PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راه های اصولی ساخت بازی

NINJA0098
16-09-2011, 23:31
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] g
سلام به همه
یه مدته که دارم طراحی مرحله حرفه ای رو شروع میکنم به یاد گیری.... یعنی دارم نواقصی که دارمو رفع و رجوع میکنم و یاد گیریمو تو این زمینه افزایش میدم.....
از آدمای بزرگی هم دارم مشاوره میگیرم ..... چه تو ایران و چه بازیسازای بزرگ از طریق فیس بوک و ایمیل و وبلاگ و اینا.....
خلاصه این که چون دارم سخت یاد گیریمو دنبال میکنم فکر کردم بهتره این مطالبو با بقیه به اشتراک بزارم تا شاید به درد بقیه هم بخوره.....
از پست بعدی توضیحاتو میزارم......

NINJA0098
17-09-2011, 00:16
بخش اول :

یک بازیساز باید چه چیز هایی را بداند و چه علومی را یاد بگیرد

این سوال , در واقع سوال تمام کسانی است که می خواهند بازیسازی را یاد بگیرند. جواب به این سوال لیستی از علوم مختلف را شامل میشود که هر کدام در دنیای امروز یک رشته ی پیچیده ی دانشگاهی است.
کسانی که میخواهند بازیسازی را یاد بگیرند ابتدا می پرسند : " برای این که بازیساز بشم باید چیو یاد بگیرم؟"

بحث های مختلفی در مورد جواب به این سوال وجود دارد که همیشه (البته در ایران) وجود داشته . اگر بخواهیم جواب حرفه ای به این سوال بدهیم باید بگوییم در طراحی بازی شما یا باید یک بازیساز مستقل شوید یا بازیساز تخصصی ..... تفاوت در این دو نوع بازیساز در نوع عملکرد آنهاست درواقع تا جایی میتوان گفت بازیساز تخصصی زیر مجموعه ی بازیساز مستقل هم حساب میشود (البته از دید خاص).

قبل از ادامه باید به شما گوشزد کنم که راه بازی سازی یک مسیر مشخص مانند سال های دانشگاه تا اتمام دوره و گرفتن مدرک نهایی نیست بلکه بازیسازی در واقع زندگی شما خواهد بود....بازیسازی مانند یک باتلاق موفقیت و زیبایی است که وقتی وارد آن شدید هر چه بیشتر در آن حرکت کنید بیشتر در آن فرو میروید و نمیتوانید از آن خارج شوید

*شما کدام را برمی گزینید؟
برای این که شما بازیساز شوید باید یکی از این دو نوع بازیساز را برگزینید (البته بازیساز مستقل در واقع تا بخشی میتواند در زمینه ی بازیساز تخصصی به شمار آید).
اما چه تفاوتی بین این ها است که باعث میشود تا شما بین این دو نوع یکی را انتخاب کنید؟
اگر در دنیای پیشرفته امروز به این موضوع نگاه کنیم در می یابیم که بازیسازی مستقل راه به مراتب سخت تر و با فراز و نشیب بیشتری است در واقع بازیسازی تخصصی انتخاب معقولانه ای است....چرا؟
قبل از پاسخ دادن به این سوال ابتدا شما باید بدانید برای بازیساز شدن چه علومی نیاز است و هر کدام از دو نوع بازیساز کدام علوم را باید فرا گیرند؟

*علوم مورد استفاده در بازیسازی*

طراحی سه بعدی :
در اکثر بازی های امروز و حتی در فیلم های با جلوه های ویژه ویدیویی استفاده از علوم طراحی سه بعدی یکی از اجزای لاینفک اجرای این پروژه ها است. در واقع در بازی های سه بعدی شما باید , تاکید میکنم *باید* کار علوم طراحی سه بعدی را فرا بگیرند تا دنیایی هر چه واقعی تر خلق کنند.

شناخت محیط:
برای طراحی یک بازی خوب و باور پذیر و یا فانتزی شما باید بتوانید محیط اطراف و شرایط محیط را بسنجید و بازی طراحی کنید تا در محیط بتواند جای خود را پیدا کند

طراحی دوبعدی:
شاید فکر کنید طراحی دو بعدی تنها برای بازی های دو بعدی کاربرد دارد اما این یک تصور کاملا اشتباه است ... یکی از اصولی ترین و مهم ترین مباحث ساخت بازی طراحی دو بعدی برای بازی است. به عنوان مثال در بازی های سه بعدی بسیای از بخش ها به وسیله ی طراحی دو بعدی ایجاد شده اند که ین موضوع را کسانی که در طراحی های سه بعدی کار کرده اند بهتر میفهمند.

ایده پردازی و پیاده سازی آن:
ایده در واقع شامل بازه ی زمانی خاصی در ساخت بازی نمیشود . ایده پرداز از قبل از شروع ساخت بازی شروع میشود و در حین ساخت و بعد از آن ادامه دارد.پیاده سازی این ایده ها در واقع ارتباط مستقیم با طراحی دو بعدی دارد . در واقع شما به کمک طراحی دو بعدی ایده های خود را روی کاغذ پیاده میکنید و در حین ساخت بازی با توجه به نیاز ها و کمبود ها و شرایط دیگر این ایده ها را فیلتر کرده و استفاده میکنید.

برنامه نویسی:
این بخش در واقع خود شامل یک سری زیر مجموعه هایی است که قصد ندارم به توضیح آنها بپردازم ( در تاپیک میخواهم بازیساز شوم میتوانید اطلاعات خوبی بدست بیاورد). درواقع علمی در کامپیوتر وجود ندارد که به برنامه نویسی مرتبط نباشد . و در بازیسازی برنامه نویسی یکی از دو بخش اصلی طراحی بازی است.

علومی که در بازیسازی استفاده می شوند بیشتر از تعداد فوق هستند که من در ادامه با مشخص کردن نقش هر کدام معرفی میکنم ...چون قبل ازمعرفی تمام تخصص های مورد نیاز باید انواع بازیساز را معرفی و مشخص کنیم باید بعد از مشخص شدن نقش هر علم در بخش مشخص به ادامه معرفی آن بپردازم

ادامه دارد.....

NINJA0098
17-09-2011, 00:36
بازیساز مستقل یا بازیساز تخصصی

بازیساز مستقل:
بازی ساز مستقل بازیسازی است که در راه ساخت بازی تمام علوم مورد نیاز را به تنهایی فرا می گیرد و پیاده میکند و البته کیفیت بازی آن کمتر از محصولات شرکت های بازی سازی است. درواقع تمام علمی که در بخش بازیساز تخصصی معرفی میکنیم جزئ علومی است که بازیساز مستقل باید فرا بگیرد.

بازی ساز تخصصی:
برای معرفی این نوع بازیساز لازم است تا مشخص کنیم در بازیسازی تخصصی یا اصولا در بازی سازی چه بخش های وجود دارد.
در بازی سازی شما با دو بخش سر و کار دارید که شامل برنامه نویس بازی و طراح مرحله میشود.
یک بازیساز تخصصی در یکی از این دو بخش فعالیت میکند درحالی که بازیساز مستقل باید آموزه های هردو بخش را فرا بگیرد (که باز هم تاکید میکنم باعث افت کیفیت کار نهایی میشود).

هنگام انتخاب ممکن است به نظر بیاید کار طراح مرحله کار راحتی است نسبت به برنامه نویس بازی ....
اما این یک اشتباه است که ممکن است باعث شود شما از بازیسازی لذت نبرید و آن را رها کنید. در طراحی مرحله شما با علوم بسیار متنوعی درگیر هستید که باعث میشود شما کار به مراتب سخت تری نسبت به برنامه نویسی بازی در پیش داشته باشید .
پس قبل از انتخاب به شما توصیه میکنم حتما با یکی از زبان های برنامه نویسی آشنایی پیدا کنید و ببینید به برنامه نویسی علاقه دارید یا نه که اگر جواب مثبت بود جدا به شما پیشنهاد میکنم وارد علم طراحی مرحله نشوید و یاد گیری برنامه نویسی بازی های رایانه ای بپردازید....

ادامه دارد....

NINJA0098
17-09-2011, 03:27
بهترین انتخاب در شرایط کنونی در ایران چیست؟

در دوره ای که الان ما در آن زندگی میکنیم شرایط برای هر دو قشر بازیساز مستقل و بازیساز تخصصی شرایط مناسبی است ....چرا؟ الان متوجه میشوید....
بازی رایانه ای پسر ماجراجو توسط یک بازیساز مستقل و یک مدلساز در طی 6 ماه ساخته شد و به شرکت پخش با قیمت توافقی 28 میلیون تومان فروخته شد (البته با توجه به شرایط حدود 18میلیون به سازندگان پرداخته شد) که میشود ماهانه 1.500.000 تومان برای هر نفر ....البته در طول ساخت مبلغی برای گذران زندگی دریافت نمیکردند ....البته لازم یه ذکر است اکه این بازی یک نمونه خوب است که معرفی کردم و نمونه های بد و دردسر فراوان برای درآمد زیاد است....
حالا اگر شما در یک شرکت با حقوق ثابت و بدون دغدغه ی فروش و سرو کله زدن با ناشر و غیره استخدام شوید میتوانید تا 1 میلیون (و حتی بیشتر) ماهانه دریافت کنید....البته این متوسط حقوق در حال حاضر در ایران است

اما ممکن است شما هنوز بگویید من نمیدانم کدام مناسب تر است؟
این بستگی به شناخت شما از خودتان دارد ... پیشنهاد من به شما انتخاب بازیساز تخصصی است که میتواند انتخاب مناسبی باشد....

*****نکته:اگر شما توانایی پرداخت سالانه بین 17 تا 30 میلیون تومان را برای دانشگاه خارج از کشور دارید میتوانید تحصیل در آن ها را هم در لیست انتخاب های خود بگذارید*****

ادامه دارد......

NINJA0098
17-09-2011, 04:07
یک طراح مرحله چه چیز هایی را باید فرا بگیرد؟

علومی که طراح مرحله باید بیاموزد را به صورت کلی و خلاصه با عنوان معرفی میکنم....

طراحی و نقاشی اولیه مرحله(کانسپت):

یک طراح مرحله قبل از هر کار باید بتواند ایده ها و طرح دنیایی که میخواهد خلق کند را روی کاغذ پیاده کند تا بتواند دید استراتژیک درستی از طراحی کل مرحله داشته باشد

طراحی سه بعدی:

یاد گیری اصول طراحی سه بعدی و مهارت در آن برای بازی های سه بعدی امری ضروری است و خلق دنیای سه بعدی را امکان پذیر میکند....

نورپردازی:

شناخت اصول و قواعد نور پردازی مناسب در شرایط و فضای های مختلف

ایده پردازی :

ایده پردازی همانند نقاشی است...همانطور که باب راس در مورد نقاشی میگوید:"ذهن شما پر است از نقاشی های مذخرف ...برای کشیدن نقاشی خوب باید اینقدر نقاشی مذخرف بکشید تا ذهنتان از آن ها خالی شود و جا برای نقاشی های خوب باز شود تا خودشان را نشان دهند" ایده پردازی هم نیاز دارد تا آنقدر ایده روی کاغذ بیاورید تا ایده های ناب خودشان را نشان دهند.

فیلمبرداری:

علم فیلم برداری و دانستن قواعد تاثیر گذار دوربین و نماهای فیلم ها و بازی ها .

زبان بدن و راه های ارتباط:

داشتن اطلاعات در زمینه ی زبان بدن ( body language) و راه های ارتباط با مخاطب

برنامه نویسی:

داشتن اطلاعات ابتدایی در مورد زبان های برنامه نویسی ( حداقل یاد گرفتن کامل یک زبان برنامه نویسی)

نوشتن , نوشتن , نوشتن:

شما باید عوامل مخلوقتان را با نوشتن توضیحات توصیف کنید با جزئیات.مثلا :
وقتی رستم به در خانه اش رسید دوربین تکان میخورد و ناگهان زمین به لرزه در می آید و در این لحظه QTE اجرا میشود و بازیباز باید دکمه ای را بزند

اطلاعات فرهنگی و قومی و اجتماعی ملل :

شما برای یک طراح مرحله خوب شدن باید اطلاعاتتان را در زمینه های گوناگون ملل مختلف و اقوام مرتبط با بازیتان افزایش دهید و با آن ها آشنا باشید.

شناخت موسیقی:

موسقی در واقع بین المللی ترین زبان دنیاست که همه از بدو تولد آن را فرا می گیرند, استفاده به جا و درست از آن می تواند تاثیر فوق العاده چشمگیری در کیفیت بازی داشته باشد و طراح مرحله باید در سطح ابتدایی (حداقل) با ساخت و ویژگی های آن آشنا باشد

شناخت ضمیر ناخود آگاه مخاطب:

شناخت ضمیر ناخودآگاه مخاطب باعث می شود بازی برای قشر مورد نظر ( قشر مخاطب بازی با توجه به نوع آن) تاثیر گذار باشد و هدف خود را به بازیباز القائ کند

ادامه دارد ....(شاید ...اگه وقت کنم هر کدومو کامل توضیح میدم)