PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : {آموزش} ساخت نوار میکرو

Squall Leonhart
12-05-2011, 13:52
توی این آموزش نحوه ساخت یه نوار میکرو رو آموزش خواهم داد. یه توضیح در مورد نوارهای میکرو بدم اینکه این نوارها به صورت سری هستن و هر سری از یه نوع برد با طراحی خاص استفاده میکنن. اکثر بازی های خوب و به درد بخور که توی ایران بودن بردهاشون TLROM بودن مثل گل سه، فوتبالیست ها، نینجا گایدن، کنترا، دابل دراگان، میوه خور، لاین کینگ، مایتی فایت، موش و گربه و ...

بنابراین اکثر بازی های TLROM اونایی هستن که ارزش بازی کردنشون هنوز هم هست و اکثرا بین سال های 1990 تا 1993 ساخته شدن که این سال ها اوج شکوفایی بازی های میکرو بود.

خلاصه کاری که باید انجام بدین این هست :
1. جسجو و دانلود رام بازی مورد نظر
2. جمع آوری اطلاعات در مورد بازی
3. آماده سازی رام بازی برای پروگرم کردن
4. پروگرم کردن
5. ساخت مدار بازی
6. سوار کردن قطعات بر روی مدار و لحیم کاری

توضیح مراحل :
1. جسجو و دانلود رام بازی مورد نظر
بازی مورد نظرتون رو میتونین از سایت های مختلفی دانلود بکنین. یکی از بهترین سایت ها سایت کول رام هست. رام بازی های میکرو پسوند NES دارن و به راحتی با شبیه سازهای مختلفی میشه روی کامپیوتر اجراشون کرد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سایت کول رام :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

2. جمع آوری اطلاعات در مورد بازی
الف) تشخیص برد بازی : از اونجایی که من قرار هست فقط بازی هایی که از نوع TLROM هستن رو آموزش بدم بنابراین بهتره که قبل از هر کاری نوع برد بازی رو مشخص بکنین. این کار رو میتونین به راحتی با استفاده از شبیه ساز Nestopia انجام بدین. کافیه بازی رو اجرا بکنین و از منوی View گزینه Image Info رو بزنین تا پنجره ای مانند زیر ظاهر بشه :

جلوی Board‌ رو نگاه بکنین. اگه نوشته باشه TLROM امکان ساخت نوار میکرو هست.
ب) تشخیص اندازه PRG و CHR : برای تعیین ظرفیت EPROM یا EEPROM مورد نیاز باید به اندازه های PRG و CHR دقت بکنین. عکس بالایی نشون میده که در بازی موش و گربه هر کدوم 128 کیلوبایت هستن. در صورت نیاز به جمع آوری اطلاعات بیشتر و تخصصی تر میتونین به سایت بوت گاد هم مراجعه بکنین.

شبیه ساز Nestopia :

سایت بوت گاد :

3. آماده سازی رام بازی برای پروگرم کردن
رام بازی تک فایلی هست که 16 بایت اولش مربوط به هدر فایل هست. این 16 بایت فقط برای شناسایی بازی توسط شبیه ساز برای اجرا شدنش هست. در بقیه فایل اول PRG و در ادامه اون CHR قرار داره. بنابراین برای آماده سازی رام باید 16 بایت اولش رو حذف کنیم و PRG‌ و CHR رو از هم جدا بکنیم. این کار رو میشه دستی و با استفاده از یه هگزا ادیتور انجام بدیم ولی بهتره که از نرم افزار ROM Splitter استفاده بکنیم که به طور اتوماتیک هدر فایل رو حذف میکنه و PRG.bin و CHR.bin رو برای پروگرم کردن تولید میکنه.

نرم افزار رام اسپلیتر :

4. پروگرم کردن
برای پروگرم کردن سه تا چیز لازم دارین :
الف) PRG.bin و CHR.bin : که توی مرحله سه نحوه تهیه شون توضیح داده شد.
ب) انتخاب EPROM یا EEPROM مناسب با اندازه PRG و CHR : فرق EPROM با EEPROM توی این هست که اگه اولی رو یک بار پروگرم کردین دیگه نمیتونین اطلاعات داخلش رو تغییر بدین ولی دومی که بهشون فلش هم میگن میتونین صدها بار پاک و پروگرم بکنین. بنابراین اگه قصد دارین که بازیتون رو نگه دارین از اولی و اگه قصد دارین حی بازی داخلش رو عوض بکنین از دومی استفاده بکنین.
نکته بعدی در مورد ظرفیت این آی سی ها هست که باید دقیقا متناسب با اندازه PRG و CHR انتخاب بکنین. انواع متداول مورد استفاده به ترتیب زیر هستن :

EPROMs : AT27C010(128KB) - AT27C020(256KB) - AT27C040(512KB) - AT27C080(1024KB)i
EEPROMs : AM29F010(128KB) - AM29F020(256KB) - AM29F040(512KB)i

در صورت نیاز به دیتاشیت این آی سی میتونین به سایت آل دیتاشیت مراجعه بکنین :

ج) پروگرمر مناسب : تا اونجایی که من اطلاع دارم میتونین از پروگرمرهای TNM 2000+ و یا پروگرمر ولیام استفاده بکنین. پروگرمر اولی رو باید بخرین ولی میتونین پروگمر دومی رو خودتون درست بکنین. من خودم پروگمر ولیام رو درست کردم.

سایت پروگرمر تی ان ام دوهزار پلاس :

سایت پروگرمر ولیام

موارد لازم برای ساخت پروگرمر ولیام :

5. ساخت مدار بازی
برد نوار میکرو باید دو رو باشه و ضخامت بین یک تا یک و نیم میلیمتر برای این کار مناسبه. از برد ضخیم تر از این استفاده نکنین چون به کانکتور میکرو صدمه میزنه.

موارد لازم برای ساخت برد :

6. سوار کردن قطعات بر روی مدار و لحیم کاری
این مرحله یکی از سخت ترین مراحل هست. وقتی لحیم کاری میکنین باید خیلی مواظب باشین که پایه ها رو به هم نچسبونین. بعد از لحیم کاری هم با توجه به شماتیک و با استفاده از اوهم متر پایه ها رو یکی یکی تست بکنین. هر گونه اتصال کوتاه باعث میشه که نوار کار نکنه. خازن های C1 و C2 و CC ضروری نیستن در این صورت فقط کافیه که اتصال GND و A12 رو بین دو روی مدار برقرار بکنین. اگه نوار درست کار نکرد این خازن ها رو هم بندازین روش.

C1 : 4.7uF 16V electrolytic capacitor
C2 : 0.1uF 6V ceramic capacitor
CC : 220pF 5V capacitor

میکروکنترولر AX5202P فقط توی چین پیدا میشه ولی من خودم از پاساژ چهل ستون تبریز دو تا نوار میکرو پیدا کردم که توشون بود و هر کدوم رو دو تومن خریدم و استفاده کردم!

منبع :

Layken
12-05-2011, 22:12
مرسی از فرید عزیز بابت توضیحات و اموزش جامعی که دادن
واقعا بازی های قدیمی جای بسی لذت داشتن

imanimaniman123
17-05-2011, 01:07
اقا اگه اموزش سگا هم میشد دیگه چیزی کم نداشتیم

yadegare_behesht
05-06-2011, 17:57
سلام
با وجود منسوخ شدن این بازیها

به نظر من کارت خیلی با ارزشه ، مخصوصا در مورد فارسی کردن بازی ها...!

من خودم بازی Contra رو هنوز گاهی با امولاتور بازی میکنم

راستی دوست عزیز،
تو ده سال پیش کجا بودی؟!!!!! کاش اون موقع این بازی ها رو واسمون فارسی میکردی

یه موقعی که ما 4-5 هزار تومن پول واسه یه نوار میکرو میدادیم!

Squall Leonhart
05-06-2011, 19:24
سلام
با وجود منسوخ شدن این بازیها

به نظر من کارت خیلی با ارزشه ، مخصوصا در مورد فارسی کردن بازی ها...!

من خودم بازی Contra رو هنوز گاهی با امولاتور بازی میکنم

راستی دوست عزیز،
تو ده سال پیش کجا بودی؟!!!!! کاش اون موقع این بازی ها رو واسمون فارسی میکردی

یه موقعی که ما 4-5 هزار تومن پول واسه یه نوار میکرو میدادیم!

اون زمون هم بودم ولی خب بچه بودم دیگه :31: استعدادم یه دفعه ای شکوفا شد! :5:

ولی بی شوخی بکنم از زمانی که کاپتان سوباسای عربی رو دیدم تصمیم گرفتم که خودم هم یه بازی رو ترجمه بکنم و بزنم روی نوار میکرو! اون زمون دقیقا سال 1380 بود و من دبیرستان میخوندم. از اون موقع تا حالا پیگیرش بودم! :20:

pesilium
07-06-2011, 18:30
واقعا نابغه هستین....:46:

alivw71
16-10-2011, 17:34
هر کدوم از این ای سی ها چند مگ حافظه دارن؟
چون میخام یه چیزایی دور و بر رم کامپیوتر درست کنم؟

Squall Leonhart
16-10-2011, 17:52
هر کدوم از این ای سی ها چند مگ حافظه دارن؟
چون میخام یه چیزایی دور و بر رم کامپیوتر درست کنم؟

توی پست اول که ظرفیتشون رو نوشتم!
البته از اینا بیشتر هم هست 27C322 که 42 پایه و 16 بیتی هست 2 مگ هم ظرفیت داره و واسه نوارهای سگا کاربرد داره ولی من با ای پی رام های 16 بیتی کار نکردم. دیتاشیتش رو هم میتونی از سایت آل دیتا شیت پیدا بکنی :

BLACK-BLACK
23-12-2011, 22:32
واقعن کارت درسته.

اگه خاستی شماتیک بده یه پی سی بی خیلی حرفه ای برات بزنم.

Squall Leonhart
25-12-2011, 15:10
واقعن کارت درسته.

اگه خاستی شماتیک بده یه پی سی بی خیلی حرفه ای برات بزنم.

با اسید میزنی یا با CNC؟ میشه یه نمونه کار بزاری ببینم؟

BLACK-BLACK
27-12-2011, 07:18
با اسید میزنی یا با CNC؟ میشه یه نمونه کار بزاری ببینم؟

منظور طراحی پی سی بیش بود.با پروتل طراحی میکنم.

Squall Leonhart
27-12-2011, 19:14
منظور طراحی پی سی بیش بود.با پروتل طراحی میکنم.

بیا بزن ببینیم تو بهتر میزنی یا شرکت Nintendo :

اینم کار شرکت نینتندو هست که در سال 1985 زده :

شماتیک رو خودم طراحی کردم. هر کجاش رو متوجه نشدی بپرس تا بگم. سعی بکن طوری طراحی بکنی که به via نیازی نباشه.

با این برد میشه بازی های سری NROM از قبیل قارچ خور، تانک، بمبرمن، تتریس، آیس کلامبر، تنیس و ... رو ساخت.

جنبه مثبت این برد این هست که قطعاتش توی ایران پیدا میشه :31: در واقع فقط به دو تا EPROM از سری 27Cxxx نیاز هست.

BLACK-BLACK
29-12-2011, 23:02
مگه میخای دستی بزنی که VIA نداشته باشه؟

این ایپرام چند هستش حالا؟

نمیشه از ایپرام های ظرفیت بالاتر استفاده کرد ولی چنتا بازی توش ریخت؟

Squall Leonhart
30-12-2011, 00:30
یه نگاه به نواری که توی پست اول هست بنداز .......... به نظرت چطوری درسته شده؟! :rolleye:

EPROM پیدا میشه قیمتش هم فکر میکنم نهایت 4 تومن باشه. سعی کن EEPROM بخری تا چند بار مصرف باشه. ولی من خودم از چین خریدم دونه ای 2.5 دلار

اگه از AT27C080‌ استفاده بکنی میشه تا 32 تا گیم روی یه نوار زد! روشش مشابه به این هست :

به نظرت من بهتر زدم یا شرکت نینتندو. اگه یه 30 سالی زودتر به دنیا می اومدم شرکت نینتندو با هام قرارداد می بست :31:ماله خود شرکت ده بیست تا ویا داره ولی ماله من فقط یه دونه ویا داره :

اگه کسی خواست توی خونه بزنه از این استفاده بکنه :

همون طور که قبلا گفتم این برد ماله سری NROM هست.

BLACK-BLACK
31-12-2011, 09:50
اینجوری نمیشه باید اول IC مشخص بشه.

هر EEPROM ی روش جواب میده؟

راستی تا حالا میکرورو باز کردی ببینی میکرو کنترلری که توش استفاده کردن چیه؟میخام اگه بشه با ARM شبیه سازیش کنم.

Squall Leonhart
31-12-2011, 14:54
اینجوری نمیشه باید اول IC مشخص بشه.

هر EEPROM ی روش جواب میده؟

راستی تا حالا میکرورو باز کردی ببینی میکرو کنترلری که توش استفاده کردن چیه؟میخام اگه بشه با ARM شبیه سازیش کنم.

اگه در مورد ساخت نوار میکرو جدی هست دو تا AM29F040 بخر که EEPROM هست و 512 کیلوبایت ظرفیت داره.

این هم یه پروگرمر درست و درمون واسش هست :

شماتیک میکرو رو میتونی اینجا پیدا بکنی :

اینجا هم یه نفر یه کارایی در رابطه با FPGA کرده :

راستی احساس میکنم که پست اول رو کامل نخوندی ها! :31:

Squall Leonhart
19-01-2012, 01:30
من یه فیلم 6000 لبه دارم که مال حافظه خود دستگاه بود و از توش درآوردم نصف بیشتر بازی هایی که برات فرستادم توشه.بعد از یه سری فوضولی یه دونه مقاومتش رو کندم و بعد که داشتم لحیم میکردم یه قسمت از مدار خراب شد. و بعدشم که مقاومته دیگه سفت نمیهش چون اون چیزی که باید لحیم رو به مدار بچسبونه (اسمشو نمیدونم چی میگن) کنده شده .(تو عکسی که برات گذاشتم واضحه)
الان برا بازی یه کم باید با فیلم ور برم تا کار کنه منتها دیگه ریست نمیکنه و باید فیلم رو دربیاری و دوباره جا بزنی تا بازی کنی.بنظرت راهی هست که درست بشه.عکسشم برات میزارم.تو عکس اون قسمتی که دو تا سوراخ داره برا مقاومته که نصب نیست.

اون عکسی که نوار بازیم گرفته بودم رو دیدی.اون قسمت که خازن نداره(من به اشتباه دفعه قبل نوشته بودم مقاومت)(شماره خازنش هم 104 بود) و اون یه تیکه ای که مدارش قطع شده رو میشه درست کرد؟

با یه کمی دقت میتونی درستش بکنی. طبق عکس زیر :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] Fviewer.php%3Ffile%3D41926820045381717527.jpg)

1. از پایه مقاومت یه سیم به پایه یک آی سی 174 وصل بکن. مواظب باش زیاد به آی سی حرارت ندی وگرنه کلا مرخص میشه.

2. بین پایه دیود و GND یه دونه خازن عدسی 100 نانو فاراد ( 104) بزن.

نتیجه رو بیا بگو

vahidreza_sh
19-01-2012, 12:16
با یه کمی دقت میتونی درستش بکنی. طبق عکس زیر :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] Fviewer.php%3Ffile%3D41926820045381717527.jpg)

1. از پایه مقاومت یه سیم به پایه یک آی سی 174 وصل بکن. مواظب باش زیاد به آی سی حرارت ندی وگرنه کلا مرخص میشه.

2. بین پایه دیود و GND یه دونه خازن عدسی 100 نانو فاراد ( 104) بزن.

نتیجه رو بیا بگو

یه سوال دیگه قبل از درست کردن نوار دارم.

بالای آی سی 8001 9233 سمت راستش هم یه جا هست که مدارش کنده شده(همون قسمتی که با سیم لحیم سفید شده،زیرش)این نیازه به جایی وصل شه؟

Squall Leonhart
19-01-2012, 12:37
فعلا همین کاری رو که گفتم انجام بده فقط خیلی با احتیاط. از این عکس مشخص هست که لحیم کاریت زیاد تعریفی نداره. میشه بگی دقیقا میخواستی چی کار بکنی که نوار رو به این روز انداختی؟ :13:

vahidreza_sh
19-01-2012, 15:42
فعلا همین کاری رو که گفتم انجام بده فقط خیلی با احتیاط. از این عکس مشخص هست که لحیم کاریت زیاد تعریفی نداره. میشه بگی دقیقا میخواستی چی کار بکنی که نوار رو به این روز انداختی؟ :13:

راستش رو بخوای این نوارو که میبینی به این روز افتاده کار 3-4 سال پیشمه که اینطوری شد.یه بار داشتم لبه نوار رو تمیز میکردم که خواستم روی خازن رو هم تمیز کنم یه فشار کوچولو که آوردم شکست.بعد رفتم الکتریکی و گفتم یه خازن 104 همونجاش لحیک کنین.این کارو کردن ولی لحیم کاریشون خوب نبود.بعد یه مدت لحیم یک پایه شل شد. و باز با انگولک من کل لحیم کنده شد.شب حدودا" ساعت 10-11 بود به سرم زد که خودم لحیمش کنم.خواب آلود هم بودم.گفتم لحیم میکنم و بعد میخوابم.نوک دستگاه لحیم هم یه خورده خورده شده بود.دیگه اینقدر خراب کاری کردم که کلا" صفحه زیر خازن کنده شد و به این روز افتاد.

لحیم کاریم اونقدرا هم بد نیست.این یکی اینطوری شد تازه به خاطر خواب آلودگی و عیب دستگاه لحیم:13:

یه سوال میگن که مدار رو شستشو میدن یعنی چی؟

چون یه بار رفته بودم پیش یه الکتریکی (بعد این ماجرا) که گفت نقشه مدار رو ندارم و نمیشه.بعد ازش پرسیده بودم که بعضی وقتها بازی گیر میکنه گفت باید مدار رو ستشو بدیم.گفتم یعنی چی،جواب نداد بهم.

**یه سوال در باره PS2 دارم.اگه میشه به اون تاپیک هم سری بزن**

namra33333
02-02-2012, 11:39
آموزش ساخت نوار میکرو:

namra33333
02-02-2012, 11:54

ninja506
16-03-2013, 15:44
باسلام
اگر بخوایم چند بازی رو با هم روی یک ایپرام بریزیم باید چه جوری لیست براش درست کنیم ؟؟؟

Squall Leonhart
29-03-2013, 20:22
باسلام
اگر بخوایم چند بازی رو با هم روی یک ایپرام بریزیم باید چه جوری لیست براش درست کنیم ؟؟؟

اصولا باید با زبان اسمبلی 6502 یه لیست واسش برنامه نویسی بشه ولی بهترین راهش این هست که از لیست یه نوار دیگه استفاده بشه. اینجا یه نمونه از این نوع پروژه رو میتونی پیدا بکنی :
Help needed: Rockman 6-in-1 multicart hardware ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

واسه سوپیچ بین بازی ها هم باید حداقل از دو تا TTL استفاده بشه.

sfiz
30-06-2013, 10:14
سلام
اموزش ساخت نوار سگا رو کسی بلد نیست

Squall Leonhart
30-06-2013, 13:10
سلام اموزش ساخت نوار سگا رو کسی بلد نیست بهترین کار این هست که از روش Repro استفاده بکنی. یعنی بازی یه نوار آماده رو عوض بکنی این طوری دیگه مجبور نیستی که مدار چاپی درست بکنی. البته باید نوار سگایی که استفاده میکنی اصل باشه و داخل آی سی پایه دار داشته باشه اگه داخلش آی سی قیری باشه نمیشه بازیش رو عوض کرد حالا سگا رو ولش میکرو رو بچسب! نوار میکرو چی داری؟

اسمان صاف
09-02-2014, 16:48
سلام با تشکر برای ایجاد این سایت
من نرم افزار splitter را دانلود کردم ولی بعد از خارج کردن از حالت فشرده وقتی روی ایکون ان 2 بار کلیک میکنم باز نمیکند .

ir.warez
28-02-2015, 20:21
اگه میتونی برو بازی های باکس 360 رو هم درست کن اموزش بزار.

Squall Leonhart
01-03-2015, 10:24
اگه میتونی برو بازی های باکس 360 رو هم درست کن اموزش بزار.

من سوادم همین قدر هست که بتونم بازی‌های میکرو و نوارش رو بسازم :n02: