 2 زیاد کار نکردم.)
من هم رو plane و cube استفاده کردم.تازه با همون ورژن قدیمیش.اصلا مگه میشه مدلهایی که uv شده رو tile کرد اخه دیگه تکسچر اونجایی که باید بیفته نمیشینه دیگه.
این دمو رو ببین اوردمش تو یونیتی هم توش تایل داره هم حجم تکسچر فوقالعاده کمه هم اتوماتیک نورمال میسازه .....

تازه وقتی یه نرم افزاری اومد که اینکار رو انجام میده چه لوزومی داره ما راه های سخت تر رو استفاده کنیم.اصلا این نرم افزار های واسه افزایش سرعت کار و ... درست شدن دیگه.
تازه ساخت نورمال مپ با دست رو من یه سال پیش انجام میدادم اما بعدا متوجه شدم نمیشه همه ی کارها رو یه نفر انجام بده چون هم سرعت کار پایین میره و هم اگر کارها تخصصی بشه نتیجه نهایی بهتره.ساخت نورمال مپ و ... که کار برنامه نویس یا ... نیست.ما در همون حدی که میدونیم چطور ساخته میشه کیفیتش چجوریه و در کجا استفاده میشه کافیه.البته این نظر منه.دوست دارم کارها تخصصصی بشه.

Hotsun
26-09-2011, 15:12
من هم رو plane و cube استفاده کردم.تازه با همون ورژن قدیمیش.اصلا مگه میشه مدلهایی که uv شده رو tile کرد اخه دیگه تکسچر اونجایی که باید بیفته نمیشینه دیگه.راست میگی :31:
در مورد دمو هم باید بگم که کارت خوبه ولی اون قضیه اش فرق داره چون یه تکسچر خارجی رو میاد روی یه تکسچر اصلی به صورت Overlay پخش میکنه.تازه اگه تکسچر باشه,چون من فقط یه تک رنگ دیدم که به خاطر نرمال مپ سایه توش دیده میشه.
ببین برای کاری که من میگم روش های زیادی ممکنه باشه ولی از نظر بهینه بودن بین چندین روشی که من دیدم کاری که خودم کردم بهتر از بقیه نتیجه داده.در ضمن روی یه دیوار آجری نمیشه از یه تک رنگ مثل برف استفاده کرد.
مثلاً وقتی میگیم یکی از آجرها یه تیکه اش خراب شده یا یکی انگار خیس شده یا یکی انگار کثیفه یا یکی مثلاً رنگش فرق داره,بحث عوض میشه.
اصلاً ببینید این بحث مطرح نیست که من نرمال مپ دستی میزنم یا یکی دیگه نمیزنه,هر چند نمیدونم با چه کیفیتی میتونی نرمال مپ بزنی ولی اینکه میگی این کار رو میکردی یعنی بازم بیشتر از کسایی میدونی که با نرم افزار نرمال میزنن.
در ضمن هیچ وقت من کیفیت رو فدای هیچ چیزی نمیکنم مگر اینکه واقعاً تاثیر منفی بتونه بذاره.
مثلاً وقتی که میگیم یه بازی رو برای یه مسابقه باید توی 2 روز ساخت دیگه شاید اصلاً شیدر هم نذارم چه برسه به طراحی نرمال مپ دستی. :31:

بحث اصلیه ما اینه که میگن چرا نمیشه بازی در حد بتلفیلد ساخت منم میگم وقتی که ملت میان با نرم افزار خروجی بسیار افتضاح از نرمال مپشون میگیرن نباید انتظار بازی در حد بتلفیلد داشت.البته نرمال مپ یه مثاله و خودتون با همین مثال میتونید تا تهش رو برید.
اگه من میگم نرمال مپ دستی کیفیت بیشتری داره برای کسی میگم که یا تیم داره یا وقت داره یا به هر علت دیگه ای این کار وقت گیر جلوی تکمیل به موقع پروژه اش رو نمیگیره.
یه نفری که نمیشه بتلفیلد ساخت,مشکل اینجاست که خیلی ها هم که گروه دارن یا تو شرکت بازی میسازن از همین نرمال مپ های بد کیفیت استفاده میکنن.
بازم میگم نرمال مپ یه مثاله برای اینکه به کم کاری های بزرگ تری توی کارهای ایرانی و حتی بعضی از کارهای خارجی پی ببرید.
یه مثال:
توی میرمهنا یه جاش یه گاری چوبی هست که انقدر بد شیدرش تنظیم شده که زیر نور خورشید مثل یه جسم فلزی میدرخشه,این همون کم کاریه که توی یه بازی به قول بنیاد فاخر دیدیم.
همین چیزاست که باعث میشه یه مواقعی کار مستقل بین کارای خارجی میبینیم که از کارای تجاریِ فاخر ما بهتر میشه دیگه.
اون مستقل ها اینه وضعیتشون ببین دیگه کار تجاریشون چیه!!!
تخصصی شدن کارها بسیار خوبه و همین الانشم که مدیر فنی رسانا شکوه هستم فکر نکنید قراره نرمال مپ بسازم...
من میام به فتوشاپ کارمون میگم اینجوری بساز اونم میسازه.
وگرنه کسانی که تنها کار میکنن یا تیمشون وقت کافی نداره همون نرمال مپ نرم افزار هم کار زیادی که دارن انجام میدن :31:

***ویرایش:
من یه چیز مهمی رو بگم که مسائل شخصی پیش نیاد.
برای مثال میبینید من میگم طراحی نرمال مپ رو یاد نمیدم و در مورد این سیستم جدید چیز به درد بخوری رو لو نمیدم به خاطر مسائل امنیتی پروژه امونه و اگه دقت کنید چند وقته پست آموزشی و این جور چیزا اصلاً ندادم,دلیلش بر میگرده به بخش امنیت پروژه امون وگرنه من خودم خیلی دوست دارم به مردم چیزای جدید یاد بدم.
پس خواهشاً از این طرز رفتار جدیدم دلخور نشین.

NINJA0098
26-09-2011, 16:40
اون که میگی کثیفی و سنگ و اینا رو میذاره روش خودش کلی حجمشه من میگم بعدش هم کل اون متریال که میگی باید لود بشه و همزمان رندر بشه در صورتی که تو سیستم من فقط قسمتی که جلوی دوربین هست چون با قسمت دیگه هیچ رابطه ای نداره لزومی نداره لود و رندر بشه.
اشتباه میکنی .... اون کثیفی که تو اون تصویر هست با تو کل لول با توجه به موقعیت آبجکت تغییر میکنه .... یعنی توی کل لول یه بار لود مییشه ... وخوبیش اینه که تو هر موقعیتی توی مپ قرار بگیره حالت قرار گیریش با موقعیت دیگه متفاوته ... اینکارم با چرخش , جابجایی , تغییر اندازه توی متریال انجام میده .... یعنی با یه متریال توی کل لول شما عملا بالای 30 تا متریال ساختین ... حجم زیادی هم نداره ...اتفاقا تو بازی های بزرگی مثل Gears of War هم به تعداد خیلی زیاد از این روش استفاده کردن .....

توی یو دی کی دوتا راه دیگه هم برای جزئیات دادن به متریال هست بدون این که حجم متریال تغییر ایجاد بشه و یا افت فریم پیدا کنه ...
اولی استفاده از Decal هست , دومی هم استفاده از Mesh Paint ....
یه سری راه دیگه هم هست موقع متریال زدن که خیلی راحت میشه تکرار رو توی متریال ازبین برد .....

Hotsun
26-09-2011, 17:13
اول اینو جواب میدم:

توی یو دی کی دوتا راه دیگه هم برای جزئیات دادن به متریال هست بدون این که حجم متریال تغییر ایجاد بشه و یا افت فریم پیدا کنه ...
اولی استفاده از Decal هست , دومی هم استفاده از Mesh Paint ....
خب اگه بخوای Decal استفاده کنی به هر حال باید از یه صفحه با تکسچر استفاده کنی که خودش 2 پلیگن و یک تکسچر که بسته به سایز حجمش زیاد میشه,یه همچین روشی تو FPSC هم هست پس اگه چنین روشی قرار بود خوب محسوب بشه هر بوق انجینی توش نداشت اینو.
Mesh Paint هم مثل Paint texture توی بلندر هست اگه اشتباه نکنم.
خب اینم میتونه تغییر ایجاد کنه ولی خیلی کار میبره بتونی یه تکسچر رو طوری تغییر بدی که خیلی بد در نیاد و تازه همین هم باز از سیستم طراحی دوبعدی استفاده میکنه و راه خوبیه ولی هیچ وقت نمیشه تضمین کرد که به عنوان راه به صرفه و معقول توی یه پروژه جواب میده.

اون کثیفی که تو اون تصویر هست با تو کل لول با توجه به موقعیت آبجکت تغییر میکنه .... یعنی توی کل لول یه بار لود مییشه ... وخوبیش اینه که تو هر موقعیتی توی مپ قرار بگیره حالت قرار گیریش با موقعیت دیگه متفاوته ... اینکارم با چرخش , جابجایی , تغییر اندازه توی متریال انجام میده .... یعنی با یه متریال توی کل لول شما عملا بالای 30 تا متریال ساختین ... حجم زیادی هم نداره ...اتفاقا تو بازی های بزرگی مثل Gears of War هم به تعداد خیلی زیاد از این روش استفاده کردن .....

من با UDK به اون صورت کار نکردم و منظورت رو درست متوجه نمیشم ولی فقط اینو میفهمم که این کثیفی ها و این جور چیزا اولاً مثل اون چیزی که من گفتم(یه تیکه از یه آجر خراب شده)نمیشه دوماً این امکان نداره با یه حجم کم یه حالت بینهایت رو برای به وجود آوردن تفاوت بسازه.
من فکر میکنم این چیزی که میگین انگار به صورت رندم اومده یه جاهایی رو تیره تر کرده یه جاهایی رو روشن تر و باعث شده چنین چیزی بوجود بیاد که بازم توی اصل تکسچر هیچ تغییری نمیتونه بده برای همینم تکرار تکسچرها رو میشه به وضوح دید فقط با کمی تیرگی و روشنی رندم در جاهای مختلف.

حالا اینو فعلاً ولش کنید بحث اصلی تاپیک چیز دیگه ای هست.
من خودم از طریق پیغام خصوصی این قضیه رو بررسی میکنم و نتیجه نهایی رو میام اینجا میگم.
به هر حال من که بهترین نیستم توی بازی سازی و میدونم خیلی روش ها برای کارایی که من میکنم ممکنه وجود داشته باشه.
شاید اصلاً این کاری که من کردم رو صد سال پیش یکی انجام داده باشه(به فرض مثال بود) :31:
بالاخره یا من قانع میشم یا من قانع میکنم.

parvizamd
26-09-2011, 17:27
به طور خلاصه :
offset تکچستر متریال نسبت به x,z تو یونتی تغییر می کنه خیلی ساده.

NINJA0098
26-09-2011, 18:04
حالا اینو فعلاً ولش کنید بحث اصلی تاپیک چیز دیگه ای هست.
حالا چرا ول کنیم ... بحث خوبیه باعث میشه روش های مختلف تو انجینا مشخص بشه و بشه چیزای جدید یاد گرفت ازهم....
مثلا شما یه روشی رو تو یه انجینی بلدی بعد به ما که توضیح میدی میتونیم ما هم همونو به روشای دیگه تو انجینی که روش کار میکنیم پیاده میکنیم ...اینطوری تبادل علم میشه .....
رزومه رو که راه انداختیم دیگه مشکلی نیست ....

این کثیفی ها و این جور چیزا اولاً مثل اون چیزی که من گفتم(یه تیکه از یه آجر خراب شده)نمیشه دوماً این امکان نداره با یه حجم کم یه حالت بینهایت رو برای به وجود آوردن تفاوت بسازه
همون یه تیکه ی از آجر خراب شده یه کار خیلی سادس ..... مش پینت هم اصلا کاری نداره .... مگه شما که از همون آجر استفاده میکنی از تکستچر استفاده نمیکینی؟! یعنی راه دیگه ای داری؟

خب اگه بخوای Decal استفاده کنی به هر حال باید از یه صفحه با تکسچر استفاده کنی که خودش 2 پلیگن و یک تکسچر که بسته به سایز حجمش زیاد میشه,یه همچین روشی تو FPSC هم هست پس اگه چنین روشی قرار بود خوب محسوب بشه هر بوق انجینی توش نداشت اینو.
توی fpsc فکر میکنم تکستچر دکال رو باید به یه شیئ نسبت میدادی ولی تو آنریل ما از Decal actor استفاده میکنیم ....درواقع این تکستچر با هر سایزی که باشه به عنوان یه تکستچر استفاده میشه و نه چیز دیگه .... من خودم بارها از این قابلیت استفاده کردم و چندین و چند اکتور رو تو یه سکانس استفاده کردم ولی تو نرمال فریم تغییری ایجاد نشد .... واسه همینه که تو بازیای روز داره به وفور از این قابلیت استفاده میشه.... این ممکنه تو هر انجینی باشه ولی اگه بلد باشی ازش درست استفاده کنی هر کاری میتونی باهاش بکنی ...
مثلا میدونستی که پاشیده شدن خون در اثر ضربه رو دیوار اطراف توی بازی ویچر 2 با همین دکال انجام شده ؟ یا تو بازی مافیا نشستن برف رو ماشین .... یا استفاده از ایجاد رد پا روی برف یا ماسه و اینا با این تکنیک فوق العاد راحته ... این قابلیت بسیار پر کاربرده و بودن این ویژگی تو همه ی انجینا به خاطر مفید بودنشه .....

من فکر میکنم این چیزی که میگین انگار به صورت رندم اومده یه جاهایی رو تیره تر کرده یه جاهایی رو روشن تر و باعث شده چنین چیزی بوجود بیاد که بازم توی اصل تکسچر هیچ تغییری نمیتونه بده برای همینم تکرار تکسچرها رو میشه به وضوح دید فقط با کمی تیرگی و روشنی رندم در جاهای مختلف.

این یکم توضیحش سخته ولی اگه میخوای میتونم یه نمونه متریال بسازم و بهت نشون بدم شاید بهتر متوجه بشی ....

این یه بحث علمیه و میتونه چیزای جدیدی بهمون یاد بده ...پیشنهاد میکنم ادامه بدیم .....

Hotsun
26-09-2011, 19:25
هی نمیخوام بگم.
آدم رو وادار میکنید.
Decal هم درست میگی توی فریم ممکنه تاثیری به اون صورت نداشته باشه ولی فکر کن 100 تاشو بخوای لود کنی موقع شروع بازی. :41:
اون براش هم اگه بخواد با کیفیت خوبی که حداقل کیفیت خود تکسچر فرض کنیم باشه باید به تعداد وسعتش پیکسل داشته باشه که بازم میتونه کار رو سنگین کنه.
هر دوی این روش ها سبک هستن ولی زیاد استفاده بشن میشه:قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.
در ضمن من میگفتم بحث رو ول کنیم برای این بود که به تاپیک نمیخورد.حداقل بریم تو یه تاپیک جدید.
**ویرایش:اولش یه قسمت کوچولو از روش رو گفتم بعداً ستاره ستاره اش کردم.دلیلش این بود که یاد متن قراردادم افتادم.
فقط هر چی هست بدونید روش جدیدی دارم.
به هر حال به خاطر هر چیزی که هر کسی یاد میده بهم ممنونم ولی متاسفانه بعضی چیزا رو نمیتونم بگم یا یاد بدم.
فقط چیزایی که خیلی مورد ندارن رو میگم.

NINJA0098
26-09-2011, 22:41
در ضمن من میگفتم بحث رو ول کنیم برای این بود که به تاپیک نمیخورد.حداقل بریم تو یه تاپیک جدید.باشه ...
یه تاپیک بزن با یه اسم تو مایه های " تبادل اطلاعات علمی بین انجین ها " یا یه همچین چیزی ...تا اونجا نحوه ی اجرای یه سری تکنیکای کاربردی و خوب رو بزاریم و باهم بحث کنیم ببینم همون تکنیک رو چجوری میتونیم تو انجینای دیگه استفاده کنیم ....

اون براش هم اگه بخواد با کیفیت خوبی که حداقل کیفیت خود تکسچر فرض کنیم باشه باید به تعداد وسعتش پیکسل داشته باشه که بازم میتونه کار رو سنگین کنه.تو یو دی کی فکر نمیکنم اونقدر باشه که ندیده بگیریش ....حالا یه تست میکنم ببینم چجوری میشه حالتای مختلف .....

اولش یه قسمت کوچولو از روش رو گفتم بعداً ستاره ستاره اش کردم.دلیلش این بود که یاد متن قراردادم افتادم.
فقط هر چی هست بدونید روش جدیدی دارم.ما که نمیخوایم به قراردادتون لطمه بخوره .... من میگم کلا رو چیزایی که فکر میکنین میتونیم تبادل اطلاعات کنیم بحث کنیم .... مثل همین دکال که مطمئنم با وجود ساده بودن خیلیا بلد نیستن .... اینطوری میتونیم سطح علمیمونو بالا ببریم ....
حالا میگم چیزایی که فکر میکنی میتونی ....

Decal هم درست میگی توی فریم ممکنه تاثیری به اون صورت نداشته باشه ولی فکر کن 100 تاشو بخوای لود کنی موقع شروع بازی.
من تو یه سکانس کوچیک با هم نزدیک به 40 تا رو لود کردم افت فریمی که استفاده از اونو محدود کنه رو ندیده بودم ....

hasansmoke
26-09-2011, 23:35
بابا این همه سیستم مدیریت صحنه اومد واسه انجین ها اگه قرار بشه هر 100 دیکال رو با هم لود و رندر کنه که دیگه این همه واسه میان افزار پول نمیدادن.اگه تو صحنه 500 تا هم بشه فقط اون قسمتی که جلوی دید دوربین قرار داره رندر میشه.بعد با تکسچر هایی با سایز 64 هم میشه دیکال ساخت.و....

Hotsun
26-09-2011, 23:54
شماها فکر کنم لود کردن تو حافظه رو با لود کردن کارت گرافیک اشتباه گرفتین.
اونی که میگین دکال رو لود و رندر میکنه یعنی VGA میاد لود میکنه تو قسمت تکسچر یونیت بعد رندرش میکنه.
ولی من لود رو توی اول بازی میگم.هر چند میشه برنامه داد که یه سری چیزا رو یه جاهای خاصی لودشون کنه ولی قضیه اینه که توی یه سالن 100 تا دکال 128*128هم داشته باشین که حجم هر کدوم 40کیلوبایت هم باشه کلاً میشه4 مگ که شاید به تنهایی زیاد نباشه ولی خودش 1 ثانیه لودینگ بیشتره که همینطوری توی بقیه موارد هم پیش بری یهو برای یه سالن ممکنه 2-3 دقیقه لودینگ داشته باشی. :41:

در ضمن اینم تاپیک:

hasansmoke
27-09-2011, 00:42
عزیز من برای جاهای استاتیک مثل اتاق ها که دیگه از دیکال استفاده نمیکنند.این کارها معمولا تو uv شدن مدلها به تکسچر اضافه میکنند.مثلا یه قسمت از تکسچر دیوار رو سیاه میکنند به عنوان دیکال.معمولا از دیکال تو برخورد تیر اسلحه به دیوار و پاشیدن خون و از این دسته استفاده میکنند که چند ثانیه پس از تولید حذف میشوند.البته تو بازی کرایسیس من خیلی زیاد دیدم که روی دیوار ها هم دیکال گزاشته بودند اما مطمعا هستم واسه ی این همه دیکال یه سیستم مدیریت حافظه و از این قبیل هر انجینی داشته باشه.

Hotsun
27-09-2011, 13:41
خب برای همین من یه راه جدید ابداع کردم دیگه.
این رو باید به نینجا بگی(آخرش اسمشو نگفت:31:)

بعدش هم برای بهینه کردن میان یه تکسچر رو میذارن تکرار میکنن نه اینکه کلش رو بیان UV کنن.
هر چند میدونم تو UV میشه از یک قسمت چندین بار استفاده کرد ولی خود انجین میتونه بهینه تر این کار رو انجام بده و زمان انجام پروژه رو کاهش بده.

NINJA0098
27-09-2011, 17:51
این رو باید به نینجا بگی(آخرش اسمشو نگفت[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])اسمم حسینه ...

عزیز من برای جاهای استاتیک مثل اتاق ها که دیگه از دیکال استفاده نمیکنند.این کارها معمولا تو uv شدن مدلها به تکسچر اضافه میکنند.مثلا یه قسمت از تکسچر دیوار رو سیاه میکنند به عنوان دیکال.معمولا از دیکال تو برخورد تیر اسلحه به دیوار و پاشیدن خون و از این دسته استفاده میکنند که چند ثانیه پس از تولید حذف میشوند.البته تو بازی کرایسیس من خیلی زیاد دیدم که روی دیوار ها هم دیکال گزاشته بودند اما مطمعا هستم واسه ی این همه دیکال یه سیستم مدیریت حافظه و از این قبیل هر انجینی داشته باشه. درسته ولی توی بازی های فضای باز مثل مافیا 2 و GTA حتی تو اتاق ها هم از دیکال ستفاده شده .... تو بازی کرایسیس رو که خودت گفتی ....
کلا برای رویداد گرایی توی لول دیزاین از دکال خیلی استفاده میشه .... تو تکرار تکستچر من گفتم یکی از راه هاشه نگفتم بهترین راهه ....

hasansmoke
27-09-2011, 18:22
من فکر کنم تو دموی بوت کمپ بود دیدم یه دیکال ادیتور داره بعد فقط یه تکسچر 1024*1024 داشت که روش چند ده تا دیکال بود بعد به این دیکال ادیتوره یه ادرس uv میدادی و بعد همون قسمت از عکس رو که تعیین کردی به عنوان دیکال می یاد.اینجوری یه تکسچر لود میکنی ولی چند ده نوع دیکال میتونی بسازی.