PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : رادیو قوی؟؟؟؟؟؟؟

مهرسا1
12-05-2011, 12:58
سلام
من یه رادیو قوی میخوام که بتونه همه ایستگاهای رادیویی دنیا رو بگیره

peaceful1
12-05-2011, 13:43
یه مدل سونی داره قبلا ها 270 تومن بود الان نمیدونم چند شده ولی خب باز حدود همون 200 خورده ایی هست.
رادیو دیجیتالی هست:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

مهرسا1
12-05-2011, 22:51
با وایرلس لپ تاپ میشه رادیو رو گرفت؟

peaceful1
13-05-2011, 08:24
نرمافزارهایی باید باشه اگه تصمیم به استفاده از نرمافزار به جای رادیو دارید لطفا تو تاپیک مربوطه که تاپیک درخواست نرمافزار هست سوال بفرمائید چون تو این تاپیک خیلی کسی تخصصی تو این ضمینه ها نداره و شاید نتونند بهترین گزینه ممکن رو پیشنهاد بدند.
به نظر من اگه شما دنبال یه موج خاص هستید دنبال stream اون به فرمت asx. باشید :

مهرسا1
14-05-2011, 20:38
کسی هست بیشتر راهنمایی کنه؟

مهرسا1
17-05-2011, 00:02
فرق رادیوی دیجیتال با رادیویی معمولی چیه؟

peaceful1
17-05-2011, 08:37

------------------------------
به نظر میاد این رادیو جزء نادر محصولات سونی هست که هنوز تولید ژاپن هستش
آنتن دهی بسیار قویتر
برخلاف رادیوهای آنالوگ که شما دستی دنبال طول موج جستجو میکنید خودش موج رو پیدا میکنه.
استفاده از مدلاسیون دیجیتالی SSB که در لینک زیر توضیح داده شده:

مهمترین معضل آنلوگها پیدا کردن فرکانس و قفل کردن روی اون هست که به نظر میاد همچین مشکلاتی تو این رادیو دیجیتالی نیست.
حافظه برای ضخیره فرکانسهای منتخب و چند چیز دیگه که نمیفهمم یعنی چی
عکس های این رادیو:

----------------
البته مدلهای آنالوگ Sony هم هست با قیمتی به مراتب کمتر مثل:
ICF-J1 که خودم سالیان سال دارم استفاده میکنم
ICF-sw11
ICF-F12

rezaomido
17-05-2011, 10:30
دوست عزیز و گرامی
اگه اشتباه برداشت نکرده باشم شما قصد دارید از توی خونه تمام ایستگاههای رادیویی دنیا رو با یک دکمه تنظیم بگیرید اما قبل از راه حل باید این توضیح داده بشه که:
1. برای ارسال امواج رادیویی مثل خیلی چیزهای دیگه چه مادی و چه معنوی مرز بندی تعریف شده به عبارت ساده تر هیچ فرستنده ای حق ندارد سیگنال رادیویی بیش از قدرت تایین شده ارسال کند.

2. فرکانسهای مختلف توسط کشورهای مختلف رزور شده و چون تعداد این فرکانسها محدود هست معمولآ به صورت منطقه ای تقسیم بندی انجام میشود.

3. با توجه به اینکه همین الان نسبت به سالها پیش که در اطراف ما تقریبآ خالی از امواج مزاحم رادیویی بود ، امکان دریافت سیگنالهای ضعیف تقریبآ به حداقل ممکنه رسیده.

4. سیگنالهای رادیویی با طول مسافت دارای افت شدید هستند. البته در بعضی فرکانسهای موج کوتاه و اونهم در شرایطی خاص امکان دریافت سیگنالهایی که از چند صد کیلومتری هستم.

5. به خاطر هزینه سنگین ارسال پرقدرت و نگهداری بسیار هزینه بر دستگاههای پرقدرت فرستنده تقریبآ جزء موارد نادر دیگر از این فرستنده ها استفاده نمی شود و در صورت موجود بودن فرستنده بر روی حداقل توان پایین خودش تنظیم میشود.

6. مثل قدیم نیست دیگه که همه فرستنده ها به صورت رله باشند در حال حاظر 99 درصد فرستنده ها به صورت ماهواره ای ارسال بین ایستگاهی را انجام داده و سپس ایستگاه محلی اون داده های رمز گذاری شده را دریافت کرده و بعد از بازگشایی رمز داده های آنلوگ یا دیجیتالی را توسط فرستنده برای مسافت بسیار کمی که معادل توان فرستنده هست ارسال میشود. که این فرستنده ها به عنوان فرستنده محلی شناخته میشوند نه کشوری یا قاره ای و معمولآ محیط پوشش این فرستنده ها کمتر از چند ده کیلومتر هست.

به هر حال با این توضیحات رادیو در حال حاظر به نوعی تغییر کاربری داده و دیگر به شکل سابق نیست چون ایراداتی بس نه چندان کم داشته:
1. عدم دریافت سیگنالهای ضعیف
2. عدم تفکیک دو ایستگاه رادیویی که با فرکانسی نزدیک به هم در حال پخش برنامه هستند.
3. نویز صدای بسیار زیاد در زمانی که سیگنالها کمی ضعیف باشند.
4. نیاز به آنتن بلند
5. تحت تاثیر قرار گرفتن امواج در شرایط جوی مختلف مثل برف ، باران ، روز آفتابی ، هوای شرجی و . . .
6. در بعضی از رادیوهای ارزان قیمت که به صورت آنتن داخلی بودند نیاز به نگه داشتن رادیو در یک سمت خاص تا ایستگاه رادیویی دریافت شود.
7. . . .

اگه دوست دارید تمام ایستگاههای رادیویی دنیا را دیرافت کنید بدون نویز بدون مشکل تنظیم بدون تداخل صدای ایستگاهها بدون اینکه سر در گم بشید در بین انبوهی از ایستگاههایی که ساعات و برنامه هفتگی مشخصی ندارند ، بهترین راه حل استفاده از رادیوی اینترنتی هست که Setup اینکار فقط داشتن یک کامپیوتر پنتیوم 4 بسیار مدل پایین + یک خط اشتراک ADSL با سرعت بسیار پایین 64 که هزینه ماهیانه پایینی داره شما به صورت 24 ساعته قادر به جستجو در تمام رادیوهای چه اینترنتی چه ایستگاههای انالوگ و چه ایستگاههای دیجیتالی خواهید بود.
جالب اینجاست که دسته بندی موضوعی و لیست برنامه هفتگی و روزانه و امکان ضبط چند برنامه همزمان و امکان گوش دادن به برنامه گذشته ، از جمله امکانات بسیار بسیار گسترده و متفاوتتر از آنچه که شما از رادیوی خانگی تصور دارید هست.

نکته: تفاوت رادیوی دیجیتال با رادیوی آنالوگ فقط در نحوه ارسال و دریافت سیگنالهای صوتی هست و برای کاربرد شما که دریافت دورترین رادیو هست هیچ تفاوتی نمی کند به خاطر مسائلی که در بالا اشاره شد.

اگه کم و کاستی در مطالب بود معذرت من را پذیرا باشید چون هم وقت محدودی دارم و هم اینکه به در خواست دوست عزیزم Peaceful1 این مطالب را عنوان کردم.

شما هم موفق باشید.

مهرسا1
17-05-2011, 11:13
خیلی ممنون از جواب های دوستان من به ماهواره دسترسی ندارم اینترنتم هم 128 هستش اما یه رادیوی تقریبا کوچیک میخوام که بتونم از همه جا ایستگاهای رادیوی فارسی زبان برون مرزی رو بگیرم ایستگاه های داخل کشور برام مهم نیست خوب تا 50 تومن چه مدلی رو پیشنهاد میکنین؟

Erfan.B
17-05-2011, 11:34
خیلی ممنون از جواب های دوستان من به ماهواره دسترسی ندارم اینترنتم هم 128 هستش اما یه رادیوی تقریبا کوچیک میخوام که بتونم از همه جا ایستگاهای رادیوی فارسی زبان برون مرزی رو بگیرم ایستگاه های داخل کشور برام مهم نیست خوب تا 50 تومن چه مدلی رو پیشنهاد میکنین؟

همون طور كه دوستان عزيز توضيح دادن و خود شما هم كه ظاهراً سرعت اينترنت 128 داري براي گرفتن راديوهاي اينترنتي مشكلي نداري. باز اگه مشكلي از لحاظ اينترنت نداري و فقط براي گوش دادن نياز به راديو داري راديوي اينترنتي مناسب ترين گزينه برا ي شماست و نيازي هم به ماهواره نيست:46: بهتره يه نگاهي به اين جا هم بندازي اميدوارم كارت راه بيفته :

ولي اگه واسه كار ديگه مي خواي هيچ چي راديوي آنالوگ لامپي نمي شه!!!:31:

موفق باشي.

starpars
17-05-2011, 11:56
آقا اين راديو ها مثل راديو فردا ايستگاهش كجاست كه در تمام ايران فركانسش دريافت ميشه؟ چجوريه؟

مهرسا1
17-05-2011, 12:17
ولي اگه واسه كار ديگه مي خواي هيچ چي راديوي آنالوگ لامپي نمي شه!!!

مثلا چه کارهای دیگه؟

مهرسا1
17-05-2011, 19:55
آقا اين راديو ها مثل راديو فردا ايستگاهش كجاست كه در تمام ايران فركانسش دريافت ميشه؟ چجوريه؟

فک کنم امارات باشه ایستگاهش

---------- Post added at 08:55 PM ---------- Previous post was at 08:54 PM ----------

راستی شنیدم یه مدل رادیوی دیجتال رم خور هست که قابیلت ظبط کردن هم داره کسی اطلاعی داره؟

Soroush-S
17-05-2011, 20:10
فک کنم امارات باشه ایستگاهش

---------- Post added at 08:55 PM ---------- Previous post was at 08:54 PM ----------

راستی شنیدم یه مدل رادیوی دیجتال رم خور هست که قابیلت ظبط کردن هم داره کسی اطلاعی داره؟
مارشال هستش . قیمتش حدود 24 تومنه

مهرسا1
17-05-2011, 20:20
مارشال هستش . قیمتش حدود 24 تومنه

عکس ازش دارین؟همه ایستگاهای دنیا رو میتونه بگیره؟

peaceful1
17-05-2011, 20:33

پشت شهرداری بری پر این جور وسایل هست حتی جمهوری ولی خب ریسکی هست سونی یه حداقل استانداردی داره و تو انالوگ هم خوب میگیره که خیال ادم را تا حدی راحت میکنه
ICF-J1 که خودم دارم دیگه چه برسه به مدلهایی مثل :
ICF-sw11
ICF-F12
که چند موجه هستند.

مهرسا1
17-05-2011, 21:43
العان فک کنم همه ایستگاه های رادیویی دنیا دیجیتال باشن دیگه درسته؟

peaceful1
17-05-2011, 22:40
نه خیر شما این رو بارادیو دیجیتالی dab و تلویزیون دیجیتالی که سیگنالهای رادیو رو هم میگیره یعنی --- اشتباه نگیر این ربطی به اون نداره.

مهرسا1
17-05-2011, 23:25
یه رادیوی دیجیتال دیدم یه دیش 8 سانتی متری داشت قیمت زده بود 180 تومن

persian_m
17-05-2011, 23:32
منم دنبال یه رادیوی با پدر مادر میگردم.به غیر از مارشال تو بازار ایرن دیگه چی گیر میاد؟

peaceful1
18-05-2011, 12:45
منم دنبال یه رادیوی با پدر مادر میگردم.به غیر از مارشال تو بازار ایرن دیگه چی گیر میاد؟

تنها برند معتبر متعارف همون سونی هست.

مهرسا1
18-05-2011, 12:50
دنبال یه رادیوی با پدر مادر میگردم

منظورت از پدر مادر دار چیه؟

مهرسا1
21-05-2011, 11:38
ما یه رادیوی قدیمی داریم به اسم آرتیش امروز براش اداپتور گرفتم اما به جز ایران نتونست هیچ جای دیگه رو بگیره مشکل چیه به نظرتون؟

peaceful1
21-05-2011, 11:46
هزار تا علت میتونه داشته باشه من هم یه رادیو توشیبا مال 40-50 سال دارم که طول موج SW اون کلی سال پیش از کار افتاده بود ولی به نظرم چون رادیو موج کوتاه قیمتی نداره ارزش پیگیری نداشت و یه سونی که دوبار اسمش رو اشاره کردم تهیه کردم و الان بالای 10 سال هست که دارم استفاده میکنم و هنوز هم که هنوزه این مدل تو سونی سنتر ها داره فروخته میشه.

این فایل رو دانلود کن بعد از حالت زیپ خارج کن سپس با مدیا پلیر اجرا کن.:

مهرسا1
21-05-2011, 21:52
این رادیو های دیجیتال میتونن رو یه ایستگاه قفل کنن؟

peaceful1
21-05-2011, 21:55
بله همه موضوع همینه دیگه وگرنه چرا از ادم این همه پول میگیرند ولی اگه شما دنبال یه طولب موج فقط هستی این همه هزینه منطقی نیست.(نظر شخصی)

مهرسا1
23-05-2011, 12:49
راستی وقتی رو یه طول موج پارزیت میندازن چجوری میشه اون ایستگاه رو گرفت؟

rezaomido
24-05-2011, 13:42
راستی وقتی رو یه طول موج پارزیت میندازن چجوری میشه اون ایستگاه رو گرفت؟

دوست عزیز
راه حل این مسله به خیلی چیزها بستگی داره:
1. ساده ترین راه تعویض فرکانس دریافت هست که اگر اون ایستگاه فرکانس دوم داشته باشه
2. معمولآ پلاریزه(اصطلاحی هست که جهت ارسال امواج فرستنده را نسبت به زمین مشخص میکنه) میانی جوابگو هست مثلآ اگر فرستنده امواج رو به صورت عمودی ارسال میکنه شما کمی متمایل کردن آنتن سیگنالها را بهتر دریافت کنید.(البته در صورتیکه آنتن تلسکوپی نباشه)
3. معمولآ در مناطق مختلف به دلیل انعکاس های مختلف امواج رادیویی شدت پارازیت متفاوته مثلآ با تغییر محل دریافت از این اتاق به اون اتاق
4. استفاده از رادیویی با قابلیت تفکیک کانال بالا خواهید توانست تا اندازه زیادی این امواج مزاحم را حذف کنید.

سماجت برای حذف کامل چیزی که با دیگری حل شده باشه کاری بیهوده هست و تمام راه حلهای بالا زمانی جوابگو خواهد بود که حداقل آثار شنیداری از ایستگاه پایه وجود داشته باشد. چون:
1. دستگاههای فرستنده اینقدر پیشرفت کرده اند که با دقت بسیار بالا و به صورت خودکار و کاملآ هوشمند قادر به پیگیری محتویات یک فرکانس خاص هستند که متناسب با آن نوع نویز ارسالی متفاوت خواهد بود تا تفکیک آن به هیچ عنوان با رادیوی خانگی امکان پذیر نباشد
2. مثل قبل نیست که فرستنده ها پارازیت با فرکانس نزدیک به فرکانس بیس نویز ارسال میکردند الان دقیقآ برروی فرکانس وبه روش PLL فرکانس بیس قفل شده و پارازیت دقیقآ برروی همین فرکانس ارسال میشود.
3. مثل قدیم نیست که فقط یک فرستنده با یک پهنای باند محدود نویز ایجاد میکرد بلکه در حال حاضر فرستنده های با توان بالا و به صورت سلولار و گسترده و همچنین متناسب با محیط و شرایط جوی و همچنین محاسبات انعکاسی امواج فرکانس بیس شروع به ارسال نویز کرده و جالب اینجاست که دو باند کناری فرکانسی هم ارسال میشود.

با توضیح بخش بالا این ترفندها مثل قدیم دیگر کار ساز نیست:
1. جابجا کردن جزیی فرکانس برای دریافت سیگنال بیس
2. شرایط جوی مثل هوای ابری و مه
3. طول روز مثل دریافت بهتر شب
4. افزایش طول آنتن که حتی بعضی ها تا صد متر سیم هم اضافه میکردند
5. کج و راست کردن رادیوی بیچاره
6. . . .

اگه خیلی علاقه به دریافت این سیگنالها دارید و از مباحث بسیار تخصصی DSP سررشته دارید میشه کاملآ شما رو قانع کرد که رادیوی آنالوگ و دیجیتال یا هر چیز دیگه ای که با نویز در هم آمیخت جدا کردن آن بسیار مشکل هست و برای جدا سازی باید انواع بیشمار روشهای فیلترینگ فعال و غیر فعال و . . . که جاش اینجا نیست، پیاده سازی بشه
دقت کنید که هزینه های بسیار سنگینی برای اجرای این تجهیزات صرف میشه و همه جای دنیا کاربرد خاص خودش رو داره و مطمئنن هوش استثنایی طراحان این دستگاهها به این مسائل یا راه حلهای گاه خنده دار ما رسیده و کاملآ از طرف آنها مسله حذف پارازیت با ابزارهای ما منتفی هست. مگر اینکه . . .

امیدوارم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشه در صورتیکه سوال تخصصی در این مورد دارید لطفا پیغام خصوصی بدید

به هر حال شما انسانی انعطاف پذیر باشید در صورتیکه این مسیر عبور برای شما بسته شد ، هست مسیر دیگری که شما را به هدف نهایی برساند کافیه چشمانتون رو باز کنید.

شما هم موفق باشید.

مهرسا1
24-05-2011, 20:53
عزیزم متن ی که گذاشتین خیلی حرفه ای هست و من نتونستم چیز دقیقی بهفمم میشه خلاصش کنین؟

rezaomido
24-05-2011, 21:52
عزیزم متن ی که گذاشتین خیلی حرفه ای هست و من نتونستم چیز دقیقی بهفمم میشه خلاصش کنین؟

دوست عزیز

اگه با همین دقتی که الان متن این پست را که ضمیمه کردم تایپ کرده اید، اون متن بلند رو خوندید که حق با شما نیست.

اما خلاصه اینه که باید ایستگاهی که سیگنال خیلی ضعیف داره یا برروی آن پارازیت فرستاده میشود، خداحافظی کنید و بهتره یکی از ابزارهای مدرن امروزی رو استفاده کنید.
دنیای ما خیلی کوچکتر از آن هست که خودمون رو درگیر این دست مسائلی که سالهای سال وقت پر ارزش تکنسینهای فوق حرفه ای را گرفته ، هدر بدیم چرا نباید از تجربه آنها استفاده کنید چرا نباید با ابزاری که به سختی جواب گوی نسل جدیدی از ارتباط هست خداحافظی نکنید.
دوره رادیوی آنالوگ سالها پیش به پایان خود رسیده و در حال حاضر جزء اشغال کردن یک مجموعه فرکانس بسیار کاربردی و مهم فایده مفید دیگری نداشته.
چرا نظرم اینگونه هست چون با واقعیتهای پنهان این نوع ارتباط سالهاست که از نزدیک آشنا هستم واقعیتی که حتی کسانی که حداقل آشنایی کلی با این مسائل داشته باشند خواهند به راحتی عمر به پایان رسیده آن را تجسم کنند.

روزهایی از دیروز تنها ارتباط بین کشوری همین رادیو بود اما حالا چی؟
برای توجه شما این رو بگم که فقط کتاب استاندار تمام فرکانسهای رزرو شده رادیویی موج کوتا لیستی بیش از 2000 صفحه داشت ولی از آن لیست بلند امروز لیست کانالهای فعال فقط کسری از این صفحات هستند.
ایده و یا راه حل رادیو بر میگرده به دوره ای که جزء این وسیله ارتباطی دسترسی آسان به وسائل ارتباطی عمومی نبود.

شما اگه خیلی دوستدار رادیو هستید حتی می تونید همین الان یک شبکه مجازی برای خودتون درست کنید قول میدم زیر 20 هزار تومن هزینه رزرو بشه!
در حالی که چند سال پیش اینقدر ترافیک بالا بود که برای رزرو باید گاه تا چند سال مرتب درخواستتون رو تکرار میکردید وجالب اینجا بود که هزینه راه اندازی یک شبکه کوچک رادیویی به پول الان حداقل 500 میلیون هزینه داشت که فقط می تونست 1 الی 2 ساعت برنامه پخش کنه.

پس لطفآ این بار با این زاویه که واقعیتی از دید نه شخصی بلکه واقعی هست نیم نگاهی به این مسله انداخته و در تصمیم گیری خودتون با دقت بیشتری به مسائل پیرامون بندازید.

این بار بدون یک اصطلاح توضیح دادم امیدوارم با دقت بیشتری مطالعه فرماید و جواب گرفته باشید.

در آخر اصرار در این مورد خاص بی فایده هست از من کم سواد گفتن بود.

شما هم موفق باشید.

مهرسا1
25-05-2011, 13:44
تو یه وبلاگ خوندم اگه یه سیم از آنتن رادیو به یه دونه از سیم های تلفن بزنیم میتونیم هر ایستگاهی رو بگیریم ایا درسته؟

مهرسا1
26-05-2011, 11:24
اگه یه آنتن روی پشت بوم بذاریم تو گیرندگی رادیو های دوردست تاثیر داره؟

movaffag
01-05-2012, 19:36
سلام من یک رادیو می خوام برای گوش دادن به رادیو های برون مرزی مثل (فردا) چی بگیرم بهتره؟!
اگه قیمتم بدین ممنون میشم

Cna_1
25-05-2012, 20:08
شما اگه خیلی دوستدار رادیو هستید حتی می تونید همین الان یک شبکه مجازی برای خودتون درست کنید قول میدم زیر 20 هزار تومن هزینه رزرو بشه! در حالی که چند سال پیش اینقدر ترافیک بالا بود که برای رزرو باید گاه تا چند سال مرتب درخواستتون رو تکرار میکردید وجالب اینجا بود که هزینه راه اندازی یک شبکه کوچک رادیویی به پول الان حداقل 500 میلیون هزینه داشت که فقط می تونست 1 الی 2 ساعت برنامه پخش کنه. سلام اين شبكه مجازي كاربردش چيه ؟ چطور ميشه تهيش كرد ؟

m.beh
25-05-2012, 20:20
سلام من رفته بودم برای ماشین سیستم بگیر طرف بهم گفت که تو ایران رادیویی که بشه موج کوتاه رو بگیره به صورت قانونی وارد نمی شه بنابراین من دور رادیو برون مرزی رو خط کشیدم ولی اینایی که شما می گید که موج کوتاهم می گیره یارو یعنی چرت گفته؟!