PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : توصيه هايي براي كسايي كه ميخوان وارد رشته پزشكي بشن

Alamate Soal
16-04-2011, 11:05
اين تاپيك رو ايجاد كردم براي كسايي قصد ورود به رشته پزشكي رو دارن و در مرحله تصميم گيري هستن . مخصوصا كسايي كه سال پيش دانشگاه هستن و از الان دارن تصميم ميگيرن كه پزشك عمومي و پس متخصص قلب و ... بشن ! و فكر ميكنن كه قبول شدن توي آزمون هاي اونها مثل امتحانات مدرسه و كنكور هست !

در اين تاپيك من و بقيه دانشجوهاي پزشكي و يا فارغ التحصيل ها به بچه ها در مورد اين رشته مشاوره خواهند داد .
من به شخصه توصيه ميكنم كه اگه هدفتون درآمد نجومي هست به هيچ وجه وارد اين رشته نشين :

درآمد نجومي كه منتفيه . به هيچ وجه پزشك عمومي نميتونه درآمدش بالاتر از يك كارمند باشه ( كارمندي كه مدك دكترا داشته باشه و 7 سال درس خونده باشه كه 2سال انتري و 2 سال طرح نيروي انساني هم كار مجاني باشه ) اگه يه همچين كارمندي روزانه 14 ساعت كار كنه حداقل 1.5 مليون توم درآمد داره ولي پزشك با اين شرايط پايه حقوقش دورو بر همون يه مليون تومن هست و تازه خدا ميدونه چند ماه يه بار پولش ميرسه به دستش .
پزشك هاي هم كه به فكر آزمون رزيدنتي و تخصص گرفتن هستن نهايتا يتونن روزي 5-6 ساعت به اندازه ماهي 500 تومن كار كن نه بيشتر ! تازه با اين شرايطي كه بر آزمون رزيدنتي حكم فرما شده و فقط سهميه دارهاي ميتونن وارد دوره تخصص بشن اصلا نميشه روش حساب كرد .
بعد از تخصص گرفتن هم بايد ( حتي در برخي رشته ها به اندازه دو برابر زمان رزيدنتي ) توي مناطق محروم طرح بگذروني . بعد از اون هم نميتوني برگردي به شهر خودت چون اعتبار و شهرتت اونجاست برگشتن به شهر خودت يعني بايد از نو شروع كني و اععتبار كسب كني براي خودت .
بحث درآمد كاملا منتفيه و نميشه روش به طور قطع حساب باز كرد

---------- Post added at 12:05 PM ---------- Previous post was at 12:04 PM ----------

شخصيت و موقعيت اجتماعي پزشك ها رو هم كه نميشه روش حساب كرد . پزشك تا بخواد يه چيزي بشه براي خودش ( فرضكنيم كه طرف واقعا نابغه بوده و تونته از آزمون رزيدنتي براي يك رشته خوب قبول بشه ) بايد حداقل تا 35 سالگي صبر كنه كه يه متخصص بشه ! تازه اونم بايد بره تو شهرهاي ديگه طرح بگذرونه !
دوره هاي تخصص جراحي رو هم نميشه به راحتي روشون حساب باز كرد چون بدون سرمايه بالا نميتوني كاري انجام بدي . اگه جراح بخواد توي بيمارستان دولتي كار كنه بايد هيئت علي دانشگاه باشه كه اون هم خيلي سخته و اگه بخواد توي بيارستان خصوصي كار كنه بايد سهام بيمارستان رو با سرمايه بالا بخره !

درس و دروس رشته پزشكي هم در ايران متاسفانه كاملا حفظي هستن مثلا بايد اسم همه آنتي بيوتيك هايي كه باعث ميشن باكتري نتونه ديواره خودشو شكل بده رو حفظ كني ! ( مثل اروپا و آمريكا نيست كه ببرنت توي آزمايشگاه و در طول يه هفته با آزماي هاي خودت تاثير هر كدوم رو متوجه بشي ! )
بايد به يكي از شكل هاي نرم افزار netter نگاه كني و اسم همه قسمت هاي مغز رو حفظ كني يكي يكي و براي هركدوم جزئيات چند صفحه اي رو حفظ باشي تا بتوني آماده بشي براي آزمون علوم پايه كه بعد از سال دوم به طور سراسري برگزار ميشه مثل كنكور و همه بايد توش قبول بشن ! فقط هم سه بار حق داري توش شركت كني .

دوره انترني هم كه وقتي مجبور ميشي 24 ساعته توي بيمارستان باشي و حتي نميتون صورتت رو اصلاح كني و اضافه وزن و افسردگي و ... بيداد هم ميكنه ! خانم هاي پزشك هم خيلي هاشون مجرد ميمونن !

vahid-p
16-04-2011, 12:58
درآمد نجومي كه منتفيه . به هيچ وجه پزشك عمومي نميتونه درآمدش بالاتر از يك كارمند باشه ( كارمندي كه مدك دكترا داشته باشه و 7 سال درس خونده باشه كه 2سال انتري و 2 سال طرح نيروي انساني هم كار مجاني باشه ) اگه يه همچين كارمندي روزانه 14 ساعت كار كنه حداقل 1.5 مليون توم درآمد داره ولي پزشك با اين شرايط پايه حقوقش دورو بر همون يه مليون تومن هست و تازه خدا ميدونه چند ماه يه بار پولش ميرسه به دستش .
البته تو رشته های دیگه دکترا گرفتن گرفتاری بیشتری داره و بیشتر طول می کشه. البته نباید از شغل دولتی انتظار پول خیلی خوب داشت!
اما خوبیش اینه که اگه یه مطب داشته باشی دیگه اوضاع فرق می کنه. کلا پزشک عمومی درآمدش به داروساز و دندان پزشک نمی رسه.
ولی مهم اینه که با علاقه طرف بره. مثل اینهمه مهندسای برق که با علاقه رفتن و آینده چندان روشنی ندارن. یکیش هم خودمم که می خوام برم تو این خط و می دونم که آخرش درآمد چندانی نخواهم داشت مگر اینکه خیلی ابتکار و همت داشته باشی!

Alamate Soal
16-04-2011, 21:26
اما خوبیش اینه که اگه یه مطب داشته باشی دیگه اوضاع فرق می کنه. اجاره مطب + ماليات + ديركرد بيمه در پرداخت مطالبات قرارداد + هزينه هاي جانبي مطب به هيچ وجه صرف نميكنه براي پزشك عمومي كه مطب بزنه . شايد تعداد كل پزشكان عمومي كه در 2 سال گذشته پروانه گرفن و الان مشغول كار توي مطب خودشون هستن 100 نفر هم نشه !
پزشك عمومي الان بهترين كار براش اينه كه توي درمانگاه كار كنه . اونهايي كه مطب دارن يا خيلي قديمي هستن يا يه شغل دوم هم دارن

Amirdb
18-04-2011, 21:02
ممنون بابت مطلب خوبی که گذاشتید و توضیح دادید

یه سوال داشتم....ماهیت اکثر دروس رشته رشته پزشکی به چه شکله؟
منظورم اینه که دروس محاسباتی مثل ریاضی و فیزیک هم دارید(شنیدم هست ولی نه به طور گستره و خیلی کمه چه قدر درسته این حرف؟؟؟!!)
دروس مرتبط با شیمی چه طور؟؟اون چه قدره؟

بیشترش زیست شناسیه دیگه درسته؟

ممنون :11:

Alamate Soal
19-04-2011, 12:55
ممنون بابت مطلب خوبی که گذاشتید و توضیح دادید

یه سوال داشتم....ماهیت اکثر دروس رشته رشته پزشکی به چه شکله؟
منظورم اینه که دروس محاسباتی مثل ریاضی و فیزیک هم دارید(شنیدم هست ولی نه به طور گستره و خیلی کمه چه قدر درسته این حرف؟؟؟!!)
دروس مرتبط با شیمی چه طور؟؟اون چه قدره؟

بیشترش زیست شناسیه دیگه درسته؟

ممنون :11:
درس هاي دوره علوم پايه مشابه درس هاي پيش دانشگاهي هستن ولي پيچيده هستن . درس هايي هم داره كه نميشه تشخيص دادشيمي هستن يا زيست ؛ مثلا بيوشيمي درسيه كه محاسبات شيميايي و اساس درس زيستيايي هست . آناتومي هم بيشتر مفهومي و حفظيه و تقريبا محاسبات و شيمي نداره . بعضي چيزها هم كه مثل تغذيه و بهداشت و... نكات مرتبط با شيمي دارن ولي خيلي فقط در حد متابوليسم و اندازه ph و.. مهم هم نيستن خيلي .

دوره هاي فيزيوپاتولوژي و كارآموزي و... هم كه بيماري ها رو به همراه نكات پيچيدش بررسي ميكنن كه هم شامل واكنش هاي شيميايي در بافت و خون و ... ميشه هم شامل چيزهاي زيستي

دروس مرتبط با شيمي خيلي خيلي مهم هستن مثل بيوشيمي و فارماكولوژي و... ولي اگه به خاطر شيمي نميخواي بياي پزشكي حواست باشه كه هم داروسازي و هم دندون پزشكي كه سهله حتي مامايي هم اين درس ها رو داره نميتوني دورشون بزني شيطون:27:

solo8
24-04-2011, 15:46
سلام دوستان

من سال سومم الا ن و کم کم دیگه برای شرکت در رشته ی مورد علاقه ام باید تصمیم بگیرم.

با توچه به اینکه از خون و بریدن اعضا و جوارح انسان ها بشدت بدم میاد و دوست ندارم با مریض سر و کار داشته باشم، و علاقه ی خودم به مهندسی (ریاضی) باعث شده که الان ریاضی بخونم!

ولی مامانمون هی به ما میگه برو یه رشته ی پزشکی که نون و آب بیشتری داره!الان خیلی مهندسا بیکارن!

راستی اگه خودمو چشم هم نزنم درش خوبه خداروشکر...

با توجه به اینکه من از خون بدم میاد ، تنها رشته ی تجربی که سازگار با ذائقه ام باشه فک میکنم فقط داروسازیه!

اگه بعد از فارغالتخصیل شدنم توانایی مالی خرید یه داروخونه رو داشته باشم بنظرتون تو این رشته وارد ش یا اینکه ببرم همون مهندسی رو بخونم؟!
دارم به سراسری فک میکنم واسه هر دو رشته و بیشتر تو کنکور هم دارم رو ریاضی و فیزیک شیمی تمرکز میکنم...

هر کی مهندسی میخونه میگه نه برو پرزشکی درآمد که داره،اسمشم که پزشکیه دیگه چی میخوای!

حالا اونی که مهندس.میگه نگاه ما از صبح تا شب روی یه پروژه کار کردیم تا فلان قدر پول درآموردیم.ولی یه دکتر 2 تا ... بعدش اینقد پول در میاره!

واقعا تو این 2 راهی گیر کزدم.ممنون میشم کمکم کنید...

Alamate Soal
25-04-2011, 00:59
سلام دوستان

من سال سومم الا ن و کم کم دیگه برای شرکت در رشته ی مورد علاقه ام باید تصمیم بگیرم.

با توچه به اینکه از خون و بریدن اعضا و جوارح انسان ها بشدت بدم میاد و دوست ندارم با مریض سر و کار داشته باشم، و علاقه ی خودم به مهندسی (ریاضی) باعث شده که الان ریاضی بخونم!

ولی مامانمون هی به ما میگه برو یه رشته ی پزشکی که نون و آب بیشتری داره!الان خیلی مهندسا بیکارن!

راستی اگه خودمو چشم هم نزنم درش خوبه خداروشکر...

با توجه به اینکه من از خون بدم میاد ، تنها رشته ی تجربی که سازگار با ذائقه ام باشه فک میکنم فقط داروسازیه!

اگه بعد از فارغالتخصیل شدنم توانایی مالی خرید یه داروخونه رو داشته باشم بنظرتون تو این رشته وارد ش یا اینکه ببرم همون مهندسی رو بخونم؟!
دارم به سراسری فک میکنم واسه هر دو رشته و بیشتر تو کنکور هم دارم رو ریاضی و فیزیک شیمی تمرکز میکنم...

هر کی مهندسی میخونه میگه نه برو پرزشکی درآمد که داره،اسمشم که پزشکیه دیگه چی میخوای!

حالا اونی که مهندس.میگه نگاه ما از صبح تا شب روی یه پروژه کار کردیم تا فلان قدر پول درآموردیم.ولی یه دکتر 2 تا ... بعدش اینقد پول در میاره!

واقعا تو این 2 راهی گیر کزدم.ممنون میشم کمکم کنید...

مهمترين عامل علاقه هست . در مورد اينكه له چي علاقه داري و چي ميخواي بخوني بايد خودت تصميم بگيري من فقط ميتونم چندتا نكته رو به شما يادآوري كنم

اگه منظورتون از بريدن اعا و جراح انسان تشريح هست ؛ بايد عرض كنم كه رشته داروسازي هم اين درس ها رو داره هم تئوريش رو و هم عمليش .

اگه توانايي مالي مناسب رو براي داروخانه داشته باشين بسيار عاليه . شما ميتتونين بسته به نوع تعاملتون با دكترهاي معروف شهرتون ؛ درآمدي حتي تا چندبرابر يه پزشك عمومي داشته باشين .

در مورد درآمد پزشكان هم عرض كردم كه دكترايي كه با ويزيت هاي مطلبي به درآمد ملياردي در سال ميرسن كسايي هستن كه از 40 سالگي به بعد اين درآمد و اعتبار رو كسب كردن و تا اون موقع زحمت كشيدن و جون كندن . دكترايي هم كه جراح هستن مراحل سخت تري رو گذروندن .

روي درآمد پزشكي به هيچ وجه حساب باز نكن .
در ضمن ؛ درس هاي تئوري رشته داروسازي اصلا از پزشكي آسونتر نيستن .

MOHSEN_A1371
25-04-2011, 10:05
سلام
تا چه رتبه ای میشه پزشکی دانشگاه های دولتی قبول شد؟

solo8
25-04-2011, 13:49
مهمترين عامل علاقه هست . در مورد اينكه له چي علاقه داري و چي ميخواي بخوني بايد خودت تصميم بگيري من فقط ميتونم چندتا نكته رو به شما يادآوري كنم
.
.
.
روي درآمد پزشكي به هيچ وجه حساب باز نكن .
در ضمن ؛ درس هاي تئوري رشته داروسازي اصلا از پزشكي آسونتر نيستن .
داداش خیلی ممنون که جواب دادی...

ولی من اگه بخوام پزشکی بخونم حتما تا دکترا اگه خدا بخواد میخونم!یعنی اینطوری نیست که با دکتر عمومی راضی بشم!

میگم حالا رتبه ای که واسه کنکور باید بیاری تا دانشگاه های دولتی تهران یا حداقل مشهد قبول شد جیه؟

کنکور تجربی با ریاضی فرقش چند تا درسه؟

چون من بیام تجربی بیشتر میخوام رو دروس ریاضی زوم کنم واسه کنکور!مخصوصا ریاضی و فیزیک...!!!

میگم واسه گرفتن دیپلم تجربی چی رو باید امتحان بدم؟!

ممنون...

Alamate Soal
25-04-2011, 17:20
سلام
تا چه رتبه ای میشه پزشکی دانشگاه های دولتی قبول شد؟

امسال هركي با تربه سه رقمي خواست تونست بره به دانشگاه هاي تهران و شهيد بهشي .
تبريز و مشهد و اصفهان و شيراز هم زير 1500 . بقيه دانشگاه ها هم دور و بر همون 1500 نهايتا 2000
جاهايي مثل كرمانشاه و زاهدان هم حتي با 2500 هم رفتن .

داداش خیلی ممنون که جواب دادی...

ولی من اگه بخوام پزشکی بخونم حتما تا دکترا اگه خدا بخواد میخونم!یعنی اینطوری نیست که با دکتر عمومی راضی بشم!

میگم حالا رتبه ای که واسه کنکور باید بیاری تا دانشگاه های دولتی تهران یا حداقل مشهد قبول شد جیه؟

کنکور تجربی با ریاضی فرقش چند تا درسه؟

چون من بیام تجربی بیشتر میخوام رو دروس ریاضی زوم کنم واسه کنکور!مخصوصا ریاضی و فیزیک...!!!

میگم واسه گرفتن دیپلم تجربی چی رو باید امتحان بدم؟!

ممنون...

خب گرفتن تخصص پزشكي هم سخته ديگه تو ايران .
رتبه رو كه توضيح دادم ؛ زمان ما كه پيش دانشگاهي بود بايد زيست سال سوم و زمين شناسي رو امتحان ميدادن و ميرفتين به تجربي . البته تو مدارس راه دور امتحان لازم نيست .

Alamate Soal
21-05-2011, 19:06
خب بچه ها افزايش طول طرح دوره هاي تخصص لغو نشد :18:
يعني قبل از اين كه متخصص ها به اندازه كمتر از نصف دوره تخصص ( يعني حدود 1.5 الي 2.5 سال ) بايد طرح رو ميگذروندند ؛ از اين به بعد بايد دوبرابر دوره تخصص طرح بگذرونن . ( يعني حدود 6 الي 8 سال ) ! و كسايي هم كه با سهميه مناطق محروم وارد تخصص ميشدن طرحشون از اين هم بيشتره .

عواقب اين موضوع چيه ؟

يعني كسي كه مثلا تخصص داخلي يا جراحي و ... رو گذرونده و مثلا 4 سال درس خونده بايد تعهد بده كه بعد از اتمام دوره 8 سال در طرح نيروي انساني در مناطق محروم فعاليت خواهد كرد .
اين رو هم عرض كنم كه كسي كه متخصص هست و بخواد 8 سال بره تو شهرستان كار كنه ديگه ممكن نيست بتونه برگرده به شهر خودش . چون اعتبار و شهرتش توي اون شهرستان قبلي مونده و اگه بياد توي شهر خودش بايداز صفر شروع كنه

تقريبا همه همكلاسي هام قيد متخصص شدن تو ايران رو زدن ! :27:

Alamate Soal
15-08-2011, 09:20
موسم انتخاب رشته رسیده حواستون باشه که داروسازی ( و اگه رتبون میرسه دندانپزشکی ) در الویت های نخست شما باشن تا پزشکی