PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : برای بازی سازی از کجا شروع کنم؟

Penhan-B8
24-06-2011, 02:51
میدونم با دیدن اسم تاپیک گفتین وای خدا یه سیریش دیگه هم اومد، ولی بحث من یکم فرق میکنه!
بقیه ی تاپیک هایی هم که در این مورد بودن رو خوندم، ولی به جوابم نرسیدم!

من با تنها انجینی که بلدم کار کنم Game Maker هست و تقریبا حرفه ای شدم!
ولی جدیدا که DSL گرفتم (یه هفته) و توی تاپیک ها وانجمن های همین P30World و اینور اونور گشتم، فهمیدم Game Maker آینده نداره و با هر انجینی مقایسه شده باخته!
بعدشم که تاپیکا رو خوندم و بیشتر در مورد مقوله ی بازی سازی خوندم فهمیدم که کلا در مورد بازی سازی اشتباه فکر میکردم!
قبل از اینکه DSL بگیرم هم قصد داشتم برم حسابی رو زبان برنامه نویسی Game Maker کار کنم و اونو یاد بگیرم! (GML چون زیاد زبانشو بلد نیستم) ولی با دیدن این جور بحثا پشیمون شدم!
حالا سوال من اینه، من الان برم سراغ چی؟ خیلی جا ها میگن UDK و Unity و ... و خیلی های دیگه هم میگن ++C و انجین های Open Source!
من همه ی تاپیکای در این مورد رو خوندم ولی به جوابم نرسیدم!
در ضمن RAM کامپیوتر من 256 هست و حتی بعضی از بازی هایی که با Game Maker ساخته شده رو بالا نمیاره (مثل Crimelife و خیلی بازی های دیگه) و با توضیح هایی که در موزد UDK و Unreal و ... خوندم گفتم شاید این انجین ها رو نکشه کامپیوترم!
(توضیح: ویندوز ویستا، GTA IV، NFS Most Wanted، Adobe After Effects اینها هم نمونه هایی از نرم افزار ها و برنامه هایی هستند که سیستم من نمیکشه!)

parvizamd
24-06-2011, 05:22
اگه دوبعدی می خواهی بسازی گیم میکر نرم افزار باحالی هست بجز حیف که توش فیزیک دوبعدی وجود نداره البته فکر کنم طرفدارش براش نوشته باشن.

RatAtouille
24-06-2011, 08:56
1) یک مشکل خیلی بزرگ تو سوالات بود !! کی گفته که باید Game maker رو با انجین Unity مقایسه کرد ؟:18: این دو مقوله کاملا جدا از هم هستن همونطور که میدونی انجین Game maker دو بعدی هست ولی Unity سه بعدی ، پس اگر کسی این دو رو با هم مقایسه کرد بهتره هرچه بیشتر میتونی ازش فاصله بگیری چرا که این آدم ها فقط ادعای کامپیوتر دارن و دیگر هیچ ...

2) به نظر من با رم 256 اصلا وارد دنیای 3 بعدی نشو اصلا بهتره بگم وارد دنیای بازی سازی هم نشو ! چرا ؟ چون ساخت بازی به کارت گرافیک و از همه مهم تر رم و سی پی یو بالا و یا برای بازی های کوچیک سخت افزار های معمولی میخواد ... 256 نه بالاست و نه معمولی مگر اینکه بری همون 2d (Game maker):d ....

3D

3d Game Studio A8
موتوری ساده و آسان است و اگر بتونی خوب کارت رو مدریت کنی و شدر ها و سایه ها و نرمال مپ ها درست استفاده کنی خیلی موتور با کیفیتی است در حد Unity و UDK ولی خوب مشکلش نسبت به این دو انجین قدرتمند در رندر مدل ها با فیس های بالاست که باعث افت فریم میشه .

به شما این موتور رو پیشنهاد میکنم چون 100% با این کامپیوتر شما در انجین های UDK و Unity به مشکل برخورد خوهید کرد .

saeed_cpu_full
24-06-2011, 09:51
میدونم با دیدن اسم تاپیک گفتین وای خدا یه سیریش دیگه هم اومد، ولی بحث من یکم فرق میکنه!

ولی جدیدا که DSL گرفتم (یه هفته) و توی تاپیک ها وانجمن های همین P30World و اینور اونور گشتم، فهمیدم Game Maker آینده نداره و با هر انجینی مقایسه شده باخته!
بعدشم که تاپیکا رو خوندم و بیشتر در مورد مقوله ی بازی سازی خوندم فهمیدم که کلا در مورد بازی سازی اشتباه فکر میکردم!
قبل از اینکه DSL بگیرم هم قصد داشتم برم حسابی رو زبان برنامه نویسی Game Maker کار کنم و اونو یاد بگیرم! (GML چون زیاد زبانشو بلد نیستم) ولی با دیدن این جور بحثا پشیمون شدم!
حالا سوال من اینه، من الان برم سراغ چی؟ خیلی جا ها میگن UDK و Unity و ... و خیلی های دیگه هم میگن ++C و انجین های Open Source!
در ضمن RAM کامپیوتر من 256 هست و حتی بعضی از بازی هایی که با Game Maker ساخته شده رو بالا نمیاره (مثل Crimelife و خیلی بازی های دیگه) و با توضیح هایی که در موزد UDK و Unreal و ... خوندم گفتم شاید این انجین ها رو نکشه کامپیوترم!
(توضیح: ویندوز ویستا، GTA IV، NFS Most Wanted، Adobe After Effects اینها هم نمونه هایی از نرم افزار ها و برنامه هایی هستند که سیستم من نمیکشه!)

شما تاپیک توی امضام رو بخون ، اول باید مشخص کنی چیکاره میخوای بشی که راهنماییت کنیم
با این سیستمی که شما داری فعلا بیخیال بازیسازی بشو !! اونقدر به مشکل میخوری که از بازیسازی زده میشی ! اول سیستمت رو ارتقاء بده بعدش اگه علاقه داشتی به بازیسازی بیا تا بیشتر راهنماییت کنیم و گرنه با سیستم فعلیت UDK که هیچی ، با Unity هم به زور میتونی کار کنی
3DGS هم مشکل رندر داره ، جزئیات از یه حدی بیشتر بشه افت فریم شدیدی پیدا میکنید و اجرای بازی روی کامپیوترتون تا حدی غیر ممکن میشه

Penhan-B8
24-06-2011, 12:30
بله! تاپیکی که توی امضای شما بود رو خونده بودم، میخوام Game Programmer بشم، آخه کلا اصلا کار های گرافیکی و هنری بلد نیستم، RAM کامپیوترمم میدونم پایینه ولی خوب قراره ارتقا بدم! (البته دو سه ماه دیگه)
من میخواستم بدونم تا دو سه ماه دیگه که یه PC جدید بخرم چه نرم افزاری کار کنم که حرفه ای تر شم؟

در ضمن سوء تفاهم نشه، Game Maker با UDK و بقیه ی انجین های 3 بعدی مقایسه نشده، با Flash مقایسه شده و توی یه تاپیک دیگه که سوالش این بود: "کدام موتور را برای بازی سازی دوست دارید؟" اصلا حرفی از Game Maker زده نشده بود!

AMIR REZAs
24-06-2011, 19:53
سلام

ببین دوست عزیز اینجا یا هر فروم دیگه ای که بری برای نظرات مختلف و پیشنهاد های مختلفی برای شروع کار میدن ، یعنی چطور بگم خود بازیساز ها هم سر یه سری مسائل تفاوت نظر دارن!

بازی سازی اصول خاصی داره ، کاش شبیه انیمیشن سازی بود اینقدر درگیر این مسائل نبودیم.

به هر حال شما هم باید زیاد به حرفای ما اعتماد نکنی ، سعی کن منابع انگلیسی رو مطالعه کنی البته نمیگم اصلا به حرفمون گوش نکنی:31:ولی خب ممکنه هر کس پیشنهاد مختلفی بهت بده .

من میخواستم بدونم تا دو سه ماه دیگه که یه PC جدید بخرم چه نرم افزاری کار کنم که حرفه ای تر شم؟مسئله همینه ،بذار قضیه رو بیشتر روشن کنم ، یه سری میگن نرم افزار بسازیم یه سری میگن نرم افزار کار کنیم حالا اگر وقت ، سرمایه ، اطلاعات بالا داری میتونی راه اولی رو بری ( موفقیت تضمین شده نیست!) ولی اگر حداقل سرمایه نداری میتونی نرم افزار آماده(انجین) استفاده کنی( + در این حین مثلا ++C هم یاد بگیری) هر وقت سرمایه ی لازم بدست آوردی ، میخوای انجین بنویس میخوای انجین گسترش بده میخوای اصلا با همون انجینا کار کن....

NINJA0098
24-06-2011, 20:43
من که میگم اگه میخوای تو این فاصله که کامپیوتر جدیدو بگیری تو صنعت بازیسازی باشی و بیکار نباشی بشین مطالب آموزشی که در مورد آنریل اسکریپت و برنامه نویسی تو یونیتی هست رو بخون یه سری کتاب مرتبط رو هم در مورد بازی سازی بخون.
البته اینا در صورتیه که برنامه نویسی بلد باشی.
میدونی چرا چون مطمئنم بعدا یا یونیتی رو انتخاب میکنی یا یو دی کی رو.اینا رو که بخونی بعدا که بخوای باهاشون کار کنی کارت خیلی راحت میشه.
اکشن اسکریپت رو هم اگه میتونی یا بگیر خیلی پر کاربرده (برا من که هست)

RatAtouille
25-06-2011, 11:18
ولی UDK رو انتخاب نکن چون صرف نظر از قدرتش اگر بخوای تجاری کار کنی یک خداد دلاری $ باید بپردازی .... و یونیتی هم تو همین حدود ... مقایسه کن :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

AMIR REZAs
25-06-2011, 11:32
اون واسه خرید Open source آنریل انجین هست .

فقط سود فروش بازی تجاری اگر از مقدار معینی بیشتر بشه باید 25 درصد به اپیک بدی

M0hsen3D
25-06-2011, 11:41
اگه یک برنامه بلند مدت برای بازیسازی داری و میخوای در اینده به عنوان یک شغل بهش نگاه کنی اصلا طرف این انجین های درپیتی مثل UDK , Unity نرو و حتما خودت انجین بنویس برای بازیت حتی اگه یک بازی دو بعدی کوچیک باشه چون باعث میشه پیشرفت کنی و علم این کار رو بدست بیاری و در اینده خیلی به دردت میخوره.
ولی اگه برای تفریح خودت و کلا همینجوری میخوای بازی بسازی اینا خوبن.:20:

M0hsen3D
25-06-2011, 11:49
اون واسه خرید Open source آنریل انجین هست .

فقط سود فروش بازی تجاری اگر از مقدار معینی بیشتر بشه باید 25 درصد به اپیک بدی

انریل که Open Source نیست.
حتما منظورت Source انجین انریل هست.

AMIR REZAs
25-06-2011, 13:15
انریل که Open Source نیست.
حتما منظورت Source انجین انریل هست.

میشه فرقشو بگی؟ وقتی سورس داشتی باشی میشه Open soruce

اگه یک برنامه بلند مدت برای بازیسازی داری و میخوای در اینده به عنوان یک شغل بهش نگاه کنی اصلا طرف این انجین های درپیتی مثل UDK , Unity نرو و حتما خودت انجین بنویس برای بازیت حتی اگه یک بازی دو بعدی کوچیک باشه چون باعث میشه پیشرفت کنی و علم این کار رو بدست بیاری و در اینده خیلی به دردت میخوره.
ولی اگه برای تفریح خودت و کلا همینجوری میخوای بازی بسازی اینا خوبن.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
یه چند خطی توضیح دادم سرمایه داری وقت اضافه داری بشین انجین دوبعدی بنویس پیشرفت کنی! ایشالله بعد از 10 سال پیشرفت ممکنه انجین 3بعدی خوب بسازی
با اپن سورس موافقم بهتر از بالاییه هست./

ببین دوست عزیز اینجا یا هر فروم دیگه ای که بری برای نظرات مختلف و پیشنهاد های مختلفی برای شروع کار میدن ، یعنی چطور بگم خود بازیساز ها هم سر یه سری مسائل تفاوت نظر دارن!

بازی سازی اصول خاصی داره ، کاش شبیه انیمیشن سازی بود اینقدر درگیر این مسائل نبودیم.

به هر حال شما هم باید زیاد به حرفای ما اعتماد نکنی ، سعی کن منابع انگلیسی رو مطالعه کنی البته نمیگم اصلا به حرفمون گوش نکنی[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ولی خب ممکنه هر کس پیشنهاد مختلفی بهت بده .
نقل قول:
من میخواستم بدونم تا دو سه ماه دیگه که یه PC جدید بخرم چه نرم افزاری کار کنم که حرفه ای تر شم؟
مسئله همینه ،بذار قضیه رو بیشتر روشن کنم ، یه سری میگن نرم افزار بسازیم یه سری میگن نرم افزار کار کنیم حالا اگر وقت ، سرمایه ، اطلاعات بالا داری میتونی راه اولی رو بری ( موفقیت تضمین شده نیست!) ولی اگر حداقل سرمایه نداری میتونی نرم افزار آماده(انجین) استفاده کنی( + در این حین مثلا ++C هم یاد بگیری) هر وقت سرمایه ی لازم بدست آوردی ، میخوای انجین بنویس میخوای انجین گسترش بده میخوای اصلا با همون انجینا کار کن....

M0hsen3D
25-06-2011, 13:31
میشه فرقشو بگی؟ وقتی سورس داشتی باشی میشه Open soruce
:31:
شما Source و Open Source رو قاطی کردی عزیز.
Open Source یعنی متن باز , به نرم افزار هایی میگن که سورسش در اختیار همگان هست و همه میتونن به پیشرفتش کمک کنن و درش دخیل باشند.
ولی وقتی هزینه میکنی و سورس انجین رو می خری یعنی حق استفاده و تغییر سورس رو از شکت سازنده خریداری کردی و فقط هم این حق رو شما داری.

یه چند خطی توضیح دادم سرمایه داری وقت اضافه داری بشین انجین دوبعدی بنویس پیشرفت کنی! ایشالله بعد از 10 سال پیشرفت ممکنه انجین 3بعدی خوب بسازی
با اپن سورس موافقم بهتر از بالاییه هست./

اگر هم وقت و سرمایه پاش میزاره ارزش داره و میدون که راه درست و اینده دار رو در پیش گرفته.
بعد من دارم ایشون رو راهنمایی کنم و با شما هم هیچ بحثی ندارم , خواهشا شما راه خودتو برو و دیگران رو گمراه نکن.

Penhan-B8
25-06-2011, 13:58
بچه ها دست همتون درد نکنه!
به جوابم رسیدم!
واقعا ممنون!
تصمیم گرفتم انجین نویسی کار کنم!
یکی از کاربرا بهم گفت!

AMIR REZAs
25-06-2011, 17:23
شما Source و Open Source رو قاطی کردی عزیز.
Open Source یعنی متن باز , به نرم افزار هایی میگن که سورسش در اختیار همگان هست و همه میتونن به پیشرفتش کمک کنن و درش دخیل باشند.
ولی وقتی هزینه میکنی و سورس انجین رو می خری یعنی حق استفاده و تغییر سورس رو از شکت سازنده خریداری کردی و فقط هم این حق رو شما داری.
فقط محض اطلاع میگم ، من گفتم وقتی لایسنس رو بخری Open soruce میشه:46:

اگر هم وقت و سرمایه پاش میزاره ارزش داره و میدون که راه درست و اینده دار رو در پیش گرفته.
بعد من دارم ایشون رو راهنمایی کنم و با شما هم هیچ بحثی ندارم , خواهشا شما راه خودتو برو و دیگران رو گمراه نکن.

به جوابم رسیدم!
واقعا ممنون!
یکی از کاربرا بهم گفت!
ایشالله که موفق میشه ما که بخیل نیستیم ...
فقط خواستم بگم تو ایران هنوز کسی تو این راه موفق نشده امیدواریم تا سالهای آتی ناجی ای چیزی بیاد اولین بازی که با انجین کاملا ایرانی ساخته شده رو عرضه کنه تا ما هم از این سردرگمی خارج بشیم!!!
پیشنهاد من از اول یادگیری + کسب سرمایه بود با یک تیر دو نشان میزنی هم انجین نویسی رو برای آینده تضمین میکنی هم از حال برای کسب سرمایه استفاده میکنی...
بازم میگم ایشالله تو هر زمینه ای که وارد میشی موفق بشی چون این صنعت به همه ی موارد اشاره شده نیاز داره:11:

parvizamd
25-06-2011, 17:25
پس نصحیت می کنم بشین با C++ کار کن و طرف C# نرو ...

M0hsen3D
25-06-2011, 17:35
فقط محض اطلاع میگم ، من گفتم وقتی لایسنس رو بخری Open soruce میشه:46:
:18:
چی بگم دیگه!!!
بی خیال!:13:

resident2011
25-06-2011, 19:39
به جوابم رسیدم!
واقعا ممنون!
یکی از کاربرا بهم گفت!

اول بگم قصد منصرف کردنتون رو ندارم فقط می خوام راه پیش روتون رو تا حدودی براتون روشنتر کنم .اصولاً از کسایی هم که خودشون نتونستن کاری رو که شروع کردن تموم کنن یا شکست خوردن و دیگران رو از اون کار منصرف می کنن متنفرم .
پس دوستان دست از منصرف کردن دیگران بردارن .شاید یکی پیدا بشه و بتونه اینکار رو انجام بده .
اما شما که می خوای انجین نویسی رو شروع کنی همونطور که بعضی دوستان گفتن باید هم وقتش رو داشته باشی هم سرمایه که شاید دومی به اندازه اولی زیاد مهم نباشه.(نظر شخصی )
نمیدونم سنت چقدره ولی اگه بین 20 تا 22 باشی خیلی خوبه .چون معمولاً توی کشور ما جوریه که وقتی سن از 25 رد میشه انتظارات دیگران از ما شروع میشه کار و مستقل شدن و زن و................حالا هرچی از این سن فاصله داشته باشی به نفعت تموم میشه.
بهتره روی این کار حداقل یه سرمایه گذاری زمانی 5 ساله بکنی البته حداقل روزی کمتر از 7،8 ساعت نشه.
علاوه بر زبان ++C که یه زبان کامله باید خیلی چیزای دیگه رو هم یادبگیری بعد از کامل کردن ++c و نوشتن چندتا برنامه مفید بری سراغ کتابخونه های گرافیکی OpenGl و Direct که البته یکشون رو هم یاد بگیری تا حد زیادی کمکت می کنه ولی اگه می خوای انجین قدرتمندی بنویسی باید از دوتا استفاده کنی که برای شروع همه می گن اول باید با direct شروع کنی که بنا به دلایلی من اول openGl رو انتخاب کردم.
برای نوشتن برنامه های گرافیکی با ++c باید با APIهای سیستم عاملی که می خوای انجین توش اجرا بشه که معمولا ویندوز هستش رو یاد بگیری البته از فریمورکهایی مثل Qt هم می تونی استفاده کنی و خیلی کتابخونه های دیگه مربوط به ApI البته راههای دیگه ایی هم هست که وقتی وارد این راه بشی باهاش آشنا میشی.
بعد از اینکه اینا رو یاد گرفتی باید بری چندتا انجین رایگان و سورس باز رو دل و رودشون رو برزی بهم .تا با نحوه کار انجینها و طرز نوشتن اونا اشنا بشی مثلاً Panda 3D و ...........
باید با کتابخونهای صدا و فیزیک و شیدرها هم کار کنی . و خیلی چیزهای دیگه .
خلاصه فقط باید کتاب گیر بیاری و بخونی تا بتونی یه انجین طراحی کنی .:18:
اولش سخته ولی هرچی جلوتر میری واست شیرینتر میشه .واسه من که اینجوری بوده هرچند اول راه هستم شاید هم به خاطر علاقه زیادم به برنامه نویسی باشه.

راستی چندوقت پیش یه مطلب از یه جایی خوندم که نمیدونم چقدرش درست بود در مورد یه انجین بود که نوشته بود در عرض یه سال نوشته شده و طراحش تا قبل از اون هیچی از انجین نمیدونسته.

اما یه توصیه اگه می خوای توی اینکار موفق باشی حتماً یه منبع درآمد واسه خودت پیدا کن جوری نباشه که تمام وقتت رو بگیره اینجوری احتمال موفقیتت هم بیشتر میشه و بشرطی که مجرد باشی و فکر دونفر شدن رو از کلت بیرون کنی .و اگه بعد از یادگیری همه اون چیزا بتونی یک یا چند نفر مثل خودت رو پیدا کنی بازهم ضریب موفقیتت میره بالا.

کار با چند انجین رو هم همزمان باید یاد بگیری Udk و یونیتی و...... واسه اینکه بدونی چه ابزارهایی توشون بکار رفته و چه قابلیتهایی دارن هرچی حرفه ایی تر باشی می تونی انجین خودت رو قدرتمندتر بسازی .فکر این رو هم از سرت بیرون کن که بدون اینکه کار کردن حداقل با یک انجین قدرتمند رو بلد باشی و بری انجین بنویسی در واقع یادگیر یه انجین در حد نزدیک به حرفه ایی از ضروریاته.:5:
اما نوبت میرسه به زمانی که بعد از 5 سال فکر کنی نمی تونی و به اصطلاح شکست بخوری من میگم هیچ شکستی توی این کار نیست چرا؟؟؟
جون اگه با جدیت دنبال اینکار رفته باشی و زبان ++C رو به خوبی و حرفه ایی یاد گرفته باشی( که توی 5 سال نتونسته باشی به اینجا برسی باید بگم IQ=0) و کار با کلی کتابخونه گرافیکی و سایر کتابخونه های دیگه رو هم بلد باشی مطمئن باش به راحتی می تونی توی یه شرکت کار پیدا کنی مخصوصاً شرکتهای بازیسازی که توی ایران دارن زیاد میشن.البته کی میدونه چندسال دیگه ممکنه چه اتفاقهایی بیفته:31:

تمام حرفها فقط واقعیتهای پیش روی شماست و همونطور که اون اول گفتم واسه راهنمایی بهترتون بود.:11:
راستی برنامه نویسی خوبیش اینه که به سیستم بالا نیاز نداره حداقل تا زمانی که کار شروع نوشتن انجین رو شروع نکردی.
یه چیز مهم دیگه هیچ منبع فارسی وجود نداره پس اگه انگلیسی نمیدونی فاتحه خودت رو بخون :31:

parvizamd
25-06-2011, 20:09
امیدوارم موفق باشی این سورس کده بدرد بخور برات:

AMIR REZAs
25-06-2011, 20:14
واقعا معذرت میخوام ولی چرا شما اینقدر فکرتون خرابه:18:
من دو ساعته دارم حرفای resident2011 رو میگم ، میگم علاوه بر یادگیری ++C و امثالهم رو انجین آماده هم کار کن تا منبع درآمد داشته باشی ولی با من بحث میکنید. بعد الان با ایشون موافقید؟؟:18:
واقعا که........

M0hsen3D
25-06-2011, 20:41
:31:
انجین اماده یعنی منبع درامد ؟؟چی داری میگی؟؟!!
منبع درامد دیگه یعنی مثلا تو یه شرکت تو کار شبکه و اینجور چیزا هم فعالیت کنی یا مثلا به طراحی وب یا برنامه نویسی اپلیکیشن مشغول باشی که واقعا منبع درامد دیگه هست.

saeed_cpu_full
25-06-2011, 20:51
واقعا معذرت میخوام ولی چرا شما اینقدر فکرتون خرابه:18:
من دو ساعته دارم حرفای resident2011 رو میگم ، میگم علاوه بر یادگیری ++C و امثالهم رو انجین آماده هم کار کن تا منبع درآمد داشته باشی ولی با من بحث میکنید. بعد الان با ایشون موافقید؟؟:18:
واقعا که........

اما یه توصیه اگه می خوای توی اینکار موفق باشی حتماً یه منبع درآمد واسه خودت پیدا کن جوری نباشه که تمام وقتت رو بگیره اینجوری احتمال موفقیتت هم بیشتر میشه و بشرطی که مجرد باشی و فکر دونفر شدن رو از کلت بیرون کنی .و اگه بعد از یادگیری همه اون چیزا بتونی یک یا چند نفر مثل خودت رو پیدا کنی بازهم ضریب موفقیتت میره بالا.

شما کلا هر جا میبینی زده منبع درآمد سریع یاد انجین آماده و UDK میفتی !! حرف شما چه ربطی به حرف کاربر resident2011 داشت ؟!

resident2011 گفت که با انجین آماده برای الگو برداری کار کنیم .. ولی پیشنهاد شما که برای کسب درآمد هست ، در واقع وقت تلف کردن برای کسی هست که میخواد انجین نویسی کنه

AMIR REZAs
25-06-2011, 20:58
ساخت بازی با انجین آماده منبع درآمد نبود الان همشون تعطیل شده بودن....
فعلا که تو ایران هرچی بازی ساختن ( 95 درصد ) با همین انجین آماده بوده !

بیخیال ....:13:

saeed_cpu_full
25-06-2011, 21:08

بیخیال ....:13:

ایران رو کاری نداشته باش !! آمار جهانی رو ببین ...

به این دلیل انجین آماده کار میکردن قبلا برنامه نویس ها سمت بازیسازی نمیومدن ، گیم آرتیست ها مجبور به استفاده از انجین آماده بودن
با اومدن گرشاسپ دیگه بازی های خوب ایرانی از انجین آماده استفاده نمیکنن مثل 12 رخ که از انجین ایرانی کوچول استفاده میکنه یا پروژه های دیگه که تازه استارت زده شدن و هنوز اسمی انتخاب نشده

M0hsen3D
25-06-2011, 21:10

والا ما که تا الان هرچی بازی خوب و موفق دیدیم که به درامد ختم شدن انجینشون رو خودشون نوشته بودن مثال هم که اصلا نیازی نیست بزنم.

برای همینه که همشون مزخرف هستن.غیر از اینه؟وگرنه بازیهای موفقی مثل گرشاسپ و گاندو و... خودشون انجینشون رو نوشته بودن.

AMIR REZAs
25-06-2011, 21:35
ایران رو کاری نداشته باش !! آمار جهانی رو ببین ...
بودجه ی شرکت های جهانی هم دیدید؟

با اومدن گرشاسپ دیگه بازی های خوب ایرانی از انجین آماده استفاده نمیکنن

وگرنه بازیهای موفقی مثل گرشاسپ و گاندو و... خودشون انجینشون رو نوشته بودن.

آخر گرشاسپ خوب کاری کرد اپن سورس استفاده کرده یا نه !!

شاید شما درست میگی ، اینو گذشت زمان مشخص میکنه .
همون طور که اول گفتم زیاد به حرف ما اعتماد نکن یه روز یه کاری میکنیم یه روز پشیمون میشیم ، هر کسی باید خودش بهترین راه رو انتخاب کنه .
نظر دوستان نوشتن یک انجین از پایه بود ، نظر من هم تقریبا همین بود ، ولی نه اینکه هنوز از اصول بازیسازی چیزی نمیدونید بیاید و انجین بنویسید:18: البته من گفتم استفاده از Open source نه نوشتن از پایه به هر حال فرق خاصی ندارن(اون یکی یادگیری دایرکت ایکس و اپن جی ال هم شامل میشه) .

موفق باشید...

saeed_cpu_full
25-06-2011, 21:47
مشکل بودجه نیست ، تنبلیه ... هزار بار گفتم راه بازیسازی همونه که resident2011 گفت و یک راه مستقیم هست ولی ما میخوایم میانبر بزنیم در حالی که راه مستقیم و صاف میانبر نداره

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

همون طور که اول گفتم زیاد به حرف ما اعتماد نکن یه روز یه کاری میکنیم یه روز پشیمون میشیم ، هر کسی باید خودش بهترین راه رو انتخاب کنه .اینایی که گفتم نظر شخصی نیست .. تجربه ی بهترین استاد دانشگاه ها هست . یه بار توی اینترنت در مورد بازیسازی و رشته هاش توی خارج از کشور سرچ کن و یه استاد دانشگاه پیدا کن ، یه ایمیل بهش بزن که استفاده از انجین آماده ( بدون سورس ) بهتره یا ساخت انجین خودمون

نظر دوستان نوشتن یک انجین از پایه بود ، نظر من هم تقریبا همین بود ، ولی نه اینکه هنوز از اصول بازیسازی چیزی نمیدونید بیاید و انجین بنویسید:18:
الان شما با UDK کار کردی ، اصول بازیسازی رو بلد شدی ؟! اگه فکر میکنی اصول بازیسازی رو بلدی کتاب Game 3D Programming All in one رو بخون تا بهت ثابت بشه هنوز اصول اولیه رو هم نمیدونی

البته من گفتم استفاده از Open source نه نوشتن از پایه به هر حال فرق خاصی ندارن(اون یکی یادگیری دایرکت ایکس و اپن جی ال هم شامل میشه) .
شما انجین OpenSource هم استفاده کنی ، برای Optimize کردن بازیت نیاز به تغییر کد های بخش رندر پیدا میکنی پس باید حداقل یک API رو بلد باشی
انجین OpenSource هم خیلی کم هست و البته قابلیت هاشم خیلی خیلی کمه .. کلا اگه انجین از پایه نوشته بشه بهتره

M0hsen3D
25-06-2011, 21:48

همون طور که اول گفتم زیاد به حرف ما اعتماد نکن یه روز یه کاری میکنیم یه روز پشیمون میشیم ، هر کسی باید خودش بهترین راه رو انتخاب کنه .
نظر دوستان نوشتن یک انجین از پایه بود ، نظر من هم تقریبا همین بود ، ولی نه اینکه هنوز از اصول بازیسازی چیزی نمیدونید بیاید و انجین بنویسید:18: البته من گفتم استفاده از Open source نه نوشتن از پایه به هر حال فرق خاصی ندارن(اون یکی یادگیری دایرکت ایکس و اپن جی ال هم شامل میشه) .
موفق باشید...
خب تو داری میگی از انجین Open Source استفاده کنیم قبول....مگه برای کار با انجین Open Source یادگیری DirectX و OGL و همینطور C++ لازم نیست؟اصلا تا حالا به این فکر کردی برای چی از انجین Open Source استفاده کنیم؟ خب معلومه دیگه برای این که بتونیم با سورسش کار کنیم و بتونیم سورسشو تغییر بدیم و برای اینکار هم حتما باید C++ و همینطور DX یا OGL رو یاد داشته باشی.
و دراخر هم نتیجه میگیریم جنابعالی بدون داشتن ذخیره ای اطلاعات فنی و تخصصی و فقط با تعصب روی UDK و امثالهم میای و دیگران رو میخوای راهنمایی کنی!!!:13:

موفق باشید.

Penhan-B8
25-06-2011, 22:01
اووووووووووووووه!
چقد بحث میکنین! :31:
من همین الان از باشگاه اومدم، سر راهم یه DVD Visual Studio گرفتم!
7 تا هم DVD خام گرفتم که هر چی دارم یه Backup بگیرم و کل هارد رو فرمت کنم و بعدش یه ویندوز نصب کنم و Visual Studio و بشینم حسابی کار کنم!
منبع مطالعه مم گذاشتم MSDN مایکروسافت! (البته اگه تو خود DVD باشه، آخه قبلا یه CD Visual Basic گرفته بودم MSDN نداشت!)
زبانمم خوبه! (یک ونیم سال دیگه = یک سال و نیم دیگه IELTS میگیرم!)
بعدش شروع به کار میکنم!
البته بعضی از انجمن ها و سایت های مخصوص بازی سازی و برنامه نویسی رو دیدم، تصمیم گرفتم (همونطور که یکی از دوستامون تو همین تاپیک گفت) اول یه کم DirectX و OpenGL یاد بگیرم، بعدش برم سراغ ++C (یا حد اقل همزمان اینا رو با هم یاد بگیرم)
در ضمن دست رو دلم نذارین که خونه! با RAM 256 MB من با چه انجینی کار کنم آخه؟
من حتی رو سیستمم آنتی ویروس نصب نمیکنم! (البته الان میخوام یکی نصب کنم که فایلهامو ویروس کشی کنه بعدش Backup بگیرم!
پس برنامه من این شد: اول DirectX و OpenGL و بعدشم ++C و شایدم کلا Microsoft Visual Studio
در ضمن من 17 سالمه!
27 آبان هم میشم 18 ساله!
لطفا انقد بحث نکنین دعوا میشه ها!

راستی +++همین الان تو قسمت مشاوره خرید سیستم یه تاپیک زدم، اگه میشه بیاین راهنمایی کنین شما هم+++

NINJA0098
25-06-2011, 22:26
بزار من یه راهنمایی کلی بکنمت که هیچ بحثی توش نباشه:
اولین کاری که باید بکنی اینه که هر جایی غیر از این فروم راهنمایی بخوای خدارو شکر زبانتم که خوبه برو تو ای سایتایی که میگم اگه یه هفته برا تقیق وقت بزاری بازم ارزششو داره . فقط تحت هیچ شرایطی تو این فروم راهنمایی نگیر(بی ادبی به هیچ کس نباشه):

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیداینم یه سایت خیلی عالیه که به من خیلی کمک کرد طرف از اون آدم گنده هاس درمورد سابقش یه تحقیقی بکن تا مطمئن شی:

resident2011
26-06-2011, 00:28
من همین الان از باشگاه اومدم، سر راهم یه DVD Visual Studio گرفتم!
7 تا هم DVD خام گرفتم که هر چی دارم یه Backup بگیرم و کل هارد رو فرمت کنم و بعدش یه ویندوز نصب کنم و Visual Studio و بشینم حسابی کار کنم!
منبع مطالعه مم گذاشتم MSDN مایکروسافت! (البته اگه تو خود DVD باشه، آخه قبلا یه CD Visual Basic گرفته بودم MSDN نداشت!)
زبانمم خوبه! (یک ونیم سال دیگه = یک سال و نیم دیگه IELTS میگیرم!)
بعدش شروع به کار میکنم!
البته بعضی از انجمن ها و سایت های مخصوص بازی سازی و برنامه نویسی رو دیدم، تصمیم گرفتم (همونطور که یکی از دوستامون تو همین تاپیک گفت) اول یه کم DirectX و OpenGL یاد بگیرم، بعدش برم سراغ ++C (یا حد اقل همزمان اینا رو با هم یاد بگیرم)
در ضمن دست رو دلم نذارین که خونه! با RAM 256 MB من با چه انجینی کار کنم آخه؟
من حتی رو سیستمم آنتی ویروس نصب نمیکنم! (البته الان میخوام یکی نصب کنم که فایلهامو ویروس کشی کنه بعدش Backup بگیرم!
پس برنامه من این شد: اول DirectX و OpenGL و بعدشم ++C و شایدم کلا Microsoft Visual Studio
در ضمن من 17 سالمه!
27 آبان هم میشم 18 ساله!
لطفا انقد بحث نکنین دعوا میشه ها!
ای کاش منم وقتی به سن شما بودم یکی بود منو با بازیسازی آشنا میکرد.
شما قبل از هرچیز باید یک زبان برنامه نویسی یاد بگیرد که ++c بهترین گزینه است بعد برید سرلغ چیزای دیگه چون توی کتابخونهای مختلف به مباحثی برخورد می کنی که اصلاً متوجه نمیشی مثلاً یه کتاب می خونی که نوشته فلان کلاس برای نور و یا متریال بعد شما چون نمیدونی کلاس چی توش میمونی ولی وقتی برنامه نویسی رو یادگرفتی و با خیلی مفاهیم آشنا شدی کار با کتابخونه ها آسونتر میشه .
بعدش کار با یه انجین رو باید بلد باشی مثلاً توی همون مثال که زدم گفتم متریال شما تا با یه نرم افزار 3D یا انجین کار نکرده باشی نمیدونی چیه و مجبوری برای هر اصطلاح کلی تحقیق کنی ولی وقتی با یه نرم افزار کارکرده باشی با این مفاهیم خود بخود آشنا میشی .توی هرکاری عجله یعنی شکست:41:

اولین کاری که باید بکنی اینه که هر جایی غیر از این فروم راهنمایی بخوای خدارو شکر زبانتم که خوبه برو تو ای سایتایی که میگم اگه یه هفته برا تقیق وقت بزاری بازم ارزششو داره . فقط تحت هیچ شرایطی تو این فروم راهنمایی نگیر(بی ادبی به هیچ کس نباشه):
منم با این دوستمون تا حدی موافقم .مرجع راهنمایی هات یه فرم نباشه خیلی منابع و جاههای دیگه رو مطالعه کن و از اساتید دیگه سوال کن بعد تصمیم بگیر.
در مورد سیستم هم زیاد عجله نکن شما می تونید حداقل تا چندماه با همین سیستمتون برنامه نویسی کنید و کار با انجین رو فراموش کنید بعد از اینکه برنامه نویسیت خوب شد و خواستی بری سراغ کتابخونه ها کار با انجین رو هم می تونی آغاز کنی.

منبع درامد دیگه یعنی مثلا تو یه شرکت تو کار شبکه و اینجور چیزا هم فعالیت کنی یا مثلا به طراحی وب یا برنامه نویسی اپلیکیشن مشغول باشی که واقعا منبع درامد دیگه هست.
نمیدونم چرا دوستان بیخودی مسائل رو بزرگ می کنن و می خوان تعصب خودشون رو روی یه چیز به دیگران منتقل کنن و یا بزن توو برجک همدیگه.منبع درآمد می تونه هرچی باشه یه دکه یه بقالی یا هر راه بدون مشکل دیگه:31:

هرکی از بازیسازی یه هدف داره و سلایق و تفکر افراد از بازیسازی فرق داره و طبیعی هر شخصی فکر می کنه عقاید خودش درستره و همیشه خواسته یا ناخواسته توی حرفهاش هم دیگران رو به سمت عقاید خودش سوق میده مهم ماییم که باید درست تصمیم بگیریم و راه درستر رو در پیش بگیریم و هدفمون رو مشخص کنیم .یکی هدفش صرفاً بازیسازی یکی دیگه نوآوری و..........

مثلاً عقیده خودم اینه که تا کی باید از انجینی مثل udk استفاده کنم(من هم یونیتی رو سیستمم نصبه هم udk اینو گفتم بحث رو جنجالی نکنید) در صورتی که از نظر شرکت سازنده حق استفاده از اونو ندارم .مگه علم قبل از اینکه به سمت غرب بره مال ما نبوده همونطور که اونا از علم ما استفاده کردن چرا من از علم اونا استفاده نکنم .و کلاً ادمی هستم وقتی کاری رو که قبلاً یه نفر انجامش داده ولی بیان بهم بگن نمی تونی بیشتر میرم سمتش انجین که دیگه کلی آدم تا حالا روش کار کردن من چرا نتونم .یه دلیل دیگه هم بلندر بود مدتها قبل وقتی حجم نرم افزارهایی مثل مکس و مایا رو میدیم از نظرم ساختن چنین نرم افزارهایی واسه ما غیر ممکن میومد ولی الان دیگه این عقیده رو ندارم و در مورد انجینهای بازیسازی هم همینطوره .هر چیزی که با مکس میشه طراحی کرد با بلندر هم میشه ساخت ولی حجم بلندر کمتر از 15 مگ و مکس 1.5 گیگ :18: در ضمن بلندر علاوه بر یه نرم افزار 3D یه انجین بازی سازی هم هست.تازه توی اون فقط از OPenGL استفاده شده بدون قدرت Direct.تازه خیلی از ابزارهای توی مکس صرفاً جنبه شلوغ کاری داره و به طور ماهرانه ایی از تکرارشون هم استفاده کرده .ولی توی بلندر من چنین چیزی ندیدم یه جا هم یه مطلب خوندم که بعضی چیزها رو مکس از بلندر کپی کرده و بهش اضافه کرده.این مقایسه صرفاً واسه این بود که فکر نکنی نرم افزارهایی که حجم زیادی دارن قدرتمندتر هستند و شما هم باید یه نرم افزار یا انجین با این حجم بنویسید.نه اینطور نیست .بیشترش جنبه تبلیغاتی و ترسوندن افرادی مثل منو شماست .

شما دوست عزیز هم بهتره هدف خودت رو طوری مشخص کنی که با طبیعتت سازگاری بهتری داشته باشه و بدونی چرا دنبال این کار اومدی که اگه شکست هم خوردی پشیمون نشی.

اما در مورد دوستانی که بحث سرمایه و بودجه و چیزای شرکتها بزرگ رو پیش میکشن .
میدونید بیشترین هزینه ایی که شرکتها می کنن چه هزینه ایی هستش ؟تبلیغات و همین تبلیغات سالهاست باعث پیشرفت اونا و عقب ماندگی سایر کشورها شده .پس دوستان کمتر مجانی واسه این شرکتها تبلیغ کنن .

میدونی بزرگتری مشکل ما ایرانیها چی ؟فقط همدیگر رو از کارههای بزرگ منع می کنیم و از هرچیزی که شکست می خوریم فکر می کنیم دیگران هم مثل ما شکست می خورن دریغ از اینکه شرایط ما ممکنه با شرایط دیگران زمین تا اسمون فرقشون باشه .البته حسادتمون هم به کنار .
راستی چرا هر بحثی توی فرمها ایرانی زده میشه فوری به جنجال تبدیل میشه به جای اینکه به یه بحث سازنده تبدیل بشه؟؟؟؟؟؟

Penhan-B8
26-06-2011, 00:38
با حرق resident2011 کاملا موافقم!
فقط دوستان یه سوال دیگه؟؟؟؟
من با RAM 256 MB همزمان با برنامه نویسی چه انجین بازی سازی نصب کنم که سیستمم بکشه؟ (سبک ترین و در عین حال بدرد بخور)
البته الان Game Maker دارما :31:، خوب ولی اونطور که معلومه به درد نمیخوره!

ویرایش: تقریبا مهم توی منیع های انگلیسی که دوستمون توی صفحه قبل داد هر دو تاشون گفته بودن باید C و ++C همراه با اسمبلی یاد بگیری!
به نظر شما اسمبلی هم مهمه و برم سراغش یا فعلا نه؟؟؟؟؟؟؟

AMIR REZAs
26-06-2011, 07:31
الان شما با UDK کار کردی ، اصول بازیسازی رو بلد شدی ؟! اگه فکر میکنی اصول بازیسازی رو بلدی کتاب Game 3D Programming All in one رو بخون تا بهت ثابت بشه هنوز اصول اولیه رو هم نمیدونییادگیری اصول با انجین نویسی ؟

و دراخر هم نتیجه میگیریم جنابعالی بدون داشتن ذخیره ای اطلاعات فنی و تخصصی و فقط با تعصب روی UDK و امثالهم میای و دیگران رو میخوای راهنمایی کنی!!![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]تعصب؟؟؟؟من از Udk حرفی زدم ؟ گفتم میتونی به عنوان منبع درآمد روش حساب کنی...
نمیدونم شما چند وقته وارد این مباحث شدی ولی من سه سالی میشه تو سایت برنامه نویس فعالیت دارم ، فکر میکنم تنها سایتی باشه که بحث انجین نویسی و Open source رو پیشرفته داره پس .....

من با RAM 256 MB همزمان با برنامه نویسی چه انجین بازی سازی نصب کنم که سیستمم بکشه؟ (سبک ترین و در عین حال بدرد بخور)3D game studio
3dgamestudio.com

میدونی بزرگتری مشکل ما ایرانیها چی ؟فقط همدیگر رو از کارههای بزرگ منع می کنیم و از هرچیزی که شکست می خوریم فکر می کنیم دیگران هم مثل ما شکست می خورن دریغ از اینکه شرایط ما ممکنه با شرایط دیگران زمین تا اسمون فرقشون باشه .البته حسادتمون هم به کنار .

تو پست قبلی گفتم همه چیز رو آینده مشخص میکنه ! شاید شما درست میگی ...
من نمیخوام هیچ کس رو از کاری ناامید کنم اصلا و ابدا اتفاقا خیلی دوست دارم با افراد کوشایی که هرکاری برای رسیدن به هدفشون میکنند همکاری کنم/

این بحثیه که مد شده تو بیشتر فروم های فارسی باشه دیگه بسه !
از دوستان انجین نویس میخوام که اگر واقعا دوست دارن بازیسازی در ایران برپایه ی انجین نویسی باشه از همین فروم شروع کنند حداقل آموزش پایه رو به فارسی بدن تا بقیه مشتاق تر بشن و دیدشون بازتر بشه

god of war 2
26-06-2011, 10:24
سلام.
لازم دونستم که تو این تاپیک یک پست بدم و امیدوارم مطالبی که میخوام بگم بدردتون بخوره و یکم ابهامات بر طرف بشه.
قصد دارم یکم در رابطه با ساخت انجین صحبت کنم که بعضی از افکار غلط از بین بره.
بعضی از برنامه نویسان و یا بازیسازان (چه در این فروم و چه فروم های دیگر) که میخواهند ره صد ساله را یکشبه طی کنند هیچوقت به نتیجه نمیرسند. ببینید ساخت یک انجین 3 بعدی از پایه و در قدم اول بدون اطلاعات کافی کار بسیار اشتباه و میشه گفت هدر دادن وقت هست. یک جمله معروف هست که میگه "اگه 6 ساعت وقت داشته باشم که درختی رو قطع کنم، 4 ساعت اول رو صرف تیز کردن تبرم میکنم" و این جمله اینجا هم صدق میکنه یعنی اگر میخواهید در عرض فرضا ده سال آینده یک انجین نویس ماهر شوید , 8 سال اول رو مطالعه کنید و دو سال اخرو صرف ساخت انجینتون کنید و حتما لازم نیست که در قدم اول یک انجین 3 بعدی بنویسید که در آخر هم خودتون از نتیجه کار راضی نشوید ساخت اصولی یک انجین 3 بعدی از پایه فقط در حرف ساده است و در عمل کار بسیار سنگین و پیچیده ای هست.اگر کمی با مباحث ساخت یک انجین (مثل فیزیک, رندر, هوش مصنوعی, و ...) آشنا باشید میدونید که پیاده سازی هریک از اینها نیاز به یک تیم ماهر و صرف هزینه زیاد و چندین سال وقت هست.حالا با توجه به این سختیها چطور یک نفر با اطلاعات محدود میتونه یک انجین 3 بعدی بنویسه؟و یا یک نفر نحوه ساخت یک انجین 3 بعدی رو کامل آموزش بده؟شاید کار های باشه که توسط یک نفر نوشته شده اما به نظر من نمیشه روی این کارها نام انجین گذاشت!
حتی امروزه ساخت انجین های دو بعدی که بتونن با انجینهای 2 بعدی دیگر رقابت کنند هم کار سخت و پیچیده ای هست اما برای افرادی که به تازگی وارد این عرصه شدند (ساخت انجین) گزینه مناسبتری برای شروع هست و بنده هم میتونم تو این کار راهنماییتون کنم.
یک ذهنیت غلط دیگر هم که امروزه بین بعضی از بازیساز های مبتدی ایرانی جا افتاده اینه که از همان ابتدا از انجین های 3 بعدی پیچیده (بطور مثال انجینی که زیاد تو این انجمن طرفدار داره) شروع میکنند و این کار جز اینکه شخص گیج بشه هیچ سود دیگری نداره.همیشه برای شروع گزینه های ساده تر هم وجود داره که باعث میشه پیش زمینه ای در شما ایجاد بشه برای کار با نرم افزار های پیچیده تر.

در رابطه با ساخت انجین:
برای ساخت یک انجین نیاز ندارید هر دو api موجود (DirectX , OpenGl) رو یاد بگیرید و فقط باید با توجه به پلتفرمی که میخواهید انجین تحت آن اجرا بشه به یکی از این api ها مسلط بشید.اگر انجینی که میخواهید بنویسید تحت ویندوز هست ازDirectX استفاده کنید ولی اگر انجینی که میخواهید بنویسید باید در سیستم عامل های دیگر هم اجرا شود از OpenGl استفاده کنید.
کتابخانه DirectX بطور انحصاری برای Windows هست ولی کتابخانه OpenGl بصورت کد باز هست و برروی پلتفرم های زیادی قابل اجرا هست.
برای کار با کتابخانه DirectX هم باید SDK های اونو از وبسایت Micro$oft دانلود کنید و برای اجرا کتابخانه های RunTime در سیستم مقصد حتما باید نصب شود اما کتابخانه OpenGl به همراه کارت گرافیک نصب میشود و اکثر کامپایلر ها هم دارای سرفایل های این کتابخانه هستند.
در حال حاضر کتابخانه های زیادی هم هستندکه بر پایه این دو api پیاده سازی شدند و کارو برای برنامه نویس ساده تر میکنند که میتونید به عنوان یک میانبر و برای صرفه جویی در وقت از این کتابخانه ها در پروژتون استفاده کنید.
--------------
معمولا برای ساخت یک انجین دو هدف وجود دارد.
1- ساخت انجین به منظور ساخت یک بازی مشخص.(این انجین پیاده سازی ساده تری دارد و محدود به ساخت یک بازی با شرایط تعیین شده هست.مثلا انجینی که برای ساخت بازی Mario ساخته شده فقط مخصوص ساخت بازیهایی در همان چهارچوب هست و امکان نداره که فرضا با آن یک بازی اول شخص بسازید به بعضی از این انجینها MOD ساز هم گفته میشه)
2- ساخت انجین به منظور استفاده از آن در سبک های مختلف.(این انجین دارای پباده سازی پیچیده تری نسبت به قبلی هست و باید از گستره زیادی از سبک ها پشتیبانی کند.این نوع از انجین برای افراد مبتدی و یا نوشتن آن بصورت انفرادی مناسب نیست)
پیشنهاد میکنم افرادی که تازه وارد این مبحث شدند و میخواهند یک انجین بنویسند از ساخت یک انجین دو بعدی و با هدف اولی که گفتم شروع کنند.(بطور مثال برای بازی هایی شبیه به Ricochet یک انجین ساده طراحی کنند که فقط از 3 شی توپ و ماشین و اشیاء معلق موجود در هوا تشکیل شده باشه بعد میتونند با اظافه شدن اطلاعاتشون انو گسترش بدن)

حداقل امکانی که یک انجین بجز رندر تصاویر باید داشته باشه اینه که از یک مجموعه رابط کاربری پشتیبانی کنه.(یعنی اینکه مثلا شما نمیتونید از کنترل های ویندوز برای گرفتن اطلاعات از کاربر در بازی خودتون استفاده کنید البته این کار شدنی هست اما ایده مناسبی در یک انجین خوب بحساب نمیاد.)

مسائلی مثل بهینه سازی فریم ها برای بالا بردن نرخ رندر و یا بهینه سازی موتور فیزیک از حساسیت بسیار بالایی در ساخت یک انجین برخوردار هستند.کوچک ترین اشتباه در کد نویسی باعث نشت حافظه و کرش شدن برنامه میشود.و اشکال زدایی در این مواقع بسیار مشکل هست
و...
-----------
اگر به مسائل فنی و کلا روش ساخت یک انجیم دوبعدی علاقه داشتید بنده به همراه چند تا از دوستان در حال ساخت یک انجین 2 بعدی هستیم این انجین با هدف دوم در حال ساخت هست اگر مایل بودید روند کارو براتون توضیح میدم.
موفق باشید.

mahdi1995
01-07-2011, 07:40
اول بگم قصد منصرف کردنتون رو ندارم فقط می خوام راه پیش روتون رو تا حدودی براتون روشنتر کنم .اصولاً از کسایی هم که خودشون نتونستن کاری رو که شروع کردن تموم کنن یا شکست خوردن و دیگران رو از اون کار منصرف می کنن متنفرم .
پس دوستان دست از منصرف کردن دیگران بردارن .شاید یکی پیدا بشه و بتونه اینکار رو انجام بده .
اما شما که می خوای انجین نویسی رو شروع کنی همونطور که بعضی دوستان گفتن باید هم وقتش رو داشته باشی هم سرمایه که شاید دومی به اندازه اولی زیاد مهم نباشه.(نظر شخصی )
نمیدونم سنت چقدره ولی اگه بین 20 تا 22 باشی خیلی خوبه .چون معمولاً توی کشور ما جوریه که وقتی سن از 25 رد میشه انتظارات دیگران از ما شروع میشه کار و مستقل شدن و زن و................حالا هرچی از این سن فاصله داشته باشی به نفعت تموم میشه.
بهتره روی این کار حداقل یه سرمایه گذاری زمانی 5 ساله بکنی البته حداقل روزی کمتر از 7،8 ساعت نشه.
علاوه بر زبان ++C که یه زبان کامله باید خیلی چیزای دیگه رو هم یادبگیری بعد از کامل کردن ++c و نوشتن چندتا برنامه مفید بری سراغ کتابخونه های گرافیکی OpenGl و Direct که البته یکشون رو هم یاد بگیری تا حد زیادی کمکت می کنه ولی اگه می خوای انجین قدرتمندی بنویسی باید از دوتا استفاده کنی که برای شروع همه می گن اول باید با direct شروع کنی که بنا به دلایلی من اول openGl رو انتخاب کردم.
برای نوشتن برنامه های گرافیکی با ++c باید با APIهای سیستم عاملی که می خوای انجین توش اجرا بشه که معمولا ویندوز هستش رو یاد بگیری البته از فریمورکهایی مثل Qt هم می تونی استفاده کنی و خیلی کتابخونه های دیگه مربوط به ApI البته راههای دیگه ایی هم هست که وقتی وارد این راه بشی باهاش آشنا میشی.
بعد از اینکه اینا رو یاد گرفتی باید بری چندتا انجین رایگان و سورس باز رو دل و رودشون رو برزی بهم .تا با نحوه کار انجینها و طرز نوشتن اونا اشنا بشی مثلاً Panda 3D و ...........
اولش سخته ولی هرچی جلوتر میری واست شیرینتر میشه .واسه من که اینجوری بوده هرچند اول راه هستم شاید هم به خاطر علاقه زیادم به برنامه نویسی باشه.

راستی چندوقت پیش یه مطلب از یه جایی خوندم که نمیدونم چقدرش درست بود در مورد یه انجین بود که نوشته بود در عرض یه سال نوشته شده و طراحش تا قبل از اون هیچی از انجین نمیدونسته.

کار با چند انجین رو هم همزمان باید یاد بگیری Udk و یونیتی و...... واسه اینکه بدونی چه ابزارهایی توشون بکار رفته و چه قابلیتهایی دارن هرچی حرفه ایی تر باشی می تونی انجین خودت رو قدرتمندتر بسازی .فکر این رو هم از سرت بیرون کن که بدون اینکه کار کردن حداقل با یک انجین قدرتمند رو بلد باشی و بری انجین بنویسی در واقع یادگیر یه انجین در حد نزدیک به حرفه ایی از ضروریاته.:5:
اما نوبت میرسه به زمانی که بعد از 5 سال فکر کنی نمی تونی و به اصطلاح شکست بخوری من میگم هیچ شکستی توی این کار نیست چرا؟؟؟
جون اگه با جدیت دنبال اینکار رفته باشی و زبان ++C رو به خوبی و حرفه ایی یاد گرفته باشی( که توی 5 سال نتونسته باشی به اینجا برسی باید بگم IQ=0) و کار با کلی کتابخونه گرافیکی و سایر کتابخونه های دیگه رو هم بلد باشی مطمئن باش به راحتی می تونی توی یه شرکت کار پیدا کنی مخصوصاً شرکتهای بازیسازی که توی ایران دارن زیاد میشن.البته کی میدونه چندسال دیگه ممکنه چه اتفاقهایی بیفته:31:

تمام حرفها فقط واقعیتهای پیش روی شماست و همونطور که اون اول گفتم واسه راهنمایی بهترتون بود.:11:
راستی برنامه نویسی خوبیش اینه که به سیستم بالا نیاز نداره حداقل تا زمانی که کار شروع نوشتن انجین رو شروع نکردی.
یه چیز مهم دیگه هیچ منبع فارسی وجود نداره پس اگه انگلیسی نمیدونی فاتحه خودت رو بخون :31:
ببخشین من چیزی از برنامه نویسی و بازی سازی نمی دونم(فقط یه کم با game maker کار کردم) ولی یه مسئله ای هست که خواستم بگم:
7-8 ساعت!:18:
ایشون 17 ساله هستن باید به فکر کنکور و دانشگاهم باشنا!(مثل خودم که 16 ساله هستم و به دلیل درس و مشق حداکثر روزی یه ساعت واسه این کارا وقت می ذارم)

mahdi1995
01-07-2011, 07:45
والا ما که تا الان هرچی بازی خوب و موفق دیدیم که به درامد ختم شدن انجینشون رو خودشون نوشته بودن مثال هم که اصلا نیازی نیست بزنم.

برای همینه که همشون مزخرف هستن.غیر از اینه؟وگرنه بازیهای موفقی مثل گرشاسپ و گاندو و... خودشون انجینشون رو نوشته بودن.
در مورد این که گفتین "ما که تا الان هرچی بازی خوب و موفق دیدیم که به درامد ختم شدن انجینشون رو خودشون نوشته بودن مثال هم که اصلا نیازی نیست بزنم." می خواستم بگم که با انجین های از قبل آماده هم بازی های پرفروش و خوبی ساخته شدن.مثل gears of war که با udk ساخته شده و crysis2 که با cryengine3 ساخته شده.

mahdi1995
01-07-2011, 07:51

ببخشید اشتباهی یه پستو دوبار زدم.

M0hsen3D
01-07-2011, 10:18
در مورد این که گفتین "ما که تا الان هرچی بازی خوب و موفق دیدیم که به درامد ختم شدن انجینشون رو خودشون نوشته بودن مثال هم که اصلا نیازی نیست بزنم." می خواستم بگم که با انجین های از قبل آماده هم بازی های پرفروش و خوبی ساخته شدن.مثل gears of war که با udk ساخته شده و crysis2 که با cryengine3 ساخته شده.
:16::31:
بامزه بود این حرفت میزارم پای تازه کار بودنت.

mahdi1995
02-07-2011, 05:49
:16::31:
خب یه ذره توضیح بده ما هم بخندیم! مگه اون بازیا خوب نبودن؟(crysis2 و gears of war رو می گم).

prince 0f persia
02-07-2011, 07:33
خب یه ذره توضیح بده ما هم بخندیم! مگه اون بازیا خوب نبودن؟(crysis2 و gears of war رو می گم).
gears of war با موتور unreal هست نه udk. پس سورس موتورو داشتن و مطمئنا تغییرات زیادی هم توش دادن. در مورد crysis 2 هم همین طوره.

3Dmajid
02-07-2011, 10:01

سازنده ی بازی Gears Of War خودش Unreal Engine 3 رو ساخته و CryEngine 3 هم توسط شرکت Crytek که سازنده ی بازی Crysis 2 هست ساخته شده.
بنابراین برداشت شما اشتباهه.
مطمئن باشید شرکت های بزرگ هیچ وقت نمیان از انجین های آماده برای ساخت بازیشون استفاده کنن :20:

بهتر بود به جای مسخره کردن و تحقیر، اشتباهش رو میگفتی :31:

M0hsen3D
02-07-2011, 10:36
سازنده ی بازی Gears Of War خودش Unreal Engine 3 رو ساخته و CryEngine 3 هم توسط شرکت Crytek که سازنده ی بازی Crysis 2 هست ساخته شده.
بنابراین برداشت شما اشتباهه.
مطمئن باشید شرکت های بزرگ هیچ وقت نمیان از انجین های آماده برای ساخت بازیشون استفاده کنن :20:

بهتر بود به جای مسخره کردن و تحقیر، اشتباهش رو میگفتی :31:
به اندازه کافی سر این مسائل بحث شده , کافی بود چند صفحه قبلو بخونه تا بفهمه قضیه چیه.
شما هم خواهشا دیگه بحث در باره این مسائل رو ادامه نده.:20:

IMAN.K
11-08-2013, 18:40
با سلام
دوستان برای شروع بازی سازی بهتره به مراجع بازی سازی یه سری بزنید!
اموزش های سازماندهی شده و رایگان که میتونید به راحتی از اونا استفاده کنید و با تلاش و خلاقیتتون و همچنین با بهره گیری از دانشی که دارید بازی بسازید!
چه برای پی سی یا اندروید و حالا پلتفرم های مختلف!
برای شروع بازی سازی میتونید به انجمن تخصصی بازی سازان مستقل ایران برید و شروع به کار کنید!
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mo_sa
16-08-2013, 11:44

من که برای بازی سازی با POWER POINT شروع کردم!
باورتون میشه؟
با همون چیزای ساده ای که برای presentation باید استفاده کرد من بازیهای خیلی خیلی ساده می ساختم!
مثل بازی حافظه و گل یا پوچ و ....!!!

mohammd1
16-08-2013, 13:13
powerpoint game engine