PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تجزیه

basicas
23-07-2011, 17:51
سلام بر همه!ببخشید که دوباره مزاحم شدم.!سوالی در مورد تجزیه دارم.سوال از این قراره که:عبارت مقابل را تجزیه کنید: K3+6k2+12k+6

ممنون میشم کمکم کنید.:41:

hamed6672
28-10-2011, 12:49
سلام بر همه!ببخشید که دوباره مزاحم شدم.!سوالی در مورد تجزیه دارم.سوال از این قراره که:عبارت مقابل را تجزیه کنید: K3+6k2+12k+6

با سلام :

شما با استفاده از سایت
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

می تونین تعداد و مقدار ریشه های معادله درجه 3 رو بدست بیارین . که با این کار تجزیه عبارات درجه 3 به راحتی انجام می شود . ولی این معادله رو ما نمی تونیم تجزیه کنیم ، چون ریشه های این معادله اعداد گویا نیستند .

این معادله یک ریشه مضاعف ( درجه 2 ) و یک ریشه ساده دارد که تو تصویر مقدار این ریشه ها نشون داده شده

که چون عضو Q نیستند ما قادر نیستیم این عبارت را تجزیه کنیم.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ali_hp
28-10-2011, 17:48
با سلام :

شما با استفاده از سایت

می تونین تعداد و مقدار ریشه های معادله درجه 3 رو بدست بیارین . که با این کار تجزیه عبارات درجه 3 به راحتی انجام می شود . ولی این معادله رو ما نمی تونیم تجزیه کنیم ، چون ریشه های این معادله اعداد گویا نیستند .

این معادله یک ریشه مضاعف ( درجه 2 ) و یک ریشه ساده دارد که تو تصویر مقدار این ریشه ها نشون داده شده

که چون عضو Q نیستند ما قادر نیستیم این عبارت را تجزیه کنیم.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سلام
ریشه گویا نداشتن لزوما باعث نمیشه که چند جمله ای تجزیه نشه.
مثلا چند جمله ای زیر رو در نظر یگیرین:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]^4+2x^2+1

در مورد چند جمله ایهای با درجه سه میشه گفت اگر ریشه گویا نداشته باشن قابل تجزیه به چند جمله ایهای با ضرایب گویا نیستند.که این چند جمله ای هم ریشه گویا نداره و بنابر این روی گویا ها تجزیه پذیر نیست.
که البته روی اعداد حقیقی تجزیه پذیر هست!
البته این چند جمله ای ریشه مضاعف هم نداره،x2 و x3 دو تا ریشه غیر حقیقی هستند که مزدوجند ولی برابر نیستند.

جای مناسب برای مطرح کردن سوالتون فکر میکنم اتاق ریاضیات باشه:

همینطور که دوستمون اشاره کردن این عبارت روی اعداد گویا تجزیه پذیر نیست،ولی روی اعداد حقیقی با استفاده از اتحاد مکعب دو جمله و بعد از اون اتحاد چاق و لاغر!میشه اینجوری تجزیش کرد:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]^3+6k^2+12k+6=(k+2)^3-2=(k+2-\sqrt[3]2)((k+2)^2+(k+2)\sqrt[3]2+\sqrt[3]{4})

lebesgue
28-10-2011, 19:29
با سلام :

شما با استفاده از سایت

می تونین تعداد و مقدار ریشه های معادله درجه 3 رو بدست بیارین

وقتی سایت wolframalpha هست، این سایتهای در پیتی به چه درد می خورن؟!
برید به سایت:

و عبارت k3+6k2+12k+6 رو بدون هیچ توضیح دیگه ای وارد کنید، ببینید چه نتایجی به شما میده.

hamed6672
28-10-2011, 21:36
وقتی سایت wolframalpha هست، این سایتهای در پیتی به چه درد می خورن؟!

آخه من مثل شما زیاد کارم به این سایتا نمی افته ! و اغلب بهشون احتیاج پیدا نمیکنم واسه همین سریع تو گوگل سرچ میکنم و تو یه سایت میرم.