PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : از کجا باید شروع کنم؟گیج شدم!

mshow
21-04-2011, 23:15
سلام دوستان،وقت بخیر

از وقتی توی این فروم عضو شدم کم و بیش تاپیک های شما به چشمم خورده و الان هم اومدم که بازی سازی رو

(با اجازه تون)یاد بگیرم و شروع کنم و سعی کردم از تاپیک های زده شده استفاده کنم و یه کم خوندم ولی اصلا سرم

گیج رفت.گفتم ازتون بخوام که من رو راهنمایی کنید که از کجا باید شروع کنم(البته برنامه نویسی یه چیزایی سرم

میشه).مقاله چی دارید؟ و این که خلاصه برای شروع چه باید بکنم؟

یه توضیحات مرحله ای بدید ممنون می شم.

Hotsun
21-04-2011, 23:29
بیا تاپیک زیر رو بخون کم کم راه میوفتی.
دیگه هم تاپیک های بچه های اینجا رو وقتی نمیدونی چی هستن نخون تا بازی ساز نشدی. :31:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
البته خیلی وقت پیش نوشتمش ولی بدرد میخوره.

3Dmajid
21-04-2011, 23:58
من رو راهنمایی کنید که از کجا باید شروع کنم(البته برنامه نویسی یه چیزایی سرم

میشه).مقاله چی دارید؟ و این که خلاصه برای شروع چه باید بکنم؟

خیلی خوبه که میخوای از تجربه ی بقیه استفاده کنی :20: پس حتما این کارو بکن.
به نظر من اول ببین هدفت از بازی سازی چیه ... ؟! ... اگه واقعا علاقه داری بیا تو کار.
یه انجین خوب رو انتخاب کن برای یاد گیری.
من انجین UDK یا Unity رو پیشنهاد میکنم.
البته به نظرم یونیتی برای شروع بهتره.
اول انتخاب کن بعدش میگیم چی کار کنی :31:

mshow
22-04-2011, 00:15
آقا خیلی ممنون.از لطفتون واقعا متشکرم:40:

---------- Post added at 01:15 AM ---------- Previous post was at 01:10 AM ----------

خب حالا من unity رو دانلود می کنم.بعدش ازتون می خوام راهنمایی ام کنید.فعلا می رم استراحت کنم.امیدوارم کردید.خدا امیدوارنگهتون داره.

Reza Azimy_RW
22-04-2011, 00:32
به همین راحتی انجین انتخاب کردی ؟!
به نظره من انتخوابه خیلی بزرگیه همینجوری راحت انتخواب نکن . اول ببین از بازیسازی چی میخوای . بعد ببین اطلاعاتت چیه . چه زبان برنامه نویسی بلدی . بعد ببین میخوای تجاری کار کنی یا نه . توانایی مالی خرید انجین داری یا نه ...
خیلی انتخواب مهمه یه موقع چند سال وقتتو حدر میدی . البته نمیگم یونیتی ضعیفه ها یا اینو انتخواب نکن . اصلا بحثم این نیست . بحثم اینه که با توجه به چیزایی که بلدی و توقعت از بازیسازی انتخوابت رو انجام بده .
موفق باشی

3taxxx
27-04-2011, 17:53
سلام
واسه ساخت بازی باید چه برنامه های ( بجز حالا بلد بودن کار با موتور بازیسازی) رو بلد بود؟
فتوشاپ - برنامه نویسی - تری دی مکس - مایا ؟
و یا همه اینا یه جا؟
واسه یاد گیری برنامه نویسی حتما باید دانشگاشو رفت یا جور دیگه هم میشه یاد گرفت ؟

یه سوال دیگه به فرض یه نفر یا 10 نفر بخوان بازی بسازن با داشتن یه داستان و سبک و داشتن یه موتور اماده بازیسازی و بلد نبودن هیچ برنامه دیگهی (فتو -مایا ... ) میتونه این کارو کنن؟

Hotsun
27-04-2011, 18:27
خوب دقت کن ببین من چی میگم:

موتور بازی سازی قبلاً فقط جایی بوده که همه چیز جمع میشده تا بازی ساخته بشه حالا اومدن یه سری از موارد دیگه رو هم توی انجین ها جا دادن که افراد کمتر پول نرم افزار بدن ولی بازم همه کار رو نمیتونه بکنه.
مثلاً 3DGame Studio هم محیط ساخت محیط داره هم مدل سازی هم تکسچر سازی ولی مدل سازیش اصلاً حرفه ای نیست و تکسچر سازیش هم بدتر از Paint هست.
یه مثال دیگه یونیتی هست که برای صداها میشه از فیلتر هایی استفاده کرد که کار خیلی ها رو راه میندازه ولی اگر کسی باشه که با نرم افزار مخصوصش بتونه کار کنه قطعاً نتیجه بهتری میگیره.
پس انجین یا موتور بازی سازی رو باید به عنوان یه هسته بدونی که بعد از ساخته شدن همه موارد مورد نیاز میاد اونا رو داخل خودش قرار میده و یک بازی رو تشکیل میده.

ویرایش:

واسه یاد گیری برنامه نویسی حتما باید دانشگاشو رفت یا جور دیگه هم میشه یاد گرفت ؟

نه من کسی رو میشناسم که وارد دانشگاه نشده بود کلی برنامه نویسی بلد بود.
بیرون کلاس هاش هست که بسته به استادش میتونه خوب باشه میتونه بد باشه
و از روی آموزش های فیلمی هم میشه یاد گرفت که من به شخصه در مورد برنامه نویسی اصلاً توصیه اش نمیکنم چون ممکنه برات سوال پیش بیاد اذیتت کنه و سر همون از یاد گرفتنش پشیمون شی بعد میری پیش یه نفر رفع اشکال میبینی اصلاً هیچی بارت نیست چون از روی فیلم و کتاب و اینا نمیشه خوب یاد گرفت.

M0hsen3D
27-04-2011, 18:44
سلام
واسه ساخت بازی باید چه برنامه های ( بجز حالا بلد بودن کار با موتور بازیسازی) رو بلد بود؟
فتوشاپ - برنامه نویسی - تری دی مکس - مایا ؟
و یا همه اینا یه جا؟

یه سوال دیگه به فرض یه نفر یا 10 نفر بخوان بازی بسازن با داشتن یه داستان و سبک و داشتن یه موتور اماده بازیسازی و بلد نبودن هیچ برنامه دیگهی (فتو -مایا ... ) میتونه این کارو کنن؟
فتوشاپ که پایه همه ایناست یعنی نمیشه یه نفر 3D کار کنه فتوشاپ بلد نباشه پس فتوشاپو حتما یادبگیر.
حالا میتونی به جای مکس یا مایا با نرم افزار های قدرتمند دیگه مثل بلندر کار کنی که من عاشقشم. بلندر تو قدرت از مکس کم نیاورده(بنا بر گفته های اساتید) به علاوه بلندر اوپن سورس هست که یک مزیت بزرگیه.(البته تو ایران این به چشم نمیاد:31:)
مفاهیم و پایه ی برنامه نویسی که حتما برای بازیسازی باید بلد باشی به علاوه باید ببینی انجیینی که انتخاب کردی کدوم زبانو ساپرت میکنه سویچ کن روش.
نه نیمخواد حتما کلاس اموزشی بری این قدر کتاب ریخته فقط کافیه یکیشو تهیه و شروع کنی.همچنین میتونی از فیلم های اموزشی که هست استفاده کنی.

سوال اخر نه مگه این از نرم افزار های بیخودی مثل fpsc با چند تا از پکیج های امادش شروع کنی همین.اسمشو هم بازی نمیشه بزاری کسی که زحمت نوشتن چهار خط کد واسه بازیش به خودش نمیده اصلا بازیساز نیست(این حتی واسه شروع هم پیشنهاد نمیشه).
اما میتونی از انجین هایی مفیدی مثل game maker شروع کنی کم کم با ساخت بازی های دو بعدی کوچیک وارد دنیای بزرگ بازیسازی بشی.

Hotsun
27-04-2011, 19:02
آقا اصلاً FPS Creator رو به فراموشی بسپر و برای فکر کن دوست عزیزمون نگفته.
من که سورسش رو دارم چند صد خط بهش اضافه کردم دارم رو میارم به یونیتی.
اصلاً FPSC رو اگه فقط به خودش بخوای نگاه کنی تنبل هم میشی و هیچی از بازی سازی متوجه نمیشی.
اینم یه خاطره فقط بچه های بازی ساز گریتون نگیره از این بی انصافی:
یکی توی یه انجمن که الان از بین رفته(انجمن Fanaei.com)داشت با FPSC یه بازی میساخت که عرضه بشه و یه دفعه اومد دید که من یه پست دادم به خاطر چند تا چیز خفن از FPSC دفاع کردم فهمید یه چیزایی حالیمه بهم پیغام خصوصی داد که آقا من چه کار کنم جسدهام توی بازی غیب نشن.:31:
جالب اینجاست بخوای یه کار کنی غیب بشن سخت تر از اینه که غیب نشن:39:
منم بهش جواب عالی دادم بعد دیدم میگه من نمیتونم این کار رو بکنم شما برام بساز برنامش رو بفرست.
همینجا بود که فهمیدم طرف از بیخ.........
حالا فکر کن بازیش هم در اومد توی بازار.
خب معلومه طرف اصلاً بازی ساز نبوده و همش از چیزای آماده استفاده کرده و تنبل و بی خاصیت شده.
منم با FPSC کار میکنم برای اینه که باهاش خوب بلدم کار کنم و این زمان یادگیری رو اگه روی یه چیز دیگه میذاشتم الان چند برابر بودم.
Game Maker هم کار نکن به نظر من.
من هر کی رو دیدم با ساده شروع کرده ساده گرا مونده(البته به جز2-3 نفر همینجا هم هستن)و هر کی با حرفه ای مثل UDK و Unity شروع کرده بازی ساز خفن شده چون از همون اول با همه چیز آشنا میشه و رشدش تو همه زمینه ها زیاد میشه.

silsin
27-04-2011, 19:03
ای نفس کش . من هم می خوام نظر بدم:31:
نگاه کن نظر من اینه اگه اراده داری اگه می تونی از یه انجین بازی سازی شروع کن . فکر اصلا هیچی بلد نیستی . قدم گذاشتن توی این راه صبر داشتن توی این راه خود به خود تو رو مجبور میکنه که چیزاهای دیگه هم یاد بگیری . مثلا یه انجینی مثل انریل انجین .
شما واردش میشی می خوای مدل بسازی میبینی ضعف داری همراه اون میری مدل سازی یاد می گیری . میبینی تکسچر بلد نیستی میری فتوشاپ و امثال اون یاد می گیری . می بینی برنامه نویسی بلد نیستی توی این انجین مجبوری بری چند تا زبون یاد بگیری . ببین همش سود داره واست . فردا پس فردا هم اگه نتونستی با این کاری کنی این مهارت هایی که بدست اوردی به دردت می خوره . پس یادت باشه همیشه باید به خدت دیکته کنی که باید کاری رو انجام بدی و انجام ندی یه چیزت کمه .
مثل خود من . درسته واسه یادگیری udk خون دل خوردم ولی توی مدت یادگیریش کار با تری دی مکسم قوی شد . فتوشاپ , فتوشاپی که اصلا چشم دیدنش رو نداشتم کار می کنم . برنامه نویسی که با خون دل و به زور توی هنرستان بهم یاد داده بودن رو الان با لذت دارم دنبال میکنم و از صدقه سریه انریل اسکریپت .C و c++ و جاوا رو یادگرفتم .

prince 0f persia
27-04-2011, 19:18
اگه می خوای اصولی یاد بگیری و بخوای بعدا بتونی بری تو یه تیم حرفه ای بهتره یکی از بخش های زیرو رو انتخاب کنی و فقط اونو ادامه بدی.
می شه بازی سازی رو به 3 دسته ی کلی طراحی ، فنی و هنری تقسیم کرد.البته فعلا تو ایران.
طراحی : شاید بشه گفت مهم ترین بخش ساخت بازیه که در اینجا هسته ی بازی یعنی گیم پلی مشخص می شه. این بخش رو تقریبا با بخش کارگردانی تو فیلم سازی می شه مقایسه کرد.
فنی: همون بخش برنامه نویسی هست که فک نکنم نیاز به توضیح باشه.
هنری: هر چیزی که تو بازی رو صفحه دیده می شه کار این بخشه که توسط گروه طراحی چیده شده.
البته خود این بخش ها هم زیر بخش دارن.
من بهت پیشنهاد می کنم تنها یکی از این بخش ها رو انتخاب کنی چون بازی سازی یه کار گروهی که هرکس باید تو بخش خودش حرفه ای باشه نه این که از هر بخش یه کم بلد باشه.

M0hsen3D
27-04-2011, 19:42
Game Maker هم کار نکن به نظر من.
من هر کی رو دیدم با ساده شروع کرده ساده گرا مونده(البته به جز2-3 نفر همینجا هم هستن)و هر کی با حرفه ای مثل UDK و Unity شروع کرده بازی ساز خفن شده چون از همون اول با همه چیز آشنا میشه و رشدش تو همه زمینه ها زیاد میشه.
درسته در کل یه بازیساز حرفه ای کسی هست که همیشه اطلاعاتش بروز باشه و تکنولوژی ها و امکانات موتور ها یا نرم افزار های گرافیکی مثل ogre یا تکنولوژی های به کاررفته در بازی های حرفه ای رو تحقیق و بررسی کنه.

3taxxx
27-04-2011, 19:52
اوه پسر !:18: اصلا فکر نمیکردم کسی یه جواب هم بهم بده. دم همتون گرم.از همتون ممنونم:10:

Hotsun
27-04-2011, 20:12
بچه ها اینجا آماده موندن یه سوال ببینن بریزن سرش :31:
از شوخی گذشته باید بگم که چون اولاش بازی هایی که میسازی در سطح پایینی هستن نباید نا امید بشی و هی تلاش کنی بهتر بشه کارت.
سیر رشد منو ببینی میفهمی در عرض یکی دو سال انگار به اندازه 5-6 سال پیشرفت کردم چون تلاش کردم.
اوایل کیفیت کارام در حد 10 سال پیش بود یک سال گذشت پیشرفت آرومی داشتم ولی بعدش دستم تند شد در عرض 1-2 سال بعد کارام در حد 3-4 سال پیش شد.(البته 3-4 سال پیش مستقل نه بازی های بزرگ)