PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : رعد برق و تلوزیون

greena
27-05-2011, 22:36
سلام ودرود

یه سوال داشتم آیا انتنی هست که رعدو برق(آذرخش) و صاعقه که ازش حاصل میشه بهش بخوره از خودشرد نکنه ............

New Ray
28-05-2011, 08:36
آنتن كه نميدونم ولي فك كنم يه پخش كننده ( يا حذف كننده ! ) يون هست كه هواي اطراف رو خالي از يون ميكنه و صاعقه ازش رد نميشه .

greena
06-06-2011, 18:41
ممنون به من گفتن این گیرنده های دیجیتال جدید یه محافظ تو خودش داره واز خودش رد نمیکنه..........

اگه اینطوره پس چرا ازبوستر آنتن خودم رد شده.........

shabe.saket
06-06-2011, 19:10
چی از آنتن شما رد شده؟ رعد و برق؟ مگه میشه؟ قبل از اینکه از آنتن رد بشه که کل خونه پودر میشه اگه رعد و برق بخوره...یا اینجوری نیست؟

greena
07-06-2011, 23:01
چی از آنتن شما رد شده؟ رعد و برق؟ مگه میشه؟ قبل از اینکه از آنتن رد بشه که کل خونه پودر میشه اگه رعد و برق بخوره...یا اینجوری نیست؟

بله درسته از یه مهندس تجهیزات پرسیدم و گفت اگه رعد از آنتن رد بشه سقف خونه آتیش میگیره گفتش برق یه نوسان شدید رو یکی از دکلهای مربوطه وارد کرده و تلوزیون ماهم محافظ نداشت بهش از طریق برق آسیب وارد شده...........

anti_girl
08-06-2011, 01:12
دوستان موضوع رد شدن اذرخش و اسيب به وسايل و تجهيزات برقي تخصصي هست و نميشه راجب اون همين طوري نظر داد!با توجه به رشته درسي بايد عرض كنم كه با برخورد برق به دكل يا سيم هاي انتقال در زمان بسيار كم رله ها عمل كرده و جريان قطع ميشه!در ضمن سقف خانه هم نميسوزه و اتشي در كار نيست!خواستين مفصل براتون توضيح ميدم!

shabe.saket
08-06-2011, 02:16
بله بیشتر توضیح بدین ببینیم چجوری ه؟
آخه رعد و برق به اون قدرت اگه به سقف خونه ( آنتن فسقلی که بماند) برخورد کنه نابود نمیکنه مگه خونه رو؟
من بنظرم میاد قدرتش خیلی فراتر از این حرفا باشه.
اینجوری نیست؟

anti_girl
09-06-2011, 14:58
کلا صاعقه تعریف خاصی داره؛به تخلیه بار الکتریکی ابر ها با زمین صاعقه گفته میشود.حالا این زمین هر جایی میتونه باشه,بستگی داره که کدوم قسمت از زمین یونیزه تر باشه تا تخلیه از اون قسمت صورت بگیرهدر مورد ولتاژ و جریان صاعقه تا حالا رقم دقیقی بدست نیومده!همه میدونین که برای رفع برخورد صاعقه در اسمون خراش ها از برق گیر استفاده میشه که ساختمان خیلی ساده ای داره,یه میله مسی به طول 4 5 متر که روی سقف متصل میشه و یه سیم مسی لخت(شبیه کابل های انتقال)که به چاه ارت متصل هست معمولا از کابل 1*5 استفاده میشه(مقدار دقیق قطر کابل رو یادم نیست)حالا با این تعاریف ساده تر میشه تصور کرد که با بر خورد صاعقه چه اتفاقاتی میفته؛اولا که باید بگم صاعقه به صورت لحظه ای هست و انقدر که شما فکر میکنین خسارت به بار نمیاره با برخورد به سقف خونه شما عمل زمین رو انجام میدی و تخلیه انجام میشه!اتیشی در کار نیست چون ماده اشتعال زایی وجود نداره!در مورد تلویزیون این دوستمون هم باید عرض کنم که بعد از این که رله ها پرچم میزنن و برق قطع میشه در هنگام اتصال دوباره هست که یه نوسان در برق برای مدت کوتاهی رخ میده این نوسان کوتاه اما بسیار مضر است برای تجهیزات برقی!اینم مد نظر داشته باشین دوستان که در انتن های قدیمی که لومینیومی بودن امکان داشت رعد بهش برخورد کنه اما این انتن های امروزی که نگاه کردم هیچ کدوم امکان بر خورد نداره اخه بیشترش پلاستکی شده جز یه جاهای کوچیکش!هر جایی برای شما دوستان مفهوم نبود و مشکلی بود بگین تا براتون توضیح بدم خوشحال میشم که کمکتون کنم!

greena
10-06-2011, 14:29
ممنون

اول بفرمایید " رله" و " چاه ارت چیه"؟

در مورد سیم ارت هم اون دوستم بهم گفته بود یه سیم ازآنتن به زمین وصل کنم(فقط اتصال داشته باشه)............؟

anti_girl
10-06-2011, 17:59
دوست عزیز مبحث رله در برق بحث گسترده ای هست اما در کل باید بگم که رله های حفاظتی وظیفه قطع برق در هنگام اشکالات در سیستم رو دارن البته بگم که این قطع برق در سیستم انتقال یا تولید در حد صدم ثانیه هست!

چاه ارت تازگی قانون شده ولی در کل باید باشه!
یه چاه حدود 6 تا 8 متر میکنن حالا بسته به نوع بودجه و وسایل موجود از صفحه های یک دست یا پنجره ای یا لوله ای رو زیره خاک همراه با ذغال و یکسری مواد که مقاومت زمین رو کم کنه,یک لوله هم برای این که در زمان های اینده کمی اب بریزن تا زمین نم دار بمونه.
یک تسمه مسی یا کابل لخت از همون صفحه میارن به یه شین(جایی که همه اتصالات به اونجا متصل میشه)و هر قسمتی که نیاز به ارت داشته باشه رو اه اونجا متصل میکنن تازگی پریز ها جعبه های فلزی مصرف کننده های برقی رو هم به اجبار قانون به سیستم ارت متصل میکنن!
البته یه نوع لوله هم هست که تو پر هست این لوله به نام سیستم ارت باغچه ازش نام برده میشه حدود 2 تا 3 متر هست نوکش تیزه و با چکش میکوبن در زمین(باغچه)و یه تسمه بهش متصل میکنن البته این نوع ارت یه مقدار غیر استاندارد هست و ازش استفاده نمیشه خونه شما اگه سیستم ارت نداره میتونی از این نوع استفاده کنی!

greena
11-06-2011, 21:06
البته یه نوع لوله هم هست که تو پر هست این لوله به نام سیستم ارت باغچه ازش نام برده میشه حدود 2 تا 3 متر هست نوکش تیزه و با چکش میکوبن در زمین(باغچه)و یه تسمه بهش متصل میکنن البته این نوع ارت یه مقدار غیر استاندارد هست و ازش استفاده نمیشه خونه شما اگه سیستم ارت نداره میتونی از این نوع استفاده کنی! ممنون
یعنی به اسمه لوله ارت باغچه معروف هستش..؟
و همون کارو میکنه .........؟

anti_girl
12-06-2011, 17:20
والا اسم دقيقش رو نميدونم دوست عزيز اما يك لوله مسي با يك بست به لوله متصل ميشه