PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : روت یعنی چی ؟؟؟؟>>

zgg123
12-04-2011, 15:25
میشه توضیحاتی در مورد روت کردن گوشی بدبد ؟؟ ایا لازم هست ؟؟ :10:

*IN*
12-04-2011, 15:51
سلام
واسه هر سوال یه تاپیک باز نمیکننا!!!
تو همون تاپیک قبلیت میپرسیدی بهتر بود...

روت کردن به شما اجازه دست رسی به فایل های سیستمی گوشیتون رو میده...
بستگی به خودت داره که بخوای روت کنی یا نه...
فکر کنم اگه روت کنی نمیتونی دیگه از آپدیتای رسمی گوشیت استفاده کنی ، که البته با unroot درست میشه...

iMosi
12-04-2011, 16:02
مقدمه

هر روز تعداد زیادی گوشی آندروید فروخته میشه ، و این به این معنی هستش که یوزر ها با این سوال روبرو خواهند بود که آیا گوشی خودشون رو Root کنند و یا نه .
بعضی از ما این کار رو خیلی ساده انجام میدیم و بعضی ها هم نه و دوست دارند از گوشی خودشون همونطوری که هستش استفاده ، اما مسئله اینجاست که این ایده ‍‍‌‍Root کردن چی هستش .
به بعضی از سوال ها در این زمینه پاسخ داده میشه و شما میتونید تصویری از این کار در ذهن خود داشته باشید و بهتر تصمیم گیری کنید ، مطمئناً به تمام سوالات نمیتوان پاسخ داد ، اما برای تصمیم گیری کردن در مورد این موضوع شما مشکلی خاصی نخواهید داشت .

Root کردن دقیقاً چیست ؟

Root کردن در دستگاه آندروید به معنای اضافه کردن یک برنامه کوچک Linux به اسم SU که مخفف عبارت SuperUser هستش که به شما اجازه میده که برنامه ها و دستورات مختلفی رو اجرا کنید .
هر چیزی ، چه برنامه چه یوزر و چه یک دستور دارای یک درجه بندی هستش که در سیستم عامل تعریف شده . یوزری که دستگاه خودش رو Root میکنه همانند یک رئیس هستش که میتونه هر کاری رو بر روی دستگاه انجام بده ( خوب یا بد ) ، به طور ساده کارهایی مثل پاک کردن حافظه یک برنامه ، و کارهایی حرفه ایی تری مثل استفاده از Wireless Tethering و ...

خوب من چرا باید گوشی خودم رو Root کنم ؟

سوال خوبی هستش ، شما میتونید این کار رو هم انجام ندید .
هر چیزی در سیستم Linux به صورت یک فایل هستش و بیشتر اونها بدون هیچ اجازه ای در اختیار شما هستند .
بعضی اوقات که شما بخواهید تغییری در سیستم بدهید ، مثل تغییر در ظاهر گوشی ( Theme ) و یا یک برنامه از گوشی های دیگه به گوشی خودتون اضافه کنید ، شما باید حتما گوشی خودتون رو Root کنید .
شما به وسیله Root میتونید سیستم عامل Eclair ( آخرین ورژن آندروید ) رو روی گوشی های قدیمی Dream و یا Magic نصب کنید ، شما میتونید از برنامه های مختلفی همچون System Backup و یا برنامه های Ad Block بر روی گوشی خودتون استفاده کنید .
و حال این بسته به تصیمی شما دارد که بخواهید از این ویژگی ها و برنامه ها استفاده کنید و یا نه ، که اگر بخواهید استفاده کنید پس باید گوشی خودتون رو Root کنید .

آیا این کار نوعی شکستن قفل گوشی هستش ؟

تقریبا شبیه هستش اما نه کاملا .
قفل شکنی یا Jailbreaking گوشی های iPhone و iPod Touch به شما اجازه نصب برنامه هایی رو که سازندگان اونها تایید نشده و یا تغییر در ظاهر دستگاه رو میده .
اما در آندروید این مورد بدون هیچ مشکلی انجام میشه و شما لازم به انجام قفل شکنی ندارید و فقط وقتی که بخواهید گوشی شما کاملا در اختیار شما باشه این کار رو انجام میدید .

آیا این کار خطرناک هستش ؟ آیا این کار باعث از بین رفتن گوشی میشود ؟ آیا این کار گارانتی گوشی من رو باطل میکند ؟

میتواند ، شاید ، و بله .
با اجازه نداشتن به Superuser Account سازنده گوشی به صورت ابتدایی شما رو در برابر تغییرات سیستم عامل و تغییراتی که باعث میشه اون ناپایدار بشه رو محافظت میکنه .
برنامه هایی که در حالت Root اجرا میشوند دارای یک انتخاب برای اجازه دادن و یا ندادن هستند که شما باید فردی رو که این برنامه رو ساخته بشناسید و یا به عبارتی از برنامه مطمئن باشید و به اون اجازه بدید تا برای گوشی شما مشکلی پیش نیاید .

اگر گوشی خودم رو Root کنم ، آیا میتونم سیستم عامل اون رو از طریق شرکت ارائه دهند سیم کارت آپدیت کنم ؟

شاید . وقتی شما گوشی خودتون رو Root میکنید ، شما به تمام فایل های سیستم دسترسی خواهید داشت اما شما چیزی رو تغییر نمیدید و گوشی ما هنوز سیم کارت شما رو شناسایی میکنه و میتونید اون رو آپدیت کنید .
آپدیت هایی که توسط شرکت های مخابراتی ارائه میشه احتیاج به برنامه های اصلی گوشی دارند و اگر شما تغییری در اونها داده باشید ، ممکن هستش که به مشکل بربخورید .
خبر خوبی که هستش این هست که اگر این مشکل به وجود بیاید ، برای گوشی شما مشکلی به وجود نمیاید و شما از صفحه آپدیت خارج میشوید و به همون صفحه اول باز میگردید .

آیا من هنوز آپدیت برای برنامه های گوشیم دریافت میکنم ؟

بله ، شما برای برنامه های خودتون در صورتی که آپدیتی وجود داشته باشد ، اون ها رو دریافت میکنید ، چرا که یک برنامه ای که از قسمت مارکت گوشی نصب شده باشد و یا از جایی دیگر هیچ فرقی با هم نخواهند داشت .

اگر من تصمیم به این کار بگیرم که گوشی خودم رو Un – Root کنم ، آیا میتوانم ؟

این کار بستگی به مدل گوشی که شما دارید هستش . بعضی از اونها به آسانی این کار رو انجام میدند و بعضی دیگر هم نه .
این یک سوال بسیار مهم هستش قبل از اینکه شما بخواهید گوشی خودتون رو Root کنید و باید در مورد این موضوع در جایی که نحوه Root کردن گوشی شما رو توضیح داده ، این مورد رو اطلاع پیدا کنید .
دقت کنید که قبل از اینکه گوشی خودتون رو بخواهید Root کنید ، از اون یک Backup تهیه کنید .