PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نقد و بررسي کارت گرافيک GeForce 7950 GX2

Shahryar_NEO
12-06-2006, 16:52
امروز قصد دارم يك نقد بررسي درباره ي اين كارت انجام بدم. :biggrin:
در حالی که تنها چند روز از ورود محصول جدید nVIDIA یعنی کارت گرافیک GeForce 7950 GX2 به بازار می گذرد، این کارت گرافیک با استقبال طرفداران حرفه ای بازی های کامپیوتری رو برو شده است. علت این استقبال را می توان وجود قدرت پردازشی بالا و هزینه کاهش یافته در برابر گزینه های SLI و CrossFire دانست. با این حال قیمت قابل رقابت 599 دلاری این محصول کماکان برای بسیاری از علاقمندان بازی های کامپیوتری بسیار زیاد به نظر می رسد. البته طبق معمول برای عرضه این محصول در ایران زمان خاصی تعیین نشده است. با این حال هدف از نگارش این مقاله بیشتر آشنایی کاربران ایرانی با تکنولوژی روز و ایده نهفته در این کارت گرافیک است. در این مقاله به بررسی جدیدترین محصول شرکت nVIDIA با نام GeForce 7950 GX2 خواهیم پرداخت. ؛اين مقاله هنوز کامل نشده است؛

مقدمه
سابقه وجود کارت های گرافیک با بیش از یک تراشه گرافیکی به چندین سال پیش و در زمان فعالیت شرکت 3DFX و کارت های معروف سری Voodoo آن شرکت باز می گردد. در بین سال های 94 تا اوایل سال 2000 میلادی، شرکت Voodoo یکه تاز صنعت کارت های گرافیک با قابلیت پردازش سه بعدی باز های کامپیوتری به شمار می رفت و در آن زمان با معرفی کارت هایی مانند Voodoo2 و Voodoo5 به طور رسمی کارت هایی با بیش از یک تراشه گرافیکی و حتی تا چهار تراشه گرافیکی بر روی یک کارت، دنیای کامپیوتر را با این تکنولوژی آشنا ساخت. گرچه حکمرانی 3DFX با قدرت یافتن شرکت های نوپایی همچون ATI و nVIDIA و کاهش توانایی رقابت و درنهایت مالکیت این شرکت توسط nVIDIA پایان یافت، اما امروزه آنچه را که در محصولات nVIDIA مشاهده می شود در حقیقت می توان ادامه راه 3DFX توسط مهندسین باتجربه آن در nVIDIA کنونی دانست.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

البته در اوایل سال گذشته نیز شرکت های مونتاژ کننده تراشه های گرافیکی nVIDIA از قبیل Gigabyte و ASUS، به صورت غیر رسمی محصولاتی را که با دو تراشه گرافیکی بر روی یک بورد ساخته شده بودند را به بازار معرفی نمودند که به دلیل عدم تایید این محصولات از طرف nVIDIA و همچنین قیمت بالا، با استقبال مناسبی روبرو نشدند و همین امر را میتوان دلیل عدم تولید نمونه های مشابه دیگری در طول چندین ماه گذشته دانست.

کارت گرافیک ASUS EN6800 GT DUAL

عرضه کارت های قدرتمند سری X1900 توسط شرکت ATI و گرفتن گوی سبقت از محصولات سری 7800 و 7900 سهم فروش nVIDIA را در اوایل سال 2006 به شدت پایین آورد. بسیاری از کاربران که چند سالی است تلاش ها و کشمکش بین شرکت های ATI و nVIDIA که به مسابقه بوکس یا سرعت شبیه است را ناظر هستند، 7950GX2 را برگ برنده حال حاضر nVIDIA می دانند، زیرا تا چندی پیش امیدی به بیرون آمدن 7900GTX از مبارزه با X1900-XTX نمیرفت! با اینکه nVIDIA با حیله و کاهش قیمت 7900GTX به 499 دلار این مبارز زخمی را تا حدودی از مرگ نجات داد اما باز هم نتوانست با این برگ برنده ATI رقابت کند.

با این اوصاف، مهندسین nVIDIA بر آن شدند که با طراحی کارتی تشکیل شده از دو تراشه گرافیکی قدرتمند، سرعت و حجم حافظه بالا به همراه قیمتی منطقی و به صرفه، گوی سبقت را در بازار پردرآمد کارت های گرافیک دوباره در دست بگیرند. نتیجه این طراحی در نهایت محصولی با نام تجاری GeForce 7950 GX2 بود که از هفته گذشته در بازار موجود و قابل خریداری است.

GeForce 7950 GX2 : دو در یک!
nVIDIA با عرضه 7950GX2 نه تنها خود را به عنوان سازنده سریع ترین کارت گرافیک جهان معرفی کرده است، بلکه تکنولوژی SLI خود را نیز به عنوان پلاتفرمی که تنها با یک کارت گرافیک (7950GX2) امکان ارایه قدرت پردازش فوق العاده ای را داراست می داند (ارتباط دو تراشه گرافیکی در 7950 توسط چیپ کوچکی روی بورد کارت که حالت SLI را فعال می کند، تامین می شود بنا بر این 7950 را یک سیستم SLI کوچک در یک بورد می توان تصور کرد).

برای استفاده از تکنولوژی SLI مادربردی به همراه دو شکاف PCI-E x16 مورد نیاز است البته شاید این نکته را ندانید که برای اجرای حالت SLI برای دو کارت گرافیک، لازم نیست که ماردبرد مورد استفاده حتما مجهز به چیپست nForce SLI ، بلکه هر مادربردی که دارای دو شکاف PCI-E باشد، به شرط وجود درایوری (راه انداز) که از SLI پشتیبانی کند، توانایی اجرای حالت SLI را خواهد داشت. اما nVIDIA (برخلاف ATI برای حالت CrossFire) تا کنون به دلایل اقتصادی و

مشخصا تضمین فروش مادربرد های مجهز به چیپست nForce SLI، درایوری برای پشتیبانی حالت SLI در سایر چیپست ها (چیپست هایی مانند intel 975 و ATI RD Series) ارایه نکرده است.

همانطور که در بالا گفته شد، برای استفاده از حالت SLI به دو شکاف PCI-E x16 نیاز است. به این منظور، پل شمالی چیپست مورد نظر باید توانایی برنامه ریزی خطوط PCI Express یا PCI-E Lanes Programming را دارا باشد که این مشخصه در تعداد زیاد از چیپست های مدرن و البته نه همه آن ها وجود دارد. اما از آنجا که nVIDIA محصول جدید خود را قویترین تک کارت گرافیک جهان می نامد، پس nVIDIA باید برای استفاده از این کارت گرافیک، که در باطن از تکنولوژی SLI استفاده میکند، بر روی مادربرد هایی که تنها به یک شکاف PCI-E مجهز هستند، راه حل مناسبی داشته باشد. برای رفع این مشکل، nVIDIA از یک مبدل منحصر به فرد PCI-E x48 که وظیفه سازگار نمودن این کارت با مادبرد های تک PCI-E را داراست استفاده نموده است.

متاسفانه تنها وجود تراشه مبدل در 7950GX2 استفاده از این کارت گرافیک قدرتمند بر روی هر مادربرد مجهز به PCI-E را تضمین نمی کند و مادربرد باید مشخصا این کارت گرافیک را توسط BIOS خود نیز پشتیبانی کند که در غیر این صورت سازگاری این کارت گرافیک با مادربرد شما قطعی نخواهد بود. به عنوان مثال، ما برای آزمایش میزان مصرف انرژی نمونه GeForce 7950 GX2 خود سعی کردیم که این کارت را در مادبرد INTEL D925XCV نصب کنیم اما سیستم روشن نشد. حتی پس از نصب جدیدترین نسخه BIOS این مادربرد باز هم شرایط تغییری نکرد چون این مادبر برد در لیست مادبرد ها و نسخه های BIOS مورد تایید nVIDIA برای نصب 7950GX2 نبود! به این ترتیب اگر شما مادبردی دارید که در لیست پشتیبانی 7950GTX سایت nVIDIA نیست، پس باید منتظر ارایه نسخه جدید BIOS آن و یا تهیه مادبرد دیگری باشید.

در حال حاضر تنها 39 مادبرد از این کارت پشتیبانی می کنند. انتظار میرود که این لیست به مرور زمان کامل شود و چند صد مدل مادبرد مجهز به PCI-E را که از ژوئن 2004 تا کنون تولید شده اند را فراگیرد.

ناگفته نماند برای استفاده از این کارت گرافیک قدرتمند، منبع تغذیه با توان حداقل 450 وات و 20 آمپر در ریل 12 ولت (500 وات به بالا پیشنهاد می شود) نیز مورد نیاز خواهد بود.

نگاهی نزدیک به 7950GX2
برخلاف آنچه nVIDIA آن را تک کارت (Single Card) می نامد، GeForce 7950 GX2 در حقیقت از دو برد مجزا یا دو PCB که بر روی هرکدام از آنها یک تراشه گرافیکی به همراه 8 چیپ حافظه با ظرفیت 512 مگابایت ( 1 گیگابایت در کل) و مدار تغذیه قرار گرفته است. البته چیپ مبدل PCI-E x48 که در مورد آن صحبت شد بر روی کارت اصلی ( کارت پایه دار و زیرین) قرار دارد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

همانگونه که در تصاویر بالا مشاهده می کنید کارت 7950GX2 از نظر اندازه و حتی وزن کاملا عادی بوده و تنها طول آن درحدود 1 تا 2 سانتیمتر از کارت های 7900GTX و X1900-XTX بیشتر است.

در تصویر بالا نیز مقایسه ای بین جزییات و قطعات به کار رفته در کارت اصلی (کارت زیریان) و کارت دیگر (کارت بالایی) صورت گرفته است. در کارت اصلی جزییات بیشتری به دلیل وجود چیپ مبدل PCI-E x48 و نیز قطعات اضافه مدار تغذیه چیپ مبدل در کارت اصلی قرار دارد.

تصویر بزرگتری از تراشه گرافیکی G71 و چیپ مبدل PCI-E x48

سیستم خنک کننده
GeForce 7950 GX2 از دو خنک کننده یکسان بر روی هر دو کارت تشکیل دهنده استفاده می کند. این خنک کننده کوچک به خوبی از عهده خنک کردن تراشه گرافیکی و چیپ های حافظه و همچنین بخشی از مدار تغذیه موجود بر روی برد برمی آید.

این سیستم خنک کننده در مقایسه با رقیب خود صدای کمتری تولید می کند. در کل این خنک کننده برای خنک کردن حتی پس از آورکلاک کردن، موثر و کم صدا است. در نصویر زیر مقایسه ای بین صدای تولید شده توسط سیستم های خنک کننده کارت های گرافیک گوناگون در فاصله 5 سانتیمتری و 1 متری را مشاهده می کنید :

مشخصات فنی

در جدول زیر مشخصات کامل سه کارت گرافیک GeForce 7900 GTX, GeForce 7950 GX2 و نیز ATI X1900 XTX را مشاهده می کنید. با مقایسه این سه کارت گرافیک به خوبی متوجه برتری و قدرت 7950GX2 خواهید شد.

همانطور که در جدول فوق مشاهده می کنید، 7950GX2 نخستین تک کارت گرافیکی است که از دو مد 8x و 16xsبرای حالت Antialiasing پشتیبانی می کند. تا قلب از این دارندگان تک کارت های nVIDIA حداکثر به حالت پیوندی و سنگین 8xs FSAA دسترسی داشتند که این مشکل نیز با وجود 7950GX2 حل شده است.

درحال حاضر تنها رقیب GeForce 7950 GX2 به عنوان تک کارت، ATI X1900 XTX است که قیمتی نزدیک و اندکی کمتراز 7950GX2 را داراست . با این حال و مقایسه جدول فوق و همچنین با مشاهده نتایج مقایسات عملکرد این دو کارت به همراه کارت های دیگری همچون 7900GTX و 7900GT به اختلاف فاحش کارایی بین آنها پی خواهید برد.

اگه نقد بدي بود بگين دوستان خوشحال مي شم. :laughing: :laughing: :laughing:

XFXForce
12-06-2006, 19:12
دمت گرم از این نقد و بررسی باحالت البته نمی دونم چرا دوستان تو تاپیک مقایسه ی این کارت با X1900xtx شرکت نکردند!!!!

Shahryar_NEO
13-06-2006, 09:34
دوستان عزيزم فقط بلدن تاپيك را ببينند انتظاري نيست ما كه براي استقبال تاپيك نمي زنيم و خيلي ممنون از شما كه هميشه
تاپيك ها رامب بينيد و نظر مي ديد.
باتشكرشهريار

saeed_violinist
13-06-2006, 19:14
شهریار عزیز لینکی از منبع این مقاله هم میزاشتی لطفش بیشتر بود

sAsAn.K
13-06-2006, 19:22
saeed_violinist جان منبع اسمش داخل عکس ها بود فکر نمی کنم لزومی به گفتنش بود;).

saeed_violinist
13-06-2006, 19:44
منم فکر می کنم درستش این باشه :

منبع : سایت سخت افزار ایران
آدرسی : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مشکلی با نوشتن کل مقاله در اینجا نیست! منتهی پایین سایت ذکر شده "استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد."

موفق باشید !

Shahryar_NEO
14-06-2006, 17:01
حالا مي خوام مجاز نباشه مي خواد چي كار كنه و ضمنا عزيزم مال ساين رسمي سخت افزار ج-س ايران هست.بله منبع يادم رفت. مرسي كه يادآوري كردين.

ARH
15-06-2006, 09:46
saeed_violinist جان منبع اسمش داخل عکس ها بود فکر نمی کنم لزومی به گفتنش بود;).

چه جالب يعني بايد از لينك عكسها مي‌فهميديم كه اين مقاله رو سعيد بي‌چاره زحمت كشيده و ترجمه كرده ؟ :happy:

يك بار ديگه به خاطر دارم دوستان توي اين سايت يكي از مقاله هاي وبلاگ من رو به همين صورت به نام خودشون ثبت كرده بودند .
من خواهش ميكنم حداقل براي احترام به مطالبي كه خودتون مي‌نويسيد ، نام نويسنده و منبع مقاله‌هايي كه از سايت هاي ديگه مياريد اينجا رو ذكر كنيد :blush:

Shahryar_NEO
15-06-2006, 10:08
اول همه من كه گفتم منبع يادم رفت و گفتم و ضمنا من نگفتم من ترجمه كردم و راستي اين موضوع كه مي گي مال اوركلاك
كردن كارت گرافيك بود كه مال عليرضا حقدوست بود اون دوست عزيزمون هم منبع را گفته بود ضمنا دوست عزيزمون من هم نگفتم به نام منه و به نام من ثبت بشه آقا يون اصلا حالا كه من منبع را مي گم و بازهم مثل قبل مي شه من ديگه مطلب نمي گذارم چون بلاخره به يكي بر مي خوره پس آقا حقدوست هم اون طرف خارجي بايد شاكي بشه و من عذر مي خوام و اگه بازهم
مخالفين بگين كه من نه ديگه مطلب بگذارم و هم پست بالا را ويرايش و پاك كنم.

saeed_violinist
15-06-2006, 14:22
اول همه من كه گفتم منبع يادم رفت و گفتم و ضمنا من نگفتم من ترجمه كردم و راستي اين موضوع كه مي گي مال اوركلاك
كردن كارت گرافيك بود كه مال عليرضا حقدوست بود اون دوست عزيزمون هم منبع را گفته بود ضمنا دوست عزيزمون من هم نگفتم به نام منه و به نام من ثبت بشه آقا يون اصلا حالا كه من منبع را مي گم و بازهم مثل قبل مي شه من ديگه مطلب نمي گذارم چون بلاخره به يكي بر مي خوره پس آقا حقدوست هم اون طرف خارجي بايد شاكي بشه و من عذر مي خوام و اگه بازهم
مخالفين بگين كه من نه ديگه مطلب بگذارم و هم پست بالا را ويرايش و پاك كنم.

با درج مطلب و اشتراک گذاشتن دانسته ها نتنها مشکلی نیست بلکه خیلی کار خوبی هم هست! البته به شرطی که اولا سعی کنی از دانش و زحمت خودت مایه بذاری و در غیر این صورت، حداقل حقوق معنوی یا همون کپی رایت رو رعایت کنی.

اگر هم منظورت از طرف خارجی سایت Xbitlabs هست، البته من نمیدونستم شما دانشجوی رشته حقوق هستی، من با مدیران اون سایت خیلی وقته در تماس هستم و از کمکشون برای درست کردن این سایت هم استفاده کردم. پس شما نگران این موضوع نباش

Shahryar_NEO
15-06-2006, 21:27
عزيزم من 15 سالمه !!!!!! ولي طرف خارجي را درست گفتي ولي در هر صورت خيلي ممنون از شما. :blush:

saeed_violinist
16-06-2006, 13:05
پیداست که جوانی و جویای نام!

Shahryar_NEO
16-06-2006, 15:39
پیداست که جوانی و جویای نام!
:) :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: :laughing: :laughing: :laughing:
اول همه سلام دوما ويلونيستي جدي من كه هستم سوما چرا من بدبخت چه كار كردم جز كمك و تلاش براي شما
دوستان. :happy: :happy: :happy:

Mohammad Hosseyn
16-06-2006, 15:58
شهریار جان خیلی ممنون.واقعا استفاده کردم.
باتشکر فراوان.

Shahryar_NEO
16-06-2006, 16:44
خواهش مي كنم من فقط در اختيار شما گذاشتم اصلش مال من نبود.

JVC
03-07-2006, 02:48
کارت 7950 تو ایران نيمده؟